1 DIAMANTEN JUBILE VAN DE YERSEKSE PAROCHIE Industrialisatie en vakbekwaamheid Eindhoven heeft twee stations Nieuw tvpe explosie-motor met dubbel rendement ZILVEREN FEEST Paters H. Familie te OUDENBOSCH KLOOSTERBALSEM MALENKOV houdt van Picasso Het gestolen tasje A lleen een kerkelijke viering «•JtU&MMlKllJI Niet ieder dient de partijpolitiek Schip gestrand br Schiermonnikoog DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 DSv. OOK IN INDIA WIL MEN BROMMERS Hilversummer werkt aan veelbelovend project Een proefmodel wordt nu reeds gebouwd Moeilijkheden zijn nog legio DIT, IN HONGARIJE Internationaal solisten concours te Baarle- Hertog Samenstelling van comité van aanbeveling voor: Aanbieding van een geschenk van geheel de parochie op Zondag 10 Januari SCHRALE HUID?,:;™ ER MOET BEGRIP VOOR DE INDUSTRIE GEKWEEKT WORDEN Rechtse „nieuwe aanpak"in Frankrijk Bezwaar tegen de in hechtenisneming LDRES e Hulst rouck - araten ode van uur uit- [ANDEL Bevort) lemans) types en e nieuwe >or dijk-, g laat u >rd Truck 1 N. oon 3441 oon 2972 oon 2266 CR STEEN rve Lichtstad heeft twee stations. Ongekende weelde voor de vijfde stad des lands, waar een spoorverbinding van het ene uit einde der stad na., het andere al larie geen luxe meer zou zijn. Maar de weelde van de twee sta tions, amper 150 meter van elkaar gelegen, zal niet van lange duur ziin En zij, die dit betreuren, zul len kracht vinden in de weten schap dat Eindhoven met het nieu we station een gebouw binnen zijn muren heeft gekregen, dat in Bra bant ziin weerga nog niet heeft: eenvoudig en toch aesthetisch, mo dern en toch voor iedereen aan vaardbaar. In de nacht van 28 op 29 Novem ber zal de „grote verhuis" plaats vinden. In enkele uurtjes worden dan installaties en de velerlei ge bruiksvoorwerpen, die N.S.-ers ge regeld nodig kunnen hebben, over geheveld naar de dienstgebouw- tjes op het nieuwe perron. Een verhuis dus, de kortste in de ge schiedenis van de Spoorwegen, maar in belangrijkheid nog geac centueerd door het overgaan op een nieuw systeem van treinenre- geling, dat tegelijk met de inge bruikneming van het nieuwe per ron zal geschieden. Van dit nieuwe systeem zullen de reizigers weinig bemerken. Het staat immers opgesteld in een ge bouwtje, ruim honderd meter van het perron. In die, intern geheten, T-post staat een tableau, waarop het gehele emplacement met lij nen is afgezet. Meldt een trein zich door electrisch contact van de wie len met de rails, dan drukt de be dienaar van het tableau een knopje in, waarna alle seinpalen en wissels zich autmatisch zo instellen, dat het treinstel, ook weer automa tisch, de kortst mogelijke weg neemt naar het perrondcc. dat voor haar bestemd is. Is er op de kortst mogelijke weg een obstakel, dan regelt dit systeem het trein stel automatisch langs de daarop volgende kortst mogelijke weg. Een systeem, dat botsingen binnen zijn invloedsterrein vrijwel onmogelijk maakt. De verhuizing levert nog een voordeel op en wel, dat van een aanmerkelijk groter aantal perron gedeelten, in vaktermen treinaan- komstmogelijkheden genoemd. Er zijn er maar liefst zes, onder ling verbonden door een brede zelfs voor overmatig druk verkeer gesehikte tunnel. Een voordeel van de breedtebouw is tenslotte de tijdbesparing voor reizigers en per soneel van de N.S. De ingebruikneming van het nieuwe station zal met enige plech tigheid geschieden. Op 28 Novem ber komt Ir. den Hollander met zijn staf naar Eindhoven en zal op het oude perron met Ir. Claassen en zijn mannen van de N.V. Spoor- wegopbouw tezamen een oud af standstreinstel bestijgen, het sme rigste, dat de N.S. maar aan el kaar heeft kunnen koppelen. Dit illustere gezelsch'zal de onge riefelijke reis i xtel beëindi gen en daar ov mpen in het meest luxueuze en modern inge richte treinstel, dat in ons land ooit is samengevoegd. Aldus weer „heren in het verkeer" zijnde, zul len de reizigers terugrijden naar Eindhoven en daar aankomen op het nieuwe station. Een plechtig heid overigens, die vele Eindhove- naren wel hadden willen accen tueren door het in massa lyncijen van de Woenselse overweg, een van de meest ingewikkelde en ge vaarlijke verkeerspunten in ons land, dat door deze stationsverhui zing zo goed als verdwijnt. Foto toont oud en nieuw naast el kaar. Links het oude. lage en lange perron, rechts het nieuwe, brede, op hoogspoor gebouwde. De foto werd gemaakt vanaf het dak van Post T, het gebouwtje, waarin de magische automaat staat opgesteld, waarvan in bovenstaand artikel sprake is. J^e regering van India overweegt om tot een Nederlandse fabriek van briemfietsen, de Kaptein fabriek te Arnhem, het verzoek te richten tot het oprichten van een bedrijf voor het assembleren van bromfietsen in India. Besprekingen dienaangaande wor den thans van Nederlandse zijde te Calcutta met de Indische autoriteiten gevoerd en de Nederlandse fabriek zou, naar dienaangaande nog wordt vernomen, bereid zijn tot oprichting van een dergelijk assemblagebedrijf over te gaan indien haar definitief een verzoek hiertoe door de Indische au toriteiten zou worden, gedaan. CEDERT de aanvang van het Malen kovtijdperk in Rusland, hebben de culturele attaché's die in het buiten land verblijven van Moskou het be vel gekregen om muzikale scheppingen van de kapitalistische staten bij te wonen. En in het bijzonder de moder ne dansmuziek zoals tango, samba en mambo, die zo dikwijls door de mora listen van Rusland werden verketterd, houden de aandacht van het Kremlin gaande, Malenkov zelf. is aan de eisen van de jeugd tegemoet gekomen en heeft de deur opengezet voor de exotische muziek, sedert enkele tijd dansen de jeugdclubs en de kolchozen op de to nen van de jazz en radio-Moskou zelf verzorgt dergelijke uitzendingen. Ma lenkov heeft insgelijks de normale werkregeling weder ingevoerd. Men zal zich herinneren dat Stalin de ge woonte had aangenomen na midder nacht met zijn arbeid te beginnen en dikwijls ontbood hij zijn medewer kers °f vreemde diplomaten rond drie of vier uur 's morgens bij zich. De nieuwe meester van het Kremlin komt 's morgens te negen uur op zijn kan toor aan en de ambtenaren en de ma gazijnen hebben dezelfde regeling aan genomen. Bezoekers van de Russische hoofdstad waren verbaasd de poorten van het Poesj kinmuseum gesloten te vinden, sedert jaren werden in dit reusachtige gebouw de geschenken op gestapeld die stalin ontving en met na me deze welke hem ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag werden aan geboden Malenkov heeft besloten het Poesjkinmuseum voortaan te reserve ren voor grote officiële tentoonstel lingen. Er zijn er reeds meerdere in voorbereiding. De nieuwe meester van het Kremlin die in tegenstelling tot zijn voorganger van Picasso's schilder werk houdt, is van zins de nieuwe be stemming der lokalen in te wijden door er een grote tentoonstelling te houden van het werk van de kame raad ,.:t Parijs. HET is zo eenvoudig als de weg naar Kralingen", zegt de heer W. Boshuis, directeur van een industrie- en handelsmaat schappij te Hilversum. „De thans bekende typen explosie- (of verbrandings) motoren hebben grote rendementsverliezen omdat uitsluitend de kracht van de explosie wordt benut. De kracht uit de ontwikkelde warmte, die ook benut zou kunnen worden, gaat goeddeels aan de cylinderwanden verloren. Indien men de dyna miek (beweging) zowel als de warmte van een verbrandings motor zou kunnen benutten, dan zou het rendement aanzienlijk kunnen stijgen, ja verdubbelen." JK meen een oplossing volgens ther- mo dynamische wetten gevonden te hebben. Een proefmodel voor een thermo-dynamische verbrandingsmotor is in aanbouw. Het wordt een experi ment. waarvan mijn medewerkers en ik veel verwachten, al onderschatten wij de technische moeilijkheden niet" aldus de heer Boshuis Mijn Uitgangspunt 'is. dat ik een ontplofbaar mengsel breng in een luchtbel, die is afgesloten in een vloei stof. Deze vloeistof zit natuurlijk in een afgesloten vat, dat als enige uit gang een schoepenrad heeft. Neem aan, dat dit vat, of die cy linder, water bevat, dat onder een bepaalde druk wordt ingeperst. In dit water wordt lucht geblazen, die onder die druk een belvorm 'aan neemt. Spuit men nu, (weer bij voorbeeld)achtereen waterstof en zuurstof in die luchbel, dan ont staat een explosie, die een zekere korte tijd nodig heeft om tot volle kracht te komen. EXE ZAAK D„ die voor de Bredase rechtbank diende, had haar begin gevonden op een terrasje van het TU- burgse station. Daar had een dame haar tasje aan een stoel laten hangen en een koopman met schilderijen had het bemerkt. Hij pikte de tas en ver borg die tussen zijn regenjas. Een heer op het terras zag de zondige misgreep gebeuren en waarschuwde de dame, die nog niet ver weg was. Maar te laat. Eer men de koopman had ingehaald, was hij in de trein ge sprongen, die meteen vertrok. In Den Bosch werd de vingervlugge opgewacht door de stationschef, aan wie men het hele relaas al verteld had. Het tasje kwam te voorschijn, de koopman werd voor de rechtbank ge roepen. Er waren vijf getuigen gedagvaard maar eer de eerste zijn verklaring goed en wel had afgelegd, stond D. van de verdachtenbank op om deemoe dig z'n schuld te bekennen. Hij stond er wat vreemd en hulpeloos bij. Zijn ver dediger moest eraan te pas komen om de bedoelingen van D. duidelijk te maken. Schoorvoetend kwam de man voor het hekje staan. „Ik heb mijn ge dachten precies op papier gezet, Edel achtbare. mag ik dit voorlezen?" De stem van de verdachte was vreemd en zacht, bijna onhoorbaar. Zijn ge dachten leken de uiterste grens van spanning bereikt te hebben. Het was of hij zijn vonnis wachtte als een noodlot. Fluisterend herhaalde hij de woor den die de president van het briefje had voorgelezen, Zijn eigen verdedi ging Maar hij zei het meer gepassio neerd. Hoe hij aanvankelijk de bedoe ling had om het tasje te stelen, maar hoe hij tijdens de treinreis in twee strijd kwam. Hij had teruggedacht aan twee vorige veroordelingen, jaren ge leden. aan de belofte ïan zijn vrouw, dat er nooit iets zou voorvallen en aan de verantwoording die hij had te genover zijn twee kinderen De man bleek in zijn woonplaats een gemeente betrekking te hebben, die hem speciaal als reclasseringsmogelijkheid was ge geven. Het was weer lange tijd goed gegaan Natuurlijk bekeek de Officier van Justitie de kwestie juridisch en rede lijkerwijs kwam hij tot zijn eis van 5 maanden. Wat zijn cliënt al had gezegd, her haalde de raadsman mr Quaedvlieg, nog eens in zakelijker woorden. Maar het waren juist deze woorden, die de spanning in de verdachte braken. Snikkend verliet hij de zaal, waar over 14 dagen zijn vonnis zal vallen. "^OALS uit het parochieel archief van Hansweert blijkt, kwa- men 23 Juli 1893 enige katholieken uit Yerseke, dat bij de Hansweertse parochie was ondergebracht, naar de vergadering van het kerkbestuur, om overleg te plegen over een te Yerseke te stichten parochiekerk. Voor dove oren spraken de Yersekse katholieken niet. Het Hansweertse kerkbestuur was van de redelijkheid der actie vol komen overtuigd. Yerseke lag veel te ver van Hansweert om op een behoorlijke behartiging van zijn godsdienstige belangen te mogen rekenen. GOEDKOPE START wordt, althans ten dele. in de „schil" van het omringende water opgeno men maar kan zich daarin niet snel voortplanten, hierdoor (de explosie plus de „schilverhitting") ontstaan krachten en tegenkrachten die samen de weg van de minste weerstand ne men, dus de kolom wa.er op het schoepenrad in directe beweging bron gen en als het ware „weg schieten" terwijl de schoepen draaien perst het drukvat nieuw water in de cylinder, de luchtbel wordt gevormd en dan is de motor klaar voor een tweede ex plosie. Het weggestoten water kan, van wege het evenwicht der drukken, weer naar het drukvat terugstromen en. zo nodig, eerst in een filter worden ge reinigd. De ontstane kracht in het schoepenrad kan voor verdere bewe ging als krachtbron dus. worden ge bruikt. Het rendement van de explosie met nevenverschijnselen zal hierin zeker voor zestig procent tot gelding komen, DE TOEKOMST KRACHTEN T~AE warmte, die door de explosie (verbranding) in die tijd ontstaat, r is het principe van de vinding uitgedrukt in een voorbeeld van constructie. Het gaat er thans om de juiste vorm van cylinder, de juiste vloeistof en het juiste gas (mengsel) te vinden. Het exploderen van het gas (Advertentie) MAAK ER 'N GEWOONTE VAN k steeds 'n doosje t van die heer- i Hike menthol- pellets bij U te hebben, i Frisse mond en keel. On middellijke verlichting bij verkoudheid. Bij Apoth. en Drog. k 50 ct. per doosje. IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM TJet centrale comité van de Hongaar se communistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat gebleken is, dat er wijd verspreid verzet bestaat tegen uitvoe ring van de politiek van de partij „tot zelfs binnen het centrale comité". Er moet voor gezorgd worden, dat de particuliere belangen van de zelf standige boeren samenvallen met die van de staat. De arbeidersklasse blijft de belangrijkste klasse in de socialis tische staat,- maar haar levensstan daard kan slechts verhoogd worden door succesvolle landbouwproductie, aldus de resolutie. Er worden nieuwe richtlijnen voor grotere voorrang voor de landbouw productie in het vooruitzicht gesteld. kan. met de modernste bougies, ook electrisch teweeg worden gebracht. Het ®al naar de mening van de heer B*oshuis nog geruime tijd duren, voordat een bruikbaar model van deze thermo-dynamische motor is gecon strueerd. Vooreerst wordt gedacht aan stationnaire motoren, doch wellicht liggen nog bruikbare toepassingen op voerrijtuigen in het verschiet". L.JET bezwaar was echter het kleine getal katholieken te Yerseke, dat amper de 120 halen kon. Niettemin besloot men, zij het dan op een bescheiden wijze te starten. Van het Burgerlijk Armbestuur te Yerseke kochten beide partijen een stuk grond aan de Lange Viele voor f 2000. terwijl een houten noodkerkje voor f 2800 werd aanbesteed. Goed koper start zullen weinig parochies in Nederland gehad hebben. Kapelaan J. Diekman uit Goes werd met de voorbereidende werkzaamhe den belast en zó energiek pakte die de zaken aan, dat hij reeds op 19 No vember 1893 in het kerkje de H. Mis de eerste sinds de Reformatie kon opdragen. Officieel werd de parochie 14 Juli 1894 opgericht met de zeereerw. heer Diekman als eerste pastoor. Met het sober houten gevalletje was de nieuwe pastoor natuurlijk niet tevreden. Optimistisch van natuur, liet hij reeds in April 1894 met de bouw van een nieuwfè kerk en zeer bescheiden pastorie beginnen, naar plannen van architect van Genk, die 24 September het gebouw opleverde. Kerk en pastorie kostten samen f 26.000, fantastisch laag voor onze begrippen, maar voor de kleine pa rochie een som, die haar meteen nood lijdend maakte. Nog bij haar 25-jarig bestaan in 1918 klaagde pastoor Steur in een op ruime schaal verspreide circulaire: „25 Jaar van grote zorgen heeft zij doorleefd; en nu in plaats van blijde feest te vieren, moet zij overal naar middelen uitzien om in stand te blij ven. en rente en aflossing te kunnen voldoen van een schuldenlast, die nog ruim dertienduizend gulden bedraagt, te groot voor onze kleine, arme paro chie. De situatie zou iets gunstiger zijn geweest, indien men in 1909 geen nieuwe pastorie had moeten bouwen, die f 9000 kostte. Het 60-jarig jubilé kan gelukkig in minder zorgelijke omstandigheden worden gevierd. De schuldenlast is bijna verdwenen en de parochie groeide, met enkele gezinnen te We- rjOOR de Kon. Erk. Harmonie St. Remi te Baarle Hertog wordt op Zatedrae 12 en Zondag 13 December a.s. een internationaal Solisten-Con gres georganiseerd voor solo's, duo's, trio's kwartetten en dubbelkwarletten. Reeds kwamen zeer veel inschrijvin gen tot deelname binnen. meldinge meegerekend, tot 320 zielen uit. ONBEWOGEN GESCHIEDENIS Een tweetal foto's bij gelegenheid van het diamanten feest der Yersekse parochie. Links, kerk en pastorie van buiten, rechts het interieur van de kerk. gen tijdens de Vasten feestelijke bij eenkomsten hielden. Daar ook in Wemeldinge Belgen waren ondergebracht richtte men, met hulp van de Yersekse pastoor, in het repetitielokaal der harmonie een kerkje in, dat bediend werd door de Dominicaan Thomas v. d. Brink uit Gent. Bij de inval van de Duiters op 10 Mei 1940. werd geheel Yerseke ont ruimd. Pastoor Clarijs en de meeste van zijn parochianen kwamen terecht in Wolfaartsdijk, waar Pinkster-Zon dag en Maandag de H. Mis werd op gedragen op de graanzolder van de heer Driedijk aan de Veerweg. Gelukkig kon men op 20 Mei al weer naar Yerseke terug. In tegen stelling met de Hervormde kerk. wa ren kerk en pastorie der katholieken onbeschadigd gebleven. BISSCHOPPELIJK BEZOEK LJET parochie-archief van Yerseke meldt ook nog een en ander over het eerste bezoek van een bisschop. Op 23 Juni 1915 n.l. heeft mgr. Col lier, zijn kleine kudde in het oester dorp met zijn belangstelling vereerd. De viering van het 60-jarig jubilé zal, zo deelde pastoor Kuipers ons mede van zeer bescheiden aard zijn en een kerkelijk karakter dragen. Op 19 November a.s. begint een triduum, dat zijn hoogtepunt zal krij gen op Zondag 22 November. Van de veertien voorgangers van de tegen- AFGEZIEN van de geldelijke peri- kelen, is de geschiedenis van de Yersekse parochie niet zeer bewogen geweest. Alleen brachten de twee wereldoorlogen rimpels in het effen vlak. October 1914 werd Yerseke. evenals zovele andere plaatsen over stroomd met Belgische vluchtelin gen, zodat het katholieke element plotseling te Yerseke domineerde en in het plaatselijk blad kerkdiensten en uren van biechthoren werden ge annonceerd. De reacties van het andersdenken de deel der bevolking waren uiteen lopend. Eensdeels was men getroffen dat de Belgen, dank zij het univer sele van de Kerk, op godsdienstig ter rein in Holland vonden, wat ze in België hadden verloren; anderdeels waren ze enigszins ontsticht dat ze in het religieuze wat lichter over al les heengleden dan in Zeeland de ge woonte was. woordige herder zijn er nog verschil - Pastoor de Meulder overbrugde j lende in leven en deze zijn allemaal zoveel mogelijk de tegenstellingen en verzocht om op de sluitingsdag van wist bijv. te voorkomen, dat de Bel- het triduum aanwezig te zijn. fyp 8 JANUARI 1929 deden de paters van de H. Familie hun intrede in Oudenbosch onder leiding van rector YVortelboer en in opdracht van de generale overste, pater Tromp. Op 10 Januari 1954 zal het feit feestelijk worden herdacht, dat de paters van de H. Familie vijf en twintig jaar geleden in het Brabantse Rome binnenkwamen. Onder leiding van burgemeester B. Funk wordt thans een comité van aan beveling samengesteld. Het ligt in de bedoeling van dit comité gelden in te zamelen om de paters van de H. Familie een geschenk te kun nen aanbieden. (Advertentie) daarvoor is Akker's Klooster balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddel bij rheumatiek: .GEEN GOUD ZO GOED FNE Paters van de H. Familie geraak ten in Oudenbosch verzeild door dat hun huis in Nieuwkerk onder Til burg te klein was geworden. Tijdens het bewind van burgemeester Hoeks wisten zij het huis over te nemen, waarin de paters Jezuieten waren ge vestigd: een huis, waarin de paters het philosophicum en theológicum van de Nederlandse afdeling van de Congregatie konden vestigen. Dit ge schiedde. De paters kregen de be schikking over een ruim gebouw, waarin voor de oorlog circa 75 stu denten lessen ontvingen. Momenteel bedraagt het aantal studenten slechts 45, maar het aantal roepingen wordt de laatste tijd weer groer. FEEST FAE details omtrent de feestviering zijn nog niet alle bekend. Vast staat in elk geval, dat het comité van aanbeveling zal zorg dragen voor het houden van een speciale collecte. De bevolking van Oudenbosch zal daar aan graag medewerking verlenen, om- Nu zal Malenkov wel vergeten zün hoe Picasso dit portret van Stalin te kende. £)eze twee dingen hangen meer met elkaar samen dan men oppervlakkig denkt. Het is toch wel goed er eens aandacht aan te schenken; misschien dat er hier of daar eens een korreltje gepikt kan worden, waardoor men enerzijds een juister in zicht krijgt, anderzijds verbe tering kan brengen. „Men" wil meer industrialisatie; ze moet er ook komen om de groeiende be volking aan arbeid te helpen. industrialisatie wil zeggen het ver groten van bestaande industrieën en het doen ontstaan van nieuwe. De arbeiders of arbeidsters daar voor zijn meestal wel in voldoende mate te vinden: maar daarom zijn allen, die daarvoor aangeworven wor den, nog geen goede arbeiders! voor industrieële arbeid, arbeid dus in fa brieken zijn alle aangeworvenen nog niet geschikt! voor zulke arbeid is no dig gevoel voor orde en tucht (zoals die in groot verband altijd nodig zijn) teamgeest de geest dus voor samen werking in groot verband, onder lei ding van ploegbazen onderopzichters, opzichters. bedrijfsbazen of hoe men die verder ook noemen wil Zelfs dit vindt men niet altijd want daar voor is bij dezen niet alleen nodig méér vakkennis dan de gemiddelde werkman bezit en dan de even nood zakelijke bekwaamheid om over men sen te staan en aan deze leiding te geven. Het is wel gemakkelijk te den ken dat iedereen dat kan; het is nog gemakkelijker te denken dat er zulke krachten genoeg zijn! ledereen die in de industrie thuis is. weet dat die vaak moeilijk te krijgen zijn! Daar om wordt ook de M.T.S.-opleiding ge propageerd en zoekt Iedere industrie naar M.T.S.'ers. Dan heeft men be tere kans. dat de meerdere kennis er is! De meeste mensen met belangstel ling voor deze zaken, sociaal-theore tici. denken dat ieder mens geschikt is voor mechanische arbeid De on dervinding leert, dat dit niet zo is. Die aanleg moet in het bloed zitten; eigenlijk van huis uit meegebracht. Doordat vader en grootvader al in de industrie werkzaam was In nieuwe industrieën moet dit vak door de arbeiders GELEERD worden Dat dit de nieuwe industrieën geld kost. spreekt vanzelf Al wat geleerd moet worden kost geld De meeste nieuwe industrieën nebben dit onder vonden door vele en vaak voorkomen de gebreken aan de machines, tijd verlies bij de productie het ontstaan van slechte producten gedurende de productie. Vele industrieën hebben dit ondervonden door lang doorgemaakte kinderziekten en zelfs economische faillisementen of totale mislukkingen. De man van de straat, die dit in eigen omgeving meemaakt, geeft dan aan iedereen de schuld, behalve aan het gebrek van vakbekwaamheid bij de arbeiders. Daarom is het gemakkelij ker propaganda te voeren voor „meer industrie" dan deze in werkelijkheid te doen ontstaan. Dat heeft men 70 jaar geleden ook ondervonden toen in de ijzerbranche, bij de suikerfabricage, zelfs in de toen reeds gevestigde textielindustrie begonnen werd met de eerste uitbrei dingen van in ons land gevesigde in dustrieën en scheepswerven FJE jeugd van tegenwoordig - ook die uit huisgezinnen van boeren, winkeliers en ambtenaren - moet dus geschikt gemaakt worden om als in dustrie-arbeider opgeleid te worden. Het. met de industrie-eisen onbekende huisgezin zal daartoe w-ing kunnen bijdragen. Dat staat er immers door eigen levenswijze vreemd tegenover. Wat echter het eerst nodig is dat is de opname van een meer of minder groot aantal technische woorden in het woordbezit van de jeugd: het woord, de schrijfwijze en de beteke nis. Aan menig belangstellende kan deze eis misschien duidelijk worden als ik mededeel dat een 33-jarige on dervinding mij het recht geeft te we ten dat 10% van de leerlingen dei weet hoe het woord .eiectriciteit" ge schreven moet worden en dat 20% van de longens tussen 17 en 23 jaar uit de kleine en grote aannemersstand dit. woord niet kan schrijven. Zulks soort voorbeelden kan ik meer aan halen Het tweede waaraan de lagere school kan meewerken. is een ver dat de paters van de H. Familie in het gemeenschapsleven een beschei den, maar zeer waardevolle plaats hebben ingenomen. Aan verschillende scholen geven de paters lessen. Zij worden door verschillende verenigin gen niet zelden gevraagd spreekbeur ten te vervullen. Bovendien verlenen de paters zeer veel assistenties in de parochiekerken rondom Oudenbosch. Oudenbosch zal er een eer in stel len deze bescheiden werkers van een groeiende missiecongregatie hulde te brengen .welke zozeer wordt ver diend. Dat deze hulde van een flink geschenk vergezeld gaat is logisch. sterkt gevoel voor orde, tucht en et- aspirant-automobilist voor het exa ficiënsy in de samenhang van de men laat stralen Dat stralen bevor- schooljeugd. Niet alleen natuurlijk ge durende de les in het klasse-lokaal (daarvoor zorgt de onderwijzer wel. naar men mag hopen) maar in het gedrag op straat, buiten het school lokaal. En er is nog een derde punt dat het onderwijs kan bevorderen, dat is begrip voor de industrie voor allerlei soorten industrie. Er bestaan daartoe heel wat school- en leesboek jes. Natuurlijk dat deze „versnelde" kennismaking een opgewekt gevoel voor de invustrie nooit kan vervangen. Nooit kan vervangen de sfeer die in ieder huisgezin, waarvan de vader fa brieksarbeider is, de jeugd voor haar aanstaande taak kan voorbereiden. Maar 't is tenminste iets. Dat. na de lagere school de am bachtschool veile scheppen bij deze opvoeding moet opgooien spreekt van zelf! F\E noodzakelijke vakbekwaamheid vraagt van het karakter een vol houden en een doorzettingsvermogen om wat men noemt, edoenGOED te doen. Te streven naar uiterste per fectie Deze karakterontwikkeling - zo uiterst noodzakelijk om op ieder ge bied bekwaamheid te bereiken - kan zeer zeker wel in het huisgezin wor den bijgebracht Niet natuurlijk door 2e of 3e klas van een R.H.B.S. niet een goedmoedige allesvergevende moe der. en door een voor de kinderen op pervlakkige en onverschillige vader. En het is weer oe lagere school, die het bereikte kan versterken of het t.e weinig bereikte kan aanvullen. Ja de jeugd ertoe brengen datgene wat gedaan moet worden, goed te doen! Men ziet tegenwoordig veel mensen leren auto rijden gelukkig dat het examen niet al te luchthartig wordt opgevat en dat men menige aert vaak het inzicht van de aspirant, dat nij proberen moet een goed auto mobilist te zijn. Mocht er aan dat examen vastgekoppeld worden de eis, dat de aspirant ook iets moet kennen van het herstel van eenvoudige ge breken bij de automobiel. De lezers zullen mij misschien niet geloven, als ik zeg dat bij examens van een tech nisch bedrijf, dat over automobielen beschikt en waarvan men dus bij de leerling een eenvoudig begrip van de werking van een benzine- en vuw-oHe- motor mocht veronderstellen, ieder begrip daarvan hij ue examinandus ontbrak! Het leger wordt zeer gemechani seerd Bij de technische troepen wordt een groot aantal dienstplichtigen in gedeeld: ten dienste van de grond dienst voor de luchtmacht de tank- afdelmg. het eenvoudige auto-onder houd die van de kanonnen-tractors. De opleiding bereikt in menig ge val geen en in vele gevallen onvol doende resultaten. Door vele bij de militaire onderdelen aangewezen oi- ficieren en onderofficieren heb ik mij dit laten vertellen Voor mij is dit zeer duidelijk De indeling van de militie- plichtigen houdt er VEEL TE WEINIG rekening mee dat technische oplei ding bij met van-huis-uit technisch ervarenen veel te kort en veel te op pervlakkig is en vaak nog gegeven werd door instructeurs, die zelf te weinig weten en te weinig kunnen. Terwijl nu de tweejarige diensttijd een schitterende gelegenheid zou kun nen zijn een flink deel van de Neder landse ieugd gevoel en begrip bij te brengen voor mechanische toestellen, schiet die opleiding te kort. En dat is natuurlijk jammer. P)E KUSTWACHT van Schiermon nikoog heeft gisteravond noodsei nen waargenomen van een schip, dat ten Noorden van Schiermonnikoog is gestrand. De reddingboot „Johan de Witt" van Schiermonnikoog heeft de beman ning van boord gehaald. A NTOINE PINAY, voormalig Frans premier, en elf afgevaardigden van de Conservatieve, dissident-Gaul listische en Centrumpartijen in de Na tionale Vergadering zijn Vrijdag een campagne voor een rechtse „nieuwe aanpak" voor Frankrijk begonnen. „De twaalf" stellen een conferentie van alle Centrum- en Rechtse par tijen voor om tot overeenstemming te komen over een program van sociale en economische vooruitgang. Chauffeur De Baat ]H)E F'RANKFORTSE advocaat Henry Ormond lieeft een bezwaar tegen de inhechtenisneming van de Neder lands chauffeur De Baat ingediend en tegelijkertijd medegedeeld, dat de familie van De Baat een borgtocht van 5000 Markt wil betalen, indien het gerecht te Koblenz ontvluchting vreest. Er is nog geen beslissing naar aan leiding van de stap van Ormond ge nomen. De Baat is 24 October bij het afdalen van een helling bij Neustadt op een file auto's ingereden waarbij Ir. J. zes personen de dood vonden.

de Stem | 1953 | | pagina 9