Vande ZO „VERDIENDEN" communisten DTK GELD f De Raas van Kamp Vier LAXEERAKKERTJE5 Kooplust op aandelenmarkt Een OUtÊe "oei? Een "ooi Gezamenlijke opdracht Het spel is voorlopig uit RADIO 3 HAAGSE BRIEVEN Reinig Uw ingewanden Motie-Romme Onwettige handel in strategische materialen MOSKOU ZWIJGT VAN MIERLO bi ZOON IJ. AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Koelheid viel tegen tweede blad nP DE LANDDAG van St. Adel- U bert die ik helaas niet kon bij wonen. heeft de voorzitter mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, in zijn jaarrede verschillende belangwek kende stellingen geformuleerd. Een daarvan wil ik hier citeren, over eenkomstig het verslag van de Maasbode: „Op godsdienstig, cultureel, so ciaal, economisch en staatkundig terrein ligt er voor ons katholieken en voor onze katholieke organisa ties een gezamenlijke opdracht. Al le geledingen in de katholieke be volkingsgroep hebben niet op de eerste plaats afzonderlijk doch juist gemeenschappelijk aan deze op dracht haar beste krachten te ge ven." Een stelling, die ingegeven is door de gelukkig bij zeer velen groeiende gedachte, dat ce samen werking der standen onmisbare voorwaarde is ter verwezenlijking ener goede sociale orde; een stel ling die daarom aandacht verdient, maar die door haar formulering zonder twijfel tevens een critische beoordeling zal ontvangen. De voorzitter van St. Adelbert stelt op één lijn het godsdienstige, het culturele en het economische werk met het staatkundige werk. Vervolgens spreekt hij slechts over een gezamenlijke opdracht en als gevolg daarvan stelt hij de eis logisch bij een gezamenlijke op dracht dat alle geledingen in de katholieke bevolkingsgroep gemeen schappelijk haar beste krachten hebben te geven. Beide onderdelen van de stelling van de heer van Voortst tot Voorst doen bedenkingen rijzen. Qp de eerste plaats zou ik er wellicht ten overvloede nog eens op willen wijzen, dat de so ciale organisaties een zeer belang rijke taak hebben te volbrengen op godsdienstig, cultureel, sociaal en economisch terrein. Maar het is de politieke organisatie die haar werkzaamheid moet uitoefenen op politiek gebied. Deze politieke or ganisatie der katholieken in Ne derland, die wij als eenheidsorganisa tie nastreven, werft haar leden en haar aanhang uit alle sociale groe peringen van ons volksdeel. Als katholieke Nederlandse burgers werken boeren en arbeiders, werk gevers en middenstanders, ambte naren en personen uit welke andere stand of welk antjer beroep dan ook, samen in de katholieke poli tieke partij. Zij dienen samen te werken niet als boeren, arbeiders of werkgevers, maar als staatsbur gers, die uiteraard hun eigen be langen en die hunner groepering hebben, maar die deze in de politiek slechts willen bevorderen in het licht van het algemeen belang, van het algemeen welzijn Uiteraard zal er dus'dikwijls spra ke zijn van personele unies; dwz er spelen m de politieke organisa tie mensen een rol, die eveneens m hun eigen sociale organisaties functies bekleden of invloed uit oefenen. Maar de functies, die zij in de politieke partij of de volksvertegen woordiging (in Gemeenteraad, Sta ten of Kamer) bekleden en de ar beid die zij daar verrichten, zijn van een ander karakter dan de pos ten die zij innemen in de sociale organisaties of het werk dat zij daar verrichten. jVn zo kom ik vanzelf op het twee de deel van de stelling van Ba ron van Voorst tot Voorst. Het lijkt me niet juist om alleen te spreken van een gezamenlijke opdracht der sociale organisaties. Er is namelijk een eigen taak van elk der orga nisaties en daarop dient inderdaad een gezamenlijke taak aan te slui ten, die zoals in de rede van de St. Adelbert-voorzitter terecht is ge steld, haar bekroning moet vinden in een eigen-program der gezamen lijke organisaties. De eigen taak gaat echter voorop, zowel op de gebieden die genoemd zijn als op organisatorisch en pro- (Advertentie) pagandistisch terrein. En dan kan men de taak waar het belrngen der groepering aangaat wellicht het best omschrijven door te stellen: de arbeid ten behoeve der groep moet zo geschieden dat daarbij de belangen der anderen, d.w.z. he* al gemeen welzijn, niet uit het oog verloren wordt. En dan komt de samenwerking. Daarbij geldt, wat ook de heer van Voorst in zijn rede gezegd heeft, dat men de belangen der andere groe peringen,, op een even gelijkwaar dige plaats" moet trachten te stel len als de belangen der eigen groep. Dan kan een algemeen sociaal pro gram tot stand komen, waaruit de politieke partij kan putten bij de samenstelling van haar program. Zo „vertaald" zie ik, in de stel ling van Baron van Voorst een ge zonde en jp goede tijd gegeven prikkel tot nadenken voor velen uit de pr-wpering die St. Adelbert vormt en voor velen uit de onder scheidene andere sociale groepe ringen. en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 JTnkele jaren geleden had men het druk over de „ontsparing", die in ons land aan de gang was. De spaartegoeden zouden zo ongeveer geplunderd worden. Achteraf blijkt dat erg te zijn meegevallen. De te goeden liepen maar met een paar procenten terug en de schade is thans allang weer ingehaald. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is er bij alle spaarbanken tezamen voor 797.6 millioen ingelegd en voor 656.7 millioen teruggehaald. Dat is dus een „overschot" van ruim 140 millioen. Bij deze instellingen overheerst de kleine spaarder. De spaarder, die o.a. spaart voor aanschaf van de „grote" stukken in de huishouding. Zij bundelen op hun spaarbank boekje kleine stukjes koopkracht tot er voldoende bijeen is voor aan schaf van kleding, huisraad enz. De opgenomen 650 millioen heeft zon der enige twijfel voor het grootste deel zijn weg gevonden naar de winkelbedrijven. Het is verdiende koopkracht. Er is contant mee be taald, een wijze van zaken doen, die de bona fide handel toch altijd nog het aangenaamst is. Dit bedrag is doorgegaan naar de productie-be drijven, waar het nieuwe arbeid en nieuw inkomen verschaft heeft. Uit dat inkomen is inmiddels het koop kracht-reservoir reeds weer gevuld, zodat er van uitholling van de toe komstige koopkracht geen sprake is. Door de opeenvolging der spaar ders blijft er bij de spaarinstellin- gen ondanks het toe- en afvloeien van spaargelden, een vrijwel per manente kern. Maar ook dit geld blijft rollen via de beleggingen. Zo wel via leningen aan rijk, provin cies en gemeenten als rechtstreeks is o-a. de woningbouw er voor een niet onbelangrijk deel mee gefinan cierd. Het zijn zo enkele overpeinzin gen, bij gelegenheid van de jaar lijks op 31 October terugkerende Wereldspaardag. Het is nuttig zich eens extra op de betekenis van het sparen te bezinnen. Het is een mo tor, waardoor een flink stuk van onze welvaart kan draaien. £)R DREES heeft Professor Rom- me aangeraden de motie inza ke vrijere loonvorming in te trek ken. De regering studeert op moge lijkheden in die richting. Ze wil daarbij liever niet gebonden zijn door bepaalde richtlijnen. Vandaag zullen we horen wat Frof. Romme nu zal doen. We kunnen ons moei lijk voorstellen, dat hij zonder meer tot intrekking zal overgaan. Hij zal, naar we verwachten, toch wel iets meer verlangen dan de mededeling, dat de zaak in studie is. Studie en overleg kunnen lang duren. Op zijn minst kan er toch een termijn ge steld worden. Het verlangen van Professor Romme gaat uit naar een begin van de soepeler regeling op 1 Januari a.s. Kan die datum niet aangehouden worden? £)E RECENTE ONTDEKKING te Milaan van het gehele en gecompli ceerde netwerk ener Russische organisatie voor de aankoop van stra tegische materialen, vooral aluminium en koper, heeft het hoofdkwartier van de Italiaanse Communistische Partij in moeilijkheden gebracht. Dit hoofdkwartier immers is de feitelijke eigenaar en beheerder van al die in- en exportmaatschappijen in Italië, die de gehele handel met de com munistische landen in handen hebben. Deze maatschappijen ontvangen een commissieloon van 8 pet. op alle transacties. Volgens een matige schatting betekende dit in 1952 een extra inkomen van 3.500.000 gulden voor de Communistische Partij. r\E UITGEBREIDE organisatie voor deze onwettige handel in strate gische materialen, die de oorlogsin dustrieën in de communistische lan den zo hard nodig hebben, heeft haar hoofdkantoor in Zwitserland, waar van de Roemeense handelsattaché te Bern, Joseph Magura, directeur was. Vorig jaar werd Magura geassisteerd door een beruchte Italiaanse commu nist, Giulio Baggio. Deze was door een Italiaanse rechtbank wegens moord tot levenslang veroordeeld. Hij slaagde echter er in te ontsnappen en vond asyl achter het IJzeren Gordijn. De vertakkingen van de organisatie zijn over de meeste landen van Euro pa verspreid, waar de landelijke com munistische partijen eveneens haar in- en exportmaatschappijen hadden (Advertentie) "fTlTTlT Niet krabben. De helder (Ir, II IV Vloeibare D.D. D. kal- AJ U vA meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Yfe Y|| TBT| HUIDAANDOENINGEN JLP. MW,MWt gevestigd en hun bankrekeningen had den geopend. Het systeem, dat jaren lang met succes heeft gewerkt, komt hierop neer, dat een van de vele com munistische in- of exportmaatschap pijen voor een werkelijke of fictieve maatschappij in Frankrijk, Nederland of West-Duitsland handelde. Een van de geassocieerde banken in het be trokken land opende een rekening courant: het benodigde geld kwam van de handelsattaché in Bern. Wan neer de transactie was afgelopen werd de rekening weer gesloten. De mate rialen echter waren dan binnen en werden via Italië naar de landen ach ter het IJzeren Gordijn gevoerd. Door de ingewikkelheid van het vervoer was het voor de vrije landen al zeer moeilijk om er achter te kotnen, dat de uiteindelijke bestemming achter 't IJzeren Gordijn lag, waar de fabrie ken met verlangen naar de zendin gen uitzagen. DE ONTDEKKING. J_|ET IS voornamelijk aan de Itali aanse politie te danken, dat men op het spoor van deze wijd vertakte en onwettige handel is gekomen. Een politie-agent ontdekte namelijk, dat een beambte van de Italiaanse spoor wegen de adressen op een transit-wa gon aan het veranderen was. Het is begrijpelijk, dat de douane slechts weinig belangstelling voor deze wa gons had. De Franse politie deed een belangrijke ontdekking, toen zij bij de recente overvallen op het hoofd kwartier van de Franse communisti sche Partij lange lijsten vond, waarop de namen van de banken, die zaken deden voor communistische organisa ties, zowel in Frankrijk als in andere West-Europese landen. De ontrafeling van deze kwestie be tekent een ernstige, zo niet de doods- klap voor de Russische handel in stra tegische goederen. De handelsattaché in Bern is verdwenen. Talrijke reke ningen-courant bij de banken zijn be vroren. Het totaal bedrag loopt op tot f 5.400.000. Hier in Nederland waren deze rekeningen reeds geblokkeerd, omdat het bewijs van aflevering moest worden overgelegd, hetgeen na tuurlijk niet kon gebeuren zonder di rect alles aan 't licht te brengen. Be halve dat Moskou dus nu een aan zienlijk vex-lies heeft geleden in zijn buitenlandse fondsen, heeft ook de handel nu reeds meer dan veertien dagen stil gestaan. De communistische partijen wachten op instructies uit Mos kou, die wel nooit zullen komen. Ondertussen hebben de in- en exportmaatschappijen niets om handen. De communistische par tijen in Italië en in Frankrijk en zeer vermoedelijk ook in an dere West-Europese landen zit ten nu met de handen in het haar, omdat ze niet weten waar zij nu wel de fondsen voor hun politieke activiteiten vandaan moeten halen. Wekelijks beursoverzicht van 22 tm. 28 October 1953 T~\e aandelenmarkt heeft in de afge- lopen berichtsperiode een opmer kelijk stabiel beeld vertoond, dank zij aandelen Koninklijke Olie, die vast gestemd bleven. Een reactie op de vrij sterke stijging na de bekendma king van de vervroegde aflosbaarstel ling der converteerbare obligaties Ko ninklijke Olie is uitgebleven. Wel trad in het begin van de week een tweifelende stemming op, doch deze werd door hernieuwde kooplust en buitenlandse belangstelling teniet ge daan. De omzetten in converteerbare obligaties bedroegen de vorige week circa f 6.5 millioen nominaal. In de aandelen werd een omzet genoteerd van 1.830.000.nominaal. In de industriële sector waren aan delen Excelsior gevraagd op het gun stige jaarverslag en konden zij een deel van het inmiddels betaalbaarge- stelde dividend inhalen. Aandelen Hollandia Kattenburg liggen de laat ste tijd belangrijk beter in de markt op de gunstige berichten over 'n goe de bedrijfsbezetting. Per saldo kon dit fonds 8 punten in koers verbeteren tot 96 pet. Niet onbelangrijke koersverbeterin- gen waren voorts te zien bij aandelen Hollandsche Kunstzijde Industrie 86 90 pet. en Internationale Viscose Com pagnie 8189,5 pet. EEN NIEUW GEZICHT Liet aantal maatschappijen, dat zich bezig houdt met de handel in pa pier, waarvan aandelen op de Amster damse beurs worden genoteerd, zal binnenkort een uitbreiding ondergaan in verband met een aandelen-emissie van Proost Brandt groot f 1.500.000.- tegen 105 pet. De inschrijving op de ze aandelen staat open op 5 Novem ber a.s. Als emittenten treden op De Twentsche Bank N.V. en Van Mierlo en Zoon N.V. Aan het prospectus kan het volgende worden ontleend. De oorsprong van de onderneming gaat terug tot het jaar 1742. In 1842 werd de handel in papier ter hand geno men. Deze is thans de voornaamste tak van het bedrijf. Daarnaast exploi teert men een uitgeverij en een boek binderij, waarnaast de dochteronder nemingen zich bezig houden met de fabricage van hoogwaardig papier en de handel in bouwmaterialen. Vanaf 1853 heeft de onderneming steeds winstgevend gewerkt met uit zondering van het crisisjaar 1920, de malaisejaren 1931—1933 en het oor logsjaar 1944. De vooruitzichten wor den gunstig beoordeeld. De gestadige groei van vrijwel alle afdelingen maakt het noodzakelijk voorzieningen te treffen, teneinde de behoefte van eigen middelen op te vangen. Door deze emissie stijgt het aandelenkapitaal tot f 3.000.000.-, waar naast f 500.000.- 5 pet. cumulatief pre ferente aandelen en f 8.000.- priori teitsaandelen uitstaan. DROOGTE EN MAU MAU Dij de handelsondernemingen heeft de Twentsche Overzee Handel Mij een dividend geannonceerd van 9 pet., niettegenstaande dat de maat schappij een niet onbelangrijk lagere winst heeft geboekt. Toonde de netto winst in 1951 een recordcijfer van f 544.538.-, deze daalde in 1952 tot f956.673.-. Als oorzaak kan worden genoemd de in het tweede halfjaar van 1952 opgetreden ongekende droog teperiode in Oost-Afrika, waardoor de koopkracht van de bevolking sterk in ongunstige zin werd beïnvloed, naast de onlusten, die in verband met de Mau-Mau-activiteit zijn opgetreden. De scheepvaartmarkt lag vrij ver laten, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de Indonesische afdeling, waarbij enkele dezer fondsen op een iets lager niveau belanden. De beleggingsmarkt bleef prijshou dend tot vast gestemd. In de Amerikaanse sector treft men practisch onveranderde koersen aan. De Chrysler Corporation heeft bekend gemaakt, dat zij de Briggs Ma nufacturing Co. voor 35.000.000.- zal overnemen. Op dit bericht konden aandelen Briggs een vrij belangrijke koerswinst boeken. Ook zijn er nieuwe berichten ver schenen over een samengaan van Nash Kelvinator en Hudson Motors. Het feit, dat deze fusies in de automobiel industrie optreden, duidt erop, dat men in deze sector van het bedrijfs leven verwacht een minder goede toe komst tegemoet te gaan, waartegen men zich tracht te wapenen door de bedrijfskosten zoveel mogelijk te druk ken. Verder baarde de passering van het kwartaaldividend van de U.S. Lines enig opzien. Deze dividendpassering vindt zijn oorzaak in het teleurstel lend vrachtvervoer en de aanhouden de onzekerheid ten aanzien van het verloop van de vrachtenmarkt. De U.S. Steel heeft bekend ge maakt, dat de netto winst over het derde kwartaal 1953 61.7 millioen be draagt tegen 51.3 millioen in het der- Advertentie) de kwartaal 1952 en 55 millioen te genover het tweede kwartaal 1953 te- nettowinst over de eerste 9 maanden bedroeg 166 millioen tegen 96 mil lioen het vorig jaar. Niettegenstaande deze ontwikkeling toonde dit fonds een lichte daling op de Amerikaanse effectenbeurs. (Advertentie) Bankiers Anne 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES: 20/10 '53 27/10 '53 100 7/16 100 9/16 3% Nederland '02-'64 3-3%®/o Nederland 1947 3% Ned. >47 (doll.-l.) 3% Nederland 1937 3% Ned. Invest.-cert. 3°/o Grootb.-obligaties 3% Ned.-Indië '37 A 3s/«% Nederland 1953 AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v.d. Bergh's Jurgens Machinefabr. „Breda'' Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabriek G. B. v. aand. Philips Kon. Ned. Hoogovens Wilton Feijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. Cult. Mij A'dam Bandar Rubber Mij. Holland Amerika Lijn K.N. Stoomb. Mij N. B. Ned. Scheepv. Unie Rotterdamsche Lloyd K. Java-China Paketv. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsver. „A'dam'' Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah 92 AMERIKAANSE FONDSEN: Anaconda Copp. M. C. 32 Beth. Steel Corp. 49 General Motors 58 1/4 International Nickel 39 1/16 Rep. Steel Corp. 47 3/4 U.S. Steel Corp. 37 1/8 Cities Service Comp. 73 1/4 Shell Union Oil Comp. 72 15/16 Tide Water Ass. Oil C. 20 1/16 Southern Pacific Comp. 39 1/8 Union Pac. Railr. C. 102 3/4 99 11/16 99 1/2 97 3/4 100 5/16 98 3/8 99 1/16 102 1/8 177 171 5/8 169 1/2 114 1/2 160 1/2 175 3/4 278 1/2 119 1/2 170 209 1/2 86 1/4 222 1/2 176 1/4 167 1/2 177 3/4 143 1/2 150 1/2 217 1/2 322 3/4 90 1/4 101 134 1/8 129 1/4 129 3/4 126 1/2 110 1'2 23 1/4 105 1/2 76 1/2 95 1/4 99 7/16 96 5/8 98 1/16 100 1/2 98 7/16 99 1/16 103 3/8 176 171 3 8 169 3/4 113 1/4 160 1/2 174 3/4 282 118 1/4 171 210 1/4 90 225 175 15'16 166 1/2 178 1/4 144 1/4 151 220 1/4 327 1/4 89 101 3/4 133 7/8 128 129 124 1/2 110 3/8 22 1/8 106 78 3/4 92 1/2 88 1/4 31 1/2 50 3/16 58 13/16 39 1/8 46 7/16 37 1/2 73 15/16 71 20 1/2 38 1/4 103 5/8 w loslippigheden van LEONARD JA VRIENDEN, we hebben een schromelijke onrechtvaardigheid begaan jegens die vijf-en-dertig landgenoten van ons, die sinds het einde van de oorlog in Russische krijgsgevangenschap zijn ge weest. üat is wel gebleken, want toen deze vaderlanders werden vrij- gelaten, waren er al met al maar vijftien bij, die nog genoeg heimwee vaar de oude grond bewaard hadden, en deswege repatrieerden. Maar de anderen bleven liever in Duitsland- Waarom? Laten we één van I-en, een vroegere onderofficier van de S-S., het woord geven. Hij zei: „In de eerste plaats vonden we de ontvangst in Berlijn wel wat erg koel. Maar bovendien, wat moeten wij eigenlijk in Nederland doen? We hebben er onze buik van vol. Nederland heeft ons toch tijdens onze krijgsgevangenschap in Rusland ook niet geholpen?" Deze onderofficier heeft wel wat geleerd, dachten we zo, We kunnen hem ook een paar vraagjes stellen en die zijn dan: Had je in Berlijn soms op bloemen en een kinderkoor gerekend? En inderdaad, wat moet je in Nederland doen? Je kunt hier eigenlijk niet anders meer doen, dan óf schuld beseffen en haar uitboeten, óf in contact proberen te komen met de N.E.S-B. En dacht je misschien, dat het Nederlandse volk met dankbare herinneringen terugdacht aan die vijf bezettingsjaren? En tenslotte: had je behalve eindeloze reeksen protesten, verzoeken, smeekbeden bij de Sovjet-autoriteiten, om jullie vrijlating te bewer ken, soms nog regelmatige Winterhulp-zendingen verwacht? Ik ben er ook voor oude tegenstellingen niet telkens open te rijten. Maar als er lieden zijn, die de rollen willen omdraaien, dan moet het nog maar eens duidelijk gezegd worden. Weten schap £oals u weet beroemen de Rus sen zich erop, de locomotief, de bril, het microscoop, de duikboot, het zwarte garen en nog een paar dingen te hebben uitgevonden. Naar het Sovjet-Russische pers agentschap „Tass" vanmorgen be richtte, is uit recente onderzoekin gen gebleken, dat ook Paul de Groot door een Russische profes sor is uitgevonden. De natuur Tijdens een voorstelling van het circus „Apollo" in We nen, bracht de Berber-leeuwin „Helena" in de kooi 2 jongen ter weréld. Haar echtvriend, de leeuw „Paris' trok zich van dit compromitterende geval niets aan en werkte met waar digheid zijn nummer af. Mis schien kwam hij pas onder de indruk, toen Helena een uur later nog een derde welp ter wereld bracht. Zolen Twee jeugdige Britten zijn uit Lon den vertrokken voor een wan deling om de wereld, met het doel reclame te maken voor een schoen- zolenfabriek. Ze hopen over vijf jrar weer thuis te zijn, maar wandel experts zeggen over deze optimisti sche verwachting: „Amme-zole". Rat J^e Maastrichtse meneer J. Oli- schlager, die „Europa's ratten vanger no. 1" wordt genoemd, heeft de Franse stad Argenteuil bevrijd van 10.000 ratten. Olischlager is ook maar een mens. Hij zei: „Ik kan een hele dag niet eten, als ik weer een paar van die vieze beesten heb aan geraakt." Dat wordt dan een vasten van een jaar of twaalf, hebben we berekend. Trein - stop r\e Velser politie keek Zondag- middag vreemd op, toen het be richt binnenkwam, dat aan de Kruidbergerweg een man met een rode vlag op de overweg de nade rende treinen liet stoppen. Natuur lijk dacht men allereerst aan een overspannen ontsnapte ziekenhuis patiënt. Maar ingegrepen moest er worden en dies toog men op onder zoek uit. De man met de rode vlag was ech ter geen patiënt. Ook was hij niet overspannen, tenzij men een laaien de geestdrift daarmee gelijk wil stellen! Geestdrift voor de motor sport, welteverstaan, en niet voor de Nederlandse Spoorwegen.... Als vurig supporter van een Haar lemse motorclub meende hij name lijk niet beter te kunnen doen, dan 'de uitgeschreven vaardigheidsrit ser vice te bieden door alle „hinderende treinen" tegen te houden. Als er een motor naderde en tegelijkertijd een trein, dan mocht de motor passeren en eerst daarna werd het sein „Vei lig" gegeven voor de trein! De po litie heeft weinig waardering voor dit genre „ijver", weshalve proces verbaal volgde, aleer voor de sup porter het „veilig vertreksein" naar Haarlem werd gegeven. „Ik zal U een dubbeltje extra be talen als U vraagt SCHEREN meneer? maar dan zo hard, dat zij het horen kan" VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz.; 7.45 Meditatie, 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst, 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.45 Idem.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Metro- pole ork.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Omr. ork.; 15.20 Voordr.; 15.50 Gram.; 16.00 „De aanleg van een kleine siertuin", caus. 16.15 Gram.; 17.20 Zangrecital; 17.45 Fries progr.; 18.00 Gram.; 18.30 Viool en Mozart-vleugel; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toe lichting"; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamerork. en solist; 21.00 „Herden king der Reformatie", caus.; 21.15 Canta te „Maarten Luther"; 22.00 Gevar. muz.; 22.30 Vioolrecital; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.45 V. d. huis vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Cello en piano; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; 11.35 Orgelsp.; AVRO: 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 We- reldspaardag; 13.25 Promenade ork.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Pianorecital; 14.50 Boekbespr.; 15.10 Mannenkoor; 15.30 Mu sette ork.; VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muz. caus. (Met illustr.); 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Gitaarmuz.; 18.00 Nws.; 18.15 Feli citaties; 18.45 „De Haverkist", hoorsp.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Gemengd koor; VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam,'» caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Twee piano's; 20.30 „Europa één", caus.; 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus.; VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Bui- tenl. overz.; 22.15 Rhythm, muz.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwij ding; VARA: 23.00 Nws.; 2315—24.00 Ka merork. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelsp.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.15 Ork. conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.45 Volksmuz.; 20.15 Ork. conc.; 21.15 Kunst-kaleidoscoop; 21.30 Gram.; 21.50 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Int. Radio-Universiteit; 22.45 Vocaal ens.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.20, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws., 17.15 Gram.; 17.30 Viool en piano; 17.55 Gram. 19.30 Nws.; 20.00 Variété; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. door EMART KINSBURN 13) Chet sloot de ogen en beet de tan den op elkaar. Geen ogenblik kwam het bij hem op, de teugels los te laten en zodoende zichzelf te redden. Dat span was aan hem toevertrouwd en hij zou ze beteugelen, op zijn buik lig gend, of hoe dan ook. Chet Fanning was er de man niet naar, om iets op te geven. Hoe lang hij door cactussen, doorn struiken en hard gras heengesleept /J®?a. wist hij zelf t. Hij voelde o'uzelig, hij werd onbarmhartig moiti' geschramd en gekneusd Fi„a hield hij de teugels vast vaart K. Voe,de. hib dat het span snieren e„g0n te minderen. Zijn sterke wonnen h ?nverw°es'' are volharding wonnen het van de bekken ziiner overeind 1*1 slaagt hij erTn meerTnd>,t>"bbe1^. omdat ze niet telde Mihe^dv\eT™ep'?weemaal st.rui" gels liet Jhii n-TCeT" ■^i^kwam schrap17cttemP Op dat ogen i i00g h t tje met de twee snelle Mexicaanse muilezels van Jack Paxton en de op zichter hem voorbij. Ze draaiden voor de op hol geslagen paarden om, spron gen eruit en hingen al spoedig met al hun kracht aan het bit der steigeren- de paarden. Ten lange leste behielden ze de overhand. Toen het span tot bedaren was ge bracht. haastte Paxton zich terug naar Chet, die hijgend naar adem in het zand lag. Hij boog zich over hem heen met diepe bezorgdheid op zijn knappe gelaat. „Ben je erg gewond?" vroeg hij. .Z" ming, ben je erg gewond?" Chet ging nchtop zitten. „Och, nee, meneer", zei hij. „Hoe weet u mijn naam eigenlijk?' Ondanks d ernstige toestand begon Jack Paxton te lachen. Chet krabbelde overeind, bevoelde voorzichtig zijn gekneusde armen en benen en hinkte wat rond voor zijn baas en diens opzichter. „Nedette", zei hij verwijtend, „dat heb jij me a=lpverd! Tk hpb aezipn. dat iii begonnen bent. net toen die tenten op mijn kop vielen." „Man, ze hadden je kunnen ver moorden," zei Paxton met trillende lippen. „Negen en negentig van de honderd man zouden die teugels los gelaten hebben. Jij hebt een veronge lukte wagen gered en ervoor gezorgd, dat vier beste paarden zich niet heb ben doodgehold. Maar dat heb je met gevaar van je eigen leven gedaan. En dat was onzinnig'" „Toch waar?" vroeg Chet. „Daar heb ik niet aan gedacht. Ziet u, ik had tegen de stalbaas verteld, dat ik voerman was en dat moest ik dus be wijzen. Grote goedheid!" Hij had een van zijn broekspijpen omhooggetrok ken. „Kijk nou toch eens naar dat been, Nedette. Het ziet er uit, of het in een slagerswinkel thuishoort. En fin... we zullen terug moeten. Houdt u die paarden even vast, tot ik weer op de bok zit." „Daar komt Zone aan met je wiel", zei Reynolds. „En zou het niet beter zijn, dat ik hen aan de teugel leidde? Ze zijn nog erg balsturig." „O, nee, meneer", antwoordde Chet. „Dit is mijn span. Dat heeft de stal baas me duidelijk genoeg geze, Warren Zone kwam puffend met het afgelopen wiel van Chet door het zand aangesleept. Hij liet het op ie grond vallen, toen hij bij hen gekomen was en begon ongelukkige voer man er door te halen. „Je hebt gisterenavond de wieldop pen er niet goed opgeschroefd," ver weet hij hem. „Toch wei, meneer' antwoordde Chet rustig. „Newton heeft me ver teld, hoe ik het doen moest en er hij gestaan, terwijl ik het deed. Toen ik gisterenavond ermee klaar was, zaten ze er goed vast op." „Je staat te liegen!" schreeuwde Zone. „Nou, nou, nou," suste Chet. „Toen je dat zei, werd je gezicht helemaal paars. Ik houd er niet van, voor leu genaar gescholden te worden en ik ben op vechten helemaal niet gesteld. Ellendige to.estand, is 't zo niet? Ik zal je één maand tijd geven om je excuus aan te bieden. En voel onder tussen eens eventjes". Chet maakte zijn arm voor Zone bloot. „Zie je die arm?" mompelde Rey nolds tegen Paxton. Warren Zone trachtte de arm van Chet van voor zijn gezicht weg te slaan, doch hij had even goed kun nen proberen een lantaarnpaal omver te duwen. „Wees nu liever verstandig, Zone", zei Jack Paxton bedaard. „Laten we dat wiel er aanzetten en hier vandaan zien te komen. Als die man zegt, dat hij de wieldoppen goeJ aangedraaid heeft, geloof ik hem". „Ik niet", bromde Zone, maar hij keek omzichtig naar de arm van Chet en zei geen woord meer. Toen het wiel weer aan de wagen zat. klom Jack Paxton tot verhang van Chet, naast hem op de bok, ter wijl Reynolds en Zone, de voorste paarden bij de kop vasthielden. Chet nam de leidsels in handen. „Het zal wel gaan", zei hij. Laat mij maar rijden!" Op de gehele terugweg naar de langzaam voorttrekkende wagentrein steigerden en sprongen de vier opge wonden paarden onophoudelijk, maar twee sterke armen hielden hen in be dwang. Jack Paxton zat erbij en keek naar de spieren onder de blanke huid van Chet, wiens mouwen er aan flar den bij hingen en als vlaggen op de wind wapperden. „Je bent een drommels sterke kerel. Fanning", merkte hij op, toen ze, na de afgevallen lading opgepikt te heb ben, weer op de bok zaten en Chet zijn vierspan aandreef om zijn oude plaats in de wagentrein in te nemen. ..En je bent 'n fidele kerel ook. Laat die lui je de kaas maar niet van je brood eten!" „Nee, daar zorg ik heus wel voor", grinnikte Chet. „Ik kan wel op me zelf passen. Ben b. nieuwd, of er nog meer wielen van mijn wagen En ond die woorden keek Chet veelbetekenend naar de brede rug van zijn voorrijder, de Pluimstaart. „Ik geloof, dat ik je niet goed be grijp", zei Jack Paxton. „Nee, dat zal wel niet. Maar ziet u. vannacht d-cht ik al, dat iemand aan mijn wagen te morrelen zat. Ik had veel te veel s1 .p. om er aandacht -an te schenken. En juist daarom heb ik daareven hard gereden om mijn oude Plaats in de rij in te nemen Misschien is het alleen maar g: .,1 van de wind geweest, wat ik gehoord heb. Maar de wind kan je ook te pakken nemen. Hij heeft mij gisteren ten minste aardig beet gehad. Als mijn lippen nog wat dikker worden, zal ik er ringen door heen halen en in een circus een baan tje als menseneter zien te krijgen. Ja meneer, de wind kan soms rare din gen doen." „Vertel me eens wat meer over je zelf, Fanning", zei Jack Paxton. „Vlak voordat we gisteren wegreden, kreeg ik een lang telegram van m'n vader. Hij schijnt in een onzer arbeidsbu- reaux in Kansas City iemand ontmoet te hebben, voor wi? hij grote belang stelling heeft opgevat. Maar hij is hem kwijtgeraakt, hoe hij ook zijn best gedaan heeft, hem terug te vin den. Ben jij dat soms?" Daar had je dat oude voorgevoel weer! Chet had van het eerste begin af geweten, dat het een goed voorge voel was! „Ik zou zo zeggen van wèl", ant woordde hij. „Ik heb uw vader daar ontmoet en hij hoeft daar een kleine vertoning voor het welzijn van het grote publiek gegeven. Maar 'me h u dat zo geraden, voor de drommel?" „Dat heb je aan mijn zuster te wij ten", zei Jack. „Maar hoe hebt u dat zo geraden, voor '.e drommel?" „Dat heb je aan mijn zuster te wij ten". zei Jack. „Naar het schijnt, tweft ze op weg naar Colorado Springs "en eind ver meeger. '~d met oinog ar beiders. die jij hierheen moest bren gen." Jack herinnerde zich Chet, zoals hij, Pluimstaart en Newton ieder bij een oor vasthoudend, van de wagen ge sprongen was en glimlachte. „Nou dan," vervolgde hij. „Vader heeft tegen Iris een en ai.der over jou verteld, toen ze elkaar kort geleden in Californië ontmoetten. Ze spraken er uitvoerig over en Iris was van me ning, dat de man, die zij bij die ploeg gezien had, heel veel gelijkenis ver toonde met de door vader beschreven man. Toei telegrafeerde vader me terstond en vroeg, of jij al aangeko men was en ik seinde terug: ja". „Maar, hoe wist u het dan?" „Ik hoorde, hoe je Pluimstaart in de trein te grazen had genomen en Iris had hetzelfde tegen vader verteld". „Iris?" „Ja, mijn oudste zuster. Hoewel een telegram je gewoonlijk niet veel bij zonderheden vei telt, begreep ik er toch uit, dat zij gezien had, hoe je Pluimstaart op zijn plaats neerzette in de trein." „Iris!" herhaalde Chet nogmaals in verbazing. „Zeker... Iris! Is dat zo'n gekke naam?" „O, nee, helemaal niet, meneer", antwoordde Chet. „Ik vind Iris juist een heel mooie naam." En als uit een verwijderd woestijn visioen keken hem twee donkerbrui ne ogen lachend aan en hoorde hij haar stem: „Dat was een reuze-idee, ouwe jongen!" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1953 | | pagina 4