Vereveningsheffing steen des aanstoots Nog vijf eerste klassers ongeslagen De Baas van Kamp Vier Twee zielenéén gedachte l jatfaiaq r OUDE GENEVER SPIONNEN VEROORDEELD Competitieradiventelt voor de 7e maal RADIO J 9 DERDE BLAD Prinselijke verloving Prachtig idee Partijzucht VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 DOSKO-INTERNOS: hoogst belangrijk treffen Winst voor R.B.C. en N.A.C. door EMART KINSBURN AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Een teken des tijds. EXTRA ZACHT EN BELEGEN7 Er was een grote meerderheid in de Kamer vóór verlaging van de vereveningsheffing. Minister van der Kieft wachtte speciaal op een moment, dat ook de minister-presi dent aanwezig was, om te verkla ren: Ieder voorstel in die richting is voor de regering onaanvaardbaar. De meerderheid van de Kamer deed toen geen enkele effectieve poging, om haar duidelijk uitgesproken ver langen verwezenlijkt te krijgen. De vereveningsheffing blijft zoals ze is. Nu is het heel gemakkelijk hier smalende woorden te gebruiken ten opzichte van de fracties, welke deze verlaging verlangden, t.w. die van K.V.P., A.R., C.H., V.V.D., S.G. en K.NP. Ze gingen door de knieën.... ze kunnen wel blaffen, maar niet bijten.... ze laten zich door een op permachtige regering ringeloren. Enzovoorts. Zulke woorden miskennen echter de bekende regel, dat men van twee kwaden het minste moet kiezen. Wat viel immers te verwachten by het aannemen van een amende ment, dat toch verlichting in de verevcningsheffing zou beogen? Op zijn minst het terugnemen van de belastingontwerpen, doch hoogst waarschijnlijk ook een Kabinetscri sis. Er zou dan geen kijk meer op zijn geweest, begin Januari het he le complex van maatregelen inzake huur- en loonsverhoging en belas tingverlaging te doen ingaan. Er zou een verwarring op allerlei ter rein intreden. En 's lands welvaart zou zeker grote schade ondervin den. We menen dan ook, dat in de huidige omstandigheden de ge noemde fracties wijs deden hun ver langen niet vast te leggen in een amendement. J-Jieremede is echter niet alles ge- gezegd aangaande deze affaire. De vraag rijst namelijk: Was het politiek behoorlijk, dat de rege ring de zaken zo scherp zette? Bekend is, dat ze de opbrengst der vereveningsheffing bij de hand wil houden, om daarmee straks een nieuw stelsel van ouderdomsvoor ziening te financieren. Nu is dat al een vreemde historie: aan zulk een belasting het karakter van bestem ming geven. Ze werd daar (in de Duitse tijd) nimmer voor ingevoerd. Ze staat in geen enkel verband met de ouderdomsvoorziening. £)e zaak had intussen zuiverder gestaan, als de regering dat nu maar openlijk had gezegd. Maar thans zei zij: een gedeeltelijke vrijstel ling van vereveningsheffing zou de kleine zelfstandigen minder profijt brengen dan de keuze, die wij thans hebben gedaan door de verlaging van een paar andere belastingen. Dit nu is naar de mening van des kundigen in het bedrijfsleven niet geheel juist. De keuze van de rege ring betekent, dat een kleine groep zal profiteren van de investerings faciliteit (hoeveel kleine zelfstandi gen zullen tenminste 3000 gulden per jaar investeren!) en slechts éénmaal in de dertig jaar geprofi teerd kan worden van de 5000 gld.- aftrek bij overlijden of liquidatie. De resterende 12 millioen van de 23 millioen gaan naar de commissa- rissenbeloningen in de N.V.'s Was de keuze gedaan dié de K.V.P. voor stelde, dan zouden van de aftrek van de vereveningsheffing de vol gende bedragen genoteerd zijn ge worden bij de kleine ondernemers met een zuiver inkomen van 6000 gulden per jaar: 10 1/2 millioen bij ingeschrevenen in het Ambacht, 4 millioen in de détailhandel en 5 1/2 millioen bij het vervoer en de horeca-bedrijven. Totaal dus 20 millioen. waarvan maximaal 5 mil lioen weer terugvloeien in de schat kist. Vijftien millioen zou dus di rect gericht ten goede zijn gekomen aan de kleine ondernemers, terwijl de keuze van de regering geen di recte en zeker geen zichtbare ver lichting betekent. Daarom blijft bij alle voldoening over de thans bereikte belasting verlagingen hier toch een angel met een pijnlijk weerhaakje steken. En we vermoeden, dat in de toekomst de vereveningsheffing toch niet met rust gelaten zal worden. yan groter belang is echter de reeds hierboven gestelde vraag: Was het politiek behoorlijk dit ver schil van inzicht omtrent een keuze van middelen zó scherp te stellen, dat men er heel de belastingverla ging en zelfs het Kabinet zelf door in levensgevaar bracht? Is dit geen devaluatie van het middel der on aanvaardbaarverklaring, welke de goede democratische verhoudingen eveneens devalueert? En kan er geen moment komen, dat de Ka mermeerderheid terwille van het behoud dier goede verhoudingen eveneens een zeer groot goed toch maar doorbijt? Deze vragen dringen zich op na het thans weer gebeurde. En ze verdienen o-i. een bevestigende be antwoording. TN het spionnageproces te Luzern is de Duitser Roessler tot een jaar en de Zwitser schnieper tot negen maan- ren gevangenisstraf veroordeeld. .Roessler en Schnieper zijn schuldig bevonden aan spionnage voor een bui tenlandse mogendheid ten nadele van andere buitenlandse mogendheden. Van de straf van beiden wordt een voorarrest van 240 dagen afgetrokken. 'AAN de Franse Riviera doen geruch ten de ronde, volgens welke Prins Rainier de Derde op 19 November, de vierde verjaardag van zijn troonsbe stijging in het Vorstendom Monaco, zijn verloving bekend zal maken. (Advertentie) pATER W. Loop van de Bond Zon der Naam heeft een denkbeeld geopperd, dat bizonder ingeslagen is. Hij heeft namelijk voor de micro foon betoogd, dat het goed en nut tig zou zijn de verzamelwoede van de jeugd die nu eenmaal bestaat af te leiden van filmsterren en sporthelden naar mensen, die zich op andere gebieden verdienstelijk hebben gemaakt en waarlijk een voorbeeld voor de jeugd genoemd mogen worden. De leden van de Bond krijgen nu al iedere maand een aantal plaatjes van zulke men sen. En ook een album is er reeds voor vervaardigd. Er is verder gro te belangstelling vertoond van de zijde van fabrikanten, die deze plaatjes bij hun artikelen willen in pakken. De Bond kan daaraan na tuurlijk niet beginnen. Maar als zijn plaatjesactie ten einde is, zal hij gaarne zien, dat fabrikanten het denkbeeld overnemen. Het is inder daad een zeer gezond denkbeeld. Professor Zernike betekent voor de mensheid nog altijd meer dan Doris Day, Montessori meer dan Fausto Coppi. Laat de jeugd, thans zo trots op een complete serie beroemde voetbalspelers, ook maar eens trots mÜj i" de c°mplete verzameling ederlandse Nobelprijswinnaars! Let maar eens op hoe vaak U hoort: „ROXY? Ja, die rook ik ook! Steeds meer rokers merken hoe bijzonder goed zo n ROXY- sigaret smaakt enhoe heerlijk zacht ROXY voor de keel is. Geen wonder dat mensen met smaak zeggen: Dd woord gebruikt Het Vrije Volk rn» r aan?1™ van Professor Rom- blt dJ houdlng in het grote de bat, dat thans is afgelopen. De heer de Z!nn rr v°°r Zijn hiotie inzake ae loonpolitiek en het uitspreken van zijn verlangens ten aanzien van de vereveningsheffing achterdeur tjes willen open houden met het oog op het partijcongres, meent Het Vr je Volk Het kan zich nfet foor stellen, dat men werkelijk van me ning zou zijn, dat de loonpolitiek vrijer moet worden gemaakt, dat de vereveningsheffing een ongelukkige heffing is. Neen. het standpunt van de regering is altijd het enig juiste En wie het waagt, met haar van mening te verschillen, is partijzuch- tig, is alleen maar op verkiezings winst uit. Van partijzucht gesproken.... J^A TWEE WEKEN RUST, gaat het er weer op los, met een practisch volledig programma over alle linies. Op het ogenblik is het zó, dat bij de eerste klassers nog vijf clubs ongeslagen zijn: V.V.V., Excelsior, E.B.O.H., Haarlem en E,D,0., terwijl van de tweede klassers in onze gewesten alleen Internos zich daarop kan beroemen. Bij de derde klas sers zijn het Gudok en Hieronymus (3 B), Roosendaal en D.H.V. (3 C), De Zeeuwen (3 D), terwijl Vlijmense Boys (4 D), Voab (4 E), Gilze (4 F), Yerseke (4 G) en Luctor plus Hontenisse (4 H), dat in de laagste regionen genoemd kunnen worden. In die tweede en derde klassen is het merendeel echter nog niet aan het eerste halve dozijn toe, zodat er hier nog meer dan in de hoogste regionen wijzigingen plaats kunnen vinden, hoewel we ook wat deze laatste betreft, onge twijfeld nog voldoende verrassingen zullen krijgen. Met dat al is het tot nu toe een hoogst interessante competitie geweest en dat zal ver moedelijk nog wel een hele poos zo blijven. strijd dus genoeg. Veloc's positie komt vermoedelijk niet in gevaar contra Oss, al is het daar kwaad kersen eten, voor alle clubs. Schijndel lijkt ons bij voorbaat geklopt door het bezoekende Wilhelmina en Helmondia zal weinig moeite hebben met Kolping. SET wint op zijn beurt van TOP en hetzelfde durven we verwachten van DESK, dat de Valk in Kaatsheuvel partij gaat geven. De ontmoeting van de dag in 2 B is ongetwijfeld DOSKOInternos, dat de leiding heeft in deze klasse met twee punten voorsprong op DOSKO, TSC en Baronie, in deze volgorde. Alleen de Ettenaren zijn nog ongesla gen en het spreekt vanzelf, dat zij a.s. Zondag alle krachten in zullen span nen om dit predicaat minstens te be houden. Intussen plegen de roodgele Bergenaren op eigen grond de groot ste hardnekkigheid en het beste spel te ontplooien, zodat het Internos niet mee zal vallen, succes in de Schelde- stad te behalen. Rood Wit heeft Vlis- singen tussen de krijtlijnen, geen te genstander om mee te spotten, dat staat vast! Een hoogst belangwekken de wedstrijd is ook die, welke in Rijen tussen RAC, dat zulke merkwaardige uitslagen bezorgde en TSC wordt ge speeld. Het is niet onmogelijk, dat RAC over zijn inzinkingsperiode heen is en dan hebben de Oosterhoutenaren nog niet gewonnen. Terneuzen heeft een zware opgave contra het bezoe kende Goes, maar de thuisclub is op eigen grond geen gemakkelijke tegen stander, zodat er van alles kan gebeu ren. Baronie speelt voor eigen omge ving contra Middelburg, een tegen partij, welke de groenwitten o.i. niet in staat zullen stellen om winst mee naar de Zeeuwse hoofdstad te nemen, DE DERDE KLASSERS FNe belangrijkste ontmoeting in 1 C is ongetwijfeld VVVEmma, de twee koplopers in deze afdeling. Voorlopig achten wij Klaassens c.s. op eigen grond in staat de familie" v. d. Gijp de winst te ontnemen. Bleijerheide krijgt een zware kluif aan het bezoekende Longa, evenals Xerxes aan PSV. HBS zien we, als het een beetje meezit, een gelijk spel van Sit- tardia afdwingen en wellicht wordt het resultaat bij SVVSparta precies zo. Brabantia heeft NAC te gast. Dat wordt daar in Eindhoven geen eenvou dige opgave j^oor de Bredanaars, maar winstkans zir^er ongetwijfeld in voor de geelzwarten. BW gaat zich na tuurlijk schrap zetten tegen het be zoekende VVH'16; we geven de Lim burgers weinig kans in ,.de Vliert". LimburgiaDHC opent in 1 D de rij. Voor de Delftenaren is te vrezen, dat zij met ledige koffers de terug reis zullen moeten aanvaarden. Eind hovenHermes DVS wordt een volle dige winst opleverende ontmoeting voor de thuisclub als van Melis c.s. in hun bekende vorm het veld betreden. Feijenoord zal ADO wel de winst we ten te ontnemen, evenals Willem II dat doen zal van MVV. De belang rijkste wedstrijd in deze afdeling is echter EBOHExcelsior, de twee lei ders en nog altijd ongeslagen. Voor lopig lijkt een puntenverdeling het meest voor de hand liggend. RBC ope reert op de Luyten contra Noad en moet daarvan kunnen winnen; de punten zijn echter zeer kostbaar en cadeau zullen de bezoekende Tilbur- genaren die dan ook bepaald niet doen. MauritsJuliana wordt een klei ne zege voor de thuisclub. DE TWEEDE KLASSERS Niet minder dan vier clubs prijken in 2 A met een gelijk aantal pun ten (7) aan de kop: Helmondia, Hel mond (beide met vijf gespeelde wed strijden) en Veloc plus Set, die zes ontmoetingen achter de rug hebben, daarnaast volgen dan nog Wilhelmina en Sarto dit viertal op de voet met 6 punten uit 5 wedstrijden. Spanning en 20) En na een poosje hoorde men h^t schuiven van stoelen over de nieuwe planken vloer en de zware stem zei duidelijk hoorbaar: „Nou, stuur hem maar bij me. We zullen meteen eens onderzoeken, of hij zó efficient is, als hij beweert. Iemand, die twee en dertig van die zwervers voor zijn rekening durft te nemen en ze alle maal, op dertig na, hier aflevert, moet zijn!"6611 degeliJke> handige kerel (Wn ^eer klonk het diepe lachen hp/ciM - hoge gevolgd. Daarna werd rw iin ,de koninklijke tent. 7:pt, l Keek schaapachtig cnnozel om on stotu- van tafe* OP en liep 1- !L atl de ten' uit- Hij verliet font v=n°i hoofdingang, wat een om rfl 7™ was- Het was handiger, ziiriom. ln en uit te gaan door de on waardoor de kokshelpers heen dat IV-r nstr de keuken liepen. Door- bruikton achter dien algemeen ge- kw=m Rraag wilde vermijden -9. et nu van aangezicht tot aangezicht tegenover Iris Paxton, op weg naar de directiekeet, te staan. Hij bleef stokstijf staan, voelde zich mis selijk, nam zijn hoed af, liet hem vallen en grinnikte verlegen. Iris Paton kreeg plotseling een kleur, maar die blos verdween ter stond. Ze was zichzelf weer meester en stond koel en slank voor hem „n haar witte gesteven japon, die eruit zag, of zij breken zou bij het minste kreukeltje ..Zo, hoe maak je het?" vroeg ze. „We hebben het juist over je gehad. Je herinnert je mij toch nog wel. is het zo niet?" „O, ja, meneer," zei Chet. „Dat wil zeggeno, ja!" Haar bruine ogen twinkelden op de zelfde grappige manier als die van haar vader. Er volgde een beklemmende stilte. Chet staarde langs haar heen naar de heuvelachtige wildernis en zijn belangstelling scheen bijzonder ge trokken door een prairiehond, die rechtop op een heuveltje zat. „Wel," zei hij eindelijk. „Ik moet weg. Goeden dagEn hij probeer- hfehufr meJ.?en grappig dwaas glim lachje voorbij te lopen. cir!r-Jïe"0o£'-dat mn vader je wilde spreken,' zei ze. „Of beter gezegd daaTTn ri" h^1 ?eker' Je kunt ham rw directiekeet vinden." en trad er8 waar de ,Ulectiekeet toe en trad er binnen. Hij was weer geheel zchzelf, vrolijk en uitbuTdi- nu de betoverende invloed van Iris verdwenen was. Chet was voor geen enkelen man bang en gordde zich reeds aan ten strijde. Daar trof hij Paxton aan te mij den van een groep mannen, bestaande uit zijn zoon, Spider Reynolds, de kantoorstaf en de ingenieurs „Zo, zo, zo!" bromde Paxton. Ben je daar, zeg? Kampioen ploeele'' bi andkastentiller, efficiency-deskun- dige en vechtende bullhond! Kom e: :s hier en laat me je b kijken1 Wat had je mijn voorman zo af te ranse len, als je gedaan hebt?" Chet ging regelrecht naar de di recteur van de Paxton Constructie Maatschappij toe. „Waar heb jij leren vechten?" vroeg Spookezel, zonder het antwoord op zijn vorige vraag af te wachten. „In Battle Creek, in Michigan." „Je hebt dus heel wat gereisd", rr-rkte ookezel op. „Ik moest wel," zei Chet. „Waarom dat?" „Ik had behoefte aan frisse luc'-t." „Gevangenissen zijn zeker vrij be dompt." „Maar hier de woestijn niet," Liet is niet uitgesloten, dat komende Zondag enige wijziging optreedt in 3 B. Dit gebeurt, als RKDVC over Gudok zegeviert en Hieronymus het zelfde doet bij RWB; wij nemen aan, dat dit zelfs een feit zal worden. St. Michielsgestel heeft nog niet gewon nen van Baardwijk, evenmin als RKTVV van Concordia. Uno Animo lijkt ons echter sterker dan OJC en Heusden staat iets gunstiger voor de winst dan Zwaluw VFCWVO heeft in 3 C de kans om dichter in de buurt van leider Roosendaal (die vrijaf heeft) te komen; dit gebeurt als van Zierikzee gewonnen wordt: niet erg moeilijk menen we. WSC kan het zelfde doen, door Dongen een neder laag te bezorgen; ook dit behoort tot de aanvaardbare mogelijkheden. DHV, evenals Roosendaal nog ongeslagen, heeft Virtus te gast; twee ongeveer gelijkwaardige teams, zodat „eigen terrein" misschien de doorslag gaat geven. SCO zal vermoedelijk het on derspit moeten delven contra VES, doch Hero zien we thuis zegevieren over BSC. De leiderspositie van De Zeeuwen (vorige week behaald) in 3 D zal door het bezoekende Moto waarschijnlijk niet in gevaar kunnen worden ge bracht. Belangrijk is in dit verband ook de ontmoeting HulstAxel, die De Zeeuwen op de voet volgen (2 winstpunten minder, een wedstrijd minder gespeeld). Hulst is thuis heel wat mans maar het wordt toch wel heel erg oppassen met de tegenstan der van overmorgen! Zeelandia heeft geringere winstkansen dan het te gast komende RKFC. De andere leider, Corn Boys .zal niet erg zwaar opzien tegen de reis naar N. Borgvliet. Een puntenverdeling ligt het meest voor de hand bij RCSBiervliet, evenals bij ODIOBreskens. DE VIERDE KLASSERS rytmaal staan in deze regionen twin- tig wedstrijden op het program ma. HVCVVlijmense Boys opent in 4 D de rij; best mogelijk, dat beide clubs Zondagavond op gelijke hoogte komen en de leidersplaats dan delen, Wit Zwart en Nieuwkuik kunnen qua krachtsverschil weinig uiteenlopen, evenmin als Haarsteeg en DESÓ. Raamsdonk staat evenwel ongunstig voor de winst, of een deel daarvan, nu GW als tegenpartij optreedt. VoabOns Vios is in 4 E de belang rijkste ontmoeting. Te verwachten is. dat de thuisclub haar leiderspositie zal verbeteren. TAC heeft van Broek hoven nog niet verloren, evenmin als SVG van GSWB. Oisterwijk behoeft ook niet te verliezen van Were Di. Het is heel goed mogelijk, dat Gilze, dat thans op de 2e plaats prijkt in 4 F zich Zondag meester maakt van de leiding. Dit gebeurt, als bij SAB wordt gewonnen, een mogelijkheid, die wel voor de hand ligt. TVC en RSV, die beide nog puntenloos zijn, kunnen daar een streep onder zetten, als gelijk wordt gespeeld; wellicht gebeurt dit. Breda zal contra Madese Boys wel het onderspit moeten delven; of echter Boeimeer dat ook contra Zundert doen zal, moet nog even wor den afgewacht. In 4 G kan Steen bergen alleen aan de leiding komen, met voorsprong, als van Grenswach ters gewonnen wordt; de mogelijk heid is zeker aanwezig.' HSC heeft Kaaise Boys te gast. Gaat HSC een streep zetten onder de nederlagen- serie? Robur staat laag voor de winst loslippigheden van LEONARD I ANGS BETROUWBARE kanalen (dat is een handigheidje, want die kanalen beginnen natuurlijk bij die welbekende „betrouwbare bron", maar we wilden eens iets anders zeggenhoorden we een ver haal uit Oost-Berlijn. Daar werden drie fabrieksarbeiders op een och tend, toen ze pas een uur of vijf aan hef werk waren, gearresteerd en naar een gevangenis gebracht. Gelukkig kwamen ze in een celletje te zitten, waardoor ze tenminste een beetje aanspraak hadden. Na een maand of wat begonnen de verhoren van de drie, zodat ze lekKer gauw wisten, waar ze aan toe waren. Toen ze weer by machte waren om te spreken, zei de eerste: „Ik schijn sabotage te hebben gepleegd. Je moet weten, dat ik een paar keer vijf minuten te laat op het weric kwam. Mijn horloge liep namelijk achter." De tweede arrestant zei met matte stem: „Ik zit hier wegens spionnage. Iedere ochtend kraam ik tien minuten te vroeg op de fabriek en dan Uep ik wat rond, om de tijd te doden. Maar dat kwam omdat mijn horloge voor liep Tenslotte verhief ook de derde zijn stem. „Mij hebben ze gepikt om dat ik altijd op de seconde af, op tijd op mijn werk kwam. Daaraan merkten ze, dat ik mijn horloge in het Westen gekocht heb. Sauerkraut .V IS geen volk ter wereld, dat zo aan zijn gewoonten vasthoudt, als het Duitse. Dat leerde ons het geval van een valk, welke vogel door de dierentuin van Dresden was vrijgelaten. Het beest bleek het niet zonder een Duits menu te kunnen stellen. Het eerste wat de roofvogel na zijn vrijlating deed, was op het café-terras van de dierentuin aan vallen. Daar zaten een paar mensen zuurkool met worst te eten. De valk roofde eerst drie worstjes en kwam toen terug om een hap zuurkool te pikken. Nieuws (I) /"■OPPI heeft een bezoek gebracht aan de zieke Bartali en daarover schrijft de Gazet van Antwerpen: „Een handdruk, een orte begroeting, een angstige stilte en de twee riva len namen weer afscheid van me kaar. Het onderhoud had geen twee minuten geduurd". Nieuws (II) r\e Stem" daarentegen schrijft over dit bezoekje: „....de twee renners hebben zich een minuut of tien op kameraadschappelijke wij ze met elkaar onderhouden. Coppi sprak de wens uit, dat hij zijn ri vaal spoedig weer in de grote in ternational e wedstrijden zou ont moeten." Huisvesting J£en geleerde van de Noord- Schotse landbouwhoge school in Aberdeen, heelt ge zegd, dat het vetmesten van varkens heel wat goedkoper uitkomt, wanneer men deze beesten een behoorlijk hok geeft en geen krot. In een nette omgeving schijnt een varken veel sneller te gedijen. Of het dier ook gevoelig is voor warm en koud stromend water, heeft de professor niet gezegd. Zwijgen pen beroemde circus-artist, die zich de „Vulcano-man" noemt (hij is namelijk vuurvreter en fa- kir) heeft zich behalve door zijn wonderlijke streken met scherpe messen en gloeiende fakkels, nog onderscheiden door een grote zwijg zaamheid. De man schijnt in de paar jaar ,dat hij bij het circus Jos Mul lens werkt, nooit iets te hebben ge zegd. Maar nu heeft hij eindelijk het stilzwijgen verbroken. „Ik hou er volgend jaar mee op", zei hij. De di rectie van het circus zegt nu: „Hij praatte eigenlijk veel te veel!" Waarzegster: „Ik ben op het ogenblik bezetmijnheer, maar kunt U over twee jaar terugko men? Tegen die tijd zullen Uw ge broken been, Uw armjractuur en Uw lev er aandoening wel genezen zijn (Advertentie) WENNEKER f» ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 HILVERSUM 1 402 M. KRO: 7.00 Nws.: 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huis- vr.: 9.35 Waterstanden; 9.40 Pianorecital; 9.55 Plechtige hoogmis; 11.30 V. d. zieken 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30-12.33 Land- cn tuinb. meded.); 12.55 Zonnewij zer; 12.00 Nws. en Katholiek nws.; 13.20 Amus. muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram. 14.20 Engelse les; 14.40 Vrouwenkoor; 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten; 15.40 Fan- fare-ork.; 16.00 Gram.; 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 V. d. jeugd; 17.55 Sportuitslagen; 18.00 V. d. jeugd; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.45 Buitenlandse cor respondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Parlementsoverz.; 19.30 Gram.; 20.00 „Het congres van de K.V.P. te Utrecht"; 21.00 Gevar. progr.; 21.50 Act.; 22.00 Licht progr.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in". genoteerd tegen het bezoekende Ierse- ke. Leider Luctor in 4 H speelt uit tegen Clinge en heeft daar nog zo maar niet gewonnen. Hontenisse heeft het heel wat gemakkelijker bij IJzen- dijke. Oostburg is nog niet verloren contra Sluiskil en ook Ria kan succes boeken contra Steen. Koewacht staat niet ongunstig voor winst tegen Aar denburg. avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.2224.00 Kamerork. HILVERSUM II, 298 M. VARA; 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven; 11.35 Sopr. en piano; 12.00 Orgel en zang; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Roemeens ork.; 13.45 Sporlpraatje; 14.00 Ork. conc. 14.30 Fries progr.; 14.55 Volksdansen; 15.20 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.40 Dansmuz.; 16.10 Muz. caus. (Met illustr.); 16.25 Omr. ork.; 17.00 Radio- weekjournaal; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Wester se Defensie; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 „De Remonstrantse Gemeen te te Friedrichstadt"; 19.55 „Deze week", Caus.; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. Progr.; 22.00 Socialistisch comm.- 22.15 Franse muz.: 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Accord, muz 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Vlaamse muz.; 15.15 Ethnologische muz.; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws.; 17 10 Gram.; 18.00 Idem; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep-Omme- ganck; 21.15 Accord, muz.; 21.30 Fibn- muz.; 21.45 Accord, muz.; 22.00 Nws 22 15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL, Frans. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Verz. progr.; 14.15 en 14.30 Gram.; 15.30 Verz. progr.; 17.00 Nws. 17.30 Zazzmuz.; 18.45 Accordeonspel; 19 15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Gram 20.30 Chansons; 21.30 Muzikale kruis woordraadsels; 22.00 Nws.; 22.55 Idem- 23.00 Dansmuz.; 23.55 Nws. „Zo, dus daarom ben je hier, on danks die tachig dollar, wat?" „Hebt u ze gemist?" „Genoeg, om je ze terug te laten verdienen, voordat ik met je klaar ben." „Geef u me maar ergens de leiding over, dan zal ik dat geld als mijn eerste maandloon beschouwen en u er een kwitantie voor geven" „Pff! Je vraagt nog al hoog loon. Je bent zeker een onschatbare werk kracht!" „Juist! D't weet ik allang, en nu hebt u he ook gezegl, zodat iedereen het heeft kunnen horen." Een je dan zo zeker van jezelf?" „Ik durf er op wedden. Denkt u eens aan die brandkas Ik wed alleen, als ik zeker van mijn zaax 'neti Hoeveel wil je ditmaal verwed den'" „Laat me dit eerste half jaar zelf mijn werk uitkiezen, houd mijn loon in en geef me dan van het een of an der de leiding. En, als ik mezelf dan overschat blijk te hebben, bent u me geen cent schuldig." „Drommels, dat neem ik aan!" riep Spookezel uit „Nu en c an wed ik ook wel eens, als ik zeker van mijn zaak ben." T-,"?k, Yist wel' dat u sportief was. Dat heb ik op slag gezien," zei Chet loom. „Zoek HUs maar iemand anders m vanmiddag Nedine aan het touw tje mee te trekken, meneer Reynolds. Ik ga bij de mijnenlegges kijken". Toen kondigde de gong bij de eet- tent het einde van het middagschaft uur aan. HOOFSTUK XXI. Iris komt tussenbeide Zo kwam Chester Fanning bij de mijnwerkers, en de oude dynamietlui, die iederen nieuweling hard behan deld zouden hebben, ontvingen hem met open armen. Dat zou vermoede lijk anders zijn geweest, als Chet zich niet de held van Kamp 1 had ge toond. Iedere man heeft een degelij- ken kerel graag en iedere man mag een vechtersbaas wel. Chet had bewe zen, dat hij zowel het een als het ander was. In plaats van hem botte boren naar de smidse te laten brengen en ge scherpte terug te laten halen, water dragen, of andere onbetekende kar weitjes te verrichten, gaven ze hem een hamer in handen en leerden hem, hoe dien te gebruiken. Daarna wezen ze hem, hoe hij een boor moest vast houden en draaien en hoe hij een gat moest schoonboren Hij leerde die eerste beginselen zo vlug, dat ze hem spoedig inwijdden in de geheimen van sp'eten, barsten en bepaalde rotsfor maties, die hij weten moest, om met succes grote gaten in de steen te la ten springen Hij leerde, hoe hij een dynamietpatroon moest leggen, zo. dat de modder en het gruis in de ver langde richting weggeschoten wer den. Daarna leerden ze hem het leg gen van zware ladingen voor tunnels met kruit en dynamiet, ladingen, zo zwaar, dat ze de aarde deden trillen en rotsblokken van enorme afmetin gen door de lucht slingerden. Het was werk, dat zijn belangstel ling geweldig trok en Chet vond het jammer dat de dag zo spoedig aan brak, waarop hij de dynamietlui moest verlaten om naar Kamp 2 te gaan. waar het grondwerk in vollen gang was. Hier deed hij alle mogelijke kar weitjes. Zijn grote kracht stelde hem in staat, reusachtge kruiwagens te rijden en zelfs in de zware, natte klei behoefde niemand hem een hand je te helpen. Hij bestuurde een stoom- plceg en hield toezicht op verschil lende machines. Bij het verlaten van Kamp 2, waar z'n populariteit hem reeds was voor gegaan en tijdens z'n verblijf aldaar, nog was aangegroeid, bestond er niet veel meer, wat hij van grondwerk nog niet wist. Het kamp der ingenieurs lag even buiten Kamp 1 en daar ging hij nu heen en vroeg om aan het werk ge zet te worden. Daar de ingenieurs in Kamp I kwa men eten, wisten ze alles al van hem af en waren ook op de hoogte van z'n weddenschap met Spookezel Pax ton. In de kringen der spnorwsg'.ver- kers mocht iedereen Spookezel graag lijden; niettegenstaande dat hoopten ze. dat Che* zijn weddenschap win nen zou. De hoofdi igenieur had in de hoop, da hij spoedig komen zou, reeds een plaatsje voor hem opengehou den, en op de morgen na zijn aan komst ging Chet reeds met een bijl op zijn schouder het veld in om paaltjes uit te zetten. Zijn gevatheid en geestigheid be zorgden hem een wit voetje bij de hoofdingenieur cn achtereenvolgens kreeg hij verschillende baantjes. Als de gelegenheid zich daartoe aanbood, bestudeerde hij hellingen en overgan gen en de hard werkende ingenieur hielp hem, als hij er slechts even de tijd voor had. Chet deed zodoende een aar dige kennis van landmeten op, mis schien zelfs meer dan een aannemer of opzicher in doorsnee bezaten. Doch wat hem in zijn verliefde stemming de meeste vreugde bezorg de, was, dat hij als lid van de staf van de hoofdingenieur het voorrecht had, in de tent der koninklijke fami lie aan tafel te zitten. En dat niet al leen. maar hij zat aan de voornaam ste tafel der tent en aan het einde dier tafel zat Iris Paxton, die hem met haar bruine, ondeugende ogen voortdurend bespiedde. Spookezel Paxton zat aan het hoofdeinde dier tafel en hield iedere maaltijd het ge zelschap prettig bezig. Er waren echter ook tijden, dat de rimpeltjes naast zijn ogen zich sa mentrokken en zijn blik ernstig werd. ja zelfs somber. Dan werd zijn zware stem gedempt en gaf hij soms geen antwoord, dan nadt men hem twee- of driemaal iets gevraagd had. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1953 | | pagina 9