Jk zou het graag nog tien jaar doen Joseph Sluitingsprijs Schils boekte sprintzege te Putte m „Telepaat" Rinus van FIJNAART Uit 's Zondags werken en Maandag in de stammenee Tito„ bepraat" duizenden VOORBEREIDINGEN IN BRUSSEL EN AMSTERDAM Reshevsky blijft Smyslov bedreigen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 Piet v. d. HoekWaalwijks gouden kellner: OP 12 NOVEMBER: DUBBEL JUBILARIS Erin gegroeid De laatste koers van t jaar Alle Nederlanders door pech uitgeschakeld „In uw portemonnaie zit een geel gekleurd papier!" Beschikt deze achttien jarige jongen inderdaad over bizondere eigenschappen Een stukje van zijn levensverhaal Mensen uit ons midden W' 'Wk :-\V Beslissing viel in massaspurt SPORT IN 'T KORT Voor de interland op 25 October te Rotterdam Afd. Zeeland K.N.V.B, Vier West-Brabanders in Ned. Elftalclub In candidatentornooi te Ziirich EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN t e i a tot het zijn Het van ken en rer- de ien ge- ;c0 ijd irg LIET WAS stil en rustig die morgen in Hotel De Twee Kolommen en dat was ons geluk. Want men moet Piet van den Hoek Piet van De Kolommen, zeggen ze in Waalwijk, liefst niet storen als hij volop aan het werk is. Het ging er ons om hem eventjes te storen, want over enkele weken zal Piet van den Hoek zijn gouden kellners-jubileum vie ren. In dat gouden jubileum zit nog een jubileum opgesloten, want hij zal tevens 25 jaar als kellner in Hotel De Twee Kolommen naar het woord je „aannemen!" hebben geluisterd. Waarachtig toch wel feiten om Piet van den Hoek even te storen, hetgeen hij dan ook niet kwallik nam. Ik had liever 't maar stilletjes laten zitten, maar ja, ze willen er wa van maken. Er is niks tegen te beginnen." ,t kellneren. En z0 Bedachtzaam ^ok Piet aan zijn doorgerookt stenen pijpke, toen we hem vroegen ons 'ns iets uit zijn loopbaan te vertellen. Hij moet vijftig jaar ruim in zijn gedachten terug gaan, toen hij als jongen in een autoverhuurinrichting - expeditiebe drijf-stalhouderij aan 'n zwaar kar wei begon. Als hij van die tijd ver telt. dan beginnen zijn ogen t^ leven. Want in die stalhouderij, dat expedi tiebedrijf lag zijn hart. ,.U kunt hier voor de deur de prachtigste auto neerzetten. Ik zal er niet naar om kijken. Maar zet U er 'n paard neer, al is 't maar een boerenknol, dan ziet ge me kijken. Ik ben altijd en nog 'n op en top paardenliefhebber ge weest. Met paarden omgaan was m'n lust en m'n leven. Dat was vroeger een machtige tijd. De hele omtrek heb ik afgereden, eed op Eindhoven en zelfs op Antwerpen. Het was hard werken in die tijd. Van de vroege morgen tot de late avond. Moet ge tegenwoordig 'ns om komen. Maar intussen ben ik nou vijftig jaar kellner en dat is zo gelopen: Op 'n gegeven ogenblik huurde Max Goovers er de „Korenbeurs" bij. Die stond zo ongeveer waar nu het Raad- hu' staat. Ja, ik moest op Zaterdagen, Zondagen en Maandagen en op markt dagen mee aan beSon ik de eerste potjes bier en ouwe kle res te serveren. Het ging me goed af, maar dat ik er in het begin "eel zin in had kan ik niet zeggen. - kwamen we in „De Twee Kolommen Ik wou ermee ophouden, maai Max Goovers liet me niet los Ik m°est mee en afijn ik ben meegegaan^ De hele verhuurinrichting en stalhouderij werd van de kant gedaan en ik was voortaan compleet kellner. Toen Max Goovers overleed, werd de zaak loor de N.V. gekocht, die op haar beurt de zaak verhuurde aan de heer Boers, die .ater De Kolommen kocht. Zowat 12 jaar ben ik bij hem in dienst ge weest en sii.ds enige jaren nu b' de heer Winterink. Alles bijeen zit ik ni ook 25 jaar in De Twee Kolom men- EEN MOOI VAK. „"~T kellncrsvak is een mooi vak. Dat 1 meen ik. Ik zou niks anders willen zijn. Ik zou 't nog graag een jaar of tien doen. Ik ben nu 63 jaar. Als ze tegen me zouden zeggen: Piet ge wordt te oud, ge moest er maar mee ophouden, dan moeten ze me maar meteen achter de kerk neerdra- gen. Als ik zo nog 'ns terug kijk, dan zou ik zeggen: ik heb een zwaar leven gehad, maar een gezellig leven, dat ik met plezier heb beleefd." Zo is het. Piet van den Hoek zou men kunnen noemen de personifica tie van toewijding en liefde voor het werk. „Ik kan 't niet laten," vertelt hij zelf. „Onlangs had ik vier dagen vacantie. Iedere dag moest ik toch even hier in de zaak komen neuzen. Ik deed wel niks, maar ik moest er maar 'ns eventjes bij zijn en alles even hebben gezien. Ik kan 't niet la ten. De laatste tijd heb ik altijd vroe ge dienst. Om zeven uur ben ik pre sent. Het moet de eerste keer nog zijn, dat ik te laat was. Het blijft eender of het 's nachts 12 uur of 4 uur is geworden. Zo ben ik nou een« maal groot gebracht. Je moet staan voor je werk. Ik heb nooit over zo veel arbeidsuren gepraat. Dat zit er nv eenmaal niet in." Terwijl we zo praten zitten we te peinzen, hoeveel kilometers dat Piet van den Hoek in al die jaren wel zal hebben legd. hoeveel drank weg gebracht. Het is bij geen benadering te zeggen. „Duizenden kilometers en duizenden liters. Ik durf er geen schatting naar te doen. Toen ik 25 jaar in dienst was heb ik van Max Goovers 'n gouden horloge gekregen. Ik heb ook 'n diploma van Horéca en toen hebben ze 't uitgerekend, maar ik ben de cijfers vergeten." 12 November zal het feest zijn. Als 't zo'n feest word, als met m'n zilve ren jubileum, dan staat me weer wat PIET v. d. HOEK ...Nog 10 jaar... te wachten". We geloven, dat het ze ker zo'n feest wordt, als het dat niet zal overtreffen. Want Piet van den Hoek is een populaire figuur, gezien en bemind bij iedereen, die hij be dient. Hij is een kellner van het oude, goede beproefde soort, 'n kellner, waarvoor men respect heeft. Bij zijn a.s. gouden jubileum zal dat respect zonder twijfel duidelijk aan de dag treden. (Van onze sportredacteur). LIET GLOEDNIEUWE Belgische idool van de weg, de keurige, bescheiden Joseph Schils, winnaar van de wegklassieker Parys-Tours, heeft er in de Grote Sluitingsprijs van Putte de traditionele laatste koers van 't jaar geen twijfel over gelaten, dat hij een talentvol renner is. Hij kwam in deze, als van ouds enorm druk bezochte wegwedstrijd zó uit, dat een veertig tal coureurs tot het laatste bijeen bleven, zodat een eindsprint de beslissing moest brengen. Een eindsprint, waarin tal van Belgische cracks tezamen waren. Het was een buitengewoon enerverend slot en de kenners waren uitermate verrast, dat Schils met zichtbaar verschil al zijn concurrenten op de eindstreep klopte. i gelukkige winnaar, die tijdens een interview eerlijk bekende, niet te hebben gedacht dit succes ten op zichte van zovele collega's-uitblinkers van de weg in België te kunnen be halen. Een zeer prettig geluid, dat men tegenwoordig hoogst zelden meer hoort! PRACHTIG GESLAAGD! De Joego-Slavische dictator Tito heeft duizenden weten te begeesteren met zijn uitdagende woorden over de kwestie Triest. In hoeverre Tito de werkelijke „vrijheid" durft te dekken, kunt u lezen op pagina 1 van dit blad. Oost-Rozebeke. Maand van de Ijzer. NJederlandse vrienden, 't les spijt, 't les gruwelijk spijt, dat ik 't schrij ven mot, maar.... 't Derde Gebod.... ze kuisehen er ier hun botten mee. Ja, ja, ons Vlamingen van den buiten, mannen en vrouwen, die d'r eigen ka tholiek noemen, ik eb ze gepasseer de Zondag, zien werken lijk slaven: metsen en timmeren en diepgraven, ik eb ze met hunne camion vol mar- chandisen langs de huizen zien trek ken, ik eb ze horen schreeuwen: „Kropsalaad! Patatten! Schone blom kool!" En, as ge naar die diepgravers en metsers en schrijnwerkers toe stapt en hun vraagt: „Weet ge niet, dat ge op Zondag niet werken moogt?" antwoorden ze U: „Den Paster zal 't nie betalen, as ik met den bouw nie gereed ben." De lom perikken! Sjuust alsof het 'n uitvin ding van den Paster is, om 's Zon dags nie slafelijk te werken, alsof die 't Derde Gebod heeft gemaakt. 't Is Louis Hansen uit- Buggenhout, die me dat achterna riep en hij deed er nog bij: „Uwe Paster werkt 's Zon dags ook!" Treed met zulke sukke laars maar es in debat. Ik zie de vent nog staan, as al 't volk van Buggen hout door den Duts gerequireerd werd om te werken: „Ihr Beruf?" schreeuwde d'n Boche. „Schraanweeker", bibberde Lowie. „Sjraan werker? Was ist das?" „Timmerman". „Was sagen Sie?" „Planken, mein Herr". As ik er nie bij gesprongen was, hadden ze de vent in 't kot gestoken. En, weet ge, wat 't schoonste is? Die mannen, die 's Zondags met de schup of de zaag werken, ziet ge 's Maan dags in de stammenee zitten tric- traccen. En 't vrouwvolk werkt 's Zondags even goed. Ge mot ze d'n RINUS VAN SPRUNDEL, telepaat of geen telepaat, is een zeer merk- Waa['''s: m,cns' woont bij zijn moeder thuis in een kruideniers- Mak, gelegen langs een hoge dijk, in de nabijheid van Fijnaart. Enkele malen per week rijdt Rinus langs de deuren van de klanten, die door leii:T,?.laïlW.0rden hestreken' Voor de rest houdt de jongen zich genheid telepathie, een wel zeer eigenaardige aangele- Beschikt Rinus van Sprundel over speciale vermogens? Bezit de achttienjarige jongen bijzondere eigenschappen, die hem in staat stellen gedachten te lezen, te vertellen hoeveel geld U in Uw portemonnaie meedraagt? Een diepgaande studie zou er nodig zijn om dit te achterhalen Een antwoord op de vraag of Rinus van Sprundel een tele paat is of niet wordt in diit verhaal niet gegeven. Hierin wordt alleen „het verschijnsel Rinus" gesignaleerd, de merkwaardige zaken, waarmee deze jongeman een groot gedeelte van zijn tijd doorbrengt. J^inus van Sprundel is een vriende- spi?,akzame jongen. Hij heeft heldere blauwe ogen en licht blond haar. Hij bezit een middel matig postuur en gaat netjes gekleed. Zijn das alleen is wat slordig ge stropt, maar deze jongen verschilt op het eerste oog niets van duizend an dere jongens van zijn leeftijd in West- Brabant. Spoedig begrijpt Rinus van Sprun del wat het doel is van het bezoek. Hij vertelt reeds vier jaren met te lepathie bezig te zijn en successen te hebben geboekt. „Ik zal zelf niet zeggen over bij zondere eigenschappen te beschikken, maar ik zal proberen door openhartig te vertellen U toch iets te zeggen over mijn verleden. Ik was op school helemaal geen bijzondere jongen. Ai Er gaat geen dag voorbij of Rinus van Sprundel kan zo worden aan getroffen in zijn ouderlijke woning. Talrijke mensen brengen hem een foto en vragen wat er met een be paalde persoon is gebeurd of gaat gebeuren. De vraag is of Rinus van Sprundel inderdaad beschikt over bijzondere vermogens. Het is een vraag, die in het bestek van dit artikel niet wordt beantwoord. Hoogstens kan gezegd worden, dat 't®.1meester me liever kwijt was dan rijk. Ik kon fratsen uithalen, die de hele klas deden schudden van de laoh. Ik was geen uitblinker, maar een volkomen normale leerling, die ieder jaar overging naar een andere klas. Thuis gekomen in de zaak be gon ik loopjongen te spelen. Ik was echter altijd al een jongen geweest die fantastische dingen kon vertellen. Zeer typisch, maar ik begon me toe te leggen op telepathie. Ik weet niet waarom, maar ik voelde, dat ik iets kon wat anderen niet nadoen Rinus van Sprundel glimlachte al vorens hij verder ging met zijn „le vensverhaal". „Op zekere dag, het is weer lang geleden, kwam er een man uit onze buurt bij me op bezoek, die een zoon had die tijdens de oorlogsjaren in Duitsland was verzeild geraakt. Hij toonde me een foto van de zoon en na enige tijd vertelde ik hem ik had de foto zeer aandachtig bekeken dat zijn zoon niet meer in Leven was. Veertien dagen later kreeg de vader via het Rode Kruis bericht dat zijn zoon was gestorven'. Rinus van Sprundel, tientallen brie ven ontvangend uit het gehele land zelfs uit België, zegt dit, eenvoudig als hij is. Hij wil een tastbaar bewijs leveren van zijn eigenschappen. Hij zit een ogenblik geheel in gedachten verzonken. Dan richt hij zich op en zegt: „Ik weet van U zelf, dat U een me neer bent var de krant, maar ik weet ook, dat in Uw portemonnaie een geel papiertje zit!" Deze verklaring van Rinus klopte met de werkelijkheid, want in de por temonnaie van „de meneer van de krant" zat inderdaad een geel papier, een lot van de loterij van „De Trom- melaeren van Roessendale", 'n jonge, Rooendaalse muziekvereniging. Rinus van Sprundel gaf geen na dere omschrijving van het gele pa pier alvorens het werd bovengehaald. Had dit nu met telepathie te maken of niet? Bedoelde Rinus een vergeeld of werkelijk geel papier? Een bijzonder bewijs van zijn eigen schappen leverde Rinus niet, maar dat was ook niet rechtstreeks zijn bedoeling. Het was ook niet de bedoeling van het bezoek dat hem werd gebracht. Het doel was hem voor te stellen als een merkwaardig mens, een zeer ty pische jongen, op wie doe talrijke mensen een beroep wordt gedaan. Daarvan getuigden de brieven, die Rinus toonde. Hij maakte zich klaar om naar Klun dert te vertrekken. Daar werd hij verwacht door een boer, die de op sporing verzocht van een waterader in zijn varkenshok, Rinus wilde er een ring gaan leggen om de varkens beter te doen groeien. De jongen kamde zijn haren en vertrok.... trottoir zien kuischen. Plezant, as ge naar de kerk gaat en ge krijgd 'nnen eemer water over oe gepoetste schoe nen. Maar onze Paster heeft het hun van de kansel onder den neus gewreven: „Zijt ge de Octoberdagen aan uwen Ijzer vergeten? Weet ge niet meer, hoe ge daar 's Zondags geforcéérd zijt geworden te werken, totdat de ratten U de oren en de tienen van 't lijf vraten? 't Is of Onze Lieven Heer U gezegd heeft: nu zult ge voelen, wat het is, als ge 's Zondags, op M ij n e n dag, mót werken!" Ik ben 's Zondags ook in Antwerpen geweest, en daar... van 't zelfde laken 'nne frak. Op den lOen October in 't jaar 14 moest Ant werpen z'n eigen aan den Duts over geven. En weet ge, waar die overgave ondertekend werd? Te Kontieh, in de villa: „Rest and be thankful".... Rust en weest dankbaar! Symbolique vindt ge niet? Rust en weest dank baar, dat ge het móógt doen. Ge hebt gelezen, hoe dankbaar ze zijn. (""ij zult, als Nederlander, die z'n va- cantie op den Vlaamsen buiten komt passeren, ook al wel hebben op gemerkt, dat de beroemde goedmoe digheid en naïviteit van den Vlaming tegenwoordig ook al onder den voet ligt. Dat komt door het moderne snel verkeer, dat alle standen, dat stad en platteland, door mekaar klutst. Er gaat, per exempel, elk uur 'n ottobuus van Brussel naar Baesrode vice versa. Stads- en boerenvolk wordt elk uur van den dag docyreen gesmeten en ze leren nie veul schoons van mekander. De beleefdheid en de hulpvaardigheid gaan ook al verloren, 't Gaat er pre cies mee as met de Vlaamse taal, die Frans wil worren en 't nie kan. Ze gaat er van kapot. As ik te Malderen in de bus wilde stappen, was die proppensvol en ik bleef nochtans goedmoedig, omdat ik 'nne Vlamink van den ouwen stempel ben. Ik vraagde den chauffeur: Wel, wel, is Uw Ark van Noë weeral zo vol?" „Stap maar rap in", zegde hij, ,,'nnen aap kan er nog wel bij." De stoutheid en de onbeschaamd heid dringt tot in de kleinste boerde rijen. Ook al door 't gemak, waarmee 't mensdom zich op den dag van van daag, verplaatst. Daar hebt ge Ka- miel, de zoon van de simpele gelten- fokker van Dyck in Londerzeel, die voor de vrederechter moest komen, vermits 'm z'nne kameraad al de kie zen uit z'nne mond had geslagen. As 'm voor de rechter staat zegt 'm: „Ik heb niets anders gedaan dan 'n eind aan de ruzie gemaakt. En ik kan daar onmogelijk strafbaar voor zijn". „Ja, ja, maar ge hebt de man ge heel bewusteloos geslagen", doet de rechter opmerken. „Sjuust, sjuust, maar da was ook de enige manier, om hem te doen zwij gen, edelachtbare." En, als ze nu maar zo bij de hand met de hersens waren as met de vuis ten, zoudt ge er misschient nog ex cuus voor vinden, maar luistert. En 't is historisch, wat ik U schrijf: As Kamiel moest gaan trouwen, komt 'm te Tielt aan statie en ziet nog sjuust de trein voor zijnen neus ver trekken, Hij weet: ze staan daar in Mechelen op hem te wachten met de hele trouwstoet. Hij loopt naar 't te legraafkantoor en presenteert de man achter het guichet 'n papier: „Trein gemist. Trouw nie vooraleer ik kom!" Zulke stommerikken vindt ge zelfs niet bij de Mau-Mau! "VY/eet ge, wat ook stad en land door- een smijt! De militaire diensttijd. Ge moet ze maar horen, als ze, in de stoomtrein zitten tussen Mechelen en Dendermonde, swens dat ze met week-end gaan. Ge zoudt zeggen: daar zit 'n heel coupé vol Rommels en Eisenhowers. Ze laten zien, hoe ze ijskreems kunnen lekken en ze laten horen hoe ze vloeken kunnen. Vlaam se Aalmoezenier, as 't altijd zo gaat as in de trein, heb ik compassie met U! SUSKE VAN TESTELT VOOR HET EERST in de geschie- denis van deze wegwedstrijd, waarin steeds niet alleen talloze Bel gen, maar ook ontelbare wielerfans ui tonze gewesten trekken, heeft geen Nederlandse renner de finish bereikt. Zij werden allen door pech uitge schakeld: Wim van Est en Piet van As reeds in de eerste ronde (er moes ten acht ronden gereden worden met een totaal van 135 k.m.); vervolgens Fons Guns, daarna Gerrit Voortingen later op hun beurt Frans van der Zanden en Hans Dekkers. Dit was overigens het gehele vaderlandse con tingent, dat ons rennerscorps hier dit maal vormde. Heel wat minder dan vorige jaren en sterk in de minder heid bij de Belgen, die met ongeveer 80 waren vertegenwoordigd. PECHVOGELS BIJ BOSJES.... J~V AARONDER waren intussen prac- tisch alle wegrenners van naam, die gedurende het seizoen lauweren in de Belgische wegkoersen hebben behaald en daarbij óók nog wereld kampioen Dolf Verschueren en Stan- neke Ockers. Het parcours stelde wel zwaardere eisen dan voorgaande jaren. Een deel ervan liep over het landgoed van de familie Moretus en dat was daar nogal stoffig, terwijl een ander deel van het traject, dat langs de spoorlijn, zo abominabel slecht was, dat de banden het bij bosjes gebaven. In de eerste ronde telden we er een zestal; in de daaropvolgende negen enzovoort, enzovoort, met als gevolg, dat ten slotte slechts 42 deelnemers overbleven. WONDERSCHOON WEER. TNTUSSEN is deze zoveelste Grote Sluitingsprijs alweer buitenge woon geslaagd. Eugène Teyssen en al diens medewerkers hadden dus niet alleen opnieuw eer van hun werk, maar bezorgden, mèt het belangrijke veld" de beide Puttes een dag, zó lucratief, dat men volgend jaar zeker niet zal schromen wederom dit wie- lergebeuren de wielerfans aan beide zijden der grens voor te schotelen. De uitslag luidde als volgt: 1 J. Schils, 135 k.m. in 3 uur 50 mm;. 2 Loyaerts. 3 De Baere, 4 Ollivier, 5 R De Smet, 6 t.m. 41 ex aequo, alle in dezelfde tijd als de winnaar: Ver malen, Vlayen. Sterckx, v. d. Brande, Ceulemans, de Nijs, v. d. Velde, v. d. Eist, de Mulder, de Valck. Keteleer, Mariën, de Cock, Jos. Hendrickx, Vercammen, G. de Smet, Bral, Oreel, Aloys de Loor, Bauwens, v. d. Bran den, Fr. Maes, Lerno, C. Verschuren, Jos. van Stayen, M. Hendrickx, Te rm, Andi'é Pieters. Gerard Buyl. Jos de Beukelaer, Maurice Neyt. Thomas v. Kerckhoven. Marcel Rijckaert, Schaeken. Als 42ste eindigde Hardi- quest. Rapid, de bekende Weense eer ste klasser, heeft de eerste wedstrijd van de Russische tournee, in het Dy namo-stadion te Moskou, verloren met 4-0. (VSV), Kuys (Haarlem), Lagerwaard (Excelsior), Landman (Sparta), van Melis (Eindhoven), Meuhring (Xer xes), Odenthal (Haarlem), Overbeeke (Dosko), Schouten (Excelsior), van Schijndel (SVV), Steiger (PSV), Te- bak (Eindhoven) en Terlouw (Spar ta). Van deze spelers waren van Melis, Landman en van der Kuil verhin derd. Brooymans, Gruyzen. Muehring, Kuys en Schouten maakten voor de eerste maal een centrale training van de Nederlandse Elftalclub mee. 1~\E weersomstandigheden waren misschien nooit zo fraai als deze middag. Om half twee precies werd de kleurrijke karavaan de weg opge stuurd. nadat Dolf Verschueren een fraaie ruiker bolemen in ontvangst had mogen nemen. Waarschijnlijk omdat de krachten onderling te weinig uiteen liepen, is er van serieuze uitlooppogingen prac- tisch weinig terecht gekomen. Pas in de 6e ronde waagden de Belgen Vermaelen en Vlayen het, om de grote ingesloten gelederen rijden de groep de hielen te laten zien. Zij konden ongeveer een halve minuut voorsprong nemen, maar ook geen meter meer en die werd volkomen teniet gedaan in de laatste ronde. En in de eindsprint bleven zij op het tweede plan, dat wil zeggen, dat zij respectievelijk met de 6e en 7e plaats genoegen moesten nemen. ENERVEREND EINDE. Uitslagen Zondagcomp. 11 Oct. le klasse A: Domburg 1-Volharding 32 1 8-2, Iiansw. Boys l-Lewed. Boys 0-0, 's H. Arendskerke 1-Walcheren 1 4-1. le klasse B: Rapenburg l-PSK l PSK nog„ Volgewaarde l-Schoondijke 1 1-2. 2e klasse A: Kwadendamme l-Zeelan- cua 3 5-3, Noormannen 2-Robur 2 3-3, Ierseke 2-Vlissingen 4 1-7, RCS3-Goes 4 0-0, Middelburg 4-Hansw. Boys 2 1-7. 2e klasse B: Clinge 2-Breskens 3 5-1, Graauw 1-Hulst 3 3-0. 3e klasse A: RCS 4-Patrijzen 1 0-4, Mid delburg 5-Domburg 2 1-4. 3e klasse C: Koewacht 2-Clinge 3 4-1, Zuiddorpe l-Graauw 2 3-1, Corn Boys 3- Rapenburg 3 7-1. Programma 13 Oct. le klasse A: Lewed. Boys 1-Kruinin- gen 1, Noormannen 1-Volharding 32 1. Hansw. Boys l-'s Heer Arendskerke 1. le klasse B: Groed l-PSK 1, Retran- Chement 1-Vogelwaarde 1. 2e klasse ARobur 2-Hansw. Boys 2, Zeelandia 3-Ierseke 2, Vlissingen 4-kwa- dendamme 1', Goes 4-Noormannen 2. 2e klasse B: Graauw 1-IJzendijke 2. 3e klasse A: Middelburg 5-Patrijzen 1, Lewed. Boys 2-RCS 4, Domburg 2-Zeeu- Wen 4. 3e klasse A: Schoondijke 2-Retranche- ment 2, Walcheren 2-Zuidzande 1. Vlis singen 5-Breskens 4, Zeeuwen 5-EMM pEL WAS HET DUEL tussen Schils, Loyaerts, Karei de Baere, Olli vier en Roger De Smet, maar op de eindstreep was er geen twijfel: Jo- sepr Schils zegevierde duidelijk en wel met ongeveer een wiellengte, vóór Loyaerts, de Baere, de zeer snelle Ollivier en De Smet. Langdurige ova ties, de erepalm, twee dikke zoenen van een Putse schone en gelukwen sen van de burgemeester waren het deel van de bescheiden, maar zeer Rapide (Hulst) verslaat Tempo De wedstrijd in het Hulsterse Sport- park besliste er over, wie voorlopig de leider in de 3e klasse zou zijn Rapide behaalde een benauwde 10 overwinning op Tempo, welke zege te danken was aan het betere spel in de eerste helft. In de tweede helft,, toen er voor hockey nogal fors ge speeld werd, kwam Tempo sterk op zetten, maar zelfs enkele strafcorners leverden geen doelpunt op. De Hul stenaren hebben nu met 7 punten uit 5 wedstrijden de leiding, maar krijgen in de volgende weken nog sterke te genstanders te bevechten. Westdorp Te, Verhelst 4e te Lede Aan de 120 k.m. koers voor ama teurs te Lede verschenen 22 renners aan de start. In de derde van de 7 af te leggen ronden werd een eerste uitlooppoging beloond met een 500 m. voorsprong voor Balcaen. Beyaert en Callewaert. In de zesde doortocht waren echter elf anderen hen komen vervoegen. Westdorp, die reeds ver schillende malen getracht had alleen weg te komen, slaagde hierin tijdens de laatste doortocht gedeeltelijk, maar kreeg het gezelschap van R. 'de Smet en C. de Poorter. De eindsprint bracht de Poorter de bloemen, maar op klacht van de verslagenen werd de uitslag sleohts onder voorbehoud be kend gemaakt. 1 C. de Poorter. 120 k.m. in 3 uur 22 min.; 2 R. de Smet, 3 J. Westdorp; 4 R. Verhelst, op 1 min. 30 sec.; 5 Callewaert, 6 van Vynck, 7 Balcaen. 8 van Laethem. 9 A. de Smedt. 10 J. Kint. NTA DE MATIGE wedstrijd tegen Zweden bereidt men zich in Bel gië voor op de jaarlijkse derby tegen Nederland, 25 Oct. te Rotterdam. In dit verband heeft men een aantal spe lers uitgenodigd, die in het Heyselsta- dion te Brussel tezamen zijn geko men. Het waren de doelverdedigers Gernaey en Daenen, de achterspelers Diricx, van Brandt en Dries, de mid denspelers Carré, Mees, van Kerck hoven en Maertens en de voorhoede spelers van Gestel, Anoul, Coppens, Bollen, Givard, Mermans, Corbeel, Lemberechts en Janssen. Freddy Chaves, die men gaarne in het elftal zou hebben opgenomen, heeft aan de Belgische officials me degedeeld, dat hij niet voor een be noeming in aanmerking wenst te ko men. Givard en Janssens bevinden zich niet in een goede lichamelijke con ditie, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat Albert Corbeel de plaats zal in nemen van Mathieu Bollen, die tegen Zweden op de linksbinnenplaats niet voldeed. Vooral ten aanzien van de voorhoede tast men over de samen stelling nog in het duister. ORANJEHEMDEN EVEN EENS BIJEEN P)INSDAGAVOND is in het Olym- pisch Stadion te Amsterdam weer een aanvang gemaakt met de cen trale training, welke 20 Oct. zal wor den voortgezet, dit met het oog op de ontmoeting tegen België. Voor deze centrale training waren uitgenodigd (in alphabetische volgorde): Bak (Ex celsior), Bennaars (Dosko), van Beurden (BW), Biesbrouck (RCH), Bleyenberg (Rigtersbleek), Brooy- ans (RAC), Clavan (ADO), Cools (RBC)Van Ede (Sparta), Gruyzen (Sittardia), van der Hoek (Feyen- oord), Klaassens (VVV), van der Kuil Zuid-Afrikaans voetbal team naar Amsterdam Naar wij vernemen, zal het Zuid Afrikaanse voetbalelftal, dat op het ogenblik een grote tournee maakt door Groot-Brittannië, op 18 Nov. a.s. een wedstrijd spelen tegen een ploeg, bestaande uit spelers van Noord-West Nederland. Laatstgenoemde combina tie zal worden samengesteld door de Keuzecommissie van de KNVB. De ontmoeting tussen de Zuid-Afrikanen en Noord-West Nederland zal de enige wedstrijd zijn, welke deze zeer sterke amateurs in ons land spelen. De ontmoeting wordt in het Olym pisch Stadion gespeeld. Schietwedstrijden .Prins Hendrik" Biervliet Aan de schietwedstrijden, georgani seerd c.oor Prins Hendrik te Biervliet nam een groot aantal schutters deel. Reeds tijdens de tweede ronde waren de hoogvogels van het toneel vr- dwenen. W. Faas (Brugschutters, Sluiskil) wist met een voltreffer de hoogvogel te schieten. Eerste zijvogel Joh. Pro poost, Biervliet. Tweede zijvogel L. de Vilder. IJzendijke. Het hoogst aantal voltreffers was voor Jac. Wijffels (De Getrouwe Broeders, Biervliet.) Schietinp „St. Sebastiaan" te Heinkenszand De Handboogschutterij St. Sebas tiaan te Heinkenszand hield in de zaal H. Knuit schietwedstrijden op de liggende doelen. De uitslag was: Hoofdvogel: A. Sorber, De Batavie ren, Goes; le en 2e zijvogel: A. de Jong. Soranus, Heinkenszand; le hoofdkal: A. Boonman, Willem Teil, Ovezande; 2e hoofdkal P. Baart, De Batavieren, Goes; le onderkal: J. Vermeulen, St. Sebastiaan, Heinkens zand; 2e onderkal: P. Baart, De Bata vieren, Goes; le klep: A. de Jonge, Willem Tll.c Ovzande; 2e klep: F. Loenhout, De Batavieren, Goes; 3e klep: A. Sorber, De Batavieren, Goes; meeste kleine vogels: P. Baart, De Batavieren, Goes. De resterende uitslagen van de 24e ronde luiden: PetrosianSzabo (afgebroken in betere stelling voor Petrosian); NajdorfEuwe (afgebroken in iets betere stelling voor Najdorf); TaimanovStahlberg (afgebroken in betere stand voor Taimanov); ReshevskyGeiler (afgebroken in gewonnen stelling voor Reshevsky); KeresSmyslov 01. Averbach was vrij. De stand luidt thans: 1 Smyslov 1414 p. uit 22 partijen; 2 Reshevsky, 131/- p. plus een af- (23); gebroken partij (23); 3 Bronstein, 13V4 p. 4 Keres, 13 p. (23); 5 Kotov, 12 p. (22); 6 Najdorf, 11 p. plus een afgebro ken partij (22); 7 Gligoric, 11 p. (22); 8 Petrosian 1014 p. plus een afgebr. partij (22); 9 en 10 Averbach en Boleslavsky, ieder 10'4 p. (22); 11 Taimanov, 10 p. plus een afge broken partij (22) 12 en 13 Szabo en Euwe, ieder 914 p. plus een afgebr. partij (23); 14 Geiler. 9 pt. plus een afgebroken partij (22); 15 Stahlberg 6 p. plus een afgebro ken partij (23). KRAAMVERPLEGING. In het Gasthuis te Goes slaagden voor de aantekening kraamverpleging de zus ters T. A. v. d. Berg, E. Suurmond en M. J. Wijn. 17 WONINGEN TE SAS VAN GENT. De bouw van 17 woningwetwoningen voor rekening van de gemeente Sas van Gent is gegund aan de Aannemersfirma A. P. J. v. d. Poel te Lamswaarde. GOES, 13 Oct. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 14L& cent; poelje-eieren 10 cent; eendeneieren 10 cent; kalkoeneieren 16 cent en ganzen eieren 20 cent. Prijs voor verse kippeneieren f 2.63 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uit betaald. GOES, 13 Oct. Exportveiling Appels. Cox Orange A 60.65—62, BC 56.40—56.60, I grof 59.10, I 53.20, 11 11.80; Laxton Su perbe A 38, BC 41, 1 grof 38. I 37. 11 8.50; Sterappelen A 31.60, BC 22.80—23.10, I grof 28, I 2122, 11 8.20; Glorie van Hol land A 32.50, BC 22—25 ,1 grof 30, 1 30, I 25, 11 12; Goudreinetten A 28.30—29.30, BC 23.80. I grof 26.60—26.80, I 27.70, 11 13.40; JoJnathan A 33—43, BC 29—39, 1 grof 3038, I 26.40—34, 11 14; Lemoenap- pelen BC 18.70, II 11.80, Allington Pippin A 29, BC 26, 1 grof 23, I 23, 11 8.50; Br. Seedling I grof 15.50—18, I 16.20, 11 10.85. Peren: Doyenne du Cornice A 62—67, BC 61—66, I grof 60—65, I 54.20—55.30. 11 41 46; Legipont A 40, BC 31, 1 grof 35, 1 38, 11 25; Br. Alex Lucas A 40—41.10, BC 42.10—44.60, I grof 37.60—38, I 35.50, 11 22.70; Zwijndrechtse Wijnpeer A 24.50, B 23.10—23.40, C 13.10—13.40, BC 15.10, I grof 20.95—21.60, I 9.80—11.10, 11 4.20—4.70; I 9.8011.10, 11 4.20^-4.70; Noveau Poiteau I grof 12.90, I 10; Beurré Louise 1 grof 41, 1 36; Comtesse de Paris A 32.20, BC 31, I grof 28.30, I 27.60, 11 9; Br. Clairgeau I grof 31. 1 27; Emile d'Heyst A 23, BC 26, 1 grof 24, I 22; Verpakt fruit: Cox Orange AA 64—66, A 64; William Du- chesse A 29.3032, B 27. Gewone veiling Appelen: Cox Orange K 30—38, F 8—24, Allington Pippin K 16, F 8; Laxton Su perbe K 12—14, F 13; Sterappelen K 13— 19, F 4—11, Glorie van Holland K 18— 21, F 9; Goudreinetten K 16. F 8.80. val 9.50; Bramley Seedling K 1214, Zoete Ribbeling K 2627, F 16. Peren; Doyen ne du Cornice K 4554, F 2330. Legi pont K 26—29, F 1418, Br. Alex Lucas K K14—20, F 8—10; Zwijndrechtse Wijn peer K 811, F 4; Nouveau Poiteau K 7, F 35; Comtesse K 16, F 8, St. Remy K 10—13, F 7—9. ROTTERDAM, 13 Oct. Aanvoer in to taal 4667. Vette koeien en ossen 615. Ge- bruiksvee 1616. Vette kalveren 100. Gras kalveren 379. Nuchtere kalveren 698. Var kens 222. Biggen 260. Paarden 140. Veu lens 37. Schapen of lammeren 542. Bok ken en geiten 56. Vette koeien 2.60—2.70, 2.46—2.60, 2.16— 2.30; Vette kalveren 2.40—2.50, 2.24—2.40, 2.102.25. Graskalveren 330280—200; nuchtere kalveren 57—50—44. Biggen 48 4035. Slachtpaarden 1.75—1 701.65. Veulens 370—310—00. Schapen 82—72—62. Kalfkoeien 1050900750. Melkkoeien 1050—900—750. Vare koeien 700—600—550. Vaarzen 800—700—575. Pinken 525—475— 375. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, pri ma's boven notering. Vette kalveren aan voer iets minder, handel vlot, prijzen iets hoger. Graskalveren aanvoer korter, handel redelijk, prijzen vooral niet lager. Nuchtere kalveren aanvoer groter, han del tamelijk, prijzen onveranderd. Big gen aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen constant. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel stroef, niet ge heel prijshoudend. Veulens aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen on veranderd. Schapen aanvoer flink, han del levendig, prijshoudend. Lammeren: aanvoer flink, handel levendig, prijshou dend. Kalfkoeien aanvoer even meer, handel stil, prijzen le en 2 kwaliteit constant, 3e kwal. iets minder. Melk koeien aanvoer even meer, handel stil, prijzen le en 2e kwal. constant, 3e iets minder. Vare koeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen onveranderd. Vaar zen: aanvoer iets ruimer, handel rede lijk, prijzen als vorige week. Pinken: aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen als ovrige week. Bokken en gei ten aanvoer even minder, handel kalm, prijzen stabiel. WATERSTANDEN Mannheim 184 (—6), Kaub 122 (—1) Trier 89 (—3), Koblenz 121 (—5), Keulen 68 5), Ruhrort 263 (onver anderd), Lobith 851 (—3), Nijmegen 627 (—2), Arnhem 669 (—2), Eefde 184 (—2), Deventer 99 (—2), Namen La Plante 30 (—3), Borgharen 3912 (—5), Belfeld 1074 4), Grave 458 (+5).

de Stem | 1953 | | pagina 3