Niet slechts één bij een knockpartij seuateL s «sas. De Worsteling om de Europese eenheid RADIO-PROGRAMMA' S Een Meesterwerk is zoek teren 5N Zeeuwse moeder: „Ik zette door Wal em Wonderlijke Wereld II. Vader bezingt de lof van de wijn 3URG angs de mse kust DA -;en dag TWEEDE BLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Pover vermaak Geanimeerd Jongeren-Europa-forum in Eindhoven VOORAL NIETS FORCEREN Geestelijke defensie Loonkwestie Emigranten-vlucht naar Australië Antwoord A'owivege/j'Mearé>/t/a/7d Waarschuwing tegen misbruik („The Missing Masterpiece") R VERTROK mevrouw Ro- veningen heeft igen beëindigd, woonplaats ver- EEN SUCCES en winkelweek en, welke in de et winkelweek nemers werden eweest. De or- ,g kan met ge- :elweek terug- k immers heeft r een nog gro- het kopend pu- 'en; vooral ook ;eraeenten heeft n de zaken ont- js de voorzitter leer W. Remi.in, ergelijke actie, ttelands-publiek at ook de plat- in alle opzich- batig saldo van reserveren voor van een win- mde jaar. ter sprake het n St. Nicolaas- svorden bekeken aan dit plan zullen de be- hoogte worden BELASTING eulen. Hoof din 's Rijks Belas- l aan het hoofd |r Belastingen te latst naar Mid- ':n als hoofd van astingen aldaar. ovincie en ■hap JIGERS van het ,e en het water- n Sluis" hebben ■houden langs de amse kust van iet Cadzand. in uitvoering en bezocht. Be- evoerd inzake de r de dijkgraaf, den Broecke. de Neeteson en E. technisch amb- ivinciale Water- n den Linde en hoofdambtena- Ned. Schouwburg 18.30 en 21 uur: ia van Dtfck 19.30 ejaagd. 21 uur: De vloot 19.30 uur: Concert aal J. Baert 16.30 ictroIntrigues in uwburg: De twee 10 uur: HongKong. Olympia-theater 20 te laat. uur concert door Hontenisse op da üock 10 uur; gaai- cor 20 uur: April ambra: Abbott en >n schip. Luxor: Ned. Schouwburg um 16.15 uur: De Gun Crazy, om 14.30 uur. van Dijck 15 en weggejaagd, vloot op stelten. ebouw 14.30 en 20 Om 17.15 uur: Bij Serph. Blom- ing. De Kroon: Dansen. de Kindt 14.30 u. 14.30 u. schieting. ectro: Intrigues in uwburg: De twee 16.30 en 20 uur: 14 uur; Vlammende Olympia-theater wacht. Om 17 is het te laat. 0 uur opening huis- CAJ m RK Bewaar uur; Start wafel- .ourdesactie in het de Cock 16 uur: ar Voetbalwedstrijd. or 16.30 en 20 uur: Om 14 uur Perucha ïambra: Abbott en oon schip. Luxor 1. Ned. Schouwburg inia van Dijck 19.30 [gejaagd, vloot op stelten, ebouw 20 uur: Zon- lectro: Intrigues in touwburg: De twee 0 uur: Hong Kong. Olympia-theater aat. ,xor 20 uur: April uur: Oriëntatierit. v.ed-i rijd vet<1 anen Dansen bij wed. harnbra: Abbott en loon schip. Luxor WANNEER men de veelheid van berichten leest over de Raad van Europa, te Straatsburg bijeen, en over de conferentie van de plaats vervangende Ministers van Buiten landse Zaken van Klein Europa te Rome, dan is men geneigd zich ver baasd de ogen uit te wrijven. Slaagt men erin zijn verbazing te overwinnen en brengt men dien overeenkomstig telkens opnieuw de moed op zich te verdiepen in de vraagstukken van de Euorpse inte gratie, dan loopt het onherroepe- pelijk uit op een lichte hoofdpijn- In dit overzicht zullen we een po ging doen de hangende vraagstuk ken van al te ingewikkelde om- husels te ontdoen. TTet best kunnen we dan bginnen met de conferentie te Rome- Daaraan is een voorgeschiedenis verbonden. De zes plaatsvervan gers beraden zich oven een ont- werp-Grondwet voor een Europese Gemeenschap- Toen op 27 Mei 1952 besloten werd een Europese De fensie Gemeenschap in te estellen (E.D.G.), werd ook besloten dat E.D.G.-parlementsleden binnen een half jaar aan de Raad van Mi nisters een ontwerp-Grondwet zou den voorleggen. In September 1952 besloten te Luxemburg de zes Mi nisters van Buitenlandse Zaken aan het juist bijeengekomen Par lement van de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap (K.S-G-) te verzoeken een Europese Ge meenschap voor te bereiden. Voor stellen moeten 10 Maart 1953 aan de Ministers worden voorgelegd- Voorzitter Spaak slaagde erin aan die opdracht te voldoen. Mn is Spaak boos geworden, om dat er sinds 10 Maart door de Regeringen niets is gedaan. Die boosheid is natuurlijk „politiek]', maar voor zijn snelle prestatie toch ook wel „menselijk". Hij ver geet evenwel ,dat Frankrijk in middels boordevol interne moeilijk heden zat. Voor Adenauer waren het de verkiezingen en voor De Gasperi was het een aftocht als premier: bij elkaar moeilijkheden, die het bepalen van een vaste koers ten opzichte van een Euro pese politieke Gemeenschap in hoge mate bemoeilijkten. Spaak met zijn verlangen naar een veiligheidsverdrag met de Sovjet- Unie eveneens van „haast" getuigt. Iedereen is het er over eens: er moet spoedig eenheid komen, in welke (aanvaardbare!) vorm dan ook. Want op de achtergrond staat het Sovjet-spook en op de voor grond een nog steeds zwak Europa. JTR is weer eens herrie geweest in Nijmegen als gevolg van het bezoek van studenten uit andere steden aan hun collega's in de Kei zer Karelstad. Aanleiding was nu de opening van een Trefcentrum, een gelegenheid, om ook voor niet- corpsleden het gezelligheidsleven te vergemakkelijken en aan te moedigen. Een en ander in verband met de democratisering van de studentensamenleving. Het bezoek - een massaal bezoek van niet minder dan 300 studiosi heeft geleid tot een kloppartij en tot vernielingen. De hulp van de po litie werd ingeroepen om er een einde aan te maken. De bezoekers nemen het de senaat van het Nij meegse corps erg kwalijk, dat die de hulp der politie heeft ingeroe pen. Dat is tegen de traditie, de mores. Maar, eerlijk gezegd, kun- nen wij die traditionele stroop tochten niet bepaald bewonderen. De eerste keer kan het leuk zijn. De tweede keer ook nog. Maar dan moet men toch genoeg fantasie hebben, om eens iets nieuws te verzinnen, als men jeugdige gel dingsdrang en studentikoze zin wil uitvoeren Het is in de grond toch maar een pover vermaak, anderen lastig te vallen en meubels kapot te slaan. Is er nu werkelijk niet iets geestigers te bedenken? JIR MOGE DAN in deze dagen veel over geschreven en gepraat wor den: de Europese éénwording wordt toch eerst verwezenlijkt in de verre of nabije, maar in ieder geval in de toekomst. De jeugd is de toe komst en het is daarom niet aanvechtbaar, zelfs prijzenswaardig, dat die jeugd, ten onzent en in andere landen, nu reeds op grote schaal wordt vertrouwd gemaakt met de integratiegedachte ten aanzien van ons grillig verdeeld werelddeel. Zoals immers de K.A.B. zich gesteund weet en gevoed door de K.A.J. de K.V.P. een fris, jong leger bezit, met name dat der K.V.P.-jongeren, zoals het bewaren van de onopgesmukte levenshouding, de ridderlijkheid, de daadkrachtige naastenliefde een bewust streven is van de R. K. Jeugdbeweging, zo komt ook de verwe zenlijking van de federalistische idee in handen van de jeugd. tegen de Sovjet-militaire macht, maar een ideële groei, een groei ook in het gedachtenleven van iedere mens. naar én Europa, dat dan zich zelf kan verrijken door een letterlijk en figuurlijk onbegrensde uitwisse lingen van godsdienstige, culturele, politiek-sociale en economische schatten. Dat deze uitgroei een vooral geestelijke sterke defensie vormt tegen de Sovjet-politiek, werd daarvan een gezond ge volg genoemd, maar mag be slist geen doel zijn, zo was de algemene mening. Goede vrienden zijn is immers meer dan elkander bijstaan in een knokpartij t je! OOK DE V.S. IWIEN maakt bezwaren: De jeugd is té enthousiast, maar Is dat en thousiasme niet vruchtbaar te maken? De jeugd is té snel beslissend, maar wat te denken van besluiteloosheid en bovendien: ligt de bekrachtiging van voorstellen niet steeds bij vol wassenen? De jeugd vergeet of ziet geen détails, maar gaat het niet om de grote lijn? Tenslotte: de jeugd kent niet de verhoudingen van voor en tijdens de oorlog, maar is dat geen voordeel? De jeugd is vrij en wie vrij is, kan ruim denken. Dat vele jongeren dit doen, is over duidelijk gebleken tijdens een open baar Europa-forum voor jonge men sen, dat deze week in Eindhoven plaats vond. Het groeide wegens de zeer merkbare gemêleerdheid van het gezelschap en anderzijds ook wel door de eenzijdige samenstelling van het forum, niet uit tot wat nog nut tiger had kunnen blijken: een open gesprek. Open dus niet, maar eerlijk wel. Zo eerlijk, dat een jongeman de „grote" heren in het gezicht durfde te werpen: „Dat is allemaal mooi met Uw Europese éénwording, ik zal er krachtdadig mede naar streven, ik wil enthousiast zijn, maar ik zal het na alles, wat ik heb meegemaakt, nooit kunnen opbrengen, naast een Duitse soldaat of onder een Feldwe- bel te vechten." Waarop drs. Beenakker, KAJ.-voor zitter uit Rotterdam en zeker het vurigste forumlid, de gelegenheid aangreep om te verkondigen, dat door zo'n opmerking bewezen wordt dat de oorsprong van iedere gezonde integratie ligt in de mens zelf. Zo lang hijzelf niet integrerend kan den ken, zal hij ook nooit een goed lid van een geïntegreerde gemeenschap kunnen zijn. DE E.D.G JsJadat dus het door een commis sie ad hoe goedgekeurde ont werp is ingediend, is een en ander veranderd. Het staat nu reeds vast, dat een groot aantal wijzigingen zullen worden voorgesteld. Nu is dat op zichzelf niet zo vreselijk. Erger wordt het, wanneer men het vermoeden moet krijgen, dat de Re geringen de in de laatste twee jaar afgelegde lijdensweg weer hele maal opnieuw willen gaan betre den. Men wil Engeland weer nau wer bij de Gemeenschap betrek ken en daar heeft Engeland weinig op tegen, momenteel althans. Wan neer Engeland nu maar met be paalde garanties over de brug wil komen, dan is ook Frankrijk be reid tot ratificatie van het E.D.G. pact. De moeilijkheid is, dat Frank rijk sinds Adenauers verkiezings zege niet zo heel veel meer in de Europese melk te brokken heeft. Het zal de politiek van een „inge kapseld Duitsland" moeten verge ten, zijnde voltooid verleden tijd. Maar daarmee komt de oorspron kelijke Schumann-gedachte op ta melijk losse schroeven te staan, de wijl de Kolen- en Staal-Gemeen schap voor Frankrijk slechts dan van belang blijft, wanneer de daar mee bereikte economische (parti ële) integratie van Europa door een defensieve en vooral ook door een politieke Gemeenschap wordt over koepeld. ^DENAUER is niet van plan mee te doen als „klein broertje": hij wenst een gelijkwaardige plaats en zijn gedachten bewegen zich dan ook reeds enige tijd in ruimer ba nen dan de Europese- De zakelijke inhoud van het door Spaak op 10 Maart ingediende ontwerp raakt bedenkelijk in de slagschaduwen van problemen als de herenigisg van Duitsand en de herbewape ning van West-Duitsland met alles, wat daar voor de Europese landen omheen hangt. Men heeft dat ook in Straatsburg begrepen. Het Rap port Fens in de Raad van Europa was van de eerste tot de laatste volzin „dringend", terwijl de heer £JE LOONKWESTIE zit nu weer in de broedstoof. Drie hoogge leerde heren uit Amsterdam (Vrije Universiteit), Rotterdam en Til burg, zijn hevig aan het studeren op de gevolgen van een loonsver hoging. Een surrogaat voor wat de werkgevers verlangden: advies van de S.E.R. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zit zich blauw te rekenen. De stichting van de Ar beid gaat vandaag toch nog eens proberen, of de kapot gesprongen onderhandelingen weer niet aan elkaar te knopen zijn. Gehoord de boze woorden, welke eerst binnens kamers en daarna buitenskamers zijn gevallen, kan men in het ef fect daarvan een hard hoofd heb ben. Maar hopeloos is het toch niet. In ieder geval wil de minister raad Maandag tot zijn beslissing komen. We houden het nog altijd op zes procent. UVE E.D.G. kreeg trouwens ruim haar deel in dit gesprek. Of het nu kwam door de nog jonge strijd tussen Adenauer en OUenhauer, een strijd die immers nog scherpe tekening kreeg in de Duitse verkiezingscam pagne, of door de monotone debat ten in (hoeveel?) Franse Nationale Vergaderingen, wellicht zelfs door het persoonlijk succesje van mr. Fens, die enkele dagen geleden een resolutie kreeg aangenomen om de verwezenlijking van de E.D.G. te be spoedigen, er zijn wellicht nog an dere oorzaken, maar in ieder geval had de militaire zijde van de Euro pese éénwording de bijzondere aan dacht. De strijd tussen Adenauer en Ol lenhauer herhaalde zich zelfs in mi niatuur, toen enkele Lyceïsten opge wonden pleitten voor Duitse één wording, vooraleer onze Oosterburen betrokken zouden worden in welke Europese gemeenschap dan ook. Uit deze en andere minder prin cipiële opmerkingen sprak vooral het verlangen der aanwezige jonge ren: geen geforceerde éénmaking van Europa met als (onuitgesproken) motief een krachtsblok te vormen voorzittel' van de Dienst „Jeugd in de Bedrijven", eveneens uit Tilburg, de heer Venninx, socioloog uit Eind hoven en de reeds genoemde drs. Beenakker, wisten zich het zweet van hun voorhoofd. Zij hadden de jongeren geleerd, maar die jongeren hadden ook hen geleerd: dat zij de verrichtingen der oudieren opbouw end-critisch gade slaan, dat zij een hernieuwde mili taire invloed wantrouwen, maar dat zij allen pal staan voor de integra tiegedachte mits die geplaatst wordt op hoger plan dan alleen stoffelijke welvaart. Een frisse gedachte en een bemoedigend idee in deze materia listische tijd. II ET n Advertenties HET kon niet uitblijven, dat ook de V.S. in het debat betrokken wer den. En het moet eerlijkheidshalve vermeld worden, dat de invloed van onze Westerburen over de Oceaan, maar spaarzaam gewaardeerd werd. De Yankees werden er namelijk van beschuldigd Europa te forceren tot een prikkeldraadversperring tegen eventuele agressie uit het Oosten. Een waardering, waar het forum niet be vredigend veel van terug had. Te abrupt moets dit geprek beëin digd worden. Niet zo vroeg echter, of de heren van het forum: drs. Verdijk uit Tilburg, directeur van het Provin ciaal Opbouworgaan, dr. Knaapen, Hoe dat afloopt? Niemand weet het! Op succes hóópt iedereen. Na de rij van nederlagen Werk'lijk gelóven doet er geen. Maar misschien valt het niet tegen, Ja, misschien - misschien, wie weet. Klinkt straks in het land der Noren Nederlandse zege-kreet In de strijd der sigaretten Loopt één merk gestadig op Dat is Flyer - ieder weet het: Flyer, Flyer - it is the top. antwoord van de week lever de een juffrouw in de biblio theek, die niet al te vriendelijk mededeelde: „Natuurlijk kan ik u ^ommentator David Lawrence, die helpen. U kunt zich niet de naam -ritieken over alles en nog voor infectieziekten. Hij beweerde voorts dat lieden, die veel thee drinken, nagenoeg nimmer kanker lijders zijn. Politiek helpen van het hoek herinneren, u weet zijn critieken over alles en nog wat in een heel stelletje Amcri- 1_ n.d Will III CCI1 UCCl evenmin wie de schrijver is, Het kaanse bladen schrijft (en daar een enige, dat u weet is, dat net hondje, aardi ccntje aan verdient) beklaagt dat er in voorkwam een krul- in„„wikkelde en lange zich over de ingewikkelde en lange staartje had en van de Iberische jnnen die president Eisenhower in eilanden kwam. Het spijt me, me- s,,. vrouw, maar dat boek is uitgeleend. Voor ons zo'n bibliotheekjuffrouw. zijn redevoeringen gebruikt. Als bewijs voerde hij de volgende zin aan: „We hebben het nauwge zette, alles bestrijdende en alom- Teleurstellillg tegenwoordige onderzoek naar de loyaliteit van Amerika binnenko- de dertiende mende buitenlanders ingesteld, om ons land te vrijwaren tegen vij- I_I ET „mysterie van n doodkist", dat sedert enige we ken het onderwerp van gesprek heeft andj„e, ik zeg niet eens communis- gevormd, in het Zuid-Franse dorp jische, ik zeg alleen maar vijandige, Fronsac, is van zijn romantische sen- dat -s genoeg. elementen, die een satie ontdaan door een officiële we.,enijjk gevaar kunnen vormen of mededeling. althans zouden kunnen vormen voor De dertiende kist werd aangetrof- de vrjjj,eid." fen in het graf van de familie Dor- collega David heeft tot zijn onge- neau. Die waren echter slechts met noegen vastgesteld, dat dit een zin twaalven doodgegaan, zodat die der- was van 52 woorden. tiende kist al onmiddellijk een bui- „Wat wij op het Witte Huis nodig tenbeentje werd. De zaak werd nog bebben", meent David, „is óf een erger toen bleek, dat hij de stoffe- zwjjgzaam president óf een cursus in lijke resten van een schone, blonde practjsche politiek, juffrouw bleek t,e bevatten. Er wa ren verder de overblijfselen van een baljurk waargenomen. De toffe jon gens in de buurt werden er op aan gekeken. d aV el*derüende^kist hetriliik*var(^dè van goochelaars begonnen, waaraan van de familie Dorneau is terecht Goochelaar ■"TE Edinburgh is een internationaal congres van een broederschap ^\CHT journalisten maken mo menteel een emigranten- vlucht mee met de KLM naar Australië. De ANP-verslagge- ver heeft zijn eerste indrukken, opgedaan temidden van 52 emi granten, aan het papier toever trouwd. Daarbij domineert het enorme verschil tussen de „landverhuizer" uit vroeger tij den en de moderne emigrant. Dit nu geldt niet alleen de organi satie vooraf, nationaal zowel als in ternationaal, maar ook het vervoer. Daarbij wordt aan de kleinste bij zonderheid aandacht geschonken: van af de visa tot en met het ontsmetten van schoenen en het dagelijkse menu voor een emigrerende baby. Zou het ook daardoor komen, dat na de oorlog veel mensen „de moed op brengen" om door te zetten? Het best kunnen we misschien nog een paar emigranten zelf aan het woord laten, te weten een Amsterdamse tramcon ducteur en een Middelburgse moeder met zeven kinderen. E1LAIRE BELLOC HET „WAAROM" TNe conducteur vertelde, dat hij vroeger in het bloembollenbedrijf zet. Pas de laatste vier jaar was bij conducteur op een Amsterdamse tram Een vriend schreef hem vanuit Australië: „Kom naar hier. Mijn baas kan je in de tuinderij gebruiken". De tramconducteur die nog steeds terug verlangde naar het buitenleven en die in Nederland weinig toekomst voor zijn kinderen zag, besloot te gaan. De moeder met zeven kinderen? „Ik zette door", zegt ze. Mijn man was meubelmaker, behanger en schilder. Niet altijd werk. Zo werd het in de winter kolen sjouwen. Financieel kre gen we het moeilijk. Uitzicht was er niet. De man ging naar Australië waar hij als schilder werkzaam is. Hij is er al 10 maanden. Nu komen de andere 8 leden van het gezin. En de 7 kleine Zeeuwen ravotten in de DC 4 en re aliseren zich allerminst, dat zij over werelddelen vliegen, waarvan ze an ders alleen in de aardrijkskundeles op de lagere school zouden hebben gehoord. 7.H. de Paus heeft de deelnemsr van het Zevende Internationale Congres van Wijnbouwers ontvangen. In een toespraak, waarin de H. Va der enerzijds de lof van de wijn be zong, waarschuwde Hij tegen het ge vaar van een verhoogd verbruik van wijn en alcohol om het hoofd te bie den aan de overproductie. „Het ware onduldbaar", aldus de H. Vader, „dat verdediging van de stoffelijke belangen op een of andere wijze een overdreven individueel ver bruik van wijn, en bijvoorbeeld ook van alcohol, tot gevolg zou hebben. Het is ons niet onbekend, dat een groot gedeelte van de alcohol niet van de wijn voortkomt, maar, hoe zouden wij onverschillig kunnen blij ven ten opzichte van de verschrikke lijke physische en morele gevolgen van het alcoholisme, niet alleen in de landen, met een. begunstigde be schaving, maar ook en vooral in achtergebleven landen, waar de ver woestingen ervan nog afschrikwek kender zijn?" De Paus betoogde, dat Hij op de wijnindustrie geen blaam wil werpen, daar deze op zichzelf een uitstekende zaak is, welke de Christenen o.m. herinnert aan het eerste wonder van Christus op de bruiloft van Cana. De H. Vader was eveneens van oordeel, dat het volstrekt toegelaten is de hoge voedings- en hygiënische waarde van de wijn zo wetenschap pelijk mogelijk in het licht te stel len. Wij zijn er van overtuigd, zo zei- de Hij, dat gij daardoor een dienst bewijst aan de mensheid. Tot besluit herinnerde de Paus er aan. dat de Christen generaties se dert 2.000 jaren in het sacrement van brood en wijn het voedsel voor hun zielleven putten. Het werk van de mens en de vrucht van zijn inspan ning, zo zeide de H. Vader, zijn een acte van dank, van aanbidding, van boete en van gebed. De mens bereidt de stof, welke tot voedsel en drank voor de ziel zal worden verwerkt. Een zaak, zo rijk aan betekenis en in staat om zoveel gevoelens te wekken, mag niet onopgemerkt voorbijgegaan worden. Het is daarom, aldus de H. Vader, dat Wij er prijs op gesteld hebben voor U ten minste een korte toespeling daarop te maken, over tuigd als Wij zijn, dat de uitoefening van een beroep, hetwelk in zekere mate in betrekking staat tot de hoog ste mysteries, ons niet onverschillig mag laten. gekomen. Tenslotte bleek madame een versleten nachtjapon aan te heb ben. H-bom NJIEUW ZEELANDS eerste water- stofbom is met succes ontploft. heeft een week geleden het belang rijkste nieuws uit het bulletin van de B.B.C. van Donderdagavond tien uur voorspeld. Een week geleden schreef Warlock zijn voorspellingen op en deed ze in een enveloppe, dis verzegeld werd. Vijf minuten voordat de nieuws lezer Donderdagavond de belangrijk- De 4-jarige Lannie Parker, die een ste punten uit het nieuws zou voor belangrijk aandeel had in de produc- lezen, werd de enveloppe geopend tie. heeft echter verklaard, dat het en werden de voorspellingen voor de meteen de laatste is ook. tiij ver- aanwezigen ter lezing opgehangen, speelde bij de explosie een speel- Een paar minuten later bleek de goedpaard, terwijl ook de deur van gasten, dat Warlocks voorspellingen zijn slaapkamer werd beschadigd, juist waren. Toen Warlock werd ge- Maandenlang had hij zilverpapier vraagd hoe hij het had gedaan, zei verzameld en van zijn oom eiste hij, dat dat een beroepsgeheim was, Lannie, dat die een bal maakte van - het spul. Die oom was een handi ge OTt tlS knaap, die zeep als cement gebruik- p-R is een fonds in het leven geroe te. De alkali van de zeep verbond pen, dat men wil opvoeren tot '11 zich met het aluminium, en die twee bedrag van f 27.000. Men wil het ge- aan het hydrogeen produceren. Van- bruiken om de opvoeding en studie van Michael en Harry, de zoontjes van de ter dood gebrachte atoom spionnen Julius en Ethel Rosenberg, te bekostigen. Dit is eigenlijk geen stukje voor Huwelijk daar die klap. Mannen TWEE zwaar-behoede man nen werden tot stoppen ge- deze gekke rubriek. Want het is dwongen door een politiebri- groots en diep-menselijk. gade, die vond, dat de kerels te hard reden. Ze mochten echter doorrijden, zelfs nog harder als ze dat wilden. Het waren twee imkers, die ieder weli.ik getreden met de Argentijns» liedjeszanger Dick Haymes. Het was voor beiden de vierde maal, dat zij deze stap deden. De plechtigheid, die slechts drie minuten duurde, werd voltrokken in het Casino van Las Vegas. Het spelen aan de speeltafels weid er niet voor gestaakt. Bruid en bruidegom hadden zo'n haast, dat het wisselen der ringen gedeeltelijk mislukte. Haymes schoot "TE Las Vegas, in de Amerikaans* staat Nevada, is de Amerikaanse filmster Rita Hayworth in het hu- een hele zwerm bijen bij zich hadden. Thee TN de verklaring van een Ameri kaans professor zit een prachtige propaganda-actie voor de thee-ver kopers. Professor Howie verklaarde nl. in Glasgow bij de aanvaarding zijn bruid de trouwring aan de vin van een leerstoel in de bacteriolo- ger, doch Rita gaf hem de zijne eerst gie, dat er geen betere gewoonte is later. „Ik denk dat het nu de laat- dan thee drinken. Flink gebruik van ste maal is", zei Rita. Het is een kraa thee maakt het lichaam immuun staaltje van denkkracht. LITURGISCHE KALEHDER Zondag 27 September. Groen. 13e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H.H. Cosmas en Damianus. 3e A cunctis. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. Maandag 28. Rood. H. Wenceslaus. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Dinsdag 29. Wit. Kerkwijdingsfeest van de H. Aartsengel Michaël. Credo, Woensdag 30. Wit. H. Hiëronymus. Credo. Donderdag 1 October. Wit. H. Re migius. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Haarlem: Wit. H. Bavo. Credo. Vrijdag 2. Wit. H.H. Engelbewaar ders. Credo. Haarlem: 2e gebed oc taaf H. Bavo. Of overal: Wit. Votief- mis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. Zaterdag 3. Wit. H. Theresia van Lisieux. Haarlem: 2e gebed octaaf H, Bavo. Credo. ZONDAG 27 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 M. KRO: 8 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en waterst. 8.45 Gram. IKOR: 10 „In de open deur". 10.30 Kerkdienst. NCRV: 12 Vocaal kwart. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.50 Nws en Katholiek nws. 13 Rep. v. d. voetbalwedstr. Noorwegen-Ne- derland. 15.20 Gram. 15-35 Boekbespr. 15.50 Kamerork. en soliste 16.30 Vespers. NCRV 17 Gereformeerde kerkd. 18.30 Gram. 19 Koor en soliste. 19.30 „Elia, mijn God is de Heere", caus. KRO: 19.45 Nws. 20 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Muset- te-ork. 20.45 „Een Profeet in Heerlen", hoorspel. 21.45 Omroepork., koor en sol. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23 Nws. 23.15-24 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 8 Nws, weerber. en postduivenber. 8.20 Gram. 8.30 Orgel, harp, viool en zang. 8.55 Postduivenber. 9 Gram. 9.10 Muz. caus. (met illustraties). 9.45 „Geestelijk leven". 10 Lichte muz. 10.30 Met en zon der omslag, li Cabaret. 11.30 Mariniers kapel. AVRO: 12 Sportber. 12.05 Gevar. muz. 12.35 Lichte muz. 13 Nws. 13.05 Me- ded. of gram. 13.10 De Spoorwegen spre ken. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14 Boekbespr. 14.20 Radio Philh. ork. en so list. (In de pauze: pl.m. 14.45 Film praatje). 14.45 Orgel en piano. 16 Dans- muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19 Voor de jeugd. 19.35 „Gesprekken om de Bijbel", caus. AVRO: 20 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Meded. 20.45 Surinaamse volksmuz. 21 Voordr. 21.15 Gevar. muz. 21.55 „Beroem de Engelse Rechtszaken", hoorspel. 22.30 Rhythm, muz. 23 Nws. 23.15 Rep. of gram. 23.25 Rhythm, muz. 23.50-24 Gram. BRUSSEL 324 M.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 13 Nws. 13.20 Gram. 13.30 Voor de soldaten 14 Operaconc. (gr.) 16 Sport. 16.45 Dansmuz. 17 Ork.conc. 17.40 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 17.55 Ork.conc. 18.30 Godd. halfuur. 19 Nws. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.35 ld. 22 Nws. 22.15 Verz.progr. 23 Nws 23.05-24 Dansmuz. 484 M.: 12.10 Omroeporkest, 13 Nws, 13.10 Verzoekprogr. 14.30, 15, 15.55 en 16.45 Gram. 17 Nws. 17.10 en 18 Gram. 19 Kath. uitz. 19.45 Nws. 20 Symphonieconc. 21.15 Gram. 22 Nws. 22.10 Lichte muziek 22.50 Nws. 23 Dansmuziek. 23.55 Nws. MAANDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 7 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 Nws en weerber. 8.10 Sportuitsl 8.20 Gram. 8.23 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendient 11 „Dido and Aeneas", opera. 12 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.30 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13 Nws. 13.15 Metrop. ork. en solits. 13.45 Gram. 14 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Idem. 16 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 16.50 Gram. 17 Voor de kleuters. 17.15 Gram. voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz. Prof. Dr. E. de Vries: „Internationale Bank voor ontwikkeling en herstel". 18 Dubbelmannenkwartet. 18.15 Gram. 18.20 Sport. 18.30 Viool, clavecimbel en viola da gamba. 19 Nws en weerber. 19.10 Gram. 1-9.30 Parlementair comm. 19.45 Pia nospel. 20 Radiokrant. 20.20 Gram. 2V „Vlieg er eens uit met een pan", caus. 21.15 Kamerkoor en orgel. 21.50 Gram. 21.55 Idem. 22.45 Avondoverdenking. 23 Nws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30-24 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: Nw. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8 Nws. 8.18 Pianoduo. 8.35 Gram. 9 Gym. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Voordr. ll Voor de zieken. 11.40 Pianorecital. 12 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulb. meded. :2.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Mil. ka pel. 13.50 Gram. 14 Voor de vrouw. 14.15 Bariton en piano. 14.40 Gram. 15 Rotter dam Philh. orkest, koor en sol. 16.11 Gram. 16.45 Vragenbeantw. 17.15 Gram. 17.30 Gevar. muz. 17.50 Mil. comm 18 Nws en comm. 18.20 Gram. 18.35 Parlementair overz. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 Rege ringsuitz.: Dr. E. H. M. Hartmans: „De betekenis van de recente prijsverlaging van landbouwproducent voor de bedrijfs voering". 20 Nw. 20.05 Promenade ork. ea soliste. 20.45 „Slaets laat zijn bier staan", hoorsp. 21.20 Interv. en gram. 22 „Op weg naar een Nieuw Burgerlijk Wetboek", caus. 22.15 Radio Philh. ork. 23 Nws. 23.MI Orgelsp. 23.40-24 Gram. BRUSSEL 324 M.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. 13 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14 Schoolradio. 15 Voor de zie ken. 16 Opera-aria's. 16.15 Orkestcono. 17 Nws. 17.10 Lichte muz. 18 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen. 18.25 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20 Orkestconc. 21 Gram. 21.15 Orkestconc. 22 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.55-23 Nws. 484 M.: 12.10 Gram. 13 Nws. 13.20, 14 en 15 Gram. 16 Lichte muz. 17 Nws. 17.15, 18.30, 19 en 19.35 Gram. 19.45 Nws, 20 Gram. 20.30 Strijkkwart. 22 Nw. 22.10 Lichte muz. 22.50 Nws. 35) Een ogenblik aarzelde Henry Ben- sington of het dienstertje in het hotel of haar zus hij had de ge schiedenis gehoord nummer vijf en zes zouden uitmaken. Maar hij V°M, dat ze konden worden uitge schakeld. Niemand zou ze kennen 01 ze willen dagvaarden en mensen uit die stand beschuldigden zich zelf nooit: ze wilen alleen maar uit han- de" van de politie blijven. Maar die vier dan? d^te ziin ogen met zijn han- ZIln oordeel gemakkelijker te ;j Ja> hij kon zeker zijn van J°, twee, Appleton en Ran- s. jle Waren allebei nog jong, ook hiï goed betaald, ze hadden triltio vroegere gevallen mooie ex- Ie uit gekregen, bij gevallen, waar hlhhl geen Praat over wilden hebben en ze varen beiden volkomen van hem afhankelijk uit belang en dli Vïe?s' nu Caen en Alessan dria betreft. Bensington kende deze waardige heren helemaal tot in bij zonderheden. van de wieg of tot nu toe. Ze stonden net als ie anderen op zijn kaart-index en hij had alle ge gevens over hun werkzaamheid en hun avonturen: alles wat ze in hun interessante leven hadden uitgehaald. Neen! Hij kon zeker van hen zijn. Ze konden hem alleen verraden als ze zichzelf verrieden en als ze eens het vermoeden zouden laten opkomen om van zekerheid maar niet te spreken dat ze iets met diefstal te doen gehad hadden, dan zou noch het korte geheugen van het publiek, noch de natuurlijke vriendelijkheid van de autoriteiten voor mensen van hun soort, hen kunnen redden van de ondergang. Hun rijke cliënten zou den hen niet meer vrtrouwen. Hij overzag snel het hele terrein, sprong op van zijn bureau en vond dat zijn oordeel vast stond hij was veilig. Terwijl hij nog in dit gevoel van v -rouwen was, slechts enkele mi nuten, nadat hij tot de vaste con clusie gekomen was, dat er geen ge vaar bestond voor verder verwijt, be taling of dreiging van de kant van een van die Vier, werd hem een briefje ter hand gesteld, dat zoeven gebracht was. Het was weer een envelop met het schitterend wapen in reliëfdruk van het Plantagenet Hotel en met het onbeschaafde hand schrift van den Duque de Emonsilla- do. Er stond op: „Brenger wacht op antwoord!" Hij las de inhoud ter wijl een lachje om zijn mond speel de: „Beste Harry. „Ik moet alles eerlijk opbiechten. Toen ik hoorde, dat je schilderij ge vonden was, ben ik het gaan lenen, je weet wel waar en van wie, ik heb het bier veilig bij me, maar zie je Har ry ik heb een brief gelaten je weet bij wie" (die brief lag intussen Ben sington aan te kijken, toen hij dit las) „je kunt 't vandaag hebben. Ik heb de bank gewaarschuwd, dat ze die grote cheque konden verwachten en hier is ie." En werkelijk, toen hij in de en veloppe met het wapen keek, zag Henry Bensington daar een chèque aan order in zitten voor 20.000. Hij opende de deur en riep: „laat den brenger van die brief even wachten." Toen krabbelde hij in de haast de volgende woorden neer: „Waarde Hardij. Maak u niet belachelijk. En houd mij niet voor een rover. Hier is uw chèque weer terug. Het doek, dat u gekregen hebt, is niet van Bourrot. Het is het Meesterwerk helemaal niet. Ik heb er alles van gehoord. Het is een copie en volgens mij een, die niets waard is. Met beste groeten, Harry." Hij sloot de enveloppe, adresseerde die aan Zijn Hoogheid den Herto, van Emonsillado en gaf die met den zelfden bode mee, die de eerste brief gebracht had. Een kwartier later stuurde hij iemand van zijn eigen personeel met een briefje naar Lady Norbolt. Het was een kort eenvoudig zakelijk briefje: „Hooggeachte Lady Norbolt, Het zal u genoegen doen te verne men, dat het schilderij dat verloren was, weer terecht is. U zult gezien hebben, dat de waarde, waarop ik het schatte in de advertenties en in de artikelen, die in de pers versche nen zijn, overeenkomt met uw bod van 20.000. Als u mij telefonisch wilt laten we ten, wanneer u hier komt, kan de transactie dadelijk tot ons beider te vredenheid worden afgewikkeld. Met de meeste hoogachting, Henry Bensington. P.S. Het zal voor alle zekerheid in ons beider belang het beste zijn, dat u een getuige meebrengt. Toen dit projectiel, na een sierlij ke parabool te hebben beschreven, in het hart van Verecundia Norbolt ont plofte, was ze eerst dolgelukkig en toen aarzelde ze. Maar die beide emo tie samen deden haar een besluit ne men. Ze commandeerde Ardee, ver telde haar het nieuws in een paar woorden en voegde eraan toe: „Ik heb mijn besluit genomen Kleed je aan, hebl hem op. laat de wa gen voorkomenhet beste de Ba ker. die gaat vlugger tussen het verkeer door en kom dan mee. O ja en geef me mijn chèqueboekje en geef dit briefje even af aan de bank." Ze bukte zich te gehaast om er> bij te gaan zitten en schreef gauw een briefje aar de bank om mee te delen, wat ze konden verwachten Onderweg en de weg was zeer kort deelde de Hoge Vrouwe aan Ardee haar besluit mee in tonen, die geen tegenspraak duldden en u kunt er zeker van zijn, dat Ardee het enthousiast met haar eens was. „O, zo'n som voel je niet eens lie veling", zei ze en ze vlijde zich tegen haar beschermster aan. „Denk eens aan, hoe heerlijk het moet zijn, het veilig en wel te hebben. Je moet het ook nu en dan eens laten zien." Zeker, liefste", antwoordde het Hoofd der Familie, zoal ze zich zou genoemd hebben. ..Daar heb ik een plan voor ik zal het je vertellen. Maar ze waren al voor de deur van Bensington. Het onderhoud duurde maar kort, nog korter dan Bensing ton zelf gedacht had. Zij schreef de chèque ter plaatse en ontving het schilderij met de vereiste plechtig •heid. Genadiglijk gaf ze de hand. Sir Henry drukte die bijna met evenveel waardigheid. Hij was een man, die je niet makkelijk je hoge bescherming kon laten voelen. En zo eindigde 't geval en nu zoudt u kunnen denken, dat. nu Verecundia het schilderij had. mijn geschiedenis ook eindigt maar daar vergist u zich in. XVI Toen de Duque de Emonsillado het korte, maar vertrouwelijke en duide lijke briefje van Sir Henry Bensing ton ontving schrok hij, nog vóór hij het gelezen had. toen hij de rose chèque er weer in zag zitten. Toen hij het brieije gelezen had, stond hij volkomen verbouwereerd. En hij vroeg zich af, met zijn ervaring van de mensheid onder verschillende kli maten en verschillende gewoonten, wat daar nu toch wel achter kon zitten. Het zou vleierij zijn, als we zouden beweren, dat de Hertog eni ge kennis van schilderijen had van wat voor school dan ook, om maar te zwijgen van modern symbolisme. Hij nam het doek uit zijn veilige bewaar plaats, waarin hij het had opgesloten, zette het in het volle licht voor het venster keek er met aandacht naar. met zijn hoofd schuin en 't zei hem niets. Maar verdorie nog eens toe! Als Bensington niet geloofde, dat het ding echt was, wat voor reden kon hij dan hebben om twintig duizend pond te weigeren?Of zou iemand anders meer geboden hebben? Als je een spiering uitgooit om een kabel jauw te vangen, mag je ook wel een kabeljauw uitgooien om de grote zeeslang te vangenNeen, dat ging niet op. Als niemand anders wou bijten, dan zou hij het doek niet afgekamd hebben, integendeel De Hertog trok zijn wenkbrauwen hijeen. Hij snapte er niets van. Maar er was in alle geval toch één ding, dat hij kon doen. Het duurde tussen een half uur en drie kwartier, eer hij Borstal te pakken kreeg. Eindelijk hoorde hij diens stem aan het an dere einde van de draad, maar niet in al te goed humeur. Maar Hardy kalmeerde hem. want tenslotte moest Borstal, die zelf immers ook million- nair was. wel voelen, dat een band hen bond. Ja Borstal zou ervoor zorgen. Het zou in de rubriek oi'er het society-le- ven komen. De Hertog bedankte "hem oprecht en bood aan, den armen dui vel, die dat stukje schreef, een extra fooitje te geven. Maar daar wou Borstal niets van weten. Dat bederft ze maar, zei hij. En dat is zo. Want wat zou er van Borstal terechtkomen als de slang Zelfbewustzijn zijn giftige kop opstak onder het perso neel van de krant? Daarom stapte de volgende dag op 't ogenblik dat de kroegen open-gingen in Fleet Street, de bohémien helft van Lothario de Groene Aap binnen en ging in de salon-afdeling zitten, dronk de eerste teug lekker bier van die dag uit een grote pot en smeer de zijn alinea neer op een erge vuile schrijfblok. „Ik ontmoette den Duque de Emonsillado een dezer dagen.. Hij vertelde mij, dat hij weer eens over gekomen was naar Lenden om zijn talrijke Engelse vrienden te ontmoe ten, zoals hij ieder jaar in dit sei zoen doet. want hij is in zijn hart een Engelsman, al heeft hij dan een hoge rang in een ander, bevriend land. Hij vertelde mij ook, dat hij juist Bourrot's beroemd Meester werk, de Ame Bourgeoise gekocht had, waarover we allen zoveel ge hoord hadden, sinds het kort geleden verdwenen is. Hij kon mij niet me dedelen, hoe het weer was terugge vonden. Maar het is in alle geval goed nieuws voor iederen kunstlief hebber. En ik geloof, dat ik zo vrij mag zijn eraan toe te voegen, ook voor iederen vriend van Zijn Hoog heid en die zijn legio". (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3