Vand Emigranten willen naar de rimboe OUDE GENEVER Een Meesterwerk is zoek Apostolaat en cultuur Zó deed de Uiver het Wat een Wonderlijke Wereld RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 DE schrijver in het katholieke actie-orgaan wijst op de afwe zigheid in het apostolaats-congres van figuren als dr van der Meer, Van Duinkerken, Engelman hij had er veel meer kunnen noemen en de cultuur-gevoeligen in ons land uit de gedachtenwereld van Maritain en Guardini. Hij verlangt aantrekking in de apostolische acti viteit en meer erkenning voor per soonlijkheden, die in alles zoeken naar het kloppen van het hart in de katholieke samenleving en het getuigeis van echte menselijkheid. Schoonheidsgevoeligen, die langs kerkelijke en niet-kerkelijke paden nooit aan iets lelijks kunnen voorbij gaan zonder zich te ergeren aan de schrale armoe en het gebrek aan geest in de lelijke dingen, moeten meer erkenning vinden. Hun per soonlijk getuigenis heeft in de om gang meer dan somwijlen de nuchtere ontmoeting van de ver standsmens invloed op andere men sen door de rijke schakeringen van het gemoedsleven, geestelijker jeugdigheid, boeiende, oorspron kelijke zeggingsmacht en een spon taner vurigheid. Vele grote werken op stapel in Australië Maar ze komen niet verder dan de rand van het werelddeel Statenverkiezingen EEN KWESTIE VAN... EEUWEN Afwijzing Interview met ooievaar „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" („The Missing Masterpiece") LIET is opmerkelijk, dat het lei dinggevend orgaan voor de ka tholieke actie in Nederland, van welk orgaan mgr A. M. Jansen hoofdredacteur is, opkomt voor meer wisselwerking en binding tus sen apostolaat en cultuur In het jongste nummer van Actio Catho lics'wordt betreurd in een wel gedacht en geschreven artikel van Th. de Jong dat ondanks de culturele afdeling op het onlangs in Den Bosch gehouden congres de representatieve cultuur daar even afwezig is geweest als de katho lieke kunstenaars en erkende cul tuurdragers. Er wordt gewenst, „dat zij op een volgende bijeenkomst niet zouden mogen ontbreken." Inderdaad is het apostolaat der christelijke cultuur een element, dat voor de stylering en de uitstra ling van het katholieke leven nog al verwaarloosd werd. Sedert de middeleeuwen heeft het christelijk besef van schoonheid in en buiten de Kerk belangrijk ingeboet. Een bloeiende katholieke gemeenschaps kunst bezitten wij niet om de waar heid toegankelijk te maken door de schoonheid. Actia catholica schrijft dat de vooraanstaande figuren in het practisch leven der Neder landse katholieken over het alge meen weinig oog hebben voor de culturele betekenis van het apos tolaat. Men kan dit dikwijls opmerken als men let op de eenzijdige acti viteiten van grote mensen in het sociale, politieke, charitatieve, niet het minst in het kerkelijke leven, Een groot plichtsbesef drijft hen ongetwijfeld. Zij nemen de verant woordelijkheden en de lasten op zich en hebben het in de regel on noemelijk druk, soms met on- elegantie in het vervullen hun ner verantwoordelijkheden. Letter kunde, muziek, schilderkunst, zelfs zuiver gevormde smaak in kerke lijke kunst en liturgische gevoelig heid komen voor de louter ver standelijke ordening van hun leven en de kring van hun activiteiten eerst aan de orde, zodra deze een voorwaarde blijken voor nuttige doeleinden. Zij u-geren zich aan de kritiek der kunstenaars, die zich af zijdig schijnen te houden van de burgerlijke problemen. De katholieke schrijver en dich ter Gerard Bruning was een der weinigen, die respect afdwong van begaafde niet-katholieken als de wantrouwende Menno ter Braak en de grote dichter Marsman, die bij Brunings vroegtijdige dood zei: „Ik heb het gevoel, of de hedendaagse letterkundige kritiek haar rugge- graat kwijt is.'. Herinnerd worde ook aan Alf. Diepenbrock, Erens P. v. d. Meer de Walcheren, de ver maarde schilder Wiegersma, de fa milie Andriessen, die enkele musici en een beeldhouwer van formaat voortbracht. Ook de Vlaamse romanschrijver G. Walschap was katholiek, maar het wanbegrip in de katholieke gemeenschap schijnt er niet geheel vreemd aan, dat wij hem verloren, hoewel hij ondanks sommige miskenningen een roman als „Zuster Virgilia" heeft geschre ven en pas nog een roman met na werking van heugenis aan zijn broer, die zich als missionaris in de Congo dood heeft gezwoegd. Een nieuwe grote katholieke cul tuur zou een fanaal voor een nieuw bloeiend geloof kunnen zijn. Welk een betekenis heeft tot vandaag toe de Franse cultuur met haar prachtige kathedralen, door de ver voering der biddende krachten op aarde ten hemel gestoten, en het ontzaglijk getuigenis van haar christelijke letterkunde, die de grootste katholieke dichter van deze tijd in Paul Claudel heeft voortge bracht? Het orgaan der katholieke actie wil meer toenadering tot de cultuurscheppers en schrijft: „Men verwijdert een kruisweg van Ser- vaes of van Aad de Haas, men ver werpt Walschap, men beticht Ber- tus Aafjes. Laten we eens ver onderstellen, dat men hiermee vol komen gelijk had. Heeft dan de be oordelaar niets te maken met de ellende, waarin de kunstenaar komt te verkeren, met zijn wanhoop om ooit in de katholieke gemeenschap te slagen, met zijn teleurstelling of eventueel met zijn verzet zijn groeiende rancunes, zijn haat tegen de macht van de Kerk?" Wij even deze vraag van de K.A. door, omdat zij vanwege een macht is ingegeven, die kunstenaars en niet-kunstenaars in de geloofs- gemeenschapsleer hoort te bezielen: de liefde. Een katholieke cultuur in in de glans van de geloofswaarheid De vruchtbare invloed, die bijv. het verdwenen katholieke letterkundig tijdschrift „De Gemeenschap" op het culturele leven in ons land heeft gehad, is onschatbaar. Had men dit tijdig ingezien en het gesteund en aangetrokken in plaats de jongeren terug te dringen naar de louter verdediging van de schoonheid, dit vruchtdragend christelijk getuige nis zou hebben voortgebloeid. Moge kunstenaars en gemeenschap elkander eindelijk vinden in een milder doorleefde gemeenschap van de universele Kerk! i JJi««4 a, (Van onze correspondent uit Australië) TK zou het heus wel fijn vinden wanneer we de keus kregen '9 ergens in de rimboe te gaan wonen", aldus een verklaring welke ik zo heel vaak lees in brieven, welke mij door emigratie- lustigen worden gezonden. „Onze emigratie-politiek moet er op gericht zijn, het land tot ontginning te brengen, zodat men minder rond de grote ste den moet blijven hangen'", aldus een opmerking onlangs gemaakt van achter de tafel der Australische regering. En toch, het is deze theorie, welke zeer in strijd is met de practijk. £)E PROVINCIALE-Statenverkie zingen, welke het volgend jaar in de maand April worden ge houden, werpen ,.u reeds hun scha duwen vooruit. De K.V.P. heeft al een bijzondere Partijraadsvergade ring moeten beleggen, om een Pro vincie-program en een nieuw regle ment op de Provinciale Centrales vast te stellen. Dit geeft gelegen heid om tevens aandacht, te vragen voor het grote belang van een spe cifiek provinciale politiek. Deze ge leding tussen de landelijke en de gemeentelijke politiek is in het ver leden maar al te zeer in het ge drang gekomen. Bij de stichting van het Koninkrijk in 1813 was dat nog begrijpelijk, omdat de Republiek der Zeven Verenigde Provincies aan toegespitst provincialisme was ten gronde gegaan. Maar het andere uiterste, een te sterk centralisme, is niet minder gevaarlijk. Gelukkig wordt de betekenis van de eigen waarde van het provinciale leven al beter erkend. In het bewustzijn van de kiezers dient die gedachte echter nog levendiger gewekt te v/orden. Provinciale-Statenverkie- zingen zijn óók belangrijk! Het hou den van deze buitengewone Partij raadsvergadering scherpt deze waarheid nog eens extra in. TUSSEN Sydney en Port Darwin ligt ongeveer drieduizend kilome ter; in de lengte-as zou men b.v. van Rockhampton tot Condon daar nog minstens duizend kilometer bij moe ten voegen teneinde zoiets van een kruis over Austrië te verkrijgen. Tussen deze vier punten liggen ge bieden, welke tot „niemandsland" ge rekend moeten worden, doch waar het hart van menige adspirant-emigrant naar uitgaat. De Australische regering heeft er kleine, héél kleine gebieden op uit- gepaald, waar in de nabije toekomst spaden of boormachines in de grond gedreven zullen worden als gevolg der plannen tot ontginning. Doch eeuwen zullen ermede gemoeid zijn, alvorens op de vjiegtocht boven dit land het doodse beeld uit de tiendui zenden kilometers zal zijn verdwenen. Op mijn tochten door dit land heb ik zo heel vaak vergelijkingen ge maakt tussen de practische ononder broken groene weiden in ons „vol ge groeide" Nederland en de dorheid van dit onderbevolkte land. Darwin is een belangrijke stad, en toch bedraagt het aantal inwoners slechts enkele duizenden. Wat zou van zulk een stad te ma ken zijn! MEN WIL WEL, MAAR KAN NIET. J"AE emigranten met „rimboe-plan- nen" zijn talrijk; slechts weinigen komen aan de uitvoening van die plannen toe. Dat is niet zozeer hun schuld, als wel van de Australische regering. Het behoort practisch (nog) tot de onmogelijkheden voor een emigrant om ergens in het achterland te star ten. Men tobt nog met verbindingen; er is te weinig hulp, vooral ook in fi nancieel opzicht; organisatie ont breekt. En de emigrant die hier niet alleen is gekomen, omdat het in de natuur zo prachtig is, doch om toe komstmogelijkheden te zoeken, ont dekt al spoedig dat hem meer kansen geboden worden door rond de grote steden te blijven hangen, dan zich te wagen aan veel kapitaal-vergend en moeilijk pionierswerk ergens in de rimboe. Men heeft al de jaren de honderdduizenden emigranten heel dicht rond de grote steden neergezet in de kampen; geen wonder dat men zo dicht mogelijk in die buurt naar werk ging zoeken! De regering, die wèl ziet hetgeen gewenst is, doch naliet in de gewenste richting te sturen, constateert dat slechts sporadisch de „nieuweling" zich enige honderden mijlen uit de omgeving van de grote steden be geeft. DE GROTE WERKEN VAN AUSTRALIë TOCH zijn er momenteel verschil- lende grote werken in Australië in uitvoering, of in voorbereiding voor uitvoering minstens achthonderd millioen pond wordt daaraan ten koste gelegd. Daar zijn b.v. de uranium-ontginningswer- ken in Zuid-Australië; Port Darwin neemt in dit verband in betekenis toe. Voor ontginning van nieuwe land bouwgronden besteedt Australië meer dan honderd millioen pond. Laat mij in dit verband noemen de Murray Valley, waar het grootste ir rigatie-schema van Australië wordt uitgevoerd. Langs genoemde rivier, met een lengte van ruim tweeduizend kilometer, wordt over een oppervlakte van plm. 600.000 vierkante kilometers het water gebracht, dat thans dorre gebieden in vruchtbare landerijen herscheppen zal. Half Victoria, een zesde deel van Queensland, een vier de van Zuid-Australië en vijf-zesde deel van New South Wales wordt door de rivier doorsneden. Een ander groot werk: dat aan de Snowy River in New South Wales, dicht bij Queensland. Daar wordt een enorm station voor opwekking van electrische stroom gebouwd, doch te vens een irrigatie-schema uitgevoerd. Bijna drie honderd millioen pond wordt aan het geheel ten koste ge legd. En nu zou ik over nog andere enor me werkzaamheden voor de opbouw van dit land kunnen vertellen, doch in de onderdelen is zulks minder be langrijk. Feit is, dat Australië moge lijk langzaam, doch in elk geval ze ker aan een nieuwe toekomst bouwt. EN DE PLAATS VAN EMIGRANTEN F)E Snowy River-werken hebben een enorm groot aantal emigranten aangetrokken gelijk dit in het bij zonder ook het gevil is bij de Staal- werken rond Newcastle in Queens land, waar bijna 20% van het aantal arbeiders uit emigranten bestaat. Nu moet ik hierbij aantekenen, dat het werk in de Staalfabrieken en bij diverse ontginningen onder de Austra liërs weinig geliefd is! Het is ook om die reden, dat de lonen in het algemeen hoger en som tijds veel hoger zijn dan die welke gelden in het algemene bedrijfsleven. Het moge waar zijn dat de verdien sten er dus hoog zijn, bevrediging schenkt zulks toch niet aan de emi granten die in Nederland andere il lusies hadden dan in steenkool- of ijzermijnen te werken. Men ziet dan ook gewoonlijk, dat heel veel emi granten slechts de eerste jaren na hun aankomst in dat gebied van de goede verdiensten blijven, om, zodra een mogelijkheid zich voordoet, naar iets beters te trekken. Heel vaak wo nen vrouwen en kinderen bovendien elders gedurende die tijd. Er mogen zo hier en daar „verstrooi de" emigranten leven, die op de één of andere wijze zich hebben gesett- led, van een werkelijk nieuw centrum buiten de grote kuststrook is nog geen sprake. Indien de Australische regering practische hulp zou verlenen o.a. door het helpen vormen van geheel nieu we nederzettingen, dan zouden beide partijen vermoedelijk groter bevredi ging vinden! XJET NADER overleg van de re- gering met de betrokken Ka mercommissie heeft geleid tot nog enkele verduidelijkingen en verbeteringen in het wetsontwerp Watersnoodschade. Op een aantal punten echter houdt de regering het been stijf. Zo werd er uit de com missie op gewezen, dat er ook na herstel (zowel van zoutschade als van andere schade) soms waarde vermindering kan overblijven. Reeds daarom achtten de leden, die hierop de aandacht vestigden, een regeling voor de vergoeding van waardevermindering wenselijk. Kortweg zegt dan het verslag: „De regering verklaarde zich tot het treffen van zulk een regeling niet bereid; haars inziens zal met de ver goeding van de herstelkosten moe ten worden volstaan". De motivering van deze botte af wijzing blijft afwezig. Het is toch wel van belang, dat daarnaar in het debat eens nader wordt ge ïnformeerd. IN VERBAND MET de opmerkelijke daling van het aantal ooievaars in ons land, hebben we ons eens gewend tot een lid van deze hoogpotige vogelsoort, de heer Ooi E. Vaar, die als voorzitter van de werkgroep-Aflevering stamhouders, als bij uitstek deskundig moet worden geacht in deze kwestieWij troffen de heer Vaar te nest en hij verwelkomde ons hartelijk: „De Ooiemoer is niet thuis zet by, „maar we redden het zó ook wel. Kan ik u dienen met een broodje- kikker? Wij zetten het doel vas onze komst uiteen, waarop de heer Vaar terstond uitriep: „De oorzaken van de slapte in ons bedrijf? Meneer. Dat kunnen tegenwoordig de kinderen u wel vertellen. Kijk, het is met ons precies als met Sinterklaas. De ooievaar is bezig een reclame vogel te worden- Ze laten ons optreden als colporteurs voor luier- fabrieken, als trekpleister voor bepaalde merken babyzalf en voor zuigflessen- Het betere werk wordt ons niet meer gegund, omdat de mens ons niet meer vertrouwt. Dat jaagt de klad in het bedrijf. Zeg tegen een willekeurige ooievaar: wat doe je het liefste? En hij zal ant woorden: Geef mij een forse zuigeling in mijn bek en laat me een precisie-bombardement op de één of andere schoorsteen uitvoeren. Kijk, DAT is de liefde tot het vak, die wij allemaal hebben En dan is er die kinderbijslag. De mensenhebben net zo lang gezanikt, tot zij voor iedere spruit een uitkering >kregen, maar niemand heeft eraan gedacht een fondsje te stichten voor gepensionneerde en noodlijdende ooievaars, die het zware werk moeten opknappen Wij hebben ook een kikkertje voor de dorst nodig. Logisch, da.t de besten onder ons gaan emigreren. Die pionieren nu in het Zuiden. Het is een verlies voor het ambacht, maar ieder is zichzelf het naast! We konden het onderhoud als geëindigd beschouwen, doch toen we de heer Vaar de poot wilden drukken, konden we die nergens vin den. „Die heb ik onder mijn vleugel zitten"zei de vogel schalks „Ik heb hem vast ingepakt, want morgen vertrek ik ook uit dit land. Vaarwel!" Ambt (1) Hand HET PRESIDENTSAMBT in de Ver- r\E NATIONALE Bank van San enigde Staten heeft ook zijn aan- Diego (Californië) geeft te- trekkelijke kanten. Harry S. Tru- genwoordig cheque-boekjes man, de voorganger van Eisenhower, uit, die speciaaljjemaakt zijn voor heeft onthuld (ja, nu pas!), dat een president meer tijd besteedt aan het kussen van mensen, dan wie dan ook ter wereld. We dachten al eens: wat is die Eisenhower toch perfect ge schoren! Ambt (2) linkshandigen. De knusse deeltjes zijn anders gebonden. Wij weten een mooi motto voor deze boeks- kes: Laat de rechterhand niet we ten wat de linker doet. Smeer TN PERU zouden zevenhonderd QELEERDEN (alweer) In ambtenaren in staking gaan Amerika, hebben ontdekt, maar bij wijze van uitzondering wilden ze het nu eens goed doen. Er dat het oorsmeer, uRt ae werd een administratief lichaam (zeg mens zelf produceert, een maar: lijf) in het leven geroepen, hosobermine is te- dat de zaak op papier moest zetten, heilzame oescnermmg is ie Hiermee is echter zoveel tijd ge- gen woekeringen en bacterie- moeid geweest, dat het^^ stakers besmettingen in het OOr. Men dit smeer achteraf maar beter voorkwam ge woon aan het werk te blijven. „Het was zo heerlijk rustig in ons huisvoordat hij leerde schrijven wil zelfs proberen kunstmatig te bereiden, want sommige mensen hebben er 'n tekort aan. Advertentie JJOUTJE - TOUWTJE - KNOPEN (knebels) met of zonder koord, recht en rond model verkrijg baar. Eilers, Hooghuisstraat 18, Eindhoven. Kunt u ons misschien wat Blok je - strikje - lusje (knoopie) leveren, Eilers? Zijn we har om verlegen. H1LAIRE BELLOC WENNEKER ZATERDAG 10 OCTOBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. kalender; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.: 10.45 Idem; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Vocaal dubbelkwartet; 12.00 Angelus; 12.03 Pro menade-orkest (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.); 12.33 Zang en pian:; 12.45 Salonorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en katholiek nieuws; 13.20 Amuse mentsmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Pianospel; 14.20 Engel se les; 14.40 Dameskoor; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Orgelcon cert (met inleiding); 16.05 Gevarieerde muziek; 16.20 De Vliegende Hollander, causerie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Gevarieerde liedjes; 18.15 Journalistiek weekovrzicht; 18.25 Orkest- concert; 18.45 Buitenlandse correcpon- denties; 19.00 Nws; 19.20 Parlementair overzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22—24.00 Fran se muziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gram (9.359.38 Waterstanden). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakld, causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de Continubedrijven; 11.35 Blaaskwintet; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land en Tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Roemeens ork.; 14.25 Kopenhagen, Parijs van het Noor den, klankbeeld; 14.50 Volksdansen; 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie; 15.30 Accordeonorkest en solist; 16.00 Muzikale causerie; 16.15 Kamerorkest en solist; 17.00 Weekjournaal; 17.30 Gevar. muziek; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Dans muziek; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie; 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, causerie; 19.40 De Heidense we reld, waarin het Christendom ontstond, causerie; 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 22.00 Socialistische commentaar 22.15 Weense muziek; 22.40 Onder de pannen, hoorspel; 23.00 Nws; 23.1524.00 BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Ethnische muziek; 14.45 Engelse les; 15.00 Symphonie-orkest en solist; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 en 18.00 Idem; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep orkest en solist; 21.15 Accordeonmuziek: 21.30 Gram.; 21.45 Accordeonmuziek; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws 23.0524.00 Gram. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Verzoekprogramma; 14,05 Gram.; 14.30 Zang; 15.30 Klasssiek ver- zoekprogramma; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 17.30 Jazzmu ziek; 18.45 Accordeonspel; 19.15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws; 20.00 Gram.; 20.30 Chansons; 21.00 Hoorspel; 21.30 Muzikale kruiswoordraadsels; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muziek; 22.55 Nws; 23.00 Dansmu ziek; 23.55 Nws. 46) Maar er was geen vergissing mo- gelijk, als men de zachte, dromerige, geïnspireerde stem hoorde, die ant woord gaf. Verecundia's ogen regis treerden bewondering en extase O, bent u ziek geweest?" Haar wenkbrau wen tekenden gevoel en schrik. b'et de keel, maar de »rote teen? En welke voet?" Het mooie gelaat, waarop eerst opluchting te lezer was, liet nu zusterlijke bezorgd heid zien. „Wat zegt u, gekneusd" Sihrik. „Maar nu weer goed?" beleefd in formerend .O, u kunt komen". Dom strelend van glorie. sm'S' dank u zeer, Meneer Vavas- li. k u.... ertélmoedigf1 de auto s stur?n zien in al becherming (vooral te Ieder^„mondhoeken)- 't 's avondfisme' nieth g?"' dat nieuwe lij,'Jay, we Geeft het nietmVt'" zegt u? laat het is?" symbolisme, li >e 't is zo moeilijk de her^"?' juist! e" dig overdag te krijgenenntage"woo;v tegenwoordig in deCity reen „Dank u, igs eens, dank u zeer! dan kbmt de wagen voor Donderdag om negen uur bij u thuis. We begin nen om tien uur.". Slotregistratie van de beslissing en algehele liquidatie. Nog een diepe zucht van voldaa- sultaat en de hoorn wordt weer op de haak gelegd. De laatste lijsten worden overge- i, de namen gecollationneerd, de grote plattegrond van de zaal met stoelen en podium nog e s zorgvul dig )ekr'-en en de plaats voor het lid der Koninklijke Familie in de eerste r'. met een klein rood kruisj gemerkt. Nu zijn er nog twee dagen voor intensieve persactie en dan komt het! Er was een groot gedrang, dat eer deed aa Verecundia's twintig r ien. „Pig" Hamilton was er al bij het begin. De Baritons kwan.en al vroeg, wat e:g aardig was en beide Bidderlings, die uit Indië en die van de Uchatkist. Dolly bracht Jane mee. die met enige formaliteit aan de le- c! der Koninklijke Familie werd voorgesteld en George kwam ook. Dan was Bailey Pott er en Harry Grutch en Horse", die Verecundia erg dankbaar vas, omdat zij zijn pro motie tot het pairschap betaald had; daarom deed hij alles wat zij vroeg, al kon hij die schilderende en schrij vende kerels niet uitstaan, en Ganzer. de nieuwe attaché en Morino, die bijna nooit ergens naar toe ging en de ogen van zijn gastvrouw straal de: toei ze hem zagen; Worsebeach en Jaggers en zijn vrouw en haar vriend Jack Poole en Kinky Beale die teveel ophad en probeerde het niet te laten merken en Pirry die juist Sir Edward gekocht had (Morning Star was de moeder en Fancy That de vader en een goede speculatie was het, want het paard zou een goede renner worden: zijn kansen stegen met de dag). En de oude Lord Gunter kw-.m en d_t was Werkelijk erg aardig van hem. Ja! Verecundia meende het echt. De meeste mensen dachten, dat hij al dood was. Het moet hem heel wat gekost hebben om te kunnen komen. De Minister-President was ook er gens, maar hij was zo moeilijk te vin den in zo'n groot gezelschap en hij kwam er ook niet op aan. Maar Me vrouw Sharp, dat was wat anders Verecundia drong zich door de men sen heen om haar te feliciteren met haa. verkiezing en dat kleine man netje van haar straalde van blijd schap. De Hertog van St. Ives was bijzonder welkom. Hij was nu werke lijk gekomen om eer te brengen aan Bourrot, zei Verecundia en hij had er zoveel belangstelling voor, dat hij Peach meegebracht had e.' Verecun dia was w-' een minuut lang erg vriendelijk tegen haar en Archie ook, maar de Hertog hield daar niet van en 'oily nam hem in beslag, wat e -g verstandig van haar was, want de Hertog maakt soms scènes. En dan was daar Mevrouw Roebeck -m Anna Bogles met haar monocle en natu r- lijk Gaby Wyoming met twee andere filmsterren, waarvan ik de namen vergeten ben, en die goeie Buster ook Maar ik wil u niet lastig vallen met al de namen van de mensen, die er waren en die u immers toch alle maal kent. Londen is zo klein. Die goeie Archibald was er natuurlijk, maar de Curator niet, want hij was niet gevraagd. Elless had trouwens gerappor.eerd, na onderzoek, dat die oude kerel nog een blauw oog had. Het is verwonderlijk zo lang als zo iets duurt, als ze boven de zestig zijn. Monsieur Caen m Signor A' sandria waren er ook, in vo' ornaat. Ze hadden zich zelf gevraagd. Ze vonden ëet dit altijd 'ukte en Vere cundia was diep onder de indruk, toen Archibald haar vertelde, dat Monsieur Caen de grootste Franse expert inzake Bourrot was en nog meer toen Mevrouw Sharp haar ver telde, dat Signor Alessandira in Italië zijn gelijke niet had. Zo kregen Monsieur Caen en Signor Alessan dria ereplaatsen in de tweede rij, vlak achter de leden der Koninklijke Familie, toen de gasten in de volle balzaal naar hun stoelen geleid werden. De aal was bekleed en ingericht met de energie en grondigheid van Lady Norbolt. Ze had net kleuren schema van Henry Bensington een voudige tienmaal vergroot. De hele zaal was met zwart behangen; aan de muren hing doffe zwarte velvet in rijke vouwen en lag meer dan een voet breed op de vloer. Het parket was bedekt met een zwart kleed dat zo zacht en zo diep was als de liefde van een moeder of als het loeien van verre koeien in de avond. En r.lle stoelen waren zwart. Aan het einde van de zaal, met een brede ruimte vóór de eerste rij stoelen, waar de leden der Konink lijke Familie zaten, verrees een po dium over de hele breedte, zwart ge drapeerd en met een zwart kleed be dekt. Op zij waren rijen afgescherm de lampjes, zoals voetlichten. Midden tussen de met zwarte gordijnen be hangen ruimte stond een tafel met zwart bekleed. Tegen de achterwand hing alleen als een god, waaraan ge offerd moest worden he+ Meester werk. Er stond een klein zwart bankje opzij. Daarop stapte Verecundia op het podium. Zij boog licht (op de ma nier die nu in de mode was) naar de leden der Koninklijke Familie en zei dan met haar volle altstem: „Ik zal geen inleiding houden om u af te houden van het heel grote .voorrecht, dat we vanavond hebben. het grootste oordeel te horen van het grootste levende critisch genie over het grootste dode genie van vorm en kleur en idee: de Heer Va vassour". Ze keek heel even naar links, maakte een onmerkbare beweging met haar linkerhand en daalde weer neer in het gehoor in een stoel naast de koninklijke familie. Er was een ogenblik stilte, die in druk moest maken net lang genoeg en dan gleed vanuit een verbor gen gang tussen de gordijnen op zij van het podium Vavassour naar voren. Hij leunde zorgeloos, geinspireerd, tegen de tafel, zijn linker elleboog rustte daarop, zijn rechterhand greep tweemaal in de lucht, zijn edel hoofd bleef gebogen. Dan richtte hij lang zaam zijn Attisch gelaat omhoog en staarde abstract naar een punt Noord- Oost-ten-Oosten op 37 gr. elevatie, of hij door de invloed van een sterren beeld werd gebannen. Hij lichtte zijn gevoelige rechterhand en liet zijn fijne doorschijnende vingeren door zijn Ambrosisch haar spelen. En nog steeds was daar de machtige stilte. Midden in het auditorium werd ge fluisterd het was Anna Bogles „Hij wordt vreselijk!" en verscheiden mensen hoorden het. Maar het genie was aan de aarde ontrukt in zijn visioen. Dan spraken zijn lippen een zachte intense muzikale boodschap: eer. woord: „Bourrot".... Dan was er weer een stilte, die minstens an derhalve minuut duurde, maar wel een uur leek en dat ook moest lijken. Dan kwam in lagere, veel lagere, triomfantelij ketonen nog eens de naam van die Grootmacht„Bour rot!" en weer stilte. Het auditorium zat doodstil, behal ve de oude Lord Gunter, die vreese- lijk kuchte en begon te roepen: „o Hemeltje, hemeltje!"tot Peach, die net achter hem zat, hem hard op zijn rug sloeg en fluisterde „Houd toch stil, ouwe gek!", waarop weer een geheimzinnige stilte heerste. Die duurde weer anderhalve minuut, waarin je je eigen geweten had kun nen horen en dan kwam voor de derde keer die vreselijke roep, maar nu als een klaroen; ongetwijfeld had Vavassour heel wat tonen tot zijn beschikking. En nog eens kwam, gebiedend ditmaal de koninklijke naam „BOURROT!",Wat zullen we zeggen(en de stem daalde even als 't hoofd) „van Bourrot.... Wat van hem, die dood en verdwenen is? O, mensheid, als Prometheus gedoemd onvermoeibaar, onverwonnenIs Bourrot dood?" Weer stilte. Vavassour liet zijn hoofd zakken (met zijn kin) en zijn haar over zijn voorhoofd vallen, zijn handen hingen hulpeloos voor hem en hij snikte het uit: „Ja.... Bourrot is dood!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3