Zes maanden geëist tegen helpers van Bredase vluchtelingen ZUID-BEVELAND VICTORIA Lange Jan krijgt verlichte wijzerplaten Neem "AKKERTJE „HET MEEST geruchtmakend autoritje uit de Nederlandse ge schiedenis". Met deze woorden kwalificeerde mr. J. C. van Hasselt, advocaat te Breda, de ontsnapping van de zeven „levens langen' uit de Bredase strafgevangenis op Tweede Kerstdag van vorig jaar. Inderdaad geruchtmakend, want Nederland schrok van deze historische „aanwinst". Vier ministers over de watersnoodschade DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Geen sensatie in druk bezochte rechtzaal „Wij wisten niet goed waar het om ging" Juridisch setkespel WATER Kabel voor electrisch uurwerk gearriveerd Trommel wordt vervangen door „draaiboek" MEENK'S POEDERS H8* Inspectietocht langs West Z.-Vlaamse kust Een J. Philipsefonds Filmprogramma's 65 ct. HULST De herverkaveling op Tholen „Nare dagen"? AGENDA HEDEN MORGEN Kort daarna was er nieuw gerucht. Er werden arrestaties ver richt van mensen die geholpen zouden hebben. Drie Amsterdam mers werden in de kraag gegrepen, evenals iemand uit Haarlem mermeer. Ze bleken inderdaad de hand in dit opzienbarend spel te hebben gehad en daarvoor, waren zij gisteren, Donderdag, voor de Bredase Rechtbank ter verantwoording geroepen. Wie hierbij voor de derde maal sensatie had verwacht, is bedrogen uitgeko men. Geen openbaringen, waarover dan ook, geen bekentenissen, die niet al eerder bekend waren en al evenmin eisen, die een zucht door de rechtzaal deden gaan. Voor ieder der vier gedaagden, de drie Amsterdammers F. de J., M. A. en F. C. en M. F., broer van een der ontsnapten, een eensluidende eis van 6 maanden, de ma ximumstraf voor het hun tenlastegelegde. PNEZE gelijkluidende eisen willen niet zeggen, dat de Officier van Justitie, mr. Jè Houben, het viertal ook in gelijke mate schuldig achtte. Maar de wet staat voor dit feit nu eenmaal geen hogere strafmaat toe, zodat de Officier op dit stuk volko men gebonden was. Om kwart voor tien ving dit juri disch steekspel aan en de vele be langstellenden hadden waarschijnlijk het merendeel van de sensatie te pak ken. toen een van de getuige, de ont snapte en inmiddels weer gearresteer de Jacob de Jonge tussen twee par ketwachters was binnengebracht. Hij maakte een vermoeide indruk, glimlachte mat tegen iedereen en kon digde bij zijn beëdiging af, dat hij niets wenste los te laten over de ont snapping zelf en over zijn verblijf in Duitsland. Wat hij verder wel ter ta fel bracht was van weinig belang, met uitzondering van een enkel feitje, dat we later in het requisitoir terug von den. op de bodem van de auto ]-)E zwaarste taak in deze ingewik- kelde affaire was zeker weggelegd voor mr. Houben, de Officier van Ju stitie, temeer waar de beklaagden er bepaald niet op uit waren om klaar heid in de situatie te brengen. Jacob de Jonge wist weinig meer, dan dat hij met zijn kornuiten langs het water was gelopen, over het brug getje bij het Diaconessenhuis was ge gaan en op aanwijzing van iemand ik kende er geen een van" in de auto was gestapt, die daarna door de monteur C. werd gereden. Van de rit zelf wist hij niets. „Van Breda tot Groesbeek heb ik met Touseul op de bodem van de wagen gelegen". Heel even maar en heel schuchter beves tigde de Jonge, wat hij al eerder te gen de rijksrechercheur M. A. Visser had verklaard, dat ze geen enkele klacht hadden over de behandeling in de gevangenis, maar dat het plan om te vluchten was ontstaan, toen de stemming slechter werd. naarmate er meer gratieverzoeken werden afgewe zen. „TROUW ALS EEN HOND" P)E vier verdachten probeerden uiteraard zoveel mogelijk plaats te vinden achter het masker van de onschuld. „Ik had het besef niet wat ik deed", zei de monteur C. „Trouw als een hond ben ik achter A. en J. aan naar Breda gereden. Ik dacht niet dat het lukken zou, want ik heb zelf 3Vi jaar gedetineerd gezeten". De rij wielhandelaar de J.. die als belangrij ke schakel kennelijk nog altijd een beetje trots was op de succesvolle ex peditie. had al even verbaesd gestaan. .Dat had in geen enkele andere ge vangenis in Nederland kunnen gebeu ren" verklaarde hij in zijn getuige nis. die hij met de luchthartigheid van een Jordaner aflegde. Ook de verdachte M. A. sloot zich daarbij hecht aan. Hij verklaarde zijn aandeel in de zaak als ean dienstbe toon aan de J„ die hem na zijn de tinering broederlijk op de been had geholpen. Van een bepaald „hulp- schema" wist hij niets a' „Het was geen vooropgestelde afsp,„ak aldus A. Dit laatste echter bestreed mr. C. v d. Kroon die in zijn kwaliteit van rechter-commissaris thans als getuige optrad. HARTMAN MAAST dit drietal stond min of meer apart de broer van een van de ontsnapten. M, F. Hij was niet mee op „expeditie" geweest, maar het ini tiatief voor het vervoer was in zeke re zin van hem uitgegaan. Op 16 De cember had hij zijn broer in de cel bezocht en diens verzoek om twee auto's was door M. F. doorgegeven. Natuurlijk zei F., dat het hem al leen om zijn broer te doen was ge weest, maar even natuurlijk verwon derde de president er zich over dat speciaal voor die broer twee auto's werden afgevaardigd. „Ik heb me hierna tot Hartman gewend" zei F„ „hoe het verder gegaan is weet ik niet". COMPLIMENTEN LIET was middag, eer mr. Houben aan zijn requisitoir kon beginnen. Van heel de ontsnappingsaffaire, die. na de bespreking in de Eerste Kamer, thans voor de tweede maal in open bare behandeling kwam. belichtte hij alleen de hulp aan de ontvluchting. Hij had allereerst complimenten voor het knappe werk van hoofdin specteur C. vossenaar van de Bredase recherche en voor mr. v. d. Kroon. Uitdrukkelijk wilde hij bovendien be togen. dat de geholpen misdadigers lieden zijn, aan wie met de naam po litieke delinquent nog teveel eer wordt gedaan. Hij kwam. zoals hierboven gezegd, tot een eis van zes maanden voor ieder der verdachten, die hij als volgt baseerde F. C.: hulp, in de meest omvangrij ke vorm. zelfstandig verleend. Hij reed de auto naar Groesbeek en gaf geld aan Klaas Faber. F. de J.: bestelde de auto's, instru eerde A. en C.. die hij ook geld ver strekte en wees de ontvluchten de auto aan M. A.: haalde C. over tot het plegen van het misdrijf, deed beloften en verschafte inlichtingen. M. F.: schuldig aan uitlokking. JURIDISCHE PLEIDOOIEN p\E pleidooien, die met twee onder- brekingen tot half negen duur den. waren in hoofdzaak juridische betogen. Mr. J. van Haseslt, die F. c. en M. A. verdedigde, meende aller eerst, dat A. niet op deze dagvaarding veroordeeld kon woren en drong daar om aan op vrijspraak en voor een an der deel op ontslag van rechtsvervol ging. Dit laatste vroeg hij ook, op juridische gronden, voor c. Mr. H. Smit uit Breda, die voor de J pleitte sloot zich bij het knappe betoog van mr. van Hasselst aan en beriep zich bovendien op het goede, dat in het karakter van „Ome Frans uit de Jordaan" schuilt. Ook hier werd vrijspraak gevraagd. Mr, P. Mettrop tenslotte bepleitte een principiële straf voor M. F., niet alleen vanwege een innerlijke tegen strijdigheid in de dagvaarding, maar ook met het oog op het nadeel, dat M. door heel deze affaire al heeft ge leden. Uitspraak over 14 dagen (Advertentie) DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER FNE wijzerborden van de Lange Jan 4 o ATirlHclhnrff IrriitrPn non 6l6C- Advertentie) speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Etui a 6 poeders te Middelburg krijgen een triscbe verlichting. Bij elk der cijfers is al een lampje aangebracht cn ook de doorlopende verlichting van de wijzers is bevestigd. De apparatuur is automatisch afgesteld en zal, wanneer straks de wijzerplaten de tijd gaan aanwijzen, des avonds en des nachts er voor zorgen, dat de Middelburgers altijd weten hoe laat het Is, Helaas was een ernstige tegenslag oorzaak, dat het carillon tot heden nog niet aangesloten kon worden op het electrische uurwerk. Daarvoor wa ren in totaal vier dikke in plastic in gepakte kabels nodig. Aangezien de leveringstijd daarvan in Nederland be hoorlijk lang was. heeft men in Bel gië de kabel besteld. Daar gold de le veringstijd van vijf weken. Het is een ter drie maanden geworden. Begin de ze week arr-iveerden de kabels in Mid delburg. Er is ongeveer 800 meter no dig. Direct zijn monteurs aan het werk gegaan om de verbindingen aan te leggen. Zij hopen volgende week daarmede gereed te komen. Enkele malen werd van een noodvoorziening gebruik gemaakt. Kortgeleden is ook <je zgn. moeder- klok aangekomen, die in het stadhuis is opgesteld. Zoals men weet gaat het uurwerk van de Lange Jan synschroon lopen met dat van het stadhuis, lus sen beide uurwerken komen telefoon kabels die door de moederklok gege ven electrische stroomstootjes naar de klokken zullen overbrengen zodat de ze steeds gelijk lopen. Wanneer het uurwerk bedrijfsklaar zal zijn is nog niet te zeggen. Enkeie weken zal het nog wel duren. Er moet ook nog een officiële keuring plaats vinden en waarschijnlijk volgt er ook (Vervolg van pag 1). I (~)OK minister Mansholt had nog een kleine concessie en wel voor de ongeregistreerde landarbeiders. Hun levende kleine have, zoals de geit, kippen en konijnen, wordt thans door het Rampenfonds vergoed tot een maximum van f 200.-, en wel als huisraadschade. De geregistreerde landarbeiders vallen onder de gunsti ger regeling, die ook voor de boeren geldt. De minister zal het Rampen fonds voorstellen voor de ongeregis treerde landarbaiders dezelfde regels aan te leggen als geregistrreerde. De minister van Landbouw kon niet ingaan op de suggestie om in plaats van 25 percent in de wet slechts 10 percent waardeverminde ring voor het overstroomde land toe te passen. Het rijk legt voor het weer in orde brengen van het land niet minder dan viermaal de kosten van 't land uit en als de kosten nog hoger mochten belopen, is er nog een spe ciale regeling. Voor boomgaarden wordt gemid deld 12.000 gulden vergoed. Hoe leven de mensen van hun boomgaard in de 7 jaar, die nodig zijn voor de groei der nieuwe aanplant, aldus was ge vraagd. De minister antwoordde, dat in die 7 jaar andere gewassen in de boomgaarde kunnen worden ge- kweekt, waardoor de eigenaars ko men te vallen onder de schaderege ling voor landbouwgewassen. DE HULPVERLENING hoe de ontwikkeling is geweest en nog is bij de hulpverlening. Op Maart 1953 vielen 72.530 personen, op 1 April 43.650 personen, op 1 Mei 24.172 personen en op 10 October 10.000 personen onder de algemene basisregeling, die erop is gericht, dat alle slachtoffers van de ramp in hun eigen milieu kunnen voortleven. Ook in de agrarische sector zullen door het Rampenfonds suppleties worden verstrekt om de mensen in eigen mi lieu te kunnen laten voortleven; een circulaire gaat dezer dagen uit. De 10.000 personen, die momenteel onder de basisregeling vallen, vor men 2500 gezinnen; de kosten hiervoor bedragen 125.000 gulden per week. In totaal is in de basisregeling reeds 8'/> millioen uitgekeerd. Het Rampenfonds zal 'deze week een regeling doen uitgaan, waardoor ook plaatselijke verenigingen voor schadevergoeding in aanmerking ko men. SCHORSING een officiële overdracht aan net ge meentebestuur. Welke wijsjes op de hele en halve uren en op de kwartie ren ten gehore zullen worden gebracht is evenmin al bekend. Wèl is er een grote vooruitgang in vergelijking met vroeger, toen er van trommels ge bruik moest worden gemaakt. Het zgn. versteken kostte toen heel wat tijd. Nu worden boeken gebruikt, die wel wat vergeleken kunnen worden met de boeken van een draaiorgel. De beiaardier is bij dit systeem in staat zelf zijn „draaiboek" te maken. Nu het lood- en zinkwerk op de tweede omloop bij de wijzerplaten gereed is kon met het storten van be ton worden begonnen. De steiger op de omloop is gedeeltelijk al afgebro ken. Zodra het uurwerk in orde is, zal de hele steiger verdwijnen en zal een onbelemmerd uitzicht op de wij zerborden mogelijk zijn. Hersteliverken nagenoeg gereed L)ONDERDAG 22 October a.s. zal de coördinatiecommissie W. /.-Vlaan deren een inspectietocht maken langs de W. Z.-Vlaamse kust. Deze commis sie wérd op verzoek van de Commis saris der Koningin in Zeeland direct na de ramp ingesteld en bestaat uit vertegenwoordigers van de Rijkswa terstaat, Provinciale Waterstaat, ge meenten en waterschappen. Het voor zitterschap berust bij het lid van Ge deputeerde Staten de heer C. Hame link. Aangezien de herstelwerken thans nagenoeg gereed zijn gekomen za; de commissie als laatste daad een inspec tietocht houden, waarbij de Commis saris der Koningin, jhr A. E. C. de Casembroot. aanwezig zal zijn. De tocht gaat van de vossekaai te Hoofd plaat via de werken in Hoofdplaat. Breskens Groede en Nieuwvliet naar Cadzand alwaar na bezichtiging van de situatie in het Zwin de tocht wordt besloten. (Advertentie) Legaat van 7000 L)OOR wijlen de heer Joos Philipse te Middelburg is bij testamen taire beschikking aan de staat der Nederlanden gelegateerd een bedrag van 7000 waarvan de rente dient te worden aangewend voor aanschaffing van studiemateriaal der school en be kostiging van de opleiding van onver mogende jongelieden voor de studie aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Het ontvangen legaat is onder er kentelijkheid jegens de erflater aan vaard en aan het daartoe gestichte J Philipsefonds afgedragen. (Advertentie) Stavenisse noemt straat naar Noorse koning ]"~)E gemeenteraad van Stavenisse be- sloot onlangs de nieuwe straat, waaraan 19 Noorse woningen zullen worden gebouwd de naam „Koning Haakonstraat te geven, zulks als uiting van dankbaarheid van de be volking van Stavenisse jegens Noorwe gen voor de vorstelijke gift in de vorm van fraaie houten woningen. Het gemeentebestuur mocht thans bericht ontvangen, dat de koning van Noorwegen in deze naamgeving heeft bewilligd. Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen worden ver toond: Luxor Theater. -ïemeuzen: Atoom- stad 14 jaar; Mabok de wilde olifant, 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: Verbo den verhouding. Ledel Theater, Oostburg: Fanfaren der liebe. 18 jaar; Das herz einer frau, alle leeftijden. Hofzicht Theater, IJzendijke: En rico Caruso alle leeftijden. Olympia Theater. Sas van Gent: April in Parijs, 14 jaar; Liefde van een frontsoldaat. 18 jaar. Bioscoopgebouw Centrum, Hulst: Happy landing alle leeftijden; Gou den oorringen, 18 jaar. Het Centrum. Axel: Luchtduivels boven de Pacific. 14 jaar; Montana Belle. 14 jaar. Grand, Goes: Robin Hood, alle leef tijden: Onzichtbare boeien. 14 jaar. Luxor. vlissingen: Viva Zapata, 14 jaar. Alhambra. Vlissingen; Bureau Ze denpolitie, 18 jaar. Electro. Middelburg: De grote be slissing 18 jaar. Schouwburg, Middelburg: Huwe- lijkswals. 18 jaar. Onvergetelijk - Onveranderd American cigarettes Sas van Gent HARMONIE HEEFT HET DRUK Voor de derde maal maakte het harmoniegezelschap De Verenigde Vrienden, een muzikale rondwande ling door de gemeente in het kader van de actie Onze Muziek moet in 'n Tuniek. Deze maal was het de beurt aan de Westkade tot aan de Belgische grens en het gedeelte van de gemeen te ten Oosten van de westelijke ka- naalarm. Ook nu was de opbrengst van de geldelijke inzameling bevredi gend. Iedere ingezetene symphatiseert met het plan van het actiecomité om de leden van de harmonie zo spoedig mogelijk aan een fleurige, passende uniform te helpen. Het comité is er echter ten volle van overtuigd, dat een huis aan huis- collecte niet alleen tot het gewenste doel kan leiden, Besloten werd der halve op gezette tijden bals te orga niseren, met daaraan voor de bezoe kers verbonden attracties. Het twee de bal gaat Zaterdag en Zondag a.s. door in zaal Flora bij de heer A. J. Meulemari. Dergelijke amusements avonden zullen ook worden belegd in café-restaurant Tivoli, zaal Reseda en hotel Rotterdam. De hoofdattractie van deze avonden bestaat in het feit, dat de toegangsbiljetten tevens als lot gelden, waarop t.z.t. een dames- of herenfiets zal worden verloot. Westdorpe TELEFOONNUMMER RIJKSPOLITIE GEWIJZIGD Het telefoonnummer van de Rijks politie is thans nummer 325. Het komt nog herhaaldelijk voor. dat men sen. die de politie willen opbellen, het oude numer 675 draaien en vanzelf sprekend geen gehoor ontvangen. Het verdient zeker aanbeveling van dit nieuwe nummer nota te nemen om in dringende gevallen, zoals b.v. brand, onmiddellijk aansluiting te krijgen. UITBREIDING PATRONAAT Er zijn thans weer nieuwe leden aangenomen voor het Zondagspatro naat. zodat thans ruim vijftig jon gens 's Zondags een onderkomen heb ben. Dank zij het onvermoeibare stre ven van de kapelaan is de uitrusting voor het patronaat voor wat spelen e.d. betreft, al zeer veel verbeterd. Toch voldoet dit nog niet aan de be hoefte voor een groep van vijftig jon gens. Een behefte, die zich vooral tij dens de wintermaanden zeer zal doen gevoelen. Wil het patronaatswerk in de toekomst dan ook met succes wor den voortgezet dan zal het nodig zijn dat van verschilende zijden hulp wordt geboden, om in de voornaamste benodigdheden te voorzien en hierdoor de kapelaan in zijn jeugdwerk te steu nen. GEMENGD KOOR IN OPRICHTING Een voorlopig comité heeft de eer ste stappen gezet om te komen tot de oprichting van een gemengd koor. Naast het bestaande dameskoor en het jongenskoor is in Hulst, dat zijn reputatie als cultureel centrum heeft op te houden, behoefte aan een ge mengd koor. De oprichting daarvan zal de vervulling van veler wens zijn. Dames en heren boven de 18 jaar kunnen lid worden. De opgave dient te geschieden bij de heer J. Ivens. Kapellebrug Autobotsing. Aan het gevaarlijke kruispunt Roskam ontstond een bot sing, toen een Belgische vrachtwagen met mest uit de richting Hulst kwam gereden, juist toen een bestelwagen van een wasserij van de richting St. Jansteen kwam. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor, maar de materiële schade, vooral aan de be stelwagen, was aanzienlijk. Clinge t")OORDAT de ministers reeds bij hun eerste beantwoording van de sprekers zoveel concessie hadden ge daan, zag voorzitter dr. Kortenhorst zich verplicht de vergadering enige uren te schorsen, zodat de indieners van de amendementen konden over leggen, welke ze nu nog zouder, moe ten handhaven voor de verdere be handeling van het wetsontwerp. Na de heropening bleek, dat nog twee amendementen waren gehandhaafd. V/JINISTER VAN THIEL (Maat-1 Deze twee komen vandaag in behan- 11 schappelijk Werk), deelde mee, deling. St. Maartensdijk het middelpunt FAE nieuwe dienst Herverkaveling Zeeland, die zijn hoofdkantoor te Goes heeft gekregen, gaat voor de her verkaveling van Tholen een onderdeel vormen te St. Maartensdijk. De dienst zal daar voor zijn kan toren een barak bouwen met een grondoppervlak van 300 m2. De gemeente kreeg voor de huisves ting van het personeel een extra vo lume van twaalf woningen. Voor de Heidemaatschappij komen ook enkele huizen ter beschikking. H. Brouwers, secretaris Dioc. Middenstandsbond TTJDENS een bestuursvergadering van de middenstandsbond in het bisdom Breda, is de heer H. Brouwers. Hogeham. Dongen, tot secretaris van deze bond aangewezen. Koiiingsbrug te Middelburg werd aangevaren Ruim een uur is de Koningsbrug te Middelburg voor het verkeer afgeslo ten geweest. De brug werd aangeva ren door de Nooit Gedacht uit Brou wershaven, schipper P. C. v. d. Linde, die met een vracht hout onder de brug door wilde varen in de richting van de Nieuwe Haven. Dat lukte niet, want de maststaander raakte net de onderkant van de brug. Een hevig gekraak was het gevolg. De brug werd opgetild en het schip schoot terug, mte een ontzette maststaander. Hadden er vlak bij d brug geen bomeji in het water gelegen waardoor de schip per niet voldoende de uiterste rech terzijde kon aanhouden, dan zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. De brug kwam geheel los te liggen en werd onmiddellijk afgesloten. Ge lukkig kon gemeentewerken het man kement spoedig verhelpen. Enkele agenten hadden druk werk om het verkeer tijdens deze speruren naar de beide andere bruggen over de kaden te dirigeren. De Klinge Waes Benoeming. Tot onderwijzeres aan de R. K. Zusterschool werd benoemd mej. R. Weemaes te Meerdonck. De Klinge (B.) Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool alhier, werd benoemd mej. S. de Smet van St. Ni klaas. Graauiv DE VIER JAARGETIJDEN De afdeling Graauw van de R. K. Jonge Boerinnen zal in de loop van de maand November een opvoering geven van De Vier Jaargetijden. De regie is in handen van de heer Arth. van Campen. Koetvacht Bedevaart. De Katholieke Actie afd. Vrouwen heeft haar jaarlijkse be devaart gemaakt naar O. L. Vrouw ter Eecken. Breskens „ONS BELANG" VERGADERDE In hotel Duininck kwam de winke liersvereniging Ons Belang bijeen. 22 winkeliers mocht voorzitter D. Kat vis welkom heten. Secretaris A. Ver sprille bracht verslag uit over de laatste actie der vereniging en van de trekking van de loterij, die ten bate van het Rode Kruis werd gehou den. Vervolgens kwam de viering van het St. Nicolaasfeest voor de school kinderen ter sprake, waarbij het be stuur met het voorstel kwam, om de kinderen van de Kleuterschool en van de twee laagste klassen van de Lagere School een attractie te bereiden. Voor de oudere kinderen is een filmvoor stelling of een poppenkastvertoning in 't vooruitzicht gesteld. Na 'n uitvoe rige discussie werd besloten, het be stuur naar eigen goeddunken te la ten handelen in overleg met het on derwijzend personeel. Verder werd besloten om met het St. Nicolaasfeest een actie op touw te zetten en wel van 27 Nov. t.m. 5 Dec. a.s. Schoondijke raadsvergadering Heden komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. een voorstel van burge meester en wethouders om hun col lege te machtigen voor 1954 kasgeld leningen aan te gaan tot maximaal f 400.000. BUSCHAUFFEUR VOORKWAM EEN BOTSING Varkenshok ving de klap op Even voorbij de Damstraat had een aanrijding plaats tussen een uit de richting Breskens komende vracht auto en een uit de richting Schoon dijke komende autobus van de zvtm. De vrachtauto trachtte juist voor de bocht een trekker met aanhang wagen te passeren, maar kwam daar bij plotseling voor de naderende auto bus te staan. Door een handige ma noeuvre van de buschauffeur, waarbij het varkenshok van de heer Hubrgtse het echter zwaar moest ontgelden, kon een ernstige botsing voorkomen wor den. De autobus werd aan de voor zijde enigszins ingedeukt en over een kleine lengte opengereten. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Stekene Botsing. Nabij de Kerkstraat reed een auto tegen een eleetriciteitspaaL Hoewel de botsing nogal hevig was, reed de auto door. Kieldrecht KLOOSTERJUBILEUM VAN ZUSTERS VAN GENT Onze grensparochie herdacht het feit, dat het 40 jaar geleden was, dat de Zusters van Gent hier hun intrede deden. Van de eerste oprichtsters zijn de Eerw. Zusters Pelagia en Perpetua nog altijd in onze parochie werkzaam. Deze dubbele herdenking werd dan ook feestelijk gevierd. De gehele pa rochie was één vlaggen- en bloemen zee. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, waarna een offi ciële ontvangst ten gemeentehuize plaats vond. Door de pastoor en de burgemeester werden toespraken ge houden, terwijl de schoolkinderen met zang en declamatie de feestelijkheden opluisterden. B.J.B. en V.K.A.J. voer den prachtige spreekkoren uit. terwijl de vele bloemstukken getuigden van de dankbaarheid van de parochianen. Sluis SLOTVERGADERING COMITé MUZIEKFESTIVAL Onder voorzitterschap van de heer A. van der Horst kwam het comité, dat zich belast had met de organisatie van de viering van het 75-jarig be staan van de muziekvereniging Apollo voor de laatste maal op het gemeente huis bijeen. Na de finanliële controle werd aan de penningmeester van het comité decharge verleend voor het gevoerde beheer. Het batig saldo bedroeg 99, hetgeen in de vergadering werd aan gevuld tot 100. Dit batig saldo werd overgedragen aan de penningmeester van Apollo en werd bestemd voor het instrumentenfonds. De heer van der Horst bood hierna aan Apollo een foto aan van de jubi lerende vereniging, welke in dank aanvaard werd door de heer I. Dat- thijn. Deze sprak hierna zijn dank uit voor de financiële medewerking, welke ontvangen was van de zijde der be volking en hoopte dat het gevierde jubileum een stimulans mocht wor den voor een nog grotere bloei. De burgemeester van Sluis bracht hierna, ook namens het gemeentebe stuur zijn dank over aan allen die zo intens hadden medegewerkt aan het welslagen van het feest. Aan alle leden van het comité werd hierna een foto aangeboden van de jubilerende vereniging. Met algemene instemming van de aanwezigen werd voorts nog besloten het bestaande comité te laten voort bestaan, ten einde zich te belasten met de organisatie van een uitstapje voor de ouden van dagen in de ko mende zomer 1954. In het dagelijks bestuur van dit comité werden gekozen de heren M. Leenhouwers, voorzitter; J. P. J. Wa ge, secretaris en J. de Doelder, pen ningmeester. De burgemeester sprak tot slot zijn waardering uit voor de sympathieke omschakeling wat betreft de werk zaamheden van dit comité. (Advertentie) „Zenuwen" Moe en mat GROOTSCHEEPSE ST. NICOLAAS- ACTIE De winkeliersvereniging Clinge Vooruit heeft .evenals vorig jaar een actie op touw gezet voor het aan staande St. Nicolaasfeest. De actie zal op 1 November a.s. een aanvang ne men. Bij iedere aankoop worden weer punten verstrekt, waarop men bij een voldoend aantal, een bezoek kan bren gen aan één van de gezellige avon den die verzorgd zullen worden door het gezelschap Ouwe Jongens uit Breda. Tevens zullen er op deze avon den verschillende geldprijzen worden verloot onder de aanwezigen. Vorig jaar werd deze actie een succes en 't belooft alt jaar niet minder te wor den. Toen moesten drie feestavonden georganiseerd worden. Thans rekent men op een zelfde aantal of mogelijk nog een avond meer. Voor de kinde ren is ditmaal iets extra's bedacht. Voor hen zal worden opgevoerd Sus- ke en Wiske, wat ten zeerste in de smaak zal vallen. De winkeliersvereniging Clinge Vooruit neemt thans de nodige voor zorgen voor het welslagen van haar actie. E.H.B.O .-AVOND In het St. Aloysiuspatronaat werd een propaganda-avond gehouden van de plaatselijke afdelingsgroep St. Ber- nardus. De belangstelling voor deze avond was matig. Nadat de vertegen waardiger van de Nationale Katholie ke Bond van E.H.B.O., de heer Jan sen uit Hulst nog eens een duidelijke uiteenzetting van het E.H.B.O.-werk had gegeven, kon de voorzatter, de heer Ch. Burm verschilende belang rijke feiten aan de aanwezigen bekend maken Gezien volgend jaar de plaat selijke afdeling haar vijftienjarig be staan zal vieren is het de bedoeling, dat dit feit niet ongemerkt voorbij zal gaan. Daarom zal zo spoedig mogelijk met een nieuwe cursus een aanvang genomen worden. Dr. Caspari uit Hulst zal het onderricht geven. Tij dens de cursus zullen door dr. Caspari lezingen gehouden worden over bloed transfusie en hartoperaties. Verschei dene leden gaven zich op als cursist voor de nieuwe cursus. k.a.v.-avond De Katholieke Arbeidervrouwen kwamen in het St. Aloysiuspatronaat bijeen teneinde het contact in hun vereniging levende te houden Boven dien zou mej. Kessel op deze avond een nadere uiteenzetting geven over de plaats van de moeder in het ge zin. Mej. Kessel liet hierin duidelijk uitkomen het grote verschil van vroe ger met dat van tegenwoordig. Onder tussen hadden de wijkleidsters onder ling de functies verdeeld, waarbij mevr. Blommaert-Laghae als voor zitster zou optreden Tot slot werd nog het woord gevoerd door kapelaan van Osta. die het een en ander nog eens nader toelichtte. DISCUSSIE-AVOND H.K.W. De afdeling Goes van de H.K.W. hield in „Slot Ostende", bij wijze van proef, voor de eerste maal een discus sie-avond voor haar leden. Aangesne den werd het onderwerp ..Winstdeling" en ieder lid kreeg gelegenheid zijn vi sie hierop te geven, wat menig ver rassende opmerking tengevolge had en de vrij moeilijke kwestie breed be lichtte. Als discussie-leider trad op de heer Loomans uit Eindhoven, die na ieder aanhoord te hebben de slotcon clusie trok en zijn visie weergaf. Winstdeling mag niet gezien worden als een strikt recht hoogstens als een moreel. Ideaal zou wezen de zgn. maatschapsvorm, die o.m. in de Pau selijke encyclieken aanbevolen wordt. De discussie-avond viel zeer in de smaak cn zal daarom herhaald wor den. In het huishoudelijk deel der bij eenkomst. dat geleid werd door de voorzitter de heer de Rechter, beeft eze de leden nog eens aangespoord de afdeling op peil te houden. Er is nog steeds vooruitgang en het scheelt niet veel of het ledental heeft de honderd bereikt. Vervolgens richtte hij een afscheids woord tot de heer Cortvriendt. die naar Hulst vertrekt, na 5 jaar zijn taak als penningmeester correct ver vuld te hebben. Verschillende cadeaux werden hem overhandigd als blijken van waardering. Daar ook het bestuurslid, de heer Jansen, bedankt had. waren er twee vacatures. Hierin werden gekozen: mej, M Baars en de heer P. Liplijn. MOTORRIJDER BIJNA GEKRAAKT Bij de Koepoort zwenkte plotseling een vrachtauto met aanhangwagen naar links af, wat noodlottig werd voor de Goese motorrijder Knuist, die achter de auto reed en niet vlug genoeg kon stoppen. Hij reed tegen de auto aan en kreeg een ernstige bloeduitstorting in een van zijn be nen, zodat hij een paar weken tot rust gedoemd is. De vrachtauto had een vrouwelijke chauffeur, nl. de echtgenote van de pluimveehandelaar de J. uit Bier vliet, die nog maar kort haar rijbe wijs heeft. ffeinkenszand PAARDEN MET WAGEN IN SLOOT Nabij de Boerendijk geraakte door onopgehelderde oorzaak een wagen beladen met bietenloof en bespannen met twee paarden bestuurd door de landbouwerszoon B. van den D. in de naast de weg gelegen sloot .Ongeluk kigerwijze kwam de wagen hierbij bo ven op de dieren terecht, waardoor deze ernstig letsel opliepen Een der paarden moest later worden afge maakt. De bestuurder kwam met de schrik vrij. GROENE KRUIS IN PRINCIPE BESLOTEN TOT AANSTELLING TWEEDE WIJKZUSTER Onder voorzitterschap van dr Pol derman hield de Gr. Kruisver. haar ledenvergadering. Uit het jaarverslag van de vereniging bleek een batig sal do van ƒ3258,50. Badhuis en wijkge- bouw vertoonden beide een klein te kort in hoofdzaak ontstaan door ver anderingen en vernieuwingen. Door de commissie van toezicht wa ren boeken en bescheiden gecontro leerd en in orde bevonden. Tot lid van de financiële commissie werd be noemd dhr. J. Honders i.p.v. dhr. J. V. Es. Bij de bestuursverkiezing werden dhr. v. d. Burght en v. Harmelen herkozen, terwijl dhr. P. Huisse de plaats van dhr. Ph. Bom gaat inne men. Dhr. P. J. Dominicus, thans bur gemeester te Borselle, werd met al gemene stemmen tot ere-lid benoemd. In principe gaf de vergadering haar goedkeuring aan de benoeming van een 2e wijkzuster. Deze is nodig door toename der werkzaamheden. TJit de Kruisver. en de Chr. Wijkverpleging is een commissie benoemd die de aan stelling enz. verder zal regelen. De kosten van een 2e zuster zullen door beide verenigingen gedragen worden, hetgeen ook thans reeds het geval is. GOES. Grand: Robin Hood. MIDDELBURG. Schouwburg: Huwe- lijkswals. Electro: De grote beslissing. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: April in Parijs. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Atoomstad. VLISSINGEN. Alhambra: Bureau zeden politie. Luxor: Viva Zapata. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het heilig experiment. Kon. Vlaamss Opera: Idomeneo. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Luchtduivels boven de Pacific. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur; De Zeeduivel en Rare Ploeg. GOES. Grand: Robin Hood. HULST. Bioscooppgebouw, 8 uur: Happy Landing. KAPELLEBRUG. Schieting bij C. de Kindt, begin 2 uur. MIDDELBURG. Schouwburg: Huwe lijks wals. Electro: De grote beslissing- Ledel, 8 uur: Fanfaren OOSTBURG. der Liebe. ROSKAM. Schieting bij J. Baert, begin 4.30 uur. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: April in Parijs. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: De atoom- stad. Concrtgebouw, 8 uur: Verbo den verhouding. VLISSINGEN. Alhambra: Bureau zeden politie. Luxor: Viva Zapata. De rei: stenaars 1 deel van diverse a bate van Zaterdagrr geopend Behalvi stonden schilderij, beschikki,. Het ligt van de De ti duurt 1- Oost-

de Stem | 1953 | | pagina 2