Het vernieuwdeDer Boede" is klaar Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren De sanering in de oesterhandel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 Waarom de Koningin het komt openen Diploma's R.K. Vlassersschool Koewacht Dit jaar groot aantal geslaagden Minister Witte in Zeeland Kostbare vloot veilig in haven van Vlissingen Gesmokkelde horloges in beslag genomen Rumoerige vergadering te Yerseke Het plan van drs van Dijk opnieuw ter sprake TERNEUZEN HULST Prins Albert van België te Vlissingen OOSTBURG MIDDELBURG Inspectie langs de W. Z. Vlaamse kust AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Dl W L He N»„, Ad4 J^AT DE KONINGIN a.s. Woensdag „Der Boe de", het verpleeghuis voor langdurige zieken komt openen", zei burgemeester Stemerding, voor zitter der stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" o.m.. „heeft na tuurlek zyn reden. Met „Der Boede", 't bekende buitengoed te Koudekerke is iets byzonders aan de hand. Het is ill. de eerste inrichting, welke sinds de oprichting der Landelijke Federatie voor tehuizen van deze aard, uitsluitend voor chronische zieken en gehrekkigen, in Nederland tot stand kwam. Het betreft hier dus iets unieks en daarom durfde men de Landsvrouwe te inviteren voor de opening en daarom ook nam H. M. de invitatie aan. De voorgeschiedenis IN 1950 heeft de Stichting het land- goed. dat een oppervlakte heeft van 9 ha. aangekocht. Omdat een zeer ingrijpende verbouwing nodig was voor het nieuwe werd ir. Duintjer uit Amsterdam die naam heeft op dit gebied, opgedragen een plan te ontwerpen. Na diepgaande studie kon in October 1951 het werk wor den opgedragen aan de Vlissingse aannemer Christiaansen. Dit was mogelijk dank zij de medewerking van het ministerie van Sociale Za ken en de inspectie der Volksgezond heid. De financiering kon worden be reikt doordat de meeste Walcherse gemeenten bereid waren zich garant te stellen voor de rente en aflossing van de aan te gane lening. Deze geste was niet gering want de aankoop van het landgoed, de ver bouwing en inrichting en de aankoop van villa „Albertine", die voor de verpleegsters is bestemd, vergde één millioen gulden! Het Stichtingsbestuur bedoelt in het tehuis die zieken waarbij de ziek te een langduriger karakter draagt, boven de meerderjarige leeftijd, op te nemen, welke een deskundig uit geoefende verpleging, doch geen be handeling met het kostbaar zieken huisinstrumentarium. behoeven en geen andere inrichting meer aange wezen is ter verpleging van de pa tiënt. De opname dient zoveel mogelijk plaats te vinden op medische indica tie. De inrichting staat onder me disch toezicht van een geneesheer, terwijl de verpleging wordt uitge oefend door of onder leiding van ge diplomeerde verpleegsters. De dagverpleegprijs ls gesteld op f 4.60. wat feitelijk te laag is. maar die men om het hoofd te bieden aan particuliere concurrentie kwalijk ver hogen kan. Zij nog gemeld, dat de Stichting een uitgesproken protestants-christe lijk karakter heeft. BIJZONDERHEDEN dienstafdelingen. Vóór ieder pavil joen ziet men een prachtige 50 me ter lange lighal met een magnifiek uitzicht op de parkaanleg, In het hoofdgebouw bevinden zich de directie- en dokterskamers: het la boratorium. de eetzaal en de zitka mer voor de zusters en de dienkeu ken voor hen. In het sous—terrain werden onder gebracht de centrale keukens linnen kamer. rouwvertrek spoel- en droog- kamer en de olie-stookinrichting. Op de verdiepingen zijn de kamers voor het personeel dat niet in ..Al bertine" kan ondergebracht worden. Op iedere drie patiënten is één ver pleegster of verzorgster nodig en daarnaast dan nog het huispersoneel. De park- en bosaanplant werd met steun van „Nieuw Walcheren" ver wezenlijkt volgens een plan van de tuin-architect Broerse te Amstelveen. DE OPENING pR zijn 300 uitnodigingen voor Woensdag a.s. verzonden. Daar men dit aantal niet ontvangen kan in het huis zelf zal er een grote tent op het terrein worden geplaatst. Veel gespeecht zal er niet worden, daar H.M. de wens te kennen gaf zich zoveel mogelijk met de patiënten en anderen te onderhouden. AAN het hoofdgebouw, dat dateert uit het begin der 18e eeuw. zijn twee paviljoens gebouwd ieder van 60 meter lengte en plaats biedend aan 60 verpleegden Omdat men, gezien de aard der zieken de verpleging ge lijkvloers moest houden, was geen verdiepingsgebouw mogelijk. Tegen het hoge hoofdgebouw doen de vleugels nu zeer schriel aan en werd er uit architectonisch oogpunt niet veel fraais bereikt. De inrichting is echter buitengewoon goed en zo modern en degelijk mogelijk. In elk paviljoen zijn er 6 ziekenzalen voor 8 en één voor 9 patiënten; 3 isoleerka- mers met ieder één bed en enkele Ook bespreking te Goes met B. en W. MINISTER WITTE, die heden naar Schouwen komt in gezelschap van dr. v. d. Meer, arriveert 10 uur te Zierikzee voor een bespreking met het gemeentebestuur en de stichting Nieuw Schouwen". Om 12 uur gaat Z. Exc. naar het barakkenkamp te Noordgouwe en volgt een tocht langs R.K. Vlassersschool in Koewacht hield haar jaarlijkse diploma- uitreiking, waar tal van autoriteiten en vooraanstaande personen op het gebied van vlasserij en landbouw bij aanwezig waren. De heer C. L. Martinet, voorzitter der school, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk wel kom bij de jaarlijkse diploma-uitrei king. De diploma's van de dagschool werden uitgereikt door de heer But ler, die in zijn toespraak ten zeerste tevreden was over het grote aantal leerlingen, dat dit jaar het diploma ontving.. n.I. 62. Met het oog op het nieuwe procédé in de vlasindustrie drukte de heer Butler de leerlingen op het hart. ze ker met de algemene ontwikkeling verder te gaan. Hij dankte het school- personeel voor al het gedane werk. Na de leerlingen, ouders en verloof den te hebben gefeliciteerd reikte hij aan de volgende personen het diplo ma van de dagschool uit: R. van Daele. M. Kips W. Baert. A. Ferket allen uit Koewacht; G. de Maat en W. van Hove van Stoppeldijk; R. Kips en W. Bruggeman van Graauw; A. Constanje van 's-Heer Hendriks kinderen; J. van Hoecke van Zuid- dorpe en C. L. Antheunis Czn, en S. L. Antheunis Azn. van Sint Jan steen. Hierna werden door de heer van Dijk de diploma's uitgereikt van de volgende cursussen. Rootcursus: R. van Dorselaer, Th. van Haut. E. de Kind en F. van Re- mortel allen St. Jansteen; G. Ele- geeit, R. van Gremberghe, R. Mat- thljs en R. van de Vijver allen van Koewacht. Gewone zwingeicursusJ. Elegeert, J. Herman. C. van de Vijver, A. van de Vijver, J. van Hove. J. de Schep per, M. Coppieters. R. Buijsse. J. Ele geert. G. Elegeert en M. David allen uit Koewacht; G. de Beule van Sint Jansteen en W. de Vlieghei- te Zuid- dorpe. Vervolg-zwingelcursus; L, Fermont, L, de Block. E. Gijsel, A. Celie, P. de Caluwé F. de Block, L. Ferket, J. Goossens allen uit Koewacht; G. de Neve te Zuiddorpe en H, D'hondt eveneens te Zuiddorpe. Ook de heer van Dijk feliciteerde de leerlingen met hun behaalde successen en spi'ak tevens over de R.K, Lagere Land bouwschool, welke 1 Oct. a.s. te Koe wacht zal beginnen. Hij dankte het nestuur voor de gastvrijheid, die de lagere landbouwschool heeft bij de vlassersschool om in haar leslokaal ^ouwVrshaven naar schaad jke en I aangezien met de bouw T.anriMntvcrnm rmty «lof «p_ Renesse in laatstgenoemde plaats gebruikt mep de lunch en confereert men met B. en W. In de middag wordt nog het ba rakkenkamp te Haamstede bezocht om daarna via Burgh en Burghsluis per politie-vaartuig naar Zuid-Beve- land te varen. Aan het verzoek van B. en W. te Goes om een bespreking over de nij pende woningnood aldaar, heeft de minister gevolg willen geven. Om half vijf wordt die gehouden. Ten slotte heeft dan nog een persconfe rentie in hotel de Korenbeurs plaats. De Commissaris der Koningin en leden van Ged. Staten zullen de mi nister op zijn vocht vergezellen. De waterkeringen aan de Scheldekade Tijdens de ramp is gebleken dat de panden aan de Scheldekade niet voldoen aan de voorschriften inzake het waterkerénd vermogen. Door dit gebrek is o.a. een hotel verloren ge gaan. Alle eigenaren zijn kortgeleden aangeschreven alsnog daarin te voor zien. op 1 October zal het dagelijks bestuur van het Waterschap het Vrije van Sluis schouw voeren over deze waterkering, waarna alle tekort komingen voor rekening van de eige naren zullen worden aangevuld. der Landbouwschool nog niet is be gonnen. Hij hoopte dat d«ze gastvrij heid echter van korte duur zal moe ten zijn en dat het nieuwe gebouw der lagere landbouwschool spoedig zal ven-ijzen. Tevens sprak hij de wens uit dat de beide scholen welke naast elkaar komen te staan, in de toe komst prettig zullen mogen samen werken. De heer Arkenbout reikte vervol gens de diploma's uit van de beide boekhoudcursussen aan de volgende personen: Boekhouden A: R. Schalkens, E. Maes, L. de Cock. A. Frankevijle, Th. Bolssens G. Stooband allen uit Sint Jansteen; G. Naessens en R. Mat- thijs uit Koewacht en G. de Neve van Zuiddorpe. Boekhouden B: F. van Remortel, A. Sturm, A. de Kind en R. van Dor selaer allen uit Sint Jansteen; G. Rot tier, F. Sturtewagen. J. van Megroot, R. van de Vijver en A. Martens allen uit Koewacht; G. de Neve van Zuid dorpe. In zijn rede memoreerde de heer Arkenbout hoe dringend nodig de school de Jeugd heeft. Speciaal door het leren zwingelen krijgt men de goede vlashanden die in de toekomst zo nodig zullen zijn. De jongeren moeten door het volgen van derge lijke lessen alles zien aan te pakken voor het behoudt van de vlasindus trie. (Vervolg van pag. 1). En deze taak heeft ons schip niet verwaarloosd. Reeds naderen vier Meteors, die zonder aarzeling op de zes Thunderjets invliegen. Vanaf de brug kunnen wij met kijkers zien, dat zich ver buiten het convooi 'n span nend luchtgevecht ontwikkelt. Vlieg tuigen wentelen en draaien als woe dende sperwers om elkaar heen en na enkele minuten slaan de Thunderjets op de vlucht. Triomfantelijk komen hierna de eigen Meteors als een para- pluie boven het convooi hangen. De koopvaardijschepen, die anders een weerloze prooi waren geweest, voor de straaljagers, kunnen weer ruimer ademhalen en zetten hun weg voort tussen Soemba en De Bitter, die er als herdershonden omheen draaien. SPIEDENDE OGEN. A/IET DE RUST aan boord is het nu echter gedaan. Steeds opnieuw keert de vijand terug, doch steeds op nieuw wordt hij afgeslagen, omdat onze radar hem tijdig had ontdekt. Slechts eenmaal gelukt het hem ons tegen de avond ter hoogte van het lichtschip Goeree aan te vallen. Gie rend duiken zij naar beneden en be stoken ons met hun boordwapens. Door ons afweergeschut, dat roze wolkjes in de blauwe hemel schiet, durven zij ons echter niet al te dicht te naderen, zodat wij rustig mogen aannemen, dat ook deze aanval niet veel schade heeft aangericht. Door de nacht vaart ons convooi verder in de richting Vlissingen, een verzameling geheel verduisterde sche pen, die als levenloze schimmen voort drijven over het wijde water. Doch deze lavenloosheid is slechts schijn, want op elk schip loeren spiedende ogen het nachtelijk duister in, draait de radar-antenne met een zacht-zoe- mend geluid in het rond en geeft op een scherm een helder beeld van al wat zich op zee beweegt. Het is diep in de nacht, wanneer het hele con vooi onbeschadigd de haven binnen loopt van Vlissingen. De vijand is er niet in geslaagd onze zeeverbindin gen te verbreken en zal hier ook niet in slagen, zolang wij een vloot heb ben, die op haar taak is berekend. Twee oorlogsschepen en een flottilje mijnenvegers, bijgestaan door enkele vliegtuigeskaders, hebben een kostba re koopvaardijvloot veilig door de wa teren gevoerd, en zij zullen dit blij ven doen, totdat de vijand is versla gen. George de Neve van Zuiddorpe, die niet minder dan 3 diploma's ontving, waarvan zelfs een met lof, werd door de heer Arkenbout speciaal geluk ge wenst. „De Neve". aldus spreker. ,,is deze zomer per fiets naar Marokko geweest. Als U nog wat verder fietst bent U in Israël, daar zult U zeker met deze diploma's veel bereiken". De heer Lockef eer, lid van G.S.. be toogde, dat het provinciaal bestuur zeer zeker met de vlasindustrie mee leeft. Door het toedoen van het pro vinciaal bestuur bezocht minister Zijlstra tijdens zijn bezoek aan Zee land een vlasserij te St. Jansteen. Het provinciaal bestuur zal streven en de belangen dor vlassers steeds be hartigen omdat, de vlasindustrie een der voornaamste industrieën is van de provincie vooral van Zeeuwsch- Vlaanderen Hij deelde tevens mede, dat de heer R. Martinet, directeur van de Coöp. Vlasfabriek, uitgenodigd zal woeden om zitting te nemen in het bestuur van het E.T.I, (Economisch Technologisch Instituut) voor Zee land. De heer Martinet ontving hier voor een welverdiend applaus. De heer R. Martinet spoorde alle leerlingen aan zeker lid te worden van de oud-leerlingenvereniging. De ze winter worden er Franse lessen georganiseerd. Pastoor Llgthart. voorzitter van de commissie van toezicht der school, sprak ook een kort woord en zei, dat de vlassers een werkzaam volk vor men doch bij Werken hoort onder richt en liefde voor het vak. Hij prees het werk van de oud-leerlingen- verenigmg en spoorde het bestuur aan op de ingeslagen wee voort te gaan. LAGERE LANDBOUWSCHOOL .Tansteen, die ruim 5 jaar voorzitter der school is geweest en die de grote pionier was om na de jaren 1939. de zgn. vlascrisis de vlasindustrie lang zamerhand weer te doen opleven. Door het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat de heer Geirnaerdt 1 Oct. a.s. de gemeente Sint Jansteen als burgemeester ver laten en hii kan hiermede ook geen bestuurslid der school meer ziin. De voorzitter bracht hem dank uit voor al het gedane werk voor industrie en onderwijs Hierna nam de heer Geirnaerdt zelf het. woord. „Het is prettig oud te worden, doch het is niet prettig oud te zijn" aldus spreker. ,.Toen ik ruim 20 jaar geleden in sint Jan steen kwam waren er veel werklozen, de meesten hiervan waren vlassers in overleg met de heren Martinet en van Helsland is alles in het werk ge steld hierin een kering te brengen, en dit is gelukt dank zij de steunre geling. Ik moest", aldus spreker „af scheid van U nemen hoe zwaar het mij ook valt. De achteruitgang der bevolking in onze streek is te wijten aan een gebrek aan woningen". Als laatste sprak de heer Vande- putte directeur van de school, nog een kort woord. Hij was ten zeerste te vreden over zijn leerlingen. De dag cursus, die thans het diploma heeft ontvangen, moge een voorbeeld zijn voor vele anderen, die er in de toe komst nog zullen komen. Met het oog op het nieuwe procédé spoorde hij ieder aan zo veel mogelijk de school te bezoeken omdat de kennis en wer king in de vlasindustrie steeds no dig zal zijn. Durgenieester Dierinck deelde mee, dat door het gemeentebestuur van Koewacht alles wordt gedaan om spoedig met de bouw der lagere land bouwschool te beginnen. Hij noemde enkele moeilijkheden welke hier zijn ontstaan en vroeg aan het provin ciaal bestuur bij de verdeling van bouwvolume Koewacht zeker niet te vergeten Hij betreurde het, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen verschillen de gemeenten zijn, die aan deze nut tige school geen subsidie verlenen. Tevens stelde hij de voorzitter voor. bij de volgende diploma-uitreiking de wethouders van alle Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten uit te nodigen. Na dit alles bracht de voorzitter een woord van dank aan de heer Geirnaerdt. burgemeester van Sint DOKTERSDIENST Zondag wordt te Goes de dienst waargenomen door dokter Bruynzeel; te Middelburg door dokter Simons; te Vlissingen door dokter Bil en te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter Staverman. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dok ter Kiviet. DIENST DIERENARTSEN Zondag wordt op Z.-Beveland West dienst gedaan door de heren A El- zerman te Goes en M. Gaakeér te Ovezande. Amsterdammer achtte de kust veilig FNE POLITIE te Putte heeft een Am- sterdammer gearresteerd, die be trokken was bj) een omvangrijke smokkelzaak. De man in kwestie had voor ongeveer 13000 gulden aan ge smokkelde horloges in zijn bezit, waaronder een aantal gouden exem plaren. De Amsterdammer hield zich op 'n verdachte manier in Putte op, waar door hij de aandacht van de politie trok. In een café vroeg men hem, of hij zich wilde legitimeren, maar de man weigerde dit. De politie heeft daarna het café verlaten, waaruit de bezoeker ten onrechte afleidde, dat hij niet meer in de gaten gehouden werd. De politiemannen echter bespiedden door het raam de gedragingen van de Amsterdammer. Zij zagen hem een pakje te voorschijn halen en dit aan de kastelein overhandigen. Nadien bleek dit pakje een aantal horloges te bevatten. De man werd gefouilleerd en er kwa men nog meer pakjes voor de dag, alles tesamen voor een waarde van f 13.000. De hele voorraad werd na tuurlijk onmiddellijk in beslag geno men en de Amsterdammer ging in de cel. De bestuurder van een luxe wa gen, die wat verder geparkeerd stond, hield men eveneens aan. De man stond kennelijk met de ander in con tact. XTA verschillende bestuursvergaderingen en onderlinge besprekingen over het saneringsplan van drs van Dijk, heeft deze, vergezeld van zijn se cretaris drs v. Klinken te Yerseke achtereenvolgens vergaderd met de Ver- voex, de ver. van exporteurs uit VEBO met de ver. VEBO en met het be stuur van de Zeeuwse Oester. Besproken werd een concept „Ver ordening Fondsvorming voor de Oes terhandel". Dit concept omvat in gro te lijnen het oorspronkelijke plan van drs van Dijk, maar nu aangevuld en veranderd door de voorstellen der ver schillende besprekingen. Dat iedereen er nu direct „weg" van was kan niet gezegd worden. Zowel bij exporteurs als bij kwekers-niet exporteurs was geen directe overeenstemming. De twistpunten liepen in hoofdzaak over de 15 pet. heffing en het toe te ken nen basisexportcijfer. MENINGSVERSCHILLEN /OORAL de druk bezochte VEBO- vergadering kon het onderling niet eens worden. De kwekers voelen zich niet genoeg beschermd, maar over de te nemen maatregelen stonden de meningen lijnrecht tegenover elkaar. Over een voorstel om inplaats van 15 pet. een heffing van f 25 per 1000 ge- exporteerde oesters ln te stellen kwam men overeen. Maar over het voorstel de kleinere soorten uit de export te nemen of althans de prijs te verla gen ontstond veel gekrakeel zodat de voorzittei herhaaldelijk in moest grijpen. Toen men deze kwestie maar aan de com. van VEBO wilde over laten om de best mogelijke oplossing te vinden maakte één der leden be zwaar tegen de persoon van de voor zitter. gezien zijn mening ln de ver schillende kwesties. De voorzitter nam dit hoog op en dreigde met ont slag indien meerdere leden in hem geen vertrouwen meer hadden. Aan het ontwerp heeft hij dagen gewerkt en getracht het beste te be reiken. Bij verwerping is alles tever geefs geweest en gezien de tijd kan er niets anders meer voor in de plaats gesteld worden De vergadering ging er niet verder op ln maar wel dreigden toen 2 bestuursleden met ontslag indien het ontwerp zoals het ter tafel lag zou worden uitgevoerd. Tot overeenstemming kwam men niet hoewel de vergadering ruim 2V, uur duurde EEN WARWINKEL O VER al of niet goedkeuring van het ontwerp werd niet gestemd. Wel kwam men eindelijk overeen dat het bestuur en de com.-leden van V EBO na afloop van de vergadering alle kwesties en voorstellen nog eens zouden bekijken en hiervan rapport zouden uitbrengen bij drs. van Dijk Deze krijgt dan uiteindelijk het ge noegen uit de warwinkel wijs ie W-»>- den. Wanneer belanghebbenden het onderling niet eens kunnen worden zal het Bedrijfschap een oes'.issing nemen die dan natuurlijk niet naar ieders zin is. Direct na afkondiging gaat de Ver ordening Fondsvorming voor het Oesterbedvijf in en blijft geldig voor 1 seizoen. 1- Juni 1954 treedt ae ver ordening buiten werking. De uitke ringen zullen na het einde van het exportseizoen zo spoedig mogelijk plaats vinden, doch uiterlijk 31 Juli. TWEE BOTSINGEN. Op de hoek JozinastraatGrenu- laan kwamen een vrachtauto van de fa. V. en een personenauto bestuurd door de heer v. d. G. met elkaar in botsing. Beide auto's liepen zware schade op Ook in de boscht GrenulaanSchool weg kwamen twee auto's in botsing. Een bus van de Z.V.T.M. werd in de flank gereden door een Volkswagen tje, waarbij beide voertuigen even eens schade opliepen. Het volkswa gentje reed juist een proefrit! „DE SPAANSE VLIEG" Voor de door het Terneuzense Di lettantentoneelgezelschap in het Con certgebouw opgevoerde klucht ,.De Spaanse Vlieg'' bestond een grote be langstelling. Evenals bij vorige ge legenheden was het succes van deze amateurs, wier optreden in de ker- misweek reeds traditie begint te wor den. weer groot. Een gul applaus be loonde de spelers voor hun op zeer behoorlijk peil staand spel. POSTZEGELCLUB. De leden van de postzegelclub „Zeeuwsch-Vlaanderen" openden hun seizoen met het houden van een al gemene ledenvergadering bij lunch room Koene. De voorzitter, de heer A. Lyppens, hield ter gelegenheid van dit najaar in Lissabon georgani seerde grote postzegeltentoonstelling een causerie over de postzegels van Portugal, terwijl een verzameling van dat land ter bezichtiging aanwe zig was. Sas van Gent Lezing. De door pater Colsen Zondag a.s. in het R.K. Verenigings gebouw aan de Westkade alhier, te houden lezing zal tot onderwerp heb ben: ,De betekenis van het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie voor Nederland". BEKENDMAKIN G OCTOBER-KERMIS 195S De Burgemeester van Hulst brengt ter openbare kennis dat gedurende de kermis van 3 t.m. I October 1953 a.s. de tapperijen mogen geopend blijven tot des nachts half een uur; dat voor de kermisdagen het maken van muziek en het doen plaats heb ben van vertoningen danspartijen of andere vermakelijkheden in de tap perijen en in alle hoe ook ge noemde voor het publiek toeganke lijke kermisinrichtingen slechts ge oorloofd is op zaterdag van de ker mis van des n.m. 19.00 uur tot 23.00 uur en de andere dagen van des voormiddags 10.00 uur tot 23.30 uur en alleen dan. wanneer de verschul digde pachtsom het staangeld en de vermakelijkheidsbelasting is voldaan bij de gemeente-ontvanger of diens gemachtigde vóór Vrijdag 2 October 1953; dat op de kermis-Zondag geen open bare vermakelijkheden als bedoeld in artikel 4 der wet van 1 Maart 1815 st.bl. 21 betreffende de viering van Zon- en feestdagen mogen plaats hebben dan na volkomen beëindiging van alle godsdienstoefeningen; dat het geven van straatmuziek, het uitvoeren van kunst- of voorstellin gen of het vertonen van bijzondere zaken of dieren en al dergelijke han delingen. aan of langs de openbare weg anders dan in of aan de kermis inrichtingen, waarvoor door Burge meester en Wethouders vergunning is verleend verboden zijn en slechts in uitzonderingsgevallen door de Burgemeester kunnen worden toege staan. HULST. 25 September 1953. De Burgemeester van Hulst, 465-0 B, A. Th. M. Truffino. JAARLIJKSE VEETOONDAG In de vergadering van de veemarktt commissie werd besloten ook dit jaar de Veetoondag te houden en wel op Maandag 16 November a.s. Gezien de steeds toenemende belangstelling, zo wel van de zijde van de handelaren als van de landbouwer:» belooft de ze Toondag weer een succes te wor den. St, Jansteen Tooneelnieuws. De R.K. toneel vereniging St. Jan heeft in studie ge nomen „Mijnheer Piroen" van Felix Timmermans. De uitvoeringen ervan zullen in November plaats vinden. T erhole LOURDESACTIE TIJDENS KERMIS Door de medewerking van verschil lende verenigingen en personen zal men trachten de najaarskermis, die van 26 t.m. 28 Sept. plaats vindt, een geheel ander cachet te geven. Voor al aan je kermis-Maandag ls aan dacht besteed. De kermis wordt ge opend met een concert hedenavond waaraan de drie muziekkorpsen van Hontenisse zullen medewerken. Zondag en Maandag vinden voet- Voor oefening „Mariner' PjONDERUAG heeft, geheel onver- wacht, Z.K.H. Prins Albert van België een bezoek aan Vlissingen ge bracht, welk bezoek in bet bijzonder de marine gold en de oefening „Ma riner". die zich thans ook tot de Zeeuwse kustwateren uitstrekt. Prins Albert, die adelborst eerste klasse van de marine ls, arriveerde in de loop van de dag aan boord van Hr. Ms „Jacob van Heemskerk" tn gezelschap van de chef van de Bel gische Marinestaf, commandeur Ro bins. De Prins werd ontvangen door de Commandant der Maritieme Mid delen in Zeeland, kapitein ter zee J. Pater Timotheiis O.M. Cap. naar Sluiskil DATER ThimotheUs O.M, Cap., die gedurende 17 jaren lector is ge weest aan het philosophicum der Pa ters Capucijnen te Helmond en vele jaren directeur van de St. Fidelisnus- siebond district Helmond is met in gang van 25 September benoemd tot vicaris van het Capuciinenklnostei te Sluiskil (Z -VI.) en tot rector van het ziekenhuis aldaar. G. Broekhuysen. De Prins bezocht voorts m gezelschap van Admiraal Benelux' (de schout bij nacht F. T. Burghard) diens hoofdkwartier op Walcheren en ook enkele andere pos ten, Tegen het einde van de middag vertrok de Prin.s per auto via Bres- kens weer naar België. DUITSE GESCHENKZENDING Voor getroffenen op Duiveland [N de Lutherse kerk te Zierikzee werd een geschenkzending bedden en matrassen die door de raad van de Lutherse kerken ln Duitsland aan de bewoners van het rampgebied en met name aan Schouwen en Duiveland was geschonken symbolisch overge dragen. De zending, die een waarde vertegenwoordigt van niet minder dan f 20.000 is nog onaerweg naar Zie rikzee De bedden zullen worden vei deeld onder de bewoners van d zwaar getroffen gemeente Ouwerkei en van de gemeente Nieuwerken Bovendien is een kleiner deel van d< goederen bestemd voor de waters- noodslachtoffers van de kleine Lu therse gemeente van Zierikzee. balwedstrijden plaats tussen de vete ranen en de jeugd. De K.A.J. houdt in het kader van haar Lourdesactie een huisvlijtten- toonstelling. waar werkstukken uit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zullen te bezichtigen zijn. De V.K.A.J. verkoopt wafels, eveneens voor de Lourdesactie. Als het weer gunstig is belooft het een mooie kermis te worden. Hontenisse H.I.A. ZOMERACT1E WERD EEN SUCCES. De R.K. Winkeliersvereniging heeft in het begin van dit jaar onder de naam „H.I.A. Reisactie" een zomer- programma geprojecteerd, dat zeer geslaagd is. Twaalf winkeliers hebben hieraan medegewerkt. In totaal werden vijf reizen ondernomen n.I. naar de speel tuin te Axel. Zuid-Limburg en Aken (Did.) Dinant, Gent en Antwerpen. Van deze reizen werd door ruim 300 mensen deelgenomen. Wat het win terseizoen zal brengen is nog niet be kend, doch er worden weer plannen beraamd. BESCHILDERING GEMEENTEHUIS Het gemeentehuis wordt in een nieuw verfje gestoken. De fa. A. v. Jole uit Groenendijk is reeds met de werkzaamheden begonenen. KININGIN WILHELMINA LYCEUM WORDT OFFICIEEL GEOPEND. Donderdag 1 October zal de staats secretaris van Onderwijs mej. Dr. E. de Waal om elf uur het herstelde gebouw van het Koninging Wilhel- mina Lyceum officieel openen. De plechtigheid zal gehouden wor den in de gymnastiekzaal van het gebouw, tevens zal een in de hal aangebrachte maquette aangeboden worden. 'sMiddags om 3 uur heeft een fees telijke bijeenkomst plaats in het Le- deltheater, waar de Nederlandse Ra dio Unie een jeugdconcert zal aan bieden en de leerlingen het spel Es- moreit zullen opvoeren alsmede bal let en zang. De oud-leerlingen zijn voornemens 'savonds aan een diner gezellig bijeen te komen. BELANGRIJKE VERGADERING VAN 'T WIT GELE KRUIS Het Wit-Gele Kruis heeft nu een definitief onderdak gevonden in het inmiddels voltooide Parochiehuis. Zondag 27 Sept. wordt deze afde ling door de heer A. Lievegoed inge zegend en zal met een algemene le denvergadering het gebouw offici eel in gebruik worden gesteld. De agenda bevat o.m. de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden, waardoor het bestuur uit zes leden zal bestaan. Er zal dan tevens in de vacature van de voorzittersfunctie voorzien wor den. Breskens VOOR „HERWONNEN LEVENS KRACHT" Met propagandistische oogmerken werd gisteravond in Schuttershof een filmvoorstelling gegeven voor „Her wonnen Levenskracht". Het programma was zeer verzorgd. Filmbeeld en gesproken woord maak ten indruk op de aanwezigen, zodat het beoogde doel van de organisato ren ongetwijfeld bereikt is. Schoondijke BRANDWEERCOMMANDANT GEHULDIGD. Onder leiding van burgemeester van Roseveldt werd in hotel ,De Zwaan" een contact-avond gehouden voor de leden van de vrijwillige brandweer. Tijdens deze bijeenkomst werd de commandant van het corps de heer G. W. Wilschut gehuldigd in verband met het feit, dat hij reeds gedurende een periode van 15 jaar de functie van brandweercomman dant vervult. De burgemeester ge waagde in zijn toespraak van de trou we dienst die de jubilerende comman dant gedurende deze reeks van jaren aan de dag had gelegd, vooral omdat aan deze dienst geen enkele bezoldi ging verbonden is geweest. Het ge meentebestuur meende dit feit dan ook niet onopgemerkt voorbij te mo gen laten gaan. Spreker bood als blijk van waardering namens het gemeentebe stuur een schilderij aan van de kunst schulder v. d. Poll, voorstellende een gezicht op de Loosdrechtse plassen, en merkte hierbij op, dat dit geschenk in de onlangs door de commandant betrokken nieuwe woning zeker goed uit zal komen. Nadat de jubilaris voor dit prachtige geschenk had be dankt bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen. WAARNEMEND BURGEMEESTER. Door het College van Burgemees ter en Wethouders is, ingeval van on gesteldheid, afwezigheid of ontsten tenis van de burgemeester, als waar nemend burgemeester aangewezen, de heer Joh. de Feijter, wethouder. Aardenburg NOG STEEDS GEVAARLIJK OORLOGSTUIG Bij nieuwbouw aan de Haven werd in de grond een grote granaat gevon den. De hulpverleningsdienst, die werd gewaarschuwd, heeft het oor logstuig onschadelijk gemaakt. Nog steeds blijken dus gevaarlijke souve nirs van de oorlog achter te zijn ge bleven. Kruiningen VAN DE WAL IN DE SLOOT Deze week raakte een zware drag line waarmede men bezig was sloten in de polder Kruiningen schoon te raken van de wal in de sloot. Om e mot ir voor waterschade te be- herben heeft men onmiddellijk aan 1de zijden van de machine dam- nd in de brede sloot geslagen. Met behulp van de zware bulldozer in Nieuwenhuyse en de Braai is »t gelukt het gevaarte op de kant te lengen. Ongetwijfeld zal de schade enkele duizenden guldens bedragen. SOCIALE WERKSTER VERTROK De sociale werkster mevrouw Ro- myn-Holtland te Scheveningen heeft haar taak in Kruiningen beëindigd. Ze is weer naar haar woonplaats ver trokken. Ovezande WINKELWEEK WAS EEN SUCCES De onlangs gehouden winkelweek is volgens mededelingen, welke in de slotvergadering an het winkelweek- comité met de deelnemers werden gedaan, een succes geweest. De or ganiserende vereniging kan met ge noegen op deze winkelweek terug zien. Deze winkelweek immers heeft zich gekenmerkt door een nog gro tere activiteit van het kopend pu bliek dan vorige keren; vooral ook uit de omliggende gemeenten heeft men veel bezoekers in de zaken ont moet. Dit is ook aldus de voorzitter van het comité, de heer W. Remijn, de opzet van een dergelijke actie. Men moet het plattelands-publiek kunnen overtuigen dat ook de plat telands-middenstand in alle opzich ten paraat is. Besloten werd het batig saldo van deze winkelweek te reserveren voor het eventueel houden van een win kelweek in het volgende jaar. Tevens kwam nog ter sprake het organiseren van een St. Nicolaas- actie. Dit zal nader worden bekeken en indien uitvoering aan dit plan kan worden gegeven, zullen de be langhebbenden op de hoogte worden gesteld. HOOFDINSPECTIE BELASTING De heer A. Vermeulen. Hoofdin specteur-titulair van 's Rijks Belas tingen en toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Belastingen te Bussum. is overgeplaatst naar Mid delburg en aangewezen als hoofd van de Inspectie der Belastingen aldaar. Door rijk, provincie en waterschap WERTEGENWOORDIGERS van het Rijk, de provincie en het water schap „het Vrije van Sluis" hebben een inspectietocht gehouden langs de West Zeeuwsch-Vlaamse kust van Hoofdplaat tot en met Cadzand. Alle herstelde en in uitvoering zijnde werken werden bezocht. Be sprekingen werden gevoerd inzake de kustverdediging door de dijkgraaf, de heer C. M. van den Broecke de rijksingenieurs J. P. Neeteson en E. Boswinkel, alsmede de technisch amb tenaar van de Provinciale Water staat de heer Q. van den Linde en de diverse technische hoofdambtena ren. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gouden regen. AXEL. Het Centrum 18.30 en 21 uur: De bron. DE KLINGE. Kinema van Dtfck 19.30 uur: Van huis weggejaagd. GOES. Grand 19 en 21 uur: De vloot op stelten. HEINKENSZAND. 19.30 uur; Concert op de muziektent. ST. JANSTEEN. Zaal J. Baert 16.30 uur: Schieting. MIDDELBURG. Electro: Intrigues in het Oosten. Schouwburg: De twee Torreani's. OOSTBURG. Ledel 20 uur: HongKong. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 uur: Morgen is het te laat. TERHOLE. Om 16 uur concert door muziekkorpsen van Hontenisse op de kiosk. Bij wed. de Cock 16 uur: gaai- bolling. TERNEUZEN. in Parijs. VLISSINGEN. Alhambra: Abbott en Costello maken schoon schip. Luxor: O. K. Nero. Luxor 20 uur: April AiNTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gouden regen. AXEL. Het Centrum 16.15 uur: De Bron. Om 20 uur: Gun Crazy. CLINGE. Schieting om 14.30 uur. DE KLINGE. Kinema van Dijck 15 en 19.30 uur: Van huis weggejaagd. GOES. Grand: De vloot op stelten. HULST. Bioscoopgebouw 14.30 en 20 uur: Cuba Cabana. om 17.15 uur: Zondige grenzen. Bij Serph. Blom- maert 15 uur schieting. ST. JANSTEEN. Café De Kroon: Dansen. KAPELLEBRUG. C. de Kindt 14.30 u. Schieting. KRAAI. F. de Vijlder 14.30 u. schieting. MIDDELBURG. Electro: Intrigues in het Oosten. Schouwburg: De twee Torreani's. OOSTBURG. Ledel 16.30 en 20 uur: Hong Kong. Om 14 uur; Vlammende pijlen. SAS VAN GENT. Olympia-theater 14.30 uur: Zo laat op wacht. Om 17 en 20 uur: Morgen is het te laat. TERHOLE. Om 14.30 uur opening huis- vlij ttentoonstelling KAJ in RK Bewaar school. Om 14.30 uur; Start wafel verkoop VKAJ. Lourdesactie in het clublokaal. Wed. de Cock 16 uur: Dansen. Om 14.30 uur Voetbalwedstrijd. TERNEUZEN. Luxor 16.30 en 20 uur: April in Parijs. Om 14 uur Perucha kind van de nacht. VLISSINGEN. Alhambra: Abbott en Costello maken schoon schip. Luxor O. K. Nero. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gouden regen. DE KLINGE. Kinema van Dijck 19.30 uur: Van huis weggejaagd. GOES. Grand: De vloot op stelten. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: Zon dige grenzen. MIDDELBURG. Electro: Intrigues in het Oosten. Schouwburg: De twee Torreani's. OOlSTBURG. Ledel 20 uur; Hong Kong- SAS VAN GENT. Olympia-theater Morgen is het te laat. TERNEUZEN. - Luxor 20 uur: April in Parijs. ■'ERHOLE. Om 14 uur: Orifcntatierit. Om 19 uur: voetbalwedstrijd veteranen —jeugd Om 17 uur: Dansen bij wed de Cock. r:-'Slv EN. - Alhambra: Abbott en Costello maken schoon schip. Luxor O. K. Nero. Eurol overf verva land» Romf baasq Slaag overtl overq moed vraag gratig pelijk In di| ging ken husel| Daar^ verbd gers werp-J Geme beslotl fensia (E.D.lJ E.D.C half nister! den beslotl nisterl aan lemeb en te vd meenl stellen de Ml Voorzf die oa Regerl booshl maar toch geet midd^ heden het d| Gaspe premi| die ha koers f pese mate JSjada! si<f werp verand dat ea^ zuilen| dat op Erger I vermol gering! afgele| maal den. wer ken erj op teg| neer paalde komerl reid t| pact. rijk si| zege Europl Het zd kapsel! ten, z| Maar kelijkd melijk| wijl schap I van bq mee ële) in defensl politie! koepel! te| wenst zijn ook re| nen da inhoud Maart I beden! van van ning wat dd omhee in Str; port I was v volzin

de Stem | 1953 | | pagina 2