r» Ik heb het gezien sport veredelt! DERTIG JAAR GELEDEN,.:. fflontied, l ussen Schelde en grens Geen cijfers, maar toch resultaten TWEE EEUWEN TERUG HAD MEN JE VERBANNEN' Dordtenaar brak in Middelburg in Fel icitaties voor Piccard Vooral Canada en Australië Veertien doden Dat wordt een goede tegenstander 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 11 Nd de Volksgezondheidsweek: Steeds iniatieven Gedenkplaat voor de De Ruyterschool LICHTPROCESSIE IN ZUIDDORPE Nu eiste de Officier 8 maanden f 700. Voorts lichtte hij een zeilma ker te Hansweert voor een dekzeil op. RARE KOSTGANGER Wijze toedeling bouw volume te ingewikkeld KEELPIJN Veeteiitoonstelling Goes Benoemingen Met 20 vonnissen achter de rug Ruilde oude broek voor f 7500,- Eis van 2Vz jaar Wie in Stade Francais Kees Rijvers omringen AANBESTEDINGEN 118 Woningen te Bergen op Zoom MARKTEN HET ZOU wel wat al TE OPTIMISTISCH ZIJN, zo kort na de Gezondheidsweek van het Wit-Gele Kruis tastbare resultaten te verwachten b v in de vorm van een grote toeloop van nieuwe leden. Dit zou even overdreven zijn, ais te verwachten dat de volksgezondheid na zo'n week plotseling met sprongen vooruit zou gaan. Maar deze actie, welke bezig is een traditie te worden, heeft toch zeker haar nut gehad, al is het moeilijk de bereikte voordelen een voor een op te sommen. Al was het nu alleen maar, dat een aantal mensen weer met hun neus op de belangrijkheid, neen: de onmisbaarheid van het Wit-Gele Kruis en al zijn diensten is geduwd. De Zeeuwse Wit-Gele Kruis mensen hebben zich geweerd. Er is op vele plaatsen extra aandacht besteed aan allerlei facetten van het Wit- Gele Kruis en men zegt ons dat toch reeds te bemerken is dat de be volking meer en meer belangstelling krijgt. kwamen, verrast met een pakje, vol kleine geschenken, welke vanzelfspre kend alle iets met de gezondheid de hygiëne of de kinderverzorging te maken hadden. Neen. het Wit-Ge,e Kruis zal zich niet op de borst kloppen en zeggen „dat hebben we weer prima opge knapt" Men weet best dat er nog zo veel te doen is. dat er een taak over blijft voor honderden mensen en voor talrijke jaren Doch men zal er, dank zij dergelijke acties, in slagen de be langstelling van de bevolking voor 100 procent te ..vangen" en als het zo ver is, zal het werk, voornamelijk dat ter voorkoming van ziekten en kwalen, een stuk gemakkelijker worden. Tn de kringen van de Federatie wordt meermalen de Provinciale Zeeuwse Bond geprezen om al zijn initiatieven, welke niet zelden primeurs betekenen en vaak als voorbeeld gesteld worden aan andere provinciale bonden Zo zijn er op het ogenblik weer enkele plannen op stapel staande en men zal daarover binnenkort wel iets meer ver nemen. Met grote en gerechtvaardig de trots werkt men op 't ogenblik aan een plan, dat niet alleen in Zeeland doch in geheel Nederland op een be paald gebied een algehele omwente ling zal veroorzaken. Niet op 't terrein van het Wit-Gele Kruis-werk als zo danig. doch... neen, we mogen niets verklappen. Tijdens de gezondheidsweek heeft de filmstrook „Gezond of niet, die Nan en Piet" m verschillende afdelin gen gedraaid. Eerst in St. Jansteen, waar de kinderen na afloop een opstel mochten schrijven over wat ze gezien en gehoord hadden. Er zijn opmerke lijke pennevruchten bij, vól ter zake dienende mededelingen over de volks gezondheid, en dit alles natuurlijk in sappig, hoog-Steens. ook in Terneu- zen. IJzendijke en Sluis draaide deze filmstrip. Bovendien gaf in IJzendijke dr. Aussems nog een lezing voor een zaal. welke stampvol was. Eigenlijk behoort dit helemaal niet vermeldens waard te zijn. Helaas is het dit wel. Verder is tijdens een Ouderavond in Vlissingen de schoolradio nog eens gepropageerd. ZIEKEN EN MOEDERS Onthulling in November in de timmerfabriek van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen staat zorgvuldig in een magazijn opgebor gen. een gedenkplaat met de namen van 167 oud-leerlingen en leerlingen van de zeevaartschool, die in de oor log zijn gevallen. Op 4 November a.s. de dag dat Vlissingen zijn bevrijding herdenkt, zal deze gedenkplaat, die in het trappenhuis van de De Ruy terschool zal worden geplaatst, door de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot, worden onthuld. De plaat die door oud-leerlingen en familieleden is bij eengebracht. is vervaardigd van ma honiehout, terwijl de namen er in brons op zijn aangebracht Het programma voor 4 November is nu bekend gemaakt en zal 's mid dags om 2.30 uur beginnen met de ontvangst van autoriteiten, bloedver wanten van hen die zijn gevallen, genodigden en oud-leerlingen. De voorzitter van het comité van oud- leeriingen en leerlingen, de heer J. C. Anker oud-gezagvoerder ter koop vaardij, zal dan een toespraak hou den waarna de onthulling en over dracht van de gedenkplaat zal plaats vinden. Verwacht wordt dat 4 tot 5 hon derd personen deze plechtigheid zul len bijwonen. T99 Qok de zieken zijn goed bedacht. In verschillende afdelingen, o.a. Vlissingen, Sluis, St. Jansteen, Ter- neuzen en sas van Gent, heeft men de zieken pakjes gebracht, in hoofd zaak bestaande uit fruit. Met bloemen heeft men getracht het leven voor de ze mensen een beetje op te fleuren en als dit gebeurd is dan zijn het wel licht nog niet eens die cadeautjes ge weest. doch alleen de geest welke sprak uit het simpele gebaar van een gezonde tegenover een zieke. Een be paalde afdeling mag zelfs met vreug de constateren, dat deze actie in gees telijk opzicht, hetgeen toch het hoog ste doel van al dit werk Is resultaat heeft gehad! Tenslotte werden bijna overal de moeders die met hun zuigelingen of kleuters naar de consultatiebureaux Overtrof verwachtingen „WANNEER je twee eeuwen gele,- den uitgehaald had, wat je thans deed", zei de Officier bij de Middelburgse Rechtbank gisteren te gen Chr. D, uit Amsterdam, „dan was je uit Zeeland verbannen". D. had n.l. toen hij in Februari j.l. in Zeeland verbleef, het plan opgevat een slaatje uit de ramp te slaan. In Amsterdam zocht hij contact met enkele aannemers, die hij lekker maakte met schone vooruitzichten op lucratieve karweitjes. D. keerde naar Zeeland terug; liet kaartjes drukken met het opschrift; „Aannemerscombinatie herbouw" en noemde zich daarvan de technische adviseur. Ook huurde hij een auto en toerde allerlei adressen af. Toen de orders uitbleven, ging de combinatie op de flës en knoeide D. voor eigen rekening verder. Een slachtoffer r.am hij beet voor f 300 en een ander voor Verdachte gaf toe. dat hij van de combinatie een te hoge dunk had ge had en tenslotte maar werk had aan genomen om aan voorschotten te ko men. hoewel er van uitvoering niets kon komen. De officier schudde het hoofd en eiste acht maanden. Uitspraak over 14 dagen. Met duizend gulden er van door £EZER dagen kwam de te Zierikzee wonende J. S, tot de ontdekking, dat een hem toebehorend geldkistje, inhoudende f 1070, dat hij in een lade van een kast in de voorkamer van zijn woning had geplaatst, niet meer aan wezig was. Hij deed aangifte van zijn vermissing bij de politie en als ver dacht van deze diefstal werd dezelfde dag de kostganger van S„ zekere J. van ii. uit Weert, aangehouden. Van K. had de woning van S. ver laten voor een bezoek aan zijn ouders, rxnvm. riiai; mm» Hij bekende het kistje met .nhoud te hebben ontvreemd en te hebben meegenomen naar Weert, waar hij B. en S. op Walcheren: TN de prachtige waren vele honderden Mariavereer- ders opgekomen voor de lichtprocessie te Zuiddorpe; uit dichtbije en zelfs verre omgeving, per bus, luxe auto of fiets, uit Zuiddorpe zelf, hele gezin nen te voet. Precies half acht ontplooide zich vanuit het kerkgebouw in deinende gang van talloze beweeglijke lichtjes, de lange lichtstoet onder de donkere koepel van de linden en vandaar rond de kerk. Heel de duur van de optocht klonk geestdriftig uit alle kelen het alom bekende Marialied „Te Lourdes op de bergen" met telkens vuriger herhaald „Ave, Ave Maria!" Gebeden werd voor de te Lourdes verblijvende zieke Nederlandse kinde ren. voor het welslagen van de Ro- zenkransmaand. enz. HET ONTROERENDE CREDO gadering van burgemeesters en secretarissen op Walcheren te Mid delburg de kwastie van het bouwvo lume aan de orde gekomen. De ge meentebesturen moeten nu allelrlej gegevens verstrekken aan Ged. sta ten omtrent hun behoeften. Alge- 1 meen was men het erover eens dat de laat-zomeravond man.'er, waarop uiteindelijk de toe DIJ de grot groepte de lichtzee bij- I vut^ waicneren. o.m. werd vastge- een als een reusachtig bloemstuk j 'nstructie voor de brand- aan de voeten van de Lieve Vrouwe ^eerco/nmandanten, terwijl uitvoerig in de nis. En dan weerklonk machtig «esproken werd over de samenweiking en ontroerend, gedirigeerd door de brandweercorpsen, de materiaal wijzing tot stand komt, veel te inge wikkeld Is, Ter sprake kwam voorts de afreke ning der belastniguitkering over 1952 Naa rde mening van diverse gemeen tebesturen is deze te laag, dwz niet overeenstemmend met de bedragen die men op grond van bekende nor men zou ontvangen. De gemeentebe sturen werd geadviseerd het er niet bij te laten zitten en in hoger beroep te gaan Een derde onderwerp was de cen trale huisvuilverwijdering op Walche. ren, een probleem, waarvan de oplos- I sing steeds urgenter wordt, vooral wanneer straks de herverkaveling achter de rus zal zijn en geen sloten meel' met huisvuil kunnen worden i gedicht. Een speciale bespreking zal aah deze zaak worden gewijd op 5 November a.s. Ha de sluiting ging de vergadering over in die van de Kringraad BB voor Walcheren, o m werd gedirigeerd door de Zuiddorpse parochieherder het Cre do. Ove het geheel is het een indruk wekkende plechtigheid geweest. voorziening enz. (Advertentie! de si aang de sterk ontsmettende, aangenaam smakende keeltabletterh 0INSDAG 1 December a.s. zal te Goes behalve de Zuid-Bevelandse Rundveefokdag tegelijkertijdi een Veetentoonstelling-markt worden ge houden voor vetvee, handelsvee. var kens en schapen. Reeds thans zijn voor de Fokvee- dag zowel als voor de Vetveemarkt- tentoonstellingen vele opgaven voor deelname ingezonden, zodat 1 Decem ber mede door de Slagersvakwedstrijd en -tentoonstelling die ook die dag nog geopend is, Goes zeker het tref punt zal zijn van slagers, fabrikanten handelaren en consumenten. £EN MENEER in Cad- zand moest op een gedenkwaardige dag 'n formulier invullen en het antwoord op een der vele vragen moest zijn juiste adres zijn De man, die toch al 25 jaar op dat zelfde adres woont, heeft toen met opgetrokken wenkbrau wen op zijn penhouder zitten kauwen. Want dat was nu echt niet zo eenvoudig voor hem; hij had zich zijn adres nooit gerealiseerd. Iedereen schreef: aan meneer die en die te Cadzand en dan kwam men hem te vertellen het terecht: Tenslotte belde hij de gemeente maar op en daar wist men hem te vertellen waar hij sedert een jwart-eeuw woont. NOG ZO'N RAADSEL 's de aankondiging °P de deur van een ge bouwtje van de Pro- vinciale Stoomboot- dienst te Breskens. Ze luidt: „Prov. fietsen". Het is, daar achter die deur, dan ook kennelijk een fietsenhok. We vra gen ons af: Betekent het „provinciale fiet sen" en zo ja, wat z ij n dan provinciale fietsen? UET FEEST dat allen die iets met C.H.V. of N.C.B. te maken hebben, de zilveren di recteur van het C.H.V.- kantoor Hulst bereid hebben, vond dit mogen we nog wel even vertellen een dave rende apotheose in de feestavond, waar men eerst de jubilerende heer van Campen met sigaren, hartelijke woorden en een kamer vol cadeaux huldigde en daarna luisterde er keek naar een stel Roo- sendaalse zotten dit zich „Klaveren Vijf' genoemd hebben. De heer van Campen prees luide de N.C.B. welke met zeer royaal gebaai dit feest had aangericht en dit wilden we even onderstrepen. Bij deze. Qm NOG EVEN naai Breskens terug te keren; er zat een zeer angstige dame op de veerboot, terwijl de Schelde proestend met een stevig Zuidwester- tje stoeide. De boot ging derhalve nog al te keer en de dame keek afwisselend zeer be nauwd naar beide zij den, waar om beurten witgekopte golven als het ware tegen de ra men klotsten en dan weer niets anders dan zwarte wolken te zien waren. „U hoeft hele maal niet bang te zijn, dame" zei de kellner geruststellend, „vorige week is de boot niet meer dan drie keer om geslagen!" En toen moest de dame hele maal geen koffie meer. QNZE NONKEL Ca- miel stapte naar 'n modeshow en ging daar volledige deskundigheid zitten veinzen. Toen de explicatrice (een mooi woord voor een mooie baan!) het begin der show aankondigde, ver welkomde zij de aan wezigen als volgt: „Da mes en.... (hier liet ze haar ogen door de zaal dwalen) ja!, heer!" Nu gaat onze Nonkel Camiel, zo lang hij geen tante geworden is, nóóit meer naar een modeshow. het slot met een beitel forceerde, zich het geld toeeigende en het kistje, verstopte Van hét geld gaï hij f 145 aan zijn moeder en verzweeg haar de herkomst, verder ruilde hij in de stad zijn motorrijwiel met bijbetaling van f 850 voor een beter. Het bleek, dat hij bij zijn aanhou ding nog een bedrag van f 67.50 op zak had. Het motorrijwiel en het geld werden door de Zierikzeese gemeente politie in beslag genomen. De gemeentepolitie te Weert legde beslag op het kistje en een bankbil jet van f 100 dat van K. aan zijn moeder had gegeven. Van K- is voor de officier van Justitie te Middelburg geleid. Oost-Rozebeke, Sportmaand /"■IJ, Ollanders lacht niet gemakke- lijk. Ge zult 't nochtans rap doen, as ik u kom vertellen, dat de cosijn van m'n vrouw in Mechelen, 'n voet bal-elftal heeft willen ineen steken van.kusters. En, waarom nie? Ge hebt elftallen uit bier, uit artsilk, uit confiture, waarom nie uit kusters? Ge hoeft genen schrik te hebben, dat ze, in hunnen zwerten pietelèr en met hunnen chapeau buse, 't voetbalveld zullen opmarcheren, 't Is hem nie ge lukt in Mechelen zeggen ze: hij is nie gelukt. Z'nnen Paster was er te gen. Die zegde: „Ik zie gerre 'n eer- ste-klas-begravink, maar daarom hoeft gij de lijken nog nie te maken." Bref: uit zijnen projet is 'n ander Elftal geboren: „De Maanblussers". ge weet, zo noemen ze de Mechelaren. En die hebben, gepasseerde Zondag, 'n bloedige match gespeeld tegen de „Ixellisten", die ze hier, spottender wijs, „Exellisiten" noemen. Maar de Maanblussers hebben excellent op hun bakkes gehad: 4-0. Ik eb 't gezien, ik ben er, met 't weekend geweest. M'n vrouw had permissie verleend. Ze zegde: Sus, ge gaat Zaterdag en ge ziet 'n tafel-okkasie te kopen op den publieken vendu in de Diezestraat. En ik ben ook nie gelukt. Er stond op de affiche geannonceerd: acajou- slaapkamers, bureel-mobilier, Chiffon nière, secretaire-vitrine, commoden, busten, divan-lit en ik zuchtte: Guido Geselle, sta me bij, Ge hebt immers gezegd: de taal is gans een volk. Maar ier is 't ganzenvolk, ze kwekkeren mekaar de vreemde woorden na, en ik ben, 's Maandags, zonder tafel-okkasie thuis gekomen. Maar, de veldslag heb ik mee ge maakt. 't ies te zeggen, vanuit de verte. De Guldensporenslag was, daar bij vergelekenlammekespap. "TOT de leste vijf minuten is 't or- dentelijk gegaan. Ze hielden de punten van de voetbalschoenen van eikaars achtersten. Maar, dan! De Exellisten hadden de leiding met 0-1 en ze waren sjuust gelukt 'n tweede doelpunt te „scoren" op „penalty", dat de scheidsrechter had toegestaan na 'n fout van 'nnen Maanblusser. De bal was pas ingezet of dezelfde foutieve speler diende, al spelende, 'n trap toe tegen 't achterste van 'nnen Exellist. D'n arbiter had da gezien en deed z'n fluitsignaal door de lucht snijen, en, met 'n geste lijk Napoleon, die te Wa terloo z'n Garde de dood in joeg. joeg hij de Maanblussers naar de vestiaire. Gij, Ollanders zoudt zeggen: dat na men ze nie. Met twee in 't verlies en dan, vijf minuten voor 't einde hun ploeg nog zien verminken met den besten achterste-trapperdat was hemeltergend. De verwoedste van hen, vlogen, als leeuwen, die rond briesen, zoekend, wie zij verslinden konden, op den arbiter toe. Ik peisde ze slaan dieje vent zn fluitje in z n keel. Maar, de vent zag ze afkomen en voelde wat er ging passeren. Hij nam de vlucht naar de kleedkamer. FNAT was heel lomp. Ge mot 'nnen furieuzen- hond koudbloedig in de ogen zien. Gaat ge lopen, dan heeft hij Z. H. EXC, de Bisschop van Breda heeft benoemd: tot distr.-dir. der Kath Actie Vrouwen in het district Ternéuzen de Zeereerw. Heer J. van Campen te Terneuzen; tot inspecteur van het R.K. Lager Onderwijs in het Dekenaat Breda de Zeereerw. Heer Const v d Maade als opvolger in de ze van 'de Zeereerw. Heer A. v. d. Donk; .tot inspecteur van het R.K. Lager onderwijs in het dekenaat Gil- ze de zeereerw Heer Jac. Koenraadt. £)E 41-JARIGE LOS-WERKMAN A. v. L. uit Dordt, had deze zomer zijn werkterrein verplaatst naar Groede en niet zonder succes. In de omgeving van Groede was hij terecht gekomen bij 'n oude landbouwersvrouw, die hem op zijn verzoek te eten en te drinken gaf. Later keerde hij naar dit tehuis terug, klom door het kelderraam en stal uit de slaapkamer een geldkistje waarin zich f 7500 bevond. In ruil daarvoor liet de schelm een oude broek achter. had verdiend met het smokkelen van horloges en zich nu van de verdien sten netjes in de kleren had gestoken en dat hij tevens zijn oude schulden had afbetaald. Na hierover een uit voerig verhaal te hebben verteld, kwam toch de aap uit de mouw en bekende hij. wat hij in Groede had uitgespookt. De officier van Justitie te Middel burg. die gister zijn requisitoir moest nemen, vertelde dat v. L reeds twin tig vonnissen achter de rug had en wist niet wat met de man te beginnen was Hij eiste 212 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Over veer tien dagen komt de uitspraak. MET haastige spoed verliet V. L. Zeeuwsch-Vlaanderen en hing eerst de grote Piet uit in Den Bosch Vervolgens keerde hij naar zijn va derstad terug. De Dordse politie, die v. L goed kende bespeurde alras dat de man, die eerst geen stuiver kon wisselen, nu dik in de duiten zat en zelfs zijn vrienden een briefje van duizend liet zien. Ze nam v. L. op de korrel en ontdekte toen, dat hij, be halve veel geld, ook twintig horloges bij zich had. Aanvankelijk verklaarde hij tegen de politie, dat hij veel geld seffes z'n tanden in uwen pantalon. Ge hadt de Maanblussers-supporters op den tribune en langs de lijn mot ten horen: „Hoei, hoei, hoei! Siaagt 'm kapot! Trekt 'm vaneen, d'n Valsa- ris!" D'n arbiter had de uer van de vestiaire achter zich in 't slot getrok ken en ik zijn zekers, dat hij zich daarbinnen gebarricadeerd heeft. Maar de Maanblussers weten wat te doen, as er geblust mot worren. Ze trapten de deur in en kregen hem te pakken. Daarbinnen lag de vent op z'n knieën te bidden en te smeken (sjuust lijk ze dat op beevaart doen) en hij riep om hulp. Neeje, neeje, hij riep „au secours." Later heb ik vernomen, dat diejen arbiter 'nne felle Rederijker was, die nie wist, of 'm hulp of help moest roepen, daarom riep 'm maar in 't Frans. Vlamingen zijn spontaan en daarom verliezen ze rap d'r gezond verstand. Ze hadden zich zelf als bar ricaden achter de deur opgeworpen, swens dat hun mede-sportbroeders den arbiter 'n afrossing gaven. Ik hoorde hem kermen; Amai! Amai! Amai! Er kwam hulp: drei agenten waren toe gestormd, maar een van hen kreeg z'n kepi over z'n ogen en de ander was z'n kepi kwijt. En, d'n arbiter? Ge kondt aan z'n ogen goed zien, dat er voetbal-vuisten op gelegen hadden, kort maar krachtig. Ze hadden de couleur van tomaten die te lang in de vitrine gelegen hadden en hij had 'n impressionistische neus. 't les te zeggen: hij stond scheef tegen z'nne kop. Z'n linkeroor was in me kaar genepen. Wat 'n geluk, dat ze den telephone hebben uitgevonden. Er kwam seffes versterking: gendar men en 't Rode Kruis. Maanblussers en Exellisten vlogen mekaar in de haren, 't voetbalveld leek 'nnen taloor „oeuf-brouillé". Ge weet: de Vlamingen zijn mees ters in 't arrangeren van 'nnen cor tege. Awel, 't is 'nnen cortège gewor- ren tot aan de statie. De gendarmen vormden het eer-escorte en voor mu ziek was ook gezorgd: 't gejoel en ge schreeuw was nie van de Mechelse lucht. TK heb altijd gepeisd „sport ver edelt". De sport eb ik gezien, den adel heb ik met 'n vergrootglas motten zoeken. De cosijn van m'n vrouw heeft mij 'nnen groten brief geschreven. Diejen arbiter heeft in den trein zitten lamenteren: „Amai, ze zien mijn in Mechelen nie meer, zulle, 't Is de leste keer van m'n le ven geweest." Hoe is 't mogelijk, dat er in Mechelen zulke schone, fijne, kant gefabrikeerd wordt. Ik ben zon der tafel thuis gekomen, maar, ge lukkiglijk ook zonder ogen lijk gro te blauwe pruimen en met m'n eigen Griekse neus, en onze cosijn heeft den Hemel en z'nne Paster gedankt, dat 'm geen kusters-voetbal-elftal ineen gestoken heeft, want, dan zou den ene Kuster den andere motten gaan begraven. Maar, ge kunt nooit weten, wat er nog gebeurt. Ze zijn in Meche len zodanig sportief, ons kusters, dat hun 't water uit de mond loopt, as ze 'nne Monseigneur 'nnen bal zien af trappen. SUSKE VAN TESTELT Emigratie in stijgende lijn FXE AANMELDINGEN voor emigra- tie naar Australië bewegen zich thans weer in stijgende ljjn. In de maand Augustus waren er in totaal 1227 aanmeldingen tegen 585 in Aug. van het vorige jaar. Midden Septem ber werd het hoogste aantal aanmel dingen van dit jaar bereikt. Ook ten aanzien van Canada valt een stijging te constateren. De aan tallen bedragen hier resp.: 1715 en 1833 in de maanden Augustus 1952 en 1953. Voor Brazilië, waarvoor zich een jaar geleden nog niemand aanmeld de, waren er in Augustus 112 gega digden. De belangstelling voor Nieuw-Zee land en Zuid-Afrika tenslotte geeft een daling te zien, nl. resp. van 669 tot 193 en van 442 tot 254. In totaal is er een stijging van 3411 op 3619. Autobus verongelukt WEERTIEN PERSONEN zijn om het leven gekomen en acht gewond toen Donderdag een volle autobus ten gevolge van een defect aan de rem men in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, een ongeluk kreeg. Onder de omgekomenen waren drie studenten. De studenten te Asuncion zullen drie dagen rouw in acht ne men, waarop zij niet zullen werken. (Advertentie H (ilNHEKINSlRAAT 1 BPEOA IEL. 1661 0, STRUYCKEMSTB 91 BREDA I£l 0662 CR BLIJFT VOOR SPORTFIGUREN, óók als ze Jan Pijnenburg heten en al lang niet meer aan wedstrijden deel kunnen nemen, weinig anders over, dan in gedachten de behaalde successen de revue te laten passeren en er me* anderen, liefst uit eigen tijd, over te praten. Niets is zo vergankelijk als sport roem en -eer, dat ondervindt de man in kwestie zelf het best, maar daarom is het nog niet kinderachtig of misplaatst om als het pas geeft je brillante loopbaan want zo een was die van Jan de Kanonbal! nog eens aan de vergetelheid prijs te geven. Jan Pynenburg peinst nog steeds graag over wat geweest is AANSTAANDE DINSDAG 13 Oct. is die bizondere aanleiding daar toe aanwezig. Pijnenburg kan dan herdenken, dat hij 30 jaar geleden zijn debuut in de wielerwereld maakte. Dat is toen zó gekomen: Jan. die op een textielfabriek in Tilburg was. verkocht op Zondagen, dat er wed strijden op de toen zeer bekende TWEM-baan verreden werden choco la en andere zoetigheden. Daar maak te hij kennis met de groten uit de wielersportwereld in die dagen en gaf zijn ogen en oren uitstekend de kostA Jan deed wel eens boodschapjes voor de renners en kreeg daar dan wat voor. Met deze gespaarde centen en met de chocoladeverkoop gemaakte winst had Jan op een goede dag vol doende geld bijeen om een racefiets te kunnen aanschaffen. DE EERSTE DE BESTE KEER! VIJN EERSTE optreden bij de nieu- welingen leverde reeds succes op hij kwam namelijk zegevierend uit de strijd! Hoewel hem als gevolg van zijn werk in de genoemde fabriek weinig tijd overbleef om te trainen (dat moest altijd des morgens vroeg of des avonds laat gebeuren! benutte hij die weinige uurtjes voor de volle hon derd proeent. De moeite werd glans rijk beloond, want een week na zijn eerste optreden startte hij respectie velijk in Helmond en Vught, we derom in wegkoersen en klopte daar opnieuw al zijn tegenstanders. „KONING DER GRASBAAN" TN DIE JAREN werd er veel .op grasbanen gereden, vooral In het Oosten, des lands en het was in Nij megen, dat Pijnenburg op dat baan- type debuteerde en wel zo indruk wekkend, dat zijn carrière toen reeds was gemaakt. Niet veel later verkreeg hij de titel „Koning der grasbaan". De ster van Jan, die als geen er een eer in stelde om te winnen het geen hij tto het laatst toe heeft ge daan gin gsteeds feller schitteren spoedigdig genoeg ook in het buiten land, waar hij in Antwerpen, Brus sel, Parijs, Zurich, Kopenhagen en in vele Italiaanse en Duitse steden de allergrootste triomfen vierde, ten les te zelfs in Amerika. Meestal met Janus Braspenning en Cor Wals als koppelgenoot, want al heeft Jan ook in de achtervolging prachtige resultaten geboekt, zijn grootste successen behaalde hij niet temin in koppelwedstrijden. Het was, als we ons niet vergissen, Achiel van den Broeck, de bekende Belgische sportjournalist, die hem de kenschet sende titel „Jan de Kanonbal" ver leende. rjERTIG JAAR geleden.... Over wat in al die jaren door Pijnen burg is verricht en hoeveel goodwill Jan daarnaast Nederland heeft be zorgd, kan in dit bestek niet worden uitgewijd, maar daartoe wil de Pijn wèl de gelegenheid geven op 13 Oc tober in Old Dutch, het bekende res taurant in Tilburg, dat hij tezamen met zijn lieftallige vrouw exploiteert, sinds de racefiets naar de zolder ver huisde. Tal van oudere .collega's strijd makkers uit de voorbije periode wil Jan die dag graag bij zich thuis zien, om nog eens volop te kunnen genieten van de herinneringen, van toen Toine Mazairac, George Hogen- kamp, Cor IBekemolen, Jac. van Eg- mond, anus Braspenning, ac. Storm, Italiaanse Admiraal Massimo Giresl (links) feliciteert Froressor Auguste Piccard. nadat deze in zijn bathyscaaf „Trieste" een diepzee- duik van 3100 meter had gemaakt. De professor werd b(j zjjn duik ver gezeld door zijn zoon. DE PIJN IN .CIVIEL". Op 'n gewone fiets won hij een wed denschap, niet zo lang geleden, door van Tilburg naar Den Bosch te rijden in een tijd, die men niet voor mo gelijk had gehouden. Lachende Jan bereikt hier de finish: het stations plein in de Brabantse hoofdstad. Het elftal va nde Stade Francais Football Club, dat Woensdag 7 Oct. in het Feijenoordstadion te Rotter dam tegen het Voorlopig Nederlands elftal uitkomt, is als volgt samenge steld: doel: Colonna; achter Grillon en Drouet; midden Brezniak, Hon en Gaulon; vóór Jansson, Hnatov, Arias, Rijvers en Battiston. eRserves zijn: Mallet, Saupin, Dom- bek en Beaucomont. DE COLLEGA'S VAN KEES. De meest bekende spelers van dit team zijn, behalve natuurlijk eKes Rijvers, Grillon, 30 jaar oud en 12 maal internationaal. Louis Hon, 28 jr. en 9 maal international en Egon Jonsson. verscheidene malen Zweeds international, evenasl Rijvers behoort Jonsson tot het type van voorhoede spelers, die in staat is een wedstrijd te winnen. De Zweed beschikt over een flitsende spurt en een krachtig en nauwkeurig schot. Hon heeft Frana- rijk in 1950 verlaten en is toen voor Real Madrid gaan spelen. Hij werd in Spanje als de beste centerhalf be schouwd. Uitstekend kopwerk, zeer vlug met de bal. onvermoeid vechter, steeds kalm blijvend, sportief en be heerst. hoopt Hon dit seizoen nog zijn plaats in het Franse elftal te herove ren. Arias is een Argentijn, die met Jonsson en Rijvers de ster van de voorhoede is. Stade Franpais is de enige Parijse club. die in de hoogste divisie van de Franse competitie speelt. In het afgelopen seizoen sloeg de Stade Admira uit Wenen met 4-1, speelde gelijk tegen Milan (22, ver loor van Preston Uort End met 02 en ruim een week geleden sloeg men Athletic Madrid met 3—1. Het elftal van Stade Francais wordt getraind door Edmond Delfour, die niet min der dan 45 keer in het Frènse natio nale elftal heeft gespeeld. Het Voorlopig Nederlands elftal wordt Zondagavond na afloop van de competitiewedstrijden samengesteld. JAN DE KANONBAL. ...Zó was zijn typische „zit"™ Jhr. Bosch van Drakestein, Rienus van der Wiel en zelfs Bruno Salz- man hebben de invitatie van Pijnen burg om te komen aanvaard, zomede Achile van den Broeck, die met een groot aantal Belgische coureurs uit die dagen acte de presence zal komen geven. Natuurlijk zullen ook coureurs van de huidige generatie die Dinsdag bij Jan langs komen rijden. Het seizoen is practisch achter de rug en ook de jongeren zullen er graag eens bij wil len zijn! In hotel De Draak te Bergen op Zoom vond Vrijdagmorgen de aanbesteding plaats van 118 woningen voor het uit breidingsplan Gageldonk. De woningen zijn ontworpen door het architectenbu reau de JongTaen-Nix te Utrecht. Er werd ingeschreven dis volgt :(de eerste bedragen betreffen fusédaken, de andere gewone houten daken): Gebr. v. d. Merwen f 1.280.000 en f 1.273.000; Gebr. Struijcken f 1.326.0000 en f 1.340.000; fa. Kools f 1.275.000 en idem; Heiligersberg f 1.275.500 en idem; Hoppenbrouwers f 1.249.940 en f 1.306.400; J. Videier f 1.249.000 en f 1.232.000; Gebr. Everaerts f 1.270.000 en f 1.268.000; Gebr. Gelens f 1.255.000 en f f 1.218.500; van den Berg v d Klis f 1.274.000 en f 1.256.000; Chr. Videier f 1.284.000 en f 1.279.000: Gebr. Visser f 1.249.384 en f 1.222.610; de Vries f 1.274.000 en f 1.247.000; A. C. van Loon en Zn. f 1.250.000 en f 1.225.000; G. L. de Kok f 1.180.700 en f 1.192.700; A. de Kok f 1.245.400 en idem; A. J. de Kok f 1.320.000 en 1.325.000; Geerding f 1.265.000 en f 1.255.000; van Eykelenburg f 1.153.000 en f 1.149.00. De gunning moet nog geschieden. KAPELLE, 2 Oct. Exportveiling Ap pelen: Coc Orange Pippin AAA 59.50 59.70, A 60.60—61.30, BC 60.10—60.25, 1 grof 57.90—58.10, 1 fijn 47.50—48.80, 11 17.10, K 26.30—29.90, F 5.80—10.25; Ster appel A 27.60—27.90, BC 24.50—25, I grof 26.40, I fijn 22, 11 6, K 16.70, F 4.70—4.80; Goudreinetten AAA 30.50, A 26.50, BC 22 I grof 21, 1 fijn 21, 11 13, K 15.20, F 11-50; Glorie van Holland BC 23.40—23.80, I grof 24.40, 1 fijn 21.40, II 10-10—8.50. K 14.50, F 7.40; Ellisons Orange 1 grof 33.20 I fijn 29.20—29.50, II 13.30, K 19.20—20; Laxton Superbe A 34.80, BC 40.65, I grof 33.60, 1 fijn 35, 11 8.10, K 13.30, F 5.30; Transparant de Cronsel 1 grof 16.60, 1 fijn 12.50—13.60. K 8.20, F 4.50; Notaris- appel 1 grof 21, 1 fijn 16.80, K 13.10; F 7.40; Franse Reinette 1 grof 1521, I fijn 15, 11 10, K 13.70; Manks Codlin II 7.70, Groninger Kroon 1 grof 21, I fijn 15, 11 4.30, Bramley Seedling I 16.5016-80, 11 8.50, K 13.70, F 7.30; Peren: Zwijndr. Wijnpeeer A 29.40, BC 25.20—25.30, I grof 26.70, 1 fijn 21.70, 11 5—5.40, K 8—8.70; Conference A 41.10, BC 44.20, I grof 30, 1 fijn 23.60, 11 8.60, K 22.40, F 5.40; Legi- pont A 40.50—43.10, BC 43, I grof 39.30, 1 fijn 37.8, 11 14.80, K 17.80, F 7; Alex Lucas A 44.50—45.10, BC 48.30, I gr0f 41.10 I fijn 42.20, II 21, K 15, F 6.60; Doyenne du Cornice A 69.90, BC 66.80, I grof 67.60 1 fijn 57, II 39, K 40.15, F 23.50; Beurré Clairgeau A 32.50. BC 30.55, I grof 32.70, I fijn 25, 11 10, K 11.30, F 3; Emile d' Heijst A 26.90, BC 25, 1 grof 19.90, I fijn 18.20, 11 7.70, K 10.05. Nov. Poiteau ,1 grof 14, 1 fijn 9.90—14, 11 4.90—6.90. K 5.10; Pitmaston Duchesse I 33.5033.60, Ponds peer 1 grof 12.20, I fijn 11.50—11.60, 11 10. K 9.20—9.30. F 5.40; Verpakt fruit: Sterappel A 31, Val Goudreinetten 8.30 —9.20, Val Sterappel 3—6.80, Gewone veiling; Bramen Bloc 49.10, Bramen 42 64, Druiven 7:*—102, Aardbeien 161, No ten 150240. Appelen en Peren; Jacob Dirk 39, Maagdenpeer 514, Zoete Rib beling T, Eva Baltet 5—16, Lemoenappel 311, Zoete Dopper 3, Soldat Laboureur 724, Bonne Louisse 1127, Jacq. Lebel 4—6, L. Prince Albert 6—7, Pitm. Duch. 8, Groninger Kroon 23. Groenten: Dubb. Princessebonen 2043. Bloemkool 1133, Savoye kool 89, Rode kool 7, Tomaten 2026, Prei 15, Andijvie 1011, Veld sla 4. LEEUWARDEN, 2 Oct. Aanvoer: 75 stieren, 200 vette koeien, 1352 melk- en kalfkoeien, 90 pinken, 791 graskalveren, 181 nuchtere kalveren. 1625 vette weide- schapen en lammeren, 319 vette varkens (oude), 351 biggen en lopers, 46 bokken en geiten, 91 paarden, totaal 5121 stuks. Notering: stieren 2.202.50, per k. g. slachtgewicht; vette koeien le soort 2.50 —2.60; 2e soort 2.40—2.49; 3e soort 2.10— 2.30 per kg. slachtgewicht; melk- en kalfkoeien 700—995, pinken 350—490, gras kalveren 195—350, nuchtere kalveren 40 56, vette weideschapen 60—110, lamme ren 30—69, vette varkens (oude) 1.65 1.75. vette biggen 1.77—1.83, zouters 1.73 —1.77, alles per kg. levend gewicht, big gen 3050, lopers 51100, paarden 450 975. Overzicht veemarkt Leeuwarden; stie ren: aanvoer matig, stemming williger, prijzen iets stijver, melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, stemming vrij goed, prijzen prijshoudend. Pinken: aanvoer matig, stemming iets williger, prijshou dend. Graskalveren: aanvoer groot, stem ming iets beter, prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer klein, stemming kalm prijzen als vorige week. Varkens: aan voer klein, stemming lui, oude varkens iets hoger, andere soorten gelijk in prijs. Biggen en lopers: aanvoer., matig, stem ming zeer traag, prijzen als vorige week. Schapen; aanvoer ruim, stemming iets beter, prijshoudend. Lammeren; aanvoer ruim. stemming iets beter, prijshoudend. Paarden: aanvoer ruim, stemming werk paarden iets meer belangstelling, stem ming slachtpaardcn stug, prijs van de werkpaarden prijshoudend en de slacht- paarden iets lager. WATERSTANDEN Mannheim 220 (+10), Laub 131 (+6) Trier 90 (—1), Koblenz 133 (+4), Keulen 79 1), Ruhrort 270 (+2), Lobith 857 3), Nijmegen 634 6), Arnhem 670 (—8), Eefde 189 (—81), Deventer 106 3), Namen La Plante 130 (—20), Borgharen 3913 (—2), Bel- feld 1075 (—3), Grave 462 (+4).

de Stem | 1953 | | pagina 11