popent RICHMOND Z.-VLAANDEREN ZÜID-BEVELAND Bur rgemeesters, secretarissen en ontvangers in West-Z.-Vlaanderen vierden eeuwfeest Visser-Koole nv BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN AAN DE ORDE w MIDDELBURGS raad op hoger niveau 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 WATERLANDKERKJE VOL EDELACHTBAREN Kleinste gemeente viel grootste eer te beurt Contributie en wijn TWEE MAANDEN VOOR DIEFSTAL Belangrijk besluit voor Kruiningen Als Rinus zich hoos maakt.... Om het Kruiningse dorpshuis rx Jloe took ly, hoort erbij Tussen dijken en dammen TERNEUZEN AXEL HULST GOES AGENDA HEDEN "yyATERLANDKERKJE had gisteren de vlaggen uitgestoken, om te tonen, dat het verheugd was, om het honderdjarig ju bileum van de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, doch tevens om te doen blijken, dat deze kleine gemeente het op hoge prijs stelde, dat dit jubileum op haar grondgebied werd gevierd. Eigenlijk had niemand dit verwacht, doch Waterlandkerkje viel deze eer te beurt, omdat het bewezen heeft als kleinste zelfstandige gemeente van het district zijn plaats temidden van de overige gemeenten volkomen waard te zijn. De gehele middag en avond heeft het tientallen edelachtbaren gehuisvest De Commissaris der Koningin en het bijna voltallige college van G. S waren de eregasten van het feest. j-JET door de inwoners van Water landkerkje zelf van een oude en otaal geen comfort meer biedende ichool tot 'n gezellig en ruim Dorps huis omgetoverd gebouw was om streeks drie uur tot de laatste vier kante meter bezet. Behalve de com missaris der koningin ,jhr mr A. F C ie Casembroot, waren er de G.S.-leden mr dr A. J. J. F. Mes, A Schout, C Hamelink, C. Phüipse en A. J. v d' Weel, terwijl ook de griffier der Sta ten, mr J, M. Pilaar aanwezig was. Bijna alle burgemeesters, gemeente secretarissen en ontvangers waren met hun echtgenoten naar Waterland kerkje gekomen. Afgevaardigden van zusterverenigingen hadden zich bij hen gevoegd en ook de heer A. I Leen- houts. oud-burgemeester van Retran- chement en oud-voorzitter van de ju bilerende vereniging vierde het feest mee. De heer F. A. van Rosevelt, burge meester van Schoondijke en voorzitter van de vereniging, opende de feeste lijke bijeenkomst met een geestige toe spraak. Hij betoogde, dat er met de zusterverenigingen in Zeeland helaas niet veel contact is, alleen met Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen onderhoudt men wat nauwere banden, die straks wel licht na de indijking van de Braak man welke Z.-Vlaanderen tot één geheel maakt nog nauwer zullen worden. De juiste datum van het 100- jarig bestaan is eigenlijk reeds voorbij op 21 Maart j.l. doch men heeft de viering uitgesteld wegens de ramp. „NEUTRAAL TERREIN" QOK vertelde de heer v. Rosevelt uitvoerig, waarom het juist Wa- terlandkerkje was. dat de feestende edelachtbaren in zijn midden mocht hebben. Niet alleen overwegingen van psychologische aard waren het, die daartoe leidden, al was het natuurlijk aanbevelenswaardig, het feest op „neu traal terrein" te vieren! Neen, Waterlandkerkje is de enige gemeente in het district, welke in bewonderenswaardige eensgezindheid en met een grote mate van burgerlijke samenwerking bijna zonder hulpmid delen een Dorpshuis heeft gebouwd. Het gaat natuurlijk niet om dit Dorps huis, doch het tekent de prachtige geest in deze gemeente. De voorzitter heeft zich veel moeite getroost bij het napluizen van de no tulen uit die 100 jaren, waarbij het voor hem wel gemakkelijk was, dat - ze van 1873 tot 1918 mankeerden. Uit die aantekeningen uit de historie had de heer van Rosevelt sprekende feiten opgediept. Niet alleen dat de burger vaders der vorige eeuw schenen te worstelen met de contributiebetaling der leden en verder, dat ze vrij tal rijke malen hun bijeenkomsten op luisterden met wijn a 75 ct per fles waaruit de spreker waagde te conclu deren, dat de burgemeesters en secre tarissen in vroeger jaren zeker min stens met 'n „innemend karakter" ge weest moeten zijn doch tevens bleek uit deze bijna verbleekte notulen, dat de vereniging uiterst veel goed werk heeft verricht op sociaal, paedagogisch en economisch terrein. Zelfs streed zij in 1919 reeds naar lagere veertarieven op de Schelde en zij entameerde in 1936 de inpoldering van de Braakman. Met een beroep op de leden, om het voorbeeld van hun voorgangers te volgen, in samenwerking en vriend schap verder te bouwen aan de toe komst van West-Zeeuwsch-Vlaanderen en alle chauvinisme te laten varen, be sloot de heer v, Rosevelt zijn toespraak TELEGRAM AAN KONINGIN TN de kernachtige felicitatie-toespraak van de commissaris der koningin, zei hij het te betreuren, dat er van vele zusterverenigingen in Zeeland geen afgevaardigden aanwezig waren en hij bekende, meer saamhorigheid te hebben verwacht. Met een verdiend dankwoord aan Z.-Vlaanderen voor de gulle ontvangst en de verzorging van de ramp-évacuees bekrachtigde hij zijn (Advertentie) gelukwensen. Nadat ook nog mr dr Mes als voorzitter van de afdeling Zeeland van de vereniging van Ne derlandse gemeenten en mede namens de vereniging van B. en S. op Zuid- Beveland, mr F. J. Schlütter. burge meester van Graauw, namens de ver eniging van B. S. en O. in O.-Zeeuwsch Vlaanderen, de heer A. I. Leenhouts en tenslotte burgemeester M. J. Ver- bruggen van Waterlandkerkje 't woord gevoerd hadden, hield de heer H. Pie- ters. bibliothecaris der provincie een causerie over de historie van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. getiteld „Tussen Zwin en Braakman". Na het officiële gedeelte bleven de feestvierenden nog geruime tijd gezel lig bijeen en besloten de dag met een gezamenlijke maaltijd in het Dorps huis opgeluisterd door enkele radio- artisten. Tijdens het feest werd aan H.M. de Koningin een telegram van trouw verzonden. r\E Helmondse grondwerker W. N., die in October ;n het DUW-kamp te Middelburg verbleef had daar de kast van een van zijp collega's open gebroken en er een portefeuille met 75,— uit weggehaald De Midelburgse politierechter ver oordeelde hem tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. (Advertentie) Practische kleding voor de jeugd. Een sportief jacket met warme Teddykraag, m een eerste klas uitvoering, i, Oersolide, water- en wind' dichte stof, binnenzijde ge- r watteerd. Goed sluitende modellen va 14-75 NOORDSTR. 20 TELEF. 663 VERWELKOMING MR. J. REUSER Ook in Heikant "TER aanvulling van het programma der feestelijkheden bij de verwei- koming van St. Jansteens nieuwe bur gemeester, kunnen we nog meedelen dat ook het dorp Heikant dat onder de gemeente St. Jansteen behoort, zijn aandeel in de hulde zal hebben. Om kwart over twee wordt mr J. Reuser Zaterdagmiddag tijdens de rondrit in Heikant welkom geheten, waarbij hem bloemen zullen worden aangeboden. De kinderen zullen hem het welkom toezingen. FILMPROGRAMMA'S LJIERONDER laten wij de katholie- ke keuringseisen volgen van en kele films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Hofzicht Theater, IJzendijke: Oki nawa, 18 jaar. Ledel Theater, Oostburg: Ivanhoe, 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: New Mexico, 14 jaar. Luxor Theater, Terneuzen: Achter gesloten gordijnen, volwassenen. 24 uur uit een vrouwenleven, 14 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Tarzan in gevaar, 14 jaar. Ik ben on schuldig, in het algemeen uitsluitend voor personen met rijpe levenserva ring. Bioscoopgebouw Hulst: De micro foon is voor U, alle leeftijden. Laatste ontmoeting. 18 jaar met streng voor behoud. Het Centrum. Axel: De laatste grens. 14 jaar. Het zwarte kasteel. 18 jaar. Grand, Goes: lm weissen Rossl, alle leeftijden. De laatste grens, 14 jaar. Alhambra, Vlissingen: lm weissen Rossl, alle leeftijden. Luxor, Vlissingen: Kgrels der vlak te, 14 jaar. Schouwburg, Middelburg: De straat, volwassenen. Electra. Middelburg: Marva's Ahoy, alle leeftijden. DOODT RAT en MUlS doos a 90 ct Vervolg van pagina 1 Een wel zeer felle redevoering over ie positie Rijk en gemeenten, kregen we te horen van de heer Scheps (P. v.d.A.), die de centrale overheid ver weet de gewesten in een hoek te drukken en van elke gemeente een kind van de bedéling te maken. TWEE PROBLEMEN. DIJ DE behandeling van de begro- ting van Maatschappelijk Werk schetsten mevr. Ploeg-Ploeg (P. v. d. A.) en mej. Klompé (K.V.P.) aller eerst de achterstand, welke op dit ge bied moet worden ingehaald. Vooral de opleiding van krachten, waarbij aan een passende salariëring moet worden gedacht, dient zich als een urgent pro bleem aan. Brandender waren echter de vraagstukken betreffende de be jaarden in ons land. In 1970 zal 11 pet. van het Nederlandse volk ouder dan 65 jaar zijn. Dit cijfer vraagt nu reeds maatregelen voor huisvesting e.d. Prof. Lemaire (K.N.P.) en de he ren De Graaf (K.V.P.) en Fokkema (A.R.) spraken over het probleem der Indische Nederlanders, in Indonesië. Prof. Lemaire zei, dat het beleid der regering er wel op gericht scheen, de ze mensen van de boot af te houden, waarop de heer de Graaf opmerkte, dat de onderhavige groep inderdaad thuishoort in Indonesië, doch dat een meer individuele behandeling der ge vallen dringend gewenst was. De heer Fokkema vroeg verbetering in de huisvesting der gerepatriëerden, als ze eenmaal aan hun land en een hun vijandig gezind volk, zijn ontkomen. AAN ééN TAFEL. [AE BEGROTING voor Maatschappe- lijk Werk, die in de avondverga dering aan de orde kwam, gaf mevr. Ploeg-Ploeg (P. v. d. A.) reden tot de vraag of er niet meer jonge mannen bij het sociale werk konden worden ingeschakeld. Mej. Klompé van de K.V.P. was met de minister van Landbouw van me ning. dat het maatschappelijk werk op het platteland, met name in de ach tergebleven gebieden, moet worden overgelaten aan particuliere organisa ties, waarin de levensbeschouwelijke aspecten tot gelding gebracht worden. De overheid moet het deze organisa ties mogelijk maken dit werk te doen. Waar mogelijk moeten de verschillen de richtingen aan één tafel gaan zit ten en werken en niet alléén om de subsidiepot te verdelen. Met behoud van eigen principe, behoort men tot samenwerking te komen. Mej. Klom pé verklaarde, graag iedere geestelij ke stroming in de gezinsraad te zien. Zij vroeg of de toegezegde nota inza ke de blindenzorg spoedig tegemoet kan worden gezien. De heer Fokkema (A.R.) meende, dat de kerken moeten worden betrok ken in het werk in de ontwikkelings gebieden Ook brak hij een lans voor de Indische Nederlanders, die nog in Indonesië vertoeven, om hen naar Nederland te laten komen. R.K. MIDDENSTAND WIL ZICH ONTWIKKELEN Commissie gevormd LJET hoofdbestuur van de R. K. Middenstandsbond in het bisdom Breda heeft besloten de algemene vorming der leden op sociaal-econo misch en godsdienstig-zedelijk terrein door middel van cursussen of kernen ter hand te nemen. Ter voorbereiding van deze uiterst belangrijke aangele genheid is een commissie benoemd, waarin zitting hebben de heren A. Snels, Dongen, H. Wouters, Breda, C. van Dongen. Dongen, C. Sarneel, Kloosterzande en P. v. d. Vorst te Roosendaal. De leiding van deze commissie is in handen gegeven van de bondsadviseur, kapelaan P. Oomen te Breda. Maandag a.s. zal deze commissie voor de eerste bespreking te Breda bijeen komen. Men kan weer bouwen zonder risico AL ZAGEN we gisteren te Kruinin- gen geen enkele vlag waaien, toch was de dag niet mider belangrijk dan de 24e Juli, toen het laatste dijkgat werd geblokkeerd en de vreugde daar over zich uitte op allerlei manieren. Na het droogvallen was de polder door Rijkswaterstaat nog niet offici eel vrijgegeven en geschiedde alle her stel- en opbouwwerk zogenaamd voor eigen risico. Niet dat dit voorbehoud bijzonder stagnerend werkte, maar toch had iedere opdrachtgever enige angst, voor een eventuele nieuwe cala miteit. Gisteren kwam evenwel het bericht bij het gemeentebestuur binnen dat de polder, voor wat de materiele din gen aangaat vrijgegeven werd. wat in houdt. dat bij onverhoopte nieuwe storm- of waterschade, deze vergoed wordt. Dit vrijgeven is nog niet uit gestrekt tot de mensen zelf, die ver blijven dus nog op eigen risico in de Kruiningenpolder. Intussen verwacht het gemeentebe stuur van de concessie op materieel gebied een nog grotere bouwactiviteit. FAe beruchtste kellner van de Am- sterdamse Zeedijk, Rinus Vet, heeft gisteren voor de rechtbank an derhalf jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Rinus had zich nogal geweerd. Hij had een metselaar, die op de Oude Zijds-Achterburgwal woont, een „dreun tegen 't ei" (gelijk Rinus het noemt) verkocht, waardoor dit nuttige lid van de samenleving een gescheurd schedeldak opliep. Hij verscheen als getuige voor de rechtbank, met onder zijn hoofdhuid een zilveren plaat. Volgens de dokters is de man de dood nog juist ontrukt. Hij had Rinus' wre vel opgewekt, doordat hij toen Ri nus en enkele van zijn kornuiten, grote herrie op de nachtelijke Oude- zijds stonden te maken had geroe pen: „Deins je een beetje. Me kindere slape!" Rinus zelf, die nu zijn tiende veroordeling in ontvangst gaat nemen, vond die repressaillemaatregel nogal normaal. Evenals hij het doodgewoon vond, om 35 borrels per avond te drin ken.... Uitspraak over 14 dagen. Er is nog een ton tekort DEN MILD gebaar van Tasmanië bezorgde onlangs de gemeente Kruiningen een som van f. 45.000.— dat aangewend mag worden voor een Dorpshuis, waaraan veel behoefte be staat in het herlevende dorp. Berekeningen hebben evenwel uitge wezen, dat er nog ongeveer een ton extra nodig zal zijn om het plan te verwezenlijken. De Herstelcommissie zowel als het dagelijks bestuur der gemeente, heb ben evenwel goede moed, dit kapitaal nog te kunnen aantrekken uit diverse fondsen of schenkingen. Gister is de technische commissie op stap gegaan naar het Noorden des lands om eens poolshoogte te nemen, hoe men daar dorpshuizen of vereni gingsgebouwen opgezet en ingericht heeft. Zodra men enig idee daarover gevormd heeft zal een combinatie bestaande uit de gemeentearchitect van Kruiningen en twee plaatselijke architecten gezamenlijk een definitief plan uitwerken, (Advertentie) "liet:! AANSj s GEDA, ^<end i» Jun. '53 3LJULJ53 Dec-'53 lAAR ,ii"SLACEH V°0RL0Plce '^53 *sAf1*"* -&edra cfk tnCta,1'°Or "'rl' ar l'nkeruZ'"'VVa Vn*,, ~*w* ktaJea loonbelaro„, i> iv re-on. I—diwd- ''"era» „Dat is het zelfs in de raadszaal nog niet," fiapte een junior er uit. Aan de pers, die mede naar hoger sferen gehijgd was, werd de vraag ge steld wat ze van de nieuwe spits dacht. Ieder spitste de oren toen de woord voerder der persmannen zijn lippen spitste, maar zijn antwoord, dat hij spitsvondigheden vreesde, stelde even teleur. Over de nieuwe kroon van de Lange Jan werd wel critisch gesproken, doch niemand waagde het toch hem die van het hoofd te nemen. Even werd de voor windvaan die nende gulden weerhaan genoemd, wat terstond de conversatie, die van Ba- belse allure was, in een ijzige stilte deed veranderen. Om het spraakwater weer te doen vloeien opperde 'n wel willend man iets over 'n feestdrank. De burgemeester wuifde dat idee weg. „We hebben de hoogte toch al," flapte 'n enfant terrible eruit, wat 'n blos op de kaken bracht van wet houder Berenpas, die zelfs geen zwak voor zwak-alcoholische dranken heeft. Ter afleiding liet de burgemeester de raadsleden toen zien waar de kle pels hingen van de klokken, welke ze zo vaak horen luiden en verklaarde daarna de excursie voor geëindigd. De nestor van het gezelschap dankte voor de perspectieven welke de raad geopend waren en zei, dat niemand ooit meer zou kunnen beweren, dat B. en W. de raad niet op de hoogte willen stellen, Het college neeg bescheiden. „Des noods zullen we u op de hoogte hou den als u op de hoogte blijven wil." zei een der wethouders schalks en voorkomend. Niettemin begon een al gemene afdaling, zonder dat overigens het peil der discussie zakte. Alle ge zichten straalden: bij iedere trede naar beneden besefte men van hoge kom-af te zijn „Is u content met dit initiatief?" vroeg de gemeente-secretaris ons „Het was verheffendzeiden we. „en als er voortaan in de raad iemand ver toornd raakt of toornig doet dan we krijgt," merkte de oudste in jaren op. ten we tenminste waar 't van komt!" TN tegenstelling met het Vlissingse college van B en W., dat inzake een onderwijssubsidie een buiteling maakte, welke meer verwondering dan bewondering wekte in Zeeland, heeft het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad een tour de force uitgehaald waarover ieder met hen in de wolken kan zijn. We doelen op het feit, dat burgemeester Bolkestein en zijn vier rechterhanden, zijn raad, mitsgaders de pers. in één ruk op een hemelhoog plan zette, door ze te voeren naar de tinnen van de gerestaureerde „Lange Jan". „Vroedschap" is na dit glorieus „Ex celsior" een wat te platvloerse aan duiding voor Middelburgs volksverte genwoordiging; wij kunnen haar al thans niet anders meer zien, dan als „Hoge Raad", zó hoog dat ze de Recht bank op het Hofplein er grondig mee in de schaduw zet! Torenhoog zagen de raadsleden zich. nadat zii met stijgend succes hun voe ten verzet hadden, boven hun kiezers verheven, in hoogheid gezeten keken ze, zij het dan minzaam, op hen neer. De eigenlijke bedoeling was dit na tuurlijk niet. B. en W. wilden voor namelijk hun invite's een overzichte lijke boedelbeschrijving van het on roerend goed der gemeente geven en tevens hun gezichtsveld radicaal ver ruimen en hun blik afdoende ver wijden. Een der raadsleden stelde B. en W. de vraag of zij hem misschien even tueel de zilveren daken op bepaalde huizen konden aantonen. Op deze in discretie werd 'n discrete vermaning gegeven. Een der wethouders stak zijn vinger in de richting van de tijdaan- duiders op de wijzerplaat en zei: „Doe als zij en wees wijzer!" „En blijf wij zer." voegde iemand daar aan toe Het frisse Westenwindje dat om de transen woei. werd uitnemend geschikt geacht om van alle raadsleden door luchtige hoogheden te maken, doch toen een van hen begon te niezen, wees de burgervader hun bezorgd een luwer plekje aan. „Het is nooit aan genaam ais je de wind van voren VERZETSDRAMA In het Concertgebouw gaf de Ne derlandse Comedie voor de Z.V.U. een opvoering van het verzetsdrama „Via Lissabon". Zoals verwacht mocht worden gaf dit beroepsgezel schap een wel zeer boeiende vertol king van dit bekende en zware stuk en waren de vele aanwezigen hoogst voldaan over het gebodene. Benoemd Tot onderwijzeres aan de Openbare Ulo-school te Apeldoorn is benoemd mej. C. Cavaljé, tot dus ver in gelijke betrekking van de Openbare Ulo alhier. Sas van Cent NIEUWE E.H.B.O. CURSUS Reeds enige tijd geleden werd ge meld, dat de gelegenheid was open gesteld tot het volgen van een nieuwe E.H.B.O.-cursus in onze gemeente. Jammer genoeg is het aantal inschrij vingen tot op het ogenblik zeer mi niem hetwelk hoofdzakelijk moet wor den geweten aan het feit, dat velen, die zich waarschijnlijk anders wel zouden aanmelden voor een dergelijke cursus niet of niet behoorlijk op de hoogte zijn van hetgeen een vereniging voor E.H.B.O. beoogt. In verband hiermede is door het bestuur van de plaatselijke afdeling de inschrijvings termijn verlengd tot 15 November a.s. Momenteel zijn in Sas van Gent circa 60 gediplomeerde E.H.B.O.'ers, die capabel moeten worden geacht in alle voorkomende gevallen als vergif tigingen. aanrijdingen e.d. de nood zakelijke eerste hulp te kunnen ver lenen. Voor een gemeente met veel in dustrie. is dit aantal echter te ge ring. Als men daarbij nog bedenkt, dat Sas van Gent door zijn ligging aan het water en zijn vooral in de bietencampagne intensieve verkeer, tot een der plaatsen behoort waar men het meeste gevaar voor ongevallen moet duchten, dan is het zeker nodig, dat het E.H.B.O.-apparaat zo veel mo gelijk wordt uitgebouwd. De stoot daartoe is een cursus onder de des kundige leiding van een docent als Dr. A. I. P. van Loy. Verwacht wordt dat. niettegenstaan de het kleine aantal aanmeldingen van het ogenblik, mep de cursus half November a.s. toch met een behoorlijk aantal deelnemers zal kunnen aan vangen. OVERPLAATSINGDe brugkneeht bij de Rijkswaterstaat A. J. C. Slab ber is met ingang van 1 November j.l. overgeplaatst naar Veere. Gunning. De bouw van 10 wo ningwetwoningen aan de Burgemees ter Hoefnagelsstraat in deze gemeente voor rekening der gemeente Sas van Gent. is gegund aan de firma A.P.J. van der Poel te Lamswaarde voor de prijs van f. 87250.—. De bouw van 'n schuilplaats voor buspassagiers aan de Westkade (in talud van het kanaal tegenover café „Schippershuis") even eens voor rekening der gemeente Sas van Gent. is gevimd aan de aannemer P, Meeusen alhier. ZGN. ZATERDAG-INSTUIF Van bevoegde zijde deelt men me de. dat het in de bedoeling ligt. te beginnen reeds op Zaterdag 7 No vember e.k., in de jeugdherberg de „Instuif" te heropenen. Het actieve plaatselijke bestuur heeft, zoals voor heen, zijn volle medewerking toege zegd; een geste, die zeker te waar deren valt. Natuurlijk zal het wel voorkomen, wanneer het gebouw gedurende een weekeinde voor andere doeleinden beschikbaar moet zijn, dat deze Za terdagavond-instuif dan afgelast moet worden. Evenwel zal een en ander dan van te voren tijdig aangekondigd worden. De jeugd zal derhalve weer een ge zellig onderkomen vinden, 's Zater dagsavonds van 7 tot half 10. Gezel lige spelen zullen te hunner beschik king staan. Beneden de leeftijd van 14 jaar zal geen toegang verleend worden. Voorzeker zal de instuif, evenals vorige winter, wel aan zijn doel be antwoorden. Jubilerende school „Spui" In het Ger. Kerkgebouw te Spui werd het 60-jarig bestaan van de Chr. Lagere School aldaar gevierd. Van de officiële genodigden zou den we vooral willen noemen, de bur gemeester van Axel, vergezeld van de wethouder van onderwijs, de heer C. de Putter en de secretaris, de heer J. L. J. Maris, terwijl het gemeente bestuur van Zaamslag vertegenwoor digd werd door de burgemeester en een wethouder. Van de Inspecteur van het Lager Onderwijs te Goes was een bericht van verhindering ontvan gen. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer R. Dees, opende deze bijeenkomst, waarbij hij vooral het verleden, heden en toekomst van de school tot uitdrukking bracht. In aansluiting "hierop hield burgemees ter van Oevercn een briljante toe spraak annex felicitatie, waarbij aan sloot de speech van burgemeester Trimpe van Zaamslag. Na het meer officiële gedeelte, be gon men aan het afwerken van het rijk gevarieerde programma, dat uit niet minder dan 26 onderdelen be stond. Hoewel het gezien de plaats ruimte te ver zou voeren al deze phasen te belichten, willen we voor al toch noemen de toespraak van het oud-schoolhoofd, de heer A. van Es, een historische schets van het oud bestuurslid, de heer J. de Visser en het optreden van de 'zangvereniging. Verder had o.a. ook bijval de bij drage van het huidige schoolperso- neel. terwijl oud-leerlingen zich pre senteerden in voordrachten, het geven van muziek en zang. Als aparte noot werden direct na de pauze nog een tweetal filmpjes vertoond: „Een dak boven het hoofd" en een over het thema van de T.B.C.- bestrijding. Een onvergetelijke avond, waarbij ernst en luim elkaar afwisselden en waarbij vooral de luim door het hui dige schoolhoofd, de heer S. van Harn, op smakelijke wijze werd ge lanceerd. JAARLIJKSE VEEMARKT OP 16 NOVEMBER P)E 6e Jaarmarkt, welke dit jaar op Maandag 16 November wordt sehouden. belooft weer een voor alle boeren en veehandelaren belangrijke gebeurtenis te worden Een groot aan tal Rotterdamse veehandelaren beurs- relaties van de boeren en handelaren in het land van Hulst, zullen er bij aanwezig zijn. evenals talrijke han delaren uit België. Als prijzen heeft het comité reeds een groot aantal bekers ontvangen, n.l. van de fa. Stegeman te Middel burg. de Heinekens Brouwerij, Saar- loos' vleeshandel. Zwanenberg te Oss, K. Wauters te Hulst en de fa. L. S. van Waesberghe-Janssens te Hulst Notaris A. Th. Verbist stelde een pla quette beschikbaar. Van het gemeen tebestuur en de heer P. van Esbroeck, vrachtrijder, ontving men medailles' i Adver ten tie) irn'. Fa. JULIA v. d. WALLE Bierkaaistraat Hulst St. Jansteen ONGELUKKIGE VAL Het dochtertje van de heer de H. kwam op de Tragel zo ongelukkig te vallen, dat zij met een beenbreuk in het R.K. Ziekenhuis te Hulst moest worden opgenomen, Kemseke ONGELUK BIJ HOUTHAKKEN Toen een zekere R.. nit onze grens gemeente. aan het houthakken was, vloog plotseling de bijl van de steel. R. kreeg daarbij zo'n gapende wond aan het been, dat hij zich onder dok ters behandeling moest stellen. Stoppeldijk „MARJATTA" EN „PEERKE KUSTERMANS" Op Zondag 8 November a.s. komt onze plaatselijke toneelvereniging voor de eerste maal in dit seizoen op de planken, opgevoerd zal worden „Mar- jatta", een toneelspel in drie bedrij ven van A. v.d, Lugt. Na de pauze brengt de toneelclub het vrolijke spel van G. A. Pierik, pr.. „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam". De regie is weer in handen van de heer C. Hertogh. terwijl het decor en de grime verzorgd zullen worden door cfe heer E. van Campen. Met de goede resultaten van onze toneelvereniging, in het vorige sei zoen bereikt, nog vers in het geheu gen, zien wij ook nu weer met be langstelling de uitvoering van a.s. EERSTE HARING TAoor de Vissersschepen Urk 31 en Urk 61 is de eerste haring van dit seizoen te Breskens bin nengebracht. De vangsten werden gedaan in het kanaal in de buurt van de Ruitingenbank en bedroe gen ongeveer 24 ton. Zondag tegemoet. De plaatselijke mu ziekvereniging zal de opvoering met enkele nummers luister bij zetten. Zelzate HET A.C.V. VIERDE ZIJN VOORZITTER Door het A.C.V. werd een grootse hulde gebracht aan zijn voorzitter, de heer M. Ysebaert. die kort geleden voor zijn dienstverband bij de eta blissementen Cokes en Kuhlman werd onderscheiden, daarna eveneens een onderscheiding ontving van de Mutua liteit en tenslotte ter gelegenheid van het congres van de Christelijke Cen trale uit de scheikunde, Energie en diverse bedrijven wegens zijn 25-jang jubileum als bestuurslid van het A.C.V te Oostende een derde onderscheiding werd toebedeeld. Onder de aanwezigen bemerkten we o.a. Weieerw. Heer Vermeire. bestuur der der sociale werken gewest Eekloo, de heer M. van de Poele, gewestelijk secretaris van het A.C.V.,. Weieerw. Heer Hoste, proost der plaatselijke verenigingen, de heer K. Pauwels. propogandist der Christelijke Centrale van scheikundige bedrijven, André de Huyvetter. voorzitter A.C.V. en secre taris der mutualiteit. J. de Jaeger, ge westelijk propagandist. Versprille en Seghers, secretarissen A.C.V. gewest Zelzate. en verder het volledige be stuur der A.C.V. met hun respectie velijke echtgenoten. Het welkomstwoord werd uitge sproken door de heer de Jaeger, die de jubilaris lof toezwaaide voor het vele werk, dat door hem in het belang van de A.C.V. werd verricht. Weieerw. Heer Vermeiren en de heer van de Poele. behandelden vooral de betekenis van de onderscheiding „Beroepserete ken le klasse" dat de heer Ysebaert werd uitgereikt door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg. Tot slot dankte de feesteling voor de hem toegesproken woorden en verzekerde hij, dat hij ook in de toekomst steeds zijn beste krachten aan het A.C.V. zou geven, daarbij ook niet de andere christelijke organisaties vergetende. Mevrouw Ysebaert werd hierna met een mooie bloemenruiker verblijd, ter wijl de heer Ysebaert een geschenk in ontvangst mocht nemen. Het feest verliep verder in de allerbeste stem ming. Muziek, zang en schetsen volg den elkaar op. zodat de tijd, als wel haast geregeld het geval is, te vlug opschoot. De heer en mevr. Ysebaert zullen zeer zeker aan deze avond veel genoegen hebben beleefd en er nog lang aan terugdenken. ONGELUK BIJ VOETBALSPEL Tijdens de te Zelzate gespeelde voetbalwedstrijd F. C. Blue Boys F. C. Waarschoot, kwam een der for wards van de bezoekende club zo on gelukkig te vallen, dat hij een sleu telbeen brak. HERFSTCONCERT ARTI In Schuttershof gaf Artl een bijzon der geslaagd herfstconcert, dat nog meer kleur had dan anders, dank zij de medewerking van de gastsolisten Piet Ketting (piano) en Joh. Feitkamp (fluit). Tussen de machtige inzet met Gles- sens „Domine salvam fac" en de prachtig doorwerkte en melodieuze „Twaalf rovers" van de Goese com ponist Otto Lies, werd door het koor een keur van gezangen en liederen verklankt. Arti wint onder de rustige leiding van de heer Tamminga steeds aan kracht en diepte, wat evengoed tot uiting kwam in de weergave van Palestrina's geniale missa „Iste Con fessor" en Mozarts vermaarde Vespers, als in het lichtere genre, waarvan het Avondlied van Jos de Klerk een schit terend exempel was; evenals de twee latijnse gezangen van Otto Lies in Mozarts „Saneta Maria". In de Vespers en in de Twaalf rovers werden de soli stralend gezongen dooi de dames Tamminga en Berks en de heer L. Burgs. De pianobegeleiding werd onberis pelijk door Wim de kort verzorgd. De gastsolisten hebben zowel voor als na de rauze het hunne bijgedragen tot het succes dat Arti met dit herfst concert behaalde. DOOR DE RUITEN Gistermorgen probeerde een kolen- auto uit de Wijngaardstraat de smal le St Adriaanstraat in te komen. Om dat dit niet bij de eerste poging ge lukte. reed de chauffeur achteruit en drukte meteen een fiets, die tegen de gevel van de firma Stenetel stond, de grote etalageruit in. Scherven brachten niet direct het spreekwoordelijk geluk maar wel een twistgesprek lussen de chauffeur en fietsjongen over de schuldvraag. U einkenszand WINKELIERSVERENIGING OPGERICHT Een bijeenkomst van winkeliers om tot een St Nicoiaasactle te komen is mislukt, wegens uiteenlopende menin gen. Wel werd er een winkeliersvereni ging opgericht waarvan de heren W. Rijk. S Karelse en G. Wisse resp. voorzitter, secretaris en penningmees ter werden. VERGADERING „GROENE KRUIS" De afd. Heinkenszand van het „Groene Kruis" hield in de zaal van de wed. J. Hoonderd een ledenverga dering. Na een openingswoord van de voorzitter dokter P. Staverman. bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Th. W. Spelier, dat de af de ling thans 470 leden telt. De rekening 1952 werd aangeboden met navolgende cijfers: Inkomsten f. 953.—; uitgaven f 909.—batig slot f. 44.—. Voor de t.b.c.-bestrijding beliepen de inkomsten en uitgaven respectie velijk f 308 en f. 23J zodat hier een batig saldo van f. 78.— werd ver kregen. Bi.i de bestuursverkiezing werden de aftredende leder, de heren A. Simonse- Bz en J Wirtz herkozen Na uitvoerige toelichting en discus sie werden een door het bestuur voor gestelde statutenwijziging en wijziging Huishoudelijk Regiement vastgesteld. In verband met grotere uitgaven waarvoor de vereniging zich gesteld ziet sloot de begroting 1954 met een tekort van f. 173.Hierdoor was het bestuur genoodzaakt de leden voor te stellen de contributie te verhogen van f 2.— op f. 3.— per jaar hetgeen door de vergadering werd aanvaard. Op voorstel van de heer A.G. Verhulst, zal de contributie nu tweemaal per jaar plaats vinden. Tot leden van de kascontrolecommisie warden benoemd de heren M. van de Guchte. D. de Voogd en C. van den Dries. De voor zitter deelde nog mede. dat de pro vincie een toezegging heeft gedaan een bedrag van f. 320 beschikbaar te stellen, voor behoeftige t.b.c.-gezinnen in deze gemeente ,,'T VERLOREN DORP" De nog vers in het geheugen lig gende gebeutenissen in het dorpje Tignes (Fr.) dat van de aardbodem werd weggevaagd terwille van de tech nische vooruitgang, heeft de bekende toneelschrijver Arie van der Lugt ge ïnspireerd tot het schrijven van een toneelstuk. Het is een werk van allure gewor den! Treffend heeft de schrijver de kleine dorpsintrige's afgeschilderd te gen de dreigende algehele ondergang van Tignes welke uiteindelijk een feit wordt. „Vriendenkring" zal a.s. Zaterdag en Zondag met dit toneelstuk haar seizoen openen. GOES. Grand: lm weissen Rossl. MIDDELBURG. Schouwburg: De Straat. Electro: Marva's Ahoy. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Ivanhoe. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: Tarzan en de slavin. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Achter gesloten gordijnen. VLISSINGEN. AJhambra: lm weissen Rossl. Luxor: Kerels der vlakte. MORGEN ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Medea. Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Butterfly. ^XEI Centrum, 6.30 en 9 uur: De laatste grens. DE KLJNGE. Kinema van Drjck, 7.30 uur: Eerst vader of moeder, of: Het vierde gebod. GOES. Grand: lm weissen Rossl. HEINKENSZAND. Café Hoondert, 2.19 uur: Uitvoering Vriendenkring. HULST. Bioscoopgebouw. 8 uur: De microfoon is voor U. Dansen in café Tragel bij A. de Guytenaere. MIDDELBURG. Schouwburg: De straat. Electro: Marva's Ahoy. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Ivanhoe. ST. JANSTEEN. Sehieting bij J. Pluym om 4.30 uur. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Achter gesloten gorchmen. Concertgebouw. 8 uur: New Mexico. VLISSINGEN. Alhambra: lm weissen Rossl. Luxor: Kerels der vlakte. CENA1 0 klal HarvarJ oorlog riaal vel weigerdF commui Volge; sor gezi| is, maaj of hij en of hl commun| Igor Cl ambte vl Ottawa, I getuigen| gezette Canada Amerfk; gevraagd GoezenkJ is acht der Rus.l geniet al £N D sch' Thy-le- Donder van pe dige wj| komen, zwaar Al vrijl dat het I betrof, dl zekere C f die een oefende al zijn 1 pleegde - Van Lal del en h f validiteit: I werd verl ügde zijl ïadden s ïere wra_ an de t] uin hadd 'agavond ver en ei

de Stem | 1953 | | pagina 2