WYBERT Nederland in spannende ver wachting als nooit tevoren GRAAUWSE BOEREN LEENBANK GIGANTISCH WERK BIJ OUWERKERK Hannie Termeulen (inevr. Boomstra) op Curasao Zal het lukken met de jeugd in de voorste gelederen geniet een groot vertrouwen Pijn, AKKERTJE I an de zestien stichters 1102 Tientallen winkeliers geverbaliseerd Fransman verdween in Groene Hel Zondag: de zoveelste tegen de Rode Duivels DERDE BLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 OP 24 FEBRUARI 1954 GOUDEN BESTAAN 7 een 1 n teven Geen kinderziekten Het helpt! Kans voor Sluis op meer toerisme Be gin November zal de grote slag worden geslagen Het bevalt haar best, maar de geliefde zwem- 8port kan ze toch moeilijk vergeten PRETTIGE VISITE il Loterijwet zou overtreden zijn De draaiende schiif Vrachtauto te water Neem'n ALLE DRAGERS VERLIETEN HEM Zuidelijke clubs met 8 spelers vertegenwoordigd Boekenplank QP 24 Februari 1954 zal de R. K. Boerenleenbank te Graauw haar gouden jubileum vieren. Na een paar lezingen, gehouden in een café ter plaatse door de weleerw. heer Buysroggc en notaris H. A. van Dalsum te Hulst, werd toen de stichtingsacte door 16 leden getekend. Van deze oprichters heeft nog een het voorrecht in leven te zijn, nl. de heer J. A. Kindt, die door zijn aan- wezigheid aan het herdenkingsfeest cachet zal geven. De 16 leden kozen de heer P. A. van Campen tot eerste voorzitter van hun bestuur. In de afgelopen halve eeuw werd het voorzitterschap achtereenvolgens waargenomen door de heren J. A. Verhaegcn en R. N. La- farre, die van 1937 tot 1949 ongetwijfeld een der moeilijkste levensperioden van de Bank meemaakte. Sinds 1949 is de heer Alphons Staal voorzitter. Raad van Bestuur heeft in het voorbije tijdvak als voorzitters ge had de heren P. A. Baart, J. A. Ver hagen, H. Bruggeman en R. Buysse. Als kassiers werkten in die tijd de heren R. van den Eeckhout tot 1907, W. J. Dalmijn tot 1927 en H. W. Dal mijn tot heden. Nemen we nu het leven der Bank even onder de loupe, dan kunnen we constateren, dat ze weinig last heeft gehad van de gebruikelijke kinder ziekten. In 1904 gesticht, had men over de jaren 1905, 1906 en 1907 een tekort te boeken en wel respectievelijk f 14, f 65. f 15. In 1908 werd de eerste winst reeds geboekt, die toen f 100 bedroeg. Langzaam maar zeker is de zaak ge groeid.. de tijd der geldinlevering is wel de beste stimulans geweest. Ve len, die toen noodgedwongen de weg naar het kantoor der leenbank werden opgestuurd, zijn automatisch lid ge worden. De goolwill, die de bank in de loop der jaren heeft gekweekt, is wel de reden, waarom steeds meerde ren hun zaken via de plaatselijke bank laten lopen. Het is een grote eer voor hen, die jaren lang geheel belangeloos hun beste krachten aan de instelling hebben willen geven, zonder voor al die zorgen en prestaties ook maar een enkele financiële tegemoetkoming te hebben geaccepteerd. Wc zullen hier een grens moeten trekken en alleen hen noemen, die de 20 dienstjaren hebben overschreden. Het zijn de he ren J. F. Steyaert en H. J. de Waal, die resp. 29 en 20 jaar bestuurslid zijn geweest. De dit jaar overleden heer H. Bruggeman mag zeker niet worden vergeten. flink reservekafitaal werd gebruikt om in 1909 over te gaan tot de stichting van een reservekapi taal, dat thans is gegroeid tot een be drag van f 62.545. Alhoewel nog nooit enig verlies door de bank is geleden, iets wat zeker pleit voor de voorzich tige en deskundige leiding van het bestuur, toch is zo'n stevig reserve fonds, een onmiskenbare factor, om de spaarders en geldbeleggers het no dig vertrouwen te schenken. De balans van schulden en Bezit tingen bedroeg in 1905 een bedrag van f 11.545; per 31 December 1952 f 1.323.030. Dat de bank reeds velen van dienst is kunnen zijn blijkt uit het feit, dat (Advertentie) T~\E eerste winst van f 100 in 1908 be- haald, groeide automatisch en be droeg in 1952 f 4746. De eerste winst Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keelpijn... en voor frisse adem. in totaal 437 voorschotten zijn ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 868.040. In 1905 werden de eerste voorschotten gegeven t.w. 3 voorschot ten te samen f 425; in 1920 werden de meeste uitgegeven n.l. 16 voor een to taalbedrag van f 98.835. Gedurende de oorlog was er geen behoefte aan uit breidingskapitaal. Geen enkel voor schot werd aangevraagd. Des te drukker werd het na de be vrijding. Van 1946 tot 1952 werden 52 voorschotten tot een gezamenlijk be drag van f 262.275 aangevraagd. Het aantal lopende rekeningen is niet groot, ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat Graauw geen noemens waardige middenstandsbedrijven be zit. Het aantal spaarders is daarentegen zeer hoog. In 1952 telde de bank 575 spaarders, dat is 1 per 3 inwoners. Dit laatste is zeker een bewijs van het grote vertrouwen, dat de inwoners in hun bank hebben. En zeer terecht overigens. Een instelling, die getoond heeft dat vertrouwen inderdaad waar dig te zijn, is een instelling van on schatbare waarde voor de gemeente lijk samenleving. Door verbeteringen in kanaal bij Damme J_|ET kanaal Brugge-Sluis wordt na bij Damme gekruist door de Leije en het Leopoldkanaal, zodat ter plaat se z.g. syphons de brug en waterver binding vormen. In de oorlogsjaren werden dr-- kunstwerken opgebla zen. Het gevolg is dat zowel te land als te water de verbinding tussen Brugge via Damme naar Sluis ver broken is. Naar burgemeester Houtave van Damme meedeelde is Maandag de be slissing afgekomen, dat de syphons op zeer korte termijn zullen worden her steld. Voor Sluis is dit besluit van bijzonder grote betekenis. Destijds kwam een boot van Brug ge met toeristen naar dit oude stadje, hetgeen nu sinds de oorlog niet mo gelijk is. Ongetwijfeld zal dit het toeristisch verkeer nog meer doen op leven. QNONDERBROKEN wordt de stijd tegen het water bij het stroomgat van Ouwerkerk voortgezet. Bijna duizend mensen bundelen hier hun krachten samen om tijdig het grote (Joel de afsluiting van de Vierbannenpolder te bereiken. Elke dag opnieuw worden zinkstukken gemaakt en bij elke laagwater kentering verdwijnen de stukken naar de bodem, op de plaats, waar zich straks de afsluiting zal voltrekken. (Van een A.N.P.-verslaggever te Curacao) rrERWIJL WIJ WACHTEN op onze ex-zwemkampioene, Hannie Boomstra-Termeulen regent het, een van die hevige maar korte regenbuien, die in de tropen de overgang van de warme- naar de regentijd vormen. Onwillekeurig bedenken wij, dat het grappig is, dat het natte element, dat zo'n grote plaats heeft inge nomen in het leven van de vrouw, die wij zo dadelijk zullen ont moeten, ook nu, zij het in een andere vorm, vertegenwoordigd is. Daar is ze, groot, slank, gebruind door de tropenzon stapt zij uit haar lichtgroene, open auto. Een handdruk en wij volgen haar naar haar knusse kleine woning, die weggedoken ligt onder palmbomen. l_Iet is een gigantisch werk waar- voor elke week duizenden vier kante meters zinkwerk nodig zijn. Wanneer de bezinking gereed is, zal daarop nog een drie meter dikke laag van storsteen worden aangebracht. Hiervoor zullen duizenden kubieke meters steen moeten worden aange voerd. De werkverlichting is thans gereed. In de drie torens van dertig meter hoogte rondom het stroom- fyANNEE R men van Beethoven spreekt, (typisch is, dat men in de spreektaal nimmer van „von Beethoven" hoort, hoewel hij toch zo heette; is dit een gevolg van het feit, dat het „van", vertaald in het Duits „von", te adellijk klonk voor een doodgewone musicus?) denkt men altijd aan een ernstig diep menselijk man, die alleen maar zware menselijke problemen be handelde, en dat overigens voor treffelijk deed. Toch is dit een niet geheel volledige voorstelling van zaken. Men vergeet teveel, dat elke kunstenaar ook het grootste ge ile opbloeit in en uitgroeit uit de tijd en de cultuur, waarin hij leeft. Beethovens jeugd lag in de jaren vóór de Franse revolutie, toen alles uiterlijk nog rustig was en de meeste composities geschreven werden om 't genoegen in de muziek en in het mu siceren. Geen wonder dat zijn werk uit die tijd gelijke geest ademt. In zijn Septet opus 20 voor 4 strijkers, klarinet, hoorn en fagot bv. door de kamermuziekvereniging der Berliner Philharmoniker allergenoegelijkst ge speeld voor de Deutsche Grammo- phon Gesellschaft op 18030 LPM hoort men doorlopend de sfeer van de ver- pozingsmuziek (divertimento elk wat wils uit die tijd.) Niet inge wikkeld doen, als het niet nodig is; telkens een ander instrument de lei ding geven en de rest meer laten ge- geleiden in plaats van het latere inge wikkelde systeem van alle instrumen ten door elkaar halen; telkens de houtblazers tegenover de strijkers in afwisseling stellen en zorg dragen dat de opeenvolgende gedachten voor elkaar in gelijke afwisseling niet on derdoen. Allerprettigste muziek voor de Zondagochtend onder een kopje koffie. De prettige Beethoven van vóór zijn doofheid, een kwaal die een mens in zijn stemmingen altijd ster ker schijnt aan te grijpen dan zelfs blindheid een voor een normaal men onbegrijpelijk verschijnsel. Is het verwonderlijk, dat hij, die zich vrij wilde voelen van de kluis ters van zijn doofheid, die hem tot 'n gedwongen afzondering noopten, aan het denken sloeg over de vrijheid, die de Europese burgers bezig waren zich door hun revolutie te verwerven? En dat hij zich dus wierp op werken, die de vrijheid van mens en volk tot onderwerp hadden, zoals zijn ouver ture „Coriolan" de vrijheid van het Romeinse volk tegenover de aristo cratie en „Egmont" de vrijheid van de Nederlander tegenover Span je (Decca LW 5015); „Die Geschöpfe der Prometheus" de vrijheid van de mens tegenover de goden en „Fidelio" de vrijheid van de enke ling tegenover zijn overwinnaar (Decca LW 5018). Men kan deze voor treffelijke werken, voortreffelijk ge speeld door Eduard van Beinum met de Londense Philharmonie thans op genoemde kleine platen beluisteren in één ruk. d.w.z. aan elke zijde der plaat staat slechts één volledige ouver ture, wat een prettige opzet is. Zij wordt, wat de Beethoven ouvertures betreft, voltooid met de ouverture Leonore nr. 3 (alweer de vrijheid) en de ouverture „Zur Weihe des Hau- ses" met haar magistrale fuga (Decca LW 5016). Aan de hand van weer later werk kan men nagaan hoe de oudere Beet hoven de oplossing voor het vraag stuk van zijn strijd en die der mensen gevonden heeft. Doch daarover een volgende keer...,. JN Oud-Be(jerland is een door de plaatselijke middenstandsvereni ging georganiseerde winkelweek na genoeg in duigen gevallen door het ingrijpen van de ambtenaar van het O.M., mr. R. L. Hcukels, welk ingrij pen tot gevolg heeft gehad, dat een stroom van processen-verbaal over Oud-Beijeriand is gegaan. De middenstandsvereniging had aan de winkelweek verschillende attrac ties verbonden, o.m. elke dag een verloting, waarvan het bedrag aan prijzen per dag juist beneden de f 500 bleef, en voorts etalageprijzen. De nummers van laatstgenoemde prijzen correspondeerden met bepaalde num mers van een genummerde reclame krant, die huis-aan-huis in de Hoek- sche Waard werd verspreid. Mr. Heukels beschouwde de negen achtereenvolgende verlotingen als 'n voortgezette handeling", zodat het hier naar zijn oordeel om één verlo ting van ca. f 4500,ging, waarvoor B. en W. geen vergunning hadden mogen verlenen. Om de winkelweekactie niet in het water te doen vallen kondigden ver schillende winkeliers een korting van vijf procent aan, terwijl zij kopers uit Oud-Beijerland. die vcor een be paald bedrag zouden kopen, vrij rei zen per tram in het vooruitzicht stel den. Voorts werd bekend gemaakt, dat de etalageprijzen ter beschikking van het publiek bleven. Hierop werden de winkeliers, ruim tachtig in getal, die aan de etalage prijzen hadden meegedaan, geverba liseerd wegens overtreding van de lo terijwet. Er waren immers toch voor waarden gesteld, om de prijzen in be zit te krijgen, zoals het bewaren en inleveren van de krant. De winkeliers, die korting hebben gegeven, werden eveneens gever'r/üi- seerd wegens overtreding van de uit verkoop- en opruimingswet. De ter plaatse gestationneerde Rijkspolitie kon het vele werk, dat het verbaliseren met zich bracht, niet aan. zodat hulp van politiemannen uit andere gemeenten moest worden in geroepen. gat, n.l. twee ter weerstzijden van het gat op de oude dijk en een op de Oostelijke zijde van de nieuwe ring dijk nabij het z.g.n. Brokkengat, zijn nu de natriumschijnwerpers aange bracht, terwijl ook verder op de za ten en werkterreinen tal van derge lijke lampen zijn geplaatst. Deze verlichting opent nieuwe gunstige perspectieven voor de werkzaamhe den. Zij maakt het mogelijk op elk gewenst moment zinkstukken te ma ken en in noodzakelijke gevallen ook werk bij nacht te verrichten. Achter het stroomgat ligt temidden van het water het dorp Ouwerkerk. De weinige bewoners van dit slechts voor een deel droog staande dorp hebben het ontsteken van de verlich ting opnieuw aangevoeld als een overtuigend bewijs, dat ze niet in de steek worden gelaten. Want meer dan ooit is het thans duidelijk, dat de dienst dijkherstel Schouwen en Duiveland kosten noch moeite spaart om de laatste ronde, .welke hier aan de gang is, iöt een goed einde te brengen. De laatste loodjes wegen hier zwaar Veel moet er nog gebeuren, maar de grote krachtsinspanning, welke hier door ongeveer duizend arbeiders aan de dag wordt gelegd, sterkt de leiding in haar overtuiging, dat hier begin November de grote slag zal kunnen worden gelagen. Wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden, zullen vrij kort daarop de inmiddels opgestelde pompen aan het werk worden gesteld om ook deze laatste 2700 ha. cultuurgrond uit het water te doen herrijzen {Advertentie) TN het ziekenhuis te vrouw overleden, Hoorn is een die te Hoog woud, waar zij woonachtig was, met haar man en een dochter in een klei ne vrachtauto te water was geraakt. De man en zijn dochter hadden zich uit de wagen kunnen bevrijden en zijn met de schrik vrij gekomen. De vrouw was reeds bewusteloos, toen zij naar het ziekenhuis werd ver voerd. door welke oorzaak ook F\E TUIN is een deel van een vroe- gere plantage", vertelt Hannie, terwijl zij ons, nauwelijks gezeten zo als de goede gewoonte in Curagao dat wil, op de „Proch" wat te drinken verschaft. „Wij wonen hier maar tot November, want dan komen de eigen lijke bewoners van verlof terug". „Neen Hoes", onderbreekt zij zich zelf, terwijl ze de grote Deense dog, die wat al teveel van zijn aanhanke lijkheid blijk geeft, naast zich neer drukt. „Hij hoort ook bij de inven taris", verklaart ze lachend. „Zelf heb ik twee katten". NAAR EEN GROTER HUIS TN NOVEMBER", vervolgt Hannie dan, „krijgen wij een groter huis. Dat is natuurlijk wel aardig, maar de ze tuin zal ik enorm missen. Het is verrukkelijk om 's avonds rustig met een boek en drankje, samen op het terras te zitten. Vooral ais de maan vol is en door de palmen schijnt. Maar erg veel gelegenheid om thuis te blijven hebben wij niet. Meestal komt er visite of moeten wij zelf op bezoek of naar een of andere „par ty". Maar enfin, dat hoort nu eenmaal bij de baan van mijn man", besluit ze filosofisch. Op onze vraag vertelt Hannie, dat zij haar echtgenoot, die Administra teur van Financiën en President van de Curagaose Bank is. ruim twee jaar geleden in Amsterdam, waar hij werkzaam was bij de deviezenafde- ling van de Nederlandse Bank, leer de kennen. Daar de heer Boomstra, een all-round sportman, ook zeer goed zwemt, was het niet zo wonderlijk dat deze ontmoeting in het zwembad plaats vond. „Ik vind het hier op Curagao heel prettig", antwoordt de jonge mevrouw Boomstra op de gebruikelijke vraag, „maar.. ..voor mij blijft er maar één Amsterdam. Ik ben dol op grachten, de draaiorgels, kortom op de sfeer van die stad. Bovenal mis ik natuurlijk mijn ouders (ik ben enig kind) en.... mijn sport. Hoewel dit eigenlijk een ideaal land is voor de zwemsport, om dat het altijd mooi weer is, heb ik geen stimulans om mijn training voort te zetten. Er zijn hier wel een paar zwemclubs, o.a. die van de „Isla" (dit is de olie-industrie op Curagao), die mij hebben verzocht lid te worden, maar ook daar vind ik geen ernstige concurrentie. Om voor de Antillen in internationale wedstrijden uit te mo gen komen, moet ik eerst twee jaar ingezetene zijn. Aangezien mijn man een contract van drie jaar heeft, waarvan meer dan een jaar reeds is verstreken, biedt dit ook in de toe komst weinig perspectief. Bovendien in twee jaar kan veel gebeuren", be sluit zij peinzend. „Tot dusver heb ik in Curagao al leen maar een paar demonstrat es ge geven", gaat Hannie verder. „Ik zwem dan b.v. 50 meter „stijl", laat „be nen- en armenwerk" zien en rrmon- streer start- en keerpunten. Verder heb ik erover gedacht een aantal jon geren te gaan trainen. Maar als ik dat doe, wil ik het goed doen en mijn verblijf hier is zó op „social life" in gesteld. dat ik er eigenlijk geen tijd voor over houd". EEN HAAI GEZIEN —i—.h PLEIZIERZWEMMEN FAAAROM", zegt Hannie, en zij strijkt het lange blonde haar, dat over haar gezicht dreigt te vallen, weg, „beperk ik mij maar tot „ple- zierzwemmen". Met vrienden van ons (ik heb hier gelukkig heel wat ken nissen), gaan wij vaak naar een „baaitje". Toen ik voor het eerst met een duikmasker onder water keek, wist ik niet wat ik zag. De koralen, vissen en planten in zee vormen wel een vol komen nieuwe en wondermooie we reld. Helaas had ik de pech een van de eerste keren een haai te zien. Hij was zó weer verdwenen en niemand geloofde mij, toen ik het vertelde. Maar ik ben na die tijd toch wel een beetje voorzichtiger geworden". „Krankzinnig duur", vindt Hannie de prijzen van levensmiddelen. „Mijn vader zal beslist nooit meer op moe der mopperen, als zij eens niet met haar huishoudgeld uitkomt, sinds ik geschreven heb, wat ik per maand aan mijn huishouding uitgeef", zegt ze lachend. Warm heeft Hannie het af en toe wel. „Maar dit is mijn eerste tropen- ervaring en ik ben hier bovendien in de „warme tijd" gekomen". WEL VERSTANDIG.... MISSCHIEN", zo besluit Hannie ""1 ons onderhoud, „is het wel ver standig je carrière op een hoogtepunt af te breken. Want als een hoogtepunt beschouw ik ongetwijfeld mijn laat ste grote succes op de Olympische Spelen, toen ik met twee zilveren, medailles uit Helsinki thuis kwam". „Maar weet u", bekent ze dan, „het ging eigenlijk niet alleen om die prij zen. Het gevoel, dat je iets gepres teerd, de idee, dat je intensief bezig was, dat mis ik bovenal „Schrijft u maar, dat ik heel ge lukkig ben", besluit Hannie Boomstra- Termeulen, terwijl zij ons langs het met Curagaose lelies omzoomde tuin pad uitgeleide doet, „maar dat, als mijn man er niet geweest was, ik toch beslist niet zo gemakkelijk af stand van mijp geliefde zwemsport had gedaan". PRETTIGE GASTVROUW FNe Franse ontdekkingsreiziger cn onderzoeker Michel Perrin, die het Amezonedal in Brazilië bereisde, is in het oerwoud verdwenen. Er bestaat nagenoeg geen hoop op terugkeer. De thans veertigjarige Parijse leraar, die al eerder Abessynië en de Sahara on derzocht, was in Maart j.I. naar Zuid- Amerika gegaan om er de vroegere stelling van Humboldt te bewijzen, dat de wereldbeschaving in vroegere tijden in het Amezonedal moet zijn geconcentreerd geweest. Op 15 Juni arriveerde hij in Lima, de hoofdstad van Peru. In gezelschap van de Peruaanse studente, de 19-jarige The resa Gutierrez. Het tweetal wilde de loop van de /*puriraac volgen om in het brongebied van de Amazone te geraken. Hier wilde men de omgeving eerst onderzoeken en vervolgens zich per boot de rivier laten afzakken om het beschavingscentrum op te sporen. Al tijdens het treffen der voorbe reidingen had men met tegenslag te wachten. En als het dan een beetje mee wil zittenl PRIMA MIDDENLINIE jyjET DE JEUGD vóóraan, gaat het Nederlands Elftal a.s. Zondag in het Feyenoord stadion de handschoen opnemen tegen de Belgische nationale voetbalploeg. Nooit in de geschiedenis van het vaderlandse voetbal stonden zoveel spelers uit Zuidelijke clubs opgesteld en nimmer óók is liet gebeurd, dat twee gekozenen, afkomstig uit een 2e klasse club, de eer te beurt viel de nationale kleuren te mogen verdedigen. Reeds na de ontmoeting in hetzelfde stadion, op die eerste Woensdag van deze maand, toen de Voorlopigen dat eclatante succes tegen Stade Frangais boekten, gaven wij de Keuze Commissie een pluim voor de durf. welke zij aan de dag had gelegd om zo'n jeugdige voorhoede in het strijdperk te sturen. Vandaag herhalen wij dit, nu zij zonder wijzi ging er in aan te brengen, die aanvalslinie tegen de Rode Duivels opstelde. (""EbRUFD, ongetwijfeld, want meen niet, dat de controverse West- Zuid verdwenen zou zijn: zij bestaat nog altijd en daarom moet de moed van de heren der Keuze-Commissie, die intussen bij het nemen van hun beslissing allerminst in het wilde weg te werk zijn gegaan zij en hun me dewerkers hebben onophoudelijk de vaderlandse velden „afgegraasd" om spelers te beoordelen daarom dient de moed. welke de selectie-heren bij deze keuze aan de dag legden, te wor den geprezen. Zij stellen zich, terecht, naar onze mening, op het standpunt, dat het van de jeugd komen moet en is het in werkelijkheid inderdaad niet zó, dat de jongeren in de clubs voortdurend op de voorgrond treden. Om plausibe le redenen: zij zijn bereid om veel te doen en niet minder te laten, tenein de resultaat te bereiken. Zij weten naast enthousiasme en uithoudings vermogen een dosis techniek te ver garen, die soms in hoge mate verras send is en het zijn naast die techniek, de beide andere genoemde factoren welke ook, ja vooral, tegen de Ro de Duivels betekenis zijn. van doorslaggevende NUCHTER BLIJVEN! MU zou het onverstandig en onjuist zijn te menen, dat dit elftal zo maar ineens het peil zou kunnen be reiken, dat onze Zuiderburen hebben weten te behalen gedurende de laat ste jaren. Maar wie de Voorlopigen in de tweede helft tegen Stade Frangais bezig heeft gezien, kan het niet zijn ontgaan, dat daar een team aan het werk was met spelin-icht, waaruit uitstekende aanvallen te voorschijn kwamen en dat, bezield met goede voornemens, zich tot de laatste mi nuut bleef inspannen en voor de volle honderd procent geven. En velen mo gen dan van oordeel zijn, dat het Sta de Frangais van toen een niet al te sterke tegenstander vornvie, ons ging het er om, op welke wijze die spel- opbouw geschiedde en hoe de doel punten tot stand werden gebracht. DUS GEEN WIJZIGING LIET zou een verrassing zijn ge weest, als de Keuze-Commissie die voorhoede tegen België wijzigin gen had doen ondergaan; zij ontplooi de spel, zoals in lange tijd geen aan valslinie had weten te bieden. Na tuurlijk zien wij allerminst over het hoofd, dat de middenlinie en verde diging der Rode Duivels een sterk en heterogeen blok vormen, maar wat tegen de Zweden, die hun samenspel te ver doorvoerden, vrij .gemakkelijk lukte, zal met deze Oranje-voorhoede minder eenvoudig zijn, omdat die als stelregel huldigdt: zo snel mogelijk en via de kortste weg naar het doel! Dat ontzaggelijk veel van die vijf juegdige Nederlanders zal worden ge vergd, wie zal het ontkennen, maar stuk voor stuk beschikken zij over snelheid, inzicht in situaties, lichaams- beheersing en.... schotvaardigheid en ook van onderlinge plaatsverwis seling de switch weten zij hun weetjes. En dan: tenslotte zijn van Beurden, van Melis en Rinus Ben- naars, die zijn come-back viert, geen vreemdelingen op het stuk van in terlands! Louis Overbeeke deed zeer belovende dingen in Nijmegen (tegen Borussia) en te Rotterdam contra Rij vers c.s. Van belang is daarnaast, dat zijn clubgenoot, Bennaars, met wie hij in Dosko. Bergen op Zoom steeds tot prachtige resultaten komt, in zijn buurt staat. GEWELDIG SCHOT ETEN stevige, handige knaap, die over een geweldig schot beschikt en beslist voor een verrassing kan zor gen. Op de linkervleugel werd die an dere „nieuweling". Gruyzen van Sit tardia" opgesteld. Dat is dus, met Jan Klaassen, de tweede Limburger, die het Oranje shirt mag dragen. Evenals Overbeeke, een snelle, handig met de bal manoeuvrerende jongeman, die we tegen Stade Frangais hebben be wonderd om zijn uitstekende runs, zijn handig langs de tegenstander glippen en zijn uitstekende voorzet ten; ook hij is allerminst zonder schietcapaciteiten en zijn doorzettings vermogen is niet gering. En als van Melis over de vorm beschikt, welke hij de laatste weken demonstreert en wanneer van Beurden het op de heu pen heeft, welnu, dan mogen we zeer veel goeds van dit aanvalsquintet ver- ETEN zeer stevig, zeer vasthoudend en met veel adem begiftigd trio vormt de middenlinie met Klaassens ook als stuwer voortreffelijk Terlouw, tegen de Belgen altijd in ex tra conditie, en Biesbrouck. Veel zal er van afhangen hoe hun aangeven, hun verdelen van het spel zal zijn cn natuurlijk, daarnaast, of zij zich met de Belgische aanval in snelheid zal kunnen meten. Van de Rode Duivels- defensie weten we alles; sinds de Bel gische Keuze-commissie, na Zweden, de voorhoede zo intens wijzigde, moe ten wij daaromtrent in vele opzichten in het duister tasten. Lemberechts, Anoul cn Coppens zijn bekende fi guren, maar over welke kwaliteiten de linkervleugel: ThijsPiedfort be schikt is slechts bij benadering te zeggen. Alleen dit: in Belgische des kundige kringen geeft men te ken nen. dat deze Rode Duivels-voorhoe- de de zwakste is, welke sinds jaren gekozen werd. Maar zulke uitlatingen moet men maar liever met een flinke korrel zout nemen. GOED BEGIN IS WAARDEVOL TS onze middenlinie dus internatio- naai „geschoold hetzelfde mag van achterhoede en doelman worden ge tuigd. Met dit ervaren drietal in de achterste gelederen staan we wel niet zo sterk als de Rode Duivels, maar hun mannetje zullen ze ongetwijfeld voor hun rekening nemen. Alles hangt af van het begin. Is de start goed en wil het een beetje lukken, komt er onmiddellijk een gesmeerd gangetje in, dan zien we een homogeen Oran je-team de tweemaal drie kwartier die ontmoeting tegen de Belgen de zoveelste spelen. En als er dan niet voor teruggeschrokken wordt om te schieten steeds maar schieten jongens! dan zal doelman Gernaey, over wie al zoveel goeds is geschre ven, in fenomenale conditie moeten zijn om zijn net schoon te houden. Met gematigd optimisme, maar be zield met de wil om het heel goed te doen, zullen deze Oranje XI de strijd gaan aanbinden. Als zü hun uiterste best doen. zal ai veel gewonnen zijn, want dat kon van de teams, die de laatste tijd vóór hen ons land verte genwoordigden lang niet altijd wor den getuigd. kampen. Later dan was geraamd, ver- trok men. Maar al op de Apurimac gebeurde een ongeLuk. De boot kan telde en het meisje viel in de golven. De Fransman keerde naar Lima terug om een hulpexpeditie uit te rusten, want hij leefde in de overtuiging, dat Theresa nog in leven moest zijn. Be gin September vertrok de reddingsbri gade. Toen men diep in de oerwouden was doorgedrongen, schoot de angst evenwel in de bénen van de dragers. De een na de ander verdween. Alleen de leider der dragers, een halfbloed, genaamd Alfonso Ribera, bleef lange tijd bij hem. De voettocht door de oerwouden werd ook hem te erg. Hij liet Perrin in de steek en arriveerde alleen in Lima. Hij verklaarde er: Perrin is gek. Hij overdrijft. Als hij niet onmiddellijk omkeert, komt hij er niet levend uit. Hij is diep in de groene hol doorgedrongen. Daar Per rin een ontvang- en zendtoestel bij hem heeft, werd de Ar^rikaanse tech nologische dienst ingeschakeld om Per rin tot rede te brengen. Het oerwoud werd uit de lucht V -pied en duizen den malen werd de boodschap uitge zonden, dat hij terug moest keren of zijn positie moest opgeven. Maar uit de „groene hel" kwam geen enkel antwoord. Het gebied, dat Perrin be treden heeft, is al vaker door blanken bezocht. Nog nimmer is er een blanke levend uit terug gekeerd. Het klimaat is er moordend. Het wordt bewoond door wilde Indianenstammen. Voorts wemelt het er van gevaarlijke gifslan gen en dodende insecten. Er wordt op gerekend, dat Perrin in de oerwouden is omgekomen. Niettemin worden de contactpogingen voortgezet. 5000 Gulden voor de schoonste FAENISE PERRIER, een 18-jarige stu dente uit Lyon, is Maandagavond bij een internationale schoonheids wedstrijd te Londen tot Miss World gekozen. Haar werd een chèque 7an 5000 gulden overhandigd. De tweede en de derde prijs gingen resp. naar Alexandra Ladikoe (Griekenland) en Marine Pappaelia (Egypte). Er dongen 15 schoonheidskoningin nen mee. Nederland was vertegen woordigd door Yvonne Meyer. HET HART DER WERELD Wij kennen van Hans Urs von Bal- thasar het kleine werkje over de taak van de leek in 'het moderne Aposto laat. Het is een duidelijk streng lo gisch opgezet pleidooi voor religieuze instituten voor leken. Wij hebben 't met grote belangstelling gelezen. Het voor ons liggende „Hart der Wereld" is van heel ander gehalte. Het Hart der wereld is Christus en Zijn Rijk. Het werk vervalt in 3 de len: eerst wordt de gedachte van het Rijk Gods, zoals deze leefde in het Hart van de Godmens, uiteengezet. In het tweede wordt de zware strijd van Christus om de zielen behandeld, waarna in het derde deel de overwin ning van Christus over de weerspan nige machten beleefd wordt. De hoge vlucht der ontwikkelde gedachten is slechts met gespannen aandacht te volgen, het is geen boek voor „onder de leeslamp". Maar neemt men de moeite zich er voor „te zet ten". dan zal men zich beloond we ten. Het is een rijk boek voor hen, die tot de kern weten door te drin gen. Aan dezulken graag aanbevolen. (Uitgave De Koepel, Nijmegen). J H-

de Stem | 1953 | | pagina 10