Voortdurende NOOD-TOESTAND in EER KEN-BOUW Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland Verdubbel uw wekelijkse bijdragè! WRIGLEYj radio") Een Meesterwerk is zoek PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER MATTHEE DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 2 Schrijven van Haarlems Bisschop over: Zjngen in de keuken.. Het vlasareaal in 1953 TERNEUZEN („The Missing Masterpiece") HULST VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN Exc- HUIBERS heeft zich gisteren in een herderlijk schrij- ven gewend tot de geestelijkheid en de gelovigen van zijn bisdom. n dit schrijven heeft Z. H. Exc. opnieuw gewezen op de ernst van de oestand die dwingt tot een ernstig beroep op de diocesanen om finan- ■ele steun. Wij laten hier d( tekst onverkort volgen: De ernst van de toestand dwingt Ons U mede te delen, dat ook in de toekomst deze extra gaven dringend nodig zijn en met grote dankbaar heid zullen worden aanvaard. Wij zijn ook dankbaar, dat velen daarna hun wekelijkse offergave op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden enigszins hebben verhoogd. De opbrengst van deze we kelijkse collecte vertoont van af de kerkenbouwdag 1952 tot nu toe een stijging van 15%. Wij spreken gaarne Onze grote er kentelijkheid uit jegens de Zeereerw. Heren Pastoors en Kapelaans, die in een juiste opvatting van hun plicht hun gelovigen tot grotere offervaar digheid hebben aangespoord .terwijl van niet direct nodige verfraai ingen werd afgezien. Wanneer een pa rochiejubileum aanleiding gaf tot het aanbieden van een extra feestgave, dan mochten Wij ervaren de bereid heid om deze feestgave voor een groot deel te bestemmen voor degenen, die van de zegeningen van een parochie leven zijn verstoken. Ook de Zeereerwaarde Heren Bouw pastoors hebben' door hun predikaties de inkomsten mede verhoogd. Bovenal zijn Wij dankbaar voor het gebed, dat Wij aan al Onze klooster lingen, maar ook aan al Onze priesters en gelovigen hebben gevraagd om aan deze geestelijke noodtoestand een spoe dig einde te maken. NIEUWE STAD "IJDENS HET zo heerlijk geslaagde eeuwfeest van het Herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie in ons and verklaarde de Pauselijke Legaat 'ijne Eminentie Josef Ernest Kardi- aal van Roey: „Hier te lande bewonderen Wij 'e menigvuldige, mooie parochie erken, die uit de grond zijn gere- cn en nog voortdurend oprijzen, yeral waar de aangroei van de Kd- 'wlieke bevolking het vereist. Diep vertuigd, dat de parochie het meest oelmatige middel is om de invloed an de Kerk onder de gelovigen te •ewaren en te verstevigen, hebben de Nederlandse Bisschoppen niets gespaard, teneinde overa-l parochie kerken en priesters in het bereik ran al hun gelovigen te stellen. En niet minder lofwaardig is de onuit puttelijke vrijgevigheid, waarmede de gelovigen aan de oproep van hun herders beantwoorden". Deze woorden van lof en bewonde ring voor hetgeen Katholiek Neder land in deze honderd jaar wist te be reiken door oprichting van nieuwe pa rochies en de daaraan verbonden bouw van nieuwe kerken, gelden ongetwij feld tenvolle voor Ons Bisdom. Na het herstel der Kerkelijke Hië rarchie in 1853 werd Ons Bisdom in gedeeld in 183 parochies. Heden telt Ons Bisdom 339 parochies, hetgeen dus een toename betekent van 156 paro chies. HOE HET GROEIDE TN HET DEKENAAT Amsterdam steeg het aantal parochies van 13 tot 36. In het Dekenaat Rotterdam van 9 tot 37, terwijl het Dekenaat 's Gravenhage een stijging van 6 tot 28 en het Dekenaat Haarlem een aan was van 8 tot 23 parochies te zien geeft. Ook verscheidene niet-stedelijke De kenaten vertonen in meerdere of min dere mate een dergelijke uitgroei. Het Dekenaat Noordwijk bijv. zag zijn aan tal parochies verdubbeld van 8 tot 16. Ongetwijfeld zult U met belangstel ling vernemen, dat Onze Hoogwaardi ge Voorganger, Mgr Callier, die velen Üwer nog hebben gekend. 62 parochies heeft opgericht, terwijl Onze onmid dellijke Voorganger, Mgr Aengenent in moeilijke tijdsomstandigheden 23 nieuwe parochies stichtte. Vanaf 1935 hadden Wij zelf, ondanks crisis en oorlogsjaren, het geluk en het voorrecht 32 nieuwe parochies op te richten. Wanneer Wij hierbij bedenken, dat er nog slechts een 23-tal parochieker ken in gebruik zijn, welke bij het Her stel van het Bisdom Haarlem reeds bestonden, dan betekent zulks, dat het totaal aantal van de kerken, welke in deze honderd jaren zijn gebouwd, niet beperkt is gebleven tot de 156 kerken, die voor nieuwe parochies nodig wa ren, maar dat het aantal nieuw ge bouwde kerken, dat van 300 ver te boven gaat. Hoeveel werd, behalve voor de bouw der kerken, door het Katholieke volk bovendien, niet geofferd voor 't nood zakelijke onderhoud, herstel en ver fraaiing der godshuizen en gedurende de eerste zeventig jaren voor de in standhouding van de Katholieke scho len. Dat alles hebben wij te danken aan de voortdurende zorg, de volhar ding en inspanning van Onze Hoog waardige Voorgangers, evenals aan de bewonderenswaardige toewijding van de priesters, die hen en Ons hielpen bij de uitvoering van deze plannen en aan de onuitputtelijke vrijgevigheid der gelovigen, voor wie het geloof de grondslag en de eredienst het middel punt van hun leven was. Daardoor al leen was het onder Gods Zegen mo gelijk, tot voor korte tijd, overal ker ken te bouwen, waar de zielzorg dit vereiste. VOORTDURENDE ZORG TTET IS U, Beminde Gelovigen, ech- ter bekend, dat de gedwongen stil stand van kerkenbouw, gedurende meer dan een tiental jaren, de enor me stijging der bouwkosten, de sterke toename van zielen-aantal, de nieuw bouw aan de rand van de steden, de trek naar de industriecentra, Ons ver leden jaar genoodzaakt hebben te spre ken van een noodtoestand in Ons Bis dom, want de middelen ontbraken Ons om het bouwen van de zo noodzake lijke kerken mogelijk te maken. Velen hebben God zij dank deze ernsti ge taal verstaan. Bijzonder heeft Ons het afgelopen jaar getroffen de ontvangst van vele belangrijke extra-giften, welke kerk besturen, religieuze instellingen en particulieren rechtstreeks aan Ons of aan het Fonds voor Kerkenbouw ge zonden hebben. TTAAR Wij mogen niet ver- helen, dat door voortdu rende aanbouw van nieuwe grote woonwijken de noodtoe stand minstens even ernstig is als verleden jaar. Wij denken hier ook bijzonder aan het zich met grote snelheid ontwikke lend industrie-centrum aan de IJmond, waar binnen enkele decennia een nieuwe indus triestad zal verrijzen met een bevolking van naar schatting 165.000 inwoners. Wanneer men weet, dat hiervan het percentage Katholieken 40 tot 50% zal kunnen bedragen, zal het duidelijk zijn. dat hier door de Katholieke Kerk en de Katholieke organisaties op gro te schaal voorzieningen zullen moe ten worden getroffen, zoals de bouw van kerken, scholen, verenigingsge bouwen enz. enz. om hier een gezond Katholiek leven te waarborgen. Het is overduidelijk: ieders hulp, ieders gebed en ook ieders daadwer kelijk offer blijft noodzakelijk om te voorkomen, dat Ons Bisdom in een na bije toekomst voor onoplosbare vraag stukken op het terrein der zielzorg zal komen te staan. Ieder Katholiek van het Haarlemse Bisdom zal het ais zijn plicht moeten beschouwen zijn aan deel in dezg zware zorgen met liefde te dragen en door zijn wekelijks offer op de koperen schaal het allernoodza kelijkste werk van de houw van nieu we kerken in versneld tempo te be vorderen. VERDUBBELEN F)E WERKELIJKE situatie dwingt Ons U niet alleen te vragen de tot nu toe betoonde offervaardig heid te handhaven, maar indien mo gelijk Uw wekelijkse bijdrage te ver dubbelen. Een beduidende vermeerde ring van Uw wekelijkse bijdrage, door iedere kerkbezoeker elke Zondag vol gehouden, zou zelfs kunnen leiden tot het verheugend resultaat, dat er ieder jaar een kerk meer kan worden ge bouwd. Draagt elkanders lasten, zo zult gij de wet van Christus volbren gen". Moge eenieder op deze 4e Ker- kenbouwzondag de collecte der Bis schoppelijke Noden eens echt offer vaardig gedenken. Onze zorgen zijn groot, maar Wij durven vertrouwen, dat Gods hulp Ons niet zal ontbreken. Het kan niet waar zijn, dat de huidige Katholieken de roemvolle traditie van te zijn „een kerkenbouwend geslacht", niet zouden voortzetten. Wij mogen waarnemen een steeds inniger deelname van de gelovigen aan het H. Offer, een toenemende lief de voor de H. Liturgie en de veel vuldige H. Communie. Zou deze Eucharistische gezindheid Ons Bisdom niet in staat stellen aan Christus een onderdak te bezorgen in de nieuwe stadswijken, in de moderne industrie centra? Wij stellen Ons vertrouwen in de immer groeiende liefde tot de H. Moeder Gods. Onder Haar bescherming en onder Haar leiding gaan Wij vol vertrouwen verder en Wij vragen U. Beminde Ge lovigen, dat onder de bijzondere in tenties in de a.s. Octobermaand de rozenkrans ook zal worden gebeden voor de kerkenbouw in Ons Bisdom. Een krachtige reden van Ons ver trouwen in de toekomst is ook gele gen, zoals Wij dit reeds mochten uit spreken tijdens de Hiërarchieviering, in de aanhankelijkheid van Onze Ka tholieken aan de Verheven Plaatsbe kleder van Jezus Christus, Onze H. Vader de Paus. Welnu, de H. Vader heeft in het afgelopen jaar Zijn bezorgdheid ge uit over de te grote parochies in de stad Rome en spoorde aan de oprich ting van nieuwe parochies en de bouw van nieuwe kerken zoveel mogelijk te verhaasten en hieraan zo'n groot mo gelijke uitbreiding te geven. De we tenschap, dat gij aldus handelt in de geest van de H. Vader, zal onge twijfeld Uw bereidwilligheid tot gebed en offer voor de kerkenbouw vergro ten. Met U bidden Wij vandaag in het H. Misoffer: „O God, van mijn jeugd af hebt Gij mij geleid; verlaat mij niet tot in mijn ouderdom en grijsheid". Alg. vergadering van „Het Groene Kruis" De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groe ne Kruis" zal worden gehouden op Zaterdag 3 October a.s. in het gebouw „Het Centrum" te Axel. De voornaamste agendapunten zijn bestuursverkiezingen, jaarverslag re kening en begroting 1954. Het middagprogramma vermeldt de film „Onder vier ogen". (Advertentie) De afwas bekort... „af washanden" verdwenen! Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja werkelijker wordt zingend aan de afwas gewerktdie sombere ge zichten van weleer zijn verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerktelligd. Alle oude narigheid en tijdverlies behoren nu tot een ver leden, dat niemand meer terugwenst. Een enkele lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepels direct spiegelend schoon te voorschijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuil opmaar ook het pro bleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor uw handen.... U kunt na de afwas vol trots een paar fluweelzachte handen tonen! Volgens de gegevens van de afde ling Statistiek en Documentatie van het Hoofdbedrijfschap voor akker bouwproduct, is de oppervlakte, welke in 1953 met vezelvlas bezaaid is, de volgende: Blauwbl. Witbl. Totaal Groningen 2081 ha 3186 ha 5267 ha Friesland 75 ha 1519 ha 1594 ha Drente 1 ha 1 ha Overijsel 727 ha 4234 ha 4961 ha Gelderland 44 ha 22 ha 66 ha N. Holland 761 ha 2965 ha 3726 ha Z. Holland 503 ha 1584 ha 2087 ha Zeeland 544 ha 6548 ha 7092 ha N. Brabant 118 ha 2334 ha 2452 ha Limburg 4 ha 3 ha 7 ha Nederland 4838 ha 22415 ha 27253 ha (Advertentie) C* Pd DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.: 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.40 Lichtba ken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 School radio; 10.35 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de Ziele luis tert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; Natio naal programma: 12.30 Niws. en land- en tuinbouwmeded.; 12.45 Gram.; 13.00 Ope ning v. d. Staten-Generaal; 13.10 Troon rede door H. M. Koningin Juliana; KRO: 13.40 Amus. ork. en soliste; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Metropole ork.; 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Re- geringsuitz.: ,,De Ransiki-vlakte in N.- Nieuw-Guinea" door Ir F. C. van Loe- nen; 18.00 Lichte muz,; 18.20 Sportpraat- je; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der boeken: 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man: 20.30 Omr. ork. en solist; 21.45 De Radiodokter; 22.00 Orgelconc.; 22.20 Act.; 22.30 Brabants ork.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.: VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; (Advertentie) 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Alt en piano; 12.00 Orgelspel; 12.25 Land- en tuinbouw-me- dedelingen; Nationaal programma: 12.30 Nws. en land- en tuinbouwmeded.; 12.45 Gram.; 13.00 Opening v. .d. Staten-Gene-? raai; 13.10 Troonrede door H. M. Ko ningin Juliana; AVRO: 13.30 Gram.; 14.00 Am. muziekkaleidbscoop; 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Tiroler muz.; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 „De Millioenennota", caus.; 18.40 Instr. sextet; 18.55 „Paris vous parle"; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Koorconc.; 19.30 Gram.; 19.40 Ronde Ta- felparlement; 20.00 Nws.; 20.05 Herhaling v. d. troonrede; 20.30 Promeande-ork. en sol.; 21.40 Meded.; 21.45 Instr. trio; 22.05 Buitenl. overz.; 22.20 Lichte muz.; 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.20-24.00 Rep. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Pianorecital; 13.30 Gram.; 13.45 Pianorecital; 14.00 Gram.; 14.45, 15.25, 15.30, 15.40, 15.45, 16.10, en 16.15 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Koorzang; 19.50 Caus.; 20.00 Verz. progr.; 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Omr. ork. en soliste; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12.10 Omr. ork.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.00 Gram.; 15.00 Kamerork.; 15.35 Gram.; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Dansmuz.; 18.00 Voor de sold.; 18.30 Viool en piano; 18.50 en 19.35 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Omr. ork. en sol.; 21.15 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nws. Verleden, jaar lagen we voor anker, begon Stuurman Steven, ter reparatie van een machine, schade, die we tijdens een storm hadden op gelopen. In een sloep gingen we de kust eens verkennen, die een paar mijl verder lag „Kijk" nep ik, „we worden verwacht'" Inderdaad, een menigte inboorlingen sloeg onze komst gade en verwelkomde ons luidruchtig. En zoals dat gaat, kwam er een levendige ruilhandel op gang, waarbij wij souvenirs probeerden te kopen met allerlei voorwerpen, die de inboor lingen begcrenswaard vonden. Ineens ontdekte ik een héél bijzonder „souvenir", dat met een ketting om de hals van een zoon van het zwarte volkje hing. Het waseen leeg pakje Sterling Dat maakte me razend benieuwd Sterling shag, dus Hollanders5 Mijn beste gebarentaal schoot tekort, om dit de inboorling te vragen. Toen waagde ik een gokje. Ik bood hem mi)n zakmes, in ruil voor het pakje En ja hoor! Dol van vreugde rende de inlander wegik er achter! Sprintend bereikte ik een kraaldorp en zag nog juist, waar de neger naar binnen wipte. Ik naderde zijn kraal, keek er in en zag... een blanke liggen. Ik naar binnen. Het was een gewonde, uitgeputte schipbreukeling! Nu, je begrijpt dat ik direct maatregelen nam en de arme kerel bij ons aan boord bracht. Het was een landgenoot, de enige overlevende van een scheepje, dat vergaan was in de storm, waar ook wij in hadden gezetenLater, toen wij over zijn lotgevallen keuvelden, zei hij„War een geluk dat ik Sterling roker ben". „Inderdaad", ant woordde ik, „trouwens een Sterlingroker trekt steeds aan het langste eind". Die geurige, lekkere Virginia-shag verdient altijd de voorkeur! Vandaar ons devies: Sta op STERLING! PASTOOR JOS VAN CAMPEN GEÏNSTALLEERD De nieuwe Hulsterse deken G. vaji Dijk installeerde zijn eigen opvolger de zeer eerw. heer Jos van Campen tot pastoor De belangstelling voor deze plechtigheid was buitengewoon groot en ongetwijfeld gold deze even zeer de eigen nieuwe pastoor als de nieuwe deken, die de Terneuzense pa rochie enkele dagen tevoren maar no de naar Hulst had zien vertrekken. Zoals gebruikelijk werd de nieuwe pastoor aan de grens van de gemeen te opgewacht en door de kerkmeesters naar het kerkplein begeleid waar de heer A. Ysebaert namens de gehele parochie de nieuwe herder welkom heette en hem namens allen eerbied en volgzaamheid beloofde. Door een rij van bruidjes betraden de geeste lijken en de familie van pastoor van Campen de kerk. gevolgd door vrij wel alle parochianen, die zich hadden kunnen vrijmaken. Nadat de bisschoppelijke benoe mingsbrief door deken van Dijk was voorgelezen en de nieuwe pastoór de ambtseed had afgelegd, werden nun de sleutels van de kerk. kelk, missaal en misgewaden overhandigd en hem sacristie, doopvont, biechtstoel en preekstoel overgedragen De parochie Terneuzen feliciteerde deken van Dijk met de komst van deze priester wiens activiteit het ge hele bisdom door bekend is, terwijl pastoor van Campen werd gelukge wenst met zijn mooie parochie, waar deze met moderne zielzorg te maken krijgt, maar waar ook velen tot alle hulp bereid zijn. Ook wees de deken de parochianen op hun plichten ten opzichte van hun herder. Sluiskil NIEUW BESTUURSBELEID BIJ v.v. SLUIS Op de algemene jaarvergadering van de voetbalvereniging is men ge komen tot een algehele vernieuwing van het bestuursbeleid. De oud-voor zitter van 1932, de heer Frans Klaas- sen heeft op verzoek de voorzitters plaats opnieuw aanvaard en met hem zijn vijf nieuwe bestuursleden geko zen, n.l. de heren P. Maas, N. v. d. Hooft, J. Federman, A. de Krijger en J. de Jong. De drie tot de jaar vergadering overgebleven bestuursle den stelden hun bestuursfunctie ter beschikking. Voor de verkiezing spoorde de heer van Esch de spelers aan tot een regelmatig trainingsbe- zoek en bovenal een goede clubsfeer; deze beide factoren kunnen alleen v.v. Sluiskils koers bepalen. De heer van Esch werd voor het vele werk dat hij in het belang van v.v. Sluiskil heeft gedaan door de nieuwe voorzitter bedankt. Met vol vertrouwen, dit in verband met een geheel nieuwe samenstelling van het elftal ziet v.v. Sluiskil de komende competitie tegemoet. Sas van Gent FILMVOORSTELLING VOOR OUDEN VAN DAGEN Tweede Kermisdag was een feest dag voor de ouden van dagen uit on ze gemeente, waaronder ook de wijk Zandstraat, en uit de gemeente te gaan genieten van een gezellige film voorstelling, welke hun werd aan geboden door de directie van het Olympia-Theater en waarmede een jaarlijkse traditie werd voortgezet. Voor de aanvang van de voorstelling richtte de dirctêur van het theater, de heer F. J. A. Marquinie, zich in een kort welkomstwoord tot hen en sprak hij de hoop uit, dat zij ook het volgend jaar nog de nodige vitaliteit mochten bezitten om deel te kunnen nemen aan Ceze ongewone kermis attractie. Hierna werd een vlot en uitgebreid programma vertoond. Dat een en ander in de smaak was geval len kon men zien aan de glunderende gezichten van de oudjes, toen zij circa half zes het theater weer ver lieten. TENTOONSTELLING HUISVLIJT Ook dti jaar hbben een aantal amateur-kunstschilders en knutse laars het initiatief genomen om ter gelegenheid van de kerrmsweek de producten tentoon te stellen. Door de heer E. S. de Smit werd hiervoor welwillend zijn gerage aan de Noord straat afgestaan en deze geïmprovi seerde expositieruimte bleek wel haast te klein, om alle inzendingen een behoorlijke plaats te geven. De schilders hadden deze keer een apar te opdracht gekregen, n.l. het uit beelden van de strijd van Don Qui- chotte tegen de windmolens. Dit ver klaart dan ook het feit, dat men op deze tentoonstelling meerdere werxen dit onderwerp betreffende, aantreft. Ieder, die deze schilderijen zal bezien zal er zeker veel genoegen aan be leven. Naast deze uiting van hun per soonlijke visie op de roemrijke da den van Cervantes' geesteskind, wer den door de heren Ferd. Slock (West- dorpe), L. de Buck, Westdorpe, H. J. de Bliek en F. Stevens, uit Sas van Gent nog een groot aan tal andere schilderijen ingezonden. Van de heer L. de Buck willen we vooral zijn werk „Vizioen' nog noe men. HILA1RE BELLOC 23) „Bijna nooit!" zei ze. „Als ik het vap te voren geweten had, was ik niet gekomenO, hij laar Millie wel uitgaan, maar het is zo'n verwaande vent, hij wil niet, dat er iemand uit het dorp in het huis komt. Als hij zijn zin had, mocht ik daar niet eens een kop thee gaan drinken, als ik mijn vrije dag heb". Zij gaf weer een ruk met haar hoofd. „Nou, mis schien kan hij het ook niet helpen, omdat hij te suf is. Schapekop noem ik hem!" „En komt uw zuster wel eens, ja?" „O ja, ze kan hier komen. De baas hier is wel goed. Maar nou wil die jonge meneer Delairn ook 't liefste, dat zijn mensen niet in het dorp ko men". En ze gaf voor de derde keer een nijdige ruk met haar hoofd. ,,Maar ze komt toch wel eens", hield Monsieur Caen aan. „O ja! Wat dat betreft, ze komt morgen. Maar ze zal niet eens de he le avond vrij hebben". Nu zijn er twee manieren, waarop je een of andere moeilijke taak, zo als diefstal, vervalsing, moord of zo iets andei-s wat geheim moet blijven, kunt aanpakken. D e ene is de voor zichtig tastende, de andere de directe manier. Het voordeel van de voor- zichtig-je-weg-proberende methode is, dat je bij het eerste teken van ge vaar je terug kunt trekken. De an dere, de rechtstreekse methode, heeft het voordeel, dat, als het je lukt, het je dadelijk en helemaal lukt. Als tijd erg belangijk is, zal iedere meester in de kunst de twee de methode wagen en dat deed Mon sieur Henri Caen nu. Hij wist, hoe hij indruk kon ma ken, door op een bepaalde manier langzaam te spreken en vier of vijf tonen lager dan gewoonlijk. Hij had dat vroeger ook al gedaan op ons ge zegend eiland en hij had ervaren, dat het de belachelijkste kant van zijn vreemd accent en zijn gebroken taal tje wegnam. Hij deed het nu ook en met volledig succes. „Ik ben hier gekomen", zei hij op die lage toon, terwijl hij haar met zijn ogen dwong, „om iets heel vreemds te doen". Hij stond op van de ontbijttafel, en sloot de reisgids, terwijl hij de nu verwonderd kijkende jongedame, die een beetje verontrust, maar ook een beetje aangetrokken werd door het geheimzinnige, bleef aankijken. „Ik verberg het niet,, neen, ik ver tel het. Er is in het Hoge Huis van de heer del Garne een schilderij. Een schilderij, dat ik zou willen zien „Neen", voegde hij eraan toe, toen er een vleug van angst in de ogen van het meisje scheen, „neen, ik kom niet als steler. Als ik kom om te stelen, zeg ik het. Ik kom al leen maar om te kijken. Het hangt niet aan de muur, het is verborgen. Ik zeg je warom ik het wou zien. Ik zeg, dat het niet ls om het te ste len. Maar ik wou het zien om deze redenIk heb zelf het schilderij aan Sir Del Garne gestuurd. Het is een schilderij groot als dit".... Nog steeds naar haar kijkend, nam de heer Caen een gevouwen stuk pa pier uit zijn zak, dat hij uitvouwde en haar voorhield. Ze zag er iets op, dat simpel genoeg was met allerlei, kleuren, het zag er idioot uit, het leek wel een puzzle, maar één ding was duidelijk: een groot starend oog in een hoek van de schets. Hij gaf die aan haar. „Het is klein, zeg ik en makkelijk te dragen. Het zal wel ingepakt zijn. Ja, misschien. Ik weet het niet. Het is een Frans schilderij". „Verdorie!" zei ze, terwijl ze naar de schets keek. „t Is een gek ding!" „t Is een schilderij, Frans, zeg ik u. Ik heb het aan Sir Del Garne ge stuurd. t Is Frans, net als ik. Ik ben ook Fransman". Het meisje werd er opgewekt door. Dat had ze al gedacht, dat hij een Fransman was. Daar kon ze d'r eigen een pluim voor geven. Dat had ze knap geraden! En toen ze naar het papier keek, werd haar idee nog eens bevestigd, op een andere manier. Ze had óók altijd gedacht, dat vreemde lingen tot alles in staat waren. „Sir Del Garne zegt, hij heeft het schilderij niet. Ik zeg, hij heeft het. Als ik zeg, dat ik weet, en hij weet dat ik weet, hij betalen. Daarom moet ik schilderij zien. Alleen zien, dan geef ik terug". Hij wachtte even en dan schoot hij zijp grote kanon af, dat geweldige indruk moest maken. „Er is mij veel geld aan gelegen, waarheid vinden. Ik betaal u en uw zuster honderd pond". Toen zweeg hij, maar hij bleef haar in de ban van zijn ogen houden en zag, hoe, wat hij zei, haar een schok gaf. Nog voor Ze wat kon zeggen, haal de hij doodbedaard uit zijn borstzak een pak van twintig bankbiljetten van vijf pond. „Ik geef deze", zei hij. „En ik vraag alleen, te zien en dan geef ik terug. Anders niet". „Ik zie niet, wat daar voor kwaad in kan steken", mompelde het be koorde kind. ,,'t Is geen stelen". Ze had geaarzeld en was verloren. Hij schudde het hoofd. „Er is geen gevaaar", zei hij. „En honderd pond is niet misHij trok het pak bankbiljetten nog eens uit zijn zak en stak ze er dan weer in. „Is het niet eenvoudig?" En hij spreidde zijn handen uit, terwijl hij haar maar bleef aanzien. Wat haar betreft, zij ging eensklaps de kamer uit. Maar ze nam die gek ke schets mee. Toen ze weg was, ging hij weer zitten en glimlachte. „Er is geen gevaar bij", pleitte ze daags daarna, toen ze praatte met de jonge dame uit het Hoge Huis. „Het is geen stelen. Hij wil er alleen maar naar kijken". „Dat is het niet", zei Millie drome rig. „Dat is dik in orde. Maar waar ik over pieker is, waar het is". De binnenmeid was het meest rea listisch van de twee. „Daar is om zo te zeggen maar één plaats, waar het zou kunnen zijn. 't Is geen huis, waar je iets zou kun nen verbergen". Er was een beetje minachting in haar stem, toen ze dat zei. „Nou, dan", antwoordde haar zus ter, die een beetje bang begon te worden. „Wat jij doet, daar heb ik niets mee te maken". „O laat dat maar aan mij over!" zei Millie. Ze zat nog even te prakki- zeren. „Er is een kist op de rommel zolder en twee kasten, die nooit ge sloten zijn. Het moet al gek gaan. als ik het niet vind. En hoeveel zei je?" Een hele tafel werd verder inge ruimd voor de schetsen, studies en aquarellen van de heer C. M. Snij ders, die dit jaar is overleden, en die men thans speciaal nog eens wilde gedenken. Onze plaatsgenoot Freddy Renique kwam met zijn eerste werk hetwelk niet onaardig is en veel' voor de toekomst belooft. Zo ook Jos. Staelens uit Westdorpe, wiens „Laantje met bomen" verraadt, dat hij heel wat in zijn mars kan hebben. Ook de jeugdige Karlo Martens ex poseert enige van zijn tekeningen, waarvan de „Kinderkopjes" zeer op vallen. De heer H. C. L. Vercauteren is vertegenwoordigd met enige eigen composities, w.o. een nieuwe muziek- mis „Virgo Veneranda", terwijl men verder van_ hem een gedichtenboek en een album over zijn Rome-reis aantreft. De heer M. C. Kalfsvel ver vaardigde een leuk poppenhuisje en een forse houten trein. Deze tentoonstelling zou echter niet volmaakt zijn, indien ook de dames niet acte de présence gaven. Men kan er o.a. genieten van mooie hand werkjes van mej. G. Vercauteren, mevr. M. de Vriend, mej. E. de Ca- luwé, mej. E. v. d. Abeele e.a. Al met al is deze expositie, die nu reeds voor de derde keer wordt ge houden, een tentoonstelling waard en we hopen dan ook, dat het niet bij de „derde keer" blijft, doch langzamer hand een integraal deel van de Sas- se kermis zal worden. Clinge C.O.P.-teiitoonsteling in O. Z.-Vlaanderen Op 23 en 24 September a.s. zal in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de Con tactgroep Opvoering Productiviteit een varende tentoonstelling organi seren op verzoek der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaan deren. De 23e zal prof. Dresden tij dens een lunchbij eenkomst in Hotel „Rotterdam" te Terneuzen (die om 12 uur begint) een inleiding houden. CLINGSE HENGELAARS De Clingse Hengelaars zullen nog dit najaar wederom vis poten op hun viswater de Zestigvoet. In totaal zal 1500 kg vis worden gezet op het vis water. Deze zal bestaan voor 1000 kg baars en 500 kg brasem. Verder is het plan gemaakt om een maaimachine te laten komen, welke de gehele riet kraag langs de kant zal verwijderen. Dit zal voor de vissers een reuze ver betering zijn, waarvan de hengelaars in het volgende seizoen zullen profi teren. Stekene Brand. Bij de heer E. de Pi. ontstond brand in de schuur, waar vlasafval lag opgeborgen. Aan blus sen viel niet te denken. De eigenaar zelf liep ernstige brandwonden op over het gehele lichaam. De oorzaak van de brand is onbekend. KENNISMAKING MET DEKEN VAN DIJK Gisterenmorgen, na de Hoogmis heeft deken G. van Dijk voor zijn parochianen gerecipieerd. De deur van de pastorie stond uitnodigend wijd open en het zijn er vele honder den geweest, die van de gelegenheid om individueel met de nieuwe paro chieherder kennis te maken, hebben gebruik gemaakt. Ook de organisaties bleven niet achter. Twee gascelleu met Bramley in Kapelle In het koelhuis van de Veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle zulen in het komende be- waarseizoen twee gascellen worden gevuld met Bramley Seedling, dit is in totaal plm. 160.000 kg. Tijdens een in de afmijnzaal van de veiling ge houden bijeenkomst van kwekers van Bramley Seedling, is besloten de eerste gascel uiterlijk op Zaterdag 19 September a.s. definitief te sluiten. D tweede cel zal dan uiterlijk op 26 September worden gesloten, of zo veel eerder als mogelijk is. UITSTAPJE R.K. BEJAARDEN Een aantal R.K. bejaarden maakten een autotocht. Na eerst koffie ge bruikt te hebben te Bergen op Zoom ging het naar het eiland Tholen. Pas toor Velzeboer aldaar zorgde voor een hartelijke ontvangst. Na de broodmaaltijd en bezichtiging van het fraaie kerkje werd een rijtoer over het eiland gemaakt. Te Bergen op Zoom bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Bij thuiskomst werd door de heer J. E. van Dierendonck aan de commissie hartelijk dank ge bracht voor de organisatie van deze zeer geslaagde dag. Reinkenszand RAAD GING OP EXCURSIE NAAR AARDENBURG Onder leiding van burgemeester Derckx maakte de gemeenteraad een excursie naar Aardenburg. Hier werd het gezelschap ten raadhuize ont vangen door burgemeester en wethou ders. Na een begroetingswoord door burgemeester van Dongen werd een rondgang door de gemeente gemaakt, waarbij o.a. de gevonden fresco's in de St. Bavokerk werden bezichtigd. Het uitgebreide sportveldencomplex met zwembad en sportpaviljoen werd hierna in ogenschouw genomen. Een rijtoer over Eede en St. Kruis met bezoek aan een vlasbewerkings coöperatie besloot dit zeer geslaagd bezoek. Warme hulde in Moerdijk namens Wit Gele Kruis 70ste VERJAARDAG van de heer H. P. Matthee is niet wat men noemt onopgemerkt voorbij gegaan. Integendeel. In aanwezigheid van velen werd hem te Moerdijk een hulde bereid voor alle verdiensten, die hjj zich heeft verworven. De waardering vond haar bekroning in de onderscheiding, die pastoor R. van Kessel de heer Matthee namens de bisschop op de borst speldde: Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. FELICITATIES EN GESCHENKEN "TIJDENS de huldiging bleek vooral de grote waardering die men in Wit-Gele Kruis-kringen voor zijn werk heeft. Zo waren onder meer aanwezig de voorzitter van de natio nale Federatie vano het Wit-Gele Kruis te Utrecht, dr. v. d. Meren- donck, rector van Donk, geestelijk ad viseur van de provinciale Bond en Dr. Spoorenberg, de vice-voorzitter van de provinciale Bond. Verder gaven ook burgemeester Dr. C. Vlak en echt genote, bestuurders en geestelijk ad viseurs uit de omgeving en afgevaar digden van het bondspersoneel van hun belangstelling blijk. Voeg daarbij de honderden felicitatie-telegrammen die de heer Matthee mocht ontvangen en het overzicht van de hulde is com pleet. GEZOND OORDEEL. r\E FEESTELING is secretaris van de nationale Federatie, zowel als van de provinciale Bond van het Wit- Gele Kruis en dat over zijn werk ais zodanig grote tevredenheid bestaat bleek wel uit de toespraken, die ver schillende afgevaardigden hielden. Naast pastoor van Kessel, die de onderscheiding overhandigde en na mens de bisschop en de parochianen zijn felicitaties uitsprak, voerde ook burgemeester Vlak het woord. Hij had vooral waardering voor de wet houder, die de heer Matthee ook is. „U kenmerkt zich door een gezond oordeel en stuwende werkkracht", zei hij. De Zusters van het verpleegsters corps zeiden niets, maar gaven van hun waardering blijk door het aan bieden van een geschenkje. Ook die mocht de heer Matthee talrijke ont vangen. Ontroerd sprak tenslotte de heer Matthee een dankwoord. „Ik zal mijn best doen mijn werk zo goed moge lijk voort te zetten", luidde zijn lijf spreuk voor de vele jaren, die ieder hem nog toewenste. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Intrigues in het Oosten. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Tarzan en de Wazuri-diamanten. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De gesluierde Maja. NIEUW-NAMEN. Kermisschieting bij A. Bogaert om half drie. GOES. Grand: In de greep van de angst. VLISSINGEN. Luxor: De duivel in de fles. MIDDELBURG. Electro: Tranen over Johannesburg. Schouwburg: Help., ik ben onzichtbaar. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ver boden verhouding. BOSCHKAPELLE. Schieting bij C. Stal- laert om 4 uur. Dansen. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: Gabriëlla. NIEUW-NAMEN. Kermisschieting bij A. Bogaert om half drie. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Silver City. „Sam-sam!" „Goed, sam-sam!" zei Millie loyaal. Ze waren niet van ruziemakers fa milie. „Maar zorg er voor", zei ze, „je moet eerst de bankbiljetten in je vingers hebben, vóór ik het ding overgeef, als ik het vind". Het dienstertje knikte en ze gaf haar de gekleurde schets van de heer Caen ter vergelijking. Daarmee was dus weer een trans actie tot stand gekomen. Millie was in erg goed humeur en ze had wel zin in een avontuurtje. Ze had hierom zo goede zin, omdat de jonge man, die de huisknecht voor enkele dagen verving, werkelijk aardig was. Ze wou maar, dat hij bleef. Hij had heel wat betere ma nieren en ze vond het eigenlijk toch maar gek dat twee mannen, die zo veel van elkaar verschilden, zo goe de vrienden waren. Maar ja! het kwam toch wel meer voor. Daar was bijv. haar Oom Joe, die bij de drogit was Nou daar zou je ook niet van denken, dat hij een broer van vader was. Maar oom Joe had dan ook gestudeerd en vader had altijd alleen maar gezopen. En wat zag die jonge kerel er kranig uit in zijn li vrei. Niet, dat ze alleen maar naar een mooi pak keek; daar niet van, ze was ze niet. Maar hij had ook zo goede manieren. En hij wist zo veel! 1 Hij wist bijvoorbeeld, dat die gwarte meneer, die vanmiddag me neer Delgairn was komen opzoeken, een Italiaan was. Niet, dat hij die taal kende, bij Wijze van preken, maar hij kende die lui, als hij ze zag Het was verwonderlijk, hoe meneer het met hem op had. Anders moest hij toch gewoonlijk van vreemden niets hebben. Enzovoort! Maar nou moest ze die dingen eens uit haar hoofd zetten en aan zaken denken. Het zou tijd ge noeg zijn om weer eens gezellig te zitten praten met de plaatsvervanger vanavond na het eten en na de vaat, als ze allemaal beneden bij elkaar zaten voor het souper. Het instinct van Millie was goed. North Merton was een erg simpel huis, zelfs onder de simpele land huizen. Als iets opgeruimd moest worden, werd het eenvoudig op de rommelzolder, een vliering onder de nok, gezet. En erg vol was het daar niet eens. Bovendien hoefde ze niet naar iets te zoeken. Ze wist, hoe groot het was en welke vorm het had. Diezelfde middag vóór het donker was, had Millie in de kasten gezocht. Maar ze had er niets gevonden dan eer. paar oude jassen, een paar klim- ijzers, wat roestige schaatsen en wat uit elkaar hangende boeken. Toen had ze die grote, beschimmelde kist opengedaan Maar daar was niets in can oude kleden en zo iets. Nu pro- beei de ze de grote kist die voor het venster stond. Wordt vervolgd. ifluo W Willebrord, lijn •"J" LUS, priesterlijk laar Kul»». jaar zijn de n hem pen 1947 het niet in donesië e verwierf diensten Na i "ede; naar de in le tot ui functie 25 zijn van beschrij\ met zijn daaawerK herinnerii Met zijn t dienst

de Stem | 1953 | | pagina 2