Hogere provinciale subsidie voor W aterbelieersing Z.-VLA AN DEREN Nasleep raadsverkiezing te Klundert Walcheren ZUID-BEVELAND Nieuw ha venplateau bij Kruiningen Stuut van cle Slatogo-commissie T elef oonnummers Roose bi 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 r> Wat reeds bereikt werd door de commissie BOTERSMOKKEL aan Z.-Vlaamse grens Pantserwagen liep in de val Geen subsidie voor R.K. H.B.S. „St, Eloy'' Vervoer met Prov. boten AANRIJDING BIJ VLAKEBRUG De wég van Zierikzee naar Brouwershaven UITWISSELING VAN JONGE BOEREN TERNEUZEN Veerweg wordt verlegd Subsidie nazorg van doofstommen Dagblad De Stem AXEL Automatisch Gireren NUTSSPAARBAINK Twee onschuldige vrouwen tekenden „bij volmacht Het ging om een politieke partij te beoordelen OOSTBURG MIDDELBURG VLISSINGEN GOES HEDEN MORDEN Be Rijwie Slipp was VAN 1949 tot 1952 verleende de provincie jaarlijks een subsidie van f 4000.aan de commissie Waterbeheersing. Voor 1953 werd geen bijdrage gevraagd, doch thans diende de commissie een verzoek in voor een jaarlijkse subsidie van f 5000 Ged. Staten stellen de Staten voor dit verzoek voor drie iaar in te willigen. Opslagplaats met 200 kg. ontdekt (van onze Correspondent) pjE SMOKKEL van boter is de laatste tijd in Zeeuwsch Vlaanderen weer met grote hevigheid toegenomen. Door •douaneambtenaren te Beerveide is een opslagplaats ontdedkt mot 200 kg Ne derlandse roomboter. In dezelfde ruim te werd nog een kwantum beaorven bo ter met benevens een machine, ken nelijk bestemd om de bedorven boter met de verse te mengen. Door do Ne derlandse douane te Zeeland werden in een week tijd een auto met 200 kg boter en ten auto met een partij scheer- apparaten, die in tv-n stofzuiger waren verborgen, aangeslagen. Patrouillerende douaneambtenaren te Zelzate werden in de Poeistraat voor bijgereden door twee wielrijders, die ieder een zwaar pak met zich voerden. Aanvankelijk werd door de beambten hieraan geen aandacht besteed, maar wie beschrijft hun verbazing toen zij enkele honderden meters verder twee grote pakken op de weg aantroffen, die bij opening 75 kg Nederlandse roombo ter bleken te bevatten. Tot slot wordt uit Stekene gemeld, dat douaneambtenaren aldaar 240 kg boter ontdekten, die in een graanmijt waren verstopt. Succes voor de douane te Retranchement TN DE nacht van 9 op 10 Novermber is een gevechtswagen als een muis in de val gelopen op een smalle brug over het afwateringskanaal te Retrans- chement. Daar de douane het vermoe den had, dat een in die omgeving waar genomen smokkelauto gepanserd zou zijn en dus moeilijk tot stoppen te dwingen, werd besloten de brug als hinderlaag te gebruiken. Toen even na middernacht een zware auto vanuit Belgie naderde, werd de brug zwaar gebarricadeerd. De auto reed zich in derdaad vast. Slechts door een gewaagde sprong in het water konden de inzittende ont komen. De nog lege pansterwagen, een Whik-gevechtswagen met opgebouwde veelaadbak, de 7e die in enkele jaren tijds door de Zeeuwse douane werd buitgemaakt, werd een prooi der amb tenaren. Biervliets gemeenteraad ■"FUDENS het behandelen en vast- stellen der begroting voor het dienstjaar 1954 in de Biervlietse ge meenteraad kwam wethouder A. Hae- mers (KVP) met het voorstel f 100 per leerling subsidie te verlenen aan de stichting „Katholiek Middelbaar Onderwijs voor Z.-Vlaanderen" ten behoeve van de H.B.S. voor West Z. Vlaanderen ,.St. Eloy". Ondanks het feit, dat wethouder Haemers aanhaalde, dat de gehele ge meente Biervliet f 1500 betaalt voor zes leerlingen die de H.B.S. te Terneu- zen beboeken, dus ook het katholieke gedeelte en hij slechts voorstelde een zelfde bedrag uit te trekken voor 15 leerlingen, wat dus neerkomt op slechts 40 pet., werd het voorstel ver worpen met vier tegen drie stemmen. Vóór stemden de heren A. Haemers en G. van Pamelen (KVP) en A. van Hoeve (CHU). Tegen de leden der P vdA en Gemeentebelang Wethouder Haemers sprak zijn gro te teleurstelling uit en gaf te kennen tegen de voorgestelde begroting te zul len stemmen. In haar toelichting op het subsidie verzoek geeft de commissie de bereik te resultaten weer. Op grote schaal is door de Cultuur techn dienst door goede drainage en diepe ontwatering zoute grond ontzilt. Vastgesteld kon na onderzoek worden dat in grote delen van Zeeland het water niet. bruikbaar is voor land- en tuibouw Beregening is practisch niet mogelijk Als onderdeel van dit onder zoek is vastgesteld, dat grote polderlei dingen tengevolge van het lekken van de sluizen, een sterk verziltende in vloed hebben op het achterland. Met medewerking van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst is een onder zoek ingesteld naar d- oppervlakte, waarover zich de pror men verdro ging. bodemverzilting, wateroverlast, en bodemverstuiving uitstrekken. Hier uit blijkt dat belangrijke oppervlak ten in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Tholen en Schouwen baat zouden hebben bij een verbeterde waterhuishouding. Omdat er zich in Zeeland geen be schikbaar open water bevindt, heeft de Commissie Waterbeheersing en Verzilting zich ten doei gesteld, na te gaan in hoeverre het mogelijk is ge bruik te maken van de geringe hoe veelheden zoet water die zich in de bodem bevinden. In verband hiermede is een proef- pomp ingesteld in een zoetwaterlaag van ongeveer acht meter dikte. Door beperking van de hoeveel heid die per tijdseenheid werd ont trokken. bleek het mogelijk aan één boorgat 2000 m3 te onttrekken. Deze hoeveelheid is voldoende voor de be regening van 1 ha, met 200 mm. VERDROGING OP SCHOUWEN productie worden gebracht (in Zwe den wordt dit reeds toegepast). Indien medewerking wordt gevonden ligt het in de bedoeling deze proef uit te voeren in Zeeuwsch-Vlaanderen; een onderzoek naar de mogelijkheid, de verdroging door middel van diepe gronbewerking op te heffen in za velgronden die op geringe diepte onder maaiveld overgaan in zand. ^JIT DE Westhoek van Schouwen ontving de Commissie het verzoek een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er bestaan om ver dei schrijdende verdroging in het over gangsgebied van de duinen naar de polder Schouwen te voorkomen. De oppervlakte van dit gebied bedraagt plm. 1200 ha. Tevens zal onderzocht worden in hoeverre tot nog toe dorre zandgrond in cultuur gebracht kan worden. Indien van deze slechte gron den de productie van 500 ha. aanmer kelijk verhoogd zou kunnen worden, zou het onderzoek reeds de moeite waard blijken te zijn. Dit mede in verband met de uitvoering van de Her verkaveling Schouwen-Duiveland. NIEUWE TAKEN Teruggang in de eerste helft van 1953 EDURENDE het eerste half jaar van 1953 werden er met, de prov. veer boten in Zeeland 1.594.950 personen vervoerd tegen 1 937.200 in het eerste half iaar van 1952. Winst boekte VÜssingenBreskens met 1.117.000 passagiers teeen 956.800 en TerneuzenHoedekenskerk met 146.000. Lichte stijging gaven Vcerekamper- land en Kortgene-Wolvaartsdijk te zien met de Baxelboot ziin 10.000 personen van Korteveer naar Dordrecht v.v. ge bracht. Het auto-vervoer viel van 279.493 turug op 226.000 stuks. Vergelij kingen met 1952 zijn natuurlijk niet ge heel zuiver daar bijv. de lijn Kruinin gen—Perknolder. die na 1 Febr. uit viel. de cijfers over het passagiersver voer in Januari niet bekend zijn. Op de lijn ZierikzeeKatsche-Veer is alleen autovervoer geweest geduren de de maand Januari. Met ingang van 1 April is de dienst HoedekenskerkePerkpolder geopend welke per 31 Mei gestaakt werd daar over die twee maanden slechts 3150 passagiers vervoerd werden. OP 24 April is met de dienst Zie rikzee—Anna Jacobapolder begonnen, in hoofdzaak voor het vervoer van vrachtauto's. Het autovervoer op VlissingenBres kens bedroeg 138.700 stuks of bijna 40.000 meer dan normaal; Terneuzen- Hoedek°nskerke verwerkte 32.000 auto's tegen 7200 in het eerste half jaar van 1952. J^JE Commissie stelde zich voor de naaste toekomst de volgende ta ken: een onderzoek naar de hoeveel heid zoet water, die zich in de bodem van de provincie Zeeland bevindt. Daarbij wordt tevens nagegaan in hoe verre het mogelijk is, dit water te ex- knersen en te ratelen. Duizen^ Maandagavond is de dragline-ma chinist D. uit Goes die van zijn werk per motor huiswaarts keerde, bij de Viakebrug in aanrijding gekomen met een vrachtauto van de Klerk uit Middelburg. De met 20 meter lange sparren beladen wagen kwam uit de richting Goes en nam bij genoemde brug zijn draai naar links. D.. die geen erg nad in de naar buiten ste kende lading, reed daar tegen op, viel en kneusde een paar ribben. Per auto is de gewonde naar zijn woning te Goes gebracht. Begin van herstel jyjEN heeft oen begin gemaakt met liet herstel van de drooggevallen verkeersweg van Zierikzee naar Brouwershaven via Scliuddebeurs. Bin nen afzienbare tijd zullen automobilis ten ge-n gebruik meer hoeven te ma ken van de omweg door het Bette- waerde, op welke smalle weg de laatste tijd bij het passeren enkele auto's van de dijk kantelden. Nu de hei-openstelling van de oude weg naderoij komt ,is er sprake van dat aan de zijde van Zierikzee bij de Nobelpoort een opening zal worden ge maakt in de nooddi.ik rondom Zierik zee. Indien dit plan doorgaat zal de gemeente maatregelen treffen om in geval van nood de opening weer snel te kunnen afsluiten. Materiaal hier voor zou dan steeds gereed worden ge houden. Vijf Nederlandse deelnemers aan het Internationale Programma voor de Uitwisseling van Plattelandsjonge ren zijn met het s.s.. Maasdam na een verblijf van'zés maanden bij boe rengezinnen in de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd. De deelnemers hebben in die maan den in verschilende Amerikaanse sta ten gewoond. Zo verbleef Pi eter Simon Dekker uit Zuidzande in Colorado en Noord-Dakota Johannes Jacobus Vos uit Roosendaal in Wyoming en New- York. Vijf deelnemers uit de V.S. hebben eveneens hun bezoek aan boerenge zinnen in Nederland beëindigd. Tot hen behoort Henry Magness uit Ma ryland die enige tijd op een bedrijf in Zevenbergschenhoek werkzaam was en over welke jongeman wij in ons blad uitvoerig geschreven hebben. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Anna dv A. de Koeijer- de Vlieger, Tiny dv J. Colman-Verbiest PieterneJa dv J. de Feijter-van de Vrede. Merle dv H. Funcke-van der Kamp. Jan zv J. Meijer-Dooms, Geer- truida dv K. Haak-Verlinde. Huwelijksaangiften: Jacobus Verlin de 26 j. en Geertruida Romeijnsen 21 j„ Cori.elis Versteeg 30 j. en Marie Claus 21 j. Pieter Sol 28 j. en Adriana Weststrate 22 j. Overleden: Cornelia Lensen 74 Theophile Seghers 72 j. j. W estdorpe Eerste repetitie Accordeon- vereniging IJzendijke J^E PAS opgerichte accordeonvereeni- ging., waarvan 16 accordeonisten uit bijna aile plaatsen van West-Zeeuwsch- Viaanderen afkomstig lid zijn, heeft in Hotel „De Vier Emmers" te IJzendijke haar eerste repetitie gehouden. Deze eerste oefening is tot tevreden heid van dirigent Anthonisse en oe- stuur verlopen. Ook de bevolking is met de oprichting van deze vereniging zeer ingenomen. Enigen gaven zich reeds spontaan als donateur op. Het licht in het voornemen van het bestuur om binnenkort een wervings actie hiervoor ou touw te zeilen. Het bedrag zal geen onoverkomelijk be zwaar zijn, want voor f 2.50 kan een geheel gezin het donateursschap ver krijgen en gratis de concerten bezoeken. ^AN HET BEGIN van de Veerweg bij Kruiningen' staat een reusachtige betonmo len van een Brabantse firma te ploiteren zonder tot uitputting van de lagen over te gaan. Van groot belang is dit onderzoek voor de fruitteelt. Speciaal daar waar klein-fruitteelt verhoging van het gezinsinkomen bete kent. is dit onderzoek van groot soci aal-economisch belang; een onderzoek naar de mogelijkheid op lichte gronden te infiltreren met licht brak water. Brak water treft men in Zeeland in grote hoeveelheden aan. Indien dit experiment slaagt, kunnen grote oppervlakten tot hogere den kilos grint, cement en zand worden er vermengd tot specie, welke met vrachtauto's worden vervoerd naar het enorme nieu we havenplateau, dat in aan bouw is voor het veer Kruinin- gen-Perkpolder en die driemaal groter wordt dan voorheen. Behalve de vrachten beton worden er in. nog veel groter hoeveelheden, vrachten zand aangevoerd of opge- Een vijftigtal doofstommeninrichtin- gen wendde zich tot G.S. om subsidie voor de nazorg aan oud-leerlingen, daar deze veel te wensen overlaat. In verband hiermee stellen G.S. de Staten voor om, mits de betrokken ge meenten minstens tweemaal meer ge ven, aan de vijf inrichtingen een sub sidie van f 10 per jaar en per oud leerling te verstrekken. Als voorwaar de wordt verder gesteld dat de instel lingen de sociale belangen der oud leerlingen uitsluitend doen behartigen door hiertoe volledig bevoegde krach ten met volledige dagtaak. In Zeeland wonen er 100 oud-leer lingen. zodat de subsidie f 1000 zal bedragen. BREDA Advertentie-afd.: 8178 (uitsluitend voor het op geven van advertenties) Dir. en Adm.: 8778 (uitsluitend voor Directie en onderwerpen, de admini stratie betreffende, zoals: abonnementen, boekhou ding) Redactie: 8181 en 9781 (uitsluitend voor gesprek ken van redactionele aard) Vriendelijk verzoek aan al onze lezers: Wilt U toch vooral steeds het juiste nummer draaien? spoten, want di,t plateau krijgt een hoogte van zes meter boven N.A.P. Alles geschiedt op grootscheepse wijze. Het zeven ha. grote oppervlak wordt doorsneden- door twee..aanleg.-inmclvr-, tingen of fuiken. Voorlopig maakt men er één gereed, waarvoor de sta len damwanden reeds zijn geslagen; later volgt de tweede. Men wil er na melijk alles op zetten om begin Ja nuari de dienst KruiningenPerkpol der te heropenen en naar men ons verzekerde zal dit waarschijnlijk ge lukken. Wie de situatie thans beziet, lijkt dit haast onmogelijk, maar Wa terstaat kan heel wat aan en de ele menten werken op fantastische wijze mede. Een der zwaarste karweien zal zijn het verwijderen van de grote Phoenixcaisson waarmee men op 24 Juli j.l. het laatste stroomgat, maar tevens de haven afsloot. Eind Decern oer denkt men het gevaarte weer vlot tend te kunnen maken en weg te sie pen. Aan de totstandkoming van het nieuwe havenplateau zit ook vast het aanleggen van een nieuwe Veerweg, een paar honderd meter oostelijker dan de bestaande. Dit is o.m. nodig, doordat ook de twee fuiken oostelijker zijn ontworpen. De weg krijgt natuur lijk een veel sterkere stijging en voert RAADSVERGADERING Op Vrijdag 13 November a.s. zal de gemeenteraad in openbare zitting bij eenkomen. Op het agenda staat o.a, het aanbieden van de gemeentebegro ting 1954 AANGELEGENHEID VOOR „WONINGWETBEWONERS" Verschillende malen wordt door de bewoners der Woningwetwoningen toe stemming verzocht om zelf bepaalde voorzieningen aan hun woningen te mogen treffen. In eerste instantie betreft het hier wel de verzoeken om de glazen wand uit de woning te mogen verwijderen (bij complex van 126 woningen), waar door van de twee kamers één grote wordt gemaakt. Onder bepaalde voorwaarden wordt op deze aanvragen steeds gunstig be schikt, terwijl ook de verplichting wordt opgelegd, dat bij het eventueel verlaten van de woning, deze door de bewoner in haar oorspronkelijke toestand wordt gebracht. Voor het geval nu de wand niet her plaatst wordt, zou de gestorte waar borgsom van f 25.niet toereikend zijn om dit op kosten van de gemeente te doen. met inhouding van de waarborg som. In de jongste raadsvergadering is daarom besloten, de Huur- en Verhuur- verordening met de volgende zinsnede aan te vullen: ..In bijzondere gevallen kunnen B. en W. de waarborgsom ver hogen tot f 50,—". De KI in ge (B.) Ongeval. In de meubelmakerij van de heer L. alhier, had een zekere P. K. het ongeluk de top van zijn vinger af te zagen. Dr. Robberechts verleende de eerste geneeskundige hulp. KI oosterzande TONEELUITVOERING ST. CECILIA. De toncelafdeling van de Harmonie St. Cecilia zal op 15 en 16 Nov. a.s. in zaal Serrarens het toneelspel Ver broken banden voor het voetlicht brengen. VOORZITTER K.A.J. GAAT HEEN Tijdens de ledenvergadering van de K-AJ."deelde dei .voorzitter P. Ving méde dat hij en het bestuurslid P. Platgouw met ingang van 1 Januari 1954 de K.A.J. zullen gaan verlaten, wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. Met deze functionarissen gaan de laatste twee medeoprichters van de afdeling heen. Beide personen hebben negen jaren hun krachten aan de K.A.J. gegeven In verband met dit heengaan zal op 17 December een buitengewone leden vergadering worden gehouden waarop de bestuursverkiezing gevolgd door een voorzittersverkiezing zal worden ge houden. De jaarvergadering welke be gin januari 1954 plaats vindt, zal een feestelijk karakter dragen in verband met het afscheid van genoemde K.A.J. leiders. Op deze vergadering zullen afge vaardigden van het Diocesaan Bestuur te Breda en van Zusterorganisaties aanwezig zijn. De langs de 900 meter lange nieuwe dijk - twee meter hoger en veel breder hllar dan de oude op het ruime parkeer- terein dat 3l-2 meter boven het maai veld ligt. Een coupure, zoals we die van vóór 1 Februari kenden, zal niet aangebracht worden. Die risico nam Waterstaat niet meer. VEEL MATERIAAL TJE aannemers hebben voor het gi gantische werk al hun grote ma teriaal ingezet. Het krioelt op het pla teau en daarnaast van draglines, kra nen, pers- en profielzuigers, betonmo lens en vrachtwagens Ingenieurs en opzichters comman deren er het vakkundige „dijkleger", dat de overwinning op het water met gestage inspanning aan het voltooien is. (Advertentie) De commissie, welke de slagersvaktentoonstelling te Goes voorbereidt, zette op de hoeken der Ganzestad, gigantische, met dolkmes bewapende slagers neer. De koe, het varken en het schaap, waarnaar zijn slachtlust uitgaat, zijn er maar beestjes bij: Vraagt inlichtingen bij de Catharinastraat 15, Breda. Gironummer: 8911. PtE gemeenteradsverkiezing in Juni j.l. te Klundert had voor de Bre dase Politierechter gisteren nog een onaangenaam staartje. De manufac- turier C. van D.. diens vrouw S. en dc hulp in de huishouding K. L. had den zich namelijk bij deze verkiezing schuldig gemaakt aan valsheid in ge schrifte Gelukkig in een niet erge mate, maar toch altijd nog zo dat de Poli tierechter zijn voorhoofd fronste en aan verdachte van D. om nadere uit leg vroeg. Hoe was dat in zijn werk ge gaan? Het gezin H. was tijdens de watersnood geëvacueerd naar onbe kende oorden. De verkiezingen ston den voor de deur en van D.. die voor zijn partij (AR) de stemming bij vol macht regelde, zat met angst om het hart met de twee formulieren voor gezin H. Niemand 'wist waar dit gezin naar toe was gegaan. Ergens in Rot terdam. kwam de dominee drie dagen voor de stemming vertellen. Natuur lijk was iet toen nog onmogelijk om ze op te sporen. Van D besloot de for mulieren zelf in te vullen. Hij deed dit en liet door zijn vrouw en de hulp in de huishouding de ontbrekende handtekeningen zetten. Waarom deed U dit zelf niet? vroeg de Politierech ter, Waarom liet U daar een paar on schuldige vrouwen voor opdraaien? Hierop bleef van D het antwoord schuldig. Hij wist het zelf niet. De Officier van Justitie achtte van D. de hoofdschuldige, omdat deze de valsheid in geschrifte had uitgelokt. Hij wilde echter rekening houden met de verzachtende omstandigheden, dat verdachte getracht had op deze ma nier een paar mensen van zijn eigen partij te laten stemmen. De zeer gun stige bekendheid van verdachte deed de Officier besluiten tegen hem f 25 of 5 dagen te eisen. De beide vrouwen kregen een eis van f 10 of 2 dagen. De raadsman van verdachten was van oordeel dat hier het element van na deel ontbrak omdat de van H's uit eindelijk toch ook op de A.R, gestemd zouden hebben. Verder vermeldde pleiter de heldhaftige houding van zijn cliënt gedurende de bezetting waarbij deze door het oog van een naald aan executie was ontkomen. De politierechter kon zich met het juri dische gedeelte van het pleidooi niet verenigen. Wel met de moedige hou ding van verdachte tijdens de bezet ting en hij bracht dit in de strafmaat tot, uitdrukking door ieder der ver dachten een tientje of 2 dagen op te leggen. HI.A.-ACTIE R.K, Winkeliersvereniging die H.I.A. winteractie" zal een revue- en cabaret avond organiseren op 10 Jan. 1954. Aan deze avond zal een radio-revue- en cabaret-ensemble zijn medewerking verlenen. Evenals vorige winter Be staat er ook dit seizoen weer grote belangstelling voor deze H.I.A.-actie. In studie. De toneelafdeling van het muziekkorps Vrijheid Eendracht heeft het toneelspel: Mijn vrouw ver langt salaris, een vrolijk spel in drie bedrijven van Wim Dumont, in stu die genomen. De opvoering zal plaats vinden op 26 en 27 Dec. a.s. Koetvacht NOORD-HOLLAND WERKERS WEER THUIS De echtparen die elke zomer naar Nooid-Holland trekken om aldaar bij de boeren de oogst binnen te halen, zijn weer allen teruggekeerd. oefenavonden e.h.b.o. De E.H.B.O.-vereniging St. Luduina is zeer actief, dankzij de activiteit van dr. Melchers en de leden der vereni ging zelf. Reeds bij verschillende on gevallen heeft zij schitterend werk verricht. Deze winter is de vereniging welke momenteel 21 leden telt begon nen met het houden van gezamenlij ke oefenavonden met de verenigingen van Zuidüorpe en Westdorpe hetgeen om beurten in een van deze drie ge meenten plaats heeft. Het geheel staat onder leiding van dokter Melchers. Met het oog op de Bescherming Bur gerbevolking is de vereniging van plan deze winter te beginnen met een cur sus over bloedtransfusie en injecties geven. winterprocramma oudleerl1ngenvereniging De oudleerlingenvereniging van on ze plaatselijke R.K. Vlasersschool heeft thans haar winterprogramma weer samengesteld. Even als voorgaan de jaren zullen er deze winter weer tal van lezingen worden georganiseerd op technisch en cultureel gebied. Het vo rige seizoen was zeer bevredigend Momenteel kent de vereniging 180 leden. Deze winter heeft de vereniging het initiatief genomen om cursussen te organiseren in de Franse taal welke zeer goed worden bezocht. Voor het a.s. winterprogramma staat allereerst op de agenda: 18 Nov. a.s. een lezing door Patel" van Regenmortel. Koe wachtenaar van geboorte, momenteel verblijf houdend te Haastrecht bij Gouda. Hij zal spreken over ..Midden Europa" waar hij ruim tien jaar is geweést. Half December zal de tweede lezing worden gehouden, welke zal zijn over ..de bemesting van vlas". ROTTERDAMSE ZEEUWEN E-EZOCHTEN OOSTBURG De vereniging van in Rotterdam woonachtige Zeeuwen kwam in Oost- burg haar jaarlijkse opvoering geven. Nadat burgemeester Roekzema het ge zelschap welkom geheten had. volgde de opvoering van het toneelstuk ..De Floddermadam", geschreven door mevr. L.N. Huysman-Griep. Het stuk werd in zuid-Bevelands dialect ge speeld. Buiten de goede vertolking van enkele hoofdrollen was de rolvast- heid niet zo best. wat uiteraard aan het geheel afbreuk deed. Dit neemt niet weg dat de volle zaal zich uitste kend kon amuseren. In de pauze had d# gebruikelijke verloting plaats. De opbrengst van de avond werd aan de vertegenwoordigers der Kruisverenigingen afgedragen, die deze gift in dankbaarheid aanvaard, den. Na afloop verzorgde een dans- bandje een gezellig bal tot in de kleine uurtjes. Deze reünie op Zeeuwse bodem was aanleiding tot het verzenden van een telegram van gelukwensen aan de Commissaris der Koningin in Zeeland in verband met de definitieve sluiting van de dijk bij Ouwerkerk. Waterlandkerkje CONCORDIA B'RENGT „SPRINGTIJ De toneelvereniging Concordia, die het vorig seizoen met succes is opge treden en een eerste prijs heeft be haald op het toneelconcours „West- Zeeuwsch-Vlaanderen", gaat dit sei zen weer volop aan de slag. In studie is het bekende toneelstuk van drs. Lockeveer, „Springtij", welk stuk de watersnood tot onderwerp heeft. Waar schijnlijk gaat de eerste uitvoering door in December a.s. in het Dorpshuis. Deze maand geeft Concordia te Bier vliet twee opvoeringen van „De Rauwe Grond" op uitnodiging van de muziek vereniging ..Harmonie" aldaar. Aardenburg RAADSVERGADERING Vrijdag 13 November zal hier de ge meenteraadsvergadering worden ge houden. Als voornaamste punt komt op de agenda voor, de vaststelling van de gemeentebegroting 1954. Verder zul len worden behandeld, de begroting van het Burgerlijk Armbestuur en de toepassing van het TerlingenfondS. E.H.B.O, De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O is weer begonnen met een cursus die wordt geleid door dok ter N Rijk en soeur Lucie. De belang stelling uit onze plaats is niet zo groot als vorig jaar. Uit Eede blijkt men meer interesse te hebben. Geëmigreerd. Dezer dagen emi greerde het gezin van Prudent van Waes naar Canada. De familie gaat zich vestigen in de stad Calgary (staat Alberta), v. Prudent treedt daar in dienst bij het aannemersbedrijf van zijn broer, die in 1951 naar Canada emigreerde. In deze korte tijd heeft hij in Calgary een aannemersbedrijf weten te vestigen waarin thans reeds zeven werknemers zijn opgenomen. Hij hoopt binnenkort tien man in dienst te hebben. Stekene Aanrijding, Toen onze dorpsge noot A. van Daele zich op straat be vond werd hij aangereden door een auto. Van Daele moest naar het zie kenhuis vervoerd worden. De chauf feur van de wagen reed door. Sinaai ZEER GOED AFGELOPEN. Toen de heer Verlinden uit onze grensgemeente over de brug te Ek- saarde reed, begaf de leuning van de brug het en reed de auto van dhr. Ver- linden. waarin nog enige personen zaten, in het water. De wagen kwam op de wielen in de vaart terecht en zodoende konden de inzittenden langs het portier aan een gewisse dood ontsnappen. St. Gilles Pracht uitvoering. Door de Boe- rinnenjeugdbond werd in het vereni gingsgebouw „Katholieke Kring" het toneelspel .Artistenkind" en het blij spel „O. die Giiligonne" opgevoerd, Het spel en het decor waren prima verzorgd hetgeen menig applausje ontlokte aan de bomvolle zaal. VERZOEK TOT AFGRAVING HEUVEL SFISBOLWERK AFGEWEZEN De bewoners van het Seisbolwerk hebben aan de raad verzocht om af graving van de heuvel voor hun hui zen en asfaltering van de straatweg. Als motief wordt aangegeven dat het bolwerk na het verleggen van de brug tot een slop dreigt te worden. B. en W. nemen dit niet voor ernstig. Zelfs al was er van een slop sprake, dan verandert het afgraven van de heu vel daar niets aan. Zou men afgraven vragen om een mooier uitzicht te verkrijgen, dan was dit te begrijpen, doch dit motief kan bezwaarlijk worden aangevoerd, omdat de situatie nooit anders is geweest en bovendien niet vergeten mag worden dat deze woningen destijds werden ge bouwd toen bedoelde heuvel, deel van het oude bolwerk, reeds bestond. De bouwers van de huizen hebben zich daarvan destijds dus terdege reken schap kunnen geven. B. en W. zien dan ook geen enkele reden om aan de thans geuite wens te voldoen, ook al omdat stedebouwkundige eisen zich daartegen verzetten. De z.g. „bult" past in de ring van bolwerken om de stad. Het amoveren hiervan zou de entree op dit punt ze ker niet ten goede komen. Het practisch komen te vervallen van het rijverkeer ter plaatse pleit o.i. wel sterk tegen asfalteing. Uiteraard zal bedoelde weg worden opgeknapt, zodra de werkzaamheden voor de brug gereed zijn. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. de raad voor afwijzend op dit verzoek te beslissen. OP VACANTIEWANDELING VERDRONKEN Dinsdagmorgen werd door een schooljongen gezien dat op de rand van het zgn. Haventje van Meijer het lichaam dreef van een mens Het bleek, dat het een man was, die ver dronken was. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat het was het stoffelijk overschot van de 55-jarige de B„ een oud-Vlisinger, hoofdmachinist bij een Handelsmaat schappij uit Amsterdam, die zijn va- cantie in Vlissingen doorbracht. Tij dens het hoog water van de afgelopen nacht is hij gaan wandelen over het dijkje bij het haventje en waarschijn lijk door de duisternis misleid geval len en in het water terecht gekomen. Het slachtoffer was ongehuwd. Rectificatie. In onze editie van Maandag is abusievelijk vermeld dat de Kajotters Zaterdagavond in het Ariensgebouw een propaganda-avond zouden houden. Dit moet zijn in Con- erdia in de Palingstraat waar zal wor den opgevoerd het toneelstuk „De ra re kostganger". JUBILEUM CONCERT VAN HET ZUID-BEVELANDS DAMESKOOR. In verband met het 5-jarig bestaan van het Zuid-Bevelands Dameskoor wordt het uitgestelde concert van 7 Febr. jl. op 21 Nov. a.s. gegeven. Dit koor mocht in zijn betrekkelijk nog kortstondig bestaan, reeds mooie successen boeken hetgeen bleek op de concoursen en het optreden voor de radio. Het is de eerste maal, dat het een officiële uitvoering geeft. Het pro gramma bevat werken van oude com ponisten als: Palestrina, Lasso, Sac- chini terwijl ook voor latere compo nisten een plaats is ingeruimd als Röntgen, Caplet, Britten alsook van onze stadgenoot Otto Lies. Van laatstgenoemde wordt gegeven zijn nieuwe compositie „Rond Epipha- nias", een werk voor Jeugdkoor en Dameskoor met moderne orkestratie. Aan de „Twaalf Rovers" een 4-9 stem mige bewerking eveneens van Otto Lies, werkt een mannenkoor mede. Als Gast-solist treedt op Harrie van Oss, uit Amsterdam, die liederen zingt bij de luit. ACTIE-COMITé LANGE VORST- STRAAT In de „Landbouw werd een bijeen komst gehouden door het acüe-comite Lange vorststraat om plannen te be ramen voor het komende St. Nicolaas- feest. Verschillende ideeën werden ge opperd. zoals het versieren en verlich ting van de straat in de komende we ken; het laten komen van Sinterklaas enz., doch definitieve besluiten zijn nog niet genomen: het comité blijft actief en zal bij voldoende steun een nader plan uitwerken. HET GOUDEN JUBlLé VAN „ONDERLING KUNSTGENOT" De stormramp neeft de viering van net gouden jubile van O.K. ielijK in de war gestuurd, naar men weet. Het zal evenwel niet onopgemerkt voorbij gaan; we vernamen althans, dat vereniging in de eerste helft van De cember drie feestelijke uitvoeringen gaat geven voor haar donateurs van het bekende costuumstuk „Jonkvrouw de la Seigliere" van Jules Sandeau. Hanstveert Kruiningsepolder terecht kwam en in twee stukken brak. werd na een volle dige reparatie van de werf „Zeeland" gelaten. Voor deze te waterlating was als vanouds enige belangstelling. Borssele STEIGERDAM EN INLAAG WEG Het gemeentebestuur heeft aan G.S. meegedeeld dat de Steigerdam en de Inlaagweg, naar zijn mening voor onttrekking aan het openbaar in aan merking komen. De Steigerdam. welke in beheer en onderhoud is bij de provincie Zee land. heeft na het opheffen van de aanlegsteiger van de Provinciale Stoombootdienst in Borssele, geen be tekenis meer, zodat tegen onttrekking van die weg aan het openbaar verkeer geen bedenking bestaat. De Inlaagweg welke in beheer en onderhoud is bij de calamiteuze Bors- selepolder, bestaat in feite eigenlijk niet meer terwijl deze weg voor het verkeer niet de minste betekenis had. Ged staten hebben nu de Provin ciale Staten voorgesteld in deze zin te besluiten SCHIP TE WATER GELATEN Het Belgische Tankschip Capelie dat in de rampnacht van 1 Februari in de ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het heilig experiment. AXEL. Centrum, c uur: Het zwarte kasteel. DE KLTNGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Variété-avond met de Guitpech- ten. GOES. Grand: De laatste grens. HULST. Graanbeurs. 8 uur: Toon Rammelt over Televisie en Hoorspel. vriDDEÏ-BTTRG. Electro: De onzicht bare tegenstander OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Ivanhoe. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Ik ben onschuldig. I KRNEUZEN. Luxor. 8 uur: 24 uur uit een vrouwenleven. /LISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw^ 8 uur: vergadering KAB. Alhambra- Levend ingemetseld. Luxor: D zwarte roos. Im Men hoop Vloed Q( weer allen Er wo wonin gen Op de opname A £)E tot hc grenst na bi de Hulster-] zuidoosten zuiden loo; wallen van Op een grenzen van de Clingepo ze op de po ken polders Het wate ning. dat d Hulst, geleg de polders e cisweg, tot in verband geleden dez gen in de Daarom r bezuiden dc van Hulst behoren. Aanvanke wel en ma; geest. Het gen bracht hier Tijdens waaraan oo het waters "Hulst zich gronden wa ring verzorg Lamswaarde de wegen in Hulst word* Lag het c G.S., zo sol Staten, een aannemelijk) Dullaertpold bij wijze var ben de ing gehouden be overtuigd, d de oorspron hun voorstel Uit het d< beginsel, dat paald waters men behorer van het geb behoort tot schap, vloei moet wordei schap lasten MADAT, 2 Sluiskil rijwielpad rij ook begonnei dergelijk pa Sluiskil, ook bijna 3 met* deels onder de werkzaan op de helft reeds gebruik we dok. tweede l Sluiskil vordi zig de wijl de werk kunnen Naar scha paar maande Met de totst st* gedeelte kanaal r over een buiten de wielpad. in lente of zen naar L„ drukbevaren aan menig van S( v< Ong zo Sa: tl TN alle op de bij de Etten plaats kost aan vroe rijksi Vaart een gehad, de «wci.il Cl 4 Roosendaal dit Het door ANTWERPEN'. Kon. Ned. Schouwburg Het hemelbed. - Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het geheime huwelijk. Op J| een paard Etten. leden door de tinohem tig was. terlicht lijk zijn gooien auto uu m g die 53-ja Doo bem< van c stuc Door daa

de Stem | 1953 | | pagina 2