BRYLCRE E M Tlioolse zilver uien op Amerik. tafels UXEER-AKKERTJES De dans is een ernstig pleizier CHRISTCHURCH - RACE niet volgens opzet tjrote firtrbleMMi ixm kleine matsen DORIS DAY COlDfNM/DWAYi Aeolus bij de emigranten 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 Opkomende industrie met goede toekomstmogelijkheden Inmaakbedrijf Polderman exporteert 2000 vaten naar het buitenland Een goede leraar is tevens een goed paedagoog Liftmaster had er nog een volle vacantiedag bij kunnen nemen Prachtige instelling van de K.A.B. Herwonnen Levenskracht 40 jaar Uitbreiding van werkzaamheid ten behoeve van lijders aan rheuma, suikerziekte en asthma Ingespannen activiteit Verstopping Formule voldeed niet Als uit de dood teruggekeerd.. Landverhuizing naar Australië Grote bedrijvigheid aan boord van de Overloon OP STERFBED BEKEERD De laatste dagen van Charles Maurras vermag" Dat kan de heer G. H. Polderman "Wat doorzettingsvermogen deuren van zijn schuur aan de wel als spreuk sehiWere geleden begon hij met het inmaken Oostvest in Sint Maartensdyi niet ontevreden: 80 vaten rolden weg. van zilveruien yoor de expo vol(,oenjng in zijn stem: 2000 vaten von- Nu, vijf jaar later, is er «e polderman, voorzichtig zakenman, Cen hun weg de grenzen ovtm Het moet er vandaag of iegt: "Evan komen dat ik iemand in dienst neem, die beter met z'n talen morgen van komen, heus jn fcet buitenland nog heel wat meer bieden Ik heb nu iemand, die de correspondentie voert. Een tijdje geleden bmi ik met m'n vrouw zogenaamd met vacantie geweest naar Duits- fand 't Bezocht er vijf fabrikanten. En met succes!' liriek werken dan 12 tot 14 mensen. Er moest ditseizoen met een dag- en nachtploeg gewerkt worden. Het Is een seizoenbedrijf. dat heel wat mensen ongeveer 5 maanden per jaar werk geeft. GRONDIGE BEWERKING U et zal weinigen ri bekend zijn, dat "daar In Sint Maartensdijk een op komende industrie gevestigd is, die flink wat zoden aan de^ deviezendijk zet (Vergeef ons de niet helemaal juiste beeldspraak!) Honderden va ten gaan naar België. Engeland. Duits land de Ver. Staten en zelfs Canada. Hoe de heer Polderman op de ge dachte gekomen is uien in te maken? Och 't ging eigenlijk vanzelf. 7ijn vader teelde al jaren zilveruien. De zoon ging ook in het vak. Er werd een begin gemaakt met de uitvoer van geschilde uien in verse toestand. Het liep, maar na enige tijd bleken de fa brikanten de voorkeur te geven can gezouten uien. Nu, dat kon. De schuur aan de Oostvest werd wat verbouwd, de nodige sorteer- en borstelmachines werden aangeschaft en de export van gezouten uien begon. EEN FABRIEKJE? \fan 't jaar had het werk zich zo uit- V gebreid, dat de heer Polderman aan de andere kant van het stadje een (Advertentie) terrein aankocht ter oppervlakte van 5000 m2. Daarop is een betonbaan aan gelegd en honderden vaten vonden ei een plaats. Maar zijn grote bedoeling is hier een fabriekje n?:r te zetten. Al leen.... de kosten. Want de financie ringsmoeilijkheden voor een man. die zelf niet over kapitaal beschikt en een bedrijf met toekomst wil stichten, zijn in Nederland nog altijd groot. HEEL WAT PERSONEEL A ls de landbouwers op Tholen zo on- geveer toe zijn aan de vaststelling van hun teeltplan. gaat de heer Pol derman met zijn klantjes praten. Hij maakt dan een accoord over de huur van een bepaalde lap grond voor een jaar voor de teelt van zilveruien. De landbouwer verplicht zich voor het „paardenwerk" te zorgen. Als de tfjd van het rooien is aange broken, trekt de heer Polderman de nodige mensen aan. Dat lukt altijd wel, want er is een flinke cent aan te verdienen. De betaling geschiedt per kilo. In het topseizoen zijn er voor zijn rekening zo'n 100 tot 120^ mensen op het land aan de gang. En in de fa- de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! A ls de uien uit de grond zijn gehaald gaan zij naar plaatsen in Noord- Brabant, waar zij in de huisindustrie worden schoongemaakt en geschild. Dan komen zij terug naar Sint Maar tensdijk om te worden gesorteerd op tien verschillende maten. Vervolgens worden zij gezouten. Na de fermenta tie volgt nog een laatste controle en dan gaan de uien de vaten in. In elk vat zit 125 kg. netto aan zilverulen. Voor de 2000 vaten van dit seizoen was rond 100 ton zout nodig. De in dustrie ls ook een flinke afneemster van water. Voor zo'n kleine duizend gulden werd er dit jaar verbruikt. Tweemaal per week worden de uien bilgepekeld. Vrachtauto's voeren ze af. Dit jaar moest voor een vat f 20.- worden betaald. Het is „éénmalig" fust, dat dus niet wordt teruggezon den. Van 't jaar zijn ook wat rode uitjes en pareluitjes ingemaakt, zo'n 150 vaten. Alles wordt geleverd aan fabrikanten, die de uien weer in fles jes doen. waarna ze hun weg naar de winkels vinden. „Er zit vooruitgang in", zei de heer Polderman, „het eerste jaar stuurde ik 8(1 vaten weg, het tweede jaar 100, het derde jaar 330, het vierde jaar 960 en dit jaar 2000 vaten, 't mooi werk en ik heb er veel plezier in!" (Advertentie) Eik kind weet hoe glad een bananenschil '<an zijn. Maar elke man |_|ET winterseizoen breekt aan en daarmee gaan ook de danscursus- sen weer beginnen. Het is daarom wel interessant een en ander weer te ge ven uit een artikel over dit chapiter, dat onlangs stond in .„Ons Erf", een maandblad van de Katholieke Jonge Boeren en Tuinders. De schrijver, de heer Th. van Steen, merkt o.m. het volgende op: De dans is een ernstig plezier. Dat klinkt gek, maar toch is het zo, want ontelbaar vele huwelijken vonden hun begin op de dansvloer. OMDAT Brylcreem waarde volle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haarverzorging waarborgt, Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming - maakt droog haar weer vitaal County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam (Van onze luchtvaartmedewerker) J~^E GROOTSTE LUCHTRACE ter wereld behoor weer tot het verleden en wij kunnen rustig aannemen, dat één en ander niet heeft overeengestemd met de opzet van de organisa toren. Ongetwijfeld had men verwacht, dat de deelname aan een dergelijke monstervlucht veel groter zou zijn en het resul taat moet dan ook pover genoemd worden. De organisatoren treft in deze zeker geen schuld, één en ander moet voor een groot deel op rekening van het toeval worden geschreven. Hadden niet oorspronkelijk 11 machines ingeschreven voor de snelheidsafdeling, een aantal dat er voor een dergelijke wed vlucht zeker zijn mocht? Voor de handicap afdeling waren het zes machines, waartussen de strijd zou moeten worden gestre den. Dat uiteindelijk slechts vijf toestellen in de snelheidsrace en drie in de handicaprace startten, was een teleurstelling en in de handicap-afdeling was de toestand reeds zo, dat men al tijd zeker was van een prijs, wanneer men de vlucht volbracht. 7"IE viering van het 40-jarig bestaan zal voor Herwonnc.. Levenskracht geen aanleiding zijn tot een uitbundige en spectaculaire festiviteit, maar zal leiden tot een feest voor de zieken. Op die dag zullen namelijk alle zieken, die op kosten van Herwonnen Levenskracht worden ver pleegd, met een verrassing worden bedacht. De centrale viering te Utrecht op Zaterdag 24 October, waaraan 1400 van de 10.000 medewerkers van Herwonnen Levenskracht deelnemen, zal tevens een geschenk brengen voor de zieken. Op deze dag zullen dan de resultaten worden bekend ge maakt, van de donateursactie en tevens het totaal van binnengekomen gelden, bestemd voor de vorming van een fonds voor rheumabestrijding. kwartje of meer bijdraagt. Een bron van inkomsten zijn ook de acties, die Herwonnen Levenskracht onderneemt, zoals de speldjesdag e.d. UITBREIDING r^EZE DAG begint met een pontifi- cale H. Mis om 10 uur in de St. Augustinuskerk te Utrecht, op te dragen door Mgr. Dr. B. J. Alfrink aartsbisschop-coadjutor van Utrecht' Des middags wordt een spel opge voerd van Jan Muller, cultureel ad viseur der K.A.B.getiteld „Charitas Christi urget nos", met als Neder landse ondertitel „Prentenboek van Christelijke naastenliefde in de loop der eeuwen". De feestviering betekent een cli max van de ingespannen activiteit der voorbije 40 jaren en een bijlang rijke mijlpaal voor toekomstige werk zaamheid op veel uitgebreider gebied. Toen op 15 Juni 1913 Herwonnen Le venskracht werd opgericht met als doel de bestrijding van de t.b.c., be stond er een ontstellend tekort aan bedden, en dit terwijl het sterftecij- annn'v, °P PI,bean2stigend peil van 8.000 bevond. Reeds zeven jaar daar na werd met behulp van de overheid nnoorifat1'td° ih y°orloPi6 sanatorium opgericht te Apeldoorn, in Juli 1933 gevolgd door het definitieve te Bilt- hoven. Dit uiterst moderne verple- gingsoord werd uit eigen middelen gefinancierd, teneinde vrij te blijven van overheidsbemoeiing. Het sanatorium Berg en Bosch te öuthoven verpleegt dagelijks 540 pa tiënten. Vóór de oorlog zond Herwon- ne®. Levenskracht bijna 5.000 t.b.c.- hra„ea+ a naar dit sanatorium en Macht daarvoor f 2.500.000- op. Na ♦iL? g werden meer dan 5300 pa- henten naar Berg en Bosch en ande re sanatoria uitgezonden. Kosten daarvan bedroegen f 2.300.000.-. Ongeveer 8200 thuisverpleegde pa- tienten werden geholpen met extra T°uin!»4 ralson van f 650.000.-. Sinds i"!1 1948 werden bovendien 2335 rust- vp™u,eii> moeders in een rustoord De kanHijan j?ie 195 met een baby. voor 1 1 e nodig zijn, komen K.A.B rnfdrtol dv,el Van de leden der drage van n wekelijkse bjj- ger donateurs? datVa" Qat per maand een J Advertentie) veroorzaakt hoofdpijn en vermin-j jdert de eetlust. Niets beter dan TN de afgelopen decennia beperkte Herwonnen Levenskracht zich vrijwel uitsluitend tot de bestrijding van de tuberculose. Dit is thans niet meer zo. Het draagt thans ook bij in de kosten van uitzending van zwakke kinderen en van asthma- en suiker ziektepatiëntjes naar koloniehuizen of herstellingsoorden. Bovendien zendt het behalve moe ders. ook rustbehoevende vaders en ongetrouwden naar een rust- o£ her stellingsoord. Een zeer belangrijke uitbreiding betekent echter de rheumabestrijding, die krachtig zal worden aangepakt in samenwerking met de andere Katho lieke organisaties. Herwonnen Le venskracht reserveert reeds geiden voor dit doei. Bovendien zal het feest geschenk een stevige basis voor het fonds tot rheumabestrijding verschaf fen. Hier ligt nog een groot werkter rein voor Herwonnen Levenskracht en samenwerkende organisaties braak, want de rheuma telt in ons land tien duizenden slachtoffers. "poen door motoraverij de Hastings van de Royal New Zealand Air Force moest uitvallen, was de span ning er practisch uit, want de strijd ging nu nog slechts tussen twee ma chines, waarvan men reeds vrijwel ze ker wist, wie de strijd zou gaan win nen. Neen, deze wedvlucht heeft de grote massa niet in extase kunnen brengen en misschien is één en ander een goede les voor de toekomst. In de snelheidsafdeling was er meer spanning, maar dit raakte het groot ste deel van het Nederlandse volk slechts zijdelings, omdat ons land hier in niet vertegenwoordigd was. Hier vochten vijf practisch gelijke toestel len tegen elkaar om de eer en kwam het voor een zeer groot deel aan op de capaciteiten van de vliegers, als mede op een zeker deel geluk, dat natuurlijk altijd onontbeerlijk is bij een wedstrijd. strijd tussen de Engelsen en Australiërs in deze race was enerve rend en kan gerekend worden tot het mooiste deel. Jammer was ook hier, dat er met meer toestellen deelna men, waardoor de mogelijkheden weer groter waren geweest. In de handicapafdeling heeft wer kelijk iedere spanning ontbroken of het moest zijn de spanning of er geen ongelukje zou gebeuren. Ieder wist echter bij voorbaat, dat, wanneer dit laatste niet het geval was, de K.L.M met haar Liftmaster onherroepelijk dé eerste prijs zou behalen, hetgeen ook wel tot uitdrukking kwam in het re sultaat van een winst van 35 uur op de Viscount van de BEA. Het Neder landse toestel had er zelfs een volle vacantiedag af kunnen nemen en had de wedstrijd dan nog gewonnen. YY/IJ KUNNEN natuurlijk niets an- ders dan lof hebben voor de ma nier, waarop de Nederlanders hebben (Advertentie) gevlogen en de wijze, waarop deze vlucht werd voorbereid, die in prin cipe reeds op papier was gewonnen. Het is de deelnemers niet kwalijk te nemen, dat zij reeds geruime tijd voor af een studie maken van de in het reglement gestelde handicapformule en trachtten deze zo gunstig mogelijk te gebruiken, hetgeen de KLM ook heeft gedaan. De BEA is hier echter niet in ge slaagd, want de handicapformule voor haar zeker ongunstig uitgeval len, met als resultaat, dat zij in weer wil van het feit, dat zij gedaan heeft met haar toestel, wat ze kon, geen schijn van kans had tegen de Neder landse „Liftmaster". Heeft de handicapformule wel vol daan aan de eisen? Voor zover ons be kend, was de opzet van deze formule, toestellen van uiteenlopend type met afwijkende capaciteiten, gelijke kan sen te geven, door aan de hand van motorkracht, gewicht, lading en nog enige factoren, een tijd vast te stel len, waarin zij het traject moesten vliegen. De één zou er dus langer en de ander korter over mogen doen, al naar gelang de capaciteiten. De winst, die men zou kunnen behalen, moest dus, evenals bij de snelheidsrace, lig gen in de efficiënte bediening bij de noodzakelijke landingen, de mogelijk heid van het uitzetten van de voor het betreffende vliegtuig meest ge schikte route en de capaciteiten van de vliegers. Ongetwijfeld heeft de KLM aan al deze factoren voldaan, maar de BEA zal toch ook naarstig hebben gere kend en toch ontstond het grote ver schil. Daarom vragen wij ons af. „Heeft de formule wel voldaan?" Vermoedelijk heeft deze monster- vlucht, die met zulke goede bedoelin gen was opgezet, niet beantwoord aan de verwachtingen, die organisatoren, deelnemers en belangstellenden ervan koesterden. NAZEI* BIDDEN De ontmoeting van de jongen met het meisje moet eigenlijk met grote zorg en in 'n fijne sfeer gebeuren. Deze ontmoeting, een reine, blije openheid geeft aan de jongen en het meisje ge legenheid elkander te leren kennen en met elkaar zó om te gaan, dat deze omgang vormend is en op haar doel gericht, dit is het huwelijk. Hoe zijn de manieren op de dans vloer? „Hé, psst, Marietje, of.... hé zus, zullen we dansen?Een onbe schaafde, onbehouwen en brutale ma nier om een meisje ten dans te vra gen. De manier van vasthouden is dik wijls zo, dat twee grote handen vettig uitgespreid als de tentakels van een inktvis op de schouderbladen van het meisje kleven. De dansbewegingen gelijken meer op het voorthobbelen van een klein model stoomwals dan op licht gevoete wals. Je moet ze soms zien puffen, zweten en hijgen, en hier en daar bot' sen en poken ze andere paren om. vergeef ze de ruimte, want hier zijn er een paar losgelaten TE VEEL DRANK (~\P menig dansfeestje wordt te veel gedronken en het meisie moet 't maar prettig vinden om het woord „vergunning" uit de mond van haar danspartner te kunnen ruiken. Maar nog erger is dat door dit drankge bruik de bewegingen helemaal onze ker en grof worden en de praat die verteld wordt eveneens volkomen on beheerst is Het dansen wordt hossen en het hossen wordt stoeien en erger. Ik weet van een streek in Neder land waar enige schelmen van jonge boeren de bals organiseren. Daar wordt zo banaal gedronken en zo or dinair gedanst, dat de goedwillenden zich generen, dat de geestelijkheid zich hier zeer over bedroeft, maar eenvoudig machteloos staat.... en dit comité van jonge boeren maakt samen een aardige winst die onderling ver deeld wordt. De jonge boerenbond staat hier voorlopig machteloos. Het is onbegrijpelijk hoe mensen kunnen sjacheren met hun geweten, Wij moeten dus goed zien, dat wij niet zozeer ons Dorp moeten zuiver houden van vreemde Stadsinvloeden, maar veeleer moeten we ons Dorp inwendig zuiveren en zuiver houden. DE GOEDE DANSLERAAR r^AAROM moeten de goedwillende Jongens en Meisjes tot onderlinge afspraken komen. Bijvoorbeeld: Wij willen goede dansles nemen, we zijn niet meer tevreden met dat lelijke gehosseklos en die platvloerse manie ren. Goede Dansleraren zijn aange sloten bij „San Filippo Neri". De goede Dansleraar moet ook de leiding van de bals hebben, dan wor den deze veel ordelijker en gezelliger en zit er de juiste afwisseling in. Op de dansvloer is maar ruimte voor een beperkt aantal mensen; als er veel gedrang is, kan men niet dansen. Geen alcohol in de danszaal en geen kinderen beneden de 18 jaar. De sluiting moet niet te laat zijn. men kan beter vroeger beginnen. En ten slotte is het belangrijk niet al te mo derne dansen te nemen. Laat de oude dansen, de zg. „Oldtime dances" toch weer in gebruik komen. De beste dansleraar van Europa Major Hancox, was op Ons Erf. Hij is een dansdeskundige van Europese faam. Hij demonstreerde moderne en oude dansen en ik heb nooit zo iets moois gezien. Het is juist zeer modern in de Engelse en ook in de oeste Ne derlandse dansclubs, om er de oldtime dances te onderwijzen. Voor ons spe ciaal is dit aantrekkelijk, omdat we daarmede het hart van de ouderen stelen, die hun mooiste jeugdherinne ringen verbonden weten aan de Ve ieta, Polka, Menuet, Fruhlingsboten, Wals, e.d. In Limburg begint men aan het herstel van deze dansen en in de Be tuwe bestaat ook zo een groep. Ons bondgenoten zijn de Katholieke dansleraren, die speciaal in 't Noor den, maar ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren, Limburg en Brabant zeer goed werk doen. De dansleraar stond vroeger op de zelfde lijn als de man van de pof fertjeskraam en de luchtschommel, tegenwoordig wordt dit anders en de organisatie van dansleraren doet alles om de standing en de waardigheid van het beroep van danspaedagoog hoger op te brengen. Laten wij de Goeden steunen. (Van onze onderwijsmedewerker) ,,^at zit je daar weer onder de bank te frutse len?" riep Cijffers tegen Joris Eikhorst op de achterste bank. „Niets, meester", verzekerde Joris haastig. „Ga dan door met je werk en houd je handen op de bank", zei Cijffers en hij boog zich weer bij Corrie Sadels over de bank, om haar die lastige kapitaal-som duidelijk te maken. Maar jawel, nog geen tien minuten later, toen de schoolman zijn nijvere kudde nog eens overzag, waren de handen van Joris opnieuw uit het ge zichtsveld verdwenen. Om de klas niet nogmaals te storen, maakte Cijffers behoedzaam een om trekkende beweging en stond zodoende onver wachts achter de bank van de onwerkwillige stu dent. Het stellen van vragen bleek volmaakt overbo dig, want de oorzaak van Joris' tekort aan werk lust lag veelkleurig naast de eigenaar op de zit bank uitgestald: een slordig stapeltje filmster plaatjes. Doris Day naast een paardekop, Doris Day in avondtoilet, Doris Day in het blauw, in het rood en in het pimpelpaars. Terwijl Joris bewegingloos zijn vonnis af wachtte en Cijffers' ogen gevestigd bleven op de verknoeide bladzijden van het Tekenschrift, daar vóór hem op de bank, ging het snel door Cijffers' hoofd: vijftien cent voor elk pakje kauwgum-met foto; vermenigvuldigd met twaalf; dat is al bijna twee gulden voor die prullerij. En dan dat dage lijks gemartel met Joris; let toch op doe toch mee knoei niet zo.... Een felle nijd schoot in het meesters-hart om hoog, met één greep griste hij de veelvoudige re clame-lach van de bank en demonstratief scheurde hij de schatten van Joris in snippers. „Daar, prutser! Begin nu liever maar eens aan je werk! En besteed je zakgeld voortaan een beetje verstandiger." ,\1a1 blijkbaar riep deze belediging van Doris Day ten hemel om wraak. Niemand minder dan Joris' vader verscheen in de namiddag op school, om de rechten van zoon en Doris te verdedigen. Hij zag niet in, wat er op tegen was, dat de jon gelui plaatjes verzamelden. Waarop Cijffers ant woordde, dat hij liever een verzamelaar zag van postzegels of album-plaatjes. Maar hij zag evenmin in, welk recht de school had, om onschuldige liefhebberijen uit het lokaal te weren. Waarop Cijffers antwoordde, dat hij ver ondersteld had, dat Joris naar school werd ge stuurd om iets te leren. Maar papa zag helemaal niet in, welk recht Cijffers had ,om eigendommen van een leerling te verscheuren. Waarop Cijffers antwoordde... met een verrast stilzwijgen. Daar had hij geen ogenblik over gedacht. Hij had de plaatjes in heilige toorn versnipperd, om duidelijk te laten zien, hoe hij over die liefhebberij dacht. Maar enig verband met het eigendomsrecht, neen, dat had hij toen niet gezien. Hij stond dus vader Eikhorst beteuterd aan te kijken, krabde zich achter het oor, glim lachte ietwat onwijs naar de triomferende vader, greep toen resoluut zijn beurs en vroeg; „Hoeveel krijgt U van me?" r)E VREDE werd intussen niet met klinkende munt, maar met een sigaar bekrachtigd. Het geen evenwel niets veranderde aan het feit, dat ditmaal de stand 1-1 was. Bzd. Ir. K. Koeton is Zaterdag met het K.L.M.-vliegtuig „Jan van Riebeek" op Schiphol aangekomen na byna veertig dagen in een verlaten streek van Canada vermist te zijn geweest. Zoals bekend maakte het vliegtuig waarmede Ir. Koeten en de Duitse geoloog Dr. R. Thienhaus van Chimo naar Roberval vlogen op 25 Augustus een noodlanding. Het werd op 2 October op het Emmanuel-meer door vliegtuigejp die de vermiste luchtreizigers trachtten op te sporen ontdekt. Toen de heer Koeten het vliegtuig verliet, stormde zyn vrouw het trapje op om haar doodge waande echtgenoot te omhelzen. (Advertentie) door duizenden uitverkoren Av. d. BI66ELAAR Co. N.V., ROOSENDAAL de shag voor rokers die er het fijne" van willen weten de shag van de zuiverste Amerikaanse melange de shag met dat aroma dat je zelden vindt ct per 50 gr. P"EN LUCHTREIS is voor elke emigrant een gebeurtenis, zo schrijft ons een verslaggever, die aan boord van de „Overloon" een reis naar Australië meemaakte. ZU heeft ook een grote psychologische betekenis. Want na het vaak ontroerende afscheid der familieleden op Schiphol, na het Wilhelmus, dat nog eens opklinkt en ons koud maakt, hebben ze eigenlijk geen tijd om zich bezig te houden met dit afscheid van het vaderland, van hun familie, van alles wat hun lang dierbaar was. A LLEEN men is dankbaar voor de 9 man sterke bemanning van de Overloon" Een sportieve, begrijpen de captain met zijn helpers. Een ste wardess en twee stewards die vanaf de start en de landing en lang daar voor en daarna onafgebroken in de weer zijn de emigranten te helpen. Met melk voor de baby, glaasjes wa ter voor de kinderen men liep naar de cabin als thuis naar het kraantje in de keuken de maaltijden, de postkaarten en zoveel meer. En vergeet niet. dat dit werk onder abnormale omstandigheden moet wor den gedaan balancerend met dat alles tussen een zestiental kinderen, die kruipen stoeien en spelen, alsof zij op de binnenplaats van de school zijn. Mej. v Engelen werd er als stewar dess geassisteerd door twee stewards; de heer de Hoog uit Ooterhout en de heer Moonen uit Breda. Twee Bra banders. voor geen kleintje vervaard. DE EVENAAR WEEM eens de evenaar. Op 27 Sep tember tegen acht uur in de mor gen wordt de evenaar gepasseerd. Men heeft er geen erg in. Wel licht de aankondiging op dat men de riemen moet vastmaken. Het is al eens eer der gebeurd bij minder goed weer. En leuk vinden velen dat niet. Maar daar verschijnt een gevaarlijke Neptunus (Moonen). We worden ingezeept met een bruine koffie-achtige melange en het water stroomt in onze shirts. De journalisten die toevallig vooraan zitten mogen zich al„ eersten tot de onderdanen van Aeolus, de beheer ser der winden, rekenen Allen volgen. Er heerst een bijna carnavaleske stemming. Men heeft geen tijd zich te verdiepen in de grote verandering in de levens der emigranten, noch in die eerste moeilijke periode, die vrij wel voor alle emigranten zal aanbre ken. Er is alleen winst. De waardering voor ..onze K.L.M." is alleen maar groter geworden. MOEDER-WENSEN „LIET is prachtig mijnheer", zo zegt ons de Amsterdamse tramcon ducteur' wiens kinderen in Calcutta uitriepen: „Zo druk is het bij ons in de Kalverstraat niet" Er is niemand, die niet vol lof is. Enkele moeders hebben een paar wensen. Ze zouden graag zien dat zij op de ..vrije dag" of avond eens even van de zorg voor de kinderen werden verlost En iets meer ruimte Want het valt niet mee de kleine altijd op schoot te moeten houden. Een enkele emigrant is de laatste dag wat stil wat nerveus geworden: een jonge Helmondse ls op weg naar haar verloofde in Perth. Een jonge man uit de Brabantse industriestad, die al vooruit is gegaan Haar bruids jurk zit in de koffer: zij willen In Perth zo vlug mogelijk trouwen De zeven kinderen ran de Middel burgse zijn opgewonden. Nog één dag en dan zien zij vader. „Die krijgt weer een nieuwe baas", zo zeggen we de moeder. „Nee hoor", zegt ze met een lachje. Baas of geen baas, het is een flinke moeder, die alles alleen met haar kroost heeft moeten doen. Een van de velen waarvan de Australiërs zullen zeggen: Het zijn voortreffelijke emigranten, de Neder landers wij hebben er alle bewonde ring voor". V/I en weet, dat Charles Maurras zich vóór zijn dood met de Kerk ver zoend heeft. Begin 1952 werd Maurras, die zie kelijk was en van een beperkte gratie maatregel genoten had, naar de kliniek Saint-Grégoire, te Tours, overgebracht. Een hoogstaand geestelijke, kanunnik Cormier, hoogleraar aan het Semina rie, bezocht herhaaldelijk in opdracht van Mgr. Gaillard. bisschop van Tours, de voorname gevangene in het zieken huis. Het zal de grote verdienste van kanunnik Cormier Blijven, de ziel van Maurras („Cette ame si jalousement gardée") „in extremis" voor het ka tholicisme gewonnen te hebben. Het was geen gemakkelijke taak. in een ontroerend boekje tieeft Kanunnik Cormier zijn .gesprekken" met Maur ras samengevat Daardoor begrijpt men zegt De Nieuwe Gids met welk een nobele discretie en fijngevoe ligheid het bekeringswerk werd aange vat en tot een goed einde gebracht Na net eerste gesprek werd het, kanunnik Cormier duidelijk, dat Maurras veel eer aan de bovennatuurlijke werkelijk heid twijfelde dan ze loochende Het beslissende gesprek greep plaats aan de vooravond van Allerheiligen 1952 Kanunnik Cormier wist. dat het einde naderde ook Maurras had men niet verzwegen, dat het met hem slechter ging. Op de vraag van de geestelijke of wanneer zijn toestand verergerde hij er in zou toestemmen de laatste sacramenten i ontvangen, antwoordde Maurras bevestigend Maar hij vroeg nog enkele dagen bedenktijd, .want ik wil, dat alles zich loyaal en eerlijk voltrekt Men eindigt zijn le ven niet met bedrog." Na een onder houd met kanunnik Cormier op 13 Nov, 1952 (het zou het laatste zijn) vouwde Maurras de handen, las het .Confi teor' en ontving de absolutie Daarop volgde de toediening van het H Olie sel Nog een bezoek volgde 's anderen daags Maurras was al half bewuste loos. Hij herkende nog de geestelijke en dankte hem Het was zijn afscheid. Hij stierf op Vrijdag 16 November na enkele uren voordien de rozenkrans die de kanunnik hem geschonken had te hebben gevraagd.

de Stem | 1953 | | pagina 7