POLLEN Socialistische fractievoorzitter voor subsidiëring Bijzonder M.O. HSSïS BERGENAAR bouwt televisie-toestel van oude radar-unit PROEFSTATION FRUITTEELT IN WILHELMINA-POLDER Walcheren Zuid-Beüeland Z.Vlaanderen School busdienst te Koewacht DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 SENSATIE IN VLISSINGSE RAADSZITTING Burg emeester Kolff onderbrak discussies met voorstel de zaak aan te houden «nssa.sj.jwc Afscheid van griffier Mr. J. Rink 40-jarig ambtsjubileum Bredase postdirecteur Gedenkteken onthuld DE, FRUITKWEKERS NAAR DE N. O. POLDER De MIDDELBURG Met technisch inzicht en veel geduld: TEVOREN RADIO'S, EEN PICK-UP MET VERSTERKER EN NOG MEER Nogal ingewikkeld Mensen uit ons midden PHILIPS SHAG - ZO Zeeuwse priester promoveerde Enorme tanker in aanbouw Grenskantoor Putte langer open Bus vervangt boot Eindhoven neemt hoogspoor in gebruik HERBEGRAFENIS TE DREISCHOR 14 rampslachtoffers bijgezet AGENDA HEDEN MORGEN MIET MINDER dan sensationeel was liet verioop der behandeling van een principieel voorstel, dat de Vlissingse gemeenteraad kreeg voorgelegd. Het ging om een verzoek van de prior van het E K, seminarie „St. Augus- tinus" te Sluis om een bijdrage per leerling uit Vlissingen, die deze onder wijsinrichting bezoekt. B. en W. hadden voorgesteld afwijzend te beschik ken (zoals ook reeds gebeurde met verzoeken van de besturen der R.K. en Prot. Christelijke lycea te Goes), maar de sensatie kwam, toen de heer M. J, van Poelje (Arb.) mededeelde, dat hij tegen het voorstel van B. en W. was. Onmiddellijk daarop kwam burgemeester mr. B. Kolff met het voorstel de zaak aan te houden, nu zich deze onverwachte ontwikkeling voordeed. Een langdurig debat volgde, want enkele raadsleden voelden niets voor uitstel. Uiteindelijk kwam het daar toch van: slechts de heren Van Rooijen en Ven- (AR), alsmede de heer Vader (KVP) De heer Vader was de eerste, die de subsidieverlening verdedigde. Hij stelde, dat een leerling der HBS de gemeente per iaar f 320 kost en dat hier maar f165 wordt gevraagd. Op Walcheren is Vlissingen de enige ge meente. die het bijzonder middelbaar onderwijs nog niet steunt, zo zei hij. De heer van Rooijen viel hem direct bij: hij verzocht de raad met aan drang niet i langer een afwijzend standpunt in deze principiële zaak in te nemen. Nadat ook de heer Marijs (ARi een ernstig beroep op de raad had gedaan het voorstel van B. en W. te verwerpen, kwam de heer Van Poelje aan het woord. P.v.d.A. VERDEELD tevogel (CH), Poppe en Krietemejjer bleken ertegen te zijn. (Advertentie) -t l Hl1"1 overwint U BlCARPAN „1,! een uitvoe- zwaai van het cohere niet begrijpen. Was het soms, omdat bleek, dat e*»n PvdA-Iid. van wie gedacht werd. dat hii voor zou zijn. nu een ander peloid liet horen? Laat dan ook de VVD- woordvoerder zijn standpunt uiteen zetten! VOOR EN TEGEN! I smaakloos, I I snel, zeker I nrijdens een plechtige openbare zit ting van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, werd af scheid genomen van de griffier van deze Rechtbank, Mr. J. A. E. Rink, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst als griffier moest ver laten. Alleen als griffier namelijk, daar Mr. Rink, die reeds sedert 1945 Rechter-plaatsvervanger in bovenge noemde Rechtbank is, dit ambt zal blijven vervullen, daar Rechters en Raadsheren eerst bij hun 70ste jaar pensioengerechtigd zijn. Na de opening van de zitting sprak de president van de Rechtbank, Mr. C. van Roggen de scheidende griffier in warme bewoordingen toe. In het kort bracht spreker de tijd in herinnering, gedurende welke Mr. Rink sedert 1923 in verschillende functies aan de Rechtbank verbonden was. Spreker noemde Mr. Rink een buitengewoon goed Griffier, die door zijn intense belangstelling voor alles wat de Rechtbank betrof, zijn rustig en vrien delijk optreden en zijn onvermoeide werklust steeds had gezorgd, dat alles vlot en zonder veel moeilijkheden verliep. Hierna werd het woord gevoerd" door de Officier van Justitie. Mr. G. van der Bussen, die zich bij -vorige spreker aansloot en de goede samen werking prees welke steeds tussen de griffier en het parket had bestaan. Vervolgens sprak de Substituut- Griffier, Mr. T. van Berkum, die me de namens het personeel van de grif fie Mr. Rink dankte voor de prettige wijze waarop hij steeds het werk op de griffie had geleid. Als vertegenwoordiger van de ba lie sprak de deken van de orde van advocaten, Mr. C. M. Kegge uit Goes, die tevens namens de balie Mr. Rink een boekwerk over de historische mo numenten en gebouwen van de stad Rome aanbood. In zijn afscheidswoord dankte Mr. Rink voor de vele waarderende woor den en voor het teveel aan pluimen die de sprekers volgens hem op zijn hoed hadden gestoken. Spreker bracht dank aan alle le.den van de rechterlijke macht voor de prettige wijze waarop hij steeds met hen had mogen samenwerken, terwijl hij tenslotte het personeel van de griffie, het parket van de Officier van Justitie, de parketwacht, de deurwaar der en de concierge-bode. dankte voor de vele diensten die hij steeds van hen had mogen ontvangen. (Advertentie) JJIJ deelde mede, dat in de PvdA- fractie geen eenheid van opvat ting bestond - hetgeen hij ook hele maal niet erg vond. Persoonlijk was hij niet zodanig onder de indruk der argumenten van B. en W, dat hij het voorstel zou steunen. Het was wel moeilijk een eenmaal ingenomen standpunt prijs te geven, maar hij kon begrip hebben voor de mening van ben. die onderdwijs naar eigen levensovertuiging wensen. Het reken sommetje van de heer Vader zei hem niets: ook al zou het de gemeente meer kosten, dan nog zou hij voor verlening van een Fuidraee zijn. om dat hier niet het geld heslist. Toen onderbrak de burgemeester de bespreking met de mededeling, dat de toelichting van B. en W. wel erg summier was en dat b.v. geen aandacht was besteed aan de conse quenties voor de bestaande Vlissingse scholen, die misschien een ..bloed armoedig" bestaan zouden gaan lei den. Nu er een nieuwe aanvrage was ontvangen voor het verlenen van bij dragen voor leerlingen, die het chris telijk lvceum te Goes en de christe lijke HBS te Middelburg bezoeken, vonden B. en W het beter hun eigen voorstel aan te houden en de raad een brede uiteenzetting te doen toe komen. CRITIEK heer van Poelje vond deze gang van zaken zeer eigenaardig. ..U had' geen twee, drie mensen eerst het woord moeten laten voeren, maar van tevoren moeten zeggen, dat u het voorstel wilde aanhouden, omdat de toelichting zo summier was," zo voeg de hij de burgemeester toe, die daarop antwoordde, dat in de commissie van financiën 3 leden tegen waren (..rechts"), terwijl de andere 3 (PvdA en VVD: hun stem voorbehield"!:. De heer Ventovogel kon <V om- Gerestaureerd raadhuis van Klundert geopend LIET monumentale raadhuis van Klundert, daterende uit 1621. dat met bijdragen van rijk en provincie is gerestaureerdd. is Zaterdag ter gelegenheid van het gemeentebezoek van de commissaris der koningin in Noordbrabant door burgemeester mr G. Drayer officieel geopend. In Juni 1950 is met de restauratie een begin gemaakt. De door de burgerij geschonken leeuwen, die op het bordes zijn ge plaatst, werden door de voorzitter der commissie uit de burgerij, dr Wilmink, aan de gemeente overgedragen. VT/ETHOUDER van Popering steun de het voorstel van de burge meester door te zeggen, dat ook B. en W. in de vergadering van dezelfde morgen in een moeilijk parket zaten, maar wethouder Poppe had niet an ders verwacht dan dat, de burgemees ter voor de behandeling zou vragen het voorstel aan te houden. Hij kon zich de mpeilijke positie van de heer van Poelje indenken en dankte hem voor zijn loyaal gebaar. Bespreking voortzetten, zo vond hij. Opniouw leverde de heer van Poelje eritiek op het voorstel tot aanhouding Maar na een laatste verklaring van wethouder Popering zei hij niet tegen te zullen stemmen om B. en W. gele genheid te geven uitvoerige toelichting te verstrekken. Op verzoek van de lieer Ventevogel werd gestemd met het reeds genoemde resultaat. In de volgende vergadering komt de zaak opnieuw aan de orue. Voor de rampslachtoffers van Kortgene VATERDAGMIDDAG is op de al- mene begraafplaats te Kortgene een gedenkteken voor de 40 slachtof fers van de stormramp onthuld. Het gemeentebestuur en de nabe staanden waren in het gemeentehuis samengekomen, vanwaar onder het gelui van de kerkklok om drie uur werd vertrokken. Vele inwoners slo ten zich hier bij de stoet aan. Op de begraafplaats las de plaatselijke pre dikant. ds. van Schuppen, psalm 42 en uit Rom. 8 de verzen 38 en 39, waarna hij voorging in gebed. Met het leggen van bloemen door burge meester Schuit en nabestaanden werd deze korte maar indrukwekkende plechtigheid besloten. Het gedenkteken voorstellende twee boven golven uitstekende handen, is ontworpen en vervaardigd door de Vlissingse beeldhouwer Frans Maes. Na twee weken nog vier weken MONTEUR-CHAUFFEUR H. F. d. B. uit 's Heerenhoek, die voor de expediteur J. F. S. uit Ove- zande in het Huis van Bewaring te Middelburg een gevangenisstraf van veertien dagen had uitgezeten, is hier voor door de rechtbank te Middel burg tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld. S. zelf, die het misdrijf door giften, beloften en het verschaf fen van inlichtingen had uitgelokt, kreeg eveneens vier weken gevange nisstraf. De eis tegen beiden was zes weken. QP DE VERGADERING van de Tuinbouwcommissie, welke te Goes werd gehouden onder voorzit terschap van de heer P. Dekker uit Wemeldinge, werd meegedeeld, dat in de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw gespro ken is over de oprichting van een proefstation voor de vollegronds- groenteteelt. Het ligt in de bedoeling dit proefstation te vestigen te Alk maar. Verder werd nog gesproken over het proefstation voor de fruit teelt, dat in de Wilhelminapolder ge vestigd wordt. Omtrent de teeltregeling voor 1954 werd door de Hoofdafdeling van de Stichting voor de Landbouw besloten aan het Bedrijfschap van Groente en Fruit te adviseren geen wijzigingen in de bestaande richtlijnen aan te brengen. De vergadering acht het' gewenst in het Zeeuws Landbouwblad een artikel op te nemen, waarin een uiteenzet ting wordt gegeven wie in aanmer king kan komen voor een teeltver gunning A. De vergadering stelde vast, dat de financieringsregeling voor de a.s. fruittelers die een fruittteeltbedrijf in de N.O.P. worden toegewezen, dank zij het werk der organisaties, veel verbeterd is. Voor de uitgifte van 28 nieuwe fruitteeltbedrijven hebben zich 41 candidaten aangemeld. AFZET GROENTEOOGST '53. afzet van groente verliep tot voor kort vrij behoorlijk doch gaat de laatste tijd minder gunstig. Het milde najaarsweer heeft tot gevolg, dat de veilingsaanvoer zeer groot is. waartegenover een beperkte afzet staat omdat ook het buitenland van het gunstige weertype profiteert. De uienmisère is genoegzaam bekend. De houdbaarheid van vele partijen uien is van dien aard dat als zij niet spoedig kunnen worden geruimd zij in kwaliteit zullen teruglopen. De voor uitzichten op korten termijn zijn be paald ongunstig. ONTSTEMMING OVER BELGIë j~Ae afzet van zacht fruit is in het afgelopen seizoen niet ongunstig verlopen. Omtrent de vooruitzichten voor de zachtfruitsector is men niet pessimistisch gestemd. Voor de afzet var hard fruit, welke normaal ver loopt, verwacht men, op langen ter mijn nog wat meer vraag. De vergadering toonde zich zeer ontstemd over de nouding van België, dat op ieder ongewenst '.ijdstip zijn toevlucht neemt tot absurd hoge hef fingen of tot het afkondigen van een invoer stop voor Nederlands fruit. Medegedeeld werd, dat er door de Z.L.M. in het a.s. winterseizoen weer een aantal tuinbouwcursussen georga niseerd worden. Het gebrek aan on derwijzers met land- en tuinbouwacte doet het aantal cursussen echter be perkt zijn. Omtrent de bouw van de nieuwe Lagere Tuinbouwschool der Z.L.M. te Kapelle werd nog medegedeeld, dat deze goed vordert. Begin 1954 zal dit mooie schoolgebouw officieel kunnen worden geopend, behoudens onvoor ziene omstandigheden. YVERKGEVERSAANGELEGEN- HEDEN EN P.B.O. ITitvoerig werd het komende loon- beleid besproken. Op 1 Januari a.s. zal een nieuwe verplichte loons verhoging van 5 pCt. worden opgelegd. Daarnaast zal het verschil in gemeen teklassen worden verlaagd, hetgeen voor Zeeland nog eens een verhoging van pl.m. 2 cent per uur zal beteke nen. De vergadering stelde vast, dat het verhuren van los land mede oorzaak is van het opdrijven van uur- en weeklonen. Het wordt van groot be lang geacht krachtiger op te treden tegen het betalen van zgn. zwarte lo nen. Mr. Schlingemann gaf een uiteen zetting, wat de taak zal zijn van de PB.O. wanneer zij tot stand is geko men, hetgeen begin 1954 verwacht mag worden. Tevens wordt geschetst welke positie de vak-technische or ganisaties in de P.B.O. zullen inne men. Na een uitvoerige 'discussie werd geconcludeerd, dat, nu de P.B.O. aan staande is, het aanbeveling verdient op de eerstvolgende Tuinbouwmiddag der Z.LJVI. aan dit onderwerp aan dacht te besteden. (Advertentie! CONTACTAVOND GEMEENTE- PERSONEEL In een artistiek versierde grote zaal van het Schuttershof hield de perso neelsvereniging een contactavond. Na de opening door de voorzitter der vereniging, de heer J. M. Geljon, werd door de Alkmaarse kring van -Klein kunstenaars een programma afgewerkt bestaande uit zang, muziek en acro batiek. Namens alle aanwezigen dank te de heer Geljon de medewerkers voor het gebodene, dat op behoorlijk peil stond. Hierna werd enige tijd gezellig ge danst op de muziek van een orkestje onder leiding van de heer J. den Hol lander. Heer Arendskerke GOUDEN HUWELIJK Het echtpaarr Baas-de Visser vierde zijn 50-jarig huwelijksfeest. De mu ziekvereniging „Excelsior" bracht een serenade. De heer Baas is een van de weinige nog in leven zijnde oprichters van die vereniging. Schoondijke BETERE VERLICHTING VOOR HET KRUISPUNT. De verlichting van het gevaarlijke kruispunt bij Hotel „De Zwaan" zal een wijziging ondergaan. Op de zgn. „druppel" is een hoge vierarmige lichtmast geplaatst die de bestaande masten zal vervangen. Aan deze mast zuilen ook de wegwijzerborden wor den bevestigd, zodat de paalwegwij- zer tussen de muziektent en de „drup pel" zal verdwijnen. Het is echter nog niet zeker of de lichtmast op zijn thans toegedachte plaats zal blijven staan. De verlichting van het kruis punt vormt een probleem, dat alleen na experimenteren kan worden op gelost. TORENUURWERK. Nog steeds mist men in Schoondij ke een torenuurwerk. Na de voltooi ing van de Ned. Herv. Kerk, de kerk met de hoogste toren, had men ver wacht dat men spoedig, ook in de avonduren, hiervan de tijd zou kun nen aflezen. Helaas is deze verwach ting tot op heden nog niet bewaar heid. Het stemt daarom tot voldoe ning, dat nu de R. K. Kerk uit de steigers gekomen is, men heeft kun nen constateren, dat op de toren hier van wel een uurwerk is geprojec teerd. Alhoewel de toren het dorps beeld niet overheerst zal ze door het uurwerk toch ieders aandacht op eisen. „SOCIËTEIT" VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. De georganiseerde ouden van dagen hebben gemeend, dat met het oog op het winterseizoen het aanbeveling zoi verdienen om een geschikt lokaal te vinden waar men overdag gere geld bij elkaar zou kunnen komen, zonder last te ondervinden van de koude. Dit lokaal hebben ze nu ge vonden in de barak naast het ge meentehuis, waar nu hun „sociëteit" gevestigd zal worden. De oude man nen van het dorp zal men dus voor taan niet meer aantreffen op die plaatsen waar voorheen de gebeur tenissen van de dag besproken wer den. De oudjes van Schoondijke heb- TTENK VAN DER BILT, 27 jaar en automonteur van beroep, A is een televisietoestel aan het bouwen. Hij woont aan de Ant werpsestraatweg te Bergen op Zoom en er zullen weinig vrije uren zijn, die hij niet doorbrengt in zijn privé-werkplaats: een flinke kamer, op de eerste verdieping van het ouderlijk huis. De heer v. d. Bilt begon in Juli met de bouw van het apparaat en hij hoopt er rond Kerstmis mee klaar te komen. Er zullen wel meer amateurs zijn, die een televisieapparaat in elkaar zetten. Maar men zal er niet veel vintien die dit doen uit onderdelen van een afgedankte radar-unit. Omdat de Bergenaar dit wel doet, is zijn werk nog meer de aandacht waard. P)E directeur van het Bredase post kantoor, de heer J. d' Hond heeft Zaterdag j.l. zijn veertigjarig ambts jubileum gevierd. Een serenade van de Postharmonie bracht er de stem ming in. Even daarna vond in de versierde cantine de huldiging plaats. Daar sprak allereerst de heer J. Sol namens het huldigingscomité. Hij bood het gezamenlijke cadeau aan: een gashaard. Inspecteur F. Jurgens huldigde de jubilaris daarna, hij bood een oorkonde aan. De bureauchef. de heer C. Feijen was daarna aan het woord. Tijdens de receptie verschenen ve len om de heer d' Hond geluk te wen sen, Onder hen bevonden zich vele collega's en oud-collega's, verschillen de industriëlen en de burgemeester van Breda, mr dr C. Kortmann. pen artikeltje in het radio-bulletin bracht hem op het idee. Hij ging naar Amsterdam en kocht daar de ra dar-unit die uit een dump kwam. Met een begon hij te bouwen. Of nee hij begon *met het apparaat te slopen Alle onderdelen nam hij eruit en eerst daarna legde hij de tekening op tafel, die hem aanwijzingen verschafte voor de bouw van het televisie-toestel. En nu staat het daar half gereed op zijn werktafel. Het werk heeft veel transpiratie gekost en er zullen nog wel meer zweetdruppeltjes vallen, voor de katbode-stranlbuis haar werk kan doen. „De bouw van een televi sie-toestel", zest Henk v. d. Bilt, .vraagt evenveel werk als het bouwjn van vier of vijf radio's. Als het niet lukken wil. heb je soms neiging de zaak erbij neer te gooien, maar geluk kig duurt een inzinking bij mij nooit lang." Men moet een technische knob bel hebben, om de details van het werk op hun merites te kunnen be oordelen. Als belangstellend toeschou wer krijgt je een geraamte voor je neus met zoveel draadjes en boutjes en schroefjes, dat je je afvraagt, hoe die ook. En hier staat een zelfge maakte pick-up. En luistert U eens naar deze versterker...." We luisteren. En telkens denken we, dat liet nu wel op zal zijn. Maar Henk v. d. Bilt be waart de goede wijn tot het laatst. Hij heeft een band-reeorder vervaar digd, voor hij met zijn televisie-toe stel begon. Een vernuftig gecon strueerd apparaat, dat feilloos het ge luid opneemt en weergeeft. „Ik moest er een motor* voor uit Zwitserland la ten komen." De heer v. d. Bilt zegt lachend, dat hij met de practijk van radio en te levisie beter vertrouwd is dan met de moeilijke theorie, hoewel hij ook daar heel wat van afweet. Hij bouwt zijn toestellen met vlijt en geduld en als hij ermee klaar is, begint hij aan een nieuw. „Volgend jaar ga ik een amateurs zender beginnen, maar eerst moet ik mijn diploma halen." SYSTEMATISCH Liet is een liefhebberij, die prachtige vruchten afwerpt. In den huize v. d. Bilt zit men werkelijk niet om een radio verlegen. „En nu maar afwach ten hoe mijn televisietoestel het doet. De straalbuis vraagt een voeding van 2000 Volt. 't Raster kan ik al wel krij gen, maar nog geen beeld natuurlijk omdat de beeldontvanger nog gemon teerd moet worden...." De heer v. d. Bilt is een systema tisch werker. Het aanzien van zijn werkkamer duidt daar trouwens al op. Onderdelen, schroeven, moertjes en draden zijn zorgvuldig in kistjes gerangschikt, zodat de eigenaar nooit de hele kamer op stelten hoeft te zet ten om te vinden, wat hij zoekt. „Weet je", zegt hij, „waarvoor zo'n bandrecorder óók gemakkelijk is? Je zet muziek aan en je legt het geluid op de band vast. Als je dan op eCn fuifje bent, hoef je niet steeds ie pla ten te wisselen. Je laat de band maar draaien." Wat dan bewijzen mag, dat de heer v. d. Bilt voor alles een practisrh man is. Hij weet de producten van zijn hand te gebruiken. „Als mijn televisie toestel klaar is", zegt hij, „geef ik U wel eens een seintje." (Advertentie) j 85 ct. per hall ons Twee rokers één besluit: Ik voortaan Philips ({if-f JJ ben ongetwijfeld door het verkrijgen van een eigen „home" veel voor op hun medebroeders in indere gemeen ten die alleen de hoek van de straat als gesprekcentrum kennen. Of in het huishoudelijk reglement een pruim- verbod is opgenomen is ons niet be kend. Op proefschrift over het Misoffer c Nijmegen promoveerde de zeer- eerw heer J. v. 't Westeinde af komstig uit 's-Heerenhoek op bet on derwerp: „De moderne theologie over bet Misoffer". Als uitgangspunt nam dr. v. 't Wes- einde voor zijn proefschrift de geopen baarde leer en de theologische zeker heden, zoals men die vindt in de Canones van Trente, de Hebreeenbrief en de Encycliek „Mediator Dei". De promotor. Prof. Kreling O. P. had op enkele stellingen van zijn leerling ern stige eritiek. maar hij eindigde met het uitspreken van grote waardering voor het geheel. Het proefschrift le vert zoveel goeds dat het onmisbaar is voor degenen, die het vraagstuk van het Misoffer.dat zeer moeilijk is, wil len bestuderen. Prof. Kreling felici teerde ook de ouders van de nieuwe doctor die. gekleed in de Zeeuwse klederdracht in de aula aanwezig waren. Dr. v. 't Westeinde Is benoemd tot professor aan het grootseminarie te Warmond. Kleine plechtigheid te Vlissingen TN 42 minuten tijds is Zaterdag 68' 4 m. kiellengte met een gewicht van 160 ton gelegd voor een 20.350 tons turbinetankei-, die bij „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw is. Deze snelheid was mogelijk, doordat bij de ze tankerbouw wordt afgeweken van de klassieke werkwijze. Er werden Zaterdag namelijk geen kielplaten, maar geheel klaar gemaakte selecties op de helling gelegd, waarbij gelaste stukken van niet minder dan 29 ton. Ter gelegenheid van deze kielleg ging werd een kleine plechtigheid ge houden, waarbij van de zijde van de opdrachtgeefster, de N. V. Ph. S. van Ommeren aanwezig waren de voor zitter en de secretaris van de Raad van Beheer, de heer J. Hudig, direc teur van het rederijbedrijf der N.V. en ir. H. Vreedenburgh, scheepsbouw kundig ingenieur. Van de zijde van „De Schelde" waren aanwezig de di recteur. J. W. Hupkes en ir. C. Kap- senberg, alsmede enkele hoofdinge nieurs. Verwacht wordt, dat het schip, dat bestemd is voor het ver voer van aardolieproducten, in De- cèmber 1954 kan worden afgeleverd. Voor de mosselexport LIET Ministerie van Financien heeft op een daartoe strekkend verzoek van de Algemene Verladers en eigen Vervoerders Organisatie E.V.O., de Nationale Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer N.O.B.. Weg transport cn de Ned Vereniging van Transportondernemingen aan deze Or ganisaties medegedeeld, dat zij be reid is voor het Grenskantoor Putte in verband met de export van mosse len en garnalen een langere openstel- lingsduur toe te staan. Het vervoer van mosselen en gar nalen'via dit grenskantoor zal op alle werkdagen tot 22.00 uur mogelijk zijn, terwijl op alle Maandagen van het jaar uifklaring kan geschieden twee uur voor de eigenlijke opening in de morgenuren. Van de Belgische Douanediensten is enige tijd geleden reeds bericht ontvangen dat vervoer van bederfelij ke waren ook na de openstellingsuren kan plaatsvinden. De landbouwschool aanbesteed TAE gemeenteraad van Koewacht kwam alweer spoedig bijeen tot het voeren van enkele belangrijke be sprekingen. Tegenwoordig waren alle leden. Allereerst Ikwam als voornaamste punt aan de orde, de inschrijving van de te bouwen landbouwschool te Koe wacht. Aan deze inschrijving namen niet minder dan 27 aannemers deel. De laagste was H. Manr.ens van Koe wacht met f 39200.—. De hoogste in schrijver werd A. Rene van Graauw met f 49088. Deze inschrijving werd gegund aan H. Mannens behoudens goedkeuring van Gedeputeerde S*a- ten. Ook het uitbreidingsplan kwam nog eens ter sprake en vooral omtrent de aanleg van de weg over de tuin naast de nieuw gebouwde woning van de Kinderen de Maeyer. De burgemees ter zegt dat door de vorige raad hier omtrent afwijzend is beschikt. De nieuwe raad is er in principe wel voor deze te handhaven. De heer Edm. Vermandei vraagt of het echter niet mogelijk zou zijn deze weg te bren gen tussen het patronaat en de wo ning van Mevr. de Wed. Dierick-Pias- schaert. Dit voorstel zal women on derzocht en binnen enkele dagen wor den bekend gemaakt. Na dit onderwerp komt de school- busdienst aan de orde. Door wethou der Vermandei wordt verslag uitge bracht van het onderzoek inzake ex ploitatie van bedoelde dienst. Dit onderwerp wordt breedvoerig bespro ken waarbij blijkt dat men op het goede pad is en deze dienst een voor uitgang zal betekenen. Door wethou der Vermandei is contact gemaakt met de autobusondernemr Maas te Heikant welke deze dienst zou wil len verzorgen. De gemeenteraad kwam met alle voorstellen accoord en be sloot de schoolbusdienst in de gemeen te te doen ingaan op 3 November '53. Aan de rechthebbenden zal alsnog 'n vergoeding ingev. art. 13 der l.o. wet worden toeg 'kend van 3/5 x f 40..- De gemeente zal tevens zorg dragen voor het uitreiken van abonnemen ten. V erk eer sverb eter ing op Schouwen Vjr/AARSCHIJNLIJK nog eind deze week zal de bootdienst van Zie- rikzee naar Burgsluis worden opge heven. Hiervoor in de plads zal dan een busdienst van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij komen, welke van Zierikzee over Brouwershaven via de in aanleg zijnde noodverbin- ding langs de Langendijk ran de Noordzijde van het eiland naar de Schouwse Westhoek zal rijden. Dit betekent een belangrijke verbetering, aangezien de bootverbinding vooral tijdens slecht weer erg kwetsbaar was. het in 's hemelsnaam allemaal kan kloppen. Je hoort van transformators, condensators en indicators en ineens spring je van je stoel overeind om dat een condensator, met vonken cn een venijnige klap wordt ontladen Maar nee. het is echt geen atoomzuil. het is een televisie-toestel.,.. BAND-RECORDER ]W|en gaat zo'n apparaat niet bouwen. zonder eerst op radio-technisch gebied de nodige scholing te hebben gehad. Wat iets is dan de nodi ge scholen. Henk v. d Bilt begon zich voor radio's te interesseren toen hi' twaalf was. Hij begon, voorzichtig er een beetje onhandiCT' met de bouw van een radio-toestel. En toen het lukte ging hij verder. De resultaten van ja ren toegewijde arbeid kan men in zijn werkkamer zien. „Deze radio heb ik zelf gebouwd en Henk v. d. Bilt zegt dat een televisietoestel binnen ieders bereik is als je het maar zelf bouwt van een oude radar-unit. Maar om dit laatste gaat het nu juist. Je moet er geduld en een flinke technische knobbel voor hebben. Festiviteiten Lindhoven gaat zicli voorbereiden om de in gebruikneming van liet hoogspoor feestelijk te vieren. De festiviteiten zullen worden gehouden op Zaterdag 28 November direct voor afgaande aan de omschakeling van „laag" naar „hoog", welke in de nacht op 29 November haar beslag zal krijgen, zodat van die Zondagmorgen af alle personentreinen over hoogspoor uilen gaan. Om 10.35 uur op Zaterdagmorgen 23 :ovcmber zal een heel oud treintje 't ;tation Eindhoven over het laag spoor 'erlaten en naar Boxtel rijden Dit reintje zal een gezelschap van circa 00 personen vervoeren, onder wie ich ir den Hollander, de president- lirecteur der Ned. Spoorwegen en "t emeentebestuur van Einhovcn bevin- 'on. In Boxtel zal het gezelschap in een lectrisch treinstel overstappen, en 'aarmee naar Eindhoven terugkoien. Op de nieuwe perrons zullen di verse toespraken worden geh »uden Met een wandeling dooi de nieuwe personentunnel en een lunch in ,,'t Silveren Seepaerd" wordt het offi- I ciële feestprogramma besloten. "TE DREISCHOR op Schouwen vond de herbegrafenis plaats van 14 slachtoffers van de watersnood. Voor de teraardebestelling vond een korte kerkdienst plaats, waarin de pastor loci. Ds. C. Huizing voorging. Na afloop van de indrukwekende dienst, die werd bijgewoond door de commissaris der koningin, de burge meester, de commissie van voorberei ding alsmede de nabestaanden der slachtoffers, begaven de aanwezigen zich in plechtige optocht naar de be graafplaats, waar het stoffelijk over schot van het oudste rampslachtoffer de wed. J. Knuist-Vis. werd bijgezet. In de nacht waren reeds 13 kisten met de sioffelijke resten van de overige slachtofers in de gedolven graven neergelaten. De commissaris en de burgemeester legden een krans bij de witte kruisen, waarop de namen van de omgekome nen staan vermeld. Beiden spraken enige trefende woorden ter nagedach tenis van de overledenen, waarna een der aanwezigen dankte namens de resp. familieleden voor de eer aan de doden bewezen. Mei een kunstenaar is contact op genomen om een monipnent te ver vaardigen dat de gedachte aan de watersnood levendig zal houden. Vol gend jaar Februari zal dit monument worden onthuld. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het heilig experiment. DE KLINGE. KInema van Dijck, 7.30 uur: Aanval op de postwagen. GOES. Grand: Bureau Zedenpolitie. HULST. Biosconngebouw, 8 uur: Ivanhoe. SAS VAN GENT. Olymoia-theater, 8 uur: Vrouwen zonder naam. TER NEUZEN. Luxor, 8 uur: Ivanhoe. VJ.TSSINGEN. Concertgebouw: Comedie met: Via Lissabon. Ned. NTWERPEN Kon Vlaamse Opera, 8 uur- De bedelstudent. HELST. R'oscoopgebnirA h uur- Ivanhoe. "ürvviiT-N. Luxor 8 uur Ivanhoe. OO^TBURG. Ledel, 8 uur: Geluidsbar rière. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Prince of Foxes.

de Stem | 1953 | | pagina 2