PAEDAGOGIE DE WET OP DE WATERSNOODSCHADE Haarlemse R.K. Middenstand over de belastingpolitiek Publieke Tribune Vermakelijkheidsbelasting te Axel in het brandpunt van de belangstelling MEER DAN 100 RELIGIEUZEN IN SIBERISCHE KAMPEN Hoe staan de clubs er voor 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 Nog enkele onderdelen Een telegram aan de Minister Contactmiddag Nederlandse musici Maskerade van de krijgsgevangenen Spaarfonds „O. O." staakt zijn voorstellingen Behandeling meer dan onmenselijk Restauratie van de Andelse toren Boekenplank Derksen-Schulz teruggevallen K. N. A. C.-verzoek ingewilligd Vlissingse turnploeg bekend SPORT IN 'T KORT MARKTEN V, J'. Ruhrort 2-68 (-4), Lobith 8.56 wij uit de be- naamste fragmenten VolledigheidSha.vedVO.gtrhmrienog onderdelen van Eampschade-wet, welke liü weergaf. Voor herstelbaar beschadigde inven taris wordt de bijdrage gesteld op de v. ct.ikosten rekening houdende met Ife ontstane waardevermeerdering. Wat deze waardevermeerdering be- hlijft de aftrek in ieder geval beperkt tot maximaal 25% van het daarmede verband houdende deel der herstelkosten. Voor waardeverminde- ,-in» kan een toeslag worden gegeven pp "de herstelkosten. De bijdrage voor herstelbare inventaris wordt nooit hoger gesteld dan deze zou zijn bij totaalverlies. Voor onherstelbaar beschadigde in ventaris wordt de bijdrage gesteld op de heraanschaffingskosten, vermin derd met een afschrijving van maxi maal 60%. Ook ten aanzien van de dode inven taris zijn geen aanzienlijke wijzigin gen in het ontwerp aangebracht. LEVENSONDERHOUD tiet Ontwerp van Wet kent hier- voor geen vergoedingsregeling. Op dit terrein gelden regelingen vast gesteld door het Ministerie van Maat schappelijk werk. In de Tweede Ka mer heeft de Minister van Maatschap pelijk Werk nu medegedeeld, dat ook voor de agrarische sector een aanvul lende regeling op komst is, welke in overleg, o.a. met de Stichting voor de Landbouw, wordt opgezet. Bij de uitvoering hiervan zullen ook de plaatselijke bureauhouders worden in geschakeld. Het is op dit moment nog niet mo gelijk hierover nadere concrete mede delingen te doen. Genoemd ministerie stelt bij derge lijke regelingen als grondlijn, dat de getroffenen zich in hun eigen milieu moeten kunnen handhaven en niet mogen interen op bedrijfsmiddelen en kaoitaal. Tenslotte wordt hierbij nog aange tekend, dat de regeling zal moeten worden gezien als aanvulling op de gewassenschadevergoeding en de kale- kostenregeling. Verantwoorde evacuatie- en revacu- atiekosten zullen worden vergoed. Ten aanzien van de huisraadschade is zekerheid verkregen, dat bij de ver goeding van de huisraadschade volle dig rekening zal worden gehouden met het woonmilieu van de getroffe ne. Voorts zal een onafhankelijke be roepsinstantie worden ingesteld. Wat de immateriële schade betreft is gebleken, dat, indien het Rampen fonds ten aanzien van deze schade een taak op zich neemt, het Rijk de mid delen van het Rampenfonds zo nodig zal aanvullen. DE SCHADE VAN DE LANDARBEIDERS TN principe gelden ook voor de land arbeiders de bovenaangeduide re gelingen; voor de grondherstelrege- ling echter slechts voor oppervlakten van meer dan 10 are cultuurgrond. Voor landarbeiders, die -niet bij de Provinciale Voedselcommissaris gere gistreerd zijn, worden bepaalde ver goedingen (vee en voorraden) niet door het rijk, doch door het Rampen fonds verleend. De Min ster van T and bouw heeft zich in de TweTde Ka mer bereid verklaard met het Ram penfonds te onderhandelen, teneinde gelijkstelling van het vergoedingsni veau te verzekeren, en ook gelijkstel ling ten aanzien van de geschenkzen dingen. Zoals bekend, laat het Ontwerp van Wet, voor de schade, waarin door het rijk een bijdrage wordt verleend, aan vulling van de bijdrage door ge schenkzendingen toe, tot het niveau van de werkelijke herstel- en heraan schaffingskosten. Tenslotte nog een opmerking over huurvergoeding. Deze is nu bij onher stelbare schade aan woningen voor de helft van de huurwaarde mogelijk, vanaf de datum, waarop de woningen tengevolge van de watersnood moes ten worden ontruimd tot drie maan den na de aanvang van de herbouw, doch uiterlijk 1 Januari 1957. DERTIG ONHERSTELBARE BEDRIJVEN r\E landbouwconsulent, dr. v. Ber- kum, wees op het feit, dat in de Kruiningenpolder op dertig bedrijven geen redelijk bestaan meer te vinden is, wegens het wegspoelen van de kleilaag. Vooral de kleine boeren zullen tus sen kade en schip raken, indien niet vlug wordt geholpen. De heer v. Nieuwenhuyzen was het hiermee eens. Men zal vlug moeten nagaan welke boeren naar elders wil len gaan. De adviescommissie be steedt aan deze zaak haar aandacht. Tenslotte bepleitte de heer W. de Groof vestiging van een stafkwartier van Landbouwherstel in elk rampge bied. Besloten werd hiertoe een ver zoek te doen. QP HET OGENBLIK van de behandeling der belastingkwesties in de Tweede Kamer, heeft Wouter Perquin, pers-chef van de Ned. R.K. Middenstandsbond, de centrale raadsvergadering van de Kath. Midden standsbond in het bisdom Haarlem ingelicht omtrent huurverhoging en belastingverlaging. Hij besprak het verzoek van de mid denstand om redelijke compensaties, bijvoorbeeld omtrent de verevenings belasting. Minister v. d. Kieft heeft tot op het ogenblik verklaard, dat de regering de verlangens hieromtrent niet in overweging kan nemen; maar prof. Romme zal er op terugkomen. Toch gelooft de heer Perquin niet, dat het verantwoord zou zijn, de re gering om haar houding naar huis te sturen. Voor de middenstand is na melijk bepaalde achteruitgang voor komen, thans moet worden gestreefd naar verder gaande verlaging, als bij voorbeeld van de omzetbelasting. De landelijke voorzitter A. J. Koops uit Venlo heeft zich aangesloten bij hetgeen de heer De Holten in zijn openingsrede had gezegd met betrek king tot het krachtige optreden van prof. Romme in het parlement. „Wij moeten verder strijden zo zei hij om vereveningsheffing en andere be lastingen ongedaan te maken." Na het Arnhemse congres zijn plannen opgezet, zodat iets zal moeten gebeu ren. In de Ned. R.K. Middenstands bond is de Haarlemse hond de grootste en daarop heeft de heer Koops ver trouwen, mede door het voortvarende werk van voorzitter dr Hosson en van het Kamerlid Hooy, dat uit deze bond stamt. Enkele afdelingsvoorstéllen, die verband hielden met hetgeen hiervoor besproken was, werden overeenkom stig het prae-advies van het hoofdbe stuur aanvaard. Het resultaat van de besprekingen was de beslissing, een telegram te zen den aan de minister van Financiën, waarin de Centrale Raad: gehoord de mededeling van de minister dat ver laging van vereveningsbelasting e.a. onaanvaardbaar is en aandringend op maatregelen ten aanzien van de omzetbelasting aan Z.Exc. het ver zoek richt, de middenstand te ontlas ten van bepaalde financiële en admi nistratieve druk. PROTEST F)E vergadering besloot verder tot het zenden van een protest-tele gram aan de Poolse gezant in Den Haag wegens de kerkvervolging in Polen en de arrestatie van Kardinaal DE ACHTERSTELLING VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het moet mij van het hart, te wijzen op een groot ongerief en de grote ach terstelling van Zeeuwsch-Vlaanderen. vergeleken met andere plaatsen boven de Schelde, in ht ontvangen van de post. Vroeger ontvingen wij de post reeds tussen 7.30 en 8.00 's morgens, dit is suc cessievelijk maar steeds later geworden en die bezorging is momenteel wat de Nieuwediepstraat betreft, reeds 11.00 vur, 11.30 geworden. Het is meermalen 12.00, ja, zelfs 12.30 uur gewprden. Zonder dat er sprake was van mist. Nog steeds loopt de postwagen door België naar Z.-Vl. en komt hier veel te laat aan. Ik was onlangs te Breda, waar de post reeds om 7.30 uur 's morgens besteld werd en nog wel aan de buitenkant van de stad. Waarom 'n zo uiterst groot ver schil in postbestelling? Waarom de post voor Z.-Vl. ook niet met de post-nacht- trein mee naar Goes om vandaar via Hoe- dekenskerke met de eerste gelegenheid mee naar Terneuzen te geven? Ik maakte deze week nog mee. dat een brief te Rot terdam gepost op Maandag 26'10 om 18 uur, dus voor zo een plaats toch zeker wel tijdig voor de nachttrein, hier pas Dinsdagavond om 7 uur ontvangen werd. Wij hebben in deze straat pas om deze tijd 's avonds de avondbestelling. Met de vertrekkende post van hier is Ret al even droevig gesteld. Vroeger stond een tijd vastgesteld;wanneer men om 5.30 's avonds correspondentie post te, kon men er op rekenen, dat 's mor gens de post besteld werd. Nu verneemt men bij informatie wanneer de post er uiterlijk zijn moet, ,)Post het maar zo spoedig mogelijk, want als de bewuste postwagen via België vol is, vertrekt die". Nu neem ik aan, dat de P.T.T. hier weinig aan doen kan. Zo was ook eens een voorschrift, dat een brief uit iJzen- dijke naar Terneuzen gezonden, dit via Breskens en Goes moest gebeuren om via Hoedekenskerke of als de verbinding net niet uitkwam via Roosendaal de brief verzonden werd. Twee dagen na posting ie IJzendijke ontving ik de brief. Zouden de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen er niet eens een paar cent aan wagen om gezamenlijk een kaartje te laten drukken met de plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen er op en hun lig ging ten opzichte van elkaar, met daar naast met vette letters en cijfers ver meld. wat dit stukje grond in het Na irn?*? Inkomen bijdraagt. Het kaartje nnrtJ r gedistribueerd kunnen worden Zee?.L t TenSen in Den Haa*- voor lm* Ju ST ee" he,ere rege" mélk"rJS ,^"1? voor hen- die meer in de werk vLr?ke,en hehbm r .J Kamer van Koophandel. or».if e5*e bezetting van postbezor- Zaterdag a.s. tes-Hertogenbosch £)E Stichting Contactcentrum Ne derlandse Musici zal in (Samen werking met het 'Nederlands Impresa riaat een Contactmiddag organiseren op Zaterdag i November a.s, iin de zaal van het Kruithuis (Citadellaan 7) te 's-Hertogenbosch; In het kader van deze contact middag zullen optreden: oe violiste Han Holsbergen (lid van het Resi dentie Orkest)de bariton Henk Dries- sen en de pianisten Gérard van Blerk en Bonkje Land. verder zal er gele genheid bestaan met directie en be stuur der beide stichtingen en met een aantal jonge kunstenaars van ge dachten te wisselen. Deze contactmiddagen vinden ge- dert 1951 geregeld plaats in Amster dam en Den Haag, Het ligt in de bedoeling thans ook contact te zoe ken met het muziekleven in andere steden. Vyszinsky. In een telegram aan inter nuntius mgr Paolo Giobbe werd ver zocht, de gevoelens van de bondsleden aan de Heilige Vader over te bren gen. Nadat de heer J. Bakker, directeur van het Bureau, de emigrantencursus van 5 maanden en de vervolgcursussen had aanbevolen, heeft pater Rember- tus O.M. Cap. die belast is met kern vorming en de godsdienstig-zedelijke vorming in de diocesane bond, zijn bezoek aangekondigd bij de verschil lende plaatselijke besturen en advi seurs, om te overwegen wat verder aan die vorming kan worden gedaan. De jaarstukken over 1952 werden goedgekeurd en de begroting voor 1953 werd vastgesteld op f 57.400 (vorig jaar f57.100). De afdelingen Purme- rend en Voorburg werden benoemd in de financiële commissie. De vier aftredende bestuursleden, F. C. de Hosson (Leiden), A. J. C. vari Oppen (Schiedam), H. F van Dam me (Nieuwer Amstel) en G. J. Vriend (Lutjebroek) werden herkozen. Een te elfder ure ingediende candidatuur van de heer Leo Schuld (Hoorn) werd ingetrokken. Vóór de rondvraag heeft rector Kraakman een lans gebroken voor Santos, waaraan men zich niet kan onttrekken met een fooitje. Voorzit ter dr Hosson heeft nog in een spitse gedachtenv, Isseling met de ontvan gende afdeling Amsterdam de afde lingsbesturen hoop gegeven, dat ook hun plaats van inwoning wei eens 's lands hoofdstad zou kunnen wor den, waar de rechten van Amsterdam kennelijk worden betwist! Theater Korea £)E UITEENZETTINGEN in de krijgsgevangenkampen in Ko rea hadden gisteren een vermake lijk karakter. De gevangenen droe gen maskers, die legendarische Oos terse monsters, maar ook vooraan staande communisten voorstelden. Op hun beurt probeerden de ge vangenen de „overtuigers" te be wegen, naar het Zuiden te komen... Vijf van de 202 luisteraars wilden teruggezonden worden. Nog 20.000 ge vangenen moeten toegesproken wor den. De Amerikaan Arthur Dean, die de verbondenen op de besprekingen voor een conferentie over Korea ver tegenwoordigt, heeft de communisti sche onderhandelaars voorgesteld, de conferentie op 1 December a.s. te la ten beginnen. 1VAAR AANLEIDING van de vele geruchten, die momenteel over de toepassing van de Vermakelijkheidsbelasting verspreid worden, waardoor velen waaronder bestuursleden van diverse verenigingen volkomen verkeerd georiënteerd zijn, althans zeer zeker ten dele, wordt hierna over deze aangelegenheid een verklarende beschouwing gegeven. DIJ de toepassing van de verorde- ning - vermakelijkheidsbelasting deed zich het bezwaar gevoelen, dat deze geen mogelijkheid bood. om be lasting te heffen van vermakelijk heden, waartoe alleen leden of leden en donateurs toegang hebben, zonder betaling van entréegelden, op grond van het lidmaatschap of donateur schap. Dit had tot gevolg, dat ver- enigingen gevormd werden, die zich het geven van vermakelijkheden ten doel stelden en die de jaarlijkse con tributie zodanig vaststelden, dat deze overeen kwam met het bedrag, dat anders wegens entréegelden geheven zou moeten worden voor het voorge nomen aantal jaarlijks te geven ver makelijkheden. ONBILLIJK pjAT door deze handelwijze veima- kelij'kheden, welke normaal wel onder de belasting zouden vallen, hiervan vrij bleven, werd ten aanzien van de andere soortgelijke vermake lijkheden, waarvoor wel entrée wordt geheven, als een onbillijkheid aan gevoeld. Met het oog hierop is bij raadsbe sluit van 27 Januari 1953 (3e wijzi ging) de verordening aangevuld, waar door tengevolge van deze wijziging nu de betreffende verenigingen „Ont wikkeling en ontspanning" en ,.De Koestraatse Toneelclub" voor hun vermakelijkheden belasting moeten betalen en wel 20% van het jaarlijkse contributiebedrag. Vool- die leden van voornoemde verenigingen, welke een bepaalde voorstelling niet bezoeken, is geen belasting verschuldigd, aangezien deze ingevolge de verordening door de ge meente aan de vereniging wordt te rugbetaald aan de hand van de con trole op het aantal bezoekers. Neemt men aan, dat steeds alle le den de voorstellingen bezoeken, dan zou men. om de uitgaaf wegens ver makelijkheidsbelasting te dekken, de jaarlijkse contributie met 20% moe ten verhogen. De verschuldigde belasting blijft ook in dit geval hetzelfde, aangezien geen belasting van belasting wordt ge heven. dus 1/6 van het nieuwe con tributiebedrag zou worden berekend. Dus NIET 15 deel zoals zo dikwijls wordt gedacht! Aangezien niet steeds alle leden de geboden voorstellingen bezoeken, zou de vereniging bij aangehaalde verhoging der contributie hieraan ten gevolge van de restitutie van een ge deelte der vooruitbetaalde belasting, nog iets overhouden. Men zou dus kunnen volstaan met een iets lagere contributieverhoging, dan met 20%. Bij de behandeling van deze wijzi ging der verordening werd uitgespro ken dat dan oök in het vervolg de verordening niet meer ten aanzien van bepaalde vermakelijkheden bulten toepassing behoort te worden gelaten, ONTDUIKING ONMOGELIJK JJXT het voorgaande blijkt reeds, doch er zij hier ten overvloede aan herinnerd dat door de laatste wijziging der verordening niets is ver anderd. dan alleen dit, dat ontduiking der beiasting thans niet meer moge lijk is. Verder is er niets veranderd, dan alleen het feit, dat ingevolge de naar voren gebrachte opmerkingen de ver ordening weer algemeen zal worden toegepast. Het is evenwel niet de bedoeling van de laatste wijziging, dat ook ver enigingen waarvan de contributie of het donateursgeld enkel strekt tot instandhouding van de vereniging en welke niet het geven van vermakelijk heden ten doel hebben, zoals de plaatselijke muziekverenigingen en de jeugdverenigingen, e.d„ belasting zouden moeten betalen, als zij een vergadering voor leden en donateurs jyiEER dan 100 Hongaarse, Poolse en Slowaakse religieuzen, die in 1945 door de communisten gevangen wer den genomen, leven thans onder on menselijke omstandigheden in vijf werkkampen in de Siberische provin cie Irkoetsk. Berichten over deze zus ters bereiken de vrye wereld via een Hongaarse vrouw, die acht jaar in 'n Siberisch werkkamp in de omgeving van Taishet (Irkoetsk) heeft ver toefd. Zij verklaarde, dat alleen in haar kamp al 20 Hongaarse en 50 Poolse zusters worden vastgehouden. Velen van hen zijn in de loop der jaren aan de gevolgen van de gruwelijke behan deling overleden, De zusters werden gedwongen meer dan 10 uur per dag hout te hakken. Verschillenden van hen weigerden werk te verrichten voor de „Anti-Christ" en werden ge straft met opsluiting in ijskoude cel len, waar velen tengevolge van hon ger en uitputting het leven Heten. houden zonder heffing van entrée gelden of daarmee gelijk te stellen betalingen. De beweringen als zouden de laatst bedoelde acties door de wijziging van de verordening of van haar toepas sing onmogelijk gemaakt of bemoei lijkt worden, zijn derhalve niet juist. LIET restauratiewerk aan de gemeen tetoren van Andel is begonnen. Dit bouwwerk is een uniek historisch monument met geheel stenen spits. De werkzaamheden worden uitge voerd door de fa. D. Haarman uit Delft, die ook de torens van Gende- ren, Meeuwen en Eethen -estaureert. Deze laatste is juist gereed gekomen. Voorts voert deze firma herstelwerk zaamheden uit aan de Herv. kerk te Raamsdonksveer, herstelt ze histori sche gebouwen te Zevenbergen, Ber gen op Zoom, enz. BALLADEN EN REFEREINEN De Uitgeverij Het Spectrum is on uitputtelijk in vindingrijkheid bij het uitbreiden van haar Prismareeks. Ziehier de zeer merkwaardige titel van een der jongste aanwinsten. „Balladen en Refereinen", een bundel zingende gedichten in het boertige het amoreuse en het kortweg meta physische, bijeenverzameld uit de bundels der erkende poëzie en de achterbuurten waar het stx-aatlied bloeit, verslag gevende van zeven eeuwen dorst en minnepijn, van op zienbarende moorden en misgeboor ten, van geluk en ongeluk, ontroerend en genoeglijk om te lezen in een- en tweezaamheid alsook in grote gezel' schappen. Hiermee is eigenlijk reeds alles ge zegd over dezè verzenbundel. Het is een opeentasting van lyrische ro mantiek en romantische lyriek, uit alle eeuwen van ons volklsleven. Ieder mensenhart wil daardoor, ook thans nog, op zijn tijd verwarmd wor den, ondanks de kille analyseerlust onzer dagen. Het is zo spontaan en direct wat hier opklinkt uit gedichten, welke niet steeds onberispelijk zijn van klank en bouw, maar waarin de on verwoestbare motieven van liefde en trouw, misdaad en dood concreet ge stalte krijgen, vaak in een verhaal. Heer Hale wijn zong een liedekyn en de trant van dit liedekyn blijft door klinken tot in de allerjongste tijd, waar ook werkelijk ontroerende spe cimina van dit dichtgenre te oogsten vielen. Men zal in deze bundel van ruim 250 bladzijden, ook vele oude bekenden aantreffen, waarvan men misschien slechts enkele regels in het hoofd had hangen. Zoals dat aan doenlijke lied van het wenende meisje aan de snelle vliet. Het was voor ons een verrassing te vernemen, hoe het dit lieve kind nu eigenlijk vergaan is. Het is een bundel om steeds bij de hand te hebben en in verloren ogenblikken op te slaan, teneinde zich te laten meevoeren op de stroom der volksverbeelding, die toch zo dicht bij de werkelijkheid van ons aller leven staat. C. Buddingh, die ook zelf het genre met verras send resultaat beoefende, bracht deze verzen bijeen en voorzag ze van een instructieve inleiding. OVER MUZIEK. Hendrik Andriessen is een veel zljdig mens. Niet alleen is hij als musicus een zeer bekwaam vakman, ook als schrijver over muziek, heeft hij zijn sporen verdiend. Dit boek is hier een sprekend voorbeeld van. De veelzijdigheid van de auteur spreekt reeds voor zichzelf, wanneer men de tweede titel van zijn boek leest: Van Bach tot draaiorgel, van luisteraar tot virtuoos. En inderdaad, hierin kan men alle mogelijke dingen aantreffen, die op een of and-ere manier maar iets met muziek te maken hebben. Zo lazen wij o.a. hoofdstukken over: dirigenten, critici, dillettanten, etudes en orgeltrappers. Bovendien wordt 'n groot aantal componisten en werken onder de loupe genomen, waarnaast besprekingen over stijl en genre, en 'n aantal overwegingen, die vaak al leen al de moeite waard zijn, om d-e geestige kijk die de schrijver heeft op de meest verscheidene aspecten van muziek en muziekleven. Andries sen heeft hier een juweel van een boek geschreven, dat door ons aan alle muziekliefhebbers warm kan worden aanbevolen. „Over Muziek' is 'n Prisma-uitgave van de U-itgeverij „Het Spectrum" te Utrecht, H. van H. PRIer on^trfaATón1" v00rkamer kijken, wat was anders net een spektakel of sevallen' Het gebracht. d knol is w'eeï^^^op- ,Wat een akelige vliegen. Daar zit er weer een. Die dan' wAa. aan de late bes,elhng paar ha L- boog t(jd, dat er eens een vroee AnKmCn', Waar ze elders bun Het is o en' n bler °°k geschieden, leidt ri l, O engerief alleen, maar het leidt dikwijls tot schade zien? "eken ik," SP°ed'ge -rendering te Een gedupeerde uit Nieuwediepstraat, Terneuzen. kan nou zo vlug zijn als ze wil, maar hebben zal L buar' z,waalende ?'reek langs de venste? bank.... Mis, kijk nou zit ze weer op tafel nre cies op dat haakwerk. Nou is ze echter bakkér an Deer een grijpende armzwaai. Daar zwaait een stuk geslepen glas mee, waarvan je niet kon zee gen of het voor asbakje of sigarenstander of bloemvaasje dienen moest, waarom 't feitelijk ook voor geen van drieën had gediend. Maar na die zwaai had het met een rinkelende slag voor zijn driedubbel niet-gebruik uitgediend. Frits raapte het zwarthouten voetje op met de drie ivoren knopjes eronder, enchet zilveren be; slagje er bovenop, waarin nog een stuk glas zat. Netjes midden op tafel, 't Is toch eigenlijk maar half kapot. Maar Vader is achter in de tuin de dahlias aan het opbinden. Die heeft het zeker gehoord. Frits weet wat er los kan komen. Stil naar de tuin. Nog bleekjes en heel bedrukt: „Va der...," Vader kijk op. Frits gaat door: „Ik wou een vlieg vangen en die zat op tafel net bij dat glas met het zilveren voetje". Vader laat de dah lia. die hij vast had, los. „Wat aap van een jongen, heb je dat gebroken". „Ik konder niks aan doen, vader". Vader heeft in plaats van de dahlia de jongen beet zonder de dahliastik los te laten. Vanzelf? Niks aan doen? Ik zal je leven de boel hier in huis kapot te maken". Vader schudt aan het kiel tje of daarmee het aanschouwelijk onderwijs moet beginnen. t. §'aas)e konden we toch niks doen, eelt u zelf gezegd, vader". Nieuwe rukvlagen gaan door het kieltje. .V-Mfbt het daarom maar in gruizelementen? Als alles waarmee ik niks kan doen zo op zou rui- men, dan bleef er van een rakker zoals jij bent, geen stuk heel". De stuk maakt een begin van gesteculatie. „Nee vader, niet met de stok". „Ik zal je leren kristallen vazen te breken vliegen vangen.mijn tweede prijs van de laat ste schietwedstrijd.... zo'n lomperd, zo'n bengel zo'n nietsnut van een jongen." „Vader, u slaat zo hard.... mijn arm.... mijn beenau, auvader 't doet zo'n pijn..,, ik zal 't nooit meer doen „Onthoud dat nu, geen vliegen vangen en niks meer breken en niks. helemaal niks meer doen, of je komt er zo niet meer af". pRITS zit een week later alleen in de kamer met ^en groot boek vol platen. Hij dacht aan geen aamiastruiken ,aan geen vliegen meer. Hy dacht alleen aan mannen, die op de platen middlnki"hirgevechrgune vort316"" ri°aar gl"dt het boek op zijn knieën o de„ sPort en edele plaatridders vaneen die'eeht'e h 1?-de haftige houding daarom niet prAgavenUnDeTnê bleef onversaagd met de helft vin zfjn palrd op het onderstuk van zijn lans in de hand van de kleine toeschouwer hangen, terwijl de andere me lanspunt en paardekop als buit even heldhaftig te gronde ging. Na dat onverwacht en treurig slot was Frits het strijdgenot uit. Hij bracht de ver doolde ridder met angst terug in zijn vreselijke omgeving, sloot het mooie boek en zocht elders zjjn heil. Aan vrijwillig vertellen dacht hij niet meer. Maar Vader keek die avond of de volgende, ook in het mooie dikke boek, waarin de noodlottige de daar met geweld doorgedreven wapenstilstand, bladwijzer hem vanzelf op het spoor bracht van „Fits, weet jij daar wat van? Dat dacht ik wel. Ja zeker, jij ongeluk, jij bent een ongeluk van een jongen. Wat moet je ook met de voeten op de sporten zitten. Bang da het anders zou vallen? En nou is het net gevallen, dat komt van je on gehoorzaamheid. Je weet dat ik het niet wil heb ben, met de voeten op de sporten. Dat heb ik je al zo dikwijls gezegd, maar het helpt niets. Ik moet je dat op een andere manier leren". En Vader gaf zijn zoontje weer voortgzet onder wijs. Les en uitleg bleven in dezelfde trant als bij de dahliastokken. ■^/EER enige tijd later bracht peetoom een grote bal voor hem mee. Jammer dat het vanmid dag regende, geen school en nou kon hij niet eens spelen. Als hij het zachtjes doet, kon het geen kwaad, voorzichtig, niet hoger dan de tafel. Daar schiet de bal opzij uit. Frits maakt een acrobati sche kunsttoer om hem te grijpen en daarna een dito kunstsprong achteruit om niet met zijn neus tegen de kast te komen, waaronder de bal weg rolt. De laatste beweging had meer effect dan de eerste. Midden voor het raam zeilt de driestokkige stander om met de lege pronkbloempot. Gelukkig dat de mooie geranium buiten in de regen stond, die zag zijn moeder zo graag. Nou was ie expres met zijn rug er naar toe gaan staan, dat de bal er niet tegen zou komen en nou is het lamme ding nog kapot. Daar is zijn vader alweer. „Maak jij dat lawaai hier? Weer wat gebroken?" ,,'t Raam is opengewaaid door de wind en het is tegen die bloempot aangekomen, en toen is-t-ie omgevallen en nou wou ik de stukken oprapen". „En het raam is toe". „Dan heb je moeder het zeker weer open laten staan. Ik heb fr al zo dikwijls gezegd de ramen vast te zetten. Maar ho, maar. Het is wonder dat er niet meer ruiten kapot slaan. Laat nou die stuk ken maar liggen, je moeder zal die wel opruimen". jyjOEDER zat die avond tegenover een scheien- de Frits. Ze was zeer bedroefd toen ze hoorde van Fnts leugen. Maar ze hoorde ook de bittere klacht: „Als ik het eerlijk zeg, dan wordt Vader zo kwaad en ik doe het toch heus niet expres. Moeder heeft die avond ook lang met Vader gepraat.... AFD. ZEELAND K. N. V. B. De standenlijsten van de afdeling Zeeland KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: le KLASSE A: Kruiiingen 4—8; Hansw. Boys 68; Noormannen 47; Lewed. Boys 5-7; 's-Heer Arendskerke 64; Domburg 42; Walcheren 30; Volharding 40. le KLASSE B: Vogelwaarde 46; Retranchement 34; Schoondijke 4-4; Hoofdplaat 1—2; Rapenburg 3—2; en Groede 30. 2e KLASSE A: Vlissingen 4 815; RCS 3 53; Kwadendamme 47; Goes 4 7—6; Hansw. Boys 2 5—4; Noor mannen 2 60 Zeelandia 3 74; Ier- seke 2 4—3; Middelburg 4 6—3; Robur 2 4—1. 2e KLAS B: Clinge 2 4—6; Graauw 46; Hulst 3 45 Breskens 3 2—2; IJzendijke 2 41; Hontenisse 3 20. 3e KLASSE A: De Zeeuwen 4 612 Domburg 2 4—6; Patrijzen 3—4; Le wed. Boys 2 34; Middelburg 5 62; RCS 4 6—0. 3e KLASSE B: Breskens 4 7—11; Schoondijke 2 610; Vlissingen 5 7-6; De Zeeuwen 5 86; Zuidzande 44; In Zesdaagse te Berlijn In de Zesdaagse te Berlijn luiod. Dinsdagmiddag de stand: 1 KublerPlattner, 220 pt.; 2 Ziege Intra, 185 pnt.; 3 ForliniSurbatis, 89 pnt. Op één ronde: 4 PattersonSenfft- leben, 207 p.; 5 RothBucher 124 p.; 6 Derksen—Schulz, 119 p.; 7 Zoll Knoke, 93 pnt. DE ZESDAAGSE TE DORT MUND. Hier luidde de stand; 1 GillenTerruzzi, 105 p.; Op één ronde: 2 Killian-Bruneel, 190 p.; 3 HolthoeferPreiskeit, 141 p.; 4 Kobletvon Buren, 129 p.; 5 Schulte- Peters, 112 p.; 6 Saager—Berger, 76 p Van Vliet en Schorn bezetten met 4 ronden achterstand (65 pt.) de 13e plaats. Van Est en Wagtmans naar Frankfurt De koppelgenoten Wim van Est en Woutje Wagtmans zullen Zaterdag 7 November op de baan van Frankfort een koppelwedstrijd rijden over 144 minuten. 25 Nederlanders mogen deelnemen aan de Rallye Monte Carlo Zoals wij reeds berichtten, hebben zich voor de in Januari te houden Rallye Monte Carlo 18 Nederlandse deelnemers aangemeld. Het door het Rallye-comlté voor Nederland vastge stelde quotum bedroeg echter slechts vijftien, zodat een drietal equipes de kans liep niet van de partij te kun nen zijn. De KNAC heeft zich echter onmiddellijk tot de organisatoren ge wend met het verzoek, het voor ons land vastgestelde contingent te ver hogen. Thans is bericht ontvangen, dat haar verzoek is ingewilligd. Het Ral lye Comité heeft n.l. besloten plaats in te ruimen voor 25 Nederlandse equipes. 110 deelnemers aan KNAC-herfsttoclit Voor de traditionele herfsttocht van de KNAC, de zestiende van de reeks, hebben zich 110 deelnemers gemeld. Hierbij bevinden zich vele rijders en kaartlezers van naam. De start is be paald te Zutphen op Vrijdag 6 Nov. a.s. om 19 uur. Deze rit, waarover de deelnemers 12 uur mogen doen, eindigt in Bad Boekelo. Voor Driesteden-onlmoeting te Goes De jaarlijkse wedstrijd tussen de turnploegen van Goes, Vlissingen en Breda wordt Zaterdag gehouden in het gymnastieklokaal van het Lyceum te Goes en begint om vijf uur. De Vlissingse ploegen werden als volgt samengesteld: Dames: mevr, Sinke-Peeman, mevr. BlindBömer, J. Sanderse, N. Frits, J. Minderhout en R. Luitwieler; re serve C. van Zanten. Heren: Jaap v. d. Sande, J. Sinke, W. Florusse, H. Tabak, M. de Nooyer en J. Kok, Reserve: J. But. De Bredase ploegen publiceerden wij reeds, De samenstelling van de Goese dames- en herenploeg is nog niet bekend. Biljartwedstrijden te Axel 38 Spelers hebben deelgenomen aan de in café De la Paix bij de heer P. Groothaert te Axel voor de eerste maal in dit seizoen gehouden biljart wedstrijden. De gedetailleerde uitslag werd als volgt: 1 A. Laeijse, Zelzate, en P. Schauwaert, Axel; 2 L. Kalsvel, Zand straat en A. Dhert, Zelzate; 3 A. de Vreeze, Gent en S. de Feijter, Axel; 4 J. Lippens, Axel en J. Fraaijen- hove, Axel; R. Diele.nan, Axel en J. de Rijke, Axel; 6 A. de Pau, Koe wacht en A. Burggrave, Zelzate. Hoogste series: A. Burggrave,, Zel zate, 31; R. Dieleman, Axel, 27. Op initiatief van de ondernemer wordt, te beginnen met deze en nog twee toekomende wedstrijden, ter ver hoging van de animo, ais extra een fraaie beker verspeeld, waarvan om die te winnen, de puntentelling in de zg. eerste ronde de basis vormt. IN VIER STEDEN VOORWEDSTRIJDEN Ned. kampioenschap 2e kl. „groot" driebanden Voor het Nederlandse kampioenschap tweede klasse groot driebanden, dat van 7 t.m. 10 Jan. in Den Haag zal worden gehouden, is een groot aantal inschrijvingen binnengekomen. In vier groepen zullen voorwedstrijden wor den gespeeld, n.l. in Amsterdam, Rot terdam, Tilburg en Utrecht, om te bepalen, welke finalisten zullen strij den om het kampioenschap. EMM 3 7-4; Walcheren 2 5-3; Hoofd plaat 2 1—2; Retranchement 2 3—2. 3e KLASSE C: Vogelwaarde 2 5—3 Corn. Boys 3 6—7; Koewacht 2 4—6; Zuiddorpe 45; Graauw 2 44; Ra penburg 2 52; Clinge 3 62. Programma Competitie 8 November le KLASSE A: Hansw. Boys 1—Dom burg 1; Volharding 1—Kruiningen 1; Wal cheren 1Noormannen 1. le KLASSE B: Rapenburg 1—Groede 1 Vogelwaarde 1Hoofdplaat 1; Schoon dijke 1Retranchement 1. le KLASSE C: Burgh 1—MEVO 1; Drei- schor 1Renesse 1. 2e KLASSE A: Hansw. Boys 2—Zeelan dia 3; Robur 2—Yerseke 2; Vlissingen 4 —RCS 3; Noormannen 2—Kwadendamme 1; Middelburg 4Goes 4. 2e KLASSE B: Yzendijke 2—Hontenis se 3: Breskens 3—Graauw 1. 2e KLASSE C: MEVO 2—Zonnemaire 1 Dreischor 2—Renesse 2; Brouwershaven 1 Zonnemaire 1. 3e KLASSE A: Patrijzen 1—Lewed. Boys 2; Zeeuwen 4Domburg 2. 3e KLASSE B: Zeeuwen 5—Retranche ment 2: Hoofdplaat 2—EMM 3; Breskens 4—Zuidzande 1; Vlissingen 5—Walche ren 2. 3e KLASSE C: Rapenburg 2— Zuid dorpe 1; Graauw 2—Koewacht 2; Clinge 3Corn. Boys 3. Uitslag Zondag 1 November: le KLASSE A: Kruiningen 4—8; De Zeeuwse tafeltennis- kampioenschappen De datum van de uitgestelde Zeeuw se tafeltenniskampioenschappen is nog niet bepaald, al is men voornemens, deze nog dit najaar te houden. Men zal echte als voorbereiding en selec tie eerst de kampioenschappen van Vlissingen en Middelburg organise ren. De drie hoogstgeplaatsten zullen dan tot de Zeeuwse kampioenschap pen worden toegelaten, zodat deze voor het eerst niet open zullen zijn. Voor de niet uit Middelburg en Vlis singen afkomstige spelers zal dan een afzonderlijke regeling worden getrof fen. Ook voor de Vlissingse kampioen schappen is nog geen datum vastge steld, maar die van Middelburg wor den gehouden op Zaterdag 14 Nov. in de kleine zaal van het Schuttershof. De wedstrijden beginnen 's middags reeds om twee uur, maar de finales zullen in geen geval vóór 's avonds half acht aanvangen, zulks met het oog op de publieke belangstelling. De wedstrijden worden georgani seerd door de tafeltcnnisclub Will v. Zoelen onder auspiciën van de NTTB. Waren er vorig jaar ongeveer 50 deel nemers, thans worden er heel wat meer inschrijvers verwacht. Blijkens een mededeling van de UCI is de tijd van 1 min. 8.6 sec. voor de kilometer met staande start, wel ke de Brit Reg Harris 26 Oct. 1952 te Milaan voor zich had laten afdrukken, officieel als wereldrecord erkend. Het oude record stond met 1 min. 9.8 sec. eveneens op naam van Harris. Een Londense ploeg zal 18 Nov. a.s. te Berliin tegen het vertegenwoor digende Berlijnse elftal uitkomen. De Engelse ploeg telt drie Internationals: Bartram, Ramsey en Bentley en twee Schotse; Forbes en Logie. GOES, 3 Nov. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 14^, poelje-eieren 11; eendeneieren 10; kal koeneieren 20; ganzeneieren 25 cent. Prijs voor verse kippeneieren f 2.68 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 3 Nov. Exportveiling Appelen: Cox Orange A 68.60—68.90, BC 43—49.90, I grof 63, 1 39.90, 11 13.14; Goudreinetten AA 30.15—30.90, A 27.30—27.60, BC 23.80— 24.10, 1 grof 26.40, 1 22.80—23.10, 11 16.80, K 17—17.90, F 8.10—8.30, Val 7.40—8.20; Jonathan AA 38.10—38.30, A 36.80—36.90, BC 37.30—37.60, I grof 33.50—33.60, 1 3.80 —34.10, 11 16.50; Golden Delicious A 57— 61, I grof 20, 1 17; Glorie van Holland A 2, BC 27—29, I grof 31—33, 1 28—29, 11 10. Zure Bellefleur A 21, BC 18, 1 grof 22, 1 20, 11 7; Tuinzoet I 2032, li 22; Laxton Superbe A 38, BC 35.80, 1 32, 11 9; Cam- pagnezoet 1 20—24, Zoete Ermgaard I 27; Lambard Calville 1 27—29, 1 grof 43—51. Peren: Br. Alex Lucas A 46, BC 46, 1 gr. 45, 1 42, 11 23; Zwijndr. Wijnpeer A 23— 24, B 29, C 17, 1 grof 24, St. Remy 1 grof 16.20, 1 15.90—16.10, 11 14; Pondspeer I gr. 12, 1 13, 11 12; Comtesse A 44.80—45.50, BC 45.80—47.50, I grof 35—40.50, 1 39.50—40.35, II 45, Conference 1 grof 48, I 45; Kleipeer I 14—18, Jodenpeer 1 1317, 11 78; Ver pakt fruit: Jonathan A 3951, B 28—38, Goudreinetten A 3441, Doyenne du Co- mice A 7983. Gewone veiling: Appelen: Cox Orange K 36, F 1926, Laxton Su perbe K 17, F 13, Sterappelen K 12—16, F 6; Goudreinetten K 1416, Jonathan K 22—30, F 9—13, Bramley Seedling K 9— 12, F 78, Campagnezoet K 914, F 36; Zoete Ermgaard K 18-24, F 8-—16, Peren Doyenne du Cornice F 11—22, Br. Alex Lucas K 27—31, F 11—17, Zwijndr. Wijn peer K 17, F 712, Nouveau Poiteau K 12, F 6—8; Comtesse K 22—26, F 5—13; Pondspeer K 11—12, F 8—9; St, Remy K 12—15, F 10—11; Gieser Wildeman K 32, F 5—18, Kleipeeren K 1213. F 6; Drui ven 94—112, Noten 2 20—5,60. ROTTERDAM, 2 Nov. Aanvoer in to taal 1993. Vette koeien en ossen 675. Ge- biuiksvee 1866. Vette kalveren 100. Gras kalveren 324. Nuchtere kalveren 823. Vaikens 139 Bigren 408. Paarden 113. Veulens 15. Vette koeien 256—268, 242—254, 206—222 Vette kalveren 245255. 230245, 215230 Graskalveren 34090225. Nuchtere kal veren 575144. Biggen 403530. Slacht paarden 170165—160. Schapen 100—90 80. Lammeren 867666. Kalfkoeien 1075 —925—750. Melkkoeien 1075—925—750. Vare koeien 700600550. Vaarzen 825 700—575. Pinken 550—47o—375. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer even kleiner, handel vlot, prijzen iets stijver. Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer als vorige wee1:, handel willig, vooral niet lager in prijs. Biggen aanvoer gro ter, handel traag, prijzen lager. Slacht- paarden: aanvoer iets korter, handel flauw, prijzen onveranderd. Schapen: aanvoer even minder, handel goed, prij zen iets stijver. Lammeren aanvoer even minder, handel goed, prijzen als .gisteren. Kalfkoeien aanvoer ruimer, handel kalm prijshoudend. Melkkoeien: aanvoer rui mer, handel kalm, prijshoudend. Vare koeien aanvoer iets meer, handel slepend prijzen constant. Vaarzen aanvoer gewoon handel stil, prijzen le kwaliteit iets hoger Pinken aanvoer gewoon, handel stil, prij zen le kwaliteit iets hoger, verder on veranderd. Bokken of geiten aanvoer iets groter, handel goed, ruim prijshoudend. WATERSTANDEN Mannheim 1.85 (—1), Kaub 1.25 (0), Trier 110 (—1), Koblenz 130 (—1), Keulrn (+J). Nijmegen 631 20), Arnhem 673 (+6). Eefde 172 (+11), Deventer 93 (+13), Namen La Plante 1.34 (+3), Borgharen heneden 3914 (+4), Belfeld 1077 (+5), en Grave 456 (—10).

de Stem | 1953 | | pagina 7