Meubilair door stukgeslagen ruiten Walcheren Z.-VLAANDEREN EERSTE LEERLING verlaat rijks werkplaats RUCPHEN KRUININGEN krijgt 16 Zweedse woningen """•"AKKERTJE Circa honderd konijnenhandelaren in Brabant en Zeeland gedupeerd Zuid-Beüeland Cursus succes voor noodgebied DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 De huizenkwestie in Baarle-Nassau op kookpunt Belgische eigenaar wil beslissing forceren Benoemingen bij waterschappen Filmprogramma's Toneelstukje Te Kruiningen wonen nu 140 gezinnen Audiëntie Restauratie en uitbreiding stadhuis gestagneerd JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Goot melkverkoper water bij zijn melk Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Gevoelige straffen voor veesmokkelaars Landbouw-winter- school te Goes MIDDELBURG VLISSINGEN Als gevolg- van de besmettelijke myxomatose GOES TERNEUZEN AXEL Nieuwe inspecteur van volksgezondheid BIJ Koninklijk Besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn betrekking zal aanvaar den, benoemd tot geneeskundig inspecteur van de volksgezond heid in Noordbrabant met standplaats 's-Hertogenbosch, de heer B. J. Drewes, arts te Gro ningen. Cornelius Tieten uit Zegge 'n perfect metselaar In een noodgebouw AGENDA HEDEN MORGEN I J-JET EERSTE ALARM uit Baarle-Nassau-grens deed ons vermoeden, dat een hevig conflict de Tiendaagse Veldtocht zou doen herleven: door een Belg, zo heette het, was op Nederlands grondgebied bij een eerzaam burger eigendom vernield. Er waren ruiten (26!) ingeslagen, er was een kinderbedje (vernield) naar buiten gesmeten en er was van een eenvoudige Nederlandse opperman door een (rijke) Belgische vee koopman moedwillig meubilair vernield. Bovenden, zo luidde het ver haal, was er een internationale kwestie ontstaan: de vernieler had zich opzettelijk door een Nederlandse Rijkspolitieman van Belgisch naai Nederlands gebied laten sleuren (geboeid), opdat nu eindelijk zou wor den uitgemaakt, of het huis B 76 op Belgisch dan wel op Nederlands grondgebied staat en of dientengevolge bepaalde wetten behoren te worden toegepast. DU K.B. zijn benoemd in de pio- vincie Zeeland: tot dijkgraaf van de Willemspolder. A. I. Janse te Kortgene; met in gang van 5 Novem ber 1953. tot dijkgraaf van het wa terschap Gouweveer en Zelke J. Koopman te Nieuwerkerk; tot gezwo rene van het waterschap Gouweveer en Zelke, J. J. stols te Zierikzee; tot gezworene van het waterschap St. Philipsland, L. J. van Nieuwenhuy- zen te St. Philipsland: tot gezworene van de polder Oosteren Ban van Schouwen. R. Steur te Renesse; tot gezworene van het waterschap St. Maartensdijk. A. Gaakeer te St. Maartensdijk: tot gezworene van de Oostpolder Th. A. Vogelaar te Krab- bendijke; tot gezworene van het wa terschap Kruiningen, A. van Hoote- gam te Hansweert (gem. Kruiningen) tot gezworene van de Völckerpolder, J. L. M. Jansen te Ossendrecht; met ingang van 1 November 1953, tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polder Adornis. J. I. Schijve te Nieuwvliet. En is aan C. Steendijk te Nieuwerkerk op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van dijkgraaf van de jonge polder (provincie Zeeland). Bij K.B. is voorts benoemd in de provincie Zeeland: tot gezworene van het waterschap St. Philipsland H. Timmers te St. Philipsland. Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse oioscopen wor den vertoond: Grand Goes: Paula, alle leeftijden. Alhambra, vlissingen: De dief van Venetië 18 jaar. Luxor, Vlissingen: S.O.S. held in nood. 18 jaar. Schouwburg. Middelburg, The greatest show on earth. 14 jaar. Electro, Middelburg: De dood van een handelsreiziger, 18 Jaar met voor behoud. Olympia Theater, Sas van Gent: De arend van Madagaskar. 14 jaar; Triomph der liefde. 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: some body loves me, alle leeftijden; Zonen der Sioux. 14 jaar. Ledel Theater. Oostburg: Het ban ket der smokkelaars. 18 jaar; Tehe ran, volwassenen. Luxor Theater, Terneuzen: Fanfa ren der Liebe, 18 jaar; Het banket der smokelaars. 18 jaar. Hofzicht Theater. IJzendijke: De mijnen van Koning Salomon, alle leeftijden. Het Centrum, Axel: Tarzan in ge- 18 jaar. vaar. 14 jaar; Jeugd in de branding, Bioscoopgebouw. Hulst: De grote beslissing, 18 jaar; De verdedigers van de duivelsrots, 14 jaar. 70 was dus het eerste alarmerende bericht. Later bleek, dat de ver nieling een droevig feit was. Droevig in eerste instantie voor de Nederland se opperman Jan Willemsen, wiens vrouw reeds maanden in de Klok- kenberg wordt verpleegd en wiens kinderen rechts en links zijn onder gebracht. Willemsen woonde name lijk in een ongezond huis en had kortelings het huis B 76, eigenaar Snoy v. d. Eynde, toegewezen gekre gen en wel met toestemming van de eigenaar. Hij zou er gistermorgen in trekken. Van negen tot 12 uur ging alles goed. Willemsen bracht zijn in boedel over. Toen kwam als een bliksemflits Snoy v. d. Eynde op zijn fiets aangesneld. „Je moet hier uit", vertelde hij. „Goed", was het lakonieke antwoord van Willemsen en hij ging. Daarop is v. d. Eynde met een onderdeel van een der aanwezige hcdden de ruiten gaan inslaan. Willemsen van zijn kant ging de Nederlandse politie waar schuwen. Toen die was aangekomen, werd v. d. Eynde tot driemaal toe gesommeerd het huis en het erf te verlaten. Toen hij daaraan geen ge volg gaf, greep de politie in. In de zelfde seconde had Snoy zijn ant woord klaar: hij viel flauw. Dit toneelstukje hield hij vol, tot dat hij op de straatweg was gesleept. Toen kon hij „plotseling" weer lopen. Hij had gedeeltelijk zijn zin. De Ne derlandse politie had hem (volgens zijn mening) met geweld van Bel gisch naar Nederlands grondgebied gesleept en dan nog wel vanaf zijn eigendom, dat (zonder sleutel) was betreden door de Nederlander Jan Willemsen! Nu hoopte v. d. Eynde, die overgebracht werd naar Baarle- Nassau. dat hij na een verhoor door gebracht zou worden naar het Huis van Bewaring te Breda. Dit heeft hij ons namelijk zelf te kennen gegevea. Welnu, zulks gebeurde niet. Integen deel, hij werd na verhoor weer op vrije voeten gestekl en de hele kwes tie is hangende gebleven! WAAR HET OM GAAT VT/ELKE KWESTIE? Wel, de in- middels berucht geworden hui zenkwestie van Baarle-Nassau-Hertog. Snoy v. d. Eynde kocht een reeks hui zen, die eigendom waren van de Ne derlandse Spoorwegen. In eerste aan leg kwam hij er niet aan te pas, maar tenslotte slaagde hij erin de huizen te kopen. Zijn eerste doel was be reikt: hij had namelijk een gewaar merkt afschrift van een te Maastricht op 8 Augustus 1843 tussen Nederland en België gesloten overeenkomst, waaruit bleek, dat de bedoelde hui zen op Belgisch grondgebied staan. Hij wenste «lus van zijn huurders huurpenningen in Belgisch geld en volgens Belgische maatstaven. De huurders wensten dat helemaal niet. Burgemeester Grouw van Baarle Nassau stond achter die huurders en produceerde een stuk, waaruit bleek, dat de gewraakte huizen juist op Nederlandse grond staanEr is een rechtszaak van gekomen en eind Ju ni '53 moest de Vrederechter van Hoogstraten uitspraak doen. De kwes tie bleek toen zo ingewikkeld, dat geen uitspraak volgen kon. Met dat al staan de huurders en met hen de burgemeester van Baarle Nassau nog a-ltijd op hetzelfde stand punt. maar ook Snoy blijft bij zijn mening. Vandaar, dat hij gisteren de zaak heeft willen forceren met ver nield meubilair en gebroken ruiten. De gevolgen? Onmogelijk te overzien. Alleen voor wat het slachtoffer Jan Willemsen betreft: Snoy heeft ons hartgrondig verzekerd: „Die komt er in geen geval aan tekort!" Langzaam maar zeker wordt Kruiningen weer bevolkt, daar er steeds meer huizen bewoon baar worden. Momenteel zijn 140 gezinnen kunnen terugkeren en krijgt het dorp weer een le vendig aanzien. Over gebrek aan belangstelling heeft men trouwens niet te klagen. Het is excursie wat de klok slaat; vooral van landbouwzijde worden de ze tochten georganiseerd. In de Christelijke School zijn de lessen gewoon aan de gang: de Open bare school wordt nog gehouden in het Verenigingsgebouw, NOG GEEN GIFT VAN TASMANIë f~"ISTEREN zou te Kruiningen de geldsom zijn overhandigd welke de Tasmaniërs voor deze getroffen gemeente hadden bijeen gebracht. Door onvoorziene omstandigheden moest dit „feest" een week worden uitgesteld. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 21, 22 en 25 september. (Advertentie.) £)E GEMEENTERAAD kwam in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van P. H. A. Polderman, loco-burgemeester. Het nieuw-be- noemde lid van de raad, de heer A. Weststrate (vacature B. P. Burkunk) P. v. d. A., legde in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af. Namens de raad werd de heer Weststrate gelukgewenst door de voorzitter en door de heer J. Witte. GEEN WONINGPREMIE ("VP Donderdag 17 dezer vierde de heer S. Duvekot te vlissingen, maohinestoker le klas in de electri- sche central der N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij te Vlissin gen zijn zilveren dienstjubileum. Op verzoek van de jubilaris had geen of ficiële huldiging plaats. Door de di recteur der P.Z.E.M. ir. T, Michiel- sen. werd hem met enkele toepasse lijke woorden de gebruikelijke envelop met inhoud overhandigd: de tech nisch ambtenaar, de heer F. H. Kaas hoek bood namens het personeel een leeslamp aan, terwijl de heer C. van Hoek namens de personeelsvereniging een kistje sigaren offreerde. Ec. Politierechter vroeg boter bij de vis T"\E melkverkoper S. L. te Domburg had water bij de melk gedaan en wel ongeveer 20 pet. De melk, afkom stig van zijn eigen koeien werd door hem verkocht aan een handelaar, die de melk aan de huismoeders aflever de, doch noch de melkboer noch de huismoeders wisten hier iets van. 20 Pet. is een behoorlijke hoeveelheid zodat de melk behoorlijk verdund was. Verdachte ontkende echter: zijn vrouw lag in het ziekenhuis. Hij vond het onverklaarbaar: een raadsel hoe er water in de melk gekomen was. Hij werd echter verantwoordelijk ge acht en veroordeld tot f 200 boete. Geen gerst geleverd LIOEWEL C. R., landbouwster te Kapelle in Febr. 1953 5000 kg. gerst moest leveren, had zij geen korreltje geleverd. Zij wist van de levring Ohter niet veel af omdat haar zoon het bedrijf beheert. Deze zoon was vrij onverschillig, in zijn optre den en hij zeide. dat hij de gerst aan het vee had opgevoerd en niets meer had om te leveren. F 150 boete of 30 dageti hecht. In strijd niet deviezenbesluit T. G., directeur van de Zeeuwse J' Banden Onderneming, thans wo nende te Brugge (B.) woonde destijds in Middelburg. Voor zijn bedrijf deed hij veel zaken met Belgische garage houders. In België kocht hij toen een Dodge personenauto. Toen woonde hij echter nog in Nederland doch had wel een verblijfvergunning in België en omdat hij zich definitief in België wilde vestigen werd op 28 Oct. 1952 zijn paspoort gewijzigd. De wagen die hij toen gekocht had. voorzag hij van een Belgische numerplaat. Dooi de aankoop van deze wagen in België met Belgische munt. handelde hij in strijd met het Deviezenbesluit Hij werd veroordeeld tot f 100 boete of 1 mnd. gev.straf. LIET schoolgebouw te Oostdijk, dat door de watersnood danig was verwoest, werd onlangs vrijgegeven vook afbraak. Door een viertal perso nen was voor deze afbraak ingeschre ven. Besloten werd de afbraak te gunnen aan de hoogste inschrijver, t.w. C. de Visser te Yerseke voor f 1450. Het voorstel tot toetreding van de gemeente bij de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse gemeenten werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer A. Lokerse (SGP) verklaar de principiële bezwaren te moeten maken tegen de voorwaarden omtrent verzekering. Door toetreding zullen de inwoners van Kruiningen gebruik kunnen ma ken van de gunstige voorwaarden, die deze N.V. stelt, om tot woningbouw te geraken. Indien het spaartegoed van een spaarder tenminste 20 pet. bedraagt van de kostprijs mlnus de rijkspremie zal reeds tot de bouw kunnen wordt overgegaan. De spaar der krijgt dan voor het resterende bedrag een annuïteitslening geduren de 30 jaar. Door deze regelig zal hij door zijn annuïteit te voldoen onbe zwaard eigenaar worden van een woning. Een verordening, houdende wijzi ging van het toelagebesluit 1951 voor het gemeentepersoneel werd vastge steld, overeenkomstig aan de wijzi gingen. die onlangs voor het rijks personeel werden genomen. SUBSIDIES VOOR BIJZ. SCHOOL LfRAGHTENS art. 72 der l.o. wet 1920 werden aan de bijzondere school te Kruiningen gelden beschik baar gesteld voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen ter vervanging van de door de watersnood verloren gegane schoolmeubelen. e.d. De kosten voor het meubilair wor den geraamd op f 12.901.25 en voor de leer- en hulpmiddelen op f 14.989,15. Voor het maken van een fundering voor een houten verenigingslokaal te Oostdijk voteerde de raad een bedrag van f 2520. Het gebouw zelf wordt geschonken door de gemeente Apel doorn in het kader van de adoptie. Men is voornemens om voorlopig de bijzondere school te Oostdijk erin on der te brengen. Men hoopt echter, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat er spoedig weer een schoolge bouw zal verrijzen. Overeenkomstig zijn verzoek werd aan de heer J. Krug, onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school te Kruinin gen eervol ontslag verleend als zoda nig in verband met zijn benoeming in de gemeente Rhenen (Geld.). In de vacature B. P. Burkunk werd tot, afgevaardigde naar de vergade ringen der N.V. Waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland benoemd de heer P. H. A. Polderman loco-burge meester. OPRUIMING KROTTEN £)E raad heeft destijds het besluit genomen niet verder te gaan met het verlenen van premies voor wo ningverbetering. In verband met de dezer dagen verschenen nieuwe rege ling terzake, is te verwachten, dat wederom aanvragen om premie voor woningverbetering zullen worden in gediend. Nu de gemeente toch reeas veel geld aan woningbouw zal hebben te besteden, besloot de raad zijn be sluit om voorlopig geen premies be schikbaar te stellen, te handhaven Wethouder van Iwaarden (CH) in formeerde wanneer met de reparatie van het gemeentehuis zal worden be gonnen en wanneer dit voor het nor male gebruik gereed zal zijn. De heer J. van Ballegooijen (PvdA) vroeg m dit verband of er nog plannen be staan tot verbouw en uitbreiding van het gemeentehuis. De voorzitter ante woordde hierop, dat de gemeentewo ning bewoond door de heer G. Wil- lemse. hiervoor beschikbaar wordt ge houden. In de uitvoering van deze plannen is stagnatie ontstaan, omdat over het bedrag der taxatie nog geen overeenkomst werd bereikt. F aillissementen Het faillissement van A. C. Rijk te Yerseke is opgeheven wegens gebrek aan actief. Vervoerders van „dikbillen" gleden uit PtOOR de Economische Strafkamer van de Rechtbank te Middelburg werd uitspraak gedaan in de op 3 Sep tember 1.1. behandelde zaak tegen de 4 personen die in de nacht van 28 op 29 Juli 1953 onder de gemeente Axel hadden getracht met behulp van 'n pantserauto 8 runderen naar België te smokkelen. De veehandelaar A. A. S. uit St. Jansteen, die tesamen met zijn knecht de dikbillen in zijn vee-auto had ver voerd naar het punt onder de ge meente Axel, waar de pantserauto de beesten zou komen ophalen, werd schuldig verklaard. Voor dit feit werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met verbeurdverkla ring van de vee-auto en de 8 koeien. Zijn knecht, A. de R. uit Hontenisse, die zijn baas bij deze affaire behulp zaam was geweest, hoorde een gevan genisstraf van 1 jaar tegen zich uit spreken. De Belgische veehandelaar en caféhouder A. F. N. uit Zeveneken, die op verzoek van de organisatoren van deze smokkelzaak de pantserwa gen van België naar Nederland had gebracht, kreeg, mede gezien zijn gunstig verleden, een gevangenisstraf van 1 jaar, terwijl zijn gids, de café houder C. M. uit "Sas van Gent, die reeds verscheidene malen wegens het begaan van economische delicten is veroordeeld, een gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar en 6 maanden krijgt op te knappen. Voor allen gelden deze straffen on der aftrek van het voorarrest. 60-jarig bestaan op 30 October r\p 30 October a.s. bestaat de Rijks Landbouw-winterschool te Goes 60 jaar. In verband met de tijdsom standigheden zal dit feit niet feeste lijk worden herdacht, doch zal op deze datum een ontwikkelingsdag worden gehouden, waar een aantal sprekers actievolle onderwerpen zal inleiden. Deze ontwikkelingsdag zal voor alle belangstellenden toeganke- ijk zijn. VERBOUWING RECHTBANK Op de begroting van Justitie is f 939.000 uitgetrokken voor de ver bouwing van enkele rechtbanken, daaronder is ook die van Middelburg, Overbodige weelde is dit niet want verscheidene vertrekken schreeuwen reeds lang om restauratie. Vermoede lijk zal ook een centrale verwarming worden aangebracht. Uitvoer naar België zal voorlopig niet mogelijk zijn TK SCHAT, DAT ONGEVEER honderd konijncnhandelaren in Brabant en Zeeland gedupeerd zuilen zijn", zo verklaarde de heer Wout Gijzen uit Sint Willebrord, een deskundige in de konijnenwereld, tevens 'n groot handelaar in deze kleine dieren. „Wij weten nog niet hoe het allemaal zal lopen, maar het staat wel vast, dat er voorlopig geen uitvoer naar België zal kunnen plaats hebben. Dit is wel zeer schadelijk voor onze handel en bedrijven, die het hoofdzakelijk van de uitvoer moeten hebben, maar die nu door de besmettelijke myxo matose getroffen worden". ("AVER aankoop door de gemeente van door de watersnood bescha digde krotten worden reeds onder handelingen gevoerd. B. en W. ach ten het echter gewenst dat de raad een principe-besluit tot aankoop van deze woningen neemt. Er kan dan doorgewerkt worden waarna in een volgende vergadering definitieve be sluiten kunnen worden genomen. De voorzitter deelde mede, dat over het algemeen grote medewerking der eigenaren bestaat om de krotten op te ruimen. Voor enkelen zijn er ech ter overwegende financiële bezwaren. De heer Witte zag gaarne eën op lossing om de gunstige voorwaarden voor personen beneden 50 jaar ook voor personen boven die leeftijd mo gelijk te maken. Verder deelde de voorzitter in d't verband nog mede, dat 16 Zweedse woningen voor Kiuinmgeii zijn toe gezegd. Deze woningen zijn evenals de destijds geschonken Noorse wonin gen bestemd voor personen, wier wo- I ningen tengevolge van de watersnood werden verwoest. DEN honderdtal handelaren", al- dus Wout Gijzen, „houden zich in de genoemde provincies met de ko- nijnenhandel op. Deze begint altijd medio September en eindigt kort na Pasen. De laatste jaren was de han del op België zeer goed en werd er goed geld verdiend. Van de honderd personen zijn er ongeveer negentig, die de konijnen bij de kleine hou ders en kwekers opkopen. De hande laren brengen ze naar de circa tien grote handelaren in de provincies, aie een expotbedrijf hebben naar België. De handealren houden zich met de konijnen tot ongeveer Pasen bezig. Daarna schakelen zij over op oppen en haantjes, waarin gedurende dt zo mermaanden handel wordt gedreven. Ik voorzie voor deze winterperiode zeer grote stroppen. Ik kan zo maar niet aannemen, dat ook. als de ziekte bedwongen is. onmiddellijk export zal volgen. De voorzorgsmaatregelen voor een uitbreiding van de ziekte zullen wel groot zijn. Ik ben benieuwd hoe het echter financieel allemaal zal lo pen". HET WOOLDHUIS DICHT Het bekende Wooldhuis. destijds door burgemeester van Woelderen gebouwd en later door ,.de Schelde" als hotel en restaurant ingericht, zal als zodanig weer worden gesloten, daar de exploitatie niet lonend was te maken NIEUWE AMBTENAREN- WACHT Op de begroting van Financiën is f 100.000 uitgetrokken voor de bouw van een nieuwe Ambtenarenwacht al hier. Momenteel is die op onbevredi gende wijze ondergebracht in het oude gebouw van de prov. Stoomboot- dienst bij de steiger. DE POLITIE TROK NAAR GENT Woensdag heeft de Goese politie 'n tegenbezoek gebracht aan Gent. Des middags één uur vertrok het gezelschap van veertig dames en he ren naar vlissingen. Doordat het we gens het uitvallen van de „Koningin Juliana" met de veerdienst minder vlot liep, kon men pas tegen drie uur over worden gezet. Door dit ver speelde uur kwam men pas om vijf uur in Gent, waardoor de officiële ontvangst ten stadhuize moest ver vallen en men direct naar het sport veld eina voor de voetbalmatch. Het terrein was. mede door de regen, haast onbespeelbaar, wat echter geen afbreuk deed aan de strijdlust. De thuisclub won de plezierige ont moeting met glans. De feestelijke maaltijd die daarop volgde, duurde tot tien uur. Na een bezoek aan het clublokaal der Gent se politie, werd een tocht gemaakt door de schitterend verlichte stad, wat leder een betoverend schouwspel vond. Via de Antwerpse tunnel werd huiswaarts gereden. Tegen drie uur in de nacht was de „thuishaven" be reikt. Hansweert ONTSPANNINGSAVOND In concertzaal „Zeelandia" werd een vrolijke en welverdiende „ont spanningsavond" aangeboden door Thomsen's Havenbedrijf, bedoeld als adempauze in de dappere en succes volle strijd tegen het water. De avond werd geopend door de heer Buesink, onder-directeur van Thomsen's Havenbedrijf, die allen hartelijk welkom heette, in het bij zonder burgemeester en wethouders van de gemeente Kruiningen-Hans- weert ,de Polderbesturen, de Ir. van Rijkswaterstaat en de directeuren van de Combinatie Verstoep-Breejen. v. d. Bout en Bos en Kalis. Na een toespraak van de heer Buesink werd Alex de Haas' Radiocabaret aangebo den, met medewerking van Variété Faveur met als medewerkenden de zangeressen Ans Heidendaal. Dora Schrama en Truus Verburg, de twee Cavelli's, Neerlands populairste ac cordeonisten, Fantasio, De Balsamo's, Gino Manelli, de jonge Meester Jong leur en Alex de Haas als conferencier en liedjeszanger. In de pauze werden alle aanwezigen getracteerd op een pakje sigaretten. Na de pauze werd als extra in dit programma gegeven Au Salon des Variété's, een bonte mengeling van liedjes uit de dagen van onze Ouders en Grootouders. Aan de vleugel werkte mee de be kende Radio-pianovirtuoos Wim de Soet OP HET NIPPERTJE Door een hevige botsing in de bui tenhaven viel een lid van de beman ning ven een kleibok in de buiten haven. Toegeworpen reddingsboeien wist de schipper niet te grijpen. De knecht van het in de buurt varende sleepschip „Fluviale 12" bedacht zich geen moment en sprong de drenke ling na. Hij mocht het genoegen sma ken nog juist bijtdijs de man te kun nen grijpen. NOG AARDBEIEN Op de veiling werden Woensdag nog aardbeien van de koude grond aangevoerd door het Fruitteeltproef bedrijf te Philippine. Deze brachten f2,36 per kg. op. OPENBAAR LYCEUM JUBILEERT Vandaag en Zaterdag zal feestelijk het 40-jarig bestaan van het Open baar Lyceum worden herdacht. Te vens is hieraan een grote reünie ver bonden. Het volgende staat o.a. op het programma: Vrijdag sportwed strijden. toneelvoorstelling en soirée- dansante voor oud-leerlingen en - ge nodigden. Zaterdag: Rede dr. J. Wes- seling over „Uit de geschiedenis der school" huldiging van de oud-rector ir. G. Westerhof en van de heer A. Schirris die gedurende 40 jaar als amanuensis aan de school verbonden is, voetbalwedstrijd tussen leerlingen en oud-leerlingen, en een gezellig sa menzijn voor de leerlingen en oud leerlingen. Philippine Wout Gjjzen en zijn assistent vullen de voorraad konijnenboutjes nog wat aan. BESTUURS AANVULLING WIT-GELE KRUIS In het bestuur van het Wit-Gele Kruis waren drie vacatures. Deze zijn In een speciale vergadering aange vuld door de benoeming van de he ren H. v. d. Broek. M. van Hecke en M. Antonissen. Het voltallige bestuur heeft uit zijn midden de heer H. v. d Broek tot voorzitter gekozen. Sas van Gent Lezing Door de weleerw. Heer J. Colsen uit Rumpen (Limb.), wel bekend als medewerker van wijlen Dr. Poels. zal, op uitnodiging van het Katholiek Cultureel Centrum al hier, op Zondag 27 September a.s., des namiddags 7.30 uur, een lezing worden gehouden in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Westkade. Verwacht mag worden, dat de lezign van deze eminente spreker weer op een even grote belangstelling zal mo gen bogen, als dit het geval is ge weest bij zijn eerste spreekbeurt, wei- He hij vorig jaar in onze gemeente hield. benoeming Bij Min. Besluit van 8 Sept. j.l. is onze oud-stadgenoot, de heer W. A. K. van der Vlies, benoemd tot ge rechtsdeurwaarder bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's Hertogenbosch en bij het Kantongerecht te Eindho ven, met standplaats Eindhoven. Voorheen was de heer Van der Vlies werkzaam als candidaat en waarnemend deurwaarde te Eindho ven en Tilburg. de bevrijding wordt herdacht Zaterdag 19 Sept. a.s. is het 9 jaar geleden dat Axel door de Poolse troe- peh werd bevrijd. De herdenking be giït 's morgens om 7.30 uur met een plechtige H. Mis. 's Middags komt er een deputatie Polen uit Vlissingen. Op het programma staat er dan een kranslegging op het graf van mevr. Sydlowski door de vereniging Axel- Polen. Daarna volgen herdenkingen aan het monument in de Zeestraat en aan het Poolse Kruis aan de Ka naalkade. 'B Avonds is er een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen Ned. en Belg. trekkers. Ook de plaatselijke muziekgezel schappen blijven niet achter. Zowel „Concordia" als „Hosanna" en Mond- accordeola zullen een uitvoering ge- StJansteen weer thuis Na een verblijf van 13 jaren ln het Missiegebied in Indonesië arriveerde Pater de Rechter in zijn ouderlijke woning, die voor deze gelegenheid smaakvol was versierd. Avondvoorstelling Het circus „de Vliegende Hollander" gaf een avondvoorstelling in de openlucht. Voor een groot aantal bezoekers wer den de nummers van het variërend programma uitgevoerd. Begin van brand Een begin van. brand werd waargenomen in de ta- pijtenfabriek van de fa. T. te Ka- pellebrug. De Steense brandweer was spoedig ter plaatse, zodat groter on heil kon worden voorkomen. Naar de Krabbebossen Medio Oc tober zullen twintig kinderen tussen 3 en 7 jaar uitgezonden worden naar de Krabbebossen. Gouden bruiloft. Op Dinsdag 22 Sept. a.s. zal het echtpaar C. Vaol- Pieters de dag herdenken, waarop het vóór 50 jaar in het huwelijk trad. Dlieuw-ISamen de kermis is voorbij De kermis behoort weer tot het het verleden eri het mag gezegd wor den dat zfj in alle opzichten geslaagd is. Begunstigd door mooi weer was het alle drie de dagen gezellig druk. Op de vooravond van de kermis gaf onze fanfare de Scheldezonen voor een grote belangstellende menigte 'n schitterend geslaagd concert voor de eerste maal op de nieuwe kiosk. De eerste kermisdag stond in het teken van de muziek. Na een optocht van de deelnemende corpsen door het dorp werden de afgevaardigden ont vangen in de nieuwd benedenzaal van het verenigingsgebouw. De voorzitter van het feestcomité sprak een wel komstwoord en werd de erewijn en rookgerij gepresenteerd. Over en weer werd er gesproken. Na de ontvangst concerteerden de deelnemende gezelschappen. Dit alles gaf een grote drukte. Het muziek corps van Overvele (België) bracht de Pastoor een serenade, wat door de ZeerEerwaarde ap hoge prijs werd gesteld. Het corps en zijn bestuur mochten een hartelijk dankwoord in ontvangst nemen. Maandag werd een solemnele dienst gehouden voor de overleden parochianen. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Kaart- en schietwedstrijden trokken veel deel» nemers. Op Kermls-Dinsdag werd een wegwedstrijd gehouden over een to tale lengte van 125 k.m. Acht en der tig renners verschenen aan de start. De belangstelling was minder dan voorbije jaren. De vermakelijkheden hebben deze drie dagen goede zaken gemaakt. De kermis is waar voorbij en eenieder mag hierop met genoegen terugzien. Graautv AANRIJDING Toen een aangespannen driewiels- kar op de weg Paal-Graauw in de richting van het dorp reed. kwam een veeauto achterop gereden. Bij het passeren van de kar, werd de kar ge raakt en opzij tegen de ijzeren hei ning gedrukt. Het paard werd aan de kop geraakt en sloeg op hol. Daarbij kwam de kar ten laatste vast aohter de heining te zitten en sloeg om. Het tuig van het paard brak in stukken, zodat het dier de weg opstormde en een eind verder door de heer W. kon worden gegrepen. Op de kar waren twee meisjes ge zeten die onder de omgevallen kar terecht waren gekomen. Omstanders bevrijdden de kinderen uit hun be narde positie en droegen ze een huis binnen. Een toevallig passerende arts constateerde slechts schaafwonden, zodat ze het er wonderbaar goed af brachten. Dokter B. J. Dreives te Groningen ^ORNELIUS A. TIELEN van de Onze Lieve Vrouwestraat uit Zegge is de eerste leerling, die deze week de rijkswerkplaats te Rucphen gediplo meerd zal verlaten, na een half jaar lang een cursus te hebben gevolgd als metselaar. Cornelius wilde metselaar worden en door de goede zorgen van de heer A. Hellemons, vele jaren lang directeur van de rijkswerkplaats te Eindhoven, afkomstig van Wouw en sinds Mei chef te Rucphen, is Tielen inderdaad een vakman geworden, die over enkele dagen bij elke aannemer terecht zal kunnen. Cornelius is de eerste afgestudeerde leerling. Hij zal niet de enige blij ven, want binnen afzienbare iijd hopen 25 personen, hoofdzakelijk afkomstig uit Rucphen, 't Schijf, Sprundel cn Zegge een cursus te beëindigen als dijk werker (steenzetter, rijswerker), metselaar of straatmaker. LIET STAAT wel vast, dat de rijks- werkplaats, thans een half jaar draaiende, een instituut is, dat groot nut zal afwerpen voor het noodge bied. Op het industrieterrein is de rijkswerk plaats thans gevestigd in 'n noodgebouw, maar als over een week of zes de industriehal in gebruik ge nomen zal kunnen worden en een cursus machine-bankwerker wordt ingelast zal blijken van welke grote betekenis deze rijkswerkplaats gaat worden. Insiders wijzen nu reeds op het gro te nut van deze werkplaats en geven een uiteenzetting van de werkwijze, die met succes wordt toegepast. CURSISTEN. LIET AANTAL cursisten moest ge- leidelijk groeien. In Mei werd het werk met twee personen begonnen De kern breidde zich echter gestadig uit en zo werd het leerlingenaantal gebracht op 25. Daarvan volgen er 14 de cursus voor dijkwerker, 10 de cursus voor metselen en 1 de cursus voor straatmaker. Drie leraren voor de onderscheidene vakken zijn aan 't instituut verbonden. Over het algemeen zijn de perso nen, die een opleiding in de werk plaats krijgen, niet zo jong meer. De oudste cursist is de heer Goorden. Hij is 43 jaar. 's Morgens om acht uur worden de werkzaamheden aangevangen. die voortduren tot 's avonds vijf uur. De leraren vertellen honderd uit, weten prettig met de mensen om te gaan en zeggen precies op welke wijze een steen gemetseld dient te worden. De fijne kneepjes van het vak ontgaan de mensen niet. Het prettige is. dat dc cursisten een vergoeding voor hun werkzaamheden ontvangen. Om een voorbeeld te stel len kan worden verhaald, dat een ge huwde arbeider op de rijkswerkplaats een vergoeding ontvangt van f 33. per week. Hii kan. indien hij goed werkt een premie er bij krijgen van f 3.50. Bijna iedere cursist legt op de ze premie wekelijks beslag. Daar naast zijn er behoorlijke rijwiel- eventueel buskostenvergoedingen. Met Utrecht en Rotterdam is Ruc phen de enige rijkswerkplaats waar personen worden opgeleid tot dijk werker. Enkele aannemers van dijk werken brachten een bezoek aan de rijkswerkplaats. Zij waren zo zeer te vreden over de opleiding en de ge volgde methoden, dat zij onmiddellijk de cursisten in hun dienst wilden ne men. De vlieger ging echter niet op.... TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Fanfaren der Liebe. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: De arend van Madagascar. GOES Grand: Paula; Markt, 8 uur: Volksconcert. VLISSINGEN Alhambra: De dief van Venetië; Luxor: SOS, held in nood. MIDDELBURG Schouwburg: The grea test show on earth: Electro: De dood van een handelsreiziger. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: De vrolijke vrouwtjes van Windsor. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: Fanfaren der Liebe; Concertgebouw, 8 uur: Somebody loves me. OOSTBURG Ledel, 4.30 en 8 uur: Het banket der smokkelaars; 2 uur: Te heran. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: De arend van Madagascar. GOES Grand: Paula. VLISSINGEN Alhambra: De dief van Venetië; Luxor: SOS. held in nood. MIDDELBURG Schouwburg: The grea test show on earth: Electro: De dood van een handelsreiziger.

de Stem | 1953 | | pagina 2