Tot opheffing van Zeelands isolement Stank en vliegen zetten in Dongen Vloed Ooft- en Tuinbouwtentoonstelling bij 75-jarig jubileum VERKOOPSTER Zilveren feest van Jan Hoek Operatie Linea Recta Doel: weg Noord-Zuici en a fsluiting der zeegaten Aalmoezenier Weemaes overleden Groede viert feest op „z'n Groes Zó veel verlichting, dat de P.Z.E.M bezorgd keek 1 A. M. v. Esbroeck 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 Landelijk belang Echte beeldroman in Tunesië De Nat. Bedevaart te Lourdes Heilig priester en groot aalmoezenier ging. heen Uitspraken Economi sche politierechter Hartelijke huldiging door geheel het personeel Ontbindende vleesresten Thuis licht uit b Msr Jos Baeten bezocht Kromstaffilm Uitgaven besnoeid Drie broers tegelijk tot priester gewijd. Dr. J. A. F. Schut weer te consulteren H. H. Merkelijn Afwezig EEN ALL-ROUND TRACTOR-MONTEUR SLAGERS LEERLING ruis de heer k zal mijn ed moge zijn iijf- die ieder r: Intrigues Tarzan en L-theater, 8 was goed. erg simpel [ipele land- md moest idig op de j onder de is het daar 'de ze niet wist, hoe vorm het het donker en gezocht, zonden dan paar klim- sen en wat ken. Toen imelde kist •as niets in ts. Nu pro- ie voor het it vervolgd. (VPERATIE LINEA RECTA" Tot opheffing van Zeelands isole- lement. Ziedaar het motto, waaronder het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel een grootse actie wil starten om de publieke opinie in het gehele land te vormen tot tie realisering van twee enorme projecten, n.l. een grote ontsluitingsweg Noord-Zuid door Zeeland en de afsluiting of stuwing van alle zeegaten. Bij dat laatste wordt ook de situatie van de Wester-Schelde in het ge ding gebracht. Het bestuur van het Departement stelt zich voor, in samenwerking met en met steun van het Hoofdbestuur der Nederlandse Maatschappij in het voorjaar van 1954 een groot congres te beleggen, waarop deskundigen van nationale en internationale faam alle aspecten van het vraagstuk zullen belichten Affiches waarvoor de heer A G. Wagensveld een ontwerp heeft gemaakt, zullen door heel Nederland worden verspreid en verder stelt men zich voor de oprichting van een actiecomité en een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van niet-ambtelijke instellingen, alsmede een comité van aanbeveling met representatieve personen. Dit nieuws voor Zeeland werd wereldkundig gemaakt tijdens een lunchbijeenkomst van het Departement in „De Een dracht" te Middelburg, waar de voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen een korte uiteenzetting gaf en de leden hun visie op de voorstellen die aan het Hoofdbestuur zullen worden voorgelegd gaven. Nederland open moeten komen te staan. De slechte verkeerssituatie in Zeeland is oorzaak dat niet alleen de inudstriële ontwikkeling en het be volkingsverloop achterblijft, maar nog erger, dat de vroegere bloei van de handel verschrompelt, bestaande industrieën naar elders worder over geplaatst, zelfs een scheepvaart maatschappij uit een van nature gun stig scheepvaartcentrum. INE heer Hoegen wees er eerst op, dat de problemen, die de waters nood in Zeeland veroorzaaakte, de welvaart en de veiligheid van dit gewest en van heel Nederland raken. Èr is hier niet uitsluitend sprake van een Zeeuwse kwestie. Behandeling ervan dient als een landelijk belang te worden gezien. Zeeland is, aldus de heer Hoegen, sedert het met Holland eeuwenlang de belangrijkste bijdrage leverde tot de welvaart van ons land, geleidelijk aan tot een vergeten hoek geworden. Oorlog en watersnood vestigden nu weer de aandacht op deze provincie. Zover het bestuur dat kan beoorde len, bestaat er echter gegronde angst, dat er met het oog op de veiligheid geen afdoende maatergelen genomen zullen worden en dat het probleem niet van alle kanten wordt bekeken. Het meeste vertrouwen geeft de door minister Witte ingestelde Planologi sche Commissie voor het rampgebied, al bestaat de vrees, dat deze zich tot de planologische aspecten zal beper ken en ook voor de internationale consequenties halt zal maken. BAAT VOOR HEEL NEDERLAND lijke vereniging in de geest van de vroegere Zuiderzeevereniging, die zeldzaam nuttig werk heeft verricht. Dan zullen ook de „kopstukken" van Nederland zich ervoor gaan interes seren. EEN NATIONALE ACTIE TR. M. DE VINK zei, dat beide as pecten (veiligheid en welvaart) een nationale zaak zijn, die echter voor Zeeland van het allergrootste belang moet worden genoemd. Hier moet het nitiatief worden genomen en de beweging moet uitgroeien tot een nationale actie. Men moet ervan uitgaan, dat de plannen der Deltacommissie zullen doorgaan. Ontsluiting van Zeeland brengt vele mogelijkheden, maar niet minder moeilijkheden: andere men taliteit, verdwijnen van oestercul tuur enz. De Planologische Commis sie bestudeert al deze vraagstukken, ook die van morele aard. Het is niet juist, als men nu in Zeeland zou zeggen: „We wachten, tot alles grondig is bestudeerd en dan gaan wij beginnen". Men moet de publieke mening rijp maken en daarbij de gegevens, die van officiële zijde zeker verstrekt zullen worden, gebruiken. OP LEVEN EN DOOD CE LID VAN het politieke bureau van de Tunesische nationalisti sche partij, is Zaterdagnacht ver moord. Op zijn lichaam vond men een briefje, dat luidde: „Iedere daad van sabotage of terrorisme, in dit gebied gepleegd, zal de dood bete kenen voor drie Neo-Destoerleiders in dit gebied. Niets kan ons tegen houden. Weest gewaarschuwd" JJit Lourdes bericht men ons, INTEER bezwaar bestaat er nog te- gen het feit, dat de door minis ter Algera ingestelde Deltacommissie een beperkte opdracht heeft, zodat deze onmogelijk alle belangen kan behartigen. Met name voelt het be stuur de behoefte ook de situatie van de Wester-Schelde in de studie te betrekken en vooral ook de alge mene economische eisen van Zeeland te belichten. Men moet leren inzien, dat geheel Nederland gebaat is bij een oplevend en veilig Zeeland. Daarom moet de aandacht geves tigd worden, op de primaire nood zaak Zeeland uit zijn practisoh en psychologisch isolement te verlossen èn op het feit, dat dit alleen mogelijk is, indien als urgent wordt gesteld een grote verbindingsweg, zowel voor motor- als treinverkeer, zonder veren of onderbrekingen van Rotterdam over Middelburg en Vlissingen naar Zeeuwsch-Vlaanderen en België. NORMALISATIE W.-SCHELDE COÖRDINATIE TEENEINDE momenteel bestaande A activiteiten te coördineren is een actie-comité noodzakelijk, dat be staan kan uit vertegenwoordigers van Nijverheid en Handel, de beide Kamers van Koophandel in Zeeland, de middenstandsorganisaties, de vak beweging, het onderwijs, de pers, het Kon. Nod. Aardrijkskundig Genoot schap, de Stichting voor de Land bouw, de Ver. voor Zeeuwse Visse rij belangen, Horeca en V.V.V., de Ver. van Ned. Gemeenten en de ver voersorganisaties. Adviseurs van de uit dit comité gevormde werkgroep zullen zün de directeuren van de P. P.D. en het E.T.I. Alle werken (weg en afsluiting zeegaten) zouden binnen 50 jaar ge reed moeten zijn, maar voor een be langrijk deel wordt aan 25 jaar ge dacht, aldus de voorzitter, die er ten slotte op wees. dat het project een pendant is van de Zuiderzeewerken. DE DISCUSSIE IN het belang van de Benelux dient ook de normalisatie van de Wester- Schelde en aansluitende vaarwegen in de studie te worden betrokken. Het belangrijke industriegebied van Zeeuwsch-Vlaanderen zal zich in de toekomst niet uitsluitend op België moeten oriënteren, maar zal ook voor "TIJDENS de bespreking heeft aller eerst ir. C. A. L. Horstmann op gemerkt, dat z.i. het vraagstuk in Zeeland door de ontsluiting van de eilanden moeilijker ligt dan b.v. in Brabant, omdat in Zeeland o.m. geen godsdienstige eenheid bestaat, De in vloeden op de geestelijke en morele volksgezondheid zullen groot zijn en daarom achtte hij het gewenst ook personen uit deze sector van het le ven in het actiecomité op te nemen. Verder vond ir. Horstmann het vreemd dat hij nog nooit een ant woord had gekregen op zijn vragen omtrent de noodzaak van een derge lijk project. Is de veiligheid nu zó gering en is het inderdaad niet zo, dat een dergelijke vloed zich maar eens in de 500 jaar voordoet? En wat de andere kant betreft: Zeeland heeft zeer weinig werklozen en de morali teit der bevolking is gelukkig hoog. Ir. J. D. Dorst was voorstander van een nationale actie. Hij vreesde, dat, wanneer zij zuiver provinciaal wordt gehouden, de beschuldiging van „fantasterij" al vlug zal worden gehoord. Bovendien gaat het om zul ke exorbitant hoge bedragen, dat men de zaak nationaal dient te be kijken. Daarom wenste hij een lande- 7aterdagnacht is aalmoezenier C. J. M. Weemaes in de leeftjjd van 45 jaar in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overleden. Zijn dood is niet onverwacht gekomen; zijn tal rijke vrienden wisten, dat hij aan een zeer kwaadaardige ziekte leed die z'n krachten snel ondermijnden en die de hoop 0p beterschap al vlug deed ver vliegen. Ook aalmoezenier Weemaes zelf wist dat het einde zeer naby moest zijn, doch met een bewonde renswaardige berusting en met een glimlach op het gezicht heeft deze heilijge priester afscheid genomen van het leven, van de velen die hem dier baar waren en van het werk onder zijn soldaten, dat hem na aan het hart lag. Aalmoezenier Weemaes is op 12 Oc tober 1907 te Hulst geboren. Op 21 Mei 1932 werd hij te Hoeven tot pries ter gewijd en werd direct tot onder pastoor te Skelle (B.) benoemd. In Mei 1933 werd hij kapelaan te St. Willebrord, waar vooral de Deugd aan zijn bekwame leiding werd toever trouwd. In 1937 werd hij kapelaan in de St. Antoniusparochie te Roorsen- daal. Hier verwierf hij vooral be kendheid door de bouw van het mi litaire tehuis. De armenzorg vond in hem de grote stimulans en voor het jeugdwerk bleek hij een stuwende kracht. IN HET LEGER J-JET JAAR 1940 was de scheidings lijn tussen twee gedeelten van zijn priesterlijk leven. Hij werd n.l. in dit jaar hulpaalmoezenier en zou tot aan zijn sterfbed in het leger blijven. Na de moeilijke oorlogsjaren, waarin ook hem het leed der krijgsgevangenkam- bespaard bleef, werd hij in i h}. de rang van majoor naar In donesië gezonden. Reeds na 'n jaar verwierf hij hier voor zijn grote ver diensten het ereteken „Orde en Vre de Na een korte onderbreking in '49 in Nederland ging hij ten tweede ma le naar Indonesië en werd aangesteld tot divisie-aalmoezenier, in welke functie hij het commando voerde over 25 aalmoezeniers. De waardering van zijn meerderen en de aanhankelijkheid van zijn minderen laten zich moeilijk beschrijven, doch voor de velen die rnet hem in contact kwamen, zullen zijn werkkracht, enthousiasme en daadwerkelijke steun een blijvende herinnering aan zijn persoon zijn. Met ingang van 5 Mei 1953 volgde zijn benoeming tot overste in vaste dienst en kreeg hij de leiding van de geestelijke verzorging in de 3e en 5e militaire afdeling In handen. Duizenden katholieke en ook niet- katholieke soldaten droegen hem op de handen; zijn innemendheid bezorg de hem veel werk. want een soldaat met werkelijk ernstige problemen wist dat hij de geestelijke dokter was, die alles vermocht recht te trekken. Op 1 Juli 1953 werd hij in het zie kenhuis opgenomen. Na een eindelo ze en steeds pijnlijker wordende lij densweg heeft de dood hem Zater dagnacht verlossing gebracht. In een gesprek, dat wij kort na het overlijden van Aalmoezenier Wee maes met de lioofdlegeraalmoezenier, de kolonel H. J. M. van Straelen, mochten hebben, wees deze chef van de overleden aalmoezenier op de grote plichtsbetrachting, die deze hoogstaande priester steeds in soms uiterst moeilijke omstandigheden had betoond. Verder roemde de kolonel zijn kundig organisatievermogen en zei dat de aalmoezenier veel beloften inhield voor de toekomst, dank zij zijn grote priesterlijke gaven. Moge God aalmoezenier Weemaes, de wijze en blijde man met het zwak ke gestel, doch de oersterke geestes kracht hebben toegelaten tot de plaats, die hij zo dubbel en dwars heeft verdiend. De uitvaart zal morgen om tien uur plaats hebben in de kerk van de H. Antonius aan de Brugstraat te Roo sendaal. L. G. H. M. VAN GOOL stelde liet zó: de zaak is voor Zeeland 'n vraag van leven of dood. Niet wij moeten uitmaken, of afsluiting der zeearmen technisch mogelijk is. Wij moeten Nederland de vraag stellen, of het zo nog langer kan. Zowel de veiligheid als de welvaart is in het geding. Zeeland heeft geen mogelijk heden. Komt er geen weg, dan kun nen wij onze provincie afschrijven. Wordt Zeeland niet veilig om te le ven en te werken dan moeten wij het ontruimen. Wü moeten nu onze tanden laten zien en zeggen, dat wij het niet langer nemen. Hier moet de zelfde welvaart en veiligheid komen als in andere provincies. Het vertrek- overschot is groot. En al kan men heus wel gelukkig zijn in een econo misch minder welvarend land, wij hebben de plicht de toekomstmoge lijkheden voor onze kinderen zo hoog mogelijk op te voeren. Tenslotte aanvaardde men unaniem een motie van de heer W. Berdenis van Berlekom, waarbij het bestuur werd gemachtigd, gehoord de stand punten der leden, de hele materie uitvoerig met het hoofdbestuur te bespreken en zich naar de mening van dit hoofdbestuur te richten. dat de 55ste Nationale Bedevaart in goede orde en vol devotie en wijding verloopt Mgr. Mutsaerts is aangeko men per chartervliegtuig samen met 17 ernstige zieken Hij droeg het Al lerheiligste in de grote Sacraments processie Onder de ere-kanunniken van de basiliek, welke volgden, be vond zich ook Mgr. Th. v. d. Bom uit Btten. Veel kleur wordt in de stoeten aangebracht door de vlaggen van de jubilerende Boerinnenbond en de klederdrachten van zeeuwen en Volendarnmers. Zondag droeg Mgr. Mutsaerts te middernacht de Pontifi cale Hoogmis op. p\E 23-jarige commissionnair en vlasbewerker A. v. H. te St. Jan steen had zich in het jaar 1952 ver schillende malen schuldig gemaakt aan het kopen, verkopen en afleveren van grote hoeveelheden vlas, en dit zonder in het bezit te zijn van een erkenning als vlasser en vlashande laar. Hiervoor werd hij door de Eco nomische Politierechter te Middel burg veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De landbouwer J. C. de J. uit Biervliet werd veroordeeld tot f 200 of 1 maand onvoorwaardelijk, alsme de f 200 of 1 maand voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd omdat hij zonder een vergunning van de Pro vinciale Voedselcommissaris een hoe veelheid rode peen had geteeld. Dit was n.l. in strijd met het Organisatie- besluit Voedselvoorziening. ÜH heerste Zaterdagmorgen in 't ge- bouw van „Dagblad De Stem" te Breua de bekende jubileumkoorts. In een der lokalen werd met kleurige guirlandes gesleept, men zag palmen aandragen, een geheimzinnig pakket werd in een duistere hoek verdekt op- gestold, bureaux werden op elkaar ge stapeld enz. Tegen elf uur steeg het kwik. De ceremoniemeester keek nog eens op zijn horloge alsof hij niet wist hoe laat het was, in sommige breinen ontkiemde een speech de zet machines vielen stil en vrijwel het vnliallig personeel was tenslotte pre sent om de zilveren feesteling, de heer Jan Hoek en zijn echtgenote, met een ..Lang zal-ie loven" te ver- welkomen. Na deze bescheiden zanghulde was hqt allereerst de directeur, de heer E. Brader. die de jubilaris toesprak. Hij herinnerde er aan hoe deze bo venmenselijke pogingen had aange wend om langs een huldiging heen te glippen, maar omdat Jan Hoek een van de verdienstelijkste mensen uit het bedrijf is, konden in dit geval (Van onze speciale verslaggever). jZTR ZAT OP ONS WOORD VAN EER Vrijdgamiddag niet een vieze, blau we vlieg in de Sluisweg te Dongen, althans we hebben er niet een kunnen ontdekken. Hoe wij ook al snoven, er was van stank bepaald niet te bespeu ren. Maar dat moet aan het weer hebben gelegen. „Je moet hier komen", zo vertelde men ons in de Sluisweg, „als de zon staat te branden boven het ter rein, waar het varkenshaar te broeien ligt en de wind zit toevallig deze kant op. Je zou er misseiyk van worden. En vliegen? Bij duizenden en dui zenden zitten ze dan over de omtrek verspreid, tegen muren, deuren, ramen, schoorstenen en bomen. Om van te walgen!" (Advertentie) Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets verkeerd geval len" is. Rennies blussen dat zuur branden dadelijk. Een smakelijk mid del, onfeilbaar in zijn werking.... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor eén. 410-oo LJOE rustig het overigens in de Sluisweg ook is, er is nu toch besloten de zaak maar niet blauw- blauw te laten. Een honderdtal be woners uit de Sluisweg en omgeving willen er een punt achter gezet zien, achter die stank en die vliegen. Ze hebben hun handtekening gezet ach ter een gezamenlijk schrijven aan het gemeentebestuur van Dongen en aan de staatssecretaris van volksgezond heid in Den Haag. Ze willen een eind gemaakt zien aan de manier, waarop de haarwasserij V., die op een groot terrein achter de fabriek in de open lucht het varkenshaar droogt, waar door tenslotte alle ellende ontstaat, tewerk gaat. ETENSWAREN BEDERVEN VY/E hebben in de buurt van de Sluisweg enkele bewoners bezocht en ons eens iets van de ervaringen la ten vertellen. De kwestie speelt eigen lijk al jaren. De pogingen die reeds eerder zijn aangewend een jaar of drie geleden nog om verandering in de situatie te brengen, liepen op niets uit. Het gemeentebestuur van Dongen heeft in 1934 het bedrijf het haardrogen in de openlucht verboden, want ook toen was er ongemak. Maar in 1936 werd bij K.B. dit verbod nie tig verklaard. En tenslotte zocht de eigenaar van het bedrijf zijn recht bij de Hoge Raad en hij mocht haar dro gen in de openlucht. Sindsdien ging hij zijn gang. Maar toch is de situa tie wel iets veranderd door de jaren. Want met de groei van het bedrijf groeide het terrein voor het haardro gen mee en beslaat nu een vrij grote oppervlakte. We hebben daar het varkenshaar uitgespreid zien liggen. Varkenshaar waartussen en waaraan zich nog vleesresten en dergelijke be vinden. Door de warmte van de zon gaat deze massa broeien en een vre selijke stank verspreiden. Maar laten we liever de Sluisweg- bewoners aan het woord. „Het is een stank als van een lijk in staat van ontbinding". Zo drukte een huismoe der zich uit. „Het is niet om uit te houden, men wordt er onpasselijk van. Zelfs in de kelder dringt de stank door en daar bewaar je dan je etenswaren! De stank dringt, zowaar als ik hier sta, door de ges'oten ra men zelfs binnen. Ik heb een ander huis aangevraagd. Ik wil hier wél weg, Pas geleden is een dochter van mijn buurman, die eventjes de straat op was geweest, door de stank bevan gen. Het kind kon geen eten meer door de keel krijgen". EN DAN DE VLIEGEN JA, dan de vliegen. „Met duizenden en duizenden zitten ze hier als het zover is, tegen deuren en ramen, ja op alles wat er staat. Een tuinderij hier vlakbij had er duizenden op het fruit zitten. De vliegen dringen ook tot in de huizen door. Ze zijn groter dan normale vliegen en hebben een blauw-metaalachtige glans. Meer dan eens moeten we etenswaren weggooi en, omdat we ze niet meer moeten, als die beesten erop gezeten hebben". Neen, de verhalen zijn niet roos kleurig. En eerlijk, we zijn zelf een beetje geschrokken, toen we op het politiebureau inzage kregen van een aantal foto's. We zagen een voordeur, die van onder tot boven een zwarte vlek was van de vliegen. Een wand van een duivenhok, volkomen zwart van de vliegen. Daar de dieren zien ver in de omtrek verspreiden bewees de foto van een grafzerk bij het zie kenhuis. Ook al weer die vliegen. Het is dus niet zomaar, dat de Sluisweg- bewoners naar de pen hebben gegre pen. Wij voor ons kunnen niet anders dan van een beslist ongewenste toe stand spreken, waaraan zo spoedig mogelijk een eind moet komen. En in dit opzicht hebben wij vertrouwen in de staatssecretaris voor de volks gezondheid. BIJ DE FABRIKANT zijn wensen niet worden gerespec teerd. De heer Brader noemde de functie van technische chef geen si necure: ze eist de hele mens. Hij somde de vele kwaliteiten van de ju bilaris op: geen liefde maar hart stocht voor het bedrijf, grote vakbe kwaamheid evenwichtigheid en een gelijkmatig goed humeur. Met enke le voorbeelden toonde spreker aan hoe alle afdelingen op hun beurt een beroep op de technische chef plegen te doen. Hoogstens bromt hij dan eens in ziin baard, maar alles komt uiteindelijk in orde. Tot besluit sprak de directeur woorden van grote dank en erkentelijkheid, ook aan het adres van mevrouw Hock, die evenals haar man altijd voor de krant klaar staat en die bovendien als moeder van de hedrijfshuishouding optreedt, zij mocht een fraaie tuil bloemen m ont vangst nemen en haar wedei helft de gebruikelijke kostbare enveloppe De hoofdredacteur, de heer J. Bru- na had al evenzeer woorden van lol over het vele. dat onder leiding va de jubilaris gepresteerd wordt. Er kan altijd meer dan we denken, zo zei hij. De positie van de technische chef is te vergelijken met een autoscooter. Het botst en soms knettert het even, maar het blijft toch altijd een vro lijke boel. De heer Bruna noemde de jubilaris een onmisbaar deel van het bedrijf en tevens een vriend: „We hebben in hem een meesterknecht uit duizenden". Ook hij richtte hartelijke gelukwensen en dankwoorden tot het echtpaar Hoek. HET CADEAU (""EEN Commentaar". Zo luidde aanvankelijk het antwoord van de haarwasser, de heer V., die wij om het goed gebruik van hoor en weder hoor om zijn mening vroegen. Maar na enig praten verklaarde hij, dat de stank ten enenmale inhaerent is aan zijn bedrijf. „Het haar moet broeien, willen wij een goed product maken. De vleesresten zijn alleen te verwij deren door het broeien. We laten het heus niet onnodig stinken. Maar dat het soms stinkt, ligt in de aard van ons bedrijf. Wie beweert, dat langs chemische weg een andere behande ling van varkenshaar mogelijk is, is een knappe jongen. Maar laat ik U dit zeggen: als het mogelijk is, dan zijn wij bereid langs chemische weg te werk te gaan. Voorlopig blijf ik echter van oordeel, dat in ieder ge val de kwaliteit van het product er onder lijden zal. Voor het overige zullen we rustig afwachten". Dat doen ook de bewoners van de Sluisweg en omgeving, maar waar schijnlijk wel met iets meer spanning dan de fabrikant. TEEST IN GROEDE: dat wil zeggen 1 dat er onvervalst algeheel en echt op z'n Zeeuwsch-Vlaams wordt gefeest. De Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat 75 jaar en om dit te vieren werd een Ooft- en Tuinbouwtentoonstelling georgani seerd, welke Groede zo gelukkig was op zijn grondgebied te mogen her bergen. Van die gelegenheid heeft „de Groe" een daverend festijn gemaakt, waaraan iedere gemeentenaar deel nam. Er werd bij de versiering van de straten werkelijk geen halve me ter overgeslagen en de Groedenaren pakten zelfs de verlichting (alles particulier initiatief!) zo grondig aan, dat de P.Z.E.M. op de duur bezorgd ging kijken! YY/at was n.l. het geval? De Groe- denaren hadden zó oneindig veel lampjes aangebracht, dat de eleotri- citeitsmaatschappij ernstig ging vre zen, dat de illuminatie tijdens de avonduren te veel stroom zou vergen. De PZEM richtte dan ook een waar schuwing tot Groede: denk er aan. als de verlichting aangaat, doe dan bin nen het licht uit, anders valt de elec- tricitedt misschien uit! Ook de bou wers van de nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallatie deelden in die zorg. De diepe bouwput moet leeggepompt worden en wanneer tengevolge van de feestverlichting de stroom zou uitval len zou de enerme ,,kuil" wel eens weer vol water kunnen lopen. Maar gelukkig is tot nog toe alles goed verlopen en zowel de Groedena ren als de vele gasten hebben deugd gehad van de prachtige versiering van het dorp. evenals van de waar lijk unieke illuminatie tijdens het donker, Met ware kunstzin hebben die van ..de Groe" hun straten, plei nen en huizen in de lichtjes gezet. En dit alles om de Maatschappij te eren. Zaterdagmiddag heeft de Com missaris der Koningin jhr. mr. A, F. C. de Casembroot, de ooft- en tuinbouwtentoonstelling geopend. Aan de plechtigheid ging een ontvangst ten gemeentehuize vooraf, waar bur gemeester j. C. Everaars de Maat schappij huldigde en aan de voorzit ter de heer A. Hoolhorst, een fraaie en grote bloemenmand aanbood. ,,Het voetstuk is tijdens de overtocht van Vlissingen wel gesneuveld, doch dit bewijst eens te meer, dat het wer kelijk nodig is, dat er een tunnel on der de Schelde komt", aldus de bur gemeester, Hij prees de samenwer king met Waterstaat, PZEM en aan nemers. die gezamenlijk Groede van nieuwe straten en verlichting voor zien; met hun medewerking zijn alle wegen voor de duur van de expositie goed begaanbaar gemaakt. REALITEIT TVe heer Hoolhorst, die uiteenzette, dat het jubileum van de Maat schappij er toe geleid had dat de tra ditie „om de drie jaar een tentoon stelling" deze keer niet gehandhaafd was (het is 4 jaar geleden, dat de laatste werd gehouden), prees Groede om zijn vakmanschap in het feesten. In 1912 heeft de Groe" de expositie eveneens beleefd en een oude Groe- denaar had aan de heer Hoolhorst verklaard met grote trots! „We zullen je nou eens laten zien hoe het in 1912 geweest is". De voorzitter stelde voor een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zenden: eveneens een schone traditie van de Maatschappij. Nadat de erewijn was gedronken, ging het gezelschap, achter de mu ziek en de optocht van praalwagens, naar het tentoonstellingsterrein, waar de heer Hoolhorst, als een ware realist verklaarde, dat ondanks alles en het zekere succes van deze exposi tie, de ooft- en tuinbouw in West Z.- Vlaanderen toch niet was, wat de stichter van de Maatschappij, de heer C. Vorsterman van oyen (wiens bron zen borstbeeld in de tentoonstellings tent prijkte) er van verwacht had. De beroepstuinbouw gaat niet best en ook de amateurs, die er toch genoeg zijn, blijven enigszins achter. Hij sprak de hoop uit. dat deze expositie voor beide categorieën een stimulans mocht zijn. Hierop opende de Com missaris der Koningin met enkele welgekozen woorden de tentoonstel ling. De heer L. v. Dijk wijdde nog enige woorden aan de nagedachtenis van de heer Vorsterman van Oyen. DE UITSLAGEN T)e plechtigheid werd door vele au- toriteiten bijgewoond. Behalve de Commissaris waren er de leden van G. S. de heren A. L. S. Lockef eer en C. Hamelink. vele burgemeesters uit de omgeving, autoriteiten op land- en tuinbouwgebied, leden van Prov. Sta ten. Jhr. J. v. Vredenburch uit Ka pellen (B.) enz. Het is een uitstekend driedaags feest geworden dat vandaag (Maan dag) zijn besluit vindt. Er zijn con certen gegeven, kinderspelen, zang uitvoeringen, jeugddansen, uitvoerin gen van bekende gezelschappen enz. enz. Groede heeft laten zien. dat het inderdaad de bloemetjes buiten kan zetten, als er te feesten valt. De uitslagen van de beoordeling der inzendingen op de tentoonstelling wa ren als volgt: Handelsfruit: J. Kouijzer. Biervliet le pr.: L. Verduyn, Schoondijke 2e pr.; Ooöp. Vruchtenveiling Z. VI., Terneuzen 2e pr.; Nederl. Fruittelers- Organisatie afd. Z. VI. le pr. Particulieren: G. Leenhouts. Aar denburg le pr., L. de Die Blei-vliet 2e pr.; M. Maas Biervliet 3e pr.; A. Dijk Biervliet le pr. Afd. Zuidzande v. d. My. 2e pr.J. Schippers Groede 3e pr. A. Dossche Groede le pr. Heestergroep: J. B, Aaers Oostburg le pr. Groenten: Afd. Zuidzande v. d. My. le pr.. W. v. d. Walle. Groede le pr; G. Poucke. Groede 2e pr.J. de Jonge Schoondijke le pr.: J. le Clerck, A. Poucke en A. raas Biervliet le pr.; P. de Vis Aardenburg 2e pr.; J Zon- nevyle Vlissingen 2e pr. en W. Leen houts Aardenburg le pr. P)E heer K. de Voogt viel de eer te beurt het cadeau, een kamer lamp. te mogen aanbieden. Als vol gende spreker meldde zich de heer C. Tijssen. die een vergelijking trok tussen vroeger en nu. Op geestige wij ze haalde hij enige oude herinnerin gen op en verklaarde, dat er thans een prettige sfeer in de werkplaats heerst, terwijl de productie werd op gevoerd. Laten we hopen, aldus de heei Tijssen. dat Hoek nog vele ja ren mag werkzaam ziin bij Neerlan- dia en dezelfde chef mag blijven, die hij tot nu toe geweest is. Ook de heer J. Luyten gaf uiting aan zijn waar dering en dank en zei kort en krach tig: „Jan, je bent een prachtkerel". Als laatste spreker bood de heer J. Huntjens felicitaties aan namens de buitendienst. Hij betuigde zijn erken telijkheid voor alles wat gedaan werd, speciaal voor de extra-nummers. En als allerlaatste vertolkte de heer C. Maas de gevoelens van het personeel der administratie, waarbij hij vooral dank bracht voor de kameraadschap pelijke wijze, waarop de jubilaris steeds met hen is omgegaan. De gehuldigde zorgde zelf voor een komische noot door onder algemene hilariteit te verklaren, dat de reuk van wierook hem altijd onpasselijk had gemaakt en dat hij een heilige zou zijn als hij al de goede eigen schappen zou bezitten, die hem ws)ren toegedicht. Niettemin toonde hij zich diep ontroerd door de tot hem gerich te woorden en dankbaar voor de ge schenken. De hulde wilde hij echter tevens doen neerkomen op allen, die met hem samenwerkten. Een verdieping hoger bleef men nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van Schiedamse en andere ver snaperingen. Hier gaf ook mr. J. Ja cobs, gedelegeerd commissaris van de N.V. Üitgeversmij Neerlandia, per soonlijk blijk van zijn hooggewaar deerde belangstelling. In de loop van de middag kwamen nog vele bloem stukken. brieven en telegrammen bin nen, een bewijs dat ook velen buiten het bedrijf de familie Hoek vriend, schap en achting toedragen. TN BREDA ging gisteren de première van de documentaire film. die opgenomen is ter gelegenheid van de Kromstafherdenking te Utrecht. De filmvertoning werd o.m. bijge woond door mgr. Jos. Baeten, bis schop van Breda. Mr. Jan Derks. voorzitter van het uitvoerend comité van de stichting Huldeblijk, merkte in zijn openingswoord op, dat voor het bisdom Breda een extra woord van dank op zijn plaats is voor alle moeite die men zich gegeven heeft, om ondanks de watersnood, toch zo prachtig voor de dag te komen. De Franse begroting F)E FRANSE BEGROTING voor 1954 zal ongeveer 3.700 milliard francs belopen. Dit is circa 100 milliard francs minder dan de totale uitgaven voor het lopende jaar. De uitgaven voor de defensie zul len worden verminderd, maar door de Amerikaanse hulpverlening zal Frank rijk toch zijn militaire verplichtingen kunnen nakomen. De parochie van de H. Antoniui van Padua te Nijnsel in de gemeen te St. Oedenrode, zal op Maandag 21 September a.s. het zeldzame voor recht ten deel valen, dat drie zonen uit één gezin, n.l. de broers Theo, Frans en Jan van de Laar in de kloos ter kapel van de paters Redempto risten te Wittem, uit de handen van mgr. dr. J. G. M. Lemmens, bisschop van Roermond, de H. Priesterwijding zuilen ontvangen. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Getrouwd: Mr. B. Hermesdorf en mr. Isabella Imkamp, Nijmegen. Emile Laumans, arts en Marlies van Acker, Amsterdam. Overleden: A. Pelt, 81 jaar, Zaandam. tMet diep leedwezen berichten wij U,, dat na een kortstondige ziekte is overleden voorzien van. de H. .H Sacramenten, onze innig geliefde man en zorg zame vader, de heer PETRUS CORN. VAN DER VEN, echtgenoot van Mevrouw Dorothea van Mosseveld, in de ouderdom van ruim 47 jaar. Uit aller naam: D. van der Ven van Mosseveld Plechtige uitvaart op Woensdag 16 September 1953 te 10 uur in de De kenale Kerk van de H. Antonius te Brasschaet (België). Vereniging ten huize Bredabaan 437 te 9.30 uur. 906-oo Brasschaet, 13 Sept. '53. (Enige en algemene kennigeving. Heden overleed, gesterkt door de genademiddelen van de H. Kerk, volkomen overgegeven aan de H. Wil van God. in de ouderdom van 45 jaar, onze on vergetelijke Heerbroer en Heeroom, de Zeer Eerwaarde Hoogedelgestrenge Heer Luitenant Kolonel CAROLUS J. M. WEEMAES Legeraalmoezenier Staf T.B.Z.O. en T.B.Z.W. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de begra fenis zal worden gehouden Dinsdag 15 September 10 uur in de kerk van de H. Antonius, Brugstraat, Roosendaal. Rozenkransgebed Maandag 14 September 19.30 uur in de kapel van het Ziekenhuis Charitas. Metten en Lauden Maandag 14 September 18.00 uur in de kapel van het Ziekenhuis Charitas. 907-oo Namens de Familie, A. L. Weemaes. Roosendaal, 12 September 1953. R. K. Ziekenhuis Charitas. Vrouwenarts TERNEUZEN Vrouwenarts VLISSINGEN van 15 t.m. 26 SEPTEMBER Spoedgevallen Dr E. Tonkes Gevraagd per direct Kennis van landbouwma chines strekt tot aanbeveling. GARAGE v. d. DRIES, LEWEDORP. 905-O gevraagd voor direct bij: SLAGERIJ MODERN. J. BIESBROECK, Vismarkt, Huist. Kan nog heel wat leren. 912-0 NOTARIS te SAS VAN GENT, zal ten verzoeke van 1. Mej. I. M. Simoen te Antwerpen en 2. de heer en mevrouw Sanders-Cortvriendt te 's- Gravenhage, op Donderdag 17 September 1953, nam. 3 uur. in het hotel La Bourse te Sas van Gent, publiek verkopen: De burgerwoning met aanbe- horen te Sas van Gent, Mo lenstraat 4 (Park) op- en met het recht van erfpacht t.m. 31 Dec. 2000 op 3.30 aren gemeentegrond. Thans nog in huur bij de heer B. W. Vermeer voor f 26.45 per maand. Te aanvaarden (genot huur- som, tenzij inmiddels ont ruimd) bij betaling koopsom, uiterlijk 17 October 1953. Te bezichtigen: Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 885-0 NV. BliSCH MODEMAGAZIJNEN te DORDRECHT vragen voor haar afdeling DAMES- CONFECTIE (beter genre) een beschaafde (niet beneden 28 jaar). Alleen goede verkoopkracht, met gedegen vakken nis en jarenlange ervaring, komt hiervoor in aan- nerking. - Sollicitaties te richten aan Afd. Personeel Visstraat 19. 876-00

de Stem | 1953 | | pagina 3