Oosterhout een snelgroeiende stad POLLEN5 SEAHORSI Kippen zonder vooruitziende blik Bij Pater Soontiëns voetballen de ionvens met 200 tegelijk ONZE PUZZLE Knip op de neus gezet 'tis een NOOR GEDOOD KLOOSTERBftLSEN Bredase knikkers en kraaltjes een uitkomst! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 OCTOBER Industriekümaat geschapen door uitbreiding van onderwijs, recreatie en verkeersmogelijkheden Achterstand ingehaald Ook voor Barnevelders: hoog gesloten hals SPiThdeRUG";™,?:? MEDE - CHAUFFEUR GETUIGT De 33-ia»Se C. V. D-, die zich als ROXVf Het is er anders allesbehalve een paradijs ARMOEDE IS ER TROEF Voorzitter AVRO overleden Oplossing vorige week J hieting bij P. ntraal" Z' i- 574 HONDERD JAAR geleden kon Oosterhout, dat stadsrechten bezit, zich de 4e gemeente in Noordbrabant noemen; het stond toen in reeks zelfs boven Eindhoven geklasseerd^ He was er goed wonen, vanwege de welvaart, welke er heerste, niet in de laatste plaas °m de circa 50 leerlooierijen goed ging en ook an dere bedrijven, die in de gemeente waren ge- r R zat voor de arbeidende klasse niet anders op, dan b u i t e n Ooster- k hout emplooi trachten te vinden; trachten, want het merendeel was oneeschoold. Een deel kon in de naaste omgeving slagen, een ander keel verder de provincie in, doch de derde categorie, de grootste, moest hef oog richten op het Westen des lands en zelfs op Duitsland: zij had den alleen hun handkracht aan te bieden: voor grond- en ander zwaar werk Deze laatste is het erbarmelijk slecht gegaan; zij kwamen meest- tal sléchts tweemaal per jaar naar huis en moeder de vrouw moest dan maar zien hoe zij en haar gezin rond kwamen. vestigd. Men heeft er echter véél te lang op de oude, gevestigde roem geteerd en verzuimde aan de gestadig voortschrijdende mechanisatie mee te doen. Dit had bijna catastrophale gevol gen, waarvan nu nog de naweeën voelbaar zijn. Er trad een tijdperk van grote armoede in, want steeds geringer werd de werkgelegenheid in de industrie, welke te eenzijdig was gericht. Het was niet eenvoudig, hiervoor een oplossing te vinden. Oosterhout miste aanvankelijk het „klimaat" om met succes industrie aan te kunnen trekken. Er was een geweldige achter stand op het gebied van het onder wijs' er was weinig recreatiemogelijk heid; het aantal woningen schoot enorm tekort; de bestrating liet zeer veel te wensen over en het ontbrak aan een behoorlijk administratief en technisch apparaat, terwijl het cultu rele peil steeds verder was wegge zakt. Het gemeentebestuur heeft zich langdurig beraden met welk onder - deel het zou gaan „starten". Tenslotte werd „onderwijs" gekozen, omdat de scholen - oud en versleten - boven dien veel te dicht bevolkt waren. PRACHTIGE RESULTATEN OOSTELIJK EN WESTELIJK Cinds de bevrijding, meester F. A. J. aldus burge- Oers, tijdens 'n gehouden persconferentie ten stad- huize belegd, om bepaalde misver standen, terzake Oosterhout en zijn industrialisatieproces in de lande sinds de bevrijding ontstaan, te ont zenuwen, zijn hier 7 nieuwe scholen gebouwd, die in totaal 1360 leerlin gen kunnen bevatten. Ook het kleu ter-onderwijs werd in betere banen gelegd en men is nu zover dat ook deze zorg tot het verleden behoort. MODERNE AMBACHTSSCHOOL Veer voortvarend was het gemeente- bestuur terzake de aankoop van voor industrieterrein geschikte gron den. In het Westelijk deel der stad. langs het Wilhelminakanaal werd 22 ha geprojecteerd voor de zware in dustrie. Het is aan open vaarwater gelegen, dat 20 meter voor dit doel werd verbreed en voorzien van een zwaaikom ter breedte van circa 50 m, waardoor zelfs zgn. Coasters de fa brieken, die aan het kanaal los- en laadgelegenheid krijgen, het kunnen bevaren, in rechtstreekse verbinding met het Hollands Diep! Een weg is in aanleg, die de rechtstreekse verbin ding zal vormen tussen de hier gele gen fabrieken en de hoofdverkeers weg: Oosterhout - Utrecht. water eveneens het Wilhelminaka- neel, en men is reeds druk doende met de voerbereidingen. Ter plaatse komt ook een nieuwe brug, welke het verkeer uit de richting Breda recht streeks naar het hart der gemeente voert. Aan de hand van een ontwik kelingsplan, een saneringsplan en met medewerking van technische en admi nistratieve apparaten, welke laatste uiteraard belangrijk moesten worden uitgebreid, zijn tientallen kilometer wegen aangelegd, woningen gebouwd er zijn nu nog altijd circa 800 krot woningen! terwijl het rioleringsstel sel een totale vernieuwing en vergro ting ondergaat. VIJFTIE \1 NIEUWE! Ma de bevrijding zijn niet minder dan 15 nieuwe industrieën aange trokken en dat alles zonder een cent Rijkshulp. Burgemeester van Oers wil de dit nog eens benadrukken omdat de laatste tijd in sommige persorga nen een andere indruk was gevestigd. Hij wees op het grote belang voor de gemeente en haar arbeidende bevol king, die hoog staat aangeschreven, van verscheidenheid in industrie, waarop trouwens speciaal door het gemeentebestuur is gelet, omdat deze zówet voor de arbeider als de werkge ver van immense waarde is: er komt dan minder zgn. overloop, de arbei ders worden hokvaster en zii krijgen ook meer liefde voor hun vak. Er zijn daarnaast eisen gesteld aan de bebouwing door de industrie. Géén Er behoeft straks nog slechts fabriek-naast-fabriek, doch ruimte daar tussen en die ruimte besteed aan plantsoen en groen. meentebestuur geschonken, dat be staande industrieën, geïnspireerd door de nieuwe gevestigde, grote sociale verbeteringen hebben ingevoerd, hun fabrieken hebben uitgebreid en gemo derniseerd, terwijl sommige zelfs tot algehele verni uwing der bestaande zijn overgegaan. ALLER AANDACHT Jntussen staat nu de fa. Jamin in het teken der belangstel ling. Op een 35 ha beslaand ter rein worden om te beginnen twee fabriekshallen: 250 bij 80 meter, met een betonnen over spanning zonder kolommen van 40 meter (dat worden dan de grootste tot nu toe in Nederland) gebouwd; de gun ning vond reeds plaats. Daarin zullen 600 tot 800 mensen te werk worden gesteld, allemaal afkomstig uit de gemeente en naaste omgeving. Dit is dan nog maar het begin, want het ligt in de bedoeling het bedrijf ge leidelijk aan uit te bouwen tot een capaciteit van 2000 arbeids krachten. Daarnaast is er dan de Philips-Volt fabriek. Hier vinden momenteel 400 mensen werk. doch er is alweer drie en een halve ton voor uitbreiding uit getrokken een uitbreiding welke in Februari haar beslag zal hebben ge kregen. Zo zal dit bedrijf in korte tijd uit kunnen groeien tot een in dustrie, welke 1000 werkkrachten ook mannelijke, want daarop wordt die uitbreiding gebaseerd aan zal kunnen trekken, NIET TE VEEL een brug bij Gorkum te komen (en dat zal niet lang meer du ren: gronden daartoe werden reeds onteigend) om een recht streekse, snelle verbinding tus sen Noord en Zuid, ook langs dit deel der provincie, tot stand te kunnen brengen. GROTER COMPLEX OPHEFFING CULTURELE l_ïet Oostelijke industriegebied vormt een complex van veel grotere om vang; tal van fabrieken zijn daaf- ove rigens reeds lang in bedrijf en het is daar, dat de firma Jamin haar fabrie ken gaat oprichten. Ook daar is vaar- r\e snelle groei van Oosterhout verg- de ook een omvangrijkere poli tic-verzorging, Brandweer en Openba re Werken. Niet uit het oog werd ver loren het culturele. Men is plannen aan het ontwerpen voof een concert zaal en de laatste hand wordt gelegd aan de voorbereidingen tot stichting van een medisch centrum. De woning voorziening blijft een groot probleem 1300 woningen zijn thans nog te kort maar er wordt met voortva rendheid verder aan gewerkt. Grote voldoening heeft het 't ge- TV/Téér is ook gedaan kunnen worden 1 voor de uitbreiding en verbetering van het ULO-onderwijs voor meisjes en jongens. Groot belang werd daar naast gehecht aan het ambachtsonder- wijs, zowel voor meisjes als jongens, van immens belang voor de gevestig de en zich nog vestigende industrie. Er is nu een moderne Ambachtsschool, voor 600 leerlingen, in aanbouw. Dat daaraan grote behoefte bestaat, tonen een tweetal cijfers aan: in 1944 waren er 158 leerlingen ingeschreven; dit jaar reeds 486. Tot voor enkele maanden was er In Oosterhout ook geen gelegenheid middelbaar of voorbereidend middel baar onderwijs te volgen. Onlangs werd daarin voorzien door de ope ning van een zes-klassige H.B.S., be stemd voor leerlingen uit de streek, gevormd door de gemeenten Geertrui- denberg, Raamsdonk, Made en Oos terhout zelf. Zij voldoet eveneens aan een lang gevoelde behoefte en is van het aller grootste belang voor de industrie, welke het hogere personeel straks dus ook uit eigen gemeente en streek kan putten. PRACHTIGE RECREATIE OBJECTEN mRm Qnmisbaar was in het kader der ont wikkeling van de gemeente de re creatie-gelegenheid, zowel voor het hogere als het lagere personeel der gevestigde industrieën. Oosterhout is daar ongetwijfeld in geslaagd, want weinige steden kunnen wijzen naar 'n Natuurbad als deze „Warande", een sportterrein, bespeeld door T.S.C., hockey- en tennisvelden, enz. enz. Het gebied beslaat in totaal 40 ha. Dit zo merseizoen werden in het Natuurbad alleen 160.000 bezoekers geteldl De nieuwste aanwinst werd dit jaar het kampeercentrum, vlak btf het na tuurbad gelegen, in bos en hei, voor zien van gas, water, electriciteit en bluswater! Een der momenten uit Oosterhouts snelle ontwikkeling: Burgemeester van Oers opende door het overhalen van een handle de nieuwe tele fooncentrale in December '52. MIen heeft mij wel eens de vraag ge- steld, aldus besloot burgemeester van Oers zijn hoogst interessante mededelingen, of wij in Oosterhout straks niet te veel industrie gaan krijgen. Welnu, daar is geen sprake van. Op het ogenblik bezoeken niet minder dan 4000 kinderen de lagere school en jaarlijks komen bv. een 400 meisjes beschikbaar voor de arbeids markt. Alleen al voor dit aantal zou een belangrijke fabriek nodig zijn, om ze op te kunnen nemen. In onze plannen is opgenomen de woningen te bouwen zo dicht mogelijk bij de fabrieken, waar de arbeiders werken, zodat zij des middags thuis kunnen komen eten mét hun gezin en niet in de fabriekscantine behoeven te blij ven. Hoogst belangrijk en ook aantrek kelijk voor de industrieën welke zich hebben gevestigd of nog gaan vesti gen is, dat in Oosterhout een grote arbeidsrust bestaat en dat de presta ties van de Oosterhoutse arbeider veel hoger liggen dan in bestaande industrie-centra. Bij gevecht met Nederlanders 17 en gevecht tussen twee Nederlan- ders en twee Noren heeft Donder dagavond in Oslo een Noor het leven gekost. De twee Nederlanders, de 35-jarige S. van R. en de 37-jarige U. B., tech nici uit den Haag, die voor een firma in Zuid-Noorwegen een weegapparaat hadden geplaatst en weer op weg naar huis waren, vroegen aan dc twee No ren de weg naar hun hotel. De Noren uitten de veronderstel ling. dat de vreemdelingen Duitsers waren, en het kwam daardoor tot een gevecht. Hierbij kwam een der Noren zo ongelukkig te vallen, dat hij over leed. De twee Nederlanders trachtten zich snel uit de voeten te maken, maar werden toch nog gearresteerd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het slachtoffer een klap heeft gekregen. Hij was getrouwd cn had een kind. (Advertentie) Genever I Q 15 „er l',tedle)_10 (Advertentie) fUw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, waar van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: „GEEN GOUD ZO GOED' Van alles geprobeerd, om ongeluk te voorkomen te-chauffeur ook in de Neder- terd-ur V.achtauto bevond, welke Za- .intn L op de Wiedbachbrug een is naar f'nhielkaar heeft *ereden> daar voor a '""«gekomen om tenCtn Lw gerechtelijke autoritei bet 0^Xnf7eVgegerraCht van do^jeenrwnarirfe Tder ede' dat h« feur do R sc^reeuw van chauf- hem dufrieh'l |ewekt- De B. maakte wilden nlti de remmen niet tegeliikertHden'ia D consta'eerde datziin kil' ald"s geklaarde hij, ongeveer u een snelhe»d van probeerde naai kilometer per uur over te schake)66" iagere versnelling lukte, stuurde ad'u niet de weg aan Pn berm van sultaaf opleverde°ehiékikHditï.Been TB~ de strook groen in het aan °P weg. In een «W van eZleeseeanade was alles geprobeerd om de *t rf1 toenemende snelheid te vermindert' Dauto reed echter tenslotte met deelte toe." °P het VerSmalde Age- die de heer mevrouw Alberti er nu op na houden vormen het eerste be gin. ''T TOK, TOKzegt U dat wei! Wij kippen hebben tegenwoor dig toch maar een hondenleven. Slechts een half jaar wordt ons een onbezorgde Jeugd gegund. Daarna wordt reeds verwacht, dat wjj da gelijks een bijdrage leveren voor de portemonnaie van onze baas en de voedselvoorziening van zijn soortgenoten. Als wij dan een jaar of twee onze plicht hebben gedaan, wacht ons slechts een roemloos einde... als soepkip.' En nu, nu heeft men ons zelfs de enige ontspanning in ons kippenbestaan afgenomen. Tot voor kort konden wjj elkaar af en toe eens flink in de veren vliegen. Maar daaraan hebben ze ook al een eii de weten te maken. Ze hebben ons, zoals U ziet. de knip op de neus gezegt". Kippen kunnen uiteraard niet spre ken. Maar wij konden deze kippen- klacht lezen in de ogen van de woord voerster der honderd kippen van de heer J. Alberti in het Limburgse Beek. Zij moest haar kopje opzij ge richt houden om ons te kunnen zien. want het uitzicht werd haar ontno men door een voorwerp, dat de vorm van een bril heeft, maar dan ondoor- zichtbaar. In de „eldere oogjes lazen wij nog meer klachten over net kippenbe staan: „Zelfs gunt men ons geen vol ledige nachtrust. Terwijl de wereld rondom ons nog steeds in het diep ste duister is gehuld, floept in ons hok reeds een schelle lamp aan, om ons aan onze plicht te herinneren. Bovendien en dat gaat ons nog het meest aan het hart voor ons, hon derd kippen, kan er nog niet één haan vanaf. Maar kom.... ik moet mijn ei kwijttok. tok, tok Troosteloos kroop Je kip op een legnest. SCHAAMTELOOS Beiden ging het aan het hart, toen de toekomstige eierle- veranciers als donzige kui kentjes reeds agressieve neigin gen aan de dag legden ten op zichte van hun medebewoon sters. Hoe groter ze werden, hoe erger de verenpakken beschadigd werden, zodat tenslotte menige kip in een schaamteloos decolleté rondliep. Alle voor dit doel in de handel HTot zover aan het klaaglied van de kip. Maar laten we de zaak ook var de andere kant bekijken en haar baas aan het woord laten, als hoeda nig bij afwezigheid van de heer Al berti, mevrouw Alberti fungeerde Het houden van kippen bleek zij niel op de eerste plaats «.ls middel var bestaan, doch eerder als liefhebben te beschouwen. De honderd kippei M'tentie) En hoeveel je er ook van rookt, iedere ROXY is steeds weer even lekker en heerlijk zacht voor je keel. ROXY is verreweg de beste Amerikaan! Geen wonder dat iedereen zegt: O pATER SOONTIëNS schrijft het ons, vanuit z'n „krotje" in -* Manaus, hoofdstad en centrum van de Amazone. Hij zal er voorlopig wel blijven zitten, want hij is er tot pastoor benoemd. „De stad", zo schrijft hij, „zit vol volk, want de rivier is dit jaar zo hoog gestegen, dat heel veel hutjes tot 't dak in 't water kwa men te staan. Alle bananen etc. zijn verdronken." Het volk is dus van de honger naar de stad gestroomd, die op 'n heuvel ligt, enarmoe is er troef. Uitgemergelde, half- en heel-naakte kinderen, enz. enz. Toen ik dat gelezen had, dacht ik aan de woorden van 'n priester, zojuist uit Polen en Oost-Duitsland teruggekeerd: „De vervolgden en getrapten bidden daar voor óns, opdat wij toch maar goed zouden beseffen, het geluk van vrij te zijn en vrij te mogen bidden, opdat we toch maar dankbaar zouden zijn! Liet schjjnt daar, volgens Pater Soon tiëns. in Manaus, allesbehalve een paradijs te zijn. In de laatste twee weken gebeurden er drie moorden. Twee werden door Indianen aange vallen, twee pleegden zelfmoord en drie verdronken. Wellicht zijn er meer van dergelijke gevallen te mel den. Het is er de tijd van de schildpad eieren. De rivier zakt en dan komen de stranden hier en daar droog. De schildpad legt haar eieren op het strand en gooit er een beetje zand over heen. Dan komt de bevolking en trekt er op af. Zo ook de indianen... en... er volg* een botsing, die meestal nog al bloed doet vloeien. Vlakbij zit- ter nog de ras-echte indianen. De parochie van Pater Soontiëns bestaat uit 30.000 zielen. Zes zeven duizend wonen in de buurt en de rest moet per boot bereikt worden. Die reizen noemt de Pater „niet zo lang" ongeveer een maand elk. In totaal drie Paters verlenen er de geestelij ke hulp. Onnodig te zeggen, dat men er meer kan gebruiken, want 23- tot 24000 mensen wonen er dagen ver vandaanniet direct in dorpen. maar bijna altijd in 'n paar kleine hutjes bij elkaar. Verder hebben de paters ook nog de zorg over een me laatsenkamp. waarin 650 ongelukki- gen. Het is daar een treurige toe zijnde middelen werden geprobeerd. Niets hielp. Het leek, alsof de kippen elkander louter uit verveling te lijf gingen. Tenslotte vestigde een des kundig adviseur de aandacht op een „pe rdenmiddel", dat in Amerika reeds veelvuldig zou worden toege past: de kippenbril. Er is heel wat hilariteit buiten het kippenhok geweest, toen een week geleden een deel der bruine kippen, voorzien van een pinnetje door de bo vensnavel en aan weerszijden daar van een aluminiumplaatje ter grootte van een cent, weer bij hun nog onge brilde zusters werd gebracht. De „verbaasde blikken" welke toen in de kippenfamilie werden gewisseld en de reacties van de gebrilden kunnen mevr. Alberti nu nog doen schater- zien, keerde spoedig de rust in het Toen echter alle aanwezige kip- pensnavels van een bril waren voor zien, keerde spoedig de rust in het hok terug. De kippenbril geeft eigenlijk het zelfde resultaat als oogkleppe1 bij 'n paard, met dit verschil, dat een paard daarmede niet opzij kan kijken, maar slechts vooruit, terwijl een gebrilde kip het uitzicht „aai voren wordt ontnomen, terwijl :ij wel naar bene den en opzij kan kijken om haar kost je op te scharrelen. Het heeft er alle schijn van dat de Alberti's met de kippenbrillen hun doel hebben bereikt. Het „verenpluk- ken" behoort vrijwel tot het verleden en reeds is er op menig decolleté nieuwe aanwas te bespeuren. Blijkens de vele bezoeken welke de familie Alberti dezer dagen te ver werken kreeg, is het nieuvje als een lopend vuurtje door Beek gegaan. Steeds maar weer gaat de bel en staan er mensen voor de deur, die ook wel eens een kip-met-bril willen zien. ,,Als We met een aantal gebrilde kippen op de Beeker kermis waren gaan staan, dan hadden de kermis exploitanten ongetwijfeld veel last ondervonden van dezj extra-kermis attractie", meende mevrouw Alberti En wij geloven, dat ze het daarmede wel eens aan het rechte eind kon rebben gehad! stand, het kamp helemaal onderko men. Praktisch geen eten: 's morgens een beetje koffie, zonder suiker of melk met twee sneden droog brood, 's middags een bord bruine bonen. Da' is alles. Verder helemaal geen ontspanning. Veel malaria, koortsen en God weet, wat nog meer ziekten. Geen dokter of verpleegster. Kinderen ai helemaal aangetast. Mannen en vrouwen: blind, stom en lam, zonder handen of voeten. TATOUAGE MET PLAK PLAATJES gelukkig dat ik een beetje ont spanning kan brengen met m'n kraaltjes, knikkers en ander speel goed, dat ik in Holland gekregen heb. U iet. wat Uw gave aan 't Amazo- nefondsje bereikt. Ik heb nu handen vol werk, zo schrijft hij, wat goed is, vooral om in het begin weer te wennen. Je hebt geen tijd, om heimwee te krijgen, en ik ben dubbel dankbaar voor alles, wat ik in Holland gekregen heb. Hij is er nu een schooltje aan het bouwen voor z'n 600 leerlingen, laat ze v-etballen, niet met twee elftallen maar met twee honderdtallen tege lijk. „Gisteren," gaat hij verder, was er 'n match. 200 jongens holden achter een bal aan. Uitslag: 101. Toen werd het vechten en nam ik de bal af. De winnaars kregen allen 'n (Breda's) plaatje. Op die plaatjes zijn ze verkikkerd. Het wordt er beslist de meer be schaafde manier van tatoueren. Ook het waterpistool van Pater Soontiëns is in actie geweest. De arme drom mel, die er mee geraakt werd, voel de het water over z'n zwarte snoetje lopen, dacht eerst dat het bloed was en schreeuwde moord en brand." Ziedaar dus, de eerste berichten uit de „groene hel". Pater Soontiëns be loofde ons foto's te zullen zenden. Ik durf hem, tussen z'n melaatsen en in dianen. 'n held noemen, voor wie wij ons diep buigen. HENRI T' SAS (Advertentie) PUROL doet wonderen! Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid r^e heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., is gisterochtend in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd ver pleegd, overleden. Hij was bijna 65 jaar oud. Hij studeerde scheikunde, bekleedde verschillende industriële functies. Hij specialiseerde zich in stooktechniek en gaf daarover ook verschillende pu blicaties uit. In 1928 werd hij penningmeester van de A.V.R.O.. Sinds 1936 was hij voor zitter van deze omroep. HORIZONTAAL: 2. herberg; 6. ver hindering, 11. plaats in Limburg, 13, telwoord, 15. lichaamsdeel, 16. nieuw (in samenstellingen). 18. binnenstebui ten, 19 enig, 20 noot. 21 uitroep 23 bloem 25. maanstand (afk.). 27 opschrift (afk.), 29. lengtemaat, 31. maanstand (afk.), 33. pers. voorn., 35. voorzetsel, 37. echtgenote, 38. noot, 39. naschrift (afk.). 40. plaats in Limburg, 41. plaats in Limburg, 42. bekende voor malige verzetsorganisatie (afk.), 43. pers. voorn., 44. herkauwer. 46. voeg woord, 47. noot, 48. voorzetsel, 49. voorstelling. 51. boom, 53. met name (afk.). 54. richtingwijzer, 55. Euro peaan. 57. herkauwer. 59. strijdmacht. 60 elite. 62. familielid. 63. water in Utrecht. 65. gezwind 66. plaats in Limburg. 69. aaneengesloten rij, 70. plaats aan de Marne. waar Napoleon de Pruisen en de Russen versloeg. VERTICAAL: 1. plaats in Limburg 2. gegraven waterleiding. 3. Griekse letter, 4. water in Friesland. 5. plaats in Limburg, 6. plaats in Limburg, 7. lengtemaat, 8. bloem, 9. korte uni- formjas, 10. plaats in Limburg. 12. de oudste (afk.), 14. omheinde ruimte. 17. looimiddel, 22 lengtemaat (afk.), 24. titel (afk.), 26 plaats in Limburg, 28. plaats in Limburg. 30. daaraan mag niet worden geraakt, 31 plaats in Limburg, 32. plaats in Limburg. 34. boom, 36. onbepaald voorn 38 honingdrank, 39. voegwoord. 44 plaats in Limburg. 45. plaats in Limburg 48 entree. 49. voorzetsel, 50. lidwoord' 52' avondpartij, 53. klap, 54. luister 56 serie. 58 bevel. 59. plaats in Limburg, 61. plaats in Limburg, 64. waterstand. 67. drietenige luiaard, 6S. water in t riesland. C O O M P A A T C O T 0 B R E E L E 1 S K L R S A G E ODE SPITS N AL E K L A R S O tal F MODE hen E a n I R E F F I R I graat ALS I P P E R E A R P P P E L L E M S O E N S E K R O D U O O I M M E R M A ER T E M E R G T E N L O E R N E E R O O S I P TRA C T I N V E O R L T S V T O O L E D A A E N

de Stem | 1953 | | pagina 9