noxy Aanwinst voor „Sint Joanna" te Goes Minimumprijs voor granen Het neergestorte vliegtuig Jk houd het bij Ned* Jeugdelftal gekozen Euwe nu in de staartgroep Walcheren w *ttet rec/en 'fttyOXYJa i Heden opening nieuw zusters-tehuis DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Uitbreidingsplan Vogelwaarde goedgekeurd Raad bracht geen wijzigingen aan Audiëntie Twee en twintig doelen Egypte krijgt nationale garde MONOPOLIE-HEFFING MOGELIJK PROCES tegen I. G. Farben Uiteenzetting" in Korea begonnen Tien rode bekeerlingen De S.O.S .-seinen van de „Eika De kapitein staat verbaasd •>i MIDDELBURG VLISSINGEN -V Grote botersmokkel Drie verdachten stonden terecht Voor wedstrijd tegen België te Breda Van der Kuil bedankt voor Ned. Elftalclub Vijf deelnemers in Amsterdam gestart Reymes-Pronk leiden nog steeds 1 NOVEMBER nationlae cross te Breda ^^Souburg E^S5?rNsTELuNG L. van Nijnatten (B. o. Z.) doet mee WIM VAN EST NAAR LUGANO SPORT IN 'T KORT AANBESTEDINGEN MARKTEN Voor de tweede maal reeds in zijn korte bestaan kwam de gemeente raad van Vogelwaarde in vergadering bijeen. Als hoofdschotel van de agen da kon worden beschouwd de vast stelling van een uitbreidingsplan voor de gemeente. Op enkele kleinere on derdelen na, kon dit plan de goed keuring van de raad wegdragen, zo dat werd besloten het ontwerp onge wijzigd vast te stellen. Toch gaf dit plan wel aanleiding lot enkele zijdelingse opmerkingen van de raadsleden. De heer de Poor ter was niet erg te spreken over de verdeling van hfet bouwvolume over de verschillende gemeenten. Naar zijn mening moest er toch rekening mee worden gehouden, dat in deze ge meente in jaren niets gebouwd is. De heer Peersman merkte in dit verband op. dat meer propaganda moest wor den gemaakt om industrie aan te trekken, dit zou naar zijn mening een gunstige invloed uitoefenen op de verdeling van bouwvolume. De voor zitter maakte het de leden duidelijk, dat bij de huidige stand van zaken, Vogelwaarde onmogelijk aanspraak kan maken op een ruime toewijzing. Ook de andere agendapunten wer den vlot afgehandeld. De parochie bibliotheek te Stoppeldijk kreeg een subsidie van 10 cent per boek. De woningen Schapershoekpad 27 en Polderweg 24 werden onbewoonbaar verklaard. Aangeboden werd de ge meentebegroting 1954. Tot leden van de commissie voor het nazien van de begroting werden door de voorzitter aangewezen de heren A. van Hove, Th. Voreecken en G. Peersman. Voorts deelde de voorzitter mede, dat met ingang van 1 October een nieuwe regeling in werking is getre den betreffende het toekennen van premies voor het verbeteren en split sen van bestaande woningen. In 1952 bestond voor deze woningverbetering met steun grote belangstelling en werd een bedrag aan premies ver strekt van f 6596. Ook was toen een inkomengrens vastgesteld. Personen met een inkomen van f 5025 of meer per jaar, kwamen niet voor een pre mie in aanmerking. Op voorstel van B. en W. besloot de raad thans deze grens te laten vervallen. Van de rondvraag werd zeer druk gebruik gemaakt. De heer de Rooij vroeg aandacht voor de afwerking van de nieuw-geasfalteerde weg te Ossenisse en aanleg van een nieuwe rioolput aldaar. WONINGBOUW rje heer Peersman sprak over de wo ningbouw. Nu de bouw van de drie woningwetwoningen gegund is, drong hij er bij de voorzitter op aan, dat deze contact zou opnemen met de instanties in Den Haag, teneinde spoe dig met de bouw een aanvang te kun nen nemen. De voorzitter zegde dit toe. Vervolgens nam de heer Peersman de verlichting van de Sasdijk onder de loupe. De voorzitter had de situatie ter plaatse opgenomen en ook hij kon zich er mee verenigen, dat een licht punt wordt bijgeplaatst. Het bleek verder dat de heer Peersman de café houders een warm hart toedraagt. Hij was van mening, dat de vergunnings rechten aan de hoge kant waren en bepleitte verlaging. Deze kwestie zal eerst door B. en "W. overwogen wor den. De heer de Poorter zou graag zien, dat een Centrale Commissie voor So ciale Zorg werd ingesteld. Zijn stand punt werd bestreden door wethouder A. de Bakker, die meer voelde voor het stelsel van plaatselijke commis sies. De heer van Hove vroeg verbete ring van het fietspad op de Groot Cambrondijk. Ook zou hij graag ver betering zien aangebracht aan de weg naar de buurtschap Vijfhoek. Nog een andere polderweg kwam ter sprake, nl. de Bossestraat. Deze oude bekende blijft een doorn in het oog van elk weldenkend mens, maar zolang de provincie niet bijspringt, zal van her stel wel geen sprake zijn. Toch zou de heer Vink graag zien, dat ten minste aan het fietspad wat verbeterd werd. WATERLEIDING |~Ae heer Serrarens vroeg verder nog de aandacht voor een situatie, die zich voordoet bij de huidige uitbrei ding van het waterleidingnet. Hij had gehoord, dat enkele percelen niet zouden worden aangesloten. Hij zou dit ten zeerste betreuren en vroeg daarom ook om bij de Waterleiding Mij. informaties in te winnen. De heer de Poorter toonde zich be gaan met het lot van de mensen op Kampen. Deze buurtschap wacht al 3 jaar op aansluiting. Hij zou graag zien, dat de gemeente de kosten van watervoorziening, die thans ten las te van betrokkenen komen, betaalde. De voorzitter vond deze liefdadige geste wel wat vergaand. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op Zon dag 18 October. Auto-oiigeluk in Spanje AY/OENSDAGAVOND is een Spaanse autobus bij San Sebastian in volle vaart tegen een wegversperring ge botst, die door hevige overstromingen was opgeworpen. Bij het ongeluk kwamen 22 inzittenden om het leven. De chauffeur, de conducteur en vier passagiers wisten de dood te ont snappen. Het wrak van de bus werd door het onstuimige water van de weg gesleurd. De zes overlevenden wisten zich uit het wrak te bevrijden en zwom men naar boomtoppen, waar zij ver volgens vanaf werden gehaald. r\E EGYPTISCHE Ministerraad, die voor het eerst sedert diens ziekte weer werd geleid door generaal Na- guib, heeft besloten tot oprichting van een Nationale Garde. Daarvan kunnen alle Egyptenaren van 17 tot 40 jaar lid worden. Er zul len regionale groepen worden ge vormd De deelnemers zullen twee weken per jaar militair onderricht ontvangen. rjE MINISTER van Landbouw heeft na overleg met de Stichting van de Landbouw besloten bij de import van voedergranen monopolie-heffin gen mogelijk te maken, indien de we reldmarktprijzen dalen beneden het niveau dat in Nederlanad als mini mum gewenst wordt geacht. Het Bedrijfschap voor granen zal monopolie-heffingen opleggen, indien de prijzen, waarvoor importgranen in Nederland beschikbaar kunnen ko men, zouden dalen beneden: f 21. Ex-slavenarbeiders UEN TWEEDUIZENDTAL Duitsers en personen van andere nationali- eit, die zeggen slavenarbeiders bij de I. G. Farben onder het Nazi-re giem te zijn geweest, eisen schade vergoeding van deze firma. De firma wacht echter de uiteinde- delijke beslissing af in een dergelijke zaak, welke reeds eerder voor de rchter heeft gediend, namelijk be treffende zekere Norbert Wollheim uit New-York. Deze werd in Juni jl. door een Duits gerecht te Frankfort een bedrag van tienduizend Mark toegewezen. De I. G. Farben is van deze uitspraak in hoger beroep ge gaan. voor gerst, f 19.50 voor haver en f 20 voor rogge. Deze prijzen zullen worden aan gehouden voor buitenlandse granen, welke in kwaliteit overeenkomen met de gemiddelde kwaliteit van de des betreffende inlandse producten. Bovenstaande prijzen kunnen niet worden beschouwd als absolute mini mum-prijzen, doch in het algemeen zullen de telers bij een redelijke spreiding van het aanbod in de gele genheid zijn tenminste genoemde prij zen voor gerst en haver te maken. Voor de rogge zal dit in mindere mate het geval zijn. Bij export van granen zal een res titutie worden verleend, wrlke zal zijn afgestemd op de importheffing. De tweemotorige „Convair" van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena", die Woensdagmiddag is neergestort bij het vliegveld „Rhein- Main" bij Frankfurt. Op de foto: Het nog rokende wrak van het vliegtuig. TN DE neutrale zone van Korea is een begin gemaakt met het geven van „uiteenzettingen" aan Noordelijke gevangenen, die niet naar huis willen. De eerste groepen bestonden uit Chi nezen. Zoals bekend heeft het Opper bevel der V.N. verklaard nog niet gereed te zyn met de voorbereidin gen. F)E NOORSE vrachtboot „Eika", die in het laatste weekeinde in op spraak kwam, doordat noodsignalen waren ontvangen, volgens welke deze boot „tengevolge van sabotage in zin kende toestand verkeerde is in Rodaan aangekomen. Hier vernam de kapitein, Pedersen, tot zijn grote verbazing voor 't eerst van de sensatie, welke zijn schip tot onderwerp heeft gehad. Hij kon niet anders mededelen, dan dat hij een uit stekende reis achter de rug had. (Advertentie) De maconist, die in een vlaag van verstandsverbijstering de noodseinen zou hebben uitgezonden, probeerde niet te ontkennen, dat de boodschap pen van hem waren uitgegaan. Het is de 51-jarige Zuidslaaf Yvan Beden, die sedert 1924 in de vaart is. Hij noemde zijn radiobericht van 1394 woorden „een record". De Noor se reder zal zich waarschijnlijk niet zo over dit „record" verheugen, want hij moet 45 franc per woord betalen. Beden onderwiep zich gewillig aan een geneeskundig pnderzoek. CURSUS STICHTING WEGEN BOUW BEGONNEN Aan de technische school werd de cursus geopend van de Stichting We genbouw. De directeur der school, de heer E. Visscher .sprak in zijn ope ningswoord woorden van welkom tot de heer P. Leskes, inspecteur van de Stichting uit Amsterdam en de heer P. Puype, leraar van de opleidings cursus voor landmachinisten te Apel doorn. Vervolgens richtte hij zich tot de leerlingen en wees op de mogelijkhe den, welke het diploma bieden; de Stichting Wegenbouw stelt alles in 't werk om bekwame vakmensen te vor men voor de bediening van de tegen woordig zeer moderne en kostbare machines. Spreker deelde verder nog mede. dat begin November nog een tweede cursus zal worden geopend, waarop een meer algemene vorming, waar ook de theoretische vakken zul len worden onderwezen, zal plaats hebben. KUNSTENAARS HELPEN" De reizende tentoonstelling „Kun- I stenaars helpen" welke bestaat uit 'n deel van de 1200 kunstwerken, welke diverse artisten gratis afstonden ten bate van het Rampenfonds, zal hier Zaterdagmiddag in het Kunstmuseum geopend worden. Behalve Nederlandse kunstenaars stonden ook bekende buitenlanders schilderijen en beeldhouwwerken ter beschikking. Het ligt in de bedoeling om al deze geschenken aan te wenden als prijzen voor de loterij, die na het beëindigen van de tournee zal plaats vinden. De tentoonstelling te Middelburg duurt 14 dagen. De kwaliteit van ROXY geeft de doorslag. Wat een geurige tabakElke ROXY is een volmaakt genot en een weldaad voor de keel. Daarom hoor je ook steeds; Aanvankelijk wilden de betrokken Chinezen hun verblijven niet verla ten, omdat zij het niet eens waren met de porcedure. Met name wilden zij de „uiteenzettingen" alleen aan horen in hun eigen kampen in plaa.ts van in de door de V.N. speciaal hier voor gebouwde onderkomens. Deze eis werd evenwel afgewezen door de voorzitter van de neutrale terugzen dingscommissie, de Indiase generaal Thimayya. Toen de Chinezen bleven weigeren, en de bedenktijd die generaal Thi mayya had gegeven, was verstreken, werd een bataljon Indiase militairen naar de betrokken afdeling van het gevangenenkamp gestuurd. Hierop ver klaarden de anti-communistische ge vangenen, die van hun misnoegen blijk hadden gegeven, door scheld partijen en het gooien van stenen, zich tenslotte bereid, in de auto's te stappen. Van de 500 Chinese gevangenen die gisteren met hun landgenoten hebben gesproken, hebben er tien besloten, alsnog naar hun land terug te keren. rje ambulante dienst van de invoer rechten en accijnzen te Maastricht kwam ongeveer twee weken geleden een grootscheepse botersmokkel op het spoor, toen bleek, dat een winkel in Gulpen reeds verscheidene maan den hoeveelheden boter had verkocht die veel groter waren dan de normale winkelverkoop. Direct werd een uit gebreid onderzoek ingesteld en hoe wel reeds drie personen uit Slenaken zijn gearresteerd, die Donderdag voor de Economische rechtbank te Maas tricht terechtstonden, bestaat het ver moeden, dat nog meer personen bij deze botersmokkel zijn betrokken. Het gaat in deze zaak over een hoe veelheid boter van 3.000 kilogram. De boter werd van Gulpen op clan destiene wijze over de grens gebracht naar het Belgische plaatsje Teuven. Douanebeambten van het douanekan toor Hoogcruts wisten als verdachten in deze smokkelaffaire aan te houden Th. S„ J. van de G. en M. D. C' r\E KEUZE-TECHNISCHE COMMISSIE van de K.N.V.B. heeft het Jeugd elftal samengesteld, dat op Zaterdag 24 dezer te Breda aanvang drie UUr zal uitkomen tegen het Belgische Jeugdelftal (dat nog niet bekend is). De Nederlandse Jeugd zal als volgt op het NAC-terrein in het veld verschijnen: Doel: Feyt (Woerden). Achter: Kraan (DOS en Claus (Helmondia). Midden: Dahrs (Blauw-Wit), Maes (Kimbria) en van Woerden (Feye- noord). Voor: Meyers (NEC), Fens (VCS), Rutten (Bleyerheide), Jansen (En schede) en Rynvis (ADO). LJET BELGISCH Jeugdelftal zal waarschijnlijk komende Zondag avond, wellicht zelfs eerst daags daarna, bekend worden. F\E VSV-er van der Kuil, die op het ogenblik in militaire dienst is en te Breda in garnizoen is gelegerd, heeft gisteravond na de training met de NAC-spelers verklaard, officiéél te hebben bedankt als lid van de Ned. Elftalclub en er onder de gegeven om standigheden geen prijs op stelt voor een plaats in het Ned. Elftal in aan merking te komen. Een en ander zou het gevolg zijn van de wijze waarop hij „behandeld" is geworden ter zake het Voorlopig Ned. Elftal, dat ge speeld heeft tegen Stade Francais en waarin de linksbinnenplaats aanvan kelijk was opengehouden onder N.N. Naar v. d. Kuil's mening had hij toen best kunnen spelenEen mening, welke wij uiteraard geheel voor re kening van de VSV-er laten, omdat wij niet kunnen beoordelen, wie in deze het gelijk aan zijn kant heeft. Voor rallye van Lissabon Donderdagmorgen zijn te Amsterdam de vijf deelnemende ploegen aan de Rallye van Lissabon vertrokken, die de hoofdstad tot beginpunt hadden gekozen. Achtereenvolgens gingen Jan MartensG. Hoogeveen met Renault 747 c.c., mevr. Greta Molander (Noor wegen met Saab 764 c.c., Walter Ed wards (G.B.) met Jowett Javelin 1486 cc.., R. Orum (Denemarken) met Fiat 1089 c.c. en M. Gatsonides—G. Riedt (Ned.) met Ford Zephyr 2262 c.c. van start. De andere vertrekpunten voor deze sterrit, de laatste die meetelt voor 't kampioenschap van Europa groot - toerisme), zijn Lissabon, Frankfort, Monte Carlo, Brussel, Parijs, Milaan, Bern, Madrid en Londen. In totaal zijn 53 ploegen ingeschreven en de lengte der trajecten varieert van 2500 tot 2700 kilometer, af te leggen met een gemiddelde snelheid van 50 k.m./u. De rit eindigt te Estoril bij Lissabon, waar de acceleratie- en remproeven zullen worden gehouden en tenslotte de snelheidsproef, waarvan de klas sering zal afhangen. Voor het Europse kampioenschap leidt momenteel de Brit Appleyard bij de heren en zijn landgenote mej. Shila van Damm bij de dames. In K.N.A.C.-betrouivbaar- heidsrit-kam pioenschap De officiële standen voor het be- trouwbaarheidsrit-kampioenschap van de KNAC luiden thans, voor wat de eerste 10 betreft: Bestuurders: 1 D. Reymes (Arnem) 69 p.; 2 W. Coenen (Delft), 55 pt.; 3 P. Booy (R'dam), 45 p.; 4 J. Heiden- dahl (Utrecht) 38 p.; 5 H. ten Siepe (Windesheim) en Carol Schade (Moer gestel), beiden 33 p.; 7 R. Dee (Was senaar) en G. Sigmond (Wageningen) beiden 26 pt.; 9 G. Timmer (Assen) 25 pt.; 10 J. Sterk (R'dam) en S. Tig- chelaar (Breda), beide 24 pt. Kaartlezers: 1 F. Pronk (Arnhem) 69 p.; 2 J. Butter (Schiedam) 55 p.; 3 P. de Lint (R'dam), 45 p.; 4 A. Leenheer (Utrecht), 38 p.; 5 W. Qui- reins (Zwolle) en B. van de Hoorn, (Breda), beiden 33 p.; 7 J. Courrech Stael (Gorinchem) en J. Klein (La ren), beiden 26 p.; 9 JJ. van Slooten (R'dam), C. de Jonge (Smilde) en C. Verlaan (Breda), allen 24 p. „Sprint" organiseert hem Zondag 1 November a.s. organiseert de Bredase Athletiek Vereniging Sprint een nationale eross-eountry in het Mastbos te Breda, voor senioren over een afstand van 6900 m. en voor junioren over 230 Om. Om deze vorm der athletieksport, die in België zeer populair is, ook in Nederland meer en meer ingang te doen vinden, heeft de Kon. Nederl. Athletiek Unie toestemming verleend dat ook niet-athleten hieraan mogen deelnemen. Vorig jaar trok deze cross reeds ruim 200 deelnemers; winnaar werd toen Wim Slijkhuis. De AV Sprint ver wacht dit jaar nog een belangrijk grotere deelneming. '"'aikS R Lrma igde„ de raad lichting van om de straatver- radicaal t» Paul Krtigerstraat. 'Laai te verbeteren. ™en™^ntewerk™ neemt m experts van SSde P-Z-E'M schillende ps,proeven met ver" HP L -verliS" lampen. o.m. met De proeven en TL-bvüzen. houten nooctaaS*" genomen op 12 latelica een prop J^eniging Phi" tentoonstelling worden gehöudenf861" PROEVEN MET STRAATVERLICHTING nu in sa- en met Plegend lekenpersoneei van ..St. Joan na" royaal opgelost, wat ongetwijfeld het gehele ziekenhuis ten goede zal komen tooujojuajnpipuno u\ in Zwitserland De resultaten van de afgebroken partijen van de 24e en 25e ronde in het candidatentournooi te Zurich luiden: 24e ronde: PetrosianSzabo 10; Taimanov—Stahlberg 10; ReshevskyGelier 14; 25e ronde: SmyslovReshevsky 1-0. KotovGlogoric 1414; C DE HUIDIGE STAND. 1 Smyslov 15% p. uit 23 partijen. 2 Reshevsky 14 pt. (24). 3 Bronstein 1314 p. (24); 4 Keres 13 p. (23); 5 Kotov 1214, p. (23); 6 Petrosian 12 (23); 7 Najdorf 1114 p. plus 1 afgebroken partij (23); 8 Gligoric 11% p. (23); ^/ORIG JAAR NOVEMBER heeft de hoogeerw. heer Nieveen v. Dijkum, de eerste steen gelegd van het tehuis voor de lekenzusters van „St. Jo anna" te Goes. Door allerlei stagnatie tengevolge van het slechte weer en de stormramp, is de oplevering drie maanden vertraagd. Hedenmiddag zal het gebouw echter, na de inzegening in gebruik kunnen worden genomen. ("MSTER. brachten wij een bezoek aan het tehuis dat onder archi tectuur van de heer Blank door de fa. de Kok te Goes werd gebouwd. Men is niet op een koopje uit ge weest en de lekenzusters krijgen er een ideaal home door, dat hen radi caal uit de ziekenhuissfeer vandaan haalt, als hun werkdag of -nacht acn- ter de rug is. Geplaatst midden in de grote tuin bij het ziekenhuis, kunnen de zusters volop genieten van de rust en van de mooie omgeving MONUMENTAAL TRAPPENHUIS ^/EEL zorg werd besteed aan het in terieur. Uit de met marmer bekle de hal, komt men direct in de riante en smaakvolle eetzaal. Hieraan grenst weer de grote zitkamer, met moderne en kleurige meubilering; een gezellig zitje in optima forma! Gelijkvloers zijn, behalve spreekka mer en dienkeuken, ook verschillende slaapkamers ingericht. Een marmer trappenhuis voert naar de bovenver dieping. waar zich de rest van de vijf en twintig knusse slaapkamers be vindt alsmede douche-cel. badkamer, leslokaal en opslagvertrek. Op de ruime zolder werd nog een logeerkamer aangebracht. Het trappenhuis is monumentaal versierd en krijgt zijn licht door een gebrandschilderd glas-in-lood-raam. Dit is een kostbaar geschenk van de aannemer en onderaannemers aan het bestuur van .St. Joanna". Zo is dan het jarenlang nijpend ge brek aanpassend verblijf voor het ver- 9 Taimanov 11 p. plus 1 afgebroken partij (23); 10 Averbach 11 p. (23); 11 Boleslavsky 10% p. plus 1 afge broken partij (23); 12 Geler 10% p. (23); 13 Euwe 10% p. (24); 14 Szabo 10 p. (24). 15 Stahlberg 6 p. plus 1 afgebroken partij (24). Aan eerste klasse kampioenschap groot 47/2 Te Rotterdam zal van 5 tot en met 8 Nov. het eerste klasse kampioen schap groot biljart kader 47/2 worden gespeeld. Hieraan wordt deelgenomen door H. de Kleine (Zwolle), titelhou der, H. Scholte (Eindhoven), S. van Lochem (A'dam), C. Wijdeveld (A'dam), F. Haberer (A'dam), R. Over- dijk (Zaandam), P. Kruythof (Baren- drecht) en L. van Nijnatten (Bergen op Zoom.) Enige genodigde Nederlander Zondag 18 October zal Wim van Est als enige geinviteerde Nederlander een tijdrace rijden in de nabijheid van Lugano (Zwitserland) over een af stand van 75 k.m. Van Est zal het hebben op te nemen tegen de Franse kampioen Louison Bobet en de jonge belofte Jaques Anquetil, die nog nim mer in een tijdrace werd verslagen. Bovendien verschijnen de beste Bel gische, Zwitserse, Luxemburgse en Italiaanse renners aan de start. Op 42-jarige leeftijd is overleden de Duitse schermster Helene Mayer, die vooral bekendheid heeft verwor ven met het behalen van de gouden medaille op de Olympische Spelen van 1928 te Amsterdam en van de zil veren medaille tijdens de Spelen van Berlijn in 1936. FLAT TE GOES Te Goes werd op het bureau van Gemeentewerken aanbesteed de bouw van een flat met 12 woonruimten aan de van Dusseldorpstraat. De uitslag was: Van Gorp en Zoon te Goes f 138.000, van Loon, Vlissingen f 140.200, de Muynck en Petri, Vlis singen f 145.700, Hegkamp II, Amster dam f 159.000, A. v. d. Poel, Lams- waarde f 162.000, de Bruyne en v. Riet, Goes f 165.900, P. Voet, Kloos- terzande f 166.000, C. Priem, Ovezan- de f 167.000. De raming was iets la ger. BESTRATING EN RIOLERING TE VLISSINGEN. Door B .en W. van Vlissingen werd aanbesteed bestrating en riolering op het Eiland. De uitslag was: J. van der Ven, Vlissingen f 222.119; L. van de Klip- pe en Lagasse, Vlissingen f 210.817; C. van de Klippe, Vlissingen f 207.400: J. Moerland, St. Annaland f 198.400; P. de Geus, Leidsendam f 197.300; A. Otto en Zn., Nieuwdorp f 189.600; N.V. Bolsen- broek, Bloemendaal f 187.200. De gunning werd aangehouden. GOES, 15 Oct. Exportveiling appels: Cox Orange A 62.10—64.50, BC 53.10 56.20, I grof 60.10, I 49.50—50.85. II 11; Laxton Superbe A 38, BC 34, I 26, St/r- appelen A 33.50, BC 22.70—24.10, I grof 28, I 18—21.30, 11 7.20—7.60; Glorie van Hol land A 27, BC 23—24, I grof 26, I 19.30, II 13.20; Goudreinetten A 27.60—29, BC 22.50, I grof 24.10—24.70, I 19.30, 11 13.20; Jonathan A 39.60, BC 30, I grof 27, I 24, 11 11; James Grieve BC 41, 1 35; Notaris appelen A 21, I 19; Allington Pippin 1 grof 27, 1 22—23, II 9; Bramley Seedling I grof 16.30, I 16.50; Zuccamaglio A 27.70 BC 18, 1 grof 2121.20, Peren: Doyenne du Cornice A 65, BC 58, I grof 59, I 57. Br. Alex Lucas A 42.50, BC 39.30, I grof 37. I 33, 11 17; Zwijndrechtse Wijnpeer A 24.40—25.30, B 19.70—21.60, C 11—11.20, BC 21, 1 grof 19.70—20.60, 1 12—21, 11 4.50; Nouveau Poiteau I grof 11.2012, 1 11.90, II 5.50; Comtesse de Paris A 30.7531.10, BC 32.80. I grof 27.30—29.60, I 26.10, 11 8; St. Remy I grof 14.30—14.80, I 14.50—14.70, II 11; Pondspeer I grof 11.90, 1 11.8012, II 11; Emile d'Heyst A 23, BC 21; Ge wone veiling: Appelen: Cox Orange K 34—40, F 14—18, Allington Pippin K 12, F 7; Laxton Superbe K 18, F 6—8; Ster appelen K 16, F 35; Goudreinetten K 14—17, F 8—9. Val 10.90, Bramley Seed ling K 13, F 57, Jonathan K 1521, F 9—13, Glorie van Holland K 18—20, F 8; Notarisappelen K 1415. Peren: Doyenne du Cornice K 4150, F 2340, Legipont K 17—34, Br. Alex Lucas K 17—21, F 7 10, Zwijndr. Wijnpeer K 1112, Nou veau Poiteau K 78, F 4, Comtesse K 10—18, F 4—8. St. Remy K 12, F 8—9, Pondspeer K 1011, F 78. GOES, 14 Oct. Bloemkool Al 37, A2 20—35, afw. 824, Tomaten A 33—34, Kropsla Al 8. A2 67, B2 56; Groene Savoyekool 1215, Rode kool 410, Dubb. Princessebonen A2 6066, afw. 4960; Uien 5.50, Kroten 56, Prei 1218, An dijvie 6—8, Spinazie 37, Veldsla 3137, Spruiten 47, Wortelen 9—25, Bosselderij 5, Knolselderij 1115, Witlof 39, Bintjes 9—10. KOEWACHT, 15 October. Strovlas, ongerepeld 1628, gerepeld 2044. Vlas lint. putroot 170230, dauwroot 170210, Vlaslokken, ruwe 20—32, gezwingelde 60 95. Lijnzaad ongekeurd 3844, gekeurd 50—53. Wiera, oudere nabouw 80100. Bolraap 6. Vlotte markt. TERNEUZEN, 14 Oct. Sla 250—560, Bloemkool A 21—30, B 813. C 8; Gr, komkommers 8—15, Peen 15, Kroten 69 Andijvie 610, Princessebonen I 4561, 11 2932, Kroten 10, Rode kool 812, Sa- voye kool 914, Witte kool 57, Peen 10, Prei 813, Knolselderij 610, Spinazie afw. 1213, Tomaten 2035, Uien 35, Fruit: Appelen: Cox Orange Pippin A 58.20—59.60, BC 55.60—56.90, H grof 56.80 —58.20, Hl 49.70—51.20, K 26—35.40, F 10 15.50: Goudreinetten H grof 24—25.40, Hl 17.10—18.50, H2 8.50—9.90, K 10—14.60; F 3. Jonathan H grof 27.10—28.50, Hl 22.40 —23.80. H2 9.60—11, K 22—23.40. F 8; Zoete appelen 1119, Overige soorten appelen 411. Peren: Beurré Alex. Lucas niet geschikt voor export, H grof 24.6025.80, Hl 24.60—25.80, H2 19.60—21. K 12 60—14, F 10; Nouveau Poiteau I 18, H2 X 6.0, F 15.10, St. Remy 13—15, Zwijndrechtse Wijnpeer H grof 21.70—23.10, Hl IJ.90— 13.30, H2 3.60, K 12—13, F 6—7. WAALWIJK. 14 Oct. De berichten over de bedrijvigheid in de schoenindustrie zijn gunstig. Betere detailverkoop voor schoenen is oorzaak, dat bestellingen vlot binnenkomen. Ook in de lederwarenfa- bricage wordt vlot geproduceerd en een goede verkoop kan worden gemeld. Van deze goede gang van zaken proftieert vanzelfsprekend de gehele branche. De lederverkoop, vooral van overleer, gaat vlotter. In zoolleer wordt verkocht al naar behoefte, zonder dat echter merk bare stijging in ,de omzet valt te consta teren. Halzen en liezen zijn meer ge vraagd dan geboden. Bij de schoenherstellers wil het ech ter nog niet vlotten met de werkzaam heden. Deze zijn over het geheel mini maal, wat vooral ook als oorzaak heeft het veelvuldig gebruik van rubber schoenzolen. De vraag naar technisch leer en drijf- riemencroupons is voor het binnenland nog vrij beperkt; het meeste gaat dan ook weg voor export. Van de inlandse huidenmarkt kan wei nig verandering worden gemeld. De Ne derlandse looierij toont geen grote be langstelling. WATERSTANDEN Mannheim 181 (—1), Kaub 116 (—2), Trier (95 (+7), Koblenz 116 (—2), Keulen 64 (—2). Ruhrort 256 (—4)), Lobith 848 3). Nijmegen 625 (onveranderd), Arn hem 666 (—2), Eefde 278 (—3), Deventer 97 (onveranderd). Namen La Plante 131 (onveranderd), Borgharen 3905 (—1), Bel- feld 1084 (—9), Grave 462 (—4).

de Stem | 1953 | | pagina 3