ERRES Diamanten school jubilé Landbouwwinter- te Goes HET VLASSERSWERK VAN STANDDAARBUITEN Geschenk der veertigduizend aan de gouden K.A.B. belooft Enthousiasme K ZUID-BEVEL AND voor: Propaganda-actiestart weldra veel WALCHEREN Lezing met lichtbeelden Woonruimte-commissie te Baarland aangevuld Dieper inzicht vestigen Voor ERRES Erres, F.M., A.M. Voor ERRES DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 DE DIRECTEUR BEPLEITTE EEN CURSUS DUUR VAN DRIE JAAR „De ontwikkeling van de dubbele boekhouding tot heden". Tussen 1893 en 1953 Rookverdrijving Kloetingse Raad kreeg nieuw reglement van orde Bedrijfsresultaten minder denderend Voorzitter C. SWEERE „Onderwijs nog altijd belangwekkend RAMPGEBIED BIJNA GEHEEL AAN DE ZEE ONTRUKT WEER EEN TUINBOUW- MIDDAG TE GOES DE, Z.L.M. besloot op 21 Dec. a.s. te Eervol ontslag Zondagsdienst doktoren GOES In 't voorjaar weer Mattheus Passion RUIMTELIJKE WEERGAVE Wed. J. Rademakers Hulst J. de Koning-Vereecken MIDDELBURG VLISSINGEN Om 't bijzonder middel baar onderwijs P. POLSPOEL AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG opt Met 00k 14 £)E RIJKSLANDBOUWWINTEKSCHOOL te Goes, welke met die te Gro ningen de eerstewas, welke in Nederland is opgericht, vierde gisteren haar diamanten jubilé, met een Ontwikkelingsdag, waarop niet minder dan zeven inleiders aan het woord kwamen. Daar de inspecteur van het land bouwonderwijs. de heer Veenstra. in verband met het .spoorwegongeval te Rilland, niet op tijd aanwezig kon zijn, kwam. na hei inleidend woord van de heer Lindenbergh. vice-voov- zitter der commissie van toezicht, di rect de directeur der school, ir J. Ver steeg. met zijn inleiding over de her ziening van het leerplan der land- bouwwinterscholen voor de dag. Deze herziening was volgens de spr. drin gend nodig, gezien de omvang van de noodzakelijke leerstof, welke de laat ste jaren steeds toenam Er zijn drie manieren om dit te* bereiken, n.l. ver andering van de 2-jarige opleiding in een 3-jarige; verlenging van de op leiding binnen de 2 jaar met één maand per jaar of uitbreiding van het aantal lesuren per week. De voor- en nadelen van de drie systemen zette spr. objectief uiteen, om tenslotte te concluderen dat het eerste verre de voorkeur 'erdiende, daar dan, behalve aan de theorie ook genoeg kan worden gedaan aan de practijk, aan de eco nomie en aan de culturele vorming. Bij de discussie gaf de heer P. Bom de voorkeur aan het tweede systeem en wilde desnoods de school tijd opvoeren tot 9 maanden per jaar De heer van Dijk. directeur der l'and- bouwwinterschool te Schoondijke zag de oplossing in betere vooropleiding liefst ULO en dan één vol schooljaar. Dat zou z.i. een derde schooljaar overbodig maken. De inmiddels ter vergadering geko men ir Veenstra. gaf in zijn toespraak weer een andere visie op dit onder werp ten beste. Naar zijn inzicht is cok bij het landbouwonderwijs de mens teveel verdrongen door de eco nomie. Men moet het niet in de eerste plaats zoeken in uitbreiding van scholen en leerstof, maar meer in gemeenschapszin. Het onderwijs moet meer losgemaakt worden van lesbank en schrijftafel om zich voor- ai met de persoon en met het werk en denkmilieu van de leerling bezig te houden. FELICITATIES QVERIGENS bleek spr. bijzonder tevreden over de geest op de Goese school en over de prestaties van directeur en leraren. Hartelijk feliciteerde hij hen. evenals de com missie van toezicht met de bereikte resultaten en wenste de school een langdurig en bloeiend bestaan toe in het belang van landbouwstand en gewest. De heer Philips e bracht de geluk wensen van het provinciaal bestuur over, memoreerde wat de school, die als gevolg van de grote landbouw crisis van 1880 tot stand was geko men. voor de ontwikkeling van de Zeeuwse landbouw had betekend en stelde zich. wat de herziening van het leerplan aangaat op het standpunt van de directeur. Dr v. Beekom, sprekend namens de Zeeuwse consulenten, betoogde dat zonder behoorlijk onderwijs een doel- (Advertentie) Door de heer C. Vermeulen zal op WOENSDAG 18 NOV. A.S. om 20 uur in de Grote Zaal van Hotel - Café „DE SCHUUR" te BREDA een interessante worden gehouden. Onderwerp: Toegangskaarten worden op aan vraag aan ons adres Leidseweg 18 te Utrecht (telef. 17023) prompt toegezonden. 759-00 heffende voorlichting niet mogelijk is Mr Schlingemanii feliciteerde na mens de ,andbouwoiganisaties. wees op de wisselwerking tussen de school en de organiaties om vervolgens na mens de Z.L.M. een kleurets aan te bieden. De burgemeester van Goes signaleerde dat de school haar stem pel gedrukt had op Goes als agrarisch centrum en verder boden de heren van Dijk en Burger nog hun compli menten aan. DE FEBRUARI-RAMP MA dit intermezzo kregen de zes andere inleiders gelegenheid hun lezing te houden. De eerste was ir Gastman, die studie bleek te hebben gemaakt over de weersontwikkeling, die leidde tot de stormvloed van 1 Februari. De storm, hoewel een snelheid hebbend van 110 km Der uur. veroorzaakte op zichzelf niet liet hoge water, dat onze gewesten zo erg trof. De oorzaak van dit laatste was een langdurige, hoven het water van de trechtervormige Noordzee woedende Noordwester, waarvan het centrum zich in de loop van Zaterdag 31 Jan. verplaatste van N.-Schotland naar Nederland. De heer S. de Regt sprak over de mechanisatie van het landbouwbedrijf en kwam tot de eindstelling. dat de voorsprong van de tractor op het paard groter zal worden en dat het paard dan ook steeds meer verdron gen zal worden door de tractor. Deze conclusie bleef niet onaange vochten. maar de inleider verdedigde die zo ad rem en geestig, dat het een lust was er naar te luisteren. Na de middagpauze heeft dr van Beekom, de landbouwconsulent ver schillende tips gegeven over het doel matig gebruik van het grasland; dr Wagenaar van de Gezondheidsdienst jR. VEENSTRA, de inspecteur van het Latidbouwonderwijs. gaf gisteren enige interessante cijfers. De eerste inspecteur van hel Landbouwonderwijs, de heer Leunis, vroeg in 1853 aan de minister Tak van Poortvliet een post op de begroting van 8500 voor het insiellen en op gang houden van twee landbouw- toiitierscholen, n te Goes en Groningen. Thans prijkt op de begroting van Onderwijs een post van vier millioen voor het landbouwonderwijs! In 1893 bedroeg het budget van de Goese school f 4000, sa larissen inbegrepen; zonder sa larissen is er nu een van f 17.000. Een eeuw terustelde Staring jr. in zijn almanak het als ideaal voor. indien 300 jonge boeren landbouwonderwijs zou den kunnen volgen. Op dit mo ment volgen 19-000 jongelieden de landbouwcursussen; de la gere landbouwscholen worden bezocht door 15.000 en de rijks- landbouwwinterscholen door 3000 leerlingen, terwijl aan de landbouwhogeschool te Wape ningen 1000 studenten zijn in geschreven. voor dieren, behandelde de preven tieve diergeneeskunde; ir Dorst van de Keuringsraad nam de problemen van het zaaizaad en pootgoed onder de loupe en de voorzitter van de ver eniging der oud-leerlingen, de heer Burger, die een onderzoek had inge steld naar het lot van „jaargang- 1918", vertelde daarover interessante bijzondrheden. Van de 18 leerlingen die het diploma behaalden, was een tiental in de landbouw en in eigen land gebleven; de rest was uitge zwermd naar alle werelddelen of in branches terecht gekomen, die zeer veel afwijken van de landbouw; een van hen bijv. was winkelier in servies goed geworden. Met enkele welgekozen woorden heeft de heer Lindenbergh de inlei ders bedankt en de zeer druk bezochte Ontwikküngsdag gesloten. ]~NE raad van Baarland kende f 800 subsidie toe aan de vereniging Alg. Kleuterschool en f 650 aan het Groene Kruis. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten het crediet voor de 1e- kening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1954 te bepalen op f 35.000 en tot het afslui ten van kasgeldleningen m 1954 tot een bedrag van f 60.000 welk bedrag gelijk is aan dat van 1953. De gemeenterekening 1951 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van f 51,49 op de gewone dienst en een nadelig slot van f 87.124,61 op de kapitaaldienst. De zittingsperiode van de leden van de Woonruimtecommissie loopt af; de leden waren: C. van Damme, J. Elen- baas. L. Lavooij, J. Melio en L. van 't Westende. De heer van Damme is zojuist wethouder geworden en der halve met verkiesbaar, de heer van 't Westende accepteert liever geen be noeming i.v.m. diens vertrek. Herkozen werden de heren J. Elen- baas, L. Lavooij en J. Melio. terwijl in de vacatures werden verkozen de heren H. Schout Hzn. en A. Beulens. Werd in de vorige vergadering be sloten tot het instellen van een rei nigingsdienst. thans is op voorstel van B. en W. besloten: het ophalen van huisvuil voor 1954 te gunnen aan de heer G. de Jonge; tot vaststelling van een verordening heffing reinigings rechten (f 3) en tot vaststelling van de grenzen van de bebouwde kom waarbinnen de dienst zal werken. Weth. van Damrae wilde nog een vraag stellen, doch de voorzitter merk te op dat dit niet gaat daar inmiddels de hamer is gevallen, een en ander tot hilariteit van de aanwezigen. Bij de rondvraag bracht de heer de Vriend de situatie in het verenigings gebouw ter sprake. Tijdens de laatst gehouden uitvoering van de muziek vereniging was de rook er ..te snijden" zodat hij het voorstel deed een venti lator aan te brengen. De heer Elenbaar is van mening dat de beste oplossing is dat er niet wordt gerookt. De voorzitter was van mening dat het wel eens wenselijk kan zijn dat er met wordt gerookt, n.l. bij een film vertoning. doch overigens kon hij zich met het voorstel verenigen en werd het voorstel de Vriend aangenomen. ANP voorstel van B. en W. kreeg de raad een nieuw reglement van orde Het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor het jaar 1954 vastgesteld tot een bedrag van f 75000. Besloten werd een nieuwe Gestci- ner-stencllmachine aan te kopen voor de prijs van f 1410. Op voorstel van B. en W. zal wor den toegetreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te As sen. Het pachtcontract. aangegaan met de kerkvoogdij der Ned. Herv, ge meente alhier betreffende een toe gangspad tot het sportterrein zal per 1 Januari 1954 worden beëindigd. De plaatselijke E.H.B.O. zal een subsidie van f 50 ontvangen over 1953 en een dito bedrag over 1954. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1954 gaf de volgen de cijfers te zien: gewone dienst f 13.879 aan inkomsten en f 15.850 aan uitgaven; nadelig slot f 1971. Tenslotte koos de raad een com missie voor maatschappelijk en cul tureel werk. Gekozen werden: ds J. Jellema: H. Entink; M. Bossert; Jac. den Toonder; L. v. d. Linde; D. Schip per en J. Kuijpers. „LIET GEVAAR, dat de belangstelling voor het vlasonderwijs ook voor dat op de school van Standdaarbuiten, zou teruglopen in verband met de nieuwe en zich ontwikkelende bewerkingsmethodes van het vlas is afge wend", aldus de heer C. Sweere, voorzitter van de vlasstichting Standdaar buiten. „Op de eerste plaats zal het nog lang duren voordat Ce nieuwe be- werkingsmethode's van het vlas een algemene ingang hebben gevonden en vervolgens zal de kennis van de groei en bloei van het vlas onmisbaar blij ven. Dat vooral is de cursisten duidelijk gemaakt", zo vervolgde de voor zitter, die meedeelde, dat de cursussen voor zwingelen en roten de onver minderde belangstelling hebben. De uitkomsten voor de vlassers over 1953 noemde de heer C. Sweere minder denderend. Tn zijn gesprek liet de heer C. Swee re nog eens duidelijk de belang rijkheid uitkomen van het onderwijs Een belangrijkheid, die thans weer eens duidelijk aan het licht treedt. De voorzitter ve. telde, dat op dit ogen- bli' de "Mgen een prijs kunnen be talen voo" vlaslint. die door de Ne derlandse bewerkers niet betaald k-m worden. Wat is daarvan de reden? Het vakmanschap van de Belgische vlassers is zo groot en overtreft nog zodanig dat van de Nederlandse vlas sers. dat de eerstgenoemden een ho gere prijs kunnen betalen, omdat zij door selectie het allerbeste vlaslint tot linnen kunnen laten verwerken. De kwaliteit is hoogstaand. De heer Sweere meende, dat dit jaar in Standdaarbuiten en Noord- hoek minstens 2500 hectaren vlas worden verwerkt. De uitkomsten van de bedrijven zijn niet schitterend omdat op de eerste plaats het vezel gehalte erg tegpnvalt Meedoe per celen brengen maar 70n kilogram vlaslint per hectare op. De gemiddel de jaaropbrengst van vlaslint per hec tare bedraagt duizend kilogram, zo dat de opbrengst dit jaar diep onder het algemene gemiddelde ligt. De heer Sweere schreef de slechte op brengst toe aan de weersomstandig heden. vooral aan de warme Pink sterdagen, die het vlas grote schade hebben berokkend. Als een tweede factor ,die de uit komsten van -de bedrijven niet den derend doen zijn, haalde de voorzit ter de opbrengst aan van het zaad: een opbrengst, die beneden het mid delmatige ligt. De prijzen van het afgewerkte vlas zijn matig. De vlas sers zullen door de lage opbrengsten zeer vroeg in de winter reeds zijn afgewerkt. Zij zouden wel graag nieu we voorraden opdoen, maar worden daarbij gehandicapt door de Belgi sche concurrentie. De prijzen van het groene strovlas zijn te hoog De Belgen overmeesteren de Nederlan ders in hun vakmanschap en bieden prijzen, die de Nederlanders onmo gelijk kunnen betalen. Caisson in stroomgat bij Ouwerkerk geplaatst LIET stroomgat van Ouwerkerk is weer wat dichter bij de sluiting gekomen. Het lag in de bedoeling, dat deze Vrijdag de eerste zgn. Phoenix- caisson als landhoofd aan de Weste lijke oever van het gat zou worden geplaatst. De mist in de morgenuren dreigde aanvankelijk een spaak in het wiel te steken, waardoor het oor spronkelijke plan. om de caisson bij vloed van zijn ligplaats tussen Schelp- hoek en Zierikzee naar Ouwerkerk te slepen, niet door kon gaan. Pas veel later kon daarmee een begin worden gemaakt en aangezien toen het wa ter reeds begon te vallen, werd het werk er niet eenvoudiger door. De ebstroom maakte inschakeling van een groot aantal sleepboten nood zakelijk, maar veertien van deze krachtige boten konden het werk vlot af en slaagden er in, de caisson ruim op tijd bij Ouwerkerk te krijgen. De plaatsing van de caisson zelf verliep buitengewoon vlot. Om onge veer vier uur des middags werd het sein gegeven om de afsluiters open te zetten Binnen een kwartier lag het gevaarte op de bodem. Er deed zich dan ook geen enkele moeilijkheid voor. Het werk van de vele arbeiders, die door het maken van lange werktij den het uiterste hebben gegeven, is hier met succes bekroond geworden, evenals de uitstekende planning van ingenieurs en technici. Met grote belangstelling zien de be woners van Schouwen-Duiveland nu uit naar het grote moment, dat het stroomgat van Ouwerkerk en daarmee het laatste dijkgat in het gehele ramp gebied zal worden afgesloten. Nog drie caissons zullen hiervoor moeten worden geplaatst en men is volop bezig om de bezinking hiervoor in orde te maken. Ouwerkerk heeft nu alleen nog maar belang bij goed weer zonder mist. Wanneer het werkprogramma kan worden gehandhaafd, zullen over on geveer tien dagen de andere caissons kunnen worden geplaatst. Goes wederom een Tuinbouwmid- dag te organiseren. Behalve een inlei ding over de positie van de fruitteler en tuinder in de P.B.O. zal op deze middag een inleiding gehouden worden over de afzetmogelijkheden voor zacht en hard fruit. Terwijl de P.B.O. ingeleid zal wor den door mr J. F. G. Schlingemann zal voor het 2e onderwerp nog een nader te noemen spreker gevraagd worden. Gedeputeerde gtaten van Zeeland hebben met ingang van 1 November 1953 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer J. H. H. Wiert- sema opzichter A. bij de Provinciale Waterstaat in verband met zijn be noeming tot technisch ambtenaar le klasse bij de Cultuur Technische Dienst. Zondag wordt te Goes de dienst waargenomen door dokter Bruynzeel; te Middelburg door dokter Boerwin kel; te Vlissingen door dokter v. Koo- ten en te Heinkenszand Arendsker- ke en Wolfaartsdijk door dokter Sta- verman. Dokter Luyckx te 's-Heeren- hoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom. DIENST DIERENARTSEN Morgen wordt op W. Zuid-Beveland de dienst waargenomen door de heren joh. Klaassen te Heinkenszand en A. Elzerman te Goes. (Advertentie) Samenwerking lussen twee oratoriumverenigingen Enige tijd terug hebben de besturen van de Christelijke en Goese Oralo- riumvereniging besproken of een meerdere samenwerking mogelijk zou zijn, in het belang der beide koren. Bij déze bespreking bleek, dat een meerdere samenwerking niet alleen gewenst, maar beslist noodzakelijk bieek om het bestaan van beide ko ren te kunnen handhaven. De ervaring heeft geleerd, dat er bij het publiek thans minder belangstel ling bestaat voor een concert dan en kele jaren geleden, wat in hoofdzaak is toe te schrijven aan de minder gunstige economische omstandighe den, terwijl anderzijds mede gezien de ligging van onze plaats de kosten van uitvoering met name het honorarium van solisten en orkest hoog zijn te noemen. Het geven van uitvoeringen van groot formaat is daardoor niet meer moge lijk. terwijl bij normale uitvoeringen spreiding zeker gewenst wordt. Besloten werd een commissie te be noemen bestaande uit 2 door elk koor daartoe aan te wijzen personen, wel ke commissie als het ware de beide besturen overkoepelt en regelend op treedt bij het bepalen van de data van de uitvoering en eventueel te komen tot het gezamenlijk geven van een Pasise-uitvoering, overigens met be houd van ieders zelfstandigheid en tenslotte het elkaar verlenen van mo rele steun bij het geven van een zelf standige uitvoering. Deze commissie bestaat uit de heren L. Overgaauw, Bielius, J. J. van Ant werpen, Ph. Wessels. Als resultaat van deze samenwer king is thans te noemen het feit. dat op 13 April a.s. in de Magdalena'kerk te Goes beide koren gezamenlijk de Mattheus Passion zal worden uitge voerd. De dirigenten zullen bij toer beurt bij een dergelijke uitvoering de leiding hebben. Voor de eerste maal werd bij loting aangewezen als dirigent van de op 13 April a.s. uit te voeren Mattheus Pas sion de heer A. Kousemaker. Indien deze proefneming slaagt, waarbij op het verlenen van subsidie gehoopt wordt is het de bedoeling dat door deze commissie om de 2 jaar op dergelijke wijze een soortgelijke uitvoering wordt georganiseerd. PIET KETTING KOMT NAAR „ARTI" Het bestuur van „Arti et Amicitiae", de kath. gemengde zangvereniging, heeft voor het herfstconcert. dat vol gende week Donderdag wordt gege ven. de medewerking weten te beko men van de bekende dirigent van het Rott. Kamerorkest. Piet Ketting; hij zal als piano-solist optreden. Ook de fluitsolist, Johan Feltkamo, zal als gast optreden. ONDERHOUD OORLOGSGRAVEN In de week van 16 November zal te Goes een colecte worden gehouden, ten bate van de Oorlogsgraven-stich- ting. Deze stichting heeft de zorg voor plm. 20.000 graven van in de oorlogen hier en in Indië gevallen mi litairen en verzetstrijders, voorzover deze graven niet door particulieren worden onderhouden. Het betreft hier niet een jaarlijkse collecte, maar een collecte voor één maal. In het comité van aanbeveling hebben zitting, behalve de burgemees ter en de wethouders, de dames A Buys-Reijnhout; P. israel-Maas; H. Pilaar-Gaarlandt. en de heren H Baaren S. Buys, ds H. A. Flinterman deken Nieveen van Dijkum ds H Stratmg H. Memelink en R Zuide- ma. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Wilhelmina d. v W Schipper-Harinck. Rose Marie d v' F. Teekamp-v. Motman, Pieter z. v. L. Hillebrand-v. Eenenaam, Beitske d v. M. Eversdijk-v. Vegten, Sia d. v. m] Korsuize-Veerhoek. Eveline d. v. E. Ponten-Duvekot, Claudius z. v. J. Ou- werkerk-Platteschor, Jan z. v. M. Schout-Nagelkerke te Rilland-Bath. Huwelijksaangiften: J. Goovers 26 j. Overal in Nederland is dit sublieme toestel enthousiast ontvangen. RUIMTELIJKE WEERGAVE biedt U op alle golfbereiken - zowel A.M. als F.M. - méér diepte, méér ruimte in het geluid. Door zijn prachtige vorm en elegante beige kleur past dit ERRES „5 Sterren"-toeste! in elk stijlvol Interieur. Ca norgen beslist eens luisteren (en kijken!) bij Uw radiobandelaar! II. 333.- ERRES „5 Sterren "-toestel, 'n van der Heem fabrikaat F)E PROPAGANDA-ACTIE. die de Diocesane KAB deze winter met alle dadendrang:, die de organisatie eigen is. zal gaan voeren, zal niet beperkt blijven tot de betrekkelijk kleine kring van vakbonden en an dere organen, die in de KAB zijn samengebracht. Ditmaal zal de KAB in zijn geheel optreden, voortgedreven door de eis ..Maak de veertigduizend vol" Veertigduizend leiden, die men on bet "ouden jubileum op 30 Mei. vol gend jaar. het Verbondsbestuur als geschenk wil aanbieden. Dat er, om dit te bereiken, een geweldige activiteit nodig is. zal zon der meer duidelijk zijn. Het gaat er niet alleen om het ledental op te voe ren. doch ook om degenen, die reeds lid zijn, een dieper inzicht bij tc brengen van de wezenlijke betekenis der KAB. die immers méér is dan een groep gelijkdenkende mensen alléén Zowel in diocesaan verband, als plaatselijk zijn er propaganda-com- missies in het leven gproepen. waarin behalve leden van de vakbonden, ook vertegenwoordigers van de andere or ganen. zoals o.a. de KAJ. zitting heb ben. AI deze commissies hebben richt lijnen ontvangen, terwijl ook plaatse lijk een streefgetal is aangenomen 7,0 denkt Bergen op Zoom het tot 4000 leden te kunnen brengen. Zun dert belooft 410 leden. Hulst 725. en P. v. Luijk 26 j., K. v. Eijsden 26 j. en C. Reitsma 25 J. Overlijden: Pieter de Mul 65 j. echtg. v. A. Duindam. 's Heer Arendskerke Benoemd. De heer J. C. van Ho ven, hoofd van de Chr. Lagere Land bouwschool alhier, is met ingang van 1 Feb. 1954 in dezelfde functie be noemd te Ottoland (Z H.I Ueinkenszand UNIFORMENFONDS „EUTERPE" Dat er onder de mannen van de vliegbasis Woensdrecht verschillende kleinkunstenaars huizen is met de op voering van de non-stop-revue ten bate van het uniformenfonds voor ..Euterpe" in de zaal Hoonderd glas helder bewezen. In een verrassend tempo volgden sketches, declamaties, zang, hawaiian muziek en verschillende goocheltrucs elkaar op. De programma-onderdelen hadden vaak zulke onverwacht komi sche wendingen dat meermalen een daverend gelach door de tjokvolle zaal klonk. Jammer was. dat dit keurige pro gramma enigszins afbreuk werd ge daan door de conferencier die met het deoiteren van enkele grofheden niet altijd de juiste toon vond. Burgemeester Derckx dankte na afloop de mannen van Woensdrecht voor de mooie avond en hun belange loos optreden ten bate van boven vermeld doel, terwijl de medewer kende dames door hem in de bloeme tjes werden gezet. Een gehouden ver loting en speciaal voor het unifor- menfonds vervaardigde smaakvol uit gevoerde boekjes lucifers, die te koop werden aangeboden, werden nog een extra versteviging voor de fondskas. (Advertentie) (Advertentie) RADIO en TELEVISIETOESTELLEN Lange Nieuwstr. 4. Tel. 345 Kivadendamme Klundert 242: wel een bewijs met hoe veel enthousiasme men zich op de ge stelde taak zal werpen. Binnenkort zal de actie kunnen worden onder steund door een affiche, dat ontwor pen is door de heer A. Dullaart uit Etten en dat op zoveel mogelijk plaat sen iedereen moet toeroepen; „Uw steunpilaar vijftig jaar! Maak de veertigduizend vol!" Er kunnen niet genoeg propa gandisten gevonden worden, te meer niet daar er hier meer wordt verlangd, dan alleen de versterking in getal van een organisatie. Op de achtergrond liggen veel grotere belangen, die zuiver ideëel zijn. De voorzitter van de diocesane pro- paganda-commissie. pater Simeon, twijfelt er niet aan. of elke katholieke arbeider zal de oproep tot hem ge richt verslaan en er gehoor aan ge ven. Het gouden jubileum moet doen denken aan de wonderbare visvangst. LAAT ONS een RADIOTOESTEL in uw huiskamer demonstreren. De weergave van 't gehele toonbereik is brillant. Aanbevelend, Radio en Televisie, Graauw. Tel. 14. FEESTAVOND K.A.B. Alhier vond de jaarlijkse feestavond van de K.A.B. plaats. Voorzitter G. Nagelkerke Azn. opende de avond en verwelkomde de gasten en de leden. Hij spoorde de leden aan. om trouw lid te zijn en door op de vergaderin gen te komen mede te helpen om de afdeling tot bloei te brengen. □e geestelijk adviseur, kapelaan Ruiter wees op de kracht van de een heid. Nu er gezorgd is, dat de arbei der de juiste plaats in de maatschap pij heeft verworven, moet nog volgen het verheffen van de arbeiders op godsdienstig, geestelijk en cultureel gebied. Hiertoe zullen in de komende winter lezingen en cursussen worden gehouden. Deze zijn niet alleen be doeld voor de jongeren, maar ook voor de ouderen. De geestelijk advi seur richtte woorden van waardering tot het bestuur, dat zoveel werk ach ter de schermen verzet. Hij betrok in deze waardering eveneens het afge treden bestuur De kapelaan hoopte, dat de leden hun waardering zouden uiten door het geregeld bezoek van de K.A.B.-vergaderingen. Het woord en de daad was hierna aan het Alkmaarse gezelschap van kleinkunstenaars „Cakie en de zijnen" dat drie uur lang door voordracht, muziek, zang, acrobatiek, goochelen en conference de gehele zaal wist mee te slepen. De bespeler van het nieuwe electrische instrument, de Clavioline, liet de zaal de vrijwel onbegrensde mogelijkheden van dit instrument horen. Geen wanklank was er in woord of zang en dit vooral maakte het geheel zo pretig. Hulde aan het bestuur, die zich wist te verzekeren van het optreden van dit gezelschap. We hopen er nog meer van te kun nen genieten op een andere keer. ONTSPANNINGSAVOND OUDEN VAN DAGEN Onder auspiciën van het Damesco mité ontspanning Ouden van Dagen, werd de bejaarden in de grote zaal van het Schuttershof een avond aan geboden verzorgd door de toneelclub van de buurtvereniging „Nieuw Mid delburg", Mevr. Don voorzitster van het Comité, die binnenkort een reis naar Zuid-Afnka gaat maken en hierdoor tijdelijk haar functie zal neerleggen, sprak een kort welkomst woord. Hierna werd op verdienstelijke wijze een pogramma, bestaande uit zang. schetsjes en muziek, afgewerkt. De heer Bostelaar, voorzitter der buurtver. ..Nieuw Middelburg" sprak in zijn slotwoord de wens uit. dat de inwoners van Middelburg de dames van het Comité financieel in staat blijven stellen dergelijke avonden te kunnen organiseren. De heer Boo- gaardt sprak namens de Bond van Ouden van Dagen woorden van dank. Dat „Nieuw Middelburg" met het verzorgen van deze avond schitterend werk verricht heeft behoeft hier geen betoog. GELDEN VOOR R.K. SCHOOL B. en W. berichtten de raad dat het bestuur van de R.K. School een som van f 3108 verzocht voor aan schaffing van meubilair en nog een bedrag van f 1562 voor artikelen van diverse aard. Voor wat de aanschaf fing van meubilair betreft menen B. en W. de verduisteringsgordijnen te moeten schrappen wat bijna f 500 be spaart. Ook t.a.v. de diverse artike len brengen B. en W. beperkingen aan en adviseren de raad f 817 in plaats van f 1562 te geven. B. en W. nog even star MAAR aanleiding van van het seminarie een verzoek St. Augusti- nus" te Sluis om een bijdrage per jaar voor iedere leerling uit Vlissingen. memoreert de meerderheid van B. en W. dat reeds eerder door de raad ver zoeken van andere middelbare bijzon dere scholen zijn verworpen. Deze af wijzende beschikking was steeds ge grond op de omstandigheid dat naar de mening van de raad voor de Vlis- singse leerlingen in voldoende mate gelegenheid aanwezig is om middel baar onderwijs te ontvangen aan de Ri.iks hogere burgerschool alhier, ter wijl bovendien in Middelburg een ge meentelijk gymnasium aanwezig is, waar de Vlissingse leerlingen klassiek onderricht kunnen ontvangen Aangezien de Middelbaar Onder wijswet geen bepalingen bevat, welke aan de gemeenten verplichtingen op leggen ten aanzien van de subsidië ring van het bijzonder middelbaar on derwijs en de hierboven aangegeven omstandigheden naar de mening van de meerderheid van het college nog volledig haar kracht hebben behou den zijn B. en W van oordeel dat het in de aanhef genoemde verzoek niet voor inwilliging vatbaar is Naar aanleiding van het vorenstaan de stellen B. en W voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De meerderheid van B en W wil dus dat Vlissingen blijft parasiteren op de bijzondere middelbare scholen, wat voor een stad als Vlissingen toch uitermate beschamend is temeer daar zij hierbij vrijwel alleen staat De hoop. dat de raag van Vlissingen zijn stad deze blamage besparen zal. is he laas zeer gering HET BEVO* KINC,SONDERZOI.fi OP T B C. Evenals 2 jaar geleden zal er in Vlissingen weer een bevolkingsonder zoek op tbc wotden gehouden. Vorige keer was de minimum-leef tijd gesteld op 15 jaar Ditmaa, zulle! ook de kinderen vanaf 3 jaar aan een onderzoek worden onderworpen Hier door is het aantal personen dat in Vlieringen voor het onderzoek in aan merking komt van 18 000 gestegen tot 24.000, In de eerste week van het volgend jaar hoopt men met het onderzoek aan te vangen. Armlastigen en zij. waarvan men overtuigd is, dat de kosten van een dergelijk onderzoek (f 1.05 per per soon) bezwaarlijk zijn, kunnen van de bijdrage geheel of gedeeltelijk worden ontheven. (Advertentie) RADIO en TELEVISIETOESTELLEN ST. JANSTEEN. Telef. 28 ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het geheime huwelijk. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: De laatste op het schavot. AXEL. Centrum, 0.30 en 9 uur: Dos sier 212 van Tokio. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Commando des doods. Vooraf een kluchtfilm. GOES. Grand: Bureau Zedenpolitie. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ivanhoe. MIDDELBURG. Electro: Robin Hood. Schouwburg: Ivoor jagers. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Geluids barrière. SAS VAN GENT. OIympia-theater,8 uur: Vrouwen zonder naam. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Ivanhoe Concertgebouw:, 8 uur: De laatst ont moeting. VLISSINGEN. Alhambra: Een avond in Parijs. Luxor: Achter de klooster muren. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Staatszaken; 3 en 8 uur: Het heilige experiment. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: Idomeneo; 8 uur: Butterfly. AXEL. Centrum, 8 uur: Het licht scheen in de duisternis; 4.15 uur; Dossier 212 van Tokio. AXEL. Prijskamp op het biljart voor kalkoenen en hazen in c de la Paix om 4 uur. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: Commando des doods, vooraf kluchtfilm. GOES. Grand: Bureau Zedenpolitie. GRAAUW. Prijskaarting bij L. Poppe. HEIKANT. Grote prijsschieting bij Jan de Jonghe, café Vrijstraat, begin 3 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30, 5.15 en 8 uur: Ivanhoe. Grote wildschieting bij Oscar Neefs om 3 uur. ST. JANSTEEN. Grote wildsbiljart- prijskamp bij Th. v. Helsland, Chassee. begin 5 uur. Grote openingskaarting voor paling bij J. Weduwe, café De Kroon, om 5.30 uur. KOEW ACHT. Prijskaarting om konij nen bij A. de Nijs om 6 uur. KOEWACHT. Prijspiering voor konij nen bij Edm. de Vos, begin 5 uur. MIDDELBURG. Electro: Robin Hood. Schouwburg: Ivoorjagers. MOERBEKE-KOEWACHT. Schieting bij Alb. Wauters, begin 3 uur. OOSTBURG. Ledel, 4.30 en 8 uur: Ge luidsbarrière; 2 uur: Alarm in de nacht express. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Om het goud van Neveda; 5 en 8 uur: Vrouwen zonder naam. TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8 uur: Ivan hoe; 2 uur: De laatste ontmoeting. Concertgebouw. 8 uur: De laatste ont moeting. VLISSINGEN. Alhambra: Een avond in parijs. Luxor: Achter de klooster muren. ZUIDDORPE. Schieting bij p. de Smet, café Centraal, begin 3 uur. ANTWERPEN - K'»n. Ned. s houwburg Het heilig experiment. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Aanval op de postwagen. GOES. Grand. Bureau Zedenpolitie. HULST. Bioscoopgebouw. 8 uur: Ivanhoe. SAS VAN GENT. Olympia-theater.8 uur: Vrouwen zonder naam. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Ivanhoe Ned. V. eigen streek van voor Triëst| waard het Bi wendil kenteiT Buiteti niet z| is; ee| hele meliji „een Washi| ben Tito Ameril te hall betekel het Lal de oppl de voel ningenl vië zijif geworc ze daanseI heidsra werd al wer sprake I lokkina moeilijl hoogd wijl sprekin We ne| druk ia besloot! maar si van 2(f kwam doch z| achtera landen I u staat) hington ze keer! een >belf een tijl „verdiej de De Re| kelen, (disside zaak ge{ delijk stemmii) (Laos, basis te| lingen, oorlog les is h| vallen: gaderind over 'nT gelijkhel overeena Chinese I gelijkheil (binnen ken vanl den uit f woord g| Brei voor zuchti\ nu U geMlt motvr kunt VLISSINGEN. - Comedie met: - Concertgebouw: Via Lissabon.

de Stem | 1953 | | pagina 2