BRYLCREEM kippensoep „De Kampioen" Haarlem opnieuw clubtitelhouder Clark Gable blijft ruim drie weken in Nederland Ook Coppens krijgt een kans De wedstrijd van de Fifa te Amsterdam ziguig van Grondwet in België Eerste helft nu achter de rug DAGBLAD DE STEM VAN SEPTEMBER 1953 Eerste handtekeningen al geschonken Personeel van Schiphol-restaurant stormde hem in extase tegemoet Bloedig treffen bij opening trefcentrum In stormweer en plensbuien.... WIM VAN EST C.S. REGLEMENTAIR GEDISKWALIFICEERD Wat is ze krachtig 1 In het F.I.F.A.-elftal voor Amsterdam SSiig,S3: Laatste Bordeaux- Parijs van van Est SPORT IN 'T KORT Te gemakkelijk opgenomen EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN (Advertentie) Hoe groen /"■LARK GABLE, de ster uit menige Metro Goldwyn Mayerfilm, is gistèr- ochtend om kwart voor twaalf per K.L.M.-vliegtuig in ons land aange komen. De eerste, die hem op Schiphol om een handtekening vroég, was de vrouwelijke douane-beambte, die zijn paspoort in ontvangst nam. Gable, gekleed in een geblokt sportjasje, bruine pantalon en peau de suede schoe nen, werd bij de trap van het vliegtuig door een grote menigte journalisten en persfotografen ontvangen. PUBLIEK LIET ECHTER VERSTEK GAAN Met zijn befaamde snorretje, zijn haar grijzend aan de slapen, begroette de filmster iedereen, die hem de hand drukte. „Ik kom hier, zoals u weet, voor de opnamen van de film „The True and the Brave", die zal handelen over de bevrijding van Nederland. Victor Mature en ik spelen er hoofdrollen in. De opnamen zullen geloof ik drie weken duren, maar in dien het weer niet meewerkt, zullen ze wel meer tijd vergen". „Hoe oud bent u, mijnheer Gable?" „Twee-en-vijftig jaar". „Bent u al eens eerder in Neder land geweest?" „Neen, nog nooit. Ik ben nu vijf weken in Londen bezig geweest met Bestorming door circa 350 studenten allerlei voorbereidingen voor deze nieuwe film". „Woont u in Hollywood? Nee. ik woon in een plaatsje aan de" Westkust van Amerika, genaamd Encino. Daar heb ik een kleine boér- d<Nog zelden tevoren toonde het per soneel van het vliegveld, dat toch wel iets gewend is, zoveel belangstel ling voor een arriverend passagier. Het publiek liet overigens verstek gaan, wellicht omdat het van de aankomst van tevoren niet op de hoogte is geweest. Gable wordt vergezeld van mej. Emily Torchia van de publiciteits afdeling der M.G-M. uit Hollywood In totaal zullen ongeveer 2000 Ne derlandse figuranten in de film mee spelen, zo verklaarde Gable, nadat hij zich bevrijd had. De opnamen zullen geschieden op het Marktplein te Maastricht, in de kerk O. L. Vrouw Sterre der Zee te Maastricht, op het Marktplein te Sit- tard, in de Betuwe, op het Jansplein te Arnhem, op de Markt te Delft, op het vliegveld Ypenburg, te Monni kendam, in Kasteel Nijenrode en te Nes in Friesland. „Ik ben een beetje grieperig", zo besloot Gable. „Ze hebben me verteld, dat die Hollandse jenever een goed middel is om er af te komen. Ik zal er maar een proberen". QINSDAG is in Nijmegen in 't corpsgebouw van „Carolus Magnus" het trefcentrum voor studenten, dat gelegen is naast de sociëteit, officiëel geopend. Dit centrum wordt het ontmoe tingspunt van de studenten, die geen lid zijn of willen worden van de sociëteit. Het lidmaat schap van het trefcentrum ver eist niet de „ontgroening". Direct na de opening van het cen trum hebben zich moeilijkheden voor gedaan. Ongeveer 350 studenten van R.K. studentenverenigingen uit Delft, Amsterdam, Utrecht en Wageningen kwamen in gesloten gelederen een be zoek aan het centrum brengen. Zij werden echter verwezen naar de so ciëteit, waar de bezoekers verklaar den: „Als het centrum niet voor ons geopend wordt, staan we niet voor de gevolgen in". Er moest politie aan te pas komen om de orde te herstellen, maar niettemin werd er bij herhaalde stormaanvallen op het trefcentrum een schade van ongeveer f 400 aange richt. Bloedneuzen en blauwe ogen waren er teveel om te tellen. Uw hoofdhuid fri» - Uw haar gezond WnOUlUIHHW"» heeft „yoedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zjjn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordèel geeft: altijd mooi haar - gezond haar voor altjjd. ■*YICREEM bavat |tan gom gaan taap, gaan alcehol. County Ptrfumtry Co. Ltd., Stanmort, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amsttrdam (Advertentie.) Commissie doet voorstel inzake taalgebieden T~NE Bijzondere Kamercommissie voor de Grondwetsherziening in Bel gië. heeft in zijn verslag een Grond wetswijziging voorgesteld, welke het mogelijk moet maken, de souvereine bevoegdheden van België over te dragen aan internationale organisa ties. Nauw verband hiermee houdt een wijziging, welke betrekking heeft op de bevoegdheden van de koning, ten aanzien van de bevelvoering over de Belgische strijdkrachten. De voorstellen van de socialistische volksvertegenwoordigers Van Belle en Merlot, om het federalisme in Bel gië in te voeren en het land dus te verdelen in de gebieden Wallonië, Vlaanderen en Brussel, elk met een eigen bestuur, werd door de commis sie verworpen. Wel werd een voorstel aangenomen om vermindering van het aantal provincies desgewenst mogelijk te kunnen maken. Dit laat de moge lijkheid open, België in drie provin cies te verdelen volgens de taalge meenschappen. Midden October zal het parlement de ontwerpverklaring tot Grondwets herziening behandelen. (Van onze sportredacteur). Y/OOR DE TWEEDE ACHTEREENVOLGENDE MAAL is de kampioen Haar lem, nationaal clubkampioen geworden, ditmaal met ruim drie minuten voorsprong op Willebrord Wil Vooruit (in 1952: 58 sec.) en met 6.5 minuut op Wilhelmina uit Eindhoven als derde. Maastricht, dat met grote pech af te rekenen kreeg, werd vijfde. Goede prestaties hebben voorts Scheidemond uit Vlissingen (I5e) en Sportief Breda (17e) verricht. Deze clubs waren na melijk met uitsluitend amateurs (en zelfs een nieuweling) aan de start geko men. W.W.V. werd later gediskwalificeerd wegens reglementsovertreding. W. Brabantse clubs en Scheidemondreden uitstekend LIET is dit jaar een verduiveld zwa re opgave geworden. Behalve en kele gedeelten, die zwaar te berijden bleken, was het parcours (over ruim 108 kilometer) van prima gehalte. Daar lag het dus minder aan. Het was de zéér harde wind, die soms tot stormkracht aanwakkerde, héél erge plensbuien deden de rest. Deswege is een heel wat lager gemiddelde gere den, dan vorig jaar (nu pl.m. 36 k.m. per uur) en tal van deelncjners bleek de opgave te zwaar. OOK VEEL PECH De heer K. Lotsy, voorzitter van de speciale FIFA-commissie voor de wed strijd tussen Engeland en een FIFA- elftal heeft medegedeeld, dat Marche (Reims) en Ujlaki (Nice) niet uitko men in het voorlopig FIFA-elftal, dat Woensdag 30 September in het Olym pisch Stadion tc Amsterdam een oefen wedstrijd speelt. De Franse Voetbalbond heeft zowel Ujlaki als Marche vriigelateja in hun keuze of zij tegen FC Barcelona te Amsterdam zouden spelen, dan wel In het Franse team tegen Ierland, welke ontmoeting op Zondag 4 October te Dublin op het programma staat. De mogelijkheid is niet uitgesloten, maar bevestiging kon niet worden verkre gen, dat Ujlaki voor Amsterdam heeft bedankt, omdat hij op het ogenblik uit vorm zou zijn. De samenstelling van het Franse elftal voor Dublin is ove rigens nog niet bekend gemaakt. Door de keuze van twee nieuwe spelers. Navarro van Athletico Ma drid. back van het Spaanse elftal en Coppens (Beerschot), die beiden uit genodigd zijn om het voorlopig FIFA- elftal voor Amsterdam te comp'eta- ren, heeft men tevens enkele omzet tingen in de ploeg aangebracht, welke or nu als volgt uitziet: Vóór de rust: doel Zeman (Rapid, oostenrijk)a. Sotz (Austria, Oosten rijk' en Happel (Rapid, Oostenrijkl; trial ena£P; Ocwirck (Aus tral en Bnnek (Wacker, Oostenrijkl TïuvemnfS. 'Beschot), Boniperti Zuid-Slavip,Vucas 'Belgrado. Slavie), Kubala (FC Barcelona. Spanje) en Zebec (Partisan, Zuid- Slavië). Na de rust: d.: Zeman (Rapid); Stotz (Austria), Posipal (Hamburger SV Duitsland) en Navarro (Athletico Madrid; m. Hanappi (Rapid) en Oc wirck (Austria); v.: Coppens (Beer schot), Lorenzi (Internazionale, Mi laan). Nordahl (Milano), Kubala (FC Barcelona) en Zebec (Partisan). Reserves Beara (Split, Zuid-Slavië) en Cjakovski (Belgrado, Zuid-Slavië). Eerste successen voor Theo Marcus FAE renner Theo Marcus uit Bosch- kapelle behaalde in een wed strijd te De Klinge zijn eerste over winning Uit een veld van 25 nieuwe lingen toonde hij zich de sterkste, door in de eindsprint zeven renners achter zich te laten. In de koers, die de volgende dag eveneens te De Klin ge werd verreden, werd Marcus twee de achter de Belg de Laet. Al met al mooie successen die 't beste voor de toekomst doen hopen. rjAARNAAST hebben vele ploegen met bandenpech af te rekenen gehad Xambrichs en v. d. Brekel (Maastricht) gaven reeds na 20 k.m. fietsen op. Eerstgenoemde wegens lekke band, v. d. Brekel omdat hij het tempo van zijn teamgenoten niet meer kon bijbenen. In de ploeg van Wim van Est werd Thijs Roks door band breuk getroffen, maar Thijs heeft toch de koers uitgereden! Wim van Est moest weldra met twee maats: van Osta en Roovers verder, want behal ve Roks, bleven ook Maas en van Gle- rum achter. De ploeg van Maastricht moest spoedig op Piet Haans (lekke band) wachten: gedwongen, want toen waren Jan Nolten en Sjefke Jansen alleen nog maar overDit drietal kwam met een mooie tijd binnen! DE OVERIGE BRABANTSE CLUBS VT/AT de Brabantse clubs betreft: van Est, van Osta en Roovers (W WV) stonden een hele poos zéér hoog genoteerd met 2.48.33. Sportief, Breda, kwam met vier ren ners door de finish! Het waren: Wies van Dongen, B. de Vree, Jan Konings en P. Jacobs, Hun tijd: 2,58.10 (17e plaats) was uitstekend, temeer omdat we hier met vier amateurs hadden te doen „Wilhelmina", Eindhoven, met o.a. Hans Dekkers, mocht er met 2.52.00 ook zeer goed zijn. De Jonge Renner. Oosterhout die voor de eerste maal meedeed was met 3.06.06 lang niet de minste! Het Zuiden maakte een tijd van 2.52.42 en „Pijnenburg!' 2.58.31. „Helpt Elkan der", Oud-Gastel, mocht evenmin on tevreden zijn: 2.59.50 hadden deze knapen ervoor nodig. ZONDER WAGTMANS LTEIJENOORD", zonder Woutje Wagtmans, (een uitzondering, want overigens waren alle wielergro- ten aan de start verschenen!) kwam met Suijkerbuijk, van As en v. d. Zanden, met 2.56.54 nog op een keu rige tiende plaats! Een extra pluim verdient „Scheide mond", Vlissingen, dat 2.57.30 nodig had, d.w.z. de amateurs Verhelst, v. d. Lycke en Westdorp, die schouder aan schouder binnenkwamen. Ulysses, waarin ook Gerrit Schulte uitkwam, noteerde een tijd van 2.56.17. welke haar de 9e plaats opleverde. „De Kampioen", zoals gezegd op nieuw winnaar, bracht vier renners over de eindstreep, t.w. Gerard Pe ters, de gebroeders Gerrit en Adri Aardcnburgs ambtenaren- elftal naar Lokeren Als gevolg van de in het Aarden ^datPevaneA Lokeren (Bh vergezellen en aanwerigzi nP^'sl retourwedstriiri te r m deze denburgse gë„eente °keren' Het Aar deze wedstriiri v.!l"',Cirsonce' 's V00' leden der RiiksnoUti met enkele Marechaussee ie KoninkWke In candidalentournooi te Ziirich De uitslagen van de 14e ronde lui den: GligoricReshevsky Va'i; Naj- dorfSmyslov Yt—M', PetrosianGel- Ier 1414; SzaboBoleslavsky 1 s14; TaimanovKeres 141/,; AverbachKotov (in remisestelling afgebroken.) EuweStahlberg (in iets betere stelling voor Euwe afgebro ken). De stand na de 14e ronde (alle spe lers hebben 13 partijen gespeeld, met uitzondering van Stahlberg. die 14 partijen op zijn naam heeft staan), luidt: 1 Smyslov, 9 p.; 2 Reshevsky, 8 p. en 1 afgebr. partij; 3 Najdorf, 714 p. en 1 afgebr. partij; 4 Petrosian, 7 p.; 56 Bronstein en Boloslavsky. beiden 614 p. en 1 afgebr. partij; 78 Keres en Taimanov. beiden 614 p.; 9 Euwe. 6 p en 1 afgebr. partij; 1011 Gligo ric en Szabo, beiden 6 p.; 12 Aver bach, 5 p. en 2 afgebr. partijen; 13 14 Kotov en Gelier, beiden 414 P- en 1 afgebr. partij; 15 Stahlberg 314 p. en 1 afgbr. partij (uit 14 partijen). Wereldrecord tweemaal op één dag verbeterd Eerst te Boedapest later ill Londen Woensdagavond is tijdens athletiek- wedstrijden in het White City-stadion te Londen het wereldrecord 4x1500 meter estafette opnieuw verbeterd, nadat het in de middaguren te Boeda pest door een Hongaarse ploeg van 15 minuten 30.2 sec. (Zweden), op 15 min. 29.2 sec. was gebracht. De Engelse ploeg, bestaande uit: Ralph Dunkley, David Law, Gordon Pirie en Bill Nankeville, knabbelde weer twee volle seconden van de tijd van de Hongaarse ploeg af. zodat het nieuwe wereldrecord ten slotte op naam van Engeland kwam te staan met een tijd van 15 min. 27.2 sec. Voorting cn de jonge Haarlemmer Rusman. Hun tijd: 2.45.31 bleek de snelste te zijn geweest, toen de laatste ploeg: Mathieu Cordang. de wedstrijd jury op de Boterlaan te Eindhoven passeerde. ONREGLEMENTAIR ETEN controleur bracht op 't laatst nog de sensatie van de dag, toen hjj kwam mededelen, dat in de ploeg van Wim van Est ongerechtigheden waren gebeurd. Hij vertelde, dat van Osta, toen de ze wielbreuk kreeg, een compleet (voor)wiel aangenomen had van de renner v. d. Heijden uit Helmond, en na dit te hebben gemonteerd, weer was doorgereden. Indien de medede lingen van deze controleur juist zijn de wedstrijdjury had daarover te beslissen zal de ploeg van WWV de 2e plaats voor een veel lagere moeten verwisselen. Het is nameiijk zó, dat dan de tijd van de derde man (in dit geval Thijs Roks. die als 4e binnon kwam) voor de gehele van Est-ploeg zal gelden. Welke dit is, zullen de chronometreurs dan nog moeten zien na te gaan. Later deelde de jury mede, dat v. Est c.s. inderdaad waren gediskwali ficeerd. GOEDE ORGANISATIE VT/E kunnen de organiserende Eind- hovense club „Wilhelmina" een pluim op C-n hoed steken. Voor de eerste maal een zo moeilijke wedstrijd zó puik te kunnen afwerken als hier geschiedde is zulk een compliment waard. Start en finish, op de Boter laan, die een mooie breedte heeft, waren uitstekend door de politie af gezet en onderweg, in de ontelbare dorpjes die gepasseerd moesten wor den. deed de Rijkspolitie eveneens keurig werk. Alle ploegen werden voorafgegaan door een motorrijder en gevolgd door een auto met een official, zodat er geen moeilijkheden konden optreden. We hebben intussen van geen onge lukken vernomen en dit spreekt al leen reeds boekdelen. Er is hard gefietst, gezien de weers omstandigheden, cn het uurgcmiddel- de lijkt wellicht laag, maar dat ligt in werkelijkheid aan de hoge kant: DE UITSLAG VT/IJ geven tot besluiten hieronder de officieuze uitslag; 1 De Kampioen 2.45.31. 2 Wilhel mina 2.52.00. 3 Het Zuiden 2.52.42. 4 Maastricht 2.53.00. 5 DTS. Zaandam, 2.54.04; 6 Pedaalridders 2,55.35: 7 Ba taaf 2.55.57 8 Germaan 2.55.37! 9 Ulysses 2.56.17; 10 Feijenoord 2.56.54; „Het zware werk was voor mij", zei Wim Wim van Est is niet zo bijster te spreken over zijn laatste Bordeaux- Parijs. Hoewel hij door het veroveren van de tweede plaats als een der allergrootste figuren van deze Franse klassieker de geschiedenis zal ingaan, was Wim zelf zo teleurgesteld, dat hij volgend jaar niet wil deelnemen. Met zit me tot hier," zei de Wil- lebrorder tegen een Belgisch sport journalist. En daarbij maakte hij een veelzeggende beweging naar zijn strottenhoofd. Het is niet de nederlaag, die Kubler hem toebracht. „In de loop der jaren is het echter zo geworden dat alle deelnemers hun koers op mij gaan afstemmen," meende van Est. „Ze maken mij tot middelpunt en zodoen de moet ik tegen allen gezamenlijk rijden." Dit was trouwens duidelijk te mer ken in de laatste Bordeau-Parijs. Wan neer er initiatieven moesten worden genomen was het woord aan van Est. Toen Mahé wegsprong, liet men het aan de Wiilebrorder over de Frans man te gaan halen. En toen de Zwit ser Ferdi Kubler samen met van Est de beslissende ontsnapping waagde, was het weer aan van Est het zware werk te doen. Ferdinand bleef be leefd achter Wim. Pas op het ogen blik, dat de eindstreep in zicht kwam werd de Zwitser heel wat actiever. Volgend jaar dus niet meer, heeft van Es nu gezegd. Maar in een jaar kan veel gebeuren.... 11 R'damse Leeuw 2.57.00; 12 Olym- pia, A'dam 2.57.23; 13 Kennemerland 2.57.28; 14 Scheidemond 2.57.30; 15 Adelaar 2.57.36; 16 Buitenlust 2.57.56; 17 Sportief 2.58.10; 18 „Pijnenburg" 2.58.21; 19 Champion 2.58.59; 20 Vol harding 2.59.24. VETERANEN ERE- WEDSTRIJD 1 B. van Dijk. Haarlem, 1.13.41; 2 J. Nagel Sr.. A'dam, z.t. 3 A. Joos- ten, Helmond, 1.16.31. 4 A. Stephan, A'dam, 1.17.34 5 P. Vrinens, Breda, z.t. NIEUWELINGEN 1 W. de Wit, Leur, 1.06.51; 2 J. Kap- tein, Lisse, z.t.; 3 Kropholler. A'dam. z.t.; 5 J. Stolle, Zwijndrecht, z.t.; 5 P. de Jong, Breda, z.t.; 7 A. de Rooy, Eijgelshoven, 1.08.14; 10 C. Schijvenaar Oud-Gastel, z.t.; 11 W. Bogers. N. Vennep, z.t.: 13 P. Welters, Ubach, z.t. KAREL DE BAERE WON TE STEKENE Koers in sprint betwist Ter gelegenheid van de kermis vond in de grensgemeente Stekene een grote wielerwedstrijd voor be roepsrenners plaats. Deze jaarlyks terugkerende koers trekt steeds de grote belangstelling en ieder jaar is de grote ex-wielergrootheid Cyriel v. Hauwaert in de volksmond de „Leeuw van Vlaanderen" by zyn vriend burgemeester Dr. Roggeman op bezoek, om deze koers met zyn tegenwoordigheid op te luisteren. Voor deze gelegenheid waren een paar renners uit de buurt, n.l. Alois de Loor uit Clinge (B.) en Marcel Goddaert uit Zwijndrecht naar de profs overgegaan, om zich te meten met de renners uit de hoogste afde ling. In het begin van de koers wisten beiden met Depredomme te ontsnap pen en behaalden tot 2 minuten voor sprong. Goddart liet zich echter in 't peleton afzakken en nu bleven de Loor en Depredomme aan de leiding. Spoedig wist Karei de Baere (St. Nik laas) uit de groep te ontsnappen en nu vormde hij met de Loor en Depre domme een trio, dat alle aanvallen van de groep tot het bittere einde afsloeg. Uitslag: 1 De Baere, 2 Depredomme, 3 De Loor. 4 Schils,5 v. d. Voorde, 6 Severijns, 7 van de Wiele. De 135 k.m. werden afgelegd in 3 uur 24 min. Odiel van der Linden zegevierde in Landegem Odiel van der Linden uit Assenede, zegevierde te Landegem in een wie lerwedstrijd voor amateurs, waaraan 19 renners deelnamen. Hij reed zo verbluffend sterk, dat hij, ondanks een lek bandje, met niet minder dan 6 minuten voorsprong op de tweede aankomende renner, Vermeiren, door de finish ging. De 98 k.m., welke deze koers telde, legde hij af in 2 uur en 50 min. De verdere uitslag luidt: 2 Vermei ren, 3 Forré. 4 Demuynck, 5 E. De Coninck, 6 Van Vynckt, 7 Deolet, 8 A. De Coninck, 9 Van Poecke, 10 Bijl. Olympische officials onderscheiden Twee leden van het organisatie comité van de Olympische Winterspe len te Oslo en drie leden van het organisatiecomité van de Zomerspe len, welke in 1952 te Helsinki werden gehouden, zijn door Koningin Juliana onderscheiden. Olav DitlevSimonsen jr., voorzit ter van het organisatiecomité te Oslo ontving het commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau en de secre taris van dit comité, Rolf Petersen, het officierskruis. Erik von Frenckel, de voorzitter van het organisatiecomité van de Zomerspelen te Helsinki, werd door Koningin Juliana onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van Oranje-Nassau, de secretaris-generaal I. Martola en de directeur van de Spelen, generaal Valkama, ontvingen beiden het groot-officierskruis van de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdagavond zullen in het bad aan de Heiligeweg te Amsterdam na tionale zwemwedstrijden gehouden worden om de Moeder Triebelsbeker. georganiseerd door de Hollandse Da mes Zwemclub. Daaraan zal o.m. wor den deelgenomen door de Tilburgse zwemster Nel van Gastel van Surae. Het bestuur van de Engelse eer ste divisieclub West Bromwich Al bion heeft besloten de uitnodiging van de KNVB om op 7 Oetober in een oefenwedstrijd voor het Voorlopig Nederlands Elftal voor de wedstrijd Nederland—België uit te komen, niet te accepteren. De Engelsen hebben een tc zwaar programma voor de boeg en sukkelen tevens met zieke spelers. Woensdagmiddag 30 September zal 't Fifa-elftal, ter voorbereiding van de wedstrijd te Londen op 21 Oetober, spelen tegen de F.C. Barcelona in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het Spaanse elftal, met de reserves, voor de aanvang van een wedstrijd. Staande van rechts naar links: Velas- co, Flotats, Gonzalvo, Segarra, Biosca Seguer, Aamallets. Zittende van rechts naar links: Manchón y Claudio, Mo reno, Kubala, Bosch, Basora en Mur. Engelse league op W oensdagmiddag De uitslagen van de Woensdagmid dag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Sheffield Wednesday Newcastle United 30. Tweede di visie: EvertonNotts County 32. Notts County 32. HENGELCONCOURS TE KOEWACHT. De Koewachtse Hengelvereniging hield in café JRaes een algemene le denvergadering. Daarop werd besloten a.s .Zaterdag een onderling hengel- concours te organiseren op de Konij- nenputten, begin 4 uur, einde 6 uur. Hiervoor zijn door de plaatselijke middenstand tal van prijzen beschik baar gesteld. Tevens werd besloten na de viswedstrijd een prijskaarting te houden. België en Finland speelden gelijk 22 Slechts 10.000 toeschouwers woon den te Brussel de landenwedstrijd tussen België en Finland in het Hey- selstadion bij. Het veld was, ondanks de felle regens der laatste dagen, voortreffelijk bespeelbaar. Het is een matige wedstrijd. welke voor het wereldkampioenschap gold de uit wedstrijd heeft België geruime tijd geleden gewonnen geworden, een ontmoeting, welke door de Belgen had kunnen, worden gewonnen, indien men na de 20 voorsprong de teugels in handen had gehouden. Maar de Bel gische ploeg, door de zege zeker van een plaats in de finalegroep van het tournooi om de wereldtitel, namen het in de tweede helft gemakkelijk op. Tien minuten voor het einde kon linksbinnen Latinen. die met de ook in ons land bekende buitenspeler Lethovirta een goede vleugel vormde, profiteren van een fout in de Belgi sche verdediging en de stand was 2-1. Niettemin meenden de Belgen de zege in hun zak te hebben, maar rechts buiten Vaihela was in de laatste mi nuut van Brandt en keeper Dacnen te snel af en deponeerde de gelijk maker in hot net. Het gelijk spel be tekende een grote deceptie voor de Bode Duivels, die inderdaad de ont moeting hadden kunnen winnen. LANDMACHINIST. Voor het examen landmachinist B, dat te Vlissingen werd afgenomen, slaagden de heren P. Stroo en C. de Leng, beiden te Oostburg. WOONHUIS TE BRESKENS. Door het Architectenbureau J. C. P. Loonen B.N.A. te Breskens werd aanbe steed het bouwen van een woonhuis met bijbouw aan de Dorpsstraat te Breskens voor rekening van de heer A. Fenijn— de Rijke te Rotterdam. Het werk is ge gund aan de volgende aannemers: Gebr. Vergouwe, J. van Rosevelt, L. Izebout, W. v. d. Walle en J. Basting, allen te Breskens. GEGUND. De bouw van de drie woningwetwo ningen in de kom van Stoppeldijk is ge gund aan de laagste inschrijver in massa de firma Freijser te Terhole. ZUIVELHAL TE TERNEUZEN. Onderhands is aanbesteed de bouw van een zuivelhal met kantoor te Terneuzen voor rekening van de CMMC Vlaanderen te Terneuzen. De uitslag was: K. van Wiemeersch, Axel f 41.300; J. van de Veen, Terneuzen f 41.718; Gebr van de Poel, Terneuzen f 41.930; S. Mie- len, Terneuzen f 42.600; Gebr. Simons, Terneuzen f 43.766; P. Rinders, Hoek f 45.292; L. Hamelink, Zaamslag f 45.690 en Gebr. de Bruyne, Terneuzen f 45.900. GOES, 22 Sept. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 14\2 cent; poelje-eieren 10 cent; eendeneieren 10 cent, kalkoeneieren 16 cent en ganzen eieren 20 cent. GOES, 23 Sept. ExportveilingManks Codlin A 20, 1 15.30—15.50, 11 10.25; Elli sons Orange A 39, BC 37.10, 1 grof 37, 1 32, 11 18.90—19.10; Transparant de Cron- sel A 20.40—21.30, BC 17.80—17.90, I grof 18.60, 1 1717.10, 11 14.70; Cox Orange A 58.40—58.50, BC 54.90—55.80, I grof 51.50, I 47.10, 11 21.10: Allington A 23.20, BC 22.50, I grof 19.10, 1 18.30. 11 11.10, Ster appel 1 21, 11 13; Bramley Seedling I grof 19.20, 1 18.70, 11 10.30, Present van Lun- teren A 18. BC 17.20, II 13.70; Br. Hardy A 47. BC 44. I grof 47, I 44, 11 34; Bon Louisse BC 33—34, I grof 36, C 27; Legi- pont A 48.20, BC 45. I grof 36. I 39. 1 21; Conference A 50.50—53.50, BC 50.90— 52.10, 1 grof 43.20, 1 42,20—42.70. 11 18.60, Maagdenperen 1 grof 18, 1 15.30. 11 9.10, Herzogin Elza A 23—28. Verpakt fruit: Transparant de Cronsel A 22—60. Gewone veiling: Manks Codlin K 1113. F 710, Transparant de Cronsel K 16—18, F 8. Ellisons Orange K 20, F 11, Cox Orange K 19—28. F 1012, Allington Peppin K 14, F 7. Br. Hardy K 21—33, F 20—27, Bon Louise K 2631, F 817, Maagden peren K 1012, F 78, Conference K 20—29, F 13—14. Aardbeien 130—140, Druiven 105111, Meloenen 3—37. Groen ten: Komkommers 1213, Bloemkool 8 40, Tomaten 2021, Kropsla 49, Groene Savoyekool 911, Rode kool 1213, Dub bele Princessebonen 3054, Stoksnijbo- nen 42—71, Pronkbonen 19—24, Rentege vers 72, Wortelen 12—19, Uien 23. Kro ten 613, Prei 1823, Bintjes 89, An dijvie 7—10, Spinazie 1526, Spruiten 45. DEN BOSCH, 23 Sept. Op de markt van heden werden aangevoerd 5.566 stuks vee, zijnde: 2404 runderen, 304 vette kal veren, 403 nuchtere kalveren, 58 fokzeu- gen, 358 slachtzeugen, 161 lopers, 161 lopers, 1582 biggen, 285 schapen en 11 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 8001050, guiste koeien 550 700, zware soorten boven notering. Kalf vaarzen 7001000, klamvaarzen 600700, Guiste vaarzen 550660. Pinken 350460. Graskalveren 2229. Fokkalveren 90150. Nuchtere slachtkalveren 4656.5. Soppers 70.92.50. Drachtige zeugen 235—310. Lo pers 65—87.50. Biggen 32—52. Schapen 60 75. Vette schapen tot 95. Weilammeren 4052. Zulglammeren 6073, alles per st. Aanvoer van slachtvee 817 stuks. Prijzen extra kwal. vaarzen f 2.708.75. Ie kw. 2.652.75, 3e kwal. 2.102.20; vette stie ren 2.402.45, worstkoeien 1.902.05, al les per k.g. geslacht gewicht; vette kal veren (middenklasse) 2.20—2.30 per k.g. levend gewicht; idem (lichtere soorten) 1.902.15; nuchtere slachtkalveren 1.45 1.57Kzware soorten soppers 1.621.90: slachtzeugen 1.701.80 per kg. levend gewicht. Met 4 k.g. tarra, prima boven notering. Overzicht: Groter aanvoer van rund vee, naar kwaliteiten kalf- en melkkoeien was minder vraag, waardoor trage han del. prijzen moeilijk te handhaven. Rui mer aanvoer van guiste koeien, zware soorten die voor de bietenkoppen worden geplaatst, waren redelijk goed te ver kopen, mindere soorten stille handel met lagere prijzen. Grote aanvoer van jong vee, weinig vraag en slepende handel met staande prijzen. Nuchtere slachtkal veren handel redelijk met iets hogere prijzen in de zware soorten, drachtige zeugen flauwe handel. Lopers en biggen luie handel met vaste prijzen, afloop traag met iets lagere prijzen. Schapen en zuiglammeren voor export vlugge han del met iets hogere prijzen. Groter aan voer van slachtvee, over het geheel trage handel met lagere prijzen. Slachtzeugen vlugge handel, prijzen beter. KAPELLE, 23 Sept. Exportveiling Ap pelen: Cox Orange Pippin AAA 57.20 57.80, A 57.90—58.80, BC 54.20—56.50, I grof 52.60, I fijn 47.40, 11 18.10, K 27.30—31.80, F 9.90—11.70; Sterappel A 33.50—38, BC 43.40, 1 grof 25.10. 1 fijn 17.10, II 14.60, K 18.60, F 4.80, Transparant de Cronsel A 18.50—19.10, BC 17.50—17.90, I grof 17.40 1 fijn 16.90, 11 14.60, K 15.60—17.20. F 10.45; Glorie van Holland A 26.30, BC 23, I grof 21.80, I fijn 17.80, 11 10.80, K 15.10; Allington Pippin A 21.60, BC 21.20, I 17.00 II 9.10, K 13; Laxton Superbe A 30.70, I grof 32.40, K 17.20; Ellisons Orange A 32.30, BC 34.90, I grof 22.80, 1 fijn 24.30, 11 19, K 17.20. K 9; Bramley Seedling 1 grof 18. I fijn 18.40, 11 10.45, K 15.30. F 9.30; Lanes Prince Albert 1 grof 17.90, I fijn 17.90. II 8.20, James Grieve 1 grof 26.90, 1 fijn 25.40, 11 16.60—16.70, K 17.50, F 10.60, Manks Codlin 1 grof 16, I fijn 16, 11 8—8.60, K 11.50. F 6.80. Pr. van Luntercn A 24.50, BC 22, 11 8.10, Lemoen- appel 1 20, 11 10.95, K 14.10, F 9. Notaris appel I grof 17.20, 1 fijn 16.70, K 13.20. F 8.90, Reinette d'Outonme I 14, 11 6.90, Prin- cesse Noble 1 18.10, 11 8.80, Bismarck I 15.40. II 8, K 10.55. F 6.50; Val Goudrei- netten 9—10.50, Val Sterappcls 3—6.40. Peren: Conference A 52.2052.50, BC 53.60 —53.70, I grof 42.90, 1 fijn 41, 11 17.30—17.50 K 28.20, F 13.40—15.30; Legipont A 50.35 —50.50, BC 50—50.55, 1 grof 44.70, 1 fijn 44.10, 11 16.60, K 30.95, F 14.60; Bonne Louise AA 38.50. A 38, B 35.30, C 30.90, 1 grof 36.50, 1 fijn 28.50—34.60, K 27.30, F 12.50—15.60; Br. Hardy A 51.10, BC 53.10 1 grof 45.70, 1 fijn 45.70, 11 35.10, K 33.10, F 22, Br. Dilly 1 grof 20, 1 fijn 18.40, II 10.95, K 13.80, Dubbele Bergamotten 1 grof 18.50—18.60, 1 fijn 17.70, Herzogin Elza I grof 26.10, 1 fijn 25.30. K 15.10, 11 13, Maagdenpeer I 15.70, 11 9.60, K 11.10. KAPELLE, 23 Sept. Verpakt fruit: Cox Orange Pippin AAA 63, AAAA 6566, Transparant de Cronsel A 23, AA 25, Bonne Louise AAA 3943. Bramen voor de industrie 59.10—65.70. Gewone veiling: Bramen 79, Noten 1.30 (per 100 stuks»; Druiven 7595, Aardbeien 80—157, Prui men: Burbank Gyant 17, Monarch 26, Rademaker 33, Warwick Droper 2243, Appelen en peren: Zoete Ribbeling 8— 15, Jacq Lebel 11, Signe Tillisch 716: Pitmaston Duchesse 12, Spaanse wijnpeer 14—31, Beurré van de Ham 916. Tri- omph de Vienne 31, Bloemzoet 1020. Tuinzoet 25. Zigeunerin 11, Pr. Roosevelt 14, Beurré Durandeau 1415, Beurré Diel 818, Engelse Pigeon 22, Beurré Suoer- fin 29, Beurré Lebrun 1023, Charles Ross 1329, Codlin Keswick 46%, Zoete Kroon 9—20. Groentenveiling: Bloemkool 832, Andijvie 1215, Kropsla 2—5, Augurken 88, Dubb. Princessebonen 31— 56, Savoye kool 9'4, Rode kool 6—' ,9. Aardappelen 11, Tomaten 20, Prei 14, en Snijbonen 24. TERNEUZEN, 21 Sept. Sla 350—700, Bloemkool A 820, B 8; Groene kom kommers C 8; Witte komkommers B 8 12, C 8—9; Meloenen 21—40; Kroten 8—9; Furores 10.90—11.00, Stoksnijbonen 53, Andijvie 812, Princessebonen 3845. Saxa 43, Rode kool 412, Savoye kool 5—15, Witte kool 4—5, Peen 8, Prei 8—12, Knolselderij 1819, Tomaten 2126. Fruit: Appelen: Cox Orange Pippin AA 57.60—59, A 55.40—56.80, BC 51.80—53.20, H grof 47.2048.70, Hl 41—42.80, K 30—33, K 30—33, James Grieve H grof 2830, Hl 26—27.50. Manks Codlin Hl 16—18. Peren: Conference AA 36—37.90. A 36 37.90. BC 34—35.60. H grof 36—37.90. Hl 34—45.60. K 28—32. Conference AA 49.60 —51. A 48.90—50.30, BC 46—47.70, Overige soorten peren 6—38, Burbank 14—16, Mo narch 7, Aardbeien 100. WATERSTANDEN Mannheim 190 (-2), Kaub 122 (onver anderd), Trier 116 (—6), Koblenz 126 1) Keulen 72 +1), Ruhrort 265 (—3). Lobith 853 (—2), Niimegen '635 (—2), Arnhem 675 (—2)) Eefde 191 (4-2. Deventer 109 4), Namen La Plante 142 (4-5), Borg haren 3910 56), Belfeld beneden 1083 (4-5), Grave beneden 471 (4-1),

de Stem | 1953 | | pagina 3