Om de afwerking van Haarlems ..ST. BAVO" GEWEZEN MAU-MAU ontvluchtte het TERRORISME DUIZENDEN RATTEN VRETEN AAN FRANKRIJK W&Telde1»6!0^ maa,i ti»r» «g, U ERKENT DE PAUS Crete firdrUmm ixwt kleine mensen Hij heeft echter ook een hard oordeel over de blanken Geschiedenis in krantenstijl ZUINIG Recepten van 4000 jaar geleden Schade bedraagt jaarlijks milliarden BOORKERNEN BEWAREN! DAGBLAD DE STEM VAN Vele geslachten sullen er nog aan moeten helpen Gegronde redenen Merkwaardige ontmoeting van een Witte Pater Ondraaglijke plaag teistert stad en land Frontberichten over Hannibal Maastrichtse rattenvanger v> Het was genoeg om een priester in Rusland te veroordelen r\E PLEBAAN van Haarlems kathedraal, de zeereerw. heer Agterof, U viel op de persconferentie, welke hij belegd had met de redacteuren van det katholieke dagbladen in het Hollands-Zeeuwse bisdom al da- I-O fle deur in huis, toen hij na zijn meedeling, dat het doel der bespreking propagering dér afwerking en versiering van de kathedraal was de critiek ontzenuwde, welke waarschijnlijk tegen deze plannen zal rijzen INDERDAAD lijkt het vreemd, dat, waar de versiering van de gewone parochie-kerken in Haarlems bisdom, met het oog op de noodzakelijke ker kenbouw. aan voorwaarden is gebon den. de bisschop zijn eigen kerk wel in het kunstzinnige wil laten afwer ken. Toch zijn hiervoor gegronde rede nen Toen de kathedraal in 1948 vijf tig jaar bestond, zijn er door vereni gingen en particulieren vele giften ge schonken voor de afwerking en ver siering van bedoeld gebouw, dat, toen tot basiliek verheven werd. Ook voor die tijd waren door het gelovig volk fondsen voor dat doel ge vormd, maar de oorlog en de zeer moeilijke na-oorlogse jaren, waren oorzaak, dat het verder voortwerken aan de kathedraal werd stilgelegd. Het is niet geoorloofd wijzigingen te brengen in de bestemming, welke destijds de schenkers hebben bepaald en omdat het er niet naar uitziet, dat de tijden goedkoper worden en de kunstenaars ook moeten leven, werd besloten de in vroegere jaren verza melde giften thans te besteden. MAJESTUEUS MONUMENT wijzen de Kruiswegstaties. In 1925 ont wierp Han Bijvoet de eerste on pas nu; na 28 jaar kon de laatste aange bracht worden. Het is gelukkig een uniek kunstwerk geworden en bestaat uit in mozaïek-vorm door de ..Porce- leyne Fles" gebakken tegenfragmen- ten. De voorstellingen, beheerst van vorm en klem-, ademen een diep reli gieuze sfeer. Omdat de kunstenaar zich. zoals hij ons zei. persoonlijk niet heeft willen plaatsen tussen Christus en zijn Passie, onthield hij zich van al te kras realisme, wat de wijding zeer bevordert. WAT EB GEDAAN ZAL WORDEN lig afsterven, een actie ontplooid in het bisdom om eindelijk, na 55 jaar, te komen tot een waardig monumen taal beeld van St. Bavo, de patroon heilige in de kathedraal. Reeds onder plebaan Filbry heeft Termote een ontwerp hiervoor gemaakt Dan zou er een begin gemaakt zijn met de bouw van het grote orgel op de ach tertribune. zoals de kathedrale ba siliek van St. Jan in Den Bosch wat de orgelraad met klem adviseerde. Hiervoor was een gerede aanleiding geweest in het begin van dit jaar. toen het orgel totaal versleten bleek. Men heeft zich tevreden gesteld met een grondige restauratie en een be perkte uitbreiding van het bestaande orgel. Dan zouden meteen de ramen van het schip met gebrandschilderd glas zi.in voorzien, nu deze ramen alle op nieuw in het lood gezet moeten wor den, omdat bij de krachtige wester stormen de ramen levensgevaarlijk worden, zoals gebleken is bij de storm ramp van 1 Febr j.l. toen er een be zweek. MEER BELANGSTELLING GEWENST deeds in zijn onafgewerkte toe- stand is de Sint Bavo buiten en binnen van zulk een schoonheid, dat buitenlanders bij honderden de reis naar Haarlem maken Opvallend is wel. dat er in het eigen bisdom zo wei nig belangstelling voor bestaat. Om meer Bekendheid te geven aan de kathedraal, worden rondgangen gehouden onder deskundige leiding van de heer J. Beyk die ook bereid is lezingen met lichtbeelden te hou den. waar men er om verzoekt. Tenslotte vertelde plebaan Agterof nog iets over het in 1945 opgerichtte St. Bavo-gilde waar ieder lid van kan worden, tegen 'n geringe jaarlijk se bijdrage en welk gilde eveneens de afwerking van Cuypers schone schep ping. met kracht nastreeft (Advertentie) SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Oudste medische handboek QELEERDEN aan de Universiteit te Philadelphia zijn er in geslaagd een 4000 jaar oud medicijnenhoek te ontcijferen van een Sumerische kleitafel, die zich in het Museum van de Universiteit bevindt. Voor zover bekend, is dit het oud ste medische handboek ter wereld. De kleitafel werd ruim 50 jaar geleden te Nippoer in laak gevonden. Dr Sa muel Noah Kramer cn Dr Martin Le vey, die het schrift van de Sumeri sche arts leesbaar wisten te maken, verklaarden, dat hij de kleitafel aan beide zijden heeft beschreven met een puntig riet. In het Sumerische schrift van 2100 vóór Christus geeft hij een aantal recepten, maar het is niet mo gelijk, om de therapeutische waarde daarvan vast te stellen, omdat er niet bij staat, voor welke ziekte ze gelden. De meeste ingrediënten, die in dit oude handboek worden genoemd, zijn van plantaardige oorsprong, zoals mir te, duivelsdrek en thijm. Veel gebruik moet ook gemaakt worden van bomen als de wilg, de den, de pereboom, de vijgeboom en de dadelpalm. Verder beveelt hij melk aan, zout, salpeter, schildpadhoorn en slangenhuiden. Het grootste deel van de medicijnen moest ingenomen worden met bier, om het smakelijk te maken. De botanische be standdelen werden gemaakt uit het zaad, de wortel, de takken, de schors of de hars, en men vermoedt, dat er. evenals tegenwoordig, voorraden van werden aangehouden, hetzij gedroogd of in poedervorm, Dr Levey acht het toch niet waarschijnlijk, dat de the rapeutische waarde van deze recep ten erg groot is geweest, omdat de Sumerische artsen weinig of geen ge bruik maakten van experiment en con trole. Opmerkelijk was evenwel, dat zij in geen enkel recept hun toevlucht nemen tot magische bezwering of to venarij. „Nergens staat er een god of een demon genoemd", zei Dr Kramer, „het is een verrasend feit. dat dit docu ment in klei, de oudste bladzijde uit de geschiedenis der medicijnen, die tot dusver ontdekt is, volkomen vrij is van de mystieke en irrationele ele menten, die de Babylonische genees kunde later zou overwoekeren". gELOEM was een Mau-Mau, die wellicht door mijn tijdi ge tussenkomst aan de strop ontsnapte. Nu hij zich in veili ge oorden met de beschaving aan 't verzoenen is, mag ik zijn lotgevallen wel eens in het kort vertellen, aldus begint een Witte Pater een belangwekkend ver haal in de annalen van de Afri kaanse Missie. TK ontmoette hem niet ver van onze missiepost bij het spoorwegstation Kigoma. Hij scheen de physische en morele uitputting nabij. Hii zocht naar veiligheid rust en vrede. Dat meende ik tenminste uit zijn verwar rende taai te mogen opmaken. Ik heb de bal toen niet misgeslagen Na hem enkele dagen als een twee de vader te hebben verzorgd, kwam ik achter zijn geheim. Beloem was op de vlucht voor de Mau's. In zijn ge val verkeerden er wellicht honder den, maar weinigen geraakten heel huids door de gevaarlijke zóne aan de Oostelijke zijde van Kigoma. Het was in de tijd dat er een beruchte bood schap de ronde deed. die ongeveer luidde als volgt: „Wij zweren dat de bestrijders van onze zaak zullen vernietigd worden en dat wij hun handen zullen aan eensnoeren met de zenuwen, die wij van hun ribben hebben gescheurd. Alle knechten der blanken zullen de ogen worden uitgestoken en het hoofd afgehakt". Beloem verafschuwde dit barbaars fondsen zullen 17 R is nog meer dat de afwerking rechtvaardigt. De kathedraal is de hoofdkerk van het bisdom waarin de zetel, de cethedra van de bisschop staat. In deze kathedraal worden de bisschoppen van het bisdom gewijd; hier wijdt men ook op Witte Donder dag de H.H. Oliën voor alle parochies van het diocees; hier houdt de bis schop zijn officiële predikaties en hier worden de Synoden gehouden. Daarom behoort deze kerk. het levend hart van het bisdom, een majestueus monument te zijn. Hoeveel reeds werd gedaan om dit majestueuze te benaderen: het is er nog ver van. dat dit bereikt is. Zó om vangrijk is de afwerking, dat er vele geslachten aan zullen moeten helpen. De schatting is 150 jaar! Voor de 16 kapellen bijvoorbeeld zijn de meeste nog niet geheel gereed en is de aan kleding zo pover, dat &e waardigheid van het geheel er door in het gedrang komt. Het is een ere-zaak van alle katho lieken in Haarlems bisdom, hun steun te geven aan deze zaak. T 1IT de aanwezige binnen afzienbare tijd nog tot stand komen: De gedeeltelijke inrich ting van de H. Carolus Borromeus-, St. Franciscus- en H. Aloysius-kapel- len. resp. geschenken van de saecu- liere geestelijkheid; de St. Franciscus- orden en congregaties en de jeugdbe weging. De K.A.B. en Hanze in het bisdom hebben beide, bij het naderen van een jubileum in hun kring, gemeend een geschenk van dankbaarheid te moeten geven aan hun kathedraal en sparen meteen giften voor de kerkenbouw. De K.A.B. gaf opdracht voor de voltooiing van de St. Willibrordkapel aan vier kunstenaars en de Hanze vertrouwde het Han Bijvoet toe om boven het Hanze-altaar een grote en grootse muurschildering aan te bren gen. Tot stand zijn reeds gekomen de wondermooie muurschildering boven de Mariapoort, bestaande uit twee fresco's: de Blijde boodschap en de Bruiloft van Kana. waarin Bijvoet zichzelf heeft overtroffen. Het zijn geschenken van de kath. Onderwij zersvereniging „St, Augustinus" en van de Aartsbroederschap der H. Fa milie. Voorts bracht Charles Vos verschil lende reliëfbeelden aan. waarvoor het geld werd bijeengebracht bij het 40- jarig priesterfeest van mgr. Filbry, de vorige plebaan. WAT NOG RUSTEN BLIJFT (Van onze Parijse correspondent) TVJIMMER heeft Frankrijk een rattenplaag gekend zoals nu, Het goede land heeft ongetwijfeld meer ratten dan inwoners. De schade, welke dit millioenenleger veroorzaakt ,is bij geen benade ring te schatten. Men beweert echter dat men er ieder jaar enige tienduizenden woningen voor zou kunnen bouwen. JNDIEN niet alle krachten ingespan nen moesten worden voor de ker- I kenbouw dan had men in dit jaar van Hoe moeizaam het vaak gaat, be- het 12e eeuwfeest van St. Bavo's za- ,,LIeeI Italië door Hannibal veroverd" .,70.000 Romeinen gesneuveld". Deze koppen kan men lezen in een nieuw Duits tijdschrift, dat hier vlot wordt verkocht. Het heet „Nieuwsblad voor wereld geschiedenis" en wordt geredigeerd en uitgegeven door de 41-jarlge uitge ver, Alfred Wilheim, die op de idee is gekomen, geschiedenis te onderwij zen op een nieuwe frisse wijze. De verkoop van het eerste nummer van zijn tijdschrift wijst op succes. De geschiedenis wordt in het perio diek van Wilheim beschreven zoals eer. grote-stads-krant het laatste nieuws brengt. Opvallende koppen trekken de aan dacht van de lezer, foto's en kaartjes verluchten de voorpagina en in hoofd artikelen worden de nieuwsberichten toegelicht. Het eerste nummer, gedateerd der de eeuw voor Christus" beschrijft in .frontberichten" de slag bij Cannae, waar de Romeinen een beslissende ne derlaag leden tegen de met olifanten opererende legers van Hannibal In een hoofdartikel wordt commen taar geleverd op de sombere militaire politieke vooruitzichten van het ST5,,™*.* en onder „laatste Ftankm. maakt een -bulletin" uit nie,™ eewag van 'n ..dreigend waw e" ln GalM® riiek vififU® voornemens zijn perio- SetalhePefVaar 16 WW oplage van hebbenIeziinU1W^rf0nderwiisautorlteiten bureaucratie mo« hll no? ve€l zijn hoofdd^h"nenhii né's te winnen bereiw wone Duitse krant Van een se" reScteufen hele dagen door methéU j. brengt archieven en bibliotheken len in zijn berichten schrijft to '°°r h« Hij hoopt ook spoedig advertenties te krijgen. „Zakenlieden vinden in mijn blad een prachtige gelegenheid voor interessante advertenties" zegt hij. „Zij kunnen b.v. sportvaartuigen adverteren naast Romeinse oorlogs scheepjes, scheermesjes naast baardi ge Grieke politicus en oude zaken die b.v. in Bismarck's tijd zijn opgericht kunnen zelfs hun eerste matrijzen ge bruiken." Wilheim is op het denkbeeld geko men geschiedenis te onderwijzen op de manier van modern nieuws door- da „de geschiedenislessen in de scho len zo droog zijn". De belangstelling moet worden opgewekt door kleur te geven aan de historische feiten. De geschiedenis moet even prettig lees baar zijn als een hedendaags nieuws bericht De verbeelding van de leer lingen moet worden geprikkeld" vindt hij. Pachters van krantenkiosken heb ben medegedeeld dat het eerste num mer zo goed als uitverkocht is. maar een van hen vertelde, dat de meeste kopers volwassenen waren. o JN honderden dorpen en gehuchten is het houden van kleinvee een ris kante zaak geworden. Konijnen, kui kens en bijna volwassen kippen vor- S1?? heerlijke rattendiners. z-elfs bij uw correspondent deden ze een geslaagde aanval, roofden drie nesten jonge konijnen weg en ver minderden daarna zijn kuikenstapel van 98 tot., twee, waarmee de mooie droom van verse eitjes bij het ontbijt was uitgedroomd. Indien Zeeland een percent van de Franse ratten zou krij- f5? en wie ze£t, dat ze straks niet emigreren, zou 't met de dijken, mits gaders de polders en hun bewoners gauw gedaan zijn. VAN ALLES GEPROBEERD MCn h®eft van alles geprobeerd, doch w„Zu r Veel rJesultaat- Heerlijke boterhammen, goed besmeerd met ar senicum laten de diertjes dood gewoon liggen Even heeft men ver ondersteld, dat de myxomatose ook reze plaag zouden opruimen, doch de ratten bleken volkomen immuun te zijn. Mijn buurman, die 'n tuintje heeft met een riviertje en veel on kruid, waarin de ratten zich blijkbaar uitstekend amuseerden, probeerde 't met honden. Hij schafte zich zes felle rattenvangers aan. De eerste nacht overmeesterden de trouwe viervoeters bijna zestig ratten de tweede nacht 38, de derde nacht 14 en daarna was het gedaan. De hon den hadden er genoeg van. Hij zei me- „Na de drievoudige moordpartij heb ik nog meer ratten dan ooit tevoren. Op klaarlichte dag wandelen ze in ge sloten gelederen over het erf. Des nachts maken ze zo'n kabaal, dat ik er niet van kan slapen IN GESLOTEN GELEDEREN (~)ok in Argenteuil marcheren ze in gesloten gelederen! Dit lieve stad je, een steenworp ten Noorden van Parijs, bezit namelijk een overlaadsta- tion van de spoorwegen plus een slachthuis. De geur van het bloed en de levensmiddelen schijnen de ratten aan te trekken. Sedert maanden heerst er hier een ongekende ratten plaag. Op klaarlichte dag wandelen ze met honderden door de straten. Bij de poelier schaken ze onschul dige, dode kippen. Bij de bakker springen ze op de toonbank. Iedere nacht is er feest in het goederensta tion en het slachthuis, waar balen sui ker, tonnen boter, meelproducten, ont bijtkoek, stapels koekjes, pootaardap- pelen en vlees van eerste kwaliteit worden soldaat gemaakt. Ten einde raad heeft de burgemeester van Ar genteuil naar Maastricht geschreven, waar de Nederlandse rattenvanger J. Olischlager woont, die beloofd heeft begin October naar Argenteuil te ko men om de ratten eens mores te le ren en finaal te verdelgen. De verwachtingen zijn hoog ge spannen. Het gemeentebestuur en de bevolking staan gereed om de Maas trichtenaar te ontvangen. Hjj is hun laatste hoop. Eenieder vraagt zich af hoe de Nederlander het klaar wil spe len. Herhaaldelijk vraagt men of hjj nog met een fluit werkt. De burgemeester zelf is beter op de hoogte. Hij zei ons volledig ver trouwen te hebben in de heer Oli schlager. Zeker is in ieder geval, dat als de Maastrichtenaar er in slaagt om Argenteuil rattenvrij te maken er in Frankrijk een geweldig arbeidster rein voor hem braak ligt. Na Argen teuil zal men hem roepen in Parijs, in Bretagne, in Chateaufort en Char- tres en in duizend andere plaatsen en streken. Misschien komt het zover, dat ook het erf van uw correspondent rattenvrij wordt. Dan gaan we weer kuikens kopen. Dan dromen we weer van verse uitjes bij het ontbijt. Maar tot nu toe marcheren ze nog steeds ;ngesloten gelederen, bij tiental len. Bij honderden, bij duizenden en millioenen. (Van onze onderwijsmedewerker) jyjUDDEMA houdt er wel van, om zijn lessen wat op te fleuren. Zo was hij nu, in navolging van vele collega's, ook begonnen met de kinderen een verzameling te laten aanleggen van knipsels en te keningen, die bij de aardrijkskundelessen behoor den. Er waren er al, die hele voorraden aansleep ten. Ze knipten thuis kranten en tijdschriften aan flarden; verontruste ouders kwamen vragen, wat dat voor een soort huiswerk was, dat nu ineens in de mode was; maar tenslotte werd dan toch dt ongebreidelde verzamellust van de leerlingen toi normale proporties teruggebracht. En toen kwam dan de grote dag, dat ieder kind de goedgekeur de onderdelen van zijn verzameling mocht sorte ren, inplakken en van commentaar voorzien. Daar voor was een schrift nodig. Cijffers had gezegd. „We zitten krap in de centen, man. Probeer liefst maar eerst eens, of de ouders er wellicht een dubbeltje voor over hebben, om hun kind een schrift cadeau te doen." Voorzichtig gaf Muddema de boodschap mee naar huis: vragen of je een stevig schrift mag kopen. Maar denk er om: de meester heeft niet gezegd, dat het moet! Hij heeft gevraagd of het mag! Zoals steeds bleken de ouders de kwaadsten niet. Binnen enkele dagen waren alle kinderen voorzien van cahiers. Sommigen zelfs van hele dure, met een spiraal in de rug. Alle kinderen ja, behalve Tonny Garris Tonny zat zelfs na vijf dagen nog zonder schrift te kijken en haar antwoorden op Muddema's vra- len klonken heel verward; het mocht niet; het mocht wel; over een week kreeg ze er ook een. ze had een kwartje voor een schrift gekregen ei net weer verloren. Telkens een ander verhaal. Eerlijk gezegd: Muddema vertrouwde het niet zo best. Misschien had Tonny het schriften ,'eld wel versnoept. Diezelfde avond gaf hij Tonny een briefje mee met beleefde vraag, of zijn vreet zoms gegrond kon zijn. Daags daarna leverde de kleine meid prompt het antwoord af: „M.H., Tonny krijgt van mij geen schriften. Want ik moet eersi al dat papier opmaken. Ik heb nog teveel liggen Hoogachtend, M. Garris." [TN toen kwam de aap uit de mouw; Tonny had al een week lang een namaak-schrift in haar kastje. Maar ze durfde er niet mee voor de dag te komen, omdat de andere kinderen met zulke mooie cahiers pronkten. Het exemplaar van Tonny be stond uit een aantal papieren uit de distributie- tijd, in tweeën geknipt en met een touwtje aan sikaar geregen. Het papier was totaal ongeschikt >m beschreven te worden en er stonden bovendien het eens lijnen op. Muddema keek het pseudo-schrift eens «inzend aan en stopte toen in het speelkwartier ;auw een schrift uit zijn voorraad in Tonny's zastje. Toen de plakles een aanvang nam, keek iet meisje verwonderd van het schrift in haar castje naar de meester. Maar die gaf alleen een cnipoogje en zei verder niets. De zuinigheid van noeder Garces had haar kind gelukkig niet be- chaamd gezet. Maar hoe hoog de angst daarvoor het kind rekweld had, merkte Muddema wel, toen Tonny bij het uitgaan van de klas stilletjes tegen hem fluisterde: „Ik vind u een fijne meester." geweld, deze huiveringwekkende Mau- Mau-taal OP DE VLUCHT ]~)AAROM vluchtte hij uit hun ge- lederen. Maar hij toonde even min sympathie voor de Kikoejoe's, die met Europese wapens zijn broe ders hielpen verdelgen. „Broedermoord!" knikte hij af en toe. ..Kaïn en Abel! Dat mag toch niet. worden geduld Deze woorden wezen er op, dat de ze wilde toch eens met het Evangelie in contact was gekomen. Maar hoe? Waar? Wanneer? Ik zou het nooit te weten komen Eenmaal opgemonterd bleek Be loem geen rustige gast meer te zijn En ik beken eerlijk: een arme missio naris kan zich in zulke verlaten oor den ook de weelde van het gastheer schap niet tot in het oneindige blij ven veroorloven Ik dacht een hele nacht na over de toekomst van deze jongen Daarin ligt toch het doel van onze missietaak ik kon hem niet bij mij houden, want dat betekende on getwijfeld een risico voor de missie, maar van de andere kant kon ik hem ook moeilijk prijsgeven aan de geva ren van de jungle STOUTMOEDIGE OPLOSSING zich al lange tijd verzoend De boot schrikte hem niet af. Wel het vlieg tuig! VREES VOOR DE ENGELSEN' 7AG ik in hem een apostel? Mijn vurige gebeden tot de Heilige Geest brachten een stoutmoedige op lossing: Ik zou Beloem sturen naar een vriend in België, die financieel en moreel in staat was het gezelschap van zulke zwarte te dragen. Ik meende niet eens het „ja-woord" van mijn vriend van doen te heb ben. Over zulke zaken hadden wij steeds dezelfde opinie. Ik verrichtte apostolaat in Afrika en hij kon nu hetzelfde doen in Europa! Toen ik Beloem 's morgens vroeg wat hij van mijn voorstel dacht, kwam er geen antwoord. Hij wandel de een poosje op en neer in het ver trek en toen opeens drukte hij mij de hand: „Aangenomen, Pater! Europa goed. Rijk, Beloem terugkeren bevrijding" Een ogenblik verscheen er een vol dane uitdrukking op zijn stoer ge laat. zou hij werkelijk gelukkig zijn? Ik had nog dringende zaken te Nairo bi en te Mickay te regelen en wij reisden samen met een klein gezel schap naar Mombasa waar Beloem zich op het eerstvolgende schip voor Antwerpen zou inschepen. Deze tocht "Te Nairobi verliet Beloem zijn ka- 1 mer niet. Scheen hij vrees te koesteren voor de Engelsen? Het leek er toch op, want hij stelde mi.i onder meer de vraag waarom de ene Europeaan met het Liefdeboek (Evangelie) komt en de andere met een revolver. Ik legde hem in het kort het verschil uit tussen het be keringswerk en de militaire of poli tieke bezeting. Beloem gaf het niet op. Hij schilderde de scherpe tegen stellingen in een stad als Nai robi, waar de Engelsen in de nacht-bars op één nacht zoveel geld verspillen, dat hen anders in staat zou stellen een fatsoen lijke woonwijk voor inlanders op te trekken. Was het een verontschuldi ging, toen ik hem zei, dat ook zulke toestanden maar veel minder scherp in Europa be staan? Tijdens het laatste deel van onze reis gebeurde er iets zonderlings. Plot seling was Beloem verdwenen. Het gebeurde tijdens een korte pauze in de residentie Mickey. Zou hij in het zicht van de haven de plaat hebben gepoetst? In feite had ik na Mickey geen op drachten meer te vervullen. En mijn geweten dwong mij spoedig naar de missie terug te keren, hoe zeer mijn hart ook naar nieuws over Beloem snakte. Ik had mij er toch zoveel moeite voor getroost. En ik bad vurig tot de Almachtige dat deze Beloem een echte Christen zou worden en nooit in de handen van haatdragende terroristen zou terugvallen. En kijk een drietal uren later keerde hij „op zijn tenen" terug! NAAR HET GRAF VAN VADER TK meende wel recht te hebben op een beetje uitleg en hij verschafte mij een heel verslag: „Ik heb afscheid genomen van mijn vader", vertelde hij. ,.die een beetje verder begraven ligt en onder ver schrikkelijke arbeidsvoorwaarden bij uw kleurgenoten bezweken is. Het is U voorzeker aangenaam te vernemen dat ik daar gepreveld heb: ,.en ver geef ons onze schulden, gelijk wij vergeven aan onze schuldenaren" en dat ik toen gedacht heb aan de wij ze. waarop de blanken onze grond gestolen hebben onze stammen tegen eikaar opjagen, vreemde ziekten ver spreiden". Het was de langste „speech" welke hij ooit had uitgesproken. Ik heb er lang over nagedacht, toen wij verder van Mickay naar Mombasa trokken en begon het langzaam te beschou wen als een geslaagd toelatingsexa- hij ooit het eindexamen verliep gelukkig zonder incidenten, j men Zou Eerst te paard, dan per trein. Met halen? deze vervoermiddelen had Beloem Ik hoop het van harte. WOORDAT ZIJ eindelijk, na een ge vangenschap van meer dan tien jaar, het kampleven achter zich lieten, hebben de onlangs uit Rusland ontslagen krijgsgevangenen nog een maal met hun kameraad, de vroegere aalmoezenier van de 207e divisie, Karl Eurskens, in een ontroerende gods dienstplechtigheid God gedankt voor hun vrijheid en gebeden voor de nog in Rusland achtergebleven kamera den. „Karl Eurskens was meer dan een vriend", zo zei een van de ex-gevan genen, ,,hij was ook achter het prik keldraad op de eerste plaats zielzor ger". Dit was dan het einde van het har de verblijf in Rusland, waarbij de ont slagenen ieder huns weegs gingen. Ook Karl Eursken, de enige pries ter onder hen, keerde naar de gewone zielzorg terug. Evenals vele van zijn kameraden werd deze Duitse priester op 27 December 1949 in een bliksem- proces ter dood veroordeeld, waarop echter een begenadiging tot 25 jaren dwangarbeid volgde. In de dagyaarding kwam de volgen de beschuldiging voor: „Hij heeft door gebed en ceremoniën de Duitse troe pen in hun strijd tegen Rusland ge staafd". De rechter verklaarde daarop: „Per soonlijk hebt ii niets gedaan, maar u erkent de Paus als uw superieur, de zelfde Paus. die nu weer tezamen met de imperialistische machten, oproept ten strijde tegen Rusland". Pastoor Eursken werd op 19 Fe bruari 1904 geboren en was tot 1940 kapelaan van de kerk van Maria Ten hemelopneming te Stolberg. Toen hij na zijn gevangenneming de Russische autoriteiten op zijn geestelijk ambt wees, lachten deze honend en zeiden: „Een God bestaat er niet". Pater Eursken doorliep in de loop der jaren alle lijdensstaties van de Duitse krijgsgevangenen in Rusland. Zo werkte hij o.a. in de moerassen aan de weg van Saransk, werd later ingedeeld bij een landarbeidsploeg. totdat hij zwaar ziek werd, tot 107 pond vermagerde en ingedeeld bij de groep van de hopeloze ziektegevallen. Tezamen met 27 officieren en S.S.-ers werd hij vervolgens in 1949 in Boro- witschi, een middelgrote plaats tussen Moskou en Leningrad, veroordeeld. Het feit, dat hij priester was, had slechts een strafverzwarende invloed Later moest pater Eursken werken in een mijn en werd hij als verple ger in verschillende ziekenhuizen te werk gesteld. Steeds weer trachtte h;' het onmenselijke lijden van Zijn me^r gevangenen te verlichten. Tot 1951 kon hij op onopvallende wijze dagelijks de H. Mis opdragen, meestal in de wasgelegenheid of in het scheerhok. ..Toen echter werd mij dat opeens ver boden", zo vertelde pater Eursken. Toen ik ondanks dit verbod in het kamp Swerdlowsk de H. Mis trachtte te lezen, werd mij dit ten tweede ma le zonder opgaaf van reden verboden en verklaarde men mij: „Wanneer u nog een keer de Mis leest, zullen we u ergens naar toezenden, waar u het bidden wel zult verleren". Van die tijd af stond pater Eursken onder strenge bewaking. Desondanks slaagde hij er in aan alle stervenden de absolutie te geven en meermalen de biecht van de gevangenen te ho ren. Naar pater Eursken mededeelde, bevinden zich alleen al in het kamp Swerdlowsk nog 600 a 700 Duitse krijgsgevangenen. Unesco dringt erop aan gewaart u uw boorkernen? Deze misschien ietwat vreemde vraag werd door Unesco een half jaar gele den voorgelegd aan de regeringen van 69 ledenstaten. Vandaag de dag zijn 19 antwoorden binnengekomen, waarvan 9 negatief lulden. En toch is deze vraag belangrijk. Want boorkernen zijn dunne cylin ders rots, die van een diepte van en kele duizenden meters naar boven ge- brach' wprden elke keer als een boormachine zich in de aardkorst dringt op zoek naar olie, steenkool of water. En deze kernen zijn een be langrijk gegeven voor de geologen. De boormeesters bestuderen deze kernen op aanwezigheid van olie. wa ter e.d. Daarna worden ze echter weggegooid. Er worden weliswaar rapporten over opgesteld maar deze zijn aanzienlijk minder waard dan de monsters zelf bij later geologisch on derzoek Boormeesters zijn namelijk meestal geen geologen. Niet alleen zijn deze boorkernen van belang als coördinatiemiddel bij het bodemonderzoek van verschillen de landen, maar mogelijk bevatten ze ook aanwijzingen voor de aanwezig heid van mineralen, die eerst iater ontdekt of waardevol worden. Een sprekend voorbeeld hiervan is ura nium. Aan de hand van bewaarde oude monsters kan men thans zonder veel moeite bepalen waar precies uranium in de bodem zit. In Groot Brittannië werd in 1926 reeds de zogenaamde Mining Industry- Act uitgevaardigd, waarbij bepaald werd dat van alle boringen van meer dan 30 meter de monsters bewaard moesten blijven. In 1945 werd een soortgelijke wet uitgevaardigd voor waterboringen van meer dan 15 me ter. Duitsland bepaalde in 1934 dat alle bodemmonsters door geologen be studeerd moesten worden en dat de legering het recht had de boorgaten zelf opnieuw te onderzoeken. Op een tweemaandelijkse vergadering van 't Bureau voor Bodemonderzoek wor den dan de resultaten besproken Vreemd genoeg kent Amerika niet een dergelijke bepaling. En toch werden daar in 1952 maar liefst 12.425 boringen verricht. Tijdens een bijeenkomst van het raadgevend comité van Unesco voor 't onderzoek van dorre gebieden, die onlangs plaats vond, werd het vraag stuk aan de orde gesteld deze bepa lingen internationaal van kracht' te verklaren.

de Stem | 1953 | | pagina 7