Rusland bezette 24 jaar lang een stuk Amerika De heemkundekring van Gerard Meeusen te ESSCHEN FI.1 Oi Er komt een kaasfabriek te RAAMSDONK Ook Rem Voor 30.000 dollar werd Californië echter weer verkocht Eerst kwamen de S arden op hun weg Publieke Tribune Ontvanger-archivaris, wandelend geschiedenisboek Museum boerenkeuken en gèvangènis op zolder van nieuw gemeentehuis Goudklomp en Mattliaus Passion de molen met kiosk H. Jonkers M. E. J. F Dissel van Bewog DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 Prins Baranov De watersnood en de boomgaarden GOEDE RESULTATEN BEREIKT OP DIT GEBIED IN BRABANT ZEEUWSE KLEURWEDSTRDD Enorm archief MENSEN UIT ONS MIDDEN Heink-nezand heeft sluitsnde begroting Paters Cisterciënsers 50 jaar te Nieuwkuyk ADVERTENTIEN C. A. van Gelder geen spreekuur. Dr. D. Dorrepaal geen spreekuur. verkocht; wonder- inkt, Uit voorraad leyerbaar: Th. van Kerkhoven 'O 's werelds beste en i meest gekochte l ballpoint De zag* Do Rembaa 7ïer en twintig jaar lang is Rusland heer en meester geweest in Amerika; of ten minste in een gedeelte van Amerika dat thans tot de rijkste wingewesten van de Verenigde Staten behoort, nl. Californië. Deze speling van het noodlot werpt een verrassende zelfs humoris tische kijk op de loop van een geschiedenis die HET waren inderdaad Russische pioniers die uit Siberië derwaarts zijn getrokken en die de Amerikaanse kusten afvarende op zoek naar zee-otters waarvan het vel in Rusland zeer begeerd was, op Amerikaanse bodem zijn geland en daar een nederzetting hebben gevestigd. Rusland had toen echter weinig koloniaal doorzicht en de Spanjaarden, die een en ander van koloniseren kenden, zagen onmiddellijk het gevaar. vermengde ziel. met het smachtend melo van de Spaanse guitaren. De Spanjaarden leerden de Kazachok en de Russen de Barrego dansen aan het beeld van de huidige wereld een gans andere vorm had kunnen geven. Want waar Ca lifornië thans een zelfstandige staat uitmaakt van de Verenigde Staten kon dit mits 'n kleine speling van het lot, een kolonie geweest zijn van Sovjet-Rusland. avonturier, Johannes Suter. Rusland had een slechte zaak gedaan want in de bodem van Californië lagen schat ten verborgen, waarvan niemand had kunnen dromen. Zo heeft het ook Alas ka enkele jaren voor de gold rush verkocht! In 1848 werd voor het eerst goud gedolven in de stroom van Su ter. Maar dit is niet de enige kans die Rusland verkeek. Een Russisch Californië in 1953 au een heel ander uitzicht geven aan het beeld van de internationale politiek! ("Vm de Russen uc buit af te snoepen, trok Spanje in Californië en stichtte daar in 1769 haar eerste kolo nie San Diego. Het Russisch antwoord kwam laat. In 1799 werd met steun van de tsaar een Russisch-Amerikaan- se handelsmaatschappij gesticht, met als hoofdzetel het eiland Sitka, voor de kust van Alaska. De gouverneur van de maatschappij, prins Baranov, een kaalhoofdig alikruik-ventje, ge dreven door een rusteloos dynamisme dat zo dikwijls oplaait in het Russisch ras, was vanaf het eerste ogenblik van zijn aanstelling besloten een Russisch Imperium in Californië te stichten. De pioniers hadden hem verhalen gebracht van een zonnig land vol e- loften in het zuiden, en alhoewel te Sitka de mannen op arends- en zee leeuwenvlees bestonden en de kolonie niet denkbaar was zonder een bevoor radingsbasis, had de maatschappij blijkbaar haar eigen gedachten over de wenselijkheid van een expansie. In 1805 zond Rusland een handels missie naar Japan onder de leiding van graaf Nicolaï Rezanov, maar Ja pan bleef ontoegankelijk en halsstar rig elke handel met het buitenland weigeren. Prins Baranov ontmoette de graaf en deze, gretig om zijn ver loren prestige te herwinnen, liet zich snel overtuigen van het nut van een Californisch avontuur en zeilde met zijn briek „Juno" op San Francisco af. Hij kende noch de kracht van het Spaanse garnizoen, noch de mogelijk heden van de Californische markt. Hij wist, dat in het Spaans imperium alle handel van rechtswege aan Span jaarden behoorde, maar hij hoopte de kolonisten te kunnen overbluffen met de kanonnen van de „Juno" en even noordelijk van San Francisco te kun nen landen. Door mist, windstilte en stormen opgehouden, voer de „Juno" zeven maanden van Sitka tot San Francisco. De helft van de bemanning was aan scheurbuik omgekomen. BLUF EN VRIENDSCHAP Fhe Russische expeditie was in geen conditie om de Spanjaarden angst in te boezemen, maar Rezanov loste de toestand met een superbe behen digheid op. Hij zeilde, ondanks de waarschuwingen van het Spaanse fort de havenmond voorbij, tot buiten het bereik van de kanonnen, wierp toen het anker uit en trok daarna met een twintigtal in prachtige uniformen uit gedoste mannen naar de kust. Rezanov en zijn mannen werden uitgenodigd op een Lucullus-maal, waar kostbare spijzen op zilveren schotels werden opgediend, waar de gasten op de grond of op inlandse ta pijtjes moesten zitten. Rezanov wenste bont, weefsels en kostbare edelge steenten uit te wisselen voor graan, fruit en vlees, maar dat was een be slissing, die door de gouverneur van Californië en niet door de plaatscom mandant Arguello kon genomen wor den. De onbevreesde en onomkoopbare gouverneur kwam. Er mocht geen han del gedreven worden met vreemde schepen. Orders van Madrid. Maar de Spaanse kolonisten negeerden zijn ve to, zij waren er op gebrand het fijn Orenburg-laken, het bont, de sabels en het kantwerk, dat de „Juno" bij zich had, over te kopen. Om menselijke redenen stond de gouverneur Arrilage toe graan te ver kopen voor baar geld, maar de be manning van de „Juno" ging over tot een zeer drukke ruilhandel met de inlandse opperhoofden. De scheepslui lieten zich meeslepen door het lui Californisch leventje en tussen de twee rassen ontstond een vriendschap, die door de gezaghebbers niet kon goedgekeu- 1 worden. Het staccato van de Russische harmonica's DROMEN Dezanov besloot terug naar Moskou te trekken om van Alexander I te verkrijge-, dat hij naar Madrid zou afgevaardigd worden om een Russisch Californië te veroveren. Maar hij zou Madrid niet bereiken. Ook Moskou niet. Te Sitka werd hij ziek. Hij wilde niet rusten en zijn slede trok door de bittere koude van de Siberische win ter voort van posthuis tot posthi1 's. Maar in de slede zat een dood man en in Juni 1807, een jaar na zijn vertrek uit San Francisco, süerf Rezanov te Krasnovarsk. De Russische plannen in Californië eindigden niet met de dood van Re zanov. Alexander I. ingelicht over de zwakte van het Spaans garnizoen, zond in Februari 1811 het fregat „Che rikov" met kapitein Kostov uit voor de stichting van een Russische kolonie in het gouden land. Veertig jaar na de Spaanse vestiging in San Diego kwam 't Russisch antwoord. De kolonie werd opgericht 60 km noord waarts van San Francisco en een 25-tal km landwaarts in de Bodegabaai. De bedoeling was van alle gebieden noordelijk van San Francisco Russisch be zit te maken. MEESTER VAN NOORD- CALIFORNIë V r werden overeenkomsten afgesloten met inlandse opperhoofden, die meer dan duizend kilometer van de Californische kust onder de bescher- 800 H.A. wordt reeds gerooid in Zeeland en WBrabant £AP een bijeenkomst van de Tuin- bouwcommissie te Goes kwam ook ter sprake de schade en het herstel aan en van de boomgaarden in Zee land en W.-Brabant. Dat bij de behandeling van de wet op de Watersnoodschade door de Twede Kamer bijzonder veel aan dacht is besteed aan de fruitteelt sector is volgens de vergadering mede te danken aan het werk van de or ganisaties en de watersnoodcommissie De vergoedingsregeling voor de ver loren gegane boomgaarden is nog on bekend, maar men verwacht, dat de reeling een redelijke schadeloosstelling zal inhouden. Van de plm. 1200 ha fruitteelt, welke in Zeeland en W.-Brabant als verloren moet worden beschouwd is reeds voor ruim 800 ha rooivergun- ning uitgegeven. De taxaties zijn, behalve voor Krui- ningen en Schouwen, practisch klaar gekomen. Voor de groentesector is men reeds klaar met de taxaties en het wachten is hier op de vergoedings normen. De herinplant van boomgaarden zal over het algemeen moeten wach ten tot herfst 1954 en in verscheidene gevallen zelfs tot herfst 1955. De vergadering achtte het noodza kelijk, dat de vergoedingsnormen op korte termijn bekend worden opdat met spoed aan de financiële afwik keling kan worden begonnen. ming van de Russische tsaar stelden. Waarschijnlijk wisten de inlanders niet wat ze tekenden, maar er werden reeds koloniale rijken op minder dan dat gegrondvest. Mexico, dat na zijn onafhankelijkheid van het Spaanse rijk gewonnen te hebben, bevreesd was voor het westwaarts dringen van de Verenigde Staten, wenste Rusland als schild te gebruiken en gebruik ma kend van deze toestand was Rusland in 1824 in feite en in rechte meester van Noord-Californië. Alleen de ar beidskrachten ontbraken nu nog. Twintig jaar later werd het plan, op gesteld door Rezanov, door Ameri kaanse mijnontginr. - aanvaard. Re zanov was de eerste geweest om het voordeel in te zien van de invoer van Chinese arbeidskrachten. Daarna kwamen dc bekommeringen om staatshervorming in Rusland. Het Californische project werd op de ach tergrond geschoven, tot de mening veld gewonnen had, dat de Heilige Rusland zich niet met uit nieuwe land, zijn nieuwe problemen en zijn nieuwe politieke g-dachten moest inlaten. De expansie werd stopgezet, het tsaristisch regime was uitgeleefd, maar tot in 1841 zouden de Russische arend en het Griekse kruis op het Fort Ross in de Bodega-baai wapperen. Toen werd het onderhoud te kostbaar en verkocht Rusland alles voor 30.000 dol lars aan een romantische Zwitserse BIER-PRIJSVRAAG In Uw blad van Vrijdag 23 October 1953 schrijft U van de ongewone dag, die U bij De Drie Hoefijzers mocht be leven. Met leedwezen hebben mijn huis genoten en ik gelezen, dat ze zich toch niet aan de reglementen gehouden heb ben, daar in de prijsvraag uitdrukkelijk stond vermeld, dat men met EEN woord de kwaliteit van het bier moest weer geven. De winnaar is geworden: „Met liefde gebrouwen.' Dit bestaat, als ik vroeger goed heb leren tellen, uit drie woorden. Waarom dient dan dat puntje in het reglement, als hier geen aandacht aan besteed wordt! Tot onze spijt hebben wij dus moeten concluderen, dat de prijsvraagcommissie toch werkelijk gefaald heeft, doch hier over kon met haar niet gecorrespondeerd worden. Het is mij daarom een waar genoegen, dat ik langs dze weg die fout aan het licht heb kunnen brengen. W Commentaar van de Brouwerij: De Brouwerij kan uiteraard met de geachte inzender niet discuteren over het beleid van de Jury. De inzender legt ten on rechte de nadruk op het woordje EEN, hetwelk in de publicatie van de Brou werij zeker niet als een telwoord was bedoeld. TN DE algemene ledenvergadering van 18 Juni 1953 van de Coöpera tieve Zuivelfabriek te Raamsdonk werd op voorstel van het bestuur be sloten tot het bouwen van een kaas makerij. Hiermede werd weer een steentje bijgedragen tot het vestigen van een nieuwe industrie in de pro vincie Noordbrabant. De kaasindus trie is in Noordbrabant nog betrek kelijk jong. Wel zijn er sinds enkele jaren een of twee kaasfabrieken, maar hier bleef het dan ook bij. In de jaren na de oorlog zijn er ver scheidene dergelijke fabrieken bijge komen en momenteel leeft onder ver schillende coöperatieve verenigingen de hoop ook een kaasfabriek te bou wen. Gezien de resultaten, welke tot nu toe kwalitatief bereikt zijn, mag men zonder aarzeling concluderen, dat de Brabantse kaas van zeer goede kwaliteit is. De kaasfabriek te Raamsdonk wordt gedeeltelijk ondergebracht in de be staande fabriek. Hierdoor worden de bouwkosten aanmerkelijk gedrukt. Een kaasfabriek kan men onderver delen in vier afdelingen. Op de eer ste plaats de kaasmakerij. Dit de af deling waar de melk woor middel van stremsel wordt gescheiden in wei en wrongel. De wrongel wordt in de vol gende afdeling, het perslokaal, samen geperst tot een vaste substantie. Ver volgens wordt de kaas in het pekel- lokaal gezouten. Na enkele dagen heeft de kaas voldoende zou opgeno men en kan dan worden overgebracht naar het pakhuis. In het pakhuis on dergaat de kaas de noodzakelijke rij ping. De tijdsduur welke de kaas in het pakhuis blijft bepaalt of men met jonge, belegen, of oude kaas te ma ken heeft. De kaasmakerij en het perslokaal worden in de bestaande fabriek on dergebracht. Het pekellokaal en pak huis worden ondergebracht in een daartoe nieuw te bouwen gedeelte, wat aansluit op de bestaande fabriek. 4500 L. MELK PER DAG. |~)EZE BOUW werd zo opgesteld, om de logische productie-gang van de kaas te kunnen volgen. Aanvankelijk zal worden begonnen met het verka zen van 4500 liter melk per dag, Met deze productie krijgt men een onge veer geelijke hoeveelheid wei, wat een uitstekend voedsel is voor kalf en varken. Daar wei echter voor de le den der fabriek een onbekend voeder middel is, zal men eerst hieraan moe ten wennen. Het is echter gebleken, dat de boeren zeer goed met dit kostbare voedsel kunnen omspringen, zodat ook de boeren van de fabriek te Raamsdonk hierop wel raad zullen weten. De leiding van de bouw berust bij de architect van de Brabantse Zuivel- bond de heer Kramer te Oosterhout. Terwijl de Technische Dienst van de Kon. Ned. Zuivelbond een gedeelte van de inrichting onder hare bescher ming heeft. De bouw werd na aanbesteding op gedragen aan de Gebr. Blom te Raams- konsveer, die reeds veel ervaring hebben in de bouw van zuivelfabrie ken. Verder zal de apparatuur groten deels geleverd worden door de N.V. Volma te Grouw (Fr.). 31 October-6 December Voor kinderen van 8 tot en met 80 jaar pEN vijftiental prominente midden- standszaken in Zeeland organi seert van 31 Oct. t.m, 5 December een „Zeeuwse Kleurwedstrijd". Aan ieder, die in deze zaken tijdens de wed strijdperiode voor minstens f 15 in to taal besteedt, wordt een boekje over handigd. inhoudende 6 tekeningen om HEER GERARD MEEUSEN ontvanger van de gemeente Essehen en te vens archivaris, is eenvoudig een wandelend geschiedenisboek. Hij ver telt tussen het tikken van een aanslagbiljet voor de een of andere gemeen telijke belasting door precies wanneer de abt van Tongerlo voor de eerste keer in Essehen kwam en terwijl hij een enveloppe sluit, zegt hij rustig, dat in het jaar zoveel de moordenaar de Beuckelaer in zijn woondorp ter dood werd gebracht. Terwijl de archivaris een nieuw formulier in zijn type machine draait, geeft hij een complete verhandeling over de geschiedenis van het dorp Huybergen en nog voor hij enkele toetsen heeft aangeslagen, geeft hij een aantal feiten en toestanden uit het kerkdorp Nispen weer, zo snel en zo vaardig, dat de luisteraar tot de conclusie komt hier te doen te heb ben met een man, die zich geheel aan zijn liefhebberij, de historie heeft gegeven. U\ie conclusie wordt bevestigd door de heer Gerard Meeusen zelf, want alles wat hij in-een-vloek-en-een- zucht in het midden brengt, weet hij te staven door het te voorschijn halen van vergeelde bladeren uit zijn enor me archief, dat over enkele dagen in de kelder van het nieuwe gemeente huis zal worden opgeslagen en dat door de archivaris van dag tot dag wordt bijgewerkt. HEEMKUNDIGE KRING J~te heer Gerard Meeusen eerste plaats een is op de zeer gezellig causeur. Met zijn Vlaamse tongval kan hij de bezoekers enkele uren meesle pen in de geschiedenis van Essehen, Huybergen en Nispen: een historie, die zeer bewogen kan worden genoemd. Het was echter niet de bedoeling, dat de heer Gerard Meeusen uitvoerig zou verhandelen over de moeilijkheden van de Franse tijd en het gilde van de smokkelaars. De opzet was hem iets te laten vertellen over zijn heemkun dige kring, die enkele jaren geleden ter ziele ging, maar die, nu er nieu we mogelijkheden zijn ontstaan, weer is opgericht met een ledenaantal zo als de kring dit nimmer heeft gekend. „Ik kan misschien maar het beste beginnen met de naam van onze heemkundige kring mee te delen", al dus de heer Gerard Meeusen. „Die naam is niet kort, want onze vereni ging heel officieel „Heemkundige studiekring voor het grondgebied van de voormalige heerlijkheden Esschen- Kalmpthout en Huybergen". We beslo ten tot de heroprichting van deze ver eniging over te gaan, omdat we wisten dat burgemeester Dierckxsens zou toe staan, dat wij enkele lokalen gingen betrekken op de zolder van 't nieuwe gemeentehuis. Er deed zich een unieke gelegenheid voor om bijv. over te gaan tot de inrichting van een mu seum. Burgemeester Dierckxsens stelde ons niet teleur, maar gaf weldra zijn toestemming. Wij konden de beschik king krijgen over de gehele zolder als wij maar zouden zorgen voor een in richting, waaraan de gehele bevolking iets zou hebben. OP DE ZOLDER te kleuren Er zitten 3 series tekenin gen in dit boekje en wel één, bestemd om gekleurd te worden door kinderen t.m. 9 jaar; één voor kinderen van 10 t.m 15 jaar en tenslotte één voor ouderen dus vooi de kinderen tot en met 80 jaar! Bovendien vinden deel nemers van de laatste categorie op hun tekeningen een wit bord. dat zij dienen te voorzien van een reclame tekst of een slagzin, die moet slaan op de zaak waar zij het boekje heb ben ontvangen. Met goed recht kan men dus zeggen, dat deze wedstrijd er een voor het gehele gezin is! De inzendingen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heren Louis Heymans. J. H. Klarenbeek en A. G. Wagensveld. Voor de beste in zendingen van iedere serie zijn be schikbaar: le prijs van f 100; le prijs van f 50; 4e prijzen van f 25 en 10 prijzen van f 10. In totaal 48 prijzen tot een bedrag van f 1050 in de vorm van waardebonnen, die men kan be steden bij de deelnemende zaken. Deze vindt men in Axel, Kapelle. Middel burg oostburg, Terneuzen en Vlissin- gen. Voor 19 December dienen de te keningen bij de Jury ingezonden te worden. Dat ieder Zeeuws gezin mee- kleure! UYE begroting van de keuringsdienst voor vee en vlees over 1954 werd vastgesteld en de begroting burgerlijk armbestuur alsmede de rekening van de begroting 1953 werd goedgekeurd. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer B. Nieuwen- huisen. Besloten werd toe te treden tot de Bouwkas voor Nederlandse Gemeen ten. De gemeenterekening 1950 werd voorlopig vastgesteld met voor de ge wone dienst een saldo van f 9497.95. Tenslotte kwam de begroting 1954 ter tafel waarbij een uitgebreide discus sie volgde, o.a. vroeg de heer Mol naar de zijns inziens grote post voor een nieuw inrijhek aan de algemene begraafplaats. Besloten werd deze post in te trekken. Door verplaatsing van het hek wordt practisch hetzelfde re sultaat verkregen wat een belangrijke kostenbesparing betekent De heer Simonse informeerde naar de noodzaak van de aanstelling van een derde ambtenaar ter secretarie. De voorzitter antwoordde hierop dat dit nodig was gebleken in verband met de langdurige ziekte van de ge meente-ontvanger. De begroting die sloot en nog een post „onvoorzien" had van f 3711, werd aangenomen. Bij de rondvraag tenslotte vroeg de heer de Leeuw naar de huisvesting van de evacué's die zijns ia^ens te wensen over liet. De voorzitter zegde toe dat een regeling zal worden ge troffen. De heer de Mol wenste een gedeelte van het trottoir in de Dorpsstraat ver beterd te zien, waarop de vorzitter mededeelde, da dit gedeelte opnieuw bestraat zai worden. ("NP 14 Mei 1954 wordt het gouden bestaansfeest gevierd van het Cisterciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk (gemeente Vlijmen) en tevens de herdenking van het feit. dat de Orde der commune observantie na de Hervorming weer in Nederland gevestigd werd. Naar aanleiding hiervan heeft zich een comité gevormd om dit feest op passende wijze te herdenken. Het secretariaat is gevestigd Grote Kerk 14 te Vlijmen. Biro vullingen 10/ Dit is de heer Gerard Meeusen uit Essehen. Hü trekt een lade open van zijn enorm archief. Hy heeft talryke vrienden rondom zich weten te ver zamelen en een heemkundige kring gevormd, die de geschiedenis van Es sehen, Kalmpthout en Huybergen navorst. YY/ij zijn dus onmiddellijk aan het werk getogen, hebben adviezen gevraagd aan de bekende heer J. Werz uit Roosendaal, die een goede vriend van onze vereniging is en wij hebben thans de plannen klaar ,die wij zullen In de uitstalkast van een scheepvaartmaatschappij te Londen, die een wekelijkse dienst op Austra lië onderhoudt, waren enige tientallen jaren ge leden drie reusachtige klompen goud, afkomstig uit de goudvelden aan de Grey Range en toebe horend aan de regering van Nieuw Zuid Wales, tentoongesteld. Deze uitstalling had geen ander doel, dan de lust tot emigratie naar de Australische gewesten op te wekken. Natuurlijk stond er voortdurend een agent bij de étalage op wacht, of hij liep lang zaam heen en weer. Op een middag kwam uit de richting van Cha ring Cross een eenvoudig gekleed heer de Pali Mal! op. De linkerhand hield hij in de zak en met de rechterhand streek hü voortdurend over zün pet. De man in kwestie keek onder het lopan naai de huisnummers. Aangekomen bij de winkel naast de scheepvaartmaatschappij, bleef hü staan Op dit ogenblik werd juist een vat naar buiten gerold „Hallo, Stephen", riep hü- De winkelbediende keek op. „Zo Bill", zei deze. „ben jü het? Kom maar hier." Beiden gingen daarop in de kelder van de win kel, waar Stephen juist het vat uitgerold had. „Je hebt dus mijn briefje ontvangen. Bill?" „Ja, wat is er aan de hand?" „Heb je al van net goud gehoord, dat op het ogenblik in Australië gevonden wordt?" „Je wilt me toch niet overhalen om naar Austra lië te gaan? Als dat zo is. kan ik je wel zeggen dat al je moeite vergeefs is." „Nou ja. maar zo'n mooi dik goud klompje zou je toch wel willen hebben?" „Zanik niet. vertel liever waar je mü voor no dig hebt." „Ook al goed Hiernaast in de kast liggen drie klompen goud, zo dik als een kinderhoofd Laten wü proberen in de straten ons geluk te beproeven' „Dat lijkt mij een gevaarlijk zaakje, Stephen, hoe zit dat met de bewaking?" „Een klabak staat voortdurend voor de „kast" Die moet weg. Daar kan die jongen van jou voor zorgen. Wat wü nodig hebben, is 'n bestelauto. Jij moet, laten we zeggen, overmorgen, een van je leren jassen aantrekken en een betere pet op je hoofd zetten, dan je op het ogenblik hebt. Met de auto rijdt je dan voor de deur hiernaast. Hoe laat het moet zijn, zullen we nog wel nader bepalen. Stuur in ieder geval vast die jongen van jou bij me, dan kan ik hem de juiste instructies geven En nu moet ik je nog iets laten zien." De beide „goudzoekers" verhieven zich van hun zitplaats, liepen de kelder door en kwamen op een binnenplaatsje, waar Stephen een deur open maakte en een voorwerp te voorschün haalde. „Tjonge, dat is een politiehelm", riep Bill uit. Twee dagen later, omstreeks drie uur hield een bestelauto voor de winkel naast het kantoor van de scheepvaartmaatschappij stil. Achter het stuur zat een chauffeur in lederen uniform. Vooi de uitstalkast van het scheepsbureau wandelde een agent heen en weer. Toen hü tot voor de keldet van het belendende huis aangekomen was, voelde hü zich plotseling aan de arm getrokken. De agent keek op. Een kleine jongen stond huilend naast hem Zün vader was door een luik gevallen er zat nu in „een gat met water" en kon er niet uit •romen „Helpt U mijn vader toch alsjeblieft," snikte dc kleine „Waar is je vader dan?" vroeg de agent. „Hier in de kelder Kom nu toch vlug. anders verdrinkt hü" De agent wierp vlug een onderzoekende blik op straat en daar hij niets bijzonders zag, besloot hij zün post te verlaten om een mensenleven te redden. De jongen duwde hem als 't ware de kel der in. Niet zodra echter was de agent in de kel der aangeland, of de ijzeren deur sloeg achter hem dicht. Op hetzelfde moment zette de auto zich in be weging. De chauffeur, die klaarblijkelijk draaien wilde, reed achteruit. Door een verkeerde bewe ging reed de auto met en vaart tegen de uitstal kast aan. De spiegelruit brak in duizend stukken, de auto reed nog enige decimeters achteruit en de goudklompen vielen in de bak. Op dit ogenblik gaf de chauffeur vol gas en reed weer naar bui ten. Toen de bedienden van de scheepvaartmaat schappij van hun eerste schrik bekomen waren, Ülden zij naar buiten en gelukkig nog bijtijds om de chauffeur, die zich kennelijk met zün buit ver wijderen wilde, te grijpen en uit de auto te trek ken. Op dit ogenblik snelde een politie-agent na derbij. Maar het was niet dezelfde, die in de kelder was verdwenen. „Zo, knaap, stap eens even uit en help me een handje met die goudklompjes." De gesnapte dief scheen gelaten In zijn lot te berusten. Hij verliet zijn zitplaats en legde de tukken goud weder in de uitstalkast neder. „Ziezo, jongelief, en nu rijd je me naar het po- itiebureau Charing Cross. En een beetje vlug" De auto zette zich in beweging en verdween met grote snelheid. plotseling kwamen de employé's van de scheep vaart-maatschappij weer naar buiten. „Waar is hü, waar is hij", riepen ze. „Naar Cha ring Cross. Daar, daar gaat hij juist de hoek om." De mensen liepen wat ze lopen konden. In Cha ring Cross was van een bestelauto met een poli tieagent niets te zien. De goudklompen, die de chauffeur weer naar binnen gebracht had. waren niet dezelfde geweest, als die eruit genomen waren Die bleken van geel koper te zün. kunnen verwezenlijken in de loop van de aanstaande winter." „Op de eerste plaats zullen wü 'n museum stichten. Wü hebben de be schikking over voldoende materiaal en zeker voldoende steun om een aardig museum in te richten, waar aan de bevolking werkeiyk iets zal hebben. Daarnaast zal op de zolder een boe- ren-keuken worden gebouwd. Ook hiervoor hebben wü reeds materiaal. Tenslotte zijn wü voornemens op de zolder een gevangenistafereel uit te beelden. Door middel van een wassen pop zal de moordenaar de Beuckelaer, die in 1767 in Essehen ter dood werd gebracht worden voorgesteld." De heer Gerard Meeusen vertelde tenslotte, dat de heemkundige kring een periodiek uit zal gaan geven in de geest van „De Ghulden Roos" te Roo sendaal. „We zün enthousiast aan dit alles begonnen en wij zullen het we ten door te zetten", zo besloot de ar chivaris het gesprek. Paarden - Rundvee. Voor de vlugge en prompte uitbet. van mijn op 26 Oct. onteigend veulen, verzekerd bij de On- derl. Veeverzek. M. te Hulst betuig ik hiermede mijn wel- gem. dank. Ieder paarden- en veehouder kan deze Mij. ten zeerste worden aanbevolen. Kloosterzande, 27 Oct. 1953. Wed. J. Baart-Bogaert Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van deelneming, wel ke wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlüden van onze dierbare vrouw, moeder behuwd- en grootmoeder GEERTRUIDA ARS-WAGENAAR bijzonder aan de H. H. Gees telijken en de Wijkverple ging. Uit aller naam: A. Ars Ovezande, 31 October 1953. internist. MAANDAG 2 NOVEMBER te Terneuzen DINSDAG 3 NOVEMBER te Sluiskil houdt op MAANDAG 2 NOVEMBER Dames en heren die wen sen mee te werken aan de uitvoering van de op 13 April 1954, kunnen zich tot uiterlijk 21 Novem ber a.s. aanmelden voor de Chr. Oratoriumvereniging W. 't Hooft, Kamperfoelie straat 20, voor de Goesse Oratoriumvereniging Nieuwstraat 23. 710-o MEVROUW JONKERS te Goes, Nieuwstraat 2, vraagt tegen 8 Nov. a.s. een DIENSTBODE voor dag en nacht en een WERKVROUW Door de Directeur van Ge meentewerken van Middel burg zal namens B. en W. bij inschrijving worden staande op de Markt te Middelburg. Verkoopvoorwaarden zolang de voorraad strekt vanaf he den verkrijgbaar op het Bu reau van Gemeentewerken. Stadsschuur 1, Middelburg. DE NOTARISSEN te GOES zullen op Dinsdag 10 Novem ber 1953, des avonds om uur te Goes in de „Prins van Oranje" Publiek Verkopen: 1. Notaris Jonkers. Voor Me vrouw de Wed. Ir. J. H. C Kakebeeke te Kloetinge: het woonhuis met schuurtje en tuin te Kloetinge, Lewestr no. 26. met het- erfpachts- recht van de grond, kad. Sectie A 643 groot 8 aren. 2. Notaris van Dissel, inge volge art. 1223 B.W. 't woon huis te Goes aan de Matth Smallcgangebuurt no. 50 met het erfpachtsrecht van de grond, kad. Sectie D no. 2282 groot 1.75 are. Beide percelen zijn vrij van huur en te bezichtigen Maan dag 2, Woensdag 4 en Vrijdag 6 November van 24 uur nam. 757-0 per stuk Alle Biro ballpoints zijn thans voorzien van vullingen met de nieuwe blauwe vervaardigd volgens een geheim procédé 1 Droogt direct 2 Blijft altijd leesbaar 3 Vloeit niet uit M Vlekt niet C Kan, indien lodig, óch nakkelijk /an de vingers worden verwij derd Zeeweringsmateriaal, Dekkersgerief en droge eiken takkebos aan voordelige prijzen. lJzerenhandstraat 16 HULST. 736-0 IN DE Lieve V 's Hertogei Feiitener kende kui te Naardei M. Koning overgedraj Dr. F schilderij De Z\ land. De op daden der g schouwd. Zi archief dier De b< door Maria'; naastenliefd gelie trouw schap in go< Broederscha tigheden, w UV o naam Zi ter in zwa se maaltijden diend. Doch 1 makkelijk dezi machtigen. T a kers met de vereerd. Onde der Broedersel matig zwanen Doch er kwa: 1553, na het c liaan van Egi ren ende To selsteyn To C maline Frangi gerde zwanen boden keerden van het landg De broeders h was er wel i zwaangebraad, men deze dien Ook Prins zond in 1562 toezegging, dat schenken. Na h er geen zwam weest. ]~te Hervormii Duitsland b in de Broeders loofsovertuiging oude Religie, in de gelederen stond. Het heili schap deelde h ters en kerkei baarheden gere De uitreikinj en geld) moes doch de Broed staan. In 1580 slag de Broede jaarden goud ten en de bran (A van rheumatiel en zenuwpijnei doende verdrei geen beter mie Togal baat falen. Togal zui is onschadelijk Bij apoth. en f 8.88. (Van onze lu TTE mens, grotere tuig uitvond niet tevreder de straalaar weer een vooruit. In den de snelh boven die vai schijnlijk komst de sne worden. Maa bluffende ha voor moeilij hier zijdelin houden. van Eén bet landen heden, deze fj digende men wel omkeren seerd op omkeren deze met nog de o landing -o-r, hetge bepaald te rempai van he Men of 11CUC". Tot n bevredigend den. De 1 en langer, niet bep vond de loopbaan bekorten. renisystemen Pogingen op resultat een s van d< hetze "*""YCU van c vliegtuigen. Tot nisch onuitvoerfc EE r^e oplossing technisch is m over systeem var gedeeltelijk een systeen ten te construer kleppenstelsel systeem ment, a geheel recht na geeft aangezien i

de Stem | 1953 | | pagina 4