DANSEN HOBART N V. ROTTERDAM Tijdelijk Onderwijzer Boerenleenbank in Koewacht viert gouden jubileum Directeur van Seppe jubileert Regen noch duisternis deerden Wim van Est SKODA DANSEN HOUT SHOWROOM te Middelburg WINTERTARWE PHILIPS Uitwisseling stuit op moeilijkheden Staking opgeheven in Indonesië VERLOREN adm. kracht Suikerbietenlevering 1953. T M. DE BRUYN .Uw Luchtvaart 40 jaar"' DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 De eerste maal lukte het niet GESTAGE GROEI DE Politiek geschil in Wierden Besprekingen in de Stichting van de Arbeid ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PATER H. HEIDEMAN C.s.s.R. Afschaffing van de interzonale passen DE„ drie Westelijke hoge commissa rissen in Duitsland, hebben hun Russische ambtgenoot, Semjonov. op nieuw voorgesteld, de passen voor het interzonale verkeer in Duitsland af te schaffen, zo mogelijk per 1 October. ZIJN liefde voor hit heel aparte ,.vak" kreeg echter haai- defini tief beslag in Amersfoort, waar hij na zijn verblenf in Seppe ongeveer acht jaar de functie vervulde van di recteur. Hij toonde zich in dit bloei ende retraitehuis een directeur van formaat. Tijdens een Goede Week- retraite, die wij in Amersfoort mee maakten, beleefden wij het volgende. Een van de heren retraitanten hield op het einde van de retraite en dank- speech. Hierin memoreerde hij de verschillende directeuren, die hij in Amersfoort gekend had. Pater Heij deman typeerde hij hierbij als ,.de charmante gastheer". MALAN VOLGT EEN ANDERE WEG Pools gedelegeerde vraagt asyl DE BAL VAN DE BURGEMEESTER De gangmakers in Bordeaux-Parijs Haagse zege in Fakkel- rallye Bayeux-Eind- hoven Controle op de atoom wapens blijft gewenst Bij de Middelburgse Politierechter op het matje Tijdens trainingsrit van Quevy naar Parijs Wagtmans in zegevie rend team te Zürich Elf buitenlanders in Parijs-Tours Vandaag (start Breda) 2e Diaconessenhuisrit Wordt Dr P. van Dijk K.N.W.U.-voorzitter SPORT IN 'T KORT MARKTEN Kennisgeving. F. M. Koopman verhuisd MIDDELBURG, Groenmarkt 6. R.K W inkelj uf f rouw TENTOONSTELLING 17,75 agent/vertegenwoordiger KERMIS LAMSWAARDE SENSATIE VERKOOP LAKENS, SLOPEN, LUIERS ENZ. KNITTAX Huishoudbreimachine KNITTAX-CENTRALE voor Bral), en Zeel. DE COöP. BOERENLEENBANK te Koewacht viert 23 September a.s. haar 50-jarig bestaan, welke herdenking op feestelijke wijze zal plaats vinden, In het begin der 20e eeuw was er niet alleen in Koewacht, maar ook in vele naburige gemeenten een grote behoefte aan een instelling ter behartiging van de financiële belangen der plattelandsbevolking, en dank zij enige voor uitstrevende mensen is dit na hard werken tot stand gekomen. - initiatiefnemers, wijlen notaris van Dalsum te Hulst en de toen malige kapelaan te St. Jansteen. Buijsrogge thans rustend deken te Steenbergen, gingen van dorp tot dorp voor het oprichten van Coöp. Boerenleenbanken, hetgeen ook in Koewacht geschiedde. Op 13 Sept. 1903 werd in het café van de heer A IJsebaert. waar thans het Kloos ter der Zusters is gebouwd, een ver gadering gehouden die door 100 men- sen werd bijgewoond Doch deze haa geen succes. Echter nog maar nau welijks één week later. 20 Sept sprak notaris van Dalsum wederom in net- zelfde café en had toen wel succes. Tot oprichting der bank werd over gegaan en de oprïchtingsacte werd door 45 personen getekend waarvan er thans geen enkele meer in leven is. OP 23 Sept 1903 verscheen in de Ne- deralndse Staatscourant onder no. 224 de Koninklijke goedkeuring. MEESTER JOSEPH |"NE eerste algemene vergadering had plaats op 8 Nov. 1903 In deze vergadering werd het huishoudelijk reglement opgesteld, en tevens werd een bestuur en raad van toezicht ge kozen Als directeur werd gekozen de heer E. L. Plasschaert welke functie deze vervulde tot 1914. Hij werd toen opgevolgd door de toenmalige burge meester Albert Dierinck, die deze plaats innam tot 1945. Thans is de heer Edm. van de Vijver directeur en de heer Aug. Matthijs is voorzitter van de raad van toezicht. Als kassier der bank werd aangesteld de heer Adrianus Geerards. die later is op gevolgd door zijn zoon J. Geerards. beter in Koewacht bekend als mees ter Joseph, die tot op heden nog de ze taak vervult. Als bijzonderheden kunnen we vermelden, dat sinds de oprichting tot heden <je families Bonte en Plasschaert steeds bestuurs functies vervulden en de familie Dierinck steeds zitting had in de raad van toezicht. Het kassiersschap der bank is steeds gevoerd door de familie Geerards. CIJFERS QP 1 Jan. 1903 waren er 36 spaar- bankboekjes in omloop, thans be draagt dit 872. De winst in het op richtingsjaar bedroeg f 59,955. Aan spaargelden was toen geplaatst f 11 038 775, terwijl dit cijfer thans ruim 1.5 millioen bedraagt. Momen teel kent de bank een ledental van 209 Als bankgebouw ls tot 1952 ge bruikt het huis van familie Geerards. In het ..gouden" jaar is oen prachtig nieuw kantoor gebouwd, hetgeen de goede vooruitgang van de bank weer geeft De leus een voor allen en al len voor een" is hier zeker op zijn plaats Na een zegenrijke arbeid van 50 jaar, eendracht en samenwerking, zal er nu feest worden gevierd De feest- datum is nog niet officieel bekend maar zal zijn tussen 27 Sept. en 3 Oct. a.s. De feestdag wordt begonnen met een plechtige H. Mis in de paro chiekerk te Koewacht voor de leven de en overleden leden der bank. Des middags wordt een grote feestverga- dering gehouden met gezamenlijke maaltijd in de nieuwe garage visser. De dag wordt besloten met een caba ret-avond verzorgd door het theater bureau Daan Hooykaas te Rotterdam. Na wethoudersverkiezing K.V.P. voelt zich gepasseerd JN de gemeente Wierden, bü Almelo, is een politiek conflict ontstaan over de gang van zaken bg de on langs gehouden verkiezing van twee wethouders. Sinds de bevrijding was er bij de wethoudersverkiezing samengewerkt door de C.H. en de K.V.P.met als resultaat, dat er een Christelijke en een katholieke wethouder werden gekozen. Ditmaal liet de C.H.-fractie de K.V.P. echter in de steek, en deel de zij met de A.R. de beide wethou derszetels. Dit kon de C.H. doen, doordat zij een meerderheid in de Raad had. De katholieken voelen zich nu gepasseerd en op een bewogen vergadering is daaraan uitdrukikng gegeven. Een derde deel van Wierden is katholiek. TN DE Stichting van de Arbeid is gis- 1 termiddag een bespreking gehou den tussen de werkgevers en de werknemers in verband met de ge deeltelijke looncompensatie met be trekking tot de komende huurverho ging en de opheffing van de con sumptiebeperking van Maart 1951. Uit het ontbreken van enig communiqué is wel af te leiden, dat nog geen over eenstemming bereikt is. Pressie op gevangenen I"NE Noordkoreanen zijn er gisteren door een Zuidkoreaansc generaal van beschuldigd, dat hun vertegen woordigers pressie uitoefenen op de Noordkoreanen die in speciale kam pen zitten, en nog geen besluit om trent hun repatriëring hebben geno men. Deze vertegenwoordigers, die mogen trachten de gevangenen over te ha len alsnog naar huis terug te keren, zouden gedreigd hebben met maatre gelen tegen de familieleden van de genen, die weigerden te repatriëren. Zuid-Korea dreigde daarop, dat 3.700 Noordelijken, die nog in Zuid-Korea zijn, niet onder de hoede van de neu trale repatriëringscommissie zullen worden gesteld, wanneer men niet met zijn intimidatiemaatregelen op houdt. Volgens berichten houden de com munisten nog enkele oud-bewakers van het krijgsgevangenenkamp der V. N. op Koje gevangen. Deze zouden als oorlogsmisdadigers terecht moeten staan. riz SEPXEMP a.s. viert de nieu- we directeur van het retraitehuis van Seppe, de Zeereerwaarde Pater H. Heijdeman C.s.s.R, zijn zilveren priesterfeest. Gezien het feit, dat hij nog pas sinds enkele maanden het directeurschap in Seppe waarneemt, wil hij zijn priesterjubilé niet naar buiten vieren. Wij waarderen dat als het bescheiden gebaar van een man, die op een belangrijke post van ziel zorg geen aandacht en vooral geen waardering verlangt voor zichzelf, voordat hij zich in belangrijke mate heeft kunnen geven aan het verant woordelijke werk, dat hem werd toe vertrouwd. Toch mag dit feest niet helemaal ongemerkt aan ons voorbijgaan. Voor tienduizenden in West-Brabant en Zeeland betekent het retraitehuis van Seppe tè veel. dan dat een belangrij ke gebeurtenis als het zilveren pries terfeest van zijn directeur stilzwij gend gepasseerd zou mogen worden. De directeur is immers de ,.ziel" van ieder retraitehuis. Bij weinig institu ten zal dat zó sterk opgaan als juist daar. Ook in Seppe is dit steeds zo geweest. Wij denken aan mensen als pater van Ogtrop. pater Brinkman, en pater Lampe. Het waren stuk voor stuk mannen, die door de charme van een typisch eigen persoonlijkheid de retraitanten wisten te boeien zo dat zij zich bij alle verschil van leef tijd en stand .thuis" voelden in Sep pe. Waar wij de gelegenheid hadden de nieuwe directeur van Seppe reeds jaren geleden persoonlijk te leren kennen menen wij om zakelijke mo tieven en dus niet uit louter hoffe lijkheid te mogen zeggen, dat pater Heijdeman in de rij van de Seppense directeuren deze traditie met ere zal doorzetten. Hij heeft op het gebied van het retraitewerk een rijke erva ring. in het retraitehuis van Bergen (N.H.) f19311934) en Seppe (1934 1937) liggen de eerste jaren van zijn werk als retraitehuispater. Hij heeft or volop gelegenheid gehad, om in deze totaal verschillende districten met alle facetten van het retraite- werk kennis te maken. Hij heeft, er met veel animo gewerkt. EEN GASTHEER en hart voor alles wat goed is. ook al is het nieuw Wij wensen daarom de nieuwe di recteur van Seppe van harte proficiat met zijn zilveren priesterfeest en als een geestlei.jk geschenk bij dit feest, dat naar buiten niet gevierd wordt, spreken wij de wens uit: „Nog vele vruchtbare jaren als directeur van Seppe en dat het retraitewerk onder Uw bekwame leiding mag blijven bloeien als in de beste Jaren van Uw niet minder bekwame voorgangers". B. G. De rust is nog verre F)E vakbond van ondernemingsarbei ders in Indonesië heeft gisteren bekend gemaakt, dat zg geen reden meer ziet de staking voort te zetten. Dit besluit is gfntfvnen ,i» afwach ting van een herziening van de be slissing, welke de commissie ter be slechting van arbeidsgeschillen heeft genomen. Men hoopt, dat de ondernemingen nu weer normaal zullen kunnen gaan werken. Een groot bezwaar vormen nog steeds de rampokbenden, die de nist onder de bevolking verstoren. Op West-en Midden-Java en op Ce lebes heeft het leger zuiveringsacties uitgevoerd, waardoor tientallen rovers konden worden gedood of gevangen genomen. Westelijken vragen Het Russische voorstel, om deze kwestie over te latpn aan de regerin gen van Oost- en West-Duitsland werd verworpen. Dezer dagen verklaarde de secreta ris-generaal van de Oostduitse libe raal-democratische partij, dat de le den, die Amerikaanse voedselpakket ten in ontvangst hebben genomen, uit de partij zullen worden gestoten Er waren reeds vier millioen pakketten uitgereikt. Een nieuwe Westelijke ac tie, bestaat uit de verstrekking van winterkleding aan Oost-Duitsers. Men wil de Amerikaanse particulieren op roepen, de kleding beschikbaar te stellen. Met deze spontane typering Ja ren na diens vertrek is pater Heij deman ten voeten uit getekend. Hij is een ..gastheer" in de volle zin van het woord. Door zijn spontane harte lijkheid zijn optimisme en goed hu meur weet hij iedereen direct op zijn gemak te brengen en schoot hij de sfeer, die voor een retraite onmis baar is Hij heeft nog méér, de gave van de waardering en een open oog T~AE Zuidafrikaanse Volksraad (Twee de Kamer) heeft in eerste lezing met 79 tegen 53 stemmen een door de regering-Malan ingediend wetsont werp, dat een amendement behelst op het artikel der Grondwet, waarin de positie van het Zuidafrikaans Hoog gerechtshof wordt geregeld, goedge keurd. Het gaat hier om het streven der Zuidafrikaanse regering om in de Kaapkolonie de kiezers van gemeng de bloede, die thans zijn vermeld op de lijst met namen der blanke kie zers, hiervan af te voeren en op een afzonderlijke lijst onder te brengen. Het Zuidafrikaanse Hooggerechts hof heeft dit voornemen der regering ongrondwettig genoemd. Verenigde Naties F)R. MAREK KOROWICZ, 'n plaats vervangend lid van de Poolse de legatie bij de Verenigde Naties, heeft Vrijdag de Verenigde Staten politiek asyl gevraagd. Dr. Korowicz is Professor aan de Universiteit van Krakau. Hij zou, naar werd meegedeeld, Vrijdag nog in New-York nog een persconferentie houden. Een klein incident deed zich nog voor, toen de Franse delegatie de alg. vergadering verliet, uit protest tegen een aanval op de Franse politiek in Indo-China en Noord-Afrika door de Pakistaanse minister van Buitenland se Zaken, Zafroellah Khan. Kort daar na keerde de Franse delegatie weer terug. Toen zijn club verloor.... De Belgisch-Limburgse gemeente 's-He- renelderen, heeft een voetbalclub, die in het vorig seizoen, na harde, sportieve strijd kampioen werd van haar afdeling en naar de le provinciale afdeling pro moveerde. Zoals bij dergelijke gelegenheden tra ditie is, werd de club gehuldigd en ten gemeentehuize officieel ontvangen. Burgemeester Coenegracht, een oud voetballer, deed het met kennis van za ken en schonk aan de kampioenen een splinternieuwe bal, die hij overhandigde met de wens „dat deze bal u geluk moge brengen". Het nieuwe voetbalseizoen in 's-Heren- elderen is gestart met een team vol in vallers, waardoor het niet te verwonde ren was, dat de eerste wedstrijd (tegen Neeroeteren) met 9-0 werd verloren. Ook de tweede wedstrijd (verleden Zondag) moest worden gespeeld met een aantal rserves. Thans was Hoeselt de tegenstan der. De zware nederlaag van Neeroeteren indachtig en niet kunnende weerstaan aan de lokstem van het „ronde ding", schoot burgemeester Coenegrachts uit zijn krammen en bood zich aan om mee te spelen, hetgeen graag werd aanvaard! En zo werd het mogelijk, dat burge meester Coenegrachts voor 's-Herenelde- ren tegen Hoeselt het eerste doelpunt maakte met dezelfde bal, die hij destijds aan de kampioenen had geschonken en zijn toen uitgesproken wens thans In vervulling deed gaan. Want 's-Herenel- deren won de wedstrijd met 4-1 Wijziging wedstrijdprogramma In het KNVB-programma voor morgen zijn uitgesteld: 3e klasse I): Nw. BorgvlietBreskens. 4e klasse D: Vlijmense Boys—RKJVV. Buitenlandse dames-liockey ploegen naar Nederland Van de gelegenheid, dat zij voor of na het wereldhockeytournooi voor dames (28 September tot en met 11 October te Fol kestone) in Europa vertoeven, zullen de elftallen van Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Australië gebruik maken, door o.a. enkele wedstrijden in ons land te komen spelen. Het programma voor dit bezoek van de dames van gene zijde van de evenaar luidt 23 September: Enschede: Nederland Zuid-Afrika: 26 September, Den Haag: Haags elftal—Zuid-Afrika: 17 October, Den Haag: Ned. a-b combinatieNieuw- Zeeland; 18 October: Bussum: Goois elf tal—Nieuw-Zeeland; 21 October, Gronin gen: Noordelijk elftal—Nieuw-Zeeland; 18 November, Bloemendaal: Haarlem-Am- sterdam combinatieAustralië; 21 No vember, Den Haag: Nederland—Austra lië; 22 November, Venlo: Zuidelijk elftal Australië. Naar wij gisteravond laat vernamen, zullen de navolgende gangmakers aantre den in Bordeaux-Parijs: George Ronsse en Peuziat voor Wim van Est; v.d. Broek en Balestra voor Stan Ockers; F. Wambst en Laval voor Ku- bler; Lorenzetti en Henri Pierre voor De Santi; Lespilez en Rota voor A. Mahé; Milbach en Letellier voor Diot; Mor- phyre en Dujay voor Cieliczka; Plaisance en Gedest voor Stablinsky. Vrijdagvond is te Eindhoven de uitslag bekend geworden van de vijfde interna tionale Fakkel-Rallye Bayeux-Eindhoven. die Zondag en Maandag over een af stand van 1364 kilometer is verreden. Eerste werden: I. Langestraat, Den Haag en R. Tetenburg, Voorburg, met Rover, 9.3 strafpunten; tweede; H. Jon kers en H. Luyendijk, Valkenswaard met M.G., 9.8 strafpunten; derde: H. Arent, Overveen met R. de Senerpont Domis, Eindhoven en J. de Koning uit Eindhoven met Ford-Consul, 29.9 strafpunten; vier de: mr F. Eekhout. Den Haag en C. Groeneveld, Heemstede met Chevrolet, 48 strafpunten; vijfde: A. Stöpler met A. de Jager, mevrouw Stöpler-Diepen, allen uit De Bilt, Volkswagen, 60 strafpunten. Russisch commentaar P)E verklaring van het Russische persbureau „Tass", dat de Russen in de afgelopen weken proeven met nieuwe typen atoombommen hebben genomen, heeft in Washington niet veel opzien geaard. Op 31 Augustus kwam men reeds aan de weet, dat er in de Sovjet-Unie atoombom-explosies hadden plaats gevonden. Het officiële Russische commen taar op de explosies houdt in, dat de Sovjet-Unie met het oog op haar eigen veiligheid, wel genoodzaakt is, atoomwapens te produceren. Niette min wenst ook zij strikte internatio nale controle op deze wapens. In middels wordt het gebruik van atoom energie voor industriële doeleinden onderzocht. ETEN tweetal feiten was de landar- beider L. P. te Vrouwenpolder ten laste gelegd; le dat hij dronken zijnde op de fiets had gereden; en 2e dat hij de politie had beledigd, ver dachte had teveel bier gedronken en de politie verbood hem toen verder te fietsen. Hij deed het toch en bo vendien schold hij de politie uit. Maar ja, zo verklaarde verdachte ont nuchterd tegen de politie, ..als Je een borrel op hebt. maar ik zou het ook niet genomen hebben". De Middelburgse Politierechter keurde deze handelwijze evenmin goed en veroordeelde de P. tot 2 we ken gevangenisstraf. Dronken en brutaal Doorgereden 11a aanrijding IN de avond van 26 Mei j.l. reed een vishandelaar met zijn tot vracht auto omgebouwde luxe wagen op nor male wijze over de weg van Schoon- dijke naar IJzendijke, Van de tegen overgestelde richting kwam een ande re auto die teveel links reed met ge volg dat hij tegen de vrachtauto bot ste. Na deze botsing reed de luxe auto echter door. Maar de luxe wagen was er niet zonder schade afgekomen, want op de plaats van de botsing vond de politie een richtingaanwijzer en een portierkruk. Deze richtingaan wijzer was inderdaad voor de politie een aanwijzing om in een bepaalde richting te zoeken. Het bleek dat zo wel de richtingaanwijzer als de por tierkruk bij de Chevrolet van de landbouwer S A. V. D. te Breskens thuis hoorden. Verdachte vertelde 'n heel verhaal, hij had wel gestopt doch die andere auto was doorgered den. Ook vertelde hij, dat hij naar de kermis was geweest! Het bleek echter dat hij niet gestopt had in ieder geva; had hij moeten wachten tot de identieit was vastgesteld, zo bepaalt de Wegenverkeerswet en we gens overtreding hiervan werd hij veroordeeld tot f 75 of 20 dagen hech tenis. Het was maar een „aai" FAE schipper Chr. S. van het motor- schip Vertrouwen te Wemeldinge had tijdens het meren van zijn schip ruzie gekregen met een andere schip per omdat beide schepen elkaar wat hard hadden geraakt. Toen die ande re schipper verd, hierop attent maak te en vroeg naar de aangebrachte deuk te komen kijken, maakte hij zich kwaad en gaf deze schipper een aai" onder zijn kin. Het was slechts een „aai" zo verzekerde hij de poli tie want hij had 5 jaar boksles ge had en als hij zijn lessen in de prac- tijk gebracht had dan zou die schip per nu niet op straat lopen! F 40 of 20 dagen hechtenis. Woensdagavond rond half acht is Wim van Est, tot op 't hemd doornat, in Pa rijs aan een hotel nabij het Gare du Nord vanzijn fiets gestapt: hij had er toen 240 kilometer opzitten! Wim was te Quevy, aan de Belgisch- Franse grens, uit de auto van zijn direc teur sportif, M. Driessens. gestapt en na zijn racekarretje in orde te hebben ge maakt daarop weggereden, Driessens in de auto er achter. De regen, die nu en dan in stromen neerviel, had de tweevoudige winnaar van Bordeaux-Parijs niet kunnen weerhou den door te zetten en zijn voorgenomen Van Vliet door Sacclii geklopt Te Zürich werden internationale wieler wedstrijden gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door onze landgenoten Wagtmans en van Vliet. Een ploeg-om- nium werd gewonnen door een buiten landse equipe, bestaande uit Patterson, Wagtmans en van Steenbergen met drie overwinningen vóór Zwitserland (Ku- bler, Koblet en van Bueren) met 1 overwinning. Een internationale sprint- wedstrijd, bestaande uit 6 manches k deux en 4 manches k trois werd gewon nen door de Italiaan Sacchi met 9 pun ten voor van Vliet met 10 punten; derde werd Harris en vierde Plattner. In een wedstrijd achter grote motoren over twee manches van 33.333 kilometer werd wereldkampioen Verscbueren ver slagen door de Fransman Queugnet. Wagtmans en van Est ook geïnviteerd De voorlaatste weg-klassieker van het seizoen: Parijs-Tours, op Zondag 4 Oc tober (als steeds sluit de Ronde van Lom. bardije op 25 October de rij), zal ook op één na de laatste proef zijn, die geldt voor de trofee Desgrange-Colombo. Uit Parijs wordt vernomen, dat voor deze Parijs-Tours de navolgende niet- Fransen zijn uitgenodigd: de Italianen Pe- trucci, Defilippis, Fornara en Magni; de Belgen: Ockers, Impanis, Derijcke en Clo se; de Zwitser Kubler en onze landge noten Wim van Est en Wout Wagtmans. In totaal elf buitenlanders dus. Het is natuurlijk de vraag of zij allen de invi tatie zullen aanvaarden, hoewel aange nomen mag worden, dat een aantal, en vooral zij, die goed geklaseerd staan in de trofee Desgrange-Colombo, daaraan gevolg zal geven. Enorm aantal inschrijvingen Vanmiddag om één minuut over twee zal de eerste deelnemer gestart worden bij het Autobedrijf Leendert Vriens, aan de Markendaalseweg te Breda, voor de 2e Diaconessenhuisrit, waaraan door auto mobielen, bromfietsen en rijwielen kan worden deelgenomen. De inschrijving is ditmaal buitengewoon groot en verwacht wordt, dat het aantal auto's alleen reeds de honderd royaal zal overschrijden. De Sportcommissie schijnt een bijzonder attractieve rit te hebben uitgestippeld en het zal dus niet eenvoudig zijn een prijs te veroveren, hoewel er vele, waaronder tal van schitterende, beschikbaar gesteld zijn kunnen worden. Als bijzonderheid kan nog worden ge meld, dat van de gehele rit een film zal worden gemaakt, welke later wordt ver toond. trainingsrit volledig af te werken. Het was al lang donker, toen van Est hel hotel, waarin hij de nacht door zou bren gen. bereikte. Hij was om half twaalf Woensdagochtend uit Quevy vertrokken en voor de 240 kilometer had hij pre cies acht uur nodig gehad: een gemiddel de uursnelheid dus van 30 kilometer. Wim vertelde, dat hij één keer van zijn fiets was geweest, namelijk om een praatje te maken met een Belgische ren ners, die deel hadden genomen aan de Ronde van Catalonië en in gezelschap van Fons Versnick op weg naar huis waren. Een prettige ontmoeting op die eenzame wegen van Noord-Frankrijk! In de loop van Donderdag is Wim met de organisatoren van Bordeaux-Parijs de kwestie van de tweede gangmaker gaan bespreken en daarna per trein naar de wijnstad afgereisd. Zoals bekend is Geor ge Ronsse reeds als zijn eerste gangmaker aangewezen. De tegenstanders van onze landgenoot zijn unaniem in hun oordeel: Wim van Est is in uitstekende vorm en het zal niet meevallen hem te verslaan. De heer J. D. Viruly treedt af Blijkens de officiële KNWU-mededelin- gen in „Wielersport" van deze Donder dag, zal op de buitengewone algemene vergadering der Unie op Zaterdag 24 October a.s. o.a. aan de orde komen de verkiezing van een voorzitter in de plaats van Jhr. v. d. Berch van Heem stede, die, zoals bekend, een poos gele den deze functie neerlegde. Door het hoofdbestuur wordt voorge steld: Dr P. van Dijk. Aftredend is voorts de heer J. D. Vi ruly, die tot nu toe het vice-voorzitter- schap bekleedde. Als nieuw lid van het hoofdbestuur wordt voorgesteld mr A. H. C. Gieben. Tommy Lawton, de vroegere midvoor van het Engelse elftal, heeft Vrijdagmor gen een contract getekend, waarmee hij zich aan Arsenal heeft verbonden. Hij zal heden. Zaterdag, in de wedstrijd tegen Manchester City de Londense aanval lei den. Tijdens de training voor de a.s. Zon dag te houden Grote Prijs van Modena is de Belgische autocoureur Baron Char les de Tornaco dodelijk verongelukt. Toen hij naar de vlak achter hem in een Ma- serati rijdende Italiaan Bertocchi omkeek, verloor de Tornaco de macht over het stuur van zijn twee-liter-Ferrari, waar na hrj uit de baan vloog en over de kop sloeg. GOES, 18 September 1953. Exportveiling: Manks Codlin BC 23; I grof 25; I 22.10—22.70; II 10.75—11.75; Ja mes Grieve I grof 35; I 33; Ellisons Oran ge A 37; BC 36.10—36.30; I grof 34; I 32.70; II 23.80; Tr. de Cronsel A 23.20— 23.60; BC 20.85—21.10; I grof 21.40; I 18 II 15; Cox Orange A 56.40; BC 53.60; I grof 44.90; I 41.40; II 15; Allington Pippin A 27.20—29; BC 23.90—24.40; I grof 23.20; I 20.75; H 13.90; Laxton Sup. A 36.40; Bramley Seedling I grof 18; I 17; n 10; Br. Hardy A 56; BC 54; I grof 51; I 49; II 34; Bonne Louise A 43.5044; BC 39.40; B 40.50; C 35.10; I grof 40.30; I 35—38.20; II 22; Conference A 49.50; BC 48.90—49.20; I grof 48.20; I 43.10—43.30; II 25.20; Will. Duchesse I grof 30; I 31.10; II 18; Maag depeer I grof 33-23.20; I 21.30—22.70; II 13.70; Spaanse wijnpeer A 3232.90. Verpakt fruit; Manks Codlin A 2931; B 28; C 26. Gewone veiling: Manks Codlin K 15 22; F 810; Tr. de Cronsel K 1620; F 1113; Ellisons Orange K 2023; F 15 18; Cox Orange K 21—27; F 9—17; Al lington Pippin K 17—18; F 10; Br. Hardy K 34; F 18—22; Bonne Louise K 28—32; F 2021; Will. Duchesse K 1618; F 58; Maagdepeer K 17—20; F 10—15; Conferen ce K 30—32; F 18—22. Groenten: Meloenen 1060; Druiven 108 126; Komkommers 1012; Bloemkool 10 —39; Tomaten 20—26; Kropsla 6—13; Gr. Sav. kool 10—11; Rode kool 7—10; Dubb. Pr bonen 37—56; Stoksnijbonen 46—48; Pronkbonen 29—32; Rentegevers 50—71; Wortelen 12—16; Selderij 9.50—15; Uien 2.504; Kroten 49; Prei 1523; Spinazie 39; Postelein 26; Bintjes 89; Andijvie 10—16; Augurken 75147. KAPELLE, 18 September 1953. Exportveiling; Appelen: Tr. de Cronsel AAA 22.90; A 23.10-23.70; BC 20.10-21.20; I grof 20.50—22 40; I fijn 18.30—18.70; II 15.20; K 17—17.20; F 10.90—11.10; A ver pakt 25—28; AA verpakt 29; AAA verpakt 30: Cox Orange Pippin AAA 61; A 57.30— 57.50- BC 55.20—55.50; I grof 48.50—49.80; I fijn 43.40; II 16.80; K 32.90; F 10.05—11.10; A verpakt 58; AA verpakt 60; AAA ver pakt 64; Ellisons Orange A 40; BC 35.60— 36.30; I grof 31.90; I fijn 33.80; II 23.20— 23 30- K 25; F 12.70; James Grieve I grof 35.10; I fijn 30.75—31; II 24.40; K 21.10— 21.40; F 12.60—15.60; Allington Pippin A 26.20- BC 22.60; I grof 23.20; I fijn 19-80; II 12.20; K 16; F 9.10; Bramley Seedling I grof 20.65—21: I fijn 16.80—17.40; II 10.70 —10 75- K 14.80; F 19.10; Jack. Lebel I 15.90; II 10.55; IC 13.90-14; F 9.10; Laxton Superbe I grof 28—31.60; K 21; Sterappel A 40.95; BC 33.30; II 12.80; Manks Cod lin I grof 23.60—24; I fijn 21; II 11.10; F 8.10; Bloemzoet I 19.70; Bouwman Reinet- te I grof 17.80; I fijn 15.90; II 12.20; K 13.60; Orange Reinette I 16; II 6.90. Peren; Conference A. 50.45—50.85; BC 50.2051.10; I grof 50; I fijn 44.60; II 25.80; K 31 80—31.90; F 18.70—20; Bonne Louise AA 46.30; A 42.50-^45.20; B 40.30; C 35.80; I grof 40.35—42; I fijn 35.70—37.70; II 22.90- K 33.50—33.20; F 22.10; Beurre Har- dv A 56.50; BC 55—55.30; I grof 55.90; I fijn 45.50; II 36.10; K 38; F 26.10; Tr. de Vienne A 62; BC 60; I grof 62.30; I 56.10; II 39; Maagdepeer I grof 22.80; I fijn 20.45—20.70; II 13.30—13.50; K 15.60— 16- F 8 30—8.40; Spaanse wijnpeer A 33.60; BC 32—32.60; I 28.10; II 16.80; Herzogin Elza I grof 28.90; I fijn 28.10; II 17.50; K 15.80; F 10.95; Pitmaston Duchesse I grof 33 10; I'fijn 33.40; II 16.40; K 17; F 11.80. Val Sterappel 512.40; Val Goud- reinette 8.80. Gewone veiling: Groene noten 31—38; Noten 1.50 per 100 stuks; Bramen 48—91; Aardbeien 115167; Druiven 82106; Kas- perziken 719; Pruimen: Warwick droper 29—44; Mo narch 37—44; Rademaker geen notering; Burbank 27; Appelen en peren; Keswick 1416; Le brun 29; Br. v. d. Ham 15; Br. Duron- deau 26; Soldat Laboureur 10—18; Br. Me- rode 14—19; Zigeunerin 18; Guldeling 12 16. Groenten: Dubb. princ. bonen 3646; Andijvie 1315; Kropsla 310; Aardap pelen 10; Kroten 8; Bloemkool 12—23; To maten 20—24; Prei 16; Snijbonen 20—44; Komkommers 1618; Augurken 70119; Rode kool 14. LEEUWARDEN, 18 September 1953. 615 Graskalveren 1.503.50; 90 stieren 2.50—2.50 per k.g. slachtgewicht; 149 vet te koeien, le kw. 2.60—2.78; 2e kw. 2.50— 2.59; 3e kw. 2.30—2.49 per k.g. slachtgew.; 1001 melk- en kalf koeien 7001015; 55 pin ken 350485; 165 nuchtere kalveren 40 58; 1351 vette weideschapen 60110; en lammeren 30—64; 539 vette varkens (oude) 1.701.85; (vette biggen) 1.851.92; (zou ters) 1.77—1.82 per k.g. levend gewicht; 303 biggen 3050 en lopers 51100; 54 bokken en geiten, geen notering; 172 paarden 450—990. Totaal 4449. Overzicht: stieren: aanvoer ruimer, stemming rustiger, prijzen prijshoudend; melk- en kalfkoeien: aanvoer ruimer, stemming kalm, prijshoudend; pinken; aanvoer klein, stemming kalm, prijshou dend; graskalveren: aanvoer groot, stem ming zeer kalm, prijzen lager; nuchtere kalveren: aanvoer klein, stemming kalm, prijshoudend; zware kalveren: boven no tering; varkens: aanvoer klein, stemming iets williger, alle soorten hoger in prijs; biggen en lopers: aanvoer matig, stem ming erg rustig, prijzen als vorige week; schapen: aanvoer groot, stem^ning kalm, prijzen als vorige week; lammeren: aan voer groot, steming iets beter, prijzen iets hoger; paarden: aanvoer groot, stemming kalm voor slachtpaarden, betere stemming voor gebruikswaarden, waarvan de prijzen iets hoger zijn. WATERSTANDEN Mannheim 188, onveranderd; Kaub 120 —0.01; Trier 0.93 +0.07; Koblenz 123 0.01; Keulen 0.71 +0.01; Ruhrort 258 0.03; Lobith 853 0.02; Nijmegen 634 0.03; Arnhem 671 0.01; Eefde 190, on veranderd; Deventer 109, onveranderd; Namen La Plante 130, onveranderd; Borg haren 3919 0.16; Belfeld 1084 —0.06; Gra ve 470 +0.05. da. van Grote Kade 14, Goes, naar een reservewiel van auto wagen, tussen Biervliet en Axelsche Sassing, op Don derdag 17 September 1953. E. C. van Rumste - Helena- polder 8 - Biervliet, tel. 71 TE KOOP wegens aan koop nieuwe Skoda, een ge bruikte Billijke prijs. Brieven on der no. 89739-0 bur. v. d. bi. LAMSWAARDE KERMIS Zondag 20 Sept. bij R. Heyens met orkest, The Rhythme Band en zang van George Selis. - Een ge zellig zitje en alle dran ken koel geschonken en vlug gedronken. Begin 4 u. Enorme partijen hout te koop aangeboden w.o. deuren, bielzen, latten, planken, kis ten, etc. etc. liggende op de dijk te Krabbendijke. Ver koop ter plaatse. Lage prij zen. Speciaal ook voor we derverkopers Aann. en Hand.bedr. Nic. V. d. Akker, Zoeterwoude, tel. K 1715-264 GEVRAAGD een jonge vr. met diploma typen. Solli citaties te richten aan de directeur van de Z.E.V.- Melkproductenfabriek te Zevenbergschen Hoek. Biedt zich aan: in levensmiddelen e. d. Genegen eventueel leiding te geven. V.g.g.v. en jaren ervaring. Brieven onder nummer 39527 Electrische voedselbereidingsmachin»s nodigt U uit tot een bezoek aan haar GROENMARKT 6. 624-0 Vertegenwoordigr F. M. KOOPMAN. Aan de H.H. Bietenleveranciers van de N.V. CENTRALE SUIKER MIJ. wordt hiermede bekend gemaakt, dat de bietenontvangst op de opengestelde laadplaatsen van Zuid. en Noord-Beveland en Walcheren op MAANDAG 28 SEPTEMBER a.s. zal beginnen. Voor zover de regeling der leveringstermijnen niet reeds per circulaire werd bekend gemaakt, kunnen hier omtrent inlichtingen worden verkregen bij het ont- vangstpersoneel. 730oo GEVRAAGD: aan de St. Corneliusschool te ROOSENDAAL, voor het tijdvak 15 October 19531 September 1954. Daarna kans op vaste aanstelling. Zich te melden bij de Z. E. Heer C. Smoor, Wouwseweg 1, Roosendaal. 766-oo VERKRIJGBAAR ALLE SOORTEN Petküsser en Mariënrogge. N.A.K. gekeurd met hoge cijfers. PRIJZEN CONCURREREND FRANCO HUIS ZAAD- EN GRAANHANDEL TEL. 65 HULST VLIEGBASIS WOENSDRECHT* (N.Br.) Het Hoe, Waarom en Waarvoor van het „TIKKEN" van Uw klok weet U allen, Het Hoe, Waarom en Waarvoor van het „TIKKEN" van Uw Luchtmacht weet U misschien niet, 26 en 27 SEPTEMBER 1953 9.30—12 uur, 13.30—19.- uur. f 0.25, TOEGANGSPRIJS slechts (in schoolverband f 0.20) 719xxxo s RADIO - GRAM, - C0MB. 295,00 prijs: eventueel betaalbaar in maandelijkse termijnen van Wist U dat.... OLIE IMPORT MIJ. vraagt een actieve die beschikt over prima relaties. - Brieven met uit voerige inlichtingen onder no. 39645-00 bur. v. d. blad Op ZONDAG en MAANDAG a.s. gelegenheid tot in de danstent van H. J DE VLIEGHERE 744-0 Met medwerking van de Jolly Boys t Ongebleekt' tegen de laaSste fabrieksprijs. LAKENS, prima kwal. na 2 of drie keer wassen helder wit en mooi dik. Het beste voor uw geld. 160 x 230, gezoomd,, per 3 stuks f 17.85; LAKENS, 6 stuks f 35.—, 12 stuks f 69.—. Iedere 10 c.m. langer dan 230 c.m. f 0.25 meer. Slechts een kwaliteit, 160 breed, SLOPEN dezelfde kwaliteit per stuk f 1.75, p. 10 st f 17 DEZE WEEK, LUIERWEEK. OOGJESLUIERS, ongebleekt, prima, grote maat, 74 x 68. Iets stoffig geworden. U bent er blij mee. 12 stuks f 10.Per 24 stuks franco BLAUWE GEBLOKTE HANDDOEKEN 68 x 70 met kleine onbeduidende weeffouten, ver beneden de prijs per 10 stuks f 8.50 per 20 stuks franco. Bij aankoop boven f 50.— geven wij 2 HANDDOEKEN CADEA.U. Alle zendingen rembours. Boven f 17.franco. Geen risico, niet goed. geld terug. TEXTIEL BEDRIJF: THE MAIL ORDER HOUSE. ENSCHEDE Postbus 237 Gelieve dit blad te vermelden. 633-00 't Succes van de Najaarsbeurs te Utrecht, thans ook verkrijgbaar te Breda. Vraagt vrijbl. inlicht, en/of demonstratie bij: 510-oo Dr. Batenburglaan 87. BREDA, Tel. K 1600—5801.

de Stem | 1953 | | pagina 11