HENDRIK DE MAN over Leopold Aiars Zeeuwscli-Vlaamse plaatsnamen veelal te danken aan het water WALCHEREN Q«! EEUWFEEST VERENIGING VAN B. S. EN O. Sportsterren voor sterren Fa J. C. VINK DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Boeiende causerie van Gentse geleerde Vervormingen MIDDELBURG VLISSINGEN CONCERT TE HULST Viering in de gemeente Waterlandkerkje „Europees socialist" getuigt voor zijn monarch VOORUITZICHTEN GERUSTSTELLEND Te dure lampen voor rampslachtoffers EXAMENS AANBESTEDINGEN TE KOOP geeft 0SMSA schrijft prettiger Vcor OSIYIS A-peniren: r\e plaatsnamen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn welhaast zonder uitzonde- ring van Germaanse oorsprong. In de toponymie stuit men ln dit ge west practisch niet op prae-historische namen, hetgeen de navorsingen op dit terrein uiteraard belangrijk eenvoudiger maakt. Slechts de locallsatie, het vaststellen van de punten waar de plaatsen waarvan de namen nog bekend zijn gelegen moeten hebben, is zeer moeilijk, hetgeen te wijten is aan de herhaalde overstromingen, de talrijke inpolde- ringen enz. Aldus verklaarde dr M. Gijsseling uit Gent, die op verzoek van de Oud heidkundige kring „De vier Ambach ten" te Hulst een lezing hield over de oorsprong van Zeeuwsch-Vlaamse plaatsnamen. Titeraard heeft het water, dat een zo grote rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaande ren, ook de toponymie sterk beinvloed. De Braakman heeft bv. zijn naam te danken aan het woord „breken", dat eerst gelatiniseerd werd en tenslotte weer tot bijna zijn oorspronkelijke vorm terugkeerde. De naam slaat op „afgebroken grond", nl. door onder mijning van de onder de klei liggen de zandlaag. Een van de vele benamingen voor waterlopen is „ee", welk woord men terugvindt in de naam van 't grens dorp Eede. Omdat vroeger in de spreektaal de letters „de" veelal weg vielen (zoals broeder werd uitgespro ken als broer), nam men ten onrechte aan dat dit ook hier het geval was geweest, zodat men van „Ee" weer ..Eede" maakte. Overigens spreken de Eedenaren nooit van Eede, doch van d'Ee. „Vliet" is een ander woord voor 'n natuurlijke waterloop en dit vindt men terug in bv. Biervliet. Het eer ste lid duidt op een soort op „beer" gelijkende modder. De familienaam Polfllet is afkomstig van een verdwe nen dorp in Hulster Ambacht. Een „nesse" is een in zee uitstekend stuk land. Het is een woord dat eigen lijk „neus" betekent. Men treft het aan in Ossenisse en Hontenisse. Bij deze laatste plaatsnaam is „Honte" vanzelfsprekend de naam van de ri vier de Honte, welke vroeger nog niet met de Schelde samenvloeide. Gaternesse is een verdwenen dorp bij Schoondijke. Ook Terneuzen dankt zijn naam aan zo'n in zee stekend stuk land. In deze naam is „neuzen" de datiefvorm voor neus; eigenlijk bete kent Terneuzen dus: stad „aan de neus". ZAND, BOS EN HEUVELS evenals Groede, op het werkwoord „groeien". Het waren dus dorpen in „groeiend" (aanslibbend) land. Phi lippine moet eenmaal geweest zijn een dorp in de St. Philipspolder. Het zand heeft eveneens zijn stem pel gedrukt op vele plaatsnamen. Cadzand bv.; Cad is een vorm van „kade". Kloosterzande en Zuidzande spreken voor zichzelf. Een loo was een zeker soort bos; Hulsterloo en Loohoeke waren belde dorpen onder Hulst. Volgens dr Gijs seling hebben ook Axel en Heille iets met loo te maken. Het kunnen samen trekkingen zijn van Axelloo en Heil- loo; Axel is een persoonsnaam, welke door de samentrekking van beide woorden alleen overbleef. Hulst is eveneens een boomnaam; het is een collectief voor „huls", een soort heester. Een hil of hille was een heuveltje; men treft het o.a. aan In Krevershil. Wat het achtervoegsel -inge betreft, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen bv. in de historische naam Saeftinge aan treft. daarover vermocht dr Gijsseling geen afdoende verklaring te geven. NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Tn dit betoog van de Gentse topony- micus zijn vele verrassende gezichts punten. Waarschijnlijk zal niet ieder een hot met alle verklaringen en hy pothesen eens zijn. Enkele werken van Nederlandse geleerden geven voor be paalde namen inderdaad andere ver klaringen. Het is niet waarschijnlijk dat men ooit met zekerheid de oorsprong van alle geografische namen kan vast stellen en verschil van mening zal er steeds blijven. Niettemin is het van belang, dat men met dit betoog be paalde opinies eens tegenover elkaar gesteld heeft; al was het alleen maar om daardoor wat meer interesse te kweken! VEELICHTING VAN DE PAUL KRUGERSTRAAT Bij de proeven die genomen zijn voor de nieuwe verlichting van de Paul Krugerstraat is de keuze geval len op HTL verlichting, Binnenkort zullen nu dus de stalen masten kun nen worden geplaatst om de, voor deze drukke verkeersweg zo nodige verlichting aan te brengen. TONEEL VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Ongeveer 450 ouden van dagen heb ben in het Scheldekwartier genoten van een toneelvoorstelling die dooi de toneelgroep Herman Bouber werd opgevoerd. Gespeeld werd „Een in specteur vraagt belet" van J. B. Priestley, een spel waarmee de oud jes ten volle meeleefden. Aan het slot van de voorstelling werd de toneel groep een fruitmand aangeboden. E'en weerd of waard is een rivier- eiland, waaraan men later ook de betekenis van buiten de dijken aan geslibd land toekende. Lamswaarde dankt daaraan zijn naam; het eerste lid is afkomstig van de diernaam „lam", ofwel van de Germaanse per soonsnaam Lambo, dat evenwel toch ook lam betekent. Bij dit dorp lag vroeger een andere plaats, welke de naam Nekkersweerde droeg; een nek- ker was een watergeest. Groede en Graauw betekenen in wezen hetzelfde. Ook in deze geval len zijn deze namen ontleend aan de werking van het water, Graauw, dat vroeger Groda genoemd werd, slaat, ONTSPANNINGSAVOND C.O.A.K. Onder auspiciën van de Dienst Welzijnszorg Leger werden de mili tairen der C.O.A.K. in de grote zaal van het Schuttershof een ontspan ningsavond aangeboden, Majoor J. Pottenboom, commandant van de C.O.A.K. verwelkomde in zijn openingswoord de garnizoenscomman dant majoor A. Kornet. Hierna gaf het gezelschap „De Haagse Operette Zankers", o.l.v de heer Cor Wijgers, een uitstekende vertolking van de operette „Victoria en haar huzaar". Vooral Simon van Trirum als ritmees ter Koltay bleek over een prachtige stem te beschikken, evenals Danny Zonewa in haar rol van gravin Vicotria. Ook Victor Colani als graaf Ferry, Nel Brink als het kamermeisje en Lex Goudsmit als Jancsy. de op passer van Holtay, verdienen zon der de overigen te kort te doen aparte vermelding. Het orkest o.l.v. de heer Jan de Regt zorgde, dank zij Paul Abraham's mooie composities, voor een perfecte maatvaste begeleiding. Majoor Potteboom dankte de spe lers voor het gebrachte en bood de dames van het gezelschap bloemen aan. Rotterdams Symphonisch Orkest treedt op V7/oensdagavond, 28 October, zal het Rotterdams Symphonisch Orkest een concert geven in „De Koning van Engeland" te Hulst. Deze muziek avond staat onder auspiciën van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde''; dit gedeelte van het winterprogram- ma van de Kunstkring is wel een van de meest belangwekkende. Het orkest bestaat uit 46 musici; de heer Piet Ketting heeft de leiding. Als solist zal optreden de pianist Henk Lagendaal. Het programma van dit concert (dat om 8 uur begint) is zodanig samen gesteld, dat het iedereen in het gehoor ligt, zodat ook degenen die een in wezen onbegrijpelijke terughou dendheid aan de dag leggen voor „klassieke muziek" aan dit concert uitermate veel genoegen kunnen be leven. Er is vaak geklaagd dat er in Hulst niet genoeg goede muziek te beluis teren is. Nu de Kunstkring dit moge lijk gemaakt heeft en te verwach ten is dat dit zeker niet de laatste keer zal zijn mag toch op een mas saal bezoek gerekend worden. EERSTE STEENLEGGING Voor de bouw van de brandweerkazerne Door de echtgenote van de burge meester, mevr. M. Kolff-Kruizinga, is de eerste steen gelegd voor de bouw van de brandweerkazerne. Wethouder M. van Popering, ver welkomde de genodigden in het bij zonder mevr. Kolff en de vertegen woordiger van de rijksinspectie Brand weerwezen, de heer G. Kortus. In 1943 is de kazerne bij een bom bardement verwoest en het ligt in de bedoeling om de slachtoffers die toen zijn gevallen te herdenken door het aanbrengen vaft een gedenksteen. Voor het vele werk, aldus de wet houder, dat u, mevr. Kolff, in de ja ren na de oorlog en in de rampda gen op velerlei gebied heeft gedaan, hebben wij u als eerste burgeres van onze gemeente verzocht de eerste steen te willen leggen. Nadat mevr. Kolff aan het verzoek had voldaan werd het werk bezich tigd, waarna in het bovenzaaltje van het Scheldekwartier nog enkele spre kers het woord voerden. Allereerst bood de aannemer de heer Christiaan- se de truffel met inscriptie aan, waar mee de eerste steen was gelegd, waar na mevr. Kolff de wethouder dankte voor zijn vriendelijke woorden en de aannemer voor de truffel. Burgemees ter Kolff gaf uiting vaan zijn vreugde dat nu de steenlegging had kunnen plaats hebben. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Moll, zei, dat de snelle groei van de stad meebracht, dat er ook een grotere garage moest komen. Het ontwerp dat door de dienst van gem.werken is gemaakt, js nu zo, dat er een grote hal komt met zes deu- £)E vereniging van B.S. en O., zoals zij door ingewijden genoemd wordt, maar die volgens haar officiële naam „Vereniging van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers in het voormalig 4e district van Zeeland" heet, gaat haar eeuwfeest vieren op 5 November. De vereniging werd opgericht op 21 Maart 1853 en bestond dus enkele maanden geleden reeds 100 jaar, doch de tijd was toen, gezien de juist plaats gehad hebbende watersnoodsramp, al lerminst geschikt tot een feestelijke herdenking, zodat deze werd uitge steld. Oorspronkelijk was het slechts een vereniging van burgemeesters en se cretarissen. doch later zijn de ontvan gers daarbij gekomen. Met wisselen de perioden werd vergaderd, dan weer steeds in eenzelfde zaal in dezelfde plaats, dan weer in telkens een ande re plaats. Vlak voor en tijdens de oor log werd geregeld vergaderd in het cafe van de Wed. Brijnooge te choondijke als vaste plaats, doch na yr!Vdirig veranderde men en vpra^ j in andere plaats ppn d*8 Daaraan werd dan tevens ken vt>rb™den in de betrok- excursie'9nlanSS nog stond een no ld er o Et nieuwe Braakman- op het programma, DE FEESTVIERING U vereniging is een commissie ^ie feestviering heeft uit Jieiv, ^eZe commissie besta-f vtV t hSren D" Vermet. burgemeester an Zuidzande, J Paridaen, gemeen te-secretaris van Aaixïenburg en se cretaris der vereniging, en als toege voegd lid de heer H. Everwijn, ge meente-ontvanger van Zuidzande en Oostburg. Men heeft gemeend de feestviering te moeten houden niet in een der grootste gemeenten of de cen trumgemeente, maar in een kleine ge meente, die de laatste jaren getoond heeft haar zelfstandigheid ten volle waardig te zijn door haar initiatieven, haar saamhorigheid en haar werk zaamheden op verschillend gebied, zo als bij de totstandkoming van het dorpshuis en de collecte voor het ram penfonds: de gemeente Waterland kerkje. In het dorpshuis van ,'t Kerkje" zal dus de feestviering plaats vinden. Hierbij zal ook de Commissaris dei- Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tegen woordig zijn, terwijl verder uitgeno digd zullen worden het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de besturen der zusterverenigingen, de leden der vereniging en degenen, die tot de pensioengerechtigde leeftijd lid waren en thans met pensioen zijn. De feestviering zal bestaan uit een herdenkingsvergadering, een feest maaltijd en daarna een gezellig sa menzijn. waarin men een beschaafd cabaretgezelschap denkt te laten op treden. In de feestvergadering zal door de huidige voorzitter der vereni ging, de heer A. van Rose velt, bur gemeester van Schoondijke. een ge schiedkundig overzicht worden gege ven van de jubilerende vereniging- Bovendien is de heer H. Pieters, bi bliothecaris van de provinciale biblio theek te Middelburg, aangezocht een voordracht te houden. Deze deskun dige oo het gebied der Zeeuwse his torie heeft tot titel van zijn voor dracht gekozen „Tussen Zwin en Braakman". Hii zal daarin de ge schiedenis van West Zeeuwsch-Vlaan deren behandelen, speciaal die van de laatste 100 jaar. Z ierikzee „Deutsche Verlags-teliJke en volkenrechtelijke proble- I men heen tekenden zich twee men selijk grondig verschillend- opvat tingen af. Bij de botsing daartussen werden wondr geslag die 'iet meer konden worden geheeld. ren. Daarnaast komt de reparatie-af deling en de magazijnen. Het geheel krijgt een stalen over kapping. In de v. d. Spieghelstraat komt een flat met vier woningen en een vergaderzaal. Het geheel is een voudig maar doelmatig, aldus de heer Moll en als er geen tegenslagen ko men, zal het gebouw ongeveer Juni 1954 klaar komen. De commandant van de brandweer, de heer D. Luit- wieler, zag reeds verlangend uit naar dit nieuwe gebouw. Hij dankte het gemeentebestuur en bood mevr. Kolff namens de brandweer ter herinne ring aan deze dag een origineel ouder wets brandweeremmertje aan, dat ge vuld was met anjers. De heer Kortus bood namens de Rijksinspectie Brandweerwezen zijn felicitaties aan. Tot slot dankte de heer v. Popering de sprekers. DE BEVOLKINGSAANWAS Deze week meldden we reeds dat B. en W. van Vlissingen in hun toe lichting op het Uitbreidingsplan de verwachting uitspreken, dat de Schel- de-stad in 1970 een bêvolking van 37.000 zielen zal tellen. Zij geven hierop nog de volgende toelichting: Voor het plan-1937 werd een uitge breide studie gemaakt over de bevol kingsaanwas. De conclusie daarom trent was dat Vlissingen in 1950 een inwonertal van 24.300 zou hebben; in 1960 van 25.400 en in 1970 van 28.200. Erkennende de grote waarde van demografische studiën menen B. en W. toch te mogen opmerken, dat deze altijd min of meer speculatief zijn, en dus slechts bij benadering 't aantal te verwachten inwoners kun nen aangeven. Wat Vlissingen betreft, kunnen zij constateren, dat de voor plan 1937 geraamde cijfers zeker niet te optimistisch zijn geweest, doch in werkelijkheid daarbij ten achter blij ven. a Immers niet in 1960 werd het aantal van 25.000 inwoners overschreden, doch dit was reeds in 1952 het geval. Wanneer men daaraan toevoegt, dat thans nog 1502 woningzoekenden staan ingeschreven, en gebleken is, dat de Kon. Mij. De Schelde geen ar beidskrachten naar behoefte kan aan trekken wegens gebrek aan beschik bare woningen, dan is het duidelijk, dat voor 1970 niet meer mag worden gerekend op 28.200, zoals de demogra fische studie voor plan 1937 aangeeft, doch dat wij dit aantal moeten stellen op minstens 35.000, terwijl over 10 jaar de 32.000 zal zijn bereikt. Er moet daarom van worden uitge gaan. dat het thans voorliggende plan ruimte moet bieden voor minstens 32.000 zielen binnen de eerste 10 jaar, terwijl een schatting van 37.000 zielen voor iets verder verwijderd tijdstip, niet overdreven schijnt. HANDELSAVONDSCHOOL BESTOND 40 JAAR Het 40-jarig bestaan van de Ge meentelijke Handelsavondschool is met een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw gevierd. Vele genodigden o.w. het voltallig college van B. en W.. het lid van G.S. de heer A, Schout, de inspecteur van het M.O. dr Jos de Boer. gecommit teerden, oud-leraren, vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en direc teuren en hoofden van scholen heb ben deze avond bijgewoond. Het openingswoord werd gesproken door Ella Gooyer, de presidente van de schoolver. „Thaia" die het gemeen tebestuur gelukwenste met dit jubi leum en de directeur der school, de heer A. Mets een tafelkleed aanbood om de leraarskamer wat op te sieren. Wethouder Poppe wees op de grote plaats die handel en Industrie in ons land innemen. Wij zijn rijk met onze avondschool, en dé grote groei, waarin deze zich mag verheugen, zo besloot hij zijn toespraak. Zonder overdrijving kan ik zeggen, aldus besloot de inspecteur van het M.O. dat de leerlingen van een avond school flinke jongelui zijn, die de tanden op elkaar zetten en 's avonds werken, en ik waardeer de leraren, die avond aan avond hun vrouw en kin deren alleen laten om les te geven. De voorzitter van de gecommitteer den en de directeur van de RHBS joden hierna hun gelukwensen aan. Burgemeester Kolff trok een verge lijking tussen een HBS en de avond- schooi. Tot de leraren van de laatste zei spreker: U hebt leerlingen, die fei telijk reeds het volle leven zijn in getrokken maar toch nog op een leef tijd zijn, dat zij steun nodig hebben Er moet echter wel aandacht aan worden geschonken, dat zij na hun dagelijks werk de schooi bezoeken. De directeur der school, de heer Mets. dankte de spvekrs waarna het gezelschap „De Zuidwesters" uit Mid delburg de première bracht van zijn nieuwe eabarelprogramma ..Van de hak on de tak", dat zeer in de smaak is gevallen. TWEE NIEUWE RAADSLEDEN GEÏNSTALLEERD In de gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester Kolff twee nieu we raadsleden, mevr. C. Spithout- Nacrebout en de heer J. van Wagten- donk, beëdigd en geïnstalleerd. Hier na ging de raad in besloten zitting voor de voorbeschouwing van de ge meentebegroting 1954. LET OP HET VERKEER! Na de ramp heeft zich de onver mijdelijke verkeerschaos nog gerui- men tijd voortgezet. Tijdens en na de rampdagen werd oogluikend een ze kere verkeersvrijheid toegestaan. Thans zijn de toestanden wel zodanig dat men van de zijde der politie strenger zal gaan toezien op de na leving var. de regels die het snelver keer stelt. Vooral op de verschillen de verkeersborden dient te worden gelet. ST. NICOLAASFEEST. Amsterdam, dat zoals bekend, Schouwen Duiveland heeft geadop teerd, heeft aan de gemeenten op dit dit eiland een brief doen toeko men, met het verzoek uit iedere ge meente een tweetal kinderen af te vaardigen naar een St. Nicolaasfeest, dat Zaterdag 20 November a.s. zal worden gevierd. Een viertal nader aan te wijzen leiders of leidsters zullen de groep kinderen onder hun hoede nemen. Het dijkherstel "TEN gemeentehuize .van Breskens werd de laatste vergadering van de Coördinatiecommissie voor W. Z. Vlaanderen gehouden. De vergadering stond onder leiding van het lid van G.S. van Zeeland, de heer C. Hame link, en werd bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Zee land, de Rijks- en Provinciale Water staatsdienst, de burgemeesters van de kustgemeenten, alsmede de vertegen woordigers van de betreffende water schappen. Besloten werd de commissie op te heffen, aangezien haar taak als ge ëindigd kan worden beschouwd. De voorzitter deelde mede, dat na gehou den inspectie van de kust, gebleken is, dat het door de Rijkswaterstaat uitgevoerde dijkherstel dermate is gevorderd, dat een ruime mate van zekerheid werd bereikt, waardoor met gerustheid de komende winter tegemoet zal kunnen worden gezien. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een alarm-systeem in vergevor derde staat van voorbereiding is, waardoor het mogelijk zal zijn tijdig de burgemeesters en de bevolking te waarschuwen bij dreigend gevaar, zodat ook op dit punt geen ongerust heid behoeft te bestaan. Aan allen werd dank gebracht voor de buiten gewone wijze van samenwerking, welke allerwege werd ondervonden. DIJ de J-* Anstalt" te Stuttgart is het werk verschenen van de voor enkele maanden in Zwit serland verongelukte Belgische staatsman Hendrik De Man. Het boek, gepubliceerd onder de titel „Gegen den Strom" (Tegen de Stroom) bevat de „Memoiren eines Europai- schen Sozialisten" en onder meer ook een zeer belangwek kende passage ovei de tragi sche omstandigheden der ca pitulatie van het Belgische Leger in Mei 1940. LIET Belgische leger hield zich met uitzondering van enkele een heden goed, zo schreef Hendrik de Man. Zulks was des te ver dienstelijker daar de zenuwen zwaar op de proef werden gesteld. Reeds bij de eerste verrassings-aanval in de morgen van 10 Mei werd zo goed als de ganse Belgische Luchtmacht uit geschakeld. De Britten, die alleen in staat waren, om deze bres te vul Ion, wezen het desbetreffende voor stel van de Engelse verbindingsoffi cier bij Koning Leopold, admiraal Keyes, af. Mijn eerste .„rodere opdracht bestond er toevallig in, dit punt tij 'ens de avonduren van 11 Mei in een telefoongesprek met Londen te behandelen. Gedurende de ganse acht tiendaags veldtocht heersten de Duit se vliegtuigen onbetwist in het Bel gische luchtruim Daardoor gelukte het de Duitschérs het Albertkanaal op twee plaatsen te overschrijden en de daarachter liggende sleutelstelling van hot fort Eben-Emaal door een ongehoord koene aanval vanuit de lucht te veroveren. Onze tervgt ht was overigens minder et gevolg van de drukking van het DuUse leger, dan aan het feit, dat het Franse front in de streek van Sedan was ineen gestort. Wanneer na twee weken de laatste verdedigingsslag in de noord westelijke eek van Vlaanderen ge leverd werd, "'at het Belgische veld leger door de Duitse opmars tot Abbeville, de Franse vlucht naai het Zuiden en de Britse terugtocht in Duinkerken, volledig afgesneden. Desondanks hield het dapper stand, tot de omsingeling op het engst moge lijk gebied zulke verhoudingen had aangenomen, dat verdere w rstand nog slechts een nutteloos bloedbad zou geworden zijn. KONINKLIJK VERWIJT ■yotaal anders was de houding van burgerbevolking,, en van de burgerlijke overheden. Het eerste verwijt, dat de koning zijn mintsters toestuurde was, dat zu niets ondc nomen hadden om die panische vlucht van honderdduizen den, die wegen van het land barrikadeerden, tijdig in te dijken, Het openlijke conflict tussen de ko ning en zijn ministers brak uit toen hij hen dienaangaande rekenschap vroeg. Zij verzochten van hun kant de koning zich bij hun vlucht aan te sluiten, opdat hij niet als krijgsgê' vangene in de handen van de Duit' sers zou vallen -- alle grondwet' „VERRAAD". 7ulks uitte zich reeds na weiflige dagen, toen de ministei zir'1 voor de in Zuid-Frankrijk verzrmelde parlementsleden aansloten bij dc the sis van de Franse -egering, die de capitulatie van het Belgische leger als een verraad ten pzichte van de geallieerden gebrandmerkt lad. Wel iswaar ward die thesis late van Bel glsche !e stilzwijgend opgegeven en de in October 1940 in Lo den opge richte regerr g -ballingschap be perkte zich tot de vaststelling, dat de koning zich niet door een tijdige vlucht aan zijn gevangeneming ont trokken had; hij was aldus door eigen schuld in cc positie gekomen, aie hem tijdens de bezettingstijd ver hinderde .'der aan Ie spits van de nationale v. -stand te stran. Dat ook ik daarbij in het gedrang kwam, was onvermijdelijk, d. ar d( koning gedurende de veldtocht dage lijks en in de beslissende ogenbli! ken van uur tot uur mijn raad inwon Daar ik zijn opvatting als de enig juiste aanzag, aarzelde ik ook geen ogenblik om de gevolgen van de daaraan verbonden politieke mede verantwoordelijkheid op mij te nemen, Hoe zwaar deze gevolgen rindsdien ook waren, ik heb deze beslissin geen enkel, ogenblik betreurd Er zijn weinig episoden in mijn leven, waaraan ik met zulke onvertroebelde innerlijke bevrediging terugdenk ais aan elk van die dagen. In een tijd, waar maat- en scrupu leuze machtshonger, achterbaksheid en woordbreuk, de hoogste opvatting van staatshoofden en volksleiders schenen te zijn, ben ik getuige ge weest hoe een koning zich bewust voor zijn volk offerde en bij zijn be slissingen niet naar mogcljj-ie voor of nadelen, maar eenvoudig naar de geboden plicht en de eer vroeg. Na tuurlijk, niet de opvatting van eer die met eerzucht doordrenkt is, maar deze die een hoger gebod kent als de vervulling van aangegane verbinte nissen. Hoe opportuun het ook klinken moge, ik heb het beleefd dat een staatshoofd, voor zware beslissingen gesteld^ zich nog éénmaal de tekst van zijn Grondwettelijke eed en van de door hem ondertekende Staats vedragen met vreemde mogendheden deed voorlezen, opdat hem geen en kel detail van de daarin omschreven verplichtingen ontgaan zou. Die ge voelens welke deze herinneringen bij mij wakker roepen, hebben met By- zanijnse monarchenverering niets te zien. Mijn positieve opvatting over de monarchistische staatsvorm van Bel gië berust geenzins op een princi pieel voortzetten van het monarchis tisch principe voor het republikeinse. Ik meen zelfs dat de m archie in de meeste landen zichzelf overleefd heeft; doch mijn mening is t-k dat het daarmee in België anders gesteld is (of was!), en deze mening berust op de bijzondere historische omstan digheden, die ergens anders, in een andere tijd of met andere mensen, tegenovergestelde besluiten zouden kunnen rechtvaardigen. D. v. d. B. te Hedel, aardappelhan delaar, had in strijd gehandeld met de verordening „aflevering droge aard appelen 1953". Hij had een grote hoe veelheid Bintjes, die zich op Zuid- Beveland bevonden, ontvangen. De Officier eiste een geldboete van f 400 of 2 maanden hechtenis. De Econo mische Politierechter zal over 8 da gen schriftelijk vonnis wijzen. F. J. C„ handelaar te Goes had ver schillende lampen aan mensen in het watersnoodgebied te duur verkocht. De .Officier van Justitie eiste f 250 boete en de Economische Politierech ter veroordeelde hem tot f 150 boete of 1 maand hechtenis. F. v. d. V., zonder beroep te Meer- donck (B.), had 75 kg. boter over de grens gesmokkeld en werd hiervoor tot 1 week gevangenistraf veroordeeld met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen boter. AANNEMER Geslaagd voor het vakdiploma aan nemer, burgerlijke en utiliteitsbouw, de heren M. Geuze te Middelburg en L. Zwartepoorte te Kloetinge. DETAILHANDEL Bij het te Amsterdam gehouden examen voor Detailhandel in sport artikelen,, slaagde de heer G. Bo gaard uit Sluis. RIOLERINGS-, BESTRATINGS- EN GRONDWERKEN Op de raadszaal te Terneuzen werd door B. en W. aanbesteed het uitvoe ren van riolerings-, bestratings- en grondwerken in het uitbreidingsplan in de Zuidlandpolder. Ingeschreven werd als volgt: C. de Ruysscher, Biervliet en P. Rammeloo, Philippine f 90.990, fa. H. Bunschoten en Zoon, Noordwijk f 88.507, P. Mollet, Hoofdplaat f 87.752, P. Voet, Kloosterzande f 84.100, P. de Waal, Kuitaart 1 83.000, K. Lucasse en G. Sponselee, Walsoorden f 79.500, J. en K. de Oude, Biervliet f 78.748, fa. gebr. de Bokx, Terneuzen f 77.824 en M. Hol, Kloosterzande f 73.900. TWEE WONINGEN TE GOES Door B. en W. werd aanbesteed het bouwen van twee woningen aan de Zuidvlietstraat. Ingeschreven werd als volgt: M. Boutens, Goes f 24.000, D. v. d. Poel, Oudelande f 26.100, A. Blan- kenburgh, Nieuwdorp f 25.800, G. M. Breas en Zn., Goes f 24.640, Bouwbe drijf M. Goedemondt, Goes f 24.175, J. Nonnekes. Goes f 24.290. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Getrouwd: J. Cramer en M. van Gogh, Laren Overleden: H. Lemm, 83 jaar, Rotterdam. K. Pie- tersen, 68 jaar, Rotterdam. A. van Duuren, 89 jaar, Am- Sterdam. E. Behle, 84 jaar, Wassenaar. 1 ALLIS CHALMERS TRACTOR model ,.B" omgebouwd voor boom gaardcultuur, met on- dergebouwde 2-wegs- ploeg. Fa, W. SCHIPPER ZOON GOES. Telef. 3244. 931-0 Wilt U meer weten van Uw •portfavorieten? Folo's en levensbeschrijvin gen vindt U in het boekje „Beroemde figuren uit de Sportwereld", dat de MARS CHOCOLADE FABR[EK U gratis zendt bij inlevering van 24 van dere sterren, welke voorkomen op de omslagen van de MARS en NUTS Chocolade. ...en U schrijft er veel langer mee, want het VACUUM-vulsysteem van de OSMIA- PROGRESS SUPRA neemt veel meer inkt op. Geen metalen delen. Lekken is uitgesloten I Zonder perfectie geen OSMlA De unieke VACUUM-pomp Is een stoutmoedige, nieuwe con structie Fijn precisie-werk van de volleerde Osmia-vaklieden, die ook het kleinste onder- deeltje de enig-juiste vorm weten te geven I CSMIA PROGRESS SUPRA 135.- s rit 1881 OSMI.A Geeft U een mensenleven lang volmaakt schrijfgenot met de lorse, 14 karaats geplatineerd gouden pen me» gegarandeerd onverslijtbare Osml. Iridium punt. Zie de Osmia-collectie bij Uw Kantoor, boekhandel of Vulpenleverancier. Van f35.w tot f 1 6.90 OSMIA- garantie. OSMIA SCHRIJFT PRETTIGER! A De volledige ,,OSMIA"-eollectie vindt U bij MARKT 12 TELEFOON 646 912-0 AXEL

de Stem | 1953 | | pagina 3