§tm 10 H 12 S| bh 17 IS80 lijsi Hl CME II H30 1 H| KB BmhH II3® 39 Égj40 H gjF ^§s 6 ii49 Ér 33 tea54 BB33 "1^ Het debuut van Fokker naast het technische geweld van straalmotoren ..Betuwe'' voordeel voor haar Mère Isabella viert kloosterjubileum gouden Vestiging Oudeiibossclie veiling ONZE PUZZLE Van slagroomgebakjes de show business naar Smokkel van goederen naar strategische Oost-Europa Dagorder van gen, Opsomer Treurig record van verloren piepers DERDE BLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 Luchtvaartverbroedering op Woensdrecht Een vergelijking, kinderlijke fantasieën en een ontmoedigende vliegles Ook nu weer pioniers Interview met directeur Christ van Elzakker Een Franse chcinsonnière brengt Amerika in extase ijna 25 jaar Algemeen Overste Bij F, anciscanessen Dongen Met grote toewijding Paalhoofden in trek AUGURKEN- EN TOMATENTEELT BIEDEN ENIGE PERSPECTIEVEN Alleen voordelen Internationale bende is sinds maanden in actie WEK DE GAL IN UW LEVER OP 11 Oplossing vorige week [Pikken Bruines Dui KIJK", zegt kapitein Hulscher, „hier wordt de lucht naar binnen gezogen en daar komt ze weer naar buiten. Het lijkt zo eenvoudig, dat men zich afvraagt, hoe het komt, dat de straalmotor al niet door de Romeinen is uitgevonden. Een mengsel van lucht en kerosine dat ontstoken wordt en dat de machine voortstuwt, eenvoudig omdat het zich afzet als het gas in een leeglopend luchtballonnetje Maar als men dan vraagt, hoe dat nu eigenlijk gebeurt, krijgt men weer meer respect voor de Romeinen. Want al is het principe eenvou dig. de constructie van een straalmotor is dat niet. En aan zijn perfectie is men nog niet helemaal toe. De Thunderjet, die als een mak beestje naast de hangar staat en natuurlijk een van de interessantste voorwerpen" is op de luchtvaarten- toonstelling te Woensdrecht, geeft aanleiding tot levendige gesprekken In zeker opzicht, zegt onze gids. is dit toestel een pedant van de Spin, die men in het midden van de loods een plaats heeft gegeven, cn die het eer ste toestel was dat Fokker fabriceer de Met de Spin begon de luchtvaart en met de Thunderjet en de Meteor is de strijd om de geluidsgrens be gonnen. De mannen van veertig jaar geleden maakten ontdekkingrsreizen op een wankel stoeltje, temidden van linnen en spandraden. De piloten der straaljagers zullen gaan ontdekken wat er gebeurt als zij definitief het geluid achter zich hebben gelaten. De ene pionier is sneller dan de an dere, maar het werk van beiden kent de vermetelheid van het avontuur. Zo'n straaljager en de gedemon teerde motor in de hangar werken op de fantasie. Men betast een beetje kinderlijk de vleugel en men bedenkt, dat die onbeweeglijke lap aluminium straks met een vaart van ongeveer 1000 kilometer per uur door het luchtruim scheurt. De helft van de romp is uitlaat, zonder meer en de piloot heeft juist plaats genoeg voor een niet-oncomfortabel zitje. „De jongens, die met deze dingen de lucht ingaan, gaan met een fabriek de lucht inKapitein Hulscher zegt dat zonder te lachen. Hij bedoelt, ■dat er van de moderne vlieger zoveel gevoel voor verantwoordelijkheid en concentratievermogen wordt ge vraagd. EEN LESJE had. „Kijk, zo gebruikt U het voeten roer en dit is de gashandle, Daar hebt U het kompas en dit instrument stelt U in staat de goede koers te houden. En dan zijn er nog een stuk of tien instrumenten, wat niet veel i». want als je in de cockpit van een Constellation kruipt, wordt je er knettergek van Omdat we momenteel de preciesc betekenis "an de instrumenten in de S 11 weer vergeten zijn, hebben we weinig hoop, de eerste maanden een Constellation over de Oceaan te brengen. We zeggen dat niet, want het zou onze gids deprimeren. We wandelen langs de stand va de meteriologische dienst. Een be- Aan de hyper-moderne heeft de tentoonstelling langrijk onderdeel van de vliegerij. Want ook de moderne piloot moet ge ducht rekening houden met het weer. Waarneming en communicatie is weer een andere specialiteit. De in strumenten, ene op dit gebied goede diensten bewijzen, staan netjes op een rijtje. Enkele meters verder kan men iets zien van de bewapening der militaire vliegtuigen. En als we een beetje vrwonderd naar een jachtge weer wi.izen, horen we, dat daarmee de vliegers eveneens getraind worden. Ze schieten er mee op kleiduiven fniet uit een vliegtuig! ten gunste van het reactie-vermogen. KUNST EN TECHNIEK nieuwsgierigheid evenmin onbevre digd te laten.! Aan de verkeersge leiding bij dag en nacht is een flink stukje van de hangar gewijd. De tentoonstelling op de vliegbasis Woensdrecht is prachtig volledig en iedereen, die zijn fantasie gericht weet op de duizelingwekkende ont wikkeling van het vliegwezen, zou den we met klem willen aanraden, de gelegenheid niet te laten voorbij gaan. Het is inderdaad uniek wat hier tot en met Zondag geboden wordt. Overste Bierenbroodspot en kapitein Hulscher, die de organisator van deze dagen is, verdienen voor hun moeite alle lof. De laatste is nauw betrokken bij het van Weerden Poelmanfonds, dat eveneens een stand op de tentoonstelling heeft, waar voor we in het bijzonder de aandacht willen vragen. Advertentie.) f""oede foto's uit vroeger jaren ver- tellen van de roemruchte d< gen der pionier. Een consumptietent ver telt, dat men op de tentoonstelling behalve zijn dorst naar luchtvaart kennis ook zijn gewone dorst kan lessen en verder zijn er stands van de geesteleijke verzorging en de „Wel fare". Er blijken talentvolle schilders en tekenaars onder de jongens op Woensdrecht te schuilen. Een bewijs, dat harde techniek en kunst toch niet persé water en vuur hoeven te zijn. Er is een afdeling van de film- en fotodienst, waar ook inderdaad films worden gedraaid. Bescherming Bevolking er de vlieg veld-brandweer kregen eveneens een ruimte toegewezen en wie nu eens weten wil. hoe de toestellen 's nachts worden binnengeloodst, hoeft zijn pEN van de nieuwere sterren aan de zéér schitte rende hemel van het Franse chanson is Pata- chou. De jonge vrouw, die onder deze naam op treedt, is blond en charmant en zij zingt met veel expressieve gebaren. In betrekkelijk korte tijd en zonder veel moeite heeft zij zich opgewerkt tot een chansonnière van wereldformaat. Zo juist is haar nieuwste plaat verschenen, „Le bricoleur", gekop peld met „La prière". PATACHOU Vrolijke klanten luchtvaart ingericht bij gelegenheid van het 40-jarige ju bileum der Kon. Luchtmacht een ruime plaats gelaten. Maar zij geeft toch. ook een uitstekende indruk van de ontwikkeling der vliegerij. Er staan een Fokkertje voor de hangar, dat geheel met linnen be spannen is, een tweedekkertje van het gemoedelijke type. Zo een die onmiddellijk in zijn schulp zou krui pen als hij een straaljager tegen kwam. Daarnaast staat een Austertje en weer wat verder kan men kennis maken met de Spitfire, het snelle jachtttoestel, dat de R.A.F. heeft ge holpen de slag om Engeland tc win nen. Alleen dc vorm van het toestel geeft al een suggestie van snelheid. De Harvard en nog enkele andere militaire vliegtuigen completeren het gezelschap. En van die „andere" toe stellen mogen we de S 11 niet verge ten. Want daarin hebben we onze eerste en voorlopig enige vliegles ge- De hele geschiedenis van haar car rière wordt uitgedrukt in haar toneel naam, Patachou. Van huis uit heet zij Hcnriette Ragon Billon, en Patachou is het Franse woord voor een bepaald soort slagroomgebakjes! Waarom deze vreemde naam? De réden ligt in het feit, dat deze artiste in Montmartre jarenlang een banketwinkeltje bezat, waar natuurlijk ook patachou's ver kocht werden. Later opende zij met haar man een klein gezellig café naast dat winkeltje. En het was daar in haar eigen zaak dat zij voor het eerst in het publiek zong. RAAD VAN MAURICE lier haar hoorde. De meester van het Franse chanson vond het verspilling van een groot talent, dat Patachou zich alleen in haar cafétje liet horen. Op aanraden van Maurice heeft zij toen haar zaken in de steek gelaten om voordrachten van haar chansons te geven. MISTINGUETT II I Iet begon er mee, dat madame Bil- 1 Ion op een avond met een groepje vrolijke klanten meezong daarna zong zij avond aan avond een beetje. Begonnen als een extra-attentie voor haar klanten, werd zingen haar hoofdbezigheid toen Maurice Cheva- FAc Philips gramofoonplaten volgden en haar succes groeide met de dag. Onlangs is zij twee maanden lang op getreden in het Waldorf-Astoria ho tel te New-York. Zij bracht daar het zeer verwende publiek tot enthou siasme met haar simpele Franse lied jes. De laatste weken treedt zij op in Los Angeles met even veel succes. Patachou's vele bewonderaars vertel len aan iedereen, die het maar horen wil, dat zij Frankrijks grootste chan connière is sinds Mistinguett ten to nele verscheen. De feiten wijzen er op dat deze bewering niet overdreven is, t gEGIN October zal men in het Moederhuis der Franciscanessen in Dongen 'n ongewone drukte kunnen bemerken. Er zal 'n speciale opgewekte stem ming heersen, die wijst op 'n groot feest. 4 October zal nl. de Algemeen Overste, Mère Isabella haar gouden Professiefeest herdenken. Zulk 'n kloos ter-jubileum is in 'n convent 'n even grote gebeurtenis als bv. 'n gouden bruiloft in Pindorp. Het zal temeer feest zijn, omdat van die 50 jaar de ju- bilarcsse bijna 25 jaar de verantwoordelijke en zware functie bekleedde van Algemeen Overste. Derhalve reden te over om het feest luisterrijk te vieren. jyière Isabella werd geboren te Steenbergen in 1833. Zij heette met haar wereldse naam Henriëtte Laane. Zij was in haar jeugd een spon taan levendig kind. dat echter bij al haar beweeglijkheid zeer godsdienstig was en 'n grote liefde en hulpvaar digheid voor de armen betoonde. Na de lagere school te hebben doorlopen, ging Henriëtte Laane naar de R. K. Kweekschool voor Onderwijzeressen in Dongen, waar zij na het behalen van het diploma op 4 September 1901 in het klooster trad. Haar professie volgde op 4 October 1903. De 50 jaar van haar kloosterleven bracht Mère Isabella niet steeds door in het Moe derhuis in Dongen. Zij werd achter eenvolgens aangesteld tot onderwij - Oosterhout, Teteringen en tot?at ze in 1910 naar Amster- „gebomd" om zich aan de I!nS der Amsterdamse sehool- tot 1924 Taa" WijdCn' Z'j bleef C,aar r,V» htd- oen werd haar gewich- ni?® van novicemeesteres r°bwd. Hoe goed Soeur Isabella W fJ,t a Tervulde' m°Se blijken uit fwJ at,21J m 1929 tot Algemeen Oierste werd verkozen, welke functie rmm 24 jaar met grote toe- v.ijding vervult. VEEL KWAM TOT STAND Breda, het St. Jozefklooster te Dorst met een nevenschool te Molenschot, 't Franciscusklooster te Steenbergen, 't klooster der H. Familie te Eede, het klooster Christus Koning te Breda, klooster in Sloten en in 1952 de stichting te Ulicoten. In 1937 werd 'n nieuwe missiestatie geopend te Bandjermasin op Borneo. Juist voor de oorlog kwam de bouw van „Maria-oord" gereed, 'n huis voor zieke en oude Zusters. Geduren de de moeilijke oorlogsjaren was het mede aan Mère Isabella en haar Raad te danken, dat het leven voor Zusters en kinderen in Dongen zeer draaglijk was. Het was er wezenlijk goed leven en dat betekent enorm veel zorgen en bemoeiingen. ZELFS ONDERDUIKERS FNnderduikers vonden er zelfs 'n toe vlucht cn gul geboden hulp. Het Klein-Seminarie was meerdere jaren in de Dongense kloostergebouwen ge huisvest. Dc oorlog bracht aan dt kloostereigcndommen, vooral aan de Zeeuwse cn missiehuizen grote schade aan. In 1935 werd door toedoen van Mère Isabella het „Sint Franciscus- blaadje" opgericht voor 'n nauwer contact tussen Moederhuis en succur- saalhuizen. Ook door het invoeren van het Lekenbrevier, dat in de moeder taal gebeden wordt en nieuwe Fran ciscaanse meditatieboeken zijn ver dere mogelijkheden geschapen tot de uitgroei van het inwendig leven der Zusters. "pjdens haar bestuur heeft Mere Isa bella, bijgestaan door haar Raad net werk der congregatie duchtig we ten uit te breiden, terwijl tevens vele Veranderingen en verbeteringen tot stand kwamen, die de tijd ten ene vorderde. Vermeld dient zeker de stichting van verschillende nieuwe succnrsaalhuizen: het gesticht in ^,°°ffPlaat ,he\ ST Antonius- de eisen van "de "tijd" werd"'n~Midcïeï ei ln Oosterhout het kloosterL bare Meisjesschool geopend. In 195. Vrouw van Goede Raad tel werd 't 150-jarig bestaan van de oud- Dat ook de zorg voor het onderwijs en voor de interne leerlingen Mère Isabella zeer ter harte gaat, blijkt wel uit de verbouwing en moderniserin; van het oude Moederhuis met de bij behorende scholen en internaten. Naar ste Congregatie van Nederland me' grote luister herdacht en toen is ook van regeringswege erkend, dat „Het Gesticht van Opvoeding en Onder wijs" in Dongen zich vele verdiensten had verworven voor de opvoeding van de jeugd. Mere Isabella werd toen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, een onderschei ding die welverdiend is. Bij zulk een eerbiedwaardige staat van dienst past alleszins een waardige hulde. Wie de gelegenheid te baat wil nemen de Gouden Bruid persoonlijk van zijn belangstelling blijk 1c geven, waarvoor op 4 October gelegenheid zal zijn, zal Mère Isabella ontmoeten als 'n nog zeer vitale vrouw, die met haar blij en opgewekt gezicht op iedereen de indruk zal maken van 'n gelukkig mens. Tegen de ontzanding van de kust \/LISSINGEN, Cadzand en Knokke v hebben de laatste jaren veel strand verloren. Blijkens een mededeling van bur gemeester Lippens op een persconfe rentie te Knokke bleek dit seizoen, dat de onlangs aangelegde strand- lroofden een zeer gunstige invloed hebben op de zandtoevoer. Van het opspuiten van zand door pijpleidin gen zal dan ook geen gebruik meer worden gemaakt. Te Cadzand heeft men eveneens kunnen constateren dat bij de nieu we hoofden naast het haventje het strand meters hoger geworden is. zo dat aan de ontzanding een eind is ge komen. De West Zeeuwsch-Vlaamse kust heeft nog tientallen versleten paalhoofden, zodat op dit gebied nog heel wat werk moet worden verzet. Een groot probleem vormen echter de kosten van deze hoofden .welke on geveer op f 200,000 per stuk komen. Alleen voor het Zwin aan Nederland se zijde verdwenen reeds acht paal hoofden over een lengte vam enkele honderden meters. In Vlissingen heeft men eveneens geprobeerd zand kunstmatig aan te brengen, doch de ervaringen zijn ook niet veelbelovend. 2^IJN aan de vestiging van de N.V. Fruitverwerkende Industrie „De Be tuwe" nadelen verbonden voor de veiling van Oudenbosch?" zo luid de de positieve vraag, welke aan directeur Christ van Elzakker werd voorgelegd cn waarop een antwoord van belang is voor de 800 leden en nogmaals 800 leveranciers van de Coöperatieve Veilingsvereniging Ouden bosch en Omstreken. Directeur van Elzakker verklaarde, dat de vestiging van dit bedrijf de veiling en ook de leden alleen maar voordeel kan bie den. Hij was verheugd over het feit, dat dit bedrijf zich in het koepelstadje wilde vestigen, want daardoor zal de naam van Oudenbosch als centrum voor de tuinbouw meer klank krijgen. LJET was de taak van de directeur zijn bewering met feiten te sta ven. Moeilijk viel dit de heer van Elzakker niet. Hij zeide: ..De vestiging biedt uitsluitend voordelen. De N.V. Betuwe zal. om de transportkosten zo laag mogelijk te houden, het liefst naar inkopen doen op de Oudenbos- sehe veiling. Moet de Betuwe gaen inkopen in Breda, dan kost het ver voer naar de fabriek reeds spoedig enkele centen per kg fruit meer. Het is dus duidelijk, dat de maatschappij zoveel mogelijk zal trachten haar irroducten van onze veiling t? be trekken. Het gevolg zal zijn, dat de producten iets in prijs zullen stijgen, want de maatschappij zal niet dc enige ,maar wel een van de belang rijkste kopers worden. De directeur ging voort met te zeggen, dat de vestiging van enorme betekenis was te noemen. liet bewijs is er door geleverd, dat Oucenbosch .«nderdaad steeds meer als tuinbouw centrum gaat betekenen, een streven tussen haakjes, dat vooral door de werkzaamheid van de veiling ten zeerste is bevorderd. NIEUWE PRODUCTEN „Ik geloof dat het nu een kwestie wordt van volhouden. Op het gebied van de augurken is Oudenbosch nog een onbetekenend centrum, maar perspectief schuilt er in dit arbeids intensieve product. Hetzelfde geldt voor de tomatenteelt. Wordt deze op grotere schaal aangepakt, dan zullen de handelaren grotere kwanta kunnen aankopen en zijn transportmoeilijk heden, nu veroorzaakt omdat slechts kleine hoeveelheden op de veiling verschijnen, van de baan." Directeur van Elzakker wilde met dit alles maar zeggen, dat er voor de FAirecteur van Elzakker had naast de Betuwe-mededelingen nog en kele armere actuele punten, die de aandacht van de tuinders verdienen. Hij vertelde, dat het vorige jaar op de tuinbouwdag de tomaat was gepro pageerd alsmede de augurk. Enkele tuinders zijn met de teelt op iets grotere schaal van deze producten begonnen. Het was haast te voorzien dat deze nieuwe teelten niet zeer succesvol zouden zijn in het eerste jaar. FAE ITALIAANSE politic heeft Woensdag nabij de Italiaans-Zwit serse grens, twee auto's aangehouden, waarin zich ruim twee-ton smokkel waar, zoals kobalt en andere, voor de oorlogsvoering belangrijke grond stoffen, bevonden. Zeven inzittenden zijn in hechtenis gesteld. De auto's waren op weg naar Zwitserland. De politie van Italië en van andere landen is reeds maanden lang op het spoor van een internationale smok kelbende, met vertakkingen in geheel Europa,, die reusachtige hoeveelheden grondstoffen, welke in de oorlogsin dustrie worden verwerkt, communis tische landen heeft binnengesmok keld. Een groot gedeelte van deze smokkelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer in- Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leveroilleties. ternationale smokkelbende gearres teerd, doch zij heeft naar de politie toegeeft, haar werkzaamhden niet gestaakt. Nadat in Mei j.l. in Italië een or ganisatie voor het smokkelen van strategische goederen naar Oost- Europa, welke door de Roemeen Ma- gura geleid werd, is opgerold, is een aantal Westouitse firma's daarvoor in de plaats getreden. Volgens Weste lijke functionarissen wordt de smok kel in feite vérgemakkelijkt door het controle-systeem, dat juist ter be strijding ervan was ingesteld. Men maakt namelijk gebruik van verval ste papieren, op vertoon waarvan in veel gevallen zonder meer wordt aan genomen dat de zaak in orde is. gij het beëindigen van de gcallieer de oefening „Grand Repulse", heeft luitenant-generaal A. T. C. Op somer, commandant van het Eerste Nederlandse Legercorps, een dag- order uitgegeven. Hij betuigt hierin zijn grote waar dering voor hetgeen er door de deel nemers aan deze zware oefening is ge presteerd. „In nauwe samenwerking hebben Britse, Canadese en Neder landse troepen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West-Euro- pese defensie een scherp zwaard kun nen vormen ter verdediging en hand having van de vrijheid van de geest en de rechten van de mens", aldus de dagorder. tuinbouw in het veilinggebied nog verschillende mogelijkheden aanwe zig zijn, die slechts geleidelijk op de voorgrond zullen treden, want de zaak in deze forceren is onmogelijk. HET SEIZOEN tjen enkel woord wijdde de directeur nog aan het zo goed als afgelopen veilingseizoen. De omzet van de Oudehbossche veiling is in vergelij king met het vorige seizoen weer met f 300.000 gestegen en nadert dit jaar weer de twee millioen gulden. Een nieuw record (omzet 1951 f 2.023.000) zal niet worden gevestigd, Daarvoor lagen de prijzen in dit seizoen niet zo hoog. Voor wat de aanvoer van. de pro ducten betreft vertelde de directeur uitbreidingen waar te nemen van de asperge-, spruiten- en aardbeienteelt. Stationnair bleven de teelten van bo nen en frambozen. De aanvoer van appelen en peren is in stijgende lijn. DE NIEUWBOUW Aver een viertal weken, aldus de directeur, zal de nieuwbouw ge reed zijn. Het betekent nog niet, dat dan onmiddellijk een officiële ope ningsplechtigheid zal volgen. Deze zal vermoedelijk samenvallen met een Sinterklaas- of Kerstveiling. De veiling, zo besloot de heer van Elzakker zijn gesprek, kan zich nu eerst ten volle gaan ontplooien. Het is nodig ook, want het achterland wint aan belangrijkheid, en breidt zich steeds uit. 1 3 3 4 |gg5 S 15 19 23 Ljp" 24 2b 29 31 32 23 1 H 34 38 37 41 ""H BB 43 47 48 51 57 Horizontaal: 1 vogel, 5 muziekinstru ment, 9 grote aap, 11 noot, 13 adspi- rant-officier, 14 familielid, 15 herkau wer, 17 vistuig, 18 bontwerk, 19 boos, 20 verlichtingsmiddel, 21 eenheid van arbeidsvermogen, 22 zangstem, 23 zangstem, 24 voorzetsel, 25 vopgwoord, 27 boom, 29 op deze wijze, 30 op schrift, benaming, 31 twist, 34 Bijbels persoon, 37 groente, 38 knaagdier, 40 looimiddel, 41 pers. voorn., 42 pers. voorn., 43 groet, 44 eenheid van span ning (afk.), 46 gravure, 48 stift, 49 wortel. 50 ogenblik, 51 lengtemaat, 52 hoge feestdag, 54 Egyptische zonne god, 55 afbeelding, 57 gebak, 58 hals starrig. Verticaal: 1 Russische drank, 2 land bouwwerktuig, 3 kledingstuk, 4 op welling, 5 slap, verlept, 6 zangstem, 7 bevel, 8 langzaam, 10 iets wat men zich voorstelt als het hoogste, 12 vrouwensieraad, 14 aandeel, 16 bewijs, van achting, 18 verhindering, 24 kleur 25 bloem, 26 natie, 28 geluid, 32 ver snapering, 33 zaniken. 35 appel, 36 weekdier, 39 schriftelijke verklaring, 43 kennelijk. 44 afzonderlijk, 45 beemd. 47 reptiel, 52 stoot, 53 vistuig, 55 familielid, 56 voorzetsel. RXEGELXTHEEXVLO Y X X E G O X XA R E X X E M KWABXSMALXRANGX X E R A X X O LM X X L U I X MEXKANTXABELXOP A R X X R A T XX A L E X X U XTRUCXOVENXETUI XXATEXZALKXXAKS ALTXNOTAXASENXT KOEXXNELXXTOEXX KXLORDXSLEEXNUT EXXPEEXXAAI XXBY RIGAXRAATXLEWAX XDRAXXBLYXXSECX DOXLONTXNOOTXHY JSJOG EEN PAAR ZONDAGEN lees ik in de „Limburgse Duif" cn 1953 wordt ais vliegjaar afgeboekt. Wat gaat het vlug. Wat gaat het rap Ter nauwernood begonnen, zit men al reeds in 't volle geweld. Nog een week of r e erbij en t koelt reeds af: als rook vervliegt zo'n seizoen, nog een stapke en de sneeuwman steekt zijn neus aan 't venster. Enkele liefhebbers kunnen terugzien op goed succes, anderen zyn noch mis- noch weltevreden, doch de massa heeft eens te meer voortgedobberd in t sukkelstraatje. In 't donker wegelke, van tijd ccn lichtstraaltje, maar dat was dan ook al: vele geroepenen, weinig uitverkorenen. Wat de duiveniiefhebberij vooral in het leven houdt is. de hoop op dc toekomst. Het voorgaande mag nog zo slecht zijn geweest en de verwach tingen nog zo onmeedogend de bodem ingeslagen, een enkele uitzondering daargelaten starten we allen weer vol goede moed, eenmaal een nieuw sport jaar in 't verschiet. NAAR HET EINDE VAN VLIEGJAAR 1953 gPIJTIG GENOEG echter is het ver lopen vliegjaar voor vele liefheb bers zodanig archi-slecht geweest, dat de naaste toekomst niet bijster veel beloven kan. De verliezen van goede oude duiven in de rampvluchten zijn nog tot daar al gaapt op menig hok de lege plek U toe doch het ergst van al zijn de schrikkelijk hoge ver liezen aan piepers. 1953 slaat wellicht een treurig record. En waar zijn nu al die jonge dui ven? Bij duizenden zijn ze weg ge bleven, als verzwolgen in de onmete lijke oceaan van het luchtruim. Wat gaat er van die achterblijvers nu nog terecht komen? Een algemeen klacht zindert desbetreffende door on ze liefhebberij. Spijts toenemende hok- kontrool en maatregelen schijnt de kwaal toe te nemen, hand over hand. En zijn „liefhebbei-s" die alle weken tientallen jonge duiven opvangen, doch er nimmer een opgeven aan het ringenbureau. Ze maken ze dood en eten ze op ofwel smijten ze levend in het yuur. Daar zijn bewijzen van, ooggetuigen hebben het gezien. Moet een verklaring gezocht in de groei van het leger der duivendievcn, in deze geraffineerdheid? Is het eerst en vooral daardoor dat er zo weinig verloren duiven worden terugbezorgd? We denken van ja. Is de bestaande wetgeving onvol doende en zijn de aangeslotenen bij de Bonden, de werkelijke liefhebbers, niet genoegzaam beschermd tegen dd practijken van duivenvangers en ont- vreemders, die overal hun voeten aan vegen en in het houden van onge- ringde (cn ontringde) duiven juist iets vinden naar hun tand? Nochtans, de grote fout rust waar schijnlijk nog eldersbij ons lief hebbers zelf. Dagelijks horen wij het omgaan, achter pot cn pint, in de lo kalen, in de gesprekken langs hoek en kant, in de onder-onsjes, in één woord, daar waar melkers melken: Wat bij mij binnenkomt, gaat rats dc kop af, waarom nog moeite doen en duiven teruggeven, als men zelf van zijn eigen achterblijvers geen veer te rugkomt....? t, Die mentaliteit vreet door als de kanker, naar onze bescheiden mening is het de grootste kwaal in duiven sport van deze tijd en deze dient dan ook met hand en tand bevochten. 't Is de „cercle vicieux" gelijk de Fransmannen zeggen, het kringetje rond van onduldbare practijken. 't Wordt tijd dat maatregelen worden genomen en voorbeelden gesteld! NEUFVILLES "Y^/EGENS de hevige staartwind vloog de rook er weer af, zestienhon derd meters per minuut was maar gewoon. Speciaal de weduwduivinnon maken nu van hun neus. Als wanneer die op jongskens zitten en de pluim houdt nog oen weinig stand, ga dan uit de weg, dc pet vliegen ze van uwe kop. Ziehier de uitslag in Breda: 1 A. Bogers, 2 C. Berens (zal nimmer de huid verkopen aleer de beer gescho ten is), 3 Lilian Talsma (begint steed: vroeger te draaien), 4 M. Jansen, 5 Jac. Kouwenberg, 6 A. Huibregts, 7 P. de Graauw, 8 W. Eversdijk, 9 W. Mnthijssen, 10 F. van Eijnatten, 11 Jac. Horward. 12 Adr. van Duuren. 13 L. Tax. 14 C. Nolten. 15 B. Ver daasdonk, 16 C. Vrins, 17 Gebr. Ver schuren, 18 Piet Vermeulen, 19 Bart Damen, 20 W. Hendriks enz. De hoofd prijs wordt deze keer in de wacht ge sleept door de heer Adr. van Duren met 12 en 13. DE N.P.O.-KORREL. MU DE liefhebbers in massa over gaan op het voederen van officiële N.P.O.-korrel (van de federatie van duivensportbonden in Nederland) wil ik daar nog even het volgende van zeggen. De korrel bevat vismeel, mi neralen, spore-mineralen, vitamines enz. enzè Hij is samengesteld uit niet minder dan 22 verschillende soorten grondstoffen. volgens het GEHEIM van de voedercommissie van de N.P. O. in overleg met dc beste deskundi gen van de Utrechtse Universiteit, on der leiding van prof. Jansen. Als ge korrel voert, begin dan met 50 pet. cn geeft er gerst cn mais bij. Erwten en duivenboncn zijn overbodig en zelfs te zwaar. In 't begin willen de vogels de korrel niet eten. Dit is onwennig heid. Hebben zc er eenmaal de smaak van te pakken, dan worden ze er ver zot op. Als ge uw duiven eens wilt zien verpluimen en blinken lijk een pauw met zeven staarten, gebruik dan een paar weken de korrel van de N.P.O. De bijna 80-jarige dokter Bom, die de zer dagen in het ooglijdersgesticht is opgenomen, verklaarde letterlijk het volgende: „Op mijn oude dag zal ik dan nog mogen beleven dat de denk beelden «over rationele voeding van de duif, die ik een mensenleeftijd lang heb uitgedragen, ingang vinden bij de verantwoordelijke personen, die het weten kunnen cn ondanks vooroor deel cn ongewoonte en de daaruit voortvloeiende tegenkanting bij de liefhebbers thans niet langer aar zelen. krachtdadige maatregelen te nemen. Thans zullen de ogen van ve len open gaan!" ENKELE UITSLAGEN TN BERGEN OP ZOOM was de uitslag als volgt: 1 C. Stoop, 2 J. Wei schot, 3 C. van de Kasteele, 4 Gebr. Geers, 5 A. Schouteren, 6 C. van de Kasteele, 7 R. Free. 8 F. Suikerbuik, 9 J. Segers, 10 Ko Nuijten. 11 C. van de Kasteele (nou ,nou, dat zijn ook geen luchtkastelen!!, 12 F. Aileman, 13 C. Sebregts, 14 J. van Rijswijk, 15 A. Geers enz. Vrijdagavond inkorven voor de grote surprisevlucht. Inleve ren deze week, Sinterklaas is in aan tocht. Een teken van clubliefde. Onze kinderen tot 10 jaar krijgen twee lol lies (als vader meespeelt). Verwacht worden drie duizend duiven. Uitslagen zijn er deze week minder dan anders. Hier NW.-VOSSEMEER: 1 M. Meesters, 2 A. van Loenhout, 3 P. van Meer. 4 W. C. Jansen, 5, 6 en 8 W. van Dijk, 7 P. de Koning, .9 Koosje Laane, 10 Jac. Koenraadt. Idem oude duiven: 1 W. C. Jansen, 2 en 5 M. J. Meesters, 3 M. Perdaems 4 Ant. Brocatus, 6 Th. de Klerk, 7 H. Scheepers, 8 W. Raedts, 9 J. Kooien cn 10 F. Oerlemans enz. Tot slot DINTELOORD: 1 K. de Zwart. 2 G. Krcbbekx. 3 A. Bezemer 4, 10. 16 A. J. Nieuwland, 5 Piet Man gelaars, 6 P. Pietjouw, 7 en 11 W. Huijzcrs, 8 G. Krebbekx, 9, 18, 25 enz Spaar de Geus enz. Reeds ontving ik berichten over kampioenschappen, tentoonstellingen, enz. Leg er de lokale kleur en de ac tualiteit op. zodat ik weet hoe na ik sta, ik zorg voor de rest en hij is pico-bello. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1953 | | pagina 5