21 DODEN ZO HERBOUWT ZIERIKZEE De grenzen van t waterschap Lamswaarde Rust in Triëst teruggekeerd DEN HAAG vrij van bedelaars Achteruitgang in Indonesië 4e Lustrum „De Krabbebossen" Koosendaalse motorrijder gedood bij aanrijding onder Etten Wedstrijdterrein (gedwongen) verlegd naar België Publieke Tribune Hoe staan de clubs er voor DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 ISÉfesl m Bezwaren van Hulst erkend door G.S. AXELAAR opende verkeerde deur Rijwielpad Terneuzen Sluiskil Stekbietenverordening in Zeeland De Boliviaanse opstand Instortend gebouw doodde ingenieur Britten worden door bevolking genegeerd Slippen van auto was de oorzaak Vier jaar geëist tegen oplichter J. ADRIAANSE (D.J.A.) aangewezen K.N.V.B. AFD. ZEELAND Jubileum-Brabant-Grensrit ZO NUCHTER ALS EEN KALF Zeven gegadigden SPORT IN 'T KORT AANBESTEDINGEN MARKTEN Afd. Zeeland K.N.V.B. uur: 24 uur Politierechter had succes Men hoopt voor de winter invalt, de bewoners van de door de storm- Hoed getroffen gebieden in Zeeland en o*n de Zuidhollandse eilanden* weer allen een onderdak te kunnen verschaffen. Er wordt dan ook op de droge plaatsen hard gebouwd aan nood- W°noledeToto"%jennoodwoningen aan de rand van Zierikzee. (Lucht opname Anpfoto-) r\E tot liet waterschap Lamswaarde behorende Dullaertpolder grenst nabij Hulst in het westen aan de Hulster-Nieuwlandpolder en in het zuidoosten aan de Clingepolder In het zuiden loopt de grens tot nabij de wallen van Hulst. Op een situatietekening zijn de grenzen van de Hulster-Nieuwland- en de Clingepolder aangegeven, zoals de ze op de polderkaarten van de betrok ken polders voorkomen. Het waterschapsbestuur is van me ning, dat de gronden in de gemeente Hulst, gelegen tussen de bovengenoem de polders en ten noorden van de Gla- cisweg, tot de Dullaertpolder behoren, in verband waarmede het enige tijd geleden deze gronden heeft aangesla gen in de polderlasten. Daarom rees de vraag of de gronden bezuiden de Glacisweg tot de wallen van Hulst ook bij de Dullaertpolder behoren. Aanvankelijk oordeelden G.S. van wel en maakten een voorstel in die geest. Het gemeentebestuur van Hulst bracht hiertegen bezwaren in. Tijdens een bespreking met G.S. waaraan ook vertegenwoordigers van I het waterschap deelnamen, stelde I Hulst zich op het standpunt, dat del gronden waarvan Hulst de afwate- I ring verzorgt, niet tot het waterschap Lamswaarde behoren, temeer niet wijl de wegen in die gebieden mede door Hulst worden onderhouden. Lag het eerst in de bedoeling van G.S.. zo schrijven zij thans aan de Staten, een op historische gronden aannemelijke zuidelijke grens van de Dullaertpolder te doen vaststellen bij wijze van constatering dan heb ben de ingekomen bezwaren en de gehouden bespreking er hen toch van overtuigd, dat het niet raadzaam is de oorspronkelijk gedachte grens in hun voorstel te handhaven. Uit het door het college aanvaarde beginsel, dat de grenzen van een be paald waterschap in het algemeen sa men behoren te vallen met de grenzen van het gebied welks waterbeheersing behoort tot de taak van dat water schap. vloeit voort, dat het onjuist moet worden geacht, dat een water schap lasten zal kunnen leggen op on gebouwde en/of gebouwde eigendom men voor een taak, die grotendeels zo niet geheel door een ander wordt ver richt. De uitbreiding en ontwikkeling van de gemeente Hulst blijkt er toe geleid te hebben, dat de ontwatering en de afwatering van delen van de Dullaert polder gelegen ten noorden van de Glacisweg door die gemeente zon der protest van de zijde van het wa terschap Lamswaarde c.a. ter hand zijn genomen en ook thans worden verzorgd en naar aangenomen mag worden ook in de toekomst, zelfs op nog uitgebreider schaal, zullen worden verzorgd. Zu men de aanvankelijk ontworpen grens handhaven dan dienden G.S. toch spoedig een nieuw voorstel aan de 'staten voor te leggen beogende de ontpoldering van een gedeelte van de Dullaertpolder; een dergelijke gang van zaken komt hun echter ongewenst voor. Zij stellen de Staten mitsdien voor de grens van de tot het, waterschap Lamswaarde c.a. behorende Dullaert polder te leggen daar, waar de schei ding van de waterafvoer geacht kan worden zich te bevinden. en door middel van geschriften een beroep gedaan op de landbouwende bevolking om de ziekte te bestrijden. Daarnaast was men van mening, dat een bepaling in de Stekbietenver- ordening, waaraan G.S. het recht kunnen ontlenen om op te treden te gen slordigheid en het niet meewer ken aan de bestrijding van het „gele gevaar" niet gemist kan worden. Ged. Staten zijn het hiermede eens en stellen voor de gevraagde bepaling aan te brengen. TN DE KRANT van gisteren heeft men kunnen lezen, hoe de Haag se Politierechter een vijftal bedelaars heeft veroordeeld. Deze veroordelin gen zijn een onderdeel van de actie, die de gemeente Den Haag voert om de bedelarij de kop in te drukken. Kennelijk heeft dit ingrijpende deel zijn uitwerking niet gemist, want gis terochtend was geen enkele vertegen woordiger van het bedelaarsgilde in Den Haag te ontdekken. Ervaring heelt geleerd, dat de bede laars niet gediend zijn van sociale' hulp, omdat hun „beroep" lucratiever blijkt te zijn. Van vijf Haagse bede laars heeft men de gewoonten nauw keurig nagegaan en daarbij kwamen merkwaardige dingen aan het licht. Eén bedelaar kreegt in 20 minuten tijd 103 giften en beklaagde zich, als hij slechts 70 a 80 gulden per dag had opgehaald. De echtgenote van een andere be delaar droeg een bontmantel en had een hulp in de huishouding. Een der de bleek telefonisch aangesloten, een vierde maakte gebruik van taxi's etc. En stapte in 3 m. diep keldergat De 71-jarige Axelaar V., die in een hem onbekend huis verbleef, opende een verkeerde deur, die linea recta naar de kelder leidde. De heer V. viel daardoor in een 3 m. diep keldergat. De gevolgen waren, een zware her senschudding en een bloedende hoofd wonde. 7 Hechtingen moesten worden aangebracht. JiyJADAT, 2 jaar terug, de weg van Sluiskil naar sas van Gent een rijwielpad rijker werd zo is men thans ook begonnen met het leggen van een dergelijk pad van Terneuzen naar Sluiskil, ook dit nieuwe rijwielpad dat bijna 3 meter breed is. komt groten deels onder de bomen te liggen. Met de werkzaamheden is men reeds tot op de helft gevorderd en het pad kan reeds gebruikt worden tot aan het nieu we dok. De werkzaamheden aan het tweede gedeelte, van het Dok naar Sluiskil vorderen snel. Men is thans'be zig de plaats geheel te egaliseren, ter wijl de tegelleggers regelmatig met hun werk kunnen doorgaan. Naar schatting zal liet werk over 'n paar maanden tot het verleden behoren Met de totstandkoming van dit laat ste gedeelte beschikt men langs het kanaal van Terneuzen naar Sluiskil S' schitterend enkele meters buiten de verkeerswegen gelegen rij wielpad. Ongetwijfeld zal dan een trip in lente of zomermaanden van Terneu zen naar Sas van Gent. met links het drukbevaren zeevaartkanaal naar Gent aan menig trekker voldoening geven. G. S. stellen maatregel voor tegen „gele gevaar ("•ED STATEN schrijven aan de Prov. staten, dat de Stichting voor de Landbouw het college aan dacht vroeg voor de vergelingsziekte, welke steeds dreigender vormen aan neemt in W.-Europa. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een virus, dat verspreid wordt door bladluizen. Een gedeelte van die lui zen gaat in de herfst met de bieten de kuilen in en overwintert daar, met het virus. Zoals de Stichting voor de Land bouw opmerkt zou het vraagstuk van de vergelingsziekte ten dele opgelost zijn indien vroegtijdig de voederbie- tenkuilen en kuilresten opgeruimd werden, omdat daarmede één van de oorzaken van de vergelingsziekte wordt bestreden. In een onderhoud dat twee leden van het College hadden met het be stuur van de stichting en haar advi seurs bleek, dat het bestuur krachtige maatregelen wenst tegen de verge lingsziekte. maar aan de andere kant de ziekte in de eerste plaats wenst te bestrijden door vrijwillige medewer king van de bietenverbouwers. Daar om is allereerst in de landbouwbladen T^E OPSTAND in Bolivia, waarvan wij gisteren in een kort bericht melding hebben gemaakt, heeft vol gens de „eindberekening" 21 doden gekost, burgers zowel als militairen. Volgens de laatste gegevens waren er 36 gewonden. Het is maar een korte staatsgreep geweest, die op niets is uitgelopen. Officiële kringen te La Paz hebben Maandag verklaard, dat de opstand 't werk was van de socialistische Pha lanx die zich gedurende de laatste da gen al met ondermijnende acties had bezig gehouden. De opstandelingen hebben kans ge zien om hun macht voor enige uren in de stad Cochabamba te vestigen. Boeren en mijnwerkers maakten hen onschadelijk. Mr W. Graaf van Bylaiult: NJA EEN VERBLIJF van ruim tien maanden in Indonesië is gister avond de Nederlandse Hoge Commis saris in Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, in Nederland gearri veerd. Öp vragen over de ontwikke ling in Indonesië antwoordde hij, dat er het laatste jaar over het algemeen een achteruitgang kan worden gecon stateerd in de interne toestand, niet alleen economisch, maar ook uit het oogpunt van veiligheid. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat zijn bezoek geen verband houdt met de ev. besprekingen over het ophef fen van de Nederlands-Indonesische Unie, hoewel deze kwestie wel in Den Haag in bespreking zal komen. Zr Schaper onderscheiden 7ATERDAG 7 November kwam het voltallige bestuur van „De Krab bebossen" in het fraaie Kleuterhuis bijeen, ter herdenking van het 4de lustrum. Ook de oud-Geestel. Advi- seuh, Kan. Asselbergs en de kinder arts. Mevr. Smeets, waren daarbij aan wezig. Nadat dokter Mol, de voorzitter, de betekenis van het Kleuterhuis voor de zwakke kleuter had geschetst en de directrice hulde had gebracht voor haar voortreffelijk werk, belichtte de geestel. adviseur Rector van den Donk de geestelijke zijde van haar ar beid en voegde daaraan toe, dat Z.H. de Paus al bewijs van erkenning van haar verdiensten haar de onderschei ding „Pro Ecclesia" had verleend. Zr. Schaper, volkomen verrast, bracht dank aan allen, die hieraan hadden meegewerkt. In diverse daarop volgende toespra ken, zelfs uit een aardig versje van twee aardige kleuters, kwam de gro te waardering, welke Zr. Schaper voor haar 20-jarige arbeid als leid ster van De Krabbebossen allerwege geniet, tot uitdrukking. Niet minder dan 6000 kleuters maakten in die pe riode in „De Krabbebossen" een kuur door. Op Kromhoutkazerne te Utrecht QP HET TERREIN van de Krom- houtkazerne te Utrecht is giste renochtend een betonnen gebouw in gestort waarbij de 35-jarige ir. A. C. de Haas van de Bouw- en Woning dienst te Utrecht om het leven is ge komen. Drie personen werden gewond waarvan een vrij ernstig. Het ingestorte gebouw was een in aanbouw zijnde school voor de Tech nische Dienst. Het werd opgetrokken van prefabricated beton. Toen men bezig was een dakspant op te hijsen, kwam deze in. aanraking met het be tonnen skelet, waardoor dit instortte. Ir. de Haas werd door het instortend bouwwerk getroffen en op slag ge dood. FAE TOESTAND in Triëst is thans weer normaal. De Britse en Ame rikaanse troepen, die vanaf Vrydag posten innamen op strategische pun ten in de stad en bij de geallieerden in gebruik zijnde gebouwen bewaak ten, zijn teruggetrokken en verrich ten weer hun normale dienst. Enkel werd nog gewag gemaakt van een onbetekenende schermutse ling, die Maandag plaats vond tussen politie en jongelieden. De bewoners van Triëst negeerden Dinsdag de Britse soldaten, die voor het eerst sedert de ongeregeldheden weer op straat mochten. JN alle vroegte heeft Dinsdagmorgen op de rijksweg Breda-Roosendaal na- rfton ^aartkar>t onder de gemeente i„, een gecompliceerd ongeluk p als gehad, dat het leven heeft ge kost aan de 34-jarige C. J. van O. uit ïvoosendaal, vader van acht kinderen. Op dit uur reed over de rijksweg een paard met wagen in de richting Etten. Het gespan werd achterop ge reden door een luxe auto. bestuurd door de 53-jarige heer H. W. uit Doe- tinohem Doordat het, die morgen mis tig was. bemerkte hij te laat het ach terlicht van de wagen zodat hij schte lijk zijn stuur naar links moest om gooien Door deze manoeuvre slipte de aut°, die daardoor ongeveer dwars op de weg kwam te staan. Juist op dit moment naderde C. J. van O. op zijn motor vanuit de rich ting Etten. Hij kon een aanrijding niet meer voorkomen en reed pardoes en in volle vaart op de slippende auto uit Doetinchem. De kracht van de botsing was dusdanig hevig, dat de motorrijder onder de auto geraakte. Mede doordat de auto nog in beweging was belandde zij in de langs de weg lopende sloot, de motorrijder en zijn motor meesleurend. De verküprsbrigade van de rijkspo litie te Breda benevens de rijkspolitie van Etten verschenen ogenblikkelijk op de plaats van het ongeval. Zij haalden de motorrijder dood onder de auto vandaan, terwijl zijn motor to taal vernield was. De bestuurder van ie aut mankeerde niets, evenmin zijn i wagen. Ook het gespan kreeg geen 1 averij. De Italianen liepen haastig café's uit, als Britse soldaten binnen kwa men. De Amerikanen werden op de gebruikelijke vriendschappelijke wij ze begroet. De bewoners van Triëst achten de Britten verantwoordelijk voor de schietpartijen, waarbij de vo rige week zes Italianen het leven verloren. CONFERENTIE WICE-PRESIDENT KARDELJ van Zuid-Slavië heeft in een verkie zingsrede te Ljoebljana aangedrongen op het houden van een conferentie om een compromis-oplossing te vinden voor het probleem-Triest, leidende tot Italiaans-Zuidsiavisehe samenwer king Naar Kardelj zeide, zou een confe rentie de oplossing van deze aangele genheid zeer vergemakkelijken. ..Sa menwerking tussen Zuid-Slavië en Italië is nog steeds mogelijk ondanks het ernstige conflict met betrekking tot Triëst". JTEN 27-jarige architect te Rotter dam heeft gisteren wegens oplich ting op grote schaal voor de Rotter damse Rechtbank terecht gestaan. Door allerlei fantastisch verhalen, waarbij o.a. een klooster te Merkel beek, de bisschop van Roermond, mi nister Beyen en enkele grote bedrij ven te pas kwamen, wist hij een drie tal goedgelovige mensen op te lich ten voor ruim f 19.000. Bij het onder zoek was gebleken, dat hij met zijn fantasieën was begonnen, toen hij nog maar nauwelijks uit de gevangenis was ontslagen. De Officier van Justi tie eiste een gevangenisstraf van vier jaar. ZR. SCHAPER .Pro Ecclesia. In Nederlandse ploeg voor Volkscross te Brussel Op Zondag 22 Nov. organiseert te Brussel het dagblad Le Soir zijn jaar lijkse massale Volkscross met enkele duizenden deelnemers, onder wie zich een groot aantal Nederlandse athle- ten bevinden. Voor de cross van de ,azen", welke op invitatie is georga niseerd en waarin elk land 4 lopers kan laten starten, heeft Nederland ingeschreven met W. J. van Zeeland (AAC A'dam), J. Fekkes (DOS Rot terdam) en J. Adriaansen (DJA Breda), terwijl de vierde plaats nog moet worden bezet. Hiervoor komen in aanmerking: A. Jonkers (Vlug en Lenig den Haag), tevens militair cross kampioen van dit jaar, W. Rovers (THOR. R'daal) of H. van den Veer donk (Kimbria). Tot de deelnemers aan de volkscross behoren o.a. J- Overdijk (AAC), S. Bobeldijk (MFC) en de Hermes-ju nior Maasdijk. Wint en verlies voor „Animo" te Sas van Gent Zowel het dames- als het heren team van Animo te Sas van Gent bonden thans de strijd aan tegen de dito-teams van Gold'LionA uit Melle (België). Ook_ nu weer moseten de heren van Animo voor de overmacht zwichten, ofschoon uit drie partijen winst werd behaald. Met 73 ein digde deze kamp in het voordeel van het heren-team van Gold Lion. De dames brachten het er heel wat beter af. Zij wisten de Gold Lion- dames een 64 nederlaag toe te brengen. Uitslagen zomercompetitie 8 November te klasse A: Hansw. Boys 1-Souburg 1 1-4, .Volharding 32 1-Kruiningen 1 0-5, Walcheren i-Noormannen 1 1-5. le klasse B: Groede 1-Rapenburg 1 uit- gest. Vogelwaard l-Hoofdplaat 1 0-1, Schoondijke i-Retranchement 1 2-1, Ra- penburg-Groede 5-0. le klasse C: Burgh 1-Mevo 1 0-1, Drei- schor l-Renesse 1 2-1. 2e klasse B: IJzendijke 2-Hontenisse 3 2-4, Breskens 3-Graauw 1 3-2. 2e klasse C: Mevo 2-Zonnemaire 1 2-2, Dreischor 2-Renesse 2 2-4. Burgh 2-Brou- wersh. 1 7-2. 3e klasse A: Patrijzen 1-Lewed. Boys 2 4-2, Zeeuwen 4-Domburg 2 1-0. 3e klasse B: Zeeuwen 5-Retranchement 2 3-0, Hoofdplaat 2-RCS 3 1-6, Breskens 4-Zuidzande 1 2-7, Vlissingen 2-Walche- ren 2 9-0. 3e klasse C: Rapenburg 2-Zuiddorpe l 0-3, Graauw 2-Koewacht 2 1-4, Clinge 3- Corn Boys 3 1-7. Programma Zomlagcompetitie 5 Nov. le klasse A: Kruiningen l-Walcheren 1, Lewed. Boys l-Noormannen 1. le klasse B: Retranchement 1-Groede 1, Schoondijke l-Rapenburg 1. le klasse C: Mevo l-Dreischor 1 (14-11), Zierikzee 3-Burgh l. 2e klasse A: Ierseke 2-Noormannen 2, Goes 2-IIansw. Boys 2, Middelburg 4- Zeelandia 3, RCS 3-Kwadendamme l, Vlissingen 4-Robur 2, 2e kalsse B: Hontenisse 3-Graauw 1, IJzendijke 2-Breskens 3. 2e klasse C: Zonnemaire 1-Burgh 2, Brouwershaven l-Dreischor 2. Mevo 2- Renesse 2. 3e klasse A: RCS 4-Domburg 2. Lewed. Boys 2-Zeeuwen 4. 3e klasse C: Graauw 2-Corn Boys 3, Vogelwaarde 2-Clinge 3, Zuiddorpe 1- Koewacht 2. 3e klasse B: Hoofdpla.t 2-Walceren 2, EMM 3-Zuidzande l. Retranchement 2- Breskens 4. Schoondijke 2-Vlissingen 5. INDONESISCH ELFTAL NAAR NEDERLAND De heer de Graaf, bestuurslid van de Indonesische Voetbalbond, heeft via het Hoge Commissariaat van In donesië .in Den Haag contact gezocht met het bestuur van de KNVB. Er zijn voorlopige besprekingen gevoerd over het zenden van een Indonesische voetbalploeg naar Nederland, waar verschillende wedstrijden zouden wor den gespeeld, o.a. tgen het Ned. XI- tal. Het Hoge Commissariaat in Neder land heeft tegenover de heer de Graaf tevens de mogelijkheid geopperd, het Indonesische elftal wedstrijden te la ten spelen in België, Duitsland en Frankrijk. De Hongaarse ploeg tegen Engeland Hongarijë zal tenminste 13 spelers naar Londen afvaardigen voor de op Woensdag 25 Nov. a.s. op Wembley te spelen wedstrijd tegen Engeland. De opstelling van de Hongaarse ploeg is bekend gemaakt, met dien verstan de, dat zowel voor de rechtsback- als voor de midvoor-plaats twee espeiers zijn aangewezen, uit wie later een definitieve keus zal worden gemaakt. Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Grosics; achter: Boszik of Bu- zansky en Lorant; midden: Lantos, Kovacs. Zakarias, voor: Budai, Cso- das, Hidegkuti of Kocsis, Puskas, Tot, Snelsehaakkampioeiiscliap te Goes Op Zaterdag 21 Nov. zullen te Goes de wedstrijden om het persoonlijk kampioenscahp van Zeeland snelscha ken worden gehouden. Afhankelijk van het aantal deelnemers zal er ge speeld worden in groepen van zes of acht, gerangschikt naar speelsterkte. Hierbij zal er naar worden gestreefd, de leden der verschillende verenigin gen over alle groepen te verdelen. Het tempo bedraagt 45 zetten in het eerste kwartier, daarna 25 zetten in 5 minuten. De groepswinnaars spe len onder dezelfde voorwaarden in de finale om de titel. De kampioen krijgt een medaille. le Etappe oriëiiteringsrit per fiets te Hulst Aan de eerste etappe van de Oriënta- tierit per fiets, georganiseerd door de Atletiekvereniging te Hulst, hebben on geveer 30 personen deel genomen. Als re- I sultaat van de diverse protesten, heeft de jury besloten alsnog 2 strafpunten toe te kennen voor de veelbesproken riet pluim. De definitieve uitslag is hierdoor als volgt geworden: 1 J. v. d. Walle-W. Clei- man 0 strafp. 2 Blommaert-Ed. Wauters 1 strafp. 3 A. v. d. Walle-H. Neefs 2 strafp. 4 Fr. de Bruyn-Fl. Verwillighen 2 strafp. 5 Fr. Maes-B. v. Remortel 5 straf- p. 6 v. d. Steen-L. v. d. Voort 6 strafp 7 P. de Windt-P. d'Hondt 8 strafp. 8 v. d. Wiele-Bely 9 strafp. 9 Stcvens-Picavet 10 strafp. 10 v. Dorst-de Rechter 14 straf- p. 11 Maes-Blom 15 strafp. 12 Boussen-P Wauters 17 strafp. 13 v. Waterschoot-de Rijcke 17 strafp. 14 Dieleman-B. Picavet 40 strafp. Zaterdag a.s. wordt de tweede en laat ste etappe van deze oriëntatierit, ook opengesteld voor liefhebbers die aan de eerste etappe niet hebben deelgenomen, verreden. Om per persoonlijke schaak titels van Zeeland De voorronden om het persoonlijek schaakkampioenschap van Zeerland, lste klasse, werden beëindigd. De eindstanden luiden: Groep A: Mast 4.5 uit 5. Brouwer 3.5 uit 5, Schipper 2 uit 4, Faasse l uit 4, Goedbloed 0 uit 4. Groep B: Woudstra 4 uit 5, de Koning 3 uit 5, v. d. Heyden 2 uit 4, Niemarkt 2 uit 4, van Belzen 0 uit 4. Groep C: Breel 3 uit 4, Marinusse 2 uit 4, Joziasse 2 uit 4, Holster 1.5 uit 4, v. d. Koorde 1.5 uit 4. Groep D: De Vlieger 3 uit 3, de Co- ninck 2 uit 3, de Wolf 0 uit 2, Scheele 0 uit 2. (De wedstrijd de Wolf-Scheele wordt niet meer gespeeld). In de finale komen dus Mast, J. L. Woudstra, Marinusse en de Vlieger, sa men met de titelhouder van verleden jaar, de Middelburger W. Flissebaalje. De heer Marinusse komt in de finale door het zich terugtrekken yan de heer Breel. Start en finish te Turnhout De Brabant Grensrit, die op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Nov. a.s. verreden wordt, bal een jubileumrit zijn, omdat zij voor de tiende maal door de RAC- Znid wordt georganiseerd. Het is des wege de oudste betrouwbaarheidsrit in ons land. Twintig jaar geleden in 1933 dUs vond hij voor de eerste maal plaats, daarna in '34, '35, '36 en '37 en vervolgens in 1949 t.m. 1952. Door bizondere omstandigheden wordt hij ditmaal in België verreden, de start is om 22.00 uur vanaf de Markt te Turn hout. Deze rit geldt als finale voor het KNAC-kampioenschap voor betrouw- baarheidsritten in 1953, terwijl meteen de clubkampioenschappen van de RAC- Zuid worden gehouden. Het bestuur van de RAC-Zuid deed naar goede gewoont mogen wij zeggen een prachtig verzorgd en van leuke, het licht zien. Bij de eerste oogopslag toepasselijke prenten voorzien reglement geraakt de lezer reeds in feestelijke stemming (vanwege de feestmutsen en -neuzen, welke de bekende tekenaar Jan Aper. zijn gekozen figuren op de om slagtekening aanmat). Voorzitter E. Mutsaerts wijst er in zijn voorwoord op, dat traditie, naam en po pulariteit de drie eigenschappen zijn, waarop de Brabant Grensrit met gerecht vaardigde trots kon bogen en deswege negen jaren lang de bloem van Neer- lands autosportliefhebbers naar het zon- n'^e Zuiden trok om in een bizondere sfeer van vrienschap en sportiviteit el kander te bekampen. DITMAAL IN BELGIë vorig jaar de Brabant Grensrit op hun naam brachten. Belangrijk is uiteraard ook, dat in deze Jubileumrit nu einde lijk zal worden beslist wis kampioen van de KNAC 1953 zullen worden. Re.vmes- Pronk uit Arnhem staan ook nu nog bo venaan, maar een kleinigheid kan hun begeerde titel in gevaar brengen. De finish is eveneens gelegen binnen de gemeente Turnhout, waarna samen komst in .Scala", Warandestraat 35 al daar; hier zal zo spoedig mogelijk na het sluiten van de finish de voorlopige uitslag bekend worden gemaakt. Een enorm aantal prijzen is beschik baar, waaronder een zilveren legpenning, aangeboden door Prins Bernhard, voor de beste kaartleesprestatie. Wij maken onze lezers er opmerkzaam op, dat in België verkeersborden staan, die wij in Nederland niet kennen, het is dus ten zeerste aan te bevelen de Belgi sche verkeersvoorschriften aan een nauwkeurige studie te onderwerpen. Sehieting te Zuiiltlorpe Op het bekende gaaihof te Zuiddorpe gaf het gilde van St. Sebastiaan een grote schieting. Zoals altijd om deze tijd van het jaar vormden kalkoenen de voor naamste attractie. 64 schutters namen aan de schieting deel. De hoogvogel, die al in de tweede ronde viel, werd afgehaald door Alb. de Lamelle van Overslag. P. Talboom, Zuid dorpe, ging met de lste zijvogel strijken en J. van Haelst, Westdorpe, met de 2de. Pr. van de Walle schoot de lste kal, waar ook nog een kalkoen op stond, en B. C. Baert van Koewacht de 2de. Men weet, dat de 10e Brabant Grens- gehouden, doch de watersnood maakte, rit als steeds in het voorjaar zou worden dat het bestuur van de RAC-Zuid hem onmiddellijk afgelastte. Intussen waren grootse voorbereidingen g^roffen in ver band met het 20-jarig bestaan en het lag voor de hand, dat het bestuur er naar uit zag om met alle beschikbare midde len de 10e toch nog te laten verrijden. De mogelijkheid werd gevonden in Bel gisch Brabant. Opzet en uitvoering zijn hierdoor belangrijk gewijzigd, doch ka rakter en sfeer zullen zoveel mogelijk dezelfde zijn. In ieder geval ligt een pracht wedstrijd op onbekend terrein in het verschiet. 500 KILOMETER De totale afstand bedraagt circa 500 k.m. die zonder rust moeten worden af gelegd; de gemiddelde snelheid zal de 48 k.m. per uur niet te boven gaan en wordt nader aangegeven in de routebe schrijving, welke vóór de start te Turn hout, om 10 uur des avonds, aan de deel nemers ter hand zal worden gesteld. Houders van de wisselbeker zijn de he ren H. v. d. Meulen-Jan Smulders, die Verdenking bleek ongemotiveerd.... Het is gebeurd tijdens een wedstrijd van twee (amateur).ploegen van de Rijnlands Voetbalbond, afglopen Zon dag. De scheidsrechter in deze ont moeting nam zulke vreemde beslis singen en zijn hele manier van op treden was zó eigenaardig, dat bij beide elftallen de mening postvatte, dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. En het moge ietwat vreemd klinken, maar er werd be sloten, dat een der spelers de recht spreker naar het dichtsbijzijnde zie kenhuis zou brengen voor een bloed proef. "Aldus geschiedde: de scheids rechter bleek volkomen nuchter te zijn.... De voetbal-autoriteiten van Rijn land zijn thans bezig deze merkwaar dige gsechidenis uit te pluizen. DE K.N.A.C.C-HERFSTRIT Het is ons gebleken, dat nog een vierde Bredase equipe, namelijk die welke gevormd werd door de heren ReichardtKapitein Koesman, de KNAC-Herfstrit succesvol heeft be ëindigd en tot de prijswinnaars be hoorde. Wij maken hiervan alsnog gaarne melding, temeer omdat daar mede alle vier de Bredase equipes, welke indeze herfstrit waren gestart, met gunstig gevolg naar de Baronie- stad konden retourneren! Voor kampioenschap van Nederland hoofdklasse 7/2 Voor het kampioenschap van Neder land groot biljart hoofdklasse 47/2, dat van 14 tot en met 17 Jan. te Amersfoort wordt gespeeld, hebben de volgende spelers ingeschreven: P. d. Pol, titelhouder, (R'dam), C. de Ruyter (Maastricht), H. Metz (Den Haag), L. Tegelaar (R'dam), A- Mol (A'dam). Ph. Beekman (Adam) en C. van Oosterhout (R'dam). Biljartlouriiooi O.K.G. te Hansweert Voor het biljarttournooi van OKG werd in het café De Harmonie te Hansweert de wedstrijd gespeeld tus sen DOS (Ovezande) en De Bel (Ier seke). De Ovezandenaren behaalden in deze wedstrijd de meeste punten en wisten hiermede de le prijs in dit touronoi te behalen. Naar de KNVB meedeelt, zal de oefenwedstrijd van het Nederlands Jeugdelftal tegen Vitesse, welke Zon dag 15 Nov. a.s. te Arnhem gspeeld zou worden, niet doorgaan. De heer Joh- Martens (Zeist) is aangewezen als scheidsrechter voor de ontometing tussen het Rotterdamse elftal en een Bondsploeg om de Gou den Onafhankelijkheidsbeker op 15 Nov. a.s. te Rotterdam. De wedstrijd N.W. NederlandZuid Afrika, Maandag 17 Nov. as., te Am sterdam, zal geleid worden door de heer W. Ausum Jr. (Dordrecht). VOETBALKWESTIE n Uw blad van Dilnsdag j.l. las ik Uw rubriek ,,van de hak op de tak", waarin U schrijft, dat voor de Katholieken Bis schoppelijke bepalingen gelden, dat er o.a. op Allerheiligen niet gevoetbald moet worden. Verder maakt U er melding van, dat het een pijnlijke indruk heeft gemaakt, dat een Zuidelijke Eerste Klasser Zondag een vriendschappelijke wedstrijd heeft gespeeld. Vermoedelijk zal hier wel het Bredase N.A.C. bedoeld worden. Kunt U mij verklaren, waarom er door diverse Katholieke voetbalverenigingen o.a. te Breda en Made ook vriendschap pelijke wedstrijden zijn georganiseerd? Of dit U niet bekend is, weet ik niet, maar vindt U dit feit niet veel pijnlijker door dit Katholieke verenigingen betreft, terwijl N.A.C. toch neutraal is. Zou het niet beter zijn, dat de Katho lieke verenigingen het voorbeeld gaven, door zelf niet te spelen op zo'n dag. De wedstrijd in Breda werd gespeeld op het S.A.B.-terrein. In Made werd ge speeld Madese Boys-P.C.P. J. v. D. Naschrift der Redactie. Inderdaad, dit is nog pijnlijker. SCHILDERWERK GEMEENTE WONINGEN TE AXEL. Aanbesteed werd het schilderwerk der 138 gemeentewoningen te Axel in massa en in complexen. Ingeschreven werd door: Gebr. Calle, Terneuzen; Fa. Wauters, Hulst; Fa. Houtepen, Sas van Gent; Fa. de Waard, Axel; Fa. Bruins, Sluiskil; Fa. Antheu- nis, Axel; Fa. de Cock. St. Jansteen en Fa. Jansen te Goes., Nog .dezelfde dag werd het werk gegund aan Gebr. Calle te Terneuzen. De standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: le klasse A: Kruiningen 510; Noormannen 59; Hansw. Boys 78; Lewed. Boys 57; Domburg 5—4; 's- Heer Arendskerke 64; Walcheren 40; Volharding 5—0. le klasse B: Vogelwaarde 56; Schoondijke 56; Hoofdplaat 24; Retranchement 4—4; Rapenburg 44; Groede 40- 2e klasse A: Vlissingen 4 813; RCS 3 611; Zeel andi 73ayandijkeoooJel 3 611; Zeelandia 3 76; Kwaden- damme 45; Goes 4 75; Ierseke 2 4—4; Hansw. Boys 2 64 Middelburg 4 64; Noormannen 2 53; Robur 2 5—1. 2e klasse B: Clinge 2 4—6; Graauw 56; Hulst 3 45; Breskens 3 34; Hontenisse 3 3—2; IJzendijke 2 5—1. 3e klasse A: De Zeeuwen 4 6—12; Patrijzen 46; Domburg 2 44; Le wed. Boys 2 4—4; Middelburg 5 5—2; RVS 4 5—0. 3e klasse B: Schoondijke 2 610; Breskens 4 79; De Zeeuwen 5 8-8; Zuidzande 56; Vlissingen 5 76; EMM 3 7—6: Walcheren 2 6—3: Hoofdplaat 2 2—2; Retranchement 2 4—2. 3e klasse C: Corn. Boys 3 79; Vogelwaarde 2 5—8; Koewacht 2 58: Zuiddorpe 57; Graauw 2 54; Ra penburg 2 62; Clinge 3 72. GOES, 10 Nov. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 15)4 cent; poelje-eieren 12 cent; eendeneieren 10 cent; kalkoeneieren 20 cent; ganzen eieren 25 cen.t GOES, 10 Nov. Prijs voor verse kippen eieren f 2.83 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 9 Nov. Exportveiling appelen: Cox Orange A 69—69.60, BC 54, I grof 63.70—64.60, I 47.20, 11 14; Sterappelen A 29, BC 25.20, I grof 26, 1 23, II 4.20—4.80; Goudreinetten AA 29.30, A 28.50—28.70, BC 21.60—21.80, I grof 25.30—266.50, 1 19.30—20.05, 11 13.60—14.30. K 17—17.20, F 10.94, Val 7.607.80, Diverse valappelen 3.50—3.90; Jonathan AA 39.20, A 38.90— 39.70. BC 40.05. I grof 32.70—33.60, I 30.85 —30.90, 11 17.70; Zure Bellefleur BC 19, 1 grof 23, 1 19.80, 11 5.60; Glorie van Hol land I 15, 11 10; Golden Delicious A 59 —65, 1 grof 28—51, 1 25—41. Zoete Cam pagne 1 21, Zoete Ermgaard I 22—27, Laxton Superbe I 28—32. Peren: Br. Alx Lucas A 43, BC 38,1 gorf 41, 1 36, 11 25; Comtesse de Paris A 46.70, BC 44.80, 1 grof 40.90—44.10, 1 38—40, 11 15- St. Remy I grof 16.70, 1 17, 11 14; Kleiperen I 16— 18, Nouveau Poiteau I 19—22. Verpakt fruit: Goudreinetten A 3341, Golden Delicious AA 6870. Gewone veiling: Appelen: Cox Orange K 3142, F 1723, Laxton Superbe K 21, F 3, Sterappelen K 10—14, F 3—6, Goudreinetten K 17—21 F 814, Jonathan K 1832, F 615 Bramley Seedling K 3. F 3; Zoete Cam pagne K 1618, F 9, Zoete Ermgaard K 21, F 923, Golden Delicious K 24—33, F 7—12, Zure Bellefleur K 9. Peren: Doven- ne du Cornice F 20—28, Br. Alex Lucas K 2829, F 1618, Comtesse te Paris K 2630, F 1316, Pondspeer K 1112, F 13—16. St. Remy K 14—15, F 8—11 Gie- ser Wildeman K 28, F =Ï2. Kleiperen K 1415, F 6; Nouveau Poiteau K 1721, F 9; Jodenpeer K 17, F 6. ROTTERDAM, 10 Nov. Aanvoer in to taal 4995. Vette koeien en ossen 680. Ge- bruiksvee 1736. Vette kalveren 80. Gras kalveren 304. Nuchtere kalveren 780, var kens 206. Biggen 441. Paarden 166. Veu lens 15. Schapen of lammeren 518. Bok ken of geiten 69. Vette koeien 256—268, 242—254, 206— 222. Vette kalveren 250—260, 240—250, 220 —50. Graskalveren 350—300—30. Nuchtere kalveren 58—52—46. Biggen 35—30—25. Slachtpaarden 160—155—150. Schapen 100 —90—80. Lammeren 87—77—70 Kalf- koeien 1035—930—780. Melkkoeien 1015— 930—780. Vare koeien 700—600—550. Vaar zen 850—700—575. Pinken 575-^175—375. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, primas boven notering. Vette kalveren aanvoer even minder, handel goed, prijzen iets stijver. Nuchtere kalveren aanvoer ge woon, handel tamelijk, ruim prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen iets stijver. Big gen aanvoer even groter, handel stroef, met teruggaande prijzen. Sldchtpaarden aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen iets lager. Schapen aanvoer iets meer, handel goed, prijzen als gisteren. Lam meren aanvoer iets moer, handel goed, prijzen als gisteren. Kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, ruim prijs houdend. Melkkoeien aanvoer als vorige week, han,del kalm, ruim prijshoudend. Vare koeien aanvoer groter, handel sitl, prijzen onveranderd. Vaarzen aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen beste beesten wat stijver, verder onveranderd. Pinken aanvoer iets minder, handel re delijk. prijzen beste beesten stijver, ver der onveranderd. Bokken of geiten han del als vorige week, handel tamelijk, ruim prijshoudend. WATEKSTAl\l>El\ Mannheim 19 (—15), Kaub 131 (+17), Trier 111 (+6), Koblenz 130 17), Keu len 62 3, Ruhrort 248 (—2), Lobith 837 (—4), Nijmegen 615 (—2), Arnhem 656 4), Eefde 170 onveranderd), Deventer 91 (onveranderd), Namen La Plante geen opgave ontvangen), Borgharen 391 (+10) Belfeld 1088 (+8), Grave 461 (—6).

de Stem | 1953 | | pagina 3