GIMïïïil fOSS?! atnm DE NIEUWE PZEM-CENTRALE TE VLISSINGEN „Voorpostengevechten" over Middelburgs begroting E -Si WALCHEREN Z.-VLAANDEREN Zuid-Beüeland Nederland in het bezit van het origineel Verdrag van Maastricht Treinbotsing bij Tilburg DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 Vreugdevuuronder de ketels Neem direct De kerkvervolging in Polen Brandweercursus voor O.-Z.-Vlaanderen Nog geen brandweerkazerne, duurder stroom, water en gas Basis voor ministeriële bespreking GOED NIEUWS ItuHimff In Rilland-Bath, Krabbendijke en Waarde Door nog onbekende oorzaak Eén gewonde, grote materiële schade MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN AXEL HULST GOES AGENDA HEDEN MORGEN JN DE BOUWGESCHIEDENIS van dc nieuwe „Centrale Zeeland" te Vlis- singen is opnieuw sprake van 'n mijlpaal. Bepaalden de werkzaamheden zich tot dusver tot het oprichten van verschillende gebouwen en het monte ren en afstellen van de ketels en de vele machines en leidingen, het enige vuur, dat daarbij te pas kwam was dat van de lasbranders, afgezien natuur lijk van het vuur dat de vele medewerkers bezielde om deze voor Zeeland zo belangrijke centrale zo snel mogeiyk gereed te krügen! Thans is hierin echter verandering gekomen. Een van de 4 door de Kon. Mij. „De Schelde" ge leverde waterpijpketels van 55 ton stoom per uur bij een bedrijfsdruk van 41 atmosfeer is nu in een verder stadium gekomen, nadat lassers, monteurs, metselaars en isoleerders er de laatste hand aan hebben gelegd. Qp 7 October n.l. is men met een klein vuurtje begonnen het inwen dige van de ketel droog te stoken. Een kleine rookpluim bovenaan een van de 4 grote stalen schoorstenen. 44 m. bo ven de grond legt hiervan getuigenis af. Op Dinsdag 20 October echter brak om half 8 des ochtends het ogenblik aan. dat een echt kolenvuur van de normale omvang tot ontsteking zou worden gebracht. Het doel hiervan is gedurende ca. 18 uur de ketel ,,uit te stomen", teneinde verontreinigingen in de pijpen los te maken en te kunnen verwijderen Hiertoe is de ketel tevoren gevuld met leidingwater, waarin ver schillende soorten chemicaliën zijn op gelost Daarna wordt het vuur weer gedoofd en het inwendige geïnspec teerd waarna de ketel verder wordt behandeld en van de nog ontbrekende delen wordt voorzien. Ook de pakkin gen van leidingen en toebehoren wordt dan speciaal verzorgd. Het vuur. dat door middel van hou- (Advertentie) De heelónt smettendetabletten Protest van Goese R.K. Vrouwenbond F)E afdeling Goes van de R.K. Vrou- wenbond. die gisterenavond ver gaderde. zond aan de Poolse gezant te Den Haa<* een protesttelegram te gen de schandelijke kerkvervolging waaraan zijn regering zich schuldig maakt. AFSCHEID INSPECTEUR LAGER ONDERWIJS TEGEN 1 Januari a.s. zal de inspec teur van het L.O„ de heer C. Kuiper te Goes, zijn functie neer leggen. Er heeft zich nu een comité ge vormd. bestaande uit de burgemees ters van Goes en Hulst, resp. de heren mr W. ten Kate en B. Truffino en de Goese schoolhoofden, de heren v. Paassen, Velthuizen en v. d. Dries, daar men de verdienstelijke en sym pathieke inspecteur meende te moeten huldigen. Het comité stelt zich voor een af- r.cheidsmiddag te organiseren en de heer Kuiper dan tevens een geschenk aan te bieden namens schoolbesturen en onderwijzend personeel. ten planken, overgoten met olie. werd aangemaakt, breidde zich al spoedig over het kolenbed heen en verspreidde een grote hitte tengevolge waarvan het water snel tot stoom werd; deze stoom liet men door uitblazen naar buiten ontsnappen, terwijl de verontreinigin gen daarbij eveneens werden afgevoerd. Nadat de hierboven genoemde werk zaamheden zijn verricht, wordt voor de andere 3 ketels achtereenvolgens hetzelfde programma voorbereid en afgewerkt. De bouw van de centrale vordert overigens naar wens. al is dan. hoofd zakelijk als indirect gevolg van de wa terramp. enige vertraging in het bouwprogramma niet te voorkomen ge weest. Openingsavond te Axel op 29 October ""TER VERHOGING van de paraat heid en geoefendheid van de vrij willige brandweer moet. naast andere voorzieningen, verbetering in de op leiding gewenst worden geacht. Mede in verband met de belangstel ling welke hiervoor van de zijde der brandweer bestaat, zal in samenwer king en onder leiding van de Brand weerinspectie te Breda, een cur sus worden begonnen voor het lager brandweerpersoneel in Oost Zeeuwseh Vlaanderen, dat nog geen opleiding tot de rang van brandwacht 2e klasse heeft genoten. In een viertal gemeenten werden vorig jaar reeds cursussen georgani seerd. terwijl het thans de bedoeling is te beginnen voor het gezamenlijke personeel van Axel. Hulst, Vogel waarde, Zaamslag en Zuiddorpe. De cursus zal ongeveer 16 lessen omvatten van ongeveer 2luur en zal waarschijnlijk afwisselend in Axel en Hulst worden gehouden. Elk lid van het personeel zal zich derhalve gedu rende 16 weken één avond per week beschikbaar moeten stellen. De cursus zal reeds op Donderdag 29 October te 19.30 uur in een zaal van het „Centrum" te Axel starten. Op deze openingsavond zullen enige instructiefilms worden vertoond. TN een officieuse vergadering van de 1 raad werd een voorbespreking ge houden over de gemeentebegroting, waarin B. en W. heel wat vragen te beantwoorden kregen. Het belangrijkste was wel de mede deling van B. en W. toen er over de kapitaalswerken werd gesproken, dat er van G. S. bericht is ontvangen dat dit college de bouw van een brand weerkazerne voorlopig niet goed kun nen keuren. Over de bedrijven zeiden B. en W. o.m. dat het aanbrengen van het zoet waterkanaal in de duinen vertraagd is door de stormramp. Het zoutgehalte van het water in de prise d'eau bedraagt 2300 mgr. keukenzout per 1. tegen 100 a 150 nor maal. Met de winterregens zal dit veel verbeteren. De cijfers van de grond zijn veel beter. Door de ramp is ook het beplantingsplan doorkruist. Aan geraden is één jaar te wachten om te kunnen nagaan, welke bomen nog in leven zijn. De schade is reeds ge claimd tot een bedrag van 497.000. Hiervan is een voorschot van 350.000 ontvangen. Met aanvoer van water uit Ossen - drecht zal moeten worden doorgegaan. De watervoorzieningen uit de diep- boringen is een zekere reserve. Het contract met de P.Z.E.M. voor de stroomlevering loopt eind 1955 af. Be sprekingen over 'n nieuw contract zul len spoedig beginnen. Prijsstijging van de stroom is wel te verwachten. In het algemeen is aan te nemen, dat prijzen van publieke nutsbedrijven zullen stijgen. Bij de besprekingen met de P.Z.E.M. zal ook getracht wor den een nachtstroomtarief te bekomen Wat het afstandsgas betreft ver wachten B. en W. dat binnenkort kleine hoeveelheden geleverd worden. Bij de afvloeiing van het personeel der gasfabriek zullen weinig slacht offers vallen. DE DURE GODSHUIZEN DIJ het punt Godshuizen vestigde 'n lid de aandacht op de grote te korten en de vele mutaties onder het personeel. B. en W. erkenden dat de exploitatiekosten steeds hoger worden en dat de inkomsten daar geen gelijke tred mee houden. Het personeelsver loop is normaal. Een ander lid merkt op, dat vroeger gratis werd doorgelicht in het consul tatiebureau voor tbc. Tegenwoordig geschiedt dit bij de betreffende arts aan huis tegen betaling. Nieuw gezichtspunt in Baarle's huizenkwestie. R is een zeer goede kans, dat 1 allemaal anders, omdat (voor ons) nu wel zeker is, dat het Haagse origineel niet verloren ging! in de befaamde huizenkwes tie van Baarle-Hertog een defi nitieve uitspraak komt. Dat kan (en zal!) nog wel een behoorlijk poosje duren, maar voor ons staat thans vrijwel dit vast: het verloren gewaande stuk waar 't eigenlijk om gaat is helemaal niet verloren!! Er bestaat in Nederland een origineel af schrift van het Verdrag van Maastricht, waarbij in 1843 de grenzen tussen Nederland en België werden vastgesteld. FYaarmee komen zeer veel moeilijk- heden te vervallen. De bewijs stukken van de heer Sooy v. Eynde zijn er zeker niet zwakker op gewor den. Hij bezit een per bladzijde ge waarmerkt afschrift van het Verdrag. En de bewijsstukken van Baarle-Nas- sau? Een origineel door de burge meesters van Baarle-Hertog en van Baarle Nassau ondertekend proces verbaal van vóór 1843. Uit dit stuk blijkt, dat de betwiste percelen (91 en 92) op Nederlands grondgebied staan. Uit het gewaarmerkte afschrift van de Belgische huizeneigenaar v. Eynde blijkt echter juist, dat die percelen Belgisch grondgebied zijn. Welnu: de kadaster-nummers van 1843 zijn bekend. Tot nu toe beschik te men slechts over gedrukte af schriften van het eigenlijke Verdrag van Maastricht. Die afschriften waren niet eensluidend met het in Baarle- Nassau berustende proces-verbaal en dus redeneerde men daar: er staan (kostbare) drukfouten in die gedruk te stukken. Wanneer we de waarde van het gewaarmerkte afschrift, in 't bezit dus van de heer v. Eynde, even buiten beschouwing laten, dan is het duidelijk, dat het origineel van het Verdrag uitkomst moet (kunnen) brengen. In Brussel is dat origineel verloren gegaan en in Den Haag kon men het niet vinden.... Dat is nu OP 17 NOVEMBER P\e Vrederechter van Hoogstraten heeft zich op 13 October van dit jaar bevoegd verklaard om te oor delen over de vraag, of de huur van de huizen, gebouwd op de percelen 91 en 92 al dan niet in Belgische munt en naar Belgische huurmaatstaven moet worden betaald. Op hetzelfde ogenblik gaf hij dus als zijn mening te kennen, dat die percelen Belgisch grondgebied zijn, zich beroepend op 't Verdrag van Maastricht (waarvan hij dus alleen het gewaarmerkte af schrift in handen kreeg). De heer v. Eynde werd ontvankelijk verklaard en men kon overgaan tot de tweede vraag, of namelijk de heer v. Eynde de huur in Belgische munt kan vorde ren. Op de zitting werd geen huur contract overgelegd, zodat nader en wel op 17 November de debatten zul len worden voortgezet. De Neder landse bewoners beweren dat de heer v. Eynde zijn eigendomsrecht moet bewijzen, hetgeen echter volgens arti kel 1727 van het B.W. niet is ver eist. Daarbij komt dan nog, dat de heer v. Eynde een door alle huurders ondertekende brief bezit, waarin zij zich bereid verklaren een Belgische huur te betalen, wanneer blijkt, dat de huizen op Belgisch grondgebied staan. Daar de Vrederechter zich natuurlijk aan zijn eigen uitspraak houdt, is de komende uitspraak bij voorbaat dui delijk. OP HOGER NIVEAU Aanvankelijk, antwoordden B. en W., kon de longarts, die ook zelfstan dig practijk uitoefent, geen gebruik maken van zijn eigen instrumenten, daar deze niet in zijn woning konden worden opgesteld. Hij maakte toen gebruik van de instrumenten in het consultatiebureau en bracht daarvoor niets in rekening. Thans worden eigen instrumenten gebruikt. B. EN W. VERONTRUST \J^EER een ander lid ziet de post voor steunverlening steeds maar stijgen. Hij achtte het niet juist, dat voor 65-jarigen de steunnorm hoger is dan het pensioen dat velen op die leeftijd ontvangen. Worden de eigen inkomsten voldoende nagegaan? De prikkel tot werken moet aanwezig blijven. B. en W. zijn ook verontrust door de toeneming van het aantal gesteun- den. Middelburg heeft nu eenmaal een oude bevolking. De trek naar de stad, het centrum, is hier ook merk baar. Eigen inkomsten worden steeds afgetrokken. Verhaal wordt zoveel mogelijk toegepast. Het blijft in en kele gevallen toch mogelijk, dat op een enkeling geen verhaal kan worden toegepast, daar hij niet voldoende ge gevens verschaft VOLKSHUISVESTING DEN lid vraagt of het bouwvolume voor 1954 reeds bekend is. Hij wenst ook door de woningbouwvereni ging te laten bouwen. Een ander lid merkt op, dat huur ders van gemeentewoningen, die bo ven een bepaald inkomen komen, meer moeten gaan betalen. Dit schijnt niet door alle huurders, die boven die grens komen, te geschieden en de bei de verenigingen volgen hierbij niet eenzelfde gedragslijn. Het gemeentelijk bouwvolume is nog niet bekend gemaakt. Tegen bouw door de verenigingen bestaan geen bezwaren mits bij de toewijzing van de woningen aan de eigen leden geen voorkeur wordt verleend. De toe wijzing moet bij B. en W. blijven. De woningbouwverenigingen beschik ken niet over belastinggegevens. De bestaande, door de minister gegeven voorschriften, zouden door de alge mene woningbouwvereniging iets strenger kunnen worden toegepast. Op de vraag over de woningaanvra- gen werd gezegd, dat voor de binnen kort gereed komende 38 middenstands woningen er 'n 80 liefhebbers zijn. V. V. V. £R werd door verschillende leden critiek uitgeoefend op het plan van B. en W. voor het vreemdelin genverkeer een ambtenaar aan te stellen. Sommige vonden dit meer op de weg van de verenigingen op dit gebied liggen. Voor het gevoteerde be drag zal het moeilijk zijn een ge schikt persoon te vinden. Een ander lid constateert, dat bij de benoeming van vier wethouders geblekea is, dat er wat de werkzaam heden betreft, enige armslag is. Kun nen deze werkzaamheden niet door een wethouder worden verricht? Belanghebbenden, antwoordden B. en W. kunnen moeilijk tot samenwer king komen, dit is weer gebleken uit een vergadering, welke een coördine rende taak had. De gemeente zal het dan moeten doen. Voor alle taken, welke het gemeen tebestuur heeft te verzorgen zijn amb tenaren, die practisch het werk doen onder leiding van B. en W. Hier heb ben B en W. in casu de burgemeester alleen, de leiding. De raad dient een principiële beslissing te nemen. De werkzaamheden van deze aard kun nen niet meer in vrije tijd worden verricht, daarvoor zijn ze te omvang rijk. Het nieuwe sportterrein en het zwembad zullen in de toekomst veel werk eisen. Advertentie i voor hen, die tobben met .z: vooi maagpahenten ^bbe_' voordeel. Vraag Uw genees middelen-levetancier een maag-cachets akker Raadsverkiezingen £ilIand-Bath, Krabbendijke en Waar de hebben gisteren hun gemeente raadsverkiezingen gehouden, die wa ren uitgesteld in verband met de wa tersnood. De uitslag is ais volgt: Rilland-Bath: 1 Vrije Lijst Mol 43 stemmen, geen zetel; 2 KVP 115 stem men, geen zetel; 3 C.H. 185 stemmen, 2 zetels, gekozen: M. Francois en A. Dees; 4 S.G.P. en A.R. 256 stemmen, 2 zetels, gekozen'. W. Walraven (SG P) en J. Meulenberg (AR)5 Vrije Lijst Boot, 94 stemmen, geen zetel; 6 P.v.d.A. 171 stemmen, 1 zetel, ge kozen: J. Walraven; 7 Vrije Lijst Ste vens, 308 stemmen, 2 zetels, gekozen; H. Stevens en L. Beurkens. De KVP verloor haar zetel aan de CH en de Lijst Mol verloor haar zetel aan de Lijst Stevens. De niet herkozen heer Mol was wethouder. Krabbendijke: De getallen tussen haakjes duiden het aantal stemmen aan van vier jaar geleden. 1 C.H. 335 stemmen (331), 2 zetels; 2 S.G.P. 419 stemmen (520), 2 zetels; 3 P.v.d.A. 205 stemmen (172), 1 zetel; 4 A.R., 216 stemmen (220), 1 zetel; 5 Vrije Lijst Weststraten 192 stemmen, 1 zetel; 6 Lijst Gemeentebelang 138 stemmen, geen zetel. Niet herkozen is de heer M. Griep van Lijst Gemeentebelang. Deze zetel is gewonnen door Vrije Lijst Weststraten. Waarde: A.R. 53 (in 1949 in com binatie met C.H. 108 S.G.P. 99 (in 1949 92); Gemeentebelang 104 (in 1949 116); C.H. 114 (in 1949 in com binatie met A.R. 108); van Fraassen 194 (in 1949 154). De zetelverdeling is ais volgt: SGP 1 (in 1949 1). AR 0 (in 1949 in com binatie met CH 2); Gemeentebelang 1 (in 1949 2); CH 2 (in 1949 in combi natie met AR 2); Vrije Lijst 3 (in 1949 2). DE DELTA-COMMISSIE BEZOCHT YERSEKE Zag de oesterfilm en maakte eert vaartocht plSTEREN heeft de sectie Visserij van de Delta-commissie bestaande uit vijf leden, alsmede de directeur van de Visserij, ir. Henoch, en de di recteur van de visserij op de Zeeuwse stromen, de heer v. Beke Callenfels, een bezoek aan het oesterdorp gebracht dat zich niet weinig bedreigd gevoelt door de plannen tot dichting der zee gaten. welke de Delta-commissie te be studeren heeft. De heren werden door de ..Commissie van dertien" ontvangen in hotel Nolet. De voorzitter, burge meester Willemsen, verwelkomde hen en sprak er zijn voldoening over uit, dat men de verre reis naar Yerseke had willen maken, om zich op de hoogte te stellen hoe alles daar reilt en zeilt. Spr. hoopte, dat het een nuttige en leerzame dag zou worden voor de be zoekers en dat zij ook door kennisma king met de bedrijven zelf, nog beter georiënteerd worden, dan zij reeds over de bestaansbronnen van Yerseke zijn. Hierna werd eerst de prachtig gedocu menteerde Oesterfilm vertoond, voor afgegaan door 'n korte inleiding van dr. Korringa de bekende bioloog, die er o.m. op wees. hoe ook de film laat zien, hoe gerationaliseerd en modern de oesterteelt te Yerseke werd. zodat ze een voorbeeld is voor Europa en be langstellenden uit alle oorden van de wereld trekt. Na de vertoning van de film, volgde een korte bespreking en toen de lunch was gebruikt, werd een excursie ge maakt naar het bedrijf van de firma Verwijs-Janse en trok men later met een vaartuig van die firma naar de oesterpercelen op de Ooster-Schelde. Tegen vier uur vertok de commissie weer naar Holland Portefeuille-dief «jearresfeerd TYE Middelburgse politie heeft de DUW-arbeider W. A. N., afkom stig uit Helmond, aangehouden. Hij wordt er van verdacht op Donderdag 15 October een portefeuille inhouden de een bedrag van ƒ70 van zijn col lega W.. afkomstig uit Den Bosch, te hebben ontvreemd. N„ die naar Hel mond was vertrokken, is naar Middel burg overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld De portefeuille is teruggevonden. Van het geld was niets meer over. rte rechter heeft zich dus gebaseerd op de hem ter beschikking staan de stukken. Over de nationaliteit van het grondgebied op zichzelf heeft hij uiteraard geen uitspraak gedaan. Daar komen de ministers van Buiten landse Zaken in Den Haag en Brussel aan te pas. Dan zal ook dat „verloren origineel" op tafel moeten komen en eerst dan zal definitief kunnen blij ken, wie gelijk en wie ongelijk heeft. £)OOR EEN nog niet opgehel derde oorzaak, is gisternacht op het baanvak Tilburg-Den Bosch een goederentrein op de locomotief van een lege kolen- trein gereden. De machinist van de kolentrein werd zwaar ge wond en de leerling-machinist van de andere trein bekwam 'n zenuwschok. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg opgeno men. Acht wagons werden totaal versplinterd. Op het goederen-emplacement dicht bij het station Tilburg, stond een goe derentrein, die uit de richting Roo sendaal was gekomen. Machinist was H. van der Kist uit Eindhoven. Een goederentrein, die uit de richting Den Bosch kwam, reed met vrij grote snel heid op de andere trein in, waardoor vele wagons van beide treinen ont spoorden. Alle sporen werden ver sperd. De reizigers voor Den Bosch cn Eindhoven moesten met bussen worden vervoerd. Hiervoor waren onder meer dertig autobussen van de B.B.A. gecharterd. Van een transport van zestien paarden werden er twee gedood. Reeds gistermiddag om ongeveer vijf uur, had men het versperde baanvak weer zover vrijgemaakt, dat al het spoorwegverkeer via Tilburg door gang kon vinden. CONCERT UITGESTELD Wegens ziekte van Benjamin Brit ten, gaat het concert, dat hij morgen met Peter Pears hier zou geven, niet door. Een nieuwe datum wordt vast gesteld zodra hij hersteld is. LEERLINGVERGOEDING. B. en W. stellen de raad voor om de vergoeding aan de bijzondere scho len per leerling en per jaar als volgt vast te stellen: Voor het lager onder wijs (eigen scholen) op f 31.86; voor L.Ö. (in bruikleen gegeven scholen) f 25.79; voor de Ulo-scholen resp. f 49.31 en f 40.86. GESLAAGDE UITVOERING VAN ROOMS TONEEL Wat er zoal gebeurt als onze ega's salaris gaan verlangen, kon men in het Concertgebouw zien. waar door het Rooms Toneel „Mijn vrouw ver langt salaris" een blijspel in drie be drijven van Wim Dumont werd op gevoerd. Voor een bijna volle zaal hebben de spelers laten zien hoe een huishou den geheel wordt ontwricht als de da mes voor een salariskwestie in staking gaan. Koml daar nog bij dat de he ren niet willen toegeven en een gewe zen zeeman als „meisje voor alles" aannemen, terwijl een oom ook nog een duit in het zakje komt doen dan begrijpt men wel wat een komische situaties er ontstonden. Voor de dames in de zaal kwam het mooiste moment toen de heren op het eind van het spel op hun knieën het gevraagde sa laris gaven, wat een daverend applaus opleverde. Van de spelers die zonder uitzon dering allen goed spel hebben geleverd zouden wij toch willen noemen Cora van Hijfte als het stakende vrouwtje, en de heren J. Knuit als mannelijke dienstbode en W. de Nijs als niet erg flinke echtgenoot. Tot slot van de avond was er een gezellig samenzijn, waarbij de dans muziek werd verzorgd door een ball- room-orkest. GEMEENTEPERSONEEL NAAR LOKEREN. De Sportkring Gemeentepersoneel Vlissingen is de gast geweest van het gemeentepersoneel te Lokeren (Bel gië). Bij deze ontmoeting tussen de twee plaatsen waren ook burgemees ter B. Kolff, de wethouders B A. van Popering en J. Post en de gemeente secretaris A. de Beyl aanwezig. Zij werden op het stadhuis door burge meester en schepenen ontvangen, waarna de oudheidkundige verzame ling werd bekeken. Na de lunch die door Lokeren werd aangeboden heb ben de twee verenigingen hun krach ten gemeten op het voetbalveld, waar bij de Vlissingers met 2-0 verloren. Voordat de terugtocht werd aanvaard overhandigde de burgemeester van Lokeren zijn Vlissiggse collega een enveloppe met inhoud, bestemd voor de leden van het gemeentepersoneel, die door de watersnood zijn getrof fen. DE BRANDWEERKAZERNE De voorbereidingen voor de bouw van de brandweerkazerne zijn zover gevorderd, dat hedenmiddag 4 uur. de echtgenote van de burgemeester, me vrouw Kolff-Kruisinga, de eerste steen zal leggen. TERUGKEER UIT AMERIKA Onze plaatsgenoot, de 2 luitenant J. A. K. van Mossevelde heeft op een basis van de Amerikaanse luchtmacht zijn opleiding tot vlieger beëindigd. Op 26 October zal hij met het s.s. ..Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amenka- lijn uit New York naar Nederland te rugkeren, onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan de heer K. J. D. Tolhoek. notarisklerk alhier. bas van Gent herstel depót n.c.b. De laatste tekenen van de hevige brand, die op 23 April j.l. in het De pót van de C.H.V, van de N.C.B. al hier heeft gewoed, zijn langzamerhand verdwenen. De nieuwe betonnen silo's duurzamer dan de bij de brand verlo ren gegane houten silo's en uit oog punt van brandveiligheid zeer zeker de voorkeur verdienend, zijn nagenoeg gereed gekomen. Thans is men bezig ook de stoftoren af te breken. Ongeval. Mej. G. V. alhier heeft tijdens het bietenrooien het ongeluk gehad een van haar vingers af te kappen. Zij moest In het St. Elisa- bethsziekenhuis te Sluiskil worden op genomen. Wandelpad. Men heeft een aan vang gemaakt met het omploegen van de links van de Kinderdijk liggende baan grond waar vroeger de tramlijn lag. Na betegeling zal zodoende een mooi wandelpad gereed zijn. De vele bezoekers van het daar lig gende recreatieterrein, zullen daar door een eigen veilig pad langs de drukke verkeersweg kunnen bewande len Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Apeldoorn voor het examen apothe kers-assistente onze vroegere stadge note. Mej. C. den Boggende. Aanrijding. Dinsdagnamiddag had op de hoek BeatrixBemhardstraat een verkeersongeval plaats. Een Ford Service-wagentje ko mende uit de Bernhardstr. reed in op een van de Singelweg komende daar passerende vrachtauto met aan hangwagen van „van Gendt Loos". De materiële schade aan het bestel- wagentje is vrij aanzienlijk te noemen, terwijl de zware vrachtauto er met een ingedeukt achterspatbord c.a. af kwam. De Rijkspolitie heeft een on derzoek ingesteld GEMEENTE HULST BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op, dat de Algemene Begraafplaats te Hulst is verdeeld in een Rooms-Katholiek, Ned. Hervormd en Algemeen gedeelte. Elk gedeete is verdeeld in afdelingen, met de volgende klassen: Afdling A. (1 en 2) met graven voor minstens 99 jaar; B. (3) met graven voor minstens 25 jaar; C. (4) met gra ven voor minstens 10 jaar. Het onderhoud der graven geschiedt van gemeentewege en kan niet aan familieleden of andere belanghebben den worden overgelaten. De Algemene Begraafplaats is voor het publiek toegankelijk: 1. gedurende een begrafenis; 2. op de eerste en derde Zondag van iedere maand van 15.00 tot 16.00 uur; 3. op 1 en 2 November van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten. Hulst, 19 October 1953. Burgemeester en Wethouders van Hulst B. A. Th, M. Truffino, Voorzitter J. F. van Denderen, Secretaris. De Klinge IVaes Noodlottige val. Toen de vrouw van een zekere P. d'H. uit onze grens gemeente de aardappelen afgoot, kwam zij door een duizeling ten val. Zij werd daarbij deerlijk over het gehele li chaam verbrand, zodat de geneesheer er aan te pas moest komen. De Klinge (B.) STROPERS IN DE VAL Toen de jachtwachters de B. en van L op dienst waren, bemerkten zij, dat er gestroopt werd met een lichtbak. Met assistentie van een 3-tal Rijks wachters gelukte het hun een persoon van Vrasene en een persoon van St. Niklaas aan te houden, die zich aan dit jachtdelict hadden schuldig ge maakt. Kemseke Vandalenwerk. Onbekende per sonen hebben een van de fraaie hard stenen bollen vernield, die zich bevin den aan het hof van wijlen de heer d'H. De politie heeft de zaak in onder zoek. St. Gilles UITSLAG VAN DE BALLON WEDSTRIJD Dezer dagen werd een ballonwed strijd gehouden, die, gezien de grote deelname, in de belangstelling van al onze grensgemeentenaren stond. Niet minder dan 500 ballonnen wer den opgelaten, waarvan 100 kaartjes door de vinders werden opgestuurd. De le prijs werd behaald door F. Caentens, wiens ballon belandde te Bologne aan de Marne. terwijl de 2e prijs ten deel viel aan Et. verberek- moes wier ballon neerdaalde se Frank fort aan de Main. Geslaagd. De heer L. Thijssen uit onze grensgemeente aan de Dr. Ar thur Verdurmenschool te St. Niklaas voor het eindexamen typen in de Franse taal. Ertvelde DODELIJK ONGEVAL Toen de aannemer G. de Smet met werkzaamheden bezig was in de fa briek Cokes en Kuhlmann in onze grensgemeente, viel hij van 'n hoogte van ca. 15 meter. De ongelukkige werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Assenede vervoerd, waar hij later aan de opgelopen verwondin gen overleed. Sinaai Geslaagd. De heer G. Corveieijn uit onze grensgemeente behaalde aan de Dr. Arthur Verdurmenschool te St. Niklaas het diploma in de Franse Taal. Boschkapelle FANCY-FAIR VAN H.L. Op Zondag 25 October wordt in het Parochiehuis een grote fancy-fair ge houden door Herwonnen Levens kracht. De opbrengst komt geheel ten goede aan deze instelling, die zeker ons aller steun verdient vanwege haar grote verdientsen op het gebied van de t.b.c.-bestrijding. De vele attracties zullen een bezoek aan de fancy-fair tot een waar genoegen maken, terwijl een ieder kans heeft op het behalen van een van de vele prijzen, die be schikbaar worden gesteld. Koeivacht BOUW R.K. LAGERE LAND BOUWSCHOOL Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van de R.K. Lagere Landbouwschool. naast de Vlassersschool alhier. Eind October zal het werk worden aanbesteed. PLANNEN VOOR KLEUTERSCHOOL Aangezien de R.K. Meisjesschool overbevolkt is, heeft het gemeentebe- stuui het plan opgevat, om te komen tot de bouw van een kleuterschool, in de tuin in de Schoolstraat. Ongeval Toen de heer G. de Smet alhier bezig was een varken te slach ten. gleed het mes. door het spartelen van het dier in zijn pols. Na door de E.H.B.O, te zijn geholpen werd hij naar het R.K Ziekenhuis te Hulst overgebracht. Vogelwaurde houden worden in het vergaderlokaal bij de kerk. pp deze vergadering zullen aanwe zig zijn. de heer Schellekens van de Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de heer Rijkers van de Metaalbewer kers St. Eloy. Schoondijke TWEEDE SCHOONDIJKSE NAAR BAARN Mej. J. J. Leenhouts, klerk ter ge meente-secretarie. alhier werd ia ge lijke rang benoemd ter gemeente-se cretarie van Baarn, op de afdeling Algemene Zaken. Mej. Leenhouts is de tweede amb tenares uit Schoondijke die te Baarn woidt benoemd. Haar voorgangster was Mej. E. T. de Smidt, die in 1949 te Baarn benoemd werd als adjunct- commies op de afdeling Bevolking en Miliaire Zaken. IJzendijke SPEELPLAATS R.K. BIJZ. MEISJESSCHOOL Er worden twee nieuwe begrotingen opgemaakt. Het seminarie IJpeiaar krijgt een suosidie van 100 per Jaar voor elke leerling uit de gemeente. Aldus werd besloten op de jongste gemeenteraads vergadering. Het seminarie ,.St. Au- gustmus" van Sluis krijgt 200 subsidie voor twee uit de gemeente af komstige leerlingen Door de gemeente zal een strook grond gelegen langs de prov. weg naar de Rijksgrens worden aangekocht yoor het aanleggen van een vrijliggend rij wielpad langs deze weg. Hierna volgde een bespreking be treffende uitbreiding en verbetering van de speelplaats van de R.K. Bizon- dere Lagere Meisjesschool, De heer van Kerkvoorde vond de begroting aan ae lage kant. Na enig beraad stelde wet houder C. Doens voor twee nieuwe be grotingen te laten opmaken. De heer Tazelaar zou dan ook graag de afras tering in deze begroting zien opgeno men. Aldus werd besloten. Tijdens de rondvraag merkte de heer A. Dellaert op. dat hij een voorstel op de agenda miste omtrent de speeltuin. Biervliet ONGELUKKIGE VAL Toen de 79-jarige Mevr. D. zich door de Noordstraat begaf, maakte zij door onbekende oorzaak een vrij ernstige val. Met bebloed gelaat begaf zij zich naar huis, waar de geneesheer een armbreuk constateerde en overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. 'T REQUIEM ALS DODEN HERDENKING De Goese Oratoriumver. heeft het plan opgevat om in samenwerking met andere koren het grote Requiem van de Zeeuwse componist van Brucker Pock op 1 Februari a.s. in de Grove kerk uit te voeren, ter herdenking van hen, die bij de watersnoodramp om kwamen. Tot het ere-comité in oprich ting trad mevrouw de Casembroot reeds toe. CHR. BUREAU VOOR BEROEPS KEUZE Binnenkort wordt hier gevestigd een christelijk bureau voor beroepskeuze met een eigen psychologe. Dit werd medegedeeld op een vergadering van de Chr. Besturenbond. Ovezande „DE BOEKENVRIENDEN" De vereniging „De Boekenvrienden" bestaande uit lezers der parochiale bibliotheek, kwam bijeen voor haar jaarlijkse vergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer C. Priem. Na het bekend maken van enige me dedelingen, waaronder de mededeling dat wederom een aantal nieuwe boe ken waren aangeschaft en dat ook dit Jaar zoals vorig jaar de beschik king zal kunnen worden verkregen over een boekenkist bevattende 100 boeken, werd overgegaan tot verkie zing der bestuursleden. Als bestuurs leden werden gehandhaafd de aftre dende mej. C. van Vliet en de heer P. de Jonge. Laatstgenoemde, die tot heden de functie van penningmeester bibliothecaris bekleedde kon dit niet meer doen en in zijn plaats werd met algemene stemmen als zodanig be noemd mej. C. Paree. Tenslotte wer den benoemd tot leden van de kas- commissie mej. Kuipers en de heer A. Rijk. Yerseke BRANDWEERSIRENE Ter verbetering van het alarmerings systeem voor de brandweer is door de gemeente een sirene aangekocht. De sirene werd dezer dagen op haar dege lijkheid beproefd en uit de reacties vt -i het publiek bleek wel. dat er ge luid in zat. De sirene zal op het ge meentehuis worden aangebracht. Breskens ALGEMENE VERGADERING K.A.B. Onder leiding van de pas gekozen voorzitter, de heer J. Doppegieter, zal morgen een algemene vergadering ge O VERPLA ATSIN G. De heer Wiltenburg, directeur P. T. T.-kantoor, zal Yerseke binnenkort gaan verlaten daar hij in een zelfde functie benoemd is te Schoonhoven. Tijdens zijn ruim 6-jarig verblijf zijn onder zijn vooruitstrevende leiding verschillende belangrijke verbeterin gen en verniewingen op het P.T.T.- kantoor aangebracht. Ook in zaken van algemeen belang, zoals kanker bestrijding, hulp aan rampslachtoffers enz. nam hij meerdere malen het initiatief. Veel verenigingen en par ticulieren zullen hem dan ook node zien vertrekken. BROMFIETSER TEGEN AFSLUIT BOOM GEREDEN Op terugreis van de Zandkreek kwam de pannenlegger J. M. in het donker voor de Postbrug, waarvan de afsluitbomen juist omlaag gingen. Van de brugdraaier kreeg hij nog gelegen heid vlug door te komen. Na er onder door te zijn gekropen, gaf hij vol gas en reed de brug over zonder te denken aan de andere afsluitboom. Met een gapende hoofdwonde werd hij tegen het wegdek gesmakt, waarbij hij zijn schouder kneusde. Brugpersoneel ver leende eerste hulp, waarna de onfor tuinlijke brommer dr. Polderman op zocht voor verdere afwerking. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Idomeneo. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Geluids barrière. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De grote beslissing. SAS VAN GENT. Olympia-thater, 8 uur: Florence Nightingale. £)E WE gezet Jf- Jagai van Schiphol reis na stookt aantal wisten voor Zij dat hi partij, was.

de Stem | 1953 | | pagina 2