ER BLEVEN NEGEN le KLASSERS - nog - ONGESLAGEN De gaande en de komende man D.D.D. Een Meesterwerk is zoek Gaan N.A.C. en R.B.C. nu eens winnen? Piloot smokkelde diamant Vrachtautorijders, opgepast! Wa. een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 HAAGSE BRIEVEN We gaan weer verder met de competitie Tweegesprek DE St. Adelbertvereniging heeft weer een eigen orgaan. Het maakt een frisse, levendige in druk. Mgr. Alfrink schrijft een welkomstwoord. En dan is er een verscheidenheid van beschouwin gen en berichten, welke zeker het kennisnemen waard zijn. Onder de berichten is er een, dat ons zeer interessant lijkt: St. Adelbert houdt op 24 October een Landdag in Utrecht. Een der punten van het program is een tweegesprek tus sen de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., en Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van St. Adelbert. Onderwerp vormen de noodzakelijke voorwaarden en de reële mogelijkheden van een krachtig gezamenlijk beleid der katholieke sociale organisaties in verband met de principiële en practische vraagstukken, die thans aan de orde zijn. Er zal ook gele genheid zijn tot discussie. Vooral in het licht der jongste gebeurtenis sen kan dit een zeer belangwek kende gebeurtenis worden. Televisie Nederlands bataljon blijft nog Bewandel eens nieuwe wegen hilaire beuoc („The Missing Masterpiece houten. u-gelijke jaar te ïedt uit jassende g. later en ge- re rulm- langstel- :ueei ge- zelfüer bben B. grasveld Korte tort mo- zijn ge- jedragen lienst is oorlopig 2 vloer- THE zulien dat Ra- tig jaar ins van 'elkamp an Kre- is". Aan ïedewer- ani van explica- mofocn- Berkvens Wemt-1- Gent; Simmer uit Nij- ■oes. ainbte- r bijeen het 40- nger, de tie Mid- d. Berg, >en waar vas ge us spre- ambte- op zijn tij over- inhoud, enkomst verge- sbezorgd. gevoerd die na- an harte ens het actieve mevr. f-vNGEVEER zeven jaar, bijna de gehele naoorlogse periode, heeft Jan Willem Andriessen het voor zitterschap der Katholieke Volks partij bekleed, terwijl hij tevens als volksvertegenwoordiger zit ting had in de Tweede Kamer der Staten Generaal, waar hij in de katholieke fractie bovendien als vice-voorzitter optrad. Als leider der katholieke partij en vooraanstaand Kamerlid be kleedde hij een der belangrijkste plaatsen onder ons katholieken in het openbare leven. Velen hebben hem „meegemaakt" als voorzitter der partij, op de partijraadsverga deringen en op de partijcongres sen; zij hebben hem leren kennen als 'n bekwaam organisator en over tuigend spreker, als een integer mens en tactvolle leider, als een krachtige figuur en als een katho liek in merg en been. Zij hebben respect gekregen voor zijn gedegen kennis van zaken, wat de partij en wat het politieke leven betreft. Zij hebben hem voortkomend uit de arbeidersbeweging bewon derd als all-round politicus, als een man aan wie de belangen van alle maatschappelijke groeperingen veilig waren toevertrouwd. Andries sen genoot in de partij bij een ieder een groot en verdiend ver trouwen. Zijn werk in de Kamer is ook aan velen bekend: zijn ervaring op het sociale terrein, zijn kennis van zaken op het gebied van de woningbouw hij was er trots op zelf ,,op de steiger" gestaan te hebben als metselaar zijn acti viteit ten opzichte van de belangen van de middenstand en de mid dengroepen. Maar alleen de insiders weten, welke belangrijke plaats hij in neemt in de katholieke fractie, van welke waarde daar zijn stem is. Ook al blijkt zijn belangrijke po sitie onder zijn collega's-Kamer leden naar buiten duidelijk door zijn optreden als vice-voorzitter der fractie. pen goede uitoefening van de functie van partij-voorzitter en Kamerlid vraagt heel veel van een mens: verstand en gevoel, kennis en ervaring, tact en vurigheid, be trouwbaarheid en vertrouwen. Aan deze eisen voldeed Andriessen. Maar de combinatie van beide functies vraagt ook een sterk ge stel, een prima gezondheid. Aan deze eisen kon Andriessen niet meer voldoen. Zijn behandelende geneesheren achtten daarom de combinatie niet langer verant woord. En daarom gaat de partij voorzitter Andriessen heen, maar het Kamerlid Andriessen blijft de fractie in de Kamer zou hem ook niet gaarne missen. Zo staat de K.V.P. voor de moei lijke taak een nieuwe voorzitter te kiezen. Dit zal uit de aard der zaak nog niet kunnen gebeuren in de eerst volgende partijraadsverga- ring, die al over ruim een week gehouden wordt. De voorzittersver kiezing zal dan wel plaats vinden in de z.g. jaailijkse partijraadsver gadering die in het begin van het (volgend) jaar gehouden wordt. Een zeer moeilijke keuze, in een tijd die wellicht beslissend zal zijn voor een geruime periode van ka tholieke politieke arbeid. Beslissend voor de „eenheidspartij", waar voor een steeds sterker begrip in ons volksdeel groeit na een perio de van verwarring en aarzeling, een begrip waartoe het woord van Kardinaal de Jong en de aartsbis schop-coadjutor ongetwijfeld in belangrijke mate heeft bijgedra gen. Wat de nieuwe voorzitter der K.V.P. op de eerste plaats zal moeten bezitten of verwerven is: vertrouwen. Onder de huidige om standigheden gaat dit voorop: de komende man heeft gelukkig een uitstekend voorbeeld voor ogen. ■yoen Andriessen voorzitter werd, was er een novum in de ka tholieke partij: het presidium. Naast de voorzitter werden twee ondervoorzitters gekozen, de heren Matser en Sassen; laatstgenoemde werd toen hij aftrad wegens zijn benoeming tot minister op gevolgd door prof. Gjelen. Een driemanschap werd gekozen, omdat men van oordeel was, dat het bezwaarlijk zou zijn één man te kiezen, die het vertrouwen van gans ons volksdeel zou bezitten. Andriessen was de man, zeer ge zien onder de arbeidersgroepe ring, bovendien een representant var. hen, voor wie de noodzaak der katholieke éne partij nooit een punt van discussie had uitgemaakt. Sassen kwam uit een geheel andere bevolkingsgroep voort, behoorde destijds tot de jon geren der Staatspartij en repre senteerde het Zuiden, waarin de gedachte der Ned. Volksbeweging bij de jongere intellectuelen veel vuldig had post gevat. Matser, man van het verzet, een coming man na de bevrijding was eveneens met de jongeren gelieerd, met name uit de Christofoorgroep. De ontwikkeling toonde aan dat Andriessen onbetwist voorzitter was, al was er voortdurend en zeer veelvuldig contact in het presi dium. De ontwikkeling toonde ook aan, dat hij in alle kringen volle dig als voorzitter werd erkend en als zodanig een volkomen vertrou wen genoot. Zal de partijraad na deze ervaring het presidium laten voortbestaan? Of zal zoals tij dens het bestaan der staatspartij weer één voorzitter gaan optre den, geassisteerd door een onder voorzitter? Bij de keuze van de nieuwe man kunnen derhalve ook organisatorische kwesties een rol gaan spelen. TVTEGEN eerste klassers zijn tot nu toe ongeslagen gebleven, waarvan in C alleen nog maar VVV, terwijl in D Eindhoven, Feyenoord, Ex celsior en EBOH daarop kunnen bogen. Merkwaardig is, dat zich daar onder ook de Benjamin in deze klasse bevindt, temeer omdat deze club in de 2e klasse niet zo uitzonderlijk tot promotie kwam. De vraag is na tuurlijk of deze Dordtenaren dat vol zullen kunnen houden. Een le klasse-competitie is nu eenmaal, uiteindelijk, veel en veel zwaarder dan in de tweede klasse. Overigens zal daarvan wellicht overmorgen in Roo sendaal, bij RBC, iets blijken. Het wordt intussen over alle linies een hoogst interessante Zondag, die tal van wijzigingen in de standenlijsten kan veroorzaken en leiders-van-vandaag tot middenmoot-figuren vermag te maken. Hetgeen uiteraard niet zonder slag of stoot zal gaan en des wege tot belangwekkende ontmoetingen aanleiding zal geven. J-JET experimentele stadium van de televisie in ons land is of ficieel voorbij. Maar iets definitiefs is er ook nog niet. De regering draait maar om de hete brij heen. Ze is geporteerd dat is bekend voor een méér algemene rege ling met minder zeggenschap van de Omroepverenigingen dan bij de radio. Prof.Kors heeft er zich na mens de K.R.O. tegen verklaard. Mr. Roosjen van de N.C.R.V. be tuigde daarmee zijn instemming. De A.V.R.O. schijnt insgelijks te oordelen. Alleen de V.A.R.A. weet nog niet goed wat ze wil. In de P.v.d.A. leeft immers veel sympa thie voor de regeringsdenkbeelden. Het is ons intussen een raadsel, waarom men voor de televisie een ander stelsel zou nloeten kiezen dan voor de radio. De argumenten voor het beproefde systeem lopen volkomen parallel. Alleen zijn ze nog wat steviger, omdat de tele visie zich niet slechts tot het ge zicht, maar ook tot het gehoor richt. Over gehele linieóók in 2e, 3e en 4e klasse, belangwekkende wedstrijden P)E wedstrijd waar in C ongetwijfeld veler ogen op gericht zullen zijn wordt in Dordt gespeeld tussen Em ma en BW. Men herinnert zich welk een grote verrassing Longa ons be zorgde, vorige Zondag, door Emma op Tilburgse grond een 4-0 nederlaag te bezorgen. Tot een dergelijke tweede verloren wedstrijd zien we het niet komen, maar dat de Bosschenaren er zullen winnen, durven we nu toch wel aannemen. In ongeveer hetzelfde verband gezien is ook het treffen in Eindhoven: PSV-Longa hoogst inter essant. Daar zien we de Tilburgenaren voorlopig echter niet zegevieren. Sit- tardia lijkt ons niet opgewassen tegen Bleyerheide en als Sparta niet volle dig aantreedt, gaat daar VVV met de winst er vandoor. NAC heeft Xerxes op bezoek. Tweemaal hebben de Bre- danaars onfortuinlijk verloren. Gaan zij daar tegen de Rotterdamse zebra's een streep onder zetten? Het kan o.i. beslist. WH '16 speelt op eigen grond tegen HBS, dat een zwakke ploeg op stelt. Het is dus allerminst uitgeslo ten, dat deze nieuweling, die het maar best doet, er overmorgen weer twee winstpunten bij speelt. Braban- tia heeft contra SVV een klein winst kansje. ryE douanediensten te New York hebben Robert E. Deppe een Belgische lijnvlieger, aangeihouden, op het ogenblik dat hij een hoeveel heid gesmokkelde diamanten over handigde aan een juwelier uit New York, die eveneens werd aangehou den. Deze aanhoudingen hebben er toe geleid, dat een uitgebreide inter nationale organisatie voor diamant smokkel werd ontmaskerd. Deppe wordt er van beschuldigd gepoogd te hebben op onwettige wijze diamanten in de Verenigde Staten binnen te brengen voor een waarde van 233.000 dollar (11 millioen 650.000 Belgische frank) Deppe werd geschaduwd tot in een appartement te Manhattan. Juwelier Liebermann werd aangehouden toen hij zich naar dit appartement begaf. Het onderzoek in de zaak. waarin mogelijk nog een aantal andere per sonen betrokken zijn, is nog steeds aan de gang. Inspecteurs van de opsporingsdien sten verklaren dat de vlieger de dia manten te Brussel ontving van een officier van de Belgische luchtmacht, alvorens op een regelmatige vlucht naar New York te vertrekken. Hij kwam op Zondag 27 September om 11 uur op het vliegveld Idlewild aan en kon de diamanten, die in een ge heim vakje van zijn reiskoffer ver borgen zaten, door de tolcontrole smokkelen. De duanediensten. die reeds vooraf op de hoogte waren gesteld van zijn aankomst, wachtten hem op aan het Vliegveld. Zij volgden hem naar het iwtel Henry Hurson, waar de beman ningsleden van luchtvaartmaatschap pijen te New York overnachten. Hij liet zijn koffer in het hotel en ver trok met volgepropte zakken aldus de inspecteurs. Bij zijn aanhouding vond men twee pakjes diamanten in het bezit van Deppe. Een pakje bevatte 1439 karaat gesneden en geslepen en 779 karaat ruwe ongesneden diamanten. Een hoogst aantrekkelijke ontmoe ting in D wordt in Roosendaal ge speeld tussen RBC en EBOH. Als de voorhoede op schot is, blijft de winst op de Luyten. Belangrijk voor de be zetting der bovenste plaats is verder: Excelsior-Eindhoven. De Schiedam mers deden het tot nu toe heel goed, maar we betwijfelen vooralsnog of ze van Melis c.s. van het lijf kunnen houden. ADO zien we zegevieren over DHC, evenais MVV over Limburgia. Noad zal het niet kunnen redden contra Feijenoord, evenmin als Juliana tegen Willem II. DE TWEEDE KLASSERS mense Boys geringe moeite hebben om Raamsdonk te verslaan; temeer, echter Nieuwkuyk met Zaltbommel en DESO met HVCH. Haarsteeg is echter nog niet verloren tegen Wit Zwart. In 4E heeft PCP een zware op gave bij Ons Vios. Broekhoven kan winnen van GSWB. zomede Were Di van TAC, doch zeker winnen doet VOAB van Nevelo. Veerse Boys blijft in 4E aan de kop, als ditmaal gezege vierd wordt over SAB, hetgeen nog zo een-twee-drie niet zal lukken. Zundert kan op de tweede plaats ko men door Breda te kloppen. (Boei- meer heeft namelijk vrijaf). Gilze houdt de winst voor zich in de ont moeting contra TVC, evenals Madese Boys tegen RSV. In 4G is Schutters- Halsteren de wedstrijd van de dag, omdat het daarbij om de bezetting van de bovenste plaats gaat. Voorlo pig houden we het op een punten verdeling. Steenbergen moet met Ro- bur weinig moeite hebben en Ierseke gaat vermoedelijk NSV winst afsnoe pen. Hontenisse-Koewacht opent in 4H de rij. Dit kon wel eens een zege voor de thuisclub worden. Steen en Sluiskil veroverden nog geen punten; zal dat Zondagavond anders zijn? Luc- tor zal sterker blijken dan IJzendijke en RIA gaat bij Aardenburg vanzelf sprekend zijn leidersplaats met brio verdedigen, waarschijnlijk met succes F)E leidersplaats in 2A wordt nu door Veloc en SET gedeeld. Veloc heeft ditmaal bezoek van Desk, dat vermoedelijk niet tegen de Eindhove- naren opgewassen zal zijn. SET ziet o.i. kans om Helmondia te kloppen. Wilhelmina eveneens en op zijn beurt Sarto. Kolping heeft geen schijn van kans tegen Helmond en TOP-Oss wordt misschien een draw. De Valk zien we zijn eerste overwinning boe ken op Schijndel. In 2B opent Vlissingen-Baronie de rij. Dit wordt een tweede zege voor de groenwitte Bredanaars. TSC heeft het Bergse MOC te gast. Het zal de Oosterhoutenaren vermoedelijk niet meevallen daartegen volledig succes te 'boeken. Goes verkeert contra Al liance ongeveer in dezelfde omstan digheden. Internos blijkt ondanks ver liesposten in zijn team niettemin een woordje mee te gaan spreken en ver moedelijk zal Rood Wit daarvan nu ook de gevolgen ondervinden. Middelburg kan een zware concur rent zijn voor RAC, maar het wil ons toch voorkomen, dat de volledige winst uiteindelijk mee naar Rijen gaat. Dosko speelt op Rozenoord con tra Terneuzen, een hardnekkig vol houdende ploeg, die niet mag worden onderschat, maar tenslotte toch niet sterk genoeg zal blijken om de rood gele Bergenaren winst of een deel daarvan te ontnemen. DE DERDE KLASSERS T Jno Animo prijkt in 3B aan de kop en hoewel het Zondag bij Gudok niet mee zal vallen, kan toch winst worden meegebracht. Van RKDVC mag hetzelfde worden verwacht bij Concordia. Zwaluw kan zijn eerste winstpunt(en?) behalen contra St. Michielsgestel en Hierony mus zal wel in de running blijven, nu RKTVV als tegenstander fungeert. RWB en Heusden zijn waarschijnlijk aan elkaar gewaagd. Het schijnt dat WSC dit seizoen in 3C heel wat van plan is. Overmorgen moet echter een moeilijke klip worden omzeild, tegen DHV. Belangrijk is ook de ontmoeting Virtus-Roosendaal. Het zal de Roosen dalers niet meevallen, succes te boe ken in Zevenbergen. VES kan een kleine zege boeken op RKC, evenals Dongen op Hero. We zijn benieuwd tenslotte wat Zierikzee er van te recht zal brengen tegen het bezoeken de SCO. Groot zal de interesse in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn voor Bres kens-Hulst (3D). Voorlopig houden we het op een overwinning voor de bezoekers. Corn. Boys zal alles in het werk stellen om ODIO de voet dwars te zetten en vermoedelijk doen zij dat met succes. Axel heeft geringe kansen contra RKFC, maar Meto heeft tegen Zee landïa' het resultaat wel een weinig in eigen hand. DE VIERDE KLASSERS CR komt links en rechts al een beetje tekening in de onderlinge krachtsverhoudingen. In 4D zal Vlij TN België is men van plan binnen- kort over te gaan tot een inten sieve controle op buitenlandse vracht auto's. In het bijzonder zal er daarbij op gelet worden, of vrachtauto's zwaarder beladen zijn dan de Bel gische machtiging toestaat. De Bel gische overheid kondigt draconische maatregelen aan tegenover overtre dingen der Belgische reglementen voor het wegvervoer. Zo zullen o.a. zij, die bij herhaling transporten blijken te verrichten, waarvan het gewicht uit gaat boven het volgens de Belgische machtiging toegestane gLwicht. het risico lopen definitief hun machtiging te verliezen. Advertentie) Terug uit Korea 1V/1ET het K.L.M.-vliegtuig „Delft" uit Djakarta is Woensdagmiddag in Nederland teruggekeerd de eerste luitenant J. Rups, die als oorlogs correspondent 15 maanden op Korea heeft doorgebracht. De commandant van het regiment Van Heutsz. luitenant-kolonel S. da Costa, speldde hem het kruis voor recht'en vrijheid op de borst. Het Nederlandse bataljon bouwt nu nieuwe loopgraven, stellingen en bun kers voor het geval van een herleving van de strijd, ofschoon die door nie mand wordt verwacht, zo verbelde luitenant Rups. „Ik ben o.a. op Koje geweest. Ge wond? Neen. wel een groot gat in mijn kogelvrij vest, waartegen een granaatscherf is afgestuit. Ik heb het vest moeten achterlaten. Het was te zwaar om mee naar Nederland terug te nemen. Nu ik terug ben. besef ik pas. hoe lang en hoe ver ik ben weg geweest. Zeker weet ik alleen, dat ik de wapenrok zal afleggen. Verdere plannen moet ik nog maken." (Advertentie) tl -£*<• ".IMG* fjEZER DAGEN is er weer over gesproken, om voor de kleuters van drie tot zes jaar verplicht Fröbel-onderwijs in te stel len. Daardoor kan men de jeugd namelijk van een basis voorzien, waarop later de „grote school" kan voortbouwen. Bovendien, zo luidt één van de argumenten die de voorstanders van verplicht kleuteronderwijs te berde brengen, heeft een gediplomeerde kleu terleidster meer kijk op het kind, dan een doorsnee ouderpaar, dat immers zonder diploma of wat dan ook, op het kind wordt los gelaten. Voor voddenboer moet men tegenwoordig aan bepaalde minimumeisen voldoen, zeggen de voorstanders, maar vader of moeder kan iedereen- Daarom Er zit iets in, moeten we erkennen, méér dan alleen maar muziekzelfs. Waarom, zo zouden wij willen opperen, zou men de zuigelingen gedurende hun eerste levensjaar niet in een spe ciale kliniek kunnen onderbrengen? Daar immers weet men pre cies van calorieën, de juiste temperaturen, het steriliseren van zuigflessen enzovoort. Daarna zou men, (opperen wij nog steeds), 'de kleuters in gezinnen kunnen plaatsen. Neen ,niet het eigen gezin, want een kind moet zo vroeg mogelijk begrijpen, dat zijn wereld niet beperkt wordt door de muren van het ouderlijk huis. Dit met het oog op de toekomstige Europese éénwording. Na het tweede levensjaar komt de verplichte kleuterschool (zie boven gevolgd door het reeds bestaande, verplichte Lager Onderwijs Daarmee zijn we beland bij het eveneens verplicht te stellen VGLO, of ULO en daaraan kunnen we gevoeglijk een leertijd van bijv. drie jaren toevoegen, om de jeugd voor te bereiden op zijn taak in de maatschappij. Dit wil zeggen: politieke en psycho logische scholing en wat erbij komt. Inmiddels is het kind dan 19 jaar geworden en kan het worden overgegeven aan de leger- autoriteiten. Dit is de laatste fase, waarin de Nederlander van de toekomst moet bewijzen, dat hij het geleerde heeft begrepen. Dan kan hij ten strijde trekken tegen sommige totalitaire staten, die erop uit zijn de persoonlijke vrijheden van ons, Nederlanders, te vermorzelen. T ruman ALS U één dezer da gen eens tijd hebt, moet U toch eens duimen voor Harry S- Truman, de vroegere Amerikaanse president. Deze man hebben ze met 't klus je opge scheept. om drie millioen documenten, die betrek king hebben op zijn regeringsperiode, uit te zoeken. Hij wordt wel geholpen door erkende archivarissen, maar volgens een ruwe schatting zal hij toch wel een achttien maan den bezig zijn. En nu mag u drie maal raden wat er gebeuren gaat met die drie millioen documen ten... Nou...? Die worden bij de regering gedeponeerd. Daar ko men ze trouwens vandaan ook. Sport (I) f—E herinnert u Alfred Lechten- böhmer, die bij het spitten in zijn tuintje een bom vond, nog wel? Welnu, in Gelsenkirchen (ook in Duitsland) vond men onder een voetbalveld een bom van 250 kilo gram. Jarenlang liepen 's Zondags duizenden mensen over de plaats, waar de bom lag. En bij een buiten gewoon goed schot, sprongen ze die bom boven op zijn (slag)hoed. Ons dunkt, dat ze bij dergelijke gevallen een klacht naar de betrokken muni tie-fabriek moeten sturen. Het is toch geen reclame, nietwaar? Sport (ii) f)P EEN verjaarspartijtje in Dundee (Schotland) hield men een vriendschappelijke boks match. onder de gasten. Het sloeg nogal in, want toen het tijd om te eten was, waren er reeds vier gasten weggedragen. De gastheer had nogal moeite om een redelijke tafelspeech te houden vanwege zijn gezwollen lip. Graf JULES Delattre, de directeur van een autobusmaatschappij in Va lenciennes. heeft voor zichzelf en voor zijn familie op het kerkhof te Sebourg, een graf in de vorm van. een autobus laten bouwen. De origi nele autobusman kwam op dit idee, omdat men hem gezegd had, dat zijn personeel van plan was, om na zijn dood het graf van de baas te mas keren met een benzinepomp of een autocrick in marmer. Dat vond Ju les nóg erger. Gul JN een straat in Wenen heeft een man, wiens verstande lijke vermogens op het ogen blik door psychiaters worden onderzocht, bankbiljetten van honderd Schilling (dat is on geveer zes rijksdaalders) uit het raam van zijn woning ge worpen. De politie heeft de bankbiljetten, tot een waarde van 2500 Schilling, kunnen achterhalen. „Geld moet rol len", zei de gulle Wener tot de dokter. Maar omdat Schilling biljetten fladderen, neemt men aan, dat hij niet goed weet wat hij zegt. ^4- ZATERDAG 3 OCTOBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram. 7.15 Marialiederen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.20 Waterstan den; 9.25 Pontificale hoogmis; 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Ange lus. 12.03 Promenade-orkest (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en katholiek nws; 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Tophits. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de juegd. 17.50 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie 19.00 Nws. 19.10 Zang. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Gram. 21.00 Negen heit de klok, gevar. programma. 21.30 Actualiteiten 22.00 Wedstrijd in ster ke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgel spel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de contenubedrijven. 11.35 Hobo, klarinet en fagot. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dans muziek. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Film programma. 14.45 Vierhandig pianospel. 15.05 Amateurprogramma. 15.35 Boekbe spreking. 15.50 Gram. 16.40 Sportpraatje. 17.00 Topsongs September 1953. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws en commen taar. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, cause rie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De sterken voor de. zwakken. 20.15 Symphonieorkest en solist; 21.05 Socialistisch commentaar; 21.20 Cabaret. 22.25 Gram. 22.40 Zang en orgel. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Orkestconcert. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Strijkkwartet. 15.00 Koorzang. 15.25 Gram. 16.00 Operette muziek. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 En gelse les. 17.00 Accordeonrecital. 17.25 Gram. 17.30 Koorzang. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Caba ret. 21.00 Gram. 21.40 Idem. 22.00 Nws 2215 Verzoekprogramma. 22.55 Nws. 23.00 24.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogramma. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Verzoekprogramma. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Jazzmuziek. 18.45 Accordeonmuziek. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 en 20.30 Gram. 21.00 Hoorspel. 21.30 Muzikale kruiswoord raadsels. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuziek. 23.55 Nws. (Advertentie Zuiver en ontsmet 'uw huid met de hel- der vloeibare D.D.D. 'De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 40) „Zo, dan denk ik, dat het nu dui delijk is!" En zich tot de Jury wen dend: „De Hertog bedoelde duide lijk te maken, dat hij alleen getui genverklaring kon afleggen ten aan zien van zaken van zijn eigen competentie en niets te zeggen had over dingen, die hij zelf niet gezien of gehoord had. Een heel juist voor behoud!" Sir Rory Hawlboy viel op een ander front aan. „U hebt de Jury verteld" (en hij zwaaide met een stuk papier, alsof hij ze stond te bewieroken), „dat u het werk van Bourrot bijzonder goed kent?" „Ja." „Is uw ervaring ervan zo innig en tevens zo uitgebreid, dat u er met gezag over spreken kunt?" ..Ik kan met mijn ogen dicht wel zeS|®n, of het een Bourrot is." „Met uw ogen dicht?" (En hij wendde zich tot de Jury.) „Ja, als ik slaap, kan ik het nog wel zeggen „Als u slaapt?" (hij kijkt nog eens naar de Jury.) „Nu werkelijk". Hoogheid, als u oordeel over schilderijen vormt met uw ogen dicht en als u slaapt, denk ik, dat de Jury de waarde van dat oordeel zal kunnen beoordelen." Sir Anselm hoefde het kruisver hoor niet opnieuw tc openen. De Hertog van Emonsillado verliet zijn plaats opgewekt en als een man, die nog wc) urenlang had kunnen doorgaan. Een rij getuigen van minder be lang volgde nu, mannen, die om ver schillende redenen recht hadden een oordeel uit te spreken over moderne schilders in het algemeen en de zeld zame werken van Bourrot in het bijzonder. Een daarvan, een Frans man was nogal moeilijk te volgen, omdat hi: Engels sprak met een vo cabulaire uit de tijd van Elisabeth en met een vreemd accent. Ook be greep hij onze procedure niet en wat hier nodig is voor een getuigenver klaring en hij gaf zoveel voorbehoud en zooveel qualificaties om de zui vere waarheid te benaderen, dat hij ais getuige meer schaadde dan baat te. Sir Anselm werd zenuwachtig, maar hij was opgelucht, toen de tijd kwam voor de laatste getuige, de be langrijkste naam op de lijst en er was beweging in t.e zaal en de nek ken werden uitgerekt, toen de naam weerklonk van Dr. Mowlem, HOOFDSTUK XVIII. Edward Howlem liep tegen de zes tig. Hij was toegenomen in lichaams omvang en gewicht, in stem en in geleerdheid, sinds hij op achttien jarige leeftijd een onbekend middel bare school in de West Riding ver laten had voor een beurs in Fareham College in de aanzienlijkste van onze beide oude universiteiten. Als student had men niet van hem gehoord en hij had dus gelegenheid gehad om te studeren, promoveerde met hoogste lot, kreeg een studie toelage voor onderzoek en studeerde een jaar lang heel hard in Italië en Frankrijk, waar hij zich voorn 'melijk wijdde aan oude kunst Hij keerde terug met een grote reputatie en een zo grote massa gegevens dat hij een plaats in de eerste rijen kreeg van het vak, dat hij gekozen had. Hij werd dadelijk voor een rijksbetrek king aangeworven en na eerst enkele kleinere functies bekleed te hebben, was hij lang voor zijn veertigste jaar, Conservator van de Afdeling Olie verfschilderijen, Engels meubilair en Kant in het Keizerlijk Museum :- worden. Toen voor Engels meubilair een afzonderlijke afdeling gesticht was (er moest toch wat gedaan wor den voor Boko, die zoon van Jenny, die maar half snik was) kon Dr. Mowlem zich geheel wijden aan zijn speciaal onderwerp. En nu had hij uit het uitgebreide terrein, dat hij door nauwgezette studie beheerste, het special beperkte gebied van mo derne Franse symbolische kunst ge kozen. Op dat punt kon niemand hem te na komen. Hij was corresponderend lid van de voornaamste buitenlandse maatschappijen en werd ten minste als gelijke beschouwd zelfs door de jaloerse en afgesloten academische wereld van Parijs. Hij was bezig, een leven van Bourrot te schrijven en hau daarbij de vrije beschikking over alle bestaande documenten. Hij had al een kleinere studie gepubli ceerd, onmiddellijk na de dood van de Meester en deze studie was het meest gezagvolle, dat er over Bour rot verschenen was en werd als zodanig erkend in Engeland, Ameri ka, Noord-Duitsland, Australië en al de meer vooruitstrevende streken van de wereld en zelfs had die studie een zekere positie in Parijs, hoe wei nig de hoofdstad ook iets, da. gron dig en diep is, kan waarderen. Hij was nu het zware geschut van Sir Anselm, keurig voor het geval opgesteld, geladen en klaar om dood en verderf te zaaien in de rijen aan de overkant. Hij kwam aan, beladen met een stapel zware boeken, bro chures en losse papieren, met inbe grip van zijn eigen brochure over den Meester en boven op de stapel lag André's dikke Catalogue Raisonné die alleen al voldoende is om elke tegengestelde opinie tegen de aardq te kwakken Toen hij knorrend zich op de plaats voor de getuigen hees, nadat hij hier en daar een boek had laten vallen, dat hij dan weer om standig opraapte, maakte hij de in druk van een oeros, van een monster u' de wildernissen van de Qekraine en in tegenstelling tot de rustige eer ste vraag, die Sir Anselm stelde, kwam er een machtig bevestigend ge brul, dat -p de gemoederen der Jury de indruk maakte van een Zuidwes terstorm. Hawlboy hoorde het en blies van strijdlust, blij een vijand te ontmoe ten, die zijn machtige longen waardig was. Meer nog, de eminente Konink lijke raadsman grijnsde wreed, als hij eraan dacht, wat hij tegen dit zware stuk van de tegenpartij in reserve had. Het getuigenis golfde nu uit als een brede stroom, waardoor Sir An selm zijn bootje loodste met grote be hendigheid, al was het toch nog ieder ogenblk in gevaar te kapseizen. Het was een tornado van stellige verkla ringen, botsend, grijpend, verwoes tend, gesteund door aanhaling van het ene document na het andere, van het ene voorbeeld na het andere,, zodat alle twijfel verdoofd en ver nietigd werd. Het zou een te zwak woord zijn, om te zeggen, dat het ge tuigenis overtuigde. Het verpletterde en nadat het alles verpletterd had, hervormde het de vormeloze massa tot een beeld van onwrikbaar geloof. Maar Sir Rory. was er niet door ge troffen. Hij had alles klaar en stond gereed om te vuren Hij stond op, ik wil niet zeggen, in ai zijn majesteit, want hij was niet, groot maar in al zijn massale sterkte en 2 stieren stonden tegenover el kaar. De Jury, die al half doof was van het machtige stemgeluid van de hoofdleider der verdediging van de Emonsillado Bourrot, schrok van het nog veel heviger geluid, dat Sir Ro- ry's stembanden zo plotseling ontwik kelden. Hij wilde geen dwaasheid: hij wil de niet overduveld worden, hij wilde dat de getuige zijn vragen zou be antwoorden, hij zou dat machtige beest wel eens bedwingen. Het was een prachtig vertoon van twee vech tende stieren, die met de horens in elkaar verward zaten en een poosje stond het spel gelijk. Het kruisverhoor had al schade gedaan, de geleerdheid was erin ge lopen en had zich vergist met een datum, had een vreemde naam ver keerd uitgesproken en had zichzelf al eens laten gaan. zodat hij een standje van de Rechter kreeg, toen de volmaakte advocaat zijn borst tot volle capaciteit vulde en uithaalde tot de onverwachte en dodelijke slag. „Nu, meneer, luister eens naar mij. U hebt ons nu misschien wel vijftig keer verteld, dat dit doek met abso lute zekerheid het origineel is, dat door Sir Henry Bensington is ten toongesteld, dat doek waarvan de authenticiteit vaststaat". „Dat heb ik en dat zeg ik nog eens". „Een ogenblik!" Sir Rorys hand was opgeheven als wou hij een beest, dat een sprong wilde doen met een teugel bedwingen, zijn stem veran derde plotseling. De Jury bemerkte, dat die een nieuwe en ingehouden intensiteit kreeg. „Beantwoord mij nu deze vraag: „Hebt u ooit het origineel gezien?" „De Bourrot van den Hertog van Emonsillado". „Houd de 'rechtbank niet voor de gek, meneer", brulde zijn tegenstan der. „Het origineel, ik zeg het origi neel! Hebt u ooit het origineel ge zien, hetzij toen het tentoongesteld was in Bond Street, hetzij in Sir Henry Bensingtons zalen, hetzij in zijn eerste tehuis in North Menton of ergens anders?" Er was een spannende stilte. Je kon 'n speld horen vallen en de luis teraars hoorden inderdaad 'n gilletje van Juffrouw Wiseman. „Nu. meneer, laat de rechtbank niet wachten!" Het antwoord kwam onderdrukt, maar toch nog met machtig geluid. „Wat zou dat?" „Beantwoord de vraag", zei Mr. Dove op scherpe toon. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3