de Een sterk staalt ji JEUK! Naar vrijer dividendpolitiek Een Meesterwerk is zoek Wat een Wonderlijke Wereld RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 1.1.60 w*erl Tim) le?, gekoloniseerde, fi'j mm zit )>j daar we \nuzo mee in de knoei! HAAGSE BRIEVEN Pater Felicianus in t diamant Feest in het Capucijnerklooster te Rilland-Bath VMMr ilONo. boorden Kraamzorg Ken... liggen... Handig Met VELPQN zie je er geen barst van! („The Missing Masterpiece dfreTed„IesSeBze,1Singt0n',aVl0e-i- gen jelboekje gelboek- n gulden n uit een larde van 'oor Uw ifiteert U en extra- e f 1.60 voordeel ESCHUIT 5 f 1.20 voordeel ct) -+- 3 Ie f 1.47 t voordeel MAÏZENA t) 1 P. Ie f 1.28 f voordeel IDYKOEK ie i 1.29 f voordeel - 1 doosje >os WRIJF- de f 1.33 i voordeel E REPEN, •de f 1.40 voordeel t smaken). de f 1.50 :t voordeel (63 ct) arsnoepjes rde f 1.33 :t voordeel de f 1.50 :t voordeel VAN DER STEEN T JIT de troonrede heeft één pas- sage wel een ieders aandacht getrokken en niet zonder reden: de aankondiging der belastingverla ging. De dagbladpers gaf meteen de nieuwe tabellen, men beoordeel de de vermindering der belasting inkomsten in het licht van het be grotingstekort, men voelde de weerslag op het grote publiek. ,,De gewone man" wijdde er een Zater- dagavondpraatie aan en „Negen heit de klok" profiteerde ook al van het heerlijke „nieuwtje". Verscho len als de mededeling was op het einde van de Troonrede, werd ze toch het grote nieuws van de week- Waarbij al het andere als het ware in het niet verzonk. Zelfs het merkwaardige en scher pe debat in de late avond van de eerste dag, dat de Tweede Kamer weer in openbare vergadering bij een was. Het ging om een voorstel, dat een begin is van een zeer ver gaande vereenvoudiging van de be rekening van de sociale lasten en loonbelasting. Een voorstel, dat al gemeen toegejuicht werd, maar toch ook noodzakelijkerwijze op bezwaren stuitte. Bezwaren, die scherp naar voren werden gebracht door Dr. Lucas, als woordvoerder der K.V.P.-fractie. Want de positie van talrijke gezinnen met minder jarige kinderen dreigde verzwaard te worden. VU AT was de moeilijkheid? Ver eenvoudiging van de regelingen brengt uiteraard ook wijzigingen mee. Zo zal volgens het voorstel, dat aanhangig is, de leeftijdsgrens voor kinderaftrek bij de beastin- gen even hoog moeten worden als die van de kinderbijslag. De rege ring stelde de laagste grens voor: 16 jaar (voor de belasting is zij nu: 17 jaar). De K.V.P.-fractie wilde accoord gaan, omwille der vereen voudiging, maar eiste: de groepen gezinnen die het slachtoffer wor den, zullen een tegemoetkoming dienen te ontvangen bij de belas tingmaatregelen, die in verband met de huurverhoging zijn ingediend En omdat er al zo vaak niet nage komen beloften zijn gedaan met be trekking tot de gezinspolitiek, stelde de heer Lucas: ik wil de grens op 17 jaar laten staan en ben bereid ze in 16 te veranderen, zo dra voor de tegemoetkoming is ge zorgd. De beide andere Christelijke partijen gingen iets minder ver; zij waren bereid genoegen te nemen met een „toezegging van de betrok ken staatssecretaris". De reactie der staatssecretarissen was al bijzonder ontactisch. Zij dachten er niet over om op de ge dachten der Protestant-Christelij ke groeperingen in te gaan, laat staan op die der K.V.P. en zij praatten om de zaak heen. En, men mag wel zeggen: dus diende de heer Lucas amendementen in overeen komstig het standpunt der K.V.P.- i fractie. Waarbij hij de staatssecre- f tarissen v. Rhijn en te Berge nog I een kans gaf: als een bevredigende beofte door de regering zou worden gedaan, dan zou hij bereid zijn de amendementen in te trekken. En toen kwam het sterke staal- I tje. Van de zijde van de liberale I heer Ritmeester, door de Pv.d.A. gesteund, werden enkele amende menten ingediend, die de ouders, I welke reeds voor drie kinderen be- I lastingaftrek genieten en daarom I ook een vierde kind (tussen 17 en 21 jaarl recht op aftrek kunnen doen gelden, zouden treffen- Want de amendementen beoogden deze laatste aftrek (voor het zgn. extra kind) ongedaan te maken: een gezamenlijke poging van ibera- len en socialisten (die elkaar op het vlak der gezinspolitiek plegen te vinden) om de grotere gezinnen met oudere minderjarige kinderen te schaden. Met zeer veel moeite is het Dr. Lucas in 1951 gelukt Prof. Lieftinck te bewegen de aftrek voor het „extra-kind" toe te staan. Het moet een stek staaltje van afkeer van gezinspolitiek genoemd wor den,, wat liberalen en socialisten nu beogen. En dat tijdens de behande ling van een wetsontwerp, waarin ook van regeringszijde reeds schade aan de gezinnen werd toegebracht, waartegen de protestanten en ka tholieken, zoals vermeld, met kracht moesten opkomen. ■y^/IE een levendige behandeling van een wetsontwerp op prijs stelt, hij heeft met betrekking tot dit wetsontwerp zijn zin gekregen. Evengoed blijft men het dan jam mer noemen, dat het weer een strijd op het terein van de gezins politiek was, waarbij deze keer ka tholieken en protestanten zij aan zij stonden tegen de onvermurwba re P.v.d.A.-vertegenwoordigers en staatssecretarissen en de principiële bestrijders der gezinspolitiek, de li beralen. Intussen kon Woensdag de beslis sing nog niet vallen. Op verzoek van de regering is de verdere be handeling uitgesteld. In de minis terraad is blijkbaar de eensgezind heid omtrent dit punt nog zoek. (Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Wgk 'W% HUIDAANDOENINGEN Jl9*MW»MW» De jubilaris achter het schrijfbureau van rector v. d. Togt DATER FELICIANUS, de Rillandse Capucijn, die Zaterdag 26 Septem ber zijn 60-jarig kloosterjubileum mag vieren, troffen we in het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen aan achter een heel mooi schrijfbureau en achter een grijze Capucijnenbaard. Dat bureau was niet van pater Fe licianus, maar van rector v. d. Togt, welke hij verving, de baard echter wel; zij het dan geen zestig jaar. Want vroeger had de intrede in de kloostergemeenschap bij de Capucijnen eerder plaats dan thans. Die geschiedde al na de vierde klas gymnasium, zodat pater Felicianus reeds op zijn 16e jaar het noviciaat inging. NAAR DE MISSIE GILZENAAR VAN GEBOORTE TNTUSSEN geeft men de jubilaris geen 76 jaar; de ogen tintelen nog levendig en van ouderdomsgebreken bespeurt men niets. Sober vertelde de pater een en ander uit zijn priester lijke loopbaan. Geboren te Gilze in 1877 ging de 12-jarige priesterstudent naar Langeweg. dat toen pas in op komst was. Op 19 December 1903 volgde de priesterwijding, zodat over drie maanden pater Felicianus een gouden jubilé gaat vieren Van 1903 tot 1912 was de pater werkzaam in verschillende klaasters en ging regelmatig op asistentie. TN 1912 riepen zijn oversten hem naar de missie op Borneo. Het was het grootste contingent, dat de Capucijnen, tot die datum althans, hadden uitgezonden. Niet minder dan negen paters en drie broeders kregen missie-kruis en missie-taak. ..Zo'n ka ravaan is er nog nooit gegaan", schil derden de medebroeders in Francis caanse blijmoedigheid aan de wand. In Pontianak debarkeerde pater Fe licianus en na op de hoofdpost „let terwijs" te zijn gemaakt, moest hij het binnenland in om de Dajakkers voor het Christendom te winnen. Het was een nieuwe post, die op verzoek van Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook het gouvernement begonnen werd on der een heel woeste stam, die het koppenstellen, zij het dan clandestien, nog regelmatig beoefende. Veel suc ces had men echter niet bij deze men sen wier aard en gewoonten te ver van de christelijke levensopvatting af stonden. Later is deze post dan ook verplaatst naar het gebied van een andere stam, die meer voor toenade ring vatbaar was,. Inmiddels was pater Felicianus al overgeplaatst naar de missie onder de Chinezen in het kustgebied, die daar al jaren verbleven en behalve de handel ook de landbouw beoefenden. Men trof er families aan die van ge neratie tot generaties reeds katholiek waren en onder wie het goed werken was. Eind 1920 werd pater Felicianus te ruggeroepen naar Nederland, was weer op verschillende plaatsen werk zaam. o.a. te Handel bij Gemert, om in 1934 naar Rilland te komen, waar z. eerw. nu naast het parochiewerk ook dat van de assistentie beoefent. Omdat de jubilaris tot Zaterdag nog te Vlissingen vertoeft, wordt de vie ring van zijn diamanten kloosterjubi leum uitgesteld tot Woensdag 30 Sep tember a.s. Het zal goeddeels in de beslotenheid van de kleine Rillandse kloostergemeenschap worden gevierd, docht dat de buitenwereld zich ook even met de sympathieke jubilaris zal bezighouden, is wel zeker. (Advertentie) Benkie .,u 1884 BELEGGINGSADVIEZEN '.Advertentie) Wat zie je er keurig uit vandaag 'n Nieuw overhemd „Trubenijs" boorden zitten even cor« reet als stgve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubengs" boord is gemakkelyk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP. t Overhemden met „Trubenxjs" boorden u orden door de vooraanstaande Neder landse over hemden-fabrikant en gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Y^/IST U, dat driekwart van de totale zuigelingensterfte in Ne derland voor rekening van dood geboorte of overlijden in de eerste levensweek komt, dat nog één van de 30 bevallingen eindigt met de dood van het kind, vóór het kraam bed is verstreken en dat deze sterf te viermaal zo hoog is als de totale sterfte aan tuberculose? Als U dit weet, zult TJ des te beter beseffen van welk een grote betekenis de kraamzorg, o.a. uitgaand van katho lieke organisaties, is. De regering ziet dat ook wel in. Op de begro ting voor 1954 is het bedrag van T gulden Rijkssubsidie per verzor gingsdag voor de kraamhulp ver hoogd tot 'n rijksdaalder. De katho lieke kraamcentra, thans 70 in ge tal, namen in 1952 alleen al 300-000 verzorgingsdagen voor hun reke ning. Die verhoging betekent dus nogal wat. Alleen is nog niet be kend, of minister Suurhoff aan deze vérhoogde subsidie nog voorwaar den wil verbinden, welke een wijzi ging brengen in de huidige vorm van organisatie- Het is niet te ho pen. Zoals het nu werkt, werkt het goed. J^EN een haan een ei liggen, aldus de titel van een rubriek, welke de K.R.O. wil invoeren. Een taalge- weldige zal daarin op taalbokken gaan schieten. Nu, dat is niet moei lijk. Er is nog geen myxomatose, die dit wild heeft aangetast en uit sterven zal het zeker nooit. Nederig moeten wij bekennen, dat ook in ons blad wel eens zo'n diertje te schieten zal zijn. En als we het zelf niet nederig bekenden dan zijn er toch altijd vrienden genoeg, die ons nederig willen houden. Zo heeft er onlangs iemand bij ons gelezen, dat er op de gehele aarde 2440 millioen stervelingen zijn en in Azië alleen al 3100 mil lioen. Hij eist van ons een verkla ring. Die verklaring is, dat er in Azië „maar" 310 millioen sterve lingen leven. Dus een kwestie van een nulletje te veel. Het is intussen maar weer eens flink gezegd. En wij maar blozen Wekelijks beursoverzicht van 17 t.m. 23 September 1953 17 R hebben zich gedurende de afge lopen beriebtsperiode weinig be langwekkende feiten voorgedaan op de Amsterdamse effectenmarkt. De handel was rustig met middelmatige omzetten. Het koersniveau heeft zich •ver het algemeen goed kunnen handhaven. Koersstijgingen vielen waar te nemen voor de internationale waarden en in de industriële sector voor die fondsen, die o.m. mogelijker wijze in de toekomst vrijer kunnen zijn in hun dividendpolitiek, nu de wet op de dividendbeperking voor goed een einde heeft genomen. Wij noemen in dit verband: AANDELEN: Berghuizer Papier 169171 Hollandsche Draad en Kabel 292299 Meelfabriek Ned. Bakkerij 214218 Hoek's Machinefabriek 141251 Unie van Ijsfabrieken 142150 Aandelen Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken konden de vorige week in koers aantrekken in de verwach ting van een fraai jaarverslag. Inder daad heeft dit concern na een gunstig jaar 1951 thans een recordjaar achter de rug. Dit wereldbedrijf heeft zich in de afgelopen jaren gunstig kunnen ontwikkelen en de directie heeft hier van gebruik gemaakt om door uit breidingen de basis te verbreden. Voorts is de financiële positie ten zeerste versterkt. De totale beschik bare winst is van f 34.7 millioen tot f 40.6 millioen gestegen. Van deze winst wordt f 32 millioen in het be drijf gehouden voor afschrijvingen en reserveringen, waarna de reserves thans gelijk zijn aan het aandelenka pitaal. De liquiditeitspositie is zeer ruim. Gezien deze cijfers mag een on veranderd dividend van 10% teleur stellend worden genoemd. De directie vermeldt in haar jaarverslag, dat men nog niet tevreden is over de ervarin gen, die tot dusverre werden opge daan, sedert de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in werking is getreden. Dit had voor de Kon. Ned. Hoogovens tot gevolg dat de grondstoffenprijzen stegen en die van het eindproduct daalden. Men wil zich in dit verband echter nog niet tot voorspellingen wagen. Wel deelt de directie mede, dat de resultaten over het lopende boekjaar zich thans in dalende lijn bewegen. Deze mede delingen hadden vrij aanzienlijk aan bod ten gevolge, waardoor de koers tot 173% inzakte. DE OOSTKUST TN de Indonesische sector stonden certificaten Oostkust in 't middel punt der belangstelling. Dit was een gevolg van de medede ling, dat de directie na aanvankelijk het dividend over het afgelopen boek jaar op 9.8% te hebben vastgesteld, sedertdien besloten is in verband met de tot dusverre bekende resultaten over het boekjaar 1953 een interimdi vidend over dit jaar te declareren van 7%, waardoor dezer dagen in totaal 16.8% tot uitkering zal komen. Deze mededeling had een stimule rende werking op vele andere aan delen van cultuurmaatschappijen, zo dat over de gehele linie koerswinsten optraden, die echter van beperkte om vang bleven. Voorts lagen zeer vast in de markt aandelen Senembah, die tot 90% kon den stijgen, waardoor het verschil tussen Deli Maatschappij en Senem bah thans niet meer dan 3% bedraagt. Nog even terugkomend op de Cul tuur Maatschappij De Oostkust, kan het fraaie jearverslag over 1952 van deze maatschappij worden gememo reerd. De rubberproductie is belang rijk gestegen en bedraagt 6.4 millioen kg. tegen 4.8 millioen kg. in 1951. Het saldo der exploitatierekening ver toont t.o.v. 1951 een verbetering van f 400.000 en bedraagt thans bijna 2.500.000. 't Is daarom teleurstellend te ach ten, dat niettegenstaande deze cijfers het dividend van 11% werd terugge bracht tot 9.8% Het is waarschijn lijk hieraan te wijten, dat een fis caal vermogensverlies is ontstaan, hetgeen niet in de commerciële balans tot uitdrukking komt. AMERIKA WEIFELEND TYE beleggingsmarkt is practisch on veranderd gebleven. De Duitse obligaties stonden wederom geduren de de hele week in de belangstelling en konden zij tegen oplopende koer sen worden verhandeld. Zo noteerden de pondenobligaties van de Dawesle- ning 88 3/4%, de obligaties van de Younglening 201/2%en de 7% oblig. Kalisyndicaat 125%. De stemming op de Amerikaanse ef fectenbeurs is weifelend gebleven. Echter kon op Dinsdag j.l. een vrij aanzienlijk herstel optreden. (Advertentie.) OBLIGATIES: 3 Ned. '62—'64 3—3 12% Ned. '47 3 Ned. '47 (d.l.) 3 Ned. *37 3 Ned. Inv.cert. 99 5 8 3 Grootb.obl. *46 97 7 8 3 Ned.-Ind. '37 A 98 1 2 15 9 '53 99 7 8 98 1 '16 96 3'16 96 15/16 Vis 102 5 8 196 163 1/2 164 113 156 1/4 164 1'2 3 3 4% Ned. '53 I AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v. d. Bergh's en J. F. 274 Maehinefabr. ..Breda'» 115 14 Van Gelder Zonen 159 Unilever 186 3 4 Holl. Kunstz. Ind. 89 1,4 Ned. Kabelfabriek 217 Gem. Bez. v. aand. Ph. 116 Kon. Ned. Hoogovens 173 1'2 Wilton Fijenoord 174 3/4 Int. Gew. Betonbouw 144 1 4 Internatio 146 Billiton Mij II 214 1/2 Kon. Petroleum 312 12 Rubb. Cult. Mij A'dam 88 3 4 Bandar Rubber Mij 97 Holland Amerika Lijn 130 1'2 Kon. N. Stb. M. N. B. 126 3 4 Ned. Scheepv. Unie 126 14 R'damsche Lloyd 123 1/4 K. Java-Ch.Poketv. L. 113 Ver. Vorstenl. C. Mij 20 1/8 Handelsver. A'dam 100 3 4 Ned. ind. Suiker Unie 7.9 3 4 Deli Mij 88 Deli Batavia Mij 141 Senembah 81 14 AMERIKAANSE FONDSEN: (Certificaat v. aand.) Anac. Copper Mining C. 30 7 16 43 7'8 54 3 16 38 3 16 40 9/16 33 1/2 72 5/8 66 5 8 19 3/4 37 100 1 '2 Bethl. Steel Corp. General Motors Int. Nickel Rep. Steel Corp. United St. Steel Corp. Cities Serv. Comp. Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pac. Comp. Union Pac. Railr. C. 22 9 '53 99 7 8 98 3 16 96 3 16 99 7/8 99 11/16 96 316 98 3'8 102 7 8 170 3 4 165 1/2 163 12 114 157 12 167 3 4 274 1'2 116 161 1/2 191 88 216 169 7'8 174 173 1/4 142 1 2 147 218 3 4 313 3 4 91 1'2 100 1 2 130 3'4 127 1/4 128 124 112 U4 21 18 103 79 93 146 90 30 3 4 44 12 53 13 16 38 18 42 1/16 33 5/8 72 1 2 68 12 19 1/16 37 1/4 110 3 8 17 EN complete spoorwagon vol si- garetten, totaal ongeveer f 10.000 waard, werd leeggeroofd in twee, zeg drie minuten. De politie kwam eens hij de machinist informeren hoe dat kon. Deze brave man zei, dat hij de hele tijd bij de wagon in de buurt was gebleven. Op die twee minuten na dan, want toen had hij juist een shaggie staan draaien. .Had maar een sigaret uit de lading gehaald zeiden de agenten achter af. Wielrennen TN Engeland weten ze ook wat wielrennen is. Men is er juist de Ronde van Engeland te boven. Maar veel begrip schijnt er nog niet voor te bestaan. Er moet een kloek cou reur zijn geweest, die pech kreeg. Zijn ketting brak. Vier dagen na de aankomst kwam deze goede man binnen vliegen. Hij fietste nog steeds actief, en die vier dagen achter stand had hij louter te danken aan een rijwielreperateur in een klein dorp. Door diens bemoeiingen was de ketting gemaakt. Hij had er pre cies die vier dagen voor nodig. .Maar als ik won. moest ik zeggen, dat de oude Gerrit mijn fietsje had gemaakt", zei de coureur. Vanwege de reclame. Jam j/erbazing in het verre Nevada. Daar zat de heer James Byron breed te eten toen de jam op ta fel om onverklaarbare redenen begon te roken. Het zal een spe ciale kwaliteit zijn, meende James en at door. Kort daarop begon het spul te schuimen- Het zal een re clame-foefje zijn, stelde James zich opnieuw gerustToen ont plofte de jam met een oorverdo vende klap. James meent nu in het ziekenhuis dat er een kleine granaat in de jam heeft gezeten. Verenigd DEROOID is de ontsnapte persoon- lijkheid van Toon teruggekeerd. Ze hebben de wetenschap verrast met een kapitaal feest. Aanwezig waren onder meer Gerrit Stijver, een gezaghebbend biervorser en Peter Krap met zijn hondje. Toon zegt, dat het met dit verhaal maar eens uit moet zijn met al die onzin. Over drie dagen wordt Toon met weemoed begraven. Ambtenaar gRUID, bruidegom en 120 gasten hebben twee uur en tien minuten in het ge meentehuis zitten te wachten, alvorens het huwelijk kon worden voltrokken. De reden was, dat de ambtenaar van de burgerlijke stand de hele" plechtigheid was vergeten en naar een rugby-wedstrijd was gaan kijken. De organist, die- de bruiloft zou opluisteren speelde alle liedjes, die hij op zijn repertoire had, terwijl ge alarmeerde agenten naar de vermiste ambtenaar zochten. Hij wilde eerst niet mee, want de strijd was hoogst aantrek kelijk. Record A uguste Schelstraetex, die in zijn vrije tijd accordeon speelt, be weert een nieuw record te hebben gevestigd. Hij zou zijn instrument 72 uur aan één stuk hebben be- werkt. Dit schijnt een grote ver dienste te zijn, want het oude re cord was slechts 70 uur. Auguste had al langer gezegd, dat hij daar om lachte. Hij maakt zich nu be zorgd, dat andere mensen om hem lachen. /ISSEN van dit formaat vangt on ze buurman volgens zijn eigen verklaringen met de hand. Grootmoeder Cignora Iolanda Giovannini werd grootmoeder. Ze is 32 jaar. Zij trouwde toen ze 15 was. Nu heeft haar 16-jarige dochter een zoontje gekregen. Wat zal dat zijn, wanneer Iolanda tegen de negentig loopt. Verandering ]~)E naam van Harde Bikkel is om bepaalde redenen tijdelijk ver anderd. Harde Bikkel had zich kwaad gemaakt en in die toestand geschoten op deze en gene. De In diaan werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Deze vijf jaar heet Harde Bikkel nu Zittende Bik kel. Parfums V/ORSERS hebben uitgezocht, dat de dames in deze dagen kunnen kiezen uit niet minder dan 382 soor ten parfums. De namen van deze reukwerken variëren van „Tot di rect" to't „Loop naar de maan". Dat zeggen die vorsers ten minste. Uit een advertentie: TV/egens stergeval een lijkwagen te koop. Inbreker (GISTEROCHTEND stapte Alee Smith te Hook (Zuid-Engeland) uit zijn bed. trok zijn gordijnen open, geeuwde een paar maal en wreef zich toen de ogen uit: achter in zijn tuin was een olifant bezig zijn tomaten op te eten. Smith wreef zich nogmaals de ogen uit: een drie meter hoge olifant, die stellig meer dan 3000 kg. woog, deed zich te goed aan zijn groente. Toen de plaatselijke overheid was gewaar schuwd, vernam Smith de uitleg van deze nachtelijke inbraak. „Juno" een olifant van de dierentuin van Ches- sington, was op weg naar het Noor den, toen hij plotseling in de duis ternis werd opgeschrikt door de flikkerlichten aan de weg en zich woest losrukte. Nadat hij een hek had ingebeukt, kwam hij op een voetbalveld terecht en vandaar i» de tuin van de heer Smith. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw.. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koor- en orkestconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nieuws. 13.20 A.ct. of gram.: 13.25 Instr. ensemble en solist. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Promenade-orkest; 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd HILAIRE BELLOC ZO G0£D LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT ,'!5 gespeld en gesteld maar men Pm a6 ^ern' Hij tekende de docu- de pen 'm6. jZe e'k 'n een enveloppe, ander met r/e naam van Gabriël. de zijn borstzak. 0 zorgvuldlg in Zevenen6 Het h'hhorloge- Het gekost om tot die w em een uur maar hij zuchtte van fm/ k°Tn' heid. Hij begon g 0 tevIeden" te houden. O G V°°r een genie het was moeilijk' knaP en den, maar hij kon zt lets te vin" schap mengde zich eeTbiiï ,Zij" bli'^" zag voor de bron van 5gel?vlS °nt" Als die niet van het w11 lngevinS- kwam ze loch in alio plaf°nd kwam, boven. ln alle geval van hier- hij niet Tanfe?'wachtendt0Ch WÜde door de verlaten sW J wandelde halve myi te hebhm? i' pikte' na een en kwam zo naar Chfi P0n' een taxi hij rustig heen en ^sea- Oaar liep gesloten erker-ven^iGer Voor £oed- zijn prooi en zichzelf61*8?' Wachtende op met de verovering vil g®lTJkwensend werk. g Van het Meester- Aan het einde van de straat stond een politie-agent met wantrouwen naar hem te kijken. Hardham had iets in zijn gang, waardoor de politie de mensen herkent, die in moeilijkheden geweest zijn. Maar van de andere kant werd dit goedgemaakt door jaren van rijkdom en die kerel droeg in alle geval kleding, die van een eerste-klas kleermaker afkomstig was. Vooral de zachte vilthoed, die hij droeg, zag er erg duur uit. De agent besloot, maar eens uit te kijken en niets te doen. Het was lang wachten, maar Hard ham had besloten, niet het risico te lopen, dat iemand hem vóór was. Pas enkele minuten over achten kwam Ga briël. Hij boog voor den hertog, ter wijl hij zijn sleutel in het slot stak. Goede morgen. Hoogheid, zei hij. Zo. Ken je mij? zei de Grande, half uit het veld geslagen en half gevleid. Maar het gaf tenslotte niet. Hij zou dadelijk toch zijn naam ge noemd hebben. O ja. Hoogheid! zei Gabriël met een eerbiedig glimlachje. Mensen van zo hoge positie als Uwe Hoogheid moeten ermee rekenen, dat ze her kend worden. Wilt u binnen ko men? Wat kan ik voor U doen? U is wel vriendelijk, antwoordde de edelman, toen hij in het winkeltje binnenkwam en zich neerliet op een Queen Anne canapé. Wilt u niet gaan zitten, meneer Gabriël? Dank U, Hoogheid.... Hij nam een Chippendale stoel, die hij even naar voren trok en dan vroeg hij weer: Wat kan ik voor U doen? Wel, meneer Gabriël, ik houd niet van geheimzinnigheid. Ik zal rechtuit spreken. U hebt die Bourrot. 't Kan zijn, dat ik het niet goed uit spreek, maar u weet, wat ik bedoel. Wat ze het Meesterwerk noemen. U hebt volkomen gelijk. Hoog heid., antwoordde Gabriël rustig. Het doek is in de binnenkamer in mijn brankast. Het verwondert mij niet, dat u ervan gehoord hebt, al is 't nog vroeg. Want ik heb het zelf pas sinds gisteren, vroeg in de middag. (Hij was altijd erg ervoor om in zo'n détail de waarheid te zeggen). Een man, die ik nog nooit had gezien, kwam ermee hier, hij had het onder zijn arm en wou er vijf pond voor hebben. Maar ongelukkigerwijze kwam er, juist, toen ik het uitpakte, een klant binnen en zo is het zeker bekend geworden. Maar dat geeft niet. Ik gaf den man zijn vijf pond in kleingeld en vroeg verder niets. Hij ging dadelijk weg met het geld en ik heb hem niet meer gezien en zal hem ook wel niet meer zien. (Hier knikte de Hertog met een wijze glimlach van instemming). Wij zijn in ons vak aan dat soort din gen gewoon, Hoogheid. Ik denk, dat die man misschien door den heler ont 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Franse chansons. 18.00 „Midden- standsbeleid op hoog plan," caus. 18.10 Luchtmachtkapel. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amusementsorkest en solist. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Metropole orkest. 22.00 Operaconcert. 22.35 Gram. 22.45 Liturgie, een wereldprobleem, caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 METER. VARA; 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Clavecimbel en fluit; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; AVRO: 12.00 Promenade ork.; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Sport en picgnose; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Alt en piano; 14.50 Boekbespr.; 15.10 Gram.; 15.30 Lichte muz.; VARAê 16.00 Orgel en zang; 16.30 Muz. caus.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nws.; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Mag ik een order noteren, mijnheer?", vraaggespr.; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Gram.; VPRO: 19.30 „Wat wij Vrijzinnige Protestanten gelo ven", caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.: 20.05 „Centrale Openingsavond van het VPRO- Winterseizoen 1953—1954"; VARA: 21.00 Operamuz.; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Dansmuz.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelsp.: 14.00, 15.00, 16.00, 16.48 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Caus.; 18.25 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Filmmuz.; 20.00 Operamuz.; 20.15 Symph. ork. en solist; 22.00 Nws.; 22.10 Caus.; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.00 Gram.; 15.00 Strijkkwart.-concours 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Dansmuz.; 18.30 Zang en piano; 18.50 Gram.; 19.00 Idem; 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 20.30 Ork.conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Kamermuz.; 22.50 Nws. slagen was en zich nu wou wreken en tegelijk er een extraatje bij ver dienen. Wij vragen nooit in zo'n ge val. Dat is het beste. De man had geen idee van de waarde. Maar denkt u nu asjeblieft niet, dat ik van plan was een misdaad te begaan. Neen, neen! riep de Hertog be moedigend, natuurlijk niet! Nou meneer Gabriël, en hij staarde den ouden man aan, nou ben ik hier gekomen om u een voorstel te doen. Gabriël stond op. Hoogheid, zei hij. We moeten elkaar goed verstaan. Ik ben in enge zakenrelatie met Sir Henry Bensing- ton. Al vele jaren lang ben ik met hem bevriend, als ik die uitdrukking mag gebruiken voor iemand, die zo ver boven mij staat. En zelfs als dat niet zo was, dan is toch de Ame Bour- geoise". Zo heet ie! riep Hardham. Ik ben niet zo sterk in die vreemde na men, daarom zei ik 't niet. Ga verder. De Ame Bougeoise is het eigen dom van Sir Henry Bensington. Ik heb geen opdracht het doek te verkopen. Ik heb, zo gauw ik zag, wat het was, getracht, mij met hem in verbinding te stellen, maar hij was uit de stad. En als hij binnen een paar dagen te rugkomt, zal ik hem dadelijk op de hoogte stellen. U snapt me niet, meneer Gabriël, zei de Hertog ernstig. Ik ben hier niet gekomen en zo iets voor te stellen. De Hemel beware me! De heer Gabriël ging opgelucht weer zitten. Nu. As ik zeg, asdat ik een voor stel doen wil, is 't misschien nie 't goeie woord. Zie je, wat ik nou wou weten, is dit. Ik zou dat ding voor twee of drie dagen bij me willen heb ben en hij stak zijn hand op, om een opwerping van Gabriël af te snij den. Nee, luister nou eerst 'ns. Ik heb er reden voor. Ik ben koper. Sir Henry kan je dat zelf vertellen. Ik heb tegen 'm gezegd, toen het nog op de tentoonstelling was: La mijn het nou voor een paar dagen hebbe, zo dat mijn vrienden het pattekelier kun nen zien en dan zal ik je van tevoren betalen. Maar toen ging het niet, zie je, toen was het nog bij Martin's. O, hij zal het je zelf wel zeggen! We zijn oude vrienden en hij krijgt van nie mand meer dan van mij en dat weet ie. En as-tie hier was, zou-d-ie zeg gen: Zeker! Dat zou-d-ie zeggen! Er was een lange pauze, waarna de oude heer Gabriël begon te spreken met neergeslagen ogen. „Natuurlijk, Hoogheid, vertrouwen we u. Daar is geen sprake van iets anders. En ik kan ook niet zeggen, dat er iets on geoorloofds is in uw voorstel. Dat niet. Maar ziet u, 't is de gewoonte niet. Ik geloof u volkomen. Ieder woord dat u zegt. Maar als er een of ander ongeluk gebeurde, als u hem niet goed begrepen had of als Sir Henry liever had, dat het bij hem bleef vóór de overdracht". Hij aar zelde en ging dan voort: „Eerlijk ge zegd, brengt uw voorstel mij in een zeer moeilijke positie. Ik kan het niet riskeren, Sir Henry te beledigen, zelfs in een ondergeschikt punt als dit.... Ik ben niet rijk en de relatie met hem betekent voor mij de helft van mijn inkomen.minstens de helft .En u weet, dat hij erg heerszuchtig is". De Grande zag, dat meneer Ga briël begon te zwichten „Daar heb ik ook rekening mee gehouden", zei hij edelmoedig, „en ik heb meege bracht" (hij haalde de geel leren om slag uit zijn zak) wat u als handgeld mag nemen en waarvan u af kunt houden,, wat u billijk vindt voor uw moeite en risico. Dat is billijk. Tien percent van de som die hij, naar ik begrepen heb, goedvond. Mooier kan,, ik het toch niet zeggen!Tel maar na", zei hij ten slotte. „O, dat hoeft niet!" Gabriël leek overbluft. „Wel ja. man. Tel het!" En Grabriël telde. Hij zorgde er wel voor, dat zijn hand trilde, voor hij klaar was. Vijf biljetten van honderd pond, tien van vijftig, vijf en twintig van twintig en vijftig van tien tweeduizend pond. Hij stak ze weer in de leren omslag. „Nou", en hij schoof het geld te rug, „En ik wil geen eens een regu. Ik vertrouw je, zoals je mij vertrouwt en zoals Harry mij vertrouwt. Zoals ik zeg. Je neemt maar net, wat je denkt, dat je toekomt voor je moei te en als er moeilijkheid is en hij maakt er herrie over, dan is dit een schadeloosstelling en dat is billijk ook. Maar as-'t-er geen herrie over komt (en dat zal niet het geval zijn), dan kun je hem net ervan geven wat je wilt, als handgeld op afbetaling. Hij moet dan maar laten weten, hoe veel. Verdorie! Ik kan het immers lijden!" „Ja, zeker, Hoogheid, zekerze kernatuurlijk kunt u dat". De heer Gabriël hield de omslag alsof hij nog aarzelde. „Maar 't zou juis ter zijn. Er was een glimlach van wijsheid op het gelaat van de Hertog. „Daar heb ik ook aan gedacht!" Hij haalde de twee documenten uit zijn borstzak. „Kijk. hier is alles vastgelegd en duidelijk ook", zei hij. De heer Gabriël las beide stukken zorgvuldig door en zijn gezicht klaar de op. „Ja", zei hij met veel meer vertrou wen in zijn stem. „dat maakt een groot verschil! 't Is natuurlijk maar een formaliteit. Maar een schriftelijk bewijs, dat u erkent, het doek te leen te hebben ontvangen en een bepaalde termijn, drie dagen maar en dan op terugroep af te halen, dat maakt een groot verschil! Ja, in uw eigen brief aan Sir Henry zal ik hem die brief geven, als ik hem zie? Misschien hebt u het schilderij al genoeg beke ken. als hij terug is?" „Ja, geef 'm hem en laat hem het regu zien. Nu is dus alles in orde". „Jawel, Hoogheid. Ja, zeker Het spijt mij. maar u moet wel gedacht hebben, dat ik wat erg secuur was". (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5