NATIONAAL HOEK en PHILIPPINE kregen automatisch telefoonnet Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beüeland RHEU-MATIEK PRACHTIG PROGRAMMA VAN DE KUNSTKRING TE HULST Al gemeen Middelburgs Ziekenfonds brengt verslag uit D1 R 12 Getroffenen niet tussen wal en schip GESTOORDE UITZENDING „RozenoorcT te Sluis staat er goed voor BIJ VERRASSING GENOMEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 Kistje met zwengelt je naar antiquiteitenkast Toch enige spijt om verlies van romantiek Jhr. de Casembroot in Zuid-Afrika DE Commissaris der Koningin in Zeeland. Jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. heeft te Kaapstad aan de gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, dr. Jansen, een dankoorkonde over handigd uit erkentelijkheid voor de Zuid-Afrikaanse hulp bij de waters nood. Het geschenk ging vergezeld van een voorbeeld van Nederlandse kle derdracht. O Nieuw bestuur gekozen Ontwerp-ziekenf ondswet in een vergeten hoekje Nieuwe regeling voor schooltandverzorging Oesterverzending weer begonnen Veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke VLASBEDRIJF door BRAND VERWOEST Generaal Gruenther in Nederland Regering zal Rampenfonds zo nodig bijspringen De poging tot doodslag te Grijpskerke TERNEUZEN GOES TzuibentfS boorden De Westduitse hulp aan Nederland Drie gemeenten verlenen nog geen medewerking AGENDA HEDEN MORGEN gINDS GISTERENMIDDAG 1 UUR verkeren de telefoonbezitters in Phi lippine en Hoek eveneens in de gelukkige omstandigheid, dat ze auto matisch een groot gedeelte van het land kunnen opbellen. Ook in deze ge meenten gaat dus het oude handbediende toestel in de autiquiteitenkast. Deze automatisering is voorlopig de laatste in de sector Terneuzen, zoals ir. R. Diks, directeur van het Telefoondistrict Breda meedeelde. (Advertentie) Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek. ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit. Bijzonder aangenaam is het feit, dat de tabletten practisch smaakloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be- in kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Dankoorkonde aan G. G. overhandigd Jhr. de Casembroot reikte voorts speciale bronzen medailles uit aan de administrateurs van Transvaal, de kaapprovincie en Zuid-West-Afrika voor hun steun aan de hulpactie ten behoeve van de slachtoffers der over stromingen. Later zullen dergelijke medailles ook worden uitgereikt aan de administrateurs van Natal en Oranje-Vrijstaat. Water in waterschap Schouwen daalt Wu bijna alle pompen, die deelnemen aan het leegpompen van het wa terschap Schouwen, op gang komen, is reeds een aanzienlijke daling van het waterpeil merkbaar. Eb' staat reeds ruim tien centimeter minder water dan voor men met pompen begon. Binnen kort zullen nu ook de twee reuzenpom- pen bij den Osse tussen Brouwersha ven en Scharendijke in werking tre den. 'Tijdens de gezellige bijeenkomst in het hotel van de heer Wiskerke te Philippine, die aan de officiële in dienststelling van de nieuwe automati sche centrales voorafging, gaf ir Diks voor de genodigden een korte uiteen zetting. Onder de gasten bevonden zich burgemeester P. J. L. Hoek van Phi lippine, zijn ambtgoot A. F. Hanssens van Hoek en de wethouders van beide gemeenten, verder de heer Hendrikx, secretaris van de Kamer van Koop handel de adjunct-inspecteur van de P.T.T. uit Middelburg, de heer Eei- sing, de heren G Benett en J. D. A. Busby van de A. P. E.. de Engelse maatschappij, die de installatie lever de de heer Numan. hoofdopzichter van Rijkswaterstaat en verder talrijke Post- en telefoonambtenaren, waar onder de heren Jurry (Hoek), Corne lls (Philippine) en J. A Wijnen (Ter- neuzen) De heer Diks verklaarde, dat beide centrales met hun capaciteit van 200 aansluitingen voorlopig wel in de be hoefte zullen kunnen voorzien, daar Hoek en Philippine resp. 65 en 55 abon- né's tellen. Het laatste onder de sector Ter- neuzen behorende net Biervliet, zal waarschijnlijk volgend jaar geautoma tiseerd worden. In de toekomst is daarna eerst de sector Oostburg aan de beurt, waar voor men begin volgend jaar zal aan vangen met de bouw der centrales. Naar aanleiding van een opmerking in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel over de nieuwe tarieven van de sector Terneuzen merkte de heer Diks op. dat deze niet verhoogd zijn zoals ten onrechte wordt aange nomen In de praktijk betekent ze juist een verlaging met ca. 22 pet. TELEFONEREN ZONDER NUMMERS AFGELOPEN im 1 uur stelden de burgemeesters der beide bevoorrechte gemeenten de centrales in werking, door het eer ste automatische gesprek te voeren. Beiden belden hun echtgenoten op, doch de burgemeester van Philippine moest daarna een ander nummer pro beren. daar zijn vrouw klaarblijkelijk niet thuis was. T» Ondanks de erkentelijkheid voor de verbetering, die de geautomatiseerde telefoon toch betekent, heerst er in deze landelijke gemeenten toch ook nog wel een gevoel van weemoed om het verloren gaan van een stukje ro mantiek Want tot nog toe kende bij na niemand een ander nummer dan dat van zichzelf en de lijst van abon- nf'u gebruikte men nimmer. Men slin gerde eenvoudig aan het krukje en vroeg aan de telefonist .Zeg geef me die en die eens" en dan kwam de ge wenste aansluiting. Dat is nu voorbij In Hoek en Philippine zal men de te lefoongids moeten gaan gebruiken. Het leek wel. alsof men nog niet veel heil zag in de automatische telefoon, want de centrales lieten na de inwer kingstelling in het geheel geen druk geratel horen Niettemin, ook deze telefoonabonné's zullen wennen aan het nu in hun ogen wellichte nuchtere en zakelijke auto matische ding en dan zal men on danks het verlies van wat vertrouwde romantiek de vruchten plukken van de zich steeds uitbreidende telefoontech niek. TIJDENS de vergadering van de Kunstkring „Van den Vos Rei- naerde" te Hulst heeft men een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is sa mengesteld: de heer J. H. Stolte, voor zitter, drs. Th. Adriaansens, vice-voor- zitter, mej. Agnes Lockefeer, pen- ningmeesteresse: mevrouw Dikötter en de heer H. Metsers, bestuursleden. Tevens is besloten het predicaat R. K. aan te vragen. Tijdens het a.s. win- terprogramma zullen thans voor het eerst mensen uit de eigen streek op treden. Ook zal de filmkring „Hulst en omstreken" worden opgericht. Het winterprogramma dat is vastgesteld, houdt enige bijzondere gebeurtenissen in, waaronder een toneelvoorstelling door een beroepsgezelschap en enkele muziekavonden. Hieronder vermelden we het gehele programma voor het a.s. seizoen: 15 October: Henk Zoutendijk's marionet tenspel met „De kleine Prins" van Antoine de St. Exupéry en „De Ware- nar" van P. C. Hooft. Graanbeurs. Woensdag 28 October: Rotterdamsch Symphonisch Orkest o.l.v. Piet Ket ting. Koning van. Engeland. Woensdag 11 November: toon Rammelt over „Televisie en Hoorspel". Graanbeurs. Woensdag 25 November: Filmavond, „Paris 1900" van Nicole Védrès en „Goupi-Mains-rouges" van Jacques Becker. Koning van Engeland. 16 of 17 December: Antoinette de Visser verzorgt een Kerstprogramma: o.a. „Het Kerstekind" van Stijn Streuvels. Graanbeurs. Donderdag 21 Januari: „Een vrouw en een klip", opgevoerd door „Puck". Graanbeurs. Woensdag 17 Februari: Henri Bruning over „Guido Gezelle en zijn verhouding tot de mensen". Woensdag 24 Febru ari: Muziekavond voor Jo Ivens, pia no; P. de Bruyn, hobo en C. Marcus, zang. Graanbeurs. Na de Vasten zal de heer J. H. Stol te een inleiding houden over „Ont staan en wezen van de sport" en „De sport in de kunst". In October of No vember zal de heer Jo Ivens een or gelconcert in de Basiliek geven, waar bij een bekend zanger als solist zal op treden. Tenslotte hospt men nog deze maand een kunstfototentoonstelling, verzorgd door Remy Neelemans, te beleven. De titel zal luiden „Mens. land en volk van Zeeuwsch-Vlaande ren". [N HET JAARVERSLAG over 1952 van het Algemeen Middelburgs Ziekenfonds wordt medegedeeld, dat het aantal verzekerden met 203 is gestegen van 15801 tot 16004. Er kwamen 272 verplicht verzekerden bij, zodat er aan het eind van het jaar 12051 stonden ingeschreven. Het aantal vrijwillig verzekerden liep echter terug en wel met 69 leden tot 3953. De toename van het aantal verplicht verzekerden is grotendeels een gevolg van het feit, dat leden van het fonds der Ned. Spoorwegen naar het algemene fonds werden overgeschreven en dat de groep z.g. rentetrekkers zich in stijgende lijn bewoog. In het jaarverslag wordt verder gezegd, dat het schijnt, dat het ontwerp-ziekenfondswet, evenals zovele voorgangers, in een vergeten hoekje is opgeborgen. TNE premie voor 1953 kon worden gehandhaafd, ondanks het feit, dat de prijs per verpleegdag in het ziekenhuis met f 0,70 omhoog ging Een wens van het ziekenfonds is, dat de brillen en de steunzolen als ver strekking in ere worden hersteld. Het bestuur kan niet begrijpen, dat er van ziekenfondszijde niet sterker te gen deze achteruitgang is geageerd. Maatregelen tegen luxe kunnen toch altijd worden genomen. Een speciaal onderdeel van het ver slag is gewijd aan de schooltandver zorging. Het bleek, dat er dubbel werd betaald, doordat kinderen, die voor een verdere behandeling naar de eigen tandarts werden verwezen, daar ook werden behandeld voor gevallen, die ook de schooltandarts voor zijn rekening kon nemen en dat daarvoor ook aan het fonds werd gedeclareerd. Een bespreking met de tandartsen verliep zeer bevredigend. MINDERWAARDIG. TIET bleek, dat vele ouders de *1 schooltandverzorging minderwaar dig achtten aan de verzorging door eigen tandarts. Er werden zgn. school- tandartskaarten ingevoerd, dienend als bewijs tegenover de eigen tand arts. dat het kind gesaneerd is en dat het saneringstarief kan worden toege past. De tandarts mag het kind dan niet in eigen practijk houden, maar kan het terugverwijzen naar de schooltandarts. aangezien principieel werd vastgesteld, dat de schooltand verzorging voorrang heeft. Het schooljaar begon met 1212 leer lingen. Er werden er 346 ingeschre ven. Er waren 51 ouders, die hun kin deren niet wensten te laten deelne men en om allerlei redenen werden 79 kinderen afgevoerd. Reeds voor de vijfde maal werd het onderzoek toe gepast. De ziekenfondsen droegen hiervoor bijna f 4200 bij, particulieren ruim f 1100 en de gemeente Middel burg f 1000. CONCENTRATIE? TIET bestuur heeft de Ziekenfonds- T~T raad medegedeeld, dat het in principe niet afwijzend stond tegen over een concentratie van ziekenfond sen op Walcheren, maar dat het daar in geen enkel financieel voordeel zag. Als voorwaarden stelde men: zetel, centrale leiding en centrale admini stratie te Middelburg, behoud van twee kantoren te Middelburg en Vlis- singen, een naar zielental volledige medezeggenschap van het platteland en vrije ziekenhuis- en specialisten keuze. In elk geval moest van tevoren van de Ziekenfondsraad de verzekering worden ontvangen, dat de fusie niet wordt gebruikt door een derde zieken fonds om zijn werkgebied tot Wal cheren uit te breiden. CIJFERS TTE vrijwillige verzekering sloot met een voordelig saldo van f 15.752,50, tegen ruim f 29.000 in 1951. De totale kosten der verplichte verzekering be liepen een bedrag van f 459.392,34. Uit het Vereveningsfonds werd f 384.000 ontvangen, zodat nog ruim f 75.000 moet worden gedekt. Over 1952 was het gemiddelde bedrag aan lasten per verplicht verzekerd lid f 39,393. Aan baten stond hier maar f 0,222 te genover, zodat uiteindelijk elk lid het fonds f 39,171 kostte. De gemid delde last per vrijwillig verzekerde was f 41,003. Hiertegenover stond ech ter aan baten een bedra\; van f 44,912. zodat per lid het voordelige saldo f 3,909 bedroeg. WORIGE maand begon weer de oes- terverzending uit Yerseke en ter stond bleek de animo in het buiten land groot. België was weer de beste afnemer. In totaal werden 1.671.000 stuks verzonden tegen 1.471.000 in Septem ber 1952. Naar België gingen er 1 489.000 (1.232.000)naar Duitsland 73.400 (78.700); naar Engeland 300 (47.500): naar andere landen 9.750 (7.600) en in eigen land werden er 99.000 geconsumeerd, wat 6000 min der was dan vorig jaar september. Scliip voor Rusland gaat te Vlissiiigen te water '7 ATERDAGMIDDAG zal op üe werven van de N.V. Kon. Maat schappij ..De Schelde" te viissingen een vrachtschip te water worden ge laten. Het is het motorvrachtschip ,.O.B dat gebouwd werd in opdracht van de v.O. Transmaschimport te Moskou. De doopplechtigheid zal wor den verricht door mevrouw R. E. Kir sanovs!. echtgenote van de ambassa deur der Sovjet-Unie in Nederland. Draglines naar Schelplioek gTEEDS meer machines worden aangevoerd om de werkzaamhe den op Schouwen en Duiveland te versnellen. Thans zijn weer twee nieuwe draglines per schip onderweg naar Burgsluis.. Ze zullen bij Schelp- hoek worden gebruikt. Ook bestelwagens kunnen mee I Iet, vervoersaanbod voor het veer TerneuzenHoedekenskerke neemt neg steeds toe. Wat auto's aangaat is het met 't oog op de capaciteit van de aanleginrichmg te Terneuzen niet toelaatbaar vrachtauto's te vervoeren. De moeilijkheden, welke zijn ontstaan over hetgeen wel kan worden toegela ten, zijn door het provinciaal bestuur besproken met de rijksinspecteur van het verkeer en de organisatie van de z.g eigen vervoerders. Dit heeft er toe geleid, dat thans naast personenauto's, bestelwagens kunnen worden vervoerd met een ma ximum laadvermogen van 1.000 kg. en een maximale lengte van 6 m. Het laadvermogen wordt beoordeeld aan de hand van de daarvoor door de rijksverkeersinspectie afgegeven papie ren. Aan het personeel van de stoom bootdiensten zullen deze papieren moeten worden vertoond. Tevens heeft het provinciaal bestuur besloten bij wijze van proef voorrang te verlenen voor de autobussen van de AMZ. waarmede een verbinding tussen Noord-Beveland en Middelburg wordt onderhouden. Eigenaar had verzekering kort geleden opgezegd ETNKELE maanden geleden kwam de vlasser Ghislain Willaert. tie Clingo, in het bezit van een vlasbe- drijf, dat zoals gebruikelijk behoorlijk tegen brandschade verze kerd was. Er was echter in de loop van de tientallen jaren dat het be drijf bestond, nooit brand geweest, om welke reden Willaert besloot de verzekering op te zeggen. Van dit besluit heeft hij sinds gis teren diep berouw. Toen hij gister morgen de electromiotor in zijn vlas schuur wilde aanzetten, ontstond er kortsluiting, die een plotselinge, he vige brand veroorzaakte. Al was de brandweer van Clinge vrijwel direct daarna ter plaatse, aan blussen viel niet te denken. De loods was een vuurzee, evenals de zwingelstal in de nabijheid. De voorraad vlas welke in de loods was öpgeslagen (een hoe veelheid van ongeveer 35 ton) ver brandde grotendeels en wat nog ge spaard werd, kreeg aanzienlijke wa terschade. De machines en materialen ln de loods.' werden geheel verwoest en in totaal bedraagt de schade ze ker 20.000 gulden, waarvan uiteraard geen cent vergoed zal worden. Bezoek o.a. aan Gilze-Rijen en Breda /""ENERAAL A. Gruenther, opperbe- vëlhebber del- Atlantische strijd krachten in Europa zal, vergezeld door brigade generaal B. M. P. van Griet- huysen. hoofd van de Nederl. Liaison missie bij Shape, op 14 en 15 October een bezoek aan Nederland brengen. De aankomst geschiedt te Gilze Rijen, waar generaal Gruenther zal worden ontvangen door de chef van de luchtmachtstaf luit. gen. wrn. A. Ba- retta, in wiens gezelschap hij de vlieg basis zal bezichtigen. Generaal Gruen ther vertrekt hierna met de chef van de generale staf. luit. gen. B. R. P. F. Hasselman naar Breda, voor een be zoek aan het artillerie opleidingscen trum aldaar. Vervolgens wordt doorgereden naar Den Haag. Des avonds wordt door de Nederlandse regering een diner aan geboden. Op 15 October zal generaal Gruen ther een bezoek brengen aan de mi nister president, en daarna een bijzon dere zitting van de ministerraad bij wonen. Het vertrek vindt, plaats, in de na middag, van Soesterberg. (Advertentie) Oèt is glad zo'n dansvloer, die pas in de was Is gezet. Maar het tdppunt van gladheid is een mannenwang, die geschoren is met NATIONAAL het nationale mesje bij uitnemendheid Vos» schee'* TN een onderhoud met de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer ter zake van het wetsontwerp Watersnoodschade 1953 is namens de regering gezegd, dat de regeling in ieder geval zodanig is, dat de getrof fene zich in zijn oud milieu kan hand haven. Men behoeft niet te vrezen dat er getroffenen zijn, die tussen wal en schip geraken. De regering heeft aan het bestuur van het Rampenfonds toegezegd, dat zij zal bijspringen, indien dit fonds ontoereikend mocht zijn voor het voldoen van de bijdrage in de huis- raadschade, waarbij is vastgelegd, dat het fonds de beschikking moet houden over die bedragen, welke naar het oordeel van zijn bestuur dus onafhankelijk van het oordeel der re gering nodig zijn voor andere doeleinden. De regering aarzelt nog, of zij een vergoeding voor naschade volgens een vaste formule kan en mag geven. Zij overweegt het treffen van een rege ling. welke mogelijk maakt om niet alleen de zoutschade te herstellen, doch tevens om de beschadigde hui zen ook in ander opzicht te verbete ren. Zulk een regeling zou niet alleen voor het watersnoodgebied van toe passing moeten zijn, maar ook voor Walcheren. Het zou echter praema- tuur zijn hieromtrent thans reeds te beslissen. De regering verklaarde zich echter niet bereid tot het treffen van een regeling voor de vergoeding van waar devermindering. Haars inziens zal met de vergoeding van de iherstel- kosten moeten worden volstaan. De regering achtte het juist voor het geval van beroep en herziening, dat de belanghebbende een toelichting kan verkrijgen omtrent de overwe gingen en gronden, waarop de vast stelling der schade berust. Vier jaar met aftrek LIET gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de los-werkman A. V. uit Grijpskerke veroordeeld tot 4 laar met aftrek van voorarrest. Verdachte was ten laste gelegd ten poging tot doodslag op zijn echtgeno te. V. had zijn vrouw de keel dicht geknepen totdat zij bewusteloos neer viel. Zelf meende hij zijn ega gedood te hebben. De man. die psychopathische ka raktertrekken vertoonde, was tot zijn daad gekomen omdat hij zijn vrouw verdacht van een ongeoorloofde ver houding. De procureur-generaal had zes jaar zonder aftrek geëist. ONVOORZICHTIGE FIETSER Op de provinciale weg naar Axel stak de 18-jarige fietser F. V. plotse ling de rijweg over en werd daarbij gegrepen door een auto, bestuurd door de heer J. uit Koewacht. Wonder bo ven wonder liep het ongeval goed af. De wel erg onvoorzichtige jongeman liep slechts enkele schrammen op, maar zijn rijwiel werd geheel ver nield. Ook de auto werd een weinig beschadigd. Sluiskil PATER KAAS VERTREKT WEER Pater Kaas die binnenkort, na een verdiende rust, teruggaat naar zijn missiegebied in Brazilië, zal a.s. Zon dag onder alle H.H. Missert op zijn dorpsbewoners een beroep doen om de financiële zorgen van zijn missie gebied te helpen verlichten. Pater Kaas, die de enige pater-missionaris uit Sluiskil is, zal ongetwijfeld bij zijn dorpsgenoten een aandachtig ge hoor vinden en bovendien een milde gift. Zandstraat AUTO EN TRACTOR BOTSTEN Even voorbij de school heeft zich 'n ernstige autobotsing voorgedaan, die bijzonder goed is afgelopen, zij het dat een bietenauto en een tractor vrij grote materiële schade hebben opge lopen. Bij het passeren van een langs de weg staande kolenkar zijn een bietenauto en een tractor met elkaar in botsing gekomen. De materiële schade was van dien aard, dat een takelwagen er aan te pas moest ko men om de weg vrij te maken. Sas van Gent VERFRAAIING DER GEMEENTE De houten omheining om het per ceel grond, waarop de loods van de Rijkswaterstaat aan de Westkade heeft gestaan, is thans nagenoeg ge heel verwijderd. Voor zover bekend is het de bedoeling dat op het be wuste terrein een plantsoen zal wor den aangelegd, zodat het stadsaan zicht heel wat zal worden verfraaid. Ook voor de bewoners van de West- sluis zal dit een voldoening beteke nen, terwijl het verkeer er mee ge baat zal zijn, daar nu ook het uitzicht van de Kloosterlaan in noordelijke richting een grondige verbetering heeft ondergaan. W estdorpe VERGADERING WIT-GELE KRUIS In het patronaatsgebouw werd een ledenvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis. Na het openings woord van de voorzitter werden en kele ingekomen stukken behandeld, waarna door de secretaris een verslag werd gegeven over het afgelopen jaar. Daarna kwam aan de orde het ver slag van de penningmeester over het jaar 1952 waaruit bleek dat bij het Wit-Gele Kruis de ontvangsten in to taal hebben bedragen over 1952 2759,66. de uitgaven 2453,15, alzo met een batig slot van 306,51. Bij de TBC-commissie bedroegen de ontvangsten over dat jaar 1222, de uitgaven ƒ782.93. Voordelig saldo f 439.07. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden mej. C. Bauw- mans en de heer P. van Bambost bei den herkozen. Bij de mededelingen werd bekend gemaakt, dat een in de loop van dit jaar gehouden actie voor werving van nieuwe leden tot gevolg heeft gehad dat het aantal leden is gestegen van 508 tot 557, zodat thans practisch alle gezinnen lid zijn van het Wit-Gele Kruis. Tevens werd een overzicht gegeven van het gebruik van de hoogtezon in het wijkgebouw en van de infraph.il, voor rheumatiekbestrijding. Hiervan werd goed gebruik gemaakt en deze lampen staan gratis ter beschikking van cje leden. Kemseke CONTRABANDE AANGESLAGEN Toen de vliegende brigade op dienst was langs de grensstrook te Helle- straete, hielden zij een wielrijdster staande, die bij nadere controle enige flessen Bols. verschillende dozen si garen en enkele kg. boter vervoerde. Proces-verbaal werd opgemaakt, waar bij fiets en contrabande werden in be slag genomen. Vrasene AUTOBUS VAN DE WEG De autobus van de firma Cap, die de dienst AntwerpenHulst verze kert, kwam door een stuurdefect naast de weg terecht. Een omheining, een hekkendijk en een poort werden geramd. De chauffeur en de conduc teur werden licht gewond, maar de materiële schade was zeer groot. Zelzate GOUDEN HUWELIJKSFEEST Onze ingezetenen Constant Goos- sens en Valentine Buysse herdachten in intieme familiekring de dag, waar op zij voor 50 jaar te Zelzate in het huwelijk traden. Vele bereidwillige handen hadden er voor zorg gedra gen, dat de woning van de feestelin gen in een ware bloemenhof was her schapen. Constant, die te Zelzate op 16 September 1871 werd geboren en zijn echtgenote Valentine, die even eens te Zelzate het levenslicht zag en wel op 28 April 1883, zijn beiden nog krasse mensen, en zij feestten dan ook dapper mee. Onder de velen, die hen op deze gedenkwaardige dag kwamen gelukwensen, bevond zich ook de heer de Bruyne, voorzitter van de Kath. Bond voor Ouden van Dagen, die een gelegenheidsgedicht voordroeg en aan de gouden jubilarissen een passend geschenk namens de bond overhandigde Sluis OPBOUW R.K. PAROCHIEHUIS Onlangs werd door het R.K. Kerk bestuur een bespreking gehouden met verschillende parochianen omtrent de in een zeer desolate toestand verke rende oude. door de Duitse weermacht achtergelaten paardenstal, thans die nende tot parochiehuls. Uit de aanwezige personen werd in deze bijeenkomst een dagelijks be stuur gekozen onder voorzitterschap van oud-burgemeester A. F. J. Aer- noudts. De bedoeling is dat dit dagelijks bestuur de mogelijkheden zal onder zoeken om in nauwe samenwerking met de parochianen een parochie huis op te richten, dat een geschikt onderkomen zal worden voor de vele Jeugdorganisaties, verenigingen enz. MUTATIES AMBTENAREN I. EN A. In verband met het aflopen van de seizoen-drukte, zijn per 1 October de ambtenaren der I. en A. Risseeuw. Bal. Reijnders en Munninkhuis terug geplaatst naar hun oude standplaats. De ass. der I. en A P van 't Hoff is overgeplaatst van Slui's naar Rotter dam; de grenskommles A. van Loen- hout ls gedurende de bieten-campagne gedetacheerd te Sas van Gent. Oost- en West-Souburg BEKENDMAKING Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt be kend. dat het raadsbesluit van 27 Fe bruari 1953 tot vaststelling van een regeling van bouwverboden ex art. 35 der Woningwet door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij besluit van 1 September 1953, no. 503' 229. 3e afdeling, 651-0 Oost- en West-Souburg, 1 Oct. 1953 Het Hoofd van het Gemeentebestuur A. STEMERDING RAADSBESLUITEN Gisteravond besloot de Raad Ipt het bouwen van een barak ln de na bijheid van het rusthuis voor de her- verkavelingsdienst Zeeland; de kosten hiervan bedragen 55.000.—. Het voorstel tot de bouw van een loods voor de erwtenlezerij werd aan gevallen door de heer Bakker (KVP) en daarna op voorstel van de heer Visscher aangehouden, daar er in pro vinciaal verband, naar hij zei, iets be ters in de maak was. Wel aangenomen werd. evenals alle andere voorstellen, dat om twee hul zen te bouwen op het terrein van de zuiveringsinstallatie. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer Haverhoek en tot lid van de woonruimtecommissie de heer A. Buys. DE K.R.O.-AVOND Maandag j.l. begon de kaartverkoop voor ,,Tijd voor jolijt", welke K.R.O.- revue volgende week in Schuttershof wordt gegeven. De belangstelling hier voor. ook uit de omtrek, was zo groot, dat alle beschikbare plaatsen nog de zelfde dag uitverkocht waren. Heinkenszand In studie. Door de toneelvereni ging „Kunst naar Kracht" is in stu die genomen het toneelspel van M. van Vugt in drie bedrijven; „Werp geen steen" Rilland-Bath (Advertentie)- Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-sti]f is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP ff Overhemden met Trubenifsboorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten oemaakt en zijn overal verkrijgbaar. En dure logica •TOEN 'N Zeeuwse draglinemachinist op een Zondag naar zijn radio zat te luisteren, werd de uitzending plot seling en onverklaarbaar gestoord Onverklaarbaar, althans zolang da man in zijn woonwagen bleef. Toen hij echter buiten kwam was de oor zaak gauw opgespoord. Een onbeken de was bezig de kabel op te rollen, die het muziekje in de woonwagen moest brengen. „Hé, wat moet dat", zal de dra9- linemachinist toen wel gezegd hebben en het antwoord luidde: „We hebben de kabel nodig voor de caissons te Hansweert." De onbekende rolde vriendelijk lachend verder, stapte op de motor en verdween. Maar omdat de machinist de zaak niet precies vertrouwde, no teerde hij het nummer van de moto* en overlegde met de politie wat er aan te doen was. Een kort maar hevig onderzoek bracht aan het licht, daë de bereden kabelroller afkomstig was uit Yerseke, waar hij het vak van varensgezel uitoefende. Voor de Middelburgse politierech ter verklaarde hij: „Toen ik die kabel zag, dacht ik dat ik die wel goed kon gebruiken". Daar was natuurlijk geen speld tussen te steken, maar dit soort logica mag nu eenmaal niet altijd in praktijk worden omgezet. De draglinemachinist kan weer naar de muziek luisteren en de andere moet zijn gedragingen betalen met f 80 boete of 20 dagen hechtenis. WEG NAAR B'ATH KOMT VRIJ De Rijkswaterstaat zal de nooddijk in de Reigersbergsepolder laten ver zwaren en verhogen. Het gedeelte, dat over de Hoofdweg is aangelegd wordt afgegraven en zal thans naast deze weg worden aangebracht. Zodoende komt de weg naar Bath weer vrij. Het werk is intussen aangevangen. Einde in December J_|ET Westduitse ministerie van economische zaken heeft mede gedeeld, dat de Duitse hulpactie voor moedelijk in December zal kv.nnen worden beëindigd- De leveringen van materiaal, uit gezonderd basalt, zijn reeds afgeslo ten. De indirecte hulpdiensten wor den op Nederlands verzoek echter nog voortgezet. Op het ogenblik werken nog 152 Duitse vaklieden ln Neder land aan de dijken. Het ministerie heeft opgemerkt, dat de gehele actie ondanks de technische en organisa torische moeilijkheden volledig zon der stoornis en in de beste samen werking tussen Nederlandse en Duit se regeringsinstanties verlopen is. TN het tehuis voor Ouden van Dagen „Rozenoord" te Sluis, vond de alge mene ledenvergadering plaats van de Stichting van die naam. De voorzit ter van de Stichting, de heer C. M. v. d. Broecke, bracht in zijn openings woord een terugblik op de afgelopen jaren, die voor Rozenoord zeer be langrijk zijn geweest in verband met de grote uitbreiding die tot stand kwam. Dit kwam ook tot uiting in het ver slag van de heer I. A. Brakman, se cretaris-penningmeester van de Stich ting. Financieel staat de Stichting er voor 1953 gezonder voor dan in 1952, waarin men te kampen had met een exploitatie-tekort. Dit jaar hoopt men het echter te brengen tot een sluiten de rekening. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer S. A. van Hal, die thans administrateur der Stichting is, voorzien door benoeming van Ds. J. B. v. d. Bork uit Retran- chement. Verder werden in het be stuur herkozen de heren C. M. v. d. Broecke uit Aardenburg (voorzitter); J. J. Rosseel uit Aardenburg en me vrouw L .H. Risseeuw uit Zuidzande. GROTERE AANPASSING LIIERNA werd het woord gevoerd door de propagandist der Stich ting, de heer M. Maas uit Biervliet. Deze sprak over de verbetering van het oude gedeelte van Rozenoord. Spreker zeide dat dit gedeelte thans volledig bezet is en dat thans ge streefd moet worden naar een nog grotere aanpassing aan de moderne beginselen van zorg voor de oude dag. De heer Maas zeide, dat het daarom zo zeer te betreuren is dat drie grote gemeenten in dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen hun financiële steun niet aan de Stichting geven; de overige elf gemeenten deden dit 'rel. Verder deed SCHIPPER STAPTE IN HET WATER De boot was lek "Toen schipper van Putten van het 122 ton grote motorschip Maoto Animo" te Rotterdam, liggende in de vluchthaven te Zijpe. zich in de nacht uit bed begaf, stapte hij pardoes ln het water Het bleek, dat het schip zinkende was Het schip is geladen met boekweit en was van Antwerpen op weg naar Hengelo Assistentie werd verleend door het er naast liggende schip ..Ballona 2". van schipper van der Helden. Met een motorpomp is men er in geslaagd het schip drijven de te houden. spreker nog de mededeling dat bin nenkort een grootscheepse bazar de aandacht zal vragen. Deze zal eerst in Sluis worden gehouden terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is dat de bazar ook nog in andere gemeenten komt. Op de vergadering waren 11 van de 16 aangesloten diaconiën aanwezig. Dronken in een auto J7EN Vlissingse stratenmaker had op een goede, of misschien min der goede dag enkele biertjes naar binnen geslagen en aansluitend daar op was hij in een auto gestapt en door de stad gaan rijden. Er waren toen natuurlijk allerlei gekke dingen ge beurd en het gekste was, dat de stra tenmaker op een of andere onver klaarbare manier op het politiebureau was terecht gekomen. Hij was bij wijze van spreken „bij verrassing" ge nomen. Daar op dat bureau kwam aan het licht, dat de man niet eens in het bezit van een rijbewijs was, wat de zaak uiteraard nog ernstiger maakte. De Politierechter te Middelburg zag het somber in. Met de nodige alcohol kan men nu eenmaal geen auto gaan besturen. Het liep voor de stratenma ker uit op een maand gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om auto's te besturen gedurende een half jaar. Geen Huishoud II appelen naar Duitsland jyjet ingang van Woensdag 7 Octo ber mogen de veilingen geen uit- voermachtigingen meer verstrekken voor de export van appelen Huis houd II naar West-Duitsland. Uitvoermachtigingen welke reeds vroeger zijn afgegeven verliezen met ingang van 8 October hun geldigheid. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Ruy Bias. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Optreden van de heer Dijkshoorn, helderziende te Breda. I TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De schrik van de Tweede Compagnie. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De gouden poort.

de Stem | 1953 | | pagina 2