LAXEER AKKERTJES Castella-Vaatwas Maatschappelijk werk en 2'ezi is verzor <ji 11 ir Johannes van der Hooft (Willemstad) bouwt miniatuurschepen WALCHEREN Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN 85 Vergeliiigsziekte teistert weer de suikerbieten Claj Ook GOLDEN MIDWAY; GOLDEN MIDWAY Een verhaal van liefde, storm en wind Moeilijke jaren blinkender vaat en zachtere handen! VfRIGLEY^ Eindhovens verkeer Vrijdag één uur in handen van pseudo-agenten Merkwaardige Mensen T.B.C. maakt no? vele slachtoffers bi tr< DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 Binnenkort ook op Tholeit en St. Pliilipsland: O C Inwendige zuiverheid COtDfA/M/DWtfH I Beeldje van Aristoteles in Prov. Blibliotheek „In 1941 werd mijn boot in de grond geschoten, dat moest liet einde zijn" POGING TOT DOODSLAG Oia^entc^ de keuken Grote belangstelling voor originele actie K.A. mannen bijeen op Bouvigne MIDDELBURG VLISSINGEN GOES TERNEUZEN Dit jaar ongeveer 10 millioen schade D" AGENDA HEDEN MORGEN Pers Bloj In i Advertentie) rjE kans. dat binnen zeer afzienbare tijd Tholen en Sint Philipsland een stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging rijk /uilen zijn. is zeer groot. In hotel ..Zeeland'* te Tholen werd een hiieenkomst ge houden van vertegenwoordigers van de burgerlijke gemeenten en van vele diaconieën op beide eilanden. Daar is besloten liet voorbereidende work ten einde te brengen en zo snoedig mo gelijk over te e-aan tot b^t oprichten van een definitieve stichting. Reeds enige tijd geledn werd een commissie van voorbereiding gevormd waarvan burgemeester L. A. Verburg van Rtavenisse het voorzitterschap be kleedt en ds D. J. van Piik, Ned. Herv. predikant te St. Annaland het secretariaat vervult. Mej. mr. J. F. Hornstra. die aanwe zig was. namens de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, zette doel en werkwijze van (Advertentie is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee een eventueel in het léven te roênen stichting uiteen en mej. W. J. H. WC5- tera. eveneens aanwezig namens dé Stichting „Zeeland", vertelde daarna over de practijk van het maatschap pelijk werk en de gezinsverzorging. Na enige bespreking gingen de aan wezigen ermede accnord. dat de com missie van voorbereiding éen verslag der vergadering en concept-statuten aan de daarvoor in aanmerking ko- ménde burgerlijke gemeenten en in stellingen van weldadigheid zal toe zenden, die dan in eigen kring zuilen beslissen of zij aan het wérk zullèn deelnemen en willen toetreden tot dê stichting. Déze deelname houdt van- zelfsnrekend financiële consequenties in. al is dè mogelijkheid aanwezig, dat voor de eerste jaren in dê vorm van een start-subsidie gelden van buiten het eiland hét werk op gang zullèn brengen. Momenteel is op Tholen reeds een maatschappelijk werkster aan de gang, n.l. mej. A. Paling. Dit is mogelijk op grond van de regeling bijzondere maatschappeliike hulpverlening, wel ke regeling alleen voor de rampgebie den geldt. De kosten van dit werk ko men geheel voor rekening van het de partement van Maatschannelijk werk. De hoofdtaak van mej. Paling is het verlenen van bijstand in de zwaarst getroffen gemeente, Stavenisse. maar daarnaast heeft zij tot opdracht ook de andere gemeenten op het eiland te belpén. door duizenden uitverkoren A...J BIGGUAMUo N V R00SFNDAA1 de shag die altijd weer nieuw smaakt de shag die altijd naar méér smaakt de shag waarbij U het genot smaakt van de zuiverste Amerikaanse melange en toch maar ct per 50 gram r\E leeszaal van de Prov. Biblio- theek in de Abdij te Middelburg is op bijzondere wijze verfraaid door een beeldje, voorstellend de figuur van Aristoteles, en vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw Messer- HeUbroek uit Vlissingen. Het beeldje heeft een plaats gekregen tussen de gothische ramen aan de zijde van het Muntplein. Kortgeleden zijn ook de (groene) tapijten in de leeszaal ge legd. Nu de Prov. Bibliotheek haar defi nitieve huisvesting heeft gekregen, J7EN VERHAAL VAN LIEFDE tot het vak, liefde tot het harde en soms zo bittere zeemansleven: een verhaal van storm en wind, dat is de levensgeschiedenis van Johannes van der Hooft uit de Groen straat 38 van Willemstad. De ogen van de oude visser glijden over de door hem zelf gebouwde visschersscheepjes, over de lichtbak en de raas, het anker en de stuurhut. Zij zijn niet sterk genoeg om te zwer ven langs de hemelsblauwe lucht, geschakeerd door een gouden zon, glans en vrede werpend over het vestingstadje. Zü missen de kracht om te zien naar de hoge en wuivende populieren, ginds op de wallen en zij zijn te zwak om langer dan enkele minuten te turen over de wijde watervlakte van het Hollands Diep, waarop de visser zijn hart verloor toen hij amper zeven jaren oud was. Johannes van der Hooft is een somber mens, maar licht straalt er van zijn gerimpeld gelaat als hij zijn bootjes ziet, spreekt over zijn door golven omringde le ven. Vijn scheepjes staan op de halve meter brede stoep voor zijn huis. Strenge politiemannen zouden ze weg kunnen halen en naar een achtertuin verwijzen. Ze doen het niet, want ze weten, dat Johannes zonder deze din gen niet kan leven. Hij moet terug kunnen denken aan zijn jeugd, zijn jongensjaren op het eiland Tholen, zijn strijd op het Water, aan de dag, dat zijn vissersschip de grond werd ingeboord. Johannes van der Hooft herinnert zich al deze dingen als hij op een stoel zit voor zijn huis, enkele kinde ren van buren rondom zijn bootjes spelen. „Ik kan u alleen maar vertellen, hoe het is gegaan. Mijn vader was visser en mijn moeder stamde uit vissers kringen. Ik moest ook maar visser worden en ik heb er nooit spijt van gehad. Ik werd reeds als een ventje van zeven jaar mee naar het Hollands blijken meer mensen dan voorheen de weg naar de Abdij en de Kapittelzaal te vinden. Niet alleen Zeeuwen, maar ook mensen van buiten de provincie en zelfs heel wat buitenlanders heb ben al een bezoek gebracht. Velen hunner kwamen heus niet alleen om het mooie interieur te bekijken, maar om in alle rust in de leeszaal te wer ken, of om boeken te lenen. Sedert de opening der Bibliotheek op 14 Ju li j.l. hebben ruim 3300 personen haar bezocht. Zes jaar geëist legen Grijpskerkenaar rvli Procureur-Generaal bij het Ge- rechtshof te 's-Gravenhagc heeft een gevangenisstraf van zes 3aar zon der aftrek van ondergaan voorarrest en zonder ter beschikkingstelling van de regering gerequireerd tegen de 31- jarige los-werkman A. V. uit Grijps- kerk, die door de rechtbank te Mid delburg was veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en met terbeschikkingstelling van de regering. V. was schuldig bevonden aan het plegen van een poging tot doodslag op zijn echtgenote. V. had zijn vrouw gewurgd totdat zij bewusteloos was. Hij meende, dat hij haar, zoals hij ook zou hebben gewenst, had gedood. V was tot dit misdrijf gekomen om dat hij zijn vrouw er van verdacht een verhouding te hebben met de zoon van een kostganger. Het Hof zal op 7 October a.s. uitspraak doen. (Advertentie ïu Advertentie :&2vi -V; :;C óiV.C''. yAN vijf tot zes uur zullen Vrijdagavond bijna twintig Philips-em- ployé's het verkeer in Eindhoven in handen hebben. De pseudo- agenten zullen op het spitsuur in de straten van de Lichtstad de zorg hebben over de veiligheid van tienduizenden fietsers, die zich rond die tijd huiswaarts spoeden. Deze verkeersstunt, waarvoor het idee geboren werd op het redactieburcau van de Philips Koerier, heeft alom de be langstelling van politie- en burgerlijke autoriteiten getrokken. LIET LIGT voor de hand, dat de Eindhovense verkeerspolitie er wordt gefluisterd, dat dat de beste verkeersgroep in den lande is de twintig leken op armzwaai-, stop licht- en fluitgebied niet zo maar zon der meer op de duivelse kruispunten, elf in totaal, loslaten. Dan zou im mers deze stunt, die gehouden wordt in het kader van de Veilig Verkeers- actie niet alleen haar doel niet berei ken, maar bovendien zouden de auto mobilisten, fietsers en voetgangers in groot gevaar worden gebracht. Daarom heeft men tevoren instruc tielessen georganiseerd. Maandag avond werd reeds vluchtig ccn over zicht gegeven in de moeilijkheden, maar pas Dinsdagavond is de daad werkelijke les begonnen. Pas Dins dagavond zijn de directeur van de Ge neral Advertising Company, de heer Sies Numann, diverse ingenieurs, kan toorbeambten en fabrieksmensen ge start met het aandachtig volgen van practisch onderricht. Want al heeft men zes jaar L. O.,, zes jaar M.O. en zes jaar Delft plus een uitmuntend geslaagd proefschrift, 1 dan wil dat nog niet zeggen, élat men precies een draagbaar verkeerslicht feilloos en snel kan hanteren, dat geeft dan nog geen waarborg, dat men met de armen kan zwaaien, even des kundig als de vertrouwde verkeers agenten dat doen. Al werkt men ..all over the world" met reclamecampag nes en advertentie-schema's, de moei lijkheden voor een verkeersregelaar liggen toch weer op een geheel ander terrein. Moeilijkheden overigens, waar de j dapperen niet meer tegenop zien. Onder leiding van de hoofdinspecteur I van politie, de heer Hanegraaf en de J chef van de Verkeersafdeling, de eer-1 ste inspecteur J. Odekerken, hebben de heren immers al heel wat vorde ringen gemaakt, zodat zij Vrijdag van vijf tot zes geen flaters zullen slaan. OVERAL AANDACHT LIET wekt geen verwondering, dat i deze actie ook buiten onze lands- j grenzen de aandacht heeft getrokken. Vanuit Londen heeft men al geïnfor- j meerd om gegevens; persbureaux en foto-instituten zenden hun beste ver slaggevers, evenals diverse Neder- J landse weekbladen. Trouwens, van hoge politiezijde is het initiatief met meer dan lof al- J leen ontvangen, zodat het niet onmo gelijk is. dat deze actie volgend jaar j in groter verband wordt gevoerd. En het doel? Och, dat ligt voor de hand. Op de eerste plaats de vele dui zenden mensen, die zich in het ver keer bewegen, er op attent te ma- ken. dat er in deze weken iets met dat verkeer aan de hand is. dat er een Verkeersactie plaats vindt en verder: de gewone burger, de leek,! de stedeling van hoog tot laag, ge representeerd door twintig pseudo- agtenen, eens te laten kennis maken met de moeilijkheden, die iedere ver keersregelaar dagelijks ondervindt. Niet zo zeer om er respect voor te krijgen, als wel om respect te de monstreren als wat men behoort te zijn: „heer in het verkeer". Diep en het Haringvliet genomen. Ik ging er ongewild mee naar toe, maar na de eerste reis stond het vast ,ik wilde visser worden, de zee had me veroverd, het water vertelde me iets, dat ik niet nader kan uitleggen. In het begin liep het allemaal nogal. Ik ving behoorlijk en ik kon mijn vangst tegen een aanvaardbare prijs overmaken. Ik kon trouwen en beslag leggen op een eigen scheepje van 60 ton. Het was een mooie, sterke boot. Er kwamen enkele goede jaren. In de tweede wereldoorlog had ik geen suc ces (ik zal dat direct vertellen), maar in de eerste wereldoorlog viel er goed wat te verdienen. Nadien is het terug gelopen. Het liep steeds sterker terug. Voor al de vissers, die niet met een vis- meelfabriek een overeenkomst had den, viel het moeilijk zich staande te houden. Ik had wel contact met een vismeelfabriek gewild, maar ik zat er in Willemstad te ver vandaan. Het transport was te duur. Er kwamen moeilijke, zeer moeilijke jaren. De stormen op het water ble ven aanhouden. Ze veroorzaakten schade aan mijn boot, ze vroegen om veel energie en soms wel durf, maar ik gaf het niet op. Ik bleef visser in hart en nieren, ook als een krachtige rukwind de zeilen uiteenscheurde, óók als het water over boord sloeg en een vlucht werd ondernomen naar een of andere haven. In 1941 schoten de Engelsen mijn scheepje in de grond. Dat moest het einde zijn van mijn vissersloopbaan." Het was het einde niet, want of schoon het licht in de ogen van Jo hannes van der Hooft langzaam uit doofde, begon hij aan de bouw van miniatuurschcepjes. Drie jafen achter elkaar werkte hij aan de twee bootjes die een plaats voor de woning ont vingen. Met die bootjes bij hem, met de wanten, de boeg, de kiel, de driekleur en het dek zal Johannes zijn dagen slijten. Zijn verhalen blijven somber. Zijn liefde constant! STORMSCHADE IN DE FRUITBOOMGAARDEN [N vele fruitboomgaarden in zeeland 1 is in de afgelopen dagen belang rijke schade veroorzaakt door het stormweer. Vooral de plukrijpe sterappels zijn op vele plaatsen in grote hoeveelhe den afgewaaid. Ook de goudrelnette. en dan spe ciaal de bomen waaraan slechts wei nig vruchten hingen hebben veel schade opgelopen. Bij de peren is de meeste schade ontstaan bij het ras Comtesse de Pa ris en in mindere mate bij de St. Remy en Pondspeer. Boomgaarden met een goed wind- schut zijn er het. best af gekomen en verder de bomen welke zwaar gela den zijn met vruchten. Voor verschil lende fruitkwekers betekent dit een schadepost want het aantal afge waaide kilo's appels en peren loopt in de duizenden. Alleen in Kapelle- Biezelinge was Woensdag een aan voer van 16.000 kg. valgoudreinetten. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Hoofd van de inspectie der belastingen De hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks Belastingen A. A. Vermeulen toegevoegd aan het hoofd van de In spectie der Belastingen te Bussum, is verplaatst naar Middelburg en aan gewezen als hoofd van de inspectie der Belastingen aldaar. VAARTOCHT KUNGSHOLM UITGESTELD FAE vaartocht welke gister zou wor- I den gemaakt, met het voor i Zweedse rekening gebouwde motor schip ,.de Kungsholm", van Vlissin gen naar Rotterdam, is uitgesteld tot Zondagmiddag a.s. De slechte weers omstandigheden en de ongunstige waterstanden beletten het machtige schip de noodsluis te passeren. De heer Alberts houdt inleiding ~7 ONDAG 27 September opent Bou- vigne weer zijn poorten voor en kele honderden mannen, die er hun i jaarlijkse diocesane bijeenkomst hou- den tot bezinning op hun apostolisch 1 werk in de Katholieke Actie. Het programma wordt geopend met een H. Mis met predicatie door diocesaan- directeur G. de Vet. De heer Alberts, burgemeester te Rucphen, zal een in- leiding houden over „Onze zorg voor i de eenheid der Katholieken in het 1 sociale en politieke leven", j De middagvergadering is gewijd aan „De practlsche apostolaatstaak l van de K.A. in de parochie". DIAMANTEN JUBILé VAN FOCUS-VEILIG Directeur jubileerde mee Het 60-jarig bestaan van Focus- Veilig werd voor deze N.V. een hcu- gelijse dag evenals voor de leidende personen en in het bijzonder voor de oudste directeur heer Mazure, die heel speciaal mee jubileerde, omdat hij 55 jaar onafgebroken verbonden is geweest aan de zaak. Van de vroege morgen af kwamen felicitaties en blijken van meeleven in allerlei vorm en in grote hoeveel heid binnen. Bijzonder druk was de receptie, die des middags in hotel „de Bui g" werd gehouden cn waarvan de hall en de ontvangkamer doorgeurd en door- kleurd waren van een zestigtal enor me bloemstukken. Gedurende twee uur was het een komen en gaan van diverse autoriteiten vrienden en re laties, die de heer en mevrouw Ma- zure en diens zoon en echtgenote kwamen gelukwensen. Onder de eer sten zagen we ir. Berendes. die na mens de directeur-generaal van de arbeid kwam; de heer de Jonge se cretaris van de K. v. K.; ir. v. d. Kooy. de rijksnijverheidsinspecteur, mr. v. d. Weel. lid van Ged. Staten, enz. ook de burgemeester gaf van zijn belangstelling blijk, voorts arri veerde in zijn geheel het uitgebreide personeel. In de avond volgde nog een intiem diner en morgen wordt het personeel een feestje aangeboden. HERSTEL VOORMALIGE KAZERNE B. en W. schrijven de raad: Het is gebleken, dat aan de voor malige kazerne „Koning Willem III" enige urgente werkzaamheden moe ten worden uitgevoerd. In de afgelo pen dagen is een gedeelte van het ge- stucadoorde plafond in de achterzaal op de begane grond ingestort met medetrekking van een gedeelte der electrische installatie, zodat deze zaal zonder gevaar voor neervallend puin thans niet meer te gebruiken is. Voorts is gebleken, dat de goten van het gebouw in dusdanige toestand verkeren, dat onmiddellijke vernieu wing en herstel absoluut noodzakelijk is. De kosten voor het aanbrengen van een nieuw plafond en het voor een gedeelte vernieuwen van de electri sche installatie, alsmede die voor het herstellen van de goten van het on derhavige gebouw bedragen ongeveer f 1250. waarvoor B. en W. een crediet vragen. EERSTE STEENLEGGINGEN Zaterdag a.s. is het druk met de eerste steenleggingen. 's Middags om 3 uur wordt n.l. of ficieel de grondslag gelegd door de Jonge dames Ans en Els Staverman van het nieuwe kantoorgebouw voor het „Ziekenfonds Walcheren" aan de v. d. Woordstraat. Een uur later zal, nadat pastoor Ouwendijk de zegening ervan verricht heeft door de heer E. Andriessen de eerste steen gelegd worden van de 48 migratie-woningen, welke '..St, Willibrord" bouwen gaat aan de Schuitvaartgracht. HOOG BEZOEK VAN VLOOTAUTORITEITEN In verband met de internationale vlootoefening „Mariner", die ten dele zich in de Zeeuwse watéren afspeelt, komt Vrijdagavond de Navo-opper- bevelhebber generaal Grünther met zijn staf naar Goes, waar hij de nacht zal doorbrengen in hotel „de Korenbeurs". In het gezelschap van de opperbevelhebber bevinden zich de Franse admiraals Lemonnier en Jaujard; de Engelse vloot-autoriteit Bettinck; de Amerikaanse schout bij nacht Vosseler; de Nederlandse mari ne-officier van Geen en nog drie buitenlandse autoriteiten. Rilland HERSTEL-COMMISSIE In navolging van andere gemeen ten. is hier thans ook een herstel commissie opgericht. Zij stelt zich ten doei hulp of bemiddeling te verlenen bij eventuele moeilijkheden. Ze is samengesteld uit acht leden, n.l. vier van de Landbouwvereniging „Reigersberg"; een lid van het pol derbestuur; een van de arbeidersorga nisatie en een van de winkeliersver eniging, terwijl mevr. Huysman- Griep namens de bond van platte landsvrouwen zitting nam. De heer W. v. d. Werff treedt als voorzitter op. ZLVEREN JUBILEUM Op 1 September was de heer G. J. Smink 25 jaar aan oe Ambachts school te Terneuzen. Maandag a.s. zai dit, Jubileum worden gevierd in de school. TROPISCHE KLEURENPRACHT IN V.M, CHR. KLEUTERSCHOOL Vlak bij de Markt, waar deze week de kermis hoogtij viert, is door de Temeuzense aquariumvereniging „De Albino Zwaarddrager" een tentoon stelling van tropische vissen inge richt, die aller belangstelling waard is. Het doei van de tentoonstelling is, buitenstaanders een indruk te geven van de vele mogelijkheden, die deze mooie liefhebberij biedt. De heer G. v. Reyen, voorzitter van de tentoonstellingscommissie verwel komde een aantal genodigden, in het bijzonder burgemeester Tellegen, wel ke laatste zich bereid had verklaard de officiële opening te verrichten. Alvorens de burgemeester het tra ditionele lint doorknipte, waarbij niet alleen de toegang tot de tentoonstel ling werd vrij gemaakt, maar ook al le verlichtingen boven de aquaria aangingen, zodat de tentoonstelling meteen klaar voor bezichtiging was, werd dank gebracht aan allen, van wie de tentoonstellingscommissie hulp had ondervonden bij de voorbereiding en de inrichting van de tentoonstel ling. Een grote verscheidenheid tropische vis. deels ondergebracht in gezel- schapsbakken. deels in afzonderlijke bakjes, geven de bezoeker inderdaad een indruk van de mogelijkheden en verscheidenheid op dit gebied, zodat het doel van de tentoonstelling om schreven door de heer van Reyen ln zijn openingswoord, ongetwijfeld ls bereikt! Een mooi miniatuurpiant- soentje met vijver en een collectie schelpen voltooit het geheel, RAADSVERGADERING Maandag 28 September komt de raad van Terneuzen in openbare ver gadering bijeen. Aan de orde komen voorstellen van B. en W. tot het ver lenen van eervol ontslag op verzoek aan de heer P. de Kok met ingang van 1 October a.s, wegens diens be noeming tot opzichter bij de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht ln Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, tot het benoemen op arbeidscontract van mej, E. C. Oosthoek te Haarlem ais maatschappelijk werkster; benoeming van de heer M. J. Renaud als leraar in tijdelijke dienst aan de gymnasiale afdeling van het lyceum; benoeming van de leden van de commissie van advies voor verdeling van de woon ruimte; het verstrekken van gelden aan de Vereniging voor Chr. Onder wijs voor de bouw van een rijwiel bergplaats aan de school aan de Jo- zinastraat; het verstrekken van een voorschot aan de Chr. School op Gereformeerde grondslag; aankoop van een woning in de Kerkhofiaan en deze woning te ruilen met de heer Suy voor diens woning aan de Baan- dijk en diens woning te slopen ten behoeve van de ontsluiting van het industrieterrein aan de spoorlijn; het aankopen van enkele percelen grond in de Zuidlandpolder en nabij de Spoorstraat te Sluiskil; het verlenen van een voorschot aan de Woning bouwvereniging „Werkmansbclang" voor de bouw van een aantal auto boxen en tot wijziging van de subsi dieregeling gezinsverzorging. KERMISATTRACTIE ONTZET Een kermisexploitant die alsnog op de kermis arriveerde, reed een elec trische kabel die vanaf een licht mast naar één der kermisattracties liep. af. De betreffende attractie were danig ontzet en een gedeelte van de straatverlichting werd onredderd. Sas van Gent De avondmis begint op 4 October In kerk en kerkbericht is meege deeld, dat a.s. Zondag 27 September de avondmis begint. Dit berust op een vergissing. De campagne begint niet op 27 September doch op 29 Septem ber. De avondmissen, die op de aller eerste plaats zijn ingevoerd voor de arbeiders, die 's Zondagsmorgens om acht uur naar huis gaan en de ploeg, die op dat uur moet opkomen, begin nen dus niet a.s. Zondag 29 Septem ber, maar Zondag 4 October daarop volgend. Ook vervalt vanzelfsprekend de korte gelezen H. Mis om half zeven voor de vrouwen; ook deze is versteld op Zondag 4 October. St. Jansteen GEMEENTE SINT JANSTEEN Aan de ingezetenen van de gemeen te St. Jansteen wordt gelegenheid ge geven om afscheid te nemen van Burgemeester Geirnaerdt op Zaterdag 26 September a.s. des namiddags van 15 tot 16.30 uur ter Gemeente Secre tarie (Raadzaal)852-0 Clinge BALLONWEDSTRIJD Het Comité van de Clingse Speel tuin heeft, een grote actie op touw ge zet, voor het houden van een ballon wedstrijd. Deze wedstrijd zal plaats hebben op 27 September a.s. op het terrein van de speeltuin, voor hen, wier ballonnetjes het verst komen zullen prachtige prijzen beschikbaar gesteld worden o.m. polshorloges. Het belooft een zeer aantrekkelijke wed strijd te worden. Graauw GRONDWERK HERSTELD De werkzaamheden aan de zeedijk van de Kleine Melopolder zijn thans in zoverre hersteld dat alleen nog het kramwerk moet worden aange bracht. Ondertussen is ook hiermee 'n begin gemaakt. De zeedijk is mach tig verzwaard en is nu meer dan 1 meter hoger dan de aangrenzende zeedijk van de Melopolder. Koewacht OUDLEERLINGEN- VERENIGING Het bestuur van de vereniging van Oudleerlingen en cursisten der R.K. Vlassersschool hield een bestuursver gadering waar de volgende besluiten werden genomen: Even als het vorig jaar zullen er deze winter weer ver schillende lezingen worden georgani seerd voor de leerlingen der vereni ging. Tevens werd 't besluit genomen om te beginnen met een tweetal cursus sen in Franse taal, een voor begin ners en een voor gevorderden. Stoppeldijk „MARJATTA" Onze plaatselijke toneelvereniging is begonnen met het instuderen van het toneelspel „Marjatta", een spel in drie bedrijven geschreven door Arie van der Lugt. Als datum van opvoe ring is bepaald 8 November a.s. Vogelwaarde NIEUWE NEDERLANDERS In verband met de wijziging van d« wet op het Nederlanderschap hebben 36 ingezetenen dezer gemeente, die voorheen de Belgische nationaliteit bezaten de Nederlandse nationaliteit verkregen. Aardenburg VERKEERSONDERWIJS OP SCHOLEN Op het gemeentehuis te Aarden burg werd een bijeenkomst gehou den om te komen tot verkeersonder- wijs op de lagere scholen. Aanwezig waren de hoofden der scholen in de gemeente, en opperwachtmeester L Meertens terwijl de bijeenkomst on der leiding stond van burgemeester van Dongen, op initiatief van groeps commandant Meertens werd besloten tot het geven van verkeersonder- richt aan de leerlingen van de 5e en 6e klas der lagere scholen. Het tneo- retisch gedeelte van het onderwijs zal worden gegeven door de onderwij zers zelf, terwijl opper Meertens prao- tische lessen zal geven. Het is de be doeling. dat de leerlingen zullen wor den voorbereid voor het verkeers- examen, dat in Maart 1954 zal wor den afgenomen. Door de gemeente werklieden zullen de voor het onder wijs benodigde verkeersborden wor den gemaakt terwijl de leerlingen ze'-f de borden zullen tekenen en schilde ren. N. C. V. Koninklijk FAE Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der TBC, heeft bü haar vijftigjarig bestaan, ter gelegen heid waarvan in de Haagse Dieren tuin wordt gecongrcsseerd, het prae- dicaat „Koninklijke" ontvangen. Uit de veie toespraken welke er werden gehouden, stippen wij aan, dat de centrale vereniging 1298 aangeslo ten organisaties en 1400 individuele leden telt. Het monster der TBC is ondanks alles wal er werd bereikt, nog steeds actief. In 1952 werden nog 14000 nieuwe ziektegevallen geconsta teerd. Woningnood en TBC reiken el kaar dikwijls de hand. Krotopruiming en het opheffen van samenwonen be tekent daarom tevens TBC-bestrij- ding. Wat de geografische spreiding van sterfte aan deze ziekte betreft, blijkt, dat de streek Oost-Brabant en Noord- Limburg over de periode van 1947- 1951 boven het landsgemiddelde van 2.49 per duizend inwoners lag. T\OK dit jaar heeft de vergelingsziekte van suikerbieten zich weer uitge- W breid. Deze ziekte in het bietenblad verhindert het voldoende vormen van suiker in de biet, waardoor deze vaak 22,5 tot 30 pet beneden zijn op brengst blijft. Normaal zou de oogst dit jaar ruim 127 millioen gulden kunnen bedragen. Deskundigen schatten de schade bij de hui dige stand van zaken op ongeveer 10 millioen gulden. Zekerheid hierover heeft men niet voordat de oogst verwerkt is. Een luis is tie schuldige jaar is veel gedaan om de ver gelingsziekte zo veel mogelijk te beperken. De infectie is daardoor minder sterk, dan voorheen geweest, hoewel het spreidingsgebied van de ziekte groter is geworden. De infectie, die tot vergelen leidt, wordt grotendeels overgebracht door een luis, die in kuilen met bieten (veevoeder) overwintert. Door deze kuilen voor 1 April op te ruimen en het bietenzaad bij gunstig weer zo vroeg mogelijk in het voorjaar uit te zaaien, kan veel schade worden voor komen. Het vroegtijdig opruimen der kuilen met veevoederbieten is echter nog niet algemeen. Door vroeg zaaien zijn de suiker- bietnlanten ook vroeger sterk en be ter bestand tegen het virus, dat door de luizen wordt overgebracht. ANDERE METHODEN "TOCH wordt betwijfeld of deze me thoden geheel afdoende zullen zijn om de ziekte te bestrijden. In de laat ste 25 jaar heeft het virus zich van enkele Zuid-Europese landen uit naar het Noorden verplaatst, met als gevolg, dat thans de gehele Europese oogst aan suikerbieten wordt bedreigt. De ziekte vertoont thans neiging zich naar het oosten uit te breiden. Aangezien de voorbehoedende maatregelen in ons land wel effect hebben, doch kennelijk niet afdoende zijn, heeft men in de laatste jaren naar andere methoden tot bestrijding gezocht. Tot dusver gedane Droefne mingen met chemische middelen heb ben tot veelbelovende resultaten ge leid. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg De vrolijke vrouwtjes van Windsor. GOES. Schuttershof. 8 uur: Rotter dams Kamerorkest. Grand: Le plaisir. MIDDELBURG. Electro: Corrie. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het ban ket der smokkelaars. Concertgebouw 8 uur: Toneeluitvoering De Spaanse Vlieg. VLISSINGEN. Alhambra: Hoe groen was mijn dal. Ei pLARK och ten komen. De vrouwelijk gekleed in ncn, werd en persfott PUB LI VE Met zijn haar grijzer de filmster drukte. „Ik kom opnamen v: the Brave" bevrijding Victor M hoofdrollen geloof ik dl dien het w ze wel mee „Hoe oud „Twee-en „Bent u land gewee „Neen, n weken in Bestot 3 £)INSDA' corpsj Magnus" studenten de sociëte Dit centre tingspunt geen lid van de so schap van eist niet Direct na trum hebben gedaan. Ong R.K. student Amsterdam, kwamen in g zoek aan h< werden echt ciëteit, waar den: „Als he geopend wor gevolgen in" pas komen maar niettem stormaanvalli een schade richt. Bloed waren er te De heer K. speciale FIF/ strjjd tussen elftal heeft i (Reims) en men in het i Woensdag 30 pisch Stadion wedstrijd sp De Franse Ujlaki als keuze of zij Amsterdam het Franse t ontmoeting i Dublin op 1 mogelijkheid bevestiging 1 gen, dat Ujla bedankt, omd vorm zou zij het Franse e rigens nog n Door de 1 spelers, Nav: drid, back v: Coppcns (Be genodigd zijn elftal voor j ren, heeft m tingen in de er nu als Vóór de Oostenrijk)- rijk) en Hap m. Hanappi tria) en Brin v.: Coppens 'Juventus. Zuid-Slavië) M vo ri It GOES. Korenbeurs, 3 en 8 uur: Mode show. VLISSINGEN. Concertgebouw 8 uur: Balletavond. Aardenb elftal Als gevolg burgse Sport) wedstrijden t politiepersone en dat van Aardenburgse voor een we Zaterdag 3 c meester van I vergezellen er retourwedstrij denburgse ger deze wedstrijr leden der Rij) Marechaussée.

de Stem | 1953 | | pagina 2