PHILIPPINE krijgt prachtige kerk Pijn AKKERTJE Walcheren Bejaarde gewelvenbouwer metselt ronde koepel Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN Een Meesterwerk is zoek Zeeuwse collecte bracht f 17.000 op Mastbos van palen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 Neem'n Br and weer wedstri j d en te Sluis Filmvoorstelling voor kinderen ERRES RADIO Het Z.V.U.-program voor 't komend seizoen fa 1 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Huldiging voorzitter K. A. B. HULST AGENDA HEDEN MORGEN („The Missing Masterpiece" DE VERDELING DER GELDEN FNe het vorise jaar voor het eerst ge- houden Zeeuwse collecte bracht bruto 17.0(10 op. Na aftrek der kos ten van voorbereiding en propaganda resteerde 'n bedrag van 15.200. Zo men weet. lag bij deze collecte de bedoeling voor allereerst het kleu teronderwijs te helpen. De noodzaak van het voortbestaan der opleidingen voor kleuteronderwij zeressen dwong tot het dekken der tekorten van de twee cursussen te Middelburg. Bij de bepaling van het bedrag voor de R.K.-opleiding te Sluis, zal rekening worden gehouden met de salarislasten en het aantal cursis ten. In totaal is voor de cursussen ƒ7500 uitgetrokken. Uit de sectoren muziek en zang zijn niettegenstaande gepleegd overleg met (Advertentie) door welke oorzaak ook Aardenburg no. 1 Zaterdagmiddag werden op het gemeentelijk sportterrein te Sluis brandweerwedstrijden gehouden, waar aan negen Belgische en tien Neder landse corpsen deelnamen. De uitsla gen waren: beste Belgische brand weercommandant A. de Bakker te Ingelmunster. de beste Nederlands se brandweercommandant Kramer te Waterlandkerkje en Lecluze te Hoofd plaat. De uitslagen betreffende de corp sen waren: Belgische: 1 Ingelmunster. 2 Avel- ghem. 3 Runbeke. 4 Marké. Gelijke waardering: Ardroye. Gullegem, Me nen. Nieuwpoort en Zwevezele. Nederlandse: 1 Aardenburg. 2 Bres- kens. 3 Sluis, 4 Hoofdplaat. Gelijke waardering: Biervliet. Cad- zand Oostburg Schoondijke. Water landkerkje en IJzendijke. alle bonden, geen aanvaardbare voor stellen gekomen. Een goed plan zou zijn een dirigentencursus: deze menen de muziekbanden echter zonder bij drage te kunnen organiseren. De ver gadering acht het niet uitgesloten, dat dit te optimistisch is gedacht. Daarom voorstel om 250.te reser veren. Voor de zang wordt eveneens ƒ250 gereserveerd, terwijl verder wordt be sloten voor te stellen voor de sector als geheel, gezien de verleende medewer king aan de collecte, 1000 ter be schikking te houden In de groep .Jeugdzorg" wordt de volgende verdeling voorgesteld: a. R.K. Jeugdzorg te Vlissingen ƒ800.—; b. R.K. Jeugdzorg Goes ƒ400.c. N.H. Jeugdzorg Goes 800—; d. Te reser veren 1000.—. Voor „maatschappelijk werk cn ge zinsverzorging wordt tot het volgende voorstel besloten: a. N.H. Maatschap pelijk Werk Terneuzen 640.b. R.K. Maatschappelijk Werk O. Z. Vlaanderen 640.—; c. R.K. Maat schappelijk Werk W. Zuid-Bevcland 640.— d. Prot. Maatschappelijk Werk W. Zuid-Beveland ƒ640.—; e. Te reserveren 640.—. Het Wit-Gele Kruis Ma de geslaagde actie van vorig jaar toen de Gezondheidszorgweek van het Wit-Gele Kruis voor de Zeeuwse Bond een flinke aanwas van het le denaantal tot gevolg had. gaat men in Zeeland ook dit jaar weer de naam en de beginselen van het Wit-Gele Kruis uit dragen om want dat is ten slotte toch de opzet te trachen de kaholieke gezinnen, die nog geen lid zijn. voor de Bond warm te maken. Men moet beginnen bij het begin en wie het mensdom tracht te „van gen" moet de jeugd het eerst aan pakken. Met de filmstrip „Gezond of niet die Nan cn Piet?", samengesteld door de K.R.O. in samenwerking met de Nationale Federatie .Het Wit-Gele Kruis' en nog bekend van vorig jaar, gaat men in enkele afdelingen voor stellingen voor de jeugd geven. Het is een plezierige ontspanning voor de kinderen, waarin tandenbor stels aan het converseren slaan en allerlei andere merkwaardige dingen gebeuren, allemaal met de opzet: doe alles zo. dat je gezond blijft. (Advertentie U staat de drempel nieuwe rui mte de ruimte, waarin levend, natuurlijk geluid aan de bron beluisterd wordt De deur van uw radio-handeiaar vormt de toegang tot het wonder van: RUIMTELIJKE WEERGAVE Volmaakt voor Vandaag en met de Ruimte voor Morgen. Toneel en concerten De Zeeuwse Volksuniversiteit zond ons haar folder toe met het program ma voor het winterseizoen. De voorstellingen worden weer ge geven te Middelburg, Vlissingen, Goes Zierikzee, Oostburg, Terneuzen en Axel. In al deze plaatsen worden zowel toneelvoorstellingen als concerten ge geven, terwijl in Middelburg ook het balet van Sonia Gaskell optreedt. Middelburg is bijzonder bedacht Er worden vijf toneelvoorstellingen ge geven; vijf concerten en een balet- avond. Vlissingen en Goes krijgen drie to neelavonden en de overige plaatsen twee. Goes, Zierikzee en Terneuzen twee concerten en de overige plaat sen één. Het eerste concert, dat van het Rotterdams Kamerorkest, wordt reeds Donderdag 24 September gegeven te Goes en Oostburg heeft de primeur voor de toneelvoorstellingen. Eon bonte groep beroepsgezelschap pen brengt de Z.V.U. naar Zeeland, als: de Ned. Comedie, de Haagse Co- medie; Toneelgroep Theater; Het Rotterdams Toneel en 't Vrije Toneel. Te Goes worden resp. door Toneel groep Theater, Ned. Comedie en Rot terdams Toneel gespeeld ..De onzicht bare dame" ..Een moeilijk mens" en „Hendrik IV." F aillissemcnten Het faillissement van M .A. Pieterse te Wemeldinge is uitgesproken. R.C. Mr. J. Abbing. Cur. mr. J. van der Burgt, Goes. T>OYEN DE BESCHEIDEN CONTOUREN van Philippine torenen thans reeds van ver zichtbaar, steigerpalen. Ze maken duidelijk dat het dorp straks eindelijk weer een toren zal bezitten, die trots boven de huizen van Philippine zal uitsteken. Trotser echter nog zal men in het dorp kunnen zijn op de kerk, die zonder twijfel een van de mooiste dorpskerken van Zeeland en wellicht van een veel groter gebied zal zijn. Er wordt nog hard gewerkt aan de nieuwe kerk cn het zal nog tot begin volgend jaar duren, alvorens de bisschop haar zal kunnen consa creren. De eerste opzet, dit reeds in December te doen, blijkt helaas ijdel te zijn. LJet zal nu waarschijnlijk 15 Maart 1954 worden, de dag van Maria Boodschap. Tegenslag bij materiaal- aanvoer en aanwerving van werk krachten hebben de bouw enigszins vertraagd. Niettemin, al wordt het dan wat la ter: Philippine zal een waardig Gods huis krijger., een juweel van archi tectuur en een voorbeeld van bouw kunst. De gevel is in Basiliekstijl ge houden en de kerk zelf bestaat uit een op acht hoekpunten rustende koepel. Reeds nu valt op, dat men voor de deurlijsten uitermate mooi hout heeft gebruikt: sapeli-mahonie. dat een prachtige vlam bezit. Onder de toren komt de doopkapel, welke, naar men tegenwoordig meer doet, enkele treden beneden de kerkvloer ligt. In het Evangelie wordt gewaagd van „afda len in de jordaan" en men heeft dit willen symboliseren in een iets lager gelegen doopkapel. Ze heeft een prachtig spitsbooggewelf. Op het ruime koor, rustend op fraaie pilaren, zal een orgel van Pels in Alk maar komen. Aan de linkerzijde van de kerk komen de biechtstoelen, waarbij drukknop] es om de pastoor te waarschuwen, dat er „klanten" voor hem zijn. In de sacristie komt Advertentie) nog een speciale biechtstoel voor hard- horenden. ZWARE BETONNEN RING Liet interieur van de kerk is thans nog een mastbos van steigerpalen noodzakelijk voor het werk aan de enorme koepel, welke geheel gemet seld wordt en geen ander verband heeft dan een zware betonnen ling boven aan de gevel van de kerk. Wan neer deze zware ronde betonband ge reed is. kan de gewelvenbouwer aan de slag. Dat is het werk van de 66- jarig'e Bredanaar P. Bogmans, die al rond zijn tiende jaar het metselvak begon te leren en in zijn leven van arbeidzaamheid vele fraaie staaltjes van vakmanschap geleverd heeft. Het metselen van een gewelf is n.l. niet ieders werk. Het wordt het laatste karwei van Bogmans. Als de Phiiippiense kerk haar fraaie stenen gewelf bezit, gaat hij uitrusten van het werken en dan kan hij terugzien op een leven van louter schone arbeid. Want hij heeft al vele kerken helpen bouwen de laatste jaren in dienst van Sprangers' Bouw- en Betonbedrijf te Breda, dat deze kerk bouwt. En als Bogmans na jaren onder de hemelse gewelven zal vertoeven zullen de mensen nog lang zijn werk bewonderen. Steen na steen vordert het werk, onder leiding van de heer G. W. Stuy. Het zal de trots worden niet alleen van pastoor de Bie, doch van heel Philippine. Als dit Godshuis gereed is, zal het dorp een van de allermooiste kerken van de streek bezitten! We lagen eens In Fu-Shang, aldus Stuurman Steven, toen we tijdens een wandeling langs een rotsachtige weg wat gerommel hoven ons hoofd hoor den en opkijkend een stuk losgeraakt steen naar heneden zagen komen. „Pas op!" schreeuwde ik en. terwijl het stuk steen op de grond plofte, hoorden we: „Pas op!" en weer een plof. ..Wie is daar" riep ik. „Wie is daar" klonk het Opeens begrepen we het, er was hier een prachtige echo! „Nou Uw lijfspreuk. Stuur." Ik zoog mijn longen vol en riep keihard. „Sta op - Sterling!" En daar klonk het over China terug: ..Sta op - Sterling!" We grinnikten over dit prachtige effect, maar merkten ook nog een ander effect: van verscheidene kanten kwamen Chinezen op ons toegerend, die ons met het roepen van ..Stel-ling!" duidelijk maakten, dat ze graag wilden opsteken I Eén van hen sprak een beetje Engels en vertelde dat ze jaren op Nederlandse schepen gevaren hadden. Daardoor kwam" het dus, dat Sterling hier een magische klank had! „Vooruit mannen" zei ik tegen mi|n maats, „we geven ze allemaal een pluk van die gouden Sterling-shag. Maar niet alles hoor! Ik denk er niet aan, de hele verdere dag zonder die fijne lekkere Virglnia-shag te zitten, want je weet, ik Sta op STERLING OPENING IKONENTENTOON- STELLING Zaterdagmiddag heeft mevr. v. Empel-Boddaert de ikonententoon- stelline in de kunstzaal van de fa. v. Benthem Jutting geopend. De belang stelling hiervoor was zeer groot. Op deze merkwaardige expositie hopen we nog terug te komen. Benoemd. Tot onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank te Zwolle is benoemd onze oud-stadgenoot Mr. W. Mazzola geboren te Hulst. te uitgaven, waaronder de geheel nieu we verlichting van de muziektent, is de kas uitgeput en Mozart" hoopt deze door de bazar, weer wat aan te vullen. EXCURSIE A.N.W.B. Als slot van een vergadering van de A.N.W.B. werd per kotter een ex cursie gemaakt naar de oesterbanken in de Ooster Schelde. De heer Osse- waarde van de fa Vlaming gaf des kundige toelichting. Hansiveert SOCIALE ZAKEN IN 1952 Uit het pas verschenen jaarverslag 1952 van Sociale Zaken te Middelburg blijkt, dat de uitgave 1.699.000 heb ben bedragen en dat de gemeentelijke subsidie steeg tot 239.600. De werkloosheidsuitkeringen namen sterk toe en bereikten 'n bedrag van 214.000. Er werd 221000 uitgekeerd aan behoeftigen en aan oorlogsslacht offers 181.000. De kosten „algemeen beheer" liepen op tot ƒ750.000. Het personeel bestond eind 1952 uit 19 personen waarvan 11 op arbeids contract. Onder deze laatsten zijn 4 gezinsverzorgsters en 1 werkvrouw. Het aantal rapporten, dat uitgebracht werd. was 3728 en bovendien werden nog 2751 stukken verzonden. Van de Volkscredietbank wordt een toenemend gebruik gemaakt. Er wer den 473 lening verstrekt met een to taal bedrag van ƒ94.399. De credietnemers voldeden over het algemeen goed aan hun verplichting. Slechts in enkele gevallen moest dé deurwaarder er aan te pas komen. De achterstand bedraagt nog geen kwart procent. TWEE NIEUWE RAADSLEDEN Zowel mej. T. v. Keulen als de heer J. v. d. Woestijne, beide leden van de P. v. d. A.. hebben ontslag genomen als raadslid. In hun plaats zijrv nu benoemd mevr. Spithout-Naerebout en de heer J. v. Wagtendonk. Deze hebben de benoeming aanvaard. JONGEN ONDER 'N AUTO Doordat de 12-jarige. L. Zaterdag middag, toen hij op zijn fiets reed. vooroverhangend aan zijn dynamo wat veranderde, lette hij niet op het ver keer en kwam in de Anjelierstraat in botsing met 'n auto. De jongen werd tegen de straat gesmakt en kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. De automobilist bracht hem meteen naar de dokter. De fiets werd vernield. PATER VENNINGS NAAR DE MISSIE. 29 September vertrekt pater F. Vennings, die onlangs tot prieser werd gewijd, naar de missie in Afri ka. Gsterenmorfcn heeft de jonge missionaris 'n afscheidswoord gespro ken tot de parochianen en hen be dankt voor hun medeleven. De ccllecte. voor zijn missie gehou den, bracht ruim f 900.op. Yerseke OPENLUCHTBAZAR Zaterdag 26 Sept. a.s. zal door de muziekver. Mozart" een openlucht- bazar worden gehouden. Naast diver se nieuwe attracties zullen de Boeren- kapel en de band van .Mozart" de amusementsmuziek verzorgen. Het Kerkplein waar de bazar gehouden wordt zal feestelijk versierd en ver licht worden. Aan de bazar is een grote verloting verbonden, met als hoofdprijs een complete bromfiets. In dien de weersomstandigheden mee werken zal het op het dorp een fees telijke drukte geven en voor „Mozart" een flink overschot. Door diverse gro Gekro. Nog steeds doet de Gekro van zich spreken. Er zijn dagen, dat men te Hansweert niet over het weer praat maar dat iedereen zijn hart moet luchten met te zeggen „Wat stinkt de Gekro weer". Gelukkig dat nu reeds verscheidene maanden het gemeentehuis te Hansweert gevestigd is waar de burgemeester iedere dag zitting houdt en waar ook de verga deringen van burgemeester en wet houders gehouden worden. De Hansweertenaren kunnen zich dus troosten met de gedachte, dat hun plaatselijke bestuurders met de toe stand op de hoogte zijn. Kruiningen OPRUIMING WRAKHOUT Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur het uit de polder Kruiningen afkomstige wrakhout, dat opgeslagen is op een terrein bij de Vlakebrug binnenkort in het openbaar te verkopen. Opruiming schijnt wen selijk te zijn omdat ook hier nog al eens een en ander ongemerkt ver dwijnt. OPENING RIJKSWEG Nu binnen afzienbare tijd de rijks weg Kruiningen—Krabbendijke weer voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld, zullen de door de burge meester uitgevaardigde politievoor- schriften betreffende het verblijf in de gemeente Kruiningen komen te ver vallen. (Advertentie.) HOOFDPIJN! <- Miinhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. Ongewenste elementen zullen dan moeilijker geweerd kunnen worden dan tot heden het geval was. zodat de politie voor nieuwe moeilijkheden i komt te staan. Op verzoek van de j Ned Heide Maatschappij worden op kopers van oude materialen uit de j gemeente geweerd. Het kwam n.l. voor dat enkele arbeiders meer naar oud ijzer lood en koper zochten, dan het hun opgedragen werk uitvoerden. Ook enkele vervoerders van uit de polder weg te ruimen grond, schijnen niet vrij uit te gaan. Maar al te gemak kelijk werden emmers, wasteilen en andere gebruiksvoorwerpen zogenaamd als waardeloos materiaal mede op de wagen geladen en weggevoerd. Ten aanzien van al deze zaken is het ge- mentbestuui' diligent en bereidt maat regelen voor ter bewaring van de vei ligheid van goederen in het rampge bied. Benoemd. Mej. P. Schroevers te Oost-Souburg, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school van Kruiningen, als zodanig werkzaam te Schore, is in vaste dienst aan genoem de school benoemd. Zierikzee OOM JAAP TE GAST. Amsterdam, dat Schouwen-Duive- land adopteerde, heeft door bemid deling van de Zeeuwse Volks Univer siteit de Amsterdamse orgeldraaier. Jaap Zwaan, in de Mokumse wan deling „Oom Jaap" genoemd, naar Schouwen laten komen, die met H. Möhlmann's Pierement een draaitrip maakt over de verschillende droge gemeenten. Te Zierikzee gaf hij een concert op het Havcnplein, nadt hij als gast op het stadhuis was ontvan gen, waar hij enige typische détails van het draaiorgel onthulde. Sas van Gent Het Olympia-theater was tot de nok toe gevuld met genodigden en belang stellenden ter gelegenheid van de huldiging van de heer H. van Assche, die 25 jaren lang het voorzitterschap bekleedde van de afdeling Sas van Gent van de K.A.B. Na de opening van de bijeenkomst door de vice-voor- zitter. de heer A. C. M. Van de Cal- seijde. zongen de aanwezigen staande het strijdlied van de KAB cn luister den zij daarop naar het huldigings woord van Pastoor F. J. W. Smeltzer. Op de hem eigen wijze schetste hij de heer van Assche en stelde hein tot voorbeeld als vader van een voorbeel dig hutsgezin en als voortrekker voor de belangen van de Katholieken. Daar (le heer van Assche zich door zijn veelzijdige arbeid zoveel verdien sten had weten te verwerven, verheug de het de pastoor bijzonder, hem te mogen mededelen, dat op voordracht van Z.H.E. de Bisschop van Breda, Zijne Heiligheid de Paus de jubilaris had begiftigd met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponttfiee" Hierna, speldde hij het onderscheidingsteken de heer van Assche op de borst, naast de bronzen eremedaille, verbonden, aan de Orde van Oranje Nassau, die de jubilerende KAB-voorzitter in de loop van Augustus van dit jaar ontving voor 40 jaren trouwe dienst bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek alhier. De KAB-ers van Sas van Gent lie ten het overigens ook niet bij schone woorden en kwamen aandragen met een prachtige schoorsteenklok, daarbij de wens uitsprekende, dat deze tijds- aanwijzer de jubilaris nog vele jaren zal mogen tonen, hoe laat het is. De afgevaardigde van het diocesane bestuur, de heer Broeders, vertolkte vervolgens de gevoelens van het be stuur en bood de heer van Assche een boekwerk aan, handelende over het le ven van Dr. Alphons Ariëns, de pries ter, waaraan de KAB zoveel is ver schuldigd. Wethouder H. Ph. Scheffer sprak als waarnemend burgemeester woorden van gelukwens namens het gemeente bestuur en tenslotte nam nog het woord de geestelijk adviseur van de afdeling Sas van Gent, kapelaan H. van Beek. die er zich over beklaagde, dat hij daar weer stond als laatste man met een grote berg afgemaaid gras voor de voeten. Op vriendelijke en geestige wijze wist hij toch op an dere wijze nog iets te zeggen, wat an deren eigenlijk al naar voren hadden gebracht en hij besloot zijn toespraak met, de mededeling, dat de heer van Assche de K.A.B. pas mocht verlaten, als de zilveren sped, die hij hem tege lijkertijd op de borst speldde was ver gaan. De heer van Assche dankte allen voor de hem gebrachte hulde en in het bijzonder voor de Pauselijke on derscheiding. Zijn dankwoord beteken de ook het einde van het officiële ge deelte van de avond. Het woord en de daad was toen aan een cabaretge zelschap. dat er voor zorgdroeg, dat tot omstreeks het middernachtelijk uur de aanwezigen zich vermaakten met vrolijke zang en muziek, voor drachten en kluchten en niet in het minst met de wonderbaarlijke „toe ren" van een manipulist, die tot slot van zijn voorstelling tot ieders verba zing handig bleek te zijn In het ont futselen van andermans eigendom. Het op deze feestavond gebodene zal de familie van Assche en de ande re aanwezigen zeer zeker lang in het geheugen blijven. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat wederom de mogelijkheid bestaat om bij woning verbetering en woning-splitsing naast de normale premie in aan merking te komen voor een extra DUW subsidie, indien het werk wordt uitgevoerd in het tijdvak 1 October 1953-1 April 1954. De terzake in te dienen verzoeken dienen voor 31 December 1953 bij het gemeentebestuur te zijn ingediend. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Dienst van Gemeentewerken. Hulst, 14 September 1953 Burgemeester en wethouders van Hulst, B. A. Th. M. Truffino, voorzitter J. F. v. Denderen, secretaris Cling e BOERENBOND OP REIS De plaatselijke afdeling van de R.K. Boerenbond maakte een uitstapje naar het buitenland. De boeren en boerinnen vertrokken 's morgens per autobus. De reis ging naar de bede vaartplaats Beauraing. Daarna ging de reis verder langs de Maas naar Dinant waar de Citadel bezichtigd werd. Het was een zeer aangename dag. De lei ding berustte bij Pastoor Cosijn, die deze reis ook meemaakte. FANCY FAIR Het kerkgebouw heeft een grondige reparatie ondergaan en thans is men zover gevorderd .dat slechts nog en kele kleinigheden moeten worden af gewerkt. zo'n grootscheepse restau ratie kost natuurlijk ook heel wat. Met het oog hierop heeft Pastoor Co sijn een fancy fair op touw gezet. Aanvankelijk moesten hierbij enkele moeilijkheden worden overwonnen, doch thans heeft men het zover ge bracht, dat met de opbouw van de verschillende tentjes een begin is ge- gemaakt. Zeer merkwaardige attrac ties zullen er zijn, zodat er voor groot een klein vermaak zal zijn. Bovendien houden de Clingenaren van een fancy fair en nu nog temeer daar de baten ten goede komen aan de R.K. Kerk. Graauu VERWOESTENDE REN De knecht van landbouwer v. C. in de Zandbergse straat reed met een span paarden voor 2 autowagens ge spannen in draf richting Zandberg. Bij toeval botste de wagen tegen de poten der paarden aan, die schrokken en op hol sloegen. De dieren maakten aanstalten met de wagens de werk plaats van de firma Weemaes in te lopen, waarvan de schuifdeuren op dat ogenblik wagenwijd openstonden. Een paar smeden merkten dat gevaar en sprongen resoluut in de deurope ning. De paarden wijzigden op het laatste nippertje hun koers, pikten een fiets mee, die daar tegen een muur stond, torpedeerden een tele foonpaal en holden in volle vaart verder. Men slaagde er eindelijk in de paarden vóór te komen en tot stilstand te brengen. Gelukkig waren de dieren op hun lange vlucht van ongeveer 1 1/2 kilometer geen andere voertui gen tegen gekomen, zodat alles met deze materiële schade afliep. Moerbeke Brand. 's Nachts brandde een stromijt van de heer P. af. Door die brand ontstond groot gevaar voor de woning. Gelukkig kon door de zorgen van de brandweer uitbreiding voorko men worden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Retranchement GEWEER IN BESLAG GENOMEN Bij de oudste inwoner van deze ge meente de heer W. A. werd door de Rijkspolitie een geheel intact zijnd soldatengeweer met ruim driehonderd kogels in beslag genomen. Zo men ziet zijn het niet altijd de kinderen, die zich met dergelijk „speelgoed" be zig houden. Zelzate BEVRIJDINGSFEESTEN Traditiegetrouw zal op 20 septem ber a.s. het feit van de bevrijding on zer gemeente door de Canadese en Poolse legers op 18 September 1944 weer worden herdacht. Voor deze her denkingsfeesten is het volgende pro gramma samengesteld19 Sept.Wan delconcert door de muziekgezelschap pen .Vooruit" en „Vredekring". 20 Sept.: 10.00 uur. Plechtige Hoog mis in de St. Laurenskerk ter inten tie van alle oorlogsslachtoffers; 16.00 uur. Grote herdenkingsplechtigheid aan het gedenkteken der gesneuvelden bedoeld als hulde aan de oorlogs slachtoffers 1940—1945 en de Canadese militairen, sergeant Gray en pcf. Cook die op 18 September 1944 tijdens de gevechtshandelingen op de wijk Katte zi.in gesneuveld. Na deze plechtigheid concerten op de muziektent op de Markt en braderij. 19.00 uur. Bevrijdingsbal in de feest zaal van het gemeentehuls. 21 Sept.: 20.00 uur: Taptoe. Aardenburg 25-JARIG JUBILEUM GEREFOR MEERDE KERK In het feestelijk versierde kerkge bouw werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der kerk te Aarden- burg een herdenkingsdienst gehouden, waar Ds. L. Ringnalda een gedachte niswoord sprak. De ouderling A. C. Catsman gaf een geschiedkundig overzicht vanaf 1870 en in het bijzon der over het tijdvak 16 September 1928 tot heden. Het aantal leden nam in dit tijdvak toe van 62 tot 216. Ook Sluis valt onder de kerkelijke gemeen te Aardenburg. Namens de naburige kerken van Oostburg. Schoondijke en Breskens sprak Ds. J. B. van Meche- len uit Oostburg. Ook sprak de heer S. Meeuwse uit Goes, oud-ouderling uit Sluis, een woord van gelukwens. De toespraken werden afgewisseld met gezangen en een tractatie. PLAATSVERVANGEND BURGEMEESTER In de vergadering van Burgemeester en wethouders werd de wethouder C. Sturtewaegen uit Eede (Kath. lijst) als plaatsvervangend burgemeester aangesteld. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De vrolijke vrouwtjes van Windsor. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Fanfaren der Liebe; Concertgebouw: Zonen der Sioux. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Het banket der smokkelaars. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: De arend van Madagascar. GOES Grand: Paula. VLISSINGEN Alhambra: De dief van Venetië; Luxor: SOS, Held in nood. MIDDELBURG Schouwburg: The grea test show on earth; Electro: De dood van een handelsreiziger. LAMSWAARDE 13 uur: Volksspelen; 16 uur: Bloemencorso; Schieting bij A. v. Driessche om 3.30 uur. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: De grote beslissing. DE KLINGE Cinema van Dijck, 7.30 uur: Matrozenmeisjes. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg De vrolijke vrouwtjes van Windsor. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De verdedigers van dc duivelsrots. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het ban ket der smokkelaars. Concertgebouw Zonen der Sioux. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Triomf der liefde. H1LA1RE BELLOC 30) Maar Signor Alessandria kende de waarde van dat doek, dat hij met grote moeite had weten te verwerven. Hij was niet bereid, het prijs te ge ven, tenzij na onderhandeling. „On derhandeling zelfs van de simpelste soort tussen marktkooplui, koehandel laar komt niets van in," antwoordde e Engelse baronet met een vol- :omen meesterschap over de taal. die hij sprak. Signor Aelssandria hief 't hoofd op. Met volkomen beheerste bewegingen legde hij een hand achter zijn rug en zijn elleboog op tafel en vroeg dan beleefd, maar in een staccato, dat niet gebruikelijk is bij hen, die Duits spreken, wat er dan wel gebeuren zou als hij weigerde. Sir Henry Bensington zette de si tuatie uiteen: het feit, dat het schil derij gestolen was en dat, hoe ook Signor Alessandria het verkregen mocht hebben, hij een heler van ge stolen goed was. dat hi.i nu zelfs hield hoewel hij wist, dat het gestolen was. Sir Henry herinnerde hem aan ver schillende gevalen die kort te voren voor de rechtbank geweest waren en die duidelijk maakten, wat er met mensen gebeurde, die zich in een zo valse situatie brachten. Signor Alessandria aarzelde, maar week niet. Sir Henry Bensington bracht nu zijn reserve in het veld, op andere wijze dan straks tegenover zijn Fransen tegenstander. „Verder wil ik u zeggen, dat uw arbeid voor niets geweest is. Het doek dat u daar hebt, is het originele niet. Laat het mij maar eens zien. Ja. ik zie het al. Het is een copie en een heel slechte copie. Maar zelfs als het de best denkbare copie was, dan was het toch het origineel niet. Voor ik het origineel uit handen gegeven heb, heb ik een klein, maar duidelijk kruisje op de achterzijde van het doek aangebracht. Ik weet, hoe vaak die dingen gecopieërd worden cn ik heb het eigenhandig gedaan Ik zal niet zeggen, wat de kleur daarvan was. Wilt u het doek nu eens omkeren en mij de achterkant laten zien'' Het is al net als ik dacht. Er is ook geen spoor van het verwijderen van eenig kruisje te zien. Dat kruisje is daar nooit geweest. En ik heb een getuige voor dat kruisje." Hij belde en de heer. die met Signor Alessandria die snelle rit door de nacht gemaakt had, kwam van achter het gordijn te voorschijn. „Herinner je je, dat ik het origineel gemerkt heb?" zei Sir Henry. „Ja zeker, mijnheer. Met een kruis je in v Signor Alessandria spitste zijn oren, die wel niet puntig waren, maar toch scherp. Hij had er een lief ding voor willen geven om te weten, wat het woord had moeten worden: ver miljoen of veridium, maar een boze blik van Sir Henry had zijn onderge schikte doen ophouden, een boze blik, zeg ik. al was er ook bewondering in voor de snelheid waarmee Ranford een détail toevoegde aan een geheel verzonnen geschiedenis. Signor Alessandria aarzelde nog, Sir Henry zette de hele zaak in en kele woorden uiteen. Hij legde zijn vuisten met de kneukels naar voren op de tafel en boog zich voorover naar de vreemdeling. „U hebt de keus tussen twee din gen." zei hij. „Een vervolging, die onmiddelijk wordt ingesteld en waarvoor meneer hier" Chij wees naar zijn agent) „vol doende als getuige kan optreden en waarover ik (dat kan ik u wel zeg gen) een massa bezwarend materiaal heb: dus onmiddellijk vervolgd wor den als heler van gestolen goed ik zou in dit geval samen met den Heer Delgairn ontreden; of" (en hier ver anderde hij van toon) ..het aanbod aannemen, dat ik bereid ben, u te doen. Tegen quitantie, die ik hierbii me heb, zal ik u een chèque aan toonder geven voor 500.Nu, mijnheer," zei hij en hij ging snel zitten, maar bleef het volkomen be heerste en nog steeds minzame gelaat voor hem aanstaren, „u hebt de keus: Gevangenis of 500.Ik spreek nu in het Engels en u verstaat me heel goed." Signor*Alessandria antwoordde in het Duits. Hij zei alleen maar, dat hij het niet helemaal had kunnen vol gen. maar dat hij veronderstelde, dat hem een aanbod gedaan werd voor het doek. dat hij terugbezorgd had cn voor zijn diensten daarbij. Hij zou die gaarne aanvaarden. Henry Bensington legde hem toen een recu voor in dezelfde vorm als wat Monsieur Cacn een poosje te voren getekend had. Signor Alessan dria las het zorgvuldig. „Het is in het Engels", zei Sir Henry ironisch. „Kunt u het lezen?" Signor Alessandria antwoordde in het Duits, dat hij de taal van Gals worthy niet kon spreken, maar wel lezen. En toen nam hij uit zijn vest zak een zeer elegante gouden vulnen en ondertekende in twee woorden: ..Carlo Alessandria', waarna hij zon der blikken of blozen er nog vijf woorden bijvoegde: „di Monte Acuto d'Emilia." Toen nam hij de chéque, boog zeer diep en ging de deur uit met een mannelijke waardigheid, die eer deed aan het bloed der Scipio's, Cato'sen de rest:maar nog meer aan de Monte Acutos d'Emila. HOFDSTUK XIV. Henry Bensington had in zijn lange en zo succesvolle loopbaan de erva ring opgedaan, dat, als de geest voor een of ander blijkbaar onoplosbaar probleem stond, het het beste was, er enige uren lang niet aan te denken en, zo nodig, later het vraagstuk op nieuw aan te pakken, als je opgefrist was door het tonicum van vriendschap en allerlei conversatie. Hij belde een van zijn zes clubs op, waar hij het meeste kans had £o®d gezelschap te vinden en hij was blij, toen hij de namen van drie van zyn vrienden hoorde, die er al waren. Hij ging er in de wagen heen en dineer de er lang en prettig in opgewekt gezelschap. Daarbij maakte hij kennis met iemand, die op expeditie zou gaan naar de Noordelijke IJszee. De late avond bracht hij opzettelijk nog ergens anders door, in het huis van Peggy Ralton, waar hij zeer be vriend mee was. Hij bleef bijzonder lang vanavond, omdat hij zich maar wilde onttrekken aan die ongeloof lijke situatie, waar hij bij zijn terug keer voor stond. Maar reeds, toen hij pas in zijn auto zat, op de korte rit van het gastvrije huis naar de hem zo goed bekende kamers, waar hij zich voorstelde, te overwegen, wat hem nu te doen stond, greep het raad sel hem met volle krachten aan. Hij zag ze. als het ware, in de duisternis vóór hem, twee volkomen gelijke Ames Bourgeoises en de voorstelling in zijn geest deed hem huiveren. Het was al voorbij middernacht, eer hij de auto wegstuurde, de buitendeur gren delde, de nauwe trappen opsteeg, het licht in zijn bureau aandraaide, inde achterkamer naar de safe ging, er de twee schilderijen uithaalde in iedere hand één (hij behandelde ze allebei even zorvuldig of het het origineel was) en dan, in zijn eigen kamer de beide deuren sloot, de schilderijen naast elkaar voor zich opstelde, zijn stoel ervóór zette en nu inspiratie zocht uit de aanwezigheid van die verbluffende dualiteit. Het hele eerste uur van de nacht zat Henry Bensington met 'zijn armen op tafel en met voorover gebogen hoofd om het onoplosbare raadsel op te lossen: Wat was die nachtmerrie? Wat waren die monsterlijke tweelin gen? Wat was het origineel? En wat die ongelooflijk gelijke copie En waarom waren ze er? En zelfs, als hij dit vraagstuk liet voor wat het w^is. wat moest hij dan doen? Als hij ze allebei hield, het ene ge heim wegborg en het andere tot terug gevonden schat uitriep, was het toch altijd mogelijk, dat 't verdwenen doek onnieuw gestolen werd en dan was de waarde van het eerste weg. De beste weg. die voor de hand lag was, er een te vernietigen. Maar als hij nu net dat doek vernietigde, dat later door een of andere kleinigheid het origineel zou bliiken te zijn? Neen hij moest niets vernietigen en niets uit de weg ruimer». Maar dan.... wat moest hij dan doen? Hij staarde uur na uur naar de tweelingsdoeken. Hij werd erdoor be zeten. Hij viel in een soort trance, die het gevolg is van lange concen tratie en die allen kennen, die een groot probleem 's nachts in volkomen afzondering hebben trachten op te lossen. Het is een abnormale toestand waarin waarneming van de dingen buiten het probleem om ophoudt en het tijdstip uitgeschakeld wordt. On der die invloed schijnt ook het ver stand stil te staan. De twee elemen ten van het dilemma staan dan voor de geest als twee ijzeren sphinxen: blijvend, heersend, onveranderlijk. Er bestaat geen pauze, geen verlos sing. Maar intussen nadert de oplos sing langs haar eigen ongeziene wegen en aan het eind van zulke nachtwaken komen plotseling ontdekkingen. Het sloeg twee uur en drie en vier op de vergulde empire pendule onder de glazen stolp. Maar hij hoorde niets. Wat de ban verbrak, was een streep morgenlicht door de gesloten luiken. Het was morgen en Henry Ben sington kwam met een schok terug naar de werkelijke wereld. Maar nu overmande hem de vermoeienis en daarmee een onmiddellijke en ontzag lijk grote behoefte aan slaap. Hij stond op en strompelde naar zijn slaap kamer, trok snel zijn kleren uit en voel dadelijk in een diepe slaap maar in de enkele seconden, die ver liepen tussen het uittrekken van het licht en het niets, kwam de ingeving. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 2