Een Duits dorpje onder Sovjet-druk De doden spreken nog BULLY ate" in igte ijke ulst AN /AN Het mond- en klauwzeer als politiek argument 0]) naar Nieuw-Zeeland via Londen MEER DAN 38 MILLIOEN ontheemden in deze wereld LEGAAL, door liet IJzeren Gordijn u-lijk" Bladen uit het dagboek van een plattelander Argwaan en angst DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 Axe1 leuzen I Droevig lot voor de pijnigers van Kardinaal Mindszenty P Waarvan ruim 15 millioen alleen in Europa Rondweg bij Wouw is ver klaar Wees blijdat je Hongarije mag verlaten Boekenplank tober te osie van beleefde. 739-0 :tober om lur: Joan in een s men ze et eerst in cwam, dat betrof. Zij dat iedere én van de re belang- (18 jaar). ,3 October een be nden in de .n vrouw, die alleen op 784-0 ur en Zon- Burt Lan- piratenver- mantiek en zeeën, vol schouwer in iel genoegen humor als tmoeten. cing 14 jaar. vang 8 uur: d Brian in: de roulette literlijk een de gerat- Een schit- gang 18 jaar prijzen als f 085 783-0 Bg vang 8 uur. an Booth in: ;bzucht. Het •e telde Een oit geploegd, spoor achter 780-O ertenttes /.(in nitrate com- hnlleke tilm- 2 van dit sproken, maar toch schemerde er iets. In Gods handen ligt alles besloten. 14 MEI N het kleine dorp aan de rand van de Harz vind ik nu reeds ze- - ven jaar lang mijn tehuis. Het dorpje ligt in een van de dalen, die eens in de ijstijd zijn ontstaan. De boeren merken dit aan de vele stenen, die zij op de akkers vinden. Achter het dorp rijzen de bergen omhoog. Op de sterke hellingen staan loofbomen. Het dorpje is een typisch boeren- dorpje. Het leven in het dorp verliep zeer vredig, de mensen vorm den bijna één grote familie totdat de Sovjets kwamen. Toen het dorp in 1945 door de Sovjets werd bezet, was het uit. De dorps gemeenschap viel snel uitéén. Wantrouwen en nijd scheidden oude vrienden, zelfs familieleden. De angst deed de rest. Het stille boerendorpje, dat direct aan de zónegrens ligt, groeide reeds vrij spoedig tot een mensensluis. De zónegrens werd weliswaar bij tal van gelegenheden voor alle verkeer gesloten, maar het illegale grens verkeer zocht zijn eigen wegen. Het dorp ligt gunstig, de wegen naar de grens lopen door het bos. De overgang was vrij gemakkelijk. Een man wilde naar zijn vrouw, die in het Westen vertoefde en een meisje wilde naar haar verloofde. Zij stonden 's avonds voor onze deur en zij vroegen „Waar zijn wij precies 1 Zijn hier nog Russen In hemelsnaam, nog steeds de Russische zóne Helpt ons, helpt ons naar de andere kant ZIJ WEKDEN geholpen. Misschien is het zo begonnen, dat als dank voor de verleende hulp een bankbiljet werd gegeven! Hoe dan ook, al spoe dig ontstond er een soort tarief voor de hulp bij de overtocht. Er waren grote risico's aan verbonden. Maar het bracht uiteraard meer geld in het dorp dan in normale tijden het geval was. Te kopen was er echter niet veel, eigenlijk alleen maar sterke drank. Die was duur, maar wat deed het er toe? In deze tijd werd er meer gedronken dan ooit tevoren. Er was distributie van levensmid delen. De mensen, die niet werkten of konden werken, kregen een toewijzing, die beslist onvoldoende was. Dat bracht de vrouwen er toe it werken te gaan, want de werkers kre gen extra-rantsoenen. De gezinnen le den onder deze omstandigheden ern stig. Dan vonden er 's avonds nog vergaderingen plaats. Als men van de ze vergaderingen wegbleef, werd dit beschouwd als een demonstratie tegen de overheid. In een officieel aanplak biljet werd dit zelfs bekend gemaakt. Op een kwade dag werd iemand uit het dorp gelast orr zich bij de Sov jets te melden. De Sovjets deelden hem mee: „Jij niet goed spreken over Rusland". Twee dagen en nachten zat de „zondaar" in de keldergevangenis toen mocht hij weer naar huis. Het was een duidelijke wa rschuwing. Maar door wie in ht'. dorp was hij „aangebracht"? Zo kwam het wan beurd. Zij zag er verschrikkelijk uit, maar zij sloot haar mond. 36 MEI T~\E „REGERING van de Democrati- sche Republiek" heeft bevolen, dat de grenzen moeten worden be schermd. Dat zoiets komen moest wis ten wij allang. Sedert enige weken hebben de arbeiders in de genationa liseerde bedrijven resoluties aangeno men, die naar Berlijn werden ge stuurd, en waarin werd aangedrongen op maatregelen tegen de provocaties van Westelijke agenten en saboteurs, die met de wapenen in de hand de vreedzame volkspolitiemannen over vielen. Aan de huizen worden biljetten aan geplakt, waarop bekend wordt ge maakt, dat herhaaldelijk „vreedzame volkspolitiemannen" vanuit het Wes ten zijn beschoten. Maar de vriendin van één van de politiemannen hc:ft glashard verklaard, dat dat allemaal onzin was. Zij vertelde, dat in 'n krant in Leipzig had gestaan, dat er aan de grens zware gevechten hadden plaats gevonden met bandieten, waarbij zelfs tanks werden gebruikt. Mensen in Leipzig, die familie aan de grens had den, gingen in grote angst naar het grensplaatsj e toe om hun familie-le den te bewegen mee naar Leipzig te komen om tenminste veilig te zijn voor straatgevechten met bandieten. De fa milie keek erg raar, het was voor het eerst, dat zij er in het grensplaatsje van hoorden, dat er gevechten zouden zijn geweest. Neen, naar Leipzig trok ken zij liever niet, misschien eerder de andere kant op. Maar al die geschiedenissen schij nen toch wel serieus genomen te wor den, want van de „regering" is aan wijzing gekomrdat er een dode zóne moest worden gemaakt. In deze zóne mag niemand zonder bijzondere ver gunning komen. Morgen moeten wij allemaal in het dorpscafé komen om eventueel een stempel in ons persoons bewijs te krijgen. Morgen? Zijn dan plotseling alle beperkende bepalingen weer opgeheven? Of alleen voor mor gen? De mensen zijn toch wel erg onder de indruk. Je zou aan hen kunnen zien, wat ze denken. Want dat was tot dusverre nog het enige verzetje, zo nu en dan over de grens te wip pen. ROND de jaarwisseling 1951 1952 stond kardinaal Mind szenty voor zijn rechters en be leefde de wereld de eerste grote duivelse opvoering der commu nistische processen in Buda pest. De kardinaal stond voor 't voetlicht en velen ageerden er achter de coulissen. En zoals 't op het theater gebeurt, kwamen ook degenen, die achter de cou lissen stonden op hun beurt op het toneel en werden op hun beurt berecht. Velen van hen, die kardinaal Mindszenty heb ben vernietigd en gevangen ge zet, hebben er reeds aan moeten geloven en hoewel ze dood zijn, spreken ze nog. Een Duits tijdschrift dat over goede bronnen beschikt, heeft zich de moei- ISTEREN ZIJN weer meer politie- agenten aangekomen. Het zijn lie den uit de stad. Slechts een paar vriendelijke gezichten zijn er bij. De meesten zien er nors uit. De verliezen houden aan. Kalveren en varkens zijn meestal direct dood. 16 MEI D. HEEFT MIJ toegefluisterd, dat die politie-agenten bovendien opdracht hadden om ons te bespionneren. Zij zouden ons van de successen van de Democratische Republiek moeten overtuigen en vaststellen, wie van ons tegen de regering is. Wat een geluk, dat er toch altijd nog wel fatsoenlijke kerels bestaan, die iemand waarschu wen. 17 MEI WA.NDAAG IS HET in het dorp erg onrustig. Niemand mag de akkers betreden. Alles staat prachtig, maar het onkruid neemt toe en moet nodig worden weggehaald. Maar de veearts uit de stad schijnt te hebben gezegd, dat het beter is. dat hier het graan verrot, dan dat de gehele De mocratische Republiek met het mond en klauwzeer wordt besmet. Het vreemde is, dat wij al hebben gehoord, dat het zeer al reeds lang in de andere delen van de Democra tische Republiek woedt. 18 MEI VIC -i s, te getroost, na te gaan, wat er van de vervolgens van de kardinaal is ge worden. Gyula Decsi, Minister van Justitie. Hij had zich bijzonder onderscheiden in het proces Mindszenty. Men herin nert zich wellicht, dat de kardinaal gedurende 82 uur werd ondervraagd, zonder dat hij mocht gaan zitten en dat de kardinaal eerst in elkaar zonk, toen men zijn naaste medewerkers, met bloed overstroomd, binnen bracht in de rechtszaal. Decsi werd in het begin van dit jaar aangeklaagd wegens spionage ten gunste van de Ver. Staten (dezelfde aanklacht, die hij tegen de kardinaal richtte) en werd ter dood veroordeeld. Cuyla Osko, die aan het hoofd stond der politie tijdens het proces, trachtte in dit jaar over de oOsten- rijkse grens te vluchten, maar werd daarbij doodgeschoten. De geheime documenten die hij bij zich droeg, zijn voorgoed verdwenen. De politiechef Biedermann, die aan het hoofd stond van een andere groep, werd dood gevonden in de kelders van het hoofdkwartier der Geheime Politie aan de Andrassy Ut in Buda pest. De andere officieren van deze politie-afdeling werden tezamen met hun families naar Siberië verbannen. Paul Figura van de geheime politie, was de enige, die er in slaagde te vluchten en was de eerste, die authen tieke bijzonderheden meedeelde over de verhoren van de kardinaal. Teza men met hem wist ook een medewer ker der politie te ontvluchten. Laslo Sulner. een handschriftenexpert. Hij vluchtte met zijn vrouw naar Parijs en gaf toe, dat hij degene was, die de brief had geschreven, die volgens 't proces de kardinaal aan Selden Chap lin, de Amerikaanse gezant, zou heb ben gericht. In Parijs stierf ook de vluchteling Schulhof, nadat hij was geopereerd. Drie ministers van Binnenlandse Zaken, die voor, tijdens of na de ver oordeling van de kardinaal een rol hebben gespeeld, moesten hun tol betalen: twee werden opgehangen, een beging zelfmoord. VERTELDE mij vanmorgen, dat trouwen in het dorpje en het liet de 1 de politie-agenten s avonds de mensen niet meer met rust. Niemand 1 huizen beluisteren om te horen kon men meer vertrouwen. Niemand welk radio-station aanstaat. Het is al wist of de buurman niet opdracht had weer zover, dat de radio moet wor- gekregen om op hem te letten. Hetl den beluisterd met een deken over het zwijgen begon. Enige keren kreeg ik bezoek van vrienden uit het Westen. Dan moest ik vertellen, wat er ge beurd was. Maar dat ging helemaal niet goed. Merkwaardig, ik kon het niet precies vertellen, wat er allemaal gaande was, lk kon de juiste woorden niet vinden. Of ik het misschien be ter kon opschrijven? Zo kwam ik er toe een dagboek te schrijven! 3 MEI HET DORP is nu in alle richtingen afgesloten. Naar de stad kan nie mand meer, zelfs niet meer naar het naburige dorp. De wegen zijn met prikkeldraad en kettingen versperd, Er staat politie bij. Zijn wij een ge vangenkamp geworden? E. zei het al, er ontbreken alleen nog de wachtto rens. Maar in de loop van de dag wordt het raadsel opgelost: het mond en klauwzeer is uitgebroken. Het zou van het Westen zijn gekomen. Ent stoffen zijn niet voorradig. Mond- en klauwzeer kennen wij al, dat was er vroeger ook wel, maar niet die isoleringsmaatregelen. Die lij ken meer op strafmaatregelen tegen de bevolking. Zou dat misschien het antwoord van de overheid op onze afwijzende houding zijn? In de vroege avond rijdt een luid spreker-auto door het dorp. „Omdat de gemeente niet waakzaam genoeg is geweest, zijn saboteurs van het Westen er in geslaagd het mond en klauwzeer naar de Duitse Democra tische Republiek te slepen om het plan van de socialistische opbouw te storen". Frans P. en zijn vrouw, die naast mij staan, kijken met een donkere blik en vol toorn over de straat. Ik geloof, dat het goed is, dat de spreker in cle auto nog onzichtbaar is. 4 MEI ■\^IIJ HEBBEN extra politie gekre. gen voor het mond- en klauwzeer. Zij moet voor de isolering zor gen. De school is gesloten, evenals het café van K. Uit de winkel van T mag alleen vanuit het venster worden ver kocht. Er mogen ook niet meer dan drie personen bij elkaar op straat staan. De politie-agenten zorgen er werkelijk voor, dat alles gebeurt zo als de overheid het wil. De kerk diensten zijn voorlopig verboden. Een boerderij, waar het mond- en klauw zeer is opgetreden mag door niemand meer worden betreden en ook mag niemand haar verlaten. De onzichtba re gevangenis lijkt toch ergens zicht baar te worden. 6 MEI ^ANDAAG ZIJN er de eerste slacht- offers onder het vee. Het gaat erg plotseling. Het hart schijnt ver lamd. De dieren brullen angstwek kend, dan vallen zij om, dood. Ik sprak met B., die voor zijn huis stond. Neen, je kan niets zien, de die ren sidderen, brullen en dan vallen om. Hij heeft angst voor zijn fok stier, die het omvallen van koeien en ?ssen heeft aangezien. Hij meent, dat het gebrul van de stier een angst schreeuw was. Weet het vee dan iets van de angst? Ik geloof het wel. 9 MEI \J^/IJ MOGEN niet naar de kerk. Wel dan komt de kerk naar ons. Van daag hebben wij bezoek. Er werd niet over gerechtigheid en straf ge hoofd. Nu mag er ook geen melk meer naar de zuivelfabriek worden ge bracht. Nu mogen de boeren er mee doen wat zij willen. Toch is er niet veel. Bij S., die nog geen last van het mond- en klauwzeer heeft onder vonden, kan men boter kopen. Een pond kost wel 8.50 Mark, maar het is goedkoper dan in de staatswinkels. Maar ik ben ergens toch wel onge rust over deze geschiedenis. Er is af leveringsplicht voor melk en er zal van deze plicht maar weinig worden vrijgescholden. Hoe zullen wij dan de achterstand kunnen inhalen? De af leveringsverplichtingen zijn toch al aan de hoge kant. 35 MEI IAEZER DAGEN circuleerde in de pers 't bericht over de aankomst van een paar honderd kinderen, die maanden in de vluchtelingenkampen hebben gezeten en nu vanuit de neerdrukkende sfeer dezer kampen zijn gehaald om bij Nederlandse families verzorging, huiselijkheid en wat liefde te vinden. Even licht dan het onstellende leed van millioenen men sen weer op, die van huis en haard verdreven werden, millioenen, die als een diepe wonde in de menselijke samenleving van deze tijd zijn. Hoe ontstellend groot het vluchtelingeprobleem is, verhalen onder staande cijfers, die wij hebben opgediept uit het Zwitserse tijdschrift „Caritas". Het geeft het aantal vluchtelingen, dat in verschillende lan den moet worden ondergebracht: QNZE SMID M. i« erg verbitterd. Hij heeft geen behoorlijk mate riaal meer en de reparaties zijn daardoor slecht. De boeren worden dan weer gedupeerd, zij kunnen niet betalen en onze smid is het slacht offer. De boeren krijgen voor een H.L. broodgraan, hetwelk zij verplicht zijn te leveren, slechts 10 Mark. Dat is nét voldoende voor de vaste onkosten. Bijzondere onkosten kunnen er al niet meer van af. Wel voor het brood graan, dat zij vrij kunnen verkopen, als zij aan de afleveringsverplichtingen hebben voldaan, wordt meer betaald. Maar wie heeft zulk „vrij brood graan"? Ons dorp verkeerde nog in een gunstige positie, omdat een deel van de akkers juist over de grens lag en de opbrengst niet werd meegeteld. Nu Is dit ook voorbij, want deze ak kers mogen niet worden betreden zon der bijzondere vergunning van de po litie en die krijgen we nu niet meer. Onze amid is woedend. „Het is alle maal onze eigen schuld. Waarom la ten wij ons dit welgevallen"? „Ja, maar wat kunnen we dan doen"? „Al les kapot slaan? Neen, zo gaat het ook niet"! Op deze wijze kunnen we het communisme niet overwinnen! Ik heb met B. gesproken. Het kan niet lang meer duren, ook zijn zaak gaat ten gronde. Hij was bijna boos, toen ik hem zei, dat onder dit systeem eigenlijk niets ten gronde werd ge richt, want alles loopt op de een of andere manier toch wel weer, al Is het dan op de manier, dat van de vier defecte machines er één wordt ge maakt, die functionneert. Voor de drie machinewrakken wordt dan wel iemand gevonden, die als saboteur in een belachelijk proces wordt veroor deeld en in een tuchthuis wordt je- stoken. Het deed me goed, dat ik toch nog met iemand een openhartig woord kon spreken. Dj meeste boeren zijn door het mond- en klauwzeer ernstig getroffen. Meer dan dertig koeien en ossen zijn gestorven. Ook de geiten worden aangetast. De uit de stad gerequireerde poli tie-agenten hebben hun „meisjes" meegebracht. De vrouwen uit het dorp mogen niet naar de stad, zij wel. De man van vrouw R., die in het stede lijk ziekenhuis ligt kan door deze wil. lekeur geen bezoek van zijn vrouw krijgen. Bij de schoonvader van vrouw R. woont een vrouw, die uit de gebieden van achter de Oder is gevlucht. Zij heeft aan één van de politie-mannen een geïllustreerd weekblad uit het Westen laten zien. Daarom werd zij gearresteerd. Na drie dagen werd zij weer vrijgelaten, maar zij vertelde niet wat er met haar in die tijd wag ge- KUROPA Oostenrijk België Denemarken Frankrijk Griekenland Italië West-Duitsland Oost-Duitsland Luxemburg Nederland Saargebied Zweden Triest Engeland 302.000 60.000 2.000 300.000 38.000 590.000 9.700.000 4.000.000 750 7.500 4.000 42.000 5.000 400.000 Tezamen in Europa 15.542.250 NABIJE EN MIDDEN OOSTEN Jordanië 300.000 Syrië 90.000 Libanon 140.000 Egypte 250.000 Irak 25.000 Israël 45.000 Turkije 250.000 India 5.000.000 Pakistan 7.000.000 voorschriften uit voor de zielzurg der vluchtelingen, stichtte een informatie bureau voor vermiste personen, zond een commissie van bijstand naar Duitsland, Oostenrijk en Palestina en richtte een emigratie bureau op, dat zijn zetel heeft in Genève. Ook onze Koningin Juliana heeft meerma len haar stem laten horen ten bate van de vluchtelingen, bijzonder vorig jaar in een brief aan President Tru man. Maar dit wereldprobleem Is zo groot, dat het alleen door samenwer king van zeer vele landen kan wor den opgelost. Voor een dergelijke in ternationale samenwerking tot stand komt, die afdoende is, zullen er op nieuw jaren vergaan. En ondertussen blijft de nood van zoveel millioenen een open wonde in d samen levin", vooral van Europa. 38 millioen vluchtelingen! Een we reldramp van een apocalyptisch ka rakter. ',Ve zien hier de -Liftmaster weer eens, thans met de passagiers ervoor. Er bestond op Schiphol voor het vertrek van hen, die de race zullen meema ken, zeer veel belangstelling. [Y/IETT de rondweg onder Wouw hoopt men in December klaar te zijn. De rijbanen zijn over een grote af stand aangelegd en de aansluitingen op de weg Bergen op ZoomWouw en op de rondweg bij Roosendaal zul len spoedig hun beslag hebben gekre gen. Het verkeer dat over de Bergse- weg naar Wouw moet, wordt momen teel al omgeleid langs een van de nieuwe betonbanen Dit met het oog op het werk, dat voor de aansluiting van oude en nieuwe weg moet ge schieden. Laslo Rajk was degene, die reeds in 1946 een campagne begon tegen de kardinaal en die de aanklacht lan ceerde, dat de kardinaal een spion zou zijn van de Ver. Staten. De ironie van het noodlot: Laslo stierf met de strop om de hals alsspion der Ver. Sta ten! Janos Kadar, zijn opvolger, was van 3 Aug. 1948 tot 24 Juni 1950 minister van Binnenlandse Zaken. Hij gaf aan I spreken ze nog! de politie aanwijzingen, welke de beste methode van ondervragen was in het proces Mindszenty. Ook Kadar stierf aan de galg, in tegenstelling evenwel tot zijn voorganger in alle stilte, na door een partij rechtbank te zijn veroordeeld. Sandor Zöld was voor en tijdens het proces Mindszenty hoofd van de pro paganda. Als vroegere Nat. Socialis tische bonze meende hij in het proces tegen de kardinaal zich bijzonder te moeten onderscheiden. Hij werd daar voor beloond doordat hij Kadar op volgde. Daar hij evenwel hem niet wilde volgen aan de strop, gaf hij er de voorkeur aan, toen hij merkte, dat hem ditzelfde lot te wachten stond, eerst zijn vrouw en kinderen te do den en toen zichzelf een kogel door 't hoofd te jagen. Istvan Riesz was ten tijde van het proces minister van Justitie en ver klaarde, dat de processen een der bes te wapens waren in de klassenstrijd. Hij herhaalde daardoor slechts wat Wischinsky over de communistische jurisprudentia had gezegd in de pro cessen tegen Tukhaehevsky, Bukha- rin, Kamenev en Zinoviev Doch deze jurisprudentia keerde zich ook tegen hem. In 1950 werd hij gevangen geno men, beschuldigd van spionage en op een morgen in 1951 vond men hem dood op de vloer van zijn gevangenis cel. Hij werd gewurgd. Zijn vrouw werd naar Siberië gedeporteerd. Ferenc Donath, die eens belast was met de leiding van het secretariaat van Matthias Rakosi en tot taak had om in heel Hongarije demonstraties te organiseren tegen kardinaal Mind szenty (bewijzen van de woede van het volk) hanteert nu de schop, als slavenarbeider aan het kanaal van de Dona naar de Zwarte Zee. In het zelfde arbeidskamp verblijft Imre Zip- ser, die de kardinaal bewaakte. Hij werd veroordeeld omdat hij zg. ge smokkeld had voor vrouwen, die in de gevangenis zaten, maar in werkelijk heid was Zipser iemand, die teveel wist en wel voornamelijk, wat er zoal in het eten van de kardinaal werd Hongaarse journaliste, die de kranten gedaan om hem te breken. Een jonge in de Ver. Staten van kopij voorzag over het proces, beging in 1951, toen de storm losbrak tegen de midden stand, zelfmoord. Zij stond in dienst van de politie. Op haar lijk vond men een brief, waarin te lezen stond: „Wat ik heb gedaan, was verkeerd. Ik stond in dienst van een leugen en heb eraan geloofd. Nu weet ik ,dat ik daarvoor met mijn leven moet boeten." Ook al de anderen stonden in dienst van de leugen! Ook zij geloofden er aan. Aan weinigen slechts is het ge lukt, te vluchten, enigen begingen zelf moord, anderen werden of worden nog gedood. Dat is het lot dergenen, die zich vergrepen hebben aan de kardinaal: De doden zijn stom en toch (Correspondentie uit Wenen) J-JET komt misschien wel doordat men uitsluitend de verhalen te horen krijgt van de mensen wie onder grote gevaren uit de landen achter het IJzeren Gordijn hebben weten te ontsnappen, dat men zich zelden realiseert dat het soms mogelijk is op officiële wijze te emigreren, hoe wel dit slechts sporadisch en dan onder bijzondere omstandigheden wordt toegestaan. En een dergelijke bijzondere omstandigheid deed zich blijk baar voor bij een 75-jarige grijsaard, die onlangs uit Hongarije naar Wenen kwam. Om verschillende redenen was deze man voor het Hongaarse re gime van geen enkele waarde meer, want wegens zijn hoge leeftijd kon hij geen productief werk meer verrichten. Hij was uit Wenen af komstig en had vrijwel geen woord Hongaars leren spreken en hij had geen verwanten of kennissen in Hongarije, die hem konden onderhou den, zodat de staat die taak zou moeten overnemen. HOD, werkeloos en eenzaam, vroeg iken dat h« Yrii was van schulden. Er v-» werd, zo zeide men, aan ziin paspooi" Tezamen in Nabije en Midden Oosten VERRE OOSTEN Korea Hongkong Formosa 13.100.000 5.000.000 1.000.000 4.000.000 de 10.000.000 gehele wereld PARIJS RENDEZ-VOUS DER WERELD. Mr. Ir. M. M. van Praag beweegt zich in dit boekje weer voornamelijk in het geliefde Parijs van de eeuw wisseling met het bonte leven van toneel, cabaret en café chantant. Hij verdiept er zich in met de weemoed der herinnering en roept allerlei ver gane grootheden op. En ook op uit stapjes in de nieuwere tijd kijkt hij toch telkens weer om. Hij geeft am dit boekje een sfeer van fijne me lancholie, welke de Franse hoofdstad ook eigen is. Het is verlucht met vele vlotte tekeningen. (Uitgave Het We- reldventer, Amsterdam deze man verlof zijn zuster te mogen opzoeken, die in Parijs woont. Toen hij, al meer dan een jaar gele den, zich bij de afdeling Paspoorten van de Geheime Politie in Boedapest vervoegde, werd hem een invulfor- mulier met een twintigtal vragen ter hand gesteld, waarop hij onder meer moest opgeven dat hij geen belasting schuld meer had en zijn gas, electri- citeit en water tot de laatste dag had betaald. Verder moest hij de overlijdens- actes van zijn ouders, zijn vrouw en zijn kinderen overleggen en werd hem een lange vragenlijst gegeven, waarop hij alle bijzonderheden van zijn eigen levensloop en die van zijn vader moest beantwoorden. Daarop werd hij door een politieke commissaris aan de tand gevoeld, die hem mededeelde, dat hij binnen een paar weken de beslissing van de emigratie-autoriteiten tegemoet kon zien. Na zes maanden wachten kreeg hij een kaart, waarop hem werd medege deeld, zich nogmaals bij de paspoort afdeling te vervoegen. Daar kreeg hij te horen, dat hij opnieuw alle gege vens moest indienen, waaruit zou blij - werd, zo zeide men, aan zijn paspoort gewerkt, maar dat zolang het hem nog niet was uitgereikt, hij elke twee we ken moest terugkomen om een nieuwe voorlopige permit in ontvangst te ko men nemen. Toen hfj eindelijk vergunning kreeg het land te verlaten was hij intussen tienmaal op het bureau terug geweest en al deze paperassen hadden hem 1.800 forints (ongeveer 600 gulden) gekost, maar h(j had daarvoor dan ook een paar honderd certificaten en papleren van allerlei aard met wel 1000 handtekeningen in z(jn bezit ge kregen. De oude man, zit nu veilig, maar uitgeput, in Parijs, maar de moeilijk heden aan de Hongaarse grens, waar bij hij door de communistische douane-ambtenaren aan den lijve on derzocht werd, zullen hem nog lang heugen; daar werden hem zijn wei nige persoonlijke bezittingen en en kele souvenirs aan zijn overleden vrouw afgenomen. Toen hij daartegen, zonder succes, protesteerde, fluisterde hem een van verder maar niet aan. Wees blij dat je Hongarije mag verlaten." die ambtenaren in het oor: „Denk er door Curt Seibert Y^/ANNEER men zo alleeen woont als ik (er hui zen slechts vier niet verwante mensen in de vijfkamerwoning van mevrouw Stubbe) dan voelt men de behoefte een beschermer te hebben. Een kennis van me bood me een jong dier aan, een grote Italiaanse dog, sterk gebouwd en melan choliek van uiterlijk. Hij had bruine en zwarte strepen. In het pension ontstond consternatie ,toen ik de hond meebracht en hem op de gang liet rond lopen. Mevrouw Stubbe merkte op, dat zo'n groot dier eigenlijk te lastig was in zo'n kleine woning maar ze had altijd een zwak voor deze bastaarden van Duitse herdershonden gehad. Ik sprak tegen: primo was het geen herdershond, in de tweede plaats geen bastaard maar een Italiaanse dog. „Hoe oud is-ie?" vroeg de student in de me dicijnen. „Acht maanden", zei ik. „Zo oud was ie een jaar geleden". De student maakte zijn bek open (die van de hond) en onder zocht de tanden. „Precies", zei hij. „De hond is twee jaar oud, niet minder." „U moet zich vergissen. De man van wie ik hem gekocht heb, zegt, dat een hond pas blaft als-ie elf maanden oud is, en Bully blaft nog niet." „Wauwauwau", zei Bully. „Hartelijk gefeliciteerd," zei de student, „hij moet zo juist elf maanden zijn geworden." De dames waren het er over eens, dat hij ge wassen moest worden, wat de volgende dag zou geschieden. Nu bleek Bully een hond, die graai Tezamen Tezamen over 38.551.250. Dit zijn de cijfers van het Zwitser se tijdschrift. Ontstellende cijfers! Meer dan 38 millioen medemensen, die door oor logsgeweld, politieke stromingen of om hun geloof hun vaderland verlaten moesten, hun geboortedorp of de stad hunner inwoning, waar hun leven verankerd lag tussen zoveel dierbare dingen, vaarwel moesten zeggen. Millioenen, die nu over de wereld zwerven, met een onvernietigbaar heimwee naar hun geboortegrond; met doffe ogen, die niet meer wenen kunnen, met tezamen geknepen lip pen, waarop de klachten zijn ver stomd. Niemand weet, hoeveel mil lioenen wij er nog moeten bij tellen van de volkeren achter het ijzeren gordijn, vanaf de Oostzee tot aan de Chinese wa teren, die in hun geheel werden verplaatst of als goedkope ar beidskrachten werden gedepor teerd naar de slavenkampen. Het leed der vluchtelingen heeft hulpkrachten opgeroepen en georga niseerd. Als een der eersten heeft Paus Pius XII het wereldgeweten op dit probleem gewezen en heeft zelf geholpen. De Paus vaardigde nieuwe sliep en niemand iets deed, zo lang men hem me' rust liet. Maar baden beschouwde hij als een soort levend verbranden, dus verzette hij zich er zo goed mogelijk tegen. „Waarmee zullen we hem wassen", vroeg ik. „Met teerzeep," beweerde de student. „Met huishoudzeep", meende mevrouw Stubbe, die zich er graag buiten had gehouden. „Met badzeep", stelde de Spaanse voor. Dies kocht ik groene zeep en wreef Bully in, terwijl het warme water veelbelovend in de bad kuip stroomde. Bully was thans voorzien van een likke laag groene zeep over het hele lichaam. Helaas had ik hem zijn halsband afgedaan, zodat hij nu niet meer beet te pakken was: hij gleed telkens weg. Naast de badkuip stond de student met een klerenborstel. Mevrouw Stubbe hield zich gereed met een nagelborstel en de Spaanse had een batistendoek tot haar beschikking om hem af te drogen. Ik 'trachtte het lieve dier tevergeefs in het water te lokken. „Bully", riep ik, „kom hier." Waarop Bully onder het bureau kroop. Ik bedek te de vloer met hondenbrood en kluifjes, wrong mij achter het bureau en zwaaide wild met de zweep. Bully echter liep de salon binnen en gleed met zijn buik over het Perzische tapijt, wat hem grote vreugde scheen te bereiden. Eenmaal raakte ik hem met de zweep, maar dat had slechts tot resultaat dat hij op de sofa sprong en alle kussens met groene zeep besmeur de. In de badkamer stonden de drie nog altijd te wachten. Intussen begon de zeep Bully te jeuken, zodat hij bewegingen maakte als een man, die een vlo tussen de schouders bespeurt. Daarbij schuur de hij langs meubels en kasten. Juist toen hij zich in het gordijn draaide verschenen de drie uit de badkamer. Mevrouw Stubbe, een onmacht nabij, liet zich op de sofa vallen, midden in de groene zeep. De Spaanse zocht bevend steun en greep in de groene zeep, die op de boekenkast zat, ter wijl de student op zijn knieën ging liggen om Bully te kunnen zien en met plekken groene zeep aan zijn pantalon opstond. Nu begon toorn zich van ons meester te maken cn met verhitte kop stortten wij ons op de hond, die tenslotte niets beter wist te doen dan in de badkuip te springen. „Hoera", riepen wij en be gonnen hem duchtig te borstelen. Dat was niet eenvoudig, want ieder moment kregen wij zeep in onze ogen door het spatten. Toen wij bijna klaar waren, verwijderde Bully zich met een machtige sprong uit de kuip. Wij vonden hem later op me vrouw Stubbes bed waar hij, door zich om en om te wentelen, droog trachtte te worden. ^NDERS was Bully een goede hond en zeer ge makkelijk, vooral wat het eten betreft. Hij at eenvoudig alles, of het nu een schildpadden kam dan wel een gevulde sigarenkoker was. Verschei dene diensmeisjes moesten onder beschuldiging van diefstal hun betrekking bij mevrouw Stubbe verlaten. Bully was altijd nogal dik geweest Maar nu groeide hij ontzaglijk in de breedte en kwam tenslotte eenvoudig niet meer van zijn plaats. Daarom zocht ik een veearts op. De man be keek hem langdurig, klopte hem op de buik. keek hem in de beik. onderzocht de ogen en streelde hem over zijn vel. „Is er iets niet in orde met mijn buldog?" vroeg ik. „Uw buldog mankeert niets, want u bezit er geen. Dit is de bastaard van een Duitse boxer. Maar geeft u zich geen moeite, de hond is niet ziek. hij vertoont alleen ouderdomsverschijnselen, wat bij een zestienjarig dier niet te verwonderen is

de Stem | 1953 | | pagina 9