Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Vlissingen raamt tekort van f 353.000 Voor 8 cent heb, u Burgemeester Vogelaar ter aarde besteld Raad van Yerseke herdacht burgemeester Vogelaar Wekkers cadeau Kath. onderwijzers vergaderden te Goes Walcheren DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 OCTOBER 1953 Te lage uitkeringen drukken op begroting Plannen van lagere technische school Winkelsluiting te Nisse ingetrokken Alle dorpelingen om de groeve R. K. Z. VLAAMSE VLASSERSBOND Van Gogh-tentoonstel- ling te Bergen op Zoom Ruim 5 millioen kasgeld nodig NIJVERHEIDSONDERWIJS IN ZEELAND Actuele kwesties besproken Onenigheid over uitkering van extra toelage Verduistering TERNEUZEN GOES Politie arresteerde inbreker MIDDELBURG Vijf millioen nodig Faillissement Hij reed maar door Vakopleiding en toekomst voor ongeschoolden Fjjnaartse arbeider door machine gedood DY Hij wilde trouwen HEDEN MORGEN 13- EN W. delen de raad o.m. mede, dat het tekort van de gewone dienst op de begroting voor 1954 is geraamd op f 364.000 Daarbij komt nog f 30.000 in verband met de nieuwe loon- ronde. Omdat in verband hier mede echter 'n hogere uitkering uit het gemeentefonds is toege zegd van f 41.000 zal het tekort tot f 353.000 worden terugge bracht. B. en W. wijzen er op, dat het be grotingsevenwicht grondig verstoord is. Niet vanwege een onjuist gevoerd financieel beleid in het verleden, maar doordat de uitkeringen uit het gemeentefonds in aanzienlijke mate tekort schieten in de behoefte der ge meente aan algemene inkomsten, o.a. doordat de normen, naar welke deze uitkeringen plaats vinden, volkomen verouderd zijn en geen rekening hou den met de bijzondere ontwikkeling, die deze gemeente na de bevrijding heeft doorgemaakt en die nog steeds niet ten einde is. Zij spreken de hoop uit, dat bin nen afzienbare tijd een definitieve re geling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten tot stand zal komen welke rekening zal houden met de bijzondere behoeften, van gemeenten met een structuur en ontwikkeling als bijv. Vlissingen en waardoor het mogelijk zal zijn het zozeer verstoorde even-wicht in de be groting te hei-stellen, opdat het ge meentebestuur in de vervulling van zijn taak ten opzichte van deze ge meente niet belemmerd worde door een blijvend tekort aan algemene in komsten. Met enige cijfers illustreren B. en W. dit. Terwijl de uitgaven per inwo ner sinds 1918 stegen met f 38,20, gin gen de inkomsten sinds dat jaar per inwoner uit de alg. uitkering slechts met f 14,40 omhoog. De regelmatig voortschrijdende ont wikkeling van de gemeente gaat n.l. gepaard met een voortdurende stij ging van de uitgaven, welke zoals reeds eerder werd opgemerkt, voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door het treffen van voorzieningen ot maatregelen, waarop de gemeente zelf geen invloed van betekenis kan uit oefenen (onderwijs, maatschappelijke zorg, krankzinnigenzorg. volkshuisves ting e.d.). terwijl het in de piactijk meestal onmogelijk is de uit deze ont wikkeling voortvloeiende voorzienin gen, welke niet bepaaldelijk aan de gemeente zijn „opgelegd" achterwege te laten, daar het algemeen belang de totstandkoming daarvan vordert (aan leg en onderhoud van straten, pleinen plantsoenen, riolering, straatverlich ting. brandweer, gemeente-reiniging en verdere openbare werken). Het ligt dan ook in de lijn der ont wikkeling, dat in de volgende jaren opnieuw deb ehoefte zal bestaan aan het doen van hogere uitgaven. Een daaruit voortvloeiende accres van de uitgaven der begroting zal uiteraard weer een grotee behoefte doen ont staan. aan algemene inkomsten als dekkingsmiddelen. NIEUWE PLANNEN school. Ei- is nu wel een leerschool aan de Scheldewerf verbonden, maar deze figuur, welke in bepaalde om standigheden belangrijke voordelen kan bieden, is voor Vlissingen even wel zeer onbevredigend. De gemeente heeft n.l een zeer sterk eenzijdig in dustrieel karakter, doordat het groot ste gedeelte van de beroepsbevolking is aangewezen op arbeid bij evenge- noemde scheepsbouwmaatschappij. De ze eenzijdige industriële ontwikkeling kan bij een neergang van de con junctuur funeste gevolgen voor de be volking hebben. Het streven van B. en W. is dan ook gericht op het ver krijgen van kleinere industrieën doch dit streven zal tot vruchteloosheid zijn gedoemd, indien niet ter plaatse de beschikking zal kunnen worden ver kregen over geschoolde arbeidskrach ten niet alleen op het gebied van de scheepsbouw en aanverwante vakken, doch ook op dat van andere ambach ten. Overigens moet voor een ge meente van ruim 25.000 inwoners met (Advertenties) een Industrieel karakter op zichzeif beschouwd de aanwezigheid van een volledige technische school als oen vanzelfsprekende zaak worden be schouwd. Het ligt dan ook in de bedoeling, om nadat de raad zich zal hebben uitgesproken over de noodzakelijkheid van de oprichting en instandhouding de voorbereiding daarvan met kracht ter hand te nemen, opdat binnen af zienbare t d deze voor Vlissingen on ontbeerlijke onderwijsinrichting zal kunnen worden gerealiseerd. Dat de exploitatie van een dergelij ke school aanzienlijke financiële of fers zal vergen, spreekt vanzelf. Gere kend moet worden op een jaarlijkse last van tenminste f 50.000. Ook de eventuele bouw van een nieuw stadhuis heeft financiële con sequenties. Afgezien van het onder normale omstandigheden te verwachten accres van ed uitgaven zal dus, bij realise ring van de zo even genoemde objec ten. de behoefte aan verhoging van algemene inkomsten niet beperkt Kun nen worden tot rond f 350.000 maar naar alle waarschijnlijkheid het aan zienlijke bedrag van f 450.000 over schrijden. recht op een stuk Castella-spécial bij iedere grote tube Profiteer van dit grandioos Castella-aanbod. Het is tijdelijk, dus talm met. Ga vandaag nog naar uw winkelier. ^/GRDT bijv. in 1954 de bouw van het tehuis voo bejaarden vol tooid. dan betekent dit voor de ge meente een jaarlijkse last aan rente en afschrijving van f 24.000. Verder wordt er gestreeft naar de stichting van een lagere technische Raad ging accoord met nieuwe muziektent JN de jongste raadszitting te Nisse werd besloten tot intrekking vau het raadsbesluit van 19 September 1952, waarbij op Maandag na 13 uur alle kapperswinkels en op Dinsdag na 13 uur alle overige winkels verplicht waren te sluiten. Het voorstel om over te gaan tot vernieuwing van de bliksemafleider op de toren werd aangenomen. De kosten hiervan worden geraamd op 1000. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot ƒ30.000 met een opdrachtgever van het bankiers kantoor Staal en Co. te Den Haag met een looptijd van 40 jaar en aan een koers van 100 pet en een renfe van 3 pet af te lossen in 40 jaarlijkse termijnen, werd eveneens aangeno men. Besloten werd om naast het reeds toegestane bedrag voor woning verbetering met een premie uit het fonds nogmaals een bedrag toe te staan, opdat aan twee aanvragen in 1953 kan worden voldaan. Zonder veel discussie keurde de raad het voorstel tot vernieuwen van de muziektent goed. Tenslotte werd de raad de begro ting 1954 aangeboden. (Advertenties) -Wt HOOFDPliNT Mijnharde Hoofdpijnpoedcru Doos 50 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 80 cc. O' l £)OODSER DODENAKKER dan wij gisteren te Kruingen betraden, hebben wij nog nooit gezien. Uit de grauwe gronden komen de vale struiken en grijze bomen te voorschijn; naast en tussen de door het zoute water aangevreten zerken en grafstenen staan ze als een „me mento mori''. Op dit trieste kerkhof is gisteren burgemeester Vogelaar ter aarde besteld. Met de familie, tientallen autoritei ten. confraters en relaties van de overledene stonden aile dorpelingen om de met tientallen bloemstukken o.nzoomde grafkelder, waarin perso neel van de gemeente om drie uur de kist met het stoffelijk overschot van Kruiningens burgervader liet zin ken. Van te voren was in de Ned. Her vormde kerk door ds. Burgeier een rouwdienst gehouden, die door velen was bijgewoond. Daarna waren allen naar het ge meentehuis gegaan waar in de burge meesterskamer het lijk stond opge baard. Onder doodse stilte werd de kist naar de rouwauto gebracht en be laadde mch enkele auto's met de bloemstukken. De lange stoet zette zich hierop in beweging en trok lang zaam naar de laatste rustplaats van hem die tijdens zijn leven zich geen rust gunde. BIT DE GROEVE LJIER werd eerst gesproken door de heer C. Philipse. lid van Ged. Staten, die met mr dr Mes het pro vinciaal bestuur vertegenwoordigde. Bij hoge uitzondering zei spr. wilde dit bestuur bij een begrafenis zich doen horen. Een uitzondering heeft men willen maken voor hem. die zijn vele gaven van hoofd en hart gaf aan de gemeente, welke hij met kracht en beleid bestuurde. Iedere keer dat Kruiningen werd getroffen was hij paraat. Voor de wederopbouw van zijn gemeente na de oorlo" heeft hij ge daan wat in zijn vermogen lag. Hij wist zowel in Den Haag als in Mid delburg deuren open te drukken en daardoor de nodige hulp te krijgen voor het dorp dat hem lief was. Ook bij de laatste ramp wist burgemees ter Vogelaar van geen wijken en be gon opnieuw aan het herstelwerk. Helaas mocht hij het niet voltooien. Spr. sprak troostende woorden tot de weduwe en de beide zoons van de overledene. Hij wekte hun op het oog naar boven te richten en condoleerde ook de gehele dorpsgemeenschap met het geleden verlies. Het provinciaal bestuur zo besloot de heer Philipse, leeft met u mee en zal de nagedachtenis van de overle dene in ere houden. Wethouder Polderman, tevens waar nemend burgemeester, memoreerde hoe burgemeester Vogelaar altijd op de bres stond voor zijn gemeente en bracht daarvoor hulde aan zijn nage dachtenis namens aile dorpelingen en namens alle gemeentediensten in het bijzonder. Dc heer C. Vogelaar wees er op hoe zijn broer, hard werkend en sober .e- vend, zich opofferde voor zijn gezin en gemeente. De heer L. Vogelaar, zoon van de overiedene dankte namens de fa,mus voor de laatste eer zijn vader bewezen, waarna ds. Burgeier een stichtelijk vvcord sp'ak en voorging in gebed. Op verzoek van de naastbestaanden handelend naar de geest van de over ledene. was het aantal sprekers zo beperkt mogelijk gehouden. In de rouwstoet merkten we behalve wethouders en raadsleden van Krui ningen o.m. de pastoor van Hansweert en het hoofd van de kath. school te Hansweert op. Heffing mag vlassers niet raken [)E R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond heeft zich uit gesproken omtrent de plannen voor het Vlasproefbedrijf te Delft. Naar aanleiding van het voor stel van de Stichting van de Landbouw, inhoudende een hef fing van twintig gulden per H.A. strovlas, stelt de bond zich op het standpunt, dat deze hef fing noch direct noch indirect de vlasser mag treffen. Direct worden onze leden, aldus de Bond door deze heffing getroffen in dien ook zij. voor het door hen zelf geteelde vlas, met de heffing worden belast. Indirect, wanneer de teler hef fing in de verkoopprijs gaat doorbe rekenen. Wanneer voor het bijeenbrengen van de benodigde gelden, i.e. f 400.000. de landbouw het noodzakelijk acht 'n heffing op te leggen, dan dient zij naar de mening van de Bond terug te grijpen op een reeds verkochte oogst, i.e. oogsten mèt een vrijstelling van deze heffing voor de vlasser die in deze periode voor eigen rekening vlas heeft geteeld. 17 INDE December of begin Januari zal in de Markiezenzaal van het stadhuis te Bergen op Zoom een ten toonstelling worden ingericht van wer ken van Van Gogh. Deze expositie bedoelt een waardig sluitstuk te zijn van de herdenkingen die dit jaar op verschillende plaatsen in de provin cie hebben plaats gehad. Het stedelijk comité „Tentoonstellingen" te Bergen op Zoom heeft het initiatief tot de exposiie genomen. Tegelijkertijd met de van Gogh-tentoonstelling zullen in het stadhuis exposities worden inge richt. de stad Bergen op zoom be treffende. De gemeente zal volgend jaar f 5.200.000 aan vlottende middelen (kasgeldleningen of rekening courant- overeenkomsten) nodig hebben. Een desbetreffend voorstel is de raad ge daan. B. en W. geven een uitvoerige becijfering van dit bedrag, waaruit blijkt, dat de totale kapit aalsbehoefte voor 1954 zal bedragen f 4.830.944,56 en voor de gewone dienst f 369.055.44 nodig zal zijn. Een zeer groot deel, zo schrijven B. en W„ van de ongecon- soiideerde schuld heeft betrekking op het financieren van de gemeentelijke wederopbouwuitgaven. Getracht wordt door het verkrijgen van Rijksvoor schotten daarvoor de behoefte aan vlottende middelen terug te brengen. Voor slaehtoffers van Hansweert Oost Lf ort na de watersnoodramp van 1 Fe- bruari heeft de Belg. Royal Yacnt Club een collecte gehouden onder naar leden ten einde iets te kunnen doen voor de slachtoffers van Hansweert Oost. Aan deze plaats hebben ze aan gename herinneringen van de tijd dat ze met het yacht in Hansweert lig gen. Er werd een mooi bedrag verza meld. hetwelk de Consul van België te Hansweert ter hand werd gesteld. Na hiervoor vergunning te hebben verkregen meende deze voor aile be woners van Oostelijk Hansweert een prachtige wekker te kopen, welk in strument in elk gezin nodig is. Alle bewoners van Hansweert Oost konden deze wekker, indien zij inmiddels niet waren verplaatst naar andere oorden, op het Belgisch Consulaat afhalen AAN de Ambachtsschool te Goes begon de Gawaio-cursus ter op leiding voor gezel-fitter met 22 cur sisten. Dit is de eerste en enige cursus voor deze opleiding in Zeeland, die gesubsidieerd wordt en zal worden ge geven in samenwerking met de Ga- walo en de Gawalo-commissie „Mid den-Zeeland". ENE Augustinusvereniging, afdeling Zeeuwse eilanden, hield te Goes in „Slot Ostende" een drukbezochte algemene vergadering, onder leiding van de heer P. v. d. Dries, die al di rect een feestelijk tintje kreeg, door dat de heer Favejee uit 's-Hceren- hoek, die onlangs zijn 40-jarig huwe lijksfeest mocht vieren, de collega's een tractatie aanbood. Een andere verheugende gebeurtenis was, dat de voorzitter aan de vergadering de nieuwe geestelijke adviseur, pastoor Kuypers uit Yerseke. kon voorstellen. Twee kwesties kwamen op deze bij eenkomst vooral de aandacht vragen. Allereerst werd besproken (dit in ver band met de katholieke actie), over de juiste plaats van de leek in de kerk Van gevoelen was men dat de K.A in Nederland niet zo begrepen wordt, als Rome bedoelt. Verder is druk gedelibereerd over de veeniging.als een vak- dan wei als 6611 standsorganisatie moet zien. Naar 't algemeen gevoelen, verdient standsor ganisatie de voorkeur, omdat daar meer gelegenheid is voor behartiging van het godsdienstig en culturele ele ment. Een studie-commissie is daarvoor door het K.O.V. ilngesteld. BESTUURSWIJZIGING ENE bestuursverkiezing had tot re- sultaat dat de heer H. v. d. Ploeg uit Vlissingen werd herbenoemd en dat. wegens het bedanken van de heer C. Verbeem werd gekozen de heer de Raay uit Zierikzee. De middagvergadering was vooral belangrijk doordat de heer D. Kloot wijk. leraar aan de Goese R.H.B.S. een prachtig doorwerkte en rijk ge documenteerde lezing hield over de economische en financiële aspecten van de Middeleeuwse kloosters in W.- Europa. Met een geanimeerde rondvraag vraag of men de kath. onderwijzers-1 werd de bijeenkomst besloten. Cy TA' TN de raadsvergadering van Yerseke 1 werd het overlijden bekend gemaakt van burgemeester Vogelaar van Krui ningen. De voorzitter herinnerde er aan, hoe Kruiningen, als buurge meente, juist in de dagen van de ramp een hechtere band met Yerseke gesmeed had. Hij noemde het tra gisch. dat burgemeester Vogelaar, die zoveel ellende in zijn gemeente heeft meegemaakt, zoveel mensew getroost en. bemoedigd heeft, nauwelijks het begin van de wederopbouw van zijn gemeente heeft mogen meemaken. Na deze herdenking ging de raad over tot de behandeling van de agen da en als eerste viel het besluit om toe te treden tot de Coöp. Vereniging voor verkoop van cokes. Toen de extra uitkeringen vanwege geboden hulp bij de watersnood aan de orde kwam. vielen er nogal harde woorden. De heer Mol ging fel te keer tegen het feit. dat een gedeelte van het gemeentepersoneel dat voor ex tra uikering in aanmerking zou ko men. zich destijds aan extra arbeid onttrokken had. De gemoederen wer den zo hevig verhit, dat de voorzitter het maar raadzamer vond om de ver gadering in besloten zitting voort te zetten. Bijna een uur was er nodig om deze kwestie verder af te werken. WONINGEN AOK de verkoop van woningen aan spaarders bij de N.V. Bouwspaar- kas ging er niet zonder discussie door. Binnenkort komen er 39 woningen klaar om verhuurd of verkocht te worden. Er zijn momenteel nog 138 aanvragers. De vertegenwoordiger van de PvdA meende, dat er bij verkoop van de huizen geen gelegenheid was voor minder gegoeden om voor een woning in aanmerking te komen. De overige leden echter konden zich in principe met het voorstel verenigen. In de rondvraag klonk er uit de mond van de heer Pikaar een protest tegen de huurverhoging. De voorzit ter maakte echter duidelijk, dat hier niets tegen te doen is, omdat de voor schriften uit Den Haag komen. Ook dit jaar, zo werd bekend, zal aan de ouden van dagen weer kolentoeslag verstrekt worden en wel ten bedrage van f 30. U)e Middelburgse kantoorbediende J. A. v. d. W., die de boekhouding verzorgde voor een Vlissingse aanne mersfirma, had een bedrag van ruim f 100.dat hij voor deze firma van het Risico-fonds had ontvangen, niet afgedragen en voor zichzelf gebruikt. Hiervoor werd hij door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en toezicht. RAKETBOM OPGEFLOEGD Bij het ploegen van een stuk grond bij de Westsluis werd niets meer of minder dan een raketbom bovenge- ploegd. tijdens de bevrijdingsdagen daar neergeschoten door een Engelse raketbommenwerper. Het stuk ontuig werd door de Opruimingsdienst weg gehaald. ONGELUK DOOR ONVOORZICHTIGHEID In de Dijkstraat nam de bestuurder M. M. van een Belgische auto de bocht links Een uit de tegenoverge stelde richting naderende Belgische schipper kwam tegen de voorruit te recht en liep een flinke wond bij de neus op. terwijl hij bovendien nog het bewustzijn verloor. Na door dr. Nijs- ten te zijn behandeld werd de man per auto aan boord van zijn in de haven liggend schip gebracht. ZANDZUIGER MAAKTE WATER De politie kreeg bericht, dat een in de zeehaven liggende zandzuiger water maakte. De politie te kwater kwam tot de ontdekking, dat een klinknagel uit de scheepshuis was ge sprongen en dat door het aldus ont stane lek het water lustig binnen stroomde. Dood een met een pompin- stallatie gewapende sleepboot van de fa. Muller werd het overtollige water weer weggepompt en de klinknagel door een andere vervangen. VEERTIG JAAR NOTARISKLERK De heer K. Tolhoek. klerk op het kantoor van notaris Hoving, werd be giftigd met de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranpe- Nasasu. ter gelegenheid van het feit. dat hij 40 jaar op dit kantoor werk zaam was. De onderscheiding werd opgespeld door de burgemeester tij dens een voor deze gelegenheid ge arrangeerde gezellig samenzijn, waar ook de chef en de candidaat-notaris Huyssen spraken. Bovendien mocht de heer Tolhoek meerdere blijken van waardering in ontvangst nemen. BURGERLIJKE STAND Huwelijken: Cornells Staal (van Yerseke) 29 jaar en Jozina Michielsen 27 j. jd. Geboren: Isaac Abraham, z.v. Frangois Hamelink en Maria Heij- boer. Carolina, d.v. Karei de Koeijer en Marina Smies (won. te Axel). Da niël. z.v. Leendert van Zuuren en Cornelia Durink. Ella d.v. Stoffel de Braai en Johanna Wuijckhuijse. Eli- sabet d.v. Frederik den Doeider en Susanna Geensen (won. te Axel), Marcus, z.v. Jacobus van der Giessen en Corrina Terrai (won. te Sas van Gent). Martijn z.v. Eduardus v. Hec- ke en Maria Heijens (won. te Phi lippine). Annette Barbara d.v. Rudi Froijen en Wilhelmina Kooijstra. Concert Op uitnodiging van het Provinciaal Bestuur zal het Rotter dams Kamerorkest o.l.v. Piet Ketting een concert geven in het Concertge bouw op Donderdag a.s. De organi satie van deze avond is in handen van de Z.V.U. gelegd. Philippine VLAG IN TOP Enige dagen geleden werd ons me degedeeld dat de stalen gepinten, die de koepel der kerk te dragen hebben, zouden geplaatst worden. Maar nog niets wees er op dat men De politie is erin geslaagd de dader te vinden van de inbraak, die onge veer 14 dagen geleden werd gepleegd in een woning aan de Walensingel. Het is een zekere van de K. uit Mid delburg die des nachts zich toegang had verschaft tot het huis en f 450 had meegenomen. Hij maakte het geld op en is in verzekerde bewaring ge steld. De man is al meer wegens in braak veroordeeld. TIJD VOOR JOLIJT Een kleurig bont programma werd gisteravond in een propvol Schutters- nol cioor het KRO-ensemb.e vlot en virtuoos naar voren gebracht. Hoewel het muzikale gedeelte lang niet was verwaarloosd, lag het zwaar tepunt van deze revue meer bij de sketches en daar deze stuk voor stuk vooi'treifenjk waren, was dit geen ach teruitgang. Een een-acter als ,,'t Kan verkeren" en vooral „Op zoek naar een hotel" waren van grote komische kracht. Berry Kievits, Walden en Bo- üa speelden onverbeterlijk. Het vocale element namen Chr. Spooi enuerg en Henk Dorei met ta lent voor hun rekening. Ombacii en de zijnen deaen er met voor onder en Budie en Bos verrientten wonueien met de accordeon. Het minst volueed ons het danspaar, dat het al te veel zocht in acrooatiek en krachtsvertoon. Het publiek was geestdriftig van de geestige inzet tot aan de grote slot- rinale. De avond werd geopend aoor de heer Kwanten en voor de pauze heeft de heer Herman nog een pittig propagandistisch woord ten gunste van de KRO gesproken. OPENING ZUSTERHUIS Vrijdagmiddag a.s. zal het nieuw gebouwd huis voor de lekenverpleeg- sters van St. Joannes officieel worden geopend. BURGERLIJKE STAND Geboren: Mathilda, dv. A. Hugens- Bezemer; Marijke dv. H. Capello-van Oorschot; Robert zv. J. Wortman-Co- lijn; Pieter zv. A. Oudkerk-de Koning; Engel zv. M. de Dreu-van Waarde; Catharina dv. J. Minnaard-Eggebeen; Catharina dv. M. Antonisse-Koopman; Jacob zv. M. Haerkens-de Pundert; Jaquelina dv. A. Wagenaar-van Sab- ben; Anita dv. P. van Hese-Rijnberg; Alexander zv. J. Straaijer-Ussenberg; Geertruida dv. P. van Manen-van Leeuwen; Wilhelmina dv. H. Huige- Driedijk; Adriaan zv. P. Weststrate- Meijaard; Rudi zv. A. Lockefeir-van der spiegel; Catharina dv. M. van der Slikke-verschuure; Marinus zv, C. Visser-Weststrate. Ondertrouwd: P. Gijsel 23 j. en W. Zweedijk 19 j.; M. Kaaisteker 43 j. en L. de Dreu 31 j. Gehuwd: J. van Ochten 42 j. en C. van Driel 36 j.; A. Walhout 25 j. en L. Schrijver 27 j.; M. Le Conté 28 j. en N. Schipper 22 j.; A. Kloosterman 22 j. cn M. Petiet 20 j.; B. Tres 26 j. en P. de Pree 22 j.; j. Boogerd 28 j. en K. Reijerse 24 j. Overleden: L. Ve'rbeemen 77 J. echtg. v. J. Dingens; M. Cleiren 32 j. echtgen. v. L. Schouten; C. van den Broek 72 j. wed. v. G. Walrave; C. Leijs 57 j. echtgen. v. G. verrijzen Hansweert dit grote werk zou aanvangen, doch uitvoerder stuij deed onze spanning dezer dagen wel hoog oplaaien. Met zijn mannen heeft hij het klaarge speeld om in een paar dagen het gro te gevaarte boven de kerk te plaatsen. Vrijdagmiddag was dan ook al de vlag in de top gehesen. Nu nog enkele dagen en de kerk is onder dak. St. Jansteen e.h.b.o. -cursus Vrijdag a.s. be gint een nieuwe cursus voor E.H.B.O. toegankelijk voor hen, die 20 jaar of ouder zijn. Voor deze cursus schijnt veel belangstelling te bestaan. Gezinscursus. In het Meisjespa tronaat zal een Gezinscursus gegeven worden voor de prapagandisten der Katholieke Actie afd. vrouwen. De cursus zal beginnen Woensdag a.s Kt racht Schoolbus. Het ligt bij het ge meentebestuur in de bedoeling om ge durende de wintermaanden een school bus in te schakelen voor d£ kinderen van de Langeweg, Klapstraat. Koe straat en Hazelarestraat. Dierenvrienden. De vereniging „Dierenvrienden" wil nog dit jaar, waarschijnlijk in de eerste week vari December, een grote Internationale kleinveetentoonstelling organiseren. T erliole R.K.J.B HEEFT NIEUWE VOORZITTER De R.K. Jonge Boerenstand heeft in de persoon van J. Cornelissen een nieuwe voorzitter gekregen zulks in de plaats van Aug. Brooymans. Dhr. Brooymans. die zes jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd en de afdeling op voortreffelijke wijze heeft geleid, zal zijn krachten blijven geven maar nu als werkend lid. Ertvelde BEEN GEBROKEN. Toen mej. S„ uit onze grensge meente door een ongelukkige misstap kwam te vallen klaagde zij over pijn in het been. Zij werd naar het zie kenhuis te Assenede overgebracht, waar bleek, dat haar enkel gebro ken was. Wachtebeke KONING DER VISSERS. In onze grensgemeente werd bij de vissersvereniging „De Rietvoorn" een wedstrijd voor het koningschap ge organiseerd. De heer G. Menève be haalde met een groot puntenverschil de le prijs en werd als koning uitge roepen. RIJKSWATERSTAAT Benoemd is i-iet ingang van 1 Oct. j.l. dhr. H. Hoekstra te Rijswijk tot Technisch Ambtenaar bij de Rijkswa terstaat alhier. B. en W. berichtten de raad dat de gemeente volgend jaar aan vlottende middelen kasgeldleningen of voor schotten f 5.200.000 nodig zal heb ben. Hiervan is f 4.830.000 bestemd voor kapitaalsbehoeften, n.l. voor het financieren van de gemeentelijke we deropbouwuitgaven. Getracht wordt door het verkrijgen van Rijksvoor schotten de behoeften aan vlottende middelen te reduceren. MEISJE SLOEG VAN BROMFIETS Doordat zij met te grote snelheid Zaterdagavond op de Markt de bocht bij het Stadhuis nam, is het 19-jarige meisje B. K. de macht over haar stuur kwijt geraakt, van haar brom fiets gevaleln en tegen de straat ge slagen. Dr. Okker liet haar per zie kenauto naar het ziekenhuis overbren gen voor observatie, OPENING BOVAC-CURSUSSEN AAN DE TECHNISCHE SCHOOL. De nieuwe cursus voor opleiding van 2e en le monteur automobiel- en motortechniek is aan de Techn. school begonnen. Na woorden van wolkom, gericht tot de voorzitter van het plaatselijk Bovagbestuur en de vertegenwoordi ger van de V.A.M. richtte men zich speciaal tot de cursisten, waarbij ge wezen werd op de grote belangen wel ke voor hen op het spel staan, daar het tegenwoordig in verband met het gecompliceerde vak. zonder ernstige studie niet meer mogelijk is een be hoorlijk autotechnisch monteur te worden. Op de kopklasse der Technische school worden de leerlingen klaarge maakt voor het theoretisch gedeelte hulpmonteur, waardoor het volgen dezer cursussen niet alleen mogelijk, doch bij een behoorlijke inspanning zelfs gemakkelijk is. De vertegenwoordiger van de V.A. M„ de heer J. Oosthoek, sprak daarna nog woorden van waardering aan het adres van het Bovagbestuur alsmede aan directeur en docenten van de cursus. Hij wees op het belang van het practisch gedeelte hulpmonteur. Nadat de voorzitter van de Bovag. de heer W. Mullié nog enkele woorden van opwekking had gesproken begon nen de docenten, de heren Braam en Segeler, hun taak. TTITGESPROKEN is 't faillissement van de nalatenschap van C. P. van de Plasse. gewoond hebbende aan de Dam te Yerseke. R. C. mr B. Sie- perda, curator mr M. Vlaming, Mid delburg. Ute landbouwer J. F. J. C. uit Aar- denburg -reed met een Belgische personenauto door de gemeente Aar denburg, toen een douane-ambtenaar in uniform hem, ter controle, een stopteken gaf. Verdachte gaf hieraan geen gevolg, doch reed met verhoog de snelheid door in dc richting Bel gië. Ondanks de beschieting, die, hier op volgde, wist verdachte met de wa gen over de grens te ontkomen. De douane-ambtenaar, zijn collega en 2 Belgische douaniers, die juist aan de andere zijde van de grens dienst de den, hadden C. echter herkend, met als gevolg, dat hij thans, bij verstek werd veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Cursussen te Middelburg AAN DE Rijkswerkplaats voor Vak- ontwikkeling te Middelburg zul- voor mannelijke personen van 18-45 jaar uit de provincie Zeeland bij vol doende aanmeldingen weder cursussen aanvangen voor de opleiding tot met selaar, stucadoor, straatmaker, steen zetter en rijswerker. Dit zijn allemaal beroepen, waarin thans en. naar het zich laai aanzien ook in de komende jaren, grote te korten aan arbeidskrachten zullen blijven bestaan, niet alleen in Zee land, doch ook elders in den lande. De opleiding aan deze cursussen, welke een verschillende opleidings duur hebben, omvat voldoende theo retische leerstof en practische oefe ning in het gekozen beroep, dat de cursisten, die trouw en met ijver de opleiding volgden en voltooiden er op kunnen rekenen in het vrije be drijf, na een zekere aanlooptijd, in het vak, waarvoor zij werden opge leid, te kunnen slagen. Laten vooral de beoefenaars van de ongeschoolde beroepen en degenen, die een beroep kozen, waarin de werkgelegenheid ongunstig is en dreigt te blijven, deze gelegenheid aangrij pen om zich te bekwamen voor een beroep, waarin de vraag het aanbod belangrijk overtreft. Het devies: „De vakman heeft een voorsprong" heeft nog niets van zijn betekenis verloren. Iedereen weet, dat bij een ietwat ongunstiger wordende arbeidsmarkt de ongeschoolde arbeider het eerst gevaar loopt werkloos te worden en dat de kansen van de geschoolde ar beiders dan gunstiger liggen naarmate de graad van hun vakbekwaamheid hoger is. Om het deelnemen aan deze koste loze vakopleidingen voor niemand een bezwaar te doen zijn wordt tijdens de opleiding een loondervingsvergoeding een reiskostenvergoeding en indien noodzakelijk een bijdrage in het te betalen kostgeld verleend, dit laatste voor degenen, die op grond van on gunstige reisgelegenheid niet dage lijks op en neer zouden kunnen rei zen en dientengevolge buiten hun woonplaats te Middelburg of elders een kosthuis zouden moeten zoeken. Alle gewenste inlichtingen worden verstrekt op de Gewestelijke Arbeids- bureaux. In suikerfabriek te Stampersgat 50-jarige heer D. Kers uit Fij naart is Maanüag om het leven gekomen, toen hij in de suikerfabriek Dinteloord te Stampersgat door een machine werd gegrepen. De heer Kers was gehuwd en had een kind. Dit ongeiuk is temeer tragisch, daar drie weken geledrn een hroer van het slachtoffer om het leven kwam bij werkzaamheden op het be drijf van de heer Traas. FYc Belgische rijkswacht had er eni- ge tijd geleden de lucht van ge kregen, dat er op een boerderij te Temse in België boter gebracht was en toen zij eens een kijkje ging ne men, ontdekte men in de schuur 133 kg. van dit gewaardeerde artikel, ter wijl dadelijk te zien was, dat het uit Nederland afkomstig was. Bij het ver hoor van de boerin kwam vast te staan, dat een lange man met krul haar deze boter met een personenauto had gebracht en dat hij de volgende dag weer met een partijtje zou ko men. Er werd 1 franc per kg. voor de bemiddeling betaald. De volgende dag stond de rijks wacht vanzelfsprekend te wachten, totdat de auto met de boter ver scheen. Het wachten werd beloond, want even later kwam er een Che vrolet aanrijden met een Nederlandse nummerplaat. De bestuurder, de vee handelaar H. C. M. P. uit Graauw en Langendam werd aangehouden en het bleek, dat hij in een geheime berg plaats in zijn wagen 128 kg. Neder lands roomboter had verborgen. De auto met de boter werden door de Belgen in beslag genomen en P. werd overgebracht naar Dendermonde, waar hij, na 3 dagen in voorlopige hechtenis te hebben doorgebracht, op borgstelling van 15.000 Belgische francs in vrijheid werd gesteld. In Nederland werd hij ook aan de tand gevoeld, omdat hij de boter van Nederland uit naar Eelgie had ge smokkeld. Voor de economische Poli tierechter zeide verdachte in geld- moeiliikheden te verkeren, hij wilde gaan trouwen en op deze manier trachten wat geld te verdienen om een schuld, die hij reeds had gemaakt, o a. door het aanschaffen van een huis, af te lossen. De boter zou hij in Bel gië afleveren aan een zekere ..Jan" en de boerderij waar de zaak werd ge lost. was hem door deze ,,Jan" aange wezen. Nu was deze verdachte erhter nog doener in de put geraakt. Hij was nu de boter, het geld en ziin wagen kwiit. Hij werd bovendien nog veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken. ANTWFRPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. GOES. Grand: Intrigues In het oosten. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Eiland van begeerte. MIDDELBURG. Schuttershof: Tijd voor jolijt. Electro: Achter gevangenis muren. SAS VAN GENT. uur: Louise Lotte. Olympia-theater, 8 Luxor 8 uur: De Frisco TERNEUZEN. Lady. VLISSINGEN. Luxor: Californië. Alhambra: Meisjes il het wit. ANTWERPEN Kon. Ned Schouwburg Helena of de levensvreugde. AEL. Centrum, 8 uur: Deze vrouw is gevaarlijk. GOES. Grand: Intrigues in het oosten. MIDDELBURG. Schouwburg: Voor wien de klok luidt. Electro: Achter ge vangenismuren. OOSTBURG. Lede], 8 uur: De ban neling van Milaan. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Louise Lotte. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De Frisco Lady. VLISSINGEN. Concertgebouw: Tijd voor jolijt. Luxor: Californië. Alhambra: Meisjes in het wit.

de Stem | 1953 | | pagina 2