Middelburgse raad had de agenda gauw bekeken Z.-VLAANDEREN VLISSINGEN herdacht ziin gevallenen Walcheren Zuid-Beveland BOLWERK TE TERNEUZEN WORDT VERFRAAID Afgekeurd bankbiljet van 10 gulden Vandaag gouden bruiloft in Hulst DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 Tochtje naar Lange Jan lok te meer dan de papieren ermakelijkheid levert een meevallertje op Installatie van St. Jansteens nieuwe burgemeester Zal de baldadigheid verminderen V oedingsmidclelen- beurs te Brussel Fondsvorming Oester- bedrijf in werking Prof. mr F. de Vries eredoctor Kath. Ec. Hogeschool Eduard Picavet en Emma van Giesen zijn vijftig jaar getrouwd TERNEUZEN O I lechtigheid bij monument voor 4de Commando AXEL LISSINGEN MIDDELBURG GOES AGENDA HEDEN MORGEN HE RAAD van Middelburg had Dinsdag de agenda gauw bekeken. Wellicht lokte buiten het zonnetje en het na de raadsvergadering beloofde tochtje naar de Lange Jan. En het moet gezegd, een frisse neus halen ver boven het gewoel van Zeelands hoofdstad is aantrekkelijker dan de muffe papieren. Overigens kwam uit die papieren, gehanteerd door wethouder Kögeler, nog een verrassende mededeling, nl. dat men de inkomsten uit vermakelijkheids belasting te laag had geraamd. Voor 1953 had men gedacht f48.000 te kunnen innen, doch nu reeds is er f 47.537— in het laadje gevloeid. Dat was dus een meevallertje. De benoeming van de leden van de Commissie van Advies voor de ge meentelijke volkscredietbank. bracht de heer Hubregtse in debat met wet houder Berenpas. Eerstgenoemde had n.l. gaarne een vertegenwoordigster van de Verbruikscoöperatie in de com missie gezien, maar wethouder Beren pas kon dit niet met hem eens zijn. Dus werden, na stemming, benoemd de heren J. Goossen, P. Hamming. L. Schenk en de dames D. Louisse-de Wit en J. Helm-Waage. De overplaat sing van de heer H. Wesselink, onder wijzer aan de Openbare Ulo-school voor jongens naar de Ulo-school aan de Dwarskaai leverde geen moeilijk heden op, evenmin trouwens de aan vraag tot het beschikbaar stellen van gelden voor het inrichten van de R.K. school aan de Bachten Steene, en de vaststelling van een verordening ex art. 9 derde lid winkelsluitingswet. De begroting 1953 van Goed Wonen werd even vlot doorgehamerd. De behande ling van de 23ste en 24ste begrotings wijziging dienst 1953 deed de zaak stagneren. De heer Hubregtse deelde n.l. namens de financiële commissie mede, dat men geen tijd had gehad deze wijzigingen te bestuderen. B. en W. hadden vijf maanden de tijd ge had en de commissie maar een week en hij stelde derhalve voor de zaak aan te houden. Wethouder Kögeler en ook de burgemeester vonden dit niet wenselijk. G.S. moeten zo spoedig mo gelijk antwoord krijgen. De heren Wattel en Schenk ondersteunden het voorstel-Hubregtse. Er was een beslo ten zitting nodig om de heren te over tuigen dat het werkelijk niet kon en dus trok de heer Hubregtse zijn voor stel weer in. Na deze korte strubbe ling liep het weer vlot. De verordening tegen het ..Runnersysteem", de ver koop van een perceeltje grond en een pand aan de Dam werden goedge keurd. RONDVRAAG kennis en de „cultuurgeschiedenis van het christendom" als verplichte vak ken in te voeren. De heer Kaland wilde dit ook gaarne op de Lagere scholen van toepassing zien. Mevr. de Vlieger stelde voor om contact oo te nemen met Goes en Vlissingen. Mis schien zouden de drie gemeenten ge zamenlijk eer '-rwijzer kunnen aanstellen, zo was haar suggestie. Wethouder Kögeler achtte het 't bes te, als ook de Ouderraad, de commis sie van het L.O., alsmede de inspec teurs en curatoren van het gymnasium in dit overleg werden betrokken. De heer Wattel vroeg inlichtingen over de naamsverandering van de Oude Veerse weg in Industrieweg. Hij vond het nogal een kostbare geschiedenis en kon niet zozeer het nut er van inzien. Nadien kon hij aan de burge meesterstafel aan de hand van een kaart de plannen bestuderen. Het schijnt dat deze zaak in een volgende raadsvergadering behandeld zal wor den. De heer Baars wilde wat meer weten over de definitieve verkoop van de gasfabriek. Hierover wordt, zo bleek uit het antwoord van B. en W., nog onderhandeld. Meer inlichtingen kreeg hij niet los. Hierna volgde de excursie naar het topje van de Lange Jan. Een tochtje, dat de moeite waard was, en vele raadsleden maakten dan ook dank baar van de gelegenheid gebruik zich „op de hoogte te stellen". TIJDENS de rondvraag stelde mevr. De Vlieger-de Vlieger (Arb.) voor op de openbare Ulo-scholen en de middelbare scholen de vakken bijbel- Mr. J. Reuser wordt Zaterdag verwelkomd T"AE nieuwbenoemde burgemeester van de gemeente St. Jansteen zal Zaterdag a.s. in het vlassersdorp worden verwelkomd en geïnstalleerd. Om half elf zal de nieuwe burgerva der aan de grens van de gemeente worden afgehaald, waarna om elf uur een bijzondere raadszitting volgt, tij dens welke mr. J. Reuser zal worden geïnstalleerd als burgemeester van St. Jansteen. Het programma van deze feestelijke dag vermeldt verder een receptie wel ke van half één tot twee uur op het gemeentehuis zal worden gehouden, waarna dan een rondrit door de ge meente volgt. Om vier uur zullen de schoolkinde ren een aubade brengen aan de nieu we burgemeester en om half zeven brengt de Harmonie een serenade. Tenslotte wordt om zeven uur een concert gegeven, achtereenvolgens door de fanfaren van Heikant, het koor St. Cecilia en de harmonie van St. Jansteen. De dag wordt besloten met een fakkeloptocht. Benoemingen hij Prov& Waterstaat G. S. hebben met ingang van 1 Ja nuari 1954 benoemd tot hoofdinge nieurs van de Provinciale Waterstaat in onze provincie de heren ir J. A. Hofwegen en ir C. Koning en tot districts-ingenieur de heer ir A. B. J. de Koning. KORTGENE WEER GEAUTOMATISEERD I^ORTGENE is weer per automati- sche telefoondienst te bereiken. Met enig ceremonieel heeft burge meester Schuit de installatie in wer king gesteld, geflankeerd door enige ambtenaren van het telefoondistrict Breda. Burgemeester Schuit heeft, daarna dank gebracht aan de telefonisten die acht maanden lang de telefoonver bindingen tot stand brachten. J^EEDS JARENLANG bestonden in Terneuzen plannen het bolwerk gelegen tussen Middensluis en Westsluis, betiteld met de gezien de omstandigheden, waarin dit terrein verkeert, wel zeer weidse naam „Wandelpark" een grondige verfraaiing te doen ondergaan. Zelfs werd er een vereniging met de veelzeggende naam „Mboi Terneuzen" opge richt, om deze plannen te helpen verwezenlijken. Een groot bezwaar bleef echter al tijd, dat dit terrein geen gemeente eigendom was, maar door Domeinen werd beheerd en alleen reeds daarom moesten vele plannen blijven liggen. Overigens jammer genoeg, want vanaf de hoge oude wallen heeft men over de zeedijken heen een zeldzaam mooi uitzicht op de Schelde en ge durende de zomermaanden zijn dan ook altijd' de vele daar door de ge meente geplaatste banken druk bezet. Kort geleden verviel echter het grootste bezwaar en verkreeg de ge meente Terneuzen dit bolwerk in erf pacht, terwijl bovendien nog de bei de pieren en de zeedijken tussen de sluizen door de gemeente konden worden gehuurd. Een en ander zal reeds volgend voorjaar resultaten te zien geven Alle afrasteringen, waar achter nu nog een aantal koeien gra zen worden weggehaald, niet alleen op het bolwerk, maar ook op de zee dijken, er wordt een behoorlijke gras mat gelegd, die regelmatig zal wor den gemaaid en onderhouden, paden worden aangelegd en die er reeds zijn van een schelplaag voorzien en bijgewerkt. Verder wordt dit najaar de wildernis, die onderaan de wallen aan de zijde van de leiding in de loop der jaren weelderig is opgescho ten gefatsoeneerd en wat wel het al lerbelangrijkste is. er worden een flink aantal bomen en heesters bij- geplant. WILDERNIS VERDWIJNT WAN een park als zodanig zal voor- lopig nog wel geen sprake kun nen zijn. ook al niet. omdat de bol werken in de oude toestand behou den moeten blijven, maar de uitge sproken wildernis, waaraan jaren lang velen zich terecht hebben ge ërgerd. zal toch spoedig tot het ver leden gaan behoren. Een doelbewuste aanplant en uitdunning van het be staande en vooral een regelmatig on derhoud door de gemeente zal dit ter rein een wat men zou kunnen noemen „half-verwilderd" aanzien geven en dit zal zeker zijn bekoring blijken te hebben! Bijzonder aantrekkelijk is ook. dat het in de bedoeling ligt de beneden- bolwerken vrij te geven voor de Jeugd, die zich dan daar op de gemaaide Oesterkwekers demonstreren hun producten ET VENALS vorig jaar zijn ook nu de V.E.B.O. en de Vervoex op de Voedingsmiddclcnbeurs te Brussel met een stand aanwezig. Een vijftal personen is van hier naar Brussel vertrokken om voor het publiek oesters open te steken, waar na deze dan ter plaatse geconsumeerd kunnen worden. De oesters worden door de exporteurs va" bovengenoem de verenigingen geleverd. Na aftrek van kosten wordt aan hen voor de geleverde oesters een behoorlijke prijs betaald. Vorig jaar werd op deze ma nier een flink kwantum oesters om gezet en van deze beurs heeft men eenzelfde verwachting. Ook hoopt men aldus een publiek te bereiken, dat nog geen oesters kent. Hierdoor is het mogelijk de oesterverzending naar België r.og wat op te voeren. grasvelden kan amuseren naar harte lust. Mogelijk zal dit de baldadigheid in wel verboden plantsoenen en per ken helpen verminderen, want het is nu eenmaal zo. dift de jeugd ergens terecht moet kunnen om hun over maat aan levenslust eruit te kunnen ravotten en een plaats els Terneuzen biedt daarvoor maar weinig andere gelegenheid dan de openbare weg! Ook de toestand van de grachten of zoals men in Terneuzen zegt „de veste" vraagt echter de aandacht. In de loop van de Jaren zijn deze vrij wel dichtgeslibd en een grondige op ruiming van dit teveel aan modder en rommel zou zeker niet misplaatst zijn. Het aanzien van het geheel zou er slechts bij kunnen winnen. Boven dien zou dit vlak achter de zee gele gen water gedurende de wintermaan den nog meer dan nu in trek komen bij de vele soorten eenden, die voor de strenge koude uit het hoge Noor den naar onze streken zijn komen afzakken. Dit zegt wei niet zo heel veel. maar voor de vele natuurlief hebbers toch weer wel! (Advertentie) Protest V. E. B. O. kwam te laat TN HET voedselvoorzieningsblad van 31 October is gepubliceerd de Verordening Fondsvorming voor het Oesterbedrijf, welke in werking is ge treden op 1 November. Aangezien de Minister hieraan reeds vorige week zijn goedkeuring had gegeven kwam het protest van V.E.B.O. te laat om nog invloed uit te oefenen. De verordening wijkt in grote lijnen niet veel af van het ontwerp. Alleen is voor de grote soorten een hef fing van 10% verschuldigd, terwijl deze voor de kleinere soorten 15% is gebleven. Wel zullen de kwekers de hooggeroemde en verzekerde bescher ming niet kunnen ontdekken. Tot aankoop van oesters zal niet eerder worden overgegaan dan nadat de bij verordening ingestelde comissie van advies is gehoord, terwijl de aankoop van oesters zal geschieden door een door het Bedrijfschap aan te wijzen rechtspersoon, waartoe een Stichting zal worden gecreëerd. In het bijzonder zal bij de aankoop op de bedrijfom- standigheden worden gelet. Over de 25% levering van het totale aantal geëxporteerde oesters wordt niet meer gesproken, wel over een redelijke ver houding, Maar onder redelijk zijn veel uitersten te verstaan. Ook over kwali teit of soort van de aan te kopen oesters wordt met geen woord gerept. Ook de taak en de macht van de Commissie van Advies is in de veror- ning niet nader omschreven. In het ontwerp stond dat de advie zen van genoemde commissie uiter aard onder goedkeuring van het Be drijfschap worden uitgevoerd. Dit houdt dus altijd een stevige vinger in de pap. Ook het punt waarmee de V.E.B.O. absoluut niet accoord mee kan gaan. n.l. een basisperiode, zal door het Bedrij'fsch.ap worden aange wezen en zal bestaan uit twee of meer basisseizoenen. De uitvoermachtiging wordt eerst afgegeven als de verschul digde heffing van 10 of 15% is be taald, ofwel indien voor de betaling zekerheid is gesteld. De agenten van het Bedrijfschap te Yerseke zijn niet gemachtigd heffingsbedragen in con tanten aan te nemen. Reeds waren Maandagmorgen enige ambtenaren van het Bedrijfschap op het kantoor van de agenten aanwezig om de gang van zaken te volgen Promotie tijdens Dies 1\atalis 7ATERDAG 21 November a.s. zal op de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg de Dies Natalis worden gevierd. Om 10.30 zal mgr. dr. Th. v.d. Bom. Curator, in de St. Jo- sephkerk op de Heuvel een plechtige H. Mis opdragen. 's-Middags zal Rector Magnificus prof. mr, W.C.L. van der Grinten een rede uitspreken in de grote zaal van de Metropole-Schouwbürg, waarna de promotie zal plaatsvinden van prof. mr. F. de Vries tot doctor honoris causa in de economische wetenschap pen, waarbij prof. dr. Cobbenhagen als promotor zal optreden. Na afloop van de plechtigheid zul len de Senaat en de Eredoctor recipi ëren in het Gebouw Willem II-straat 49. Vervolg van pagina 1 ADEL VAN GEEST Mu nog iets over het afgekeurde 10 gulden biljet.. De ontwerper is uitgegaan van de Spreuk (13-7) „Daar is een die zichzelven rijk maakt en niet met al heeft; en een die zichzel ven arm maakt en heeft veel goed." Bekijken we nu de voorstelling. De kunstenaar heeft een kop uitgebeeld, die als voornaamste kenmerken de verstorvenheid en de eenvoud bezit. De algemene adel van geest in die kop wordt nog verder en met nadruk uitgewerkt in de (eenvoud van de) uit de handen opvliegende vogels. Het silhouet van een ongerept middel eeuws stadje verhoogt de sfeer van eenvoud in hoge mate, niet in het minst door de samenhang in de totale compositie. Hiermee hebben we het laatste deel van de spreuk dus behandeld. „Die zichzelven rijk maakt en niet met al heeft" is op het ontwerp in beeld ge bracht door de symbolische slang, die in een spiegel loert. De symboliek is op zichzelf rijk genoeg om te vol staan, de compositie echter vroeg om meer. Sleper vond de oplossing in een oprijzend beeldje, dat door de Tijd is aangevreten. Rest ons te zeggen, dat hij met dit ontwerp als geheel een belangrijke bijdrage leverde aan de bestaande uitingen van de Nederland se gravure-kunst. Naar onze mening is uit de hier opgesomde eigenschap pen van het ontwerp geen redelijke motivering voor afkeuring te vinden, zeker niet waar het biljet geheel past in een homogene reeks, waarvan reeds twee biljetten tevoren werden aanvaard. RAADSEL ■^/ANDAAG Is het feest in de Kreupelstraat in Hulst. Eduard Picavet en Emma van Giesen vieren hun gouden bruiloftsfeest, omdat ze nu eenmaal op de 4e November van het jaar 1903 met elkaar getrouwd zijn. Met hun acht kinderen allemaal getrouwd en 18 kleinkinderen zullen ze het feest vieren in café St. Cecilia in de Grote Bagijnestraat, tegenover de winkel van de heer Buysse. gen kan geven over het brouwen van bier en sterke doch volkomen ware verhalen kan vertellen over zijn zwoe gen van vroeger, toen hij met de met het paard bespannen wagen naar alle windstreken reed om de vaten te be zorgen, Het speet hem erg, toen hij zijn werk moest staken, ook al was zijn afscheidsdag dan een hoogtepunt in zijn carrière. De vele vrienden en kennissen die het gouden echtpaar in Hulst heeft, zullen deze dag zeker niet vergeten! Als we deze keer zeggen dat de gouden bruiloft in het teken van het beste bier zal staan, dan wil dat niet zeggen dat de feestelingen zich vol ledig zullen overgeven aan dit geest rijk nat. doch dat de gouden bruide gom, Eduard Picavet, die dag vele herinneringen zal ophalen aan het interessante vak van de brouwer. OOK 50 JAAR IN BIERVAK" Qic (nog) niet na te speuren reden blijft dus een raadsel. We zul len zelfs niet pogen dit raadsel op te lossen. We signaleren het slechts, in de hoop overigens, dat ergens onverwacht de oplossing tevoor schijn zal komen. Wel zijn we ge neigd het lezend publiek uit te no digen deel te nemen aan een soort „onderzoek" in die zin, dat we graag de vraag beantwoord zouden willen zien: „Vindt u, dat het biljet zoals hier afgebeeld past naar geest en vorm in de tot dan toe uitrege ven reeksen Nederlandse bankbil jetten?" LJEt is n.l. zijn tweede gouden ju bileum. Enkele jaren geleden werd hem een hoge koninklijke onder scheiding op de borst gespeld. Vijftig jaren was hij toen in dienst van de bierbrouwerij v. d. Gassen, op welk tijdstip hij de jaren van werkzaam heid verwisselde voor de verdiende rust. Eduard Picavet, als oud-voorman in de brouwerij, weet alles van de schone kunst van het bierbrouwen af. en als hij zo eens een café binnen stapt om een pilske te bestellen kan hij vaak niet nalaten te vertellen dat het merk van ziin vroegere baas, in wiens dienst hij een halve eeuw ver sleet, toch eigenlijk beter was. Natuurlijk zal hij vandaag, tijdens het feest, zijn medaille op de borst gespeld hebben. Na de H. Mis om 9 uur gaat het grote gezelschap van famiüe en vrienden naar het café St. Cecilia, waar de bruiloft gevierd wordt. Toen we het gouden echtpaar kwa men bezoeken, was de gouden bruid. Emma v. Giessen. met uitgebreide vrouwelijke hulp in de weer om voor het eten te zorgen en ondertussen vertelde men ons wat er allemaal aan de hand was. Twaalf kinderen kreeg het gouden echtpaar, waarvan er thans nog acht in leven zijn. Twee daarvan wonen in Graauw. doch de overige zes wonen allemaal in Hulst. De herinnering aan de vervlogen vijftig jaren komt in deze dagen na tuurlijk weer naar boven en hoofd schuddend verhalen ze van de tijd waarin een huisvader slechts enkele guldens binnen bracht. „Dan hebben wii het tegenwoordig heel wat beter, verzucht een dochter van de gouden echtelingen dankbaar. 50 JAAR IN BROUWERSVAK F)E gouden Picavetjes zullen vandaag natuurlijk van vele zijden wel blijken van belangstelling ondervin den De gouden bruidegom is een ge- weaideerd lid van de bond van ouden van dagen, die kundige uiteenzettin- WEER VOOROORLOGS Door de Rijkswaterstaat worden de tijdens de oorlog voor de Duitsers op de pieren gebouwde bunkertjes gesloopt en de dijken weer in „voor oorlogse" toestand gebracht. Voor de vele wandelaars op deze pieren een mooie verbetering! MEERPALEN VOOR DE PONTON In de Westbuitenhaven is men be gonnen met het inheien van de zware meerpalen, waaraan straks de ponton voor de bootmannen zal worden ge meerd. Vooral tijdens de wintermaan den is aan deze ponton grote behoefte omdat dan het langs stijle. gladde laddertjes afdalen in een meters la ger gelegen motor- of roeiboot geen onverdeeld genoegen is. NIEUW BEDRIJF Door de stichting van een fabriekje voor de fabricage van zgn. hard boardtegels door de heer P. Wisse aan de Stationsweg is Terneuzen weer een actief werkend bedrijf rijker gewor den. DIRECT BENOEMD In een buitengewone ledenvergade ring van de accordeonvereniging „Pa- oio Soprani" is in de vacature van di recteur, ontstaan door het overlijden van de heer Era. Eeckhout, benoemd de heer A. van Kerkhove. De gebrui kelijke repetitieavonden kunnen dus nu weer doorgang vinden. Botsing. Een vrachtauto uit Westdorpe en een personenauto uit Kapelle kwamen in de Arsenaalstraat met elkaar in botsing. De personen auto verloor het duel en moest mid dels een kraanwagen naar een garage worden gesleept om grondig te wor den bijgewerkt. Granaat gevonden. Nog altijd worden in de buurt van de Westsluis „oorlogs-souvenirs" gevonden. Ditmaal was het een zware granaat, die tij dens grondwerkzaamheden werd op gediept. De Opruimingsdienst is ge waarschuwd en zal zich over de vondst ontfermen. Sluiskil ZESTIG JAAR CHR. ONDERWIJS. In Januari a.s. zal men het feit gedenken dat het Christelijk Onder wijs 60 jaar in onze plaats is gevestigd. Om dit feit feestelijk te kunnen vie ren heeft men een feestcomité ge formeerd. Het ligt in de bedoeling om dan tegelijkertijd de Nieuwe Christe lijke School in de Louisastraat te openen. „DE HUISTYRAN" „De Huistyran" van Godfried Bo- mans dat door een eigen toneelgroep van de Gezelligheidvereniging in het groot Casino voor het voetlicht werd gebracht is een succes geworden. On getwijfeld hebben zij de aanwezigen prettige en plezierige uurtjes weten te brengen, getuige de vele lachsalvo's Zeer terecht werden de acteurs en ac trices na afloop, namens de aanwezi gen door Ir. Meyburg gecomplimen teerd K.A.B. OPENT SOCIALE CURSUS In verband met de komende onder nemingsraden heeft o.a. de R.K. Fa- brieksarbeidersbond in Zeeuwsch- Vlaanderen het noodzakelijk geacht dat er vooral in de kanaalzone een cursus moet komen die aan de fa brieksarbeider een bredere kijk geeft op de sociale problemen. De Fabrieks- arbeidersbond heeft na een grote pro- paganda-actie onder haar leden de K.A.B. bereid gevonden deze cursus te organiseren. Een dezer dagen vond de opening plaats. Hierbij waren te genwoordig de aalmoezenier van de Diocesane K.A.B.. de Zeereerw. heer Mouwen en de voorzitter de heer Ja cobs. benevens de districtbestuurder, leraren en het plaatselijk bestuur. De mogelijkheid wordt thans ook nog on der ogen gezien om een dergelijke cursus in Sas van Gent in het leven te roepen. Opzichter benoemd. Tot gemeen te-opzichter in tijdelijke dienst te Hulst werd met ingang van 1 Novem ber benoemd onze dorpsgenoot de heer I. Lambert. Lossen en laden. In de afgelopen week kwamen niet minder dan vier zeeboten aan om geladen te worden met cokes ofwel te worden gelost door de kranen van de C.N.A. Als laatste zeeboo t arriveerde het Panamese S.S. „George" welke een lading pyriet in had voor de Azote. Sas van Gent VOORUITSTREVENDE THERMOMETER Om de belangstelling voor het uni formenfonds van de harmonie „De QlbTERAVOND zijn honderden Vlissingcrs naar liet monument voor het Vierde Commando getrokken, om de gevallenen te herdenken van de derde November 1944, de dag waarop soldaten van het Vierde Commando van vr i dlVISIe °p de Marlnedam landden en de strijd om de bevrijding ri f. begonnen. Het monument was voor deze plechtigheid in floodlight gezet en werd geflankeerd door erewachten van de Kon Marine en de Nationale Reserve. Nadat het Engelse, Franse en Nederlandse volkslied was gespeeld en de vlaggen van die landen, alsmede die van het Vierde Com mando waren gehesen, werd het woord gevoerd door burgemeester mr. Kolff. ■yOEN WIJ op de morgen van 1 Februari 1953 op de plaats liepen waar wij ons nu bevinden, aldus mr. Kolff. zagen wij. dat het water zich al had teruggetrokken, maar het had zijn sporen duidelijk achtergelaten. De bronzen soldaat van het Vierde Commando was echter blijven staan alsof er niets om hem heen was ge- gebeurd. Met de jaren stroomt het water verder en dreigt het de gebeur tenissen in de rivier der vergetelheid te brengen. De herinnering aan de bevrijding van vreemde overheersing dient in onze gedachten te blijven en het is niet te verwonderen, dat juist deze gebeurtenis in onze herinnering blijft. Zo kan de soldaat, waarbii wij staan, een symbool zijn ondanks de tijd die alles dreigt weg te spoelen. Niet alleen dankbaarheid, maar ook weemoed vervult ons hart als wij denken aan hen. die hun leven voor ons hebben gelaten. De gevallenen van '44 wijzen ons er op. dat het niet voor niets mag zijn dat zij hun aard se leven voor ons hebben veil gehad. Zij herinneren ons er ook aan in ver draagzaamheid te leven, zonder welke een goede samenleving niet mogelijk is Aldus besloot de burgemeester zijn rede. VELE BLOEMSTUKKEN Verenigde Vrienden" levendig te hou den, heeft het comité, dat zich met de inzameling van gelden voor het fonds heeft belast, iets origineels be dacht. Binnen enkele dagen zal men n.l. op het marktplein een grote ther mometer geplaatst zien. die deze keer dan eens geen dienst zal doen als warmte- of koudemeter, doch het aantal uniformen aangeeft, dat van de reeds bijeengebrachte gelden kan worden aangeschaft. De hoogst be reikbare stand is 55. doch zover is men nog niet. Niettemin verwacht het comité, dat de thermometer wekelijks iets zal stijgen. Het grote voordeel van deze „warmte"-meter is nu een maal, dat hij tot dalen niet in staat is. Intussen gaan de acties tot in zameling onverminderd voort, verle end week werd een kleine loterij ge organiseerd onder het personeel van de N.V. Nieuwe Nederlandse Maat schappij tot het Vervaardigen van Spiegelglas enz. De heer Coppieters uit Zuiddorpe was de houder van het lot. waarop de hoofdprijs, een rijwiel, viel. Deze week zal een dergelijke lo terij op touw worden gezet vopr het personeel van de suikerfabriek ..Sas van Gent" Dan wordt er op Zondag 8 November a.s. weer een bal ten bate van het uniformenfonds gegeven in zaal „Flora" bij de heer A.J. Meule- man. Evenals dit bij vorige gelegen heden het geval is geweest, zullen ook dan weer enkele taarten worden ver loot. Het comité heeft zich tenslotte tot alle in de gemeente gevestigde in dustriële bedrijven gericht om een bijdrage. Als dit verzoek gunstige re sultaten afwerpt, dan zal het „kwik" in de thermometer met sprongen om hoog kunnen gaan en dan is het de harmonie misschien gegeven nog dit jaar een serenade te kunnen brengen aan de milde gevers, omdat het doel bereikt is: .,De Muziek in 'n Tuniek". Westdorpe LINDENLAAN KLAAR De nieuwe weg in de Lindenlaan is thans geheel voltooid. Deze koud-as- phaltweg, de enige in de gemeente Westdorpe, is voor de bewoners een prachtige verbetering. Binnen enkele maanden zal nog een tweede laag as phalt worden aangebracht. KLEDING LUCHTWACHTDIENST Op Woensdag 11 November a.s. zul len de nieuwe leden van het Korps Luchtwachtdienst te Westdorpe, zijnde dertien personen, hun uniform offi cieel in ontvangst nemen. De plechti ge uitreiking van deze uniformen zal plaats hebben op het gemeentehuis, door kapitein van Banningen, in te genwoordigheid van de burgemeester en van de leden der commissie „Steun Wettig Gezag". Naar wii vernemen is dit Korps het eerste Korps Lucht wachtdienst in Zeeland, dat geheel volledig bemand is. NATIONALE RESERVE IN ACTIE De afd. Axel van de Nationale Re serve heeft bij het oude fort St. Jacques een veldoefening gehouden. De bedoeling wan deze actie was het fort tegen aanvallende para-troe pen te verdedigen. Ondanks de gunstige donkere weers omstandigheden gelukte het de aan vallers niet om het fort binnen te dringen, omdat de goed opgestelde be zetting dit verhinderde. Deze oefening duurde van 7 uur tot 10.30 uur in de avond, waarom dan ook lichtparachutes gebezigd werden. In aansluiting op deze oefening werd de dag daarna voor de eerste maal een geslaagde schietoefening met mortiergranaten gehouden, onder leiding van de instructeur Riekwel. Achter het bos werd deze oefening gehouden ten aanschouwe van vele jongelieden, die menigmaal op af stand moesten worden gehouden. Kapitein Fassaert die deze namid dag aanwezig was. gaf o.a, nog een uiteenzetting over de toepassing van de traangasbom. St. Jansteen 1542 Baden. In de verlopen maand werden in de gemeentelijke badin richting 1542 baden genomen. Clinge OUDSTE INWOONSTER WAS JARIG De oudste inwoonster vierde haar zes en negentigste verjaardag. De wed. Cattoir-Gadaen voelt zich nog bijzonder goed. Het was een ware feestdag. Haar kinderen en kleinkin deren kwamen met bloemen en ca- deaux, terwijl de buurtbewoners uit de Kerkstraat ook de nodige belang stelling betuigden. St. N'icolaasactie. De winkeliers vereniging Clinge Vooruit is haar St. Nicolaas-actie begonnen. Aan het slot van deze actie zullen gezellige avon den georganiseerd worden, welke ver zorgd worden door het gezelschap van de gebrs. van Engelen uit Waalwijk. Het gezelschap Ouwe Jongens zal een programma met Suske en Wiske voor de kinderen verzorgen. De Klinge (B.) nijnententoonstelling. Er zullen weer alle soorten vogels zoals water- en siervogels. hoenders, kanaries, krielen e.a, en ook konijnen aanwezig zijn. Als datums zijn vastgesteld 5 en 6 Dec. a.s. De tentoonstelling wordt dit jaar gehouden in de zaal van H. A. de Schepper. Even als vorig jaar zijn door de plaatselijke middenstand hier voor weer tai van prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Zehate ERNSTIGE AANRIJDING Toen de heer A. Willems uit onze gemeente met zijn auto, komende uit de Marktstraat, de Grote Markt wilde oprijden, kwam hij ter hoogte van het postkantoor in botsing met de auto van de heer J. Delsaert, meu belmaker. wonende op de wijk Koeien. Door de schok kantelde de auto van de heer Deisaert. De bestuurder moest zich langs een raampje uit zijn ne telige positie bevrijden. Beide bestuur ders bekwamen echter geen letsel. De auto's werden zwaar beschadigd. JQE VOORZITTER van de bond van buurtverenigingen dankte allen, die aan deze plechtigheid hun mede werking hadden verleend en zei o.m .Wanneer wij aan de nagedachtenis van de gevallenen bizondere hulde be tuigen dan moeten wij ook nagaan of wij wel actief en waakzaam zijn dat de oorlogsjaren niet terugkeren". Nadat de vlaggen halfstok waren gehesen weerklonk ..The last oost", waarna twee minuten stilte in acht werd genomen Hierna werden vele bloemstukken bij het monument ge- 'egd o a van de gemeente Vlissingen, de bond van buurtverenigingen de Nat. Reserve Stichting '40—'45 Pool se oud-siri.iders afd. vlissingen van oud-illegale werkers en van het Neder lands Rode Kruis. NIEUWE KAPELAAN Door dc bisschop van Gent werd als kapelaan in onze grensparochie benoemd de eerw. heer C. de Soomer, priester van het Seminarie. Graauw „VIA LISSABON" De Nederlandse Comedie gaf in het concertgebouw een boeiende vertol king van .,Via Lissabon", een verzets drama naar het bekende boek van Charles Morgan. Hans Bentz v.d. Berg, die de hoofdrol had, speelde zoals gewoonlijk voortreffelijk, wat hem nog vergemakkelijkt werd door zijn tegenspeler Fons Rademaker. Eerstgenoemde gaf de Amerikaan Sturgess warm en levendig weer, de tweede speelde de stijve Engelse ma rine-officier Wyburton. Van de dames deden Ellen vogel als Valerie Bar ton en Ank van der Moer als Mevr. Wyburton het beste. De volle zaai was over de uitvoering enthousiast. EERSTE STEEN ZIEKENHUIS VLEUGEL Woensdag a.s. zal de eerste steen worden gelegd van de nieuwe zieken- huisvleugei, door Barendina Bolken- stein. het dochtertje van de burge meester. RAADSVERGADERING Vrijdag a.s. om 5 uur komt de ge meenteraad bijeen. Als de vroede va deren een gulle bui hebben, kan het een vervroegde St. Nicolaas worden. Zeven van de twaalf agendapunten zijn subsidie-aanvragen. GEEN WEGOMLEGGING MEER In verband met de herlegging van de nieuwe weg Graauw—Hulst had den de weggebruikers de hele zomer rekening te houden met wegomleg- gingen. De werkzaamheden zijn -u zo ver gevorderd .dat men in h"t dorp is begonnen. Omdat men het hier maar met een halve rijbaan tegeliik doet. heeft men geen enkele wegom- meer nodig "n kan alles langs de hoofdweg van Oraanw i-+vrepks naar Hulst. Koewacht „DIERENVRIENDEN" HOUDEN TENTOONSTELLING Onze plaatselijke vereniging „Die- icnvrienden Koewacht" houdt ook dit jaar weer een grote pluimvee- en ko „WAT IS WAARHEID" In dit toneelstuk, gisteren in de Prins vart Oranje voor een volle zaal gespeeld door de toneelgroep van De- fresne. heeft de bekende schrijver Pirandello zijn neiging tot het para doxale volop uitgeleefd en er tevens iets van ziin levensbeschouwing, wel ke niet al te veel houvast biedt, inge goten. Het gegeven: een moeder en 'n dochter, die zich voor elkander verstoppen, om eikaar niet te kwetsen en door dit vreemd gedrag de mensen stof tot gissen en praten geven, is zo onwaarschijnlijk mogelijk. Pirandello heeft echter genoeg talent om zelfs van een onmogelijk thema nog iets boeiends te maken. Het goede spel van Defresne's groep deed de rest. met Ben Groenier en Marie Hamel als uitblinkers. Zo werd het voor de Z.V.U.-leden een avond die voldoening gaf. Lewedorp BOEKENTENTOONSTELLING In de St. Isidorusschool werd een tentoonstelling gehouden van het ka tholieke boek. die veel belangstelling trok, Er was een unieke collectie, waaronder de grote katholieke stand aardwerken, te bewonderen. De ex positie werd opgeluisterd door enkele Kerstgroepen en religieuze beelden. BIJEENKOMST K.A.J. De plaatselijke K. A.J.-afdeling kwam volgens vastgesteld winterpro- gram byeen. In verband met het Lour- desjaar in 1954 werden er enkele licht beelden vertoond o.a, van de H. Ber- nadette en een speciaal over Lour- des zelf. Nadien werd er nog gespro- ken over de Lourdes-retraite voor jonge arbeiders, welke in Maart 1954 te Noordwijkerhout zal worden ge houden. Tevens werd er een bestuurs lid gekozen n.l. de heer C. de Koning. De opkomst was buitengewoon goed en de afdeling kan dan ook terugzien op een zeer geslaagde avond. Yerseke AFSCHAFFING ARMENBANKEN Wat voor vele achtereenvolgende pastoors een doorn in het oog was en waarmoe pastoor Rouw zelfs op de dag van zijn vertrek nog geen vrede had, dat waren de zgn. armenban- ken, de bekende lage bankjes zonder leuning. Pastoor Kuipers nu is er in geslaagd een zeer behoorlijk stel ban ken, met leuning, op de kop te tik ken. Met welwillende hulp van enke le parochianen z.ijn de inmiddels ge arriveerde banken onderhanden geno men. op maat gebracht en geplaatst. Voor de kerkgangers een prettige ver betering. terwijl ook het interieur er door verfraaid wordt. ANTWERPEN. Kon Ned. Schouwburg Het heilig experiment. AXEL. Centrum. 8 uur: Het licht scheen in de duisternis. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Ivanhoe. OOSTBURG. Ledel. 8 uur: Alarm in de nachtexpress. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Prince of Foxes. GOES. Grand: Bureau Zedenpolitie. MIDDELBURG. Schouwburg: Kleine kinderen worden «root. Electro: De halfbloed. "LISSINGENAriënsgebouw: verga deringen St. Elovbestuur: 19.30 en 20 uur: EHBO-cursus. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het heilig experiment. 19.30 uur Staatszaken. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur Werther. GOES Schuttershof, uitvoering door Arti en Amicitiae. Grand: Caroussel. MIDDELBURG. Schouwburg: Uitvoe ring Middelburgs Dillettantentoneel. Electro: Le silence est d'or. VLISSINGEN. Alhambra: Mariandel.

de Stem | 1953 | | pagina 2