Suikerfabriek te Roosendaal bestaal veertig jaar WINNAARS VAN VORIG JAAR in Rocliefort gestrand Brabazon bij de sloper Er nog „werkruimte" voldoende is Zuid-Korea ook tegenstander Conferentie over Triest Vuurwerk ontplofte voortijdig Schaduwzijde der neutraliteit School-invloeden Raptim-vlucht naar Oeganda Euwe naar derde plaats opgeklommen Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 Fabriek met groots verleden, dat Roosendaal naam gaf Voorlichting rampslachtoffers Oprichting Lustrum Fakkel-rallye opnieuw succes s. Bij de milliarden van de koude luchtoorlog mag 120 millioen gulden nauwelijks naam hebben C mnt<itp iwr en ««711 o- 1 zi® geweest. De ganse wereldpers LrruuisiV VVt heeft er haar misnoegen over ken- SPORT IN 'T KORT In Australië: de Kruistocht van het Geloof HeL feit dat het stichten van eigen scholen niet dan met grote finan ciële offers gepaard gaat, brengt vaak de noodzaak dat kinderen de zgn. Pu blic Schools moeten bezoeken, waar de godsdienstig geestelijke leiding ontbreekt. CONTOLE IN LUIK WAS ONVINDBAAR Eindhoven bezorgde deelnemers interessante terugkeer Smyslov leidt met een halve punt méér VANDAAG Ronde van Overslag MARKTEN K.N.V.B. L Fr. de Z. erpen reed, mallen. De >nds naar vervoerd et echtpaar de Tragel echtvereni- ïet een ko- ;woners en echtpaar i aanbielen. •n kleinkin- het kleine ontvangst, aar als gou- 5 over te Storm over Silver City De verde- Storm over CR is een plaats in Roosendaal, waar altijd bedrijvigheid en leven heerst. Die plaats is de suikerfabriek aan de Oostelijke Havendijk. Deze fa briek een van Roosendaals oudste en meest bekende fabrieken viert binnenkort haar 40-jarig bestaan. De eigenlijke datum ligt reeds achter de rug, maar door de watersnoodramp in Februari werden de feestelijkheden verschoven tot nu. Hoewel het programma bescheiden is van opzet, is het gebeuren toch wel zo belangrijk, dat we een moment bij de geschiedenis van de fabriek willen stilstaan ood-vrouwen-contacten /-vp initiatief van de federatie vrou welijke hulpverlening zijn m Zeeland een aantal nood-vrouwen-contacten ingesteld, om de rampslachtoffei s volledig in te lichten over de huis- raadschaderegeling en om eventuele klachten over uitreiking kampeer- im-ichting en textielpakketten te on derzoeken. De hoofden van deze „contacten" in Zeeland zijn de dames: C. Kooy- man-Krijger. St Annaland; M. C. steendijk-Nelisse, Stavenisse; B. Ku- gel-Swart, Poortvliet; C. Groenewege- Blok St. Maartensdijk: v. Gocssel, St Óud vossemeer; J. van Tilbeurgh- Ri'jk oud vossemeer; C. Stols-Zan- dee, St Philipsland; Janssen-Tim- mers, 's Heer Abtskerke; Zr. C. Krel- lo, Kortgene; N. Huysman-Griep, Rilland-Bath; de Boer. Waarde; J. Nooteboom-de Lier, Krabbendijke; Lighthart Schenk-Zijtveld, Kruinln- gen; Kostense-Kraat. Kruiningen; Mey'er-Haasdonk, Hansweert; Griep- Knolle Hansweert; G. de Bruyn Berman Wolphaartsdijk; M. Meeuw- sevan der Hooft Baarland; G, van Overbeeke^Otte, EUewoutsdijk; M. Allaart Oudelande; S. v. d. Briel Veelbehr, Temeuzen; A. v. d. Graaff —Lammerink.Nieuwvliet; M. Dijk Langstraat Biervliet. Vf/AAR KUNNEN we hiertoe beter terecht dan bij een van de twee nog levende oprichters, wethouder P Swagemakers te Kruisland? Deze vi tale man heeft het wel en wee 40 jaar lang van nabij meegemaakt en be kleedde belangrijke bestuursfuncties. Al snel blijkt, dat hij de geschiedenis van de fabriek op z'n duimpje kent en waarachtig geen geschriften be hoeft te raadplegen. Het begin der twintigste eeuw leef de in het teken van de coöperatie. Ook in West-Brazant ontstonden tal van coöperatieve verenigingen. In 1909 werd de fabriek te Dinteloord opge richt. In 1913 staken twee heren. n.l. mr van Gils en de heer Vos hun hoof den bij elkaar. Zou ook in Roosen daal een dergelijke fabriek tot de mo gelijkheden behoren? Al spoedig hadden zij een zestiental burgers warm kunnen krijgen voor hun plan en zo werd dan in dat jaar in de melksalon van van Gils tot op richting overgegaan. Van deze zestien mensen zijn er nu nog twee in leven, de heer Swagemakers, thans onder voorzitter en de heer J. Punt uit Fij naart, lid van het dagelijks bestuur. Er werd op de eerste vergadering direct besloten tot aankoop van 9 h.a. grond van mr van Gils; Dr Vlekke, de toenmalige directeur van de sui kerfabriek te Dinteloord, werd be noemd tot adviseur. Mr van Gils, die tot voorziter was gekozen van de ver eniging, wees steeds op twee punten, die volgens hem onvoorwaardelijk met het bezit van een goede fabriek ver bonden waren, n.l. een goede direc teur en een intensieve verbouwing van suikerbieten. START IN 1917 IN 1916 HAD men reeds circa 2000 aandelen en waren de oorlogs jaren er niet tussen gekomen, dan was in hetzelfde jaar met het werk begon nen. Doch de materialen moesten uit Duitsland komen en daar viel niet aan te denken. Men zat daarom nog niet stil. Er werd geconfereerd met Ne derlandse firma's en gerekend. Zo kon het gebeuren, dat een jaar later, dus toch nog in een oorlogsjaar, met de eerste campagne werd begonnen. Een nieuwe fabriek laten bouwen was een te groot risico en daarom kocht men voor f 900.000.- de fabriek van de fa. de Ram, die op het reeds genoemde terrein stond. Deze fabriek bleek goed gebouwd, want na veertig jaar werkt men nog in hetzelfde gebouw, zij het dan, dat in de loop der jaren de mo derne techniek op haar weg ook dit bedrijf niet onbezocht liet. De heer Veldkamp werd de eerste directeur en zou dit 27 jaar blijven. Tijdens de eer ste campagne in 1917 werden 37 mil- lioen k.g. bieten verwerkt. De dag capaciteit bedroeg 860.000 k.g. GESTADIGE ONTWIKKELING TN DE LOOP der jaren volgden de nodige- uitbreidingen. Na 4 jaar draaien werd een grote pulpdrogerij bijgebouwd. In 1930 volgde de bouw van een witsuiker-installatie, weer enige jaren later verrees een prachtig suikermagazijn. Het bedrijf is nu zo danig uitgerust, dat het met recht kan gemeten worden met de andere Ne derlandse suikerfabrieken en wat grootte betreft, komt het op een van de ereplaatsen. ENGELSEN HIELPEN GOED Het Chinese voorstel Plan geïnspireerd door Sovjet-Unie MOORD-KOREA heeft thans de voor- stellen van de Verenigde Naties voor de politieke conferentie over Ko rea verworpen, en zich geschaard bij de voorstanders van het Chinese plan, om een bespreking op bredere basis te houden. Behalve de Verenigde Staten, zijn ook Engeland, Frankrijk en Zuid-Ko rea tegen het voorstel van China. In Londen en Parijs neemt men aan, dat de Chinese voorstellen regelrecht geïnspireerd zijn door het Kremlin, dat op het ogenblik immers de Noord- Koreaanse premier Kim II Soeng on der zijn gasten telt. De leider van de Britse arbeiderspartij, Clement Attlee, heeft Zondag verklaard, het te betreu ren, dat Engeland zich heeft verenigd met de „bedreiging", dat, indien de Koreaanse wapenstilstand verbroken zou worden, de oorlog zich mogelijk zou uitbreiden tot China. Engeland raadpleegt V. en Frankrijk ETNGELAND zal de regeringen Amerika en Frankrijk raai T~)E ENGELSE MINISTER van bevoorrading, Duncan Sandys, heeft niets te verel gezegd, toen hij kort geleden in het La gerhuis verklaarde, dat de twee grootste verkeersvliegtuigen ter wereld, de Brabazon I en zijn broer, nummer II, zouden worden gesloopt- Volgens berichten uit Londen is men inderdaad met de demontage van de toestellen begonnen en bij elk onderdeel, dat de slopers losschroeven of wegbranden „vervliegt" een flinke som van het totaalbedrag van 120 mil lioen gulden, dat in het Brabazon-project werd geinvesteerd, ook al heeft dat bedrag dan wel enig nuttig experimenteel effect opgeleverd. l baar gemaakt. JJET is wel interessant de Brabazon. Of de belastingbetaler in kwestie er affaire, welke reeds „de grootste vergissing in de geschiedenis van het Britse luchtvaartexperiment" wordt genoemd, in het kort te belichten. Het monster-verkeersvliegtuig, met een spanwijdte van 70 meter, een ge wicht van ca, 130 ton en plaats bie dend aan 72 passagiers over een ac tieradius van 5000 kilometer, ontleen de zijn naam aan lord Brabazon, die voorzitter werd van het, ook al weer naar hem genoemde, Brabazon-comité, dat in de jongste oorlog de taak kreeg toegewezen, de Britse verkeers-lucht vaart alvast nieuw vredes-leven in te blazen. Van de verschillende typen toestellen was de Brabazon er één. Het grootste en imposantste, dat dan ook uitsluitend op de imposante Transatlantische routes zou worden ingezet. De Bristol-fabrieken gingen het toestel bouwen, nadat de regering 120 millioen gulden had beschikbaar ge steld. De belastingbetaler krabde zich eens achter het oor, maar de regering stelde hem gerust met de verzekering, dat de Britse luchtvaartmaatschap pijen ^staatseigendom) de kosten er gemakkelijk zouden uithalen, wan neer deze reus eenmaal in de lucht zou zijn.,,. NIET EXPLOITABEL pERWIJL ten behoeve van de Bra bazon 's werelds grootste hangar werd opgetrokken een gevaarte van 150 bij 300 meter en het aan staande luchtmonster op het vlieg veld Filton bij Bristol alvast de be schikking kreeg over een meer dan twee kilometer lange startbaan waarbij 250 huizen uit de weg moesten worden geruimd en elders weer op gebouwd wilde de eigenlijke bouw van de Brabazon door allerlei om standigheden maar niet vlotten. In 1949 meer dan twee jaar later dan officieel voorzien was klom het toestel naar de hemel. Brabazon nummer twee zou al niet meer worden afgebouwd, want men was intussen tot de ontstellende ont dekking gekomen, dat een verant woorde exploitatie van het toestel niet mogelijk was. Het luchtmonster was te duur, en economisch gezien niet te gebruiken. Op zichzelf al niet én zeker niet meer, toen andere ty pen. met name de „Cornet" en de -Brittannia" niet alleen veel sneller konden worden geproduceerd, maar ook een behoorlijke exploitatie verze kerden. „Naar de sloper met die Brabazon", zei toen de minister, waarhij hij waarschijnlijk wel méér parlemen taire uitdrukkingen bezigde, dan wij hem hier kortheidshalve in de mond leggen. MILLIARDEN GULDENS IE 120.000.000 gulden zijn niet alle maal naar de maan. De hangar en de startbaan kunnen dienstbaar blijven en het ontwerp en de bouw van het toestel hebben ongetwijfeld net hunne bijgedragen tot een ver dere, moderner ontwikkeling van de vliegtuigindustrie. Men mag nochtans wel zeggen, dat dit Brabazon-experi- ment op z'n zachtst gezegd nogal prij- verdrietig van geworden is, geloven wij niet. De Brabazon is een formida bele misgreep geweest op het vredes vlak. Een misgreep, welke al veel van dat formidabele verliest, wanneer men er open oog voor houdt, dat bij de geweldige vlucht van de ontwik keling van het vliegtuig het moderne toestel van vandaag morgen door een nog moderner type wordt achter haald. En wat te zeggen van de milliar den guldens, die de militaire lucht vaart in onze koude oorlog van een opeenstapeling van het allernieuwste op 't nieuwste (dat dezelfde dag ver ouderd heet) opslokt? Die 120 mil lioen gulden mogen dan nauwelijks naam meer hebben Jan Sijmen zal eerste wel op de vrede wachten.... MOG ENIGE aardige bijzonderheden vertelt ons de heer Swagemakers. Onder leiding van de heer Veldkamp werd het grootste productiejaar be reikt in 1926/'27. Er werden toen 165 millioen k.g. bieten verwerkt. In de tweede wereldoorlog zakte de productie aanmerkelijk. De boeren verdienden te weinig aan de bieten en een jaar van 100 millioen k.g. bie ten was dan ook goed te noemen. Tij dens de bevrijding zat men met tran sport-moeilijkheden. Doch de Engelse leger-leiding sprong direct in de bres, bracht de grootste legerwagens waar over het beschikte en zorgde boven dien voor eigen chauffeurs. Voor een groot gedeelte is het daaraan te dan ken, dat deze moeilijke tijd overbrugd kon worden en dat de grote grossier- derijen niet behoefden te mopperen. Het aantal arbeiders is nagenoeg even groot als in het begin. Ook toen werkte een vaste staf van circa 150 man en een 4 a 500 losse arbeiders tij dens het seizoen. Van 1913-1920 werd de heer van Gils voorzitter, in 1920 volgde de bekende Roosendaler Ko Vos hem op en sinds enige jaren be kleedt de heer Brooymans uit St. An naland dit ambt. FUSIE IN 1947 TN 1947 SLOTEN de fabrieken van Zevenbergen, Dinteloord en Roo sendaal een fusie, genaamd Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken (V.C.S.) De economische voordelen bleken be langrijk te zijn en niemand had van dit samengaan ooit spijt. Vandaar, dat men nu door doelmatiger transport en nog grotere verbouwing in Roosendaal jaren heeft van 200.000 millioen k.g. bieten en meer. FEESTPROGRAMMA van raadple gen over het Italiaanse voorstel tot het houden van een Vijfmogendheden- conferentie over Triëst. Met voldoening werd gewaagd van de „gematigde toon" van Pella's re de en van „zijn herbevestiging dat de Italiaanse regering niet voornemens is wijziging te brengen in de na de oor log gevoerde buitenlandse politiek". Alle Italiaanse bladen, met uitzon dering van de communistische, on dersteunen het voorstel van premier Pella tot het houden van een volks stemming ter oplossing van de kwes- tie-Triëst. Italië heeft het plan voor een volks stemming over Triëst officieel aan En geland, Frankrijk, de V. S. en Zuid- Slavië voorgelegd. Het Italiaanse voor stel is in Belgrado koel ontvangen. ISeg doden, vele gewonden NJEGEN personen zijn gedood en ze- - ventig werden er gewond, toen er in de Noordportugese stad Vila Real, een ontploffing plaats vond. In een fabriek van vuurwerk kwa men explosiemiddelen in contact met open vuur, tengevolge waarvan een enorme steekvlam omhoog schoot. Deze deed op zijn beurt andere ex plosieven ontbranden. In de fabriek was men bezig met de vervaa/di- ging van vuurwerk in verband met een plaatselijk feest. MA GEDANE ARBEID is het zoet rusten. Daar heeft de leiding ook aan gedacht en zodoende zal er op 19 September a.s. in de Katholieke Kring een groot personeelsfeest gehouden worden, dat zal klinken als een klok. Om 5 uur des middags is er een sa menkomst in een sociëteit. Woensdag, 16 September, is gere serveerd voor bestuur en genodigden. De campagene staat dan weer voor de deur. Het leven aan de Oost-Havendijk komt dan weer op volle toeren, een bedrijvigheid die elk jaar opnieuw de grote betekenis van de fabriek voor Roosendaal demonstreert. Het raadsel van de Wenende Madonna TIET VREEMDE verschijnsel van het „wenende Madonnabeeld" te Sy racuse blijft grote menigten mensen uit de omgeving trekken. Onder hen zijn vele zieken, terwijl verscheidene „merkwaardige genezingen" zich zouden hebben voorgedaan. Intussen is het beeld van de woning van Antonina Giusto naar de naast- bijzijnde parochiekerk overgebracht. Op last van het gemeentebestuur wordt de eenvoudige kamer in de Via Degli Orti veranderd in een kapel, waar het beeld later zal worden ge plaatst. De bevoegde autoriteiten hebben een onderzoek gelast naar de feiten. De Jeugd tenniswedstrijd tussen België en Nederland is door de Bel gische ploeg gewonnen met 1410 p. Op de eerste dag hadden de Belgen de leiding met 10 overwinningen te gen 2. Op de tweede dag zegevierde de Belgische ploeg slchts in vier par tijen. terwijl de Nederlandse juniores acht ontmoetingen wonnen. (Van onze correspondent in Australië). T'HE Catholic Weekly", het kerkelijk blad voor Sydney en 55 een groot gedeelte van New South Wales, is kort geleden een actie begonnen tegen de verfoeilijke „Comics", de blaadjes voor „kinderen", welke in het algemeen gesproken een samen- voegsel zijn van criminaliteit en immoraliteit. Blaadjes, die helaas door de Australische jeugd met graagte worden gelezen. JA, er zijn bij deze stories voor de jeugd heus wel leuke, zoals die van Walt Disney of Donald Duck om en kele te noemen, doch dat is meestal lectuur voor de heel kleine jeugd! De „ouderen", zoiets van tien jaar en daarboven, verlustigen zich in het genre lectuur, dat tot geestelijk ver gif moet worden bestempeld. Op dit ogenblik kan nog niet wor den gezegd, of en in hoeverre de actie van onze „Weekly" resultaten zal hebben, doch het feit dat eindelijk eens de aandacht wordt gevestigd op bedoeld soort „jeugdlectuur", kan niet anders dan met grote voldoening worden geconstateerd. Immers, de omstandigheid dat men in Australië vrijwel geen „richting pers" heeft, en de zgn. neutrale bla den het volledig voor het zeggen heb ben, is mede oorzaak dat de gif-lec- tuur ongehinderd wordt verspreidt. Het is vooral ook genoemde lectuur, welke gevaren brengt voor het kind in zijn opvoeding. DURE SCHOLEN En toch: in en rond Sydney is men alleen in dit jaar met de bouw van 30 katholieke scholen begonnen. Er zijn tientallen acties gaande voor andere scholen die zullen volgen. Weliswaar geeft de Staat een be paalde financiële steun, doch waar volgens wettelijk voorschrift de ver plichting bestaat om voor minstens 10 kinderen die een Public School wen sen te bezoeken en daarvoor in ver band met de grote afstand geen goede mogelijkheid aanwezig is, een nieuwe school te stichten, is de situatie voor de bijzondere school daarentegen heel wat moeilijk. En toch wordt erkend, dat het on derwijs op de katholieke scholen ge geven, gunstig afsteekt bij dat op de Public Schools, zulks o.a. vanwege geringere „gebondenheid" aan aller lei voorschriften van inspecteurs. Ondanks alle moeilijkheden en be- lemnjeringen, groeit het katholiek la ger- en hoger onderwijs gestadig. Perth krijgt bv. een Catholic Col lege binnen haar universteit; er is 'n bedrag van plm. f 500.000 mee ge moeid; in Goulburn (NSW) wordt 'n Katholieke Landbouw- en Handels school geopend; de bouwkosten be dragen ver over de twee millioen gul den. OFFERS Qm even naar kerkelijk terrein over te stappen; vorige week werd in het hartje van Sydney een klooster geopend door kardinaal Gilroy, waar, van de kosten ruim een millioen gul den beliepen. Ik noem opzettelijk enkele cijfers, om aan te tonen tot welke enorme fi nanciële prestaties de katholieken in Australië in staat zijn. Het belangrijkste is dit niet; be langrijker is dat hiermee ook wordt aangetoond dat in iedere State van dit enorme land de Kruistocht van 't Geloof zichtbaar is. In Brisbane vindt men bv. reeds 54 parochies, welke door 104 priesters worden bediend. In Wollongong, in en rond welke plaats op een afstand van plm. 100 km van Sydney thans bijna 1400 Ne derlanders zich hebben gevestigd, werd kort geleden een nieuw diocees opgericht. „Wanneer men Australië overziet, dan zou men bang kunnen worden van al het werk dat hier te doen valt", aldus zei enige tijd geleden kardinaal' Gilroy. Hij weet wat werken is En nu hoor ik vaak nieuw gearri veerde emigranten hier zich bezorgd maken over de gevaren der afdwa ling van de kinderen; ik zal de laat ste zijn, die hen gerust stelt op dat punt. Inderdaad, er zijn grote gevaren op kerkelijk terrein in Australië, doch anderzijds moet men iedere emigrant die mee kan bouwen aan onze katho lieke scholen en kerken met blijd schap begroeten, omdat hij die geva ren helpt bestrijden. Wat emigranten niet alleen Ne derlandse! hier reeds hebben be reikt, mag tot dankbaarheid stemmen. Pater Beerepoot vertelde kort gele den dat in Mackay (Qld) na een toe spraak tot 800 mannen, er een katho liek comité werd gesticht, dat daad werkelijke hulp en steun aan onze emigranten zal verlenen. Zo gaat het ook In verschillende andere plaatsen. Het is een onderdeel in de grote Kruistocht door het „Nieuw-Holland" waarvan het land met zijn „oude" en „nieuwe" bewoners de zegenrijke vruchten zullen plukken. (Van onze sportredacteur) ^/OOR HUUB VERMEULEN en Jan Smulders, vanwege hun overwin ning, vorig jaar, favoriet in deze lustrum-Fakkelrallye ditmaal 1364 kilometer lang, doch niet zo zwaar ais in 1952, meenden de ervaren rijders is het niet zo best verlopen. Op het einde van de bergklimproef, nabij de Frans-Belgische grens, weigerde de vierde versnelling van de gloednieuwe Porsche dienst en in Rochefort, dat men nog had kunnen halen, was de versnellingsbak een dusdanig krakend geval geworden, dat er niets anders op zat dan de wagen ter plaatse achter te laten. Bij het vertrek in Eindhoven had ik er zo'n voorgevoel van', vertelde Vermeulen ons Het was de drie voorgaande jaren steeds in stijgende lijn gegaan: 4e in 1950, 2e het jaar daarop, le in 1952. Daarmede zal het voorlopig wel ophouden, vreesde ik en zo is het ook gegaan. „Maar een hard gelag is 't wel", voeg de Jan Smulders er aan toe; want het was tot dan toe ongelooflijk gesmeerd gegaan" ALLEMAAL GESTART. Zondagmiddag om 1 uur precies was de eerste der 52 deelnemende equipes alle inschrijvers waren present) uit Bay- eux vertrokken. Het was een prachtig parcours, dat .de Sportcommissie der or ganiserende Eindhovense club „De Kem penrijders" had uitgestippeld. Het bleek al direct een veelbelovend begin voor die Commissie, welke immers steeds er op uit is om het de rijders lastig te maken! De tweede controle werd n.l. reeds door 15 equipes gemist! Overigens werd er lustig op los ge scheurd, vooral later, op het bijna 9 km. lange traject, waar men de bergklimproef Reizigers doen ook Rome aan initiatief van de stichting Raptim Romano Association pro Transve- hendis Itinrantibus Missionariis) zal met een Skymaster van de K.L.M. een bijzondere vlucht worden gemaakt naar de hoofdstad van Oeganda, En tebbe aan het Victoriameer. De vlucht zal behalve door een aan tal missionarissen van ongeveer tien nationaliteiten worden meegemaakt door leden van de Raad van Bestuur en van de Raad van Beheer van de stichting Raptim. Men wil zich over het verloop van een dergelijke vlucht op de hoogste stellen en in het mis siegebied besprekingen voeren. De stichting Raptim behartigt het ver voeren van missionarissen. De bijzondere vlucht naar Entebbe zal worden meegemaakt door onge veer 50 missionarissen en leden van de Raad van Bestuur en van de Raad van Beheer van de stichting Raptim. Men vertrekt op 29 September van Schiphol. Op 30 September zullen in Rome besprekingen worden gevoerd met de Ridders van Malta. Tevens staat dan een audiëntie bij Z.H. de Paus op het programma. Na dit korte oponthoud vliegt men door naar En tebbe. De terugreis zal worden mee gemaakt door ongeveer 42 personen. PRIJ S VERSCHIETEN G TE OVEZANDE Te Ovezande werd een prijsver- schieting op de staande wip gehou den. Het ging er geanimeerd toe en alle deelnemers zien met verlangen een volgende keer tegemoet. Uitslag was als volgt: 1 M. de Jonge, Willem Teil. 7 p.; 2 P. Zuidhof, idem, 7 p.; 3 C. Raas, id. 7 p.; 4 Jac. de Baar, idem 7p.; 5 H. Koens, Spes Nostra, 6 p.; 6 D. Hoon- dert, Willem Teil. 6 p.; 7 A. Boonman idem 6 p.; 8 J. de Jonge Pzn., idem 6 p.; 9 J. Menheere, Zeelandia, 5 p.; 10 Jan de Baar, Willem Teil, 5 p.; 11 A. de Jonge Pzn., idem 5 p. Rapide, Hulst, won eigen hockey-tournooi Bij mooi najaarsweer heeft MHC Rapide 1 de wisselbeker terug gwon- nen, in het te Hulst gehouden Zeeuw se Mixed-tournooi. Jammer genoeg was Terneuzen's Hockeyclub deze keer niet van de partij, maar de over winningen van de Hulstenaren waren wel overtuigend. Rapide I won van Middelburg met 60 en van Rapide 2 met 31. Rapide 2 klopte zowaar op het nippertje de hoofdstedelingen met 1-0, zodat de Zeeuws-Vlamingen over de hele linie aan het langste eind trokken. „Provincie" klopte gemeente Heinkenszand Op het terrein van de voetbalvere niging Luctor te Heinkenszand werd een wedstrijd gespeeld tussen een elf tal van het gemeente-personeel van Heinkenszand en een van provincie ambtenaren. Met 30 wisten de man nen van de provincie hun gemeente lijke tegenstanders te kloppen. Na de wedstrijd volgde een ontvangst in het gemeentehuis. tot een goed einde moest zien te bren gen. Daar moest een gemiddelde van 50 k.m. per uur worden aangehouden en daar kon dus naar hartelust tempo wor den gedraaid. De klim was niet gering, de weg was hier en daar vrij smal en het wemelde van bochten Het was daar, kort in de buurt, dat de equipe Ligtvoet-Dreesens van de weg af geraakte en bestuurder Ligtvoet onge veer een uur de voet op het rempedaal heeft moeten drukken, om de wagen te beletten verder naar beneden te schui ven. Twee vrachtauto's uit de buurt hebben daarna de wagen weer op de be gane grond geholpen, maar de kans op een goede plaats in he teindklassement was natuurlijk verkeken. O, DIE CONTROLE IN LUIK! Niet best te spreken waren de deelne mers over de wijze, waarop in Luik de controlepost was opgesteld. Tal van pro testen zijn ingediend en gehoopt wordt, dat deze controlepost vervallen zal wor den verklaard. Ergens in Limburg de terugkeer in het land liep via Weert was de po litie van mening, dat de Fakkelrallye- rijders de veiilgheid van het verkeer in gevaar hadden gebracht en deswege kwamen de opschrijfboekjes voor de dag! ENGELSE EQUIPE EERST BINNEN! Durell, met M.G., de poorten van de DAF-fabrieken te Geldrop binnen, waar rondom de gebouwen een regelmatig- heidsproef moest worden gedaan, tussen (ledige!) olieblikjes door! over een afstand van 1000 meter. Deze proef was alleen ingelast om in gevallen van ex aquo een winnaar te kunnen aanwijzen. Een andere proef snelheidsproef hadden de deelnemers des middags op de Cauberg in Valkenburg moeten onder gaan en het was daar, dat de equipe Jetten-Verlaan tot de nare ontdekking kwam, dat men te zuinig met benzine laden was geweest! Dat kostte derhalve tijd!! Slechts zeven van de 52 gestart, equi pes hebben de finish niet bereikt: t. w. Vermeulen-Verlaan, Meyer-Manson, Ste- gehuis-Dumoulin (Heer-Maastricht), die met hun Citroën „kopje hadden gedui keld", maar er heelhuids waren afgeko men, voorts het Belgische echtpaar Del- wiche, en tenslotte de Ned. equipes Hen- gel-Larsen, v. d. Berg-v. d. Steen en v. Wijk-van Engelen ZEER GENOEGLIJK! De aankomst (finish) in het Fhilips- Ontspanningsgebouw was wederom zeer genoeglijk. Aan een „scheerpaal" kon den de mannelijke deelnemers hun baard kwijt, en daarna iets warms in ontvangst nemen. De dames-equipes (dat waren er dit maal twee), kregen van de directie van Philps elk een tuil fraaie anjers aange boden. Een attentie, welke vanzelfspre kend bizonder gewaardeerd werd, na die rit van meer dan een etmaal-zonder- slaap. BEREKENINGEN. Te omstreeks kwart voor zes Maandag avond reed de Engelse equipe Joslin— De uitslag zal pas deze Vrijdag bekend kunnen zijn. Er moet als van ouds lang durig gerekend worden en rapporten dienen nauwkeurig bestudeerd. Niette min kunnen we dit wel zeggen, dat de equipes Jetten-Verlaan en Jonkers-Luen- dijk een goede kans maken om de eerste plaats te veroveren. De heer Verlaan wist ons althans te vertellen, dat hun equipe strafpuntloos Eindhoven had be reikt. Officieel is dit echter allemaal niet. De wedstrijdjury komt, zoals gezegd, niet voor Vrijdag a.s. met de volledige resul taten. Eén ding staat echter vast: ook deze 5e Fakkelrallye is uitstekend geslaagd Taimanov heeft de zitting; van Maan dag voor het verder spelen van zijn afgebroken partij tegen Euwe niet afgewacht, maar onze landgenoot mee gedeeld, dat hij zijn partij uit de acht ste ronde van Zaterdag gewonnen gaf. Daardoor bereikte Euwe de 3e plaats. De stand luidt thans: 1 Smyslov, 6 p. (8); 2 Rshevsky 5'A p. (8); 3 Euwe 5M p. (9); 4 Keres 5 p. (9); 5 Najdorf 4(4 P- (8); 6 Bolslavsky 4 p. en 1 af gebroken partij (8); 7 Bronstein 4 p. en 1 afgebroken partij f9)89 Pe- trosian en Averbach, beiden 3)4 p. (8); 10 Szabo 3)4 p. f9); 11 Gligoric 3 p. en 2 afgebr. partijen (8); 12 Tai manov, 3 p. en 1 afgebr. partij (8); 13 Van Est derde en Suyker- buyk zevende te Frameries Te Frameries in België Werd een weg wedstrijd voor professionals over 85 k.m. gehouden. De uitslag luidt: 1 Stan Ockers 2 uur 3 min.; 2 H. Couvreur, 3 W. van Est, 4 van Looy, 5 van Genechten, 6 Diederich, 7 Suykerbuyk (Ned.) Aantrekkelijke prijzen Vandaag zal ter gelegenheid van Over slag-kermis een wielerwedstrijd worden gegeven voor amateurs. In verband met bijzondere omstandigheden was het nu niet mogelijk het gebruikelijke parcours te volgen (Beneluxronde) via Nederlands Overslag en Zuiddorpe. Wij hopen dat dit het volgend jaar weer wél kan, en allen zoals vroeger weer zullen medewerken. De wedstrijd zal desondanks niet min der zijn, daar er flinke geldprijzen plus palm, bekers en talrijke premies zijn te verdienen. De wedstrijd zal beginnen om 14.30 uur. Gentiel Saelens en P. Maer- tens onderscheidden zich te Temse Te Temse werd voor de eerste maal een criterium voor amateurs betwist. Ruim 40 renners namen hieraan deel. Voort durend vonden er ontsnappingen plaats, waarbij zich de renners uit de grensge meente Stekene: Gilbert en Gentiel Sae lens, alsook Paul Maertens duchtig deden opmerken. De pogingen werden meestal in de kiem gesmoord en zo kwam het, dat een 20-tal renners het pleit in de sprint moesten uitvechten. Julien Sche- pens wist met een wiellengte te winnen van Gentiel Saelens. De andere plaatsen werden ingenomen door: van Cauter, Huyskens, v. Nitsen, P. Maertens, Troch, van Hulle, Batslé, M. Buysse, de Roeck, Sonck, Gilbert Saelens, L. van de Broeck de Gier, Verschil, Borremans, Pauwels. de Laet en Bosmans. De 85 k.m. werden afgelegd in 2 uur 10 minuten. ENGELSE LEAGUE Voor de Engelse league werden Maan dag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Aston VillaSunderland 3—1; Tweede divisie: OldhamLincoln 1—0: Stoke CityLeicester City 22; West Ham UnitedSwansea 4—1. Geiler 3 p. (8); 14 Stahlberg 2% p. en 2 afgebr. partijen (9); 15 Kotov 114 p. en 1 afgebroken partij (7). AFGEBROKEN PARTIJ—EN De uitslagen hiervan luiden: 8e ronde: GligoricStahlberg 10; 9e ronde: StahlbergTaimanov 01; BoleslavskyGligoric 1414. In al deze partijen werd geen aet meer gespeeld. EERSTE KLAS A: DWS—Haarlem; Zwolse BoysBe Quick; ElinkwijkOos- terparkers; RCH—Enschedese Boys; He racles—Stormvogels; NEC—Leeuwarden; WageningenAjax. EERSTE KLAS B: Blauw Wit—Vitesse: Rigtrsblek—AGOW; VSV—Sneek; 't Gooi Go Ahead; HeerenveenDOS; Enschede EDO: GVAVDe Volewyckers. EERSTE KLAS C: Emma—PSV; Longa Sittardia; BleyerheideSparta; VW NAC: Xerxes—WH '16; HBS—Braban- tia; BW—SW. EERSTE KLAS D: Hermes DVS—ADO; DHCMW; LimburgiaExcelsior; Eind hovenNOAD: FeyenoordJuliana; Wil lem II—RBC; Maurits—EBOH. DISTRICT ZUID I. TWEEDE KLAS A: Sarto—Kolping SD W; Helmond—TOP; OSS—De Valk; Schijn- delSET; DESKHelmondia. TWEEDE KLAS B: Vlissingen—TSC; AllianceInternos; Rood WitMiddelburg; BaronieTerneuzen. DERDE KLAS B: BaardwijkZwaluw VFC; St. MichielsgestelHieronymus; Uno Animo—RWB; RKDVC—Heusden; DERDE KLAS C: BSC—VES; RKC Virtus; Roosendaal—Dongen: Hero—Zie- rikzee; SCO—WSC; WVO—DHV. DERDE KLAS D: Corn BoysAxel; RKFC—Meto; ZeelandiaBiervliet; Nw.- Hulst—RCS; ODIO BorgvlietBreskens De Zeeuwen. VIERDE KLAS D: Vlijmense Boys—RK JVV; ZaltbommelDESO; HVCH-GW; RaamsdonkWit Zwart; VIERDE KLAS E: SVG—Ons Vios; PCP Were Di: TACVOA.B; OisterwijkNe- velo; 4e KLAS F: RSV—Gilze, Groen Wit— Zundert; BredaVeerse Boys: Boeimeer SAB. 4e KLAS G: SteenbergenDe Schutters HalsterenGrenswachters,, SC Gastel Kaaise Boys, NSV—HSC. Robur—Burgh. 4e KLAS H: HontenisseSteen. Oost burgLuctor, IJzendijkeAardenburg, Ria WClinge, KoewachtEMM. RES. le KLAS: Helmondia 2BW 2, De Valk 2—Eindhoven 2, NAC 2—LON GA 2, NOAD 3Taxandria 2. RES. 2e KLAS B: NOAD 3—RKTVV 2, DOSKO 2—Baronie 2, RBC 2—NAC 3, LONGA 3—Alliance 2, BW 3—Roosen daal 2, Willem II 2—BSC 2. RES. 2e KLAS C: De Zeeuwen 2Ter- neuzen 2, Middelburg 2Breskens 2, Axel 2Vlissingen 2, Goes 2Corn B. 2. RES. 3e KLAS B: TOP 2—DESK 2, GW 2ODC 2, Hieronymus 2St. Mi chielsgestel, WSC 2—BW 4, OJC 2—Con cordia SVD 2. RES 3e KLAS C: SET 2—Willem II 4, Zierikzee 2—Hero 2, NAC 4—Rood Wit 2, TC 2—MOC '39 2, Internos 2—SARTO 2. GOES, 14 Sept. Exportveiling: Manks Codlin A 29, BC 26, 1 grof 29, 1 23 90— 24.10, II 2.80, James Grieve A 43.90, BC 38.90, I grof 39.50, II 33.50, 11 23.60—24.00, Ellisons Orange A 37.50, BC 38.40, I grof 36.10, I 3 .80—36.70. 11 23.60; Transparant de Cronsel A 24.90, BC 24, I grof 23.10, 1 21 80, 11 14.80; Zigeunerin A 23.24, 1 22: Lemoenappel 1 18, 11 13; Beurré Hardy A 56.30, BC 48.60, 1 grof 53.20, I 37.10— 37.20, 11 30.40: Bon Louise A 42—43.20. BC 39.20, B 41.30, C 35, I grof 40.20, 1 32.60- 35.30, 11 19; William Duchesse A 29.20, BC 30.50. I grof 29.10—29.20; 1 29 60, 11 15.10; Herzogin Elza I grof 29, I 29, 11 16; Marg. Mar. A 2933. Verpakt fruit: Elli sons Orange A 4346, B 43, C 38. Gewo ne veiling: Zigeunerin 816, Manks Cod lin 818, Transparant de Cronsel 1117, James Grieve 1329, Ellisons Orange 10 27, Triomph de Vienne 2439, Bramley Hardy 23—34, Bonne Louise 19—30, Wil liam Duchesse 814, Maagdenperen 8 15, Spaanse Wijnpeer 8. Pruimen: Bur- bank 1 28, 11 12; Abrikoospruimen 1 35. II 20: Monarch I 33—35, 11 2327, grof 2529. Groenten: Komkommers 816, Bloemkool 832, Tomaten 20—27, Krop sla 917, Gr. Savoyekool 614, Rode kool 49, Dubbele Princessebonen 36 63, Stoksnijbonen 3184, Pronkbonen 37 43, Rentegevers 5467, Kroten 8, Uien 47, Bintjes 89, Waspeen 19, Andijvie 913, Prei 51, Spruiten 51, Aardbeien 150 170, Druiven 110, Postelin 28, Spinazie 28—36. KAPELLE, 14 Sept. Exportveiling Ap pelen: James Grieve A 39.70, BC 39, I grof 35.70—39. I fijn 33.50—33 60, 11 23.20, K 22.10, F 15.10; Transparant de Cronsel AAA 25.30—26 90. A 25.10—25.40, BC 24.20 —24.50, I grof 23.40—2 .50, I fijn 21.70, 11 15.20, K 19.10, F 14.90; Ellisons Orange A 38 80—39.20, BC 29.60. I grof 35.30, I fijn 34.60, 11 23.80—24, K 21.90—22.30. K 13.50—15.10, Manks Codlin I grof 25.80, I fijn 23.90, 11 13—13.50, K 16.10. F 10.15: Cox Orange Pippin A 54.50. BC 43, Jacq. Lebel I grof 18. 1 fijn 18. II 12.40, F 8.60 8.90, Zigeunerin 1 grof 26 30, I fiju 24.30 11 10.75. K 17.30, F 11.20, Codlin Keswick K 14.30, F 10.05, Peren: Bonne Louise A 43.60, B 42.30—43, C 37.30—37.40. 1 grof 39. 0—40.25, 1 fijn 36.40, 11 20.90, K 31.50, F 17.30—17 80, Br. Hardy A 55.80. BC 52.20, I grof 53.80. I fijn 42.50—42.80, 11 32.80. K 34, F 21.80. Pitmason Duchesse I grof 31. 1 fijn 31. II 15.10, K 15.10, F 10. Maagdenpeer 1 grof 22.30, I fijn 22.50 —23. II 11.40. K 13.10, F 7.20. Br. Lebrun 1 grof 33 10—34.50. I fijn 29.40—30.40. TI 12.10—12.50. K 15.80. F 10.80; Hefzogin Elza 1 grof 30. I fijn 29.90, 11 16.30. K 17.10. F 9.40. Br. Durondeau 1 grof 59.50. I fijn 35.10. K 14. F 10.20, Snaanse Wijnpeer A 30.15. BC 26.70, 1 grof 28.20. I fijn 26.10 —26 60. 11 15.50. K 21.90. F 12.60. Triomph de Vienne BC 58. I fijn 54. II 35—38. K 38. Bramen (industrie) 71.90. Verpakt fruit: Elllison Oranee AA 50. A 46. B 41, Gewone veiling: Groene noten 3740, Bramen 87111, Druiven 9193. Perziken 16. Pruimen: Warwick Droper 249, Rademaker 31—35. Monarch 3135. Rode Eierpruim 18—24. Abrikoospruim 27. Jef ferson 17—25, Maiorie Seedling 36. Bur- bank Giant 24—34, Catalonie 17. Appelen en peren: Vijgepeer 10—18. Duchesse d'Angeline 14. Tuinzoet 27. Zoete kroon 16—20, Zoete Ribbeling 8—20. Br. Wilhel- mina 1314. Bauman Reinette 12, Early Victoria 13, Groenten: Savoyekool 513, Aardanpelen 8—8H, Rode kool 7—11, Dub bele Princessebonen 51—68. Kropsla 514 —7, Tomaten 24—24. Bloemkool 8—31, Kroten 9K, pri 18—19, Snijbonen 48, en Andijvie 16. ROTTERDAM, 14 Sept. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg. kg. franco Rotterdam Voedergranén: Tarwe, prima kwaliteit tot f 26.40; op vochtconditie tot f 26.30. Zomergerst, ge zonde doorsnee-kwaliteit f 2324, zware iets daarboven. Haver, ongepunte f 23. Rogge, doorsnee-kwaliteit tot f 21.60. 1% vochtconditie tot f 22. ROTTERDAM. 1 9Sept. Aanvoer in to taal 1518. Vette koeien en ossen 935. Var kens 583. Vette koeien 266—278, 252—266. 222—267 Varkens levend gewicht) 205202197. Vette koeien aanvoer iets minder, han del redelijk, even stijgen in prijs. Var kens (levend gewicht) aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen hoger, afloop lager, prima's boven notering. W ATERSTANDE1S Mannheim 198 (+1), Trier 88 S) Koblenz 127 (—1), Keulen 77 (+1). Ruhrort 265 14), Lobith 861 4), Nijmegen 643 4), Arnhem 678 (—2), Eefde 202 (onveranderd). Deventer 116 (—8), Namen La Plante 132 (^2), Borgharen 2899 6), Belfeld 1088 (+5), Grave 463 (—2), Kaub 128 (+2.)

de Stem | 1953 | | pagina 2