Welberg viert Corneliusparochie baar zilveren te bestaansfeest De Braakman: volgend jaar klaar als polder! MOEDER ONZE PUZZLE E 3t t aï> Eeöa] LIMBURG SLEEPTE DE GROTE PRIJS WEG rots Terugslag na bevrijding maakt plaats voor vooruitgang Het woord aan de provincie E -JU V- ^enopTnÏ£^rsnovï 8 J tweemaal per maand. |f 2.85 per 3 maanden. Iper nummer betalen. Wat U doen moet DERDE BLAD ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 In 1928 nog patronaat in een herberg.... Zeeuwsch'Vlaanderen ongerust over voltooiing van de midden weg Pastoor en koster maakten kwarteeuw vol MET DEZE BEDE op de lippen gaan wij door het leven en er is een voortdurend contact tus sen ons en Haar, tussen de aarde en de hemel. Morgen, op Zondag 11 October zullen we met bijzondere nadruk deze bede bidden, want dan viert de gehele Kerk de feestdag van Haar Goddelijk Moederschap, als een erkenning van Haar groot heid, maar ook ais een erkenning van Gods majesteit en goedheid. Wie de Moeder eert, eert ook de Zoon. j Braakman in 1954 ÏS Eerste R. K. Mode- Academie TT Tïï Htt jFu Oplossing vorige week Q HILVERSUM Duivenkroniek I I laanderen in België bovenaan Int ze heeft weer 'n zelf gemaakt jurkje Urs maken zelf de n kinderen, dank zy Ig werkje en bespaart |an het Dagblad De Stem gaarne thuis brengen. BELLA" 1) Schrijl de oplossing °P een briefkaart. 2) Plak op adreszijde Post' zegel van 7 ct 50 c extra. Eventueel trekkingslijst nog 15' 3) Vermeld Uw naam adres. Kaart zenden «*n' Pastoor J. Geelen, de of Pastoor Th. Gee,en'. Roermond. U kunt kaarten met 7 ct en 5 c inzenden als U wilt. Iedef kaart is een extra kan Voor qirohouders: (°P'°l5ccf strookje) no. 302058. Pastoor J. Geelen, De ot no. 345579. Pa»'0»r Th. Geelen, R°ern,jj Bij groter bedrag. 9® elke 50 ct. voor een "n Trekking 28 October '953 to.v.Notar/s W. J- AD'"1* Goedgek. Besl. Min. JuS 13 Nov. 1952. 2a Aid. A.. no L.O. 520^7 ,;»iaUvlh-A,'V P.:-. i. LANGZAMERHAND beginnen zich tegen een achtergrond van dozijnen technische tekeningen en ratelende draglines die zich door het nog met reusachtige molshopen gemarkeerde toe komstige land werken de contouren af te tekenen van het eind doel der Braakmanwerken. Volgend jaar zal de vroegere dode zee-arm de Braakman een vruchtbare polder zijn, een vruchtbaar stuk land van 1300 ha, doorsneden met goede wegen en gereed om vele naar grond ver langende boeren te ontvangen. Het jaar 1954 zal de kroon zetten op het jarenlange werk. Dan worden de wegen verhard (ook de middenweg!), dan wordt begonnen met de bouw van boerderijen TVTU zal het me een feest geven op de Welberg. De parochie be- ■lA staat 25 jaar. Alleen hij die Steenbergen kent, en weet hoe het 25 jaar geleden gesteld was op het dorp dat thans de Welberg is met een eigen kerk met eigen scholen en een patronaat, kan be seffen wat er in de 25 jaren die men gaat gedenken allemaal ge beurd is. Maar het beste van ons allen (buiten pastoor Ermen dan) weet dit ongetwijfeld een ingezetene van Welberg ,die, precies gelijk met de ganse parochie, een privé-jubileum te vieren heeft. Wij bedoelen Louis v. Broekhoven, de „zilveren" Welbcrgsc koster. Want hij is het, die van het begin af het wei en wee van de parochie heeft meegemaakt en die, samen met pastoor Ermen, midden in het parochiële leven van de Welberg ge staan heeft. Het best wordt dit misschien wel geïllustreerd door het vermelden van enkele cijfers: In 1943 bedroeg het aantal parochianen 1905; één jaar na dien slechts 1729 en thans in 1953 be draagt dit aantal 1944. Over de laatste tien jaar is er dus slechts een uitbreiding van de paro chie met 39! Dat is enkel en alleen te wijten aan de gebeurtenissen van 1944! DE BEVRIJDING Pastoor Ermen van Welberg heeft in de afgelopen kwart eeuw heel wat misdienaars gehad. Hier ziet u ze allemaal bijeen De mcesten zou de toog: niet meer passen, waarmee we bedoelen dat hij te klein geworden zou zijn De koster, die op deze foto een ereplaats naast de pastoor heeft gekregen, komt die plaats alleen al toe om wat hij met de misdienaars te stellen heeft gehad. HTOEN MGR HOPMANS op 16 Octo ber 1928 de pas-gebouwde St. Cor neliuskerk kwam inwijden, startte pastoor Ermen met 1563 parochianen. Een meisjesschool, een bewaarschool en een patronaat kende men toen nog niet. Het was zelfs zo, dat het patro naat waarmee men in 1928 begon, moest worden gegeven in café Koek! Lang duurde dit echter niet. Al een EEN WELBERGS gezin be zoekt, wordt daar in negen van de tien gevallen getroffen door jaar later, in 1929, zorgde pastoor Er- de aanwezigheid van een foto die een men. ervoor, dat er voor Welberg's jonge kapelaan voorstelt. Dat is ka jeugd een eigen gebouw kwam. En daarmee werd tevens de eerste steen gelegd van het gebouwen-com plex rondom de kerk, dat thans is uitgegroeid tot wat men zou kunnen noemen: het bolwerk van de parochie. Immers, na het patronaat, werd daar bij de kerk nog veel meer ge bouwd. In 1932 de meisjesschool, in 1933 de bewaarschool en het klooster van de zusters en enkele jaren geleden nog, de nieuwe jongensschool. Ook de Corneliuskerk zelf werd steeds meer uitgebreid en verfraaid in de loop der jaren. En men kan ge rust zeggen, dat zij op dit moment een interieur heeft om jaloers op te zijn. Niet zo heel veel kerken uit ons gewest beschikken immers over een tabernakelkap van het beroemde ate lier Brom uit Utrecht, of kunnen bo gen op een geheel marmeren Maria- Kapel met schilderingen van Pieter Geraerts. Maar daar heeft men het niet bij gelaten: een paar jaar geleden kreeg diezelfde Pieter Geraerts op dracht om een aantal fresco's in de kerk te schilderen, terwijl tezelfder tijd Wijnand Geraerts een geheel nieu we kruisweg maakte. TERUGSLAG J^E EERSTE vijftien jaar uit de nog korte geschiedenis van de Wel- bergse Corneliusparochie geven slechts bloei en vooruitgang op alle gebieden te zien. Zo was in 1943 het aantal parochianen met ongeveer vier honderd toegenomen. Een jaar nadien echter, in 1944, gaven de oorlogshan delingen die met de bevrijding ge paard gingen, een geduchte stoot in omgekeerde richting. Na de bevrijding is er op de Welberg een terugslag ge constateerd, die men eerste de laatste jaren weer heeft overwonnen. pelaan Koek, geboortig uit Terheyden. Zelden was een kapelaan zo bij de parochianen „gezien", als hij op Wel berg. Kapelaan Koek is echter een van de 33 slachtoffers geworden, die de pa rochie Welberg als tol voor de bevrij ding heeft moeten betalen. Hij werd 01) 7 November 1944 door Duitse sol daten laaghartig vermoord. Ontzettend heeft de oorlog huisge houden op Welberg. Toen de bevrij ding eenmaal voltooid was, bleken zoveel huizen verwoest, dat er al on middellijk een uittocht van enkele honderden parochianen plaats vond. Ook de jongensschool lag geheel in puin; eerst een jaar geleden is die weer opgebouwd en het aantal van 140 leerlingen wijst erop, dat er niet alleen herstel, maar ook weer voor uitgang is. Zo is het trouwens over de hele linie. Langzaam maar zeker is Welberg er weer bovenop gekomen en men is er bovendien in geslaagd de vertrouwde cadans van de vroegere vooruitgang weer terug te vinden. HET FEEST DN NU IS het dan zover, dat men het zilveren feest gaat vieren, het geen overigens kerkelijk gebeurt. Op Vrijdag 16 October zal de jeugd worden bedacht en in de avonduren is er een huldiging in de zaal van de H.K..I. Daar zal vermoedelijk de zil veren koster wel op het matje moeten komen en wellicht met hem twee koorzangers, W. van Broekhoven en H. van Terheijden, die eveneens de kwart eeuw hebben volgemaakt. De Zaterdag daarop is er om zeven uur een plechtig Lof en 's Zondags natuurlijk een plechtige Hoogmis. Pas toor Ermen, die de narochie van het begin af behal/— tussen 1942 en 1950 heeft bestuurd, zal zeker niet over gebrek aan belangstelling hoeven te klagen. (11 October) yEELVULDIG ZIJN de eretitels, die de Kerk aan Maria heeft gegeven. Als diamanten in een kroon hebben wij ze gezet rond het hoofd der Lieve Vrouwe en de ge lovige Christen herhaalt ze al bid dend, om Zijn hemelse Moeder een blijk van zijn liefde te geven. In de litanie van O. L. Vrouw, die wij bijna dagelijks bidden, staat een keur van deze eretitels aaneen- gereid, die ieder voor zich een me ditatie zouden kunnen vormen. Maar boven al deze titels schittert deze ene uit: Maria, Moeder Gods! JN DEZE TITEL wordt de hoogste eer belichaamd, die aan Maria werd geschonken, toen God uit de mensheid deze ene uitkoos om alle anderen te oyertreffen cn toen Hij deze ene maakte tot Moeder van Zijn beminde Zoon. Sprak Go*d in het Oud Verbond tot het uitverkoren volk in donder en bliksem en onder felle strafbe dreiging, toen de tijden vervuld wa ren, sprak Hij tot de Maagd Maria de liefelijke taal van de Engel, die Haar de genadenvolle noemde, die de Zoon des Allerhoogsten zou ba ren. Een verheven, geheel enige waardigheid werd Haar toebedeeld. Vergeefs zult ge onder koninklijke en adellijke geslachten zoeken naar een, die met Haar kan vergeleken worden. Onder alle vrouwen, die deze aarde heeft gedragen in de loop der eeuwen, is Zij de hoogste in waardigheid, met Wie niemand kan worden vergeleken. Doordat Zij waarlijk Moeder van God was, werden Haar vele eretitels en voor rechten geschonken. Zij kwam tot God in een geheel innige verhou- ding, de meest innige die denkbaar is ter wereld, die van moeder en zoon. Vanaf Christus' eerste levensda gen, was Zij degene, die Hem ver zorgde en naar Wie Hij opzag, die Hem als mens voedde en kleedde, hoewel Hij heel de wereld in Zijn hand droeg. Onder al de mensen was er niemand, die Hij zo beminde en bevoorrechte, niemand ook, die zo deelde in Zijn lijden. Wilt ge de volle grootheid van Maria zien, zie dan naar de Zoon an God, Christus de Verlosser. En wanneer ge de glorieglans ziet, die Hem omgeeft, dan weet ge, dat de ze allereerst afstraalt op Haar, die wij met de titel begroeten, dié de hoogste lofprijzing inhoudt: Moeder van God, In onze menselijke noden hebben wij in Haar de beste voorspreekster Want uit Haar innige verhouding tot Gods Zoon komt Haar machtige invloed ons ten goede. Zozeer heeft God Maria bemind en bevoorrecht, dat Hij Haar liet delen in Zijn lij den en zo invoegde in het grote werk der verlossing en later Haar ook toevertrouwde de uitdeling der genadeschatten, die Hij door Zijn lijden heeft verdiend. En daarom is het dagelijkse gebed der Christen heid zo zinvol en zo diep: Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons, zondaars! 1SJOG STEEDS lijken de zandzuigers en draglines zich door een bij uit stek onherbergzaam gebied van water, zand en schorren te bewegen, doch het einde van deze eerste fase van het werk is reeds in zicht. Nog voor het einde van dit jaar zullen de beide afwateringskanalen, het Philippine- en. het Isabellakanaal, geheel gereed zijn. Ook de wegbeddingen zullen bij de jaarwisseling geheel afgemaakt tonen waarheen het circa 25 kilometer lan ge wegennet van de Braakmanpolder leidt. Wanneer het jaar 1954 is aangebro ken, zal Rijkswaterstaat aan het twee de en laatste deel van het practische werk beginnen. Dat betekent, dat al le in de Braakmanpolder geprojec teerde wegen hun verharding van teerslakken krijgen, dat de brug over de samenvloeiing van Isabella- en Philippinekanaal (waarover de mid denweg zelf leidt) gebouwd zal wor den, dat ook de middenweg zelf, nog vóór het najaar van 1954 een berijd bare brede baan zal geworden zijn. Tevens houdt dit in. dat in beheer van de dienst der Domeinen de boerde rijen gebouwd worden. Al is dit op zichzelf reeds een lange reeks van goede- berichten voor ieder die zich interesseert voor het welzijn van de nieuwe Braakmanpolder: er is nog meer! Voor Philippine betekent 1954: de bouw van de nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallatie, de gereedkoming van de egalisatie van het voormalig haven terrein, de verdwijning van de lage dijkjes rond het vroegere havenge bied cn tenslotte het nieuwe begin stuk van de weg naar Hoek. Tenslotte zal ieder die iets met het verkeer uitstaande heeft verblijd zijn met de eveneens in 1954 weg te wer ken bocht in de provinciale weg bij Isabellasluis. Aan het einde van de betonweg (waar de baan naar IJzen- Alle wegen (25 kilometer) ver- hard. Bouw van boerderijen. J Afsnijding beruchte bocht bij S Isabellasluis. Eerste oogst van 1200 h.a. nieuw land. en de midenweg als „Un- vollendete". dijke zich voortzet in een smalle en slechte keiweg, gewrongen in een be ruchte bocht!) zal een nieuw stuk ge legd worden, welke recht toe - recht aan uitkomt op de weg naar IJzen- dijke. Dus op dat gedeelte waar iede re automobilist, goed en wel onder de uitloper van de Braakman heen ge reden te zijn, na de halsbrekende bochten verlicht ademde. In dit stukje nieuwe weg komt ove rigens ook nog t brug. aangezien het Isabellakanaal nog wordt doorge graven tot aan de Belgische grens. MEEVALLER VOOR HET RIJK 13 33 37 38 35 15 Officiële opening te 's-Hertogenboscli U)E VERENIGING ST. ANNA heeft haar opleidingsschool in Den Bosch gedeeltelijk omgezet in een modevakschool. Donderdagmorgen heeft Dr. v. Vclthoven, wethoudei van Onderwijs in Den Bosch deze mo devakschool, de eerste R.K. Mode academie in Nederland, officieel ge opend in tegenwoordigheid van dc di rectie van de school, enkele leden van het bestuur van de vereniging, vertegenwoordigsters van de verschil lende religieuse congregaties, die re gelmatig leerkrachten beschikbaar stellen voor dc vereniging St. Anna. een deputatie van het bedrijfsleven en van het Nederlands Opleidingsinsti tuut voor modevakken, dat de tech nische leiding heeft van de schooi. Deze school heeft een vierjarige cursus en is bestemd om de eerste middelbare opleiding te worden in het modevak. Het eerste jaar worden de leerlingen opgeleid voor coupeuse, zodat degenen, die na dit jaar niet verder studeren, toch een afgerond geheel hebben gehad. Ook de volgen de jaren zullen telkens voor een be paald onderdeel opleiden. Behalve het mode-onderwijs wordt er ook alge meen vormend onderwijs gegeven, zo als moderne talen en costuumhisto- rie. Verder zullen er regelmatig voor drachten worden gehouden door be kende modespecialisten en zullen mo deshows in binnen- en buitenland be zocht worden. Het Nederlandse Op leidingsinstituut voor modevakken, een stichting van de N.O.I.M. (ver eniging leerkrachten modevakken) zorgt voor bevoegde leerkrachten. 57 66 71 79 83 89 67 48 53 58 54 136 40 43 47 49 39 30 31 33 144 150 59" |73 84 85 73 74 80 r5ü" 68 ST 19 30 §4" 36 33 34 37 38 niTSr 63 63 K 75 11 56 ?6 KT 53 m "78" 86 87 88 ïï3" 65 Horizontaal: 1 stad in Grie kenland, 6 geliefd, 12 zeer grote me nigte, 13 uitbouw. 14 voorzetsel, 15 stop, 18 nauw, 21 bevel, 22 voorzetsel, 23 rekening, 24 geneesheer, 26 lengte maat, 27 bijgevolg, 29 muziekinstru ment, 33 tijding, 35 landbouwwerk tuig, 36 inzouten, 38 hetzelfde (afk.), 39 zeepost, 41 regelmaat, 43 wind streek (afk.), 44 stift, 46 voorzetsel, 47 plan, 49 drietenige luiaard, 50 plaats in Noordbrabant, 51 root, 53 water in België, 55 foedraal, 58 lengtemaat, 59 zigeuners, 64 voorzetsel, 66 ketelvor- mige inzakking in niet-vulkanisch ge steente, 68 meetkundig lichaam, 69 hetzelfde, 71 voorzetsel, 72 ongaarne, 75 rij, 78 Egyptische zonnegod, 79 gewicht (afk.), 80 uiterlijke gedaan te, 81 dakbedekking, 82 reeds, 83 broeikas, 86 keur, 89 op een andere plaats, 90 Javaans vorstenverblijf. Verticaal: 1 plaats in Noord- Holland, 2 specerij, 3 naamloze ven nootschap (Duitse afk.), 4 het Ro meinse rijk (afk.), 5 Indische winkel. 7 huidverharding, 8 titel (afk.), 9 ners. voorn., 10 Afrikaans inboorling. 11 talmen, 16 noot, 17 wedstrijd, 19 tijding, 20 voertuig, 23 lekkernij, 25 ambachtsman, 28 klipgeit, 30 pers. voorn., 31 mislukking, 32 lengtemaat, 34 bloedvat, 36 vouwen inleggen, v37 optekenen, 40 denkbeeld, 42 appel, 44 vóór, 45 landtong, 48 rivier in Duits land, 52 toestemming. 54 verward spreken, 56 verbond, 57 werkplaats van een ambachtsman, 60 verfstof, 61 pers. voorn., 62 lidwoord, 63 zeevis, 65 beschimpen, 67 vistuig, 70 muze van het minnedicht, 73 voorzetsel, 74 noot, 76 titel (afk.), 77 poets, 84 eer waarde heer (Lat. afk.), 85 noot, 87 noot, 88 hetzelfde (afk.). DWAASSBOERT RAAFZUSSLOE ADIHERIKKEG GEAASSKOERE ONTVREEMDEN NAEEDAPEELS DlTNUNENGAL EDAMOCTDIVA RAKETEGELAG MA DE PROEVEN met vorig jaar reeds ingezaaide gewassen wel ke geslaagd zijn heeft men thans het gehele nieuw—<rworven land in gezaaid. Met koolzaad heeft men 800 h.a. ingezaaid, met wintertarwe 200 h.a. en 200 h.a. met gerst en lupine. Met deze bebouwing is men een jaar vóór op het oorspronkelijk schema en de opbrengst van deze 1200 h.a. inge zaaide landbouwgrond zal voor het Rijk straks een welkome winst bedui den. Verheugend is het, te bedenken, dat volgend jaar de oogst over de nieuwe Braakmanwegen zal worden afgevoerd! NOG GEEN PROVINCIALE PLANNEN fyAJAAR 1954 is de Braakman een jonge polder, doorsneden met een uitstekende middenweg. Maar dan? De blijdschap van Zeeuwsch- Vlaanderen over dit nieuw-verwor- ven land wordt enigermate getem perd door de helaas niet ongerecht vaardigde angst, dat, wanneer Rijks waterstaat zich na volbrachte arbeid terugtrekt, de streek met 'n dwaas doelloos stuk weg, de middenweg, zit te kijken. Het woord is dan aan Provinciale Waterstaat, welke instantie zich zal moeten wijden aan de aansluitingen op deze middenweg, zodat Zeeuwsch- Vlaanderen zijn met recht verlangde Oost-West-verbinding verkrijgt. Er is nog geen woord gesproken over deze wegtracé's. Van enig plan tot het maken van de Zeeuwsch- Vlaamse middenweg (want met de enkele kilometers in de Braakman polder is men er niet!) Is nog niets bekend. Zal, zo vraagt men zich in Zeeuwsch Vlaanderen met bezorgdheid af, dit provinciale plan, aansluitend op de nu haast gereed gekomen Braakmanwer ken tijdig ontwikkeld en uitgevoerd worden? Of gaat men hier de boot missen? Nu het zo ver is, dient men toch wel enige haast te maken. Velen spre ken er hun bevreemding over uit, dat het rond de voltooiing van de mid denweg zo stil blijft. Men heeft geijverd voor de aanleg van een middenweg, welke Oost en West met elkaar verbindt, maar het is niet de be doeling geweest dat Zeeuwsch- Vlaanderen een stukje van en kele kilometers zou krijgen. Een stuk weg zonder toegang, zonder begin en zonder einde! Daaraan heeft men evenveel als bijvoorbeeld aan een brug-seg- ment midden in een brede rivier. Zeeuwsch-Vlaanderen wacht dus op de bevoegde provinciale instanties (Advertentie) Bekende Schriftelijke Cursus. N tegenspraak tot anderslui- dende berichten verspreid oor mensen die doorgaans niet o te fijn ge-informeerd zijn, *an ik u mededelen dat de t;ne™:nnaar van het groot na tionaal concours op Harwich, fl to?11-16 Breda' van Zondag béide zit'» Spijt niet in Hooger" dnrh - n evenmin in Dongen, vlogen datdl ift 6r V°°r ge" lid vl de,rook er af vloog), „Prinses Ire^T* ilt;ne te Roermond. De wakkere vogel heeft vijf uur de wijde watervlakten van het kattegat en door mistbanken die op sommige plaatsen zo dik waren, dat hij zijn eigen neus- doppen niet kon onderscheiden, hij stond tot vijf gulden en voor de koningspoule en maakt nog juist 1004 meter daarmee de juistheid onderschrijvend van oude ervaringsfeit dat er altijd pauwstaartjes zijn die er door heen komen en hun kilometer weten aan te houden. Met dit schone voorbeeld van moed en doorzettingskracht voor ogen, zal gezagvoerder Kooper van de K.L.M. Liftmaster, ook niet in de Syrische woestijn gaan staan te liften, doch hem veeleer een extra duwken op z'n staart geven, dat hij die Engelsman nen, Russen cn Amerikanen, ik weet trouwens niet wat er allemaal mee reest, uit het zicht vliegt. De schitterende -Vespa-scooler gaat dit jaar dus naar Limburg. Nou en de 2e prijs zit daar niet ver vandaan, namelijk te Heer bij Maastricht ,bij een zekere Ramakers, vermoedelijk van de Haagse hopjes, zijn duif stond tot een gulden. Nummer 3 valt in Os- sendrecht bij mijn oude vriend De Laat, wat spijtig, aldus spr. dat hij niet een half uurken eerder afgeko men is, dan had ik die Limburgse duiven nog niet zien slaanDe 4e prijs valt eens te meer in Heer en wel bij de heer J. Puts; verder waren de rekenaars op het moment dat ik dit schrijf nog niet gekomen. Piet Lambregts, katslein in de Van Goorstraat te Breda zit te kwart voor twee en wint de schitterende prijs Van Doorn, zijnde een rookworst, ik bedoel stèl. Vroege duiven werden al hier gepakt door de heren C. Steijlen en Jules van Boxtel, waarvoor mede, onze hartelijke gelukwensen. Naar ik verneem is de strijd gestre den en is er Zaterdag a.s. van 6 tot 8 uur voor de laatste maal gelegen heid bij de heer Schuurmans (Tiest) zijn constateur af te halen. Men houde er rekening mede, dat klokken, die niet worden afgehaald, voor eigen rekening en risico in het bondslokaal blijven hangen, zodus dat bestuur noch gérant enige aansprakelijkheid op hun rug kunnen nemen voor even tueel zoekraken. Zondag 11 October houden de „On derduikers" haar maandelijkse verga dering in de Leuvenaarstraat. Aller opkomst dringend gewenst, er staan zeer belangrijke punten op het pro gram wegens de Grote Bredase Kam pioenendag op 20 December a.s. Par keerterrein voor autobussen zijn reeds in aanvraag bij B. en W. CONCOURSKE Fte Verenigde Bergen op Zoomse Postduivenhouders zaten met een concourske van 121 duiven op Maas- stricht: 1 L. Almekinders, 2 C A, 3 L. Havermans, 4 H. Bogers 5 F Geers, 6 J. Tempelaars, 7 F. Alleman' 8 en 9 P. Groenewegen, 10 Ko Nuijten' De medaille geschonken door de „Luchtgids te Halsteren, wordt ge wonnen door dhr. Almekinders (na felle strijd met dhr. Alleman). En dan vraag ik vervolgens even speciale attentie voor de onderstaande vijf generaal-kampiocnen: 1 M P Buuron 5279 p., 2 F. Alleman 5190 p.i 3 J. Dingemans 5085 p„ 4 J. Weischot 4915 p„ 5 Dook de Nijs 4770 p. AUe winnaars en kampioenen een extra pluim. Op tijd en stond hoop ik over deze Bergse cracks in deze veelgele zen rubriek een stukje van onder mijn snor te laten knetteren. 't Wordt dun met de uitslagen, maar ik heb er toch nog een paar: Kaatsheuvel: Parkeston: 1 J. van Beers, 2 5 14 cn 24 L. van Geel, 3 en 16 Jan Vloemans, 4 L. de Bondt, 6 W. van Heijst, 7 A. Snoeren, 8 J. van Ricl, 9 J. Hamers. 10 G. Grootswagers, 11 en 13 P. Zijlmans, 12 L. Mosselveld. 15 Frans van der Linden, enz. In Ulvenhout had de ongenaakbare bakker Van Dorst er drie mee en drie aan de kop, de eerste te 2.08. Ook Jantje en Kest Martens zaten er weer met hun tractement tussen. Het T.B.C.concours van de maat schappij „Voorwaarts" te Nieuw- Vosscmeer, onder de bezielende lei ding van Koosje Laane heeft niet minder dan f 334 opgebracht. Mij dunkt, voor zo'n door de watersnood getroffen gemeente, is dat een extra vermelding waard. Op Mons pakte Th. Bax van Noten- daal met de late jonge duiven nog gauw even 1 en 4 en Pietje van Oeve- len van de Heense Molen met de oude: 1 en 2. Dintcloord „De Luchtbal", alhier, gaat Piet Mangelaars er de laatste tijd nogal tegenaan hangen: 1 P. Man gelaars, 2 9 12 C. van der Wegen, 3 L. Hartman, 4 J. de Zwart, 5 Spaar de Geus, 6 A. J. Nieuwland, 7 KI. de Zwart, 8 G. Krebbekx, 10 en 11 A. Bezemer, enz. In de machtige maatschappij „De Vliegsport" te Steenbergen was de laatste uitslag van het seizoen als volgt: 1 4 en 8 Th. de Groot, 2 en 11 Kees Rommens, 3 5 en 6 J. Dixco, 7 en 14 Piet van Kelle, 9 A. Peters, 10 Adr. Brouwers, enz. Het kampioenschap over alle vluch ten wordt hier op formidabele wijze gewonnen door Th. de Groot, die ze van 't jaar weer klappen heeft gege ven om van te rillen. Ik heb zijn dui ven eens bij mekaar gezet in 1947 en daar kwamen de kampioenen van voort, met mijn dank heer De Groot voor de gratis reclame, er zijn er ook die, als ze eenmaal op het paard zit ten .beweren den Dikken Bruinen kent een duif niet uit een ekster. Doch u waarde vriend, noemt het kind bij de naam en daarom mag ik niet nalaten u van deze plaats van harte te feliciteren met de kroon die u dit jaar op het werk gezet hebt, doe zo voort tot in lengte van dagen. In de C.C. Gecrtruidenberg cn om streken, waar door de drieduizend liefhebbers zitten, ziet het totaal beeld er als volgt uit: Oude duiven, vitesse, per hok: 1 P. de Keijzer 4915 p., 2 Jac. Hoevenaars 4816 p., 3 A. Bax 4808 p., Idem per duif 1 A. Bax 1856 p., 2 C. Broeders 1609 p., 3 P. de Keijzer 1606 p., Fond per hok: 1 H. Rolff? 2881 p., 2 J. de Borst 2286 p., 3 C. Blok 2081 p., Idem per duif: 1 J. de Borst 935 p.. 2 J. de Wijs 913 p., 3 A. de Rooij 902 p. Jonge duiven, per hok: 1 A. Bax 3934 p., 2 H. Rolffs 3789 p., 3 Fr. Voer- mans 3644 p., Idem per duif: 1 A. Smits 1225 p., 2 H. Rolffs 1221 p., 3 P. de Keijzer 1210 p. Gcneraal-kampioen H. Rolffs met 11.178 p., het is liu reeds voor de 2de keer in drie jaar tijd, dat deze persoon er zo ongenadig tegen aan gaat. Onze gelukwensen. IN BELGIë Liet officieel nationaal kampioen- schap van de Belgische Duiven- liefhebbersbond met 300.000 leden, werd deze week eveneens gepubli ceerd, een ranglijst van semi of hele professionals, en gedoodverfde wereld kampioenen. Ze zitten bijna alle in de Vlaan ders, alleen de beroemde gebr. de Scheemaecker, die dit jar het ko ningschap wonnen in de Antwerpse Union zitten er nog met hun tracte ment tussen, doch niet dan na uiterst zware strijd op de fond. Ziehier de namen en adressen van deze illustere persoonlijkheden: 1 Ju- lien Mathijs te Vichte, van beroep textielfabrikant, ik heb hem dezer dagen weer eens met een bezoek ver eerd en zijnen „Vooruit" de beste duif van de wereld, nog eens nauw keurig bevoeld en bekeken. Een volle ontzettend zwaar gespierde duif, waar geen putteken in te duwen is met eenvoudig vuilgrijs oog. Hij won dit jaar de le nationaal Brive (een uur los) en de 5e nationaal St. Vincent; 2 Gebr. Creemers te Ronsse (le St. Vin cent en 16e Brive), 3 Omer Nolf te Bissegem (6e Carcasonne, 19e Angou- lème, 12e St. Vincent), 4 Joseph Por- tois te Ronsse, die ook in Nederland welbekend is (17e Carcassone, 24e St. Vincent), 5 Oscar Devriendt te Moere (24e Carcassone, 2e St. Vincent). 6 Abel Vincke te Geluwe, 7 Gebr. Him- pe te Desselgem, 8 André van den Bruane te Lauwe. 9 Robert Lefebvre te Harelbeke, 10 Gebr. Roose te Leke. 11 Daniel Labeeuw te Bissegem, 12 Gebr. van der Espt te Leffinge, 13 Marcel Desmet te Waregem, 14 Albert Bauttens te Leffinge, 15 H. Mullie te Moeskroen, 16 Deschamps-van Hasten te Lauwe (3e Carcassone, 7e St. Vin cent), 17 Jules van Daele te Korte- mark, 18 Leon Cauwelier te Moors lede, 19 Gebr. de Scheemaecker te Antwerpen, 20 Santens-de Keijzer te Oudenaerde. Dit waren de Coppi's en Bartali's, de Van Esten en Woutje Wagtmansen van de duivensport. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1953 | | pagina 9