Jacht op een snionne eind Mei 1944 Noodtoestand in Guyana WAAROM SJOUWT-DE SMID VAN SIRJANSLAND Z.-VLAANDEREN Bosch - Optiek DAMESMANTELS NU BOBET ZIEK IS Hardhorigen Zeer uitzonderlijke zwemster Er was een doorslag te veel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 N AG Het scheelde een ïaar» of het geheim van de invasie was verraden "SVCSS"' ■«wara.'sy moderne P. M. v. d. Walle - Hulst Britse regering trok Grondwet in Meer particuliere woningbouw Overeenstemming op essentiële punten K.L.-militairen als filmacteurs Florence Chadwick nu ook over de Hellespont Langzaam hervat zich het leven op het eiland Teitüdden van het verwoeste kerkje en de huizen, die waardeloos zijn geworden GEHECHT AAN ZIJN GROND Gouds*1 -*wemclub verliest AANBESTEDINGEN Wielerschandaal in Frankrijk MARKTEN ilist October iet gebied in de istijn een over de van 4 tot oren, hoe e-up-arti- aar eigen zijn en lloze pro- geschikte :t zal dit jzen door een pas- 15-o De heer n snelheid .ke. terwijl echte toe- ja tseweg— IS TER Kruiningen ber 1.1. be- ïnares ter welke nog weert, belast niet evacuatie- s zij in ge- secretarie iden werd n hulp ge- Apeldoorn, ambtenaren baar stelde M. van den N whoefseweg eer J. Sm- van een tot Bij het uit en dragline m, waarvan en vergaan, noeilijk is. ningen uur zal de enbare ver- De agenda ot vaststel de gemeen- van vee en ;ot t - Kruiningen. m een bij voor de tot- garantielijn de Oostdijk chikbaarstel- de huur xhipners- thans tijde- Sittarci. sr nog voor >p van door e kroiwonin- t 60 krotwo- king plaats ederopbouw- J. 't Hooit en ander toe Schouwburg 'de. 9 uur: The an Dijck, 7.30 en: De liefde ody loves me. rote kalkoen- w, 8 uur: In ïurg: Bajonet- cht, beroemd. ur: Achter ge- mpia-theater, 8 Uur: De schrik gnie. Concert- evecht in het ij was 17 jaar. duivel. d. Schouwburg ugde. ir: The crim- vrouw is ge- Prins Hendrik an Dijck, 3 en rieduivels, en: st. dy loves me. g bij P. Pluym )uw, 2.30 uur: 5.15 en 8 uur st. Schieting bij uur. ng bij H. Blom- alkoenschieting uur. Schie- Zand. kaarting bij D. b.c. Missiewerk uur. luwburg: Bajo- ucht, beroemd, 8 uur- Ach- 2 uur: De ban- pia-theater, 2.30 en 8 uur; De .30 en 8 uur: De Compagnie. het rotsgeberg- 8 uur: Vuurge- ergte. Zij was 17 jaar. duivel, bij Alph. Wael- ed. Schouwburg eugde. van Dii''k. 7.30 )e geslo*s»n deur. ng bij p. Pluym uur: In ur: Achter ge- iuw, it. mpia-theater. 8 uur: De schrik gnie. AAN het tijdschrift „Hommes et Mondes" ontleende de „Nieuwe Gids" het verhaal van de spionne, die er bijna in ge slaagd was het geheim van de invasie aan de Duitsers uit te leveren: Sedert 27 Mei 1944 wisten enkele ingewijden dat de landing in West- Europa in de eerst volgende tien da gen zou plaats hebben Twee dagen later werd in het geallieerde hoofd kwartier te Londen vastgesteld dat er een belangrijk document verdwe nen was: een critiek n.l. van de ont worpen operatie van het Pentagoon te Washington. Van dit document moesten er slechts 4 doorslagen ge typt worden. Het bleek echter dat er 5 vervaar digd werden en dat het „overtollige" exemplaar verdwenen was Kon de vijand het in handen krijgen, dan wist hij nauwkeurig waar en wanneer de landing zou plaats hebben. Het „in cident" werd ontdekt 40 minuten na het verdwijnen van het document. Op het hoofdkwartier werd voor het vervaardigen van doorslagen van bepaalde documenten steeds nieuw carbonpapier gebruikt: aldus kon men nagaan of er niet méér door slagen getypt waren dan voorge schreven was en of zij alle identiek waren. Het was immers streng ver boden handschriftelijk wijzigingen aan te brengen, tenzij deze door het diensthoofd geparafeerd w- ren. Re gelmatig werden de papiermanden leeggemaakt en hun inhoud gecon troleerd. Zo kwam men tot de ont dekking dat er één blad carbonpa pier té veel was Uit het feit dat de secretaris met het typen belast, het overtollige blad carbonpapier niet had doen verdwij nen, maar eenvoudig in de papier mand geworpen had, zou men, op pervlakkig beschouwd, kunnen be sluiten daet hij te goeder trouw was. Er was echter een fout begaan die noodlottig zou blijken: op de dienst nota die voorschreef van het docu ment 4 doorslagen te maken was dit cijfer gewijzigd in 5 zonder dat ieze handschriftelijke wijziging gepara feerd was door het bevoegde dienst hoofd) generaal X, een van de tiemste medewerkers van Eisenho- Sas van Gent aanrijdingen De campagne in de beide suiker fabrieken alhier brengt als steeds een grote bedrijvigheid met zich mede. Ook het verkeer is dan zeer intensief en het is dan ook uiterst raadzaam nog meer dan anders op te letten. Niettemin hebben nu weer een twee tal aanrijdingen plaats gehad, welke niet anders dan aan onoplettendheid van de daarbij betrokken personen kunnen zijn te wijten. Zo reed een vrachtauto, bestuurd door G. M. t. uit Biervliet, ter hoogte van de kra nen van de Coop. Beetwortelsuiker fabriek tegen een met paard bespan nen wagen. Bij deze botsing werd de voerman van de wagen. G. van Voo- ren uit Westdorpe, licht aan beide benen gewond, terwijl hij klaagde over pijnen in de rug. Op medisch advies moest hij zich verder in het zieken huis te Sluiskil laten behandelen. Het paard werd aan beide achterpoten gekwetst, terwijl de wagen licht werd beschadigd. Een andere aanrijding deed zich voor in de wijk Zandstraat, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke onge vallen voordeden. Een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door A. I. de S. uit Sluis, moest plotseling stop pen voor een voor hem rijdende auto. De chauffeur van een derde vracht wagen, de heer J. C. de M. uit Groede, werd door deze plotselinge manoeuvre verrast en kon niet verhinderen dat hij de door A. I de S. bestuurde vrachtauto van achteren ramde. Al les beperkte zich echter tot geringe materiële schade. gaan spelen. Toen zij echter in Hulst kwamen en merkten, dat het daar ker mis was werd de reis beëindigd en bleven allen op de kermis. Het drong blijkbaar niet tot hen door. dat de club van Hontenisse nu voor „spek en bone" op het veld stond en dat. de Koewachtse bestuurders alles hadden gedaan om een wedstrijd te organise ren. herwonnen levens kracht In Don Bosco werd 'n film gedraaid over de strijd tegen de Tuberculose, welke gratis toegankelijk was. De zaal was behoorlijk gevuld De collecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding bracht f 47,09 op. Er werden 16 donateurs bij- gewonnen. Biervliet Sluiskil Voordrachtenavond De keuze van de Gezelligheidsvereniging CNA om haar winterprogramma te openen met een voovdrachtenavond is zeer gelukkig geweest. Voor een grote be langstelling verzorgde mevrouw T. Hooyer uit Den Haag een kunstvolle avond, die zowel door de wijze van voordracht als de gekozen stukken een unicum mag genoemd worden in onze plaats. Deze kunstenares, die actief lid is van de Haagse Kunstkring, bracht werken van P. Boutens, Top Naeff, Aart van der Leeuw, Saki, God fried Bomans, Manfred Kyber, Car- miggelt en Annie Schmidt. Ongetwij feld waren de badkuur van Manfred Kyber en Waterval van Annie Schmidt wel haar beste werken. Kort om men heeft op deze avond eens echt van fijne voordrachtkunst kun nen genieten en de actrice mocht dan ook aan het eind van haar laatste voordracht een verdiend applaus in ontvangst nemen. Pyriet aanvoer Dezer dagen kwam in onze plaats het Nederlandse s.s. Maastricht binnenlopen met een la ding pyriet uit Spanje. Men heeft de pyriet aan de kade van de CNA ge lost. Ze was voor deze fabriek bestemd. wer) nagemaakt. Er bleek dus geen misverstand of een louter technische fout in het spel te zijn. op zoek naar het „over tollige" exemplaar. bijenteelt De eindles der cursus bijenteelt welke werd gegeven door de heer- F. A van Willegen mocht zich verheugen in de belangstelling van ir. J. Mom mens Rijksbijenteeltconsulent en van de heer de Reu, de penningmeester der gewestelijke vereniging. Ir. Mom- mers reikte aan de volgende geslaag den de diploma's uit: de dames M. Verplanke-Haak. M. Dijk-Langstraat. G. van Rattingen. c. van Hoeve, G. en C. Vervaet en de heren L. de Die, P Borm en A. Dijk. winkeliersvereniging De vergadering der winkeliersvere niging ..Willem Beukelsz." kende een bevredigende opkomst. Tot .voorzitter werd gekozen in de vacatur» c. B. Jansen, de heer Jac. Anthonisse Besproken werd o.m. de te houden St. Nicolaasactie en de gewenste wij ziging in de winkelsluitingswet De volledige sluiting op Zondag, 'zoals door sommigen gewenst werd vond bij de meesten geen gehoor Binnenkort zal de St.' Nicolaasactie nogmaals besproken worden. concert koninklijke harmonie De Koninklijke „Harmonie" 7aj vanavond haar laatste concert in 1953 op de kiosk v, h. marktplein geven on der leiding van haar directeur, de heer Jasper Anthonisse. De dameszangvereniging o.l.v. de heer Jansen uit Terneuzen zal tijdens de pauze eveneens optreden. Bij abnormale weersomstandigheden zal geconcerteerd worden in de gym zaal van school a ferst diende nagegaan te worden wanneer ongeveer het docu ment verdwenen was. Op 29 Mei te 19 uur 50, had generaal X de dienstnota ondertekend welke voor schreef het docoment en 4 doorsla gen te typen. Te 20 uur 05 was een secretaris met dit werk begonnen. Te 21 uur 55 was het document ge typt. Te 21 uur 05 had generaal X die intussen het avondeten ge bruikt had, het getypte document en 4 doorslagen ontvangen, Te 21 uur 35 had men ontdekt dat er niet 4. maar 5 doorslagen waren getypt. Het onderzoek werd bemoeilijkt door de omstandigheid dat het „in cident" zich "edaan had in een spanne tijds tevens deze van het avondmau. van de aflossing was. Men wist dat er dan andere personen in de bureaux kwamen om collega's af te halen waarmede zij wensten te souperen. Aldus kon ach terhaald worden dat er, in de be treffende bureaux, tussen 19 uur 50 en 21 uur 05, behalve de zeven per sonen die normaal in deze localen werkten, elf andere aanwezig warn geweest Spoedig vielen vermoedens op een jonge vrouw I)., van Zuid-Ameri kaanse afkomst (maar in de V.S. ge boren) en gehuwd met een Pools ingenieur die reeds als kind naar Amerika was uitgeweken. Zij wend de voor het nationaal-socialistisch» Duitsland te haten om ideoligsche en persoonlijke motieven. [De nazi's, beweerde zij, hadden de familie van haar man in Polen uit gemoord. Het kwam uit dat zij op Maandag 29 Augustus, tussen 8 en 9 uur 's avonds, een vriendin in een van de bewuste bureaux was komen afhalen. Toen het onderzoek begon was zij van de acht personen op wie vermoedens konden rusten, de enige die afwezig was. Van haar vriendin, vernam men dat mevr. D. een half uur voordien in gezelschap van ka pitein G., met een dringende bood schap naar het stadje Th vertrok ken was. Eigenlijk had dit in de loop van de namiddag moeten ge beuren, maar de vriendin zei dat mevr. D„ waarschijnlijk haar vertrek had uitgesteld omdat zij die namiddag aan schele hoofdpijn leed. Zonderling samentreffen! Qnd"r- vraagd door drie officieren ver klaarde „e vriendin dat mevr. D., haar regelmatig in het bureau kwam afhalen, maar de bewuste avond een half uur vroeger dan gewoonlijk ge komen was. Aan de vriendin, die de dienstn a van generaal X met het geheime document moest registreren alvorens beide stukken aan luitenant B., die de tekst moest typen, te overhandigen, had mevr. D gezegd: „Ga je handen wassen. Ik breng het dos. hier wel in het bureau van luitenant B. DE JACHT OP MEVROUW B. tein G. was er aangekomen ech ter alleen. Hij verklaarde dat zijn reisgezellin rond 10 uur gevraagd had even te stoppen zij reden toen door een bos dat zij uitgestapt was en na enige ogenblikken spoorloos verdwe nen was. Er was geen twijfel meer mogelijk: mevr. D„ was de schuldige. De op- sopringsdiensten werden gealar meerd om te beletten dat mevr, D., de kust zou bereiken. Rond kwart'over één 's morgens deed men een jeep stilhouden op 15 k.m. van Th. De jonge vrouw achter het stuur zij was alléén toonde haar papieren waaruit bleek dat zij zich, in gezel schap van kapitein G., met een op dracht naar Th. moest begeven. Zij zei eerst in een verkeerde richting te zijn gereden en kapitein G. „ver loren" te hebben. De postoverste ale de versperring had opgeworpen ant woordde (volgens zijn instructies1 dat kapitein G. inderdaad op zijn reisgezillin te "W wachtte. „Tk breng U daarheen", besloot hij. Hij nam plaats achter het stuur en reed in <Je richting van W. Na enkele minuten het was weer midden in een bos slaakte mevr. D. een kreet als of zij zich onwel voelde. De postoverste stopte, maar nog vóór de wagen volledig stil viel duwde mevr. D. het portier open en sloeg op de vlucht. De man verloor echter zijh koel bloedigheid niet en zette haar achterna, een sterke toortslamp in de linkerhand. Stop! of ik schiet, riep hij. De vrouw keerde zich om en vuurde tweemaal in de richting van de onderofficier. Deze schoot terug en trof de agente dodelijk. Op haar lijk vond men het enkele uren voordien ver dwenen document. Wat had mevr. D., er toe aange zet van haar vertrouwenspost op het hoofdkwartier misbruik te maken om militaire geheimen aan de vijand te verraden? Het verhaal over uitmoor ding van de familie van haar man was juist. Toen zij van Washington naar Londen overgeplaatst werd ge noot zij het volle vertrouwen van haar chefs. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat zij in de Engelse hoofdstad ken nis gemaakt had met een Spanjaard (of een Amerikaan van Spanse af- konist) die er haar toe overhaalde voor geld voor de Duitsers te spionneren. Pikant detail: de verleider had als beslissend argument aangehaald dat haar optreden niets aan de ontwikke ling der vijandelijkheden zou veran deren. Duitsland had toch reeds de oorlog verloren. Dus, pleegde zij geen verraad en kon zij een flinke stuiver verdienen. VOOR GELD. E'en huiszoeking bij mevr. D., le- verde niets op. Onmiddellijk werd naar het stadje T. en naar drie tus senliggende plaatsen waar mevrouw D. en kapitein G. met de wagen moesten voorbij rijden, getelefo neerd: de wagen moest tot staan ge bracht worden en de inzittenden het verder reizen, tot nader bevel, be let. Te 11 uur 30 kwam een telefonisch bericht uit W., een plaatsje gelegen halverwege van het stadje Th. Kapi- Aardenburg (Advertentie) DE BESTE zijn voor U Philips Audiurn Blaupunkt Bij ons vindt U een prettige hulp bij aanschaf en gebruik van uw hoor- apparaat. HULST. 14-o hamsiïaarde ■ifscheid pater de klerk ziind»re^f ™ige maandbn met verlof Klerk ®,ksionarls pater Emery de H Misïi It ?oridaE! «idens de H. dórps'ènoten d nemen van zijn Hoogmis mTaSltemi® Plechtige waardig slot van Je °Pdra&«n a's zins verdiend verlrf alles" Koewacht kermis ging voor de sport Men trok gezamenlijk aer £tetn zlen* Hontenisse om aldaar een VIERING MOEDERDAG Zondag zal door de afdlïng Aar denburg van de R.K. Boerinnenbond van de N.C.B. op bijzondere wijze de Moederdag worden gevierd. Er is een programma opgesteld om de moeders eens een echt prettige dag te bezor gen. De jonge leden van de afdeling hebben er gaarne de tijd voor over gehad om voor een gevarieerd pro gramma te zorgen. Na het Lof in de parochiekerk, waarmede Zondagmid dag wordt begonnen zal door Pater Etig. van Acker in het R.K. Jeugd huis ..Maris Stella" een lezing wor den gehouden over het onderwerp ,,De Moeder Gods. Het voorbeeld aller moeders". Verder staan nog op het programma volksdansdemonstraties in de Wandeldreef uit te voeren door de Jonge Boerinnen, koffietafel ln de huishoudschool en diverse andere pun ten die echter nog een verrassing moeten blijven RAADSVERGADERING Voor Dinsdag 13 October om 4 uur is een raadsvergadering belegd. Op de agenda komen de volgende punten voor: bouw van 4 woningwetwonin gen aan de Haven toewijzing gronden aan diverse personen te Eede, subsidie Kon. Muziekvereniging Aardenburgse Fanfare, bevolkingsonderzoek ter be strijding der T.B.C. en verkoop grond aan de P T.T. voor automatisering der telefoon Verder moeten nieuwe leden worden benoemd voor de beplantings commissie. begrotingscommissie en de landbouwcommissie. Eede Konijnen doodgebeten Door een tot nu onbekende hond zijn op het hof van G. K. een viertal konijnen doodgebeten. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Schuttersclub Door een aantal schutters is besloten een schuttersclub voor windbuksen op te richten. Het voorlopig bestuur bestaat uit D. Kos ter. voorz.; j de Groot, secr en Lam- oaert. penningmeester. „Sancta Maria'' De directie van Sancta Maria heeft besloten om het winterseizoen te openen met een amu sante uitvoering van het KRO-Thea- terorkest op 27 October a.s. Hieraan werken o.a. mee Berry Kievits en Gerard Walden. (Advertentie) ry had alles koelbloedig berekend. Zij wist dat men te Londen het document uit Washington verwachtte en kende er ongeveer de inhoud van. Aanvankelijk had zij zich voorgeno men er slechts kennis van te nemen en de samenvatting ervan te bezor gen aan een medeplichtige die met het seinen van de inlichtingen belast was. In de loop van de namiddag an de 29ste Mei kwam zij tweemaal in het bureau van haar vriendin. De tweede maal, rond half acht was het document aangekomen. Toen vatte zij de stoutmoedige gedachte op van de afwezigheid van haar vriendin gebruik te maken om op de dienst nota het cijfer 4 in 5 te veranderen. Een half uur later was de „overtol lige" doorslag van het geheime do cument in haar bezit. Toen zij aan gehouden werd, bevond mevr. D.. zich nog op amper een half uur van de plaats waar zij haar medeplichti ge moest ontmoeten. Deze was in het bezit van geldige papieren. Twee uren later zou hij de plaats bereikt hebben waar een geheime zender op hen wachtte om de Duitsers de kost bare inlichtingen te bezorgen. alle prijsklassen ^NMDAT de partij, die in Brits-Guy- ana aan de macht is, klaarblijke lijk niets zal nalaten om een commu nistische staatsgreep uit te voeren, heeft de Britse regering besloten de Grondwet in Brits-Guyana buiten werking te stellen. Een onafhanke lijke commissie van onderzoek zal aanbevelingen doen over een herzie ning van de Grondwet. Gouverneur Sir Alfred Savage, is met speciale bevoegdheid bekleed. Hij heeft de partij-minister van hun por tefeuilles ontheven en de noodtoe stand in het gehele land afgekon digd. Voor het moment, waarop Britse Schilderijen van het dijkherstel worden tentoongesteld jyj AANDAGMIDDAG a.s. om drie uur zal de hoofd-ingieneur direc teur van de droogmaking Schouwen en Duiveland, ir. J. F. R. van de Wall, te Zierikzee een kleine expositie ope nen van schilderstukken en tekenin gen over het dijkherstel op Schou wen en Duiveland. Deze werkstukken werden in op dracht van de Nederlandse regering door een viertal schilders, namelijk Jan Wiegers, David Schulman. Johan Buning en Edgar Fernhout, vervaar digd. troepen in Georgetown werden ont scheept, hebben leden van de com munistisch gezinde „Vooruitstrevende Volkspartij", welke door premier Ja- gan wordt geleid, in allerijl documen ten en sovjetrussische literatuur in veiligheid gebracht. Ook de volksvertegenwoordiging, die in April j.l. werd gekozen en die door de partij van Jagan wordt be heerst, is naar huis gestuurd. Over een jaar kunnen nieuwe algemene verkiezingen tegemoet worden ge zien. De echtgenote van Jagan werd een van de „aanstokers" van de communistische agitatie genoemd. Zij zou nauwe bet.ekkingen onderhouden met „internationale communistische organisaties". Woningwetbouw wordt bevoorrecht \7oóR DE OORLOG werd door hit particulier initiatief ruim vjjf en tachtig procent van de woningbouw verzorgd. Na 1945 bedroeg dit percen tage slechts 30-40 pet. Met dit argument in handen, heeft de stichting Raad van Bestuur van het Bouwbedijf, zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend. Zij dringt erop aan, dat de particuliere bouwondernemers thans volledig in staat worden ge steld, om aan de vraag naar wonin gen in de ruimste zin te kunnen vol doen. Daartoe bepleit men een herl ziening van de premie-regeling-wo- ningbouw en het verschaffen van de zelfde faciliteiten en mogelijkheden als aan de woningwetbouw. Volgens het adres wordt de laatste bevoor recht boven de particuliere bouw. De conferentie in Rome Minister Staf is het er niet mee eens TN DE FILM ,,The True and the Brave", waarvoor in Monnikendam opnamen worden gemaakt, hebben ook enkele Nederlandse militairen meegespeeld en daarvoor een beschei den bescheiden honorarium ontvan gen. Deze militairen waren de mening toegedaan, dat de minister van Oor log het met hun deelname aan de film volkomen eens was, doch dit berust te op een misverstand. Minister Staf heeft verklaard, het geen stijl te vin den, dat militairen de uniform van de Koninklijke Landmacht gebruiken, om daarmee voor een geldelijke belo ning op te treden in een film, welke de aard van deze film ook mag zijn. Er schijnen nu nog negen man van de Nat. Reserve aan de film mede te werken. Petrucci winnaar van Desgran ge-Colombo])rijs Louison Bobet is reeds enige trjd ziek, zodat de winnaar van de Tour de France onmogelijk zal kunnen starten in de Ronde van Lombardije, de laatste wedstrijd voor de competi tie om de Desgrange-Colomboprjjs. Na Parijs-Tours had Petrucci de lei ding met 69 punten: met Bobet op de tweede plaats met 68 punten. Als derde staat de Italiaan Fornara op de lijst met 43 punten en Ferdi Kübler is vierde met 41 punten. De winnaar van de Ronde van Lombardije (25 Oct.) krijgt 20 punten. Fornara en Kübler zijn dus bij voorbaat uitge schakeld voor de trophee en aange zien Bobet verstek moet laten gaan, is Loretti Petrucci reeds thans als winnaar van de Desgrange-Colombo- prijs te beschouwen. De Italiaanse coureur heeft goede resultaten in het afgelopen seizoen behaald. Hij won Milaan-San Remo en verder Parijs-Brussel. In de Ronde van Vlaanderen bezette hij de vijfde plaats, in de Waalse Pijl was hij der de en Zondag j.l. eindigde hij als dertiende in Parijs-Tours. INTERNATIONALE CROSS TE HALSTEREN De Bergen op Zooms-Halsterse Sportvereniging Olympia '47 gaat op Zondag 25 Oct. weer haar jaarlijkse internationale cross organiseren op Halsters grondgebied. De cross wordt gehouden in samenwerking met „Le Soir" te Brussel. Voor de A tot en met D-klasse is er een parcours uit gestippeld van 9 k.m. De A-junioren lopen 314 k.m. en de B-junioren 2 k.m. Niet KNAU-leden kunnen even eens aan de wedstrijd deelnemen. Zij zullen 314 k.m. moeten lopen. Start en finish zijn weer bij de fabriek van van Mecheien. f"\E conferentie van plaatsvervanger» der ministers van Buitenlandse Za-' van het "district ken van het „Kleine Europa" is Vrij dag te Rome geëindigd. De plaatsvervangers hadden tot taak voorstellen voor een Europese poli tieke gemeenschap uit te werken. De plaatsvervangers verklaarden, dat zij overeenstemming hebben bereikt over essentiële punten en hun standpunten hebben kunnen verduidelijken en tot elkaar brengen. Florence Chadwick, de 34-jarige ty piste uit Californië, is er in geslaagd dc Straat der Dardanellen in beide richtingen over te zwemmen. Zij had zich Vrijdagmorgen bij stromende re gen te water begeven, bij het punt waar Leander volgens de Griekse mythologie zijn nachtelijke tochten over de Hellespont ..lacht te beginnen. Florence heeft hiermee de bekend ste zwem-marathons tot een succes vol einde gebracht. Woensdag j.l. was ze over de Bosporus gezwommen en in verleden maand had ze het record verbeterd voor de oversteek van de Straat van Gibraltar, van Europa naar (Van onze speciale verslaggever) JN SIRJANSLAND OP SCHOUWEN-DUIVELAND wonen hoogstens vijftig mensen. Zij wonen er temidden van een enkele dagen geleden droog ge vallen polder en z.j wonen er erg, heel erg eenzaam. Zij schuiven de gordUn- tjes van de half overeind staande woningen weg ais er een vreemdeling langs komt en z(, groeten de vreemdeling vriendelijk. Zij blijven echter achter in hun eenzaamheid in de stilte van dit haast onogelRke dorp. Een dag geleden kwam de hoefsmid terug. Zijn huisje was bewoonbaar gemaakt. De hoefsmid trok ztfn overall aan en wist waarachtig niet wat hij het eerst moest aanpakken in z«„ werkplaats, welk voorwerp het eerst schoongemaakt moest worden. Maar hij woonde weer in Sirjansland. Hij kon in zijn ver trouwde maar o zo veranderde omgeving aan de arbeid gaan. Hij plukte zijn voorhamer uit een plas water, ontdeed een beitel van roest.. Hij smeedt nu tegen de stilte die in het dorp hangt Het vuur in zijn werkplaats is gaan branden. De muren worden droog gestookt. De smid neemt maatregelen om straks de ploegijzers te kunnen scherpen, de boeren van de brede polder te helpen. \ZERGEET deze smid niet, dat er voorlopig in heel die brede en eenmaal zo prachtige polder geen mensen meer wonen? vergeet hij niet dat verschillende van zijn klanten nooit meer bij hem zullen komen om dat zij er niet meer zijn? Is deze smid zich wei voldoende bewust dat zijn klantenkring is verkleind en dat het nog we] enige jaren zal duren alvo rens nieuwe boerderijen, nieuwe hof steden in de polder zijn opgericht? De smid za] het wel weten maar hij ]s gehecht aan zijn stukje grond, zijn vierkante werkplaats Daarom heeft hij zijn arbeid weer opgenomen temidden van de volkomen vernietig de molen, wiens wieken in duizend stukken zijn geslagen en van het ver woeste kerkje en de huizen, die waar deloos zijn geworden De smid stookt echter het vuur. om dat hij hoopt. Hij laat de slag van zijn hamer klinken tegen de stilte omdat hij beseft, dat deze eenzaam heid doorbroken zal worden door het geluid van machtige motoren die de Doldersloten zullen trekken, de wegen van een nieuwe teerlaag voorzien en de dijken versterken. De smid leeft in de verwachting, dat Sirjansland weer sirjansland zai worden en hij heeft er reden toe dit te hopen. WANT ver achter de stilte van dit dorp. achter die dikke en toch aangetaste dijk trekken elke morgen de duizenden arbeiders op voor het herstel van de wegen, de reparatie van de huizen, het aanleggen van nieuwe dijken, het steken van gras matten en duizend andere dingen. Achter die dijk stampen de machines van honderden schepen die als een zwerm bijen aan de kusten van het eiland ronddwarrelen. de een rijshout vervoerend, de ander keien transpor terend, bezinkingsstukken die straks de zwaarte van een caisson op zich zullen voelen. Achter die dijk bevinden zich ma chinisten aan de krachtige pompen en installaties tientallen, die er zorg voor dragen, dat millioenen kubieke meters water uit de polders worden getrokken water dat millioenen kilo grammen zout bevat Alleen reeds bij Burghsluis staan twaalf pompen, die elk vijftig kubieke meter water ver zetten per minuut. Het ls gigantisch, dit werk: het is geweldig, wat. hier door de waterstaatkundigen wordt gepres teerd Op hen rekent de hoefsmid van Sir jansland. Ook de kruidenier van het getroffen Dreischor en de kapper van Ouwerkerk het water wijkt J ANGZAAM wijkt het water en trekt het uit de polders van het waterschap Schouwen, In Zonnemaire en Noordgouwe is het leven reeds lang herbegonnen, maar het is ongewoon, want het krioelt er van de arbeiders, de technici. De havendam van Brou wershaven is één grote kleimassa ge worden. In het water spartelen en kele scheepjes rond mei kolossen van dragline's, reusachtige hijskranen In Sirjansland en Oosterland keren wat mensen terug. Het zijn er niet veel maar elke dag toch enkele. Nog één dijkgat. dat bij Ouwerkerk, en de overwinning op het water za] zijn behaald. Voor het echter zo vei- is Afrika. Ook is ze in beide richtingen over het Kanaal gezwommen. Haar ti.id voor de dubbele overtocht van de Hellespont was 92 minuten. Toen ze voet aan wal zette, riep ze uit: „Californië, hier ben ik", en ze voegde er aan toe: „Goddank dat mijn carrière niet op dezelfde wijze ge ëindigd is als die van Leander." Zij keert nu naar de Ver. Staten terug, waar ze zich als professional aan de golfsport wil wijden. ALOIS DE LOOR 5tie te Zwevezele De jonge beroepsrenner Alois de Loor uit de grensgemeente De Klinge nam deel aan een wegwedstrijd te Zwevezele, waar 73 renners aan de start verschenen. De Loor reed een zeer verdienstelijke koers en wist ten slotte met 6 andere renners te ont snappen. In de spurt veroverde hij een eervolle 5e plaats na Rik de Nijs, André Rosseel, Roger de Cock en R. de Volder, maar vóór vedetten als Taideman. Ceulemans, Thoma, Pieters Rijckaert. Maelbrancke, Sterckx en Oèivier. De 150 k.m. werden afgelegd in 3 uur 46 min. Cooper nog steeds op recordjaeht John Cooper heeft met zijn gestroom lijnde racewagen op het circuit van Monthlery (Parijs) zes van de zeven records verbeterd, welke hij Maan dag j.l. in klasse I (tot 500 c.c.) op ziin naam ad gebracht. De nieuwe records zijn: 50 k.m.: 178.87 km'u (oud record 173.35 km'u); 50 mijl: 178.99 km'u (174.71 km'u); 100 k.m.: 179.28 km'u (174.85 km'u): 100 mijl: 180.81 km'u (174.69 km'u); 200 k.m.: 181.68 km'u (172.69 km'u); 1 uur 181.22 km'u (173.14 km'u.) In totaal heeft Cooper in de afge- looen week met deze zelfde wagen, uitgerust met motoren van verschil lende canaciteit. 21 internationale re cords in drie klassen berbeterd. le wedstrijd op int. water polotournooi te Wenen In het Dianabad te Wenen zijn Vrijdag de eerste wedstrijden ge speeld van het int. waterpolotourn-oi waaraan door de kampioenen van Oostenrijk (Union. Wenen) Zuid-Sla- vië (Mornar. Split). Italië (Florentina Florence) en Duitsland (Bayern '07, Neurenberg) wordt deelgenomen, als mede door GZC uit Gouda. Oorspron kelijk was de Nederlandse kampioen HZ en PC uitgenodigd, maar deze club kon haar spelers niet vrijmaken, zodat zij door no. 2 van de ranglijst. (GZC) werd vervangen. De uitslagen waren: Union—Florentina 11—6; Mornar— Bayern '07 211; Goudse Zwem Club —Mornar 6—11 (ruststand 3—6), Bij de Zuid-Slaviërs scoorden Ra- donic (6). Stakula (2). Frankovic (2) en Vuksanovic de doelpunten. Aan Goudse zijde werden de doelpunten gemaakt door v. d. Toren (5) en Bey- derwellen. De zesdaagse van St. Etienne, die op de laatste avonden slechts een zeer beperkt aantal toeschouwers trok heeft een buitengewoon onordelijk verloop gehad. Sommige ploegen ver dwenen voor uren van de baan. Er werd met voetzoekers gegooid, de sprints werden door niemand ernstig opgevat en er speelden zich tonelen af, die een aanfluiting vormden van de wielersport. Zesdaagse te St. Etienne geannuleerd De Sportcommissie van de Franse Wielerbond heeft besloten de Zes daagse te St. Etienne, welke Woens dag j.l. eindigde met een zege van de Italiaans-Luxemburgse ploeg Ter- ruzzi-Gillen, te annuleren. Deze be slissing werd genomen na bestudering van de door de wedstrijdcommissa rissen ingediende rapporten. Voorts werden alle deelnemers zon der uitzondering met ingang van 12 Oct. a.s. voor onbepaalde tijd ge schorst. Zij zullen de door hen ont vangen bedragen moeten terugstorten totdat een nader onderzoek zal zijn ingesteld. Emile Carrara werd met onmiddellijke ingang geschorst. Hem werd een boete van 100.00 francs op gelegd. Afgezien van de strafmaatre gelen die eventueel tegen hem zullen worden genomen door de commissie van het district Lyon en door de nationale sportcommissie, na kennis neming van het gedetailleerde rapport der wedstrijdcommissarissen. Tenslotte heeft de Sportcommissie bepaald, dat voortaan geen enkele Zesdaagse meer in Frankrijk mag worden gehouden, tenzij de wedstrijd onder leiding staat van een door haar aangewezen scheidsrechter. BESTRATINGEN TE SAS VAN GENT. Ten gémeentehuize te Sas van Gent werd aanbesteed het uitvoeren van be stratingen met bijkomende werken rond om het park in de gemeente (bestraten met klinkers van de Molenstraat. Park laan, Rozenlaan, Walstraat en Tulpstraat). Er werd als volg ingeschreven: Fa. H. Bunschoten en Zn„ Noordwijk f 20934.p. A. Rammeloo en C. D. de Ruyscher, Philippine-Biervliet f 21315. A. J. Roegiers, Philippine f 24650.Fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen f 24742.J. F. Sanderse, Axel f 26398.—; Kr. Lucasse en G. Sponselee, Walsoorden f 31800.—; P. F. Voet, Kloosterzande f 33600. GOES, 9 Oct. Bloemkool Al 2835, a2 26, B2 18, afw. 923. Kropsla A2 29, Knolselderij 12—16, Tomaten a2 26—34, B 25, C 22; Groene Savoyekool 8—13, Rode kool 5—11, Witte kool 4, Dubbele Princessebonen 50—62, Uien 4, Kroten 6— 9, Prei 817, Bintjes 910. Andijvie 6 8, Spinazie 26—30, Veldsla 8—37, Spruiten 21-26, Pronkbonen 34-37, Druiven 91-101. KAPELLE, 9 Oct. Exportveiling Appe len: Cox Orange Pippin AAA 61.90, A 57.50—58.10, BC 55.70, 1 grof 56.60, 1 fijn 50—52.40, II 11—12.80. K 25.70—25.90, F 9.2010.05: Goudremetten AAA 28 70 29.70, A 27.10—27.20, BC 23.20—23.50, 1 grof 23 40. 1 fijn 19.40—21.20, II 14, K 15.6015.70. F 9.9011; Sterappelen A 30.10—30.85, BC 23.60—23.80, I grof 26 70 1 fijn 18.40—22.80, 11 10.45, K 13.10—5.60, F 4.10—4.20; Glorie van Holland A 28.80, BC 19.90, I grof 22.80, 1 fijn 17.10, II 10.15 K 14.20, F 5.90; Jonathan A 39.90—40 50 BC 35.20, I grof 27.90, I fijn 27, II 10.50, K 17.80. F 5.20; Laxton Superbe A 39.40 BC 41.30, I grof 37.40, 1 fijn 37.10, 1110.50 K 15.30, F 5.70; Allington Pippin 1 grof 28, I fijn 22, K 18, F 8: Franse Reinetten 1 gsof 16.40, 1 fijn 15.90, 11 6.10, K 10.70— 10.80, F 7.70; Groninger Kroon 1 grof 21.90, 1 fijn 13.10, II 8.80, Lanes Pr Al- bert 1 grof 14.90, I fijn 14.10, K 13, Bram- ley Seedling 1 17.20. II 8.20, F 7. Lutler Lebleu A 40.10—40.25, BC 31.90, K 22.60: Peren: Zwijndr. Wijnpeer A 23.30, B 22.30 C 13.9016.40. Zwijndr. Wijnpeer 18 20 18.50, 1 grof 17, I fijn 12—13.70, II 3—3.60 K 7.407.70, F 3; Br. Alex Lucas A 41.30 42.60. BC 52.10, 1 grof 35.70, 1 fijn 36.90 —36, 11 22.90, K 18.20, F 8.709, Doyenne du Domice A 60.75—60.95, BC 59!60, 1 grof 54—55.70, 1 fijn 54, II 41, K 41.50, F 19.50; Comtesse de Paris A 35, BC 35, K 14.40, F 3: Emile d'Heijst A 25.40. fe> 26.20, II 8.40, K 9.70; Nouveau Poiteau 1 grof 13, I fijn 9, 11 3.70, K 5.80—6, F 3 10' Conference II 16.90, K 23.40. Pondspeer I grof 12.10, I fijn 11.10, 11 10.06, K 10, F 7 Zure Kroetappelen 3, Val Goudreinetten 9.60—10.40. Gewone veiling: Noten 95— 180. Aardbeien 81164, Bramen 4091, Druiven 70108, Appelen en peren: Dub bele Bellefleur 3—9, Legipont 13—30, Lomb. Calville 7—8, Princ. Noble 17. Kweekperen 22—27, Jodenpeer 6—7U Tr de Cronsels 12—16, Ellisons Orange" 16— 28, Tuinzoet 33. Jacq. Lebel 4—7, Br. Dilly 16, Soldat Laboureur 13—21, Maag denpeer 621£Groenten: Andijvie 7 10. Bloemkool 8—32, Dubb. Princesse bonen 28—52, Rode kool 9—13, Breckpeen 61»—14. Komkommers 8—12. Tomaten 26 31, Kropsla 4 7, Savoye kool 1315 Prei 13—15, Witte kool 5—7^. LEEUWARDEN, 9 Oct. Aangevoerd 100 stieren, f 2.20—2.52 per kilo slacht- gew.; 225 vette koeien le kw. 2.50—2 63 2e kwal. 2.40—2.49, 3c kwal. 2.10—2 39 per kilo slachtgewicht; 1377 melk- en ka'lf- koeietl 700—975; 90 pinken 340390- 778 graskalveren 150—350; 229 nuchtere' kal veren 40 55: 1611 vette weideschapen 60 —110; lammeren 30—76; 4357 vette var kens toude 1.651.75, vette biggen 1 77 1.83) zouters 1.73—1.76 per kg. levend ge wicht; 275 biggen en lopers 3045; 52 bokken en geiten en 38 paarden 450—975' toaal 5257 stuks ve. Overzicht: aanvoer stieren ruim, stem- mtng iets williger, prijzen stijver. Melk en kalfkoeien: aanvoer ruim. stemming matig, prijzen als vorige week. Pinken* aanvoer niet groot, stemming rustig en prijshoudend. Graskalveren aanvoer zeer L in.' s'em™in£ halm. prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren: aanvoer klem. stemming kalmer, prijzen iets lager. Var-! aanvoer hlein, stemming kalm, f*i>rl?ens en vette biggen gelijk, zou- Lleln t ger' blggen en ["Pers aanvoer klein, stemming traag, prijzen lager. nrH?fen:, aanvoer groot' stemming kalm. prijzen als vorige week. Lammeren: aan voer groot, stemming iets levendiger, prij zen niet lager. Paarden: aanvoer ruim, stemming werkpaarden jets beter, prij zen daarvan niets hoger. WATERST ANDES Mannheim 199 (—2), Kaub 126 (—2), Trier 90 (—10), Koblenz 129 (—1). Keulen 77 (—4), Ruhrort 271 (—2), Lobith 861 (—3), Nijmegen 635 (—5), Arnhem 673 2, Eefde 192 onveranderd), Deventer 108 (—1), Namen La Plante 131 (^-2) Borgharen 3904 (+4), Belfeld 1077 (+1, Grave 473 (+3).

de Stem | 1953 | | pagina 3