De „Soemba" werd in brand geschoten 1 Piet van der Heijden (Roosendaal) maakt een paard Geen tijd om te luieren DUITSLAND STIKVOL ONZE PUZZLE 1 L 1 1 1 r 1 28 millioen in 1954 prinsen, graven en baronnen De eerste kampioenschappen LAKKEN Bezocht u ooit Herberg „De verlichte Spin?" IJzeren discipline RHEUMATIEKZliï KLOOSTERBALSEM Duizenden vals! [Dikker Bruines Duivenkroniek 5 DERDE BLAD De liefhebberij van een kundig procuratiehouder BEESTJE VAN 1500 KILOGRAM KRIJGT EEN PLAATS IN EEN TG INT JE Merkwaardige Mensen ER. valt bij geen benadering vast te stellen hoevele honderden prinsen, graven en baronnen er in West-Duitsland rond reizen, die geen rechten kunnen laten gelden op een adellijke titel. De meest drieste lieden laten zich eenvoudig Fürst Zus en Zo noemen, openen daarmee vele deuren en doen goede zaken. Meer voorzich- tigen hebben een handig trucje ont dekt om hun titel voor zich zelf en hun nageslacht be legaliseren. Ze laten hiertoe een doopacte van eon hunner voorouders vervalsen, zodat de titel er bij wordt gevoegd. Hier van worden foto-copieën gemaakt, die op de Burgerlijke Standen kun nen worden bekrachtigd. Op deze wijze ontstaan er geregeld tientallen nieuwe graven en prinsessen. Ge kunt ze tegen komen in hotels en restau rants, in treinen en trams. Vaak zijn heb verkopers, die hoog op geven over hun (vroegere) eigendommen. Grootvader of schoonvader had een kasteel hier en daar. Een voorvader speelde een rol in de Dertigjarige Oorlog, waaraan de familie de adel lijke titel te danken heeft en... met een zucht volgt dan: de tijden zijn wel veranderd Herr B. Nog niet zo lang geleden woonden we op onze landgoederen. Nu moeten we hard vechten voor ons dagelijks bestaan. Ik reis nu in messen en vorken. Mag ik u onze collectie eens tonen. Hier hebt u b.v...." Boekenplank TT Oplossing vorige week WONDERDUIF IN ST. WILLEBRORD A CHTER DE GEVEL van een deftig burgerhuis in de Molen- A straat 174 van Roosendaal woont Piet van der Heijden, van beroep procuratiehouder van de Nederlandse Credietbank: in zijn vrije tijd een knutselaar, die schildert, beeldhouwt, boetseert, flims maakt, houtsnijwerkjes vervaardigt en fotografeert. Piet van der Heijden doet nog duizend andere dingen, die heus alle maal niet in een paar kolommen van deze krant kunnen. Het belangrijkste werkstuk ooit door Piet van der Heijden onder han den genomen is „Diana, de godin der jacht". Vier weken geleden is Piet aan dit werk begonnen. Het zal nog een half jaar duren, voordat hij er mee klaar zal zijn. Inmiddels hij „het einde" van de Molenstraat in zijn greep greep genomen, want tientallen personen volgen met de grootste aandacht de ontwikkeling van Diana, de godin, die gezettcn zal zijn op een paard, dat ongveer vijftienhonderd kiio zal wegen voordat het klaar is. DIET VAN DER HEIJDEN is een vriendelijk man, een huisvader van acht lieve kinderen. Hij houdt van knutselen en deed dat reeds jeug dig, aangespoord als hij werd door kunstzinnige familieleden. Piet han teerde de schildersezel en maakte doeken, die een ereplaats hebben ge kregen in zijn woning. In zijn mooiste kamer staan verschillende kleine hout snijwerkjes, die de liefde en de ijver verraden, waarmee zij zijn gemaakt. De onderwerpen, door Piet van der Heijden gekozen, zijn zeer variant. Hij schildert rozen en andere schone bloe- men: hij trekt ook wel eens de missie- IVederlandse uitgaven voor VIV. T ]IT de verschillende hoofdstukken van de Rijksbegroting 1954 blijkt, dat Nederlanu het volgend jaar ongeveer 28 millioen gulden ral beste den voor uitgaven, welke verhand hou den met het Nnnerlandse lidmaatschap van de Verenigde Naties en haar ge specialiseerde organisaties. Hierin is inbegrepen 'n bedrag van ruim 17,6 millioen voor militaire hulpverlening aan Korea. Na de militaire hulpverlemn g aan Korea vormt de bijdrage aan de in ternationale Technische Hulp 't groot ste bedrag, namelijk 2.28 millioen, waarbij nog gerekend kan worden een bedrag van 100.000 gulden voor oplei ding van Nederlandse landbouw-ex- perts alsmede een bedrag van 172.600 gulden, zijnde de kosten van het Bu reau Internationale Technische Hulp të 's-Gravenhage, dat de uitzending van Nederlandse deskundigen en de ontvangst van buitenlandse studenten regelt en stimuleert. Voorts is een bedrag van ruim 1.5 millioen uitgetrokken voor deelne ming aan het internationale bevei ligingssysteem van de Noordatlan- tische luchtroute onder auspiciën van de ICAO. de Internationale Burger- luchtvaartorganisatie der Ver. Naties Overige belangrijke posten zijn: Contributie Verenigde Naties 1.933.000 Contr. Int. Arbeidsorg. (ILO) 268.000 Contr. Wereldgezondheids organisatie (WHO) 457.000 Contr. Voedsel- en Landbouworg. (PAO) 433.000 Contr. Int. Burgerluchtvaart- organisatie (ICAO) 300.000' Contributie UNESCO 430.000 Contr. Wereldpostunie (UPU) 25.000 Contr. Int. Verrebericht- gevingsunie (ITU) 50.000 Bijdrage Vluchtelingenzorg 406.000 Bijdrage Int. Kindernood fonds (UNICEF) 150.000 Kosten Int. conferenties 464.080 Kosten permanente delegaties (New-York. Genève) 553,143 Ter illustratie van de grootte van deze kosten, verband houdend met het lidmaatschap van de V.N., kan men dit totaal van ongeveer 28 mil lioen per jaar vergelijken met het totale bedrag van 30 millioen. dat in Nederland per week wordt uitgegeven aan genotmiddelen, sport en theater bezoek tezamen, I Advertentie.) landen in om enkele negers uit het hout te snijden. Piet van der Heijden leeft als hij dit werk kan doen. Hij hoeft een druk bezette dagtaak, maar is die eenmaal geëindigd dan is er geen houden meer aan. Dan verhuist Piet naar een afdeling in de grote schuur achter zijn woning. Dan be gint hij iets te vervaardigen en rust hij niet eerder uit voor hij vorderin gen ziet aan zijn werkstuk. Het is soms diep in de nacht als Piet van der Heijden zijn penseel te rusten legt. De wijzers» slaapt deze man nooit rond! Enige tijd geleden was Piet op be zoek bij een familielid in België. In de tuin had daar een kleine Diana, de goding der jacht, een plaatsje gekre gen. Piet vatte het plan op ook een Diana te gaan maken: op een reus achtig paard, dat eveneens 'n plaats je)!) in een tuin zou krijgen. Piet begon aan het gigantische werk stuk. KIPWAGEN LEEM. helder licht. In zijn gedachten was het paard reeds lang tot stand geko men. In werkelijkheid was er nog niets. Tiet van der HeRden kende geen rust voordat een grote houten stella ge een plaats in de schuur had gekre gen. Uondom deze stellage zou hii het leem aanbrengen en kneden tot de vorm van een paard, waarop de godin gezeten moest zijn. Piet van der Heij den charterde een trapje en klom naar hoven om de oren van het dier te boetseren. De contouren van paard en godin verrezen. Piet van der Hcyden reken de uit, dat het paard 2.55 meter hoog zou worden, circa een halve meter breed, 2.50 meter lang. Nauwelijks had Piet van der Heijden het leem rondom de stellage gebouwd of hij begon het leem te omtrekken met gips. Het was een langdurig en geduldig werk. Piet was echter weer een stapje dichter bij zijn doel. De gipslaag werd hard* het vocht trok voor een groot gedeelte uit het leem, zodat Piet de gipslaag weer kon gaan afnemen. Daarmee is hij thans nog bezig. Stukje voor stukje wordt het paard thans weer „uitgekleed". Het gebeurt vakkundig en zorgvuldig. Is de gips laag verwijderd dan wordt het paard weer „ingetuigd", idem de godin en wordt er cement aangevoerd (acht tot negen balen), wordt er zand binnen gereden en beton gemaakt, zodat dit in het gips kan worden gegoten. Het zal nog wel enige weken aan lopen voor het zover is. LIEFHEBBERIJ. piET DIET KREEG HET GEDAAN, dat 'n kipwagen met leem naar zijn schuur werd gereden. Het kneden, dat vermoeiende en zich langzaam vol trekkende werk, begon. Uren aan een stuk zat de procuratiehouder met zijn „lemen handen" in de schuur bij een VAN DER HEIJDEN spreekt raag over deze liefhebberij, het liefste over het reusachtige beeld, ver moedelijk het grootste ooit in Roo sendaal vervaardigd. „Het is niet gemakkelijk", zegt de procuratiehouder. „Het werk vergt geduld, maar ik zie het groeien. Er zullen hier over enkele dagen 140 gipsdelen zijn afgenomen. Het zijn al lemaal onderdelen van de voorstel ling, die straks zeer indrukwekkend zal zijn. „Ik geef me geheel aan dit werk. Het heeft me gegrepen. Het is een liefhebberij, die wel wat geld kost, maar kom, een mens moet zijn ver zet hebben. Ik koester de hoop geen brokken te maken en Diana 'n ere plaats te kunnen geven in mijn tuin tje. Het zal alleen een problem zijn het beeld te versjouwen, want heus, het zal straks 1500 kilogram wegen. Maar goed, dat komt ook wel weer in orde!" Piet had dit nauwelijks gezegd of er lag weer een volgend onderdeel van het paard op een bankje! „I)it is iets heel anders dan met getallen werken", zegt de procuratie houder Piet van der Heijden. Piet ziet men hier bezig aan de „bouw" van een 2.50 meter hoog paard, waarop Diana straks gezeten zal zijn. Het is een verbluffend werkstuk, waarover Piet nog wel een half jaar zal doen! (Van onze redactur). ENE SOEMBA is geen gemakkelijk schip en er wordt aan boord in deze oorlogsdagen heel wat „gegriept" op de eerste officier, die aanspra kelijk wordt gesteld voor de straffe discipline, waarmee deze zee-oorlog wordt gespeeld. En er wordt hier aan boord echt oorlog gespeeld, 'tgeen komt, omdat de eerste officier een man is met een grote fantasie, met een sterk ontwikkeld gevoel voor de werkelijkheid en een gedegen vakken nis, waarschijnlijk opgedaan in een tijd, toen er door échte mijnen-vel- den werd gevaren en de vliegtuigen échte hommen met zich droegen. Hij doet zijn werk met bitter»' ernst, is zelf 18 uur per dag in touw en geen enkel vergrijp tegen de ooriogs-discipline kan genade vinden in zijn ogen. Dit alles geeft aanleiding tot heerlijk „griepen", een bezigheid, die sinds eeuwen in het volksvooronder met een ware hartstocht is beoefend Diep in hun hart weten de Jannen echter, dat het zo hoort en dat een oefening er nu eenmaal is om te oefenen, hoe vervelend dit af en toe ook moge zijn. CN VERVELEND IS DIT, want een echte oorlogstoestand op een schip brengt vele ongemakken met zich mee, heel wat meer ongemakken dan bij het landleger. Zo is er in de eer ste plaats de oorlogswaeht, zes uur op en zes uur af. hetgeen betekent, dat iedereen zes uur dienst doet en dan weer zes uur vrij heeft. Deze zes uren vrij zijn echter zeer problema tisch, want het is oorlog en er kan ieder ogenblik iets gebeuren, waar- Advertentie) Uw spit, Uw lendenpijn weg me: Akker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: 1VTÏSSCHIEN JUIST omdat Duitsland ai 35 jaren republiek is beginnen adellijke titels waarde te krijgen. Baronnen, graven en prinsen kunnen er van verzekerd zijn altijd een prima baan ais verkoper, verte genwoordiger of handelsagent te kunnen kriigen, want de directeur weet, dat geen rechtgeaard Duitser een deur onbeleefd voor een adellijke neus durft dicht smijten. In grote bedrijven is komen vast te staan, dat slechte verkopers met een adellijke titel een grotere omzet behalen dan prima verkopers zonder titel, Is het wonder, dat vele doodgewone huis-tuin-en- keuken Miiilers zich een klinkende titel hebben aangemeten? ECHTE ADEL VERZET ZICH U)E echte adel is een tegenoffensief begonnen. Het Archief van de Adel, dat gevestigd is bij Marburg heeft een speciale opsporingsdienst in het leven geroepen om de valse baronnen op te sporen en te ontmas keren. Maandelijks publiceert het een lange lijst van personen, die ten on rechte adellijke titels voeren, maar de straffen die aan het ten onrechte voeren van een adellijke titel zijn varbonden spelen geen rol. De op lichters nemen liet risico gaarne. Ook de Burgerlijke Standen worden er nu mee gemoeid. Voor een vak vereniging van ambtenaren van de Burgerlijke Stand heeft een zekere Herr Peeters. lid van het juridisch bureau van de Hamburgse Senaatt een interessante lezing gehouden, waaraan wij hierboven reeds enige gegevens ontleenden. Alleen de afde ling van de heer Peeters houdt zich momenteel bezig met vijf valse „Fürsten". om van de lagere titels niet eens te spreken. Hij gaf de toe hoorders de ïaad erg voorzichtig te zijn met papieren die de adel moeten aantonen. Burgerlijke stand en jus titie wilde hij beter laten samenwer ken. om de valse vorsten, graven en baronnen te ontmaskeren. Vermoede lijk zal het kwaad zich zelf straffen. De kwestie geniet veel publiciteit, waardoor vele Duitsers hun schouders beginnen op te halen voor een titel. De echte adel gaat er meer en meer toe over titels achterwege te laten, omdat een heuse baron het nog altijd vervelend vindt om voor een oplichter te worden aangezien. door deze rust wreed wordt verstoord. Er kunnen vliegtuigaanvallen komen, er kunnen onderzeeboten in de buurt worden gesignaleerd. Dan gaat de alarmschei en moet iedereen weer op post komen, ook de matroos, die na zes uren dienst juist plat op zijn kooi is gegaan. Dit is niet prettig, ook al duurt de alarmtocstand slechts een half uurtje, want wig garandeert, dat er na een uur niet opnieuw de gevechtstoestand in zal treden? Bij avond wordt het ongemak nog groter. Een geheel ver duisterd schip op een nogal ruwe zee is nu juist geen pleziervaart. Alle deuren en patrijspoorten zijn geblin deerd, waardoor in de ruimen in de korst mogelijke tijd een tropische hitte heerst, een euvel, waar vooral de Soemba mank aan gaat, daar dit schip niet meer tot de nieuwste typen be hoort. Het aanbreken van de dag wordt dan ook met vreugde door de bemanning begroet, daar hierdoor het werk heel wat gemakkelijker is. HET SCHIP BRANDT. MEE, geluierd wordt er gedurende deze oefening „Mariner" beslist niet op de Soemba. Zondagmiddag hebben wij in Vlissingen het anker gelicht en stoomden wij met een Brits convooi naar de Theemsmon- ding, waar wij weer terstond het roer omgooiden en met een nieuw convooi naar Rotterdam vertrokken. Tegen twaalf uur kreeg dit convooi de zwaarste luchtaanvallen te ver duren, die wij tot nu toe hebben mee gemaakt. Acht Thunderjts waren er in geslaagd aan de radarpelling te ontkomen door heel laag vanuit de Engelse kust de zee op te vliegen en voordat iemand ook maar iets in de gaten had, zaten ze bovenop ons en kregen we de volle laag. Dit was weer een kolfje naar de hand van de eerste officier, die zeer terecht aannam, dat de gevolgen ver schrikkelijk moesten zijn. Listig liet hij hier en daar, o.a. in het stuur huis, een rookbom ontploffen, waar door iedereen hals over kop naar hui ten werd gedreven, wilde hij niet verstikken. Op de brug liet de com mandant overschakelen op het nood- stuur en op het alarmsein: „Uitslaan de hrand in het stuurhuis!" kwam de S.B.D., de scheepsbeveiligingsdienst, in volle actie. Brandslangen werden uitgelegd en een matroos daalde, gewapend met zuurstofapparaat en rookmasker. in het stuurhuis af om de brandhaard op te sporen. De rook binnen was verstikkend, doch binnen enkele mi nuten had hij de haard ontdekt en de brand geblust. Doch reeds werd van beneden geschreeuwd, dat ook het leslokaal op het middendek in lichterlaaie stond. En inderdaad, ook van hieruit walmde een dikke rook pluim naar buiten. Intussen gingen de aanvallen van de Thunderjets door en overal op het dek lagen de ge wonden. De „ziekenpa" kwam han den te kort om iedereen te verzorgen en zijn eerste aanwijzingen te geven. Op zulk een ogenblik is het schip een en al actie en bedrijvigheid. Iedereen weet precies wat hem te doen staat en alle fouten, diezmen maakt, worden nauwkeurig geregis treerd. Slechts op deze manier zullen de matrozen leren, hoe het moet voor het geval, dat het onverhoopt werke lijkheid zou worden. GEVOEL VOOR HUMOR. VfOOR DE MATROZEN, die thans bijna een week dit spel van na gebootste werkelijkheid spelen en allen uren slaap te kort zijn geko men, is deze oefening heus geep pretje. Adelborst eerste klas v. Reijen uit Breda begint naar een terrasje op de Grote Markt te verlangen en de matroos derde klas van Daele uit Ginneken komt af en toe over de reling hangen, of hij aan de verre horizont niet de omtrek van het Mastbos ziet opduiken. Meen echter niet, dat er hierdoor aan boord een gedrukte stemming heerst. Die wordt vakkundig „weg- gegriept" en in de Kaiverstraat. de drukke doorloop naar de manschaps- verblijven, met een biertje naar bene. den gespoeld. Meer nog dan doorzijp zwemvest wordt de Hollandse matroo* door zijn gevoel voor humor drijven, de gehouden. Voor de radar-centrale heeft hij een pracht van een bord gehangen met het volgende opschrift: „Herberg In de Verlichte Spin. Zet U eens achter een van onze oud. Hollandse pottafeltjes en geniet van onze specialiteit: Gesplitste echo'* op A-schaal (overheerlijk). Op ons toneel: De Georefsters met ver- sluierde posities. Muzikale omlijs. ting: The Hot Plotters. Terras met uitzicht op zee." De vele grapjes die in dit opschrift verborgen zitten, kunnen alleen maar begrepen worden door een matroo* van een radar-opleidingsschip, dat een week lang oorlog voert, alsof het echt is. DE KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE Mot het 18e deel Is nu twee-derde van de vernieuwde Katholieke Ency clopaedic voltooid We zijn gevorderd tot. en met Oceanografie. Het werk wordt steeds bruikbaarder. Ook dit 18e deel legt weer getuigenis af van de ernst, de wetenschappelijke zin en de actualiteit, waarnaar de samen stellers streven. Het meest aantal bladzijden, meer dan 80 krijgen Ne derland en de Nederlanden toebe deeld. Aan platen en kaarten ont breekt het daarbij ook niet. De histo rische overzichten werden toever trouwd aan de beproefde pen van professor Verberne en pastoor Com missaris. De aandacht gaat ook al gauw uit naar de behandeling van Noord-Brabant, waarbij dr. van Ven hoven en dr. Weijnen in het krijt treden. Ook Noord-Holland en Noor wegen krijgen in dit deel een beurt. En noemen we verder nog als opmer kenswaardige verhandelingen die over Montessori. Moraal Mozart, Muziek, Mystiek. Napoleon. Natio naal. Natuurkunde (waarbij de kern- physica natuurlijk ook aan de orde komt). Nieuw-Guinea, Numismatiek. En het bijzondere van deze pnceclo- paedie is, dat men zich steeds 0p vei lig Kompas te varen weet. (N.V. Uitg. Mij. Joost van den Vondel. Amster dam. N.V. Standaard-Boekhandel, Antwerpen). 1 2 3 4 7 6 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 20 22 23 24 25 26 27 26 29 30 31 32 33 35 36 37 39 4Q Horizontaal: 1 onverstandig; 0 scherts; 11 vogel; 12 familielid; 14 wa ter in Zeeland; J5 groet; 16 onkruid; 18 wig; 19 pers. voorn. 20 lokspijs: 21 herkauwer; 23 noot; 24 iets afhandig maken; 25 voorzetsel; 27 bevestiging; 29 wortel; 30 opschrift (afk.); 31 aan wijzend voorn.; 33 plaats in Noord- Brabant; 34 bitter vocht; 35 plaats in Noord-Holland; 37 deel van het jaar (afk.): 38 gevierde zangeres; 39 vuur pijl; 40 vertering. Verticaal; 1 zwarte ruiter; 2 kleed; 3 streling; 4 gereed; 5 opschor ting van betaling; 7 herkauwer; 8 on bepaald voorn.; 9 water in Limburg; 10 mislukking; 12 telwoord; 13 punt baard; 16 ligplaats voor schepen; 17 naderen, aanbreken; 20 onheilsgodin; 22 plaats in Gelderland; 26 opera van Verdi; 28 tweetal; 29 hoofddeksel'. 30 vulkanische stof; 32 deel van een boom; 34 kreet; 36 pers. voorn.; 38 lidwoord. W O E O X G D O X KOE A R G X B A PER A L D A X X R U Z SLA X E G AVE PEN E L X R X P T A A R D X F 0 R I L KADE X N E T X G A S S X A X X A L S U S X T X T X A 1 E X A X R -v T O X T X X A T M X P E E P A S E O R T R R T X S A G O T L A X R T X P A X B O A X E R G A L T X X E I K I T E L X X X A A R O N X E E K O N S X X E T S X T E L N X R A E T X N TEEG ^ONDAG a.s. zijn we weer toe aan de laatste vlucht van het sei zoen 1953, tevens nationaal concours van Parkeston, gegeven door de organisatie welke haar sporen op dit terrein dubbel en dwars verdiend heeft, de Bredase Bond. Hoofdprijs „Vespa-scoo- ter" ter waarde van een duizendje of vier vijf, serie II „Magneet de luxe (brommerd), serie III luxe sportrijwiel. Als ereprijzen een prachtige verchroomde beker, te grootte van een ijskoeler en niet te vergeten de Prijs Van Doorn (rookstel met duif), waar heel Nederland tuk op is. Ziehier de eerste kampioenschap- Pen; in alle steden, dorpen en ge huchten wordt de eindrekening ópge waakt. Laat ik beginnen met het nondskampioenschap in de Nabvan- Ree. de machtige Bond van boven de "v'eren: 1 C. L. de Groot te Dordrecht 38 340 pnt., met mijn oprechte geluk wensen aan deze invalide fabrieksar beider met zijn klein kotje duiven, °°k verleden Jaar wist hij er beslag °P te leggen het is in een woord: Dhenomenaal! 2 A. Pfeihl te Nijmegen tl, 3,1 pnt,: 3 H- Buriol te Gorinchem 30,980 pnt„ heeft zich kranig verde digd, doch zit toch nog een heel stuk achter de leiders: 4 A Roverts te Utrecht 25,242 pnt, (was verleden jaar eervolle 2ei. 5 Cl. F. Gerhards te Amsterdam 23.557 pnt.; de sportieve directeur van de Mars-chocoladefa brieken, ook in de hondensport is de ze oude veteraan cm machtig kam pioen; 6 H. van Wely te Zevenaar 21.213 pnt.; 7 J. Kranenburg te Klaas waal. de bekende dierenarts-duiven- kampioen. 20 755 pnt.; 8 J. Kiiian te Gorinchem 19.903 pnt.; 9 A. C. Beguin de rekenaar te Gorinchem zal het wel weer haarfijn uitgerekend heb ben 19.957 pnt.; 10 H. G. W. van Aar- denne te Dordrecht 18.735, de man die de Moerdijk-brug gebouwd heeft. Drie Gorkummers in de tien eer sten. die mannen moeten rappe dui ven hebben. De eindstand in het Generaal-kam- pioenschap van afd. C. (Zuid-Holland) over 14 afdellngsconcoursen (9 Vitesse en 5 fond) met een totale deelname van resp. 25.449. 18.210 en 7.239 dui ven, was als volgt: 1 Ko Nipius te Middelharnis; 2 H. J. Wassen te Middelharnis; 3 C. L. de Groot te Dordrecht; 4 A. Hagers te Berkel Rodenrijs; 5 J. van de Wetering te Bliedrecht; 6 A. A. C. Alsemgeest, te Delft; 7 J. Zwets te Werkendam; 8 Vellekoop-Van straten te Maasdijk; 9 H. Bartol te Gorinchem; 10 Kern-De Weerd te Middelharnis. Hé, zult U zeggen, hoe zit dat in mekaar, dat Nippius en Wassen in het provinciaal kampioenschap boven Cappie de Groot uit komen. Dat zit 'cm daarin dat deze nationale kampioenen niet deelgenomen hebben aan het Bonds- kampioenschap. verder doet* ook het systeem van puntenberekening veel. Zo is Ko Nipius (Middelharnis) ie fondkampioen van afd C.. doch in zijn eigen vereniging .,De Seinpost" komt hij op de koffie: daar is het Kern-De Weerd met le Chateauroux. Ie St. Vincent, 2e Limogeg en 4e Bor deaux.... Het is maar een weet, zoals U ziet. Al met, al blijft Nipius de grote man. terwijl voor mij de presta tie van Cappiede Groot het zwaarst weegt. Verder moet ik een pluim steken op de hoed van dhr. Gerhards. Het Algemeen Kampioenschap van Am sterdam werd dit jaar vervlogen over 25 vluchten tussen 150 en 930 km. met een deelname van 2000 tot 8000 duiven op concours. Gerhards heeft een overvlucht op Middelharnis en Dordrecht van een kleine tachtig km., vandaar dat de Amsterdamse kam pioen ln het Bondsconcours van de Nabvanpee „slechts" 5e ls! Mu ik toch met een paar kampioen schappen bezig ben. nog even in de gauwigheid het laatste nieuws uit Breda. Kampioenschap Jonge duiven; 1 Jules van Boxtel 5147 p.; 2 A. Teur- linx 4645 p.: 3 R. Braun 4627 p.; 4 L. Franken 4502 p.; 5 L. Smulders 4398 p.: 6 Rinus van Opstal 4102 p., heb je je goel dufke weer terug, Rinus? 7 Jos van Gils 4094 p.; 8 Koos van Dongen 4093. laat Cobi Koos nou met één puntje van de zevende plaats af gooien; 9 A. Puffer 3984 p.; lo L. Valk 3969 p. De eindstand is hier als volgt: 1 Gebr. Oomens 14.148 p.; 2 Geor. Schuurmans 12.633 p.; 3 Chr. van den Berk 12.527 p.: 4 J. C. Scheerhoorn 12.288 p.: 5 L. Smulders 11.870 p 6 F. Vlemminx 11.579 p.; 7 Jac. van Gils 11.551 p.; 8 Leen Boeren 11,045 p.; 9 A. van der Sluis 10.865 p.; 10 Driekske en Toontje Verheijen uit Ulvenhout 10,837 p. Aan al déze grote kampioenen onze hartelijke gelukwen sen. Op 8t. Wiilebrord zit een wonder- duif (vermoedelijk kruising papegaai en pauwstaart die als 't nodig is. de kortste weg naar huis kan vragen), eigenaar Piet de Jong. Rugstraat 21, lid van de machtige maatschappij „De Trekvogels". Deze kampioen vliegt Bordeaux-Parijs m recordtijd, zonder gangmaking of reservetuben. Hij vloog dit jaar zes maal le prijs, eenmaal 2e prijs, vier maal 3e prijs, twee maal 5e prijs, een maal 8e prijs en een maal 9e prijs dat is dus vijf tien ma in de tien eersten,,, ik noem het, geen u weet wel. Dat is met recht van alle kanten een goeien. Ik heb direct een briefkaartje ge schreven om er 'n jongske van mach tig t« worden niet geschoten is zeke1* mix VLUCHTEN VAN MONS UNeze week hebben we Mons gevlo- gen, zonder veel overtuiging. De duiven waren laat los (9,45) en hard ging het niet. De meeste zaten trou wens z,o kaal als een luis, ge kunt de pluimen tegenwoordig .met de kruiwa gen uit uw kot rijden, sinds die vis- meelkorrels met mineralen en vitami nes, het is in een woord enorm hoe het vederkleed daarop los laat, geen oud pluiske dons dat er nog in blijft zitten. In Breda was de uitslag als volgt: 1. M. van der Straaten, 2 A. van Sluijs, 3 L. Lammerse. 4 C. L. Jansen 5 B. Bulinsters; 6 J. van Oosterhout; 7 A. van Sluijs; 8 Lilian Talsma, 9 G. Kouters: 10 Bart Damen; 11 W. van de Waard; 12 J de Feber; 13 P. Re- mie Jr.; 14 Jos. Rijken; 15 Jules ton Boxtel; 16 G. Kouters; 17 H. Wolfs; 18 M Jansen; 19 C. L. Jansen; 20 C. Matthijssen enz. De hoofdprijs ging ook deze keer naar Louis Lammerse met 3e en 44e prijs. Hier nog een klein berichtje uit Ulvenhout: Neufvilles: 1 2 13 en 21 Piet van Eijnalten <4 minuten los) zelfs de ge vreesde Jan Antonissen streek hierte gen het zeil; 3 jan Antonissen; 4 Sooi van Gils; 5 Bram van den Broek; 8 Jan Rovers: 7 9 19 en 22 Bakker van Dorst (4 mee 4 raak), zijn koeken schijnen langdurige uitwerking te ver tonen: 8 en 10 Kest Martens, Mons: 1 Piet de Brouwer (beter uw centen naar de brouwer als naar de dokter); 2 en 5 de grote kampioen Van Dorst; 3 Jac. Graauwmans; 4 Piet van Eijnatten; 6 en 9 Jan Anto nissen; 7 A. de Jong: 8 Koos Koks; 10 Jan Martens enz Zondag 11 October kermisvlucht van uit Schoten. Eerste prijs een kruikje, geschonken door de kasteleijn (gaan in drie keren af), tweede prijs vet varken, geschonken door het Bestuur, zegt het voort, ver der bromfiets plus nog enkele akke vietjes. Nadere Inlichtingen bij Koosje de Kort. Terheijdcn1 nee misgeraden, nu eens niet Fr. van Gils die vijf keer achter mekaar met de eerste ging kuieren, doch de persoon die 's Zon dagsmorgens nooit veel tijd heeft M Diepstraten. 2 en 3 Ant van Leent' 4 Gebr. Van Dun; 5 D Razen berg Jonge duiven1 en 4 M. Diepstraten 2 Ant. van den Bliek; 3 Hanegraaf; 5 Ant. van den Bliek voornoemd. IN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN £n dan heb ik hier de eindstand in de Gecombineerde duivensport- maatschappijen „De Bonte Duif" te Aardcnburg en „De Grensvliegers" (zonder papsoort, ik bedoel paspoort of andere papieren). Jonge duiven per tweetal: l Cl. Rodts 281 p.; 2 U. Maes 242 p.; 3 Izak de Cocq 185 p.; 4 H, Brevet 168 p.; 5 M. Verwulst 161 p.; Koningschap: 1 Izak de Cocq, 31 prijzen; 2 Cl. Rodts 23 prijzen; 3 H. Brevet 22 prijzen; 4 U Maes 15 prijzen; 5 M de Smet 12 prij zen. Oude duiven, per tweetal (dat is al tijd het mooiste) 1 V. Schelstraete 713 p.; 2 M. de Smet 671 p 3 I de Cocq 649 p.;4 M. de Clercq 6068 p.; 5 A Klaaysen 577 p. Koningschap: l M. de Smet 63 pr.; 2 I, de Cocq 47 pr.; 3 A Temmerman 35 pr.; 4 Camiel Rodts 34 pr.; 5 V. Schelstraete 33 pr, Kampioen middenfond (Kongo. Tanganjyke enz.) M. Oe Smet van „De Grensvliegers" met 136 pnt. Toekomende week nadere berichten over Kampioenendagcn, tentoonstel lingen enz. In Made komt pater W. Loop van de Bond-Zonder-Naam per soonlijk de prijzen uitreiken. Hoofd promotor C. Rullens Voorstraat 5. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE P.S. Naar ik verneem zal de Bre dase Kampioenendag (ten bate van St Fidelisi die naar het zich laat aanzien alles zal overtreffen wat er op tentoonsteltlngsgebied in de Baro- niestad ooit werd vertoond, plaatsvin den op 20 December a.s. De voorbe reidende werkzaamheden door 't wak kere comité, hebben inmiddels 'n aan vang genomen.

de Stem | 1953 | | pagina 5