WYBERT Vanfl jpafiblaD P c .Stem noxv ERRES RADIO ruimtelijke weergave :iies RADIO Een Meesterwerk is zoek Tussen Benelux en Wesi-Duiisland Schadevergoeding Bom in ziekenhuis Gunstige ontwikkeling op het Damrak I Wal een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD Voorkom heesheid! Benoeming Studenten Na vrijspraak Twee doden ZATERDAG PROCES TEGEN MOSSADEK Dubieus herstel in Wallstreet FM MIERLO ExZOOtfu. AspirinQ.^/ DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Het is maar een hondenbaan („The Missing Masterpiece") MUM KIGERS Tel. 21875 pkunde en jeroep, dan én der za an Nassau" om 16 uur >ordigers". er N.H.R.V. 1 het onder- t 901oo MORGEN". J rneuzen (2ds 'vraagd: t aanbeveling. istoor Jos van 918-00 ding enige V. Filiaal eda. 898-00 r DER STEEN TN DE LAATSTE maanden is onze gulden sterk geworden; andere landen willem hem gaarne als be taling ontvangen. Onze deviezen voorraad blijft stijgen. Weliswaar in de laatste twee maanden lang zaam en met niet sprekende cijfers. Eensdeels is dit een gevolg van twee bepalingen: le. Mensen die voor reizen buitenlandse deviezen nodig hebben en ze niet opgebrui ken, kunnen de rest houden, om later te gebruiken. Daarenboven krijgt men naar de meeste landen heel wat meer buitenlands geld mee dan zes maanden geleden. 2e. Zij die exporteren behoeven voor de export verkregen vreemde be talingsmiddelen niet onmiddellijk in te leveren. Dit zal in de maanden Augustus en September waarschijnlijk al in ruime mate geschied zijn en dit is ook een der verklaringen, waarom de zichtbare-deviezen stand niet meer zo snel stijgt. Er zijn nog andere verklaringen; onder meer dat er méér geïmporteerd wordt dan zes maanden geleden. Maar in allen gevalle; de devie zen-voorraad blijft stijgen. En de kwaliteit neemt toe. Want de om- wisselbare deviezen nemen meer toe dan de niet omwisselbare be talingseenheden, die zelfs afnemen. En de Nederlandse Bank drukt de sterkte van onze betalingspositie uit in het doen toenemen van de goudvooraad. Terwijl in de laatste maanden bij de Europese Betalingsunie telkens debet komt te staan, blijft Neder land een creditpositie innemen. En dat nog wel, terwijl Nederland zijn export naar België aan banden leg de, terwille van de vele klachten bij de Belgische handel, dat Neder land veel te veel invoerde. In het begin van dit jaar heeft de Nederlandse Regering aan de Bel gische het voorstel gedaan een vrije wisseling tussen gulden en frank in te voeren, als een voorname zet om tot een goede Benelux te komen. België heeft dat van de hand ge wezen. Tertij d hebben wij dat een te moedige zet van onze Regering genoemd, omdat het verloop in 1952 duidelijk liet zien, dat België dit zeker niet aandurfde. Gedurende de eerste acht maanden van 1953 leden ingevolge de economische en financiële moeilijkheden van België alle pogingen, om de Benelux op een vlug schot te krijgen schip breuk en voor onze Nederlandse economie wordt de houding van België al meer een struikelblok. Alhoewel de internationale geest van de Nederlandse bedrijvigheid wat gaarne een sterke Benelux wil, komen hier en daar in ons land al stemmen op, om te betogen dat we met al ons pogen maar moe ten ophouden. In België is geen moed en durf om tot een vrije in wisselbaarheid te komen. Het komt ons voor dat in allen gevalle Nederland voor een beslis sing zal moeten komen, of wij, in Nederland, dan niet alléén tot die vrije inwisselbaarheid moeten ko men. Dan maar zonder België, niet in Benelux-verband. ■^/at Engeland betreft: daar wil men ook wel tot het vrije ver keer van het Engelse pond komen. Maar eigenlijk druft men het toch niet goed aan. Want voor onvoor ziene omstandigheden, dat het in het begin mis zou gaan, is dollar hulp van Amerika nodig en óf de Engelse Regering vraagt te veel te sterke steun, óf Amerika heeft geen vertrouwen in de Engelse metho de. Maar nu komt daar West-Duits- Advertentie) Ziv die veel moeten spreken, le raren, zangers, enz. waarderen de be proefde werking van Wybert en de aan gename frisse smaak. land. Dat voelt zich economisch en financieel reeds zo sterk, dat men daar het vrije verkeer van de Duitse Mark in allen gevalle wil doorzetten. Men is nu aan het pra ten met Engeland om ook tussen Pond en Mark een vrije inwissel baarheid tot stand te brengen. Lukt de overeenstemming niet, dan doen wij het alleen, zegt men. Het mooi ste is dat men in Duitsland er niet aan denkt ditzelfde eens te bepra ten met de Benelux. Heeft men in Duitsland goed in de gaten de eco nomische en financiële zwakheden van de Benelux-pogingen en vindt men het daarom niet nodig overleg te plegen over de mogelijkheden van inwisselbaarheid van Gulden en Frank? Wij, in Nederland zouden daar toe wel kans zien, wij voelen ons minstens zo sterk als Duitsland vooral ook omdat hier goed gewerkt wordt (hoewel niet zo hard als in Duitsland), maar we zitten nu min of meer aan België. We kunnen deze partner zo maar niet in de steek laten en de gevolgen van het uiteindelijk niet-tot-stand komen van de Benelux zijn ook moeilijk te overzien. 70 zou het wel eens kunnen, dat onze economie tussen twee uitersten wordt geklemd en er de nadelen van gaat ondervinden: de weinige beweeglijkheid der Bel gische economie en de vrijmoedige krachtsontplooiing van West-Duits- land. Wij stellen ons voor, dat op hoog niveau over deze komende moei lijkheden zwaar gedacht en gecon fereerd zal worden. B.o.Z. IR- J- TN Breda is een katholiek benoemd tot rector van het stedelijk gym nasium. Is dat zo iets bizonders? Het schijnt wel zo te zijn, want de niet-katholieke raadsleden trokken hevig te velde tegen dit voornemen. En een katholieke P.v.d.A.-er uitte als zijn mening, dat door de benoe ming van deze katholiek de ver delende rechtvaardigheid in het ge drang zou komen. We begrijpen dit verzet niet. Een openbaar gym nasium moet natuurlijk onpartijdig geleid worden. De rector heeft zich te onthouden van het kleuren van het onderwijs door zijn levensbe schouwing. Maar nu is het merk waardige, dat men vaak van oor deel is: Een humanist, een socia list, een liberaal, een ongelovige, een theosoof of wat dan ook zal die onpartijdigheid kunnen be trachten, maar een katholiek of 'n orthodoxe-gelovige niet. Een der gelijke opvatting speelt mee in het verzet tegen de benoeming van 'n katholiek op zo'n „neutrale" post. Het is een misvatting, waaraan de katholieken in de Bredase Raad terecht geen voet hebben willen ge ven. Behalve dan het katholieke element in de P.v.d.A.-fractie. JN EEN ARTIKELTJE heeft de Volkskrant de studenten, die in Nijmegen de boel op stelten kwa men zetten, in bescherming geno men. Met een beroep op de mores. Een correspondent uit Nijmegen krijgt nu echter gelegenheid de zaak eens anders te belichten. Hij doet uit de doeken, dat de veld tocht der niet-Nijmeegse studen ten eigenlijk gericht was tegen de vernieuwende hervormingen, welke men in het studentenleven van de Keizer-Karelstad wil doorvoeren Men wil daar af van tradities, wel ke men voor een deel als barbaars beschouwt. Het Nijmeegse Studen tencorps heeft nu ook unaniem de houding van de Senaat in het woe lige uur goedgekeurd. En men overweegt zelfs de Unie van Ka tholieke Studentenverenigingen te verlaten, als de andere studenten verenigingen zich willen blijven bemoeien met de hervormingen in Nijmegen. Dat is andere taal dan het in de bres springen voor stroop tochten en meubelvernieling. T~^E HEER S. K. J., kruidenier te Bolsward, is destijds door de ar rondissementsrechtbank te Leeuwar» den veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting in de hem toebeho rende zeepfabriek. In appèl sprak het Gerechtshof hem vrij, waarna de heer J., bij het Hof een vordering indiende ad f 96.000.wegens z i. onrechtmatige in hechtenisneming. Het Gerechtshof heeft hem een be drag van f 1.000 toegewezen. {TEN ex-patiënt, die weigerde zijn verplegingskosten te voldoen, heeft een bomaanslag gepleegd in het Weense algemene ziekenhuis. Daar door zijn twee personen om het leven gekomen, terwijl verscheidene wer den gewond. De aanslagpleger be vond zioh onder de doden. HE MILITAIRE procureur-generaal in Perzië generaal Azmoedeh, heeft Woensdagmorgen bekend ge maakt, dat Zaterdag a.s. het proces tegen dr. Mossadek zal worden ge opend. De oud-stafchef generaal Riahi, zal tegelijk met de oud-pre mier worden berecht. Wekelijks beursoverzicht van 24 t.m. 29 September 1953 P)E ONTWIKKELING, die de Am- sterdamse effectenmarkt geduren de de afgelopen week heeft ver toond, kan zonder meer gunstig wor den genoemd. Dit vond o.m. zijn re den in het technisch herstel, dat op de New-Yorkse beurs is opgetreden waarvan het Damrak, waarvan de ondergrond reeds wekenlang bevredi gend te noemen was, direct kon pro fiteren. Speciaal de internationale waarden kwamen op een hoger niveau. In eerste instantie waren het aandelen A.K.U, die tegen oplopende koersen werden verhandeld. Dit werd ten dele toegeschreven 'aan de gunstige winstcijfers, die door de dochteron- Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS 22/9 '33 OBLIGATIES: 3% Nederl. 1962-1964 99 7/8 3-3 1/2% Nederland 1947 98 3/16 3% Nederland '47 (doll.J.) 96 3/16 3% Nederland 1937 97 1/8 3% Ned. Inv. certif. 99 11/16 100 3% Grootboekoblig. 1946 97 13/16 98 1/16 29/9 '53 100 1/16 98 5/16 95 7/8 96 15/16 3% Ned.-Indië 1937 A 33/4% Ned. 1953 I AANDELEN: Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mjj. Alg. Kunstzijde Unie v.d. Bergh's en Jurg.fabr. 274 1/2 Mach. fabr. .Breda" 116 V. Gelder Zonen iel 122 Unilever iqi Holl. Kunstz. Ind. 88 Ned. Kabelfabr. 216 Gem.b.v.aand. Philips gl. 169 7/8 3/8 102 7/8 170 3/4 165 1/2 163 1/2 114 157 1/2 167 3/4 Kon. Ned. Hoogov. Wilton Feyenoord Int. Gew. Betonb. Intematio Billiton Mij. II Kon. Ptroleum Rubb. Cult. M. A'dam Band. Rubb. Mij. V°11\TAJno J*9" Kon.Ned.Stbm. nat. bez. 127 174 173 1/4 142 1/2 147 218 3/4 313 3/4 91' 1/2 100 1/2 130 3/4 1/4 128 124 112 1/4 21 1/8 103 79 93 146 90 AMERIKAANSE FONDSEN: Anac. Copp. Min. Corn, Bethl. Steel Corp. General Motors Intern. Nickel Rep. Steel Corp. Un. St. Steel Corp. Cities Serv. Comp. Shell Un. Oil Comp. Tide Wat. Ass. Oil C. South. Pac. Comp. Un. Pac. Railr. Comp. Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Kon. Jav.Ch.Pkv. lijn. Ver. Vorstl. Cult.mij. Hand.v. .Amsterdam" Ned. Ind. Suiker Un Deli Mij. Deli Ba tv. Mij. Senembah 98 1/2 103 .70 1/4 166 3/4 164 113 155 172 1/2 273 3/4 117 164 198 1/4 87 1/2 223 3/4 173 175 176 144 3/4 147 1/2 218 3/4 315 3/4 94 3/4 103 132 1/4 127 1/4 127 3/4 126 UI 1/2 99 106 1/2 80 817/8 116 80 1/8 30 S/4 44 1/2 53 13/16 55 30 7/8 46 3/4 38 1/8 42 16 33 5/8 72 1/2 68 1/2 19 1/16 371/4 100 3/8 38 5/8 43 3/4 35 1/8 71 3/4 71 20 3/8 38 7/8 102 3/4 derneming van de A.K.U., de Ame rican Enka, werden behaald. Zoals men weet heeft de A.K.U. een meer derheidsbelang hij deze Amerikaanse onderneming. In de tweede helft van de beriohts- periode traden aandelen Unilever op de voorgrond, o.m. dank zij de be langstelling, die het buitenland voor dit fonds toont, Op 29 dezer pas seerde dit fonds na-beurs de brug van 200%. De stijging zette zioh Woens dag j.l. verder voort. De gang van zaken' bij deze maatschappij schijnt gunstig te zijn, zodat minstens op een onveranderd dividend van 12% over dit boekjaar mag worden verrekend. Koersstijgingen zoals A.K.U. en Unilever lieten zien, kwamen in de industriële sector practisch niet voor. Hier was de stemming zonder meer goed tot prijshoudend. Als uitzonde ring geldt Batava Margarine, die na geruime tijd veronachtzaamd te zijn geweest, plotseling in de belangstel ling stond. De koers kon zich voor dit fonds verbeteren van 69% tot 82%. De aandelen Nederl. Kaiser Frazer Fabrieken lagen vast in de markt en konden met 12 punten tot 100% ver beteren. De publicatie, dat deze fa briek in de nabije toekomst de fabri catie zal uitbreiden met het assem bleren van personenwagens en jeeps van het merk Willy's Overland, wel ke Amerikaanse autofabriek enige tijd geleden door het Kaiser-Frazer-con- cern in de U.S.A overgenomen is, was kennelijk de reden voor deze ver beterde marktpositie Daarentegen moesten de aandelen Simons Emballagefabrieken en Hout handel een veer laten vanwege het zeer teleurstellende jaarverslag, dat zojuist is verschenen en het aanzien lijke verlies dat over het boekjaar 1952 werd geleden. Dit fonds liep 6 punten terug en bereikte een laag- tepunt van 64%. DIVIDENDDECLARATIES. rxividenddeclaraties, die de aandacht verdienen zijn die van de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigfabriek Fokker, die de dividendbetaling hervatte met een dividenddeolaratie van 6%. Over 1951 werd geen dividend uitgekeerd, terwijl over de periode 1947 t./m 1950 10% dividend werd uitgekeerd, waarvan 5% in aandelen betaalbaar werd gesteld. De Simplex Machine- en Rijwielen- fabriek declameert een dividend van 7% tegen 6 1/2% over 't vorige boek jaar. De Curagaosche Handel Mij keert een onveranderd dividend uit van 12 1/2%, waarvan evenals in het vo rige jaar 10% in aandelen. De Algemene Exploitatie Mij boek te over 1952 een netto-winst, na af schrijving en reservering, vai( f 550.000.tegen vorig jaar f 534. De winst wordt in aftrek gebracht van het bestaande verliessaldo, dat dan nog ruim f 1.200.000.— bedraagt. Het ligt in het voornemen in '54 een tweede tereugbetaling op de aandelen te doen van 20%. BELEGGINGSMARKT. ]~>e beleggingsmarkt was wederom vast gestemd. De obligaties 3% Nederland 1962/64 en de Investerings certificaten bereikten de pari-koers. De obligaties der Nederlandsch-Indi- sche lening 1937, die enige tijd gele den de parikoers bereikten bewegen zich nog rondom dit niveau. De Amerikaanse effectenbeurs heeft enige koersstijgingen vertoond met dalende omzetten. Toch wordt het herstel door Wallstreet in de eerste plaats van technische aard geacht en blijft de vrees voor een terugslag een hardhekkig karakter dragen, waarbij de aanwijzingen voor een depressie talrijk zijn. (Advertentie) Hebt U ook wel eens zo'n hoofdpijn? Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). UR zijn altijd dingen in ons leven gebleven, die wij nooit ofte nim mer zullen begrijpen. Dit is een tijd van sociale rechtvaardigheid, van triomf voor de dode letter der wet, van ontwikkeling van ten- achtergebleven gebieden, van Marshalldollars en van amnestie voor oorlogsmisdadigers, van begripsverruiming en humanisme. Deze ge neratie, voorafgegaan door lichten als Evert Vermeer en Van der Goes van Naters, schijnt te willen herstellenwat in de loop der eeuwen stelselmatig werd vernieldEn tóch doen zich afgrijselijke misstan den voor! Gevallen, waarin de rechten van de Mens gelijk huisvuil zijn, zonder dat er ooit in welke Kamercommissie dan ook, met een woord over gerept zal wordenHet gaat om een vergeten categorie van millioenen mensen tussen de twintig en de tachtig, wier normale werkdag achttien uren beslaat. Om zes uur loopt hun wekker af. Een grauw van hun patroon is hun morgengroetZe hebben geen tijd om te eten. Op pantoffels vaak, ziet men ze naar hun werk plaatsen ijlen, met verwarde haren en wilde ogen. Daar beginnen ze aan een berg werk, die niet te overzien is. AZs ze ondergeschikten hebben (hetgeen vaak voorkomt)dan worden ze door deze lieden lastig gevallen en getreiterdNemen zij het recht in eigen hand en berispen zij hun kwelgeesten eens heel erg, dan verschijnt hun pa troon weer, om hen daarover hard te vallen. Ja, ware monsters zijn die patroons vaak! Ze eisen 100 pet trouw van hun dienstbaren en ze accepteren onder bijna geen enkele omstandigheid een ontslag aanvrage. Nog erger: ze zijn kwaad als hun getergde onderdanigen de koppen laten hangen. Dan roepen ze: „Kijk toch niet zo chagrij nig, mens! Je doet net of je het zwaar hebt!" Een schromelijk vergeten, rechteloze categorieWe doelen hier op de beoefenaars van het HuismoedervakWat zeggen wij? Huis- MOEDERS? Ha, maatschappelijke commandotroepen zijn het, welis waar zonder groene baretten (die kunnen ze meestal niet eens kopen) maar toch ware helden. Ze horen hun echtgenoten kankeren over die veel te lange werkweek (48 uur) en over hun honden van chefs- En zij...-? Meestal verwijderen ze zich, wanneer hun echtvrienden zo klagen. Want in de keuken staat nog een afwas van twee maal tijden, en een luierwas en de bonen moeten nog in de week gezet en het lijkt wel of Jantje huilt, en als Marietje in godsnaam maar niet uit bed valt, en ik moet nog denken om Piet zijn schoenen..-- Staking (I) JA, de mannen doen dat anders. Op het instituut voor atoomonder zoek te Springfield (Engeland) gin gen 500 arbeiders in staking. Niet omdat ze te weinig salaris ontvin gen, maar doodeenvoudig omdat het hen verboden was, tijdens de werk- pauze thee te zetten. Jochem, die we van het geval op de hoogte hebben gebracht, verklaarde: maar dan konden ze toch wel koffie drin ken? Staking (11) LIET personeel van een bank in Calcutta voelde ook wel voor 'n staking, maar hier ging het wel de gelijk om hoge idealen (de centen). Er werd lang en breed tussen de ontevredenen overlegd en tenslotte vond men er dit op: Men zou een dichte haag gaan vormen rond de directeur van het bedrijf en dan zou men net zolang janken om meer loon, dat de man de safe open zou smijten en roepen: „Doe maar net of je thuis (in Calcutta) bent, jon gens." Het gehele personeel toog zodoende naar het privé-kantoor van de directeur, waar een vijf dubbele kring om de verschrikte baas werd geformeerd. In spreek koor riep men: „Wij moeten meer geld hebben." En dan hief men een lied aan, om de stemming er in te houden, waarna wederom het angst aanjagende „Meer cente!" weer klonk. Ze hebben het 24 uur vol ge houden. Toen ze thuis kwamen zei den ze tot hun vrouwen: „We heb ben het gekregen, hoor Marie!" Maar het klonk nogal schor. Kunst (I) IN Rome heeft zekere Salva- tore Mercanto aangetoond, dat het ook mogelijk is om met behulp van een doodgewone viool een langspeelrecord te vestigen. Hij nam twee aspe- rientjes in en slikte zeven kop pen koffie, waarna hij 31 uur en 14 minuten speelde. Dat zo'n viool het uithoudt, zou je zeggen! Kunst (II) j~NIT geval speelt ook in Italië. Oud- heidkundige onderzoekers trof fen bij Napels een beeld van een Griekse godin aan. Het dateert waarschijnlijk uit de vijfde eeuw en deskundigen vermoeden, dat het 'n copie is van een bronzen beeld, dat door de Griekse beeldhouwer Cala- mides is gemaakt. De marmeren fi guur, die in een lang kleed gehuld is, stelt waarschijnlijk de godin Sa- sandra voor. De linkerhand is er helaas afgebroken; anders hadden ze kunnen zien of ze getrouwd was. Borreltafel T~)IT wordt verteld in Russisch (niet-collectieve) proefloka len. Malenkov, Molotov, Beria en Vysjinsky zitten knusjes in een vliegtuig. De piloot schrikt van een tegenligger en het hele vlieg tuig valt naar beneden. De vraag luidt nu: wie wordt er gered7 Het antwoord: Rusland. %rV f- - kninrTiaBil fJET vliegtuig, links op de voor- grond ziet eruit alsof het wil vallen. Alleen weten we niet of Malenkov, Molotov, Vysjinski en Beria erin zitten. In dat geval zou het een typisch plaatje zijn. VRIJDAG 2 OCTOBER 1953. HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 Nieuws en weer berichten; 8.10 Gram.; 8.30 Mededelin gen; 8.35 Gram.; 9 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35. Waterstanden 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; li Gram. 11.30 Volksmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13 Nieuws; 13.15 Mandoline ensemble; 13.45 Gram.; 14 Voordracht 14.30 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Gram. 16.00 Wenken voor de tuin; 16.15 Bas- bariton en piano; 16.47 Gram.; 17.30 Mil. rep.; 17.45 Fries programma; 18 Gram.; 18.05 Koorzang; 18.30 Viool en Mozart- vleugel; 19 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regeringsuitzejidng„Verklaring en toelichting"; 19.30 Gram.; 20 Radiokrant; 20.20 Kamerorkest, vocaal ensemble en sol.; 21.30 „Terug naar Athene of voor 't eerst er heen"; 21.45 Mil. orkest; 22.15 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23 Nws; en S.O.S.-berichten; 23.15 Salonorkest 23.50-24 Gram. HILVERSUM II, 298 m, 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huis vrouw; 9 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; io „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Lichte muziek; 11.05 Radiofeuilleton; 11.25 Or gelspel; 12 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Metropole orkest; 14 Kookpraatjc; 14.20 Vocaal kwartet; 14.50 Voordracht; 15.10 Neder landse speelmuziek; 15.30 Musette orkest; 16 Amusem. muziek; 16.30 Muzikale cau serie; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Gram.; 18 Nieuws; 18.15 Vara-Varia; 18.20 Feli citaties; 18.45 „Wij roeren de trom" toespraak; 19 Koorzang; 19.15 Orgelspel; 19.30 „Wat wij Vrijzinnige Protestanten geloven", causerie; 19.50 Berichten; 20 Nieuws; 20.05 Boekbepreking; 20.15 Zang en piano; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Verdraagzaamheid**, causerie; lil Cabaret; 21.30 Verslag van het Congres van de Engelse arbeiderspartij te Mar» gate; 21.40 Gram.; 22.05 Buitenlands over» zicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 „Van daag", causerie; 22.45 Avondwijding; BB Nieuws; 23.15-24 Kamerorkest. BRUSSEL 324 m. 11.45 Orkestcon? eert; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram. I 13 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14 Schoof radio; 15.30 Kamermuziek; 16.15 Gram,! 17 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 1$ Vlaamse koorzang; 18.30 Voor de solda- ten; 19 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.05 Gram.; 20.15 Orkestconcertt 22 Nieuws; 22.15 Int. Radio-Universiteit f 22.45 Gram.; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12 Gram.; 13 Nws; 13.20, 14 en 15 Gram.; 16.05 Lichte mu ziek; 17 Nieuws; 17.15 Gram.; 17.30 Viool en piano; 17.50 Gram.; 19.30 Nieuws; 20 Gevarieerd programma 21.30 Lichte mu ziek; 22 Nieuws; 22.15 Kamermuziekj 22.55 Nieuws. (Advertentie.) HILA1RE BELLOC 39) „Zo, zo!.... Zonder bijzondere ken merken" en Sir Rory keek naar de Jury. „Mag ik u vragen, of het uw ervaring is, dat nog jonge men sen, niet al te groot om het even hoe ze gekleed zijn, gewoonlijk ko men aantogen met schilderijen, die duizenden ponden waard zijn en u d: voor vijf pond aanbieden?" Weer keek hij naar de Jury. „Als U bedoelt, dat 'bjets d'art dik wijls worden aangeboden voor een fractie van hun waarde, ja", ant woordde de heer Gabriël vriendelijk. „Mag ik enige voorbeelden geven, Edelachtbare?" En de heer Gabriël gaf het ene voorbeeld na het andere uit zijn eigen lange loopbaan, maar Sir Rory, die gehoopt had, dat deze getuige zoals dat zo vaak gebeurt, zich bloot zou geven door jrdrijving, kreeg geen kans. De lijst van voorbeelden was nauwkeurig en verpletterend „Kunt u ook zeggen, waarom die mensen zo handelen?" „Het is mijn vak niet, dat uit te maken. Ik veronderstel, dat bet soms mensen zijn, die het voorwerp bij toeval gevonden hebben, soms ook mensen, die een heler bedriegen „Maar Meneer Gabriël, was het dan niet uw plicht geweest, de man aan de praat te houden en de politie te waarschuwen?" „Ik heb de politie gewaarschuwd. Ik wilde hem aan de praat houden, maar hij nam de gelegenheid om té ontsnappen, toen ik even mijn rug gekeerd had. Het was echter mijn eerste plicht, het eigendom van Sir Henry in veiligheid te brengen en het doet mij werkelijk genoegen, dat ik dit gedaan heb." „Het doetuwerkelijk ge noegenHm! hm! En nu, Meneer Gabriël, vertel u ons nu ook eens precies, hoe en waarom u er zo ze ker van bent, dat het schilderij, in het bezit van den Hertog, hetzelfde is als dat, wat u gezien en bestu deerd hebt, toen het tentoongesteld werd." In antwoord daarop gaf de Heer Gabriël een massa technische bijzon derheden zo exact, zo veel, zo nieuw en zo oncontroleerbaar, dat de Jury er klaarblijkelijk van onder de indruk kwam. „1 Is dus uw indruk, dat dit exem plaar het origineel is?" „Niet mijn indruk, mijnheer, maar mijn onwankelbare mening „Zo, dus uw mening, Méneer Ga briël? En niet uw overtuiging?" „Ja, mijn overtuiging. Er kan geen twijfel aan zijn." „Nu, Meneer Gabriël en hij keek nog eens naar de Jury „we heb ben dus meer dan een uitdrukking gehad.... eerst is het uw indruk dan wordt die indruk uw mening. Dan wordt het uw overtuiging, die wordt onwankelbaar, enzik heb u niets meer te vragen, Men-or Gabriël." Sir Anselm hoefde ook geen vra gen meer te stellen. Gabriël was ze ker dertig punten in de opinie ge stegen. Nadat enkele onbelangrijke getui gen verschenen waren om verkla ringen af te leggen over het aanko men van het schilderij in het Plata- genet Hotel, werd de Hertog van Emonsillado opgeroepen en de naam leidde tot beweging in de rechtszaal Allen waren nieuwsgierig, dien man nu eens te zien, waarover ze zo vaak in de kranten lazen en die zo enorm rijk moest zijn. De heer Balchin had verwacht, dat hij zou verschijnen ge huld in een wijde mantel en met een grote sombrero op. Mevrouw Large had een kniebroek, schoenen met ges pen en hofsabel verwacht, de boten verhuurder had hem zich voorge steld als een verschrompeld geel mannetje met decoraties op de borst, een lange snor en misschien een kanten kraag om de hals Ze werden allemaal teleurgesteld, maar Zijne Hoogheid maakte toch wel indruk met zijn lange, slanke ge stalte en zijn strakke gelaatstrekken. Als hij dan al niet op een Grande leek, leek hij toch voor het minst op een Spaansen zeerover, wat toch allemaal op hetzelfde neerkomt. En dan, zijn vele millioenen zouden hem ook indruk hebben doen maken, als hij zijn figuur niet mee had ge had. Sir Anselm was een beetje zenuw achtig, toen hij begon zijn getuige vragen te stellen, maar zijn getuige was helemaal niet zenuwachtig onder de vragen van Sir Anselm. Sir An selm was instinctief bang van alles, dat behoorde tot de wereld van Hardham, maar Hardham was hele maal niet bang van advocaten in ci viele processenalleen had hij nog een blijvende hekel, die uit vroegere dagen dateerde, toen hij door hen wat erg hard behandeld was. Sir Anselm was bang, dat de manieren en het accent van Zijn Hoogheid al moest hij hem wel als getuige dagvaarden zijn zaak zouden scha den. Maar Zijne Hoogheid had er geen flauw vermoeden van, dat zijn accent en zijn manieren niet in or de waren, maar hij had een souve- reine minachtig voor het Engelse accent en vooral voor de verfijnde spreekwijze, die in aristocratische kringen gebruikelijk is. Van alle ge moedsstemmingen, die de atmosfeer bij besprekingen beïnvloeden en die gevoeld worden vóór nog een woord gesproken is, zijn de sterkste vrees en haar tegendeel. Op dertig voet afstand kon je merken, dat die lan ge donkere getuige niets moest heb ben van pruiken, juristerij, de sprookjes van onkreukbaarheid van advocaten en al die andere onzin politie-agenten, dat was wat anders. Maar de rechtbank en de balie, daar had hij maling aan. Hij had millioe nen en hij was kerngezond. Sir An selm was ook bang, dat de manieren en het accent van den Hertog een na delige invloed op de jury zouden hebben. Hij was zelf zo gevoelig voor alles wat exceptioneel ruw was, voor alles wat herinnerde aan de hele sfeer met ehampie 's morgens vroeg, tabaksstank, ruwe vuile taal, spel en paarden, aat hij dacht, dat ook anderen daarvoor hun neus zouden ophalen. Hij had niet gerekend met het tegenwicht van twaalf millioen en een romantisch klinkende titel. Een feit is, dat de Hertog een goede beurt maakte. Zijn antwoor den waren soms oer-geestig, maar duidelijk en als getuige maakte hij een gunstige indruk. Hij bevestigde de geschiedenis, die Gabriël verteld had, helemaal en voegde er nog bij zonderheden bij over het vervoer van het doek, van zijn brief aan Ben- sington dien hij telkens „Harry" noemde en van zijn bezoeken van vrienden en deskundigen (waaronder vooral Dr. Mowlem van het Kei zerlijk Museum) aan zijn kamers in het hotel. Of hij bereid was, aan de Jury te verlaren, dat het zijn over tuiging was, dat hij het origineiel bezat? Ja. Dat was hij. Had hij Bour- rot's werk al lang en goed gekend? Ja zeker. Bouirot was zijn lieve lingsschilder. Hij had hem al jaren bestudeerd. Er kon dus, naar zijn mening, geen twijfel aan zijn, dat het doek, dat in het voorjaar in de Martin's Kunstzalen tentoongesteld was, hetzelfde was als dat, wat hij uit zijn kluis in het Plantagenet Ho tel naar zijn bank had laten over brengen? Neen. Dat was zo zeker als dat 2x2 vier is. Daar zou ik mijn kop onder verwedden. Sir Rory opende zijn kruisverhoor met meer stoutmoedigheid dan bij de heer Gabriël, maar toch altijd met de eerbied, die aan een zo groot ver mogen verschuldigd is. Hij schreeuw de luid en agressief, maar hij spaar de zijn donderstem tot een betere ge legenheid, tot de getuige kwam, waar hij wat van wist. „Nu zou ik u op eerste plaats wil len vragen, Hoogheid, of u de Jury wilt vertellen, wat u denkt van Sir Henry Bensington's goede trouw in deze zaak?" „Harry? Harry is een eerlijke ke rel." Hij stond met de handen in de zakken van zijn jas, keek beslist, maar glimlachte er goedaardig bij. „Hoe kunt u dan verklaren, dat hij zo'n minachting heeft voor een schilderij, dat onloochenbaar zijn eigendom is een Meesterwerk, dat hij tegen hoge prijs gekocht heeft en grondiger bestudeerd heeft dan wie ook?" „Maar, man, Harry moet toch zijn rommel verkopen?" „Ik veronderstel, dat u daarmee Sir Henry Bensington van fraude be schuldigt." „Dan ben je abuis"_ „Wat voor interpretatie geeft u dan zelf?" ,,'t Is zijn eigen kooltuin". De rechter Mr. Dove vond het no dig, hen even te onderbreken, om te vragen, wat hij daarmee bedoelde. „Wel, Edelachtbare, zoals ik zei. 'f Is zijn eigen kooltuin, zijn kip penloop] e, aan zijn kant van het houten hekkie." „U bedoelt, dat u niet verantwoor- dellijk bent voor Sir Henry Ben sington's oordeel, dat hij vrij is om te zijner tijd de Rechtbank zelf zijn verklaring te geven en dat u u moet beperken tot de dingen, die u zelf bekend zijn, zonder getuigenis af te leggen over de motieven en conclusies van een ander." „Zo is 't een hele mond vol, Edel achtbare", zei de Grande, hoffelijk toestemmend. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5