Mensen en eTUluzen Va|tf RadTCT 89.- HEUS, EEN MUSEUM IS ZO SOMBER NIET.... Hoe blijft Uw huid in conditie. Een Meesterwerk is zoek Andere bladen over.... fjacYm den tërekefs, 'Zsnen GOYA VOOR EEN PRIKJE Wat een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD DINSDAG 6 OCTOBER 1953 Gedwongen Huwelijken F Remmende Senaat f U ZAG EEN VAN ONZE REGENJASSEN IN DE KRANT 50 Wenende Madonna Gibraltar OQ 5 en de weg erheen gaat langs uw boekhandelaar Een gemis Autorijscholen Opheffing van lijnen Heidemij vestigt zich in Zierikzee Een bedrijf vol phrtsgfetdgshg ff*. Er is een Ccistella-soort voor IEDERE vrouw. !DE. voorzitter van het Engelse instituut van scheepsbouwers heeft een zeldzaam cadeau gekre gen. Iemand die hem erg graag mocht schonk hem namelijk een voorzittershamer, die gemaakt was uit het hout van Nelsons beroem de vlaggeschip. de „Victory". We horen ze in Moskou al roepen: („The Missing Masterpiece" een artikel van J. Godefroy en C Thoen in Sociaal Kom- 1S wordt de onlangs ook door i on* aangekondigde brochure van Dr' Havermans over „de criminali teit onder de katholieken" sterk be- Icritiseerd. O.a. hechten de schrij- Ifvers wel degelijk waarde aan het iJ betoog, dat vormen van ongestraf- I te immoraliteit bij katholieken ze- Hker minder voorkomen. Als voor- Bi beeld daarvan geven ze procen- I tueie cijfers betreffende de om- llstreeks 1948-1949 gesloten huwelij- I ken die „gedwongen" waren d.w.z., J dat'ze binnen 9 maanden door de 'geboorte van een kind werden ge- ||volgd. Hier zijn die percentages: 14.8% Zeeland 21.6% 16.5% 19.5% 20.5% 20.5% 20.9% I Limburg Noordbr. N-Holland Z.-Holland - Ned. gem. Utrecht Overijssel 22.5% Gelderland 22.9% Friesland 23.0% Groningen 26.1% Drente 32.8% De provincies Noordholland en Zuidholland hebben hun relatief lage percentages voornamelijk te danken aan de katholieken. Dit zijn de voorlopige cijfers naar de ker kelijke gezindte der gehuwden: Beide huwenden katholiek 14.27o Beide huwenden gereform. R.K. gem.: vrouw R.K. R.K. gem.: man R.K. Beide huwenden hervormd Beide huw. zonder kerk.gez. zijn. Blinden worden ziende, ver lamden staan op en gebedsverhorin gen van allerlei aard doen zich voor. .,La Madonnina chi piange" (de kleine Madonna, die weent) staat nu buiten opgesteld. (Advertentie) Kom! U onze gehele collectie eens bekijken Alle modellen - de modernste kleuren <u IN EGYPTISCH KATOEN 18.8% 22.0% 22.8% 26.9% 35.4% I LIET weekblad V rij Neder- land vestigt de aandacht op I de vertragingstactiek, welke de I Eerste Kamer schijnt te gaan voe- I ren inzake de ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Het hoorde, dat een deel der senatoren de mening hul digt, dat wij, als wij met de Rus sen een oprecht gesprek beogen, hen niet voor voldongen feiten moeten plaatsen. Wanneer wij deze motieven tot vertraging der behandeling van het E.D.G.-verdrag in de Eerste Kamer verwerpen, dan is het omdat het ons als bijzonder gevaarlijk voor komt, de Russen in uitzicht te stel- I len, dat dit essentiële onderdeel van J Europese éénwording zou kunnen worden geofferd op het altaar van Russische macht, in ruil voor een tijdelijke vermindering van Russi I sche druk. Een Europese defensie- gemeenschap is geen instrument van agressie. Het beste wat 'let ooit kan worden, is een instrument van vei- I ligheid en van onderlinge toenade ring der deelnemers. Is dat niet wat de Russen het meest bezwaart? Groeiende éénwording in dat ver deelde West-Europa, waardoor iso latie der potentiële slachtoffers be I moeilijkt wordt? Het wil ons voorkomen, dat wan neer de Eerste Kamer het tot stand brengen der ratificatie van het E. D.G.-verdrag door Nederland zou willen vertragen om geen voldongen feiten te stellen, zij er bedenkelijk toe zou medewerken dingen binnen het bereik van Moscou te brengen, die buiten dat bereik behoren te lig gen, omdat zij onderdeel vormen van een ongevaarlijke maar bijzon der sanerende ontwikkeling ii Europa, waarin alleen diegenen een gevaar kunnen zien, die er hun duistere plannen door gedwars boomd weten. QODFRIED BOMANS schrijft in een Romeinse kroniek voor E1- seviers Weekblad het vol gende over de wenende Madonna van Syracuse: Sinds enige weken wordt geheel Italië beroerd door een wonder, dat l zich in Syracuse zou hebben voor gedaan. Een gipsen Madonna, die bij eenvoudige mensen in huis bo ven een bed hing, is plotseling gaan wenen. Het verschijnsel hield enige dagen aan en zou door tientallen personen zijn waargenomen. Toen zich kort daarop miraculeuze gene zingen voordeden, brak een stroom van gelovigen los. Aanvankelijk be perkte deze zich tot 'Sicilië, doch spoedig pelgrimeerden tienduizen- g.eheel Italië, tot zelfs de Povlakte toe, naar het genadeoord, net Vaticaan, en met name de Con gregatie van het Heilig Officie die over dergelijke zaken uitspraak'doet en aan het hoofd waarvan de Paus zelf staat, bewaarde tot dus ver 'n ijzig stilzwijgen. Elke Italiaan se krant van enige betekenis heeft naar vertegenwoordiger naar Syra cuse gestuurd. Men kan, hun ver slagen lezend, zich niet onttrekken aan de indruk, dat de Siciliaanse geestelijkheid, welke haar overige verdiensten ook zijn mogen, de - haaf =fVaS ,voorzichtigheid niet tot Tot zijde mag rekenen, helr-t dit betreuren, be- tw plaatselijk hotelbe- dnjf. Toegegeven moet echter wor- de genezingen, hoe ook talrijk en opzienbarend r\E conservatieve Daily Ex press bericht over betogin gen in Spanje, waarin Gibraltar voor dit land wordt opgeëist. En ze commentariseert: Hoe treurig en ontmoedigend is de verwijdering tussen Engeland en Spanje. Hoe beschamend voor Engeland dat Franco zijn volk moet vertellen, dat alle pogingen om een vriendschappelijke verhou ding te vestigen hebben gefaald. Hoe onheilspellend het vooruitzicht, dat als gevolg daarvan, thans wordt geopend. Het is niet minder dan het overgeven van Gibraltar. Dat is Franco's eis. En hij wordt met te meer bravado gesteld, nu hij de ruggesteun heeft van een militair verbond met Amerika. Deze situatie is alleen ontstaan, omdat de Conservatieven zich be deesd hebben geschaard achter een socialistische politiek. De motieven, welke worden opgegeven voor het verzet tegen Franco zijn dwaas en onlogisch. Diezelfde mensen zijn be reid vriendschap te sluiten met dic tator Tito van Yoego-Slavië en dic tator Mao van China. Maar niet met dictator Franco van Spanje. Het is te laat om de kwade ge volgen van hun stompzinnige hard nekkigheid af te wenden. Maar het is niet te laat om beslist vast te houden aan Gibraltar, hoe sterk de pressie om het te verlaten ook zal worden. IN GABARDINE vanaf W 7 af 1 TILBURG - BERGEN OP ZOOM handelaar naar. Want namen noemen zou hier slechts onrecht aan de on- genoemden zijn. Natuurlijk kunt ge het museum in Uw huis halen; de moderne repro ductie-techniek stelt U hiertoe in staat en de Nederlandse drukkers hebben op dit gebied een grote naam. Maar ge kunt ook het avontuur ver kiezen en de open weg, op dwaal tocht langs de kleine stadjes, musea en kastelen van ons land. Daarvoor zijn dan die eenvoudige maar onmis bare kuntreisboekjes van diverse pluimage, de werkjes van de Heem schutserie. Over Amsterdam is er liefst een hele literatuur. En voor wie Frans of Engels kent, bestaan er uitstekende culturele reisgidsen, die de hele Benelux omvatten. Wie reist door kunst en cultuur, en niet alleen door dennenbosjes en duinen, reist duizendvoudig en door alle eeuwen heen. .Die reis begint bij Uw boek handelaar en duurt, zolang ge nog later, in huiselijke kring, lezend ge nieten kunt. H. RHDEKER IN EEN HEEL OFFICIEEL, degelijk en droog boekje staan alle musea van ons land opgetekend. Het zijn er tweehonderd vijftig, grote en kleine, en dan zijn de particuliere verzamelingen nog niet eens meege teld. Er zijn nationale kunstpaleizen onder, zoals het wereldberoemd Rijksmuseum, maar ook kleine, verloren huishoudkamers, ergens in Wormerveer of Zaltbommel. Zij liggen er dan aan stille oude straten en er klopt soms zo zelden iemand aan de deftige deur. En toch bewa- ïen zij tesamen binnen hun muren vrijwel alles, wat er in ons land aan kunstwerken en schatten van het verleden voor een ieder te be zichtigen is. Zij wachten daar maar, en wachten ook op U. JN De T ij d constateert Jan Ele- mans het gemis van een groep jonge katholieke dichters en dichte ressen, die een eigen geluid laten horen in een blad, dat zijn gericht heid duidelijk laat blijken: Zo'n groep, zo'n blad is er niet. Onze dichters hangen blijkbaar als los zand aan elkaar. Hier zingt er een, daar zingt er een, de een wat meerbelovend dan de ander, maar ieder zijn eigen liedje op zijn eigen fluit. „Niet zonder talent", hebben de litteraire bonzen van na de vo rige wereldoorlog, die het inmid dels tot gezaghebbende critici heb ben gebracht, al meermalen gezegd. Nu zijn we helemaal niet in de stemming om over die Gemeenschap van toen hoog op te geven. Maar het was, hoe kort ook, toch een groep met eigen stem en geluid. Als een samenhangend geheel duidelijk gesteld tegenover de mannen van Forum. Katholieken, die -sjoor de drommel wel wisten waarom en wat ze geloofden en die zich over de verschillende vormen van chris tendom heel wat drukker maakten dan de jongeren van het ogenblik. Zover als dat tenminste te bekijken valt in het jaar, dat het eeuwfeest van de herstelde hiërarchie wordt gevierd. Dat de honderd jaar Krom staf SLECHT zijn bezongen, kan men niet zeggen. Ze zijn NIET be zongen en dat is veel erger. vv/ant zeg mij eens, wat is U eigenlijk een museum? Vindt ge het maar een somber en plechtstatig gebouw, waar het muf ruikt en waar men, doe vergramde suppoos ten bewaakt, alleen fluisterend, op zijn tenen mag lopen? Waar men def tig en uitgestreken, omdat het nu eenmaal zo hoort, langs vitrines sluipt, waarin een dorre hand alles wat oud is zorgvuldig heeft uitgestald, en waar het eerlijk gezegd om te ga pen zo vervelend is? Kille ruimten, dodelijk van eerbiedigheid, waar geen lach mag klinken on het le ven, het tintelende leven, ver te zoe ken is? Laat mij U dan met de hand op het hart verzekeren, dat dit een legende is, die zoals elke legende ook wel op een spoortje waarheid berust. Want ik ken ze nog wel, die mistroostige gruwelkabinetten en rommelzolders, waar alles plechtig ligt opgebaard, of staat te verteren, waar oude families geen weg meep* mee wisten de kurassen en musketten, de familie portretten, zeven en twintig opge graven potscherven, de nooit ontbre kende oude brandspuit en het zwaard van de scherprechter; als het een beetje wil ook nog de vergeelde fo to's van het gouden jubileum der Gemeente-reiniging. Maar zij sterven langzaam uit, en zelfs dat stemt mij nog wel eens weemoedig. Want men kan er weer zijn als de kinderen, die schelpjes zoeken op het strand en schatten vinden tussen de rommel op zolder, waar het donker en ook heerlijk een beetje griezelig is. Waarlijk, de musea zijn zo somber niet, zelfs niet. de slechte. LEEF DUIZEND LEVENS den, verklaard, £)E Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Perso nenvervoer (F.N.O.P.) is ontevre den over de toestanden, die er heersen op het gebied van de auto rijscholen. Zij heeft in Februari van dit jaar de aandacht van de minister van Verkeer en Water staat gevestigd op de steeds toene mende beunhazerij op autorij- schoolgebied en daarmede tevens toenemende kans op verkeersonge lukken. In antwoord hierop ontving de F.N.O.P. in Mei j.l. van het minis terie van Verkeer en Waterstaat een schrijven, waarin wordt opge merkt, dat een minder grondige opleiding haar terugslag ongetwij feld zal vinden in de minder gun stige resultaten van de rij-examens. „Op deze wijze heeft", aldus de minister, „een natuurlijke schif ting plaats, welke mijns inziens bepaaldelijk de voorkeur verdient boven het stellen van speciale eisen als in uw brief bedoeld". Zelfs het orgaan „Burgerrecht'', in de regel fel tegenstander van al wat ordening is, vindt het oud- liberale „laat maar gaan" op dit terrein te gortig. Want de doden blijven maar vallen door lesgeverij van onbekwamen. Onlangs in Am sterdam weer twee. fyJINISTER Algera heeft voor de Eerste Kamer een heel verhaal gedicht over de opheffing van on rendabele lijnen van de Neder landse Spoorwegen. De conclusie komt hierop neer: „Indien de des betreffende spoorwegdienst be drijfseconomisch gezien, onrenda bel is en het ook uit sociaal-econo misch oogpunt, alsmede van ver- keers- en vervoerstechnische zijde gezien, niet onverantwoord is tot sluiting over te gaan, acht de mi nister het gerechtvaardigd het ver zoek, de dienst te staken, in te willigen. De opvatting dat bij de beoordeling van de sociaal-econo mische zijde van het onderhavige vraagstuk de indirecte voordelen, welke de spoorweg biedt, steeds de doorslag moeten geven, is niet die van de minister. Bovendien is een exacte calculatie van deze in directe voordelen niet goed mo gelijk." De opmerking in de laatste zin doet wel wat gemakzuchtig aan: ,,Het is zo moeilijk te berekenen en daarom doen we het maar niet". Het is zeker mede op grond van zulk een redenering, dat het Lang straat-lijntje wordt opgeheven... TToe anders zijn in feite de musea van onze eigen tijd. Ware tempels der muzen, deze lichtvoetigen, zijn het weer, waar men blijmoedig en feestelijk wordt, cn van nieuwe, jon ge gevoelens doorstroomd. Want wie zich door de schijn van dorre de: ig- heid laat imponeren, vergeet dat kunst vóór alles verhevigd en gecon centreerd leven is en dat er zelfs in de meeste oudheden nog altijd meer leven sluimert dan in de blikken en dingen van alledag. Dat men juist naar de musea moet gaan, om het leven te zoeken, feller en stralender dan het daarbuiten vaak is, en om met nieuwe ogen mensen en dingen, 'het andere zichzelf, te kunnen zien. „Leef duizend levens", zo noemde de schrijver Albert Heimans eens een boek over het lezen van romans. „Leef duizend levens" zou men ook boven de poorten der musea kunnen beitelen. Want de kunst van schil ders en beeldhouwers is duizendvou dig en de onvermoeibare bevrijder van onze blik uit de blindheid en het stof van sleur en gewoonte. En zij vraagt van U niets, dan wat ge allen bezit: Uw fantasie, Uw gevoel en Uw aandacht en die dragen geen hoge hoed en kennen geen ijdele deftigheid. Men moet niet bang zijn voor musea. Klein of groot, rijk of arm, luguber-ouderwets of helder en licht, behoren zij tot ons eigen leven. Alleen men moet de weg kennen, en die weg gaat langs Uw boekhan delaar. Want zoals de vernieuwde musea zijn ook de moderne boeken over kunst en oorden van kunst: niet dor cn deftig, maar helder en opwekkend en zoals Weremeus Bu- ning in zijn befaamde: „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet" over kastelen cn oude stadjes schreef, zo kan ook het goede boek over musea en kunst bezittingen zijn, V-raag er Uw boek- Advertentie) Was 500 keer zo veel waard pEN schilderij ,dat door een com- missie van deskundigen van het museum van Bilbao was geweigerd geworden en voor 500 peseta's ge kocht was door een schilder uit Bil bao, Antonio Otano, is een authen tieke Goya gebleken. De waarde van het doek wordt geraamd op 250.000 frank. Een rijke verzamelaar heeft de schilder reeds een aanbod gedaan, doch Antono weigerde het schilderij te verkopen. Een rijke burger uit Bilbao, Gilitur- riaca, had bij zijn dood zijn verzame ling schilderijen geschonken aan het museum van de stad. De schoonste doeken ervan moesten in het museum bewaard worden, terwijl de andere mochten verkocht worden ten gunste van een godsdienstige orde. De direc tie van het museum benoemde toen een commissie van deskundigen, die de beste werken uitzocht; 35 schilde rijen in totaal werden verkocht. Hier onder bevond zich de Goya, die nog nooit was geïdentificeerd geworden. Voor elke schilderij was een prijs vastgesteld en die van de Goya be droeg 500 peseta's. Toevallig kwam Itano in de winkel van een handelaar in schilderijen op het ogenblik dat de doeken werden afgeleverd om ver kocht te worden. Nieuwsgierig bekeek hij al die werken en werd vooral aan getrokken door een oud vuil schilde rijtje dat een smidse en drie smeden voorstelde. Op een stukje bordpapier stond de prijs en Itano betaalde en nam het schilderijtje mee naar zijn atelier om het te reinigen. Voor de schilderijtje waren enkel de kleuren zwart, lichtgeel en vermil joen gebruikt geworden. Toen de schilderij gereinigd was hing Itano het op in zijn atelier, en ging opnieuw aan zijn gewone bezigheden. Enkele dagen later, bij nader bekijken, ont dekte hij evenwel de handtekening van Goya in de linker-benedenhoek. De bijgeroepen deskundigen konden enkel de authenticiteit ervan bevesti gen. F\E Ned. Heide Maatschappij heeft per 1 October een nieuw ambts gebied n.l. Zierikzee ingesteld met het oog op de geïsoleerde ligging van Schouwen-Duiveland. Mede is geves tigd een bijkantoor van Wederop bouw en Volkshuisvesting waar in lichtingen kunnen worden verstrekt omtrent door de watersnood getrof fen woningen, n.l. met de herbouw en herstel van boerderijen. De vestiging van dit bijkantoor is voor Schouwen- Duiveland van grote betekenis, daar men nu direct in contact kan treden met de betrokken instanties. Voor dien moest men elders in Zeeland te recht, n.l. in Middelburg. JA/e bei me hier ingesteld op de effiesjensie", zei de spoorman, die wij in verband met een vaag jubileum moesten interviewen. t Is 'n machtig bedraaf. Alles tót en met geregeld. Ik ken je verzekere, datter hele huigezinne naar Mcerenberg gebracht benne, voor dat alles hier zo'n beeetje klopte!" Wij knikten eerbiedig, want de man zag eruit, alsof hij zojuist nog een drietal collega s -eens vlijtige lieden gillend had zien wegdragen. Zijn lippen spitsten zichals stond hij op het punt iets blijvends te zeggen. „Late ine nou s dit staasjon nemen", sprak hij veelbelovend. „Van Rsndl tot Rtd heb je zo'n dikke twintig wissels. Moet je je 'ns indenken hoe da.t over t hele land is! En gaan dan eens na, wat een Cct an ze hoofd heb. Hy mag wel 'n kop met 'n erker hebben, om alles te onthouwen Blijk baar legde de spoorman een paar geestelijke wissels om, want hij begon door te draven over het onderwerp „Cst", welke letters ze niet van een Egyptisch koningsgraf hebben gehaald, maar die bete kenen: stantionschef. Eenvoudig, niet? 'n Dag of wat terug", zei de spoorman, „was r wat loos met n brief van de Acst. Nou, je begrijpt, de Cst er meteen achteranwant hij was ingelicht door de Tdl Een hele bende opzers d'r bij en ook nog wat knapen van 40 en 41 P.C. En maar zoeken met zijn allen. Afijn op 't laatste momen komt een Rgdr vertellen, dat ze bij Bag moesten wezen. Daar lag ook nog 'n brief van de dir. Nou, 't hele happie naar de Bag ,om de Dpo op zeker te nemen. Laat die nou van niks weten! Gelukkig kwam-ie op 't idee om een Wopz naar de Sopz te sturen. Daar zat een Cdt, die gezien had. dat een Shwt met die brief er vandoor was gegaan. Nou, 't kwam terecht, maar t heb we 'n half uur geduurd. Ik wil maar zeggen: wat zo n Cst an ze hoofd heb!" Wij knikten begrijpend. Een interessant bedrijf, die spoorwegen, dat waard is dat ieder er zijn beste krachten aan geeft, gelijk ir.Q. ae H- onlangs opmerkte. Om het ruim te zien: het is pghfgdfstyegdfs... Waarvan acte. „Haha, wij hebben een voorzit tershamer uit Nelsons houten been!" Reclame JN FRANKRIJK is de zeep ook al een artikel waar het vet vanaf is. Er was daar een firma die haar klanten, bijEpg^ wijze van reclame, bij een bestelling van twaalf stukken zeep, dertien geurige hompen toestuurde. Het regende brieven bij die zeepfirma. Deg éen retourneerde een stuk zeep en schreef daarbij: ,.U stuurde mij een stuk teveel" Een tweede reageerde met. „We hebben het bestelde do zijn naar genoegen ontvan gen" En de derde monkelde „Het toegezonden twaalftal stukken zeep beviel ons niet Gelieve ons per omgaand een ander dozijn te zenden!" Het teruggezonden doosje, hield precies 12 stukken in Record (I) In de loop van de laatste twintig jaren zijn de schoonheidsmiddelen sterk vooruitgegaan. Maar de beste cosmetica hebben toch een heel kortstondig efect, als de huid zelf niet in conditie blijft. Daarom is het gebruik van de werkzame Cas- tella Schoonheidszeep (2 stukken 50 ct.) zo belangrijk. Castella Schoonheidszeep reinigt de huid volledig, tot diep in de poriën, en geeft de huidweefsels met haar rijke oliën nieuwe veerkracht. Zou uw huid het meest gebaat zijn met een overvloed van schuim, vraag dan naar Castella Spécial (32 ct.), evenals de klassieke Castella Schoonheidszeep voornaam en deli caat geparfumeerd. Tijdelijk ont vangt U voor slechts 8 ct. een stuk Castella Spécial bij aankoop van een grote tube Castella Tandpasta. En de dames, die de financiële teu gels bijzonder strak willen houden, kunnen wij een proef aanraden met de onverpakte Castella Bloemen zeep, - een echte merkzeep in heer lijke kleuren en geuren voor slechts 20 cent289-oo Primeur ENE Russen hebben in de loop van de laatste jaren een heleboel uit vindingen op hun naam laten zet ten. Om er een paar te noemen: de tank, het haringkaken, de boekdruk kunst, de naaimachine, de maainia- chinc, de draaimachine en de paai- machine. Bij hun laatste uitvinding merkten ze op, dat ze heus niet van plan waren om alles voor een an dermans neus weg te kapen. Ze ga ven namelijk ruiterlijk toe, dat ze nooit een guillotine hebben bezeten. Hamer p^ené, na zijn fantastische record. Hij heeft hier (met het oog op de prijsuitreiking) zijn Zondagse pak aan. U"EN kolenhandelaar te Besancon, in Frankrijk, René Guyon ge naamd, heeft een beroepswereldre cord verbeterd. Hij liep in gefor ceerd tempo een afstand van veer tig kilometer, met een mud kolen op zijn nek. We hebben dit merkwaar dige feit ook aan Jochem verteld, die constateerde: „Daarom zijn die brandstoffen tegenwoordig zo duur. Transportkosten, hè?" Record (II). LIET hoogterecord voor schilderij en is ongetwijfeld gevestigd door de onbekende meester, die in de buurt van Pommerol (Valencia) op een hoogte van 2.350 meter in een grot enkele vogels heeft gete kend. Als het één of andere comité prijzen uitlooft voor hoge schilder stukken, dan moet men zeker om die onbekende denken. Alleen wordt het dan een posthume onderschei ding, want de vogels moeten zo'n vijftienduizend jaar geleden gete kend zijn. Daarom zijn ze wat taai. WOENSDAG 7 OCTOBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weer- ber.; 8.10 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.. 10.30 Morgendienst; 11.00 Garm.; 11.10 Roem zonder reclame, hoorspel: 11.50 Gram.; 12.00 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws; 13.15 Protest. Interkek. Thuisfront; 13.20 Gevarieerde muziek; 13.43 Hansel und Gretel. opera (fram.); 15.20 Gram.; 15.40 Kamerkoor en sol.; 16.00 Voor de jugd; 17.20 Promenade orkest en sol.; 18.00 Mil. causerie; 18.10 Gram.; 18.30 Spectrum van het Christe lijk organisatie- en verenigingsleven; 18.45 Gram.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Bui tenlands overzicht; 19.50 Viool en orgel: 20.00 Radiokrant; 20.20 Jeugdavond ;21.45 Volksmuziek (met toelichting); 22.15 Ca nada, een land van grote industriële toe komst voor Nederland, vraaggesprek: 22.25 Gram.; 22.45 Avondoverdenking: 23 Nws en SOS-berichten; 23.15 Gram.; 23.45 24.00 Idem. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymn. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Oom Jan v. Zutphen 90 jaar, report.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Amus. muz.; 13.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram. Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, rep.; 14.00 Voor de kinderen; 14.10 Voor de jeugd; 14.40 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, rep.; 15.30 Kinderkoor; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Jeugdconcert; 17.15 Instr. kwintet; 17.35 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, rep.; 17.50 Regeringsuitzending: jeugduitzending: 18.00 Nws en comm.; 18.20 Het volle pond, causerie; 18.35 Orgelspel; 18.55 Voor het kind; 19.00 Waar men Denemarken leert kennen, causerie; 19.15 Arbeidersliederen. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA; 20.00 Nws.; 20.05 Parlementair overzicht; 20.15 Huldigings avond van Ome Jan van Zutphen; 21.00 Snelheid en handicap, klankbeeld; 21.30 Huldigingsavond van Ome Jan van Zut phen; 22.30 Gram.; 23.00 Nws; 22.15 Soc. nieuws in Esperanto; 23.20 Orgel-ensem ble; 23.4524.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Fanfare-orkest; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16.30 Omroeporkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Voordr.; 17.45 Gram. 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Vlaamse koren; 20.00 Hoorspel met muz. 21.30 Omroeporkest; 22.00 Nws; 22.15 Zang en piano; 22.5523.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram.; 13.00 Nws; 13.15, 14.00 en 15.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Viool en piano; 17.50, 18.50, 19.15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Orkestconcert; 22.00 Nws.; 22.15 Kamermuziek; 22.55 Nws. HU AIRE BELLOC 43) Maar juist toen kwamen twee afien- en, die er al veel eerder hadden moe- ™z,Jn: drongen door de menigte, pakten de experts achter bij hun nek en namen ze ondanks hun hevige Dro- testen mee. y Intussen was de Jury weer terugge keerd in de rechtszaal. Het gebrul en de herrie buiten in de gang waren nu opgehouden, de strijders gedwongen te vertrekken en het was in volmaakte stilte, dat de vragen gesteld werden aan de heer Balchin, woordvoerder der Jury, toen deze was teruggekeerd en haar plaatsen weer had ingenomen. 1. Had Lady Norbolt goede en vol doende redenen om te geloven, dat naar exemplaar het originele was? Ja. De Jury had besloten, dat zij die had, 2. Handelde zij met boos opzet, toen z4 het andere exemplaar als een ver valsing aanmerkte? Ja. 3- Had zij schade geleden dooi de aanspraken, die de Hertog van Emon- smado voor zijn exemplaar had ge naakt? Zo ja, tot welk bedrag? Ja. dat had zij. Tot een bedrag van twintig duizend pond. j d 0,6 Her*0§ van Emonsillado goede en voldoende redenen om te ge loven, dat zijn exemplaar het originele was? Ja, die had hij. 5. Handelde hij met boos opzet, toen hij het andere exemplaar als een ver valsing aanmerkte? Ja. 6. Had hij schade geleden door de aanspraken, die Lady Norbolt voor haar exemplaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? Ja, dat had hij. Tot een bedrag van twintig duizend pond. De rechter Mr. Dove complimen teerde de Jury. Hij was het met haar 1 antwoorden volkomen eens. De kosten zouden natuurlijk worden verdeeld. HOOFDSTUK XIX U zult wel eens opgemerkt hebben, Mevrouw, die u verwaardigt, dit boek te lezen, dat zelfs gedurende de kor te, maar heerlijke jaren, die voorbij gingen tussen uw jong-meisje-zijn en de tijd. die u nu beleeft als jong me vrouwtje, het menselijk leven geen chaos was, maar zo zeer volgens plan verliep, dat men er haast toe zou ko men, aan een Voorzienigheid te ge loven. De enige man, die ik goed ken, die dit goddelijk doel in het menselijk le ven ontkend heeft, was William Sha kespeare, maar ik geloof niet, dat hij er ooit aan getwijfeld heeft. Hij liet twijfel alleen uitspreken door een van zijn figuren, een zwakke kerel, die door zijn vrouw opgestookt werd om mensen te vermoorden en wiens zenu wen en oordeel dientengevolge naar de maan gingen. Neen, de dingen gaan volgens een plan en hoe vreemd het ook is: er schijnen geen losse eindjes bij te zijn. U kon er dan ook op reke nen, dat aan twee Ames Bourgeoises, die allebei beweerden, de echte, au thentieke en originele Ame Bourgeoise te zijn en waarvan geen een kon be wijzen het authentieke en originele te zijn, enz. niet zou worden toegestaan (en nu gebruik ik dit woord niet in een anthropomorfische betekenis) zo m^ar over de wereld rond te zeilen net als twee schepen, die in een storm op de Thames van hun ankers wa ren losgeslagen. Er moest een oplos sing komen. Want als die er niet kwam, hoe zou de wereld dan ratio neel zijn? En de oplossing kwam door zo'n toeval, dat ongelovigen toeval noemen, maar waarvoor wijzere men sen een edeler naam hebben. Laat mij toe u eerst op een ver schijnsel te wijzen, dat daar ben IK. zeker van u niet door persoonlijke ervaring bekend is, maar waarvoor de geziene auteur van Synthese van Alcohol en Menselijk Organisme, een schrijfster van wereldnaam, Mevrouw Whortleberry, instaat. Het verschijnsel is dit: Een beetje alcohol (al is het dan juist, dat het ons ggen kwaad doet) maakt de ver mogens van waarneming scherper, maar veel alcohol verzwakt ze. Zeer veel alcohol mag leiden tot volkomen wegzinken in een toestand, waarin men niets meer weet (zoals we weten uit het geval van Sir Charles Gaddy gedurende het debat, over de Indische begroting). In een bekend experiment werden twaalf verschillende doses van een kubieke centimeter tot twee-en- twintig gegeven aan twaalf midinet- tesmaar, werkelijk, ik kan niet zo doorgaan, ik moet tot mijn verhaal terugkomen. En waar ik in alle geval op wou komen, was, dat de ongelukkige, hul peloze, verdwenen Charles Goatcher na zoveel dagen en weken aan het eind van zijn financieel latijn was (hoe zorgvuldig hij ook had opgepast zijn geld langer te laten duren, bijv. door in het mooie zomerweder 's nachts de aangename lucht van de Thamesoever te genieten en hoe ver hij de spaarzaamheid en onthouding vooral ten aanzien van voedsel ook gedreven had, door de paar cen ten, die hij dorst uitgeven, te beste den voor zijn dagelijkse consumptie van dingen, die nodiger waren) en dat die Goatcher nu een levend bewijs moest zijn van de waarheden over alcohol, die ik u al te uitvoerig heb uiteengezet. Deze ongelukkige burger was, zoals men zich zal herineren, op de nood lottige avond, toen hij het Meester werk verloor, in niet minder dan drie kroegjes geweest, hetgeen helemaal ge record is. Zo had dan het ex terieur van „The Butcher's Arms'' met zijn schreeuwend rode voordeur en spiegelglas onder de booglamp zich geëtst op dat deel van de geest, dat beneden het niveau van het be wuste daalt (heb ik net zo goed ge zegd?) om weer op te stijgen, als het een luchtje wil scheppen. Veel van wat er gebeurd was, nadat hij de drempel van „The Butcher's Arms had overschreden, was verward ii zijn hoofd en de laatste episode, toen hij in zijn bed gesukkeld was, die was helemaal weg. Daar wist hij niets meer van. Maar de vuurrode verf en het spiegelglas en de naam onder de booglamp lagen in zijn geest als een mijn, geen vadem onder de oppervlakte en klaar om naar boven te komen en te explode n van uit het onderbewuste (o, wat een fijn woord! Wat jagen die woorden elkaar op. Ik wou dat ik er een wist, dat nog moderner was. Ik gebruik nog maar de hocuspocus uit mijn eigen jeugd), vanuit het onderbewuste, zeg ik en te springen, als het het minst verwacht mag worden, als er „con tact" gemaakt wordt. Dat contact kwam nu op zekere avond, toen de arme meneer Goatcher aan het eind van zijn krachten was en maar een halve kroon meer had. Hij slungelde om de hoek van een straat, in de wijk, waar hij helemaal niet meer wilde komen en stond toen plotse ling tegenover „Te Butcher's Arms" en alles kwam toen bij hem terug als de boemerang in de gelogen reis verhalen uit onze jeugd. Daar was het! Dat was de plaats, waar de Ame Bourgeoise hem ont stolen was door die gemene schoelje, die hij had nagezet, toen hij gevallen was en zich bedekt had met bloed, schande en ongeluk. Ondanks die on aangename gedachten-associaties, ging hij naar binnen. Want ten slotte was er geen andere kroeg vlakbij. En hij was aan zijn derde ronde. En hij had nog een halve kroon. Toen hij het café binnenging had hij weer het rare gevoel of hij iets miste van onder zijn arm. Had hij iets niet afgedra gen? Neen, het was alleen het effect van dezelfde omgeving en de herin nering aan die noodlottige nacht. De deur tussen de bar cn de zit kamer, waar de Heer des Huizes re geerde, stond open. Daar zat hij in zijn volle majesteit, in zijn hemds mouwen zoals het zijn gewoonte was met twee intieme vrienden te praten. Boven hem hing de Nacht merrie, die aan een beter gefortu neerde wereld bekend was als het Meesterwerk van de onsterfelijke Bourrot. Want toen Goatcher door zijn al coholische onachtzaamheid de Bourrot in dit proeflokaaltje achtergelaten had, vond de dochter (cn barmaid het en bracht het aan haar heer en gebieder. Die vond het maar een raar geval en hij gaf het de naam van Nachtmerrie en hing het in zijn zit kamer op als een waarschuwing aan alle geheelonthouders. Goatcher vertrouwde zichzelf nooit erg als hij aan zijn derde ronde toe was. Hij wreef zijn4 ogen niet uit, want dat doet geen mens, behalve als hij er een vuiltje in heeft gekregen, maar hij staarde. Hij kneep zich niet in zijn arm, want dat zou hem pijn gedaan hebben, maar langzaam en ik geef toe, een beetje doezelig, verifi- eeerde hij (zoals ze in de Universi teit zeggen) het ding daar vóór zich. Dan zei hij, met een beetje zware tong tegen de jonge dame, die oor spronkelijk het onschatbare doek had gered uit do verdrukking: „Mag ik den baas even spreken?" Ze keek hem met de nodige min achting aan, hij zag er maar vuil en ellendig uit door de maanden \an armoede cn ontbering en vroeg hem wat hij moest. ,Zeg aan den baas", fluisterde hij hees, dat ik 'm wat te zeggen heb. dat de moeite waard is over dat schilde rij" en hij wees het aan met een be weging van zijn hoofd Ze keek om, om te zien wat hij bedoelde. „O, dat?" zei de dochter des huizes. Daar is vader erg op gesteld. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 4