ZUID-BEVELAND Minister MANSHOLT installeerde Herverkavelin<?s-eommissie Zeeland WALCHEREN 1 cm. is 1 millioen kubieke meter water Bedrijfssanering Klachten over het verkeer Burgemeester van Kruiningen overleden Kinderen in Bergen op Zoom speelden mooi weer van gestolen geld NIEUW MIDDENSTANDS CONTACT-ORGAAN TE GOES? 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 2 Het bacteriologisch instituut te Goes Samenstelling der commissies De herrijzenis van zijn zwaar getroffen gemeente mocht hij niet meer mee maken Snoepgoed ne speelgoed totdat de politie kwam MIDDELBURG Nieuw overkoepelend orgaan voor zaken leven VLISSINGEN GOES Herfstactie op Hanze-vergadering besproken V erzorgings-centrum Bergingswerk AGENDA HEDEN MORGEN MAAND4G m M»JJOEN TROK DE REGERING VOOR DE 1IFT?VFT>KA VFIJNGEK TUT DIJ DE INSTALLATIE van de Herverkavelingscommissie Zee- land en de vier agrarische subcommissies, welke minister Mansholt gisteren te Goes in Hotel de Korenbeurs verrichtte zei deze bewinsman dat de voorlopige raming der kosten van de vier herverkavelingen Schouwen, Tholen Zak van Z.-Beveland en Waarde, circa 105 millioen gulden beloopt. „Het is mijn wens", vervolgde de minister van Landbouw, „dat deze gelden zo nuttig mogelijk worden besteed en de plannen afgezien van het her stel zodanig worden uitgevoerd, dat er geen onevenwichtig heid groeit tussen de uit te voeren herverkavelingen en de nor male ruilverkavelingen". U" venals op Walcheren zullen ook de_ ze herverkavelingen vergezeld gaan van een sanering. De minister onthulde, dat deze sane ring op Walcheren, t.a.v. de kleine boeren tengevolge van hun maat schappelijke en geestelijke structuur en hun onvoldoende kennis geen succes is geworden verschillenden wilden geen groter bedrijf en nog meerderen wezen hc„ aanbod van grond in de N.O.-pol- der af. Daardoor zijn er van de 3000 h.a., welke beschikbaar voor hen wa ren. slechts 2000 h.a. gebruikt. De mi nister zei het op prijs te stellen, indien de commissies deze tekortkomingen proberen te ontkomen en vorm zullen geven aan de suggesties die de laatste weken inzake de z.g. voorzorg" zijn geuit. Nu zulke grote delen van Zeeland zullen worden herverkaveid en gesa neerd. hoopte de minister, dat ook de organisaties bereid zijn tot samen werking met de commissies om zo de wegen te vinden naar het hoogste ren dement. van de grootscheepse inve^te- ringswerken. DUBBELE REGERINGSHULP FJE provinciale boot „Oosterschelde" die de dienst Zierikzee-Katseveer voor de ramp onderhield, maar later op de Westerschelde werd ingelegd, is enige dagen geleden weer terugge keerd op haar oude traject, wat een verbetering betekent voor het vervoer van auto's. Maar deze verbetering zal niet lang aanhouden, want naar ver luidt, komt de „Koningin Emma" van de dienst op de Westersahelde weer terug voor de Oosterscheldedienst. Op de jongste vergadering van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveiand werd hierover de teleurstelling uitge sproken, evenals over het feit dat op de dienst Zijpe-Anna Jacoba Polder de „Schouwen-Duiveiand" dienst doet. i.p.v. de „Grevelingen" die gro tere capaciteiten heeft wat het over zetten van vrachtwagens en auo's be treft. Ter vergadering werd medege deeld. dat met 15 October a.s. de „Moerdijk" de veerdienst zal gaan on derhouden. Aan de R.T.M. en de Rijksverkeers inspectie zal worden bericht dat de weg langs de Langendijk op de door- laattijden gelegenheid geeft met een autobus het verkeer tussen Zierikzee en de Westhoek te onderhouden, zo dat de vaartochten met de ..Flandria" van Zierikzee naar Burghsluis zouden kunnen uitvallen. Het verharden van de weg langs de Langendijk gaat langzaam, maar wat is verhard, is goed Bij Ged, Staten zal worden ge protesteerd dat de „Oosterschelde" weer weggaat. Het werd betreurd dat zulks gebeuren zal, omdat men op weg was naar normaler verkeersver- houdingen. De nachtdiensten van de provinciale boot worden gehandhaafd al worden ze niet in de officiële dienstregeling vermeld. Uit de debat ten ter vergadering kwam naar voren dat 130 boerderijen op het eiland ver woest dan wel zwaar beschadigd zijn. Klachten werden geuit over de te tra ge afwerking van de huisraadschade regeling Op Goeree en Overflakkee wei-den voor dit werk 90 mensen in geschakeld, waardoor in veertien da gen alles was afgewerkt. Op Schou wen-Duiveiand werkt een te kleine ploeg, zodat het onderzoekingswerk stagneert wat niet de bedoeling van het Rampenfonds is; dat is er juist op gebrand de mensen zo snel moge lijk te helpen. In Januari de start Liet bacteriologisch-serologisch insti- tuut, dat door samenwerking van de Zeeuwse ziekenhuizen mogelijk is geworden, zal in begin Januari 1954 te Goes geopend worden. Zo men weet, zal dit nieuwe insti tuut te Goes worden ondergebracht in het gebouw aan het Ravelijn de Groe ne Jager, waar thans nog de Gezond heidsdienst voor dieren in gevestigd is. Laatstgenoemde dienst betrekt een nieuw gebouw met laboratorium aan de Evertsenstraat. DOKTERSDIENST Te Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter Griep; te Middelburg door dokter Peek; te Vüssingen door dokter Detmar en te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter Staverman. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kieviet. Dienst dierenartsen f")p Zuid Beveland West wordt Zon- dag dienst gedaan door de heren A. Elzerman te Goes en Joh. Klaassen te Heinkenszand. versleten of verouderd zijn. Dat bij de sanering de bestaande pachtverhou- dingen een belangrijke rol spelen be hoeft nauwelijks te worden betoogd; ook hier zal men er voor dienen te waken, dat alle gronden van vertrek kende boeren blijvend voor de achter blijvende boeren ten eebruike beschik baar komen INGRIJPENDE WIJZIGINGEN T~Ne minister zei voorts, dat de ï'ege- ring bereid is op dubbele wijze voor de getroffen gebied&i gronden ter beschikking te stellen. Een speciale gunstige deviezenrege- ling zal worden afgekondigd voor emi granten, die bereid zijn het gebied te verlaten en hun gronden in eigendom over te dragen aan de Stichting Be heer Landbouwgronden, die als tussen persoon gedurde de uitvoering van de herverkaveling voor hun Commissie zal optreden, ook zullen evenals dit voor Walcheren is geschied, weer domein gronden beschikbaar worden gesteld. Mede met het oog op de grote ver woestingen aan woningen en bedrijfs gebouwen op Schouwen-Duiveiand en ter bevordering van een snelle en doel treffende uitvoering der herverkave lingen heeft de Regering besloten reeds van de uitgifte 1953/54 in de N.O.P ongeveer 25 pet. van de opper vlakte, dat is 700 a 800 h.a. voor de herverkavelingsgebieden beschikbaar te stellen. De minister wilde er met na druk op wijzen dat de beschikbaar te stellen domeingronden moeten dienen om de sanering en de wederopbouw zo doelmatig mogelijk te laten verlopen. Men zal daarom vooral die boeren in de gelegenheid moeten stellen naar de N.O.P. te vertrekken, die hun gronden volledig en liefst in eigendom beschikbaar stellen, en wier bedrijfs gebouwen verwoest, zwaar beschadigd, U)e minister zei verder, dat het cultuurtechnisch herstel en de daarmee gepaard gaande verbetering diep zal ingrijpen. Dit is een gecompli ceerd vraagstuk, dat er niet eenvoudi ger op is geworden nu de oplossing van de herverkavelingsproblemen wel licht op onderdelen moet worden inge past in de structurele wijzigingen die voort zullen vloeien uit eventueel op grond van rapporten van de Delta- Commissie door de Regering te nemen maatregelen op waterstaatkundig ter rein. Ook binnen de eilanden zullen wellicht wijzigingen moeten worden aangebracht in het beheer en het on derhoud van de buitendijken De wa terbeheersing en hetw egenstel van de blokken van herverkaveling zullen aanzienlijke wijzigingen moeten onder gaan. Samenwerking met 't provinciaal bestuur in deze is hard nodig. Spr. wees vervolgens op de samengestelde en belangrijke taak der agrarische subcommissies, waarvan de leden in de volle zin des woords de vertrouwens- mannen van hun streek moeten zijn. Tn de Herverkavelingscommissie zetelen Mr. A, v. d. Weel, voorz.; mr. dr. A. Mes en C. Phi- lipse resp. leen 2e vice-voorz.; ir. M. Geuze, voorz. Z.L.M.; A. Geluk, Noordgouwe; C Padmos. Eikerzee; A. Groenewege Maartensdijk; M. v. Fraassen Waaide; P. Rijk. Ou- delande: ir. Swater, directeur prov. Waterstaat; dr. v. Beekom. landb consulent; ir. Ubbink. con sulent pachtzaken; ir. v. d. Burgt directeur Rijkswaterstaat en M. Glerum. diretceur Wederopbouw terwijl ir-. Post, de cultuurconsu lent. als secretaris fungeert. Als deskundigen werden de com missie toegevoegd ir. J. v. Hennik, Goes; ir, J. Molenaar. Bergen op Zoom: H. v. d Zande. Zierikzee en J Klompe. Serooskerke. Voorzitter van de sub-agrarische commissies voor Schouwen, Tholen en Zuid Beveland zijn resp. mr. Mes ir. Geuze en C. Philipse. Z. Exc. vroeg allen hun vertrouwen te stellen in het ambtelijk apparaat dat, hen terzijde zal staan en sprak een bijzonder woord tot ir. Roebroek de voorz. der Centrale cultuurtechn. com missie welke met het algemeen toe zicht belast is. Nadat de minister zijn toespraak han beëindigd, sprak namens het pro vinciaal bestuur, de heer C. Philipse zijn dank en beste wensen uit. waarna de voorzitter der Herverkavelingscom- missie. mr A. v. d. Weel. op hoofse wijze de minister beantwoordde en zijn medewerkers 'n hart onder de riem stak. De vier herverkavelingen omvat ten een oppervlakte van 35.400 h.a.; de herverkaveling Walcheren besloeg 15.000 h.a. £)E BURGEMEESTER VAN KRUININGEN, de heer M. Vogelaar, is op 53- jarlge leeftijd overleden. rye heer Vogelaar, die op 2 September 1900 te Dinteloord werd geboren, begon zijn loopbaan in Zeeland als ambtenaar ter secretarie op 30 Augus tus 1920 te 's-Heer Arendskerke, waar hij op 16 Juni 1936 benoemd werd tot secretaris-ontvanger. Na de bevrijding was hij enige tijd waarnemend burge meester te Wissekerke. waarna hij op 16 April 1946 het burgemeestersambt te Kruiningen aanvaardde. Behalve burgemeester was hij ook ambtenaar van de burgerlijke stand dezer gemeente. Verder was hij com missaris der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland, secretaris van de af deling Zuid-Beveland-Oost van het Ned. Rode Kruis lid van de commissie van advies voor de Centrale Dienst Bevelanden, district Kruiningen. lid van de voogdijraad te Middelburg. GROTE ACTIVITEIT Tn al deze functies ontplooide de heer Vogelaar een grote activiteit. Reeds spoedig na zijn benoeming tot burge meester van Kruiningen werd onder zijn leiding een openbare u.l.o.-school gesticht. Vele woningwetwoningen werden tijdens zijn ambtsperiode ge bouwd. Nieuwe straten verrezen, Krui ningen begon onder zijn bestuur een welvarende gemeente te worden Aan de stichting van de scheepswerf te Hansweert schonk hij zijn volle me dewerking. Nog slechts enkele jaren '■pWEE MEISJES IN BERGEN OP ZOOM, het ene een jaar of acht, het an dere nog iets jonger, hebben mooi weer gespeeld van de inhoud van een portemonnaie, die zij uit de tas van een dame hadden gestolen. De portemon- naie bevatte een bedrag van 130 gulden en de kindertjes vonden dat ruim schoots genoeg om in hun behoeften aan snoep- en speelgoed te voorzien. Zij vonden het zelfs teveel, want een briefje van honderd scheurden ze, naar we horen, kapot! Het resterende bedrag gebruikten ze echter voor hun inkopen. Ze gingen diverse winkels af en kochten overal wat van hun gading was; meest voor kleine bedragen. Sommige winkeliers vonden het wel vreemd, dat de kin deren zo vrij en frank inkochten, maar ja, op slot van rekening heeft een oom of tante wel eens meer een royale bui. De politie echter, die het géval ter ore kwam, wist de kleine dievegges al gauw te achterhalen. En toen moesten ze natuurlijk vertellen wat ze met het geld hadden gedaan. Het bleek nog niet gemakkelijk alle winkels op te sporen, waar het gestolen kapitaaltje besteed was. Maar met aanwijzingen van de meisjes zelf kwam de politie er toch achter. Een winkelier vertelde ons, dat de twee kinderen wel eens meer op een royale manier met centen omspringen. Ze plachten zich nogal overdadig van j frites en ijs te voorzien. li-, i:. ~~1 Bij Den Osse is men bezig twee pomp- installaties met een capaciteit van 400 vierkante centimeter per minuut elk, die een gewicht hebben van 30 ton, en op een betonnen plaat van 1 meter dikte worden geplaatst, op te stellen. Een der pompen is reeds geplaatst; ze komen naast elkaar te staan op de Jingsweg met West-Schouwen. O te voorkomen, dat deze enige ver binding zou worden afgesloten, heb ben de pompeniers een weg aangelegd en een 110 meter lange baileybrug gebouwd. Het nieuwe stuk weg sluit enkele tientallen meters verder weer aan op de oude weg. Om er een idee van te krijgen welk een enorme hoe veelheid water nog binnen de dyken van de polder by Den Osse staat: wanneer de pompen 1 millioen kubie ke meter water uitpompen, zakt het wateroppervlak slechts 1 cm. (Luchtopname A.N.P.-foto). bewoonde hij de mooie nieuwe ambts woning „De Steenwei" aan de Rijks weg. De overstromingsramp heeft waar schijnlijk de gevreesde ziekte, waar aan hij lijdende was. verhaast. Na de ramp moest hij geruime tijd het bed houden. Velen zullen hem het laatst herinneren van de contact avonden, die hij voor zijn geëvacueerde ge^ meentenaren hield o.a, te Hansweert Goes Yerseke en Kapelle. Opmerkelijk was het hoe hij altijd de getroffenen moed in sprak, hen opwekte om niet bi] de pakken neer te zitten, maar me de te werken aan de herrijzenis van zijn geliefde gemeente. Diep tragisch dat hij zelfs het begin daarvan nau welijks heeft mogen meemaken. BEGRAFENIS OP MAANDAG A.S. teraardebestelling van burgemees ter Vogelaar is bepaald op Maan dagmiddag half drie a.s. Het stoffelijk overschot zal uitgedragen worden van het gemeentehuis en bijgezet in 't ei gen graf van de familie de Groof óp de begraafplaats te Kruiningen. Het zal de eerste begrafenis té Krui ningen zijn na de watersnood. De „Kungsholm" naar Zweden vertrokken ^VRIJDAGMIDDAG om 10.45 uur Is uit de Vlissingse buitenhaven vertrokken het nieuwe Zweedse vlag- geschik van de Zweden-Amerikalijn de „Kungsholmop weg naar Göte- borg. Aan de kade waren ten af scheid aanwezig de directie van „De Schelde", waar het schip werd ge bouwd en voorts de burgemeester van Vüssingen, mr. B. Kolft, alsmede de commandant maritieme middelen Zeeland, kapitein ter zee J. Broek- huyzen en de directeur van het ioocis- wezen, kapite\i ter zee Krips. Voorts was aanwezig de Zweedse vice-con sul, de heer j. E, Boonstra. Het schip was voor het vertrek geheel gepa- voiseerd met scheepsvlaggen* AMERIKAANSE FARMERS BEZOCHTEN THOLEN TN GEZELSCHAP van de heer Kis- tenmakers, de „ambassador of good will" van Amerika, hebben 110 Ame rikaanse farmers, drr voor het Ram penfonds 110.000 dollar hadden ge schonken, hun bezoek aan Nederland besloten met een tocht naar het eiland Tholen. Zij brachten er een bezoek aan de meest getroffen plaats van dit eiland, Stavenisse, waar de heer Elenbaas hen over de omvang van de ramp voorlichtte. Bij een onderlinge collecte werd nog ruim 50 dollar bij eengebracht, welke aan burgemeester Verburg werd overhandigd. Het ge zelschap is daarna naar België door gereisd. ry Middelburgse Middenstandscen- trale heeft tijdens een samenspre. king met vertegenwoordigers van „Handelsbelang" en van de onlangs opgerichte Vereniging van Grootwin- kelbeddijven in Middelburg voorge steld de Centrale op te heffen en een geheel nieuw orgaan op t richten, waaraan alle daarvoor in aanmerking komende organisaties als gelijkwaar dige partners kunnen deelnemen. De M.M.C. heeft aan B. en W. en aan .Handelsbelang" een concept-regle ment voor dit nieuwe orgaan gezon den. De bespreking, die onder leiding stond van burgemeester mr. dr. N. Bol- kestein en door alle wethouders werd bijgewoond, zal op verzoek van de burgemeester vóór 21 October a.s. door een tweede samenspreking worden ge volgd. Bovenstaande mededelingen deed de heer P. I. Hamming in de vergadering van Chr. Middenstandsvereniging. Hij gaf een overzicht van de gebeurtenis sen der laatste maanden en stelde nogmaals vast. dat de eis van „Han delsbelang" om eerst lid te worden, al vorens aan de verkoopactie te kunnen deelnemen, onaanvaardbaar was, De M.M.C deed het voorstel niet van lid maatschap te spreken, maar van in schrijfgeld, doch „Handelsbelang" wenste daarop niet in te gaan. Tijdens de samenspreking ten stad- huize heeft de burgemeester medege deeld. dat het gemeentebestuur zeer veel prijs stelt op één centraal adres, tot hetwelk men zich kan wenden voor eventuele adviezen etc. De heer Ham ming stelde vast. dat de M.M.C. Han delsbelang" zonder restrictie accepteert en niets liever wil dan een royale vorm van samenwerking. Uitvoerig werd de nota van de drie middenstandsbonden besproken Ben schreeuwend onrecht werd genoemd, dat de regering, ondanks beloften, nog altijd niet de lasten van de midden stand wil verminderen en deze groep nu weer lasten oplegt, die velen niet kunnen dragen. Tot bestuurslid in de vacature van de heer C, Sanderse werd gekozen de heer J. Olthoff Jr. in de vacature van de heer W. Baars zal nader worden voorzien. DE BEGROTING 1954 Reeds eind Augustus dienden B. en W. bij de raad de begroting voor 1954 in, wat wel een record was. Dinsdagmiddag is de raad nu bij eengeroepen voor 'n voorbespreking van deze begroting. WOONFLAT INPLAATS VAN KERK De z.g- Nieuwe kerk van de her vormde gemeente aan de Wilhelmina- straat, die niet meer in gebruik was. werd onlangs verkocht aan de Zuid Nederlandse bouw- en handelscombi natie. Thans is de kerk geheel gesloopt en binnenkort zal op het vrijgekomen ter rein begonnen worden met de bouw van een flat met 16 woonruimten. KATH. BOUWVAKARBEIDERS VERGADERDEN In het kader van het winterprogram- ma heeft de afd. vlissingen van de Kath. Bouwvakarbeidersbond St. Jo seph in het Ariensgebouw een verga dering gehouden waarop ook de vrou wen en verloofden der leden waren genodigd. Voorzitter van der Vate kon dan ook in zijn openingswoord enkele dames welkom heten, waarna hij de geestelijk adviseur kapelaan v. Haas- terd verzocht de lichten bij het nieuwe St Josephbeeld te ontsteken. Nadat deze hieraan had voldaan hield hij een korte toespraak waarin hij tot uit drukking bracht, dat pas in het eind resultaat het schone van de arbeid te zien was. Hij gaf een laatste aanspo ring om in de Octobermaand het Lof te bezoeken waarna hij zijn rede met gebed besloot. De districtsbestuurder de heer H. P. Schellekens sprak hierna over het onderwerp ..Waarom Katholieke Or ganisaties". In een duidelijk betoog toonde deze aan. waarom naast de an dere organisaties zeker ook de katho lieke behoorde te staan. Hij wees spe ciaal op wat de kath. standsorganisa ties en de politieke groeperingen heb ben bereikt om het grote gezin te ge ven waar het recht op heeft om een behoorlijk bestaan te hebben. Onder de dames werd op deze avond een verloting gehouden van enige nut tige gebruiksvoorwerpen, terwijl de dis trictsbestuurder nog voor een verras sing zorgde in de vorm van een zeer welkome extra prijs. Het jongste lid van de afd., C. v. 't Westende zorgde met zijn accordeon voor de muzikale omlijsting. Geslaagd Aan de technische ho geschool te Delft slaagde de heer A. J. A. Schoenmakers voor het propae- deutisch examen voor werktuigkundig ingenieur. EEN ORIGINEEL AFSCHEID Op 'n zeer originele wijze hebben de Goese pioniersters en gidsen af scheid genomen van hun leidster, mej. Magda Rijk, die acht jaar lang de steunpilaar is geweest van de kath. jeugdbeweging te Goes, maar nu de Ganzenstad gaat verlaten. De pioniersters hadden, behalve 'n vierwielig brikje ook 'n vierbenig, goedaardig paard. Beide „voorwerpen" werden met bloemslingers feestelijk behangen en daarmede toog men naar het ouder lijk huis van de groepsleidster, die stomverbaasd was, dat men haar zo grandioos afhaalde. Niettemin stapte ze gewillig de koets in, die daarop, nagekeken door het even verbaasde publiek, naar de gidsenhut rolde, waar, behalxe 'n erepoort, ook een aantal pioniersters, met flambouwen in de hand, ter ontvangst gereed stond. Bij al het leed dat aan een schei ding vast zit. was er toch ook vro lijkheid in de hut en zo er mis schien al eens 'n traantje rolde: er is tevens hartelijk gelachen. De aalmoe zenier, kapelaan de Jong, heeft op ge voelige wijze de dank van de pio niersters en gidsen vertolkt aan mej. Rijk voor het omvangrijke werk door haar op onverbeterlijke wijze ver richt en voor haar sympathieke lei ding. Het verlies dat de beweging leidt is wel zeer groot, maar ook hier in moet berust worden. Z.Eerw. wens te mej. Rijk in haar nieuwe werk kring Gods zegen toe. In een allergeestigste revue brach ten de jonge meisjes daarna de mar kantste feiten uit mej. Rijks gidsen- bestaan naar voren. Natuurlijk ontbrak het niet aan ge schenken. die eveneens op onconven tionele wijze werden geoffreerd. Zeer geroerd door dit alles heeft mej. Rijk voor de haar gebrachte hul de bedankt en tot uitdrukking ge bracht, dat zij 't mooiste geschenk zou vinden, indien alle pioniersters en gidsen de beweging trouw bleven. Hansweert (Advertentie) Schoonheidsspecialist op bezoek Maandag 12 en Dinsdag 13 October zal de heer Pino, expert op het gebied der schoonheidsverzorging, in de zaak van de firma Borghstijn een uiteenzetting komen geven over de producten van Max Factor Op beide dagen kan men van 4 tot 6 uur van de heer Pino horen, hoe iedere vrouw met de make-up-arti- kelen van Max Factor haar eigen schoonheidsspecialiste kan zijn en hoe zij uit de keur der talloze pro ducten de juist voor haar geschikte kan uitkiezen. Deze expert zal dit overigens tegelijkertijd bewijzen door enkele dames (gratisïé van een pas sende make up te voorzien. 15-o meentewoningen ter sprake. De heer de Wilde bracht de maximum snelheid in de bebouwde kom ter sprake, terwijl dhr Meertens wees op de slechte toe stand van de oprit Slikgatseweg— Molendijk. Kruiningen DE VERGADERING van de Hanze te Goes werd o.m. besproken het neerleggen van hun mandaat door de leden van de contactcommissie. Omdat daardoor een hiaat is ontstaan, werd het wenselijk geacht zo spoedig mogelijk hierin te voorzien. De voorzitter, de heer J. Roose, deelde mee, dat bü de Chr. Middenstandsvereniging, zowel als bij Handelsbelangen ditzelfde gevoelen heerst en hij kreeg machtiging om zo spoedig mogelijk de onder handelingen te openen over het in het leven roepen van een nieuw contact orgaan. schrijven binnengekomen, bevattende een ernstige waarschuwing tegen het onberaden aangaan van pensioenver plichtingen voor het personeel. Zon der voorlichting van de organisatie moet men daar niet toe overgaan. AVOND VERKOOP I AUG en breed is ook gesproken over de handhaving van de posi tie van Goes als verzorgingscentrum en vele middelen werden aan de hand gedaan om dit te bewerkstelligen: spe ciaal werd de aandacht van het be stuur gevraagd voor de verbindingen met bus en trein; wat door Middel burg bijvoorbeeld werd bereikt is veel zeggend. Natuurlijk werd ook de nodige aan dacht besteed aan de op gang geko men Herfstactie. Een ander punt van bespreking vormde het winterprogram Het be stuur leek het meeste te voelen voor het laten optdeden van een paar des kundige sprekers over onderwerpen van direct belang voor de midden stand. zoals belastingkwesties be drijfsvoorlichting. enz. De vergadering ging hiermee ac- coord. Een verzoek van de steun, werd welwillend Van het hoofdbestuur Slatogo" om opgenomen, was o.m. een PyE rondvraag was zeer geanimeerd. Er werd gesproken over de ver houding met de dagbladpers, doeltref fende reclame en publicatie. Op ver zoek van de heer Th Bos zal geïnfor meerd worden naar de ervaringen met avondverkoop opgedaan In andere ge meenten. zonder direct te beogen om voor Goes ook zoiets te verkrijgen Er werd nogmaals aangedrongen op het opruimen van de muziektent, daar Dinsdags de Markt te klein begint te worden. Ook ging er een stem op ten gunste van stoep-étalages op markt dag. terwijl de heer Berks klaagde over het blokkeren van winkelpanden door parkerende auto's. De voorzitter zegde toe dat het be stuur met de gemaakte opmerkingen rekening zal houden en het zijne zal doen om het gewenste te bereiken. lyiet de berging van net Belg. zee- schip ..Liège". eigenaar Rederij Deppe te Antwerpen, dat op 17 Maart 1.1 tijdens een dikke mist door een aanvaring hier voor Hansweert is ge zonken. is men nog steeds bezig. Het bergingswerk, dat eerst ter hand is ge nomen, voor een gedeelte van de la ding door de Firma's v. d. Fok R'dam en Gerling Antwerpen, die alleen op dracht hadden de legergoederen te bergen, is naderhand, voortgezet door het Bergingsbedrijf van Eug. Menebos te Antwerpen. Deze firma heeft de volledige berging van lading en schip sinds begin Mei ter hand genomen. Iedere dag bij laag water varen de bergingsvaartuigen die hier in de ha ven een vaste ligplaats hebben gekre gen. uit naar het wrak, dat gedeeltelijk boven water uitsteekt De eerste maan den is de rest van de lading, zijnde j bijna 3000 tem zwavel uit het schip naar boven gezogen en in andere schepen overgeslagen. Het schip, dat precies voor de stuurbrug en machine kamer is gebroken, za] men in twee gedeelten willen bergen. Aan het ber gingsbedrijf Herrebos is een speciale ploeg Italiaanse diepzeeduikers met ingenieur toegevoegd, die voor het las. en brandwerk onder water zorg dra gen. Men is thans zover gevorderd, dat er hoop bestaat, dat men eind October zal trachten het achterschip vlot te krijgen. Speciale luchttanks en kabels, die men onder de boot moet aanbrengen, zijn hiervoor in bestelling. Met grote interesse wordt dit interes sante werk door velen dagelijks vanaf de wal gevolgd ARBEIDSONGEVAL Een schippersknecht van een mod derbak die in de buitenhaven aan het baggeren is. had het ongeluk met zijn hand tussen een staaldraad te komen, waardoor hij van drie vingers de helft moest missen. Na verbonden te zijn, werd hij per taxi naar zijn woonplaats gebracht. Oudelande TIJDELIJK AMBTENARES TER SECRETARIE Mej. M. F. westveer te Kruiningen is met ingang van l October J.l. be noemd tot tijdelijk ambtenares ter secretarie te Kruiningen, welke nog steeds gevestigd is te Hansweert. Mej. Westveer is speciaal belast met de zaken betreffende de evacuatie vergoedingen. voorheen was zij in ge lijke functie werkzaam ter secretarie dei- gemeente Yerseke. Gedurende enkele maanden werd voor bovengenoemde zaken hulp ge boden door de gemeente Apeldoorn, die daarvoor één harer ambtenaren voor Kruiningen beschikbaar stelde in de persoon van de heer M. van den Esschert. LIJK GEVONDEN In de buurt van de Blauwhoefseweg achter de schuur van de heer J. Sin- ke werd het lijk gevonden van een tot nog toe onbekende vrouw. Bij het uit graven van sloten met een draglin# ontdekte men het lichaam, waarvan de kleren grotendeels waren vergaan, zodat indentificatie zeer moeilijk is. AANKOOP KROTWONINGEN Dinsdagavond om zes uur zal d« gemeenteraad weer in openbare ver gadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot vaststel ling van de begroting voor de gemeen schappelijke keuringsdienst van vee en vlees in de keuringskring Kruiningen, tot beschikbaarstelling van een bij drage uit de gemeentekas voor de tot standkoming van de garantieiijn Boomdijk—Kruisweg aan de Oostdijk van de P.Z.E.M. tot beschikbaarstel ling van gelden voor de huur van een lokaal voor de R.K. chipners- school te Hansweert. die thans tijde lijk is ondergebracht te Sittard. B. en W. stellen verder nog voor over te gaan tot aankoop van door de watersnood beschadigde krotwonin gen Het voorstel vermeldt 60 krotwo ningen. Tot slot zal een bespreking plaats hebben over de ontwerp-wederopbouw- plannen. waarbij ir. P. J. 't Hooft aanwezig zal zijn om een en ander toe te lichten. Electriciteit voor Platschorre De laad verwierp thans het verzoek van de Christ. Boerenbond om subsi die voor de lagere landbouwschool te Arendskerke. waarover onlangs de temmen staakten. Besloten wei a medewerking te verle nen aan woningverbetering en -split sing op grond van de Premieregeling" woningverbetering en -splitsing 1953' Het buitenverfwerk van de gemeen tewoningen a.d. fiiagtweistraat werd gegund aan dhr. A. M oele als laag ste inschrijver voor de stom van f 1189.- In het seizoen 1953 54 zal wederom eer brandstoffenbljslag worden ver leend aan mindei-draagkraclrtigen waarbij de bijdrage van andere instel lingen niet meer behoeft te prevaleren De uitgaven voor o.g 1 o over 1951 werden vastgesteld op f 1273.94 en 1140.— voor lichamelijke oefening. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1952 werd goedge keurd met een batig slot op de gewone dienst van 1991.66: kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf 1539.70. Vastgesteld werd de 3e wijziging der gemeentebegroting 1953 Aan de Oli- vierse Zandweg zal in de buurt van de spoorwegovergang een straatlan taarn worden geplaatst Verder werd in principe bes'oten medewerking e verlenen aan de electrificatie van de buurtschap Platschorre In de rondvraag wees de heer bu- teijn op de wenselijkheid om de straat lantaarn op het dorpsplein te ver plaatsen zodanig dat ook ór omgeving van het postkantoor wordt verlicht; verder bracht hij de controle der gel ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. AXEL. Centrum, 6.30 en 9 uur: crimson Pirate. DE KLINGE. Kinema van Dijck, .w uur: De rode irie-duivel en: De liefde zingt en danst. GOES. Grand: Some body loves me. GRAAUW. De Friezen: grote kalkoen- schieting om 2 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: de greep van de angst. MIDDELBURG. Schouwburg: Bajonet- n op! Electro: Berucht, beroemd, bemind. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Achter ge sloten gordijnen. SAS VAN GENT. - Olympia-theater, 8 uur: De gouden poort. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De schrik van de Tweede Compagnie. Concert gebouw: 8 uur: Vuurgevecht in rotsgebergte. The 7.30 In het VLISSINGEN. Luxor: Zij was 17 jaar. Alhambra: Spel met de duivel. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. AXEL. Centrum, 4.15 uur: The crim son Pirate, 8 uur: Deze vrouw is ge vaarlijk. BIERVLIET. Schieting Prins Hendrik bij F. Oubrie om 3 uur. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: De rode prairieduivels, en: De liefde zingt en danst. GOES. Grand: Some body loves me. HEIKANT. Kermisschieting bij P. Pluym om 2.30 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur: Het eiland van begeerte, 5.15 en 8 uur In de greep van de angst. Schieting bij Aug. de Gucht om 2.30 uur. JAGERTJE. Prijskaarting bij H. Blom- maert om 6 uur. KOEWACHT. Grote kalkoenschieting bij P. v. d. Hove om 2 uur. Schie ting bij Th. David. Het Zand. LAMSWAARDE. Prijskaarting bij D. v. d. Poel. Koelewei. t.b.c. Missiewerk Pater de Klerck om 5 uur. MIDDELBURG. -"houwburg: Bajo netten op. Electro: Berucht, beroemd, bemind. OOSTBURG. Ledel. 4.30 en 8 uur: Ach ter gesloten gordijnen. 2 uur: De ban neling van Milaan. SAS VAN GENT. Olmpia-theater, 2.30 uur: Papa Boem. 5 en 8 uur: De gouden poort. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: De schrik van de Tweede Compagnie. 2 uur: Vuurgevecht in het rotsgeberg te. Concertgebouw. 8 uur: Vuurge vecht in het rochtsgebergte. VLISSINGEN. Luxor: Zij was 17 jaar. Alhambra: Spel met de duivel. ZUIDDORPE. - Schieting bij Alph. Wael- put, begin 2.30 uur. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Helena of de levensvreugde. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Zwarte open en: De geslo'^n deur. HEIKANT Kermisschieting bij P. Pluym om 2.30 uur. HULST. Bioscooj -»bouw, 8 uur: In de greep van de anp«?t. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Achter ge sloten gordijnen- SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: De gouden poort. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: De schrik van de Tweede Compagnie.

de Stem | 1953 | | pagina 2