Pajjbla) Pekten» De kerk 't ijzeren achter gordijn Zweeds zonder platteland meisjes Internationale Jaarbeurs te Gent Bankiersweduwe: sluwe dievegge ONDANKS „PRILLE JEUGD" der competitie: GROTE SPANNING Nomaden aan de voet van Sint Jan Veeleisende uitwedstrijden voor RBC en NAC NIGHTCAP DERDE BLAD VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 Zeeuwscli-Vlaamse gasten tijdens „Nederlandse Dag KRASSE WOORDEN (van een Belg) OVER DE SMAAK DER BELGEN Hitler's auto Sensationele ontdekking van Zwitserse recherche Geldgebrek of kleptomanie Ongebroken spijts bloedige dwang „HUISJE KOPEN" Op zoek naar 300.000 immigranten Overschot in stad Voetballend Nederland trappelt van ongeduld P. HOPPE Verrassingen ook ditmaal niet uitgesloten Een Roosendaalse impressie \T/AAROM DE JAARBEURS TE GENT „Internationale Jaarbeurs der VLAANDEREN" heet, mag soms een raadsel genoemd worden, want het kost vaak werkelijk moeite de standhouders tot het spreken van Vlaams te krijgen. Men moet hen uitdrukkelijk verzoeken zich in die taal uit te ru - ken en de Jaarbeurs is behalve een manifestatie van handeldrijvend Be gie dan ook nog steeds tegelijkertijd een demonstratie van de taalstrijd in 1 half Vlaamse, half Franse land. Doch dit doet toch niets af van de werkelijk uitstekende opzet der inter nationale Jaarbeurs der Vlaanderen, welke dit jaar voor de 8e maa wor gehouden. VT/at het meest opvalt bij het bezoek aan de „Foire" (men gaat onwil lekeurig meedoen aan het Franse ge doe!) is de aan vele andere jaarbeur zen vreemde opzet welke voor een groot deel gericht is op de particulie re bezoeker, de gewone Belgische huisvrouw en de man, die niets met zaken-doen te maken heeft en alleen maar eens komt kijken wat er voor nieuws te zien is. Want voor dat nieuwe kan de par ticulier belangstelling aan de dag leggen, omdat de standhouders hem niet hautain over 't hoofd zien, om langs hem heen te zoeken naar de groothandelaar Hetgeen overigens heel verstandig is, want de goederen welke tenslotte toch bij de consument terecht moeten komen, dienen eerst de interesse van de doodgewone verbruiker te hebben En wanneer hij die tijdens de Jaar beurs kan krijgen, is de eerste en voornaamste reclame reeds gemaakt. Vanzelfsprekend is een groot deel van de beurs slechts van belang voor de „grote zakenman", die nieuwe ma chines zoekt of een nieuwe procédé in zijn fabriek zou kunnen toepassen. Doch de meeste stands zijn behalve voor de handelaren, grossiers en win keliers óók voor de particulier en menige stand is welhaast speciaal voor hem ingericht. Uiteraard is in dit genre het groot ste deel gewijd aan de huisinrichting en de voeding. Hoeveel haarden, ka chels, keuken- en badkamerinrichtin gen de beurs wel telt, is moeilijk na te gaan. Ook de stands waarin men soep, vruchtenbowl en talloze andere heer lijkheden gereed maakt met behulp van vernuftige machines, zijn legio. De pressure-cooker en de mixer zijn al weer bekend en men tracht nu door allerlei nieuwigheden steeds vlugger, steeds lekkerder en steeds voedzamer spijs te bereiden. „AFSCHUWELIJKHEDEN OM VAN OP DE VLUCHT TE SLAAN". In vergelijking met vorig jaar is de onvermijdelijke opmars van het moderne meubel weer een stukje ge vorderd. Er is meer blank eiken en mahonie te zien, in modellen, waarin de meeste Belgen nog met spijt de enorme gebeeldhouwde koppen, zwaar-uitgefraisde lijsten en pompeu- se uitssteeksels zullen missen. Er is een fabrikant, die het dit jaar aangedurfd heeft, de smaak der Bel gen op het gebied van de huisinrich ting te critiseren, op een wijze welke aan duidelijkheid niets te wensen laat. „De goede smaak ontbreekt bij het grootste deel van onze bevolking" zegt hij een deze stelling wordt be argumenteerd met de zeer ondubbel- zinnige uiteenzetting: „Denken wij b.v. aan de seriemeubelen die nu on der allerhande stijlbenamingen in de étalages prijken en eigenlijk ver krachtingen betekenen van de zuivere stijlkenmerken en stijlvoorwaarden; aan de schilderijen, alhoewel soms door noodlijdende artisten gepenseeld, in een speciale atmosfeer gehouden en in reeksen „gefabriceerd": de plompe koperen sierselen en de spiegelcreaties allerhande: de plaasteren „suikerbeel- den" en de gebronzeerde imitaties naar keus; de onnoemelijke vazen en klei- en aardewerken; de onooglijke behangpapieren en vloerbedekkingen dit alles schenkt ensembles waarvoor men op de vlucht zou slaan!" Dit alles is voor rekening van de meubelfabrikant, die het schrijft en het verder nog heeft over de „onno zele, goedwillende koper, die zich de ze afschuwelijkheden laat ophangen.' Het mag inderdraad vreemd ge heten worden, dat de Belg, die toch van nature een meer uithuizig mens is dan de gemiddelde Nederlander, zijn woning volstouwt met bombas- tica, in plaats van ze meer modern en gericht op de utiliteit in te rich ten. Of brengt de Belg zijn vrije tijd grotendeels buitenshuis door, juist omdat hij onbewust op de vlucht slaat voor zijn „chroom- en spiegelglas-architectuur" in de ka mers? VAN GROOT TOT KLEIN VY/at er allemaal in de Jaarbeurs te zien is? Dat is onmogelijk op te sommen. Ge kunt er alles bekijken: van weefgetouwen tot desinfecterende pleisters, van liften tot flesjes fram bozenvla, van landbouwtractoren tot gecombineerde houtbewerkingsma chientjes voor de amateur, voor de knutselaar om over in extase te gera ken. een Engelse samenstel van appa raten om te zagen, boren, schuren, polijsten, draaien en nog veel meer, waarmee een Gentse firma, trots op haar alleenrecht voor België, demon streert. En ook de Mercedes-Benz van Hit- Ier, zijn parade-auto, tentoongesteld ten bate van de v.m. ondergrondse. De explicateur somt alle kenmerken van de wagen op; hij weidt breed uit over de portierruiten van 90 kg. per stuk, het merk Mercedes-Benz („dit is en kel een inlichting, géén reklaam en bestellingen worden dan ook niet aan genomen!" Zeer ter zake, want men zou door al die hoedanigheden getrof fen soms plotseling kunnen besluiten een halve ton neer te tellen om ook zo'n slee te hebben!) NEDERLANDSE DAG r\e Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen is zowel voor de han delaar en de fabrikant ,als voor de consument, die op de hoogte wil blij ven, een belevenis. Het comité trekt de belangstelling van het buitenland, door verschillen de dagen te organiseren. Zo is het Woensdag .Nederlandse Dag" geweest. Vele autoriteiten uit ons land en tal loze bij de handel betrokkenen zijn de gast van de Beurs geweest. Voor namelijk uit Zeeuwsch-Vlaanderen was de belangstelling groot. Behalve de Nederlandse ambassadeur jhr. Ha- rinxma thoe Sloten, de Belgische Con sul te Terneuzen, de heer C. Wats en talrijke afgevaardigden van verschei dene Kamers van Koophandel waren er, ir. C. A. L. Horstmann uit Sas van Gent, voorzitter der K. v. K. voor Z. VI., H. A. A. Baron Collot d'Escury en de burgemeesters van St. Jansteen, Axel, Westdorpe, Koewacht. Al deze en andere gasten werden op het Stadhuis van Gent ontvangen en be zichtigden 's middags de Jaarbeurs. Ook de Belgische Minister van Ver keerswezen, de heer P. W. Segers en vele andere hoge Belgische autoritei ten waren er bij aanwezig. HET IS ZEER moeilijk, om aan be trouwbare gegevens te komen over de werkelijke toestand der Kerk in de geknechte landen achter het ijzeren gordijn. Toch kan men er in het algemeen van verzekerd zijn, dat daar door grote groepen een heldhaf tige strijd wordt gestreden en in alle stilte nog de trouw wordt bewaard aan het oude geloof. UKRAINE 7O KWAMEN de vorige maand be- richten binnen, waaruit men kon vast stellen, dat de kerk in de Ukraine en in Litauen nog sterker schijnt te zijn, dan men in het Westen over het algemeen veronderstelt. Er werd bericht, dat in de Ukraine naar schatting zeker duizend priesters en vrouwelijke religieuzen onder held haftige opofferingen in alle verbor genheid hun werk doen. Weliswaar heeft Moskou bericht, dat de Kerk in de Ukraine was geliquideerd, doch dit zou niet met de waarheid in overeen stemming zijn. De Sovjet-overheersers hebben door massa-verhoren, wegvoe ringen en terrorisme getracht, de ge lovigen van de Kerk te vervreemden, maar zij hebben daardoor voorname lijk bereikt, dat duizenden nog meer werden bevestigd in de liefde voor hun geloof en tevens voor hun vader land. Daardoor werd de beweging voor het zelfstandige Ukraine belangrijk versterkt en groeide er een geheim, maar hardnekkig verzet. LITAUEN QOK IN LITAUEN, waar de bevol- king steeds om zijn eenvoudig ei\ diep geloof bekend stond, heeft de duivelse vervolging toch de gods dienst niet kunnen overwinnen. Wel iswaar is er een groot gedeelte van de bewoners gedeporteerd, maar de genen, die nog in het land zijn, vin den in de godsdienst een grond om te blijven vertrouwen. POLEN [VAEER POSITIEVE en bemoedigende berichten komen uit Polen. Op 17 September a.s. is het 700 jaar ge leden, dat de H. St:)iislaus. bisschop van Krakau, als martelaar stierf. Paus ïnnocentius IV verhief hem in de rij der heiligen en riep hem uit tot pa troon van Polen. Naar aanleiding van dit eeuwfeest vinden er in Polen talrijke herdenkin gen plaats, waarbij het vanouds diep gelovige Poolse volk zich niet onbe tuigd laat. Paus Pius XII richtte naar aanleiding van dit eeuwfeest een her derlijk schrijven aan het Poolse Epis copaat. waarin Z. H. aan de Poolse Katholieken de standvastigheid van zoveel Poolse heiligen voor ogen stelt en hen aanmoedigt in dezelfde gezind heid de moeilijkheden van het ogen blik te verdragen. „Wederom ligt er een nacht vol on heil over het vrome en altijd trouwe Polen", zo schrijft de Paus, „maar te midden van de duisternis, die uw va derland omgeeft, lichten als fonkelen de sterren uw deugden op". De H. Vader getuigt van Zijn be wondering en herinnert aan de velen, die alles verloren hebben, wat ze be zaten, om hun geloof te kunnen be houden. Hij herinnert aan de vele bis schoppen, priesters, mannen en vrou wen van religieuze orden, die het slachtoffer geworden zijn der vervol ging. Uit deze woorden van de H. Vader blijkt voldoende, dat de Poolse katho lieken ook onder deze gewetenloze vervolging het hoofd niet buigen. Hiermee stemt overeen wat de N.C. W.C.-nieuwsdienst vorige maand be kend maakte, die een aangrijpende schildering gaf van de diepe' gods dienstzin der Polen. Volgens deze nieuwsdienst zou het de Sovjet-autoriteiten tot heden niet zijn gelukt om het volk van zijn bis schoppen te vervreemden of te schei den. Ook met de verdachtmakingen van de H. Stoel hebben de communis ten geen succes gehad. Het volk be schouwt in zijn Kardinaal Primaat de grote man van Polen, die de kunst verstaat, om aan de regering de ver eiste eerbied te betuigen, zonder een duimbreed van zijn beginselen prijs te geven. Trots alle moeiten, die de Sovjet-autoriteiten zich geven, zijn de kerken iedere Zondag overvol en ook door de week komen velen naar de avondplechtigheden. De bedevaartplaatsen, vooral O. L. Vrouw van Czentohau, werden door tienduizenden bezocht. Voortdurend worden er leken gevonden, die zich met de moed, die de Polen eigen is, voor de rechten der Kerk inzetten. DE ZWAKKEN Vf/AT DE STRIJD en ook het leed der Poolse katholieken beduidend verzwaart, zijn de z.g. patriotti sche priesters en leken. Het moet wel in de bedoeling der communisten heb ben gelegen om door hen een schei ding te brengen tussen de bisschoppen en hun onderhorigen en uiteindelijk een nationale kerk te stichten. De be volking heeft echter van het begin af hun activiteit gesaboteerd. Toch moet men niet te hard oordelen over deze schijnbaar zwakke broeders, als zou den ze naar het kamp van de vijand zijn overgelopen. De meesten onder hen hebben on der de zwaarste bedreigingen toege stemd in de ondertekening van een politieke verklaring; zij hadden de voorbeelden voor ogen van gevange nen, die op gruwelijke wijze door de communistische strafcompagniën wer den gemarteld. Sommige priesters meenden ook door het ondertekenen van een patriottische verklaring, in staat te zijn, ongestoorder te kunnen blijven werken in hun standplaats. W'ü hebben ons slechts de tijd der nationaal socialistische overheersing te herinneren, om te begrijpen, hoe moeilijk het kan zijn, precies uit te maken, wat geoorloofd en niet geoor loofd is in bepaalde omstandigheden. In elk geval, de geloofsgenoten in Polen verdienen ons medeleven en ons gebed, opdat zij in hun heldhaftige strijd voor het geloof standvastig mo gen blijven. ZWITSERSE POLITIE heeft op het ogenblik een zaak onderhan- handen, die haar ongetwijfeld nog voor vele verrassingen zal plaat sen. Men heeft de hand kunnen leggen op de daderes van de diefstal len van juwelen en andere kostbaarheden uit de villa van en zekere barones Pfeyffer de Altishofen, in Luzern. Voor vele duizenden gul dens aan atiquiteiten, sieraden e.d. is er uit de prachtige villa „Hans" verdwenen en steeds bleef het duister, wie de diefstallen zou hebben gepleegd. Tot men de gangen naging van een der intieme vriendinnen van de barones, een zekere mevrouw Benjamin Guiness, de weduwe van een schatrijke Ierse bankier. Weldra bleek, dat deze dame, wier man indertijd de vrijheid had verkozen, omdat zijn echtvriendin te duidelijk zichtbaar op zijn bankrekening speculeerde, de diefstallen op haar geweten had. zorg in een met eiderdons gecapito- neerde koffer pakte en er vilten kus sentjes tussen legde, zodat niet al leen het breken, maar ook nog het geluid vermeden werden. Om de kluis te kunnen plunderen had Mevr. Guiness handschoenen aangetrokkén om vooral geen vin gerafdrukken te maken. Ondanks haar groot fortuin schijnt Mevr. Guiness de laatste maanden dringend geldgebrek te hebben. On langs poogde zij te Luzern gestolen voorwerpen van de hand te doen. Waaraan was dit geldgebrek te wij ten? Slechts het antwoord op deze vraag zal het geheim van de weduwe van de bankier onthullen. T")E 90-jarige Barones heeft inmid- dels een gedeeltelijke inventaris kunnen opmaken. Talrijke voorwer pen. die aan de verzamelingen ont breken, werden toegevoegd aan de lijst der verduisteringen die aan Mevr. Guiness worden toegeschre ven. Wat de magistraten nog het meest treft is de persoonlijkheid van de beklaagde. Verondersteld werd dat bij het onderzoek talrijke duistere punten spoedig zouden opgehelderd werden maar de getuigenissen en in gewonnen inlichtingen maken de hou ding van Mevr. Guiness steeds meer geheimzinnig en ondoordringbaar. Het onderzoek wordt met de dag uit gebreider. Dezer dagen werd verno men dat een verzekering&maalschap- pij het slachtoffer is geworden van een oplichting waarbij het gaat om een bedrag van 47.000 dollar. Ten slotte wordt vernomen dat Mevr. Guiness twee jaar geleden reeds tietrokken was bij een gelijk soortig schandaal, dat toen in de doofpot werd gestopt. DE REDEN MOC'HTANS wordt vergeefs een steekhoudende reden gezocht voor ai deze diefstallen. Men sprak reeds van geestesstoringen, kleptomanie. De rechter van instructie zal Mevr. Guiness een onderzoek bij een psy chiater dpen ondergaan in de Sint Urbanus-kJiniek te Luzern. Alles schijnt er echter op te wijzen dat de gedachte aan kleptomanie verworpen dient te worden. Mevr, Guiness is zeer intelligent en al deze diefstallen werden met ©en opmerkenswaardige sluwheid verwe zenlijkt. Dat geen stuk van het uiterst rare porselein beschadigd werd, is te danken aan het feit, dat zij deze met OPLICHTING UAE criminele veiligheidspolitie deelt nog enkele bijzonderheden mede over de misdaden van Mevr. Guiness, geboren Prinses de Mignano. De politie te Bern heeft vastgesteld dat zij een verzekeringsmaatschappij voor een bedrag van 70 duizend dol lar heeft opgelicht. Het onderzoek heeft tot de ontdekking van een waardevolle smaragd geleid. Bij de voortgezette onderzoekingen om de herkomst van het sieraad vast te stellen vond men nog verschillende documenten, die het mogelijk maak ten de volgende feiten aan het licht te brengen. HAAR METHODE haar in de trein tussen Rome en Na pels was ontstolen. In werkelijkheid bevond de hanger met de smaragd zich in de kluis van een bank te Bern terwijl, volgens haar beweringen, zij de beide ringen zou hebben verkocht aan een juwelier in Zwitserlande het geen op het ogenblik wordt onder zocht. De verzekeringsmaatschappij maak te in 1951 bezwaren en de advocaat van de prinses te New York. ontving een tot 47.000 dollar verminderd be drag. Hij behield 3000 dollar honora rium en stortte het saldo op de reke ning van prinses Piorcy, de zuster van mevr. Guiness. Een gedeelte van het in strijd met elk recht geinde bedrag der verzekering zou thans nog op een gemeenschappelijke rekening van de twee zusters, te New-York staan. Terwijl de rest heeft gediend voor de aankoop van een huis, te Monte Carlo. De Amerikaanse politie is van deze ontdekkingen op de hoog te gebracht. DE ZWEEDSE meisjes heb ben een dusdanige voor liefde voor de grote steden, dat Stockholm, Gotenborg, Malmö en de andere grote plaatsen een indrukwekkend vrouwenoverschot hebben ge kregen. 't Land loopt leeg voor de stad, waar de meisjes gped betaalde werkkringen vinden in de fabrieken, de winkels, grote warenhuizen, restau rants, enz. De sterke industrialisering, welke tijdens de oorlogsjaren werd uitge voerd is hiervan gedeeltelijk cie oor zaak. Diverse onaangename en moei lijk op te lossen problemen zijn er door ontstaan. Zo hebben onder meer de mannelijke stadbewoners te veel keus en duizenden meisjes in de ste den dreigen er over te schieten. Maar ook zonder verloofde in het verschiet kunnen ze de moed niet meer op brengen naar hun dorpen en gehuch ten terug te keren. Ze prefereren hun goed betaalde werkkring en hun stadsvermaken boven een echtgenoot. GEEN BOER! verbond van plattelandsmannen heeft dezer dagen uitgerekend, dat indien niet wordt ingegrepen Zweden over honderd jaar een millioen inwoners minder zal hebben. GEEN PERSONEEL p\E BOEREN zijn evenmin gerust; ze hebben vooral in de oogsttijd vrouwelijk personeel nodig, dat even wel met geen mogelijkheid te vinden is. Ook de huisvrouwen op het plat teland klagen hun nood, omdat het finaal onmogelijk is een hulp in de huishouding te krijgen. Een Liga van moeders heeft zich dezer dagen, weer tot Stockholm gericht met de boodschap, dat haar volwassen zo nen bij gebrek aan huwbare meisjes op het platteland de slechte weg op gaan. Ze zoeken hun heil bij de fles en verbrassen hun geld in de steden. Ook deze moeders drongen er drin gend op aan jonge meisjes naar het platteland te zenden. UIT BUITENLAND INTUSSEN dreigen de mannelijke plattelandbewoners in opstand te komen. Zij klagen steen en been, dat ze in hun woonplaatsen geen huw bare meisjes meer kunnen vinden. Als ze dan naar de stad trekken om een levensgezellin te zoeken moeten ze ervaren, dat ze niet welkom zijn, omdat Zweedse meisjes niet meer met boeren en buitenlieden willen trouwen. Tal van christelijke organi saties hebben zich reeds tot de rege ring gewend en haar verzocht het platteland te herbevolken met jonge meisjes, teneinde 'n nog groter chaos en verwildering te voorkomen. Een f~\MDAT de regeringspropaganda- actie ten behoeve van de herbe volking met vrouwen niet het minste succes heeft gehad is Stockholm thans besloten de toevlucht te nemen tot een paardenmiddel: er zullen drie honderd duizend buitenlandse meis jes worden gezocht die op het plat teland tewerk zullen worden gesteld als verpleegster, dienstbode, landar- beidster, assistente enz. Men rekent er op dat np Zweedse mannen met haar, gelukkige gezinnen zuilen stichten en tevreden zullen voorle ven. De Zweedse consulaten in het buitenland zijn druk doende om het gewenste aantal meisjes te vinden. Natuurlijk komen er ook Nederland se in aanmerking. De West-Duitse Bondsrepubliek moet echter het leeu wenaandeel leveren, n.l. honderd dui zend. Duizenden Italiaanse en Griek se meisjes zijn inmiddels al gearri veerd. Zij zullen het wel te koud vinden, want ze zijn tewerk gesteld in 't uiterste Noorden. De Parisiennes voelen niets voor overplanting naar Zweden: het Noorden is te koud en de Noorderlingen zijn dat ook. IN 1946 en daarna in 1947 verzekerde de aangehoudene bij een Ameri kaanse maatschappij een ring met 'n waarde van 10.000 dollar, een andere van 15.000 dollar en een met een sma ragd van 45.000 dollar versierde han ger. In 1949 zond zij uit Napels aan de verzekeringsmaatschappij een te- legraam. en vervolgens een brief, waarin zij verzekerde dat een kistje, hetwelk deze drie voorwerpen bevatte, (Advertentie) Echte oude genever „zonder weerga producten van J^IET minder dan negen clubs in de hoogste regionen zijn tot nu toe punten- loos en al is de competitie dan nog in haar erg prille jeugd over morgen zyn we immers pas aan de derde wedstrijd toe, reken maar, dat men zich in de betrokken verenigingen druk het hoofd breekt om die ge hate nul op de standenlijst zo snel mogelijk te doen verdwijnen. Nu er twee clubs moeten degraderen, wordt het meer dan ooit aanpakken, temeer om dat de strijd om de eerste plaatsen blijkbaar erg vinnig zal worden. Op het ogenblik prijken in alle vier de afdelingen Westelijke teams aan de kop. hetgeen natuurlijk niets wil zeggen, want er is wat dat betreft alleen nog maar sprake van betere doelgemiddelden, zodat komende Zondag het heel goed mogeiyk is, dat byv. PSV en Eindhoven in C. en D. aan Ie leiding pr^jKuii* IN dit verband is de ontmoeting Emma-P.S.V. onmiddellijk van be tekenis. Deze Dordtenaren schijnen over een uitstekende ploeg te be schikken en als de Eindhovenaren er in slagen te zegevieren, zal om te beginnen een moeilijke klip voor v. Melis c.s. zijn omzeild. Longa, dat heus zo slecht niet speelt, zien we deze derde wedstrijd, waarin Sittar- dia als gast optreedt, in een zege om- "\7"OOR ONS heeft een markt- dag iets feestelijks. Reeds usSuijjspuoz ua uapaijdooij uba urejsuapBuiou ap jaauuBA) neerstrijkt in het tentenkamp, gaat ons hart open. En wanneer later burgers, boeren en buiten lui zich in optocht door de smal le zeil-straten bewegen, dan is het voor ons ronduit kermis. Nergens, zo geloven wij, is de mens beter te observeren dan waar hij zich de dingen aanschaft, zonder welke hij niet kan leven. Nergens ook en dat is het belangrijkste is een plaats geschikter voor de duizend-en-een bij-verschijnselen. Want waar de harde noodzaak is, bloeit steeds de dwaasheid op, als een onvermijdbaar maar godsheerlijk onkruid. Waar de markt is. komen de narren, de zot ten, de liedjeszangers, de aanbieders van mysterieuze zaken. Om dit te zien, moet ge een keer met ons meeslenteren. De markt op langs onze oude, wijze toren. Zo maar, om er wat te zwerven en rond te zien. Precies als eeuwen terug, ziet ge ze komen, de koopsters en de kijkers. Precies als vroeger klappert het zeil op de wind. Precies als toen schreeuwt men zich de kelen schor. In 1300 moet dat hier allemaal al zo geweest zijn. We staan, wat dat be treft, op gewijde grond. Van die gewijde grond trekt de stoffenkoopman vóór ons zich niet veel aan. „Alles voor niets, het is gestolen goed," roept hij met een Jordaanstem, of hij jaren veerman is geweest op die rivier. Achter hem geurt het naar leder en we ontdekken een arsenaal van riemen, zooimate riaal, spijkers en vetten, waar Hanni bal jaloers op kon zijn. Platkoppen, kleine koppen, grote koppen het zijn geen scheldwoorden, maar vak termen in uitbundige krijtvegen neer gekalkt op het karton. Er zijn de kazen. De geweldige. De monstrueuze. Langsdoormidden gesne den vertonen ze schaamteloos het in gewikkeld holenstelsel in hun bin nenste. Een vuurrode machine ver werkt de bollen tot gele stukken vis net, die verpakt worden in velletjes, waarvan de glanzende witheid nog het feestelijkst is van al. Naast een visstalletje zit, geheel in zichzelf verloren, een man. Hij bor duurt. Telkens neemt hij een van de snelle priknaalden rondom hem om te liewüzen, dat ze allen even deug delijk zijn en dan gaat het wonder weer verder. Herten kruiper, uit zijn handen en staren met wollen ogen naar het hel-groenc bos. dat ze na hun schepping al op het doek aan treffen. De vissen in het helgroene stalletje begrijpen niets van dit gebeuren. Ont zet persen ze hun ogen naar de man in de schaduw; alleen een menigte schollen houdt de koppen de andere kant uit, star in het gelid, alsof Sint Antonius daar nog geen minuut gele den prekend voorbijging. Maar wij zijn niet op deze markt gekomen voor de kazen, de stoffen, borduurnaalden of vissen. Ons hart gaat uit naar de dwazen, de parasie ten, van dit marktleven, de nazaten van de kwakzalvers, de tandentrek kers en buitelaars. Ze zijn altijd wel ergens te vinden, in een hoekje. Ze werken zonder de beschutting van een zeilen dak, aan een tafel, op een tapijt of tegen de gevel van ons oude raadhuis. Zie maar. daar staat hij. De snel tekenaar. Hij ziet niet op. Hij werkt geconcentreerd als een Zeventiende- eeuwse meester, terwijl zijn assis tent in een afgedankt soldatenpak toeziet en de jeugd op een afstand houdt. Hier dient gij stil te worden, zoals eenieder die daar al staat, vóelt, dat hij moet zwijgen. De Meester kent geen problemen. Hij begint rustig midden-in of boven-aan op zijn kar ton, naargelang het hem uitkomt. De bollenvelden, het boslandschap en de bergbeek, ze zullen er dit maal weer even vlot komen als gisteren in Nij megen of Alkmaar. Hij knoeit wat in zijn wolken tot heel zijn kraag vol pastel zit en gaat dan achteruit staan met de blik van een generaal, die het gevechtsterrein overschouwt. En levert hij ook geen slag? Een slag tegen de horizon, tegen hetperspectief, tegen de proporties? De hand zoekt een krijtje, plaatst dit op de einder cn eer we het beseffen, staat er een kerk achter de bossen, waarvan het dak alleen al tweemaal zo hoog moet zijn als de Eiffeltoren. „Steunt de kunst, steunt de kunst", roept de leerling, die wat perspectief betreft, wel erger dingen heeft meegemaakt. En natuurlijk steunt gij de kunst. Nog edeler van allure, dui zendmaal edeler, is het manne tje achter zijn tafel met het pluche tapijt. Hij maakt van ko per zilver en wie zou dit een ge ring ambacht durven noemen? Hij bezit een tovervloeistof in een flesje. Als ge daarmee over een granaathuls strijkt, wordt het een pronkstuk, dat ge alleen maar aantreft in de hoven van maharadja's. Deze begenadigde maakt de wereld mooier, maakt van uw kraan een fonkelend kleinood en van uw deurkruk een meesterwerkje van edel smeedkunst. En natuurlijk koopt vloeistof. ge zijn Nog een ander in deze hoek der zon derlingen prijst een nieuwe vinding aan. Een onaanzienlijk voorwerp, dat ons in staat stelt voortaan met één simpele handbeweging onze das uit en aan te doen. Ter demonstratie draagt hij twee overhemden, een met een losse en een met een vaste boord. Naast hem liggen de zweefvliegtui gen van celluloid, die vroeger de das vasthielden, als bewijzen van de tech nische onmacht van een uitstervende hoge-boordengeneratie. En natuurlijk koopt ge zo'n ding. En langzaamaan raakt ge bedwelmd door de duizend geuren, die van de markt zijn. Ge ruikt de appels en de bloemen, ge ruikt de stoffen, het leder en de vissen. En zo slentert ge daar over de markt bij ons. En daar na keert ge naar huis, langs de wijze, oude toren, die neerziet op dit kleine gedoe aan zijn voet. Wijs en onaan doenlijk. Hij slaat de uren. hij roept de uren. Hij roept de uren nog, als alle bur gers, boeren en buitenlui weer naar hun haardsteden zijn verdwenen en de stilte langzaam bezit neemt van het marktplein. De stilte, waarin een kat de rijweg oversteekt om zijn kop achterdochtig te gaan steken in de witte papieren, die zijn bijeengewaaid in de goot van het trottoir. EDMOND DE CLERCQ zetten. Bleyerheide doet waarschijn lijk hetzelfde contra het bezoekende Sparta en V.V.V. zal zeker alles in 't werk stellen om dito succes te beha len contra N.A.C., dat naar Venlo reist. De Bredanaars hebben een zeer behoorlijke ploeg, maar hun voorhoe de was er de twee voorbije ontmoetin gen nog niet in. Is dat overmorgen wèl het geval, dan heeft de club van Klaassens nog niet gewonnen, Xerxes gaat vermoedelijk de nieuwe le klas- ser V.V.H. '16 die overigens puik was gestart, de tweede nederlaag bezor gen. Met H.B.S.-Brabantia komen waarschijnlijk de twee zwakste ploe gen tegenover elkaar. Een gelijk spel? B.V.V. verloor jl. Zondag nogal onfor tuinlijk bij P.S.V.; in ieder geval ach ten wij de Bosschenaren sterk genoeg om nu S.V.V. met een nederlaag te retourneren. Hermes D.V.S.-A.D.O. opent in D. de rij. Een Schiedamse zege lijkt niet uitgesloten, evenals een Delftse (D. H.C.) op M.V.V. Limburgia geven we vooralsnog gewonnen contra Excel sior en ook Eindhoven zal zijn thuis wedstrijd tegen Noad wel in winst om weten te zetten. Feijenoord heeft puike winstkansen ten opzichte van het bezoekende Juliana, maar zal toch heel goed op moeten passen. Willem II heeft bezoek van R.B.C. 'n Zware opgave voor de Roosendalers, dat staat vast. Maurits heeft E.B.O.H. tussen de krijtlijnen. De vraag is of de nieuwe Dordtse le klasser, die ove rigens reeds drie punten uit twee wedstrijden behaalde ,het tegen deze Limburgers ook zo goed zal doen. DE TWEEDE KLASSERS LIOEWEL Veloe deze Zondag niet speelt, wil het ons voorkomen, dat deze Eindhovense club, die de twee achterliggende wedstrijden won, toch aan de leiding zal blijven, om dat T.O.P. er waarschijnlijk niet in zal slagen bij Helmond te winnen. Evenmin als S.E.T. bij Schijndel; daar zien we tenminste een gelijk spel het resultaat worden. Sarto zal wel het loodje moeten leggen contra Kolping. doch Oss heeft een kansje tegen de Valk. Desk komt nu ook in het geweer, contra Helmondia. De mannen uit Kaatsheuvel moeten nu maar eens direct héél goed aanpak ken en op eigen grond hun aanhang laten juichen. Een goed begin is vaak het halve werk! In 2B komen vanwege de Missie, de twee Bergen op Zoomse clubs: Dosko en MOC niet in het strijdperk: des wege worden in deze klase slechts 4 wedstrijden gespeeld. Vlissingen staat voor een zware opgave tegen het be zoekende TSC; vermoedelijk wordt dit een nieuwe nederlaag voor de jon gens uit de De Ruyterstad. Alliance vorige week puik gestart, heeft Inter nos tussen de krijtlijnen. De Ettena- ren, zijn, nu Vergouwen bij P.S.V, is gaan spelen, een sterke voorhoede man kwijt en dit zal het hun des te zwaarder maken om in Roosendaal 'n goed resultaat te boeken. Rood Wit moet op eigen grond van Middelburg kunnen winnen en Baronie, dat zijn eerste wedstrijd thuis speelt, zal ze ker hetzelfde doen contra Terneuzen, dat zeer zwak begon en thuis door R. A.C. dat overmorgen niet uitkomt met korfbalcijfers werd geklopt. DE DERDE KLASSERS LIIERONYMUS, dat aan de kop van 3B prijkt, heeft een lastige uit wedstrijd tegen St. Michielsgestel. Baardwijk, vorige week met een ge lijk spel bij Hieronymus gestart, heeft Zwaluw V.F.C. op bezoek en kan daar vermoedelijk van winnen. Uno Ani mo, met een nederlaag begonnen, her stelde zich gepasseerde Zondag vol ledig en kan met winnen doorgaan Zondag tegen RWB RKDVC heeft in Heusden waarschijnlijk een tegen stander om de zegereeks voort te zet ten. Dongen en WSC zijn in 3 C met overtuigende winstcijfers gestart. Zon dag spelen zij uit en we zijn erg be nieuwd hoe zij het er nu af zullen brengen, resp. bij Roosendaal en SCO, zeker geen gemakkelijke tegenstan ders. BSC heeft goede papieren con tra VES. dat niet zo best begonnen is, doch we weten niet hoe RKC van wal zal steken tegen het bezoekende Virtus, dat wèl met volledige winst de competitie aanving. Hero heeft Zierikzee te gast de club waarom nogal veel te doen is in deze dagen. Tussen haakjes, zijn de W. Brabantse clubs reeds tot andere gedachten ge komen? Het ware wel te wensen, om velerlei redenen en vooral sportief zou het hen sieren! Hero is teleur stellend begonnen. Gaat het zich over morgen herstellen? WVO, dat zege vierend de eerste ontmoeting een uitwedstrijd bij VES besloot, heeft de nieuwe 3e klasser DHV te gast. De mannen uit Zevenbergsche Hoek zijn met een gelijk spel contra SCO gestart. Dat wordt dus een interes sant treffen in Oosterhout Ook in 3 D een volledig program ma. Corn Boys zien we een nieuwe zege boeken, nu op Axel. RKFC heeft eveneens goede winstkansen contra Meto. Zeelandia en Biervliet lijken ons aan elkaar gewaagd. N. Borgvliet begon zeer slecht; gaat het zich her stellen tegen Breskens? Hulst, dat blijkbaar ernstige plannen heeft en de eerste wedstrijd, die het naar De Zeeuwen voerde, in volledige winst omzette, heeft nu onmiddellijk en vermoedelijk de zwaarste concurrent) RCS op bezoek. Nieuwe winst zou de mentaliteit in de Hulsterse gelederen danig op peil kunnen houden en zelfs versterken. We zijn benieuwd! ODIO begon prima; wat zal het resultaat te gen de Zeeuwen zijn? Komaan Os- sendrechtenaren! DE VIERDE KLASSERS ]"NE competitie in deze laagste regio- nen is nog maar door een zeer klein percentage der clubs aangevat, zodat het ook deze week niet moge lijk is dieper op de komende wed strijden in te gaan. Volgende week is het dat echter wel en dus mogen wij voor de wedstrijden van Zondag naar het reeds gepubliceerde programma verwijzen.

de Stem | 1953 | | pagina 5