WALCHEREN Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN De huidige positie van de landbouw DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 Kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. HET HERSTL VAN DE GROND DOOR IR POST BELICHT Vele geschenkzendingen Artistieke juwelen Pastoor K. van Veen overleden V erplaatsing bevrachtingscommissariaat Terneuzen? Voor Culturele en Sociale doeleinden f 1100 ter beschikking gesteld MIDDELBURG DE NIEUWE WEG ZIJPE-ZIERIKZEE Nog slechts beperkt verkeer De Zeeuwse visserij in Juli 1953 Wending in specialisten-conflict Voorzitter A.R.K.A. treedt af K. R. O. EXAMINEERT 5 SCHOLEN Het wachtwoord: hoe eerder hoe heter TITANENSTRIJD BIJ OUWERKERK Toestand critiek, niet hopeloos Uien naar Duitsland Gebouwen feestelijk in gebruik Maandag 19 October *et-h0 c/tNATOGgh GOES TERNEUZEN HULST OG'STBURG Spoedig oprichting van rheuma-centrum Prijzen in Den Bosch en Zierikzee Van Radio-Luister wedstrijd AGENDA HEDEN MORGEN VOOR DE EERSTE MAAL na de ramp vergaderde de kring Oost Zuid- Beveland weer te Kruiningen. Moest de vorige vergadering van dit jaar nog te Krabbendijke worden gehouden, thans is de droogmaking en het herstel van Kruiningen zover, dat weer op de oude plaats in de Korenbeurs te Kruiningen kan worden vergaderd. De voorzitter, de heer P. Scheele de Putter, con stateerde dit met grote dankbaarheid. Met volle belangstelling heeft hij de voortgang van het herstel te Rilland en te Waarde gevolgd, met niet minder aandacht zal hij de werkzaamheden te Kruiningen volgen, dat zoveel later aan bod kon komen.' LTIJ herinnerde aan de vele bezoe- n ken die de hoogste autoriteiten in den lande aan deze streek gebracht hebben, bezoeken die ook niet zonder resultaat zijn gebleven, getuige de vele geschenkzendingen die 'aan de getroffenen uit deze gemeente zijn toe gewezen. Zo mocht hij juist vanmor gen weer vernemen, dat een aantal tonge paarden uit Drente voor Krui ningen beschikbaar komt. Zouden de mensen ook blij zijn met onze hulp, zo vroegen eens bezoekers uit Fries land hem. Dat zulks niet twijfelachtig is, was volgens spreker 'wel op de gezichten te lezen. Hij hoopte echter, dat de aldus geholpen landbouwers niet allen via hun organisatie, doch ook persoonlijk van hun dankbaar heid zouden blijk geven. Nu binnen enkele weken het ontwerp Rampwet in de Kamer in behandeling zal ko men, wees spreker er oj, dat met ve le wensen die door de Z.L.M. naar voren zijn gebracht in deze wet reke ning is gehouden. Dit is voor ons een grote voldoening, ook al hadden wij nog graag enkele verbeteringen, al dus spreker. Met klem vestigde hij de aandacht van de niet-gedupeerden op de grote tegenstelling, die er met name dit jaar bestaat in de toestand in het drooggebleven gebied en die in het overstroomde gedeelte. Immers door het gunstige weer kan men dit jaar spreken van een waarlijk goede oogst. Nu vele getroffenen moeilijkheden hebben met de voorziening van hun veevoeder, ziet hij het als een plicht, dat degenen, die hiervoor in staat zijn, de helpende hand bieden, hetzij door het verstrekken van voeder, het zij door vee te stallen. De plaatselij ke herstelcommissies kunnen hierbij ingeschakeld worden. Verder stelt hij zich voor om zodra de rampwet is tot stand gekomen, een buitengewone vergadering te beleg gen om de werking van deze wet te bespreken. VOORZITTER HERKOZEN FAE heer Scheele de Putter, die als voorzitter aan de beurt van af treden was, werd met algemene stem men als zodanig herkozen. Met dank aan de vergadering voor het genoten vertrouwen nam hij deze benoeming aan. Vervolgens sprak de heer ir. J. Dorst, voedselcommissaris voor Zee land over de huidige positie van de landbouw. Spreker constateerde, dat het ook in landbouwvergaderingen steeds weer de ramp is waarover men spreekt en moet spreken. Daarbij on derscheidde hij twee punten, name lijk het herstel en de voorkoming van herhaling. De geteisterde gebieden moeten ge holpen worden, want de ontwikkeling op landbouwgebied gaat verder en het is ontoelaatbaar, dat deze gebie den zouden achterblijven, hetgeen zonder hulp niet is te vermijden. De versterking van onze zeeweringen is niet alleen maar een zaak van de daar achter liggende polders, maar van het gehele land. Wanneer een vij andelijk land een bepaalde provincie van ons land zou bedreigen, dan zou dit ook een kwestie voor heel Ne derland zijn. Hij heeft kort geleden Groningen bezocht. Het verschil tussen de zware zeedijken daar, waar men gemakke lijk met een wagen kan oprijden en de steile betrekkelijk smalle dijken in Zeeland, is opvallend. Aan de afsluiting der zeegaten zijn enorme belangen verbonden enerzijds ten nadele van de oester- en mossel cultuur, anderzijds ten voordele van (Advertentie) Een buitengewoon fraaie collectie juwelen van het edelmetaal p a 11 a- d i um, waar kunstenaars uit Frank rijk, Engeland, België, Scandinavië en Nederland hun beste krachten aan wijdden, zal van 8 t/m 11 October in het Carlton Hotel te Amsterdam te bezichtigen zijn. Hieronder bevindt zich ook de Co- ronation-set, gedragen bij de kronings plechtigheden in Westminster Abbey, ter waarde van 200.000 gulden. 499-oo Toegang vrij. de landbouw en in de eerste plaats 't veiliger kunnen wonen en 't tegen gaan van verzilting van de bodem. Verder zou men daardoor een gewel dig zoetwater-bassin krijgen, waar door in droge zomers de bodempro ductie zeer aanzienlijk zou kunnen worden verhoogd. Het was niet zijn bedoeling op deze zaken verder in te gaan doch alleen de aandacht hierop te vestigen, om dat de geschiedenis leert, dat plan nen. die niet de volledige belangstel ling van de bevolking hebben, nim mer verwezenlijkt worden. Verder wees hij er op hoe uiterst moeiliik het is ten aanzien van de po sitie van de landbouw met betrekking tot de wereldmarkt voorspellingen te doen. Hii nomde hiervan een sprekend en recent voorbeeld: In Juni en Juli van dit jaar had men algemeen de gedachte dat er een groot surplus op de wereldmarkt was van kaas, boter en bacon. Nu is het October en wij hebben ons totaal geen zorgen te ma ken, noch over boter en kaas, noch over bacon. Zelfs kunnen wij nau welijks aan onze verplichtingen vol doen, die voortvloeien uit het bacon- contract met Engeland. Zi is de situ atie in enkele maanden tijd totaal veranderd. Sprekende over de beduidende da ling der graanprijzen, deelde hij me de. dat Canada dit jaar een oogst heeft van 20 millioen ton graan en een voorraad van 10 millioen ton. Toch is geen ineenstorting van de markt te verwachten, dank zij de bijzondere maatregelen, die bijna alle landen ne men ter bescherming van de markt. Hij achtte het van belang, dat de regering de tarweteelt stimuleert en voedergranen invoert. De aardappelprijzen zijn gunstig, zelfs hier zo hoog. dat een belangrijke order van Zuid-Amerika onze neus voorbij is gegaan. Natuurlijk ging de order toen naar Denemarken, want altijd is het dit land, dat ons op land bouwgebied de zwaarste concurren tie aandoet. TWEE GEBIEDEN VCERVOLGENS sprak ir. Post, cul- tuurco.nsulent, over het herstel van de grond. Er zijn thans in het rampgebied twee gebieden te onder scheiden, namelijk daar waar reeds van een enigszins normale bedrijfs voering kan worden gesproken en de gebieden van Schouwen en Duiveland en Kruiningen en Waarde, waar her stel nog nauwelijks begonnen is. In Kruiningen is een groot gebied, onge veer 35 tot 50 ha., door vorming van kreken verloren gegaan. Verder is er een groot gebied, waar de bouwvoor is weggespoeld, de polderleidingen zijn volgeslibt en het afwateringssysteem functionneert niet meer. Grote hoeveelheden zand zijn de polder ingespoeld, tenminste 2 millioen kubieke meter. Wanneer men dit zand op gewone vrachtauto's zou laden, en deze achter elkaar zou zet ten, dan zou men een rij krijgen ter lengte van de afstand van hier tot Moskou en terug. In geld uitgedrukt vergt het herstel van de grond een bedrag van 7 a 8 millioen gulden. De ontwatering is voor de komende winter van het hoogste belang. Er zijn moeilijkheden door ge brek aan materiaal en aan ar beidskrachten. Toch zal het eer ste noodherstel binnen niet al te lange tijd een feit zijn. Klaar komt men volgende zomer in geen geval. Ook in 1955 zal nog aan de ontwatering gewerkt moeten worden. In het gedeelte van de polder aan de Zanddijk in de richting van Yer- seke zijn grote hoevelheden slib aan gespoeld van buitengewoon goede sa menstelling. Men zou dit wel naar andere plaatsen willen vervoeren. Het ontwerp van wet voorziet echter niet in de vergoeding van deze kosten. Bij wijziging is dit later nog mogelijk ge- maakt. De organisatie van de gipsvoorzie- ning loopt uitstekend. Naar schatting is dit jaar nodig 200.000 ton. Er is thans aangevoerd of nog varende 250.000 ton. De totale behoefte is 500.000 ton. Er wordt per ha. belang rijk meer beschikbaar gesteld dan in 1944/45. Bovendien is het gehalte ook aanzienlijk hoger. Van de inzaai van wintertarwe kan nog geen sprake zijn, in verband met de waterafvoer. Men zal met de in zaai tot het voorjaar moeten wachten. Sprekende over de herverkaveling en de sanering van de bedrijfsgrootte, wees hij op de noodzakelijkheid, dat wanneer kleinere boeren een groter bedrijf toegewezen kriisen zij daar voor geestelijk en mr«vieel moeten worden voorbereid. Voor de Z.L.M. ligt hier een mooie taak. Verder deelde hij mede, dat in de komende winter nog 600 a 700 ha. bouwland in de Noord Oostpolder be schikbaar komen voor landbouwers, die bij herverkaveling hun bedrijven willen afstaan. Tn de afgelopen nacht is voorzien van 1 de H.H. sacramenten der Sterven den te Den Helder overleden, pastoor K. A. H. van Veen van de O. L, Vrou- wé-parochie aldaar. Hij leed sinds ge ruime tijd aan een slecht bloedvaten stelsel en daarmee verband houdende aderontsteking. Ten gevolge van drei gende embolie verkeerde hij de laatste ti.id in levensgevaar. Pastoor van Veen was geboren in 1884 en priester gewijd in 1908. Sinds 1928 was hij pastoor te Den Helder. Ernstig protest van Kamer van Koophandel p\e Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich in een brief tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend met ernstige bezwaren tegen de voor gestelde verplaatyn,, van het Bievrach- tingscommissariaat van Terneuzen naar Middelburg, waarbij Terneuzen dan tot agentschap zou worden gede gradeerd. De Kamer zegt niet de noodzaak van het onderbrengen van het bevrach tingscommissariaat bij. de Rijksver keersinspectie te kunnen inzien en zij acht het gewenst, indien een dergelij ke concentratie toch in het voornemen van de Minister zou liggen, dat daar bij dan het zwaartepunt komt te lig gen bij die tak van vervoer, die in het betrokken district van overwegend be lang is. TERNEUZEN IS CENTRUM Toen in 1933 beslist moest worden, waar het bevrachtingscommissariaat voor Zeeland gevstigd zou worden, heeft men niet geaarzeld, de instan tie die de beslissing in bevrachtingsza- ken in Zeeland moest nemen, te plaatsen in het werkelijke centrum van de binnenscheepvaart in zeeland. De overwegende positie van Terneuzen en naaste omgeving is sinds 1934 nog gestadig toegenomen en de concentra tie van de zware industrie langs het kanaal TerneuzenSas van Gent zal deze positie, naar verwacht mag wor den. nog versterken. Aldus dt Kamer van Koophandel in haar brief aan de Minister. Om deze redenen dringt zij er met klem op aan dat de instantie welke in het belang van het vervoer te wa ter reeds sedert 20 jaar in Terneuzen gevestigd is, daar blijft. Zomerzegels 1952 T TIT de opbrengst van de zomerze- gels in 1952 is een bedrag van f 537,92 toegekend aan het Anjerfonds Zeeland ter besteding voor culturele doeleinden. Eenzelfde bedrag van de ze opbrengst is gestort in het Zeeuwse collectefonds met de bepaling, dat het geld voor sociale objecten zal worden bestemd. Dit is een uitvloeisel van de over eenkomst met de Stichting „Comité voor de Zomerpostzegels", volgens welke een deel van de opbrengst der zegels in de bepaalde provincie ook in die provincie zal blijven. Bij de bepaling van het bedrag wordt re kening gehouden met de opbrengst zelf, met het zielental en met de op pervlakte. De betrokken Commissaris der Koningin adviseert de Stichting omtrent de besteding. De objecten in Zeeland, waaraan het geld ten goede zal komen, zijn nog niet definitief bepaald. Voor dit jaar geldt dezelfde rege ling. De opbrengst is echter iets min der dan vorig jaar tengevolge van het feit, dat velen reeds offerden voor het Nationaal Rampenfonds en tal rijke mensen in de rampgebieden niet in staat waren zomerzegels te kopen. Woor zover het herstel van de zeedijk en de toestand van de nieuwe weg van Zijpe naar Zierikzee dit toelaten, zal over het werkterrein bij Stevens- sluis uitsluitend vrachtverkeer worden doorgelaten op de volgendet ijden: komende van Sirjansland van 5.40 tot 6 uur; van 8.20 tot 9.30 uur; van 13.20 tot 13.30 uur en van 18.30 tot 19 uur. komende van Stevenssluis van 5 tot 5,30 uur; van 9 tot 9.10 uur; van 13 tot 13.10 uur en van 18 tot 18.30 uur. Personenverkeer kan niet worden toegelaten. De weg is niet verlicht en staat gedeeltelijk nog onder water. Er wordt op gewezen, dat passage geheel voor eigen risico geschiedt. Mossels en garnalen maakten veel goed F\E totale aanvoer van vis aan de Zeeuwse veilingen beliep ruim vier millioen kg., tegen 2.800.000 in Juli 1952. De besomming bedroeg f 642.000 tegen f 459.000. De hoge garnalenprijs had op de opbrengst in geld een gunstige in vloed. Hoewel de vangst ongeveer even groot was als vorig jaar, bracht die f 215.000 op (f 154.000). De mosselvisserij werd door 107 vaartuigen onregelmatig beoefend. Er werd 3.424.000 kg. aangevoerd, waar van de prijs f 350.000 bedroeg. Vorig jaar waren deze cijfers in Juli, resp. 2.145.000 en 213.000. De botvangst was slecht maar de tongvangst daarentegen goed. DE OESTERS T"\OOR zes en zestig vaartuigen werd in Juli de oestervisserij onregel matig uitgeoefend, waarbij nog enige percelen van vuil werden gezuiverd. In de eerste helft van Juli vond on der een weinig gunstige weersgesteld heid het te water brengen van de pannen voor de broedval plaats. In to taal werden 2.370.600 stuks pannen uitgezet, waarvan 18.500 stuks in de O. Schelde O. deel en 2.352.100 stuks in de O. Schelde W. deel. Er zijn dit jaar 604.900 stuks pannen minder uit gezet dan in 1952. Tevens werden 6940 m3 mosselschelpen uitgezaaid. Van de kweekbakken op het Noor delijk deel der Yerseke-bank werden reeds veel oesters naar de percelen verzaaid. Vooral aan de kleine oes tersoorten was een goede groei merk baar. De handel in zaaioesters was kalm; de prijzen hiervoor stonden laag genoteerd. ]~)at in Zeeland de binnenscheepvaart in belangrijkheid zowel het weg- als het spoorwegvervoer verre over treft. behoeft, aldus de Kamer, geen betoog, zij pleit voor het leggen van het zwaartepunt dan ook voor de scheepvaart Bij een dergelijke concentratie is het volgens de Kamer om vele redenen noodzakelijk dat deze instantie (Rijks verkeersinspectie - bevrachtingscom missariaat) gevestigd wordt in die plaats die het centrum is van het ver keer te water. hebben gemeend, aldus spr. voor de moeilijke positie van de specialisten in kwestie te moeten opkomen. En spreker koesterde de stille hoop dat inderdaad aan een deel van de rechtmatige verlangens tegemoet zal kunnen worden gekomen. Ziekenfondsen achter gestelde eisen p\e directeur van het Centraal Zie- kenfonds van de K.A.B., de heer J. Hendriks, verklaarde in een verga dering te Tilburg, dat de ziekenfondsen na rijp beraad voor het grootste deel zijn komen te staan achter de eisen van de specialisten in Tilburg en Bre da, die in Januari van dit jaar zich losmaakten van het door de Mij. ter Bevordering der Geneeskunst inge nomen standpunt. Op grond van deze overweging is dan ook bereids aan het bestuur van de landelijke specialisten-vereniging der Maatschappij tot bevordering dei- Geneeskunst bericht gezonden dat de Ziekenfondsen niet bereid zijn op de gestelde voorwaarden in te gaan. Wij P)E algemeen voorzitter van A.R.K.A. de heer B. J. M. van Elk, heeft zich in verband met .ijn drukke en nog steeds toenemende werkzaam heden als secretaris van de gemeente Eindhoven genoodzaakt gezien zijn functie als algemeen voorzitter van de A.R.K.A. neer te leggen. Tot aan het eerstvolgend congres zal deze functie worden waargenomen door de vice-voorzitter, de heer Mr. G. A. A. M. Boot. Mariaschool te Prinsenbeek van de partij Uvonderdag a s. tussen half tien ei» tien uur zuilen vijf scholen in Ne derland verbonden worden met de K.R.O.-studio. om vandaar uit ge ëxamineerd te worden over het onder werp „Volksge7/ndheid". Dr C. Ban ning, Hoofd Inspectie Volksgezondheid, zal de leerlingen vragen stellen naar aanleiding van het op 24 Sept. jl. uit gezonden klankbeeld met fotoprojectie „Gezond of niet. die Nan en Piet?" De winnende school ontvangt een fraaie prijs, beschikbaar gesteld door de Na tionale federatie van hsd VVit-gele Kruis. Het aantal verzoeken van scholen, om aan de wedstrijd te mogen deelne men was zó groot, dat de vijf deelne mende scholen bij lotiag moesten wor den aangewezen. Een van de gelukki ge was de Mariaschool op de Markt te Prinsenbeek. Alle bij de K.R O.-School radio aangesloten scholen zullen de uitzending van dit schoolradio-examen in de klaslokalen volgen. HANK zij de gezamenlyke krachts inspanning van ingenieurs, aan nemers en arbeiders zijn thans alle gaten die in of na de rampnacht van 1 Februari 1953 in onze dijken zijn ge slagen gelicht op één na, het stroom- gat bij Ouwerkerk. Dit gat, dat meer dan 200 meter breed en ruim 20 meter diep is, vergt thans alle aandacht. Wil men het oude eiland Duiveland en in het by- zonder de Vier Bannenpolder behou den, dan zal het nodig zijn, dat het gat bij Ouwerkerk vóór de winter ge sloten wordt. In verband met de na jaarsstormen moet worden gesteld: hoe eerder hoe beter. Het werk dat de grondslag vormt voor de sluiting is het rijswerk. Van de rijswerkers en de arbeiders die aan de afsluiting werken moet dan ook het uiterste worden gevraagd. Reeds is, dank zij hun inspanning, zeer veel bereikt, doch de komende weken zul len beslissend zijn voor de terugver overing van het laatste stuk grond dat werd overstroomd. DE DAGEN KORTEN LJET eigenlijke werk, het inbrengen van zinkstukken, kan slechts bij laag water tijdens de kentering ge schieden. Weliswaar is het twee maal per etmaal kentering, doch slechts In de tweede helft van October zal Nederland 2000 ton uien naar Duits land mogen exporteren en in Novem ber 4000 ton. Invoer van uien uit an dere landen in Duitsland blijft ver boden tot 1 December a.s. Na deze datum zal de invoer van uien in Duitsland waarschijnlijk weer geheel vrij zijn. „Groenten en Fruit" tekent bij dit bericht aan dat de hoeveelheden wel ke Nederland de eerstkomende tijd mag exporteren wel buitengewoon laag zijn en allerminst in overeen stemming moeten worden geacht met de opname-capaciteit van de Duitse markt voor Nederlandse uien, zelfs al beschikt Duitsland zelf over een gro te uienoogst. eenmaal bij daglicht. Nu de dagen korter worden, vallen de kenteringen soms wanneer het nog of reeds don ker is. De ogenblikken van de kentering moeten voor deze titanenstrijd wor den benut, ook op Zaterdag en in sommige gevallen zelfs des Zondags. Het gaat nu nog slechts om enkele weken. Wanneer deze korte tijd goed gebruikt wordt, dan bestaat de kans dat het werk met succes wordt be kroond. De toestand bij Ouwerkerk is vol gens deskundigen critiek, doch niet hopeloos. Indien tenminste allen, die bij het werk van de sluiting betrok ken zijn, hun uiterste krachten in spannen om ook dit gat de baas te worden. Van Quarlespolder Maandag 19 October a.s. zullen de nieuwe bedrijfsgebouwen in de Quarlespolder officieel en feestelijk in gebruik worden genomen. Dit zal geschieden tijdens een samenkomst in Café Van de Dries te Lewedorp, die om half drie begint en waar o.m. aan wezig zullen zijn de secretaris-gene raal van het Departement van Fi nanciën. mr. H. A. M. van den Dries; ir. J. Kluytenaar, Rentmeester der Domeinen te Breda; de Commissaris der Koningin. 4Jir. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, vert-eenwoordigers van het agrarische bedrijfsleven en de pach ters der bedrijven in de nieuwe pol der. Het gaat hier om 10 nieuwe bedrij ven, waarvan 8 zuivere akkerbouw- en 2 gemengde bedrijven. Voorjaar 1952 werd een begin gemaakt met de bouw van 8 grote landbouwschuren en najaar 1952 begon de bouw van nog 2 schuren, 10 ruime pachterswo ningen en 8 arbeiderswoningen. Al le bedrijven en woningen zijn aange sloten op het electriciteitsnet en de waterleiding. De boerderijen mochten dit voorjaar voorzover ze gereed waren reeds worden betrokken. Wat de raad besloot P)E gemeenteraad heeft per 1 No- vember a.s. eervol ontslag ver leend aan mej. M. A. A. Cler als lerares in het Frans aan het Gymna sium. Dr D. A. de Graaf uit Goes werd benoemd tot haar opvolger. Le rares in het Engels werd mej. A. L. Hijmans te Leeuwarden. Tot lid der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs benoemde de raad mr A. Veenhoven. Mevr. A. Schreu- de-Ruitenbeek en de heren A. Füpse, J. L. van der Harst, I. van Loo en S. A. Versluijs werden herbenoemd als leden der adviescommissie woon- ruimtewet. Een verzoek om subsidie van de Bond van Mobilisatie-invaliden werd afgewezen en besloten werd tot voorbereiding der herziening van het wederopbouwplan met betrekking tot de omgeving van de Seisbuitenbrug en de Stadhuisstraat. De verordening reinigingsrechten weid gewijzigd, na dat de heer M A. L. Hubregtse (Arb.) had gevraagd, waarom de mensen een formulier moeten invullen. „Dat is alleen nodig in bijzondere gevallen, wanneer controle noodzakelijk bijkt," zo antwoordde wethouder J. W. Kö- geler. Hetzelfde raadslid brak bij wij zigingsvoorstellen der verordening op de vermakelijkheidsbelasting een lans voor opname van kunstdans en ballet. B. en W. namen de suggestie over. MOEIZAME CURATORBENOE MING AAN HET GYMNASIUM Dr. P. van Til gekozen. Er is in de gemeenteraad een brede discussie gevolgd op het voorstel van B. en W. tot benoeming van een nieu we curator van het Gymnasium. Het college van curatoren had zelf ter voorziening in de vacature ontstaan (Advertentie) *ee/. U He Bestrijd vermoeidheid en vat- baarheid voor ziekte doel treffend met Sanatogen I Sanatogen is geconcentreerde bouwstof voor zenuwen, bloed •O «alle weefsels. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk mee. w Het Zenuwtonicum 4 door het vertrek van ds H. veldkamp een aanbeveling bij B. en W. inge diend. maar die gingen daar niet op in en kwamen met een heel andere aan beveling, nl. ds P. van Til en de heer W. K. Hummelen. Enkele raadsleden vonden deze gang van zaken aller minst fraai en wilden het naadje van de kous weten. ,.B. en W. zijn niet te spreken over de handelwijze der cura toren die met een uitdrukkelijke wens van ons college geen rekening hebben gehouden Ik voel er niets voor ae he le geschiedenis nog eens te gaan vertel len". zo was het laatste woord van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein over deze aangelegenheid Bii stem ming bleek ds van Til 13, de heer Hummelen 3 en de heer R Batten die dus niet op de aanbeveling stond 2 stemmen op zich verenigd e heb ben. Tijdens de rondvraag werd op een vraag van mr. van Empei geantwoord, dat de architect van het zwembad heeft beloofd de eerste weken van Oc tober met een bestek te zullen komen. Eind October moet de aanbesteding volgen en als er zich dan geen tegen slagen voordoen, kan het zwembad volgende zomer in gebruik worden genomen. PLATEN-SHOW Voor haar relaties heeft gisteren avond de firma W. v. d. Broek alhier een platenshow in de Prins van Oran je gegeven, waar de nieuwste gramo- phoonplaten werden gedraaid en te vens enkele bekende radio-artisten op traden. Behalve Mieke Telkamp. die zich in enkele liederen van haar beste zijde liet kennen, traden ook de Jacksons op met een paar schitterende accordeon nummers. Wim de Graaf en Joop den Hollander zorgden op geestige wijze voor de vrolijke noot. De belangstelling voor dit experi ment. dat binnenkort en dan met een klassieke inslag wordt herhaald, was zeer groot. 's Gravenpolder DE RAAD KOMT BIJEEN. Donderdagavond zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Op de agende komen o.m. de vol gende punten voor: Onderhandse aanbesteding riolering Raadhuisstraat, toetreding tot N.V. Bouwkas Nd. Ned. Gemeenten. Aankoop chassis en vervaardiging carosseriewerk voor nieuwe manschappenwagen brand weer, toekenning premie woningver betering, beschikbaarstelling crediet. onderzoek evt. restauratie toren, aanbieding begroting 1954 en benoe- ming leden huisvestingscommissie. GEMEENTELIJKE BADINRICHTING De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand Septem ber 1953 door totaal 2733 personen bezocht. INDUSTRIE-TERREIN BINNENKORT ONTSLOTEN De ontsluiting van het tussen de Baandijk en de spoorlijn geprojec teerde klein-industrieterrein vordert gestaag. Een tweetal toegangswegen is in aanleg en door de aankoop van een huis op het eind van de Baandijk, dat zodra het door de bewoners zal zijn verlaten, wordt afgebroken, kan de door het gehele terrein lopende weg op deze bestaande weg worden aangesloten. Een grote aardappelbe waarplaats is reeds vrijwel voltooid, terwijl met de bouw van een maga zijn met kantoor voor de gezamen lijke melkboeren spoedig zal worden begonnen. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften: Frans de Rub ber 24 jaar en Rozalia Volkerijk 23 jaar. Salomon Jansen 23 jaar en Maartje Geensen 22 jaar. Petrus Bak ker 24 jaar en Hilda Flikkema 23 jaar. Huwelijksvoltrekking. Martinus Si mons 34 jaar en Willemke de Wagt 22 jaar. Geboren: Paulus, z.v. P. Braeken van der Vorst. Magdalena d.v. A. Re gelingOverdulve. Maria d.v. R. de BlockWaelput. Ebe, z.v. K. Blaauw van der Linde. Anna d.v. A. Ke gels—Kroes. Hendricus z.v. J. Min- naertvan de Velde. Leonia d.v. R. de Clerck—Riemens. Ronald z.v. P. Heijens—Dehulsters. Jacob z. v. G. NeelsBijsterbosch. Jan z.v. J. de Feijterde Feijter. Cornells z.v. C. Rouwvan der Mast. Huibert z.v. D. Aangeenbrugvan Es. Overleden: Catharina van Cadsand, 56 jaar e. v. J. Eckhardt. Elisabeth Hofman. 62 j. geh. gew. met C. Schee le. Maria van der Dussen, 68 j. ongeil. Sas van Gent NIEUWE EHBO-CURSUS IN VOORBEREIDING Het ijverige bestuur van de plaat selijke afdeling van de R.K. EHBO heeft besloten ook dit jaar een cur sus te organiseren. Voor een groot deel is dit te danken aan het grote succes, dat de vorige cursus ten deel viel. Immers alle daaraan deelnemen de cursisten wisten hierbij' het eind diploma te behalen, wat zeker een unicum mag worden genoemd. Nu het snelverkeer steeds inten siever wordt en het gevaar voor on gevallen in onze industrieplaats gro ter moet worden geacht dan In andere plaatsen van gelijk of kleiner inwo nertal, kan men het slechts toejui chen. dat gegadigden thans weer in de gelegenheid worden gesteld om een dergelijke cursus te volgen. Bij voldoende deelname zal de cur sus in de maand November starten onder de deskundige leiding van dr A. I. P. van Loy. DE MUZIEK OP STAP VOOR EEN TUNIEK Zoals dat reeds in een gedeelte der gemeente is gebeurd, hield de har monie „De Verenigde Vrienden" een rondwandeling, waarbij de leden van het uniformenfonds huis aan huis een inzameling hielden voor de be reiking van het gestelde doel: onze muziek in een tuniek. Deze keer was het de beurt aan de straten, gelegen ten Zuiden van de Markt. En voor zover bekend is. heeft de burgerij ook nu weer mild bijgedragen. De vol gende dag was er in hotel „Rotter dam" een groot bal eveneens ten bate van het uniformenfonds dat zeer druk werd bezocht. Het is dan ook geen wonder, dat het batig saldo van deze balavond buiten alle ver wachtingen was. Dergelijke bals zul len deze winter nog enkele malen worden georganiseerd, en om het be zoek hieraan nog aantrekkelijker te maken is een loterij op touw gezet, waarbij al degenen, die een of meer der bals hebben bijgewoond, kans krijgen om een mooie prijs te win nen. O.a. zal een dames- of heren rijwiel worden verloot. Overplaatsing. De heer C. v. d. Heijdt, Emp. II bij de PTT te Breda, is met ingang van 6 October tijdelijk overgeplaatst naar het PTT-kantoor in onze gemeente. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Huist vestigen er de aandacht op dat op Woensdag 14 October (in plaats var. 7 October) des voormiddags 10 uur in het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters, Lange Bel- lingstraat 44. de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van een in te enten kind raadplege men vooraf de huisarts. Een week na de inenting dienen de kinderen wederom op dezelfde plaats en uur aanwezig te zijn, waarbij de bij oe geboorteaangifte, verstrekte in- entingskaart van het kind dient te worden meegebracht. Indien dit niet mogelijk is kan met het trouwboekje der ouders worden volstan. Hulst 6 October 1953. Burgemeester en wethouders van Hulst, B. A. Th. M. TRUFFINO. burgemeester. J. F. VAN DENDEREN. secretaris. St. Jansteen BEWAARSCHOOL GESLOTEN. Doordat de mazelen in ernstige mate heersen, is door het bestuur der school de R. K. Bewaarschool voor een week gesloten. Aantal baden. Gedurende de vo rige mfiand zijn in de gemeentelijke badinrichting alhier 1596 baden geno men Heikant NOVEEN EN TRIDUUM. Dé noveen ter ere van onze pa rochiepatrones, de H. Theresia, is druk bezocht. Pater Breukels gaf een driedaags triduum. Stekene AUTOBOTSING Toen de heer Siebens met zijn auto door St. Niklaas reed kwam hij in botsing met de auto van de heer Meester. De botsing was hevig en de materiële schade zeer groot. De 80- jarige S. Naessens uit onze grensge meente. die zich in de auto van de heer Siebens bevond, klaagde over inwendige pijnen en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. DODELIJK VERKEERSONGELUK Toen een vrachtwagen van de fir ma Verbinnen, uit Stekene te Schel- lebelle reed werd een zekere C. aan gereden. Het slachtoffer liep een schedelbreuk op. Een bijgeroepen ge neesheer kon slechts de dood vast stellen. Vraseiue UIT BOOM GEVALLEN Toen Fr. S. in onze grensgemeente aan het fruit trekken was, viel hij plotseling uit de boom. Hij klaagde over inwendige pijn en werd door een dokter aanstonds naar het ziekenhuis te Beveren vervoerd. WINTERPROGRAMMA LEDEL- THEATER. De directie van het Ledeltheater heeft voor de winter, behalve uiter aard de normale filmprogramma's, 'n groot aantal bijzondere uitvoeringen op touw gezet. Naast een paar aan trekkelijke filmreportages is er ge zorgd voor een concert door het Rot terdams Kamer Orkest, dat begin No vember zal worden gegeven. Ook het K.R.O. Theater Orkest komt naar Oostburg, om een amusante uitvoe ring te geven, waaraan ook Berry Kievits en Gerard Walden meewer ken. Donderdag 15 October komen Kees Manders, Olga Lowina e.a. in 't Ledeltheater een revue geven. mdijke ONDERWIJZERES AANGEREDEN. Mej. Kanse, onderwijzeres aan de O. L. school, werd op de verkeersweg Schoondijke-Oostburg, door de lading van een haar achterop komende vrachtauto gegrepen en van de fiets geworpen. Daar mej. K. nog kans zag om fietsende naar huis terug te ke ren, meende men aanvankelijk, dat de aanrijding goed was afgelopen. Na medisch onderzocht te zijn, bleek, zij echter een hersenschudding te heb ben opgelopen. De vrachtautochauf feur, die van het gebeurde vermoede lijk niets had bemerkt, was doorgere den. Eede TIJDEN HET WERK OVERLEDEN. In de wijk Oosthoek onder Eede werd de 74-jarige Carolus L. Fokke dod op zijn land aangetroffen. Hij bleek plotseling te zijn overleden, vermoedelijk door een hartverlamming toen hij bezig was zijn aardappelen te rooien. Aanrijding. De 21-jarige wielren ner A. M. alhier werd in de avond door een hem achteropkomende auto, bestuyrd door F. van B. aangereden. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de bestuurder de wielrijder te laat had opgemerkt, doordat deze zonder achterlicht had gereden. Ook geesteszieken in het ziekenfonds QP een vergadering van vakbonds bestuurders te Tilburg besprak de heer J. Hendriks, directeur van het centraal ziekenfonds der KAB, de noodzakelijkheid van de bouw van een Katholiek Rheuma-centrum in het Zuiden van het land. Er ligt reeds een rapport over deze aangelegenheid gereed met een opzet van 150 tot 170 bedden. De bouw- en inrichtingskosten worden geraamd op ƒ4 millioen. Een en ander verkeert, naar de medede lingen reeds in een zodanige staat van voorbereiding, dat spoedig met de op richting kan worden begonnen. De inrichting zal te Nijmegen verrijzen en onder toezicht worden gesteld van de medische faculteit der universiteit aldaar. De heer Hendriks roerde ook aan het vraagstuk van de verzekerings mogelijkheid van „krankzinnigen". De verpleging van geesteszieken kost op het ogenblik in ons land totaal 35 millioen per jaar en dit betekent voor de familieleden vaak een ruine. Er wordt nu naar gestreefd om ook deze categorie van personen bij de ziekenfondsen onder te kunnen bren gen, zonder dat verhaalrecht kan wor den toegepast. Aan het einde van zijn uiteenzet ting zei spreker dat bii de KAB plan nen bestaan om spoedig te komen tot de bouw van een eigen kinder-kolo- niehuis. Kon. Wilhelmina Fonds QP de Radioluisterwedstrijd „Kent u uw vaderlandse geschied ^nis", 31 Augustus j.l. ten bate van hot Ko ningin Wilhelmina Fonds gehouden, /ijn 88.887 inzendingen ontvangen. Bij de thans ten overstaan van no taris N. Schroeder te Amsterdam ge houden trekking zijn o.a. twee prijzen gevallen in ons verspreidingsgebied en wel esp Ruton-stofzuiger bij J. H. Beusen. Frans Halsstraat 11. Den Bosch en Sola verzilverde taart vorkjes bij G. Flik weert, Rlokstraat b. 399 Zierikzee. De prijswinnaars en de 200 win naars van een ingelijste foto van ons koninklijk gezin ontvangen de door hen gewonnen prijs binnenkort thuis. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Ruy Bias. GOES. Grand: Verboden verhouding. HULST. Bioscoopgebouw: Jij behoort mij. MIDDELBURG. Electro: Captain Scarlet. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Frisco Lady. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Vrouwengevangenis. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het eiland van begeerte. VLISSINGEN. Ariënsgebouw (KAB): districtsbestuurdersvergadering St. Jo seph om 20 uur. Luxor: De man zon der angst. Alhambra: Verboden ver houding. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Ruy Bias. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Optreden van de heer Dijkshoorn, helderziende uit Breda.

de Stem | 1953 | | pagina 2