Dr. de Brouwer: WERKEN AAN DE BRABANTSE GEEST &*y is EBifl De Baas van Kamp Vier iren beland Licht- en schaduwzijden van de moderne tijd Waardevol werk Zwarte vlaggen RADIO IDA )EN (;e/y TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 Waakzaarvheid blijft nodig Onder ons gezegd: toch maar liever Golden Fiction Tweede deel van Het nieuwe Brabant Hamburg r door EMART KINSBURN AT EEN ONDERUJKE ERELD Chefarine „4" doet wonderen! Eindelijk is (lie borstel er WE lazen ergens, dat er nu nylon borstels zijn, om kammen snel en afdoende van alle stof en vuil te reinigen. Zoiets zet een mens aan het denkenEr bestaat dus een borsteltje (eindelijk!), waarmee wij onze vuil geworden haarkammen kunnen schoonpoet- sen. Daar hebben we inderdaad wel enkele jaren op zitten wachten, om niet te zeggen: vanaf de dag dat we ons eerste geluid een verruk te wereld instootten. Haarkammen zijn verzamelplaatsen van vele grammen smeerlapperij enhet is voor de gehele wetenschap steeds een probleem geweest, hoe die haarkammen schoon te maken. Daar is gelukkig die nylon borstel nu voor gekomen. We hebben er meteen één gekocht, maar de juffrouw die ons het ding overhandigde zei erbij: „Nu moet je eigenlijk ook een kammetje kopen, om die borstel straks (na veelvuldig gebruik) schoon te maken". En daar zaten we weer midden in de duivelskring. Je maakt je kammetje schoon met de nylon borstel, maar dan moet er een ander kammetje komen, om die borstel weer schoon te maken, en omdat dat laatste kammetje na tuurlijk mettertijd óók weer vuil wordt, moet je je weer een borsteltje Aanschaffen om dat ding te reinigen en zo gaat het door tot op het ogenblik, dat ons laatste haartje ons ontvallen is. Een verschrikke lijk vooruitzicht. TER REDDING VAN HET KONIJN Vermoeid en prikkelbaar? 'S/IHATOG^ zullen weer Is water- en laries. krielen ■anwezig zijn. steld 5 en 6 ing wordt dit al van H. A. orig jaar zijn lenstand hier- :htige prijzen IIJDING ems uit onze komende uit Markt wilde I' hoogte van tsing met de elsaert, meu- wijk Koeien, de auto van Ituurder moest uit zijn ne- eide bestuur leen letsel. De lschadigd. SEN ['ON" lie gaf in het eiende vertol- li", een verzets- nde boek van Bentz v.d. had. speelde wat jkt werd door Rademaker. Ide Amerikaan jsndig weer. de ve Engelse ma- Van de dames Valerie Bar- doer als Mevr. De volle zaal enthousiast. URG IEKENHUIS- L ie eerste steen nieuwe zieken- ■ndina Bolken van de burge- IRHEID" gisteren in de een volle zaal felgroep van De- kende schrijver tot het para- d en er tevens schouwing, wei- rast biedt, inge- een moeder en voor elkander niet te kwetsen drag de mensen ten geven, is zo leli.ik. Pirandello Italent om zelfs Ithema nog iets |Het goede spel deed de rest. Marie Hamel trd het voor de die voldoening school werd een den van het ka- el belangstelling iinieke collectie, katholieke stand onderen. De e\- Jterd door enkele gieuze beelden. 5T K.A.J. K.A.J.-afdeling Iesteld winterpro- nd met het Lour- n er enkele licht- van de H. Ber- ciaal over Lour- er nog gespro- les-retraite voor :e in Maart 1954 zal worden ge er een bestuurs ter C. de Koning, iitengewoon goed Ean ook terugzien e avond. ftMENBANKEN ichtereen volgende In het oog was en ouw zelfs op de nog geen vrede zgn. armenban- !e bankjes zonder jipers nu is er in 'hoorlijk stel ban- >p de kop te tik- le hulp van enke de inmiddels ge- |nderhanden geno- icht en geplaatst. een prettige ver lok het interieur rordt. Ned. Schouwburg ..t. ir: Het licht scheen :or, 8 uur: Ivanhoe. tl. 8 uur: Alarm in Olympia-theater, 8 kes. |rcau Zedenpolitie. Flchouwburg: Kleine root. Electro: De iënsgebouw: verga- lestuur: 19.30 en 20 \n. Ned. Schouwburg ïcnt. 19.30 uur: 'laamse Opera. 8 uur inf. uitvoering door Grand: Caroussel. Schouwburg: Uitvoe- illettantcntoneel. est d'or. ïambra: Mariandel. pEDURENDE een kleine twee jaar steeg onze deviezer-posi tie in omvang en beter soort voor durend. Men is het blijkbaar ge woon geraakt. In 1952 ging de st.j- ging fabelachtig snel, in de iaat- ste zes, zeven maanden voetje bij boetje. Maar stijgen bleef de voor ^Gevolgen: verbetering interna tionale betaalkracht ten bate van handel en import. De gulden werd hard; dat wil zeggen ze kreeg in ternationale betaalkracht. Bij een eventueel komende wereldmalaise is de Nederlandse bevolking in staat (een niet te lang tijdje) het tegenwoordige welvaartspeil te handhaven. Zonder schokken was de Staat in staat de buitenlandse schulden af te lossen. Eenvoudige verklaring van de verbetering van onze betalingspo sitie door het verzamelen van deze deviezen: De verhouding tussen im port en export (die de betalingsba lans omschrijft) was in deze tijd gunstig. Gemiddeld meer dan 90% dekte de export de import. Een deel der duurgekochte voorraden (in verband met de Korea-oorlog) kon, na bewerking, tijdig gesleten wor den in de export. De prijsverlagin gen van basis-materialen in de we reld maakten het mogelijk deze im port hoger te betalen dan in 1951 en de mindere stijging in de devie zen-voorraad gedurende 1953 is misschien te verklaren door het feit, dat voorraden, die in 1952 te veel verminderd waren, weer wor den aangevuld. 0 QP dit ogenblik is de verhouding tussen import en export voor onze economie nóg gunstig. Onze productie heeft door ijver en werk lust nog een verkoopprijs, die op de wereldmarkt concurrentie door staan kan. Men zoekt door effi ciency deze prijs nog lager te krij gen. En onze internationale handel is van van „alle markten thuis" dat wil zeggen, dat ze voor onze Nederlandse goederen afzetgebie den weet te vinden, al wordt vaak door vakkundigen geschreven en beschreven, dat dit nog niet in vol doende mate het geval is. Wat zien we nu? Dat er voor de deviezen-groei minder belangstel ling bestaat. Die groei vindt men zo gewoon, dat men er minder aan dacht aan gaat besteden. De mees ten denken dat dit zo blijven zal. Dat de groei doorgaat en dat de Nederlandse economie zo gezond is, dat men voor een ommekeer wei nig angst behoeft te hebben. Iedereen krijgt zijn natje en zijn droogje naar eigen keuze op tijd; de meeste mensen wonen weer een beetje behoorlijk; kleren en schoe nen zijn (alhoewel met zuchten) wel te betalen; aan het gezellig heidsleven kan een groot deel der bevolking deelnemen; belastingen kunnen al een beetje worden ver laagd; de sociale zorg voor de min der goed gesitueerden is krachtig en wordt nu en dan verbeterd.... enfin, het leven van alle dag lijkt wel zo'n beetje zorgenvrij; althans, er is minder spanning. Het gros der bewoners leeft dus zijn burgerbestaan en trekt zich weinig aan van de zorgen van in dustrie, handel en landbouw en de regering moet maar zorgen, dat de centen er zijn. In werkelijkheid is de toestand niet zo gunstig. Nederland, zonder grondstoffen, blijft voortdurend af hankelijk van de internationale prijzen daarvan. De enige kans. die Nederland heeft om zijn leven van heden vol te houden, hangt, behal ve van de mogelijkheden van de grondstoffeninvoer, ook af van de mogelijkheden in de afzet zijner ge produceerde artikelen. En dat kan zo ineens veranderen door allerlei internationale omstandigheden, die we van Nederland uit niet beheer sen kunnen. ^LLEEN voor de slechte waarne mers treedt zo'n veranderde toestand op economisch en finan cieel gebied plotseling op. En dan is „Leiden in last". De scherpe waarnemers zien op tijd in de verte de donderkoppen aandrijven. Vaak drijven die voorbij- Maar de scher pe waarnemer blijft waakzaam te gen een volgende donderlucht. Er wordt dus vaak gewaarschuwd zon der noodzaak en een volgende maal slaat de menigte geen geloof meer aan de waarschuwing. En dan vaak valt de slag. Het is net als met het verhaal van de wolf! Welnu, voor de man van de straat is de wekelijkse waarschu wing van de deviezen-positie van onze betalingsbalans een der ze kerste hulpmiddelen om na te gaan, hoe de Nederlandse economie zich verhoudt tot de wereldeconomie. Tot nu toe niet slecht, want de stij ging van onze deviezen-voorraad is er nog altijd. al is die stijging in 1953 heel wat minder dan in 1952. Dat kan een eerste (alhoewel nog zwakke) waarschuwing zijn. B. o. Z. Ir. J- (Advertentie) Een gulden genieting voor 80 ct. WE werken iedere dag een hele stapel kranten af. Maar we mo gen niet beweren, dat we ieder be richt en ieder artikel daarin lezen. We moeten ook nog tijd overhou den voor iets anders. Echter wor den we door De Tijd gewaar, dat we in Het Parool van Zaterdag toch iets belangrijks hebben gemist. Vrij en onverveerd heeft dit blad namelijk fragmenten vertaald uit een boek van de Engelse professor Joad over „Het moraal van de toe komst". Er wordt bij gezegd, dat dit het lezen overwaard is. We heb ben dat artikel uit een oude stapel opgegraven en zetten ons tot lezen. En we vielen van de ene ontstelte nis in de andere. De Tijd heeft de moed opgebracht een fragment aan zijn lezers voor te leggen, om dui delijk te maken, hoe beledigend het (Advertentie) VEREDELDE TEXTIELSTIJFSEL geheel is voor de mens en zijn mo raal, hoe het de gehuwde vrouwen voor prostituees in vaste dienst uitmaakt. Wij kunnen, eerlijk ge zegd, zoveel moed niet verzamelen. Het is ons te grof. Dat ook het ver zet tegen de geboortenregeling uit sluitend aan „vooroordelen" wordt toegeschreven, is nog het minste. Het geheel is doortrokken van een cynisch materialisme, dat meer dan bar is. VAN een bezonken wijsheid is het hoofdstuk, waarmede Dr P. C. de Brouwer het tweede deel van het standaardwerk „Het Nieuwe Brabant" opent. Het Brabantse volk, welks beste eigen schappen zich in zijn persoon weerspiegelen, vindt zich hier ge schetst in zijn wezen en zijn eigenheid met feilloos rake zinnen. In de stille woning aan het Hilvarenbeekse Vrijthof volgt de grijze pionier het woelen en gisten van de nieuwe tijd nog met aandachtige blik. L_IIJ waarschuwt voor al te zwaar pessimisme, als men het heeft over geloofsverzwakking en geloofsafval. Ook in het heldentijdvak der Bra bantse gemeenschap was er de anti nomie tussen geest en stof aanwezig. In die dagen deed men nog niet aan statistieken over dit en over dat. Het betreffende percentage kan men daar om zelfs niet in de verte benaderen. Ook moet men bedenken, zo redeneert hij, dat de bevolkingsaanwas in Bra bant reusachtige, ja haast angstwek kende vormen heeft aangenomen. Het absolute getal van de kwaden is daar om eveneens opvallend toegenomen. „Niettemin, gezien de ons opgeleg de plicht om Christus' rijk te helpen uitbreiden, komt er een wekroep tot ons over het nieuwe Brabant. Want vooreerst is geloofsafval een heen gaan van de voornaamste eigenheid van het Brabantse, ja daar heeft het alles van van zijn wezensken merk. Van zijn schoonste glorie bo vendien. En ten andere stijgt boven de drempel van het Brabantse be wustzijn de benauwende vraag, of wij niet allen mee-afglijden èn meezeu len in de langzame verschuiving van de waardering der levensaspecten. Iets wat ons terugbrengen moet naar het zuivere zicht op het „Corpus Christi mysticum" met zijn drang naar verdiept geloofsbesef en zijn herinne ring aan de saamhorigheid van de „heiligen" Herzien, keuren en afwijzen van veel dat gangbaar werd door de im port acht Dr de Brouwer een een voudige eis. Waarbij hij de hulp wil aanvaarden van de in Brabant woon achtige niet-Brabander en ook van |N West-Duitsland is nu de weg naar een aanneming van het Europese Defensieverdrag hele maal geëffend. Niet alleen in de Bondsdag, maar ook in de Bonds raad heeft de coalitie van Adenauer nu de twee-derde-meerderheid. De sociaal-democratische oppositie kan liet aanvaarden van het verdrag nu niet meer blokkeren met grondwet telijke obstakels. De vrije stad Hamburg, die 3 zetels voor de Bondsraad aanwijst, heeft nu ook een „burgerlijke" meerderheid. Het blijft een typisch verschijnsel, dat de socialisten, die zich nogal eens de internationalisten bij uitstek ple gen te noemen, een sta-in-de-weg zi.in voor de uitgroei der Europese eenheid. En dat men het in West- Duitsland bepaaldelijk van de niet- socialisten moet hebben, zo men de ze staat als een stevige schakel in het Europese geheel wil inpassen. Het huidige socialisme ontbeert nu eenmaal een brede visie op de toe komst. 18) -.oen Chet en Zone langs een om weg de bodem der kloof bereikt had den en naar Jackson toegingen, be sloten ze hem daar stil te laten liggen cn hem door de gestorte aarde te laten begraven. De arme Jackson zou nimmer meer over een boomstam achteruit lopen. Warren Zone stond met woedende blikken naast de dode muilezel. Ein delijk kieeg hij zijn kans dan toch! Doch in het korte ogenblikje, dat hij zich nog inhield, vermoelijk om des te vinniger los te kunnen barsten, hief Chet waarschuwend z'n hand op. ,,'n Ogenblikje. Zone", zei hij waar schuwend. „Ik weet, dat je verruk kelijk zult uitvaren, als je eenmaal begint, maar houd je nog heel even in! Niemand ter wereld had die muilezel kunnen tegenhouden. Dat is zowat alles, wat ik te zeggen heb, behalve dan, dat ik me niet laat uit kafferen. Ga nu je gang maar. Ik luister!" Die koele nauwverholen oedreiging stuitte de woordenvloed van Zone De aderen op zijn voorhoofd zwollen op en zijn kaken trilden. Instinct matig deed Chet een stap achteruit voor zoveel vertoon van woedende razernij. En toen begon de voorman, onmachtig om zijn woede te uiten, rechts en links om zich heen te slaan en slagen uit te delen, die een paard geveld zouden hebben, zonder iets te raken, waarna hij zich klauwend als een lynx op Chet wierp met zijn volle gewicht. Hoewel Chet beide slagen had ont weken, kon hij, omdat de grond be zaaid lag met grote rotblokken, niet voldoende voor zone uitwijken, toen deze op hem aanvloog. Daarom deed hi het beste, wat hij doen kon, boog zich vooiover cn ving de ander op. Chet Fanning behoorde tot die school van vechters, die menen, dat de grootste kunst bestaat in zelfverde diging, meer dan aanvallen. De ver dedigende bokser buigt zich achter over en geeft aldus meer kracht aan zijr slagen, terwijl de aanvallende bokser voorover buigt Door die ach terwaartse houding beveiligt de eer ste zijn hoofd ook beter tegen de slagen van zijn tegenstander. Boven dien heeft hij tegenover iedere aan val gewoonlijk meer dan éen kans' bander voelt en als behorend tot dit eigen volk daar zijn leven leeft. Er zijn nog andere tegenstellingen, waarop de schrijver wijst: de tegen stelling tussen stad en platteland, de tegenstelling tussen industrie en land bouw. Doch deze tegenstelling is van betrekkelijk jonge datum en scheurt de Brabantse ziel niet noodzakelijk in tweeën. Maar by het zinnen op middelen, om de luister van het gewest te be waren, zo mogelijk te verhogen, kan niet het versterken van de welvaart alleen dienen. „Het staat proefonder vindelijk vast, dat daardoor de geest niet zegeviert. Het middel is aange wezen: er moet gewerkt worden aan de Brabantse geest." Hierover zegt Dr de Brouwer ook zeer treffende dingen en we kunnen slechts aanraden het gehele opstel te lezen. De enkele citaten, welke we gaven, hebben ook slechts de bedoe ling daartoe op te wekken. VOLKSGEBRUIKEN ]~Nrs Hein Mandos werpt licht op de Brabantse volksgebruiken in ver leden en heden. Hij moet natuurlijk een in omvang steeds groter wordend verlies op velerlei gebied in de 20ste eeuw constateren, maar hij kan-ook nog tal van uitingen van volkscultuur aanwijzen, welke zich (al dan niet in gewijzigde vorm) handhaafden. De bedevaarten staan daarbij vooraan, maar ook de viering van het carna val, in een aantal plaatsen zelfs her levend, wordt hierbij vermeld en ver der het gildewezen, het hernieuwde Driekoningenzingen, het rondtrekken met de Palmpaas, de overhaal of over trek. Ook enkele nieuwe uitingen van volkscultuur mag de schrijver opte kenen: het reidansen der jonge boe rinnen, de kersenfeesten in Uden en Mierlo, het bloemencorso in Zundert. Het slotaccoord staat niettemin in mineur: Het „arme Brabant" heeft de nieuwe tijd heel zeker veel te dan ken. Grote ontginningen voerden be staansmogelijkheden, verbeterde land bouwmethoden voerden de productie op, een zich steeds uitbreidend wegen net legde de provincie voor het grote verkeer open, veel erbarmelijke huis arbeid moest wijken voor een mo derne industrialisatie, maar deze lichtzijden werpen ook hun schadu wen af, waarvan de vervlakking van het geestesleven de ernstige onder mijning van onze volksaard bete kent SOCIALE ONTWIKKELING fwer de sociale ontwikkeling van 't Brabantse volk schrijft professor Frans van der Ven en het is een o- E*»-».-jjiautfuuer en ook van i boeiend stuk geworden, waarin ook de niet-katholieke Christen, die, in ditl enkele jeugdherinneringen goed van gewest geboren en getogen, zich Bra-1 pas komen. Vol spanning en dynamiek om een treffer te plaatsen. In het kort gezegd bestond de tactiek van Chet hierin: „Als je de ander niet kunt raken, zorg dan vooral, dat hij jou niet raakt." Hij had nu een goede gelegenheid zijn theorie te beproe ven, want Warren Zone was een aan vallende tegentander, zoals er geen tweede ter wereld bestond. Boven dien was hij een ruwe vechtersbaas, die gewoon was in kroegen te vech ten. Zijn lichaamskracht was gewel dig. Hij vocht op leven en dood. Een poosje worstelden ze, struike lend over stukken steen «£n hout. Cnet was het vlugst ter been. Boven dien was hij niet overstuur van woede. Hij klemde zich als een klit aan Zone vast en belette hem, zijn handen en armen vrij te gebruken, tot ze op meer open terrein gekomen waren. Hij wachtte op een goede ge legenheid en spaarde zijn krachten. De werklui boven de kloof waren als ée» man komen toelopen en stonden nu zwijgend omlaag te kijken, naar he' vreemde gevecht in de kloof. Pluimstaart misschien uitgezonderd, was er geen enkele onder, die niet hoopte, dat Chet de voerman een flinke aframmeling zou geven. Maar er scheen niet veel kans, dat het zo zou aflopen. Eindelijk hadden de beide strijders, die elkaar omstrengeld hielden, een meer open terrein bereikt. Toen liet Cbet zijn tegenstander plotseling los, sloeg vinnig naar Zone's kaak en sprong achteruit buiten diens bereik. is deze sociale ontwikkeling geweest. De golfslag van de grote stromingen in Europa werkte ook in dit gewest door. Vreselijke sociale euvelen, zo als de kinderarbeid, hebben hier ook gewoekerd, zij het niet zo erg als el ders. Het liberalisme heeft ook hier zijn vat gehad op de arbeidsverhou dingen. Prof. van der Ven schildert dit alles levendig en onderhoudend, even als het doorbreken van nieuwe opvat tingen en verhoudingen. Speciale hulde brengt hij aan Jan Frederik Vlekke, die zich als eerste werkgever openlijk bekende tot voorstander van de arbeidersbeweging, in de jaren vlak na 1908 een opmerkelijk feit. Voor onze tijd signaleert de schrij ver de gevaren van massificatie met ontpersoonlijking en ontmenselijking. Voor Noordbrabant ziet hij hier speci fieke gevaren. Hij is er niet gerust op .dat hier 7s zo veel persoonlijkheidscultuur krachtig zelfbewustzijn is aange kweekt, dat de Noordbrabander het hoofd zal weten te bieden aan de dreigende massificatie-tendenzen. Ook gaat het Noordbrabantse volk gecon fronteerd worden met de ordeloze verwereldlijkte cultuur. Maar voor pessimisme ziet Prof. v. d. Ven geen reden voor wie niet aan een fatalis tische wetmatigheid in de sociale ont wikkeling gelooft. Na deze hoogleraar, in wiens proza de dichterlijkheid niet ontbreekt, komt zijn ambtgenoot prof. dr. W. R. Heere aan het woord, de man van de cijfers, die echter helder te doceren weet. De bevolkingsproblemen laat hij oprijzen uit statistieken en we zien de stormachtige opgang van steden en dorpen met alles wat daaraan vastzit. Hier klinkt aan het einde een toon van optimisme: Er is een bevolkings druk, die op het ogenblik elkeen aan spoort nieuwe wegen te zoeken. Mis schien is deze druk juist wel een voor waarde voor activiteit; wellicht be hoedt deze druk voor een rustig laten betijen. En daarnaast is er de wijde wereld, met zoveel grond en zoveel bodemschatten. Wat binnen onze enge grenzen een probleem kan zijn, is het veel minder in het West-Europees verband, in mondiaal verband. Alles dringt naar ruimer zien, naar leven in grotere gehelen. Dat wordt de gro te opgaaf voor de volgende halve eeuw: om het behoud van het vader landse eigene, toch een goed Euro peaan. een goed wereldburger te zijn. Drs H. Moonen, de directeur van 't E.T.I., gaat nader in op de industriële ontwikkeling in de huidige tijd. O.a. gaat hij na, hoe de situatie is voor de voornaamste bedrijfstakken, terwijl hij vaststelt, dat van Noordbrabant in de toekomst een jaarlijkse grotere krachtsinspanning zal worden geëist, die bijna driemaal zo hoog ligt als in Nederland het geval zal zijn. Ir J. P. van Noorden, het hoofd van de Provinciale Waterstaat, geeft een instructieve beschouwing over de waterstaatkundige ontwikkeling en aanleg van verkeerswegen in de laat ste 150 jaar, terwijl Di;s F. W. J. Kriellaars de ontwikkeling van de Brabantse landbouw in de laatste kwart-eeuw schetst. Het bestek liet het niet toe, voor de landbouw ander halve eeuw te overzien. WELKOME BIJDRAGE loslippigheden van LEONARD A lies bij elkaar kunnen we dit 2e deel van het standaardwerk be groeten als een welkome bijdrage tot het verrijken van de inzichten om trent Brabant en zijn plaats in het Nederlandse geheel. Het is voor al wie op enige mate een taak heeft bij het binnenleiden van dit gewest in de nieuwe tijd een zeer instructief en boeiend boekwerk, dat wederom voor naam is uitgegeven en met mooie fo to's van Martien Coppens verlucht. Het Provinciaal Genootschap heeft eer van zijn werk. Met grote belangstel ling zien we het derde èn laatste deel tegemoet. (Advertentie) BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET TEGEN PIJNEN en GRIEP. 20 Tabletten i f 0.75 kunsten zullen eerst openbaar Vrijheid worden, als de trainingsperiode TN Maart 1952 had een Italiaanse communist, zekere Matteo Mas- voorbij is. t communist. zettere iviat.eu atan- senzio een poiitie-aRent afgebroken, 47-jarige meneer Oberly, maar hij was zo wijs om direct na die schanddaad naar Praag uit te een Berlijner, had een ge- wijken. Bij verstek werd hem 27 wonde arm, die dOOr de dok maanden gevangenisstraf toegeme- vnnrzipn vnn of>n im. ten, maar niemand verwachtte, dat VOOlZien van een 1.11 hij die ooit zou behoeven uit te zit- posant verband. Om de pijn ten, want Praag iigt achter de staal- behandeling waf fp vitrage. Doch onlangs keerde Mat- Van iQe Denanaeiing Wat te teo plotseling in zijn land terug, VCrgCtCIl, Stclk ObCTly Op waar hij zich bij de politie meldde. gtfaat een sigaret Op. Even „Ik zit liever in een Westerse ge- c vangenis, dan dat ik ais vrij man latei' Dl'aCht de Dl'andweer achter dat ijzeren gordijn moet zit- een gillende patiënt met Zwa- ten verklaarde hjj. re brandwonden naar het zie- Tragisch kenhuis. Oberly's verband, rtiEP tragisch is het geval van de dat met ether was door- 27-jarig" mevrouw shiriey drenkt, had bij de manipu- Bovd. in Detroit, die haar twee kin- J deren achttien maanden en ze- laties met een sigarenaanste- ven jaar oud had gedood. Ze ver- ker> vlam gevat, klaarde, dat de bijbel dit haar had bevolen. Puin y\E stad Hamburg heeft acht jaar nodig gehad om al het puin, dat er sinds het eind van de oorlog lag, op te ruimen. Volgens een ruwe schatting lag er zo^i 22 millioen kubieke meter en de transportkos ten ervan beliepen ruim 150 millioen Mark. Het puin is voor het grootste deel gebruikt om nieuwe bouwmate rialen te vervaardigen. De rest diende voor wegen-aanleg. Ham burg heeft inmiddels 120.000 nieu we woningen gekregen. Dressuur iN, het deftige Wassenaar (wij be doelen Wassenaer) heeft baro nesse Sixma van Meemstra haar aandeel in het productieproces bij gedragen, door een sijsje te dres seren. Het diertje kan door een servetring vliegen. De baronesse oefent nu met geiten, schapen en een Arabische halfbloedHun ..TN zó'n bui ga ik niet zonder meer de straat op!" C'RANSEi Duitse, Nederlandse, Bel gische en Britse deskundigen zullen binnenkort te Parijs beraadslagen over middelen ter bestrijding van de gevreesde konijnenziekte myxomatose. ETLKE keer, dat bericht wordt ont vangen van een verkeersongeluk, waarbij een of meer personen het le ven lieten, zullen op het gebouw van het hoofdbureau van poliite te Dort mund in het Ruhrgebied kleine zwar te rouwvlaggen worden gehesen. De poliite hoopt dat dit telkens weerke rende signaal de mensen tot naden ken zal stemmen en dat hiermede het aantal sterfgevallen als gevolg van verkeersongelukken zal kunnen wor den verminderd. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weer- ber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Franse chansons. NCRV: 10.00 Gram.; 10.03 „Ich will den Kreuz- stab gerne tragen", cantate; 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch- conc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Alt. viool en piano; 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.35 Sopr. en pi ano; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ene.: 16.50 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Gram.; 18.15 Sopr., tenor, piano en voordr.; 18.35 Raadhuis-praat; 18.45 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 V. d. jeugd; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.00 Amus. muz.; 21.30 Luister- wedstr.; 22.00 „Ik denk er zo overen U?"; 22.10 Gram.; 22.20 Orgelconc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en S.O.S.- ber.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws.: 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omr.koor en orgel; 9.30 V. d. huisvr 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Lichte muz.; 12.00 Viool en piano; 12.25 In 't spionnetje: 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Hammondorgelspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nws.; 13.15 Meded.; en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox", hoorsp.; 14.35 Alt en piano; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.; 16.00 „Tussen Vier en Vijf"; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Drs. B. van Eldik: Indonesië's streven naar eco nomisch herstel": 18.00 Nws.; 18.15 Sport- problemen; 18.25 Rep. of gram.: 18.40 Hoorsp. met muz.;; 19.00 V. d. kind.; 19.05 Gesproken brief uit Lenden; 19.10 Me dedelingen; 19.15 Gevar. muz.; 19.301 „Mijn Zuid-Afrikaanse ervaringen", cau serie: 19.40 Orgelconc.; 20.00 Nws.; 20.05 „Orfeo ed Euridice", opera. Hierna: Luit spel (gr.); 21.20 Disco-causerie; 22.00 Lichte muz.; 22.15 Gevar. muz.; 22.45 Sportact.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams). 324 m. 11.45 Gram.; 12.00 Omr.ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.30 Idem; 16.15 Idem: 17.00 Nws.; 17.10 V. d. kleuters: 17.15 V. d. kind.; 18.15 Volksliederen; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Vlaamse koren; 19.50 Caus.; 20.00 Gram.; 20.10 Caus.; 20.30 Gram.; 20.45 Omr.ork.; 21.15 Wat is dat?; 21.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Bourgondi sche Kapel: 22.45 Engelse Madrigalen; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Ork.- conc.; 12.46 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.30 Ork.conc.: 17.00 Nws.; 17.15 Dansmuz.; 18.30 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nws. (Advertentie) Overwerkt of overspannen. Uw zenuwen zijn uitgeput Uw weefsels verzwakt Er is maar één doeltreffende re* medie: Kracht toevoeren met Sanatogenl Doe iets voor Uw gezondheid. Begin nü met k—Hel Zenuwtonicum De slag deed Zone op zijn benen wan kelen, maar hij was een man van staal en kon klappen verdragen, die een andere man zouden hebben ge dood. Hij schudde zich uit als een natte hond, bukte zich, viel weer aan met het hoofd omlaag en gedroeg zich als een brutale aap in de aanval. Chet bleef hem uit de weg, week achteruit en zijwaarts, ontsnapte aan zijn slagen en viel hem van zijn kant vinnig aan. Zone had hem nog niet eenmaal geraakt en Chet had reeds viermaal een vinnige stoot tegen zijn kaak of zijn nek geplaatst. Maar geen enkele keer nam hij de leiding. Hij daagde Zone uit en lokte hem tot een uitval. Maar dan ontweek hij die weer en gaf hem daarna telkens weer een slag terug. „Pak 'm toch beet joggie!" riepen ze van boven af. Maar Chet vocht op zijn manier en liet zich niet beïnvloe den. Hij wist, hoe hij met een man als Zone moest omspringen. Chet was aangevallen. Hij mocht zich dus ver dedigen en daaraan wilde hij zich houden. Eindelijk raakte Zone hem op een geweldige manier en Chefs hoofd sloeg achterover. Hij deed een tegen aanval op Zone's maag, maar zijn stoot miste. Hij voelde zich misselijk en duizelig en het kostte hem enige ogenblikken moeite, Zone uit de weg te bljjven. Maar de duizeligheid verdween spoedig en het gevecht hernam zijn loop, waarbij Zone zichzelf door zijn heftige aanvallen uitputte en Chet koel en zuiver verdedigend bleef. Eindelijk werden de aanvallen van Zone gemakkelijke te ontwijken en de tegenaanvallen van Chet kregen meer invloed op de sterke kerel. Chet sloeg telkens flink raak, maar nam nog steeds de leiding niet. Hij raakte hem slechts na elk zijner ge weldige uitvallen, maar dan raakte hij hem ook goed. Chet begon systeem in zijn slagen te brengen. Goed over legd sloeg hij hem eerst het ene en daarna het andere oog dicht. Zone keek hem ziedend van woede door zijn opgezwollen oogleden aan en Chet beukte hem op zijn gezicht en zijn maag. Maar de kerel gaf het niet op en vocht blindeling door en al kwamen zijn slagen in het wilde weg terecht, ze waren toch nog ge vaarlijk genoeg. Eindelijk zag hij het hopeloze van zijn trijd in en met een woeste schreeuw greep hij naar eer, scherp gekant stuk steen. Toen voor het eerst ging Chet tot de aanval over. Hij vloog op hem af en trof Zone, terwijl hij zich bukte en legde hem plat op zijn rug door een goed gemikte slag tegen zijn kaak. Zone kwam overeind en kreeg nog een klap op dezelfde plaats. Voor de derde maal kwam hij overeind, maar slechts om een slag tegen zijn linkerslaap te krijgen. En ditmaal ging hij voorgoed tegen de grond. Chet bukte zich en hielde Zone op in zittende houding, boog zich over hem heen en luisterde naar zijn hartslag. Hij sleepte de zware man naar een plas water vlakbij en besprenkelde zijn gezicht, tot hij zijn dikke oog leden een weinig opsloeg. En toen liet Chet hem liggen en klom tegen de helling omhoog, waar hij door begeesterde toeschouwers hartelijk op de rug werd geklopt. Pas nou voor 'm op joggie", waar schuwde hem een oude kerel met rode randjes om z'n ogen, ..Ik ken 'm nog uit Louissiania. Hij is ecu moor denaar, die schoft. Als hij die steen in z'n poten gekregen had, had hij je morsdood geslagen. Ga niet sla pen. als hij in de buurt is.". Chet ging naar de talbaas om een andere muilezel en wagentje en toen hij daarmee terugkeerde naar zijn werk, was Zone juist bezig tegen de helling op te klauteren. Toen de voorman de rand der steilte bereikt had, liep hij dwars door het bos heen naar het kamp. Even later kwam Spider Reynolds en nam de leiding van het werk over. Hij zei geen woord tegen Chet tot de muil ezels tegen de middag om eten be gonnen te balken. Toen keek hij op zijn horloge en zei met gedempte stem, dat Jack Paxton na het eten Chet even wilde spreken. HOOFDSTUK XIX De koninklijke familie. Chet Fanning tikte met zijn knok kel tegen een der tentpalen van Paxton. „Binnen", riep een stem en Chet gehoorzaamde. „Ga zitten, Fanning", nodigde de jonge Paxton hem uit. Hij zat in een keurig khaki hemd en fluwelen rij broek achter een groot cylinderbureau Hij schreef nog even door, draaide dan zijn stoel om en keek zijn bezoe ker open in het gelaat. „Zo, is dat de manier, waarop jij zoiets doet?" was zijn eerste opmer king. „Beginnen met onze beesten in een afgrond te laten vallen en dan een voerman afranselen! Ik sta er verbaasd over, wat vader eigenlijk met jou voor heeft!" Chet haalde de schouders op. „Ik wéét niet, wat u gehoord hebt", zei hij. „Het hangt er helemaal van af, wie het u verteld heeft, hoe we daar beneden in die kloof een kleine voor stelling gegeven hebben." „Ik heb het van twee kanten ge hoord". zei Paxton. „Ik voel me ge neigd aan te nemen, dat Zone zijn verdiende loon gekregen heeft., maar dat blijft striks tussen ons. We zitten om allerlei soort mensen verlegen, zoals je wel weet., vooral om voor mannen, die verstand hebben van het aanleggen van een goede helling. Ik kan Zone dus niet missen. Bovendien weet ik niet eens, of ik hem graag kwijt zou zijn., tot nóg toe.. We krijgen nog een hele troep schorrie morrie aan en Zon is juist de man, om met dat soort lui om te sprin gen. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1953 | | pagina 3