srm/Mf Juist stoop ZUID-BEVELAND Z.Vlaanderen Een Meesterwerk is zoek Zevibel vestigt secretariaat te Goes „Mariner" is afgelopen RADIO UIENEXPORT blijft beneden verwachtingen Een kampeertoclit in Duitsland GENOEGLIJK PRAATJE ONDER KAMERADEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 OCTOBER 1953 DRS F. CAMBIER BENOEMD DE, VERENIGING „Zeeuwse Vlsscrjjbelangen", (Zevibel) heeft in haar te Er wachten nog vele problemen Acht paarden cadeau Nieuwe buslijnen naar Middelburg Feestelijke opening Buitenland teelde er zelf veel Stage stijging van Trophy Cork KINDJE DOOR JEEP GEDOOD GOES VERDACHTE AANGEHOUDEN TERNEUZEN De man met de rubberhandschoenen Vermist vliegtuig teruggevonden Uitgebreid etentje, maar AGENDA MORGEN („The Missing Masterpiece") Goes gehouden vergadering benoemd tot secretaris, de heer F. Cam- bier te Arnhem, doctorandus in de economie. De vereniging ral te Goes het secretariaat vestigen. De heer A. C. Willemsen, burgemeester van Yerseke, die na de oprichting op 22 Maart 1952 het secretariaat waarnam, zal blijven optreden als secretaris van het bestuur. LIij kreeg van de voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer. lid van G.S. uit Hulst verdiende lof toegezwaaid voor zijn werk in het belang van de visserij. De nieuwe secretaris krijgt pioblemen genoeg te verwerken. Dit bleek wel uit de openingsrede van de voorzitter. Allereerst zijn er de plannen tot afsluiting van de zeegaten. Hierte gen zal Zevibel stelling moeten ne men en ook gaan nemen. Voorts is daar de strijd over de pacht in de mosselsector. Een verzoek aan het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen om uitstel van de pacht over 1952 is in zekere zin afge wezen. De heer Lockefeer wees er ech ter met nadruk op, dat de pacht van de Zeeuwse percelen, die in totaal 172.000moet opbrengen. 14 pet. bedraagt van de totaal bruto-op- brengst op de Zeeuwse percelen. Deze verhouding is volkomen onjuist. Het zal nodig zijn te appelieren bij het ministerie van financiën, aldus de heer Lockefeer, VVe moeten komen tot een pachtwet. Even dringend is het probleem der minderwaardige mosselen. Aan het E.T.X. zal verzocht worden na te gaan of het mogelijk is industrie te vesti gen waar men deze mosselen kan ver werken. Problemen rond de sociale wetgeving besprekingen met de VEBO om sa menwerking en tensiotte beter onder- Een geschenk van mens tot mens Taterdag vond op de Grote Markt te Goes de overdracht plaats van vier koudbioed- en vier warmbloed- hengsten-premieveulen, zes stuks hier van zijn geschonken door de bond van hengstenhouders in Drente en de overige door het paardenfonds ..Ons Belang'' te Beilen, De overdracht werd bijgewoond door mr. J. G. SchUnge- mann, wnd. secretaris van de Stich ting voor de Landbouw en ïr. J. D. Dorst, de Zeeuwse voedselcommissaris. De heer E. Warning, vice-voorzitter van de hengstenhoudersvereniging in Drente droeg het vee namens zijn er- eniging over. Hij betuigde zijn deel neming met de vele verliezen, die hier door de ramp zijn geleden en vond het zeer verheugend, dat de leden spontaan hadden bijgedragen voor dit doel. Ook de heer L. Eleveld. voorzit^ ter van het Paardenfonds „Ons Be lang" te Beilen was zeer blij, dat hij op deze manier verademing kon bren gen in het zware bestaan, dat de Zeeuwse boeren op het ogenblik lijden. De paarden werden gegeven aan de heren A. Mosselman, A. Visser, A. Dek en M, Geluk te Kruiningen, J. de Dreu en J. Meulenberg te Ellewouts- dijk. W. Dieleman te Dreischor en L. Vermaas te st. Maartensdijk. wijs voor vissers zijn andere nog te bestuderen vraagpunten. Nadat de heer Cambier was be noemd heeft dr. H. A. A. Kranenburg secretaris van de Stichting Ned. Vis serij. gesproken over de P.B.O. en de Deelvisserij. Vooral het laatste punt is een zeer moeilijke kwestie en wel in verband met de werkloosheidswet. In de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de caisson die voor Veere is gestrand en die men zou willen la ten springen. Men vreest dat de stuk ken voor de visserij wei eens een ge vaar kunnen gaan betekenen. Feest op de Soemba Nachten slaap te kort gekomen (Van onze speciale verslaggever.) ZONDAGMIDDAG om twaalf uur ls het feest geweest aan boord van alle Nederlandse oorlogsschepen, die aan de geallieerde vlootmanoeuvre „Mariner" hebben deelgenomen. Van af dat ogenblik was een overtrekkend vliegtuig een gewoon vliegtuig en niet langer een mogelijke vijand, voor wie het hele alarmsysteem in werking kon worden gebracht met alle onaan gename gevolgen, die hieraan voor de bemanning zijn verbonden. Doch dat is nu voorbij: de oefe ning, die 19 dagen heeft geduurd, is afgelopen. Het is nog te vroeg om een oordeel uit te spreken over het al of niet gunstige verloop van ..Mariner." Hier voor ontbreekt het totaalbeeld der gegevens. Uw verslaggever kan alleen maar oordelen over de taak, die de Soem ba in deze zee-oorlog heeft vervuld. En dit heeft het schip gedaan op een wijze, die zeer zeker de admiraal Be nelux, die vanuit Walcheren deze oefening heeft geleid, tot tevreden heid zal stemmen. Op de Soemba is hard ge werkt en heeft iedereen zijn best gedaan. Uit de fouten, die toch nog zijn gemaakt, zal men alleen maar kunnen leren. (Advertentie) Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbrandes Neam een of twee Rennies. en op 't zelfde moment is dat zuur- branden opgelost. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. VfANDAAG gaan voor het eerst A.M.Z.-bussen dagelijks rijden van Noord-Beveland en uit de Zak van Zuid-Beveland naar Middelburg. De nieuwe lijnen zullen niet alleen van belang zijn voor de Zeeuwse hoofdstad, maar ook voor de vele plaatsen in de Bevelanden. die hier door een snelle en betere verbinding met Walcheren krijgen. Het was daarom niet te verwonderen, dat de officiële opening een feestelijk ka rakter droeg. Zaterdagmiddag circa drie uur arriveerden de eerste bussen met de colleges van B. W, der diverse plaatsen aan het Middelburg se station, waar het Tamboer- en Pijperscorps ..Juliana" gereed stond voor de muzikale ontvangst en een tocht naar hotel „De Burg". Daar ontvingen „Handelsbelang" en de di rectie der A.M.Z. het gezelschap. Vele goede woorden zijn gesproken en al gemeen was er waardering voor het genomen initiatief. DINSDAG 6 OCTOBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00, Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gram.; 7.45 Mor- j gengebed en lit. kal.; 8.00 NWs. en; weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 ..Lichtbaken"; 10.00 V. d. kleuters; 10.30 Gram.; 11.00 V. d. vrouw 1130 Schoolradio; 11.50 Als de ziele luis tert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Kamermuz.; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regermgsuitz.: Mr. H. Pos: „Het to neel in Suriname"; 18.00 V. d. jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Dr. C. J. Schuurman: „Ons dagelijks leven en de werkelijkheid"; 19.00 Nws.; 19.10 Act. 19.15 „Üit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Pia norecital; 20.55 „Ken een haan een ei liggen"; 21.10 Alt en piano; 21.35 ..Ou ders en kinderen", caus.; 21.50 Kamerork. 22.15 Strijkkwart.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 24.00 Symph. ork. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7 50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 8.45 Orgelconc.; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; lj.OO V. d. zieken; 11.30 Pianoconc.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Twee piano's; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Gram. 17.50 Rep. of gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Pia nospel; 18.30 Mil. ca/is.; 18.40 Lichte muz. 18.55 „Paris vous parle"; 19.00 V. d. kleu ters; 19.05 Koorconc.; 19.30 Blaaskwint.; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lich te muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Tiroler muz.; 22.20 Gram.; 22.30 Bui- tcnl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 „New York calling"; 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.00 V. d. jeugd; 15.30 Orgelsp.;; 16.00 Kinder zang; 16.30 Orgelsp.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 V. d. jeugd; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram; .9.50 Caus.; 20.00 Verz. progr.; 20.15 V. d. vrouw 21.00 Omr. ork. en sol.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Ork. conc.; 13.00 Nws^ 13.20 Lichte muz.; 14.45 en 15.00 Gram.; 16.05 Ork. conc.; 17.00 Nws. 17.00 Nws.; 18.30 Koorzang; 18.45 Gram.; 19 15 Filmmuz.; 19.30 Nw.; 20.00 „Tosca", opera; 2,.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Ork. conc.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. (Advertentie) Dat is nu net waar ik trek in heb een lekkere sigaret van Sterling shag. Mild, geurig en lang van draad; ja, Sterling is de beste shag NIE MEIJER* TABAK ...TABAK OP ZN BEST [WIET EEN TOTAAL van nog geen 13 millioen k.g. in de maanden Juli en Augustus blijft de uienexport ver beneden de verwachtingen en ver beneden de normale hoeveelhe den, die andere jaren in deze maan den hun weg naar het buitenland vinden. Engeland en Duitsland namen reeds dikwijls in een maand ieder een der gelijke hoeveelheid voor hun reke ning, maar in beide landen heeft men na de watersnoodramp, die speciaal het uienteeltgebied van Flakkee, Schouwen-Duiveland en Tholen heeft getroffen, meer gezaaid dan nor maal. Hetzelfde deed men ook in Neder land zelf, want in «die provincies, behalve Zeeland en Zuid-Holland, breidde het uienareaal zich sterk uit. Voorai de Noordoostpolder. Noord- Holland en Friesland meenden hun kans te moeten grijpen. Maar ook Zeeland en Zuid-Holland toen een veel kleiner verschil ten opzichte van andere jaren, dan het verlies, door het wegvallen van de eilanden, die samen meer dan de helft van de uienteelt voor hun rekening namen, zouden doen verwachten. Ondanks het wegvallen van genoemde gebieden werden 6100 h.a. met uien beplant of bgzaaid. Het normale jaarlijkse areaal ligt tussen 4000 en 5000 h.a. Een overvloe dige opbrengst per bunder was daar bij nog de oorzaak, dat men nu met een zeer groot uienoverschot zit. Dat de ramp aanleiding werd tot een op zo grote schaal telen van uien in andere gebieden, is voor de eilan den die op deze teelt zijn aangewezen en die daarmee een uitstekend middel bezaten om de werkloosheid te be strijden, een tegenvaller. NIEUW E SLUIZEN TE VLISSINGEN Opening begin 1954 ZATERDAGMIDDAG even na werk- tijd was het grote moment bij de nieuwe sluizen te Vlissingen aan gebroken. Voor het eerst werd toen water in de grote en kleine sluis ge bracht. 's Morgens was men druk in de weer om het laatste materiaal uit de put te halen en zelfs werd de vloer van de kleine sluis netjes aangeveegd. Toen alles naar genoegen was opge ruimd werd de pomp in werking ge steld die de vijftig centimeter dikke buis volzoog. Deze zal verder dienst doen als hevel en het kanaalwater voorlopig tot drie meter min AP in de sluis brengen. De bedieningshuisjes voor de sluis wachters zullen nu ook worden ge bouwd. en dan is het verder afwer ken tot de opening begin volgend jaar kan plaats vinden. (Advertentie) Alles wijst erop, dat deze maand de mijlpaal van één millioen zal worden bereikt.Zoals reeds vroeger gemeld bedroeg de omzet in Maart van dit jaar 545.900. Insiders ver wondert deze stijging niet, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. Noodlottige aanrijding te Aardenburg 'TOEN het bijna driejarig zoontje van het echtpaar van Kouterer. te Aai'-.eirburg in de oude Kerkstraat plotseling var. het trottoir de rijwêg opliep, were het door een passerende jeep, bestuurd door de heer van B. uit Eede, gegrepen. Het kind kwam onder de wielen terecht en overleed na een tiental minuten. De inder haast gealarmeerde ziekenauto uit Oostburg moest onverrichterzake te rugkeren. De deernis en de deelne ming met de zwaar beproefde fami lie is algemeen. Coüp. Laiidbouwvereniging „Zeeuwsch Vlaanderen" T\p de Algemene vergadering van de Coóp. Landbouwver. „Zeeuwsch- Vlaanderen" G. A. gehouden in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen werden als bestuursleden herkozen de heren J. K. de Putter, Axel. I. de Feyter, Axel en J. Huyssen-de Bruyne Terneu zen. In de Comissie van Toezicht werd gekozen de heer J. de Clercq te Ter- neuzen. VOORUIT....GEICF GAS! Af en toe bespeuren de Goese huis vrouwen dat ze gas van betere kwa liteit uit hun comforen krijgen. Wij vernamen cat dit zijn oorzaak heeft in het feit dat het lange afstandsgas af en toen in het buizennet door dringt. Het gaat nog wel mondjes maat maar het is er dan toch en geeft ons de moéd tot hen die dit aangaat te zeggen: „Vooruit geef gas en dan volop!' Heinkenssand Ongelukkige val. Tijdens het schaftuur klommen enkele jeugdige arbeiders van de fa. C. oj» het dak van de fabriek. Een van hen, F. de V. uit 's-Heerenhoek. probeerde over een asbestplaat te klauteren hetgeen ten gevolge had. dat hij er door zakte en een val van enkele meters maakte. Hierbij kwam hij op enige landbouw werktuigen terecht. Eerste hulp werd verleend door dokter A. I. Vos uit Wolphaartsdijk. Waarschijnlijk be kwam het onvoorzichtige slachtoffer een zware hersenschudding en andere kleine verwondingen. Eindpunt de gevangenis "TIJDENS de Middelburgse kermis had een jongeman uit Souburg zijn fiets in het Kerspel gezet. Er zat echter geen slot op en daarom duw de hij er een handkar voor om op die manier de fiets zo'n beetje aan het oog te onttrekken. Dit is hem echter niet mogen gelukken, want toen hij zijn karretje op wilde gaan halen, bleek dit te zijn verdwenen. Hij toog naar het politiebureau en deed aangifte en de politie kon het nu verder uitzoeken. De politie stel de een onderzoek in en vond op het station een fiets die aan het signale ment voldeed. Deze fiets was reeds bevracht en moest naar Sittard. In Sittard aangekomen, kwam de Mid delburgse magazijnbediende H. J. G. de fiets ophalen doch hij werd tege lijk door de politie aldaar in de kraag gegrepen. Eerst vertelde hij de fiets van een onbekende in Middelburg te hebben gekocht voor f 65.doch in Middelburg aangekomen onder ge leide bekende hij de fiets in het Kerspel te hebben gestolen. Hij had geld nodig omdat hij met zijn meisje in Duitsland wilde gaan kamperen. Hij wilde zijn eigen fiets verkopen en dan met zijn meisje vanaf Sittard met de gestolen fiets naar Duitsland. Sa men zijn ze op de trèin géstapt doch verder dan Sittard zijn Ze niet geko men en verd. zat wéér spoedig in Middelburg. De Officier vroeg drie maanden met aftrèk en ter beschikkingstel ling van de regering, Van horlogediefstal te Middelburg PaOOR de Middelburgse politie Is een man aangehouden die er van wordt verdacht bij de Middelburgse horiogier C. aan de Lange Delft In de nacht van Woensdag op Donder dag te hebben ingebroken en voor enkele duizenden guldens aan horlo ges te hebben ontvreemd. Het is de 35-jarige DUW-ai'beider W. B. uit het DUW-kamp te Middel burg. W. B. is ongehuwd en afkom stig uit Utrecht. De horloges werden in beslag genomen. Hansweert AUTO-ONGELUK Op de hoek van de Kanaalstraat en Nieuwe Kerkstraat te Hansweert had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de firma Openeer en een kleine volkswagenbus van de Combinatie Verstoep. De vrachtauto, die uit het Oostelijk gedeelte van de Kanaalstraat naderde gaf hem blijkbaar geen voorrang aan het van rechts komende verkeer, waardoor de uit de richting School straat komende voikswagen van ach teren werd gegrepen. De Bus, waarin behalve de chauf feur. slechts één persoon was gezeten, kreeg flinke schade, terwijl de vracht auto er ongehavend af kwam. LAATSTE FLAT VRIJGEGEVEN Met het vrijgeven van het laatste van de drie fraaie flatgebouwen, die in de zeven Triniteitspolder zijn ver rezen. is ook weer dit object van 72 woningen op zijn bestemming geko men. 0eel is er reeds over deze wonin gen gepraat, vooral toen ze er nog moesten komen, maar. nu ze er zijn, zal het uiterlijk van deze voor Ter- neuzen nog ongewone gebouwen ieder toch wel kunnen bevredigen. Als straks de om deze blokken geprojecteerde plantsoenen klaar zijn, zal zelfs een fraai geheel zijn ontstaan waar het goed wonen zal blijken te zijn. Retranchement MUNITIE GEVONDEN Door spelende jongens werd bij de brug een kist dynamiet opgegraven. De rijkspolitie verwittigde de hulpver leningsdienst, die een nader onderzoek zal instellen. Men vermoedt, dat er nog meer kisten zullen gevonden worden. Schoondijke TBC-ONDERZOEK Vermoedelijk nog deze winter zal in de gemeente de tweede ronde begin nen van het bevolkingsonderzoek op tuberculose. De gemeente heeft zich bereid ver klaard het eventuele tekort, zijnde het verschil tussen de werkelijke kosten en het vrijwillige bijeengebrachte be drag. voor haar rekening te nemen. Eis: 1 jaar en 3 maanden TERWIJL C. W., los-werkman te Vlissingen onlangs om half 4 's nachts bezig was dozen koffie en thee uit een magazijn aan de Rioolstraat te stelen, kwam de politie en vroeg wie hem toestemming had gegeven om zulks te doen. Zeer begrijpelijk kon W„ op dit vroege ochtenduur geen gemotiveerd antwoord geven en spoedig daarop zat hij op het politie bureau en daar aangekomen, beken de hij terstond, dat hij bezig was do zen koffie en thee te stelen. Gewa pend met rubberhandschoenen en een stuk ijzer ging hij naar het pand in de Rioolstraat en verbrak met het ijzer het hangslot. Ook deze man zit in voorarrest en is reeds verschillen de malen wegens diefstal en verduis tering veroordeeld. De Officier van Justitie te Middel burg eiste gister tegen W„ die weinig tot zijn verontschuldiging wist in te brengen. 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf. Meer dan 150 Nederlandse infanteristen, alle deel uitma kend van het beroemde Regiment Van Heutsz met stand plaats Oirschot, zijn onlangs vóór hun vertrek naar Korea gedurende één dag en daarop volgende nacht te Bremer haven te gast geweest hij aldaar gelegerde onderdelen van het Amerikaanse leger in Europa. Zij onderhielden zich in de Radio City Service Club met enige honderden Amerikaanse soldaten, die op het punt stonden naar de V. S. terug te keren. Men ziet op bijgaande plaat vijf leden van Regiment Van Heutsz van gedachten wisselen met een Amerikaanse sergeant. Van links naar rechts: Soldaat Frans M. Thesingh uit Gouda, Korporaal J. P. van Gestel uit Goirle (N.B.), Korporaal F. A. P. B a e- lemans uit Breda, Korporaal C. H. Veltkamp uit Den Haag, Sergeant Floyd R. Ortolano uit New-Orleans en Korporaal K. Piest uit Steenwijkerwold. (Advertentie)" „Kuiigsholm" overgedragen TONDAGMIDDAG is het m.S. Kungsholm door de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" overgedragen aan de Ztveden-Ameri- kalijn. Het overnamecontraft werd aan boord in het kantoor van de pur ser voor de Zweedse maatschappij ge tekend door de president-directeur, de heer E. Wyk en voor ..De Schelde" door de directeur, de heer J. W. Hup- kes Na de ondertekening begaf het gezelschap zich naar het achterdek voor de vlaggenwisseling De Neder landse driekleur en de Scheldevlag werden ingehaald en de Zweedse vlag en die van de .Swenska Amerika Li nie" gingen in top. Noodlanding in Quebec Een Nederlander onder de geredden IN NOORDELIJK QUEBEC (Cana da) is het vliegtuig gevonden, dat ruim een maand geleden, met zeven personen aan boord, was verdwenen. Onder de passagiers bevond zich de Nederlander, ir. K. Koeten. De inzittenden van het toestel, dat wegens benzinegebrek een noodlan ding heeft moeten maken, verkeren alle in goede gezondheid. Een vlieg tuig van de Canadese Luchtmacht heeft voedselpakketten afgeworpen en daarna zijn toestellen met geluids versterkers opgestegen, om vier pas sagiers op te zoeken, die de bossen waren ingetrokken om hulp te halen. Spoedig werden zij ontdekt. Het drie tal, dat bij het wrak was achterge bleven, is inmiddels naar de bewoon de wereld vervoerd. (Advertentie) Nieuw middel jaagt „afwashanden" op de vlucht Vader en de kinderen zijn natuurlijk maar wat gesteld op zo'n uitgebreid etentje. Maar voor de huisvrouw doemt dan dadelijk die stapel afwas op.... en tot overmaat van ramp die ellendige afwashanden Het kan echter ook totaal anders, sinds in de Castella laboratoria een vol komen nieuw en geweldig goed middel voor de afwas is uitgevonden: Castella Vaatwas. Eén enkele lepel daarvan geeft U al teilen vol actief schuim, waaruit de hele vaat. van het kleine theelepeltje tot de grote aardappelen- pan blinkend en schitterend te voor schijn komt. Er hoeven geen kracht toeren op vuilrestanten meer te worden verricht het schuim lost alles op - en er hoeft zelfs niet meer te worden afgedroogd. En wat iedere huisvrouw als muziek in de oren zal klinken Castella Vaatwas koestert de handen: in plaats van ruw en rood komen Uw handen fluweelzacht uit het sop te voorschijn. Schaf U dus gauw een pak van dit wondermiddel aan. De prijs is laag: slechts 25 cent. 399-00 DEDEN ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Ruy Bias. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur; De geheimen van dr. Praetorius. GOES. Grand: De laatste ontmoéting. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: In het land van de angst. Schieting bij Osc. Neefs om 3 uur. Schieting bij \ug- de Gucht om 2.30 uur. Schieting Batavieren om 2.30 uur. MIDDELBURG. Schouwburg: Tarzar: en de Wazuri-diamanten. Electro; Zij was 17 jaar. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Daar komen de tanks. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Duel in de nacht. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Das Land des Lachelns. VLISSINGEN. Luxor: Sprong in het hellevuur. Alhambra: De laatste ontmoeting. ANTWERPEN. Kon. Ned. Sohouwburg Hendrik IV. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: In het land van de angst. Schieting bij G. de Nijs om 4 uur. AXEL. Centrum, 8 uur: Carson City. TERNEUZEN- Luxor, 8 uur: Het eiland van begeerte. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Vrouwengevangenis. HILAIRE BELLOC 42) „Uitstekend", mompelde Sir Anselm Hij gaf een teken en een schilderij in lijst werd de getuige voorgehouden. „Kijk nu eens goed, Meneer Del- gairn. Neem er de tijd voor; wij wil len u niet haasten of in de war bren gen." Terwijl de jonge man het Meester werk bekeek, hield Sir Anselm Atter- leigh zich bezig met wat de advoca ten altijd zo graag doen, de Jury lang vriendelijk aankijken. Het was of zijn ogen op een meer verfijnde manier dan ik dat kan, zeiden: „Wacht even, vriendjes, daar komt een mooie ver rassing voor julie!" Na enige ogenblikken niet zo lang, dat het effect verloren ging, keerde hij zich tot zijn slachtoffer en vroeg vriendelijk: „Heeft u voldoende tijd. gehad, me neer Delgairn?" „Ja, zeker, Mijnheer." De -stem was volkomen beslist. „Dit" (Sir Anselm's stem steeg iets in sterkte) „is dus ongetwijfeld het schilderij, waarmee u al die jaren ge leefd hebt en waarvan u met volle zekerheid kunt verklaren, dat het het origineel is?" „Ja, dat is zo". De stem van Sir Anselm daalde weer, maar werd wat staccato en dui delijker dan ooit. „Verwondert het u, te vernemen, Meneer Delgairn, dat dit schilderij, dat u onder ede erkend hebt als het origineel niet hetzelfde is als dat, wat u enige ogenblikken geleden als zoda nig erkend hebt? 't Is niet het exem plaar van Lady Norbclt, maar van de Hertog". Sensatie. „Laat ze allebei zien", zei Sir Anselm. De tweelingsdoekcn rezen naast el kaar voor de ogen van de verwon derde jonge man op. „Ik begrijp niet"stamelde hij. „Dat is genoeg", zei Sir Anselm, hij speelde met zijn horlogeketting. Het kruisverhoor was ten einde. Sir Rory wenste geen vragen meer te stellen. Maar hij mopperde luid en wenste alle landjonkers in de hei. Er was nu nog maar een getuige en die vormde na zo'n vertoning een anti-climax. Archibald Dacy plantte zijn kleine, maar forse gestalte voor Rechter en Jury en zwoer, dat zijn oordeel volkomen ongeschokt was. Het schilderij, dat hij wel twintig keer gezien had, toen het pas aangekocht was, bij de tentoonstelling en particu lier in Norbolt House, was ongetwij feld hetzelfde als dat, wat hij eerst had mogen bestuderen, toen het pas in Londen verscheen. Het kruisver hoor leverde niet veel op, maar hij maakte er zo quasi toevallig een opmerking in, die vruchten zou dra gen. Op een toon. zo koel en zuur als citroen-ijs, deed hij de absurdheid van Dr. Mowlem uitkomen en slaagde er in, die gemene toespeling te maken over de vreselijke vergissing in Long- worth. Sir Rory Hawlboy dekte zijn te rugtocht schitterend. Hij verwachtte nu het meeste effect van zijn artille rie; zijn kreten, zijn uitroepen, zijn brullen en bulderen, zijn purperen gezicht, zijn wild-zwaaiende pruik, de windmolen van zijn rechterarm en de hamer van zijn vuist, alles in volle werking, deden veel om het beeld te doen verdwijnen van die arme Del gairn. die daar stond te stamelen en te staren naar die mirakelse, duivelse dubbelgangers. Hij maakte groot ver toon met de dwaze bekentenis van Dr. Mowlem en dreef het mes diep in de wonde en draaide het erin rond, tot de grote deskundige over zijn woe de heen was, die nog voortdurend i verergerd werd door de verachtelijke blikken van zijn mededinger Archi bald. Sir Anselm hield een duidelijk speechje, niet te lang en sloot zijn betoog met een duidelijke conclusie. Nu was de beslissing aan de recht bank. De rechter Mr. Dove gelastte de Jury eerst, beide doeken zorgvuldig te onderzoeken en toen zagen we weer een mooi voorbeeld van die rechtsbe deling, die we tot de hoogste perfectie hebben opgevoerd, die mensenmogelijk is, dat die kruidenier met zijn flinke zaak, de roeibootverhuurder van de Thames, Juffrouw Wiseman, die veel romans had gelezen, de paardenhan delaar, Mevrouw Large en de rest met critische ogen het omstreden werk van de Franse symbolische school beke ken, van die school, die in dit werk ten minste in een van de twee exem plaren zijn hoogste glorie bereikte en in het andere geval een bewonderens waardige copie. Mr. Balchin peilde de diepten van een compositie, die zo raadselachtig was, dat kleinere gees ten er geen weg mee wisten; de boot jesverhuurder keek met tedere ge negenheid eerst naar het ene doek en dan naar het andere, de paardenhan delaar eerst naar het andere en toen naar het ene. En beiden toonden in hun trekken de betovering, waarin het genie de mens kan bannen en de macht, die de schilderkunst in haar hoogste volmaaktheid heeft over het menselijk gemoed. Wat Juffrouw Wi seman betreft, zij maakte de Rechter bijna ongeduldig door haar nauwkeu rig en liefdevol staren naar de diep ten .verder dan andere diepten, die het geïnspireerde penseel van Bourrot kon openbaren. Toen de twaalf mannelijke en vrou welijke specimina van mensheid en waarachtigheid hun aesthetische be hoefte vervuld en hun critisch onder zoek voltooid hadden, ging de Rechter Mr. Dove over tot samenvatting. Met de genialiteit, die toevallig alle rechters bezeten hebben, tenminste sinds mensen heugenis, ordende hij nu de getuigenis. Hij haalde dat wat van betekenis was uit de verwarring van onbetekenende dingen. Hij toonde met welwillend geduld, hoeveel gezegd kon worden voor de ene stelling en terwijl hij dat deed, leunde hij naar rechts en dit deel van zijn overzicht deed hij ook vergezeld gaan van bre de bewegingen met de rechterarm. Daarna toonde hij onpartijdig aari, hoeveel voor de stelling van de ande re partij aangevoerd kon worden en daarbij leunde hij naar links en dit tweede deel van zijn samenvatting deed hij vergezeld gaan van bewegin gen met zijn overeenkomstige arm. En hij achtte het niet beneden zich om die noodzakelijkerwijze lange rede te versieren met grapjes en proeven van welsprekendheid. Aan het eind hield hij zelfs een lofrede op de rech terlijke macht en allen, die ermee verbonden zijn en een zo verdienste lijk en noodzakelijk deel van ons staatsbestel uitmaken. Hij legde ten slotte aan de Jury (die hij er nog eens aan herinnerde, dat zij moest oordelen over feiten, niet over het recht) de volgende zes punten voor: 1. Had Lady Norbolt goede en vol doende redenen om te geloven, dat haar exemplaar het originele was? 2. Handelde zij met boos opzet, toen zij het andere exemplaar als een ver valsing aanmerkte? 3. Had zij schade geleden door de aanspraken, die de Hertog van Enson- sillado voor zijn exemplaar had ge maakt? Zo ja, tot welk bedrag? 4. Had de Hertog van Emonsillado goede en voldoende redenen om te ge loven, dat zijn exemplaar het origine le was? 5. Handelde hij met boos opzet, toen hij het andere exemplaar als een ver valsing aanmerkte? 6. Had hij schade geleden door de aanspraken, die Lady Norbolt vooi haar exemplaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? De Jury trok zich terug. De tijd, waarin de Jury beraad slaagt, is gewoonlijk vervelend in de rechtbank, want er is niets om de aandacht te boeien. Maar bij deze merkwaardige gelegenheid was dat anders. Archibald Dacy slenterde naar bui ten om een cigarette te roken. Maat die cigarette zou nooit gerookt wor den. Want achter hem kwamen slui pende voetstappen van de monsterlij ke Dr. Mowlem en ze waren nauwe lijks de deur uit en in de vestibule of de Berg van geleerdheid viel met kreten van woede op de Lieveling der Salons. Het was de keizerlijke Ambtenaar, die de eerste klap gaf. Maar de Fat pareerde de tweede en plaatste er een prachtige tegenstoet boven het hart, zodat de zwaargewicht wankelde. De Doctor chargeerde opnieuw en begon er lelijk op te timmeren met linkse sto ten, toen opgewonden van alle kanten mensen onder de Spaanse bogen van het Gerechtshof verschenen en er zich een massa om hen vormden. Er werd gewed en er werden favorieten geko zen, toen de twee Ouderen, de Zwaar gewicht en de Bantam zich lieten gaan. Goed bloed verloochent zich niet. Archibald Dacy (wiens moeder een Pimplehurst is) gaf de Geleerde een stomp op zijn linkeroog, juist toen de Museumbewoner een gemene zet wil de doen, door het hoofd van zijn te genstander in te slaan met André's Catalogue Raisonné. Een stomp op zijn linkeroog, zei ik. en daarmee was hij buiten gevecht gesteld. Daar ging de Middenstand! De Conservator kromp ineen, zijn verwonde kijker verzorgende en brul lende als een cycloop. Archibald triomfeerde zo openlijk, dat de reus achtige ambtenaar, hoe zeer hij ook leed, hem nog een gem—schop gaf. (woidt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 2