COEBERGH VREUGDE! WYIERT Keelpijn Wöntieé Zestig jaar Rijkslaii<ll)ou\vwinter- school te Goes Nieuwe Raad van Hulst debuteerde De Baas van Kamp vier Walcheren Z.Vlaanderen Zuid-Beüeland Een Meesterwerk is zoek Muiterij op Engels schip in Temeuzen AKKERTJE Kring Schouwen-Duiveland Zeeuwse Landbouwmij vergaderde van Ons nieuwe feuilleton DDD. R AJDIOj DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 12 OCTOBER 1953 MAAR WEER GEEN FEESTSTEMMING Politie moest kapitein en officieren ontzetten 9n Auto over de kop onder Lewedorp AMERIKANEN COLLECTEREN VOOR STAVENISSE VLISSINGEN Ir J. Post over herverkaveling Tram heeft geen toekomst DE KWALIJK RIEKENDE VEST KWAM WEER EENS TER SPRAKE BRAN DE WIJN Geef Uw keel het beste! GOES Scheepvaart door Kanaal van Zuid- Beveland EXAMENS AGENDA HEDEN MORGEN („The Missing Masterpiece") |2)E Rijkslandbouwwinterschool te Goes lijkt onder geen goed gesternte gesticht te zijn. In October 1918, toen de school 25 jaar bestond, was de eerste wereldoorlog nog aan de gang. Bij haar gouden jubilé in 1943 zaten we volop in de tweede en nu dit jaar de school haar diaman ten feest had kunnen vieren, heeft de stormramp een streep door de rekening gehaald en besloot het bestuur het bij een Ontwikkelingsdag te laten. Al was het dus met de jubilea volkomen mis: de school zelve is toch wel een succes geworden en heeft voor de ontwikkeling van de landbouw in Zeeland zeer veel tot stand gebracht. jyjet het landbouwonderwijs was het tot 1890 maar zeer belabberd ge steld in Zeeland. Op initiatief van de Z.L.M. werden hier en daar wel cur sussen en voordrachten gegeven, doch op enkele uitzonderingen na, kon men hierbij niet van succes spreken. Alleen heeft de cursus te Oostburg enkele jaren veel belangstelling ge trokken. Na 1885 ging het daar even wel ook mis. Omstreeks 1891 kwam er gelukkig een wending ten goede. Er openbaarde zich in regerings kringen wat meer belangstelling voor de wetenschappelijke beoefening van de landbouw, wat zich o.m. uitte door het verstrekken van subsidie voor de aanleg van proefvelden, verbetering van de paardenfokkerij, enz. De Z.L. M. zag nu de tijd gunstig om iets meer te bereiken en diende in 1892 bij de minister van Binnenlandse Za ken onder wie toen Landbouw res sorteerde, het verzoek in om aanstel ling van een rijkslandbouwleraar, die voordrachten zou dienen te geven en tevens toezicht moest houden op de proefvelden en het verstrekken van technische voorlichting. DE START Uen jaar later werd op dit verzoek niet alleen gunstig beslist, maar werd er op de begroting ook een post geplaatst voor de stichting van een Landbouwwinterschool te Goes. De heer Iman Kakebeeke, bekend fi- fuur in Zeeuwse landbouwkringen, werd benoemd tot rijkslandbouw leraar en kreeg tevens de leiding van de eerste middelbare landbouwschool in Zeeland. In October 1893 startte men met de nieuwe instelling, nadat achttien leer lingen zich hadden aangemeld. Men was, gezien de grote nieuwig heid van zo'n school, tevreden over dit getal, doch een jaar later zat men weer in zak en as, omdat zich toen voor de eerste klas slechts acht can- didaten meldden, terwijl er van de 18 „pioniers" nog twee waren afgeval len. De heer Kakebeeke schreef dit niet toe aan gebrek aan belangstelling voor het onderwijs, maar uitsluitend aan de grote kosten verbonden aan het bezoeken van de winterschool, zo de leerlingen niet dicht bij Goes woon den. Niettemin versaagde hij niet. In ver schillende plaatsen hieid hij voor drachten over zijn school; de nadruk leggend op de noodzaak van voldoen de vorming en inzicht in de nieuwe mogelijkheden. Ongetwijfeld heeft dit optreden er toe meegewerkt om verschillende aar zelenden te winnen, want langzamer hand liep het aantal leerlingen op en kon de school zich niet alleen hand haven, maar won met de jaren in be tekenis en kracht. HULPKRACHTEN rte leraren van de school beperkten zich niet tot hun eigenlijke taak. Zij openden in de zomermaanden een cursus voor onderwijzers die zich be kwamen wilden voor de lagere land- bouwakte, aldus een korps van hulp krachten kwekend voor de landbouw- cursussen te. plattelande, die later zo veel nut stichtten Ook hielpen zij die cursussen op gang brengen, o.a. te Rilland en Se- rooskerke. Tot Februari 1916 heeft de heer I. Kakebeeke de rijkslandbouwwinter school met vaste hand geleid. We gens zijn benoeming tot inspecteur van de Landbouw moest hij Zeeland verlaten en hij werd als hoofd der school opgevolgd door de rijksland- bouwconsulent, ir C. Stevens, die de juiste man op de juiste plaats bleek te zijn en tot 1935 de school bestuurde, totdat ook hij voor het bekleden van een hoge functie aan het departement van Landbouw naar Den Haag ver trok. UITBREIDING Pte derde directeur der school werd de landbouwconsulent ir Droo- gendijk, die haar tot verdere bloei wist te brengen en op het succes mocht bogen dat het gebouw in 1939 een grote verbouwing en uitbreiding onderging wat gezien het sterk geste gen aantal leerlingen, hard nodig was. Tien jaar later kwam ir Droogen- dijk te overlijden en sindsdien is de directie in handen van ir J. Versteeg, die reeds lang aan de school als leraar verbonden was geweest. Tot onder ir. Droogendijk aan toe was de functie van directeur der school gekoppeld aan die van land bouwconsulent. De laatste tien jaar is dat echter het geval niet meer. Van lieverlee zijn met de groei der school, de werkzaamheden der directie zó toegenomen, dat het een taak werd, welke de gehele mens eist. De nu 60-jarige school heeft haar "7ES opvarenden van het in de Ter- t Men begrijpt, dat de vechtpartij neuzense haven liggende s.s. van de wal af niet onbemerkt geble- „Yewcrost" uit Engeland hadden tij- i ven was. Een ter plaatse zijnde car- dens een uitstapje in Temeuzen zo- gadoor ^waarschuwde de^politie^mi^zes veel gedronken, dat ze nog slechts J" stempel gezet, speciaal op de Zeeuwse eilanden, waar honderden landbou wers in vakbekwaamheid en kennis door haar werden gevormd. met hulp van de politie aan boord konden komen. De heren bleken ech ter een kwade dronk over zich te heb ben. Amper waren ze aan boord terug of ze begonnen herrie te schoppen en gezamenlijk keerden ze zich tenslotte tegen de kapitein en de officieren. Het werd een handgemeen met „doorslaande argumenten", dat in het nadeel van de officieren eindigde. De ze moesten zich op een gegeven mo ment in de hut van de kapitein ver schansen. (Advertenties) Zenuwpijnen Neem Liftend militair uerd het slachtoffer Zaterdagmiddag, ongeveer vijf uur, is tussen 's-H. Arendskerke en Lewedorp. bij de Ankerveersedijk een dienstauto bestuurd door de vakop leider L. de W. uit Middelburg, met grote vaart uit de bocht gevlogen. De wagen sloeg finaal over de kop en draaide om zijn as. zodat de kop er van wees in de richting van Goes, waar hij pas vandaan kwam. Door passerenden werden vier inzittenden uit de wagen gehaald. De chauffeur, een dame en een militair kwamen met lichte verwondingen uit het vehikel te voorschijn, maar de vierde passagier, de dienstplichtige A. Cornehsse, af komstig uit OostkapeUe had ver- schrikelijke verwondingen aan het hoofd. De 19-jarige jongeman is naar „St. Joanna" te Goes gebracht, waar nog een operatie op hem werd toegepast. Later op de avond is hij bezweken. De twee militairen, die met verlof naar huis mochten, waren in Goes langs de rijkswg gaan staan, waar v. d. W. hun een üft had gegeven. (Advertentie) Een spontaan gebaar F EN groep Amerikanen, die een kort bezoek aan Stavenisse bracht, kwam zo onder de indruk van de door de watersnood aangerichte verwoes tingen, dat de Amerikanen onder el kander spontaan een inzameling hiel den ten bate van het dorp. Burgemeester L, A. Verburg werd gaarne bereid gevonden de opbrengst der inzameling, ongeveer 175, onder dankbetuiging namens de bevolking van Stavenisse in ontvangst te ne men, Het bedrag zal in het opbouw- fonds Stavenisse worden gestort. K.A.V. HIELD BIJEENKOMST In het Ariënsgebouw is door de afd. Vlismgen van de K.A.V. onder leiding van mevr. Ten Hacken een druk be zochte vergadering gehouden. De le den kunnen zich weer opgeven om te sparen voor het jaarlijks reisje. In plaats van een Vastenavond zal nu een st. Nicolaasavond worden gege ven waarvoor elk lid een pakketje moet maken zodat ieder dus een pre sentje zal krijgen. Voor de verkoop middag ten bate van de ere-verpleeg- sters werden de leden verzocht iets af te staan of te vervaardigen. Hierna werd uit het winterprogram 1953-'54 doo mevr. Ruyg een inleiding gehouden over de stands-groepen in de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Met grote aandacht werd deze inleiding, waarbij sommige punten door de voorzitster nader werden toegelicht, gevólgd. Eind November zal mej. Stringa weer aanwezig zijn op een kringmiddag. fot slot werd iets ver teld over de volgend jaar September te houden Lourdes-bedevaart. 199 jN DE te Zierikzee gehouden vergadering van de kring Schouwen-Dui veland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft ir. J. Post, cultuurconsuient te Goes, een causerie gehouden over de herverkave ling, waarin hij o.m. betoogde dat men de waardetaxatie van de gronden in ruil- en herverkavelingen kan beschouwen als het fundament waarop het gebouw zal worden opgetrokken. Bij de ruilverkaveling gaat het er slechts om de waarde van de verschillende aanwezige grondsoorten zodanig te bepalen dat hierdoor een goede basis wordt gevonden voor ruiling van grondsoorten. Bij de herverkaveling ligt de zaak anders. Hierbij kent men niet één schatting, maar twee, n.l. de eerste schatting naar de toestand op 1 Februari en een tweede schatting aan het eind der herverkaveling. Een positief verschil tussen de tweede én de eind schatting bepaalt de bijdrage die door de betrokkene als hervcrkavelmgs- kosten moeten worden betaald. Als basis voor de ruiling gaat men uit van de waarde van de grond zonder aftrek van productiefactoren. man van de Terneuzense gemeente politie ging aan boord om de kapi tein en de officieren te ontzetten. Maar eerst moesten de muiters wor den overmeesterd, waar de politie wel slag van bleek te hebben.. De belhamels zijn een nacht in het politiebureau ingesloten, waarna ze via Oostende gevankelijk naar Enge land zijn overgebracht. En daar zul len ze er beslist nog niet mee klaar zijn. (Advertentie) Mu het Rijk de kosten van de ruil- verkavelingen geheel voor zijn rekening neemt, moet het V illijk wor den geacht, dat reeds aangebrachte verbeteringen in ruilverkavelingsver- band mede bepalend zijn bij verschil tussen eerste en tweede schatting f 80 millioen zal met de uitvoering van de herverkavelingen zijn gemoeid plus f 35 millioen voor het cultuur technisch herstelwerk. Een bedrag van f 105 millioen is voorlopig be schikbaar hetgeen neerkomt op een gemiddelde per H.A. voor f 3000. Als gevolg van de ramp en het daar op gevolgde dijkherstel en de dijk- verbetering zijn ingrijpende wijzi gingen in de waterstaatkundige toe stand op Schouwen Duiveland inge treden. speciaal door werken aan de oude Sehouwse dijk, die op 5 M. plus N.A.P. wordt gebracht De daarin voorkomende kunstwer ken zijn verdwenen, zodat de gron den aan de Oostzijde van deze dijk niet meer op de polder Schouwen kunnen sueren. Een aantal polders zal nu een gezamenlijke afwatering krijgen op de haven van Zierikzee. Een bizonder probleem vormt het af graven van de binnendijken. Ver schillende stukken dijk zijn afgegra ven van de binnendijken. Verschil lende stukken dijk zijn afgegraven, waardoor deze hun waterkerende functie zijn kwijtgeraakt. Teneinde een doelmatige verkaveling te ver krijgen, zal het echter noodzakelijk zijn met deze afgravingen door te gaen. Spreker stelde o.m. de vraag: Wat gebeurt er met de R.T.M.? Op deze I vraag is nog geen antwoord gekomen, maar voor een goed slagen van de herverkaveling is dat te betreuren, omdat bij het projecteren der wegen voorlopig rekening moet worden ge houden met het handhaven der tram baan. Thans bestaat de mogelijkheid deze baan te gebruiken als wegfun- dering. Naar sprekers overtuiging heeft de tram op Schouwen-Duive land geen toekomst. De moderne ont wikkeling in de landbouw, waarhij de vrachtauto een steeds belangrijker plaats gaat innemen, zal zich ver sneld voortzetten bij de uitvoering van de herverkaveling. p\E gloedniuwe raad van Huist had in zijn eerste zitting een weinig aantrekkelijke agenda, vol admini stratieve en reglementaire punten. Pas toen in de rondvraag de nog immer kwalijk riekende vest aan de Btagijne- poort weer eens tr sprake kwam, leek het weer wat op een echte Hulsterse raadsvergadering. In de gascommissie weden benoemd: P. Warnier (voorzitter), C. v. Aren- tlials J. Martens en Ph. Peetere. In de commissie voor de verordeningen en reglementen: F. de Meurichy (voor zitter) A. Blommaert. J. van Mierlo en Chr. Willem stein en in de com missie tot onderzoek der rekeningen 1949 en volgende: F de Meurichy (voorzitter). J. Boel. Chr. Willemstin, Ph. Peeters en J. van Mierlo. Als plaatsvervangers werden aangewezen P. Warnier (vz.), J. Martens, C. van Arenthals. A. Blommaert en A. Esse- lnig Burgemeester B. Truffino werd bij acclamatie herbenoemd als verte genwoordiger in de Stichting Z. Vlaams Borgstellingsfonds en wethou der P. Warnier als vertegenwoordiger der gemeente bij de Waterleiding Mij. Zijn plaatsvervanger is wethoudr F. de Meurichy. Verder werden een aantal nieuwe verordeningen vastgesteld. De beer Martens wilde de tarieven voor de twee laagste klassen wat betreft de reinigingsrechten handhaven ou de oude bedragen, doch met S tegen 5 stemmen ging het voorstel van B. en W.. deze eveneens te verhogen er door De R.K. Vlassersschool te Koe wacht kreeg op voorstel van de heer J. Boel f 75 subsidie. De Athiettekver- eniging kreeg f 762 voor aankoop van materiaal. De gevraagde subsidie van f 300 zal op de begroting worden ge plaatst. zodat deze nog in het vat zit voor de athletiekclub. De Bond ..De Nederlandse Soldaat" vroeg een subsidie van 1 cent per in woner en B. en W. stelden daarop voor afwijzend te beschikken. Nadat de heer Peeters een goed woordje voor deze bond had gedaan, ging de raad accoord met het verlenen van deze subsidie. BUS NAAR NIÉUW-HULST TN de rondvraag debuteerde de heer de Wilde met de stinkende vest bi] de Bagijnepoort en daarop ontspon zich een overigens al zo goed als be kend gesprek over deze openliggende wonde in het Hulstere stedeschoon. De vieze boei aan het oog te onttrek ken zou toch wel wenselijk zijn, zoals de vragensteller zei en de heer Wil- lemstein was het daar gloeiend mee eens In Dagblad De Stem heeft des tijds gestaan „uit het oog, uit de De verbetering van de cultuurtech nische toestand is een van de meest in het oog lopende voordelen van de herverkaveling. Een revolutionnaire wijziging in de landbouwkundige toe stand zal hiervan het gevolg zijn. Het is dit cultuur-technisch werk, dat er in belangrijke mate toe kan bijdragen het blijvend verlies van cultuurgrond als gevolk van de wa tersnood zo goed mogelijk te com penseren. Srhoonheidsdemoiistraties Er worden vanmiddag en ook mor gen heel wat dames en meisjes ver wacht, die het bijzonder interessant zullen vinden om van 46 uur de heer Pion te horen vertellen hoe iedere vrouw haar eigen schoonheids specialiste kan zijn door gebruik van Max Factos producten. Deze demon straties vinden plaats in de zaak van de fa. Borghstijn te Hulst. 230-O Boschkapelle Geslaagd. Onze dorpsgenoot B. de Schepper, ambtenaar ter secretarie van Vogelwaarde, slaagde te 's-Gra- venhage voor het examen Gemeente administratie, Stoppeldijk Geslaagd. Onze dorpsgenoten de heren W. van Hove en G. de Maat, slaagden voor het einddiploma van de R.K. Vlassersschool te Koewacht. Ossenisse neus" en dat vond de heer Willem- stein wel juist. Verdei- wilde hij dat de gemeente de Z.V.T.M. zou verzoe ken 's morgens en 's avonds een bus van de lijn op Temeuzen door te la ten rijden naar Nieuw-Hulst. want de vrij talrijke bewoners van die wijk die voor hun werk van deze bus gebruik moeten maken, lopen zich bijna een ongeluk op dat lange stuk in het uit dijende Hulst. Ook zou hij wel een dienstregelingsbord op de Markt wil len zien. om van een wachthuisje maar niet te spreken. Het slot van zijn lange lijst was de (Advertenties) Gebruik regelma tig Wybert, het beproefde middel tegen hoest, hees heid en rokers- adem. KIND OVERREDEN Zaterdagmorgen 10 uur stak een 6- jarig zoontje van de familie Dries- sen. zonder op het verkeer te letten, de Middelburgse straatweg over. vlak voor de vrachtauto der fa. gebr. de Klerk. Het voorwiel ging terstond over het ventje heen, maar door geweldig te remmen wist de chauffeur te voor komen. dat dit ook met het achter wiel gebeurde. Met een beenbreuk is het jongetje naar bet Gasthuis gebracht. 's Gravenpolder GEMEENTERAADS- VEGADERING De leden van de gemeenteraad kwamen in openbare vergadering bij een. De riolering van het noordelijk einde van de Raadhuisstraat werd on derhands aanbesteed bij de heer F. Duynhouwer te Goes voor de prijs van. f 1800. Na een korte uiteenzetting van de voorzitter, besloot men toe te tre den tot de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten. Aan de inge zetenen zal het een en ander over dit bouwspaarsysteem per circulaire be kend worden gemaakt. Ook een wijziging van de begroting 1953 ging er door en een crediet van f 750 werd beschikbaar gesteld voor het instellen van een onderzoek i.v.m. een eventuele restauratie van de to ren. De gemeentebegroting voor 1954 werd aangeboden met een post „on voorziene uitgaven" van f 5675,26. De B.B. kreeg f 750 voor de aanschaf van materialen. In de rondvraag vroeg de heer Kop- mels naar de afsluiting van het schoolplein, terwijl de heer de Kraker verzocht de bestrating van de Kadam naar de Molendijk te verlengen. (Advertenties) Benoemd. De heer F. Ivens, hoofd der school alhier, werd benoemd tot onderwijzer aan de R.K. school te Hansweert, JyJA ONS te hebben verlustigd in het avonturen-leven van een zoek-geraakt „meesterwerk" is het wellicht de allerbeste manier om de daardoor natuurlijk losgeslagen avontuurlijke verlangens te bevredigen in een der meeste populaire „Wild West-romans", die we ooit onder ogen kregen: „De Baas van Kamp Vier", een roman van Emart Kinsburn. Natuurlijk gaan we het „verhaal" niet verklappen: u zoudt het ons kwalijk nemen, wanneer we daarmee de spanning eruit gingen halen! Wel willen we in het algemeen vertellen, dat een verdraaid handige jongen in de Amerikaanse pionierstijd kans zag de moeilijkste situaties met een glimlach en dank zij „spieren als stalen koorden" meester te blijven. Be halve waar het ging om het knappe meisje Iris, dochter van de millionnair in wiens dienst onze vriend de avonturier, Chet geheten, zijn laatste dagen in vrijgezellen-vrijheid leefde. Daarna liet hij zich maar al te gaarne ver strikken in de netten van liefde! Wat aan dat prettige slot allemaal voorafgaat is soms adembenemend, angstaanjagend, verrukkelijk van geestige invallen en grappige voorvalle tjes, meeslepend van beschrijving en in één Woord: een AVONTUUR op zichzelf Neem de sterk desinfecterende AANGENAAM VAN SMAAK opmerking dat er toch wel politietoe zicht nodig is bij de concerten op de Markt, omdat de jeugd daarbij pleegt rend te draven en rumoer te maken. Ook vond hij het jammer dat velen, bij het spelen van het. (of een) volks lied de nodige eerbied niet betrach ten en b.v. de hoed of pet stevig op het hoofd houden. Maar daar kan de politie moeilijk naar kijken. TN September passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland 7252 schepen, die een inhoud hadden van 3.171.925 ton. Daarvan waren 4585 schepen van 2.199.059 ton geladen en 2667 schepen van 972.866 ton waren ledikg. Bi.i deze schepen waren o.a. 3785 geladen motorschepen van 1.343.265 ton en 1749 ledig van 486.954 ton en 759 geladen sleepsche- pen van 844.712 ton en 444 ledige van 466.704 ton. Verder passeerden er 970 sleepboten en 58 coasters van welke laatste er 24 geladen waren en 34 le dig. Zeilschepen passeerden er niet. Tot de Rijnvaart behoorden er 211 geladen sleepschepen van 253.027 ton en 5 ledige van 4968 ton en 524 gela den motorschepen van 293.188 ton en 68 ledige van 58.718 ton naar België en 152 geladen sleepschepen van 157.766 ton en 12 ledige van 11.299 ton en 383 geladen motorschepen van 254.853 ton en 71 ledige van 38.852 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2029 geladen motorschepen van 721.317 ton en 723 ledige van 167.209 ton en 376 geladen sleepschepen van 410.500 ton en 228 ledige van 227.931 ton en tfan België 1756 geladen mo torschepen van 621.948 ton en 1028 ledige van 319.745 ton en 383 geladen sleepschepen van 434.212 ton en 218 ledige van 238.773 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 5165 Nederlandse. 1259 Belgische. 286 Duitse. 281 Franse, 235 Zwitserse. 13 Luxemburgse en 13 En gelse. Ten opzichte van de maand Augus tus is er slechts een verschil van 22 schepen wat niet noemenswaard is. LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN. De heer J. P. Koole te Middelburg slaagde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het propaedeutisch examen. (Advertenties) TÏUlfl- Krabben en peuteren •ai maakt de kwaal steeda 11ïfcl£|H erger. De helder vloeibare UAl3iay D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. DE KLTNGE. Kin erna van Dijck, 7.30 uur: Zwarte ogen en: De gesloft deur. GOES. Schuttershof: Tijd voor jolijt. Grand: Somes body loves me. HEIKANT. Kermisschieting bij P. Pluym om 2.30 uur. HULST. Bioscoopsebouw, 8 uur: In de greep van de angst. MIDDELBURG. Berucht, beroemd en bemind. Schouwburg: Bajonetten op. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Achter ge sloten gordijnen. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De gouden poort. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: De schrik van de Tweede Compagnie. VLISSINGEN. Concertgebouw: Rot terdams Kamerorkest. Luxor: Zij was 17 jaar. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Eiland van begeerte. SAS VAN GENT. Olympia-theater, E uur: Louise Lotte. TERNEUZEN. Lady. Luxor 8 uur: De Frisco DINSDAG 13 OCTOBER 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Schoolradia; 10.35 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de Ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Amus. ark. en solist; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Promenade-ork. en sol.; 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken: 16.30 Zieken- lof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings- uitz.: „Karachi, Rangoon, Singapore" door Drs F. J. A. Terwisscha van Scheitinga; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 RVU: „Ons dagelijks leven en de werkelijkheid" door Dr CL J. Schuur man; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.15 Uit het boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Jakob von Thy- bo'» of „De snoevende soldaat", hoorsp.; In de pouze: Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Omr. koor en orgel; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 30.50 Voor de kleuters; 11.00 RVU: Mevr. Dr M. M. Boldingh: „Dickens als waarnemer van de mens en zijn gedrag"; 11.30 Clavecim- bel-recital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land en tuinb. meded.; 12.33 Voor het platte land; 12.40 Pianomuz.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Am. muz kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voot de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gevar. muz.: 17.45 Rep. of gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Mil. caus.: 18.45 Gr.; 18.55 Parijs spreekt tot u; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Mil. ork.; 19.30 Zang, hobo en piano; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Gevar. muz.; 21.50 Gevar. muz.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 New York Calling; 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Tuinbouwkron.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.40 Idem; 17.50 Roekbespr.; 18.00 Muz. v. d. jeugd; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Verz. progr. v. d. vr.; 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12.00 Omr. ork.; 13.00 Nws.; 13.20, 14.45 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 18 30 Volksliederen: 18.45 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 „La forza del destino" opera ffragm.); 21.45 Gram.; 22.15 Ork. conc.; 22.55 Nws. E1LAIRE BELLOC 48) „Ach, der Lügner!" mompelde Mon sieur Caen. „Was für ein Genie!" mompelde Signor Alessandria. Met de snelheid van de kleinere katachtige dieren waren ze in edn ogenblik bij de rand van het podium, sprongen zacht ervan af op het dikke tapijt van de vloer en voegden zich bij de laatsten, die de zaal verlieten. Allen keken naar de deur. Niemand had hun nieuwsgierigheid bespied. EPILOOG. In de rust van het Plantagenet Hotel zat de Hertog van Emonsillado ni te denken. De dingen waren niet gegaan, zoals hij dat verwachtte. Als het proces met zijn nederlaag was geëindigd, dan was er niets meer te zeggen of te doen geweest. Als hij het proces had gewonnen tegen Vere- cundia was alles afgelopen geweest, zoals hij het had gewild. Maar zoals de dingen nu lagen, was het een rommeltje met een onbevredigend einde. De Hertog van Emonsillado was niet in zijn sas. Verecundia kon re kenen met de tijd en met haar macht als gastvrouw. In enkele jaren zou iedereen in Engeland het als vast staand beschouwen, dat haar exem plaar het echter was. Daar mocht mis schien nog iemand iets mompelen over een omstreden schilderij in het Zuiden van Frankrijk? Maar wat had hij daaraan? Toen kwm er nog eens en ik hoop niet voor de laatste keer in spiratie in zijn leven. U zult bemerkt hebben, vriende lijke lezeres, dat Fortuna de dingen nooit half doet. Als ze iemand een groot inkomen geeft, een oude titel, een solide gezondheid en de onwaar deerbare afwezigheid van geweten, eer en al die andere dingen, waar je maar last van hebt, dan doet ze ook nog andere dingen voor hem. En dat is erg aardig van haar Zo inspireerde zij den Hertog van Emonsillado. Ze blies hem in, dat, wat Verecundia ook later mocht bereiken, toch op het ogenblik de inval van Dr. Mow- lcm haar in doodsnood gebracht had. En Fortuna stookte verder: dat was nu een mooie gelegenheid voor den Hertog. Hij lachte jen grimmige lach, het gewone voorteken voor zijn overwinningen, ging naar beneden, reed rechtstreeks nar Norbolt House, liet zich bij Verecundia aandienen, vertrouwende op de Attaqué brusquée (De Duitse naam ervoor weet ik niet) en slaagde. Zij ontving hem. Ze was wit van woede, maar ze ontving hem Hij ging kalmweg zitten, al bleef zij nog wel een halve minuut staan. Hij zei niets, voor ze ook was gaan zitten. „Kijk eens hier, Vurry", zei hij. ,Ik ben hier gekomen om eens te praten over al die gekke ruzie". „Zo!" was het ondedrukte ant woord. „Ja. Ik dag zo gisteravond hoe het jou in al de jaren, die nog komme, zal dwars zitten, dat je weet, dat ik dat andere ding heb", en hij schudde zijn hoofd heen en weer. „Dat vind ik toch nie leuk en nie goed". Verecundia begon te verwonderen. Waar kwam die nieuwe gemoeds stemming vandaan bij haar gemenen vijand, te gemener, omdat hij als kind haar vriend was geweest? De Hertog kruiste zijn benen over elkaar, leunde achterover in zijn stoel en keek naar het plafond. „Dan zal jij altijd de smoor in hebben, Vurry en nooit rustig en tevreden zijn, altijd maar hunkeren en verlan gen. En toen dag ik: 'k Zal 't 'r laten hebben!" „Jijbegon de verbijsterende Verecundia en ze rees half op uit haar stoel. De Hertog keek nog steeds naar de hemel. „Ja. tk zal het je laten hebben tegen kostprijs. Ik wil geen snoertje schelpen aan jou verdienen." „Kostprijszei Verecundia. „Twintig duizend", zei de Hertog, zijn hoofd achterover en naar het plafond kijkend. „Maar, Hardham Emonsillado begon Verecundia, „schaam je je niet?" „Nei", zei de Hertog, ,,'s Is zo eer lijk as iets. Ik verdien er niks aan. En zie je, Vurry, dan ben je voor je leven er fijn mee af. Geen verlangen meer naar een ander exemplaar. Dan is er geen ander Meesterwerk meer dan jouw Meesterwerk.!' Hij zat rechtop en keek op zijn horloge. „Zo!zei hij. „Wanneerbegon Vurry. Zij zag de toekomst zeer duidelijk voor haar ogen en ook de grote voordelen die dit haar bood. De Hertog sprak weer. ,,'k Heb het meegebracht, 't Is in de hall". Ze lieten het brengen. De Hertog keek weer op zijn hor loge. „Ik moet gaan Vurry. "k Heb eep afspraak. „Ga nog niet, Hardy", zei de Vijf tiende Markiezin met iets zachts in haar stem, dat vrouwen precies ver stonden. „Héél goed, Vurry." Ze zette zich aan de tafel met de pen in haar hand en 't chèque-boekje voor haar. Hij ging naast haar staan. Ze schreef de ehèue uit in haar grol- besliste hand: twintig duizend pond. Dan gaf ze hem de cheque. Een ogenblik vas ze bang, dat hij haar zou willen kussen na al die jaren. Maar daar kwam niets van. Hij ging weg, niet zo vlug als de beleefdheid het toeliet, maar vlugger. Nu was er maar één Meesterwerk in de wereld of liever er waren er Drie, maar de Drie waren toch maar een. En Verecundia had Het of had Ze en was tevreden. FINIS. SUPER-EPILOOG. Ik vind het altijd prettig, als mijn boeken een blij slot hebben. En voor he* geval je dat niet zoudt merken, vertel ik het erbij, zoals ik ook in andere boeken heb gedaan. Iedereen is gelukkig aan het eind van dit boek. Verecundia is geluk kig, omdat ze, ai heeft ze dan drie maal twintig duizend pond betaald, dat voor haar niet meer is dan twin- ting duizend stuivers, 't (de) Meester werkten) heeft en er geen concurrent is. De Hertog is gelukig, omdat hij uit e»u impasse is gekomen twin tig duizend verdiend. Gabriël is ge lukkig, omdat hij vijfhonderd pond gekregen heeft. Henry Bensington is heel erg gelukkig, omdat hij erg veel geld heeft en een goede eetlust en met iedereen goede zaken doet. De Jonge Schilder is gelukkig, de Plaatsvervangende Huisknecht is ge lukkig, Caen en Alessandria zijn ta melijk gelukkig (dat ze niet de nor ingedraaid zijn); Ardee zal gelukkig zijn en EUess ook, omdat die Sch:* van een Verecundia elk een aardig cadeautje zal geven. De Douarière is gelukkig, omdat ze van een nog veel groter sehanc'nl gehoord heeft. Zelfs die arme dude Goatchev is ge lukkig, want ten slotte heeft hij het schilderij toch maar gevonden niet waar Tussen haakjes, de politie-agent, die de Hertog in Chelsea zo wantrou wend stond te bekijken, is ook ge lukkig. Hij kreeg een flinke pluira toen ze ontdekten, wie de Hertog was. dat hij geen domme dingen ge daan heeft en nu is hem een taak toevertrouwd, waar hij die tact goed gebruiken kSn, 'n taak in de Parken. VAARWEL!

de Stem | 1953 | | pagina 2