§)agfela9 Nog geen beslissing over de priester - arbeiders VandslmK De Baas van Kamp Vier Stemming te Amsterdam vrij vast RADIO tweede blad donderdag 22 october 1953 de Mission de Paris staat onder direct commando van de kar dinaal-aartsbisschop Mgr. Feltin. De buiten de Mission de Paris wer kende priester-arbeiders staan on der controle van de betreffende Lis- schop en de orde-oversten. Er zijn namelijk ook enige tientallen Do minicanen, Jezuieten, Capucijnen enz-, die werken als priester-arbei der. Omdat er hier nu sprake is van een experiment en men het er over eens begint te geraken, dat de „pa rochies aangepast moeten worden aan de arbeiders" hebben de pries ter-arbeiders speciale bevoegdhe den. Ze mogen b-v. de Heilige Mis lezen in hun kamertje, op een ge wone tafel. Ook hebben ze het recht de teksten in het Frans te le zen, de liturgie te vereenvoudigen enz. Volgens vele geestelijken schuilt hierin het gevaar, dat de priester-arbeiders te onafhankelijk worden van het kerkelijk gezag. Vele anderen weer beweren, dat dit gevaar alleen dreigt voor de onafhankelijke priesters, die min of meer op eigen houtje de priester arbeiders nabootsen. Hierin zit een heleboel waars. De slachtoffers ko men niet of nauwelijks voor bij de officiële priester-arbeiders van de Mission de Paris. Die hebben n.l. een speciale opleiding voor dit werk genoten en worden voortdurend ge controleerd. Een permanent gevaar is voorts, dat sommige priester-ar beiders betrokken kunnen raken in de klassegeest, omdat ze de arbei ders mee willen helpen het sociale klimaat te wijzigen, teneinde een goede bodem voor het Christendom te scheppen. Hoe menselijk deze re denering ook is, toch wordt er te gen gewaarschuwd. Voor een ka tholiek kan er geen sprake zijn van klassestrijd- Sociale verbeteringen buiten de klassestrijd om zijn prach tig, maar voor de priester-arbeider komt eerst het Evangelie. Fout erkend Blijvende vrucht Muzikaalste laan ter wereld Aanzienlijke verbetering in Wallstreet VAN MIERLO en ZOON nj Verongelukte vlieger opgepikt AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Vrouw en politiek d UIT DE Amerikaanse „Super-High- 70LANG U over de 500 mil- Met VELPON zie je er geen barst van! p\E Mission de Paris van Père Go- U din moet men zien voor rl ze is- een experiment. Het teken de verjonging van het levende apos tolaat, dat de Franse bisschoppen, priesters en gelovigen er zoveel aandacht aan besteden. Toch wer ken er in heel Frankrijk nog slechts een tweehonderd priester-arbei ders. Ze zijn in Parijs, maar ook in Bordeaux. Marseille, Lyon en de andere grote steden. De ogen van vóór- en tegenstanders, van gelovi gen en niet-^einvigen. van lauwe en felle anti-katholieken zijn op dit kleine legertje stoottroepen geves tigd. Wat is begrijpelijker, dan dat dit moedige experiment de tegen standers moet prikkelen? Het bracht hen tot actie: men poogde de priester-arbeiders te verleiden; men verweet hun communistische sympathieën. Door de eeuwen heen heeft de Kerk priesters gekend, die niet berekend waren voor hun zwa re taak. Waarom zouden er dan nu geen struikelen onder deze dubbel zware taak? Wie zonder zonde is, werpe ook hier de eerste steen- Een krant is niet de geëigende plaats om U nauwkeurig te vertel len, met welke duivelse middelen de tegenstanders van Christus' Kerk de priester-arbeiders te lijf zijn gegaan. Dat er hierbij enigen gevallen zij is niet anders dan volkomen normaal. Geeft dat ech ter brave katholieken en hardwer kende priesters niet enige reden om zich af te vragen, of de morele ge varen, waaraan de priester-arbei ders bloot staan, opwegen tegen de voordelen van deze vorm van apos tolaat? J-JET moet U duidelijk zijn gewor den. dat het vraagstuk der priester-arbeiders een moeilijke materie is. De meningen onder de Franse bisschoppen en priesters zijn dan ook verdeeld. Rome zwijgt en ziet toe hoe het experiment zich ontwikkelt. Maar velen vragen zich af, of het verantwoord is om voor deze vorm van apostolaat priesters af te staan. Men kan ook op andere manieren de Kerk naar de arbei ders brengen, zonder dat daardoor de priesters Worden bloot gesteld aan grote gevaren, terwijl hun ac tie-radius er wellicht groter mee zal worden. Een parochie-geeste lijke heeft de hele dag voor zich. Fit en fris kan hij zijn bekerings- taak beginnen. Ook we zouden haast zeggen: vooral de beginse len van Père Michonne winnen aan belangstelling. Zijn werkwijze wordt al vrij algemeen nagevolgd. Berei ken volgens dit systeem de pries ters niet veel meer mensen? De celvorming door katholieke leken, die niet-katholieken bij zich uit nodigen en vaak contacten met priesters en niet-gelovigen bewerk stelligen, eveneens onderdeel van het werkprogram van Michonn, be gint eveneens resultaten af te wer pen. 1WIAAR ere, wie ere toekomst. In de fabrieken, waar priester-ar beiders werken, begint het klimaat te veranderen- Men heeft er iets voor elkaar over. Veh ijn nog wel onverschillig voor de godsdienst, doch het aantal papenhaters wordt met de dag minder. Dit is een winst punt van onschatbare betekenis. Hieruit mag men evenwel volgens onze zegslieden nog geen voorbari ge, optimistische conclusies trek ken. Zeker is, dat men binnen af zienbare tijd de vruchten gaat pluk ken van een beter aangepast apos tolaat. Op grond daarvan is een zeer gematigd optimisme op zijn plaats. Van 'n massale terugkeer tot de Kerk is echter nog geen sprake. VWAVWAWVWAS PEN van de meest strijdbare ka- tholieken in de P.v.d.A. is te genwoordig Mr. van Lier, Kamer lid, vroeger Directeur van het Ar beidsbureau in Nijmegen. Maar dat zijn wapent niet altijd even deug delijk zijn, is nu overtuigend geble ken. In het Februari-nummer van „Socialisme en Democratie" had hij Maritain aangehaald met een als volgt vertaald citaat: „Niets is wer kelijk schandaliger dan te geloven in een politiek, die in zichzelf chris telijk is". In het Katholiek Staat kundig Maandschrift van Juni toon de Dr. A. W. J. Gerats M.I.C. ech ter aan, dat Mr. van Lier deze tekst volkomen misverstaan en daardoor ook volkomen fout vertaald had, Wat immers schreef Maritain? „Eigenlijk is niets zo aanstootgevend en in zekere zin zo revolutionair als het geloof in een politiek, die door zijn beginselen, zijn geest en zijn vormen intrinsiek christelijk is, als het plan om in deze wereld een vitaal-christelijke politiek te gaan voeren". Het woord „scandaleux" betekent hier dus aanstootgevend, zoals ook het kruis van Christus volgens het woord van Paulus aan. stootgevend is- Mr. van Lier geeft nu in het jong ste nummer van het Katholiek Staatkundig Maandblad royaal toe, dat het citaat onjuist was vertaald en volkomen onjuist geïnterpreteerd. Hij verklaart ook met nadruk nooit te hebben gezegd: „Maritain geeft de katholieken in de Partij van de Arbeid gelijk". Hiermee is dan een incident ge sloten, dat wel deze les zal hebben geleerd, zoals Pater Gerats formu leert: Men zij heel erg voorzichtig met een beroep op Maritain, wan neer het gaat om de feitelijke poli tiek en om de feitelijke politieke partijen. £)E actie van de zgn. groep-Steen- berghe lijkt alweer volmaakt verleden en niemand spreekt er meer over. Maar er is toch juist gisteren definitief iets blijvends uit voortgekomen, door de installatie van 'n adviescollege voor de Tweede Kamer-fractie der K.V.P.. Het ad vies-college zal de fractie gevraagd en ongevraagd van advies dienen over alle wetsontwerpen die aan hangig worden gemaakt. Voorzitter is mr. M. P. L. Steenberghe. Leden zijn ir- J. van Aken van de Staats mijnen, mr. F. J. H. Bachg, raadad viseur van de Katholieke Midden standsbond, prof. F. Thurlings, hoogleraar aan de landbouwhoge school te Wageningen, prof. dr. G- H. L. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut en de heer H. J. Kuiper, oud bestuurslid van de K.A.B. Het is dus een veelzijdig samen gesteld college geworden, waarvan de fractie bij hacr veelzijdige ar beid zeker profijt zal kunnen trek ken. Orkest met 48 musici N de gehele wereld zoekt men ver geefs naar een straat, waarin zo veel beroepsmusici wonen als in de Jacob van Campenlaan te Hilversum. Tientallen musicie van de N.R.U., zowel strijkers als blazers hebben hier hun domicilie, tezamen met vele vocalisten, omroepers, geluidstechni ci en andere omroepmedewerkers. On'-' deze omstandigheden was het Ier de Roos een kleine moei te om een volledig Jacob van Cam- penlaan-orkest samen te stellen, dat Zondag 25 October a.s. van 22.05 22.40 uur in het K.R.O.-programma een concert van populaire werken zal uitvoeren, onder welke speciaal voor deze gelegenheid geschreven „Jacob van Campenlaan-mars". Het orkest zal bestaan uit: 17 vio len, 5 altviolen, 3 celli, 3 fluiten, 2 bassen, 4 trompetten, 2 trombones, 2 saxophoons, 3 fagotten, 4 hoorns, 2 hobo's en 1 xylophoon. De huisnummers der uitvoerenden liggen tussen 5b en 236. Als dirigent treedt op huisnummer 48 en de zang wordt verzorgd door huisnummers 41 en 145. De verbindende tekst werd geschreven door huisnummer 42. Om roepers zijn huisnummers 22, 32 en 62, terwijl de technische verzorging in handen ligt van huisnummers 141 en 156. Bij het concert zal publiek aanwe zig zijn, dat gerecruteerd wordt uit de niet medewerkende huisnummers. 4711 "Frozoclone" - Eau de Cologne in vaste vorm De handige en practi- sche koelstift bij moe heid en hoofdpijn. Wekelijks beuroverzieht van 15^21 October 1953 /'ANDER leiding van aandelen Ko- ninklijke Olie is de stemming: op de Amsterdamse effectenbeurs de laat ste dagen vrij vast geweest. New- York heeft deze tendenz zonder twij fel mede gesteund door opwaartse koersbewegingen. De koersen der an dere internationale waarden volgden die der Koninklijke Olie, waardoor weer eens duidelijk is gebleken, dat dit belangriikste aandeel als gangma ker optreedt op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Certificaten Unilever staan thans op een nieuw hoogtepunt van dit jaar. De vooruitzichten van deze maat schappij worden zeer gunstig beoor deeld. De omzetten zijn gedurende de ge hele berichtsperiode zeer bevredigend geweest. Het waren vooral de hoe ken van de aandelen Koninklijke Olie en de converteerbare obligaties, die in het middelpunt der belangstelling stonden. Gedurende de laatste dagen heeft de koersstijging van de aandelen Ko ninklijke Olie zich niet kunnen voort zetten. hetgeen niet onverwacht komt. daar iedere koersstijging van betekenis winstneming uitlokt en de stroom van converteerbare obligaties via de aan delen dagelijks moet worden ver werkt. Beziet men het koersverloop der laatste dagen, dan is het niet on- j mogelijk, dat van bepaalde zijde regu- lerend wordt opgetreden. INDUSTRIëLE SECTOR schrijvingen en reserveringen is prac- tisch onveranderd gebleven en be draagt f 1.047.000. In de bankensector ziet men hogere koersen over de ge hele linie. In de Indonesische sector was de stemming prijshoudend echter met uitzondering van aandelen Arendsburg, die een belangrijke veer moesten laten. De maatschappij heeft thans de jaarverslagen over de boek jaren 1950/51 en 1951/52 gepubliceerd. Het heeft de maatschappij gedurende deze jaren niet meegezeten, hetgeen uit het teleurstellende verslag duide lijk blijkt. Het winstsaldo 1950/51 werd geheel gebruikt voor fiscale af schrijvingen in Indonesië. Het boek- Advertentie) Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN TN de industriële sector was de stem- j ming goed prijshoudend te noemen. Fondsen, die een behoorlijke stijging vertoonden waren aand. Alg. Norit 261270, Hazemeyer 222229, Chem. Fabr. Naarden 157—163 en Van Vlis- singen Katoen 152—157. Voorts be stond er een zeer behoorlijke vraag voor aandelen Nederlandsche Kabel 6 punten, Koninklijke Ned. Hoog ovens 5 punten en aandelen Van Gelder. De A.K.U. is thans met cij fers over het derde kwartaal 1953 ver schenen. Deze vertonen wederom zeer gunstige resultaten. De omzet, zowel a.s de netto bedrijfswinst over het nVu kwartaal waren resp. 14% en 19 /o hoger dan over het tweede kwar taal. In vergelijking met het overeen komstige kwartaal 1952 is de stijging van resp. 34% en 46% aanzienlijk. In verband met de over dit jaar verschuldigde hogere belastingen, ver wacht de directie dat de te maken winst ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Smit Co's Transformatorenfabriek stelt voor over het per 30 Juni j.l. geëindigde boekjaar een onveranderd dividend uit te keren van 10%%, zijnde het maximale dividend, dat de nog van kracht zijnde wet op de dividendbe perking toelaat. De netto winst na af- Advertentie) SIGAREN Tlic op voMe TÓP-KWALITEIT 13/10 '53 20/10 '53 OBLIGATIES 3 Ned. 1962-'64 100 5 16 100 7/16 3—3 1/2% Ned. 1947 98 7 8 99 11 16 3 Ned. '47 (d.l.) 96 3 8 96 1/2 3 Ned. 1937 97 11 16 97 3 4 3 Ned. Inv.cert. 100 1 4 100 5 16 3 Gr.b.obl. 46 98 5 16 98 3 8 3 N.-Ind. '37 A 99 99 1 16 3 3 4% Ned. 1953 103 102 1 8 AANDELEN (Cert. v. aand.) A'damsche Bank 173 1/4 R'damsche Bank 168 Twentsche Bank 166 Nat. Handelsbank 113 7 8 Ned. Handel-Mij 160 Alg. Kunstzijde Unie 174 1 4 v. d. Bergh's en J. F. 275 1/2 Machinefabr. Breda 117 Van Gelder Zonen 166 1/2 Unilever 203 1/2 Holl. Kunstz. Ind. 84 Ned. Kabelfabr. 216 1/2 Gem. B. v. a. ph. Gl.l. 171 7 8 Kon. Ned. Hoogovens 162 Wilton Fijenoord 174 Int. Gew. Betonbouw 142 Internatio 148 3/4 Billiton Mij II 221 Kon. Petroleum 311 Rubb. Cult. Mij A'dam 89 3 4 Bandar Rubb. Mij 100 Holl.-Amerika Lijn 133 7'8 Kon. N. Stb. Mij N.B. 128 1 4 Ned. Scheepv. Unie 129 R'damsche Lloyd 126 Kon. Java-Ch.-P.v. L. 110 Ver Vorstenl. Cult. Mij. 24 3 8 Handelsver. A'dam 105 3 4 Ned. Ind. Suiker Unie 761/4 Ver. Deli-Mijen 95 1/2 Senembah 901/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 301/4 Beth. Steel Corp. 46 3/16 General Motors 56 9/16 Intern. Nickel 37 15/16 Rep. Steel Corp. 43 5/8 United St. Steel Corp. 34 5 8 Cities Serv. Comp. 72 Shel Union Oil C. 6915/16 Southern Pacific Comp. 37 5/8 Tide Water Ass. Oil C. 19 5/8 Union Pac. Railr. C. 100 3/4 177 171 5 8 169 1/2 114 12 160 12 175 3 4 278 1'2 119 1 2 170 209 1 2 86 14 222 1/2 176 1 4 167 12 177 3 4 143 1/2 150 1 2 217 1'2 322 3 4 90 1/4 101 134 18 129 1 4 129 3 4 126 1 2 110 12 23 1/4 105 1,2 76 1/2 95 1/4 92 32 49 58 1/4 39 1/16 47 3/4 37 1/8 73 1/4 72 15 16 39 1/8 20 1/16 102 3/4 jaar 1951/52 sluit met een verlies van bijna Rp. 3.5 millioen. Speciaal de ta baksoogst heeft een teleurstellend re sultaat opgeleverd. Ook Arendsburg heeft thans haar blik gericht op Zuid- Afrika. Zij is geïnteresseerd in een maatschappij, die zich bezig houdt met de verbouw van cigarettentabak. Door de aflosbaarstelling der obliga ties Koninklijke Olie komen thans be langrijke middelen vrij voor herbe- legging op de obligatiemarkt. Dit kan dan ook de reden zijn dat de obliga tiemarkt de laatste tijd een duidelijk waarneembare vaste tendenz vertoont, speciaal voor langlopende leningen. De staffellening Nederland 1947 be reikte een nieuw hoogtepunt op 99 11/16%. WEINIG BENIJDENSWAARDIG r^E beleggingsexperts van pensioen- fondsen en verzekeringsmaat schappijen verkeren momenteel in een weinig benijdenswaardige positie. Op de Amerikaanse effectenbeurs is de laatste dagen een aanzienlijke verbe tering ingetreden. Dit blijkt wel uit de volgende Dow-Jones-gemiddelden: Hoogste laagste Per 20 Oct. 1953 Industrieën 295 Spoorwegen 112 Openbare nutsbedr. 54 252 90 48 273,90 97,15 51,05 Het blijkt wel, dat de pessimisten tot dusverre in hun zwartgallige voorspellingen te ver zijn gegaan. De huidige winstcapaciteit van de staal- en spoorwegmaatschappijen en de gunstige cijfers, die ter zake zijn ge publiceerd. hebben deze verbetering in de hand gewerkt. De publicatie van de Republic Steel, dat in de eer ste negen maanden van dit jaar een omzet van circa 900 millioen, d.i. 45% meer dan in dezelfde periode van 1952, werd behaald, vormde een van deze verrassende berichten. De netto winst van dit concern was met S 42 3/4 millioen ongeveer het dubbe le van 1952. niettegenstaande de zwa re overwinstbelasting. Voorts heeft de General Electric Comp. een extra dividend gedecla reerd van 1,Dit is de eerste maal sedert December 1950, dat deze maat schappij een dergelijk extra dividend uitkeert. TN Rotterdam is aangekomen het Deense m.s. ,,Slesvig" dat op zee een verongelukte vlieger had opge pikt. Hij vertelde, dat de piloot en hij (de 21-jarige Arthur Breeze uit Kent) op ongeveer 20 mijl ten N.O. van Do ver vlogen met een „Vampire", toen het toestel onklaar raakte. Het vlieg tuig stortte naar beneden terwijl het als een kurketrekker de lucht door kliefde tot de zee de val brak. De pi loot had hem geholpen om met zijn parachute uit het toestel te komen. Ook had hij een rubberboot bij zich en nadat hij 50 minuten had rondge dreven werd hij opgepikt door het Deense schip. Breeze vermoedde, dat de piloot niet meer uit het toestel heeft weten te komen. W loslippigheden van LEONARD JA/E hebben onze echtvriendin onlangs weer eens voorgehoudendat een moderne vrouw op de hoogte moet zijn met wat er in de wereld gebeurt. Het gaat toch eigenlijk niet aan, dat een vrouw alleen maar weet te praten over kinderen, haar huiswerk en de nieuwe tok- lengte. Er is nu eenmaal méér dan dat op deze aardkluit. Enfin, onze goedbedoelde adviezen vielen in vruchtbare bodem en nu is het zo ver dat we af en toe een examentje kunnen afnemen. Dat begon heel eenvoudig. We vroegen b-v.: „Wat is Benelux?" Dan sprak Zij: „een- wasmiddel", waarop wij allerlei ezelsbruggetjes begonnen te slaan. België, Nederland, Luxemburg Denk eens goed na. En ha., daar had ze het dan. „En vertel eens, wie is Bidault? vroegen we dan verder. „Eentje van het toneel!", was eerst het antwoord. „Die speelde altijd samen met Johan Kaart, vroeger!" Listig wisten we dan Buziau te vergelijken met die spelers op het internationale politieke toneel, en wéér was er een forse nagel geklonken m de politieke ont wikkeling van onze echtvriendin. Het ging steeds beter. We konden later urenlang kouten over ons betalingsoverschot in de E.B.U., de agendamoeilijkheden van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties, of om iets heel luch- tX te noemen - de besprekingen in de politieke commissie van de Raadgevende nadering van de Raad van Europa- Erg knus- ^Tot^va^de week het gehele gebouw van haar politieke scholing ineenstortte. „Weet jij", zo hadden wij schrander de Grote Vier in Lugano bijeenkomen, om de Duitse en Oostenrijkse kwestie te bespreken?" Toen antwoordde zij: „En of, dat is op de verjaardag van oom Rob, op 9 November! wegen, dat hij geestelijk in slaap valt. Gebeurt er dan opeens iets, dat zijn volle aandacht vereist, dan is het mis. Maar nu zijn ze begonnen om ingewikkelde boch ten in die wegen te leggen. Ook komen er borden langs te staan, met scherpzinnige opmerkingen, die de geest van de weggebrui kers wakker houden. Kleuren TV AAN de overkant van de Oceaan zijn de eerste kleurentelevisie toestellen te koop. Ze kosten onge veer tweeduizend gulden. Vet AT zal een heel gesjouw zijn voor het A aerikaanse volk, hebben wij gedacht bij die opmer king van dr. Clive McCay, dat de Amerikanen ongeveer 225-millioen kilo te veel vet hebben. Dat vracht je is natuurlijk netjes over het ge hele volk verdeeld, op basis van gulzigheid. Trouwens, het is niet ongevaarlijk ook. De geleerde me neer McCay zei namelijk, dat vele ziekten van oudere mensen ver oorzaakt worden doordat zij te veel en verkeerde dingen eten. Koord een tralievenster van de ge vangenis te Raleigh (Noord- Carolina), hing een koord te ben gelen, dat gevlochten was van reep jes goed. Enkele voorbijgangers, die zich afvroegen of dit een ontsnap pingspoging moest worden, vonden aan het eind van het koord een briefje, waarop stond: „Wilt u hier een pakkie shaffies aan binden? Dank u". Men voldeed aan het ver zoek en de gevangene hees zielsge lukkig zijn buit naar binnen. T iveelingen TIET Ierse stadje Drimnagh is zeer rijk gezegend met tweelingen. Naar wij uit goede bron vernemen, vliegen de ooievaars er dan ook in paren. Maar van de tweeduizend kinderen die er in het plaatsje zijn, behoren er maar liefst tweehonderd tot de één of andere tweeling. Zoals te verwachten is, hebben onderwij zers, politie-agenten en zelfs de ouders van Drimnagh veel ongemak van de sprekende gelijkenissen. Veilig (1) TN Bonn reed een personen auto in volle vaart een krui denierswinkel binnen. Geluk kig waren er geen doden of ge wonden. De chauffeur van de auto verklaarde tegenover de politie: „Ik was helemaal ver diept in een veilig-verkeers- uitzending over de radio!" Veilig (II) ways" zijn dermate gemakke- liard voor hulp aan het bui- lijk voor de automobilisten, dat ze tenland kunt uitgeven mag ik U feitelijk gevaarlijk zijn. De man als Amerikaans burger dan vra- achter het stuurrad voelt zich zo gen om een kwartje voor een kop gerust op die schitterende, rechte koffie?" VRIJDAG 23 OCTOBER 1953. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weer- ber.; 8.15 Gram,; 9.00 V. d. huisvrouw: 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 9.45 Schoolra dio: 10.00 Gram.; 10.50 Idem; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Sopr. en piano; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Orgel en zang; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.: 13.20 Pianoduo; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Omr. ork. en voordr.; 14.50 Gram.; 15.00 Schoolradio: 15.30 Metropole ork.; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.40 Lichte muz.; 18.05 Amus. muz.; 18.40 Vragenbeantw.18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.: Verkla ring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 Dé gewone man; 20.30 Pol. forum; 21.00 Dansmuz.; 21.30 Brabants halfuur; 22.00 Omr. ork. en solist; 22.45 „Jeugd zonder God", caus.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA; 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Orgelspel; 8.45 V. d. huis vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding. VA- Advertentie) RA: 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Alt en or gel; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; AVRO: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Marinierskapel: 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansmuz.; 14.00 Kamermuz.; 14.30 Kookpraatje; 14.50 Gi taarspel; 15.10 Voordr. m. muz.; 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 Orgel; en zang; 16.30 Muz. Caus.; 17.10 V. d. kind.; 17.40 Roemeens ork.; 18.00 Nws.; 18.15 Feli citaties; 18.45 „De haverkist", hoorsp.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Meisjeskoor. VP RO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.; 20.05 Boek- bespr.; 20.15 Kamerkoor; 20.30 De Dag der Verenigde Naties; 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Lichte muz.; 21.55 Buitenl. weekoverz.; 22.10 Strijkensemble. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws.; 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgel en piano; 14.00 School radio; 15.30, 16.00 en 16.15 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 18.00 Idem; 18.10 Pro testantse caus.; 18.25 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Film- muz.; 20.15 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Internationale Radio-Universiteit; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Zang en piano; 17.50 Gram.; 19.15 Ide:~; 19.30 Nws.; 20.00 Ge- var. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. Z0 GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT door EMART KINSBURN 10) „En daarbij moest jij jezelf zeker van top tot teen met die vuile olie insmeren, is het zo niet?" „Jadaar heb je gelijk aan. Wanneer denk je, dat Iris thuiskomt. Carmi?" „Niet voor Woensdag. Hoe dat zo?" „Oh, ik zou het alleen maar prettig vinden, haar nog even te zien, voor dat ik naar Nieuw-Mexico ga. Maar ik zal denkelijk niet tot Woensdag kunnen wachten." „Maar George, je gaat toch niet al u naar die woestijn toe? Je hebt, de laatste drie maanden je ber n al uit je lijf gelopen. Die Japanse be dienden. die ik gehuurd heb. zijn vrij handig en ik denk het huis van de week nog klaar te krijgen. In elk je- val moet je rustig hier blijven tot Maandag, om wat op te knappen." i ln*ussen komt een of andere en koopt me die ranch voor m n neus weg? Dank je'" „Die ranch heeft daar' al jarenlang S^itnjnet als merkt" zijn vrouw I P' 10 Wacht n°g wel een weekje langer op je. Niemand heeft er ooit over gedacht hem te kopen, voordat jij je dat in je hoofd gehaald hebt.' „Dat is het juist, ouwe tante. Maar nu denken ze er wèl over. Nu wordt er haast achter gezet. Laat ze maar even te weten komen, dat Spookezel Paxton een oogje heeft op een groot stuk land om het ontginnen, dan steekt iedereen in de hele buurt er meteen zijn neus in." „Alles goed en wel, maar je blijft hier tot Maandag." „Hier op de veranda, mevoruw?" „Och, nu en dan mag je wel even van de veranda af." „Dat is fijn!" grinniekte Paxton. „En krijg ik nou eens 'n kusje van je? Als je een echt ouderwets kusje geeft, zal ik je nog iets -sappigs ver tellen." „Maar je zit vol vet en olie!" „Veeg dat dan maar af." Spookezel Paxton beloonde ha_i met zijn verhaal over de ontmoeting met Chester Fanning in het arbeids bureau te Kansas City. „Die jongen heeft een goed hoofd voor zakendoen," zei Paxton tot slot van het verhaal, „en als zijn ideeën in de rechte banen geleid werden, zou hij op spoorwegbouwgebied een genie kunnen worden. Ik heb genoeg lui wel in de duizenden onder handen gehad, om dat op het eerste gezicht te zien. Die jongen was er een!" „En je bent van plan, hem mee naar Nieuw-Mexico te nemen en hem daar een vertrouwenspost te geven, niet?" „Nou, dat .og niet, Carmi. Tenmin ste niet zo maar op stel en sprong. Ik wou die jongen eens op de proef stellen, dat spreekt vanzelf. Hij was toch ai van zins naar Nieuw-Mexico te gaan en het eerste, wat ik gedaan heb, om te zien of hij die drie twin tig kon vei "men, was, dat ik het bureau heb opgedragen hem aan het hoofd te stellen van de ploeg, die op trr port gesteld werd We hebben al zo veel moeilijkheden gehad met de lm. die we op die manier aannamen Ze gaan er onderweg allemaal van door en we mogen blij zijn, als de helft van het aantal, dat uitgezonden wordt, overkomt. Zelfs dat ik hen ge regeld te eten geef. schijnt niet vol doende vat op ze te hebben."aar- om meende ik, dat die kerel met zijn stalen armen en zijn zakelijke ge zicht de ware zou zijn. om hem de leiding van de troep op te dragen Als ik hem ervoor interesseren kan zo dacht ik bij mezelf, dan zal hij hen bij elkaar houden, of anders kan nie mand dat doen. En als hij met een flink deel van het transport aankwam dan had ik zo gedacht, hem aan te stellen om op en neer te reizen naar Kansas City als leider van die groe pen werklui. Bracht hij dat er op de duur goed af, dan wilde ik een goed baantje voor hem bedenken in Kamp één, als we met aanvoeren van werk lui uitscheiden..,. Maar hij bracht er geen snars van terecht en zo was die droom ook vervlogen. „Zeg", vervolgde hij opstaande uit zijn luien stoel, „zou die vent geen goeie kracht kunnen zijn om Snook- ezel Ranch te ontginnen en mee te werken aan de stichting van een stad en het hele ontginningsplan? Hij was er juist een type voor.met een eerlijk gezicht en een prettige glim lach en vol geestigheden. Hij had land en water en alle., en nog wat voor me kunnen verkopen, voordat de koeim weer op stal gaan. Maar ik wilde eerst eens zien, hoe hij zou omspringen met een stel van die luilakken, die alle maal bang zijn om de bergen daar over te trekken." „George," zei zijn vrouw, toen ze samen naar binnen drentelden, „wil je nu met alle geweld die ranch Spookezel Hoeve noemen.... als je het land in handen krijgt?" „Natuurlijk", was zijn antwoord „Echt een Westerse naam voor zo'n hoeve. De kerels, die me de bijnaam Spookezel gereven hebben, hebben mc daardoor beroemd gemaakt in de kringen van spoorwegondernemers Waarom zou ik zo'n go'd ding in het vuilnisvat gooien? [k ben trots op die naam van Spookezel. Die geeft een romantisch tintje aan de hele onderneming. Op het ogenblik heet die ranch Watkin's Hoeve. Hm! Ga jij maar naar het Oosten en probeer daar land te verkopen op Watkin's Hoeve! Of Billing's Hoeve! Of Miller's Hoeve! Dan zul je zien. wat er van komt! Maar laat de lui een foto zien van de woestijnen, valleien en h >uvels en fluister daarbij het woord Spook ezel Hoeve en.... O, het spijt me zo, dat ik die brandkasten!''Ier kwijt geraakt ben, Carmalita! Ik kan me niet herinneren, nog ooit zo ec^*=ld te zijn geweest op een kerel als op hem!" „Waarom ben je er toch zo op ge brand. zoveel geld te maken. George'" vroeg ziin vrouw een beetje spijtig. „Ik! Ik ben er helemaal niet op 'ebrand nog meer geld te verdienen. Ik wil alleen een beetje plezier en vertier hebben, anders niet!" HOOFDSTUK X. Volgens signalement. Twee dagen later kwam Iris Pax ton thuis. Ze had een telegram ge stuurd en haar vader ging haar met de Indringer in San Francisco afha len. Hij stond haar op te wachten, toen ze van de veerboot uit Oakland stapte, gevolgd door drie kruiers, die haar bagage sjouwden. Haar vader omhelsde haar, als had hij haar in maanden niet gezien, hoe wel ze toch pas vijf dagen samen in Kansas City waren geweest. Gevolgd door de kruiers wandelden ze arm in arm naar de Indringer, die langs een steiger gemeerd lag. Toen de bagage aan boord was, gaf Spookezel de kruiers een royale fooi en ging daarna met zijn dochter op de achtersteven in r"ten stoelen zit ten. De Indringer was slechts een zes- tig-voets benzinemotorjacht met drie koppen bemand. Maar het was een snelle boot en spoedig sneed ze door de blauwe wateren der baai naar het strand van Marin County Iris gooide haar hoed af en liet de frisse bries door haar haren spelen. Haar bruine ogen schitterde.n en haar gebruinde wangen hadden een gezonde kleur De blik. waarmee haar vader haar be keek. toonde duidelijk, dat de toe komst leeg voor hem zou zijn. werd hii ooit beroofd van de schat, die hij in haar zijn eigendom noemde. „Plezier gehad?" vroeg hij. „Geweldig, vadertje!" „Platzak?" „Zo goed als." Toen vertelde Paxton ook haar over de man. die een brandkast opgetild had. Iris toonde balangstelling in net geval. Ze hpJ altijd plezier in de stre ken van haar jongensachtige vader Feitelijk waren die twee de ondeug den in de famili -. terwijl Jack en Eli zabeth meer op hun moeder geleken „Ik wilde die kerel vasthouden en vroeg het bureau, hem de leiding te geven over een ploeg werklui, die naar Nieuw-Mexico gestuurd wer den", eindigde Spookezel zijn relaas. „Het was een reuzekarwei van hem! Ik zou mijn geld wèlbesteed gevon den hebben, als ik hem geregeld aan het werk zou kunnen krijgen." „Ik dacht anders, dat u een flinke kerel bij die troep had", zei Iris. „Ik heb hem in Baldwin gezien. Maar wacht eens. Ik had hem al eerder ge zien. Ik moet u nog vertellen over mijn ontmoeting met de oude Danny." ..Heb je Danny dan gesproken?" „Ja, vlak nadat de trein uit Kansas City vertrokken w?-. Ik had uit mijn raampje zitten kijken aan het station, toen ik een troep mannen naar de rookwagen zag gaan De man, over wie ik u wilde verteilen, als ik zover fn,j 'L® '^ding en sprong rond, alsof het hele zonnestelsel van hem afhing. Hij zag er heel knap uit, had licht krullend haar en blauwe ogen en ,,Ik dacht, dat je me een en ander zou vertellen over Danny", viel Paxton haar in de rede. ,,Och ja.... ik loop miin eigen er- haal vooruit .Maar goed. ikzag die man de troep het hekje van de con troleur doorloodsr i, en hij zwaaide met zijn armen en schreeuwde en. „Wie? Danny de Dikk^?" „Nee. nee! Dat komt nog.En toen ze er allemaal doorhepn waren, kwamen ze vlak langs mijn raampje op weg naar de rookwagon En die man scheen er op te staan dat ze twee aan tweezouden lopen, of iets der gelijks. Toen ze dan ook (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5